DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.

DOBRO NAM DOŠLI !

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-

PrijemPORTALČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi

Delite | 

Samoubistvo (suicid)

Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeći
AutorPoruka
Danubius
Čuvar Vatre

Godina : 58

PočaljiNaslov: Samoubistvo (suicid)   Sre Feb 25, 2009 8:30 pm

U Vojvodini svakih 17 sati jedno samoubistvo

Građanski list

Svetska zdravstvena organizacija procenjuje da milion ljudi godišnje izvrši samoubistvo, što čini da je prosečna godišnja stopa samoubistava 14,5 na 100.000 stanovnika. Posmatrajući sve starosne kategorije, samoubistvo je trinaesti uzrok smrti u svetu.
Prema podacima Instituta za javno zdravlje Vojvodine, stopa samoubistva u Vojvodini 2007. godine iznosila je 25,4 na 100.000 stanovnika, što znači da je svakih 17 sati u Vojvodini jedna osoba izvršila samoubistvo.
– U Srbiji nema više od 1.500 samoubistava godišnje, ali to ne znači da smo mi tu dobro pozicionirani. Posebno je kritična Vojvodina kao region, koja je ne samo iznad evropskog i svetskog proseka nego spada i u regione s veoma visokom stopom suicida. Prosečno se u Vojvodini dogodi 600 samoubistava godišnje. U proteklih 20 godina prosečna stopa samoubistava je oko 28, što znači da imamo 28 suicida na 100.000 stanovnika. Najviše ih je bilo 1993. godine za vreme hiperinflacije, a najmanje za vreme bombardovanja 1999. godine. Broj samoubistava u Vojvodini se ne povećava, ali se i ne smanjuje – priča Dejan Stoičić, volonter novosadskog humanitarnog centra "Srce", volonterske, neprofitne organizacije koja se bavi pružanjem emotivne podrške osobama u krizi i prevencijom samoubistava.

Možda naočigled morbidna tema -ali ako pročitate podatke gore , sve govore ....Da li ste u nekom trenutku pomislili na to, ako jeste-kako bi to izveli ?

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
http://danubius.forumsr.com/ Na mreži
doctorr67
NR .1 foruma
NR .1 foruma

Humor : Onaj koji napravi gresku, a ne ispravi je - cini i drugu gresku!!
Datum upisa : 20.12.2007

PočaljiNaslov: Re: Samoubistvo (suicid)   Sre Feb 25, 2009 9:37 pm

To je najgluplji moguchi chin sto chovek moze da uradi.Nemogucnost(nesposobnost) zivljenja ili borbe sa surovom okolinom
proizvodi takvu izopachenost.Neopravdavam takvo delo i nepostoji opravdanost
osim u sluchaju teske neizlechive bolesti, sto po meni ima opravdanja.Ceo zivot
i jeste borba za opstanak koliko to god neizgledalo da je surovo...ali je tako.
Smatram takvu odluku kukavichki gest, slabost te individue.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: Samoubistvo (suicid)   Čet Feb 26, 2009 1:42 pm

Drama na mostu Gazela

Naoružan pištoljem pretio samoubistvom

Autor: Petar Veličković | Foto:D. Grubin | 26.02.2009. - 07:56
BEOGRAD - Na beogradskoj Gazeli juče u 13 sati se odigrala prava drama kada je dvadesetogodišnji M. S. naoružan pištoljem preskočio ogradu mosta i pretio da će se ubiti. Posle jednoipočasovnih pregovora sa policijom mladić je osujećen u svojoj nameri i prevezen je u Institut „Dr Laza Lazarević”. Sve vreme pregovora most je bio blokiran za saobraćaj sa obe strane.

Kako saznajemo, M. S., inače psihijatrijski bolesnik, u podne je mobilnim telefonom pozvao majku i obavestio je da namerava da oduzme sebi život. Taksijem se odvezao do mosta, gde je u smeru ka Nišu, preskočio ogradu iznad Save. Zabrinuta majka pozvala je policiju, koja se ubrzo pojavila na mostu. Kada je patrola policije pokušala da mu priđe, M. S. je izvadio pištolj i zapretio da će pucati. Šokirani policajci zaklonili su se iza automobila, stavili pancire i sačekali dolazak pregovaračkog tima i kolega iz Interventne jedinice. Desetak minuta kasnije, policija je blokirala saobraćaj na Gazeli i za vozila i za pešake kako neko ne bi bio povređen. To, međutim, nije sprečilo na desetine građana koji su ostali zaglavljeni na mostu da prisustvuju dramatičnoj akciji spasavanja.
- Mladić je skinuo jaknu i ostao je samo u crnoj dukserici. Nervozno je šetao po ivici mosta. Dvojica policajaca započeli su razgovor s njim i postepeno su pokušavali da mu se približe, dok su ga drugi pripadnici MUP-a „držali na nišanu”. Mladić je nekoliko puta iz džepa vadio pištolj i pretio da će pucati. Bilo je veoma napeto. Mnogi prolaznici su potražili zaklon iza automobila i kamiona, ali bilo je i onih koji su ceo događaj snimali mobilnim telefonom - priča za „Blic” jedan od očevidaca.
Posle više od jednog sata pregovora, M. S. je na nagovor glavnog pregovarača Dragiše Simića, komandira Stanice saobraćajne policije, odlučio da pištolj baci u reku. Policajci su mu se približili, zgrabili ga i prebacili na drugu stranu ograde, a građani su pozdravili taj njihov gest. Mladiću je ukazana medicinska pomoć, a potom je džipom Interventne jedinice prevezen u Institut „Laza Lazarević”.
Za to vreme na svim prilazima Gazeli stvorile su se kilometarske kolone vozila, dok je ispod mosta patrolirala Rečna policija, kako bi reagovala ako mladić skoči u vodu.

Šokantne reakcije građana
Dramu na Gazeli obeležile su šokantne reakcije pojedinih građana koji su revoltirani zastojem u saobraćaju čak podstrekivali M. S. da se ubije. „Skoči već jednom”, „Dajte, bre, meni da mu priđem, ja ću da ga gurnem jer kasnim sat vremena”, samo su neke od reakcija građana. Mnogi su nesreću mladića koristili za svoju zabavu, kamere mobilnih telefona stalno su snimale, a vrhunac odsustva saosećanja pokazala je majka koja je iz automobila izvela svoja dva deteta i namestila ih da se zagrle da ih slika, dok je u pozadini, na ivici mosta, stajao mladić koji je hteo da se ubije.

Treba li još nešto reći na ovo ? Izgleda da smo se nagledali toliko smrti, nasilja i sakaćenja ovih godina, da nas ništa više ne može ni potresti, ni izazvati ni trunku empatije .I još nešto -u ponedeljak se ubio moj kolega sa kojim sam radio u Somboru .Niko ne zna zašto-po nekoj logici , ama baš nikakav razlog nij imao, ni zdravstveni, ni emotivni ni materijalni....razneo je sebi glavu magnumom-dve godine je stariji od mene, dvoje dece....

Nazad na vrh Ići dole
Lily
First Bride

Godina : 22
Datum upisa : 12.09.2008

PočaljiNaslov: Re: Samoubistvo (suicid)   Sub Feb 28, 2009 11:47 am

:shock:

.. strasno..
Nazad na vrh Ići dole
montoya
NR .1 foruma
NR .1 foruma

Datum upisa : 09.02.2008

PočaljiNaslov: Re: Samoubistvo (suicid)   Sub Feb 28, 2009 11:49 am

Ovog na gazeli trebalo je odma resiti muka...a ovako tek predstoje muke , ko se bude nadalje bawio snjim , pa i on sam to je katastrofa.

Ludosti učinjene u mladosti ne može nadoknaditi sva mudrost u starosti.
..
Nazad na vrh Ići dole
Lily
First Bride

PočaljiNaslov: Re: Samoubistvo (suicid)   Sub Feb 28, 2009 11:52 am

.. pogotovo ovo sa majkom koja je cak i slikala svoju decu sa takvom SCENOM iza njih... sta reci.... sem da i nju treba poslati u "Lazu".. toliko o moralnim vrednostima koje usadjuje svojoj deci...

.. znaci sve ovo cemo moci videti i na you tube... :shock:

.. zao mi je tvog druga Cale...
... moj drug je pre neki dan legao da spava i nije se probudio, sahrana je prosla, naravno da je telo bilo na obdukciji, ne znam sta su rekli... ali pretpostavka je da je srce u pitanju... inace nije ozenjen, sportista... ima mamu i brata mladjeg.. 😢
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: Samoubistvo (suicid)   Sub Feb 28, 2009 1:00 pm

Mislim da nema čoveka koji nije u nekom trenutku pomislio na to. Isto tako mislim da to nije osobina kukavica-za tako nešto ipak treba imati pre svega hrabrosti-jer je to čin u kome nema povratka.

Ako bi došlo do toga-svakako vatrenim oružjem , jer je to brzo i delotvorno. Ne razumem ljude , a čest je slučaj da se guta kaustična soda, kiseline, otrovi za biljke,,,,bar ne treba umirati u mukama-ako si već rešio.

Nazad na vrh Ići dole
Sanjalica
Maman Papillons Charmants Petits

Godina : 43
Datum upisa : 16.08.2008

PočaljiNaslov: Re: Samoubistvo (suicid)   Sub Feb 28, 2009 1:15 pm

Само оној кој умее да љуби ќе заслужи убит од себе да не е!
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: Samoubistvo (suicid)   Sub Feb 28, 2009 1:18 pm

Sanjalica ::
Само оној кој умее да љуби ќе заслужи убит од себе да не е!

...ako bi prevela ? :roll:

Nazad na vrh Ići dole
Sanjalica
Maman Papillons Charmants Petits

Godina : 43
Datum upisa : 16.08.2008

PočaljiNaslov: Re: Samoubistvo (suicid)   Sub Feb 28, 2009 1:23 pm

Samo onaj koji istinski voli...nece umreti od svoje ruke...
Nazad na vrh Ići dole
montoya
NR .1 foruma
NR .1 foruma

PočaljiNaslov: Re: Samoubistvo (suicid)   Sub Feb 28, 2009 1:39 pm

to jeste tacno aplauseee

..
Nazad na vrh Ići dole
Lily
First Bride

PočaljiNaslov: Re: Samoubistvo (suicid)   Pon Mar 02, 2009 10:20 am

.. hmmm... a sta je sa eutanazijom?????
.. ako je humana...
.. no, to je ipak za drugu temu.. ali su me ovi komentari podstakli na tu pomisao...
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: Samoubistvo (suicid)   Pon Mar 02, 2009 10:11 pm

Ne mora namerno....ljubav je život ali i smrt ...jednostavno se može ne želeti više živeti bez .i ugasiti se kao sveća kad dogori....a ima i onaj izraz "srce mu prepuklo" , i ne jedan primer....

Voleti nedostižno jeste jedna vrsta samoubistva ,,,,umireš po malo svaki dan ,,,,,,,,,

Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
حبيبي

Godina : 44
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

PočaljiNaslov: Re: Samoubistvo (suicid)   Pon Avg 31, 2009 1:40 pm

Jedna zanimljivost:
U Krivicnom zakoniku iz ranije Jugoslavije iz 1929. nalazimo § 169. koji glasi: «Ko navede nekog na samoubistvo ili mu pomogne u izvršenju samoubistva kaznice se ako ovo bude izvršeno strogim zatvorom, a ako ostane u pokušaju, zatvorom; /Ko pri tom samoubistvu upotrebi prema navedenom opasna ili vrlo teška predstavljanja da bi ga naveo na samoubistvo kaznice se robijom do deset godina;/ Ako je navedenik bio u stanju neurachunljivosti, dete ili mladji maloletnik, uchinilac ce se kazniti po § 167” (Ubistvo)
Nazad na vrh Ići dole
Vangelis

Datum upisa : 20.10.2009

PočaljiNaslov: Re: Samoubistvo (suicid)   Sre Okt 21, 2009 11:26 pm

I to je za ljude...
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: Samoubistvo (suicid)   Čet Okt 22, 2009 12:37 am

Navodjenje na samoubistvo i pomaganje u samoubistvu

clan 119.
(1) Ko navede drugog na samoubistvo ili mu pomogne u izvršenju
samoubistva, pa ovo bude izvršeno ili pokušano,
kaznice se zatvorom od šest meseci do pet godina.
(2) Ko drugom pomogne u izvršenju samoubistva pod uslovima iz
clana 117. ovog zakonika, pa ovo bude izvršeno ili pokušano,
kaznie se zatvorom od tri meseca do tri godine.
(3) Ko delo iz stava 1. ovog clana ucini prema maloletniku ili prema
licu koje se nalazi u stanju bitno smanjene uraunljivosti,
kaznie se zatvorom od dve do deset godina.
(4) Ako je delo iz stava 1. ovog clana uinjeno prema detetu ili prema
neuracunljivom licu,
ucinilac ce se kazniti po clanu 114. ovog zakonika.
(5) Ko surovo ili necovecno postupa sa licem koje se prema njemu
nalazi u odnosu kakve podreenosti ili zavisnosti, pa ono usled takvog postupanja
izvrši ili pokuša samoubistvo koje se može pripisati nehatu ucinioca,
kaznice se zatvorom od šest meseci do pet godina.

KZ Srbije
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

Godina : 38
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

PočaljiNaslov: Re: Samoubistvo (suicid)   Čet Okt 22, 2009 12:44 am

Da se mislio ubiti ,ubio bi se.Šta je čekao?

Da ga spase [You must be registered and logged in to see this image.] .Trenutak slave(ja sam bio na tv,i u novinama).Direkt..na psihijatriju i gospođa što ga snimala..

Samo slabići dižu ruku na sebe..
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
montoya
NR .1 foruma
NR .1 foruma

PočaljiNaslov: Re: Samoubistvo (suicid)   Čet Okt 22, 2009 12:47 am

to je svakako slobodni izbor..dichi ruku na sebe je individualni stav..nek se rokne kad nije sposoban da se snalazi...:)))

..
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: Samoubistvo (suicid)   Pon Nov 16, 2009 2:13 pm

Samoubistvo je jednako ubistvu.

Samoubicama sudi Bog, ubicama i Bog i narod.
Nazad na vrh Ići dole
Oci-ANDJELA
Anđelina

Datum upisa : 08.06.2008

PočaljiNaslov: Re: Samoubistvo (suicid)   Pon Nov 16, 2009 2:34 pm

Samoubice su labilne osobe koje ne umeju da rese problem nego im je najlakse podici ruku na sebe..
Zivot je lep, i ne treba bezati od problema vec se treba suociti sa njima da bi smo nastavili dalje..Svaki problem je resiv, te ako nismo sposobni sami, trebamo se obratiti nekome ko ce nam pomoci da nastavimo dalje..
Nazad na vrh Ići dole
babajaro

Godina : 49
Humor : sve
Datum upisa : 30.07.2009

PočaljiNaslov: Re: Samoubistvo (suicid)   Pon Nov 16, 2009 2:58 pm

Postoji lažno i istinsko planiranje samoubistva..Lažno planiranje samoubistva traži spektakularnost,baš kao i ovaj Beograđanin i ono se ne događa.Istinsko samoubistvo se planira u tišini i niko sem onoga koji hoće da se ubije nezna za plan..Takva istinska samoubistva se događaju i izvršavaju..
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: Samoubistvo (suicid)   Pon Nov 16, 2009 6:39 pm

Moguće je da je kod većine tako.

Poznajem slučaj žene koja je svojoj najboljoj prijaetljici nekoliko puta nagovestila da joj je teško i da će se ubiti. Prijateljica je mislila da je to upravo to "lažno planiranje samoubistva" ili tek puka žalba, i nije se mnogo osvrtala.

Žena je izvršila samoubistvo.

Mislim da ne možemo tako olako proceniti ko je u kojoj grupi. Ako neko kaže da će se ubiti, onda je naša ljudska dužnost da se time i pozabavimo. Zašto nam je to rekao? Logično je da nam taj neko ne može biti stranac čim je iz njega izašla takva misao itd. itd. puno je tu stvari koje se ne smeju zanemariti.

Kada se to dogodi, čoveku koji ima i svest a ponajpre savest, nije baš lako jer, možda je baš naša reč kao terapija bila potrebna nesrećniku koji je to tražio kroz nagoveštaj o samoubistvu.
Nazad na vrh Ići dole
Orhideja

Datum upisa : 22.11.2009

PočaljiNaslov: Re: Samoubistvo (suicid)   Ned Feb 21, 2010 8:45 pm

Život je i tako težak da bi se još razmišljalo o tome...e ubiću se i gotovo, kao da smo sami na svijetu. Ostaje porodica, ožalošćena, možda dugovi (treba to neko vratiti), mislim da je to sebično dosta, taj koji to planira on misli samo na sebe i kako da sebe riješi briga koje nosi. A ko briga danas nema?...
Nazad na vrh Ići dole
http://www.kako-do.co.cc
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Opravdano samoubistvo ili samo-eutanazija   Ned Feb 21, 2010 8:59 pm

Kada se o samoubistvu razmišlja racionalno, onda je jasno da je za to potrebna hrabrost, jer kako Dany reče - to je korak bez povratka. Samoubice, međutim, ne razmišljaju racionalno, već imaju potpuno iskrivljenu sliku stvarnosti i na samoubistvo ne gledaju kao na prekid sopstvenog života (i emotivno ubistvo svojih bližnjih), već kao na rešenje sopstvenih problema. Kako god, kukavički gest, iako deluje da je potrebna hrabrost.

Postoje, ipak, primeri gde ne mogu da ne razumem samoubistvo. Primer je iz mog neposrednog okruženja, i istinit je događaj. Žena odmakle dobi je saznala da boluje od karcinoma, da je bolest u završnoj fazi i da su metastaze učinile svoje. Najoptimističnija prognoza je bila 6 meseci života. Supruga, majka dva sina, obojica u braku, rezonovala je na sledeći način (i to javno rekla): "Ja da budem mužu na teretu, da prazni nošu ispod mene, ili da me snaje prevrću i peru, ili da me unuci gledaju kako se raspadam - neću.". Ćutala je par dana, sačekala da ostane sama u kući, okupala se, obukla čisto na sebe, spremila ličnu kartu, poslednjih ček od penzije i zdravstvenu knjižicu, čak je bila dovoljno pribrana da oko vrata obmota šal (da ne bi ostali tragovi konopca), i obesila se u šupi.

Po meni - dostojanstven način da se ode. I takvu vrstu samoubistva podržavam.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: Samoubistvo (suicid)   Ned Feb 21, 2010 9:40 pm

Ako zanemarimo religijska tumačenja prava na samoubistvo (samo Bog ima pravo da oduzme život) i etička tumačenja (hrabrost ili kukavičluk ) sklon sam misli, da ako već ne možemo birati kada i gde i kao ko ćemo se roditi, onda bar imamo pravo sami odlučiti kada i kako ćemo svoj život završiti.
Zvuči bizarno -ali tako ispada , bar o nečemu svako od nas može da odluči kako želi, i to je samo njegova stvar.

Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Samoubistvo (suicid)   

Nazad na vrh Ići dole

Samoubistvo (suicid)
Nazad na vrh 
Strana 1 od 6Idi na stranu : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: TAJNE UMA i EMOCIJE :: PSIHOLOGIJA-
Skoči na: