DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
ŠTA VOZE VLADIKE SPC ? BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-

PrijemPORTALTražiRegistruj sePristupi

Delite

ŠTA VOZE VLADIKE SPC ?

Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius

Godina : 59

ŠTA VOZE VLADIKE SPC ? Empty
PočaljiNaslov: ŠTA VOZE VLADIKE SPC ?   ŠTA VOZE VLADIKE SPC ? EmptyNed Apr 18, 2010 1:07 am

ŠTA VOZE VLADIKE SPC ? Pahomije-t2
Vladika
Pahomije kupio džip od 26.000 evra

Vranje - Eparhija
vranjska kupila je za potrebe vladike Pahomija terensko vozilo marke
"džip kompas 2.0 CRD sport", vredan 26.341 evro da bi zamenila
"dotrajali" službeni automobil "micubiši karizmu" koji je prešao 200.000
kilometara, a na kupovinu terenca su se odlučili, kako kažu, zbog
konfiguracije terena Eparhije.

Kako piše lokalni nedeljnik
"Vranjske", sekretar Eparhije vranjske protojerej Vladan Milutinović
naveo je da je putničko vozilo kupljeno za potrebe eparhijskog Upravnog
odbora, na koji je i registrovano. Da bi kupila džip, Eparhija vranjska
se na 36 meseci zadužila kod "Komercijalne banke". U Vladičanskom dvoru
smatraju da kupovina luksuzne drumske krstarice nije neprilična, jer ju
je podržao Eparhijski savet, dakle najviši vladičanski organ. U pisanom
odgovoru navodi se i to da je kupovina novog vozila bila neminovna jer
je službeni "micubiši" dotrajao pošto je prevalio više od 200.000
kilometara.
- Vozilo je nabavljeno za vreme održavanja Sajma
automobila u Beogradu uz popust od pet odsto. Vozilo je nabavljeno
odlukom Eparhijskog saveta Pravoslavne eparhije vranjske. Savet je
najviše telo Eparhije i sastavljeno je od predstavnika monaštva,
sveštenstva i vernika. Savet je ovlastio Eparhijski upravni odbor da
kupi novo motorno vozilo za potrebe Eparhije vranjske, zbog toga što je
sadašnje vozilo "micubiši karizma" prešlo preko 200.000 kilometara. Novo
vozilo treba da ima karakteristike putničkog terenskog vozila, imajući u
vidu konfiguraciju terena Eparhije vranjske. Pomenuto vozilo
registrovano je isključivo na eparhijski Upravni odbor i uneto je u
knjigu pokretnih stvari Eparhije vranjske - napisao je u odgovoru
novinarima protojerej Vladan Milutinović, sekretar Eparhije vranjske.
Kako
navode "Vranjske", u pomenutom džipu neće se voziti samo vladika
Pahomije, već će se automobil koristiti i za ostale službene potrebe
Eparhije vranjske, Dobrotvornog fonda "Sveti Prohor Pčinjski", Odbora za
versku nastavu...

ŠTA VOZE VLADIKE SPC ? Pahomije-x2

Izvor:
Blic
Nazad na vrh Ići dole
http://danubius.forumsr.com/ Na mreži
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius

PočaljiNaslov: Re: ŠTA VOZE VLADIKE SPC ?   ŠTA VOZE VLADIKE SPC ? EmptyNed Apr 18, 2010 1:15 am

U mom gradu -katolički pop vozi pajera , a dvojica pravoslavnih audije . A od njih, jedan tek došao , nema ni 2 godine da je tu . Mašala .
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA
Kijara-brm

Godina : 39
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

PočaljiNaslov: Re: ŠTA VOZE VLADIKE SPC ?   ŠTA VOZE VLADIKE SPC ? EmptyNed Apr 18, 2010 1:55 am

Poslednji put ka sam bila na jednoj sahrani ,došao naš Pop..Pravoslavni.Mlad/zgodan.. ŠTA VOZE VLADIKE SPC ? 162427 .Vozi Yuga..Nema se.. ŠTA VOZE VLADIKE SPC ? 99267
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius

PočaljiNaslov: Re: ŠTA VOZE VLADIKE SPC ?   ŠTA VOZE VLADIKE SPC ? EmptyNed Apr 18, 2010 2:04 am

Kijara-brm ::
Poslednji put ka sam bila na jednoj sahrani ,došao naš Pop..Pravoslavni.Mlad/zgodan.. ŠTA VOZE VLADIKE SPC ? 162427 .Vozi Yuga..Nema se.. ŠTA VOZE VLADIKE SPC ? 99267
Jel oženjen ? A za vozilo će se lako -imaš ti ŠTA VOZE VLADIKE SPC ? 98966
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA
Kijara-brm

PočaljiNaslov: Re: ŠTA VOZE VLADIKE SPC ?   ŠTA VOZE VLADIKE SPC ? EmptyNed Apr 18, 2010 2:23 am

Danubius ::
Jel oženjen ? A za vozilo će se lako -imaš ti ŠTA VOZE VLADIKE SPC ? 98966

Nemam pojma..Gde ću pitati u sred sahrane.. ŠTA VOZE VLADIKE SPC ? 933166
Nazad na vrh Ići dole
sanjalica.ns
Explorer Of Dreams
sanjalica.ns

Datum upisa : 06.01.2010

PočaljiNaslov: Re: ŠTA VOZE VLADIKE SPC ?   ŠTA VOZE VLADIKE SPC ? EmptyNed Apr 18, 2010 2:50 am

Može im se.... 55555
Nazad na vrh Ići dole
brunolino

brunolino

Godina : 106
Datum upisa : 12.10.2010

PočaljiNaslov: Re: ŠTA VOZE VLADIKE SPC ?   ŠTA VOZE VLADIKE SPC ? EmptyPon Jul 11, 2011 11:20 pm

U mom gradu -katolički pop vozi pajera , a dvojica pravoslavnih audije . A od njih, jedan tek došao , nema ni 2 godine da je tu . Mašala .

nama jednom svecenik rekao kako se trebamo poniziti pred bogom i ne ganjati materijalno itd.

nakon te mise kupi on novog Passat-a...

inace u onoj drzavi imali smo fra Luju , on nas je ucio matematiku i poduke davao...samo nije znao kud ce s novcem pa je svaki dan pjesacio 30km...da nama prenese znanje...

sad je drugacije , sad cekas na red da dodjes u zupni ured...

cudno , a bog je isti...ili sam ja zamijenio crkvu sa direkcijom...moguce je... 55555
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius

PočaljiNaslov: Re: ŠTA VOZE VLADIKE SPC ?   ŠTA VOZE VLADIKE SPC ? EmptyČet Apr 23, 2015 8:14 pm

A ZAVETOVALI SE NA SKROMNOST: Pogledajte kako su majke sklanjale decu pred limuzinom SPC!

link 

ŠTA VOZE VLADIKE SPC ? Popovi-foto-mojnovisad-1429791448-646449

ŠTA VOZE VLADIKE SPC ? Popovi-foto-mojnovisad-1429791448-646441

----
Novosađani znaju ,ova ulica je centralno gradsko šetalište ,saobraćaj je tu zabranjen decenijama .
Ali to ne važi za mantijaše .
Ne samo da voze automobile  od više desetina hiljada evra ,nego za njih ne važe ni saobraćajni propisi .
Prizor ispred Patrijaršije (audi A 6, mecedesi E klase , citroen C 5,o džipovima da se i ne priča ,svaki ima "Čirokija" ili "Pajera"  za "slobodno vreme " ) 

ŠTA VOZE VLADIKE SPC ? PATRIJARSIJA_09-620x350
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra

Datum upisa : 20.06.2008

PočaljiNaslov: Re: ŠTA VOZE VLADIKE SPC ?   ŠTA VOZE VLADIKE SPC ? EmptyČet Apr 23, 2015 8:19 pm

Moze bit hitan poziv od Boga,pa se moralo pozurit.

.
zvezda 1 zvezda 1 zvezda 1
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra

PočaljiNaslov: Re: ŠTA VOZE VLADIKE SPC ?   ŠTA VOZE VLADIKE SPC ? EmptyČet Apr 23, 2015 8:22 pm

Jel oženjen ? A za vozilo će se lako -imaš ti  ŠTA VOZE VLADIKE SPC ? 98966

Nemam pojma..Gde ću pitati u sred sahrane.. ŠTA VOZE VLADIKE SPC ? 933166

Od sahrane 5 godina proslo,Kijara se ne udade,znaci nije pitala,a taj je sjahao s Jugica do sad...ko zna sta sad fura...potrazi ti Kijarissima njega.

.
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA
Kijara-brm

PočaljiNaslov: Re: ŠTA VOZE VLADIKE SPC ?   ŠTA VOZE VLADIKE SPC ? EmptyČet Apr 23, 2015 8:27 pm

Biram Astra.Ako nema privatni avion džaba mu sve. lol!
Kad bolje razmislim šta će mi pop.Neću smeti psovati,i štošta još.
ehehe tamani me popova.

Pa skromni su.Ne vozikaju avione još.
Nazad na vrh Ići dole
dusicaa
الحالم الأبدي
dusicaa

Datum upisa : 02.12.2012

PočaljiNaslov: Re: ŠTA VOZE VLADIKE SPC ?   ŠTA VOZE VLADIKE SPC ? EmptyPet Apr 24, 2015 8:28 pm

Danubius:

Novosađani znaju ,ova ulica je centralno gradsko šetalište ,saobraćaj je tu zabranjen decenijama .
Ali to ne važi za mantijaše .

====================================
To je srce grada, najstroziji centar. Tu je zabranjena voznja bicikla.Evo jedna nasa forumasica je onomad platila kaznu jer je vozila bajs Z.Jovinom ulicom, no kad su sveti oci u pitanju, zvuci sirena i bahatost se ne vidi, i ne sankcionise. Samo ne razumem sto nema neki znak na kome pise: Zabranjena setnja roditeljima sa decom dok bahati oci voze!!!
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius

PočaljiNaslov: Re: ŠTA VOZE VLADIKE SPC ?   ŠTA VOZE VLADIKE SPC ? EmptyPet Apr 24, 2015 8:59 pm

dusicaa ::

To je srce grada, najstroziji centar. Tu je zabranjena voznja bicikla.Evo jedna nasa forumasica je onomad platila kaznu jer je vozila bajs Z.Jovinom ulicom, no kad su sveti oci u pitanju, zvuci sirena i bahatost se ne vidi, i ne sankcionise. Samo ne razumem sto nema neki znak na kome pise: Zabranjena setnja roditeljima sa decom dok bahati oci voze!!!
Vladika Kiril (bugarski ) vozi "Linkolna" kakvog ima samo Barak Obama .
Naše vladike , na pitanja novinara oko toga kako propagiraju skromnost ,a voze takve automobile ,su odgovorili "Šta vas briga šta vozimo ,pitanje je deplasirano " (Press ,citirano )

Podaci iz 2012 :
Patrijarh Irinej -"audi A 6 " ,Amfilohije Radović ,takođe ,vladika šabački Lavrentije takođe, kao i vladika zvornički Vasilije -45 000 evrića .
Sremski Vasilije    „mercedes 200" E klase    39.259
Banatski Nikanor    „škoda superb"    28.000
Vranjski Pahomije    „džip kompas sport"    26.590
Žički Hrizostom    „pasat"    25.000
Timočki Justin    „sitroen C5"    18.480
Ponavljam ,podaci i cene iz 2012 ,a to su samo neki od vladika .

Inače se društvo iz novosadske Patrijaršije debelo sramotilo u više prilika ,i pre ove bahatosti .
Zvonili su besomučno kad je bio festival uličnih pozorišta , a prilikom antifašističkih demonstracija su pružili "utočište" neonacistima iz "Nacionalnog stroja" iza ograde Patrijaršije ,odakle su kamenicama razbijali glave mirnim antifašistima koji su prolazili pomenutom ulicom
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra

PočaljiNaslov: Re: ŠTA VOZE VLADIKE SPC ?   ŠTA VOZE VLADIKE SPC ? EmptyPon Avg 24, 2015 6:57 pm

Mislim da bi ovo moglo u crkva i bogatstvo....nema sta vise da pise na ovu temu...Kijara ne ufati ni popa ni vladiku....hahahahha

.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius

PočaljiNaslov: Re: ŠTA VOZE VLADIKE SPC ?   ŠTA VOZE VLADIKE SPC ? EmptyPon Avg 24, 2015 9:24 pm

Astra ::
Mislim da bi ovo moglo u crkva i bogatstvo....nema sta vise da pise na ovu temu...Kijara ne ufati ni popa ni vladiku....hahahahha
Naravno da nema "ništa novo" ,kada je izgleda zabranjeno snimanje ,ili je "dat mig" da se o tome ne piše tokom poslednjeg zasedanja Sinoda . 
Ali ,ako tema "smeta" ,ok....spada u bogatstvo Crkve(nih službenika )
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius

PočaljiNaslov: Re: ŠTA VOZE VLADIKE SPC ?   ŠTA VOZE VLADIKE SPC ? EmptyNed Feb 28, 2016 11:28 am

Evo šta voze 

VIDI OVDE link
Nazad na vrh Ići dole
daljinski

daljinski

Godina : 57
Humor : daleko od ozbiljnog
Datum upisa : 26.06.2014

PočaljiNaslov: Re: ŠTA VOZE VLADIKE SPC ?   ŠTA VOZE VLADIKE SPC ? EmptyNed Feb 28, 2016 11:46 am

Nekakko mi ovaj snimak ne mirise. Tablice nisu iz Srbije ili su to mozda diplomatske a drugi deo snimka nije nikako iz Srbije. Vise mi lici na USA ili Meksiko po voznom parku i po stilu voznje (obezbedjenje).
Osim toga spisak auta koji su navedeni i nisu neki ekstra luksuzni. A i ne znam sto se bunite kad im vi sami dajete pare da osvestaju struju koja ide kroz zice. Sta vas onda briga za koju svrhu trose pare.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius

PočaljiNaslov: Re: ŠTA VOZE VLADIKE SPC ?   ŠTA VOZE VLADIKE SPC ? EmptyNed Feb 28, 2016 12:06 pm

daljinski ::
Nekakko mi ovaj snimak ne mirise. Tablice nisu iz Srbije ili su to mozda diplomatske a drugi deo snimka nije nikako iz Srbije. Vise mi lici na USA ili Meksiko po voznom parku i po stilu voznje (obezbedjenje).
Osim toga spisak auta koji su navedeni i nisu neki ekstra luksuzni. A i ne znam sto se bunite kad im vi sami dajete pare da osvestaju struju koja ide kroz zice. Sta vas onda briga za koju svrhu trose pare.
Nisu ekstra luksuzni za vas sa Zapada -za nas su nedostižno luksuzni . 
Sad i ja gledam tablice ,istina ,nisu mi poznate ,ali su mi lica poznata . Radi se vladici Kačavendi i kompaniji iz "bosanskog lobija" SPC ,nema tu greške . Na snimcima su tablice obično "zamagljene" ,možda je u tome fora ,da je neko "prepravio" .Snimci su sa RTS i B 92 ,sumnjam da bi se bavili nekim drugim popovima ,naročito ne u "Dnevniku" .
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra

PočaljiNaslov: Re: ŠTA VOZE VLADIKE SPC ?   ŠTA VOZE VLADIKE SPC ? EmptyNed Feb 28, 2016 12:10 pm

Mozda za tebe jeste luksuz,ali takvi auti su redovni na srpskim i bosanskim cestama,a nisu svi vladike.
Ne opravdavam bahatost,ali ne voze svi ni bicikle,a oduvijek je bilo da direktor firme ima klasa auto...a sta je drugo vladika nego direktor.

.
Nazad na vrh Ići dole
justicija

justicija

Datum upisa : 22.12.2013

PočaljiNaslov: Re: ŠTA VOZE VLADIKE SPC ?   ŠTA VOZE VLADIKE SPC ? EmptyNed Feb 28, 2016 12:21 pm

Nisu ekstra luksuzni za vas sa Zapada -za nas su nedostižno luksuzni . 
Sad i ja gledam tablice ,istina ,nisu mi poznate ,ali su mi lica poznata . Radi se vladici Kačavendi i kompaniji iz "bosanskog lobija" SPC ,nema tu greške . Na snimcima su tablice obično "zamagljene" ,možda je u tome fora ,da je neko "prepravio" .Snimci su sa RTS i B 92 ,sumnjam da bi se bavili nekim drugim popovima ,naročito ne u "Dnevniku" .
Jeste, u pravu je Dani. Na slici među svima ostalima ima bivši vladika zvornićko-tuzlanski Kačavenda. Pri kraju snimka može se vidjeti i spisak vladika sa bijesnim autima, tako da se vidi da osim Kačavende, svi ostali su iz Srbije.
U pravu je Astra, bjesnijih auta ima u gradu nego što su ovi na snimku, a fakat direktor se uvijek vozi u najboljem autu :brdski2:
Nazad na vrh Ići dole
daljinski

daljinski

PočaljiNaslov: Re: ŠTA VOZE VLADIKE SPC ?   ŠTA VOZE VLADIKE SPC ? EmptyNed Feb 28, 2016 12:34 pm

Hocu da kazem da ovaj spisak auta nije nikakav luksuz pa ni za Balkan. To su normalne cene za prosecan auto (ne ulazim u standard i mogucnosti).
Ako su clanovi SPC hteli besne aute onda bi ti kostali 100 i vise hiljada Evra.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius

PočaljiNaslov: Re: ŠTA VOZE VLADIKE SPC ?   ŠTA VOZE VLADIKE SPC ? EmptyNed Feb 28, 2016 12:59 pm

Hocu da kazem da ovaj spisak auta nije nikakav luksuz pa ni za Balkan. To su normalne cene za prosecan auto (ne ulazim u standard i mogucnosti).
Ako su clanovi SPC hteli besne aute onda bi ti kostali 100 i vise hiljada Evra.
Daljinski ,radi se o tome da ljudi u Srbiji ,koji su 30 i više godina vozili auto ,sada ne mogu sebi da priušte ni novog "Yuga" ,od 5-6 000 eu . Jednostavno ne mogu da plaćaju rate kredita ,makar i na 5 godina ,jer već imaju druge kredite ,a prosečna plata je jedva dovoljna za hranu i račune . 
Ovo što se vozi (izuzetak su tajkuni i slični ) je uglavnom krš koji naši dileri otimaju ispod prese na Zapadu ,pa prodaju ovde za 1000-2000 eu . Novi zakon je izbacio sa ceste na desetine hiljada vozila ,ljudi nemaju za nove gume ,ne prođu "tehnički" , ne mogu da plate registraciju koja je u visini jedne mesečne plate .Ne kažem da to nije ok -i treba da na putu budu ispravna vozila .
Ali ,zato upada u oči ljudima kada vide mantijaše i ovakve slike pred Crkvama i Patrijaršijom ,i to izazove bes građana . 

ŠTA VOZE VLADIKE SPC ? Sajam-automobila
Gospoda u mantijama žive u svakom blagostanju i bogatstvu ,imaju "dvore" i ovakva kola ,a ne plaćaju nikakve poreze državi ,imaju "biznise" na koje takođe ništa ne plaćaju , dok običan svet koji nema ni za jelo dobije i zatvor ako ne plati neki od poreza ili računa državi . To ražesti narod ,a ovi im se otvoreno podsmevaju ,paradirajući u "audijima" i sličnim kolima (makar i ne bila evropska visoka klasa ,kako kažeš)
Nazad na vrh Ići dole
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★
bosankaa

Godina : 38
Datum upisa : 17.02.2010

PočaljiNaslov: Re: ŠTA VOZE VLADIKE SPC ?   ŠTA VOZE VLADIKE SPC ? EmptyNed Feb 28, 2016 1:12 pm

Nekad je bilo  (u mom gradicu) da popovi zive u crkvenoj kuci.Nikako nisu imali vile, a bome ni auta.
I nikako se nisu poredili sa direktorima, tajkunima i sl.
Iako su uvijek IMALI, nekako se u narodu cijenilo to sto zive skromno, te su oni nastojali tako se i ponasati. Biti umjereni. ..u svemu. ..zbog naroda. ..
Danas... ni umjerenosti ni postovanja. ..

Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
Na mreži
daljinski

daljinski

PočaljiNaslov: Re: ŠTA VOZE VLADIKE SPC ?   ŠTA VOZE VLADIKE SPC ? EmptyNed Feb 28, 2016 5:53 pm

Ja verujem da su bolje ceste da bi i oni vozili bolje aute. A podsmevaju se i arogantni su s pravom, pa vi ste im dali i jos im dajete razloge za tako nesto. I ne shvatam zasto se zestite kad ste im vi sami dozvolili da to rade.
I opet ponavljam to nema nikakve veze sa ekonomskom situacijom naroda.
Dozvolili ste da dodje kralj, da se crkva mesa u sve, jos malo necete vise ni osigurac smeti da zamenite ako ga pop ne posveti. I sta sad? Ocekujete da se svi odreknu onoga sto imaju pa da im bude isto ko i vecini naroda?
Ne zaboravite da kad brod pocne da tone nece biti ni tajkuna, ni para, nii vrednosti koje bi mogle da se zaplene. A popovi ce i tada skruseno moliti da ih ne lincujete "u ime boga" i ostace tu gde jesu dok se ne smiri situacija.
A o kreditima na drugoj temi da ne bude spam
Nazad na vrh Ići dole
Diplomirani Duduk

Diplomirani Duduk

Godina : 75
Datum upisa : 26.11.2015

PočaljiNaslov: Re: ŠTA VOZE VLADIKE SPC ?   ŠTA VOZE VLADIKE SPC ? EmptyPon Feb 29, 2016 10:20 am

Veoma je zanimljivo da vernici često brane neumerenost popova a da sami crkveni velikodostojnici to ni jednom rečju ne pominju.
Istovremeno, pune su društvene mreže i jutjub prilozima gde ti isti vernici i crkveni velikodostojnici osuđuju svaki pomen ekumenizma!
Nazad na vrh Ići dole
https://diplomiraniduduk.wordpress.com/
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: ŠTA VOZE VLADIKE SPC ?   ŠTA VOZE VLADIKE SPC ? Empty

Nazad na vrh Ići dole

ŠTA VOZE VLADIKE SPC ?
Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: DRUŠTVO :: VRUĆI KROMPIRI :: GDE JE ISTINA?-
Skoči na: