DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Bosna bez viza? BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Bosna bez viza? BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 Bosna bez viza?

Ići dole 
3 posters
AutorPoruka
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★
bosankaa


Godina : 42
Datum upisa : 17.02.2010

Bosna bez viza? Empty
PočaljiNaslov: Bosna bez viza?   Bosna bez viza? EmptySre Okt 20, 2010 1:10 pm

Još jedna odluka o vizama

U Briselu će danas (20.10.) biti održan sastanak stalnih predstavnika država članica pri EU na kojem će biti donesena odluka o liberalizaciji viznog režima za građane BiH i Albanije. Očekuje se da će stalni predstavnici država EU na nivou ambasadora donijeti pozitivnu odluku, odnosno dati političku podršku kako bi se prijedlog o liberalizaciji viznog režima našao pred ministrima unutarnjih poslova EU na sastanku 08. novembra.

I tako odlaganja iz dana u dan...i da li ce i Bosna imati "bezvizni" rezim,ostaje nam samo da cekamo i da se nadamo...












Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★
bosankaa


Godina : 42
Datum upisa : 17.02.2010

Bosna bez viza? Empty
PočaljiNaslov: Re: Bosna bez viza?   Bosna bez viza? EmptySre Okt 20, 2010 1:17 pm

Evropa | 19.10.2010
Postignuta tehnička saglasnost o ukidanju viza?


Bosna bez viza? 0,,4076241_1,00

Na sastanku radnih grupa za vize i Zapadni Balkan u evropskom Vijeću, predstavnici zemlja članica EU nisu imali ozbilnije primedbe na izvještaj Evropske komisije, kojim se predlaže ukidanje viza za građene BiH i Albanje.

To znači da su poslije Evropske komisije i Evropskog paralmenta i zemlje članice EU na korak do postizanja dogovora o davanju bezviznog režima građanima BiH i Albanije. U Briselu se očekuje da ta odluka bude finalizirana početkom novembra.



Na zajedničkom sastanku u ponedjeljak navečer (18.10.) dvije radne grupe evropskog Vijeća - grupe za vize i grupe za Zapadni Balkan - predstavnici Evropske komisije iznijeli su zemljama članicama EU-a dodatna objašnjenja povodom svog izvještaja kojim se daje “zeleno svjetlo” za primjenu bezviznog režima za BiH i Albaniju. Kako navode diplomatski izvori u Briselu, ovoga puta na sastanku nije bilo bitnijih primjedbi na izvještaj Komisije. Smatra se tako da je među državama članicama Unije postignuta tehnička suglasnost oko ispunjenosti uvjeta za viznu liberalizaciju za BiH i Albaniju.



Specijalni izvjestilac za viznu liberalizaciju Evropskog parlamenta, Tanja Fajon, za Deutsche Welle kaže: “Mislim da postoji tehnička sa glasnost. Ona postoji već duže vrijeme, ne samo od ovog sastanka. Sve što su bile otvorene dileme i pitanja, sve to nije bilo toliko bitno, kao što su bili bitni uslovi. Ti uslovi su sada ispunjeni i ja očekujem pozitivnu odluku.”



Njemačka se ne protivi viznoj liberalizaciji


Kako izvori Deutsche Wellea navode, za razliku od prošlog sastanka radnih grupa za vize i Zapadni Balkan, kada je imala više ozbiljnih zamjerki, Francuska je, ovoga puta, samo ponovila da je neophodno da se u zemljama koje pretendiraju na bezvizni režim pooštri borba protiv kriminala i korupcije, kao i da se efikasno nadgleda primjena usvojenih mjera iz Mapa puta. Nadgledanje implementacije svih usvojenih mjera bitna je stavka i za Njemačku.



Međutim, povodom spekulacija koje su se ovih dana mogle čuti, u kojima se nagovještavalo da Njemačka ima ozbiljnije primjedbe na račun ispunjenosti uslova za viznu liberalizaciju BiH i Albanije, njemački diplomatski izvori u Briselu za Deutsche Welle naglašavaju da nikada nisu imali ništa protiv vizne liberalizacije za ove dvije zemlje, kao i da očekuju da se u EU konačna odluka o tome donese u novembru. Njemački izvori u Briselu kažu da je “cijela stvar na dobrom putu”, iako još nije privedena do kraja.


Bosna bez viza? 0,,6065760_1,00

Politička suglasnost u srijedu, odluka u novembru



U diplomatskim krugovima u Briselu moglo se čuti i da su predstavnici Holandije tražili od Evropske komisije da precizira da li su BiH i Albanija “ispunile sve potrebne uslove” ili još postoje neki uvjeti koje treba ispuniti. Tom prilikom se navodi da je Evropska komisija bila jasna u odgovoru da su svi uslovi zadati u Mapi puta za BiH i Albaniju ispunjeni. Eventualna kolebanja nekih država članica po pitanju vizne liberalizacije, Tanja Fajon, objašnjava mogućim strahom od priliva azilanata, što je bio slučaj početkom ove godine, sa lažnim potražiocima azila iz Srbije i Makedonije:

“Mislim da se neke zemlje jednostavno boje da bi se ista priča mogla ponoviti. Smatram da je sada cijela situacija drugačija jer građani BiH i Albanije bolje znaju šta znači ukidanje viza.”



U srijedu se u Briselu sastaju stalni predstavnici država članica pri EU, koji bi trebalo da postignu i političku suglasnost o veznoj liberalizaciji. To bi vodilo i finalizaciji prijedloga o ukidanju viznog režima za BiH i Albaniju. Taj prijedlog bi, prema svemu sudeći, trebalo da se nađe 8. i 9. novembra pred evropskim ministrima unutrašnjih poslova – kako bi ga konačno potpisali.



Autorica: Marina Maksimović

Odg. ur.: Z. Arbutina












Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

Bosna bez viza? Empty
PočaljiNaslov: Re: Bosna bez viza?   Bosna bez viza? EmptySre Okt 20, 2010 3:08 pm

Ovo sa vizama je izgubilo svaki smisao od kada postoji EU . Vrlo je ponizavajuce stajati u redu pred nekom ambasadom ,a i sigurno ne doprinosi ni turizmu ni trgovini ni zblizavanju naroda . To bi bio dobar potez ,ako Evropa vec ide na brisanje administrativnih granica , neka ispostuje i nas sirotinju .










Bosna bez viza? 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★
bosankaa


Godina : 42
Datum upisa : 17.02.2010

Bosna bez viza? Empty
PočaljiNaslov: Re: Bosna bez viza?   Bosna bez viza? EmptyPon Nov 08, 2010 5:51 pm

08. 11. 2010. 14:51h | Tanjug

Bosni i Hercegovini ukinute vize


Evropska unija ukinula je danas vize Bosni i Hercegovini i Albaniji, javio je radio "Slobodna Evropa“. Predsednik Vlade Republike Srpske Milorad Dodik pozdravio je odluku EU da ukine vize građanima BiH.

Bosna bez viza? 744_pasos1_f

Odluka je donesena jednoglasno na sastanku ministara unutrašnjih poslova 27 zemalja članica EU, što znači da se Holandija složila da povuče rezerve koje je još krajem prošle nedelje imala na ukidanje viza za BiH i Albaniju.

Odluka će 14. decembra biti objavljena u službenom listu EU, a građani BiH će od 15. decembra moći slobodno da putuju. Na snazi ostaju dva kontrolna mehanizma, monitoring kojim će se proveravati da li se dogovoreni i dostignuti standardi poštuju u kontinuitetu i mehanizam ranog upozoravanja u čijem je fokusu pitanje azilanata.



Predsednik Vlade Republike Srpske Milorad Dodik pozdravio je danas odluku EU da ukine vize građanima BiH. "Odlično. U svakom slučaju, dobra vest, pozdravljam to i čestitam svima", rekao je Dodik.




On je novinarima u Banjaluci kazao da je takva odluka trebalo da bude donesena mnogo ranije.

Do odluke o slobodnom putovanju građana kroz zemlje šengena vlasti u BiH morale su da ispune 174 tehnička uslova, od kojih je najvažniji uvođenje biometrijskih pasoša. Evropska komisija je 27. maja predložila ukidanje viza za BiH, a Evropski parlament to prihvatio 7. oktobra.



BiH i Albanija poslednje su zemlje u regionu koje su dobile bezvizni režim. Srbija i Crna Gora dobile su viznu liberalizaciju 19. decembra prošle godine.



Ma ne mogu da vjerujem...Ostaje nam da sacekamo 15. decembar i da se uvjerimo u ovo :thb:











Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
_Batonbreucki_

avatar


Datum upisa : 13.09.2010

Bosna bez viza? Empty
PočaljiNaslov: Re: Bosna bez viza?   Bosna bez viza? EmptyPon Nov 08, 2010 8:34 pm

Napokon.A vidjecemo dal ce to biti dobro zbog odlaska mladih iz nase zemlje.
Opet svako treba da ima slobodu kretanja i trazenja boljih uslova zivota a ne da
zivi u rezervatima(bez viza)...
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

Bosna bez viza? Empty
PočaljiNaslov: Re: Bosna bez viza?   Bosna bez viza? EmptyPon Nov 08, 2010 10:43 pm

_Batonbreucki_ ::
Napokon.A vidjecemo dal ce to biti dobro zbog odlaska mladih iz nase zemlje.
Opet svako treba da ima slobodu kretanja i trazenja boljih uslova zivota a ne da
zivi u rezervatima(bez viza)...
Lepo i normalno , bar za zemlje EU . Ne znam za Bosnu , no nama u Srbiji "bezvizni "režim nije doneo bog zna šta , bar običnim gradjanima .Kvaka 22 je da i dalje nemamo novca za putovanja, i biometrijske pasoše možemo okačiti mački na rep .
Ali hajde da imamo bar tu iluziju da nismo "kužni "za druge.










Bosna bez viza? 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★
bosankaa


Godina : 42
Datum upisa : 17.02.2010

Bosna bez viza? Empty
PočaljiNaslov: Re: Bosna bez viza?   Bosna bez viza? EmptyPon Nov 08, 2010 10:50 pm

Pa ja nesto ne vjerujem da ce mnogi otici iz Bosne...Pokusace neki da odu,ali ako negdje budu imali podrsku,sto bi rekli "odskocnu dasku" i ostace tamo,a ako nemaju neku pocetnu podrsku,tesko da ce ostati...vratice se opet kuci...
Ali u svakom slucaju je dobro...moja familija ce mi moci dolaziti :eee: kao i svi oni koji imaju cim i vole da putuju,sad ce to moci bez maltretiranja oko viza...











Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★
bosankaa


Godina : 42
Datum upisa : 17.02.2010

Bosna bez viza? Empty
PočaljiNaslov: Re: Bosna bez viza?   Bosna bez viza? EmptyUto Dec 14, 2010 11:48 pm

Sve spremno za promotivne letove bez viza

Bosna bez viza? 65A3633F-D6E6-43BC-941F-59D2AE1B73B7_w527_s

Ljudi čekaju u redu kako bi aplicirali za novi biometrijski pasoš uz koji će im od 15. prosinca biti omogućeno putovanje bez viza po zemljama šengenske zone
14.12.2010
[You must be registered and logged in to see this link.]
U srijedu 15. prosinca građanima Bosne i Hercegovine službeno će biti ukinut vizni režim za zemlje šengenske zone.

Tom prigodom iz sarajevske i banjalučke zračne luke bit će upriličeni promotivni letovi do Strasbourga i Bruxellesa.

Let iz Sarajeva do Strasbourga organizira Ministarstvo sigurnosti BiH, a listu putnika čini delegacija od 66 ljudi, među kojima je 26 osoba iz javnog i političkog života, te 40 građana BiH. Jedan od njih je i Redžo Seferović, predstavnik romske zajednice iz Zavidovića, kojemu je ovo prvo putovanje u Europu.

„Drago mi je da sam ja, kao Rom, pozvan na ovaj bezvizni sistem, da mogu putovati i da mogu slobodnim koracima ući na prostor Evropske unije. Moji Romi su bili takoreći u getu. Ne samo Romi. I Bosanci i Hercegovici također. Međutim, došao je taj trenutak, 15. decembar, ako Bog da. Nadam se da ćemo uspjeti u svom slobodnom kretanju u Evropi. Ja, kao Rom koji prvi odlazi na prostor Evropske unije, hoću da kažem da mi je ovo interesantno i da mi je drago“,
kazao je Seferović.
[url=http://BiH: Incko i Fajon dobili ordenje]BiH: Incko i Fajon dobili ordenje[/url]

Promotivnim letom na tlo Europske unije prvi put će zakoračiti i Ibrahim Alić, 67-godišnji umirovljenik iz Gračanice.

„Ranije nigdje nisam putovao, i ovo mi znači sve u životu pošto nisam nikad bio vani. Velika mi je želja ispunjena, primio sam je radosno, a to sam i očekivao. Mi smo, kao država, zaslužili da budemo u Evropi“,
ocjenjuje Alić.

Na listi putnika nalazi se i velik broj studenata iz različitih krajeva Bosne i Hercegovine. Među njima je i Nina Prešić, studentica iz Doboja.

„Opet nam se pruža mogućnost da vidimo nešto novo, da upoznamo neke nove ljude. Ovo je događaj koji svakako ima značaja za nas mlade. Smatram da je vizna liberalizacija svakako dobra za našu državu, prije svega, a prvenstveno za mlađu populaciju“, kaže Prešić.

Na promotivni let pozvani su i predstavnici nevladinog sektora koji su se u proteklom razdoblju aktivno zalagali za približavanje BiH ka EU. Jedan od njih je i Ostoja Avlijaš, predsjednik Omladinskog savjeta iz Istočnog Sarajeva.

„Ovo je jedinstvena prilika da sve ono što sam slušao i gledao preko televizije, jednu saradnju ovdje, u okviru BiH i šire, sa zemljama bivše Jugoslavije, sada osjetim konkretno i da zauzmem svoje mjesto tamo gdje mi pripada. Ja kažem da je moj osnovni moto: protok ljudi, roba i kapitala ne može se zaustaviti, a onda nam neće biti bitno ni ustavno uređenje niti ostalo. Vjerujte, to će donijeti mnogo željeni mir u BiH, a s njim, znate, i sve ostalo – poboljšanje standarda i sve što njeni građani i narodi očekuju“, kazao je Avlijaš.

Za odabir građana koji će na dan službenog ukidanja viza prvi posjetiti zemlje EU bio je zadužen Europski pokret u BiH, kao partner Ministarstvu sigurnosti BiH.

Predsjednik Europskog pokreta BiH Predrag Praštalo kazao je da je za putovanje bilo zainteresirano preko 1200 građana.

„Evropski pokret u BiH je odabir vršio prema regionalnoj zastupljenosti, dakle da iz što više krajeva BiH i što više gradova BiH bude predstavnika. Vodili smo računa da bude zastupljena nacionalna struktura, da ispoštujemo gender, a prije svega, vrlo je bilo bitno da mladi uzmu učešće u ovom putu, odnosno da najveći broj građana bude od onih koji nikada nisu putovali izvan BiH u neku od zemalja EU. Ovih 40 putnika koje Evropski pokret vodi, oni dolaze iz 18 gradova iz cijele BiH i ispoštovali smo sve oblike zastupljenosti, kao što sam već rekao“,
naveo je Praštalo.
Bosna bez viza? 53318F67-C7A6-4695-BDE6-EAC56C5FB870_w270_s
BiH pasoš i nekadašnje Šengen viza, ilustrativna fotografijha

Isti dan iz Banjaluke će biti organiziran promotivni let do Bruxellesa u organizaciji Ministarstva prometa i veza RS. Na popisu se nalazi oko 50 putnika, kaže direktor avio-kompanije „Sky Srpska“ Zoran Injac.

„Spisak i detalji oko same posjete i sve te pripreme vezano za neke proceduralne stvari upravo su u završnoj fazi. Radi se o predstavnicima Vlade i institucija Republike Srpske, predstavnicima gradova i opština RS, mnogobrojnim privrednim delegacijama koje predvodi Privredna komora RS. Zastupljeni su i građani koji će biti izabrani putem predstavljanja na elektronskim medijima, a biće zastupljen i nevladin sektor“,
kazao je Injac.

Jednodnevna posjeta Bruxellesu i Strasbourgu uključuje posjetu institucijama EU, a bit će organizirano nekoliko radnih sastanka na gospodarskoj i regionalnoj razini. Svi putnici koji su na popisu nemaju nikakve troškove putovanja.

Jos svega par minuta i Bosanci mogu pasos u dzep i Bosna bez viza? 669322

Bosna bez viza? 66786 Bosna bez viza? 611333











Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★
bosankaa


Godina : 42
Datum upisa : 17.02.2010

Bosna bez viza? Empty
PočaljiNaslov: Re: Bosna bez viza?   Bosna bez viza? EmptySre Dec 15, 2010 10:20 am

Bez vize za BiH i Albaniju

15. decembar 2010. | 07:49 -> 09:43 | Izvor: B92 Sarajevo -- U ponoć je stupila na snagu odluka o bezviznom režimu za građane Bosne i Hercegovine i Albanije.


Bosna bez viza? 5978270034d0883865bbb2061827531_450x300
U centru Sarajeva održana žurka zbog ukidanja viza (Beta)
Novu eru evropskog puta za građane Bosne i Hercegovine označio je promotivni let aviona sa 66 putnika, koji će sleteti u Strazbur, Pariz, Rim i Ljubljanu.

Radost zbog otvaranja granica prema Evropi nije pomutilo ni novo saznanje – kontrole na granicama su znatno oštrije nego u vreme viznog režima.

Građanima Bosne i Hercegovine od ponoći je ispunjen veliki san – granice prema zemljama šengenskog prostora su otvorene, pa više neće morati satima stajati pred ambasadama evropskih zemalja, čekajući vizu za svako putovanje.

Promotivni let prema Strazburu, Parizu, Rimu i Ljubljani i službeno je označio stupanje na snagu bezviznog režima, kojem su prethodila ozbiljna upozorenja kako građani pored prava na putovanje imaju i obaveze.

Većina građana shvata da ovo ne znači i mogućnost trajnog boravka i zaposlenja u Evropi.

Na graničnim prelazima, kao i na sarajevskom aerodromu, oseća se nešto kao praznično raspoloženje. Putnici su svesni da bezvizni režim donosi i neke promene pri samom prelasku granice, pa im ne smeta saznanje da će kontrole na granicama ponekad biti mnogo strožije nego u vreme viznog režima.

Prazničnu atmosferu upotpunio je i dolazak slovenačke zastupnice u evropskom parlamentu Tanje Fajon, koju građani i vlasti u Bosni i Hercegovini smatraju najzaslužnijom za ukidanje viza.

Njoj je u utorak uručen orden evropskog pokreta i počasni doktorat američkog univerziteta u Bosni i Hercegovini na svečanosti koja je okončana simboličnim paljenjem viza i rušenjem viznog zida tačno u ponoć u sarajevskom hotelu Evropa.











Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Bosna bez viza? Empty
PočaljiNaslov: Re: Bosna bez viza?   Bosna bez viza? Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Bosna bez viza?
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» BOSNA I BOSANCI

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: GEOGRAFIJA PREBIVALIŠTA/ETNOSI :: DRŽAVE :: BOSNA i HERCEGOVINA-
Skoči na: