DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.

DOBRO NAM DOŠLI !

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-

PrijemPORTALČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi

Delite | 

INSOMNIJA iliti NESANICA

Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći
AutorPoruka
determinanta
Matematički kompleksna

Godina : 59
Datum upisa : 06.01.2008

PočaljiNaslov: INSOMNIJA iliti NESANICA   Uto Avg 24, 2010 7:26 am

First topic message reminder :

Svi mi u nekim životnim fazama imamo poremećaj vezan za spavanje.
Budite li se umorni i neispavani? Taj neugodan osećaj prati vas ceo dan? Možda patite od poremećaja spavanja. Važno je znati da osećaj pospanosti i težine u nogama i očnim kapcima koji se proteže celog dana nije normalan, a činjenica da se neko uvek tako oseća ne znači da je to stanje u redu.

Normalno stanje je uvek se osećati odmorno nakon buđenja i zadržati taj osećaj tokom dana.
Sledeća stanja upućuju na poremećaj spavanja:
-buđenje s osećajem umora nakon sedam ili osam sati spavanja
-spontano padanje u san za vreme sastanaka i društvenih događanja
-neugodan osećaj gmizanja i trnci u nogama praćeni neodoljivom potrebom za pomicanjem nogu, pogotovo ukoliko se javljaju nakon leganja u krevet
-vrlo glasno hrkanje i nemiran san

Ukoliko je bilo koje od tih stanja prisutno možda se radi o poremećaju spavanja ili nekom medicinskom stanju povezanom s tim poremećajem, čije izlečenje čoveku može u zaista promeniti život. Za zdravlje čoveka nije važan samo dovoljan broj sati sna, jednako je važan i njegov kvalitet. San ima složenu strukturu i sastoji se od četiri faze koje se u ciklusima ponavljaju tokom noći. Za vreme određenih faza i razdoblja ciklusa spavanja luči se niz hormona i drugih materija koje pomažu u regulaciji metabolizma i ostalih činioca koji utiču na zdravstveno stanje. Promena strukture sna može dovesti do osećaja umora i pospanosti, pa čak i povećati rizik od nastanka celog niza ozbiljnih medicinskih stanja.
Valja razlikovati probleme sa spavanjem, primarne poremećaje sna, te poremećaje sna koji su uzrokovani nekim medicinskim stanjem.

Problemi sa spavanjem često nastaju zbog loše higijene spavanja, odnosno loših navika. Radi se o navikama i činiocima okoline na koje se može uticati i koje je moguće kontrolisati. Ovde spadaju pušenje, konzumiranje alkohola ili kofeina, intenzivno vežbanje ili konzumiranje velikih obroka hrane pre spavanja. Tu su, takođe, i umor uzrokovan promenom vremenskih zona prilikom putovanja i psihološki stresovi koji dovode do otežanog uspavljivanja ili spavanja, poput rokova na poslu, ispita, bračnih konflikata ili poslovnih kriza. Ove probleme je moguće ublažiti osmišljavanjem i provođenjem dobrog programa higijene spavanja.

Patite li od insomnije i šta činite da je uklonite?
Nazad na vrh Ići dole
http://www.tagged.com/determinanta

AutorPoruka
MadamX
Grofica od Voždovca

Godina : 46
Datum upisa : 13.12.2012

PočaljiNaslov: Re: INSOMNIJA iliti NESANICA   Uto Jul 21, 2015 10:20 am

Jaoj, ja ne mogu da pijem tu mešavinu soli i šećera.

Znam zašto nisam uspela da zaspem, i pored tablete za spavanje. Falio je još jedan lekić, panično se plašim da povećam dozu iako mi je prepisana.

Probaću sa tabletama za komarce.

Da nemam mačku mogla bih celu noć da držim otvorene prozore, ovako ne znam da li će joj pasti na pamet da iskoči napolje.

Btw, još sat, dva i odoh da odspavam par sati :))))

Ne diraj lava dok spava!

[You must be registered and logged in to see this link.]  

[You must be registered and logged in to see this image.]

Nazad na vrh Ići dole
http://mojezbrkanemisli.wordpress.com/
justicija

Datum upisa : 22.12.2013

PočaljiNaslov: Re: INSOMNIJA iliti NESANICA   Uto Jul 21, 2015 10:27 am

MadamX ::
Jaoj, ja ne mogu da pijem tu mešavinu soli i šećera.

Znam zašto nisam uspela da zaspem, i pored tablete za spavanje. Falio je još jedan lekić, panično se plašim da povećam dozu iako mi je prepisana.

Probaću sa tabletama za komarce.

Da nemam mačku mogla bih celu noć da držim otvorene prozore, ovako ne znam da li će joj pasti na pamet da iskoči napolje.

Btw, još sat, dva i odoh da odspavam par sati :))))

Probaj to sa tabletom, kod nas radi posao, nema komaraca. A zaspi kad možeš, nema veze, samo se odmori.
Nazad na vrh Ići dole
MadamX
Grofica od Voždovca

PočaljiNaslov: Re: INSOMNIJA iliti NESANICA   Uto Jul 21, 2015 10:37 am

justicija ::

Probaj to sa tabletom, kod nas radi posao, nema komaraca. A zaspi kad možeš, nema veze, samo se odmori.

Spavam ja preko dana. Nego ne mogu noću...

Ne diraj lava dok spava!

Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

Godina : 58

PočaljiNaslov: Re: INSOMNIJA iliti NESANICA   Uto Jul 21, 2015 12:00 pm

Ja sam otkrila da ću sigurno zaspati ako se dobro najedem.
Ja sam otkrio da sam se od toga samo nakrmio .Nažderem se i zaspem, i eto  debeli

A sad bez šale ....od kada se potrudim da popodne provedem na Dunavu ( da neko ne misli da plivam kilometre ,ma jok ....) i uveče samo uključim tv  na "Maldiwe" rijaliti -zaspem kao konjina za 10 -15 minuta ,i pored vrućine ? 
Probudim se oko 03-04 ,prozore ostavim naravno još u 20 h otvorene ,i u to vreme je puno prijatnije ,konstatujem da se tv dernja punom snagom (što mi isto nije smetalo da spavam ) smanjim ,i spavam do 07-08 . 
Ne znam tačno zašto ,valjda me sunce i voda "iscede" a Maldivi uspavaju ,jer su dozlaboga dosadni ,uglavnom -deluje .  smo26

Nazad na vrh Ići dole
http://danubius.forumsr.com/ Na mreži
justicija

PočaljiNaslov: Re: INSOMNIJA iliti NESANICA   Uto Jul 21, 2015 12:30 pm

Danubius ::

Ja sam otkrila da ću sigurno zaspati ako se dobro najedem.
Ja sam otkrio da sam se od toga samo nakrmio .Nažderem se i zaspem, i eto  debeli

A sad bez šale ....od kada se potrudim da popodne provedem na Dunavu ( da neko ne misli da plivam kilometre ,ma jok ....) i uveče samo uključim tv  na "Maldiwe" rijaliti -zaspem kao konjina za 10 -15 minuta ,i pored vrućine ? 
Probudim se oko 03-04 ,prozore ostavim naravno još u 20 h otvorene ,i u to vreme je puno prijatnije ,konstatujem da se tv dernja punom snagom (što mi isto nije smetalo da spavam ) smanjim ,i spavam do 07-08 . 
Ne znam tačno zašto ,valjda me sunce i voda "iscede" a Maldivi uspavaju ,jer su dozlaboga dosadni ,uglavnom -deluje .  smo26

Samo kad jedan dan na Dunavu počneš da haluciniraš, pa kreneš da ganjaš Ajfonke i Zmaja po plaži. Al' boli te uvo, velika je vrućina ljudi čudno reaguju smehsmeh smehsmeh
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: INSOMNIJA iliti NESANICA   Uto Jul 21, 2015 1:14 pm

Samo kad jedan dan na Dunavu počneš da haluciniraš, pa kreneš da ganjaš Ajfonke i Zmaja po plaži. Al' boli te uvo, velika je vrućina ljudi čudno reaguju smehsmeh smehsmeh
"Zmajeva" ima koliko hoćeš ,sestro slatka . Ajfonki nema ,ovdašnji "biznismeni" su previše škrti za tak*e . 
Kad smo kod "insomnije" -nekada je u samom centru radila bašta hotela "Vojvodina" . 
Leti -svaku noć ,preko 1000 mesta imala .
Okolo su sve stambene zgrade . 
Mi udri muziku do daske ,oni ljudi ne znaju šta će više ,pa ciglama udri po krovu (bašta je bila pokrivena ) 
Kako da spavaju ,kad trešti ,od 20 do 04 (a često i duže) 
Sad je to preseljeno 200 m dalje ,opet u centar grada ,okruženo zgradama ,na novi  Trg Nikole Tesle .
Prvo "Ribarske večeri" ,pa "Teslini dani" ,pa redom ....sa te fiksne bine trešti celu noć .

Zaista ne znam kako ti ljudi mogu zaspati ?

Nazad na vrh Ići dole
http://danubius.forumsr.com/ Na mreži
justicija

PočaljiNaslov: Re: INSOMNIJA iliti NESANICA   Uto Jul 21, 2015 2:15 pm

Jaooooo, pa taj problem i mi imamo. Preko puta nas dva lokala: pab i kafić u kome moj brat često radi. Samo je sreća da nije muzika krkanska, nego je stvarno moguće slušati, ali zato u susjednoj ulici ima lokal gdje se skupljaju "Ajfonke" i "bizMiseni" ...Sunac ti žaren! To je da se izdržati ne može. I nekako je kad neki momak pjeva, ali što imaju pjevačicu - to je užas! Žena apsolutno nemuzikalna, a pjesme džigernjače, one najgore. 'ajd i nekako kad sam na odmoru, pa i ja pojačam tv da ih ne slušam, ali kad radim pa moram spavati noću da bi dan izdržala dođe mi da idem tamo da se tučem sa njima.
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

Datum upisa : 20.06.2008

PočaljiNaslov: Re: INSOMNIJA iliti NESANICA   Uto Jul 21, 2015 11:02 pm

Vi udarili na jebatanju a ja imam problem spavanja preko 30 godina.....navikla sam vec da je to moj bioritam,cak mi je i doktor rekao da je to cak i Ok ako funkcionisem,znaci da organizmu i ne treba vise sna.
Sa unukom odspavam blazenih sat i po poslije rucka....one dane kad je kod mene....ne borim se vise protiv toga,ali mi smeta kad se danima dizem u 6 a lijezem u 3 ili pola 4.

.
[You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
MadamX
Grofica od Voždovca

PočaljiNaslov: Re: INSOMNIJA iliti NESANICA   Uto Jul 21, 2015 11:12 pm

Ja kukam jer sam navikla na noćno spavanje, i da duže spavam ujutru.

Ne diraj lava dok spava!

Nazad na vrh Ići dole
justicija

PočaljiNaslov: Re: INSOMNIJA iliti NESANICA   Sre Okt 28, 2015 9:24 pm

Ja ih malo poznajem koji ne žude za tim.
Nazad na vrh Ići dole
John Doe
SFRJ
SFRJ

Godina : 57
Humor : was ist das?
Datum upisa : 28.11.2011

PočaljiNaslov: Re: INSOMNIJA iliti NESANICA   Sre Okt 28, 2015 10:50 pm

Za'ebano ovo pomeranje sata po zimskom i letnjem računanju vremena.

rasta
Nazad na vrh Ići dole
http://www.istitutzagubljenjevremena.com
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: INSOMNIJA iliti NESANICA   Čet Okt 29, 2015 12:30 pm

jao,ovo je post za bisere.....hahahahha

.
[You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
justicija

PočaljiNaslov: Re: INSOMNIJA iliti NESANICA   Uto Okt 11, 2016 10:13 pm

Tu i tamo dogodi mi se da ne mogu zaspati. Jednostavno neće san na oči. Kao što već prije rekoh, dobro se najedem pa mi to pomaže. No, najgore od svega mi je kada mi prođe ono moje vrijeme za spavanje a ne zaspim, e tada baš nastaju problemi. Tada mi čak i tableta ne pomaže. Ostanem budna do sitnih sati, gledam tv i u sebi Boga molim da me uspava, ali šipak - oči ko fildžani. Dodatno mi stvori nervozu činjenica da ujutro moram na posao, a kada sam nenaspavana zaista nisam upotrebljiva. Zato se maksimalno trudim da to vrijeme kada treba ići na počinak nikada ne propustim.
Ekstremne situacije kao što su preveliki stres i uzbuđenja tu jednostavno ništa ne pomaže. Tada popijem sedativ odmah kad padne mrak i čekam da me obori, vrlo često do pred zoru ili nikako do jutra.
Nazad na vrh Ići dole
Mima65

Godina : 53
Humor : volim
Datum upisa : 08.08.2016

PočaljiNaslov: Re: INSOMNIJA iliti NESANICA   Sre Okt 12, 2016 12:12 am

Kažu da svaka nesanica ima svoje ime i prezime.
Dok sam proživljavala svaku, nije mi to padalo napamet, sada kad sam se odmakla vremenski od nekih životnih dešavanja, mogu analizirati i povezati sa nekim imenima, ima tu nečega.
Dešava mi se da neće san na oči, uglavnom me onda hvata i panika, da se neću probuditi na vreme za posao, i tako u nekom momentu shvatim da to nije ni bitno posle ovoliko godina rada.
Jedno je konstanta a to je da ne mogu spavati kad je pun mesec. On mi donosi nesanicu. Borim se lepim pesmama baš o njemu i uživam u pogledu na njega. Možda mi zato i ne da da spavam, da bi mu se divila.

Poslednji izmenio Mima65 dana Sre Okt 12, 2016 1:04 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: INSOMNIJA iliti NESANICA   Sre Okt 12, 2016 12:45 am

Astra ::

jao,ovo je post za bisere.....hahahahha

Ma jebes nesanicu ja "opado" sa stolice sad kad ovo vidjeh....ahahahahhaha

.
Nazad na vrh Ići dole
Hestija

Datum upisa : 21.01.2012

PočaljiNaslov: Re: INSOMNIJA iliti NESANICA   Sre Okt 12, 2016 9:25 am

Iako spavam 6 do 7 sati, budim se umorna,kao da sam doživela brodolom.
Vrat i leđa me bole, a s vremena na vreme se probudim sa glavoboljom. Toliko o mom kvalitetnom "spavanju".
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris

Godina : 50
Datum upisa : 13.01.2013

PočaljiNaslov: Re: INSOMNIJA iliti NESANICA   Sre Okt 12, 2016 10:55 am

Ja imam čudan bioritam. Treba mi u proseku sat vremena popodnevnog spavanja i ne više od 4-5 tokom noći. Spavanje u kontinuitetu od 8-9 ili više sati dovodi do toga da se budi nešto mrzovoljno, nenaspavano, izlomljeno i najčešće vrlo loše rapoloženo.

Došla je tiho i ušla u legendu  [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
el_vibrador
בנו של ישראל

Datum upisa : 07.02.2012

PočaljiNaslov: Re: INSOMNIJA iliti NESANICA   Sre Okt 12, 2016 11:45 am

Spavanje je navika, kao svaka druga; Najbolje je uvijek ici u krevet u isto vreme, malo citati neku dosadniju knjigu.Odlazak u krevet sa Laptopom, ili Tablet-om nije preporucljivo, jer ekran razbudi osobu.Uzimanje Valerijane,ili Pasiflore (biljni preparati) kao tablete, ili alkoholna otopina , jedan sat prije spavanja moze pomoci, isto kao casa vina , ili konjaka.
Razlog za nespavanje je obicno stres.Xanax koji je odlican lek za stresne situacije, moze biti dobar i za spavanje, ako se uzme dva sata pre vremena za spavanje
Nazad na vrh Ići dole
Mima65

Humor : volim
Datum upisa : 08.08.2016

PočaljiNaslov: Re: INSOMNIJA iliti NESANICA   Sre Okt 12, 2016 11:51 am

Glasam za čašu vina. 🍷
Nazad na vrh Ići dole
Kica/Praja
El virtuoso

Godina : 80
Humor : Filmovi Veljka Bulajića
Datum upisa : 04.12.2009

PočaljiNaslov: Re: INSOMNIJA iliti NESANICA   Sre Okt 12, 2016 11:58 am

U vojnoj bolnici u Skoplju upoznao sam jednog nekada čuvenog fudbalera Vardara, koji od zemljotresa u tom gradu ne spava. Leži on noću, odmara mišiće ali ne može da zaspi. Ide redovno na ispitivanja, prate ga, bio je tada zdrav čovek, samo je brže stario. San je jako važan, on čuva zdravlje i produžava život.

Primetio sam u mojoj okolini da se mnogi hvale time kako spavaju po par sati, hoće da kažu da su ultra aktivni i misle da su zbog toga izuzetni. Srećom po njih uglavnom ne govore istinu.

Jedan poziv menja sve !
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: INSOMNIJA iliti NESANICA   Sre Okt 12, 2016 11:59 am

El Vibrador,kad me nesto muci,ne pomaze ni malj u glavu,ja ne spavam ili zaspem i nakon 3 sata naspavana nastavim razmisljati.
Pokusala sam sa biljnim kapima,nema efekta,istina neke za zivce su pomagala,nakon sat osjetim umor,ali ne zelim da sam ovisnik od tableta,pa sam ih izbacila samovoljno.
Nocu imam problem,takozvanih nemirnih nogu,e tablete za to su mi pomagale da spavam vise sati u komadu.ali i to se uzima povremeno,po potrebi.
Vec sam ranije pisala,i doktor mi je rekao,ako je to sna dovoljno da funkcionisem i ne osjecam se krepalo,onda i ne treba da se trudim za vise,sto pretpostavljam eto Hesti nema dovoljno,pa jedan sat da produzis mozda bi pomoglo,a i jastuk je presudan za dobar san.

.
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: INSOMNIJA iliti NESANICA   Sre Okt 12, 2016 12:01 pm

Kica/Praja ::
U vojnoj bolnici u Skoplju upoznao sam jednog nekada čuvenog fudbalera Vardara, koji od zemljotresa u tom gradu ne spava. Leži on noću, odmara mišiće ali ne može da zaspi. Ide redovno na ispitivanja, prate ga, bio je tada zdrav čovek, samo je brže stario. San je jako važan, on čuva zdravlje i produžava život.

Primetio sam u mojoj okolini da se mnogi hvale time kako spavaju po par sati, hoće da kažu da su ultra aktivni i misle da su zbog toga izuzetni. Srećom po njih uglavnom ne govore istinu.  

Cinjenica jeste da se u snu regenerisu mozdane celije i visegodisnja nesanica dovodi do demencije,cega se ja bojim.

.
Nazad na vrh Ići dole
el_vibrador
בנו של ישראל

Datum upisa : 07.02.2012

PočaljiNaslov: Re: INSOMNIJA iliti NESANICA   Sre Okt 12, 2016 1:00 pm

Niko se nije navukao na lekove za spavanje (ovisnost) , ako ih je upotrebljavao svakodnevno 5 nedelja.Ima lekova koje se moze upotrebljavati 3, ili 6 meseci svakodnevno.U svakom slucaju upotreba leka za spavanje od 7-12 dana trebala bi da stvori novi vremenski ciklus spavanja, i moze da se prekine.Ima mnogih koji preporucuju, da ako se ne moze zaspati nakon 20 minuta lezanja u krevetu, treba ustati, i vratiti se nekoj dosadnijoj aktivnosti (citanje....ili gledanje neke masaze na televiziji)
Nazad na vrh Ići dole
justicija

PočaljiNaslov: Re: INSOMNIJA iliti NESANICA   Sre Okt 12, 2016 4:20 pm

el_vibrador ::

Razlog za nespavanje je obicno stres.Xanax koji je odlican lek za stresne situacije, moze biti dobar i za spavanje, ako se uzme dva sata pre vremena za spavanje

Potpisujem.
Nazad na vrh Ići dole
fantom®

Datum upisa : 16.12.2012

PočaljiNaslov: Re: INSOMNIJA iliti NESANICA   Čet Okt 13, 2016 2:39 pm

hmmm... bog zdravstvenih problema sam imao nesanicu nekih 6-8 mjeseci ...ne ponovilo se nikad ....i nikom
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: INSOMNIJA iliti NESANICA   

Nazad na vrh Ići dole

INSOMNIJA iliti NESANICA
Nazad na vrh 
Strana 3 od 4Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: TAJNE UMA i EMOCIJE :: PSIHOLOGIJA-
Skoči na: