DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.

DOBRO NAM DOŠLI !

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-

PrijemPORTALČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi

Delite | 

DEPRESIJA

Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sledeći
AutorPoruka
Danubius
Čuvar Vatre

Godina : 58

PočaljiNaslov: DEPRESIJA   Uto Apr 01, 2008 8:15 pm

First topic message reminder :

Depresija je bolest raspolozenja koja zahvaca i tijelo i misli. Najlakse je upoznati depresiju kroz osnovne simptome:

* Gotovo obvezni simptom je nedostatak zivotne radosti ili barem smanjenje uzivanja u mnogim aktivnostima u odnosu na period prije bolesti.
* Osjecaj tuge ili zalosti koji nije uzrokovan nedavnim gubitkom. Bolesnik se nekada osjeca vise prazan nego tuzan, ili navodi da je istovremeno i tuzan i prazan
* Bezvolja, kao gubitak interesa za hobije i sve u cemu je bolesnik prije uzivao
* Strah se javlja kod mnogih bolesnika, najcesce vezan uz misli kako ce se nesto lose dogoditi
* Smanjenje sna, najcesce kao nesanica i rano budjenje, ali kod mladih osoba i kao pojacana potreba za snom
* Lose misli najcesce o bolesti, samoubojstvu i smrti
* Teskoce u donosenju odluka
* Niska energija i brzo umaranje
* Osjecaj krivnje, bezvrijednosti i bespomocnosti
* Stalne fizicke smetnje kao glavobolja, probadanja, zanosenje, kronicni bolovi
* Razdrazljivost
* Nemogucnost opustanja
* Gubitak tjelesne tezine ili debljanje

Uzroci depresije
Ponekad je depresija nasljedna bolest i javlja se u obiteljima, narocito bipolarni tip. I kod drugih tipova depresije najcesce saznamo da je netko od predaka bio tankih zivaca ili je bolovao od drugih psihickih poremecaja.

Svaki covjek moze oboljeti od depresije, ali kod ljudi koji su po prirodi emotivni, plasljivi, nizeg samopostovanja, oni koji teze podnose nepravdu i kritiku depresija se cesce javlja.

Izlozenost kronicnom stresu mijenja funkciju i gradju mozga i mnoge se depresije mogu objasniti akumulacijom stetnog djelovanja stresa. I tu konstitucija ima vaznu ulogu jer odredjuje pod kojim teretom i nakon koliko vremena ce se zivcani sustav slomiti.

Teorija o uzrocima ima na desetke, od virusne do psiholoskih sto govori da pravu jos ne znamo.

Ipak, nase znanje svakodnevno se povecava i nakon sinapse, upoznajemo membranu, jezgru i grane. Nije daleko dan kada cemo o uzrocima depresije pisati s vise samopouzdanja.

Dijagnosticiranje i lijecenje
Najcessce dijagnozu depresije nije tesko postaviti. Dovoljno je bolesnika pitati da li je tuzan, uplasen, bezvoljan i moze li se od srca nasmijati. Zato je neshvatljivo da je dvije trecine depresija nedijagnosticirano, nelijeceno, pogresno ili nedovoljno lijeceno.

I kada se prepozna da bolesnik ima psihicke smetnje nerazumno se daju lijekovi za smirenje i neki neuroleptici koji imaju samo kratkotrajan ucinak. Depresije se lijece antidepresivima !!!, a sedative i neuroleptike upotrebljavati kad za to ima opravdanja.

Uzalud je ocekivati da ce depresija proci sama. To se dogadja rijetko. Uzalud je ocekivati da ce se snagom volje, pozitivnim misljenjem, pobijediti depresija. Upravo su volja i optimizam nestali kod bolesnika i on je nemocan da ih povrati. Laicki savjeti bolesniku vise stete nego koriste jer izazivaju osjecaj krivnje i ukazuju da se bolesnikovo stanje ne razumije.

Upravo je duboko razumijevanje polazna tocka u lijecenju depresije. Treba imati nesto u sebi da bi se razumjela bolest koja se ne vidi i ne moze se izraziti brojkama.

Za one koji to ne mogu mozemo depresiju usporediti s dijabetesom. Kod prve je snizen serotonin, kod druge inzulin. Krajnje pojednostavljeno, ali dovoljno da se shvati poremecaj u kemiji tijela, na koji ne mozemo sami djelovati.

Zato postoje psihijatri koji o depresiji znaju puno vise nego sto pise u ovom clanku. Njima na raspolaganju stoje moderni antidepresivi s kojim je lijecenje depresije postalo uspjesnije, jednostavnije i s manjim rizikom.

Osim lijeka bolesniku i treba dati dio sebe, svog razumijevanja, suosjecanja i vjere u izlijecenje.

Naslov jedne price mi je dao ideju za ovu bolest modernog vremena kojoj pogoduje klima koja vlada medju ljudima,trka za bolji zivot, nedostatak vremena za druzenje medju ljudima, sve veca izolacija u svojim domovima, cilj mi je da clanovi iskazu svoje ideje za borbu protiv depresije, mozda ce nekome ovo mnogo znaciti.

_

Unutrasnji glas
Zivimo pod velikim stresom, neko vise neko manje, ali svejedno, takva su vremena. Depresija je prevashodno bolest emocija a one se dele na:
1. Primarne emocije (radost, zalost, strah, gnev)
2. Emocije koje se odnose na culnu stimulaciju npr. bol, uzas, odvratnost,
uzivanje
3. Emocije koje se odnose na samoocenu npr. sram, ponos, osecanje
krivice
4. Emocije koje se odnose na druge ljude (ljubav, mrznja, sazaljenje)
5. Emocije koje se odnose na procenjivanje (humor, lepota, cudjenje)

Depresivni bolesnik moze dosta toga i sam da uradi za sebe. U tom smislu evo nekih saveta sta stalno treba imati u vidu:

1. Da donese odluku da se menja. Kod depresivnih bolesnika inteligencija
nije ostecena tako da bolesnik moze da shvati da mu njegovi dotadasnji
modeli ponasanja ne donose mnogo radosti vec ga dovode u tuzna
raspolozenja.
2. Da smanji prohteve svog idealnog-JA i da ih svede na granice koje se
mogu ostvariti.
3. Volite sebe. Osmislite sebe. To ne znaci biti narcis ili egoista, vec voleti
svoju organizaciju zivota.

Svakome od nas desavaju se nemile situacije na koje razlicito reagujemo ili nas pogode lose vibracije nekih ljudi i budemo uznemireni. Moderan pristup resavanja takvih tegoba uglavnom su tablete. Alarmantna je cinjenica koliko nas narod koristi razne anti-depresive.
U sustini, licno, funkcionisem tako sto uvek osluskujem sta se desava u meni i mom okruzenju. Trudim se da cujem prirodu i uspostavim harmoniju sa njom. I pre svega, svojim organizmom, jer i on pripada prirodi. Sigurana sam da moderne bolesti, recimo gojaznost, celulit, psihicke traume, nastaju zato sto su ljudi izgubili kompas i ne znaju na kojoj su strani sveta, u kakvom prirodnom okruzenju. Kad bismo vise slusali svoje instikte, lakse bismo se lecili od mnogo cega. Nametnuti civilizacijski tempo ucinio je da taj unutrasnji glas potisnemo, cak i da prestanemo da verujemo da mozemo sami sebi pomoci ukoliko uspostavimo harmonican odnos s prirodom. Neko je rekao "covek misli ponekad, ali oseca uvek".

[You must be registered and logged in to see this image.]

Poslednji izmenio danubius dana Sre Sep 03, 2008 9:31 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
http://danubius.forumsr.com/ Na mreži

AutorPoruka
Nut
Sky Goddess, Mother of the Gods

Godina : 38
Datum upisa : 23.03.2011

PočaljiNaslov: Re: DEPRESIJA   Ned Maj 26, 2013 7:00 pm

Džudi ::

Oni iz nižih društvenih krugova, teže se odlučuju na lečenje jer imaju predrasude tipa "Ako odem kod šrinka, znaće svi da sam lud".

Od kada je ovo prevazidjeno!..Pa, vec par godina je ''IN''..imati svog psihica...i ''sto si ludji''..ti si popularniji..
..
Salu na stranu..depresija je leciva bolest,u vecini slucajeva,posebno..ako se javljamo na vreme ..Sad druga je stvar sto su okolnosti zivota,vreme u kome zivimo,mracna stvarnost,ma citava vasiona demonizovana,destruktivna i u kontinuiranom padu..

To je bunar,bez dna,gde svoje emocionalne probleme (sve su emocije..)zatrpavamo..losim stvarima...Tu se negde onda naravno, ''ustalila'' i depresija ..kao jedna od vodecih sila ponora ...

Za mnoge velike(posebno hipersenzibilne ) ljude,zivot je bolesna kategorija,jer predstavlja mucenje,teskobu,nistavilo...Ako,'' zdrave jedinke'', na taj nacin razmisljaju..onda mozemo misliti..sta depresija takvim ljudima dodatno moze uciniti..

Izvinjavam se..''Ja jos nisam cula ,da je ''neki glupak''(debelokozac)'''..oboleo od te bolesti..''

Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

Datum upisa : 20.06.2008

PočaljiNaslov: Re: DEPRESIJA   Ned Maj 26, 2013 7:08 pm

Za mnoge velike(posebno hipersenzibilne ) ljude,zivot je bolesna kategorija,jer predstavlja mucenje,teskobu,nistavilo...Ako,kao zdrave jedinke, na taj nacin razmisljaju..onda mozemo misliti..sta depresija takvim ljudima dodatno cini..

Pa ne mislim da je zivot ovo sto navodis,ako jeste onda ajde da se ubijemo vec sa prvim danom skole...recimo da je to pocetak obaveza i nemojmo se vise razmnozavati-
Ko zivot posmatra iskljucivo sa crne strane vec nije sasvim zdrav,makar se radilo i o genijalnim umovima.
Ovo vidjenje u stvari i vodi u depresiju,u prvom redu treba se zabrinuti za sebe ako pocnemo da gledamo zivot samo kao negativnost i prvi korak je sam pokusati rastjerati maglu.Ako nisi jak za to,potrazi pomoc strucne osobe.
Mogu samo da zamislim kako je grozno biti u blizini takvog crnjaka....po meni mozda jos tezeg pacijenta od depresivca.

.
[You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Nut

PočaljiNaslov: Re: DEPRESIJA   Ned Maj 26, 2013 7:14 pm

..Astra..koliko sam puta pisala o ovim stvarima...Postoje ljudi izrazito neznog senzibiliteta,za koje zivot predstavlja mucenje..(generalno gledano...)Naravno da ima lepih stvari..ali kod nekih je dovoljno par situacija koje im razore dusevno tkivo..i oni ostaju vecito ranjeni i konstantno krvare....a veruj mi nisu mentalno bolesni..i .to je njihova nesreca..

Obicno su to veoma obdareni,talentovani ljudi..Bog se za sve pobrinuo..Davsi im talenat i posebnu darovitost..''kaznio'' ih je ''zadacima zivota koji su za njih preteski.....

I danas nisu resena pitanja..oko uzroka suicida ..i svega toga..nesto se zna ..mnogo toga ne zna..

Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: DEPRESIJA   Ned Maj 26, 2013 9:48 pm

Bolesni ili zdravi,nisu obicnoi smrtnici....oni uzivaju u svojoj patnji i "ludilu" jer jedino tako stvaraju...i to je neka dijagnoza,smao ja ne izucih za doktora.

.
[You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Samouka
PrEkoBrojNa

Datum upisa : 24.05.2011

PočaljiNaslov: Re: DEPRESIJA   Pon Maj 27, 2013 9:30 am

Svi smo mi manje ili više depresivni. Što reče Astra, nisam učila za doktora, pa se ne bih mnogo igrala sa takvim dijagnozama kao št je depresija, niti bih pametovala puno. Postoje stručna lica koja se bave tim zdravstvenim problemom pa bih to radije prepustila njima.

Mislim da je Dzudi na vreme shvatila svoj problem, prihvatila ga i da je na odličnom putu da ga prevazidje. Koliko čitah njene postove, ona uspešno vlada svojom depresijom, tako da se iz njenih postova nije mogao ni naslutiti njen problem dok sama nije napisala.
A to je NEŠTO!

Ne znam dovoljno o Branku Miljkoviću, Silviji Plat i drugim suicidnim veličinama od ljudi da bih mogla da pišem o tome da li su bili depresivni ili je u pitanju nešto drugo!

Ne mislim da je život crn iako je moj vlastiti imao puno nijansi sive boje.

Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: DEPRESIJA   Pon Maj 27, 2013 10:44 am

samouka,zivot moze biti vise crn nego ruzicast ali zato postoje pesimisti i optimisti,a ti si ona grupa koja vidi svjetlu tacku i to je put iz bolesti bilo koje vrste....optimizam ne dozvoli depresiju.Sad,svi smo imali momente kad nismo znali kako dalje,pa potones,ali to ne moze trajati vjecno,ako imas duh optimiste,on ce kad tad da izadje i pruzi ti ruku.Vjerovatno i Dzudi ima tog andjelka,pa ju drzi cvrsto da na potone.
Znam osoba koje funkcionisu genijalno,depresivni su ako nemaju love i cim kane koja parica,nestane depre...ili su prekinuli vezu,pa se umelune,depresija ih hapa,a cim naidje nova ljubav,evo ih ko leptirici.
Depresija je mnogo teza....pod njenim pritiskom ne vidis ni novac ni ljubav ni one koji te vole i stalo im je do tebe,mogu doktori da ti pomazu,ali kljucni momanat je tvoje saznanje i volja....ako sam shvatis da vrijedis da imas razloga i motiva sto si bas tu u to vrijeme i pocnes da sebe vidis dostojnim postojanja,tek onda se moze krenuti naprijed u izljecenje.

.
Nazad na vrh Ići dole
Samouka
PrEkoBrojNa

Datum upisa : 24.05.2011

PočaljiNaslov: Re: DEPRESIJA   Pon Maj 27, 2013 11:15 am

Slažem se Astra. Mislim da je velika stvar naučiti čoveka da se smeje, onako od srca i kada mu je najteže. To je jedna od mnogih stepenica kojima čovek mora da prodje da bi sam sebi olakšao i dao smisao životu.
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
Master Spamer

Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

PočaljiNaslov: Re: DEPRESIJA   Pon Maj 27, 2013 11:25 pm

Nut ::
..Astra..koliko sam puta pisala o ovim stvarima...Postoje ljudi izrazito neznog senzibiliteta,za koje zivot predstavlja mucenje..(generalno gledano...)Naravno da ima lepih stvari..ali kod nekih je dovoljno par situacija koje im razore dusevno tkivo..i oni ostaju vecito ranjeni i konstantno krvare....a veruj mi nisu mentalno bolesni..i .to je njihova nesreca..

Kao doktor (koliko sam razumjela da jesi) trebalo bi da znas da takvi ljudi JESU mentalno bolesni. Hypersensitivity tog kalibra se izucava po med skolama, kao i ustanovama, kao nedostatak samopouzdanja, self esteem i slicno. Uglavnom je rijec o traumi, mada postoje u "urodjeni" slucajevi.

Sto dakako ne treba miksati sa osobom koja je "osjetljiva" na muziku recimo, emotivna na art, etc. Msm. sa dozom umjerenosti koja je "prihvacena" kao normalna;)

E sad, da li je sve sto je "prihvaceno" i tacno, to je vec za neku drugu diskusiju;)
Nazad na vrh Ići dole
Nut

PočaljiNaslov: Re: DEPRESIJA   Pon Maj 27, 2013 11:57 pm

Moja Kona@
Citat :
Kao doktor (koliko sam razumjela da jesi) trebalo bi da znas da takvi ljudi JESU mentalno bolesni. Hypersensitivity tog kalibra se izucava po med skolama, kao i ustanovama, kao nedostatak samopouzdanja, self esteem i slicno.
...

nesvest .

Nista necu reci na ovo..sem .. da poznati strucnjak i naucnik doktor-prof. psihijatrije svetskog glasa..govori o tome da je .....ZALJUBLJENOST -LJUBAV-ravna psihozi..

Kada volimo,(makar samo tako..)mi smo ludi..ALI U BUKVLNOM SMISLU RECI..Sada ..draga moja,ti mozes misliti sta hoces...a i posebno o tome ko je uopste sposoban da tako visoko poleti..(pustimo one ''piljarske'' zaljubljenosti..)

Odakle ljudima pravo da hipersenzibilitet,(taj sjajni instikt zivota)guraju u bolest....??
Zahvaljujuci njemu,pojedini od nas mogu osluskivati sokove zivota na sasvim drugoj razini -od vecine mediokriteta..i onih koji u novcu,porodici,braku,uzivanjima(jelo,pice,sladostrasce..)..vide sve u zivotu..
Na sve to ja kazem ''bljak''..sa dubokim uvazavanjem sveta koji u tome uziva....ali prosto postoji nesto mnogo vise od toga...E..to vise..drzi ovu zemlju i vasionu da ne potone u jednolicnosti , halapljivosti i sakrivenosti sivila zivota...

Ko je normalniji i ZDRAVIJI..ovoga puta cu preskociti..

Ps:Umetnost je nezamisliva bez hipersenzibiliteta,,umetnost na svim poljima..Naravno ,mnoge umetnike mozemo smatrati bolesnima,ali svakako ne sve..!!!...
Pojedini od njih su isli tako daleko u svojim osecanjima ..da su kroz svoja dela ''intuitivno odredili'' svoje zivote za dugi niz godina unapred ,a da zapravo toga nisu bili uopste, svesni.....

U skorije vreme smo se suretali sa jednom nasom pevacicom.i glumicom.Danas je starija..prilicno..ali njen nacin pevanja je ukazivao..na ''patnje i boli'..kroz koje ce prolaziti dugi niz godina.. .

Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
Master Spamer

PočaljiNaslov: Re: DEPRESIJA   Uto Maj 28, 2013 12:07 am

Nut ::
Moja Kona@
Citat :
Kao doktor (koliko sam razumjela da jesi) trebalo bi da znas da takvi ljudi JESU mentalno bolesni. Hypersensitivity tog kalibra se izucava po med skolama, kao i ustanovama, kao nedostatak samopouzdanja, self esteem i slicno.
...

nesvest .

Nista necu reci na ovo..sem .. da poznati strucnjak i naucnik doktor-prof. psihijatrije svetskog glasa..govori o tome da je .....ZALJUBLJENOST -LJUBAV-ravna psihozi..

Kada volimo,(makar samo tako..)mi smo ludi..ALI U BUKVLNOM SMISLU RECI..Sada ..draga moja,ti mozes misliti sta hoces...a i posebno o tome ko je uopste sposoban da tako visoko poleti..(pustimo one ''piljarske'' zaljubljenosti..)

Odakle ljudima pravo da hipersenzibilitet,(taj sjajni instikt zivota)guraju u bolest....??
Zahvaljujuci njemu,pojedini od nas mogu osluskivati sokove zivota na sasvim drugoj razini -od vecine mediokriteta..i onih koji u novcu,porodici,braku,uzivanjima(jelo,pice,sladostrasce..)..vide sve u zivotu..
Na sve to ja kazem ''bljak''..sa dubokim uvazavanjem sveta koji u tome uziva....ali prosto postoji nesto mnogo vise od toga...E..to vise..drzi ovu zemlju i vasionu da ne potone u jednolicnosti , halapljivosti i sakrivenosti sivila zivota...

Ko je normalniji i ZDRAVIJI..ovoga puta cu preskociti..

Ps:Umetnost je nezamisliva bez hipersenzibiliteta,,umetnost na svim poljima..Naravno ,mnoge umetnike mozemo smatrati bolesnima,ali svakako ne sve..!!!...
Pojedini od njih su isli tako daleko u svojim osecanjima ..da su kroz svoja dela ''intuitivno odredili'' svoje zivote za dugi niz godina unapred ,a da zapravo toga nisu bili uopste, svesni.....

U skorije vreme smo se suretali sa jednom nasom pevacicom.i glumicom.Danas je starija..prilicno..ali njen nacin pevanja je ukazivao..na ''patnje i boli'..kroz koje ce prolaziti dugi niz godina.. .

Uh, Kako je ovo odlicno receno!!!!! E zato ja volim ovaj forum:) Kad cujem koju pametnu jakog

U biti se slazemo, da, za sve vrste umjetnosti osoba mora posjedovati odredjenu dozu sensibiliteta, onog finog, istancanog, bez puno razjasnjavanja, onog koje govori kroz tu umjetnost. Ali, postoje mnogi kod kojih je ta linija izmedju senzibiliteta i opsesije, pa i ludila, davno predjena. E o takvima ja govorim. Za takve je zivot "crnjak" sto Astra kaze, takvi nikad ne uspiju sebi pomoci, jer prvenstveno ne zele, sto je prvi dokaz te bolesti, a secondary, nisu sposobni da traze pomoc. Low self esteem, trauma, etc.

Post ti je jedinstven, I love it! <3

Nazad na vrh Ići dole
Nut

PočaljiNaslov: Re: DEPRESIJA   Uto Maj 28, 2013 1:32 am

Moja Kona@
Citat :
Uh, Kako je ovo odlicno receno!!!!! E zato ja volim ovaj forum:) Kad cujem koju pametnu

U biti se slazemo, da, za sve vrste umjetnosti osoba mora posjedovati odredjenu dozu sensibiliteta, onog finog, istancanog, bez puno razjasnjavanja, onog koje govori kroz tu umjetnost. Ali, postoje mnogi kod kojih je ta linija izmedju senzibiliteta i opsesije, pa i ludila, davno predjena. E o takvima ja govorim. Za takve je zivot "crnjak" sto Astra kaze, takvi nikad ne uspiju sebi pomoci, jer prvenstveno ne zele, sto je prvi dokaz te bolesti, a secondary, nisu sposobni da traze pomoc. Low self esteem, trauma, etc.

Post ti je jedinstven, I love it! <3
...

jakog ...

Nazad na vrh Ići dole
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★

Godina : 37
Datum upisa : 17.02.2010

PočaljiNaslov: Re: DEPRESIJA   Sre Sep 04, 2013 9:12 pm

Morala sam sorry trtrr 

Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
Master Spamer

PočaljiNaslov: Re: DEPRESIJA   Pon Sep 16, 2013 1:08 pm

Nema teorije da nadjem sto trazim,,,,pa evo ovdje, i jest vala za depresije:)

Povezanost među ljudima pokazuje dušu naroda
15.09.2013. Komentiraj

Životni tempo je vrlo visok, jednostavno, većina naroda nema vremena za sebe. Mogu učiniti sve, naći će vremena za sve, ali tek rijetki u tom visokom tempu nađu vremena za sebe, za svoju obitelj, svoje prijatelje i poznanike. Iako se druže, ne treba biti suviše mudar da se uvidi da su ta druženja “na silu” i da nešto u tome fali.

Usamljen čovjek, Foto: Flickr, Fountain_Head
Kada se dese druženja teme znaju biti mučne, teške, a atmosfere znaju biti sumorne i iscrpljujuće. Nažalost, ljudi su poklekli pod tempom života. Dopustili su da se nad njih nadvije tama i da im život učini mučnim i teškim. Nestalo je povezanosti i zajedništva u ljudima, a tako je narod izgubio ono najvrjednije. Izgubio je dušu.
Izgubio je dušu, bez koje je život prazan i tužan. Izgubio je dušu bez koje je život patnja i bol koja je satkana kroz svaku poru ljudskog postojanja. Ljudi su dopustili da im tama uđe u domove i obitelji, jer bez duše teško se raspoznaje dobro od zla, svijetlo od tame. Ruka ruku mije, leđa-leđa štite. Ljudi su postali osamljeni i usamljeni. Praznina koja ne vidi zadovoljstvo ni u čemu.
Iako većina ljudi ima društvo oko sebe, opet se osjećaju osamljeno i pusto. Nema onog duha koji bi zračio iz pojedinca, onaj duh koji dolazi iz povezanosti, onaj duh koji dolazi iz sloge, onaj duh koji dolazi iz vjere, onaj duh koji dolazi iz naroda. Narod je klonuo jer je izgubio dušu. Tek pokoji bljesak duše koji pokaže da “mi to možemo”.
Ljudi imaju srce, narod ima srce, ali nema duše. Narod bez duše, je narod bez vjere, narod koji je odustao od života i borbe za vlastito dobro. Ne kaže se uzalud svi za jednoga, jedan za sve. Jer kada se svatko bori da pomogne drugome u nevolji, da ga zaštiti, tada i drugi dobivaju snagu, jer povezanost i zajedništvo tvore vrlo moćnu pozitivnu energiju, koja uništava sve zlo koje joj se nađe na putu. Kroz povezanost i zajedništvo, rodi se međusobno poštovanje i vjerovanje. Pokazuje se snaga duše koja pripada narodu.
To su činjenice koje je teško osporiti, jer bljedolika i izmorena lica svuda su oko nas. Teški i patnički uzdasi čuju se na svakom koraku. Spuštene glave koje govore koliko su se ljudi predali, koliko su priznali svoju nemoć i predali se na milost i nemilost. Tek na trenutak uzdigne se pogled prema nebu i potiho se upita; “Bože, zašto“? Duboko u sebi svatko zna odgovor, ali tek rijetki imaju hrabrosti priznati zašto je to tako.
Nitko na ovom svijetu ne može opstati sam, a problem dolazi iz toga što ljudi žive načinom kao da sve mogu sami, da im nije potreban nitko. Previše gledaju na ponos i neka bezvrijedna dokazivanja vlastite vrijednosti. Previše sebično se gleda na ljude i život koji ih okružuje. Nije bitno što susjedu gori kuća, bitno je da moja ne gori. Takav je stav koji vlada među većinom. Nažalost. Tu se stvara udaljenost i razjedinjenje, javlja se samoća i tuga, strah i nemir. Jednostavno, javlja se tama.
Povezanost među ljudima pokazuje dušu naroda, pokazuju pravo stanje. Bez lažnih maski na licu, bez laži, bez demagogije i latinskih izreka, jer pogled na licu čovjeka govori puno više od riječi. Oči govore riječima duše. I dovoljan je tek jedan bljesak da se uzdigne glava koja je teška na vlastitim ramenima i kada se glava uzdigne ne spustite je nikada više.
Uzdignute glave vidjet ćete da se trebate povezati s ljudima koji vas okružuju, da trebate međusobno biti podrška i pomagati si bez obzira poznajete li ljude ili ne. Imajte na umu da svaki čovjek pripada narodu i da je i on djelić duha i duše naroda. Narod kad je povezan ima moć, ima snagu koju mogu pokrenuti promjene na pozitivno. Narod ima tada duh pobjednika, ima duh oslobođenja, duh pravde i dušu vjere.
Uvijek imajte na umu! Svi za jednoga, jedan za sve, jer svi smo braća i sestre, a zajedno smo jači!
Autor: Z. Posavec
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: DEPRESIJA   Sre Sep 25, 2013 5:43 pm

Naučite o njoj nešto danas, jer vas depresija može dočekati već sutra. Prva rečenica ovog članka je, eto, deprimirajuća, no upozorava na realnu prijetnju. Svjetska zdravstvena organizacija odavno predviđa da će do 2020. depresija biti druga najčešća bolest, odmah iza kardioloških oboljenja.

“Bilo je kao da mi je netko stavio crne naočale pa sam cijelo vrijeme svijet gledala kroz te naočale. Nisam bila sposobna vidjeti ništa dobro, prepustila sam se crnilu. Svatko tko je depresivan zna kako to izgleda. Bila sam stalno umorna, a to se jako razlikuje od umora nakon nekakve aktivnosti ili napornog dana na poslu. Ujutro bih se budila umorna i bezvoljna, nisam imala volje ni za što, sve mi se činilo besmislenim i bilo mi je logično da je sve negativno i crno i misliti da ne može biti drugačije.

Volim čitati, ići u prirodu, no prestala sam čitati, gledati omiljene serije i filmove, romantične komedije su mi se činile apsurdnima, u drame bih se pak previše uživljavala, a onda bih opet vrlo brzo izgubila interes. Cijelo sam se vrijeme pitala hoće li mi ikada biti bolje i tko mi može pomoći, tražila sam i neku alternativnu pomoć, razmišljala o akupunkturi, koječemu… Listala sam oglasnik i ugledala oglas nekakvog iscjeljitelja koji pomaže na daljinu. To mi je odgovaralo, da ne moram nikuda ići.

Nakon dugog odugovlačenja, premišljanja bih-ne bih, konačno sam nazvala. Predstavim se i kažem u čemu je problem i počnem pričati svoju priču, on me samo sluša i nakon pet do deset minuta kaže: ‘Gospođo, nitko vama ne može pomoći ako vi niste spremni surađivati’. I poklopi mi slušalicu. Ostala sam u šoku, ljuta, iznenađena… No, možda mi je čovjek napravio uslugu, jer toliko me šokirao da to i jest postala prekretnica. Tada sam shvatila da se moram trgnuti i umjesto da se pitam tko mi može pomoći, počela sam razmišljati što ja sama za sebe mogu učiniti.”

Roberta Berci iz depresije se izvukla mijenjajući pogled na život. U tome joj je puno pomogla grupna psihoterapija i pisanje, za koje je brzo shvatila da joj podiže raspoloženje. Neko je vrijeme pila antidepresive. “2008. sam krenula na grupnu psihoterapiju. Šteta da to nisam učinila i ranije… Nakon svakodnevnog ‘vježbanja’ pozitivnog stava danas sam zadovoljna jer opet mogu uživati u malim životnim radostima. Iskustvo depresije u konačnici je pozitivno utjecalo na moj život i danas sam, na neki način, zahvalna na tome. Naučila sam kako unijeti inteligenciju u gospodarenje vlastitim osjećajima i kako se izboriti za slobodu od negativnih misli”, kaže Berci.

Kako bezvoljnog čovjeka, kojemu ionako nije ni do čega, pridobiti za liječenje, savjetuje psihoterapeutkinja Dragica Barbarić, koja je s Berci koautorica knjige “Životolovka”: “Rodbina i prijatelji depresivnima često govore rečenice tipa ‘pogledaj što sve imaš u životu, dobru djecu, partnera, posao, trgni se malo, izađi među ljude, pogledaj kako je lijepo vrijeme…’, a depresivna osoba iz toga zaključi ‘pa stvarno, ništa mi ne fali, a ja sam tako depresivan, da mi se nešto dogodi, ja se s time nikada ne bih mogao nositi, baš sam jadan, neučinkovit, grozan…’

Depresivna osoba želi da ljudi oko nje razumiju koliko je depresija teška i bolna, a ne da ju od prve razuvjeravaju. Tek kad pokažu da razumiju, mogu ići na poruke blagih poticaja tipa ‘znam koliko ti je teško, ali ja vjerujem u tebe, vjerujem da će ti biti bolje, čitala sam o tome, tu sam uz tebe, kreni polako…’

Znamo koliko je teško promijeniti bilo kakvu naviku, prestati pušiti, nezdravo jesti, a mijenjati navike depresivnoj osobi još je puno teže jer je pritišće stalni umor, samokritika, bezvoljnost. Tu su presudni mali koraci, važno je da ustrajno ponavljaju te korake. Depresivna osoba krene na terapiju i bude joj bolje, no jedan dan se probudi osjećajući se loše i tada opet pomisli - ‘evo, nikad ništa od mene, opet sam u negativi…’, a zapravo treba razumjeti da kad se mijenjamo, radimo par koraka naprijed, pa korak nazad, dakle prihvatiti takve faze kao prolazne, kako dio normalnog oporavka”, kaže psihologinja Barbarić.

Neugodne emocije važan su dio normalnog života, no depresivne osobe ponekad ih shvaćaju kao osobni poraz. “Često sam primijetila kod depresivnih klijenata da im temeljni problem nisu negativne misli tipa ‘ja ne vrijedim’, ‘lošiji sam od drugih’, već misli ‘ja se moram osjećati super’, ‘ako imam neugodne emocije, sa mnom nešto ne valja’. Realno, mi imamo puno više neugodnih osjećaja nego ugodnih, jer neugodne su emocije važne za preživljavanje; to je evolucijska tekovina. Strah je, primjerice, neugodan, ali nas upozorava na opasnost. Istraživanje među studentima pokazalo je da uspješne od neuspješnih studenata razlikuje anksioznost.

Anksiozan student počne se brinuti hoće li proći ispit mjesecima prije ispita pa krene učiti, dok ovom drugom ne pada na pamet. Mnogi uspješni ljudi su anksiozni, anksioznost ih tjera na aktivnost, na uspjeh, na ciljeve. I radoholičarstvo je bijeg od neugodnih emocija, ‘okupirat ću se nečim da ne moram ostati sam sa sobom’. Woody Alen kaže kako svake godine snimi po jedan film da pobjegne od sebe, a potom ga ne može pogledati jer mu nađe tisuću mana. Perfekcionist je, a anksioznost ide pod ruku s perfekcionizmom.

'POBIJEDILA SAM DEPRESIJU JER SE POZITIVAN STAV MOŽE IZVJEŽBATI' Profesorica iz Istre napisala je knjigu o svom iskustvu s bolesti

.
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

PočaljiNaslov: Re: DEPRESIJA   Sre Sep 25, 2013 5:54 pm

Svjetska zdravstvena organizacija odavno predviđa da će do 2020. depresija biti druga najčešća bolest, odmah iza kardioloških oboljenja

imam još nekih 7 godina da totalno odlepim:)
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
arsic

Datum upisa : 30.08.2013

PočaljiNaslov: Re: DEPRESIJA   Čet Sep 26, 2013 10:17 am

Живим са особом чија је дијагноза -депресија, повремено психоза.већ две године је ситуација добра, али било је много тешких тренутака. Од изолације до суицида.Тек много касније сам схватила да при избору партнера не треба све ставити на карту љубави,већ, зарад свог потпмства, бити и мудар.Тако сазнате да је и мајка ваше љубави депресивна,а то сте на време требали да знате.
депресија је више од болести. То је начин живота читаве породице. Оно што је битно је да депресију одмах прихватимо као сваку другу болест, да пружимо подршку и сигурност особи која се са њом бори. Сама из ње не може да изађе. Депресија је болест оба партнера.Онај ко живи са депресивном особом мора да буде свестан опасности да ће и сам да доживи промене личности, да ће изменити начин живота, интересовања и склоности.Депресија чврсто држи у загрљају своју жртву. посебно је тешко када је партнер екстравертан, жељан живота, свега што се дешава ван куће, а што депресивну особу ужасава.
Ипак, није све тако црно, ако постоји добра воља и свест да сте некоме потребни, све је могуће. Тренутно сам у дивном периоду жиота и надам се да ће то вечно да траје. Другачије неби могло.
Dum spiro spero!
Арсић
Nazad na vrh Ići dole
MadamX
Grofica od Voždovca

Godina : 46
Datum upisa : 13.12.2012

PočaljiNaslov: Re: DEPRESIJA   Čet Sep 26, 2013 2:19 pm

Da, slažem se da depresija utiče na kvalitet života cele porodice. Depresivnoj osobi je potrebno razumevanje i podrška porodice.

Ali, mislim da se depresija može izlečiti, i da nakon nje slede povremeni napadi tuge koji su prolaznog karaktera.
Važna je želja da se depresija pobedi.
Ja sam je pobedila. Ponekad me uhvati tuga, ali to se dešava svima, svi imaju loš dan.

Psihoza je već ozbiljnija bolest, postoje mirni periodi kada je nema, a onda nastupe loši dani. Koliko znam, obavezno je piti lekove, kontrolisati bolest i biti u kontaktu sa psihijatrom.

Ne diraj lava dok spava!

[You must be registered and logged in to see this link.]  

Nazad na vrh Ići dole
http://mojezbrkanemisli.wordpress.com/
arsic

Datum upisa : 30.08.2013

PočaljiNaslov: Re: DEPRESIJA   Pet Sep 27, 2013 8:34 am

Грофице у праву сте. Заиста има лепих периода, када је све ОК. Сада их је све више, јер смо разрешили битне породичне препреке. Сада је квалитет живота одличан.
Порука онима који су у овом проблему: Излаз постоји, никада се не предајте. Са терапијом и саветом лекара је све једноставније. Не предајте се и не стидите се своје болести. Када нас боли зуб поносно одемо код зубара( јер смо храбри). Тако се одлази и код других лекара.
Бајака
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

PočaljiNaslov: Re: DEPRESIJA   Pon Sep 30, 2013 8:48 pm

UŽITAK JE LIJEKUklanja depresiju i demenciju
Sviranje instrumenta može izoštriti misli i pomoći u sprečavanju pojave depresije i demencije.
Svirate li glazbeni instrument, to će vam pomoći u sprečavanju mentalnog propadanja ili bolesti, pokazuje nova studija. 

Znanstvenici s britanskog Sveučilišta St Andrews utvrdili su da glazbenici imaju izoštreniji um jer mogu primijetiti i ispraviti greške brže nego oni koji ne sviraju glazbeni instrument. 

Glazbenici su reagirali brže nego oni s malo ili nimalo glazbenog obrazovanja, bez gubitka u točnosti. Pokazalo je to testiranje glazbenika i onih koji to nisu, dok su izvodilijednostavne mentalne zadatke. 

Rezultati pokazuju da sviranje glazbenog instrumenta, čak i osrednje, popravlja sposobnost osobe da primijeti greške i brže ih popravi. 

Znanstveni tim je predvodila psihologica Ines Jentzsch, sa School of Psychology and Neuroscience na Sveučilištu St Andrews. 

'Ono što smo otkrili može imati važne implikacije jer utječe na proces starenja te niz mentalnih bolesti poput depresije', pojasnila je. 

Istraživanje pokazuje da s glazbom povezane aktivnosti, uključujući i čitanje nota, mogu ublažiti napredovanje ili usporiti sa starošću povezano propadanje mentalnih funkcija. 

Dr. Jentzsch kaže: 'Glazbena aktivnost obogaćuje naš život, a povezana je i s daleko većim koristima za fizičko i mentalno funkcioniranje nego smo to prije mislili.' 

Studija je objavljena u stručnom časopisu Neuropsychologia
Nazad na vrh Ići dole
MadamX
Grofica od Voždovca

Godina : 46
Datum upisa : 13.12.2012

PočaljiNaslov: Re: DEPRESIJA   Pon Sep 30, 2013 9:20 pm

OK tekst ali se odnosi samo na klasičnu muziku. Ne verujem da su u istraživanje obuhvaćeni i rock muzičari koji imaju problem sa narkomanijom ili depresijom, ili alkoholom..
I šta je sa nama koji od malih nogu nismo išli u muzičku školu i nemamo sluha?

Možda je rešenje u slušanju muzike..ne moramo da budemo muzičari, da bi se osećali bolje.

Ne diraj lava dok spava!

Nazad na vrh Ići dole
http://mojezbrkanemisli.wordpress.com/
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: DEPRESIJA   Pon Jan 20, 2014 9:03 pm

Kakav je meni bio dan ....može li gore ? 
Izgleda može ! (i još pun mesec )  booored 

ISTRAŽIVANJE

Najdepresivniji dan u godini-21.01 .

Depresiju se može lako pobijediti, ukoliko se poduzmu određeni koraci

Nakon blagdanskog veselja nastupa depresijaNakon blagdanskog veselja nastupa depresijaPonedjeljak, 21. siječnja proglašen je najdepresivnijim danom u ovoj godini. Psiholog Cliff Arnall, stručnjak za depresiju, koristio je matematičku formulu kako bi odredio baš današnji dan kao najdepresivniji.

Naime, šest faktora koji utječu na depresiju baš su danas najjači. Vrijeme, dugovi od blagdanske kupovine, monotonija nakon blagdanskog veselja, zaboravljene novogodišnje odluke, niska razina motivacije i osjećaj da morate napraviti nešto sa svojim životom utječu na raspoloženje ljudi.

Milijuni se pokušavaju vratiti u rutinu na poslu nakon blagdanskog veselja i odmora. Mnogi padaju u depresiju kada se suoče sa činjenicom da moraju raditi još barem šest mjeseci do godišnjeg odmora.

Lošem raspoloženju ne pomaže ni činjenica da je noćas pun mjesec koji će utjecati na raspoloženje i san. Cliff Arnall tvrdi da je najbolji način za pobijediti depresiju, prestati se žaliti.

"Ako se redovno žalite ili kukate o vremenu ili sitnicama u životu, postajete dosadni sami sebi, ali i drugima oko sebe"; tvrdi Cliff Arnall. On savjetuje da se usredotočite na one pozitivne stvari u svom životu. Također, prestanite se viđati sa ljudima koje ne volite, naučite reći "ne" i pomozite drugima nekako.

Nazad na vrh Ići dole
http://danubius.forumsr.com/ Na mreži
Lakota
- slučajna prolaznica-

Datum upisa : 11.07.2013

PočaljiNaslov: Re: DEPRESIJA   Pon Jan 20, 2014 9:08 pm

..pa to sutra ?  55555 
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

PočaljiNaslov: Re: DEPRESIJA   Uto Jan 21, 2014 3:02 am

Građani RH sve depresivniji?
Posljednji objavljeni podaci govore da se u Hrvatskoj godišnje troši oko milijun kutijica antidepresiva. U SAD-u se, primjerice, procjenjuje da ih uzima svaka deseta odrasla osoba. U Hrvatskoj još ne postoji točan registar pacijenta kojima je dijagnosticirana depresija, pa ne postoje ni točni podaci o učestalosti te bolesti, a hrvatski psihijatri upozoravaju da s postojećim podacima ne treba žurno zaključivati i o porastu depresije u našoj zemlji jer treba znati da su antidepresivi lijek izbora i za brojne druge psihijatrijske poremećaje i krizna stanja.

više     link 

19. SIJEčNJA 2014. 09:21h
PROZAC NATION: U Hrvatskoj raste broj anksioznih i depresivnih bolesnika
više   link   

------------------------------
ovi frapovi se gutaju ko tik tak bombončići...  55555
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
Master Spamer

PočaljiNaslov: Re: DEPRESIJA   Uto Jan 21, 2014 9:45 pm

U SAD se procenat znatno umanjio kako je trava legalizovaTa  smehsmeh :rlol: :rlol: :rlol: :rlol: :rlol: :rlol: 
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

PočaljiNaslov: Re: DEPRESIJA   Čet Jan 23, 2014 2:00 am

AstrinaKomsinica ::
U SAD se procenat znatno umanjio kako je trava legalizovaTa  smehsmeh :rlol: :rlol: :rlol: :rlol: :rlol: :rlol: 
smeh je lek za depresiju. uz malo trave lepršaju ko balončići... :zubi3: 
napredni ste.  rasta
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: DEPRESIJA   

Nazad na vrh Ići dole

DEPRESIJA
Nazad na vrh 
Strana 6 od 10Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: TAJNE UMA i EMOCIJE :: PSIHOLOGIJA-