DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika?

Ići dole 
+5
AstrinaKomsinica
determinanta
cojle
Astra
Danubius
9 posters
AutorPoruka
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika?   BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 EmptyNed Jul 19, 2009 3:50 pm

First topic message reminder :

Pojedini mediji već koriste crnogorski jezik

Autor: E.B. | 19.07.2009. - 00:02

Neki mediji u Crnoj Gori počeli su da primjenjuju pravopis crnogorskog jezika, koji je nedavno, rešenjem ministra prosvete Sretena Škuletića, i formalno stupio na snagu.

Tako pojedini urednici informativnih emisija Radija Crne Gore sada, umesto reči „predsjednik“, koriste tu reč sa novim glasom koji se piše kao slovo „s“, s apostrofom iznad, što se čita onako kako najveći broj građana Crne Gore izgovara tu funkciju.
Takođe, neke televizije su prešle na reči „neđelja“ i „poneđeljnik“, umesto do sada „ned-jelja“ i „poned-jeljak“, mada su ove reči ispravne i po novom Pravopisu crnogorskog jezika.
Sam naziv „crnogorski jezik“, vrlo je primetno, retko se upotrebljava. Čak i političari na vlasti, osim pojedinaca, ga retko koriste. Umesto toga, obično se govori „naš jezik“.
Pravopis crnogorskog jezika sadrži 32 slova, dva više nego do sada. To su slova „S“ i „Z“, s apostrofom iznad, koja će se pisati u latiničnoj i ćiriličnoj verziji.
Pravopisom je takođe uvažena govorna varijanta, karakteristična za Crnu Goru, po kojoj se umesto d-jed, najčešće govori „đed“ i umesto „d-jevojka“ – „đevojka“. Po novom Pravopisu, obe varijante su ispravne.
Pravopis crnogorskog jezika izradila je ekspertska grupa u kojoj su bili Milenko Perović, profesor filozofije u Novom Sadu, Josip Silić, lingvista iz Zagreba i Ljudmila Vasiljeva iz Ukrajine.
Najavljeno je da će crnogorski jezik dobiti svoj međunarodni kod koji dodeljuje Kongresna biblioteka u Vašingtonu.

Šta mi mislimo ?

Da li se radi o pravu i prilagodjavanju jezika izrazima koji su specifični za te krajeve, i želji da se uobliče u pravopis , ili se politika , vodjena izraženim nacionalizmom , umešala i u to kako se treba/mora govoriti ?










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/

AutorPoruka
cojle
Zaštitnik seljačkih prava
Zaštitnik seljačkih prava



Datum upisa : 09.08.2009

BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika?   BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 EmptyČet Jan 26, 2012 5:25 pm



55555
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre



Datum upisa : 19.01.2008

BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika?   BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 EmptyČet Feb 16, 2012 9:02 am

Predlozi za nove hrvatske reči: "dodirnik", "iskočnik", "blaćenik"...


[You must be registered and logged in to see this image.]Hrvatska bira nove reči

Povodom Dana hrvatskog jezika organizovan je izbor za najbolju novu hrvatsku reč, a koje će se od oko 1.600 predloženih naći u hrvatskim rečnicima, biće objavljeno u martu.
Evo nekih najzanimljivijih predloga:
- brojomat (uređaj koji izbacuje broj mesta u redu za čekanje)
- odobrenica (licenca)
- zatipak (tipfeler)
- razvojnik (developer, onaj koji što razvija)
- bezoklijevno (promptno)
- daroteka (gift shop)
- dodirnik (touch screen)
- klizinica (slajd)
- ponovak (repriza)
- nejasnica (nejasna reč)
- blaćenik (osoba izvrgnuta javnoj poruzi, koju blate)
- iskočnik (pop up window)
- bojomet (paintball)
- rasprodajnica (outlet)
- rječarenje (rafting)
- sunčaljka (ležaljka za sunčanje, ligeštul)
- spojnik (modem)
- nekapnica (napravica koja se utakne u grlić vinske boce, sprečava kapanje vina pri sipanju)
- cjelozrni (integralni)
- zapozorje (backastage)
- bocar (osoba koja za život zarađuje skupljajući i prodajući boce)
- biciklati (voziti bicikl).
Pravilo
konkursa je da reč ne sme biti zabeležena ni u jednom hrvatskom
rečniku, a prednost imaju zamene za nepotrebne i neprilagođene tuđice,
pre svega anglizme.
"Na primer, reč osladak (dezert), iako
je zadobila simpatije žirija, nije došla u obzir jer je zabeležena u
rečniku u sličnom značenju - znači ono što je slatko ili reč uložnica
(futrola) ili dodirnica (touchpad). I ove godine nam je pristiglo bar
desetak zamena za džezvu, bojler, radijator, roletne, jastuk... ali su
te su reči tako dobro i široko prihvaćene da ih doista ne možemo više
smatrati neprilagođenim tuđicama
", kaže profesorka Sanda Ham, članica žirija.
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Danubius
Čuvar Vatre



Datum upisa : 19.01.2008

BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika?   BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 EmptyNed Jun 10, 2012 9:57 am

Zagor progovorio i bosanskim jezikom

Stil,
21:07, 08.06.2012.

Autor: E.P.K.


Strip junak Zagor osim što govori na srpskom, hrvatskom, slovenačkom progovorio je i na bosanskom jeziku

[You must be registered and logged in to see this image.]

Foto: Wikipedija

SARAJEVO- Najpopularniji strip junak starijih generacija koje su na njemu odrasle u bivšoj Jugoslaviji, Zagor osim što govori na srpskom, slovenačkom i hrvatskom jeziku progovorio je i bosanskim jezikom.

Kako piše portal radiosarajevo.ba Zagor će izlaziti na 130 strana po ceni od 6 konvertibilnih maraka i naći će se na kioscima širom ove države.

Na svetskom tržištu Zagor se pojavio 1961 godine, a čitaocima
u SFRJ Zagor sa svojim simpatičnim pratiocem Čikom pojavio se 1968
godine odkada na veliku radost oduševljava svoje poklonike.
-----------
To mora da je ludnica :
"Čiko ,jarane , kakvu ti je ono kahvu spremao rahmetli amidža Pedro "?
[You must be registered and logged in to see this image.]Doduše ,možda sam ja staromodan .Meni ni "Alan Ford" više nije pravi ako nije na hrvatskom .Baš to mu je davalo "šmek" .
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Gost
Gost




BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika?   BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 EmptyNed Jun 10, 2012 9:59 am

O Bože!
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer



Datum upisa : 22.01.2011

BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika?   BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 EmptyNed Jun 10, 2012 2:00 pm

Danubius ::

"Čiko ,jarane , kakvu ti je ono kahvu spremao rahmetli amidža Pedro "? [/b]

hahahahahahaha Legende:)))) Nigdje ko u Bosni:)))))
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre



Datum upisa : 19.01.2008

BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika?   BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 EmptyPet Jan 25, 2013 10:31 pm

Čuj ,izmislio hrvatski novinar reč .
Pa ja stanovitu inačicu pominjem ovde bar 3 godine (izvolte se uveriti u pismohranu ,prosim ) što je pučanstvu vrlo poznato . [You must be registered and logged in to see this image.]
_____________

"Prostitutak", biser novohrvaštine


Hrvatski novinar izmislio novu reč i nasmejao Balkan




[You must be registered and logged in to see this image.]

Jedan hrvatski novinar je, slučajno ili namerno, izmislio novu reč koja je postala internet hit u regionu.


Vest da je splitska policija uhapsila 48-godišnjeg muškarca koji se
prostituisao naplaćujući muškim mušterijama usluge 26 evra ne bi bila
toliko neobična da jedan hrvatski list nije nazvao ovu vest "Uhićen
prostitutak".


Nova reč za prostitutku u muškom rodu postala je predmet raznih šala na društvenim mrežama.
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
cojle
Zaštitnik seljačkih prava
Zaštitnik seljačkih prava



Datum upisa : 09.08.2009

BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika?   BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 EmptyPet Jan 25, 2013 11:00 pm

Danubius ::


"Prostitutak", biser novohrvaštine

Oće u Jevropu bez pedera. stopmini
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre



Datum upisa : 19.01.2008

BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika?   BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 EmptySre Jun 26, 2013 9:20 pm

Neka mi neko prevede ,ako zna ....
Šta onome Memi iz Sarajeva ,pobogu znači reč "ČOK" ,koju ponavlja stalno tamo na "Farmi" .
"Ja imam čok....." "Pazi ove čokove" ...." Ima on svoj čok" ....." Čokirali smo ga ...."
I pored najbolje volje -ja ne razumem smisao ove reči-niti sam je ikada čuo ,niti mogu da naslutim smisao -jer ovaj to koristi u svim mogućim kombinacijama ?????
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma



Datum upisa : 20.06.2008

BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika?   BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 EmptySre Jun 26, 2013 9:29 pm

Koliko znam COK je ono davno kad auto nece da upali pa ima ona sajla dole,koja se povuce da zavergla...to se zove cok i ima smisla...ako se momak pali na guranje.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika?   BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 EmptyPet Jun 28, 2013 1:12 am

Astra ::
Koliko znam COK je ono davno kad auto nece da upali pa ima ona sajla dole,koja se povuce da zavergla...to se zove cok i ima smisla...ako se momak pali na guranje.


nešto mi taj njegov ČOK ima drugo značenje...koristi ga stalno..
biće da ni on ne zna šta znači..:zubi3:










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika?   BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 EmptyPet Jun 28, 2013 6:57 am

Astra ::
Koliko znam COK je ono davno kad auto nece da upali pa ima ona sajla dole,koja se povuce da zavergla...to se zove cok i ima smisla...ako se momak pali na guranje.
To znam i ja ,ali nije to .Lik to koristi u nekom sasvim drugom smislu ,mislio sam da je to neki bosanski fazon koji svi znaju .
Tipa ,"fora" .
Ali ,izgleda ,nije ?










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
dusicaa
الحالم الأبدي
dusicaa


Location : Tamo gde Dunav ljubi nebo :)
Datum upisa : 02.12.2012

BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika?   BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 EmptyPon Jul 01, 2013 2:20 pm

Danubius ::
,mislio sam da je to neki bosanski fazon koji svi znaju .
Tipa ,"fora" .
Ali ,izgleda ,nije ?

 I nije!
Provela sam produzeni vikend u Sarajevu. Pricala sa pravim sarajlijama a ne onim sa brda sto su sisli. Setih se ovog tvog pitanja i postavih ga njima.
Niko mi nije znao reci sta to znaci. To nije izraz koji se koristi ni zargonski.
Oni misle da je to njegova fora ( Memina)  kako bi bio drugaciji, zanimljiviji...poseban.
Kazu da je  u nekom njihovom  rijalitiu, on bio pobednik, a da mu je tad bila fora *Zlate mi moje* a Zlata mu je valjda mama.
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika?   BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 EmptyPon Jul 01, 2013 2:27 pm

Dobro ja reče..da je to izraz samo njemu poznat.Nema veze sa rečnikom koji on izgovara..
U svakom slučaju lepo je čuti njegov bosanksi naglasak...top88










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika?   BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 EmptyPon Jul 01, 2013 3:50 pm

Djaba mu sve,niko kao Maca,oci moje mile.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika?   BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 EmptyPon Jul 01, 2013 8:03 pm

Astra ::
Djaba mu sve,niko kao Maca,oci moje mile.

nisam videla čoveka koji se toliko drapao..češao..kao Maca... smehsmeh 
očito su u V.B samo njega beke buvel opsele...:zubi3: 










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika?   BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 EmptyPon Jul 01, 2013 8:57 pm

Kijara-brm ::
Astra ::
Djaba mu sve,niko kao Maca,oci moje mile.

nisam videla čoveka koji se toliko drapao..češao..kao Maca... smehsmeh 
očito su u V.B samo njega beke buvel opsele...:zubi3: 

Auuu sta si ti vidjela,ja ga samo volim slusati,meraklija je kad prica...a sta i zasto cese,ne bih znala...ahahhaha
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika?   BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 EmptyPon Jul 01, 2013 9:28 pm

Astra ::
Kijara-brm ::
Astra ::
Djaba mu sve,niko kao Maca,oci moje mile.

nisam videla čoveka koji se toliko drapao..češao..kao Maca... smehsmeh 
očito su u V.B samo njega beke buvel opsele...:zubi3: 

Auuu sta si ti vidjela,ja ga samo volim slusati,meraklija je kad prica...a sta i zasto cese,ne bih znala...ahahhaha
oči moje lijepe...tu su negde...
Oba imaju zanimljivi naglasak...
oči moje lijepe..drugi čokira..ali ok su...:)










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika?   BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 EmptyPet Jul 05, 2013 4:40 pm

Da li znate šta su pot, sumaren, soldat, influenca, korota i furmina?
Stiže „Riječnik crnogorskog narodnog i književnog jezika“

[You must be registered and logged in to see this image.] Crnogorska akademija nauka i umetnosti objaviće do kraja godine registar sa preko 40.000 reči koje će biti osnov za izradu prvog "Rječnika crnogorskog narodnog i književnog jezika", pišu mediji, a prenosi "Alo!".

Za realizovanje ovog projekta formiran je savet kojim koordinora prof. dr Tatjana Bečanović. U tom telu je 17 njenih kolega, a dogovoreno je da prvenac Rječnik bude štampan na ćiriličnom pismu, uz napomenu da se u kasnijim fazama može uraditi i latinično izdanje.

Izvor Rječnika čini "Izvornik", koji je lani izrađen u Institutu za jezik i književnost “Petar II Petrović Njegoš“, a njime su obuhvaćena dela iz različitih oblasti i disciplina.

U Rječniku će se najverovatnije naći reč abezina (nerazumna osoba), gorko će biti grko, komad – komat, lako – lasno, znoj – pot, podmornica – sumaren, vojnik – soldat, grip – influenca, pasulj – fadžola, žalost – korota, bolnica – špitalj, kirija – ćirija, kutija – škatula, šibica – furmina, kašika – užica, viljuška – pirun, čaršav – lencun, usedelica – dukotrpna dugočekalica, kišobran – amrela, učkur – gatnjik…

Iako su u jezičkoj praksi mnoge od ovih reči nestale iz upotrebe, pristalice crnogorskog jezika i dalje su veoma angažovane na vraćanju ovih izraza.










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika?   BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 EmptyPet Jul 05, 2013 10:36 pm

usedelica – dukotrpna dugočekalica..smehsmeh 
jao zaplakaću...
stvarno su ljudi pošandrcali...:)










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika?   BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 EmptyPon Jan 13, 2014 10:09 am

Evo kako izgleda kada jedno crnogorsko ministarstvo piše engleski ćirilicom! (FOTO)

Autor: Ekipa Alo! | 12.01.2014 - 10:54:00h |


Ova prosto genijalna kombinacija ćirilićnog pisma i stranog jezika osvanula je na internet strani Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja Vlade Crne gore. Što je najgore ovaj tekst je bio poziv za strane investitore za asistiranje pri koncesiji za korišćenje pakovanja i flaširanja vode u komercijalne svrhe. Pitamo se da li im se neko javio...

[You must be registered and logged in to see this image.]
* Kliknite za uvećanje










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
podbarac
Lala iz Bosne
Lala iz Bosne
podbarac


Godina : 68
Location : Novi Sad
Humor : Ta dašta
Datum upisa : 30.11.2012

BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika?   BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 EmptyPon Jan 13, 2014 10:30 am

crnogoraca da nema trebalo bi ih izmisliti , takve majka vise ne radja , hvala Tefe ulepso si mi dan  smehsmeh   :rlol: :rlol: :rlol: 










[You must be registered and logged in to see this link.]
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika?   BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 EmptyPon Jan 13, 2014 2:57 pm

... да 'ебе оца...
rasta
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika?   BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 EmptyPon Jan 13, 2014 3:32 pm

... prostitutak, naplaćuje usluge 26 jura...
-imate l' 1 juro? ... da vam vratim kusur 5 jura... nemam sitno...-


rasta
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika?   BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 EmptyUto Jul 22, 2014 9:32 pm

Verovali ili ne -ovaj "lek" se na hrvatskoj televiziji reklamira upravo kako piše na kutiji .
Protiv "proljeva" .
Jeste da postoji gotovo ista reč i u srpskom jeziku ,ali nisam čuo da se potencira na tv ,radije se koristi ona "stranjska" ,dijareja ,no HTV izgleda inzistira na izvorno hrvatskoj reči "proljev" .
Malkice bode uši ,iako nismo baš fini ....

[You must be registered and logged in to see this image.]










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika?   BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 EmptyUto Jul 22, 2014 11:08 pm

Danubius ::
Verovali ili ne -ovaj "lek" se na hrvatskoj televiziji reklamira upravo kako piše na kutiji .
Protiv "proljeva" .
Jeste da postoji gotovo ista reč i u srpskom jeziku ,ali nisam čuo da se potencira na tv ,radije se koristi ona "stranjska" ,dijareja ,no HTV izgleda inzistira na izvorno hrvatskoj reči "proljev" .
Malkice bode uši ,iako nismo baš fini ....

[You must be registered and logged in to see this image.]
bode i oči..pogledaj na beogradskim autobusima i privatnim apotekama..velikim slovima reklama protiv proliva
KAD PROLIV ODNESE ŠALU..haha..
ima slika na reklama-aurora uslikala..










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika?   BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 EmptyNed Avg 16, 2015 12:34 pm

Šta reći ,a ne smejati se .....

HRVATI PREVODE I ZONU ZAMFIROVU: Nije kuče u čakšire već psić u hlačama!

[You must be registered and logged in to see this image.]

Zamislite da se "prevodi" Velo Misto ,recimo ....pa doktor Luđi kaže ,umesto "As ti Gospe ..." recimo ,"Tako ti Mati  Bogorodice " ?










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika?   BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 EmptyNed Nov 27, 2016 8:42 pm

Ako Srbi kažu kuća, a Hrvati dom, zašto onda Srbi kažu domaćica, a Hrvati kućanica?


I šta onda biva sa "Za dom spremni"-ako bi išli logikom  ?  smehsmeh










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika?   BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 EmptySub Dec 10, 2016 5:07 pm

Stiže i crnogorski bukvar (nije šala ) Majke kukaju po FB jer ni one ne znaju kako se čita ovaj "novocrnogorski"

[You must be registered and logged in to see this image.]
Koliko ja kapiram ,ima dva "nova slova" ,i znam da se "sedi" u CG izgovara kao "Šjedi" ,ali ovo drugo....no comprende .
Montenigeri zeznuli i ove naše sa SrBskim ,i *rvate sa "Tuđmangovorom" jbt










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika?   BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 EmptyPon Maj 29, 2017 12:51 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika?   BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 EmptyPon Maj 29, 2017 1:03 pm

Danubius ::
[You must be registered and logged in to see this image.]
Kakve gluposti. Svašta će da izmisle.   ludismeh










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
podbarac
Lala iz Bosne
Lala iz Bosne
podbarac


Godina : 68
Location : Novi Sad
Humor : Ta dašta
Datum upisa : 30.11.2012

BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika?   BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 EmptyPon Maj 29, 2017 6:46 pm

sa ovim glupostima i ubačenim stranim rečima više nisam siguran kojim jezikom govorim










[You must be registered and logged in to see this link.]
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika?   BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 EmptyPon Maj 29, 2017 7:31 pm

podbarac ::
sa ovim glupostima i ubačenim stranim rečima više nisam siguran kojim jezikom govorim
Ljaksofonskim Lega moj.  ludismeh  Lepotić,krasnoća,divnoća,fačica...










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Sponsored content





BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika?   BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika? - Page 2 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
BOŠNJAČKI;CRNOGORSKI; NOVOHRVATSKI-politika vs lingvistika?
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Crnogorski turisitcki rijecnik
» KO JE Joanikije -mitropolit crnogorski ?
» POLITIKA
» vicevi-POLITIKA
» Politika-HRVATSKA

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: KNJIŽEVNOST I JEZIK :: JEZIKOVA JUHA :: LINGVISTIKA-
Skoči na: