DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Šah sa nestandardnim figurama BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Šah sa nestandardnim figurama BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 Šah sa nestandardnim figurama

Ići dole 
3 posters
AutorPoruka
debilko
Pogrešila roda
debilko


Godina : 61
Location : Moskva
Datum upisa : 22.06.2009

Šah sa nestandardnim figurama Empty
PočaljiNaslov: Šah sa nestandardnim figurama   Šah sa nestandardnim figurama EmptyPet Mar 06, 2015 9:34 am

Jedna od prvih ideja u cilju razvoja i evolucije šaha je bila, da se uvedu neke nove figure, odnosno da se starima izmeni kretanje.
Hiljadama godina, prvobitne verizeje šaha se menjaujaju, penose iz regije u regiju, nastaju nove, a zatim se iz njih samo nešto zadržava, dok se ostala pravila, dizajni, broj figura menja.
Tokom svih tih godina, nastalo je na stotinak figura, koje su vremenom izumirale, ili su pak prelazile u druge oblike šaha i sasvim druge igre.
I danas, šahovski teoretičari pokušavaju uvođenjem novih figura stvoriti dinamičniju i zanimljiviju igra, koja će osvojiti svet.
Upravo ove varijante su plod tih pokušaja.
Pravila su uglavnom ista, s tim, što se pojavljuju po jedna ili više drugačijih figura, koji menjaju taktiku i ceo smisao igre.











[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
debilko
Pogrešila roda
debilko


Godina : 61
Location : Moskva
Datum upisa : 22.06.2009

Šah sa nestandardnim figurama Empty
PočaljiNaslov: Re: Šah sa nestandardnim figurama   Šah sa nestandardnim figurama EmptyPet Mar 06, 2015 9:36 am

Šah sa Sfingom

Postoje na hiljade vrsta Šahova, koje su završavale samo u lokalnim krugovima, iako im je pedviđana sjajna budućnost.
Upravo se od „Šaha sa Sfingom“ očekivao vratolomni uspon, ali je on još uvek, samo jedan od mogućih pravaca razvoja Šaha u budućnosti.
Da bi se pobeglo od dugogodišnjih ponavljanja partija i pozicija „Već Viđenog“, uvodi se nova figura i na taj način se dosadašnja šahovska teorija urušava.
Koristi se Tabla 10x10.
Nova figura je „Sfinga“ (F) , koja se kreće u svim pravcima, ali isključivo za po 2 polja, preskačući eventualnu figuru do sebe.
Na početku partije, ona se nalazi između Lovca i Dame, kao i između Lovca i Kralja, pošto ih svaki igrač poseduje po dve.
U ovom Šahu, Pion se sa početnog polja može pomeriti za 3, za 2, ili za jedno polje.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Kao što se vidi na slici, Sfinga pokriva 8 polja, a kao i Lovac, može biti „belopoljna“ i „crnopoljna“.
Tačnije, kreće se samo po belim, odnosno crnim poljima.
Jedan, od mogućih početaka partije bi mogao biti :
1. f2-f5,f9-f6; 2. e3-e4,e9-e7; 3. Fg1-g3,Fd10-h8; itd.










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
debilko
Pogrešila roda
debilko


Godina : 61
Location : Moskva
Datum upisa : 22.06.2009

Šah sa nestandardnim figurama Empty
PočaljiNaslov: Re: Šah sa nestandardnim figurama   Šah sa nestandardnim figurama EmptyPet Mar 06, 2015 9:38 am

Amazonski Šah

Postoji i varijanta Šaha, gde se predhodno pomenuti „Maharadža“ uvodi u standardni komplet, pod nazivom „Amazonka“.
Amazonka se može kretati kao Dama i Skakač, a u garnituri se nalazi umesto Dame, tako da zauzima i njen početan položaj na tabli.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Ipak, jačina Amazonke je mnogo veća od ostalih figura, pa se partija praktično svodi na njeno zarobljavanje i uzimanje.










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
debilko
Pogrešila roda
debilko


Godina : 61
Location : Moskva
Datum upisa : 22.06.2009

Šah sa nestandardnim figurama Empty
PočaljiNaslov: Re: Šah sa nestandardnim figurama   Šah sa nestandardnim figurama EmptyPet Mar 06, 2015 9:39 am

Šah Nilskog Konja

Umesto Dame i Amazonke, ovde se pojavljuje figura „Nilski Konj“, koja je još jača od Maharadže.
Nilski Konj se može pomeriti u bilo kom pravcu za jedno, do 4 slobodna polja, pri čemu uklanja sve protivničke figure, koje mu se nađu na putu.
Pri tome, sopstvene figure ne sme preskakati, pa je zato i rečeno, da polja moraju biti slobodna (od njegovih figura).










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
wolverine

wolverine


Datum upisa : 25.10.2018

Šah sa nestandardnim figurama Empty
PočaljiNaslov: Re: Šah sa nestandardnim figurama   Šah sa nestandardnim figurama EmptyČet Okt 25, 2018 2:58 pm

Ja sam veliki ljubitelj Šaha i prvi put cujem za Šah sa Sfingom....takodje sam prvi put cuo da psotoje hiljade vrste Šahova na ovom sajtu ....mozeli malo opsirnije o svemu tome jako sam znatizeljan ....!!!!
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

Šah sa nestandardnim figurama Empty
PočaljiNaslov: Re: Šah sa nestandardnim figurama   Šah sa nestandardnim figurama EmptyČet Okt 25, 2018 7:17 pm

wolverine ::
Ja sam veliki ljubitelj Šaha i prvi put cujem za Šah sa Sfingom....takodje sam prvi put cuo da psotoje hiljade vrste Šahova na ovom sajtu  ....mozeli malo opsirnije o svemu tome jako sam znatizeljan ....!!!!
Mi smo apsolutni amateri (iako smo svojevremeno imali što verovatno nijedan forum nije -"Otvoreno prvenstvo DF " u šahu. Igralo se "on line ") 
Što se tiče šaha ,karata i ostalih igara -sve je postavio "Debilko" koji je ekspert za to (i pisac nekoliko  knjiga na tu temu ) U poslednje vreme je veoma zauzet ,pa ređe dolazi ,ali za sve mu se možeš obratiti ovde na PM ,ili ga možeš naći na FB (Dragan Stojanović-profilna ,znak prepoznavanja -duga kosa ,logo "Partizana" u pozadini )










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/ Na mreži
wolverine

wolverine


Datum upisa : 25.10.2018

Šah sa nestandardnim figurama Empty
PočaljiNaslov: Re: Šah sa nestandardnim figurama   Šah sa nestandardnim figurama EmptyČet Okt 25, 2018 7:36 pm

Jel mozes ti da mi posaljes njegov fejsbuk/profil ?Ja stvarno nemogu da nadjem, kopao sam i nemogu nikako da nadjem gorepomenutog ....ima na stotine profila sa tim imenom ....tako da cu ja tesko da ga nadjem.Mozes li mu poslati poruku da navrati ovde na ovom forumu molim te?
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

Šah sa nestandardnim figurama Empty
PočaljiNaslov: Re: Šah sa nestandardnim figurama   Šah sa nestandardnim figurama EmptyČet Okt 25, 2018 7:59 pm

wolverine ::
Jel mozes ti da mi posaljes njegov fejsbuk/profil ?Ja stvarno nemogu da nadjem, kopao sam i nemogu nikako da nadjem gorepomenutog ....ima na stotine profila sa tim imenom ....tako da cu ja tesko da ga nadjem.Mozes li mu poslati poruku da navrati ovde na ovom forumu molim te?
Nema problema ,evo :

[You must be registered and logged in to see this link.]










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/ Na mreži
wolverine

wolverine


Datum upisa : 25.10.2018

Šah sa nestandardnim figurama Empty
PočaljiNaslov: Re: Šah sa nestandardnim figurama   Šah sa nestandardnim figurama EmptyPet Okt 26, 2018 3:55 pm

Ok hvala
Nazad na vrh Ići dole
debilko
Pogrešila roda
debilko


Godina : 61
Location : Moskva
Datum upisa : 22.06.2009

Šah sa nestandardnim figurama Empty
PočaljiNaslov: Re: Šah sa nestandardnim figurama   Šah sa nestandardnim figurama EmptyNed Nov 11, 2018 11:08 pm

Evo kratko da odgovorim. Za šah sa Sfingom sam čuo još krajem 70-ih, pisalo je u njemu u Politici i dnevnim novinama koje su tada nešto i značile. Bio je onaj kutak za razonodu i tu je pisalo sve i svašta, ali uvek istina. Tada sam i ja čuo da postoji još nešto osim klasičnog šaha. Međutim, u to vreme je i Fišer promovisao svoj šah, pa se okazalo da sve datira još od vremena Kapablanke i ranije. Svi ovi štahovi imaju i promotivne turnire, ali u vremenu jake organizacije, čak su se i cugeri skrivali da ne bi došle slučajno sankcije od vrha. Inače, FIDa je imala veoma stroga pravila. Danas je i to politički otišlo pod led, pa se danas igra sve živo. Ipak, turniri u ovim vrstama šaha su lokalnog karaktera. Dok neki klubovi forisiraju jedan, dotle drugi su poklonici drugog. Inače, svakodnevno se održava na hiljade različitih turnira u društvenim igrama.










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Šah sa nestandardnim figurama Empty
PočaljiNaslov: Re: Šah sa nestandardnim figurama   Šah sa nestandardnim figurama Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Šah sa nestandardnim figurama
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Indijanski Poker (varijante Pokera sa nestandardnim bojem karata)

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: SVET ZABAVE :: DEBILKOV SVET IGARA :: Igre na TABLI-
Skoči na: