DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?

Ići dole 
+32
Okano
Black Wizard
Kica/Praja
el_vibrador
MadamX
Gothic
Kijara-brm
pesma
ZoxZoja
AstrinaKomsinica
dusicaa
Ivana_258
Zana
cojle
Nut
Hestija
Sibila_
jutarnja izmaglica
EAGLE
Aurora Borealis
debilko
popovac
rouzvel
determinanta
Bokssha
Vangelis
Zvončić
SunStorm
Lily
Danubius
Astra
Sanjalica
36 posters
Idi na stranu : 1, 2, 3  Sledeći
AutorPoruka
Sanjalica
Maman Papillons Charmants Petits
Sanjalica


Godina : 48
Location : Tamo gde vecno sunce sja...
Datum upisa : 16.08.2008

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Petak 13 - zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptyPet Mar 13, 2009 12:09 pm

First topic message reminder :

Procjenjuje se da gospodarstvo svakog petka trinaestog izgubi 800 – 900 milijuna dolara, zbog toga što ljudi izbjegavaju tog dana raditi stvari koje inače rade, kaže Donald Dossey, osnivač Centra za upravljanje stresom i Instituta za fobije u Sjevernoj Karolini (SAD).
Između ostalih usluga koje nudi, njegova organizacija savjetuje svoje klijente kako prevladati strah od petka 13-og. Strah od petka 13-og je toliko raširen da ima i svoj naziv – paraskevidekatriafobija (što je oblik
triskaidekafobij, straha od broja 13) – a od njega samo u SAD-u pati između 17 i 21 milijuna ljudi.
Simptomi obuhvaćaju širok spektar stanja, od blage napetosti do pravih napada panike, koji ljude mogu natjerati da promijene dnevni raspored, ili da uopće ne odu na posao.

Kada govorimo o lošoj sreći ili nesreći bilo koje vrste, Richard Wiseman, psiholog na Sveučilištu Hertfordshire (Engleska), istraživanjem je došao do zaključka da su oni ljudi koji sebe smatraju nesretnima skloniji vjerovanju u praznovjerja povezana s nesrećom: "Njihova vjerovanja i ponašanje često su dio njihovog cjelokupnog gledanja na život – oni vjeruju da je sreća nekakva magična sila koja će im uništiti život."
Wiseman je došao do podatka da jedna trećina od 2.068 ljudi, koliko je sudjelovalo u njegovom istraživanju iz 2003. godine, povezuje broj 13 s nesrećom. Ti su ljudi također skloniji u dane poput petka 13-og zapadati u tjeskobna stanja i, logičkim slijedom, očekivati da će im se dogoditi nešto loše. Drugim riječima, upravo je strah od petka 13-og ono što im tog dana donosi nesreću.
Nazad na vrh Ići dole

AutorPoruka
Danubius
Čuvar Vatre



Datum upisa : 19.01.2008

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptyPet Nov 13, 2009 10:29 am

13. 11. 2009. 00:00h | Vestionline



Danas je petak, 13!




Kad sretnete odžačara, uhvatite se za dugme! Kad ujutru ustajete iz kreveta, stanite prvo na desnu nogu! Ne prolazite ispod merdevina! Zaobiđite put kojim je prošla crna mačka! Bacite so iza ramena kada seva i grmi! Ali, pre svega, i iznad svega i potpuno, naročito, sasvim, definitivno, skroz - ne radite ništa kad dođe - petak 13!
[You must be registered and logged in to see this image.]

Dakle, došao je i taj dan, poslednji petak 13. u 2009. godini... A imali smo ih još dva - u februaru i martu. Možda su vam bili srećni ili ne, tek, u vezi sa petkom 13. pregršt je sujevernih verovanja. I, dok mnogi veruju da je petak 13. odvajkada crn dan, dan koji bi trebalo izbrisati iz kalendara, nauka kaže drugačije... Naime, prva pisana sujeverna verovanja u vezi sa ovim danom i datumom javljaju se tek u 19. veku...



Fobija


Ako bolujete od paraskevidekatrijafobije, danas je za vas loš dan. Očajan dan! Ne izlazite napolje, pokušajte da odspavate 24 sata ili, ako budete u krevetu a ne možete da spavate, pokrijte oči ćebetom! Utišajte sve oko sebe, spremite čist veš (u slučaju da ne možete da kontrolišete strah) i čekajte, čekajte... I tako dok ne dođe novi dan, jer paraskevidekatrijafobija - to je strah od najstrašnijeg dana u godini - strah od petka 13! Bu!
Usmena predanja su, pak, druga priča, kao i teorije o nastanku “petka 13.“ Po jednoj, reč je o modernom spajanju dva verovanja - prvog da je 13 loš broj, i drugog - da je petak loš dan. Dakle, po numerologiji se smatra da je 13 loš broj zato što je 12 kompletan broj - 12 meseci u godini, 12 znakova zodijaka, 12 Hristovih apostola, 12 plemena Izraela... Samim tim, 13 je “nesavršen i nepravilan“. Sa druge strane, smatra se da je još od 14. veka, kad je Džefri Čauser napisao “Kanterberijske priče“, petak loš dan... Spojem svega ovoga, došli smo do strašnog petka 13...

Kako god da je verovanje o petku 13. nastalo, evo da vidite da se ne boje svi tog dana i datuma. Neki od događaja koje ćemo pomenuti iz namere su zakazani ili održani baš na petak 13:
* Olimpijske igre u Atini 2004. otvorene su u petak, 13. avgusta
* Četiri od 12 filmova “Petak 13.“ imali su premijeru upravo u taj dan, uključujući i poslednji deo. Naredni deo trebalo bi da bude premijerno prikazan u petak, 13. avgusta 2010.
* “Blek sabat“ su debi album u Velikoj Britaniji izdali u petak, 13. februara 1970.
* Svakog petka 13. hiljade motociklista se voze do Port Dover Ontarija, malog mesta u Kanadi (još nije prijavljen neki udes)

Opet, bilo je u istoriji i nekoliko loših događaja u vezi sa ovim datumom:
* Vojnici francuskog kralja Filipa IV su u petak 13. oktobra 1307. izvršili veliku [You must be registered and logged in to see this image.] akciju hapšenja nekoliko hiljada vitezova Templara
* Uragan Čarli obrušio se na obale Floride u petak 13. avgusta 2004.
* Velika avionska nesreća u Andima dogodila se u petak 13. oktobra 1972. Na kraju je spaseno 16 preživelih posle 72 (!) dana. Za to vreme, da bi preživeli, nesrećnici su jeli poginule putnike, čija su tela bila zamrznuta u snegu i ledu, na 3.600 metara nadmorske visine

Još jedan dan bi mogao da bude nezgodan za nas u budućnosti:
* Asteroid 2004 MN prići će Zemlji vrlo blizu u petak, 13. aprila 2029. godine. Mada, ako nas promaši, to će baš biti zgodan dan...
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Zvončić




Datum upisa : 30.07.2009

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptyPet Nov 13, 2009 11:10 am

Pojma nemam, ja ga se ne bojim, ali iz navike tj. pricali mi da ne valja... pa tako, ne volim kad mi crna macka predje put, ne prolazim izmedju ukrstenih drvenih bandera.
Sto se tice ostalih stvari, ne bacam so, ne pljucnem 3 koraka iza sebe i 3 napred kad mi macka predje put, a ispod merdevina jos nisam prosla.
Moja tetka ce danas sedeti ceo dan kuci, ni varjacu nece uzeti u ruku, da se navodno ne bi opekla, nece prati kosu, da joj ne poplavi kupatilo, nece ni tv paliti da joj ne bi crkao. Ceo dan ce kao biljka sedeti u kuci, lezati ili citati novine i moliti Boga da se kuca ne okrene protiv nje.
Al ona preterujeeeeeeeeeeee, a to zna da opasno smori.
Ukucani joj danas nece imati rucak skuvan, jer se ona plasila da pridje sporetu.
Smesno, zar ne??? Meni jeste, ali ona je takva.
Srecom pa petak 13-ti nije svaki dan.

Ja naspram nje necu sedeti kuci i tresti se od straha, vec cu normalno otici na posao i raditi, pa ako mi je sudjeno da me nesto strefi, pa nek me strefi, cccc.
Neka ide zivot!!!
Nazad na vrh Ići dole
http://foto-art.serbianforum.info/forum.htm
Zvončić




Datum upisa : 30.07.2009

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptyPet Nov 13, 2009 11:15 am

Sto se tice svih tih nesreca, znam da se svaki dan dogodi neka tragedija, pa zasto bi se bas 13. izdvajao kao poseban.
To je zato sto znamo za njega. Neko ga je vec izdvojio kao "los dan".

Eto, mozda je jos neki dan u godini "specijalno los", a da mi to ne znamo pa nam zato ne pada tesko.
Kad bu znali, mozda bi se i tad podsvesno njega plasili.
Nazad na vrh Ići dole
http://foto-art.serbianforum.info/forum.htm
Vangelis




Datum upisa : 20.10.2009

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptyPet Nov 13, 2009 11:19 am

Zato sto misle da im je svaki 13-ti poslednji... PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 599
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptyPet Nov 13, 2009 3:15 pm

Pošto sam vernik, ne mogu biti i sujevernik, prirodno i logično. Umesto komentara, prilažem jednu sjajnu priču još sjajnijeg humoriste i satiričara Efraima Kišona (Ephraim Kishon), iz knjige "Ništa tu Abraham ne može" koju toplo preporučujem, kao i sve njegove knjige, bez izuzetka.


Humoreska:
PETAK

Kada sam prije nekoliko dana htio ući u svoju kuću, prepriječio mi je put Felix Selig tako da nisam ima kud. Lice mog susjeda izražavalo je tmurno rasploženje kao da je propast svijeta na pomolu.
- Jste li vi svjesni činjenice - upitao me Feliy - da 13. srpnja ove godine pada na petak?
Do tog trenutka nisam se bio uhvatio u koštac s tim problemom. Zavirio sam u svoj kalendar i nevoljko ustanovi da tvrdnja mog susjeda Felixa stoji na čvrstim temeljima.
- Potpuno sam sam svjestan te činjenice - nastojao sam sačuvati prisebnost.
Premda sam naoko bio oličenje apsolutnog vladanja samim sobom, počeli su mi u želucu lepršati nekakvi neurotični leptiri. Ako se ne varam, bilo ih je ravno 13. Uostalom, i netom previjeno dojenče zna da broj 13 automatski donosi nesreću. To je navodno jedan od mnogobrojnih razloga što dojenčad itekako paze da ne ugledaju svjetlost dana trinaestog u mjesecu. Isto tako se oprezan čovjek neće nikad oženiti na taj dan. Ako se uopšte oženi.
Priča se i da osudjeni na smrt koji bi imali biti smaknuti trinaestog u mjesecu, nastoje odgoditi tu delikatnu ceremoniju barem za jedan dan kako bi izbjegli eventualne neretne slučajeve.
A ove godine, u srpnju, trinaesti pada još i na petak!
Obuzele me zle slutnje. Nekoliko prijatelja i znanaca, pa i dvoje-troje odabranih prolaznika koje sam upozorio na predostojeću dvostruku katastrofu, izbezumili se od strana.
- O, Bože, zbilja sam vam zahvalna što ste me na to upozorili - rekla mi je naša dvorkinja, blijeda kao krpa. - Baš sam ovog petka mislila skidati zavjese...
Na vratima nešg mesara osvanula je pločica na kojoj na brzinu bijaše nadrlajno:
"U petak će mesnica biti zatvorena zbog nepredvidljivih nesretnih slučajeva".
Naš vremešni poštar već dans je obavijestio da će se slijedećeg vikenda po svoj prilici razboljeti. Čašice u koljenima počele su mu već za svaki slučaj škripati.
Što se mene osobno tiče, ja sam, naravno, iznad takvih gluposti.
Stoga sam, smješkajući se superiorno, otkazao sve poslovne sastanke za petak i obavijestio našeg obiteljskog liječnika da ćemo ga u petak možda zatrebati. Neka bude za svaki slučaj sperman da ga pozovemo...
Kako iz iskustva znamo da jedna briga radja drugu, palo mi je u toj dramatičnoj fazi na um zanimljivo pitanje koje sam, u nedostatku prikladnije osobe, postavio sam sebi
- Medju nama govoreći, Efraime - rekoh - što ima tako strašno u petku?
Priznao sam bez daljnjeg da je odbojnost spram broja 13 opravdana sama po sebi. Svakom je kulturnom čovjeku poznato da se na slavnoj slici Leonarda da Vinčija "Poslednja večera" mogu izbrojati treinaest osoba, medju kojima je i Juda.
Može se reći da je praznovjerje u vezi sa brojem 13 u redu.
Ali što se može prigovoriti nedužnom petku?
Zašto je baš petak službeni nesretni dan, a ne neki drugi? Razmišljanje o ovom problemu nije me dovelo ni do kakvog opipljivog rezultata. Jedino što mi je palo na pemet, to je da samoubojice više vole tužnu nedjelju, a profesionalne vještice crnu subotu...
- Čekajte malo - obratim se stoga opet Felixu. - Možete li mi reći zašto je upravo petak nesretan dan?
- Nemam pojma - procijedi moj susjed i baci se u mračna tekuća zbivanja.
Ubrzo se pokazalo da svi moji znanci tapkaju u sličnom mraku. Koga sam god pitao, potvrdio mi je bez rezerve da je trinaesti u mjesecu plus petak naprosto životno pogibeljan dan, ali ni jedan nije dogurao dalje od Leonarda da Vinčija.
Jedan od akademski obrazovanih gradjana nabacio je onako nasumce pretpostavku da je posrijedi zacijelo atavistički fenomen iz kamenog doba. Ostali su bez okolišanja ustvrdili da je uzrok tome irelevantan.
Upavo kad sam se spremao da bacim koplje u trnje, obratio sam se jednoj 90 godišnjoj matroni, koja mi je jedina dala razborito objašnjenje, neopterećeno praznovjerjem.
Časna dama sklopila je oči i nakon dulje šutnje prozborila je:
- Petak i trinaesti u mjesecu odvajkada izazivaju strah kod ljudi zato što su toga dana svi ljudi obuzeti strahom.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator



Datum upisa : 21.12.2008

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptyPet Nov 13, 2009 10:01 pm

Tko se boji petka trinaestog još?


[You must be registered and logged in to see this image.]
FOTO: Getty.com

Zašto zbog jedne nevine brojke na kalendaru
ekonomija gubi milijune, a šanse da se ozlijedite u prometu rastu za
nevjerojatnih 52 posto? Net.hr je odlučio istražiti...





'Legende' zašto je petak 13. toliko nesretan brojne su koliko i
nejasne. Ako 13 ljudi zajedno sjedne za stol, netko od njih će
umrijeti, a ako imate 13 slova u imenu, onda imate sotonin blagoslov (Charles Manson, Theodore Bundy i Albert De Salvo). Turci su u jednom trenu skoro izbacili 13 iz svog vokabulara.


Juda je bio 13. gost na Posljednjoj večeri, a svi znaju da je on izdajica (osim onih koji su čitali njegovo evanđelje). I Isus je razapet u petak, te zato kršćani na taj dan vrše pokoru. Biblija kaže da je Eva u rajskom vrtu baš u petak nagovorila Adama da gricne jabučicu, kao što se i Veliki potop dogodio baš u petak, a i Solomonov hram je uništen u, pogađate, petak.


U 'velikom' djelu svjetske literature Da Vincijevom kodu tvrdi se da je sve počelo prije nekih 700 godina s redom templara. Francuski kralj Filip IV.
je 13. listopada (petak 13.!) 1307. godine, bojeći se moći templara,
odlučio masovno uhititi redovnike, a nakon što nije uspio dokazati da
su krivi za herezu, blasfemiju, homoseksualnost i druge 'perverzije',
već je stotine svećenika i vitezova poumiralo od mučenja ili bilo
spaljeno na lomači.


Panika oko tog zlokobnog dana što se pojavljuje svake godine jednom
do tri puta dostigla je neviđene razmjere. Čak su i stručnjaci poput
dr. Donalda Dosseya (poznati psihoterapeut specijaliziran za tretiranje fobija) zaključili da je paraskevidekatriafobija
– iracionalni strah od petka 13. – najraširenije praznovjerje na
svijetu, a on bi to trebao znati jer je on skovao ime za tu fobiju.


Procjene dobrog doktora su da gotovo osam posto Amerikanaca (da, to
je otprilike 21 milijun ljudi) pati od tog poremećaja. Teško je reći da
je glupo bojati se nečeg tako apstraktnog jer su u svojoj osnovi sve
fobije iracionalne.


Jedna britanska studija iz 1993. godine naslovljena Je li petak 13. štetan za moje zdravlje
pokazala je da komparativnom analizom između svih petaka koji padaju
šestog u mjesecu i svih petaka 13. u mjesecu raste vjerojatnost ozljeda
u prometa za čak 52 posto! Gospoda koja su pisala radnju preporučaju
taj dan ostati kod kuće.


U Španjolskoj su film Petak 13. morali prevesti Martes 13, što bi značilo Utorak 13. jer se u velikom broju zemalja hispanskog kulturnog kruga taj dan smatra 'nesretnim'.


Možda je onda najbolje da uopće ne izlazimo iz kuće jer ako
zbrojimo sve te silne petke i utorke, crne mačke koje bi nam mogle
prijeći preko puta i ogledala koja bismo mogli razbiti, bit ćemo
sigurniji unutra. Hvala Bogu, za internetsku kupnju!



[You must be registered and logged in to see this image.]


Ako kojim slučajem uspijete preživjeti današnji petak 13., ne
brinite. Sljedećeg kolovoza dolazi još jedan nesretni petak, a i kraj
majanskog kalendara je blizu (2012). U međuvremenu samo da znate:
J+A+D+R+A+N+K+A+K+O+S+O+R=13!
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Danubius
Čuvar Vatre



Datum upisa : 19.01.2008

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: PETAK 13    PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptyPet Avg 13, 2010 2:36 pm

Procjenjuje
da je gospodarstvo svakog petka trinaestog izgubi 800 – 900 milijuna
dolara, zbog toga što ljudi izbjegavaju tog dana raditi stvari koje
inače rade, kaže Donald Dossey, osnivač Centra za upravljanje stresom i
Instituta za fobije u Sjevernoj Karolini (SAD).
Između ostalih
usluga koje nudi, njegova organizacija savjetuje svoje klijente kako
prevladati strah od petka 13-og. Strah od petka 13-og je toliko raširen
da ima i svoj naziv – paraskevidekatriafobija (što je oblik
triskaidekafobij, straha od broja 13) – a od njega samo u SAD-u pati
između 17 i 21 milijuna ljudi.
Simptomi obuhvaćaju širok spektar
stanja, od blage napetosti do pravih napada panike, koji ljude mogu
natjerati da promijene dnevni raspored, ili da uopće ne odu na posao.

Kada
govorimo o lošoj sreći ili nesreći bilo koje vrste, Richard Wiseman,
psiholog na Sveučilištu Hertfordshire (Engleska), istraživanjem je
došao do zaključka da su oni ljudi koji sebe smatraju nesretnima
skloniji vjerovanju u praznovjerja povezana s nesrećom: "Njihova
vjerovanja i ponašanje često su dio njihovog cjelokupnog gledanja na
život – oni vjeruju da je sreća nekakva magična sila koja će im
uništiti život."
Wiseman je došao do podatka da jedna trećina od
2.068 ljudi, koliko je sudjelovalo u njegovom istraživanju iz 2003.
godine, povezuje broj 13 s nesrećom. Ti su ljudi također skloniji u
dane poput petka 13-og zapadati u tjeskobna stanja i, logičkim
slijedom, očekivati da će im se dogoditi nešto loše. Drugim riječima,
upravo je strah od petka 13-og ono što im tog dana donosi nesreću.
Kobni broj

Kako je petak 13. postao tako nesretan broj ?

Dossey,
koji je ujedno i povjesničar i istraživač folklora, kaže da je strah od
petka 13-og ukorijenjen duboko u prošlosti, i da postoji mnogo
slučajeva povezanosti davnih nesretnih događaja s brojem 13 i petkom. A
kada se spoje broj 13 i petak, dobivamo nekakav super-nesretan dan….
Osim ako ste rođeni upravo tog dana; kruže priče da je u tom slučaju to
vaš sretan dan.

Strah od broja 13 Dossey je uspio povezati s
davnim norveškim mitom o dvanaestoro bogova koji su priredili večeru u
Valhali (ekvivalent kršćanskom raju u nordijskoj mitologiji), na koju
je nepozvan upao 13-ti gost, nestašni Loki. Loki je nekako uspio
navesti slijepog boga tame, Hodera, da pogodi Baldera, boga veselja i
zadovoljstva, strelicom od bijele imele. Balder je umro i cjela zemlja
zavijena je u crno; bio je to loš, nesretan dan. Od tog trenutka, broj
13 smatra se kobnim i zlosutnim.
Također, prema vjerovanjima iz
vremena starog Rima, vještice su se uvijek sastajale u skupinama od 12.
Trinaesti sudionik okupljanja redovito je bio sam Vrag. I u Bibliji
postoji referenca na nesretni broj 13: Juda, apostol koji je izdao
Isusa, bio je trinaesti gost na Posljednjoj večeri.

Strah od
broja 13 snažan je i u današnjem svijetu. Prema istraživanjima, više od
80 posto nebodera u svijetu uopće nema 13-ti kat. Mnoge zračne luke
nemaju 13-tu sletnu stazu. U bolnicama i hotelima često ne postoji soba
broj 13. U talijanskoj Firenzi, kuće koje se nalaze između kućnih
brojeva 12 i 14 označene su brojem 12 i pol. Mnogi triskaidekafobi,
kako se nazivaju ljudi koji se boje broja 13, upiru prstom i u
neuspjelu misiju na Mjesec, "Apollo 13".

Kad je o petku riječ,
poznata je činjenica da je Isus bio razapet upravo na taj dan. Neki
tumači Biblije tvrde da je Eva upravo u petak navela Adama da kuša
zabranjeno voće, a možda je najznakovitije vjerovanje da je Kain ubio
svog brata Abela baš u petak 13-og.

Thomas
Fernsler, znanstveni suradnik u Centru za matematiku pri Sveučilištu
Delaware (Newark, SAD), smatra kako se broju 13 čini nepravda zbog
njegove sudbine – mora slijediti broj 12.
Naime, numerolozi broj
12 smatraju "potpunim" brojem: 12 je mjeseci u godini, 12 znakova
zodijaka, 12 bogova na Olimpu, 12 plemena Izraela, 12 apostola… Kad se
broju 12 doda 1, narušava se njegova "potpunost", i dobiva se nesavršen
broj – Fernsler tvrdi da je upravo to razlog povezanosti broja 13 s
nesrećom.

Liječenje fobije

Dakle, što bi triskaidekafobi trebali činiti ?

Dossey
kaže kako je "lijek" za ovu fobiju vrlo jednostavan: potrebno je svoje
misli iz negativnog područja "preseliti" u pozitivno. "ako dugo o
nečemu razmišljate, vaša razmišljanja će se pretvoriti u osjećaje. Vaši
osjećaji će utjecati na sve što radite. A ono što radite oblikuje vas
kao osobu."

Drugim riječima, ljudi koji s petkom 13-im povezuju
negativne osjećaje, moraju naučiti kako se fokusirati na ugodna
razmišljanja, koja će generirati ugodne osjećaje, i smanjiti strah od
petka 13-og.
"Ti ljudi nisu poludjeli, samo su izgubili kontrolu nad
svojim osjećajima", kaže Dossey od triskaidekafobima. "Oni svoje misli
usmjeravaju u krivom pravcu, i u svojim umovima nose ogromnu sliku
nečeg strašnog što bi im se moglo dogoditi."
"Ljudi moraju shvatiti
da su sami odgovorni za većinu dobrih i loših stvari koje im se
događaju u životu, i trebali bi se koncentrirati na pozitivnu stranu
svojih života: sagledati stvari koje im se događaju s pozitivne strane,
sjećati se lijepih stvari iz prošlosti, i biti spremni da preuzmu
kontrolu nad svojom budućnošću.

Narodna predaja također nudi
rješenja od prokletstva petka 13-og. Jedno od njih nalaže kako se
pogođena osoba mora popeti na vrh planine ili visoke zgrade, i tamo
spaliti sve svoje poderane čarape. Drugo kaže da je potrebno stajati na
glavi i grickati – hrskavicu.
Sreća i praznovjerje


Sretni
ljudi sreću savršene partnere, ostvaruju svoje životne ambicije, imaju
bogate karijere, žive sretne i ispunjene živote. Svoj uspjeh ne duguju
napornom radu, iznimnom talentu ili vrhunskoj inteligenciji – naprotiv,
oni jednostavno imaju neku čudnu sposobnost da uvijek budu na pravom
mjestu u pravo vrijeme. Oni su – sretnici.

Profesor Wiseman
pokrenuo je 1994. godine projekt kojim je pokušao znanstveno objasniti
zbog čega neki ljudi žive takve savršene živote, i razviti tehnike koje
bi i svima ostalima omogućile da ostvare isto. "Projekt sreća"
obuhvatio je na stotine kako iznimno sretnih, tako i iznimno nesretnih
ljudi.
Između ostalih istraživanja, 4000 ljudi sudjelovalo je u
velikom on-line istraživanju, gdje su sami ocjenjivali smatraju li se
sretnima ili nesretnima, i gdje je ispitivan stupanj prakticiranja
različitih praznovjernih aktivnosti.

Istraživanje je pokazalo da
sretni ljudi običavaju prakticirati nekakve praznovjerne rituale, koji
bi im trebali donijeti sreću, poput kucanja o drvo, nošenja amuleta ili
držanja palčeva.
S druge strane, nesretni ljudi vjeruju u
praznovjerje koje nosi nesreću, poput razbijanja ogledala, hodanja
ispod ljestava ili – broja 13.

To je bilo prvo istraživanje
takve vrste, i razlike između 'sretnih' i 'nesretnih' ljudi su bile
značajne: na primjer, 49% sretnih ljudi redovito 'drži palčeve', za
razliku od samo 30% nesretnih. Također, samo 18% sretnih ljudi postaje
tjeskobno kad razbiju ogledalo, za razliku od 40% nesretnih ljudi.
Možda je najznačajniji podatak sljedeći: 55% nesretnih ljudi boji se
broja 13, za razliku od samo 22% sretnih…

Istraživanje je također otkrilo najčešća praznovjerja, i postotak ljudi koji u njima sudjeluje:

1. Kucanje o drvo – 86%
2. Držanje palčeva – 64%
3. Prolaženje ispod ljestava – 49%
4. Razbijanje ogledala – 34%
5. Strah od broja 13 – 25%
6. Nošenje hamajlije ili amuleta – 24%

To
su iznenađujuće velike brojke, koje pokazuju da je praznovjerje i u
današnjem svijetu vrlo snažno. Čak je 86% ljudi izjavilo da su i sami
sudjelovali u barem jednom od ovih praznovjerja, a na praznovjerje nisu
imuni čak ni znanstvenici: 15% ljudi sa znanstvenim zaleđem priznaje da
se boji broja 13.
[You must be registered and logged in to see this image.]

Dakle.....imate li neko mišljenje o petku 13 tom ?
[You must be registered and logged in to see this image.]


Poslednji izmenio Danubius dana Ned Avg 15, 2010 8:02 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator



Datum upisa : 21.12.2008

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptyPet Avg 13, 2010 2:40 pm

Imam!!Po pitanju petka 13 nisam sujeverna.
Dan kao i svaki drugi.. [You must be registered and logged in to see this image.] .Više se naježim kad vidim rodbinu pred vratima.. [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator



Datum upisa : 21.12.2008

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptyPet Avg 13, 2010 2:42 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptyPet Avg 13, 2010 2:53 pm

Nemam nikakav odnos prema ovome ...čak mi se ni film nije posebno svideo .










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Bokssha
Princes of Darkness
Princes of Darkness
Bokssha


Godina : 36
Location : Beograd
Datum upisa : 22.04.2010

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptyPet Avg 13, 2010 3:27 pm



Bogami... Nisam ni ja nesto preterano verovala u nesrecu petka 13-og....Ali od proslog nigde ne idem i nista ne radim...

Kada bi nabrajala sta mi se sve desilo proslog , ne bi mi verovali....
Da li zbog petka 13 ili sam ja eto tada bila centar svih mogucih gluposti,
ne znam...

U svakom slucaju volim price o petku....
Nazad na vrh Ići dole
http://wheels.serbianforum.info/
determinanta
Matematički kompleksna
determinanta


Godina : 65
Datum upisa : 06.01.2008

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptySub Avg 14, 2010 12:38 am

Danubius ::
Dakle.....imate li neko mišljenje o petku 13 tom ?
Nisam sujeverna, pa me ni petak 13-i posebno ne impresionira.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.tagged.com/determinanta
rouzvel
Black Magic Woman
rouzvel


Godina : 66
Location : Beograd
Datum upisa : 23.02.2010

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptySub Avg 14, 2010 8:58 am

Doživela sam ih mnogo do sada ali nikada me nešto specijalno nije uzbuđivao do jučerašnjeg. Toliko mi je sve išlo natraške da sam jednog momenta pomislila kako bi bolje bilo da uopšte taj dan nisam ustajala iz kreveta booored










Istraživanje paranormalnih pojava kod muškog roda
Nazad na vrh Ići dole
popovac

popovac


Godina : 55
Location : Trebinje
Humor : znam i ozbiljan se nasmijati
Datum upisa : 26.04.2010

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptySub Avg 14, 2010 9:20 am

Petak 13.Paraskevidekatriafobija – Strah od petka 13.

13 .08 .2010 godine!
Simptomi paraskavedekatriaphobije, straha od petka 13. u mjesecu mogu varirati od blage anksioznosti do ozbiljnih paničnih napadaja!

Neki će ljudi današnji dan provesti unutar svoja četiri zida obuzeti strahom. Neki neće napustiti ni krevet. Drugi će odustati od leta avionom ili kupnje kuće, samo zbog toga što je petak 13.

Simptomi straha od petka 13. u mjesecu mogu varirati od blage anksioznosti do ozbiljnih paničnih napadaja. Zbog toga će oni koji se boje promijeniti svoj dnevni raspored ili čak izostati cijeli dan s posla.

Međutim, kako je petak 13. došao na tako zao glas? O tome postoji nekoliko različitih teorija, a vjerojatno je svaka od njih pomalo utjecala na pojavu paraskavedekatriaphobije - paničnog, iracionalnog straha od petka trinaestog, piše Javno.hr .

Norveški mit

Prva teorija nas vodi daleko, daleko u povijest. Za nju je zaslužan Donald Dossey, povjesničar narodnih običaja. Vjeruje kako je strah od broja 13 nastao u Norveškoj iz jednog narodnog mita.


Naime, 12 je bogova u Valhalli, nebu imalo večeru i zabavu, na koju je banuo 13. nezvani gost, zao i pokvaren Loki. Loki se počeo zabavljati te je stvari organizirao tako da Hoder, slijepi bog tame strelicom čiji je vrh premazan imelom pogodi prekrasnog Baldera, boga veselja i zadovoljstva. Balder je umro, a cijelom je zemljom zavladala tama. Od tog trenutka nadalje brojka 13 se smatra kobnom i zloslutnom.

Нека ми буде опроштено ,ако гријешим ,али искрено ,не чиним то намјерно !
Nazad na vrh Ići dole
SunStorm

SunStorm


Godina : 39
Datum upisa : 04.12.2008

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptySub Avg 14, 2010 10:24 pm

Sta da vam kazem... Rodjen sam 13. u mesecu, desava se da mi rodjendan pada na 13 petak. Ipak, ne pogadja me sto se tice sujeverja.
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptyNed Avg 15, 2010 12:24 pm

PRAZNOVJERJE ILI...


13-godišnjaka pogodio grom u petak 13., u 13:13 sati



[You must be registered and logged in to see this image.]

Engleskog dječaka starog 13 godina pogodio je grom u petak, 13.
kolovoza, u 13 sati i 13 minuta, ali se izvukao samo s manjim
opeklinama, objavio je u subotu list Daily Mail



Dječak je u petak promatrao zračni miting u Suffolku, istočna Engleska,
koji se odvijao po jakom pljusku. Od kiše se štitio kišobranom, što je
privuklo elektricitet.

Kada su djelatnici hitne pomoći St John Ambulance stigli na mjesto
događaja, i po službenoj dužnosti zapisali vrijeme početka intervencije,
primijetili su da je točno 13 sati i 13 minuta.

No da se ipak radi o neobičnom nizu slučajnosti, a ne nekoj zloj sreći,
pokazuje i činjenica da je dječak prošao samo s lakšim opeklinama na
desnom ramenu. Iz preventivnih je razloga prevezen u obližnju bolnicu i u
njoj se dobro oporavlja.










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
debilko
Pogrešila roda
debilko


Godina : 61
Location : Moskva
Datum upisa : 22.06.2009

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptyNed Avg 15, 2010 5:03 pm

Ma ne bih ja tu ništa čačkao,ko će ga znati.










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Lily
First Bride
Lily


Godina : 27
Location : .. majka Serbia..
Datum upisa : 12.09.2008

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptySre Avg 18, 2010 3:07 pm

.. jok bre.. ta rodjena sam 13-og.. doduse bese sreda.. migg
Nazad na vrh Ići dole
Aurora Borealis

Aurora Borealis


Datum upisa : 17.12.2009

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptySre Avg 18, 2010 3:41 pm

dan kao i svaki drugi....
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptySub Avg 21, 2010 12:12 pm

Vest iz današnjeg Blica :
Na aero mitingu u Sautfolku grom je udario 13 godišnjeg dečaka, u 13 h i 13 minuta ovog petka 13 tog.
Zadobio je lakše opekotine .

13 , aaaaaaaaaaaaa ? affraid










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptySub Avg 21, 2010 2:18 pm

Danubius ::
Vest iz današnjeg Blica :
Na aero mitingu u Sautfolku grom je udario 13 godišnjeg dečaka, u 13 h i 13 minuta ovog petka 13 tog.
Zadobio je lakše opekotine .

13 , aaaaaaaaaaaaa ? affraid

Jel ti ne vidiš da sam tu vest stavila dva dana posle ..15.. glases
Au...Kasniš.. lol!










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
debilko
Pogrešila roda
debilko


Godina : 61
Location : Moskva
Datum upisa : 22.06.2009

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptySub Avg 21, 2010 2:34 pm

Lily ::
.. jok bre.. ta rodjena sam 13-og.. doduse bese sreda.. migg
Eto vidiš,pa zato se ljudi i plaše tog datuma,hahaha
Šta se sve može izroditi 13-og.
Ma šala,ali zato eto,ceo život posveti šahu pa ništa.Jel si za ovo vreme malo vežbala?










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptyPet Maj 13, 2011 12:18 pm

Meni će danas biti pravi petak 13 ti(a i cela nedelja je takva) ...ali nema veze sa sujeverjem -već sa brojem najavljenih pacijenata . Ko preživi , pričaće [You must be registered and logged in to see this image.]










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Lily
First Bride
Lily


Godina : 27
Location : .. majka Serbia..
Datum upisa : 12.09.2008

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptyPet Maj 13, 2011 12:34 pm

SunStorm ::
Sta da vam kazem... Rodjen sam 13. u mesecu, desava se da mi rodjendan pada na 13 petak. Ipak, ne pogadja me sto se tice sujeverja.

.. isto.. cherry
.. cestitam Storm.. tooo
Nazad na vrh Ići dole
EAGLE

EAGLE


Location : NS
Humor : CRNI
Datum upisa : 04.08.2010

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptyPet Maj 13, 2011 7:30 pm

Lily ::
SunStorm ::
Sta da vam kazem... Rodjen sam 13. u mesecu, desava se da mi rodjendan pada na 13 petak. Ipak, ne pogadja me sto se tice sujeverja.

.. isto.. cherry
.. cestitam Storm.. tooo

affraid I ti komšinice?! U bre šta nas je ... :srrrr:
Nazad na vrh Ići dole
SunStorm

SunStorm


Godina : 39
Datum upisa : 04.12.2008

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptyPet Maj 13, 2011 9:31 pm

Eto ga klan baksuznih... migg
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptyČet Jan 12, 2012 8:56 am

Eto ga nama opet sutra ... [You must be registered and logged in to see this image.]

Petak 13. - nesrećan dan ili mit?

Boban Vujović, astrolog, [You must be registered and logged in to see this link.],
Foto: Shutterstock,
13. 05. 2011. 00:04

Spoj nesrećnog broja 13 i petka, najžalosnijeg dana u nedelji,
mnogim stanovnicima naše planete stvara blagu jezu ili strah. Na petak
13. mnogi sujeverni, pa tako ne menjaju posteljinu da ne bi imali
košmarne snove, ne seku nokte, jer veruju da to može doneti tugu i lošu
sreću, ne idu na put i ne počinju ništa novo. Odakle potiče tolika
opreznost i bojaznost od ovog datuma i da li je on zaista toliko opasan
otkriće vam Boban Vujović, astrolog čije savete možete naći na sajtu [You must be registered and logged in to see this link.]



[You must be registered and logged in to see this image.] ZA LOŠ IMIDŽ KRIVA PROŠLOST



Za loš imidž broja 13 i petog dana u nedelji krivi su mnogi
nemili događaji iz prošlosti. Mnoge kulture širom sveta broju 13 pridaju
negativni predznak i smatraju ga veoma maleroznim, da li zbog
sujeverija ili je nešto drugo u pitanju, odgovor se nekako sam nameće.
Izgleda kao da je sve zakuvala Eva kad je na petak 13. ubrala i ponudila
Adamu zabranjenu jabuku sa endemskog drveta istine na nagovor lukave
zmije. Prema Starom zavetu petak je dan kad je Kain iz koristoljublja
ubio svog brata Avelja, takođe, bio je petak kad se desio Veliki
biblijski potop, a po Novom zavetu na Veliki petak je razapet i upokojen
Isus Hrist.


Ipak, najveći doprinos ovom zloglasnom spoju datuma i dana u
nedelji doprineo je francuski kralj Filip IV, koji je 13. oktobra 1307, u
petak, pohapsio i na lomači spalio skoro sve tadašnje vitezove
Templare. U prilog tome da je petak najnesrećniji dan u nedelji ide i
činjenica da su dva američka predsednika, Abraham Linkoln i Džon Kenedi,
ubijeni baš na taj dan.


A, u našem narodu je poznata izreka "Doći će i njemu crni petak".
Izgleda da ni kralj Aleksandar Obrenović ni kraljica Draga nisu slutili
da će petak biti njihov sudnji dan, zapravo, oboje su ubijeni 29. maja
1903. godine.





SVI GA IZBEGAVAJU
Koliko je broj 13 zlosrećan broj može da se vidi i po tome što
mnogi luksuzni hoteli nemaju 13. sprat, mnogi aerodromi nemaju 13. gejt
ili uzlazno sletnu pistu sa ovim brojem, te u mnogim avionima nema 13.
reda ili broja sedišta.


Takođe, često se može videti da u bolnicama i hotelima ne postoji
soba sa brojem 13. Na primer u Firenci kuće koje se nalaze između
brojeva 12 i 14 označene su sa 12,5. A, na trkama Formule 1 ne postoji
bolid sa brojem 13. Ovaj nesrećan broj je naprasno sklonjen nakon što su
dva vozača sa ovom cifrom na svojim bolidima poginula u nesreći.
Slučajno ili ne, ni misija Apola 13 nije bila srećna zbog broja misije
koju je nosila. Da li treba spomenuti da je i Juda bio 13-a osoba za
stolom na Tajnoj večeri. Broj 13 je i u Tarot kartama predstavljen kao
nesrećna, naime 13. karta simbolično predstavlja smrt. A da sve ovo nije
ni izbliza deo neke slučajnosti ukazuje i Hamurabijev zakon, pisan oko
1760. p.n.e. u Mesopotamiji, koji nije imao broj 13 u svojim
paragrafima.


[You must be registered and logged in to see this image.] DATUM SA LOŠIM PREDSKAZANJIMA
Kao što se vidi, ovaj datum nosi svoje loše predznake od samog početka
ljudske istorije, tako da se petak smatrao nepovoljnim danom, a broj 13
je odvajkada bio nepoželjan, kao prvi sledeći posle broja koji se smatra
brojem apsolutne celine, brojem 12.
Zanimljivo je da ako prvi dan bilo kog meseca počinje u nedelju, taj
mesec poseduje ovaj baksuzni datum. Malerozni datum petak 13. u proseku
se javlja jednom godišnje, najduža pauza između ova dva datuma može biti
14 meseci, a najviše ga može biti 3 puta godišnje. Da li je slučajno
ili ne, ali upravo najavljena apokaliptična 2012. imaće 3 "crna petka", i
to u januaru, aprilu i julu.










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
jutarnja izmaglica

jutarnja izmaglica


Godina : 68
Location : Beograd,moj rodni grad
Humor : smehoholicarka
Datum upisa : 11.08.2010

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptyČet Jan 12, 2012 10:16 am

Ma neni je br 13 broj kao i svaki drugi-verovarno sto nemam nikakvu preokupaciju i dilemu sa famozitetom broja.
Nazad na vrh Ići dole
http://magnolija.serbianforum.info/forum.htm
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptyPet Jan 13, 2012 4:20 pm

13 razloga zašto je Petak 13. kul

[You must be registered and logged in to see this image.]
Ako vam se ne vidi tekst, nismo mi krivi - samo nismo imali sreće



Ako
vas mrzi da se penjete do 13. sprata, postoje hoteli koji nemaju 13.
sprat. Postoje koncertne hale koje nemaju sedište broj 13.
Da li
vam se ikad desilo da vas drugarica cima da idete okolo i pljujete po
ulici jer vam je crna mačka prešla put? Da li radnici padaju sa skela
samo zato što su u svom životu nebrojeno puta prošli kroz merdevine?
[You must be registered and logged in to see this image.]
Ove godine imaćemo čak tri petka 13.-a, te je ovo raj za sujeverne.
Paraskvedatiofobični, kako se zovu oni koji se boje ovog dana, ove godine će biti megaparaskvedatiofobični.
A
ako ste slučajno pomislili da je to sve ogromna glupost, tu je ljudi
roj pčela sveznalica da vas ubedi da morate da se plašite. Znate li da
je u petak Eva zavela Adama? Da je 13 ljudi sedelo za Isusovom
poslednjom večerom?
[You must be registered and logged in to see this image.]
Međutim,
nešto nam se čini da je u Holokaustu bilo više od 13 ljudi, kao i
Nagasakiju. Ne znamo zašto, ispravite nas ako grešimo. Ipak, da se za
svaki slučaj ne zamerimo petku 13., evo 13 razloga zašto je ovaj datum,
usvari, dobar.
1. Danas možete praviti gluposti do mile volje. Za sve nuspojave okrivite datum.
2. Zamislite koliko je na ovaj dan izgubljeno nevinosti uz horore posvećene ovom datumu.
3. Sve koji vas smaraju pozivima na kafu ili doček Opet Nove godine možete ljubazno odbiti - panično se plašite petka 13.
[You must be registered and logged in to see this image.]
4.
Ako vas roditelji smaraju da je red da se zaposlite, a vi sebe smatrate
premladim za posao, makar danas možete da se opustite i napravite
izgovor - svaki biznis koji danas počnete, biće katstrofa.
5. Ako
vas večeras devojka provali da je varate i ode iz vašeg kreveta,
objasnite joj da je to loša ideja, jer svako ko danas promeni krevet -
neće imati sreće.
[You must be registered and logged in to see this image.]
6.
Ovo je ustvari najbolji praznik na svetu. Niko od vas ne očekuje
poklon, neće vas posetiti užasne tetke sa veštačkim noktima, ne morate
da zovete rodbinu da čestitate, ne morate da mesite kolače, niti da
sređujete kuću.
7. Gradovi širom sveta biće neuobičajeno lepi, jer će ludi stanovnici verovatno ostati kod kuće.
[You must be registered and logged in to see this image.]
8. Kafanski pevači će profitirati jer će mnogi naručivati pesmu - doduše istu.
Nemam, nemam sreće, nigde ništa, ostao sam sam... A svi znaju da je
čuti pesmu Tome Zdravkovića uz pokoju čašicu ustvari prava sreća.
9.
Danas je odličan dan da testirate bilo koju osobu. Samo je oko 23:50
pitajte šta je danas. Ako kaže da je Petak 13., pesimista je. Ako kaže
doček Nove godine, optimista je.
[You must be registered and logged in to see this image.]
10. Može da bude 13. trinaest puta - ipak je petak. Zamislite Ponedeljak 13.!
[You must be registered and logged in to see this image.]
11. Ako policajac proba da vam napiše kaznu, probajte da se izvučete na datum.
12. Sve što ne uspete da uradite danas nije znak vaše nesposobnosti - samo niste imali sreće.
13.
I najzad, ako baš na ovaj dan pomislite kako ceo ovaj svet nema smisla i
poželite da nestanete ili završite sa svim, setite se - danas je petak
13. , možda će sutra sve biti bolje i možda će zaista biti novi dan. Ako
ništa, biće Nova godina.
[You must be registered and logged in to see this image.]










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Sibila_
Zalutala Niotkuda
Zalutala Niotkuda
Sibila_


Datum upisa : 20.12.2011

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptyPet Jan 13, 2012 4:31 pm

Meni nije baksuzan, jer je kod mene sve suprotno ustaljenom...:zlz:
Više mrzim 14.ti, a ako je još petak, onda se garant nešto loše desi :)))










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptyPet Apr 13, 2012 10:16 am

Ove godine se tako pogodilo -većini sveta "neugodan datum " -a nama praznik i neradni dan (Srbija )
I onda neka neko kaže da nismo "mimo sveta "? [You must be registered and logged in to see this image.]










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Hestija

Hestija


Datum upisa : 21.01.2012

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptyPet Apr 13, 2012 10:18 am

Obozavam petak 13-i :yeeessss:

13 mi je srecan broj sladoled
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptyPet Apr 13, 2012 10:58 pm

NESRETNI DAN


Petak 13. – je li vas strah?






[You must be registered and logged in to see this image.]



Ah, da! Dobra stara friggatriskaidekafobija opet je u optjecaju. Radi
se, naravno, o strahu od petka 13. Bojite li se vi crnog petka i jeste
li izvadili svoju zečju šapu kako biste se zaštitili?
Danas je petak 13. Mnogi ljudi gaje strah od 13. dana u mjesecu koji pada na peti dan u tjednu.

To je praznovjerje stvarno nezgodno za njih, jer osim što ih čeka još
jedan u srpnju moraju se nositi i s činjenicom da 13. dan u mjesecu
najčešće pada na petak od svih dana u tjednu. Statističari sa Sveučilišta u Melbourneu prošli su kroz kalendare zadnjih 400 godina i utvrdili kako je 13. najčešće i petak.

Drugim riječima, vrijeme je da obnovite znanje o crnim mačkama,
ljestvama i zečjim šapama. S obzirom na sive dane koji se redaju, nije
ni teško zamisliti da se radi o nesretnom danu, no barem smo sve one
koji strahuju od petka 13. upozorili da će se za točno tri mjeseca
ponovo suočiti sa svojim strahovima.

U svakom slučaju, nemojte danas slušati pjesmu Friday od Rebecce Black
i nadajte se da će sve dobro proći. Možete držati fige kao što to
najviše vole raditi Britanci, izbjegavajte prolaženje ispod ljestava, a
korisno je imati i konjsku potkovu pri ruci.










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptyPet Apr 13, 2012 10:59 pm

BE VERY AFRAID!


13 stvari koje trebate znati o petku 13.





[You must be registered and logged in to see this image.]
Premda su mnoge istočnjačke kulture 13 smatrale sretnim brojem, na
Zapadu se razvila averzija prema tom broju, a posebno se smatra
nesretnim u kombinaciji s petkom. Ove godine čekaju nas tri petka 13. i
ovo je prvi u nizu
Godina 2012. jedinstvena je po tome što je druga godina u 21. stoljeću u
kojoj 13. dan u mjesecu tri puta pada na petak. Osim siječnja,
današnjeg dana, pripremite se na petak 13. u travnju i srpnju.

Odakle točno potječe strah od petka 13., nemoguće je
utvrditi, ali činjenica je da za kršćane to praznovjerje potječe još iz
biblijskih vremena obzirom na 13 gostiju posljednje večere i na to da je
Isus razapet u petak. Do srednjeg vijeka i broj 13 i petak smatrani su
nesretnima.

Ipak, mit o nesretnom petku 13. pokazao se potpuno pogrešnim u slučaju trojice Filipinaca.
13. studenog 2009. godine nezaposleni samac je osvojio 68,9 milijuna
filipinskih pezosa na lotu, a dvije godine kasnije 13. svibnja biznismen
iz Ormoca osvojio je 43 milijuna pezosa vrijedan jackpot te ga opisao
kao najveći rođendanski poklon u životu. Dan kasnije 68-godišnji
kladioničar iz Quezona osvojio je 28,7 milijuna pezosa vrijedan jackpot
na lotu nakon što je, kako je kasnije ispričao, dobitnu kombinaciju
sanjao u noći petka 13.

13 činjenica o petku 13.:

1. Strah od petka 13. naziva se paraskavedekatriafobija
ili frigatriskaidekafobija po staronordijskoj božici Frigg, Odinovoj
supruzi, božici braka, majčinstva, plodnosti po kojoj je u nekim
germanskim jezicima petak dobio ime. Strah samo od broja 13 zove se
triskaidekafobija. Prema Institutu za fobije u Ashevilleu u SAD-u,
frigatriskaidekafobija pogađa između 17 i 21 milijun ljudi na svijetu,
dok se samo broja 13 boji oko 60 milijuna ljudi. Mnogi tada ne odlaze na
posao, ne voze automobile, a neki čak ni ne izlaze iz kreveta.

2. Mnoge bolnice nemaju sobu broj 13, kao ni hoteli
koji često izostavljaju kat broj 13. Ista stvar je i sa sjedalima u
avionu i s visokim neboderima općenito.

3. Oko 800 do 900 milijuna dolara izgube svjetske
tvrtke na petak 13., zbog ljudi koji tog dana odbijaju ulagati, trgovati
i obavljati bilo kakve novčane transakcije.

4. Prema British Medical Journalu, na petak 13. dogodi se značajno veći broj prometnih nesreća.

5. Petak 13. će se pojaviti minimalno jednom u godini i
ne može se javiti više od tri puta u istoj godini. Posljednje godine u
kojima se petak 13. ponovio tri puta bile su 1984. i 1998. Najdulji
period bez petka 13. je 14 mjeseci.




13 naj scena iz 'Petka 13-tog'


6.
U nekim zemljama španjolskog govornog područja nesretnim se smatra utorak 13. jer tim danom u tjednu vlada Mars, bog rata.

7. Poznati reper Tupac Shakur preminuo je 13. rujna
1996. godine, u petak, od posljedica atentata koji je tjedan dana ranije
izvršen na njega na ulicama Las Vegasa.

8. Američki predsjednik Franklin D. Roosevelt nikad
nije putovao bilo kojeg 13. dana u mjesecu te nikad nije sudjelovao na
večerama čiji je broj gostiju bio 13. Napoleon i Herbert Hoover također
su poznati triskaidekafobi.

9.
Neki pariški restorani za praznovjerne goste nude
iznajmljivanje takozvanog 'quatorzieme', odnosno profesionalnog 14.
gosta na večerama. Naime, ljudi koji boluju od triskaidekafobije
smatraju da će, ako se za stolom na večeri nađe trinaestero ljudi, jedan
od njih umrijeti u roku od godinu dana.

10. U numerologiji, 13 se smatra nesretnim brojem jer
dolazi nakon broja 12 koji simbolizira cjelovitost (12 je mjeseca u
godini, 12 brojki na satu), a 13 je u tom kontekstu nepravilan.

11.
Neuspješna misija Apolla 13 započela je lansiranjem
letjelice u 13 sati i 13 minuta po CST-u, 11. travnja 1970, a eksplozija
koja je onesposobila Apollo za misiju dogodila se 13. travnja, koji,
doduše, nije bi petak. Unatoč problemima, posada se sretno vratila na
Zemlju.

12. Astronomi su predvidjeli da će 13. travnja 2029.
godine asteroid proći pokraj Zemlje toliko blizu da bi mogao uzrokovati
velike katastrofe.

13. I nekoliko praznovjerja za kraj: nikad ne
mijenjajte krevet u petak, to će vam donijeti ružne snove. Ako režete
nokte u petak, to će vam donijeti tugu i suze. Ne krećite na put u petak
jer će vam to donijeti nesreću.










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Nut
Sky Goddess, Mother of the Gods
Nut


Godina : 43
Datum upisa : 23.03.2011

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptyPet Apr 13, 2012 11:20 pm

Zato...sto..hmm.... zbog cega se mi sve ne bojimo....Ajd'malo da budem ozbiljna...

Evo Paskala...

''Od detinjstva coveku samo pricaju da mora da se stara o sopstvenom
blagostanju,dobrom imenu,o svojim prijateljima i plus o njihovom
blagostanju i dobrom imenu.Opteretili su ga poslovima,ucenjem
jezika,fizickim vezbama,stalno mu sugirisuci da ne moze da bude srecan
ukoliko on i njegovi prijatelji na pravi nacin ne sacuvaju
zdravlje,dobro ime,imetak,kao i da ce ga najmanji nedostatak uciniti
nesrecnim.mada su mu smislili more aktivnosti,savetuju mu da svaki
slobodan trenutak koristi za igru i zabavu i da nema ni minut
odmora.Kako je prazno ljudsko srce i koliko je prljavstine u toj
praznini!''

A..ste se sve tek desava,kada se ukljucimo sasvim u zivot
odraslih...Od raznoraznih neprijatnosti,bolnih
situacija,trauma,stresova(koji su u savremenom svetu bolesti u
uzletu),razocarenja,uvrede...a tek tudje nesrece,iz
knjiga.novina,televizije,filmova ...nasih priajtelja...pa tek vanredne
situacije,nesrece,poplave,zemljotresi,sve moguce i nemoguce
tragedije,razaranja,automob.i avionske katastrofe,pozari,pretnje
terorista,pa onda raznih sefova,cinovnika,sluzbenika,neprofesionalnih
lekara...pa onda mnogi od nas u jednom momentu mogu da ostanu bez
sredstava za zivot,dobrog imena zdravlja...pa jos smo izlozeni
ismevanjima,prevarama,ponizavanjima,ogovaranjima,i zdajama..mnogih..

Sa svim ovim zivimo.. h he strahovi...

Zapravo,mi se non stop bojimo...(da se ne uspavamo,da ne zakasnimo,da
ne zaboravimo...na ulici da nas kola neka ne ''obeleze''...da ne
padnemo,kada kupujemo, da li ce nas prevariti za novac,da se ne
razbolimo.)...
''Bogzna cega se sve ne bojimo.....i svakodnevno
to cinimo neverovatno posveceno,izuzetno mastovito ....Pa tako ''smo izmislili'' i petak 13...(licno ne reagujem na to...)
















[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
cojle
Zaštitnik seljačkih prava
Zaštitnik seljačkih prava
cojle


Location : Kumova slama
Humor : smešan samom sebi
Datum upisa : 09.08.2009

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptyPet Apr 13, 2012 11:21 pm

Kijara-brm ::

13. I nekoliko praznovjerja za kraj:

nikad ne mijenjajte krevet u petak, to će vam donijeti ružne snove.
Istina živa... bejaše petak i nažuljio sam se u komšiluku

Ako režete nokte u petak, to će vam donijeti tugu i suze.
Do bola istinito... petak bejaše i zalomi se.
Zato ne sečem ni drva a kamoli nokte... ni petkom ni oko petka.


Ne krećite na put u petak jer će vam to donijeti nesreću.
Svaka ti je ka' Njegoševa... ni na pos'o petkom.
Jer u petak je vreme za ***** jwwwwww












Seljak sam pa umem i reč da probiram!
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptyPet Jul 13, 2012 2:45 pm

Dakle ,dame i gospodo ...jeste već osetili zlokobni petak 13 ?
Ako niste ,hoćete....dug je dan . :vampire:

[You must be registered and logged in to see this image.]










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
EAGLE

EAGLE


Location : NS
Humor : CRNI
Datum upisa : 04.08.2010

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptyPet Jul 13, 2012 3:04 pm


Daj bre ljudi ne zajebavajte se;pa ja sam rođen 13-og to je sretan datum :yeeessss:
Nazad na vrh Ići dole
Zana

Zana


Godina : 59
Datum upisa : 30.05.2012

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptyPet Jul 13, 2012 4:02 pm

EAGLE ::

Daj bre ljudi ne zajebavajte se;pa ja sam rođen 13-og to je sretan datum :yeeessss:
yato si ti tako opasan :eee:
Nazad na vrh Ići dole
Ivana_258
Seven of nine
Ivana_258


Godina : 52
Location : Beograd
Humor : Uvek
Datum upisa : 27.06.2010

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptyPet Jul 13, 2012 4:15 pm

Ne'nam!
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptyPet Jul 13, 2012 4:54 pm

Danas Petak 13-mlade dame,čuvajte se svakog oblika opasnosti :) [You must be registered and logged in to see this image.]










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptyPet Jul 13, 2012 4:57 pm

Danas sam imala prvo termin za mamografiju,bilo nekih sumnji,ja pomislim,nece mi se valjda smraci ovaj petak ,13.ali sve na kraju dobro i onda jos po auto...zar niej sretan dan...sta ce trece da me pogodi jos danas...hahah.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptyPet Jul 13, 2012 5:03 pm

Astra ::
Danas sam imala prvo termin za mamografiju,bilo nekih sumnji,ja pomislim,nece mi se valjda smraci ovaj petak ,13.ali sve na kraju dobro i onda jos po auto...zar niej sretan dan...sta ce trece da me pogodi jos danas...hahah.

petak dan za metak... [You must be registered and logged in to see this image.]










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptyPet Jul 13, 2012 5:04 pm

ma i ja sam nesto na to pomislila...ahahhaha
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptyPet Jul 13, 2012 5:06 pm

Astra ::
ma i ja sam nesto na to pomislila...ahahhaha

krsti auto... [You must be registered and logged in to see this image.]..gepek,haubu... [You must be registered and logged in to see this image.].
šta bilo..ihaj...:))










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptyPet Sep 13, 2013 7:06 am

[You must be registered and logged in to see this image.]
Jutarnja temperatura iznosi 13 C :vampire:










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
dusicaa
الحالم الأبدي
dusicaa


Location : Tamo gde Dunav ljubi nebo :)
Datum upisa : 02.12.2012

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptyPet Sep 13, 2013 8:55 am

Dan i datum kao i svaki drugi. Da ne procitah sad, ne bih ni povezala da je spoj petka i trinaestog u mesecu.
A ovaj petak mi se bas smesi. Nadam se do kraja dana da cu posebno biti zadovoljna i srecna.
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptyPet Sep 13, 2013 10:42 am

cojle ::
Kijara-brm ::

13. I nekoliko praznovjerja za kraj:

nikad ne mijenjajte krevet u petak, to će vam donijeti ružne snove.
Istina živa... bejaše petak i nažuljio sam se u komšiluku

Ako režete nokte u petak, to će vam donijeti tugu i suze.
Do bola istinito... petak bejaše i zalomi se.
Zato ne sečem ni drva a kamoli nokte... ni petkom ni oko petka.


Ne krećite na put u petak jer će vam to donijeti nesreću.
Svaka ti je ka' Njegoševa... ni na pos'o petkom.
Jer u petak je vreme za *****  jwwwwww
smehsmeh smehsmeh smehsmeh bejaše petak i nažuljio sam se u komšiluku










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Lily
First Bride
Lily


Godina : 27
Location : .. majka Serbia..
Datum upisa : 12.09.2008

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptyPet Sep 13, 2013 11:28 am

:rlol: :rlol: smehsmeh :rlol: smehsmeh Cojle HIT si.. rezime: u petak treba spavati i nist' ne raditi.. ne valja se! smehsmeh smehsmeh 

Da l' zbog posta, dal zbog stra' .. ipak, necem ja sudbinu da iskusavam!smehsmeh smehsmeh 

Davoljno je sto sam rodjena 13-og! zlz blue2
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptyPet Sep 13, 2013 11:52 am

Lily ::
:rlol: :rlol: smehsmeh :rlol: smehsmeh Cojle HIT si.. rezime: u petak treba spavati i nist' ne raditi.. ne valja se! smehsmeh smehsmeh 

Da l' zbog posta, dal zbog stra' .. ipak, necem ja sudbinu da iskusavam!smehsmeh smehsmeh 

Davoljno je sto sam rodjena 13-og! zlz blue2
haha..sroči ga cojle na brzinu..
sve 4-i u vis... :zubi3:










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptyPet Sep 13, 2013 10:07 pm

Petak 13 beše fatalan za naš sport -odbojkašice izgubile finale ,košarkaši od Ukrajine (koju nalupaše Letonci koje smo opet mi nalupali ,nema logike ?)
Meni lično se baš posrećilo gde se nimalo nisam nadao .










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptySub Sep 14, 2013 12:19 am

Ne znam sta je fama?! Danas mi super dan! :)
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptyPet Dec 13, 2013 7:32 pm

Petak 13 ti ili ne ...kod mene u firmi svima je danas sve što je moglo poći po zlu -pošlo. 
Pomenusmo "petak 13 "ti koji puta sa dodatkom reči na "j....."  :durise3: 

_______________________


KO SE BOJI BROJA JOŠ?
Istina o današnjem danu: (Ne)srećan nam petak trinaesti?

Autor: Nina Gavrilović | 13.12.2013 - 17:45:00h |

Ako vam danas pukne šolja ili izgubite minđušu, ako vam stanu kola ili se posvađate sa nekim reći će vam - pa, normalno, danas je petak trinaesti! Evo zbog čega mnogi veruju da je danas baksuzan dan.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Mnogi veruju da se na današnji dan bude mračne sile | Foto: Shutterstock
Postoji više teorija zbog kojih se danas rekto ko venčava ili kreće na dug put, a većina datira iz devetnaestog veka.
Jedna od ideja je da je petak 13-ti proglašen za "crn dan" jer se verovalo da su petak i broj 13 i zasebno nesrećni, a da je, kad se spoje, nesreća još veća.
Uz to, broj 12 smatrao se srećnim brojem, pa je sledeći broj koji "remeti ravnotežu" smatran za lošu sreću.

Na petak 13-ti 1307. veliki broj vitezova templara uhapšeno je i brutalno mučeno od strane francuskog kralja Filipa četvrtog, a motiv za to je bilo stavljanje pod kontrolu njihove moći i, naravno, oduzimanje njihovog bogatstva.
Brojni horor filmovi u kojima se često ponavlja motiv petka 13-tog doprineli su lošoj reputaciji tog dana pa je tako, verovali ili ne, priznata i fobija od ovog dana friggatriskaidekaphobia .
[You must be registered and logged in to see this image.]
Baksuzan dan? Petak trinaesti!
Prema zvaničnim podacima u Americi od ovog bizarnog straha pati od 17 do 21 miliona ljudi, što "crni petak" čini najomraženijim danom u istoriji.
Ako ga neko mrzi, to su direktori kompanija jer se procenjuje da se zbog izbegavanja putovanja ili slavlja tog dana izgubi oko 900 miliona dolara!
 
Petak 13-ti je "srećniji" od drugih dana?!
Petak 13-ti ima i svog rođaka utorak 13-ti, pa se tako u španskim zemljama i Grčkoj ovaj dan smatra baksuznim, dok je petak sasvim "srećan" dan.
Italijani, na primer, smatraju petak 17-ti nesrećnim danom, dok je 13 tamo srećan broj!
Kao da sve to nije dovoljno da spere ljagu sa današnjeg dana, još jedan zanimljiv podatak vezuje se za petak 13-ti, tada se uglavnom dešava manje nesreća nego obično!
Verovali ili ne, tek na današnji dan se obično desi manji broj saobraćajnih nesreća nego obično. Verovatno to ima veze sa tim što mnogi ljudi danas izbegavaju da putuju.










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Bokssha
Princes of Darkness
Princes of Darkness
Bokssha


Godina : 36
Location : Beograd
Datum upisa : 22.04.2010

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptyPet Dec 13, 2013 7:35 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
http://wheels.serbianforum.info/
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptyPon Dec 16, 2013 3:55 am

Moja nećakinja je rođena 13-og....I voli taj broj... <3 13....










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptyČet Jun 12, 2014 7:01 am

Čuvajte se ovog petka, svi ćemo biti baksuzni!
24sata.rs | 10. 06. 2014. - 16:43h |
Ove godine petak 13. dolazi u kombinaciji sa punim Mesecom i doneće nam mnogo nevolja, kažu astrolozi. Oni upozoravaju da, zbog ove baksuzne kombinacije, ovog petka ne pričate mnogo ni sa kim jer ćete doći u sukob, da ne radite, a ni ne vozite kola.


[You must be registered and logged in to see this image.]

Ovog petka Mesec će biti u Strelcu što znači da ćemo svi biti kao dvorske lude - previše optimistični i preosetljivi. Maštaćemo da dobijemo 3 miliona na lotou, ali naravno nećemo ni otići da uplatimo tiket, a onda ćemo u novinama pročitati da je neko izvukao sedmicu. Bićemo pravi baksuzi - objašnjava astrolog Vlada Vlajić.
 



O tome šta nas čeka ovog petka, čitajte više na sajtu 24sata.rs.










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Lily
First Bride
Lily


Godina : 27
Location : .. majka Serbia..
Datum upisa : 12.09.2008

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptyČet Jun 12, 2014 10:06 am

.. BU! Hihihiiiiihhiii..




Kiskoooo!
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptyČet Jun 12, 2014 1:54 pm

Oni upozoravaju da, zbog ove baksuzne kombinacije, ovog petka ne pričate mnogo ni sa kim jer ćete doći u sukob, da ne radite, a ni ne vozite kola.  :zubi3: 

Ćutim,ne idem danas na kupanje....
Samo slušam... :zubi3: 










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 EmptyČet Jun 12, 2014 3:44 pm

Kad je neko baksuz onda mu je petak trinaJesti valjda srećan dan  zlz 










Došla je tiho i ušla u legendu  [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?   PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ? - Page 2 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
PETAK 13 -zašto ga se ljudi boje ?
Nazad na vrh 
Strana 1 od 3Idi na stranu : 1, 2, 3  Sledeći
 Similar topics
-
» Boje odece otkrivaju karakter ljudi

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: DUHOVNOST I EZOTERIJA :: SA ONE STRANE STVARNOG :: MAGIJA-
Skoči na: