DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)

Ići dole 
+12
Gothic
Zana
bosankaa
AstrinaKomsinica
Krupljanka
Samhain
Harite
Amisela
svilanaasvaltu
ANDJEO82
Kijara-brm
Astra
16 posters
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Nov 30, 2008 7:38 am

First topic message reminder :


  • Vrijeme došašća obuhvaća 4 nedjelje prije Božića, a prva nedjelja je najbliža blagdanu sv. Andrije apostola (30. XI.). Crkva u došašću posvješćuje velike događaje povijesti spasenja. U sjevernim krajevima naše domovine vjernici u vrijeme došašća rado dolaze na tzv. rane mise »zornice«
  • Riječ došašće dolazi od latinske riječi adventus (advenire = doći, dolaziti).
  • Vrijeme došašća dvojakog je značenja: vrijeme priprave za Božić, kada se slavi prvi dolazak Sina Božjega k ljudima na zemlju, i vrijeme iščekivanja drugoga Kristova dolaska, na svršetku svijeta.
  • Slavljenje došašća nastalo je po uzoru na korizmu. U Crkvi se najprije slavilo Kristovo uskrsnuće (svake nedjelje), a potom i godišnji blagdan Uskrsa, kojemu je prethodila priprava kroz korizmu. Slavljenje Božića u Rimu zasvjedočeno je sigurno već 25. prosinca 354. godine.
  • Neki vide početak slavljenja Došašća kod sv. Hilarija (Galija), koji oko 366. godine piše da se Crkva svake godine priprema kroz tri sedmice za Spasiteljev dolazak. Drugi opet vide početak došašća u odredbi koncila iz Zaragoze (Španjolska) 380. godine da od 17. prosinca nikomu nije dopušteno ni jednog dana izostajati od crkve, niti se skrivati po kućama, niti bosonog hodati, nego treba hitjeti u crkvu.
  • Godine 490. godine, biskup Perpetuus iz Toursa službeno proglasio Došašće pokorničkim vremenom u Franačkoj, naređujući post u tri dana svakog tjedna od 11. studenog (blagdan svetog Martina) do Božića. Ovo četrdesetodnevno vrijeme posta, slično Korizmi, originalno se nazivalo Quadragesima Sancti Martini (Četrdesetodnevni post svetog Martina). Čitanja prilikom euharistijskog slavlja uzimala su se iz Korizmenog vremena. Sv. Grgur iz Toursa (+ 594.) govori o pokorničkom vremenu od dana sv. Martina, 11. studenoga, do Božića, te o tri posna dana u tjednu. A koncil u Toursu (567) određuje da u samostanima treba postiti kroz mjesec prosinac, do Božića. Koncil u Mâconu (580) određuje da od dana sv. Martina do Božića (6 tjedana, kao i u korizmi) treba postiti svakog ponedjeljka, srijede i petka, te da se božanska služba treba slaviti kao u korizmi. Toga su se držali u galikanskoj (Francuska), mozarapskoj (Španjolska) i ambrozijanskoj Crkvi.
  • Vrijeme Došašća Rimske liturgije, koja se razvila stoljeće nakon one franačke crkve, nije bilo pokorničko, nego slavljeničko, vrijeme radosti i priprema za Božić. Kada je Crkva ujedinila liturgijsko vrijeme, nepokornička priroda rimskog Došašća bila je u sukobu sa dužom i pokorničkom praksom galskog Došašća.
  • U 13. stoljeću je postignut kompromis, koji je kombinirao post i pokornički karakter galskog običaja s misnim tekstovima i kraćim četverotjednim ciklusom rimske liturgije Došašća. Neki su u 4 nedjelje priprave za Božić simbolično vidjeli 4 tisuće godina od Adama do Krista. Liturgija Došašća ostala je nepromijenjena sve do II. Vatikanskog koncila, koji je uveo manje izmjene kako bi jasno odredio duh korizmenog i vremena Došašća. Nekada je došašće bilo obilježeno postom u određene dane, a Badnjak postom i nemrsom. Danas nema više tih obveza, ali nema ni zabrane. Crkva u vrijeme došašća skreće pažnju na slušanje i razmatranje riječi Božje i na djela ljubavi prema bližnjima.
  • Slavljenje došašća sigurno je zasvjedočeno u svitku iz Ravene iz prve polovice 5. stoljeća, koji sadrži 40 pripravnih molitava za slavljenje Božića; vjerojatni autor mogao biti sv. Petar Krizolog (+ 450.).
  • S prvom nedjeljom došašća počinje i nova crkvena liturgijska godina. Pokušaji nekih papa da i građanska godina započne s prvom nedjeljom došašća, ili s Božićem, ili s utjelovljenjem Sina Božjega, 25. ožujka, kada je nekada započinjala i stara rimska godina, a držalo se da je tog datuma i Isus umro na križu, bili su kraćeg daha i nisu uspjeli istisnuti poganski početak godine, 1. siječnja. I Crkva je to morala prihvatiti.
  • Kvatre u drugom tjednu došašća uvijek su igrale posebnu ulogu u pripravi za Božić. Isto tako i dani bliže priprave za Božić, počevši od 17. prosinca, i danas imaju posebno značenje u izabranim misnim čitanjima i večernjim »O« antifonama u časoslovu. U novije vrijeme prilično je raširena i božićna devetnica. A u srednjem vijeku davale su se i adventske igre.
  • Kod Hrvatâ došašće je uvijek imalo posebno obilježje, koje se očituje i u raznim narodnim običajima. Ponekad ti običaji imaju i pretkršćanske poganske oznake; mnogi od tih običaja već su pokršteni. U nekim hrvatskim katoličkim krajevima došašće je započinjalo s danom sv. Katarine, 25. studenoga, kada su prestajale svadbe, igre, sijela, itd. S danima sv. Barbare (4. XII.), sv. Nikole (6. XII.), sv. Lucije (13. XII.), sv. Tome (nekada 21. XII.) i Badnjakom (24. XII.) povezani su mnogi običaji došašća kod Hrvatâ katolikâ. No, mnogo više od običajâ vrijeme došašća u našem je narodu obilježeno pristupanjem sakramentu pomirenja, sv. ispovijedi. I to je ono najvažnije.
  • Ivan Krstitelj i današnjim kršćanima poručuje i viče: »Pripravite put Gospodnji, poravnite mu staze!« (Mt 3, 3) Zatim: »Tko ima dvije haljine, neka podijeli s onim koji nema.» Tako bi proslava Božića bila radosna, a Kristov drugi, slavni dolazak iščekivali bi kršćani radosno, bez straha.


(nadam se da ćete razumeti, nema teksta na Srpskom jeziku) U tri reči, radi se o Bozićnom postu isto kao kod pravoslavnih vernika, sa tim da nije bas tako strog .Početak adventa se obeležava tako što se postavlja tkzv adventski venac , sa četiri sveće , i simbolično pali po jedna svake nedelje, do Božića .To, naravno, rade deca .Odrasli u ovo vreme daju neki zavet, recimo da će se odreći neke loše navike , i u sledeće 4 nedelje trebalo bi da to ispoštuju.
DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Adventid8



DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Dsc00026vwww










DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 155klf10


Poslednji put izmenio Danubius dana Sre Nov 30, 2011 3:52 pm, izmenio ukupno 4 puta
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/

AutorPoruka
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator



Datum upisa : 21.12.2008

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyUto Nov 30, 2010 12:23 am

Hvala ti..:))
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
svilanaasvaltu




Datum upisa : 09.01.2008

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyUto Nov 30, 2010 2:34 pm

Dragi moji,ko me poznaje bolje,zna da imam "uzasno"dobar smisao za humor i da se jedino zafrkavam na sopstveni racun.Nemam komplekse i nisam ljubomorna....U stvari trudim se da budem dobar covek.
E` sad ...zasto je ovo bio uvod?
Imamo mi cigu jednog brku starijeg coveka koji prosi gde god stigne a za bakaluk od prosidbe kupi pivo,cigare,uroxa se i uziva ko guster na suncu .Kad je kisa,stavi neku kartonsku kutiju,manju za sitninu i vecu za pivo i cigare.
Davala sam ja njemu ,uvek kad sam imala kintu...tja,nas ciga,boem,he ..he...sta mi fali,ko da cu da crknem za dva dinara?!
Umela sam i da se iznerviram kad prodjem sa malo para da platim kredit banci od zadnje crkavice,kad se vracam s pijace DE-kintirana 100% a on mi kroz brkove promumla da cujem.;Daj dedi sine,da te sreca prati,da imas da nemas,da ti bude,da ti ne bude.....i tako danima....
Sta cu?
Savijem glavu, racunam nek ima i za pivo i za cigare,ma nek ima zasta hoce,razmisljam dok mu spustam kintu u kutiju.
Pre dve godine[ziva istina] postim ja celu sedmicu,ni mrava da zgazim,nikoga popreko da pogledam,sklanjam se ko mali crv svima sa vidokruga da me ne iznervira "neko"ili "nesto" da pricest uzmem ko pravo bozije jagnje.
I....
Dodje to jutro i ja se uputim sa koleginicom s posla rano ujutru [radila sam prvu smenu ],bese mi sitnina u djepu samo za jednu svecu za zdravlje posle nafore.
Kaze meni koleginica,da je to ok i da sad ne panicim te zbog ikona,te zbog priloga....
Ubledela,izmozdena ali srecna sto cu uzeti taj hleb i vino Isusovo i pri tome misleci da sam i casna ,da nemam greha,sva srecna primim svetu pricest i na izlazu nas saceka ciga sa kutijama.
Taman da ga prodjem,kad "dasa" ponukan mojim dobrim delima,poce da se dere iz petnih zila,da mi bude ono i ovo i ono i ovo na onom svetu sto nemam da ga darujem.[onako debelo pijanog i zakrvavljenih ociju]u ranim jutarnjim satima.
I sta se desava?!
Jaaaaaaa....bozje jagnje,odlucim da ga isutiram,sameljem sa crnom zemljom, onako humanisticki isamaram,da ga bacim u jarak pored crkve,da mu osisam brkove i kartonske kutije nabijem na glavu.
On ce meni "nanu-naninu"bednik jedan.....
Koleginica vidi da sam pobelela,cvrsto me drzi za ruku i sapuce u uvo [ko biku pred koridu ]Smiri se ,zeno,sta ti je,samo sto smo se pricestili jel si ti bre normalna?
Ja nisam incidentna osoba uopste i najmanje agresivna ali mene je to porazilo :(!
Ciga je valjda video i suze u mojim ocima od besa ...pokupio pinkle i brzo nestao.
Kada smo se vratili na posao,moja koleginica to isprica kako je izgledalo .Zene su plakale od smeha.......
.......Znaci,
sve sam vam ovo napisala da znate,da je covek u stalnom iskusenju i da niko nije savrsen"))))

Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre



Datum upisa : 19.01.2008

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptySre Dec 01, 2010 9:16 pm

Vernici će me opet linčovati.....ali ne mogu da odolim , dobar tekst :


Olga Stojanović - Skeptička jama


VELIKI POST (PAID)

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 31390
Sreda, 1. Decembar, 2010.| Autor: Olga Stojanović

U nedelju je otpočeo božićni VELIKI POST. Prva nedelja po kanonu je na vodi. Znači, ko god od vernika ima jahtu, brodicu, jedrilicu, može i gliser - prvu nedelju velikog posta zaista može da provede na vodi, uz ribu i blitvu. S krompirom.

Dopušteno je popiti i malo vina, ukoliko se usidrimo crnog, a na brodu isključivo belog. Malo je, znamo, onih koji su u mogućnosti da ispoštuju ovih nedelju dana na vodi, jer svega stotinak aktuelnih pravoslavaca poseduju jahte, što ne znači da bi svojim isposništvom bili u koliziji s katoličkom koncesijom, ukoliko isplove u njihove vode, jer je i kod tih otpočeo VELIKI POST.

Navešću tri kardinalna slučaja u vezi s velikim postom, za koje mi se čini da - sad ozbiljno - dovode u pitanje ceo poduhvat. Jedan moj prijatelj, vernik naravno, toliko se kod jednog vladike najeo druge nedelje velikog posta, i to bakalara, da je u slobodnoj prodaji morao da pazari topljače masti iz firme „Kalifornija fitnes“. Sve zbog vladičinog ne baš hana, ali bakalara.

Ne, nije to bio vladika Pahomije, jer su kod vladike postila samo deca, dok je vladika mrsio. Da ne kažem šta. Nije to bio ni vladika Artemije, zato što je dotični s preduzimačima pio samo čistu izvorsku vodu, koliko da mu priliv bude veći od odliva. I da ne pominjem druga sveta imena iz vrha naše Crkve, pošto sam ubeđena da i takvi postoje.

Drugi („lepota i zdravlje“, te „zdravlje i lepota“) program velikog posta zapremile su mnoge javne ličnosti pretežno ženskog pola, koje se ovih šest nedelja lišavaju svega, osim sujete. I lepote. A zdravlje i produhovljenost će već doći sami po sebi.

Za vreme velikog posta ove dame upotrebljavaju svetliju podlogu za puder i, umesto ruža za usne, upotrebljavaju samo neutralni sjaj. Jer taj sjaj svojom prozračnošću lakše dopire sa njihovih usana do Svevišnjeg. Međutim, osvedočila sam se, iz prve ruke, kako su neke od njih za tih šest nedelja zadobile i po tri suvišna kilograma, a sve zbog prebranca (kafanskog) i ostalih posnih jela.

Tri suvišna kilograma ove i ovakve dame počinju da skidaju već prvog dana Božića, tako što eliminišu podvarak, a belo ćureće jedu umesto hleba, ko što se nekad upražnjavalo u srpskoj aristokratskoj porodici Dunđerski. Ćuretina umesto hleba, i za tri nedelje je i Lenka (Dunđerska) oslabila, dok je poezija njenog obožavaoca Laze Kostića jačala i jačala.

Treći urbani fenomen vezan za VELIKI POST je šestonedeljni program raznih merkantilnih restorana koji nude posnu trpezu, „masniju“ i od najkaloričnije prasetine. A znate li šta je rekao vladika Velimirović? Da je teže četrdeset dana jesti isključivo biftek nego biti na hlebu i vinu.

Osim velikog uma, Velimirović je posedovao i ogroman gastronomski talenat, što je u određenim krugovima njemu sklonim i dalje nepoznato.

Da bi ironija bila veća i potpunija, baš na dan početka velikog posta, oglasila se reklamno i jedna moćna mobilna telefonija, koja je ponudila svoj šestonedeljni POST-PAID uz najpovoljnije uslove, kako bismo se ovako gladni barem mogli čuti s bližnjima, ako već ne možemo direktno da se obratimo Gospodu, jer njegov je mobilni ili nedostupan, ili ga znaju samo dva čoveka u državi.

Tako da ne znam da li lično da pristupim POSTU, makar i sa zakašnjenjem, ili da umolim Gospodina iz telefonije da mi odobri pristup VELIKOM POST-PAIDU.
Postiću, pušiti i piti (što ne ulazi u paket) i ostaću na pri-pejdu. Kolko para, tol’ko i lišavanja.
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Samhain




Datum upisa : 22.11.2011

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Došašće ili advent...   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptySub Nov 26, 2011 9:51 pm

27.11...

Došašće ili advent je razdoblje u crkvenoj liturgijskoj godini, vrijeme pripreme za blagdan Božića. Ujedno je početak crkvene godine (osim kod istočnih vjernika, kojima počinje 1. rujna).

U zapadnom kršćanstvu, došašće počinje četiri nedjelje prije Božića. Najranije može početi 27. studenog, a najkasnije 3. prosinca. Završava 24. prosinca na Badnjak. U Rimokatoličkoj Crkvi, u došašću, predvladava ljubičasta boja u liturgiji. Čitaju se prikladni tekstovi iz Biblije. Od 8. stoljeća, razdoblje došašća, počinjalo je 11. studenog na blagdan sv. Martina i bilo je strogo poput korizme. Kasnije je taj običaj, znatno ublažen, makar se i danas, razdoblje došašća gleda kao vrijeme suzdržavanja od velikih slavlja i gozbi. U došašću, izrađuje se i stavlja na stol, adventski vijenac sa četiri svijeće. Simboliziraju četiri nedjelje u došašću.

Nazad na vrh Ići dole
http://soulmate.forumieren.com/
Gost
Gost




DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyUto Dec 06, 2011 10:18 am

Nije baš o postu,ali je o Adventu,Božiću i običajima... lijepa priča za pročitati onima koje takve teme zanimaju

PRIČA O BOŽIĆU I OBIČAJIMA

Došašće, razdoblje, koje je na početku običajnog kruga i predhodi Božiću. Prema kršćanskoj vjeri ovo predbožićno doba je vrijeme duhovne pripreme za dolazak Spasitelja. Ovakav način iščekivanja duboko se ukorijenilo u hrvatskoj narodnoj tradiciji, a osobito se ogleda u molitvi, odricanju od hrane ili postu, činjenju dobrih dijela i odlascima na mise zornice.
Posebno lijepi ugođaj bio je za ponekad dugotrajna pješačenja, često po ledu i snijegu, zorničara koji su uz nošenje baklji ili luči, te lampaša u kolonama, prebirući zrnca krunice, uz napjeve ovog predbožićnog doba, išli prema kapelicama ili crkvama na prvu jutarnju misu. Svjetlošću koju su nosili ovi ranoranioci, simbolički se razgonio mrak, koji često u narodu označava svakojako zlo i nedaće.
Pojava adventskih vijenaca i četiriju svijeća, koje simboliziraju četiri nedjelje Došašća, u našim krajevima zabilježena je polovinom stoljeća kao utjecaj europske civilizacije i protestantizma. Ta privlačnost ostala je prihvaćena, pa se tako danas masovno primjenjuje u ukrašavanju crkvi i domova.
Od dana Svete Katarine (25.11.) započinjale su svakodnevne pripreme u obiteljskom krugu, dok je prva adventska nedjelja slijedila odmah nakon toga dana.

OBIČAJ DARIVANJA
Pripreme za veliki blagdan počinju običaji-ma darivanja vezanima uz dan Sv. Nikole (6. prosinca) i dan Svete Lucije (13. prosinca) koji postoje od 11. st. Na Svetu Luciju običaj je da se noću osoba ogrnuta bijelom plahtom uputi po kućama darivajući djecu suhim smokvama, bademima, orasima i jabukama te plašeći nestašne mali-šane. Neposlušni pak pod jastukom pronalaze šibu kao opomenu da se poprave. U moderno doba ovu službu obavlja Sveti Nikola koji u čizmicu dobre djece stavlja slatkiše, a šibe dijeli njegov pomoćnik Krampus (simbol zlog duha ili vraga). Tradicio-nalni, stari hrvatski božićni dar bila je i ukrašena jabuka zvana božićnica, a darivali su je mladići djevojkama.

Barbara
Obilježavanje Svete Barbare (4.12.) ranokršćanske mučenice, u narodu je povezano značajno sijanje pšenice ili raži. Time se pridavala posebna pozornost i važno mjesto u običajima, te postavljanju na božićnom stolu ili ispod okićene božićne smreke. Izniklim zelenilom se u narodnim objašnjenjima pokušalo prizvati obilje u idućoj godini.
Sveta Barbara je zaštitnica pogibeljnih zanimanja vatrogasaca, rudara i vojnika, a seljaci je prizivaju i utječu se pod njezinu zaštitu za nevremena ili protiv groma. Kršćanska tradicija ju poznaje i kao zaštitnicu dobre smrti, a uvrštena je medu četrnaest svetaca - pomoćnika u nevoljama.
Prvi čestitari (grupa muškaraca) predbožićnog razdoblja pojavljuje se upravo na njen dan, a nazivaju se barbarašima (okolica Zagreba) ili bajačima (okolica Čakovca). Njihov ulazak u kuću, kojoj izriču dobre želje, magijski priziva obilje i napredak.

Nikola
Dan Svetog Nikole, Mikule ili Nikolajze (6.12.), velikog sveca, biskupa iz maloazijskog grada Mire, slavi se u gotovo svim krajevima Hrvatske. O tome uvjerljivo svjedoče kapelice i crkve koje su mu posvećene. Uz ovog sveca vezuju se brojne legende o dobročinstvima sirotinji i djeci. Hrvatska, kao dio građanskog europskog kulturnog kruga, obilježava taj dan kao dan darivanja djece. Evangeličko kršćanstvo poistovjećuje nadnevak Svetog Nikole uz Božić i, takoder, običaje darivanja. Pučka tradicija poznaje maskiranje i obilaske svetog Nikole i krampusa, koji noseći lance i šibe uz strašni izgled plaši grješne, posebno djecu. Nikola daruje dobre voćem i slatkišima.
Postoji tradicija darivanja djece uz nevidljivog sveca koji darove ostavlja na prozoru u pripremljenim čizmicama ili čarapama uz pisamce s napisanim željama. Svetom Nikoli se utječu putnici i mornari, koji mu se pritom i zavjetuju o čemu su svedočanstva brojni skupocjeni votivni darovi u srebru i zlatu, darovani crkvama s njegovim imenom širom Dalmacije.

Lucija
Ulogu darivanja u našim južnim krajevima i otocima, tradicionalno je preuzela sveta Lucija (13.12.). Na njen su se dan darivala djecu voćem, slatkišima ili suhim smokvama ostavljenim u čarapama, pod jastukom ili papučama.
Uz ovu sveticu, rimsku mučenicu iz Sirakuze na Siciliji, vezana je dvanaestodnevna priprema za Božić. U Konavlima pokraj Dubrovnika, postoji izreka - Sveta Luca drvarica, dvanaest dana do Božića.
Taj dan je najkraći u godini, pa se uz njega vezuju brojne magijske radnje, poput one o izradi drvenog stolčića lucijskog stolčeka, čija izrada mora trajati punih dvanaest dana, a svrha mu je da se na polnoćki, isključivo s njega može ugledati i prepoznati koja je žena coprnica ili mora. Po sljedećim danima do Božića, gatala se prognoza vremena po mjesecima i idućoj godini. Pečenje posebne pogače bez masti, njeno darivanje ukućanima i blagu u zamišljenom zatvorenom magijskom krugu, koji je, vjerovalo se, osiguravao zdravlje, pokušavala se pribaviti potpuna zaštita u nevoljama, bolesti i raznoraznom zlu.


BOŽIĆNA PŠENICA
Jedan običaj koji se sačuvao do danas jest običaj sijanja božićne pšenice kao simbola obnove života i plodno-sti. Zanimljivo je da ovog običaja nema u protestantskim zajedni-cama i velikom dijelu Europe pa je uz Portugal i južnu Italiju, on vezan još samo za hrvatsko podneblje. Do Božića pšenica lijepo naraste u posudi ispunjenoj vodom, te ukrašava božićni stol, dok tijekom božićnog vremena stoji pod borom, uz jaslice ili u kutu sobe. Da bi izgledala lijepo, pšenica se podrezuje i ovije crvenom trakom ili hrvatskom trobojnicom, a u nekim se krajevima posred pšenice stavi jabuka te svijeće. Nakon Božića pšenica se daje pticama jer se ništa iz tog svetog doba ne smije baciti.

U krajevima gdje se na Svetu Barbaru nije sijala pšenica to se običavalo za Svetu Luciju, a njeno sijanje i rast je pribavljao snagu i obilje kroz iduću godinu.
U narodu se ova svetica smatrala zaštitnicom vida, pa su uz njen dan postojale zabrane tkanja, vezenja ili šivanja. Pučko etimologijsko značenje lux, lucere prevodi kao svjetlost, a značenje se veže uz nošenje žeravice i gatanje, te obilaske mladeži po kućama u kojima su obitavale djevojke. Njih su strašili osvjetljenim, izdubenim bundevama (s izrezanim licem). Gorjani u Slavoniji znaju za običaj luce u kojemu glavnu riječ ima muškarac maskiran u babu. On je uoči dana Svete Lucije obilazio kuće u kojima su ženska djeca i pitao da li eklaju - štrikaju i znaju li se Bogu moliti. "Ona" je nosila u starom loncu žeravicu, prijeteći onima koji to ne znaju. Po svjedočenju narodnih kazivača s početka stoljeća djeca su se bojala sudionika ovog običaja i dugo ga pamtila.
Lik svete Lucije svojim vrlinama svijetli i u velikogoričkom kraju. Još u 16. stoljeću u Lukavcu podignuta je kapelica s njoj posvećenim oltarom i kipom svetice. Na tom mjestu su suci Plemenite općine turopoljske u mnogim teškim vremenima i pogibeljnim trenucima svoje povijesti tražilo svjetlo mudrosti u svojim odlukama. Na spomendan ove svetice birao se župan općine turopoljske, dok u novije vrijeme Dan svete Lucije se utvrduje kao dan Grada Velike Gorice.
Od tog dana u hrvatskoj tradiciji postupno se izrađivao karakteristični nakit za kuću i božićnu smreku. Nekadašnji cimer ili kinč u sjeverozapadnoj Hrvatskoj - zelenilo (grane zimzelena ili smreke obješen na stropnu gredu) okićeno papirnatim ružicama i lančićima, orasima i lješnjacima, jabukama, božićnicama i licitarima izradivali su ukućani, odnosno odrasli koji su za to imali dara s djecom kojima je to predstavljalo veliku radost.

Faljen budi Jezuš Kristuš!
Na tom Mladom letu zdravi veseli...

Nizom običaja adventskog razdoblja kretao se uobičajeni godišnji ciklus, a posebnost narodnih običaja dočaravao je badnji dan u kojemu su se događale mnogobrojne radnje pripreme za svetkovinu rodenja Spasitelja, po ukorijenjenoj kršćanskoj tradiciji, ili onoj starijoj pretkršćanskoj u kojoj se započinjalo Mlado ljeto.


Jaslice, ručno izrađene ili kartonske, koje se stavljaju pod božićno drvce izravno su podsjećanje na događaj koji se proslavlja - noć Isusova rođenja. Nekada su se jaslice radile od gipsa, gline ili drveta nalazile samo u crkvama i bilo je pitanje časti napraviti što veće i vjerodostojnije jaslice. Prema nekim zapisima prve jaslice, u prirodnoj veličini napravio je Sveti Franjo još 1223. godine. U kućama se jaslice postavljaju tek od 19. st.


Badnjak (24.12.) dolazi od staroslavenske riječi bodar ili badar što znači biti budan i po narodnom tumačenju bdjeti i iščekivati dolazak Spasitelja. Badnji dan, premda je od pokrštenja Hrvata poprimio kršćansku tradiciju, sačuvao je bogatstvo različitih magijskih vjerovanja, gatanja i predskazanja, što je baštinjeno iz pretkršćanskih tradicija praslavenskog i indoeuropskog kulturnog kruga. Znakovi Božića prepoznatljivi su u prisutnosti zelenila, slame i svijeće.
Božićno žito posijano na Svetu Barbaru ili Luciju u narodu osigurava dobru ljetinu kroz iduću godinu. Prisutnosti zelenila na božićnom stolu ili pod smrekom pridaje se magijska oznaka plodnosti u doba kada je gotovo sve pod zemljom ili prekriveno snijegom, da bi utjecalo na buđenje i osiguravanje rasta i napretka u predstojećim mjesecima.
Prema mišljenju dr. Belaja "božićno žito ili kulrni vrtići uklapaju se u seljački praznik nove godine koji je tijekom dugih vjekova počinjao na Božić... U stvari se pred očima sudionika novogodišnjih obreda kroz desetak dana odvija kultno sijanje, klijanje i rast osnovnog sredstva za prehranu, temelj ratareve egzistencije... Klijanje zrnja smisleno se uklapa u niz obreda kojima je svrha kultna obnova, renovatio, koja se postiže pričanjem mitova i ritualnim ponašanjem (oponašanjem) mitskog stuaranja, čina koji se doduše jednoč in illo tempore, no koji je potrebno uvijek nanovo ponavljati da se nebi prekinuo kontinuitet cikličkog kretanja života u svijetu. Sa srajališta te mitske misli posve je razumljivo danas zabilježeno vjerovanje, da će prisutnost proklijala zrnja na nekakav način pomoći pšenici koja je posijana u njivu."
Zelenilo (bršljan, lovor) nalazi se na i kao ukras na panjevima badnjacima (jedan ili više, ovisno o dijelu Hrvatske) - komad debla hrasta ili bukve duljine l, 5 - 2 metra. Unošenje u kuću panjeva badnjaka zabilježeno je u dinarskim predjelima, u Dalmaciji i na otocima. Najstariji zapisi iz trinaestog stoljeća u ovom dogadaju paljenja panjeva badnjaka očuvani su u Statutu Dubrovačke republike.
Specifičnost svakog dijela Hrvatske je priprema i pečenje božićnog kruha, kolača ili obrednih peciva. Slavenska tradicija pozna velike okrugle kruhove (badnjak, badnjača, letnica, ljetnica, božičnjak, žitnica, božična pogača, bravarica, navrtnjak, česnica...)
Božićni kruh se običavao zamijesiti ujutro pred izlazak sunca, a pekao se na ognjištima ili krušnim pećima. Ispečen se stavljao na stol nakon obreda posipanja slame u znaku križa i postavljanja slamnatog vjenčića uz žitna zrnja, preko čega se prekrivalo svečanim stoljnjakom. U etnografskim zapisima širom Slavonije, Srijema i Dalmacije postojali su odredeni običaji lomljenja kruha ili kolača, u kojemu se nastojalo odlomiti što veći komad, da bi se po njemu gatalo o prirodu iduće godine.



BLAGDANSKI POST I BOŽIĆNA VEČERA

Običaj je da se na Badnjak posti te da se noć provede u bdijenju do ponoći kada se odlazi na svečanu misu, a na sam Božić, 25. prosinca priprema se obilna i svečana večera. Na Badnji je dan do zvuka večernjih zvona trebalo završiti sve poslove u kući te pripremiti kolače i jelo. Dok se za Badnjak postilo, na Božić se i u najsiromašnijem domu našao barem komadić mesa, a bilo je i finoga peciva.


Potvrda iz prošlosti o kruhovima i pecivima ovog tipa gotovo da i nema, izuzevši primjer koji treba posebno naglasiti, jer potječe iz petnaestog stoljeća. Višebojna minijatura glagoljskog misala kneza Hrvoja Vukčića Hrvatinića na početku mjeseca siječnja pokazuje dvije žene i muškarca koji drži veliki kruh, križa ga i dijeli. Nesumljivo da se radi o božićno - novogodišnjem kolaču.
U bunjevačkim obiteljima naročita pozornost pridaje se svečanom božićnom kruhu božićnjaku koji je trebalo znati napraviti od tri izvaljane lepinje uz četverokraki križ, te figurice od tijesta koje prikazuju u svakom od polja par volova, ptice, domaće životinje, klasje, jasle, te Majku božju u narodnoj nošnji bunjevačke Hrvatice.
Stočarska tradicija bosanskih i hercegovačkih Hrvata, te onih u zagorskoj Dalmaciji i Lici poznaje običaj darivanja blaga posebnom ispečenom pogačom sr(i)čica, navrtnjak, lomnica. Lomila se na osobit način: na glavi ili leđima ovce, ili je hvataju dvojica, pa razlomivši gataju po veličini komada o idućoj godini. Pastiri iz okolice Bihaća se i vinom napijaju, a prva i najdraža ovca dobiva osim kapljice vina, zagrljaj i poljubac uz izreku: kako se mi ljubimo, tako naše ovce ljubile svoje janjce... U siromašnim krajevima Like takoder su se spremali božićni kruhovi božićnica ili božićna pogača. Načinjena je od četiri kilograma brašna, ukrašena udubinama utisnute čaše u svježe tijesto u koju je nakon pečenja zataknuta svijeća. Pekla se pod velikom cripnjom (pekom) na otvorenom ognjištu.
Uistinu nam ne treba potvrda o egzistencijalnoj važnosti kruha i njegovih suvrstica za život čovjeka. Kruh je oduvijek bio simbol skromnosti i mjere, na što nas podsjećaju mnoge narodne poslovice i uzrečice.
Darivanje vode kruhom na Božić ili Novu godinu posebno je lijep običaj očuvan do današnjih dana na području sjeverozapadne (Gradečki Pavlovec, Žumberak) i sjeverne (Podravina, Medimurje, Slavonija) Hrvatske. Bacanjem jabuke, žita ili kruščića u vode izvora, bunara, rijeke ili potoka želi se udobrovoljiti, ugoditi duhovni svijet magičnih sila, koje su, prema narodnim vjerovanjima, obitavale ondje. Obično bi djevojka darivala vodu gatajući o budućem ženiku izgovarajući tekst:

"Zdenec koplenec,
ja tebi dara,
ti meni para.
Ja vidim do dna,
za mož sam godna... "

Sve do 1850. u Hrvatskoj se nije običavalo kititi drvce, iako takva praksa u njemačkim pokrajinama postoji još od 16.st, a zanimljivo je da su prva božićna stabla bila
bjelogorična. Tek učestalim pošumljavanjem u upotrebu ulaze crnogorična drvca. Stablo se nekada kitilo jabukama, narančama, šljivama i kruškama, pozlaćenim orasima i lješnjacima te slasticama od šećera i papira
ili staklenim figurma ako ih je tko imao. Uza to, stavljani su papirnati lančići u bojama, zlatne i srebrne niti te lampioni i svjećice koje su se palile u najsvečanijim trenucima. Iako se običaj kićenja stabla javlja u Hrvata relativno kasno, kićenje doma zelenilom od davnine je uvriježen običaj i dužnost koju su obično obavljala djeca. U primorskim krajevima običaj je bio da djeca kuću ukrase grančicama kadulje, bršljana ili borovim granama, a simbolika kićenja doma zelenilom označava životnu snagu.

Unošenjem slame i njena prisutnost u predvečerju badnjeg dana važan je dio božićnih običaja. Središnji događaj unošenja božića (veliki kup slame, otave i djeteline vezan užetom) kojeg bi kućedomaćin svečano donio uz pozdrav - Faljen Isus i Marija, našto bi ukućani prigodno odgovorili, dodali mu u ruku svijeću, te ga ponudili vinom ili kruhom. Od toga bi on uzeo tri gutljaja i zalogaja, sjeo na slamu i počeo izgovarati želje:

Daj nam Bog na ovo Novo leto sreću, zdravlje, mira i božjeg blagoslova. Daj nam Bog i cujzekov, telekov, i pajcekov, picekov, micekov i pesekov; grožđa, sena, deteline, otave, kruha, u šumi žira i božjega mira...

(Gradički Pavlovec, kod Vrbovca)


Potom bi uzeo strugajnu ili gruaču (posudu načinjenu iz izdubenog komada drveta, a u njoj se gruhao kruh za pečenje) u kojoj se nalazi žitak (pšenica, kukuruz, raž, ječam, proso, heljda, grah, bundevine koštice i riža), jaje, mrkva, češnjak crveni luk i poriluk, kuhani špek, te posebni kruščić i posipao dijagonalno u križ. Nakon toga položio bi na stol brus, novac, četku i česalo za konje, ham i stepicu (stupa za maslac) ispod stola i prostro slamu pod stol. Tada bi odvezao uže i privezao ga za nogu koja je došla od istoka. Domaćica bi ga pitala: Kaj vežeš? Na to bi on odgovorio: Tatu ruke, vuku zube, lisici krampe, a jastrebu lampe i krampe!
Na stol se stavljao i molitvenik i krunica, te donosila strugajna puna žitka. Djeca su se tada zabavljala na razastrtoj slami ispod stola, nakon čega je uslijedila posna večera uz molitve za sve ukućane i pokojnike. Propisana posna večera sastojala se u gotovo svim krajevima od ribljih jela, pouljenog graha, raznoraznih kaša skuhanih na slanoj vodi, krumpira, zelja, te suhog voća. Svaki dio Hrvatske ima specifični jelovnik, poput onog zabilježenog u Remetincu kod Zagreba (koščenka - juhe od bučinih koštica).

PONOĆKA
Iz svečano ukrašenog doma ukućani se spremaju na misu ponoćku. Pjevaju se prigodne pjesme (U to vrime godišća, Narodil nam se kralj nebeski, Radujte se narodi, Svim na zemlji itd). Ponoćka zauzima istaknuto mjesto u božićnim događanjima. To je misa koja privlači proročanskim sadržajem, radošću, obiteljskim prožimanjem. Crkve su u ovoj noći pune, vjerojatno kao nikada u godini. U svečanoj atmosferi čekanja Isusovog rođenja škrte riječi bogate su sadržajem. Srce je puno.

Nakon unošenja slame slijedili su poslovi oko uredenja svetog kuta u kojemu su inače visjele svete slike. Na ladicu (vrsta škrinje u kojoj se čuvalo ruho ili žito) ili ormarić stavljalo se božićno drvce ili smreka okićena ružicama od kreppapira, jabukama božićnicama, obojenim orasima i lješnjacima, lančićima i zvjezdicama od papira ili pokojim licitarom i slatkišem. Stariji su postavljali uz pomoć djece i jaslice koje su nam pristigle posredstvom franjevaca. Po uzoru na njih posebno su se isticali vrsni pučki graditelji drvenih ili papirnatih jaslica (primjer jaslica izdjelan od drva iz Čučerja kod Zagreba očuvan je u Etnografskom muzeju u Zagrebu).
Zanimljivi su ukrasi lusteri od ražene slame i graha kao specifičnost naivnih umjetnika okolice Zagreba, Karlovca, Vrbovca ili Podravine. Oni su bili obješeni na stropnu gredu samo u božićno doba.

Božićna noć je prema vjerovanjima, puna prisutnih zlih sila koje treba umilostiviti. Stoga postoje određene radnje, poput puštanja mačka na tavan, prije nego bi netko od ukućana stupio onamo nogom, ili bacanje kamena u noć ispred kuće, kako bi ukućani krenuli na polnoćku. Magija zdravlja je prisutna u običaju polaganja dlanova na prozor koji je gledao na sjever, proricajući dobro zdravlje u idućoj godini (Gradečki Pavlovec).

BADNJAK
Ova je riječ izvedena iz slavenskog glagola bdjeti, a označava večer kada se bdije. Tijekom dana na Badnjak su svi ukućani zaposleni: ustaje se rano, uređuje se kuća, priprema se badnjak (drvo, panj) ili barem grančica, pale se svijeće, priprema se kolač, u kuću se unosi božićna slama. Stara je navada da se načine jaslice i taj je običaj u svijetu poznat više od 600 godina. Kićenje božićnog drvca podrijetlom je iz Njemačke, a u Hrvatsku dolazi iz Austrije sredinom 19.st.
Na Badnjak valja vratiti dugove i svi se moraju izmiriti. Navečer, istoga dana, su već svi poslovi završeni. Slavi se rođenje Isusovo i može početi badnja, nemrsna večera. Ona se najčešće sastoji od ribe (često bakalar) kao starokršćanskog jela, pouljenog graha, krumpira, salate ili sušenog voća. Tijekom večeri dovršava se kićenje drvca, pod koje se stavljaju jaslice i slama, pšenica, jabuke, orasi, lješnjaci, suhe smokve i drugo voće.

Božić je dan mira i spokoja na zemlji, pa se u skladu s takvim vjerovanjem i ponašalo u kući i selu. Obilja je bilo na božićnom stolu u raznovrsnosti jela, kolača, mesa i pića. Slično je bilo izražavanje želja koje su se prenosile medusobno unutar obiteljskog i prijateljskog kruga. Najsvečanije je bilo u crkvi gdje su se pjevale narodne popijevke, te u kući koja je taj dan okupljala sve ukućane i najbližu rodbinu. Nepisani običaji opisuju muškarca (položaj, polaznik) i muškaree čestitare (koledare, kolendare) koji bi dolazili u kuću na Božić ili drugi dan Božića uz izricanje dobrih želja ukućanima, sve uz magijske radnje, izreke za obilje, zdravlje i urod u idućoj godini.

Drugi dan Božića, Stjepandan ili Štefanje, slavio se naročito u onim kućama u kojim je bio
slavljenik tog imena. Okolica Zagreba pozna običaj čestitara i muzikaša koji su dolazili na taj dan, zbijajući šale pjevali prigodne popijevke:

Dobro jutro mili Stevo,
Daj nam stani, pa pogledaj ko je vani
Došli su ti kum i kuma, daj donesi flašu ruma,
Došli su ti muzikaši, uzmi metlu pa ih spraši.

Nakon njih domaćini bi ih počastili jelom i pićem kao na Božić.

Na treći dan nakon Božića, Ivandan ili Januševo, iznosila bi se božićna slama, te dio stavljao kokošima u gnijezda, a dio na voćke i trsje, sve sa željama za plodnost. U Čučerju bi ljudi govorili stavljajuči slamu na voćku: Ja slivice (jabučice i dr) darujem tebe, ti daruješ mene! Slamnati vijenac ispod božićnog stoljnjaka, žito, te pokupljene mrvice kruha ili kolača sa stola su plodonosni i ostavljaju se u ostavi, nose kokošima ili bacaju na njive. Ponegdje bi se krušne mrvice čuvale kao obrana od bolesti uha ili grlobolje, te se tako vjerovalo u ozdravljenje.

Dan nevine dječice, Rodoševo ili Šibarjevo (28.12.) pamti se po momcima koji su obilazili kuće u kojima su bile djevojke, šibajući ih za zdravlje. Otkupljivale su se voćem, kolačima i pićem. Običaj se održao do današnjih dana, a šibaju se sva djeca (sjeverozapadna Hrvatska).

Od Božića do Tri kralja (6.1.) obilazili su sela zvezdari ili tri kralja. To su obično tri dječaka V od kojih je jedan nosio zvijezdu načinjenu od sita i papira uz pridodane ukrase. Ovaj običaj udomaćio se u Hrvatskom zagorju, Prigorju i Posavini. Na staru i Novu godinu bilo je svega obilja, kao na Božić. Navečer na Silvestrovo (31.12.) narod je običavao ići na misu zahvalnicu. Nova godina nije bogata običajima, ili se pak pojavljuju isti i slični običaji kao na Božić (kao na Božić postoji običaj darivanja vode, zdenca ili bunara jabukom s kinča ili umivanje lica. Ovo su radile djevojke, proricujući vrijeme udaje).
S danom Tri kralja božićna priča bi se lagano privodila kraju, da bi se opet iduće godine nastavila, ponovila, često s u istom ili nešto drugčijom običajnom inačicom ilibi se znalo dogoditi da, nažalost, iščezne i nestane u noći ili snijegu. Ljudi su ove običaje čuvali, prenoseći je na mlade naraštaje iz godine na godinu. Veselili su im se i za njih živjeli gotovo cijelu godinu, s nadom da će im iduća biti bolja, plodonosnija i puna ostvarenih želja. Jedino tako smo opstali i u onim vremenima kada se činilo da nas više nikad neće biti. S ponosom na naše pretke i blago koje su nam ostavili u mnoštvu običaja božićnog razdobllja, živimo i danas na kraju drugog tisućljeća. Uz želju da će ovi običaji prikazani ovom prigodom etnografsko - edukativnom izložbom zaživjeti, čime ne bismo dopustili njihovo izumiranje.

Lucija Franić - Novak, dipl. etnologinja
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre



Datum upisa : 19.01.2008

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptySub Dec 01, 2012 10:02 am



Počinje advent - danas je prva nedjelja došašća









Četiri nedjelje došašća koje
neposredno prethode blagdanu Božića simbol su četiri tisućljeća koliko
je, po Bibliji, prošlo od stvaranja svijeta do Kristova dolaska.
Adventska priprava među vjernicima i u Crkvi započela je u 4. stoljeću
na Istoku, a od 7. stoljeća ustaljena je i na Zapadu. Prva nedjelja
došašća najbliža je blagdanu Andrije Apostola koji se slavi 30.
studenoga. Kako uči Crkva, kroz vrijeme došašća vjernici se
pripravljaju na osobni susret s Kristom kroz liturgijska slavlja,
molitvu, pokoru i



odricanja.Vanjsko obilježje došašća je tradicionalni adventski vijenac
od zimzelenih grančica s četiri voštane svijeće koji se stavlja na stol
prve nedjelje adventa kad se zapali prva svijeća. Svake nedjelje upali
se još jedna tako da do četvrte nedjelje gore sve četiri svijeće.
________
Ovo kaže crkva . DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 2995169622
U praksi ,u katoličkim zemljama ,to znači početak meseca raznih svečanosti ,ukrašavanja gradova ,i naravno -prigodnih rasprodaja .
Deca dobijaju prvu najavu "darivanja" koje ih očekuje u seriji-sv Nikola ,Božić ,Nova Godina DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 2201420447

A prva najava za decu je tkzv "adventski kalendar "


DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Lindt_advent

To nije ništa drugo nego bombonjera -a poenta da se svaki dan uzme samo jedna čokoladica .(Takvi kao moj sin-su operušali celu kutiju -prvi dan )
A po kućama ,obavezna dekoracija -adventski venac.

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Adventski_vijenac_04
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Krupljanka




Datum upisa : 13.04.2009

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptySub Dec 01, 2012 10:05 am

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Bo%25C5%25BEi%25C4%2587ni+stol+2011.+015


Srecno!
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre



Datum upisa : 19.01.2008

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 02, 2012 9:44 am

Kod mene -tačnije ,moje mame ikonografija već postavljena . Tačka 1-advent .
Pa će dalje ,sve po redu ...... DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 944472
Sem što će verovatno izostati otimanje među unucima ko će da pali sveću ,i dedini komentari po tom pitanju DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 226581(deda je "obožavao "kada se njih troje skoro potuku za svečanim stolom ,samo što ih nije oterao od stola svaki put DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 944472)

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 72755866

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 26831168

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 98997881

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 79187879

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 43262398

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 68677902


Poslednji izmenio Danubius dana Ned Dec 02, 2012 7:26 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
AstrinaKomsinica
Master Spamer



Datum upisa : 22.01.2011

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 02, 2012 11:44 am

Sretan pocetak Adventa:) Ovo je uvijek lijep mjesec:)
Nazad na vrh Ići dole
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★
bosankaa


Godina : 42
Datum upisa : 17.02.2010

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 02, 2012 4:47 pm

Iako nije "moje" ali svejedno moram da imam adventski kalendar... U školi imaju...u vrtiću takođe...djeca samo o tome pričaju...gdje god krenem sa njima opet ih viđamo...ma prosto mame. I zašto ne...Ono tipa "bombonjera" i ne znam koliko sam kupila i baš kao što šef napisa,svi prozorčići budu otvoreni u roku pet minuta...e sada...mama je smislila nešto malo drugačije...Kupih kao štipaljke na nekom kanapčetu sa motivima snješka,pahulja i sl. i sa sve brojevima,tj. datumom,a za džačiće su mi poslužile zvrkove čarapice kad je bila sasvim mala i svako veče kad zaspu,ubacim po nešto u čarapicu,za sledeći dan.
Ja uživam gledajući ih kako se raduju...a u pitanju su samo kojekakve čokoladice,ali i čarapice su učinile svoje :))

Ovako to izgleda kod nas...ništa posebno,ali mi uživamo 52s
DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 019aam


Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 02, 2012 4:50 pm

Preslatko je Bosno....ja ne kupujem te kalendare...ovaj moj mali sin,pojede sve odjednom...ahahah,ali za Liu ce bit sljedece godine...ne vrijedi ove da stavljam samo mlijeko...hihi
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★
bosankaa


Godina : 42
Datum upisa : 17.02.2010

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 02, 2012 4:55 pm

Pa kao da ne mogu dočekati i kao da ih u svakom prozorčetu očekuje ne znam ni ja šta....slatkiša puna kuća,ali džaba...djeca znatiželjna.Zato ja sada u čarapice ubacim svaki dan po nešto.One već pitaju,a šta će biti sutra smehsmeh

A za Liu...pa bako jedino šuške da staviš djetetu haha.Sjećam se prvog Nikolausa moje bebane...sve joj kašice i sokiće natrpali i bi i nešto parica smehsmeh A obučena kao beba mrazica smehsmeh











Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 02, 2012 7:18 pm

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 55995641600867513426932
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 02, 2012 8:37 pm

bosankaa ::
Iako nije "moje" ali svejedno moram da imam adventski kalendar... U školi imaju...u vrtiću takođe...djeca samo o tome pričaju...gdje god krenem sa njima opet ih viđamo...ma prosto mame. I zašto ne...Ono tipa "bombonjera" i ne znam koliko sam kupila i baš kao što šef napisa,svi prozorčići budu otvoreni u roku pet minuta...e sada...mama je smislila nešto malo drugačije...Kupih kao štipaljke na nekom kanapčetu sa motivima snješka,pahulja i sl. i sa sve brojevima,tj. datumom,a za džačiće su mi poslužile zvrkove čarapice kad je bila sasvim mala i svako veče kad zaspu,ubacim po nešto u čarapicu,za sledeći dan.
Ja uživam gledajući ih kako se raduju...a u pitanju su samo kojekakve čokoladice,ali i čarapice su učinile svoje :))

Ovako to izgleda kod nas...ništa posebno,ali mi uživamo DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 879932


Upravo tako, i nacin za podelu pokloncica se menja. Mi imamo sada Legokalendar ( svaki dan figurica, i sklapas na postolju). Sin je strpljiv, za sada ( prosle godine je otvorio sve cokoladice odmah, hehehehe)










DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 02, 2012 8:45 pm

I jos..Nisam znala da je to post, ustvari..He, adVENT ( vent,- cekaj) - cekanje da se rodi Isus, u prevodu, a paljenje sveca je prelaz iz ''mracnog'' u ''svetlo'' doba, predhriscanski obicaj..

Jos ne cuh da ovde neko posti DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 356467 (Protestanti ).

Dopada mi se kako proslavljaju Bozic. Porodica na prvom mestu, i uzivanje na svaki moguci nacin u sitnicama ( ukrasavanje kuce, kupovina poklona, hrana, druzenje)










DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 02, 2012 8:55 pm

sonia ::

Jos ne cuh da ovde neko posti DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 356467 (Protestanti ).
Pa poste ...suština posta nije u strogom pridržavanju u klopi ,kao kod pravoslavnih ,nego u onome što se naziva "uzdržavanjem od greha" ,što se slobodno može tumačiti i kao -sex nije poželjan . DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 1763570027
Dakle ...ko mora ,posti sigurno . DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 944472
Nego, jedna zanimljivost .Kad se ukuca "Adventski post " u Google-prvo što otvori je -Danbius Forum . DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 300967829
A ovo nisam znao da ima ,pa evo :

Adventski puding


Objavljeno u
Konfekt, Pralines and Desserts




DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 4150924997_e2ecbf9e0b

Fin i mirisan puding u prazničnom ruhu, idealna slastica za ove predpraznične dane.



za puding:
300 ml mleka, 100 ml slatke pavlake, 1 štangla cimeta, 1 rasečena šipka
vanile, 1 svetli puding (npr.
vanila, vrhnje, griz…), 50 g šećera /// 50 g kandirane korice narandže (sitno seckane), 50 g rendanog marcipana.



Zavreti mleko sa cimetom i vanilom. Procediti ga. Dodati slatku pavlaku.

Kad provri umešati razmućeni puding sa šećerom, kuvati još oko 2 minuta.
Maknuti sa vatre i umešati kandiranu koricu narandže i marcipan. Sve izmešati.
Masom napuniti 4 formice za puding isplahnute vodom i ostaviti da se dobro ohladi.
Zatim puding izvaditi iz formi i servirati hladan uz preliv od narandže.



DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 4144283675_7fd2844a43










DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 155klf10


Poslednji izmenio Danubius dana Ned Dec 02, 2012 8:58 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Gost
Gost
Anonymous



DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 02, 2012 8:56 pm

Sonia, djeca i starija raja,bolesna nemora da posti, sto sam star, zato i ne trebam. :zubi3:
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 02, 2012 9:15 pm

Dosad nisam videla ni cula da neko posti, a vec sam skoro 5 godina ovde, mada ne mogu da tvrdim zasigurno da ne poste svi. Pravo da vam kazem, nisam se toliko ni interesovala da vidim koje su razlike izmedju ''klasicnog'' katolicizma, i ''varijacije na temu'' ( protestanti, luteranci, itd. ).

A sto se tice obicaja i nacina proslavljanja Bozica, znam da je to mesavina religioznih i paganskih obicaja. Lepo bi bilo da ''na temu'' neko objasni, ali ne kopirajuci dugacke postove, nego onako, prosto, sto bi se reklo.

Diskutovala sam o ovome sa Skandinavcima, pa bi dodala ponesto, ako bude prilike.










DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 02, 2012 9:40 pm

kako ja znam iz predanja,post je obavezan jedan dan u sedmici,a ostali dani su po licnom nahodjenju,ja licno nikad nisam postila samo praktikujem da je badnji rucak posni,znaci riba obavezna.

Licno ne smatram da bih bila ista bolja ako bi jela posno ili se odrekla jela,mada,znam ljudi koji poste cijeli advent i nije lako,cak mislim i gore nego islamski post pri kojem se poslije zalaska jede sve,a kod katolika,je mjesec dana posne hrane i nista ne smije biti zivotinjskog porijekla,znaci i sve u cemu ima mlijeka,nije dozvoljeno...malo tesko izmisliti sta da se kuha cijeli mjesec,pa se i ne zamaram time.
Obicaje na sam Bozic obozavam,veselim se kao dijete,posebno kad u kuci ima djece,volim i svu tu trku oko poklona,kicenja,pakovanja,spremanja....to je nesto sto me vrati u djetinjstvo i nesto sto zelim da ostavim svojoj djeci u naslijedje.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyUto Dec 11, 2012 10:09 am

bosankaa ::

Ovako to izgleda kod nas...ništa posebno,ali mi uživamo DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 879932
DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 019aam



Ove (iste )menore natakla i moja mama (mora da je Made in Osterich?)

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 2-advent










DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★
bosankaa


Godina : 42
Datum upisa : 17.02.2010

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyUto Dec 11, 2012 11:22 am

Danubius::
Citat :
Ove (iste )menore natakla i moja mama (mora da je Made in Osterich?)

Mož' biti da je iz At :pušač:
Ma ima žena ukus bre...

A ja sam to kupila mojoj mami,ali unuke nisu dale,pa je završilo kod njih u sobi :jelkaa:











Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
Zana

Zana


Godina : 59
Datum upisa : 30.05.2012

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyUto Dec 11, 2012 4:29 pm

..majka mi je bila protestankinja,rodjena i odrasla u Francuskoj..ae sada,da li je to izvorni obichaj ili je ona usvojila neke stvari iz pravoslavnih obichaja,ne bih vam znala reci..naime u kuci su se slavila oba Bozica i po starom i po novom kalendaru..ona je postila na vodi nedelju dana pred katolichki Bozic i to bash na vodi,dalje nije mrsila ni jednu sredu i petak(shto je identichno nashim,pravoslavnim obichajima)..znam samo da me je nauchila da crkva i popovi nisu ustolichenici vere vec da Biblija i Bog govore neposredno onima koji imaju veru, koja je dar...
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 16, 2012 5:24 pm

Zana ::
..majka mi je bila protestankinja,rodjena i odrasla u Francuskoj..ae sada,da li je to izvorni obichaj ili je ona usvojila neke stvari iz pravoslavnih obichaja,ne bih vam znala reci..naime u kuci su se slavila oba Bozica i po starom i po novom kalendaru..ona je postila na vodi nedelju dana pred katolichki Bozic i to bash na vodi,dalje nije mrsila ni jednu sredu i petak(shto je identichno nashim,pravoslavnim obichajima)..znam samo da me je nauchila da crkva i popovi nisu ustolichenici vere vec da Biblija i Bog govore neposredno onima koji imaju veru, koja je dar...
E pa tako nekako i mi ,ateisti mislimo .Ili teisti.
I kod nas u Vojvodini se u većini porodica slave oba Božića i Uskrsa (ako nemaš u porodici ,ima neko od "drugih" u komšiliku ,pa isto ) Sreda i petak se poste ,ne puno strogo ,ali čisto je navika takva -sredinom nedelje nešto "lakše" a isto tako i u petak ,jer se očekuje za vikend "žderanije" ,pa zato . Popovi i crkve se poštuju -ali onako ljudski i građanski a svako ko malo slobodno razmišlja ,a nije verski fanatik -složio bi se i da Bog nije predvideo toliku "administraciju" i "birokaciju" . DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 944472Kakgod - danas je treća advenstka nedelja kod katolika ,dakle gori treća sveća (ala sam slikao ,lenj da upalim svetlo ) DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 2995169622

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Dsc00249gj










DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptySub Dec 22, 2012 11:34 pm

Ovo najbolje objašnjava kako se u Apatinu upražnjava post (i to potpuno identično u obe konfesije ,i kod katolika i kod pravoslavaca )
Malkice smo jednostrani -riba i kotlić,tol*ko od nas ,slava Gospodu . DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 2995169622 DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 599


РИБАРНИЦА ЛАВАЧ



Поштовани суграђани !!!
Поводом предстојећих празника, како бих сте избегли гужве и остала
непотребна чекања, почели смо са заказивањем, односно писањем наруџбина
свеже и печене рибе. Наше адресе и телефони су : РИБАРНИЦА И
ФИШБУРГЕРИЈА ЛАВАЧ
У АПАТИНУ 025 / 778-788; 064 / 23-99-404;
У СОМБОРУ 025 / 484-484; 063 / 484-485;
У СОНТИ 063 / 756-54-22;
ОЧЕКУЈЕМО ВАС
Да Добра Риба Буде Ваша !!!










DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptySub Nov 30, 2013 7:29 pm

Advent(ski  post ) počinje sutra (katolička crkva ,vernici )

Venci su već postavljeni ,naravno .

radna verzija

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Je36

i dekorativno -paradna 

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Pf0m










DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 01, 2013 10:46 am

Adventski "vjenčić" prvi je izradio njemački teolog i odgojitelj Wichern 1839. Djeca koju je udomio stalno su pitala "kad će Božić" pa je on od starog kotača izradio "vijenac" s 20 malih crvenih i 4 velike bijele svijeće. Svaki dan bi zapalio jednu crvenu svijeću, a nedjeljom bijelu.
Iz toga se razvio običaj izrade adventskog vjenčića s 4 svijeće. Obično se izrađuju od zimzelenih grančica. Zimzelen simbolizira život, a svijeće povećanje svjetla u očekivanju Isusovog rođenja (Krist - Svjetlo svijeta).
DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 640px-Adventskranz_Porzellan

______________
Dakle ,i ovde se radi o "novokomponovanom " crkvenom marketingu
U pojedinim krajevima Hrvatske advenstski dani (svi) se obeležavaju ranojutarnjim misama" zornicama"
Pa ko želi "pročišćenje" blago meni ,porani  svaki dan .....spite 











DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Gost
Gost
Anonymous



DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 01, 2013 11:12 am

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Shbo  

Kod mene je mrak pa ispalo tamno,ali zeleno je i rucni rad je, dao veliku lovu za to.
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 01, 2013 9:22 pm

Jedan od gradskih simbola je Manduševac. Prepun kovanica, cijelu godinu ispunjava naše želje a ljeti pruža osvježenje gradskim golubovima. U njemu se, uz golubove, redovito kupaju i zagrebački maturanti prilikom Norijade. To zasigurno ljuti staru zagrebačku gospodu no, ovih je dana Manduševac u otmjenom ruhu te predstavlja adventski vijenac. 

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Img6542horz

-----------------------------------------------
:))))
DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 1452461_10152028256283351_1722926371_n










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 08, 2013 10:22 am

Danas ide druga sveća :advent1: 
(biće  otimanja -svo troje dece su ovde )
Otimaće se ,naravno -iako  su daleko od "dečice" (17-17-21 godina )










DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Gothic
Gothic
Gothic
Gothic


Datum upisa : 21.04.2012

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 08, 2013 10:42 am

Kijara-brm ::
Jedan od gradskih simbola je Manduševac. Prepun kovanica, cijelu godinu ispunjava naše želje ...
A kada bacite tamo novcic da li pomislite neku realnu zelju...:zubi3:  i da li vam se uvek sve zelje ispune...:329340: 

Dali Adventski vencic ali bez sveca postavljate i na vrata vaseg Doma kao neki ovde u Austriji...casa
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 08, 2013 9:22 pm

Fontana je druga tema..
Adventski vjenčić postavljaju i ovde (na vrata,prozor)..samo vernici katoličke verospovesti.










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 15, 2013 10:40 am

Evo i treće za 2013 .....još jedna 

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 D6d56497










DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★
bosankaa


Godina : 42
Datum upisa : 17.02.2010

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 15, 2013 11:10 am

Gothic ::

Dali Adventski vencic ali bez sveca postavljate i na vrata vaseg Doma kao neki ovde u Austriji...casa

Gothic, U Austriji "vjenčić" na vrata se ne stavlja samo u vrijeme adventa. Tokom čitave godine na vratima su "vjenčići" ! E sad,ja ću krenuti baš od adventa, Božića ... Kao i što su nam sve dekoracije u domu u "prazničnom" stilu, tako i sam vjenčić na ulaznim vratima ... Kako dolazi proljeće, tako kačimo "proljetni" vjenčić,a onda i za Ostern ... Sommer ... i naravno Herbst ...

Lično, volim te "sitnice" koje po mom mišljenju doprinose toplini doma... kao i sam Adventskranz. Iako nisam katoličke vjeroispovijesti(kako Kijara napisa da je to samo kod njih) sve to imam u svom domu ... Ne palim svijeće jednu po jednu,već odmah palim sve svijeće. To mi je samo dekoracija više. A uz dodatke badnjaka je dekoracija kompletna...











Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 15, 2013 6:05 pm

Gothic ::


Dali Adventski vencic ali bez sveca postavljate i na vrata vaseg Doma kao neki ovde u Austriji...casa

Bas kao sto rece Bosanka,stavljam vjencic na vrata kako se mjenjaju praznici i godisnja doba i volim to,kod nas u Bosni nije to bio obicaj,mada vidim da se sve vise siri i to...ako,sve sto je lijepo nekome neka preuzme.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Gost
Gost
Anonymous



DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 15, 2013 6:08 pm

ZIKO ::
Dolinac ::


Jasta braco i to ne premalo. Fratre nezabranjuje seks za vreme posta.

Pa sto ti onda postis cijelu godinu?


Smijesan jesi ali nisi interesatan.  :329340: 
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 15, 2013 9:30 pm

U ovom slucaju, premalo znaci nikako. Gluho bilo tebi biti interesantan.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 15, 2013 9:50 pm

Čisto da vas vratim na TEMU .... :advent1: 

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Jjuw










DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyPet Nov 28, 2014 10:16 pm

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 1+advent


U nedelju je prvi advent. Svim pacijentima smo postavili svece-lampe na prozorima, i po jednu zvezdu....Jos nema snega, pa je jako mracno. Divno je kad se vozi nocu,  samo svetle svece i kao da se nebo spustilo od tolikih zvezda naokolo.
U ponedeljak ce i u skolama paliti prvu svecu.
Skandinavci od bozicnih praznika prave bajku...nista preterano, a zanimljivo svima...










DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Nov 30, 2014 11:27 am

sonia ::



U nedelju je prvi advent. Svim pacijentima smo postavili svece-lampe na prozorima, i po jednu zvezdu....Jos nema snega, pa je jako mracno. Divno je kad se vozi nocu,  samo svetle svece i kao da se nebo spustilo od tolikih zvezda naokolo.
U ponedeljak ce i u skolama paliti prvu svecu.
Skandinavci od bozicnih praznika prave bajku...nista preterano, a zanimljivo svima...
Jeste ,počinje "adventski post" (koji mislim da ,bar što se hrane tiče ,katolički vernici ne shvataju previše ozbiljno ,za razliku od pravoslavnih)
Pomenuh već mog brata od tetke (bogomoljca pod stare dane ) koji sebi ukida rakiju za vreme "adventa" (vino i pivo ne pominje ) spite
Što se mene tiče ,evo i ja postim .Završava se upravo juneći paprikaš.Posna junetina ,ni zrnca masti na njoj (kakav sam ja "vernik" ,dosta od mene)  tongue zlz .

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 T3d93ec_a6779d_erster-advent-kerze-100_v-image51










DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyPon Nov 30, 2015 11:11 am

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Advent_1

...i prva sveća je upaljena .










DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptySre Dec 16, 2015 9:02 pm

Upaljena i treca u nedelju, i prosla Lucia..i jeli smo sutlijas, trazili badem, pa onaj ko ga pronasao, dobio je prase od marsipana  :brdski2:
A najvece iznenadjenje je bio mladi Argentinac, i da ga nisam videla kako stoji na 5m ispred mene, zaklela bih se da je Frank Sinatra glavom i bradom!











DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 20, 2015 1:34 pm

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Images?q=tbn:ANd9GcSsWevKVOoU6KQsYgrAp6sWyMo3CZD_fwrXGaL18XPnlYpkaIgDag

...i to je bilo to . Sad badnje veče ,božić..........










DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptySub Nov 26, 2016 10:53 pm

Neka nam sa srecom  i mirom u dusi otpocne advent.



DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 13zwuif
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★
bosankaa


Godina : 42
Datum upisa : 17.02.2010

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Nov 27, 2016 12:05 am

Dragi prijatelji, neka ovo bude vrijeme ljubavi, mira, radosti. ..

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Vgshte











Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Nov 27, 2016 12:06 am

Sretan početak adventa brdski
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Nov 27, 2016 9:52 am

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Erster-advent

I ja se pridružujem čestitkama ,a kao duboko religiozan čovek ,upravo sam pristavio posni ....juneći paprikaš .  DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 153448 689

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Dpa8gy










DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Diplomirani Duduk

Diplomirani Duduk


Godina : 80
Location : Smederevo
Datum upisa : 26.11.2015

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Nov 27, 2016 11:23 pm

Astra ::
Neka nam sa srecom  i mirom u dusi otpocne advent.


Astra šta da radimo s tobom?

Tokom posta manje je važno šta se jede a važnije je uzdržavati se od greha! Greh se, naravno, čini mišlju, rečju, delom i propustom.

Kada čovek vidi tvoj novi avatar kako da izbegne grešnu misao? :rlol:
Nazad na vrh Ići dole
https://diplomiraniduduk.wordpress.com/
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyPon Nov 28, 2016 12:26 am

Kod nas je preporucljiv sex u vrijeme praznika....ahahahahahha
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★
bosankaa


Godina : 42
Datum upisa : 17.02.2010

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 04, 2016 7:20 pm

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 2mo5qv7











Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★
bosankaa


Godina : 42
Datum upisa : 17.02.2010

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 11, 2016 6:45 pm

... i treća svijeća upaljena. ..

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 2uhp8u8











Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 11, 2016 9:49 pm

Moja je bez predumisljaja,pitala me Justi palim li ja adventske svijece i ja okinem da joj pokazem....

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 35l7lg8
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 11, 2016 9:58 pm

Astra ::
Moja je bez predumisljaja,pitala me Justi palim li ja adventske svijece i ja okinem da joj pokazem....

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 35l7lg8

Kad smo kod toga ,danas čuh kako propisuje Crkva ,tj mantijaši -po čemu ispada da mi ne radimo ništa "pravilno" .
Adventski venac treba da ima tri "lila" sveće i jednu "pink" .
Prve dve nedelje se pale "lila" ,a treće se najavljuje "radost" ,onda ide ona "pink" ,pa četvrte opet "lila" .
Dakle ,grešimo u neznanju . :brdski2:

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 32312837-adventskerzen-grafik-design-vektor-illustration










DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 11, 2016 10:13 pm

ma ja sam staromodna....ahahahahahah
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 11, 2016 10:23 pm

Astra ::
ma ja sam staromodna....ahahahahahah
....a Boske i ja "komunjare" Mi crvene palimo . :brdski2:










DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Diplomirani Duduk

Diplomirani Duduk


Godina : 80
Location : Smederevo
Datum upisa : 26.11.2015

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyPon Dec 12, 2016 5:08 pm

Danubius ::
Kad smo kod toga ,danas čuh kako propisuje Crkva ,tj mantijaši -po čemu ispada da mi ne radimo ništa "pravilno" .
Adventski venac treba da ima tri "lila" sveće i jednu "pink" .
Prve dve nedelje se pale "lila" ,a treće se najavljuje "radost" ,onda ide ona "pink" ,pa četvrte opet "lila" .
Dakle ,grešimo u neznanju . :brdski2:

Postoji izreka: "Novi kasapi pod rep kolju."

I novi popovi uvode sveće u boji. Dok sam bio dete ("nedavno", pre oko 60 god. :rlol: ) nisam ni video obojene sveće. Samo i jedino bele.
Nazad na vrh Ići dole
https://diplomiraniduduk.wordpress.com/
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★
bosankaa


Godina : 42
Datum upisa : 17.02.2010

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 18, 2016 11:12 pm

I četvrta. ..

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Vzyis0











Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 18, 2016 11:17 pm

Astra ::
Moja je bez predumisljaja,pitala me Justi palim li ja adventske svijece i ja okinem da joj pokazem....

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 35l7lg8
Obožavam sveće ,svećnjake. Astra imaš ukusa i stila.Sve ti je ovo tako lepo:))))))))










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★
bosankaa


Godina : 42
Datum upisa : 17.02.2010

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 02, 2018 9:24 am

Srećan početak Adventa.

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Fb_im158











Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 02, 2018 2:30 pm

Hvala Bosno,na divnoj poruci.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Sponsored content





DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)
Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
 Similar topics
-
» Mesec Ramadan /Ramazan... رمضان

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: ĆASKAONICA /DEBATNI KLUB :: ČESTITKE I POZDRAVI *PRAZNICI*PROSLAVE *SVETKOVINE * :: VERSKI I DRUGI PRAZNICI-
Skoči na: