DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.

DOBRO NAM DOŠLI !

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-

PrijemPORTALČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi

Delite | 

Samoubistvo (suicid)

Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeći
AutorPoruka
Danubius
Čuvar Vatre

Godina : 58

PočaljiNaslov: Samoubistvo (suicid)   Sre Feb 25, 2009 8:30 pm

First topic message reminder :

U Vojvodini svakih 17 sati jedno samoubistvo

Građanski list

Svetska zdravstvena organizacija procenjuje da milion ljudi godišnje izvrši samoubistvo, što čini da je prosečna godišnja stopa samoubistava 14,5 na 100.000 stanovnika. Posmatrajući sve starosne kategorije, samoubistvo je trinaesti uzrok smrti u svetu.
Prema podacima Instituta za javno zdravlje Vojvodine, stopa samoubistva u Vojvodini 2007. godine iznosila je 25,4 na 100.000 stanovnika, što znači da je svakih 17 sati u Vojvodini jedna osoba izvršila samoubistvo.
– U Srbiji nema više od 1.500 samoubistava godišnje, ali to ne znači da smo mi tu dobro pozicionirani. Posebno je kritična Vojvodina kao region, koja je ne samo iznad evropskog i svetskog proseka nego spada i u regione s veoma visokom stopom suicida. Prosečno se u Vojvodini dogodi 600 samoubistava godišnje. U proteklih 20 godina prosečna stopa samoubistava je oko 28, što znači da imamo 28 suicida na 100.000 stanovnika. Najviše ih je bilo 1993. godine za vreme hiperinflacije, a najmanje za vreme bombardovanja 1999. godine. Broj samoubistava u Vojvodini se ne povećava, ali se i ne smanjuje – priča Dejan Stoičić, volonter novosadskog humanitarnog centra "Srce", volonterske, neprofitne organizacije koja se bavi pružanjem emotivne podrške osobama u krizi i prevencijom samoubistava.

Možda naočigled morbidna tema -ali ako pročitate podatke gore , sve govore ....Da li ste u nekom trenutku pomislili na to, ako jeste-kako bi to izveli ?

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
http://danubius.forumsr.com/ Na mreži

AutorPoruka
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: Samoubistvo (suicid)   Pet Feb 03, 2012 9:25 pm

Tattoo ::

Kazu da osoba koja je to jednom pokusala,opet ce to uraditi,i zato treba da se obavezno potrazi lekarska pomoc..
...ne znam ni kako ovaj post da zavrsim...
To je i ono što me brine . I njegov otac ,inače vrlo obrazovan i uspešan čovek je izgleda izvršio samoubistvo ? Problem je što se ne može pronaći nijedan logičan razlog ? Nema ništa skriveno, neki bračni ili materijalni, zdravstveni problemi, neko nezadovoljstvo nečim...čak ni loše raspoloženje ? Ama ništa se ne može pronaći čime bi se objasnio takav postupak .
I sad ispada da nije prvi put....da je već jednom bilo trovanje tabletama (što je od porodice bilo prikazano naravno drugačije za javnost -i nije zameriti ) Osoba koja ima široka interesovanja ,bavi se sportom , ima svoje hobije -čak i skuplje ,i ima novac da ih upražnjava ...) Putuje ,fotografiše ,piše za bolje časopise na ozbiljne teme ...
Ništa nije ukazivalo na bilo kakav problem -a već bih valjda video za tolike godine ,i nije da mi se nije poveravao ....ama ništa za čega bih mogao reći -eto, to može biti razlog .
Čak se stalno i bavio svojim telom i zdravljem ,vežba ,trči svaki dan ,pliva ,skija ,odlično izgleda za svoje 43 godine ,prati modu i može sebi da dopusti sve njabolje ...ne znam, zaista .

Nazad na vrh Ići dole
Samhain

Datum upisa : 22.11.2011

PočaljiNaslov: Re: Samoubistvo (suicid)   Pet Feb 03, 2012 9:46 pm

Stojim sa obe noge u životu i došlo mi da...

Ima već dosta godina.. kako sam sebi pokušala prirediti kraj. Onako, iz čista mira, tako bi shvatila moja okolica. Jer imam sve. Ništa me ne boli (ne kukam).

Bilo je to 1994..

Naš brak su svi vidjeli kao idealan. Tu je velika kuća, jedna od najljepših u kraju. Tu je muž, komšiluk ga je upoznao kao vrlo finog, kulturnog, visoko obrazovanog čovjeka, sa veoma dobrom pozicijom na poslu. Voljeli su ga.
Voljela sam ga i ja.. a i on mene, na svoj neobičan način.

Ja još nisam prevarila slike i doživljaje rata..

Vratila sam se u njemačku i nastavila funkcionirati..

Imam običaj da djelujem hladno, na ljude. Štit?..

Radim, volim, izgrađujem.. sve što se ružno u braku dešavalo sakupljam u sebi.. u onu malu kutiju emocija koja je već prepuna. Počinje da kipi..

Dijelila sam život sa psihopatom.. na kraju je on od mene napravio isto.

Jedne večeri, kao ono dugme na pretis loncu.. tako je nešto u meni počelo da popušta.. Ne, nije mi dalo snage da odem, da raskinem, dalo mi je snage da postupim pogrešno. Da, danas znam da sam pogrešno agirala.

Flaša viskija, par kutija tableta..

Meni je bilo lijepo..

Kako je bilo onima koji su me našli?

U prvom momentu, nakon dolaženja sebi u hospitalu - bilo mi je krivo što sam oči otvorila. Da..

Sva bol, se intenzivnije urezavala u moje tijelo..

Mamurluk, koji je prosto nepodnošljiv.. no nemaš vremena o tome razmišljati jer stado ljekara se o tebi brinu. Probudila sam se u zatvorenoj psihijatriji i dobila šok.

Tjednima kasnije prvi "novi" koraci u životu..
Ostala sam pri terapiji kod psihologa.
Jeste - ja sam luda.

Nakon mnogih dubokih razgovora, i otpetljavanja ovog smotuljka emocija prouzrokovanim raznim događajima.. shvatam, pa ja nisam luda.

1997 zatrudnim..

Moj bivši muž se samo prvo vrijeme promjenio.. kako su dani prolazili on se vraćao ponovo u staru šemu.. on da.. ja Ne.

Bila sam u 5tom mjesecu trudnoće kad sam konačno zatvorila vrata braka za sobom.

Stajala sam sa malim koferčetom stvari ispred kuće.. i krenula pješke u novi život. U koferu je bila samo prva oprema za bebu.

Da davno je to bilo..

Danas - se sama sebi čudim, kako sam bila smjela da tako lako okončam život. Danas sam sretna, što u tome nisam uspjela.

Mi ćemo uvijek vidjeti ono vanjsko na osobi. Njegov životni status. Njegovu dušu - rijetko.. a to znači - upoznavati osobu.

Mala ispovijed
Nazad na vrh Ići dole
http://soulmate.forumieren.com/
Nut
Sky Goddess, Mother of the Gods

Godina : 38
Datum upisa : 23.03.2011

PočaljiNaslov: Re: Samoubistvo (suicid)   Pet Feb 03, 2012 9:46 pm

Zana ::
..najteze je ipak ziveti..
..

Istina..za neke ljude je smrt spas..i nada ...

Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
حبيبي

Godina : 44
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

PočaljiNaslov: Re: Samoubistvo (suicid)   Pet Feb 03, 2012 10:11 pm

Nut ::
..

Sta sad treba ovo da znaci? Ako pratimo temu, ovo mu dodje kao poziv na samoubistvo, sta li..? [You must be registered and logged in to see this image.] Ako pak drugacije razmisljamo, istina u gore napisanoj recenici moze biti jedino u slucaju prirodne smrti... Nijedna nasilna smrt ne moze biti ni spas ni nada...

Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: Samoubistvo (suicid)   Sub Feb 04, 2012 12:17 pm

sonia ::
Nut ::
..

Sta sad treba ovo da znaci? Ako pratimo temu, ovo mu dodje kao poziv na samoubistvo, sta li..? Ako pak drugacije razmisljamo, istina u gore napisanoj recenici moze biti jedino u slucaju prirodne smrti... Nijedna nasilna smrt ne moze biti ni spas ni nada...

@sonia, moguce je da je spas i nada. Ljudi koji su bolesni ili orgoceni zivotom itd. Mislim za njih je to moguce, misle da je tako.
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

PočaljiNaslov: Re: Samoubistvo (suicid)   Sub Mar 17, 2012 12:17 am

Val suicida mladih

Skočila s bedema pred šokiranim Zadranima

Mlađa žena prvo je desetak minuta mirno sjedila na
gradskom bedemu, a potom se bacila niz zidinu. Srećom, zbog male visine i
brzog dolaska hitne pomoći 40-godišnja žena je preživjela. Od početka
ovog tjedna, u svega tri dana, to je drugi pokušaj samoubojstva u Zadru.

Prije
ovog događaja, u ponedjeljak se objesio 57-godišnji branitelj iz
okolice Benkovca čije je tijelo dan kasnije pronašla obitelj.

Ova dva slučaja, nažalost, nisu iznimka već nastavak crnog niza
samoubojstava koji je krenuo početkom siječnja vješanjem 29-godišnjeg
mladića. Od početka godine, u dva i pol mjeseca, na širem području Zadra
život je sebi oduzelo 11 ljudi. To je dvostruko više nego u istom
razdoblju godinu ranije, kada je crna statistika u cijeloj 2011. godini
zabilježila ukupno 20 suicida.

Ono što posebno zabrinjava jest podatak da među žrtvama ima najviše
mladih ljudi, muškaraca u dobi između 20 i 30 godina. Najmlađi je imao
svega 19 godina.

Uzroci - ovisnost

"Kad bismo ranije govorili o klasičnom profilu suicidalne osobe,
najčešće su to bili muškarci u starijoj dobi, iznad 65 godina života.
Zadnjih 10 godina, nažalost, suicidi su sve učestaliji među jako mladom
populacijom, i to ne samo kod nas, nego u cijelom svijetu", kaže za Slobodnu Dalmaciju dr. Darko Labura,
psihijatar i specijalist za forenziku, koji uzroke za ovu crnu
statistiku vidi u novim dijagnostičkim entitetima, prije svega
ovisnostima, koje sve učestalije pogađaju mlađu populaciju.

Sama ovisnost, bilo o drogi, alkoholu ili kocki, dovodi do depresije
ili psihotičnih stanja, a upravo to su elementi za suicidalne
tendencije. Uz to, dr. Labura upozorava i na pojačanu agresivnost koja
je sveprisutna u našem okruženju, počevši od televizije i videoigrica.

Danas.hr
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
allure

Datum upisa : 19.01.2012

PočaljiNaslov: Re: Samoubistvo (suicid)   Sub Mar 17, 2012 1:45 am

babajaro ::
Postoji lažno i istinsko planiranje samoubistva..Lažno planiranje samoubistva traži spektakularnost,baš kao i ovaj Beograđanin i ono se ne događa.Istinsko samoubistvo se planira u tišini i niko sem onoga koji hoće da se ubije nezna za plan..Takva istinska samoubistva se događaju i izvršavaju..

Gost ::
Kada se o samoubistvu razmišlja racionalno, onda je jasno da je za to potrebna hrabrost, jer- to je korak bez povratka. Samoubice, međutim, ne razmišljaju racionalno, već imaju potpuno iskrivljenu sliku stvarnosti i na samoubistvo ne gledaju kao na prekid sopstvenog života (i emotivno ubistvo svojih bližnjih), već kao na rešenje sopstvenih problema. Kako god, kukavički gest, iako deluje da je potrebna hrabrost.
Primer je iz mog neposrednog okruženja, i istinit je događaj. Žena odmakle dobi je saznala da boluje od karcinoma, da je bolest u završnoj fazi i da su metastaze učinile svoje. … rezonovala je na sledeći način (i to javno rekla): "Ja da budem mužu na teretu, da prazni nošu ispod mene, ili da me snaje prevrću i peru, ili da me unuci gledaju kako se raspadam - neću.". … i obesila se u šupi.
Po meni - dostojanstven način da se ode. I takvu vrstu samoubistva podržavam.

Ne slažem se sa većinom komentara ovde napisanih - da je samoubistvo kukavičluk. Kao I "gost " (gore) smatram da je za takva čin potrebna velika hrabrost. ili ludost. koja je pa razlika?
Poznavala sam nekoliko ljudi koji su se ubili. ne ulazim u razloge, možda ih I ne znam, no I dan danas se divim njihovom činu.
Pitanje je kakav je čiji život, koja je donja granica podošljivosti (čega god) I da li si spreman da kao gmaz ideš kroz život (ako je to jedini način) ili da ga skončaš, kako bi "gost " rekao dostojanstveno.
Puno sam čitala Sartra I iako ga volim, ne verujem da je čovek "slobodan da čini šta želi od svog života", kako pomenuti filozof tvrdi.

Povodom svega rečenog, setih se završetka kultnog filma iz 80' "Dečko koji obećava", zadnje scene, nisam mogla sad da je nadjem na youtubu, gde Berček sluša kasetu koju mu je Koja dao sa pesmom "depresija" I razbija glavu o zid… to je najbolji završetak filma… ikada… FOREVER

ako neko nadje samo tu scenu, pliz, postavi je... THANKS...

Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: Samoubistvo (suicid)   Pet Dec 07, 2012 7:58 pm

Ubila se zbog lažnog poziva za Kejt [You must be registered and logged in to see this image.]

Ako postoji glup razlog -e onda je to ovaj . [You must be registered and logged in to see this image.]

Nazad na vrh Ići dole
Zana

Godina : 54
Datum upisa : 30.05.2012

PočaljiNaslov: Re: Samoubistvo (suicid)   Pet Dec 07, 2012 9:46 pm

Danubius ::
Ubila se zbog lažnog poziva za Kejt [You must be registered and logged in to see this image.]

Ako postoji glup razlog -e onda je to ovaj . [You must be registered and logged in to see this image.]

..jedini razlog koji nije glup,kada je suicid u pitanju je neka teshka bolest od koje nema ozdravljenja a opet desilo se mnogo puta da vec otpisani bolesnici ozdrave...tako da svi razlozi su glupi..
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: Samoubistvo (suicid)   Pet Dec 07, 2012 9:49 pm

Ma to presse tako kaze i pisu, iza toga je MI5 :329340: i Diana su koknuli 97 pa nitkom nista.

I Vi svasta vjerujete,tztzt
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
حبيبي

Godina : 44
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

PočaljiNaslov: Re: Samoubistvo (suicid)   Pet Dec 07, 2012 9:49 pm

Ako je to uopste razlog...ili ako se uopste ubila..

Nazad na vrh Ići dole
Harite
White Angel

Godina : 42
Datum upisa : 02.11.2010

PočaljiNaslov: Re: Samoubistvo (suicid)   Sub Dec 08, 2012 12:15 am

Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
Master Spamer

Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

PočaljiNaslov: Re: Samoubistvo (suicid)   Sub Dec 08, 2012 2:19 am

I jucer se djecak ubio, jer je kao gay bio zrtva bullying.

Ova tema bar za mene, hits too close to home,,,,Nema glupog razloga: iza svakog povoda za smoubojstvo se krije razlog.
A krivnja nije na slabima, nego na nama, jakima, koji ignorisemo. Pomoc je overrated,,,,
Nazad na vrh Ići dole
Nut
Sky Goddess, Mother of the Gods

Datum upisa : 23.03.2011

PočaljiNaslov: Re: Samoubistvo (suicid)   Sub Dec 08, 2012 2:32 am

..NIkada ne postoji ''glup razlog''za suicid..uvek su u pitanju ozbiljne stvari..a to sto se dogodi.. je samo napukla fasada..koju valja srusiti dokraja, da se vidi sta je to ona skrivala..

Samoubistvo je svedocanstvo coveka pred vecnoscu da je zivot za njega besmislen i apsurdan......

Napisala sam..

...Prica se da ogromni vodopadi privlace ljude sa slabom psihom...kod njih se pojavljuje neobjasnjiva zelja da se bace u vodopad kako bi se predali sudbonosnom talasu...tako isto izgled zmije opcinjava i sebi privlaci zveri... I ovde ,mi vidimo nesto slicno beg u bolest,haos,bezdusje...Karakteristican je size mnogih filmova- osvajanje zemlje od strane vanzemaljaca,eksplozije zgrada,grude trupova...Ovde se podsvesni osecaj duse oblaci u simbole i likove-to je ocigledno sagledavanje da su zemlju osvojili demoni..

Dosljaci sa onog nevidljivog sveta ,iz onih tamnih bezdana koje mi nazivamo adom i paklom...To je osecanje da treba nekuda bezati,da su gradovi osvetljeni elektricnim plamenovima,-klopka u koju su naterali ljude ,ogromno groblje duha...I ovde ce mnogu pronaci svoj zivot u smrti......

Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: Samoubistvo (suicid)   Sub Dec 08, 2012 10:34 am

A ima vise razloga za suicid, politicki, vjerski,prirodni i ne planjeni.

Nevidim se ni u jednoj, mozda u ljubavi. Jedino taj suicid bi se opravdalo.

Ali jbg. dodje drugi pa je tjesi. smehsmeh
Nazad na vrh Ići dole
Tattoo

Datum upisa : 24.10.2011

PočaljiNaslov: Re: Samoubistvo (suicid)   Sub Dec 08, 2012 1:45 pm

Previse teska tema, zivotna tema koja uvek ostavlja iza sebe milion pitanja bez odgovora.
Ne znam sta nekog moze da natera da digne ruku na sebe, ali isto tako ne znam ni kako da najblizi prezive to sto neko sebi oduzme zivot. Prah-prahu, pepeo -pepelu, Bog ti je dao zivot-jedino on moze da ti ga oduzme.
Iz pravoslavne sam porodice, i po nasim obicajima kad neko izvrsi samoubistvo, pop ne dolazi na sahranu, i sahranjuje se u kraj groblja.
Mislim da uvek ostaje pitanje, zar niko nije mogao da pomogne, zar se niko nije nasao da saslusa, zar niko nije naslucivao, zar smo svi bili toliko samozivi i slepi. Kazu da je to cin kaznjavanja, da se samoubistvom kaznjavaju najblizi. Kazu da ako jednom ne uspe, da ce kad tad ponovo pokusati. Da je to tako u krug. Kazu da su sloni tome, oni koji su imali pupcanu vrpcu obmotanu oko vrata pri rodjenju. Kazu jos milion stvari, ali niko ne zna ko je taj ko je sklon samoubistvu a ko ne.
I ne pozeleti nikom ko je u porodici imao ovako nesto. Da se nikom ne desi.
Nazad na vrh Ići dole
dusicaa
الحالم الأبدي

Datum upisa : 02.12.2012

PočaljiNaslov: Re: Samoubistvo (suicid)   Sre Apr 03, 2013 10:57 am

[b]Možda naočigled morbidna tema -ali ako pročitate podatke gore , sve govore ....Da li ste u nekom trenutku pomislili na to, ako jeste-kako bi to izveli ?
Naravno da nisam pomislila na tako sto!!!
Po meni su samoubice pre svega ocajni ljudi.Toliko da im zivot predstavlja samo bol i patnju.Kad ta patnja dostigne nivo koji oni vise nisu u stanju da podnesu,oduzimaju sebi zivot..Onog trenutka kad izgube smisao,kad se osete napusteno i bespomocno,kada nigde ne vide smisao svog postojanja urade to.U velikom broju slucajeva je to jedno ogromno breme ciji teret njihova psiha vise ne moze da nosi.U nekim kulturama znak je casti ,postenja,hrabrosti,nekad,u odredjenim situacijama i kod nas.
Da li su previse hrabri ili samo kukavice??? Tesko je odrediti..Imati snage podici ruku na sebe bi trebali zvati hrabroscu,no opet,koliko je neko hrabar ako ne moze da se nosi sa zivotnim problemima? Verujem da su sebicni pre svega,psihicki labilni te se zbog toga odlucuju na taj korak.
Jedino gde bih mogla da donekle opravdam samoubicu je slucaj teske i neizlecive bolesti. Jer tada su svesni svojih muka koje ih cekaju i muka najblizih koji ce trpeti zajedno s njima,pa ih eto prekrate.Mada nada umire poslednja.
Nazad na vrh Ići dole
el_vibrador
בנו של ישראל

Datum upisa : 07.02.2012

PočaljiNaslov: Re: Samoubistvo (suicid)   Sre Apr 03, 2013 11:10 am

Iako je samoubistvo kompleksan problem koji je teško predvideti, postoje određeni faktori za koje se smatra da doprinose riziku. Nejasno je na koji način određena interakcija ovih faktora dovodi do suicida, s obzirom da samoubistvu obično prethodi proces, koji počinje sa prolaznim suicidalnim mislima, zatim se razvija kroz mnogo konkretnije planove i suicidalne pokušaje. Efekat faktora rizika posmatra se u probabilističkom a ne determinističkom smislu.

Prethodni pokušaji samoubistva. Istorija pokušaja samoubistva je snažan i značajan prediktor narednih pokušaja. Iako postoji razlika između pokušaja samoubistva i samopovređivanja, istraživanja pokazuju da su mladi koji namerno sebi nanose fizičke povrede pod većim rizikom od samoubistva. Teško je napraviti razliku između samopovređivanja i ‘pravih’ pokušaja. Mladi ljudi često nemaju jasnu percepciju o tome koje metode dovode do kakvih efekata, tako da i samopovređivanje bez suicidalne namere često dovodi do smrti; dok pokušaji samoubistva često dovode do minimalnih povreda. Štaviše, postoje istraživanja koja pokazuju da mladi ljudi imaju iskrivljen pojam smrti, što se samo po sebi može uzeti kao poseban faktor rizika.

Samopovređivanje među mladim ljudima je češće nego što se misli, i retko zadobija pažnju zdravstvenih radnika. Posmatra se kao ozbiljan znak mentalnog rastrojstva.

Depresija. Depresija može biti povezana sa teškim psihološkim distresom, socijalnim povlačenjem, ćutljivošću, prekidanjem ličnih, porodičnih i društvenih odnosa, prestupništvom, niskim samopoštovanjem, drogama i alkoholom, poremećajima u ishrani i pokušajima samoubistva. Depresija kod mladih ljudi često prolazi nezapaženo, samim tim i bez adekvatnog tretmana, jer se pogrešno pretpostavlja da je u pitanju normalni adolescentski “acting out”.

Depresija je češća kod onih koji poseduju porodičnu istoriju depresije, anksiozni su, nisu u stanju da uspostave pozitivne društvene odnose, imaju poremećaj ponašanja, zloupotrebljavaju alkohol i droge, zabrinuti su o svojoj seksualnosti, ili prolaze kroz teške životne događaje kao što su zlostavljanje, porodična disharmonija, fizička, emocionalna ili seksualna zloupotreba.

Pored toga, određene okolnosti i iskustva u vezi sa gubitkom, deprivacijom ili neravnopravnošću (na primer, beskućnici, imigranti, zatvorenici), čine osobu podložnu depresiji.

Samim tim, rizik od samoubistva treba proceniti kod svakog ko pati od depresije. Međutim, pošto većina depresivnih osoba nikada ne pokuša samoubistvo, jasno je da i drugi faktori igraju važnu ulogu u uzročnosti suicidalnog ponašanja u depresiji.

Alkohol i droge. Mnoga istraživanja pokazuju veću stopu samoubistva kod alkoholičara i korisnika droge. Alkohol i bolesti zavisnosti često prethode suicidalnom ponašanju. Takve zloupotrebe mogu biti u vezi sa pokušajima samoubistva ili čak deo samog pokušaja.

Ovakvo ponašanje ne rezultira nužno suicidom. Većina korisnika ne pokušava da oduzme sebi život, ali zloupotreba supstanci povećava rizik u interakciji sa drugim faktorima. Procenjuje se da je zloupotreba supstanci prisutna kod četvrtine, a možda i polovine izvršenih samoubistava, dok intoksikacija alkoholom povećava rizik i do 90 puta.

Mnogi fiziološki, psihološki i sociološki efekti alkoholizma (kao što su razvod, prekid društvenih odnosa, otkaz, povećana impulsivnost, depresija) deluju kao precipitirajući faktori suicida. Zloupotreba supstanci utiče na moždane funkcije i smanjuje inhibiciju ponašanja. Afektivni poremećaji, posebno depresija, udružena sa alkoholizmom, nosi poseban rizik od samoubistva.

Sa starošću se povećava rizik od samoubistva povezan sa zavisnošću od alkohola.

Postojanje detaljnog plana. Kao i kod svakog drugog cilja, što je plan više razrađen, veća je verovatnoća da će se sprovesti. Osoba u suicidalnoj krizi razmišlja o samoubistvu kao o cilju, rasterećenju od bola. Što je plan detaljniji, sa jasnom metodom, obezbeđenim sredstvima, mestom i vremenom samoubistva, verovatnije je da će doći do pokušaja.

Uticaj medija na samoubistvo. Način na koji mediji izveštavaju o samoubistvu povratno utiče na formiranje stavova. Tako samo izveštavanje može da ima negativan uticaj i podstakne na suicidalno ponašanje. Iz prethodno rečenog ne sledi da samoubistvo treba prećutkivati, već da je jako važno na koji način se o njemu izveštava. Negativan efekat se javlja pogotovo onda kada je jasno prikazan metod samoubistva i kada se dramatično izveštava, posebno kada su u pitanju poznate ličnosti. Negativan uticaj se povećava onda kada postoji sličnost između osobe koja je izvršila samoubistvo i posmatrača (po polu, uzrastu, nacionalnosti, i sl). Samoubistvo u medijima se obično simplifikuje i taj akt se pripisuje jednoznačnim uzrocima kao što su nepoložen ispit, finansijski krah, prekid značajnih veza, a prisustvo mentalnih bolesti se najčešće previđa. Kako bi se izbegli ovi negativni uticaji od koristi bi bili adekvatni priručnici i vodiči za medije.
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

PočaljiNaslov: Re: Samoubistvo (suicid)   Sre Apr 03, 2013 11:39 am

Suicid nije ludilo već PATNJA

Večina doživljava
suicidalne ljude kao umno poremećene osobe, koje se hoće ubiti jer su
"izgubile razum pa ne znaju što cine." Dio javnosti pak poima
samoubojice kao "slabice", "kukavice" ili "sebičnjake". Sva su navedena
shvaćanja duboko pogrešna, neutemeljena i nemoralna te ukazuju ne samo
na neiformiranost, vec i na bešćutnost vecine. Zamislite da netko izjavi
da su ljudi u invalidskim kolicima "lijenčine" jer stalno sjede? Do
takvih komentara ne dolazi, jer je invaliditet u pravilu lako uočljiv,
pa kao takav izaziva veći stupanj sućuti kod okoline.

S druge
strane, ono što čovjeka navodi na suicid, ili općenito na želju za
smrću, nije vidljivo prostim okom pa okolina često ne zna da je osobu
nešto mučilo prije no što ona pokuša ili izvede samoubojstvo. Kad se to
napokon dogodi, najčešće su reakcije sasvim neprimjerene: čudjenje u
stilu "pa zašto je to učinio, a bio je tako dobar i miran mladić",
prezir ("sigurno je bila luda") ili osuda ("kukavica, gorjet će u
paklu") . Takve reakcije pogoršavaju stanje onima koji su u početnim
stadijima suicidalnosti, jer im sugeriraju da se zapravo nemaju kome
obratiti niti na koga osloniti.

Jedni se ubijaju, drugi čude

U
Hrvatskoj javnost misli da je suicid problem samo onda ako je izvršen, a
da je problem riješen ako se čovjeka spriječi u izvođenju samoubojstva -
što god se dalje s njime zbivalo. Drugim riječima, neka čovjek i dalje
nesmetano trpi patnju koja ga je na suicid tjerala, samo da okolina tu
patnju ne vidi. Takav neljudski stav proizlazi iz nepoznavanja uzroka
suicida. Taj se stav, koji samo pospješuje suicid, može izmijeniti
pravilnim informiranjem javnosti o svim aspektima tog fenomena.

Za
početak, korisno je znati da je suicidalnost prvenstveno medicinsko
pitanje i to večinom psihijatrijsko i analgetsko-anesteziolosko.
Medicina smatra da približno 60-65% samoubojica otpada na osobe s
depresijom (simptomi su potištenost, tuga, očaj, beznađe), zatim 30% na
razne oblike anksioznosti (tjeskoba, zabrinutost, uzrujanost, strah), a
ostatak na osobe koje pate od neizdrživih tjelesnih bolova.

Kriva je bol

Dakle,
čujete li da je netko izveo ili pokušao samoubojstvo, ono što možete sa
stopostotnom sigurnošću zaključiti jest da je trpio neizdrživu patnju,
bilo da se radilo o tzv. duševnoj boli, to jest o boli koju uzrokuje
poremečaj rada mozga, ili o tjelesnoj boli, odnosno onoj čije je mjesto
moguće "pokazati prstom".

Pritom je sasvim nevažno kakve su bile
samoubojičine životne okolnosti niti je bitno mislite li vi da su
dotične okolnosti bile opravdani ili neopravdani motivi za samoubojstvo.
Naime, ne reagira svačiji organizam jednako u istovjetnim životnim
uvjetima, zbog toga što ljudi imaju vrlo različitu biološku otpornost na
stres. Nekome gubitak voljene osobe, slobode ili sredstava za život
može uzrokovati kliničku depresiju sa suicidalnim sklonostima, dok
drugome jednake okolnosti izazivaju samo prolazni nemir ili iritaciju, a
možda i potrebu nanošenja boli okolini. Jer, neki se baš tako liječe.

Ublažavanje
problema suicida ovisi direktno o informiranju javnosti o biološkoj
prirodi tzv. psihičkih bolesti poput depresije i tjeskobe, o
prepoznavanju simptoma i mogućim terapijama. Temeljitom kampanjom
osvještavanja javnosti te obučavanja liječnika primarne zaštite i
psihijatara nordijske su zemlje od kraja osamdesetih smanjile stopu
samoubojstava za 40%, a u proteklom desetljeću ta stopa opada i u
Mađarskoj. Usporedo su u upotrebu uvođeni djelotvorni i dobro
podnošljivi antidepresivi nove generacije. Masovna i dugotrajna kampanja
informiranja o depresiji apsolutno je nužna u Hrvatskoj, jer će u
suprotnom stopa suicida i dalje biti dramatično visoka, dok će oboljeli
nepotrebno trpjeti patnje koje se daju ublažiti ili čak ukloniti nakon
nekoliko tjedana terapije. Ukratko, i dalje će se jedni ubijati, a drugi
čuditi i osuđivati.

SUICID: CRNA STATISTIKA

- Žene pokušavaju suicid tri puta češće od muškaraca

- Muškarci izvršavaju suicid četiri puta češće od žena

- Na svaki izvršeni suicid dolazi osam pokušaja samoubojstava*

- U Hrvatskoj broj godišnjih suicida varira između 900 i 1100.

- U Britaniji se godišnje oko 4500 ljudi ubija zbog neliječene depresije

- U SAD se 1998. ubilo 30.750 ljudi - 1,7 puta više no što je bilo žrtava ubojstava

- Samoubojstvo je u SAD 11. najčešći uzrok smrti, a 3. uzrok smrti u populaciji od 15-24 godine

ZABLUDE O SUICIDU

- Ubijaju se samo luđaci. Izgube razum i ne znaju što rade, pa se ubiju

- Ubijaju se slabići koji se ne mogu suočiti sa životnim problemima

- Ubijaju se kukavice

ISTINE O SUICIDU

- Samoubojstvo, bilo da je izvršeno ili pokušano, nije posljedica ludila, nego dugotrajne neizdržive patnje

- Najčešći su uzroci samoubojstva neliječena depresija ili anksioznost, moždane bolesti koje izazivaju teške duševne patnje

- Nezainteresiranost, neinformiranost i bešćutnost okoline pogoduju samoubojstvima
Nazad na vrh Ići dole
debilko
Pogrešila roda

Godina : 56
Datum upisa : 22.06.2009

PočaljiNaslov: Re: Samoubistvo (suicid)   Sre Apr 03, 2013 11:41 am

Jbt, kad se noćas nisam ubio, nikad neću.
Tako sam se prejeo, ustajajo, nisam ni spavao. I sad sam kao da sam progutao loptu.

[You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
Master Spamer

PočaljiNaslov: Re: Samoubistvo (suicid)   Sre Apr 03, 2013 12:40 pm

Svi smo mi adults, znamo prepoznati patnju kad je vidimo. Pitanje je sta radimo po tom pitanju.
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

PočaljiNaslov: Re: Samoubistvo (suicid)   Sre Apr 03, 2013 12:46 pm

debilko ::
Jbt, kad se noćas nisam ubio, nikad neću.
Tako sam se prejeo, ustajajo, nisam ni spavao. I sad sam kao da sam progutao loptu.
što nisi povratio..svašta..izjava godine...
Nazad na vrh Ići dole
el_vibrador
בנו של ישראל

Datum upisa : 07.02.2012

PočaljiNaslov: Re: Samoubistvo (suicid)   Sre Apr 03, 2013 12:51 pm

AstrinaKomsinica ::
Svi smo mi adults, znamo prepoznati patnju kad je vidimo. Pitanje je sta radimo po tom pitanju.

utopimo patnju u sniclama, krmenadlama, dobrom vinu i konjaku smehsmeh
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

PočaljiNaslov: Re: Samoubistvo (suicid)   Sre Apr 03, 2013 12:53 pm

el_vibrador ::

utopimo patnju u sniclama, krmenadlama, dobrom vinu i konjaku [You must be registered and logged in to see this image.]
i onda od silnog prežderevanja oš da crkneš ili se ubiješ... [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
Master Spamer

PočaljiNaslov: Re: Samoubistvo (suicid)   Sre Apr 03, 2013 12:55 pm

Kijara-brm ::
el_vibrador ::

utopimo patnju u sniclama, krmenadlama, dobrom vinu i konjaku [You must be registered and logged in to see this image.]
i onda od silnog prežderevanja oš da crkneš ili se ubiješ... [You must be registered and logged in to see this image.]

Kijara to je kleveta! hahahahahahaha Nema sladje patnje od te:))))))))
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Samoubistvo (suicid)   

Nazad na vrh Ići dole

Samoubistvo (suicid)
Nazad na vrh 
Strana 4 od 6Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: TAJNE UMA i EMOCIJE :: PSIHOLOGIJA-
Skoči na: