DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
BURN OUT  sindrom? BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
BURN OUT  sindrom? BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 BURN OUT sindrom?

Ići dole 
+2
SunStorm
komunikativn@
6 posters
AutorPoruka
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

BURN OUT  sindrom? Empty
PočaljiNaslov: BURN OUT sindrom?   BURN OUT  sindrom? EmptyNed Okt 17, 2010 4:48 pm

Sindrom izgaranja- posebna vrsta radnog stresa.


Javlja se kao reakcija na visok nivo hronicnog stresa vezanog za posao kojim se pojedinac bavi.
Manifestuje se:
-emocionalnom prazninom ( oseca se psihicki i fizicki umornim)
-depersonalizacijom (bezosecajnost, cinizam, ravnodusnost prema okolini)
-smanjenom samorealizacijom ( oseca se nestrucnim, nekompetentnim, uz neuspeh u radu)










BURN OUT  sindrom? CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

BURN OUT  sindrom? Empty
PočaljiNaslov: Re: BURN OUT sindrom?   BURN OUT  sindrom? EmptyNed Okt 17, 2010 4:57 pm

Javlja se najcesce u tkz. usluznim zanimanjima, gde sustinu posla cini odnos davalac-primalac usluga, kao sto su- zdravstveni radnici, psiholozi, soc. radnici, advokati, defektolozi, vaspitaci, prosvetni radnici.

Primecujemo se da se javlja uglavnom na pocetku radne karijere, jer osoba koja se suocava sa novim poslom i odgovornoscu ne dobija dovoljno podrske i razumevanja od starijih kolega. To doprinosi povecanju zbunjenosti, narocito u neprijateljskoj, takmicarskoj sredini sa velikim brojem zaposlenih. Mladji ljudi su, uopsteno gledajuci, podlozniji izgaranju i njihovi simptomi su evidentniji jer su njihovi odbrambeni mehanizmi slabiji.










BURN OUT  sindrom? CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

BURN OUT  sindrom? Empty
PočaljiNaslov: Re: BURN OUT sindrom?   BURN OUT  sindrom? EmptyNed Nov 14, 2010 7:15 pm

Moja je sreca, da kad god sam menjala radno mesto, docekivale su me iskusne, starije koleginice, koje su bile spremne da me podrze, posavetuju, usmere.
Opet, ja sam uzvracala, savesnoscu, odgovornoscu, i time da sam uvek bila spremna da pomognem.
Zato nisam imala priliku da dozivim sindrom izgaranja na pocetku karijere, ali sam kasnije, mozda, svesno upadala u isti, bar delimicno...
Razlog je bio taj sto sredina obicno nije spremna da prihvati novine, promene, dodatne aktivnosti, a samim tim ni one koji pokusavaju da tako nesto sprovedu. Cesto sam imala osecaj da'' kad god podinem glavu neko hoce da je smakne''. Ne plasim se ja, samo onda se covek zapita, vredi li truditi se?










BURN OUT  sindrom? CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

BURN OUT  sindrom? Empty
PočaljiNaslov: Re: BURN OUT sindrom?   BURN OUT  sindrom? EmptyNed Nov 14, 2010 7:45 pm

sonia ::

Zato nisam imala priliku da dozivim sindrom izgaranja na pocetku karijere, ali sam kasnije, mozda, svesno upadala u isti, bar delimicno...
Razlog je bio taj sto sredina obicno nije spremna da prihvati novine, promene, dodatne aktivnosti, a samim tim ni one koji pokusavaju da tako nesto sprovedu. Cesto sam imala osecaj da'' kad god podinem glavu neko hoce da je smakne''. Ne plasim se ja, samo onda se covek zapita, vredi li truditi se?

To je svojstveno baš onome što kažeš ,zdravstvu naročito .
Uostalom....ja kada sam sa 21 došao u laboratoriju ,sve je bilo u redu dok "mali "nije počeo da radi sa šefom....pa dok nije otišao na specijalizaciju ...pa dok nije počeo "privatno" ....
E onda napadne "hijenski čopor " -podsmevanje,omalovažavanje , i na kraju sinhronizovana akcija "nož u ledja" ,sistem "Brut i prijatelji"
A lepo mi stariji kolega rekao odmah "da ne znam gde sam došao " no mislio sam-pa valjda nije tako ?
Vrlo brzo sam patentirao dve stvari važne za naš posao ,čak i sam napravio "sprave" ,i dobio takve salve podsmevanja i cinizma da sam se zaista povukao .
Posle par nedelja , svi su koristili moja rešenja kao da ništa nije bilo ,nego da te stvari oduvek postoje .
Itekako me je pogodilo...nisam očekivao orden -ali bar priznanje u smislu -ok je to .
A to je bio samo početak dubokih razočaranja...od onoga da je bilo zadovoljstvo otići na posao , došao sam do toga da mrzim svaki momenat tamo proveden .I to je tako i danas....samo više ne dozvoljavam da "potonem" Nek gori firma, briga me ...sad ima mlada koleginica na kojoj već primećujem znake sindroma o kome govorimo. Uspeli su da ubiju u njoj svaku ambiciju i svaku dobru nameru .Iskreno...baš sam i zabrinut za nju.










BURN OUT  sindrom? 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
komunikativn@
Fatal Femme
komunikativn@


Godina : 51
Location : tu i tamo -:)
Datum upisa : 02.02.2008

BURN OUT  sindrom? Empty
PočaljiNaslov: Re: BURN OUT sindrom?   BURN OUT  sindrom? EmptyNed Nov 14, 2010 7:56 pm

...Poslije zavrsetka fakulteta dobila sam odmah radno mjesto.
To prvo radno mjesto gledala sam optimisticki i poletom ispunjen pogled na gotovo sve oko sebe, stajaliste koje mi omogucuje da se hrabro i veselo prihvatim posla sa sigurnoscu da cu ga zavrsiti, i to dobro.Medjutim pozitivno stajaliste nije zamjena za znalacki,psihicko tezak i usredotočen rad.
...Nisam imala srece kao Sonia.
..Moje starije radne kolegice nisu imale volju da me usmjere na jednostavniji nacin rada,vec u samom startu sindrom je bio aktuelan u mojoj psihi.
..Trajalo je to nekih dobrih par mjeseci.
..Tad sam rekla STOP.
..Odlucila sam promijeniti firmu i sa onim iskustvom koje sam skupila u predhodnoj firmi startovala u novoj,ali se cvrsto ogradila od aktiviranja sindroma.
..Shvatila sam da profesionalnost ne iskljucuje entuzijazam. Posao mogu obaviti ne gubeci smisao za salu, a teske situacije rjesavati gledajuci na njih s pozitivne strane.
..Draga Sonia vrijedi i tekako vrijedi truditi se,
jer ti si ta koja ide korak po korak naprijed,a oni koji misle da te mogu zakociti,
tesko im je, jer sami stoje i tapkaju u mjestu.
..Sindrom sam ostavila onima koji su ga meni htijeli nametnuti.
..Zadovoljna sam i sretna.
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

BURN OUT  sindrom? Empty
PočaljiNaslov: Re: BURN OUT sindrom?   BURN OUT  sindrom? EmptyNed Nov 14, 2010 8:12 pm

[quote=komunikativn@].......
....Tad sam rekla STOP.
..Odlucila sam promijeniti firmu i sa onim iskustvom koje sam skupila u predhodnoj firmi startovala u novoj,ali se cvrsto ogradila od aktiviranja sindroma.
..Shvatila sam da profesionalnost ne iskljucuje entuzijazam. Posao mogu obaviti ne gubeci smisao za salu, a teske situacije rjesavati gledajuci na njih s pozitivne strane.
..Draga Sonia vrijedi i tekako vrijedi truditi se,
jer ti si ta koja ide korak po korak naprijed,a oni koji misle da te mogu zakociti,
tesko im je, jer sami stoje i tapkaju u mjestu.
..Sindrom sam ostavila onima koji su ga meni htijeli nametnuti.
..Zadovoljna sam i sretna.[/quote]

Potpuno se slazem komunikativna sa tobom. Ono sto sam govorila odnosilo se na moj rad u Srbiji. Zato moram da dodam, da sveukuona situacija u drzavi doprinosi tome da su ljudi bas takvi, apaticni, bezvoljni, mrzovoljni i sl. Ostalo je samo sled, o kome je govorio i Danubius.
Promenila sam, verovali ili ne, desetak radnih mesta, ali to mi je ( mada tako tad nije izgledalo) donelo to, da sad u oblasti kojoj radim imam neprocenjivo iskustvo, koje neko nema prilike da stekne ni tokom celog radnog veka.
Mislim da me je to i odrzalo, taj pogled na sve sa ''suncane strane ulice'' i kad je najteze bilo.
Pitanje Vredi li se truditi sam cesto postavljala, a uvek me cekao isti odgovor- VREDI, ZBOG SEBE, i isla dalje!
Ali sam gledala ljude koje povuce kolotecina i nema nazad, a bila su to ''deca'' puna ideala...










BURN OUT  sindrom? CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
SunStorm

SunStorm


Godina : 39
Datum upisa : 04.12.2008

BURN OUT  sindrom? Empty
PočaljiNaslov: Re: BURN OUT sindrom?   BURN OUT  sindrom? EmptyPon Nov 15, 2010 6:19 pm

Da nema tih nekoliko normalnih osoba u firmi burnout efekat bi me naprosto "pojeo". Ovako, uvek se nadje po neka lepa rec i makar onaj mali help koji nam ponekad zatreba kada ostali "pricepe"...
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

BURN OUT  sindrom? Empty
PočaljiNaslov: Re: BURN OUT sindrom?   BURN OUT  sindrom? EmptyPet Jan 07, 2011 4:45 pm

SunStorm ::
Da nema tih nekoliko normalnih osoba u firmi burnout efekat bi me naprosto "pojeo". Ovako, uvek se nadje po neka lepa rec i makar onaj mali help koji nam ponekad zatreba kada ostali "pricepe"...

Ovo je potpuno tacno, time se i treba voditi, ako je covek u mogucnosti.
Uvek treba pokusati da kroz teske situacije prolazimo sa osmehom..Lakse je..










BURN OUT  sindrom? CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

BURN OUT  sindrom? Empty
PočaljiNaslov: Re: BURN OUT sindrom?   BURN OUT  sindrom? EmptyNed Avg 31, 2014 5:04 pm

Znate li što je burn out sindrom?

Kineska poslovica kaže 'date li čovjeku posao kojeg voli, on neće raditi niti jedan dan'. Nažalost, iskustva govore da su rijetki oni koji si mogu priuštiti takav užitak.


Velika većina radne populacije obavlja poslove od kojih im se diže kosa na glavi. Mnogi zaposlenici prilikom dolaska na novo radno mjesto imaju velika očekivanja. Zbog toga su na početku jače motivirani i angažirani no kako vrijeme odmiče, s njim opada i radni entuzijazam.
Kad su ljudi nezadovoljni tada šire negativnu energiju u svojoj radnoj grupi. Kad idete na posao s 'grčem u želucu', kad vam se pojavljuju problemi u koncentraciji i pamćenju, kad vam se javlja osjećaj besperspektivnosti i nezadovoljstva poslom, tada bolujete od burn out sindroma.










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
MadamX
Grofica od Voždovca
MadamX


Godina : 51
Location : Beograd
Datum upisa : 13.12.2012

BURN OUT  sindrom? Empty
PočaljiNaslov: Re: BURN OUT sindrom?   BURN OUT  sindrom? EmptySub Sep 06, 2014 2:46 am

Ja sam posle 16 godina u istoj firmi, doživela mobing u odeljenju gde su me premestili.

Mučno mi je da pričam sada o tome. U svakom slučaju bilo je gadno..mnogo..











https://dnevnikslucajnedomacice.wordpress.com/     vrti
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

BURN OUT  sindrom? Empty
PočaljiNaslov: Re: BURN OUT sindrom?   BURN OUT  sindrom? EmptySub Sep 06, 2014 12:26 pm

Burn out pogađa većinu zaposlenih ,naročito one sa višegodišnjim stažom .
Zapošljavanje nestručnih ,po partijskim ,rodbinskim i drugim "linijama" ,kao i onih sa raznim "megatrend" školama ,po pravilu ,odmah na "rukovodeća" mesta (a na osnovu prvopomenutog) ubija svaku volju i želju da se spasi firma od očigledne pljačke koja se sprovodi gde god ima mogućnosti.
"Nove snage" su indoktrinirane na surovost ,nepriznavanje autoriteta starijih i njihovog minulog rada ,i dolaze žedni krvi sa ubeđenjem da "sve znaju" ,iako nemaju ni teoretsko ,a kamoli praktično iskustvo u poslu . "Ići preko leševa" je za njih primarna vodilja ,a mobing potpuno normalan .
To ubije svaku motivaciju ,a dodatne "izmene" tipa "smanjenje plata" i "produžetak radnog veka" stave tačku na "burn out" svakoga ko ima 10-15 godina "staža" ,o više da se i ne govori.










BURN OUT  sindrom? 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

BURN OUT  sindrom? Empty
PočaljiNaslov: Re: BURN OUT sindrom?   BURN OUT  sindrom? EmptyČet Nov 05, 2015 1:40 pm

Cim prepoznam neki od siptoma ( obicno pocinjem da bivam netolerantna i losijeg raspolozenja, sto je nedozvoljeno u mojoj struci) znam da je vreme za odmor...Mada kazu da je potrebno udaljiti se dvadesetak dana da bismo opet bili ''ko novi''...

P.S. Brrr...sefe...prepoznajem tu sliku, ali su to za mene sada uspomene na staro radno mesto ( Srbija )...










BURN OUT  sindrom? CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

BURN OUT  sindrom? Empty
PočaljiNaslov: Re: BURN OUT sindrom?   BURN OUT  sindrom? EmptyPon Nov 23, 2015 11:47 am

Ovaj period sada ovde zovu ''mracno doba'' , sto i jeste  nesvest svice izmedju 09 -10, a smrkava se vec izmedju 15-16...  po danu nema sunca, a noc je bas crna  :brdski2: al' bukvalno.
Meteoropatija  udruzena sa pretpraznicnim stresom ( nemam ga ja, ali oni mi prenesu   :brdski2: )  nakupi se...

Svi gore navedeni simptomi dodju do izrazaja, i svake godine kazem isto- ima da pobegnem negde dok sve ne prodje, pa....  eto  me, opet sam  tu...uff

Jos kao slobodna, pogledam kroz prozor , amoj komsija postavio gumenog Deda Mraza i Sneska, doduse jos mlitavi  :brdski2: ali spremni da se dignu :brdski2: ...i svecice nakacio na garazu...Jaoo! Zatvori zavesu.










BURN OUT  sindrom? CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



BURN OUT  sindrom? Empty
PočaljiNaslov: Re: BURN OUT sindrom?   BURN OUT  sindrom? EmptySre Feb 17, 2016 9:08 pm

Čitav dan danas razmišljam kako se zove ovaj sindrom i ne sjetih se dok ne proburlah po forumu.

Elem, trenutno sam baš u stanju opisanom u uvodnom postu. Najgore je što si bespomoćan da bilo šta promijeniš. Moraš da ćutiš i radiš. Nemaš se kome požaliti, nemaš kuda otići, ne možeoš promijeniti posao (jer si jedva i do ovog došao), ne možeš se usprotiviti jer će biti i gore i za očekivati je mobing u punom sjaju...jednostavno ćutiš, trpiš, popiješ po neku smirelu i idemo dalje dm5
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

BURN OUT  sindrom? Empty
PočaljiNaslov: Re: BURN OUT sindrom?   BURN OUT  sindrom? EmptySre Feb 17, 2016 9:14 pm

Ako do sada nisam imao -imaću sigurno . Mlada koleginica (inače moj "pomoćnik" i oslonac )preko noći otišla na održavanje trudnoće,skoro pa dve godine  . Šeficu će izgleda oterati u penziju ,definitivno . Druga koleginica operisala šaku . 
Tako da sam sada praktično sam na celu službu . 
A moraš da radiš ,jer nam je svima glava u torbi ,otpuštaju nemilosrdno ,kao da žele da unište "javno" zdravstvo .Samo je pitanje dana (nedelje ) kad će da se javi "burn out" .










BURN OUT  sindrom? 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Gost
Gost
Anonymous



BURN OUT  sindrom? Empty
PočaljiNaslov: Re: BURN OUT sindrom?   BURN OUT  sindrom? EmptySre Feb 17, 2016 9:24 pm

Upravo to i jeste problem što su ti praktično ruke svezane. Ne možeš ništa promijeniti. Jedan slobodan dan sam uzela radi porodičnih obaveza, ali zato me sačekalo ni manje ni više 70 naredbi koje je trebalo odmah izvršiti i sve to pored redovnog tekućeg posla. Odmah po dolasku na posao prionem da to završim i nema drugačije nego ostati poslije radnog vremena do večernjih sati a sutra naravno ponovo na posao. Danas na poslu, naravno nastavak ludila i pred kraj radnog vremena kada se požalim da sam već umorna i da mi je koncetracija loša, da ne mogu tako brzo pisati "gospođa" kaže da ne bi trebalo da se žalim i da ima puno sposobnijih od mene. Stvarno sva sreća da sam svjesna da na opšte stanje u kom se nalazim vjerovatno utiču i druge životne okolnosti tako da je stvarno malo falilo da je pošaljem tamo odakle je došla i tako sebi osiguram disciplinsku, a obzirom na novi zakon o radu vjerovatno i otkaz. Zato kažem: ćuti i trpi, nema kud!
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



BURN OUT  sindrom? Empty
PočaljiNaslov: Re: BURN OUT sindrom?   BURN OUT  sindrom? EmptySre Feb 17, 2016 9:26 pm

sonia ::
Sindrom izgaranja- posebna vrsta radnog stresa.


Javlja se kao reakcija na visok nivo hronicnog stresa vezanog za posao kojim se pojedinac bavi.
Manifestuje se:
-emocionalnom prazninom ( oseca se psihicki i fizicki umornim)
-depersonalizacijom (bezosecajnost, cinizam, ravnodusnost prema okolini)
-smanjenom samorealizacijom ( oseca se nestrucnim, nekompetentnim, uz neuspeh u radu)


Burn out syndrom moze se i doma dobiti, ne samo na poslu, recimo majka koja cuva djecu. Sprema po kuci, pere,kuha cisti itd.

Totalno iscrpljenje psihickog i fizickog uma. kafa
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



BURN OUT  sindrom? Empty
PočaljiNaslov: Re: BURN OUT sindrom?   BURN OUT  sindrom? EmptyPon Jan 28, 2019 7:06 pm

Danas sam razgovarala sa ženom koja je imala dijagnoziram burn out-ov sindrom. Barem je ona tako rekla. Ja mislim da je kod nje ustvarii bio i jako prisutan mobing i da je sve skupa dovelo do totalnog sloma. Mlada žena sa svojih 30-ak godina je završila na psihijatriji. Od lijepe i zgodne crnke, težine 60-ak kilograma, došla je do jedva 40 kg. Pokušavala je doći sebi jer je bukvalno sagorila. Sasvim slučajno sam danas u razgovoru sa njom došla do tog saznanja i to zato jer smo spomenuli pletenje kao jogu za mozak, a onda mi je ona ispričala svoju priču i rekla kako joj je upravo pletenje psihijatar savjetovao kao aktivnost da bi se relaksirala i opustila. Završimo nas dvije razgovor i onda ja naravno ostanem u mislima s njom. Pitam se da li je ostavilo traga sve što joj se dogodilo? Pa, jeste. Kao prvo, došle su mlađe generacije u kolektiv, ali nekako su svi upoznati da je bila na liječenju kao osoba sa psihičkim problemima, nosi dvije autoimune bolesti, ima povišen šećer, pritisak i veoma, veoma česte promjene raspoloženja. Zbog njenog zdravstvenog stanja majka je jako patila što je majci pogoršalo zdravstveno stanje pa je ubrzo i umrla, a kod koleginice je vječno ostala prisutna ta griža savjesti da je na neki način ubila svoju majku, kao i pečat da "nije sva svoja".
Sve je tako lančano poveznao i kao u onoj priči: jedna trula jabuka....
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

BURN OUT  sindrom? Empty
PočaljiNaslov: Re: BURN OUT sindrom?   BURN OUT  sindrom? EmptyPon Jan 28, 2019 8:41 pm

justicija ::
Danas sam razgovarala sa ženom koja je imala dijagnoziram burn out-ov sindrom. Barem je ona tako rekla. Ja mislim da je kod nje ustvarii bio i jako prisutan mobing i da je sve skupa dovelo do totalnog sloma. 
Skup faktora kojima smo izloženi ,dovodi  do toga da skoro svi bolujemo od "burn out-a",koji se kod svakoga različito odrazi , fizički ili psihički .Mobing naravno igra veliku ulogu ,naročito sada kada je svaki "šefčić" umislio da je neki "menadžer" a novi pseudo kapitalistički odnosi i opšta atmosfera u radnom okruženju (razni "partijski kadrovi" na "rukovodećim mestima" )im još daje "vetar u leđa ".
Samo u mojoj radnoj jedinici ,"burn out" je dao -jedan infarkt "na nogama" ,jedan blaži moždani udar (takođe "na nogama" ) i bar tri ozbiljna psihijatrijska poremećaja sa bolovanjem (a bogami i hospitalizacijom )  do tada bez razlike potpuno zdravih ljudi ,i to u najboljim godinama .
Problem je u tome što na osnovu "burn out-a " nijedan psihijatar vam neće prepisati bolovanje ,niti će ijedan lekar "povezati" fizičko oboljenje sa tim ,nego će dati eventualno neku diferencijalnu dijagnozu ,prepisati neki bensedin , neki od "zepama" ,ili "xsalol" i to je sve . 
Mnogo vode će proteći pre nego što naše zdravstvo nauči da "prepozna" ,i "prizna" ovaj sindrom .










BURN OUT  sindrom? 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Gost
Gost
Anonymous



BURN OUT  sindrom? Empty
PočaljiNaslov: Re: BURN OUT sindrom?   BURN OUT  sindrom? EmptyPon Jan 28, 2019 9:16 pm

To je tačno Dani, Ali ja nekako imam potrebu da analiziram, preispitujem, pa se onda pitam: da li uopšte iko sagledava šire posledice. Žena je nakon što se tek oporavila susrela se ratom. Šikaniranjem i ponovnim emotivnim i svim drugim stresovima. Borba za život, za opstanak, smrt majke, ponovna borba povratiti krov nad glavom, ostala je sama čitav život. Nema ni kučeta ni mačeta, osim brata koji ima svoju porodicu i sestre koja je takođe sama, ali udaljena od nje stotinjak kilometara. Malo se druži, osim toga na poslu, ima potrebu da priča, da objašnjava, jako je stručna u svom poslu, pametna...ali je grubo rečeno "oštećena i obilježena". Znam da grubo zvuči i ovo što ću reći: ali njen život je uništen. Ostalo je samo to profesionalno ostvarenje, ali i tu zbog pratećih bolesti sve više izostaje....Tužno, pretužno.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

BURN OUT  sindrom? Empty
PočaljiNaslov: Re: BURN OUT sindrom?   BURN OUT  sindrom? EmptyNed Apr 12, 2020 9:40 am

Nema boljeg primera "Burn out" -a ,od ovoga što se sada događa .
Proces oblačenja a još više skidanja zaštitne opreme za koronu je prilično komplikovan ,te premoreni lekari i sestre se upravo tada zaraze . Po SZO -najmanje 10 % je tako "fasovalo" . 
A ima i gore -zabeleženo je nekoliko  samoubistava u Italiji -ljudi nisu mogli više da podnesu taj pritisak. 
Na višegodišnji "burn out" ,inače prisutan kod medicinara ,došla je nova ,velika doza ,i eto...zavšava se često i letalno.










BURN OUT  sindrom? 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

BURN OUT  sindrom? Empty
PočaljiNaslov: Re: BURN OUT sindrom?   BURN OUT  sindrom? EmptyUto Sep 06, 2022 1:05 pm

Eto ,konačno i kod mene došla "maca na vratanca " .
Eto i meni "burn out" -a .
Sedeo sam "od jutra do sutra " ,nizašta (sitne pare) ,ali....kada dođeš do toga da je "stomačna nervoza" tolika da ti se muti (ono vida -što je ostalo ) pred očima ,drhte ruke da moram na sto staviti da mogu da radim sa mikromotorom -onda je dosta .
Ipak sam ja tamo najstariji i sa najviše staža .
Da sam pametan ,nisam smeo dozvoliti ni ovo ...ali smo mi drugačije vaspitani.










BURN OUT  sindrom? 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Gost
Gost
Anonymous



BURN OUT  sindrom? Empty
PočaljiNaslov: Re: BURN OUT sindrom?   BURN OUT  sindrom? EmptyUto Sep 06, 2022 8:32 pm

Danubius ::
Eto ,konačno i kod mene došla "maca na vratanca " .
Eto i meni "burn out" -a .
Sedeo sam "od jutra do sutra " ,nizašta (sitne pare) ,ali....kada dođeš do toga da je "stomačna nervoza" tolika da ti se muti (ono vida  -što je ostalo ) pred očima ,drhte ruke da moram na sto staviti da mogu da radim sa mikromotorom -onda je dosta .
Ipak sam ja tamo najstariji i sa najviše staža .
Da sam pametan ,nisam smeo dozvoliti ni ovo ...ali smo mi drugačije vaspitani.

Na kraju radnog vijeka, u medicinskoj branši, ti bi već trebao dobro poznavati kako da se nosiš s tim, posebno kako da skoro na kraju radnog vijeka ne dozvoliš sebi stanje u kom si se našao.ž

Kasno je da na radnom mjestu mijenjaš nešto, zar ne? Tako malo vremena je ostalo do penzije, ne dozvoli sebi da još više stradaš. Ja da sam na tvom mjestu bih radila koliko mogu, uzela sebi za pravo i da se odmorim kad mi je teško, a nikako sebe ne bih dovodila u stanje koje si opisao.

Btw. moj doktor mi je dao eglonyl za tu stomačnu nervozu i bog ga blagoslovio zbog toga. 50mg i milina jedna.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

BURN OUT  sindrom? Empty
PočaljiNaslov: Re: BURN OUT sindrom?   BURN OUT  sindrom? EmptyUto Sep 06, 2022 8:43 pm

justicija ::

Na kraju radnog vijeka, u medicinskoj branši, ti bi već trebao dobro poznavati kako da se nosiš s tim, posebno kako da skoro na kraju radnog vijeka ne dozvoliš sebi stanje u kom si se našao.ž

Kasno je da na radnom mjestu mijenjaš nešto, zar ne? Tako malo vremena je ostalo do penzije, ne dozvoli sebi da još više stradaš. Ja da sam na tvom mjestu bih radila koliko mogu, uzela sebi za pravo i da se odmorim kad mi je teško, a nikako sebe ne bih dovodila u stanje koje si opisao.

Btw. moj doktor mi je dao eglonyl za tu stomačnu nervozu i bog ga blagoslovio zbog toga. 50mg i milina jedna.
Nosim se sa tim -moje "bolovanje" je u principu da me "zabole za posao" zubic
Toliko mogu ,da od kolega dobijem "bolovanje" kad i koliko hoću .
Tako sam "uzeo" dve nedelje + dve nedelje "godišnjeg" Neću raditi mesec dana . zubic
Lagao bih kada ne bih rekao da sam "umoran od svega" ,ali bih i lagao kada ne bih rekao istinu ....bukvalno, krenem kući ,i "srušim se" zajedno sa bajsom(ispred "hitne" -srećom)
Šta je bilo-ne znam ? Visoka temperatura -ok. Stomačna nervoza ,napetost ,visok pritisak (inače imam idealan) ...kakogod .
Kolaps .
Za 5 minuta sam bio na nogama .
Ali da je došlo do "zamračenja" -jeste .I ne sumnjam u dijagnozu "burn out" Nije od juče -40 godina ja rintam "za dvoje" (to se zna)
Jednom je moralo "pući" Niko nije "supermen" .










BURN OUT  sindrom? 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Sponsored content





BURN OUT  sindrom? Empty
PočaljiNaslov: Re: BURN OUT sindrom?   BURN OUT  sindrom? Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
BURN OUT sindrom?
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» "Mooo" sindrom...
» Sindrom IBS - iritabilna, nervozna creva

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: ŽIVOT I PRIKLJUČENIJA :: ZDRAVLJE :: LEKARSKA ORDINACIJA-
Skoči na: