DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Stolni Biograd - Sekešfehervar BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-

PrijemPORTALTražiRegistruj sePristupi

Delite

Stolni Biograd - Sekešfehervar

Ići dole 
AutorPoruka
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja

Godina : 51
Datum upisa : 13.01.2013

Stolni Biograd - Sekešfehervar Empty
PočaljiNaslov: Stolni Biograd - Sekešfehervar   Stolni Biograd - Sekešfehervar EmptyNed Jun 09, 2019 2:24 pm

Sekešfehervar (Székesfehérvár) je deveti po veličini grad u Mađarskoj, smešten u središnjem delu države. Sekešfehervar je regionalni centar Centralne prekodunavske regije i glavni grad županije Fejer. Grad Sekešfehervar je poznat kao drevna prestonica mađarskih kraljeva. Grad ima 99.060 stanovnika prema podacima iz 2014. godine.

Vikipedija

Ovaj grad koji mene neodoljivo podseća na Novi Sad iz mojih studentskih dana me je kupio na drugu šetnju. U prvoj sam unezvereno tražila samafor od kog treba "još malo napred" da idem da bih kupila leba i nuzleba.

Sad kao da sam u njemu dvadeset godina a ne dva meseca. Bez straha od jezičke barijere slobodno šetam i istražujem. A da ima šta za videti i istražiti ima. Gradsko jezgro koje je i pešačka zona je dovoljno da dane provedeš razgledajući fasade, nekoliko crkava, "aeheologija" odnosno ostaci grobne crkve i grobnih mesta mađarrskih kraljeva ... Tvrđavu za koju kažu da je prelepa još nisam posetila čerez lošeg vremena. Videla sam i par muzeja i galerija ... Balaton je na pljuc od grada. Nedaleko u brdima postoji i zamak (ono kao iz filmova o vitezovima sa sve kulama)

Za početak evo Cvetnog sata. Jednostavno a efektno.

Stolni Biograd - Sekešfehervar 60632710Stolni Biograd - Sekešfehervar 60828110

Došla je tiho i ušla u legendu  zlz
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja

PočaljiNaslov: Re: Stolni Biograd - Sekešfehervar   Stolni Biograd - Sekešfehervar EmptyNed Jun 09, 2019 2:36 pm

Kad sam videla ovaj spomenik prva asocijacija mi je bio Ekskalibur i legenda o kralju Arturu što bi bilo i logično jer gašenje dinastije, dvojna monarhija s Austrijom odnosno krunisanje Habzburga kao kraljeva Madjarske ... Onda malo istraživanja i sve je dobilo logično objašnjenje (a legende su tako lepe ... šteta) Mač je pored kraljevskih isignija (kruna, skiptar i jabuka) igrao važnu ulogu u krunisanju. Posle ceremonije koja se odvijala u crkvi Kralj je izlazio na brdo i sa mačem u rukama se okretao na sve četiri strane sveta kao obećanje da će braniti Državu odbilo kog spoljnog neprijatelja.
Otkud spomenici u vezi krunisanja u SZFR? Pa kao prva Ugarska prestonica bio je i krunidbeni grad. Kasnije je tu čast imao Požun (današnja Bratislava) a danas se kuna Svetog Stefana i ostalo čuva u Budimu tj savremenoj prestonici Madjarske - Budimpešti.
P..S. Drugi spomenik je jabuka koju drže tri lava. Za 1001 godinu znam da označava krunisanje Svetog Stefana (Szent Ištvan na madjarskom). Za ostale dve nisam sigurna za šta su vezane.

Stolni Biograd - Sekešfehervar 60498210Stolni Biograd - Sekešfehervar 60874610
Stolni Biograd - Sekešfehervar 61122410
Stolni Biograd - Sekešfehervar 60429411
Stolni Biograd - Sekešfehervar 60630910
Stolni Biograd - Sekešfehervar 60719210
Stolni Biograd - Sekešfehervar 60470811
Stolni Biograd - Sekešfehervar 60579310
Stolni Biograd - Sekešfehervar 60854510

Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja

PočaljiNaslov: Re: Stolni Biograd - Sekešfehervar   Stolni Biograd - Sekešfehervar EmptyNed Jun 09, 2019 2:46 pm

I malo mene kao turiste. (gospođu na drugom kraju prve fotke ne poznajem bavila se istim sportom kao i ja u isto vreme samo). I moram da primetim da je jezička barijera mali problem kad su ljudi ljubazni i normalni. Jedno Pliz i pružanje telefona potpunom strancu koji je pre tog slikao familiju na istom mestu i imam fotke mene me. A naučila sam da kažem HVALA na tri načina na mađarskom. Vidim da ljudima ne smeta moj užasni naglasak jer se osmehnu kad im se obratim na njihovom jeziku.

Stolni Biograd - Sekešfehervar 111Stolni Biograd - Sekešfehervar 210Stolni Biograd - Sekešfehervar 310

Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja

PočaljiNaslov: Re: Stolni Biograd - Sekešfehervar   Stolni Biograd - Sekešfehervar EmptyČet Jul 11, 2019 12:41 pm

Posle noćnog kišopadanija sedenje u sobi nije bio sport koji treba upražnjavati. Dakle šetnja. I nova prilika da volonterski radim za turističku organizaciju SZFV.
Ali ... Nije šta je zamišljeno već šta je sudjeno. Prolazim pored biskupskog dvora a ulazna vrata okićena. Uz prosute latice ruža i pesmu koju čujem izdalje shvatam da je u toku neko dogadjanje. Najverovatnije verskog karaktera.
Trag od latica me vodi do jedne od crkava. Okićena ulazna vrata, kao improvizovani oltar pred istim i kolona čiji sam kraj videla da zamiče u jedno sokače. Okrenem za 180°. Još jedan oltar pred drugom crkvom. Ubrzam korak i uspem da ih stignem pred još jednim improvizovanim oltarom istina ne pred crkvom već pred kućom. Na kojoj piše ime osnivača Madjarske (Szent Ištvan)
Odslušam molitvu. Istina nisam razumela ali hor koji je pevao je zvučao više nego razumljivo. Valjda se to baš zbog toga i zove duhovna muzika jer razumeš iako je na stranom jeziku.
Par fotki procesije koja u dlaku crkvenim barjacima, nebom i mirisom tamjana liči na one kod kuće.

Stolni Biograd - Sekešfehervar 1010Stolni Biograd - Sekešfehervar 112Stolni Biograd - Sekešfehervar 211Stolni Biograd - Sekešfehervar 311Stolni Biograd - Sekešfehervar 410Stolni Biograd - Sekešfehervar 510Stolni Biograd - Sekešfehervar 610Stolni Biograd - Sekešfehervar 710Stolni Biograd - Sekešfehervar 810Stolni Biograd - Sekešfehervar 910Stolni Biograd - Sekešfehervar 1110Stolni Biograd - Sekešfehervar 1210

P.S. Za šefa: Procesija uopšte nije bila velika. Možda stotinak ljudi. A bilo je onih koji su opušteno sedeli u kafićima (manji broj jer je bilo blago prohladno i kišovito vreme) ili šetali svojim poslom.

Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja

PočaljiNaslov: Re: Stolni Biograd - Sekešfehervar   Stolni Biograd - Sekešfehervar EmptySub Jul 13, 2019 10:23 am

Sem glavne ulice u starom gradu postoji i mnoštvo malih sokaka koji u sebi kriju pravo malo blago. Tako da ne idem okolo do tržnog centra (šifra hrana i duvan) ja presečem kroz jedno sokače. I slučajno vidim spomenik. Srednjevekovni ratnik, kruna na glavi ... pridjem da vidim šta piše. Sveti Imre. Što mi naravno ne znači ništa. Škljoc ... škljoc ... i kad sam se dočepala neta potražim rečenog Imreta.
Kako Wikipedija kaže mladji sin prvog ugarskog kralja (Stefan ili madjarski Ištvan). Prestonaslednik a kasnije i Kralj je postao jer mu stariji brat nije preživeo detinjstvo. Ime (madjarska varijanta) je dobio po ujaku Henriku Bavarskom ... bla bla bla ...
Ali najzanimljivije u svemu je da je par vekova kasnije Amerigo Vespuči dobio italijanizovano ime po ovom svetitelju. To je onaj po kom je Amerika dobila ime. Kolumbo je dobio samo državu koja je sad poznatija po nekim drugim stvarima i pojavama. Ali što bi reko Boris Dvornik kao Mešter u Velom mistu "U moju butigu nema politike"

Stolni Biograd - Sekešfehervar 61248110Stolni Biograd - Sekešfehervar 61282410

Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja

PočaljiNaslov: Re: Stolni Biograd - Sekešfehervar   Stolni Biograd - Sekešfehervar EmptySub Jul 13, 2019 10:45 am

Mađari poštuju svoju istoriju i ponosni su na nju (koliko sam ja uspela da vidim za ovo kratko vreme i na uzorku od jednog grada). Ali nisu napadni. Spomenika ima na svakom koraku ali s ukusom uklopljenih u okolinu. Na mnogim zgradama su table sa likom i imenom značajnih ljudi. Iz grafičkog prikaza uspem da ukapiram ponešto (recimo biolog ili pesnik)

Subota po podne. Sedim u poslastičarnici. Pijuckam nešto hladno (mleveni led sa ukusom jagode) konverziram sa Srbijom (živeo besplatan gradski net) kad pojavljuju se neke džinovske lutke. AHA znači počinje neko dogadjanje.
Kolona od četiri lutke, srednjevekovna muzika (gajde, doboš i neka preteča tambure) momci u uniformama sa zastavama, pa opet neki uniformisani sa bičevima, mačevima i palicama ... Zaustavljaju se. Njihova Kraljevska Visočanstva staju da posmatraju predstavu. Vikar objavljuje nešto, verovatno otvara jednomesečni festival (06.07. - 03.08. videti plakat) Onda momci pokazuju svoje umeće bacajući i hvatajući zastave. Pa onda pucanje bičom. Fascinantna veština gde zvuk igra glavnu ulogu. Kolona se polako kreće glavnim sokakom zaustavljajući se i ponavljajući prezentaciju veština učesnika (verovatno neko udruženje za očuvanje istorije).
I za kraj jedan selfi sa njihovim Kraljevskim Visočanstvima i fotka sa jednom od 2-3 devojke učesnice.

Stolni Biograd - Sekešfehervar 114Stolni Biograd - Sekešfehervar 213Stolni Biograd - Sekešfehervar 312
Stolni Biograd - Sekešfehervar 411
Stolni Biograd - Sekešfehervar 811Stolni Biograd - Sekešfehervar 1011Stolni Biograd - Sekešfehervar 1111Stolni Biograd - Sekešfehervar 1211Stolni Biograd - Sekešfehervar 1310Stolni Biograd - Sekešfehervar 1410Stolni Biograd - Sekešfehervar 1510

Nazad na vrh Ići dole
Eugen Grafvajer

Eugen Grafvajer

Datum upisa : 22.03.2017

PočaljiNaslov: Re: Stolni Biograd - Sekešfehervar   Stolni Biograd - Sekešfehervar EmptyNed Jul 14, 2019 7:39 pm

Čudi me da nisi obišča rimske iskopine. zubic
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja

PočaljiNaslov: Re: Stolni Biograd - Sekešfehervar   Stolni Biograd - Sekešfehervar EmptySub Avg 10, 2019 10:58 pm

Nisam neki stručnjak za umetnost. Ali ono da slika ili skulptura ne treba da ti kaže sta je već da izazove emociju pa da ti prepoznaš šta je umetnik hteo baš tebi da kaže ... to kod mene slabo deluje. Taki mi horoskopski znak valjda.
Sad se pitate čemu ovoliki uvod. To je sve čerez skulpture u prostoru koju gledam svaki put kad prolazim parkićem kraj jezera.
Pokušavala sam ja da shvatim šta pretstavlja. Upinjala se da vidim čoveka na kolenima il' baklju koja obasjava ovu dolinu suza ali ne vredi. Meni to liči na neuspeli dizajn kante za smeće. A opet baš nekako se uklapa tu gde je.
Nije nešto velika. Tako metar i po u visinu. Od nekog lima je (kucnula sam da vidim da li je šuplje) I nigde imena umetnika i naziva.
Posle mog elaborata tri istoričara umetnosti izvršavaju ritualno samoubistvo a Akademija umetnosti (odsek vajarstvo) izdaje poternicu sa zavidnom nagradom onom ko me privede

Stolni Biograd - Sekešfehervar 0110Stolni Biograd - Sekešfehervar 0210Stolni Biograd - Sekešfehervar 0310

Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja

PočaljiNaslov: Re: Stolni Biograd - Sekešfehervar   Stolni Biograd - Sekešfehervar EmptySub Okt 05, 2019 8:16 am

Sloveni i Huni se po ovom delu geografije smucaju milenijum i neki kusur godina. Nakupilo se tu istorije da oni koji od nje zaradjuju za leba i nuzleba imaju posla onoliko.
Eto samo komšijski odnosi. Komšije ko komšije. Žive se lepo, pomažu pa tek pukne tikva pa se posvadjadu. Tako i mi. I ljuti neprijatelji i saveznici već prema prilici i situaciji. Pa se naše princeze udavale za njijove prestolonaslednike i obrnuto ... Narod radio i radjao i kad Caru zatreba i ratovao.
I selio se. Čerez ratova il' za poslom i 'lebom nasušnim. Pa tako i ja. Dovelo me u komšijsku kuću i avliju da radim i zaradim.
Kad mi je javljeno da krećem jedino što sam zapamtila bio je grad skoro neizgovorljivog imena gde ću verovatno biti smeštena. I grad gde je fabrika koja je izvolela imati potrebu za mojim radom. Sekešfehervar i Mor. Štreber odmah upit svom vernom drugu GOOGLU da vidi gde ide.
Kad ono ... iskoči zajednička istorija gore opisana. Mor se nalazi na reci Moriš koji je kod nas Srba poznat iz sintagme Potisko-pomoriška granica iz vremena borbi s Turcima. I posle ukidanja iste bar deo mojih predaka krenuo je put juga da nastani Banat netom oslobodjen i uglavnom pust.
Reče mi još drugar GOOGLE da u SZFV ima i srpskog nasledja. "Starosedeoci" mi rekoše da postoji srpska crkva ali niko nije znao tačno gde je. Uglavnom se pominjala neodredjena lokacija 5-6km daleko. I Srpska ulica koja je "tu negde" ali bez preciznije odrednice gde je to.
I tako vraćajući se sa jedne od svojih "istraživačkih ekspedicija" naletim ja na kuću pokrivenu trskom. ISTORIJA!!! Zavijem za rogalj kad ono RATZ UTCA ili štono bi rekli Srpski sokak.
I ne bilo mi zamereno da citiram velikog Crnjanskog - Nema smrti ima samo seoba

Stolni Biograd - Sekešfehervar 116Stolni Biograd - Sekešfehervar 215Stolni Biograd - Sekešfehervar 314Stolni Biograd - Sekešfehervar 413Stolni Biograd - Sekešfehervar 512Stolni Biograd - Sekešfehervar 612Stolni Biograd - Sekešfehervar 712Stolni Biograd - Sekešfehervar 812Stolni Biograd - Sekešfehervar 1012Stolni Biograd - Sekešfehervar 1112Stolni Biograd - Sekešfehervar 1411

Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja

PočaljiNaslov: Re: Stolni Biograd - Sekešfehervar   Stolni Biograd - Sekešfehervar EmptySre Nov 06, 2019 7:47 am

Kako su prognoze i maglovito jutro najavili da jesen već sledeće nedelje namerava da bude ono što datum kaže da treba da bude na ovoj geografskoj dužini/širini. Dakle kiša, zahladjenje i jutarnji mrazevi.
Ali 21°C tog 27.10. izmamio je u šetnju veliki broj stanovnika Biograda. Izveli ljudi u šetnju sebe, decu i kućne ljubimce. Sedenje na klupi uz neku dobru knjigu (jeste ima još Gutemberg dinosaurusa) samo sedenje ili ležanje na travi ... vožnja čamcem, videla sam i jedan par kako igra badminton (ili se kaže bagminton)
Ipak najbolja zabava je na mostiću koji spaja obalu i ostrvo u jezeru. To je mesto sa kog se "dresiraju" ribe koje tu žive. Ljudi donose parčiće hleba i bacaju im a one skoro pa iskaču iz vode da uhvate.
Grad se pobrinuo da ribe i patke dobiju i kvalitetniju hranu pa postoji automat gde za 100 forinti dobiješ pregršt peletirane hrane.
Inače najludji kućni ljubimac kojeg sam videla da neko šeta (šetaju pse raznih sorti i veličina) je kuna zlatica. Ali nisam se usudila da slikam. Ljudi su svoje ljubimce osetljivi koliko i na decu pa nisam želela da dodjem u nezgodnu situaciju.

Stolni Biograd - Sekešfehervar 73495110Stolni Biograd - Sekešfehervar 72898310Stolni Biograd - Sekešfehervar 75485910Stolni Biograd - Sekešfehervar 75610810

Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Stolni Biograd - Sekešfehervar   Stolni Biograd - Sekešfehervar Empty

Nazad na vrh Ići dole

Stolni Biograd - Sekešfehervar
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: GEOGRAFIJA PREBIVALIŠTA/ETNOSI :: GRADOVI I SELA :: GRADOVI-
Skoči na: