DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Minerali i vitamini u trudnoći BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Minerali i vitamini u trudnoći BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 Minerali i vitamini u trudnoći

Ići dole 
2 posters
AutorPoruka
Sanjalica
Maman Papillons Charmants Petits
Sanjalica


Godina : 48
Location : Tamo gde vecno sunce sja...
Datum upisa : 16.08.2008

Minerali i vitamini u trudnoći Empty
PočaljiNaslov: Minerali i vitamini u trudnoći   Minerali i vitamini u trudnoći EmptyUto Jul 21, 2009 11:27 am

MINERALI I VITAMINI U TRUDNOĆI - Za zdravo potomstvo

-
Zvanični stavovi pojedinih i razvijenih zemalja različita mišljenja lekara, kao i publikacije u novinama unose zabunu i uvode najveći deo populacije u nekontrolisano unošenje pojedinih vitamina i minerala. Vitaminizacija sirokih masa nije samo nama poznat problem, većina zemalja u tranziciji prolazi i suočava se sa ovom pojavom. Najugroženije i najosetljivije grupe su deca, trudnice, dojilje i stariji ljudi.
Kako u svemu ovome naći pravu meru?

Kada govorimo o pravilnoj ishrani, moramo naglasiti da nije svejedno da li žena u trudnoću ulazi sa viškom, manjkom ili optimalnom težinom. Zbog toga svakoj trudnici ginekolog na samom početku trudnoće treba da individualno odredi dijetu , odnosno program pravilne ishrane. Trudnica mora često,najmanje pet puta dnevno, da jede. Obroci treba da su dobro iskombinovani ne preterano obilni. Danas gotovo da nema trudnice koja ne zna da ne treba da jede za dvoje.

Naprotiv, energetske potrebe u kalorijama se tek u drugoj polovini trudnoće neznatno povećavaju za 300 kcal/dan, a u periodu laktacije za 500 kcal/dan.
Trudnica mora kroz svoju ishranu snabdevati fetus svim nutritientima da bi se obezbedio optimalan rast i razvoj malog bića.
Tokom trudnoće mora se voditi računa o dobrom međusobnom odnosu, proteina, masti i ugljenih hidrata. S obzirom na značaj proteina kao osnovne gradivne materije rastućeg fetusa, važno je unositi dovoljne količine. Preporuke su da je dnevna količina oko 60 g/dan, to jest od 10 do 16 grama više nego pre trudnoće.
U trudnoći izrazito rastu potrebe za gvožđem, oko 50 odsto više nego pre trudnoće. Preporuke RDA za gvožđe su 27 mg/dan. Gvožđe je značajno jer kao sastavni deo hemoglobina je odgovorno za snabdevanje kiseonikom svake ćelije,a bez njega nema života. Neadekvatno snabdevanje kiseonikom može dovesti do značajnih komplikacija u samom toku trudnoće.
Žene retko ulaze u trudnoću sa depoima gvožđa koje bi bile dovoljne da se trudnoća odvija normalno,a da zdravlje majke ne bude ugroženo. Čak i trudnice koje vode računa o balansiranoj i dobro odabranoj ishrani moraju biti suplementirane gvožđem - da bi se izbegle komplikacije. Studije su pokazale da trudnice koje tokom prvog trimestra započnu suplementaciju gvožđem imaju značajno manji broj prevremenih porođaja, rađaju decu veće telesne mase,sa boljom ocenom na rođenju,ređe se javljaju zastoj u rastu ploda kao i komplikacije u toku porođaja.
Količina gvožđa u materni omogućava optimalan unos dobrog bioraspoloživog gvožđa.
Napominjemo da nije dovoljno samo piti preparate gvožđa od početka trudnoće nego trudnici stalno potencirati da ga mora unositi posebno kroz meso i povrće.
Takođe, danas se velika pažnja pridaje suplamentaciji folne kiseline i minerala.
Suplementacija folne kiseline prekoncepcijski i u prvim nedeljama trudnoće od presudnog je značaja za prevenciju anencefalusa i spine bifide. Folna kiselina učestvuje u ćelijskom metabolizmu, posebno je značajna zbog sinteze DNA i RNA, nje nedostatak može dovesti do abrupcije posteljice, problema sa pristiskom, preeklampsijom, povećanja nivoa homocisteina, itd.
Mali je borj trudnica koje ne spadaju u neku od grupa koje zahtevaju suplementaciju multivitaminima/mineralima tokom graviditeta.
Želeli bismo da na pomenemo da u trudoći mnogo više rastu potrebe za vitaminima i mineralima (50-100 odsto), nego potrebe za energetskim izvorom o kojima smo već govorili.
Decenijama je bilo moderno unositi kalcijum u vidu tabletica tokom trudnoće. Danas se zna da ukoliko se majka pravilno hrani nema posebne potrebe za mega dozama ovog minerala. Mnogo se veća pažnja obraća količini magnezijuma koji treba uneti,odnosu međusobnom odnosu kalcijuma i magnezijuma. Njihov neadekvatni odnos može prouzrokovati pojavu hipertenzije ili pojavu prevremenih kontrakcija i prevremenog porođaja.
Unošenjem vitamina E, C i selena, kao moćnih antioksidantnih sredstava smanjuje se rizik od prerane ćelijske smrti (usled porasta količine slobodnih radikala koje prate trudnoću i svaki process intezivnih deoba ćelija), pojave hipertenzije i oštećenja krvnih sudova, pojave prevremenog porođaja i edema kod trudnica posebno u rizičnim grupama.
Njihove doze zavise i od opšteg stanja majke i vrste ishrane, i mogu se menjati tokom trudnoće,
Vitamin A je od posebnog značaja za rast i razvoj ćelije, njenu diferencijaciju, reprodukciju, funkciju imunog sistema,snažni antioksidans /beta-karoten/, itd. Nedovoljne količine vitamina A mogu dovesti do prevremenog porođaja, zastoja u rastu ploda,novorođenčad su mnogo osetljivija na infekciju, imaju i oteženo sazrevanje pluća?
Vitamin D je od posebnog značaja u metabolizmu kalcijuma kod majke i fetusa i od presudnog je značaja za rast i razvoj kostiju.
Najveći deo energije fetusa je iz glukoze majke. Na nivo glukoze utiče insulin,čija je cink komponenta. Sa porastom metaboličke aktivnosti majke rastu njene potrebe za cinkom. Cink učestvuje u regulaciji acidobazusnog nivoa tkiva,učestvuje u sintezi DNA i RNA. Cink se mora unositi suplementima jer depoi iz kosti nisu dobar izvor. Nedostatak cinka može prouzrokovati deficit neuralne cevi fetusa, različite malformacije,smrt ploda in utero, kao i rađanje dece male telesne težine. Potrebe za cinkom su 40 odsto veće nego pre trudnoće i iznose oko 11 mg/dan.
Na ženu ne smemo zaboraviti posle porođaja i u periodu mesecima posle tog uzvišenog čina. Period laktacije je period u kome majka mora pored adekvatne dijete sebi kroz suplementaciju multivitamina i minerala obezbediti normalno funkcionisanje organizma i mogućnost produkcije mleka optimalnog sastava i kvaliteta. Materna tokom laktacije obezbeđuje da žena koja doji proizvede mleko odličnog kvaliteta,ne narušavajući sopstveno zdravlje.
Materna po svom sastavu predstavlja kompletni multimineral i multivitaminski preparat za suplementaciju u prekoncepcijskom periodu, u trudnoći i laktaciji. Obezbeđuje u jednoj tableti dnevno optimalan nivo nutritienata, uključujući folnu kiselinu, gvožđe, cink, vitamin D, vitamin A.


Poslednji izmenio Sanjalica dana Uto Jul 21, 2009 5:33 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Sanjalica
Maman Papillons Charmants Petits
Sanjalica


Godina : 48
Location : Tamo gde vecno sunce sja...
Datum upisa : 16.08.2008

Minerali i vitamini u trudnoći Empty
PočaljiNaslov: Re: Minerali i vitamini u trudnoći   Minerali i vitamini u trudnoći EmptyUto Jul 21, 2009 11:30 am


Folna kiselina








Šta je folna kiselina?
Folna kiselina je vrsta B vitamina potrebna za razvoj zdravog fetusa i igra važnu ulogu u razvoju kralježnice i mozga fetusa. Važna je za sintezu DNA i zato je potrebna za razvoj svih tkiva, posebno za živčani sustav.


Folna kiselina je sintetički oblik B vitamina koji se nalazi u lišću tamnozelenih biljaka, citrusnom voću, grahoricama i cjelovitim žitaricama. U današnje doba liječnici preporučaju uzimanje folne kiseline u obliku dodatka prehrani dva do tri mjeseca prije začeća i tijekom prvog trimestra trudnoće. Možete ju naći kao samostalni folni preparat ili u miksu dodatka vitamina i minerala za trudnice.

Nedostatak folne kiseline može uzrokovati ozbiljna oštećenja kralježnice i mozga djeteta, poznata kao oštećenje neuralne cijevi. Nadomještanje folne kiseline pokazalo je smanjenje defekta neuralne cijevi za 72%. Kad je grupa od više od 2000 žena uzimala multivitamin koji sadrži 800 mikrograma folne kiseline (od začeća do kraja prvog trimestra trudnoće), njihova djeca imala se 50% manje poremećaja i nijedan defekt neuralne cijevi.
Ipak, nedavno istraživanje March of Dimes pokazuje kako mnogo žena nije svjesno kolika je važnost folne kiseline.

U nekim slučajevima, nema prepoznatljivih znakova nedostatka folne kiseline, već se dijagnosticira kod trudnica tek nakon poroda kao oštećenje neuralne cijevi. U većini slučajeva, vaš liječnik će prepoznati nedostatak krvnim testovima i ultrazvučnim pregledom tijekom trudnoće.


Poslednji izmenio Sanjalica dana Uto Jul 21, 2009 5:35 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

Minerali i vitamini u trudnoći Empty
PočaljiNaslov: Re: Minerali i vitamini u trudnoći   Minerali i vitamini u trudnoći EmptyUto Jul 21, 2009 3:29 pm

U ovu temu se ne razumem naročito , ali znam da zubi gadno stradaju , jer bebiron cedi iz majke minerale. Dakle -Fluorogal tabletice -svaki dan, i one "šumeće" sa kalcijumom !










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Sponsored content





Minerali i vitamini u trudnoći Empty
PočaljiNaslov: Re: Minerali i vitamini u trudnoći   Minerali i vitamini u trudnoći Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Minerali i vitamini u trudnoći
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» VITAMINI/MINERALI

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: ŽIVOT I PRIKLJUČENIJA :: PORODICA /DOMAĆINSTVO :: BEBIRON KLUB-
Skoči na: