DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Duga BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Duga BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 Duga

Ići dole 
4 posters
AutorPoruka
jutarnja izmaglica

jutarnja izmaglica


Godina : 68
Location : Beograd,moj rodni grad
Humor : smehoholicarka
Datum upisa : 11.08.2010

Duga Empty
PočaljiNaslov: Duga   Duga EmptySub Okt 23, 2010 11:31 am

[You must be registered and logged in to see this image.]
Gde vas čeka ćup pun zlatnika? Legenda kaže "na kraju duge". Ipak, oni koji tragaju za blagom biće razočarani jer duga koja se ukazala iznad Malezije nema kraj – pravi savršen krug na nebu.

Neobičan prizor koji se u ponedeljak mogao videti na nebu iznad Malezije zapravo nije prava duga, već redak fenomen koji se javlja kada je sunce nisko, a njegovi zraci dopiru do sićušnih kristala leda koji se nalaze u atmosferi na visini od oko deset kilometara, piše "Dejli mejl" (Daily Mail).

Zraci sunca se tada rasipaju na specifičan način formirajući savršenu, kružnu "dugu" sa suncem u centru.

(MONDO)

Predivno izgleda 55555
Nazad na vrh Ići dole
http://magnolija.serbianforum.info/forum.htm
jutarnja izmaglica

jutarnja izmaglica


Godina : 68
Location : Beograd,moj rodni grad
Humor : smehoholicarka
Datum upisa : 11.08.2010

Duga Empty
PočaljiNaslov: Re: Duga   Duga EmptySub Okt 23, 2010 11:34 am

Evo jos jednog primera-
Nije iznad Malezije, ali da ne bih otvarala novu temu za jos jednu interesantnu dugu..

Ova je uslikana pre par meseci na granici Idaho/Washington.
Nastaje ako su na nebu "cirrus" oblaci, sa dovoljno ledenih kristala kroz koje prolaze
suncevi zraci pod uglom od 58 stepeni..

Fire Rainbow
[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
http://magnolija.serbianforum.info/forum.htm
jutarnja izmaglica

jutarnja izmaglica


Godina : 68
Location : Beograd,moj rodni grad
Humor : smehoholicarka
Datum upisa : 11.08.2010

Duga Empty
PočaljiNaslov: Re: Duga   Duga EmptySub Okt 23, 2010 11:45 am

[You must be registered and logged in to see this image.]

Primarna i sekundarna duga zajedno
Nazad na vrh Ići dole
http://magnolija.serbianforum.info/forum.htm
Zana

Zana


Godina : 59
Datum upisa : 30.05.2012

Duga Empty
PočaljiNaslov: Re: Duga   Duga EmptyPet Avg 03, 2012 8:09 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

Duga Empty
PočaljiNaslov: Re: Duga   Duga EmptySub Nov 29, 2014 1:01 am

Kako nastaje duga?

Duga spada u najljepše pojave u prirodi i čovjek se dugo pitao što je duga. Duga je optička i meteorološka pojava višebojnog luka na nebu koji nastaje kada sunčeva svjetlost obasjava sitne kapljice vode u atmosferi.
Boje u dugi čine kontinuirani spektar sa crvenom na vanjskoj i ljubičastoj na unutarnjoj strani luka, ali se tradicionalno obično navode kao crvena, narančasta, žuta, zelena, plava i ljubičasta. Čak je i Aristotel, stari grčki filozof, pokušao objasniti pojavu duge. Sunčeva svjetlost ili obična bijela svjetlost, zapravo je mješavina svih boja. Zacijelo ste vidjeli što se zbiva kad svjetlost padne na kosi brid zrcala ili na mjehurić sapunice. Bijela svjetlost se prelama u različitim bojama. Predmet što na taj način može prelamati svjetlost zove se optička prizma. Boje što se tada javljaju stvaraju jednu prugastu vrpcu, i svaka boja postupno prelazi u iduću. Ta se vrpca zove spektar.
Duga je jedan veliki spektar ili vrpca boja. Stvara se prelamanjem sunčeve svjetlosti kroz kišne kapi. Kišne kapi djeluju kao prizme. Duga se vidi samo za vrijeme kiše, kad istodobno pada kiša i sije sunce. Ako se tada nalazite u sredini, pa je iza vas sunce, a ispred vas pada kiša, tada vidite dugu! Preko ramena vam sunce sije i obasjava kišne kapi, koje prelamaju svjetlost i pretvaraju je u spektar ili vrpcu boja. Sunce, vaše oči i središte luka duge moraju stajati u pravoj liniji!
Kada je sunce suviše visoko, ta prava linija se ne može postići. Zato se duga vidi samo rano ujutro ili kasno popodne. Jutarnja duga znači da sunce si ja na zapadu, a kiša pada na istoku.Praznovjerni ljudi su nekad vjerovali da je duga loš znak. Mislili su da se ljudske duše dugom penju na nebo i da će, kad se pojavi, duga, netko umrijeti.

[You must be registered and logged in to see this image.]










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

Duga Empty
PočaljiNaslov: Re: Duga   Duga EmptyNed Jan 11, 2015 12:43 am

Legende o dugi

Veličanstveni luk koji se spušta s nebesa u čarobnim bojama stare je narode inspirirao na divne priče. Nije teško razumijeti divljenje koje su drevni stanovnici naše planete iskazivali prema dugi kad ona niti danas, u doba kad atmosferalije ne predstavljaju neobjašnjivu nepoznanicu, ne ostavlja nikoga tko je vidi ravnodušnim.

''Moje srce poskoči kad posmatram dugu na nebeskom svodu: Tako je bilo kad je moj život započeo; Tako je sada kada sam muškarac; Neka tako bude i kada ostarim, ili me pustite neka umrem!''

Ovim je riječima Wordsworth opisao način na koji ljudi razmišljaju o dugi već stoljećima i tisućljećima. Duga je našla svoje mjesto u nekima od svetih knjiga čovječanstva, oko nje su se sprezali mitovi i praznovjerja, a mnoge od tih priča daleko su zanimljivije od istine. Mnogim pričama ljudi i danas hrane dječju maštu, umjesto da je opterećuju složenim znanstvenim objašnjenjima.

Irske legende, primjerice, govore o vilenjacima koji skrivaju ćupove sa zlatom na kraju duge. No, dosad se nitko nije obogatio pronalaskom ćupa jer vilenjaci pribjegavaju varkama. Stoga se duga pomiče kako namjernik u potrazi za vilenjačkim zlatom pokušava pristići do njenog kraja.

Slično tome je ovdašnje vjerovanje da će djevojčica koja protrči kroz dugu zadobiti oblik dječaka, ili da će se osobi koja to učini ostvariti najveća želja. Bilo kako bilo, čini se da je to nemoguće jer ta svjetlosna pojava kao da izmiče baš kada pomislite da ste joj se približili.

U srednjevjekovnoj su Njemačkoj mnogi vjerovali da se četrdeset godina prije kraja svijeta na nebu neće pojaviti niti jedna duga. Tako bi s pojavom duge narod osjetio olakšanje jer svijet je miran još barem četrdeset godina.

Mnoge kulture diljem svijeta vjerovale su da duge vode do Bogova. Neka plemena sjevernoameričkih Indijanaca nazivala su dugu stazom duša. U Japanu su je neki oslovljavali plutajućim mostom nebesa. Mitovi Havaja i Polinezije nazivaju dugu putem u gornji svijet. Stanovnici austrijskih Alpi kazuju da pravednici odlaze u raj preko duge, dok su isto govorili Novozelanđani za svoje poglavice.

Možda je najpoznatija nordijska legenda o dugi koja predstavlja plamteći most što spaja zemlju i nebo. Njime se Bogovi spuštaju među nas smrtnike i ponovno vraćaju u svoje odaje. Kada dođe kraj svijeta, i taj most, pod nazivom Bifrost, urušit će se i nestati.

Dok je većina naroda imala na temelju vlastitih vjerovanja razloga biti radosna pri ukazivanju duge, mnogi su s jezom u kostima dočekivali taj predivni fenomen. Pripadnici naroda Zulu smatrali su da je to golema natprirodna zmija i nazivali je zmijskim lukom, vjerujući da te nemani izlaze na površinu nakon kiše da bi proždrijele ljude i stoku.

Duga nosi dobru ili lošu sreću, razni narodi imaju drukčije interpretacije. Često se kaže da je loša sreća ako kraj duge leži na vodi. Dobro je ako se pojavi na dan rođenja djeteta. Slaveni su se bojali gledati u dno duge, strahujući da će im to donijeti smrt. Drugi su se bojali da pokazivanje prstom na najvišu točku duge donosi nesreću. Ako to učinite, mogao bi vas pogoditi grom, ili vam izrasti čir, ili bi vam mogao otpasti taj nestašni prstić kažiprstić).

Duga je i dan danas u rječniku simbola definirana na isti način kako ju je u osvit novog svijeta definirao mudri Noa – simbolom nade.

Jedno indijansko proročanstvo predskazuje da će Zemlja oboliti. Tada će se okupiti pleme sastavljeno od pripadnika svih svjetskih kultura koji vjeruju u djela, a ne u riječi. Zajedno će raditi na zaliječenju Zemlje. Bit će poznati kao Dugini ratnici.

Izvor: Revija "Odisej"










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
podbarac
Lala iz Bosne
Lala iz Bosne
podbarac


Godina : 68
Location : Novi Sad
Humor : Ta dašta
Datum upisa : 30.11.2012

Duga Empty
PočaljiNaslov: Re: Duga   Duga EmptyNed Jan 11, 2015 7:09 am

[You must be registered and logged in to see this image.]










[You must be registered and logged in to see this link.]
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

Duga Empty
PočaljiNaslov: Re: Duga   Duga EmptyUto Jan 13, 2015 2:13 am

Proći ispod duge...(renči 65)
Ova je slika povod nastanku ovih redova, naprosto me oduševila sa tim bojama i suprotnostima, polje kukuruza, nebo u raznim nijansama plavičaste i na kraju svega duga... nastala je na putu prema kući, a slikala ju je moja kćerka... dostići dugu i proći ispod nje... što je na kraju... nitko nije otkrio, kao i ono drugo vječno pitanje, što krije ono veliko plavetnilo iznad naših glava...

Proći ispod duge... želja ili obmana... priča, legenda ili za one s malim zrncem mašte i nešto više ili... prosudite sami...ponekad je dobro pokrenuti tu uspavanu maštu u vama, jer bi svijet možda bio, naglasak je na onom  " možda ", bolje mjesto, ali već unaprijed znam da je to gotovo nemoguće, zbog onih drugih... nemaštovitih, " realnih " koji gledaju sve kroz neki svoj interes...

Što je povod ovim redovima... kao što rekoh jedna slika, mog malog anđela, slikana na putu prema kući, jednog predvečerja... što je na kraju duge, ima li što... ja mislim da je to kuća, dom, ono naše mjesto gdje smo okruženi najbližima, gdje smo sretni... rekoh anđela, zašto, što to oni imaju s dugom... nekako mislim da sam ipak prošla ispod duge itamo našla svoja dva anđela... postoje li oni, nebitno je da li imaju krila, da li imaju moć i snagu... mislim da postoje, ovi moji nemaju krila, ali imaju sve ono ostalo, što je potrebno... prije svega daju mi snagu i volju, zbog njih sam sretna, vrlo sretna, često i ponosna na njihove uspjehe, jer ih smatram i svojima...

Često se pitam, koji je smisao našeg postojanja i eto odgovora... novi život....sve ostalo u našim životima je prolazno, posao, karijera, kuće, stanovi, vikendice, ali oni su to nešto što ostaje i iza nas, svjedoči o našem postojanju... život je čudo...

Ima naravno i onih drugih i drugačijih ljudi, kojima nije bitan ni dom, ni ništa drugo... neki od nas nemaju u sebi  " ono nešto " što nas i čini čovjekom... kao neka prazna ljuštura školjke... bez bisera...

Govorila sam o svojim anđelima, čitaj djeci... često i u najtežim životnim trenucima, oni su bili ona ruka koja nosi " fenjer života " i ne dopušta da se fitilj ošteti i plamen ugasi... dvije slike stoje na polici, jedna prema drugoj, vidljive su s svih mjesta... svaki uspjeh, ali i pad zajedno, barem u mislima... a glas preko mobitela znači sreću... a tek dolazak...

Proći ispod duge i postati netko drugi, to je bila samo želja malene Srne iz Šimonovićeve pripovjetke... nepotrebno je i suvišno... netko drugi... uzaludan trud, dovoljno je biti ono što jeste i alo se potruditi i nastojati biti boljim čovjekom... a sve ostalo je ipak samo mašta... iako i malo mašte pomaže ponekad, vjerujte mi, a ništa ne stoji, provjereno je...

Proći ispod duge i postati netko drugi, nemam ja takve pretenzije, jer sam kao što se kaže " samo slučajni putnik namjernik, a život je veoma prolazna stvar... treba ga iskoristiti... a ne težiti nemogućem...

Da zaključim, iako nisam prošla ispod duge, došla do njenog kraja, našla kao što neki kažu ćup s zlatom, mislim da sam ipak nešto pronašla ovdje, kao što rekoh ono što mi je veoma bitno... moja dva anđela i dom... mislim da je i mnogima od vas to bitno... a onaj ćup, ma nije sve ni u njemu, ali poneki od nas to kasno shvate, kada već bude prekasno za ostalo...



[You must be registered and logged in to see this image.]










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Sponsored content





Duga Empty
PočaljiNaslov: Re: Duga   Duga Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Duga
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: PRIRODA I ŽIVI SVET :: MAJKA PRIRODA I NJENI ODGOVORI-
Skoči na: