DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Sve reči srpskog jezika, koje nisu srpske BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Sve reči srpskog jezika, koje nisu srpske BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 Sve reči srpskog jezika, koje nisu srpske

Ići dole 
5 posters
AutorPoruka
determinanta
Matematički kompleksna
determinanta


Godina : 65
Datum upisa : 06.01.2008

Sve reči srpskog jezika, koje nisu srpske Empty
PočaljiNaslov: Sve reči srpskog jezika, koje nisu srpske   Sve reči srpskog jezika, koje nisu srpske EmptyPon Maj 24, 2010 10:39 am

Imamo temu turcizama, ali u srpskom se koriste reči germanizma, romanizma...

Da krenem:

šporet-nemačkog porekla (od reči šporovati, štedeti, pa su Hrvati izabrali reč štednjak).

paradajz-romanskog porekla-paradiso-raj (Hrvati preveli kao rajčica)

fudbal-engl.porekla (Hrvati preveli kao nogomet, iako bi bukvalni prevod bio noga-lopta)

golman-engl.porekla (kod Hrvata je vratar)
Nazad na vrh Ići dole
http://www.tagged.com/determinanta
slatkicass
Frumos si de foc
slatkicass


Godina : 62
Location : (zlutala negde.....u mashti)
Humor : Smejem se, smeh produžava život pa ću duže uživati u njemu!
Datum upisa : 10.10.2007

Sve reči srpskog jezika, koje nisu srpske Empty
PočaljiNaslov: Re: Sve reči srpskog jezika, koje nisu srpske   Sve reči srpskog jezika, koje nisu srpske EmptySub Jun 05, 2010 1:36 pm

Da nastavim,

šlafrok - bade mantil ili kućna haljina

pofezle - prženice

šnajderka - krojačica....

zihernadla.....itd
Nazad na vrh Ići dole
daljinski

daljinski


Godina : 61
Location : Schweiz
Humor : daleko od ozbiljnog
Datum upisa : 26.06.2014

Sve reči srpskog jezika, koje nisu srpske Empty
PočaljiNaslov: Re: Sve reči srpskog jezika, koje nisu srpske   Sve reči srpskog jezika, koje nisu srpske EmptyNed Nov 20, 2016 10:43 am

Sve vise me nerviraju strane reci koje se koriste u srpskom jeziku a najvise se najezim kada procitam da su se "okupili mnogobrojni fanovi"!!!!!
Izgleda da je Srbija prva i jedina zemlja na svetu koja okuplja ventilatore a od silnih voutchera ne moze da se pronadje poklon bon.
Jos malo pa ce se ljudi pitati kako se ono na srpskom kaze BRE suicid
Nazad na vrh Ići dole
Black Wizard
Crni Mag
Crni Mag
Black Wizard


Godina : 49
Location : Crne Dveri
Humor : S' vremena na vreme
Datum upisa : 15.12.2016

Sve reči srpskog jezika, koje nisu srpske Empty
PočaljiNaslov: Re: Sve reči srpskog jezika, koje nisu srpske   Sve reči srpskog jezika, koje nisu srpske EmptyČet Jun 15, 2017 7:48 pm

Taraba
Avlija
Burek
Buđelar
Zejtin
Baksuz
Ćufte
Ćevap
Turšija

ima ih još al ko da se seti ...
Nazad na vrh Ići dole
http://huaweimods.boards.net
Đole

Đole


Datum upisa : 07.10.2011

Sve reči srpskog jezika, koje nisu srpske Empty
PočaljiNaslov: Re: Sve reči srpskog jezika, koje nisu srpske   Sve reči srpskog jezika, koje nisu srpske EmptySub Avg 06, 2022 12:03 pm

Đe da metnem / turim ovo izlaganje, mislim da neće kvariti ovu temu?

Malo sam mozgao i istraživao ko i šta je (bot).

Bot, od ro-bot i sl. Bota, buzdovan, limarski - kovački čekić sa poluokruglom glavom. Bokun, (ita) zalogaj, komad itd.
Ovo poslednje sam često čuo kod Dalmatinaca, kratko sam radio u Splitu: (bokun karte) Komad papira.
E, sad, kod nas je udomaćena riječ Bota, za zalogaj, stalno sam mislio da je nešto što su naši prađedovi donijeli iz Amerike.
Masovno se odlazilo pre 1. sv. rata, (schiffskarte) šifkartu, brodsku kartu i pravac za Bremerhaven - hafen, luka na sjeru Njemačke. Kasnije se odlazilo iz Trsta.

Moj đed Simo, brat mog đeda po ocu i baba Anđa. Bili su 20. godina u Čikagu. Vratili se pred 2. sv. rat, đed je umro a baba Anđa je bježala pred ustašama i skočila u rijeku, uadavila se.

Anđa je bila visokoobrazovana, baba bi često pričala kako je nosila duge haljine (roklje) jer je igrala u Kantri klubu.
Baba je dobijala od  jetrve Anđe te duge suknje skraćivala ih da bi bile prikladne tadašnjoj nošnji.

Odoh daleko, namjera mi je da razjasnim pojam (bot) kao i bota.
Kod nas je vrlo malo turcizama, za razliku od Srbije, mi smo imali germanizaciju, mađarizaciju.

Bilo je pitanje u vrijeme Austro - ugarske koji jezik će prevladati, prevladao je Njemački, mada, više
ima toponima (kod Srba) na Mađaskom kao i prezimena.

Kod nas se udomaćila riječ (bota) zalogaj, posebno za knedle za palentu koja bi se formirala u velike knedle i najčešće prelivale skorupom, kajmakom.

Bila je priča o nekom Mili koji je navodno imao (žlicu) kašiku koja je bila veličine kao dve ili tri normalne.
Kad bi ručao tu palentu u obliku knedli - bota, sa svojom velikom kašikom prosto je bio proždrljivi ždero.
Dve knedle (bote) bile u želucu, dve je gutao, dve u ustima, dve u kašiki a dve je gledao u činiji, zdjeli. ha.
Takođe vic:
Za ručkom cijela familija, velika činija puna palente preliveno skorupom - kajmakom na stolu.
Snaha primjetila da je u činiji veliki komad vrhnje do svekra, mudra, okrene činiju  i vrhnju prema sebi
rekavši, dobra ova činija, koliko ste je platili?
He, još mudriji svekar, uzme činiju i okrene činiju i vrhnju k sebi, rekavši 500. dinara.

Nikako da dođem do bota, bote, he,bote. Po svemu je nešto jestivo i u nikom slučaju pogrdno, loše... zubic    
 
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Sve reči srpskog jezika, koje nisu srpske Empty
PočaljiNaslov: Re: Sve reči srpskog jezika, koje nisu srpske   Sve reči srpskog jezika, koje nisu srpske Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Sve reči srpskog jezika, koje nisu srpske
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Mesto za besplatne male oglase
» OSOBENOSTI (I APSURDI ) SRPSKOG PRAVOSLAVLJA

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: KNJIŽEVNOST I JEZIK :: JEZIKOVA JUHA :: LINGVISTIKA-
Skoči na: