DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
ETNO-EKO SELA - Page 2 BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
ETNO-EKO SELA - Page 2 BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 ETNO-EKO SELA

Ići dole 
+8
Astra
Vangelis
Krupljanka
Kijara-brm
cojle
Lily
svilanaasvaltu
Danubius
12 posters
AutorPoruka
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

ETNO-EKO SELA - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: ETNO-EKO SELA   ETNO-EKO SELA - Page 2 EmptyČet Jun 19, 2008 9:47 pm

First topic message reminder :

ETNO SELO U DELIBLATSKOJ PEŠČARI

Prvo etno selo tog tipa u našem kraju smešteno je u Deliblatskoj peščari, blizu Bele Crkve.




Po poreklu Deliblatska peščara je jedinstvena u Panonskoj niziji a njen karakterističan dinski reljef ne sreće se tako izražen, nigde u ovom delu Evrope. Deliblatska peščara je stanište velikog broja ptica i životinja, poznata po plemenitoj divljaći: jelenu i srni, ali i po tome što u njoj već vekovima živi vuk. Danas je Deliblatska peščara zaštićena kao specijalni prirodni rezervat. Nalazi se u Južnom Banatu između Dunava i zapadnih padina Karpata, dok se na severozapadu prostire do naselja Vladimirovac i saobraćajnice Beograd - Vršac.

U srcu Delibatske peščare, blizu Bele Crkve nalazi se etno selo kog sačinjava i gde je smešteno 5 živih salaša, a ranije ih je bilo 25.

Posetom lokacije ,,Labudovo okno,, koje obuhvata površinu od 2.500 hektara močvarnih terena obale, ade i reku Dunav i Karaš smešteno je etno selo koje zahteva revitalizaciju postojećih objekata u cilju ruralnog razvoja. Revitalizacijom objekata akcenat se stavlja na upotrebnu vrednost i estetiku, što će unaprediti lepotu krajolika. Radi se o manjim objektima – seoske crkve i dve završene kuće u turističke svrhe jer su kuće u stilu sela iz 19.veka.

Rekonstrukcijom etno sela neće biti narušena životna sredina u bližoj i daljoj okolini.

Ovi salaši ne obnavljaju se samo u cilju turizma, već je na njima nalazi i farma Podolaca i Mangulica – genetički resursi.

Prirodne karakteristike i jedinstvenost ovog kraja čine ga pogodnim za rekreaciju, lov i ribolov, nautički turizam, a pre svega ekološki turizam.


[You must be registered and logged in to see this image.]










[You must be registered and logged in to see this image.]


Poslednji izmenio danubius dana Čet Jun 19, 2008 9:58 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/

AutorPoruka
sonia
حبيبي



Datum upisa : 23.03.2008

ETNO-EKO SELA - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ETNO-EKO SELA   ETNO-EKO SELA - Page 2 EmptyNed Dec 06, 2009 7:00 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]


Etno selo “Stanišići” osnovano je 2003. godine, zahvaljujući inspiraciji Borisa Stanišića. Više od nekoliko godina on je putovao po srpskim selima srednje Bosne u potrazi za starim kućama i predmetima koji će sačuvati predstavu o jednom vremenu i kulturi življenja sa kraja 19. i početka 20. veka. Rezultat je autentično planinsko selo u sred semberske ravnice.
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي



Datum upisa : 23.03.2008

ETNO-EKO SELA - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ETNO-EKO SELA   ETNO-EKO SELA - Page 2 EmptyNed Dec 06, 2009 7:04 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]
U selu se danas izdvajaju dve celine, Jedna prikazuje svetovni život i izgrađena je od drveta. Čine je drvene kuće – brvnare sa pokućstvom koje im je vekovima pripadalo. Kuće povezuju popločane kamene staze, a u centru sela su dva jezera.
Druga celina je duhovnog karaktera i predstavljena je srednjevekovnom arhitekturom građenom u kamenu, koja je u stvari skup replika istorijskog i religijskog značaja.
Nazad na vrh Ići dole
Vangelis




Datum upisa : 20.10.2009

ETNO-EKO SELA - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ETNO-EKO SELA   ETNO-EKO SELA - Page 2 EmptyNed Dec 06, 2009 7:17 pm

Ma zivelo se extra pod Turcima... Bas u takvim kucicama... Hebe to sto im ponestalo cvrste gradje... Pojela vlaga drvo... Sto se Stanisica tice,porodica raseljena pod Velikom seobom 16.. i neke... Iz vise pravaca,neki se zaustavili kod danasnje Subotice,ostatak ostao u CG ili dosao u Centralnu Srbiju... Tako su ziveli mozda oni iz Dubrovnika 14... i neke... Al hebe deficit dokaza... Toliko o tome...
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




ETNO-EKO SELA - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ETNO-EKO SELA   ETNO-EKO SELA - Page 2 EmptyNed Dec 06, 2009 8:56 pm

Vangelis ::
Sto se Stanisica tice,porodica raseljena pod Velikom seobom 16.. i neke... Iz vise pravaca,neki se zaustavili kod danasnje Subotice,ostatak ostao u CG ili dosao u Centralnu Srbiju... Tako su ziveli mozda oni iz Dubrovnika 14... i neke... Al hebe deficit dokaza... Toliko o tome...

Ala si potkovan znanjem o Stanišićima, svaka čast. Imam jednog prijatelja koji nosi to prezime pa ću da ga pitam šta on zna. [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Vangelis




Datum upisa : 20.10.2009

ETNO-EKO SELA - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ETNO-EKO SELA   ETNO-EKO SELA - Page 2 EmptyNed Dec 06, 2009 9:00 pm

Kornelija ::
Vangelis ::
Sto se Stanisica tice,porodica raseljena pod Velikom seobom 16.. i neke... Iz vise pravaca,neki se zaustavili kod danasnje Subotice,ostatak ostao u CG ili dosao u Centralnu Srbiju... Tako su ziveli mozda oni iz Dubrovnika 14... i neke... Al hebe deficit dokaza... Toliko o tome...

Ala si potkovan znanjem o Stanišićima, svaka čast. Imam jednog prijatelja koji nosi to prezime pa ću da ga pitam šta on zna. [You must be registered and logged in to see this image.]

Pitaj ga... I ja nosim to prezime... Pa da uporedimo informacije... migg
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي



Datum upisa : 23.03.2008

ETNO-EKO SELA - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ETNO-EKO SELA   ETNO-EKO SELA - Page 2 EmptySre Dec 09, 2009 6:22 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma



Datum upisa : 20.06.2008

ETNO-EKO SELA - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ETNO-EKO SELA   ETNO-EKO SELA - Page 2 EmptySre Dec 09, 2009 6:36 pm

Gledala sam dosta sture reportaze i mislim da vrijedi doci,bar na TV izgleda bajno.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
sonia
حبيبي



Datum upisa : 23.03.2008

ETNO-EKO SELA - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ETNO-EKO SELA   ETNO-EKO SELA - Page 2 EmptySre Dec 09, 2009 6:41 pm

Astra ::
Gledala sam dosta sture reportaze i mislim da vrijedi doci,bar na TV izgleda bajno.



Oh, kako bi volela da posetim to mesto , bar na jedan dan [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Lily
First Bride



Datum upisa : 12.09.2008

ETNO-EKO SELA - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ETNO-EKO SELA   ETNO-EKO SELA - Page 2 EmptySre Dec 09, 2009 7:01 pm

.. predivno je.. i to ne zato sto je blizu Sidu.. [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

ETNO-EKO SELA - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ETNO-EKO SELA   ETNO-EKO SELA - Page 2 EmptyČet Dec 10, 2009 6:49 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]


...dan i noc..........










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
cojle
Zaštitnik seljačkih prava
Zaštitnik seljačkih prava
cojle


Location : Kumova slama
Humor : smešan samom sebi
Datum upisa : 09.08.2009

ETNO-EKO SELA - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ETNO-EKO SELA   ETNO-EKO SELA - Page 2 EmptyČet Dec 10, 2009 7:45 pm

sonia ::

...dan i noc..........

Po severnoevropskom vremenu! [You must be registered and logged in to see this image.]











Seljak sam pa umem i reč da probiram!
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

ETNO-EKO SELA - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ETNO-EKO SELA   ETNO-EKO SELA - Page 2 EmptyPon Maj 31, 2010 6:30 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]


Negde sam cula ili procitala, sad se ne secam tacno, ali kaze da je ovo selo posetilo vec milion ljudi. Pa, valjda cu i ja imati to zadovoljstvo...
Ziveti bajku jedan dan..










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★
bosankaa


Godina : 42
Datum upisa : 17.02.2010

ETNO-EKO SELA - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ETNO-EKO SELA   ETNO-EKO SELA - Page 2 EmptyPon Maj 31, 2010 6:57 pm



Jedno od ljepsih mjesta u Bosni.
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

ETNO-EKO SELA - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ETNO-EKO SELA   ETNO-EKO SELA - Page 2 EmptyPon Maj 31, 2010 7:07 pm

Bosna je lepa , uzduz i popreko, ima tu puno toga da se vidi, ali moja je zelja, osim da se jos jednom napijem vode sa Bascarsije, a ono, da dozivim i ovo selo, na kratko..Eto... [You must be registered and logged in to see this image.]










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★
bosankaa


Godina : 42
Datum upisa : 17.02.2010

ETNO-EKO SELA - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ETNO-EKO SELA   ETNO-EKO SELA - Page 2 EmptyPon Maj 31, 2010 7:14 pm

sonia ::
Bosna je lepa , uzduz i popreko, ima tu puno toga da se vidi, ali moja je zelja, osim da se jos jednom napijem vode sa Bascarsije, a ono, da dozivim i ovo selo, na kratko..Eto... [You must be registered and logged in to see this image.]

Bosna je specificna i puna prirodnih krasota.Ko voli prirodu,mislim da posjetom Bosni nece ostati ravnodusan na njene ljepote.
Ako vec budes u prilici da posjetis Bijeljinu,etno selo...predlozila bih ti da posjetis i Dvorove.Odlicno je :))
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

ETNO-EKO SELA - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ETNO-EKO SELA   ETNO-EKO SELA - Page 2 EmptyPon Maj 31, 2010 7:25 pm

Mogla bi ja turneju da napravim tamo na zimu... Sarajevo, Banja Luka, Zenica, Bijeljina ( sto da ne?) , pa Visegrad i ..... [You must be registered and logged in to see this image.]







[You must be registered and logged in to see this image.]










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Aurora Borealis

Aurora Borealis


Datum upisa : 17.12.2009

ETNO-EKO SELA - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ETNO-EKO SELA   ETNO-EKO SELA - Page 2 EmptyPon Maj 31, 2010 7:32 pm



Sonja ....ovo moras posjetiti....predivno je.....ima toga dosta sta bi mogla da vidis..... srce
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

ETNO-EKO SELA - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ETNO-EKO SELA   ETNO-EKO SELA - Page 2 EmptyPon Maj 31, 2010 7:42 pm

Hahhaha, naravno! Ti ces da me povedes, pa me posle izgubi negde usput! [You must be registered and logged in to see this image.]










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Aurora Borealis

Aurora Borealis


Datum upisa : 17.12.2009

ETNO-EKO SELA - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ETNO-EKO SELA   ETNO-EKO SELA - Page 2 EmptyPon Maj 31, 2010 7:53 pm

sonia ::
Hahhaha, naravno! Ti ces da me povedes, pa me posle izgubi negde usput! [You must be registered and logged in to see this image.]

mozda cu da te izgubim negdje...hehheh...uglavnom nece biti lose....ali ne stvarno ....predivno je....a ima jos toga puno da vidis.....al i ti ces mene da vodis u Nis..... migg
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

ETNO-EKO SELA - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ETNO-EKO SELA   ETNO-EKO SELA - Page 2 EmptyPon Maj 31, 2010 8:03 pm

Aurora Borealis ::
sonia ::
Hahhaha, naravno! Ti ces da me povedes, pa me posle izgubi negde usput! [You must be registered and logged in to see this image.]

mozda cu da te izgubim negdje...hehheh...uglavnom nece biti lose....ali ne stvarno ....predivno je....a ima jos toga puno da vidis.....al i ti ces mene da vodis u Nis..... migg





Nego kako?!! [You must be registered and logged in to see this image.] Samo ja cu morati da te cuvam, CE te ukradu, mori, mnogo si mi ubava!



Svi za Nis, dodji i ti da vidis,
tu se voli , peva , pije, tako zive sve Nislije..
Cokek svira, ritam nosi,
nije vazno sta si , ko si,
Pevaj, igraj, nek' se ori,
pusti srce neka zbori!
......................................
Jesi l' cula, mili rode, svi putevi za Nis vode,
sto ne dodjes malo dole,
pa da vidis gde je bolje?1
Tu se igra , peva, pije, tako zive meraklije..
Tu se voli, igra, pije, tako zive sve Nislije!










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Aurora Borealis

Aurora Borealis


Datum upisa : 17.12.2009

ETNO-EKO SELA - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ETNO-EKO SELA   ETNO-EKO SELA - Page 2 EmptyPon Maj 31, 2010 8:07 pm

moracu i ja da obidjem malo te krajeve....vakat je...... migg
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

ETNO-EKO SELA - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ETNO-EKO SELA   ETNO-EKO SELA - Page 2 EmptyČet Jun 10, 2010 3:37 pm

Aurora Borealis ::
moracu i ja da obidjem malo te krajeve....vakat je...... migg


[You must be registered and logged in to see this image.]










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

ETNO-EKO SELA - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ETNO-EKO SELA   ETNO-EKO SELA - Page 2 EmptyPet Okt 08, 2010 7:58 pm

Ljubiš



Selo Ljubiš u koje(m) se zaljubiš
[You must be registered and logged in to see this image.]Dobrodošli u Ljubiš

Ljubiš udaljen 15 km od centra Zlatibora. Ljubiš je naselje u opštini Čajetina u Zlatiborskom okrugu, jedno od većih Zlatiborskih sela koje se nalazi između vrhova Murtenice, Borkovca i Jasenova.
Prosečna nadmorska visina iznosi oko 850m (najniži deo je 810m, dok je najviši vrh Borkovca oko 1000m). Ljubiš se sastoji iz centralnog dela (centra) i zaselaka Gornjeg Ljubiša i Donjeg Ljubiša.

Selo je karakteristično po bogatstvu i raznovrsne flore, pogotovu lekovitog bilja, pečuraka i šumskog voća. Kroz njega protiče reka Ljubišnica na kojoj su izgrađeni ribnjaci kalifornijske pastrmke. U Ljubišu je rođen i naš poznati pesnik Ljubivoje Ršumović.

[You must be registered and logged in to see this image.]U selu se mogu videti stare kuće a neke su u etno stilu. Domaćini vredno rade na vraćanju starog sjaja selu i ozbiljno se bave etno turizmom čekajuću i ispraćajući turiste kako iz regiona tako i iz celog sveta.

Specijaliteti sela Ljubiš su med, pršut, domaća rakija, jagnjetina ispod sača, teletina ispod sača, kuvani kupus u zemljanom loncu i ostala tradicionalna jela koja jednom kada probate uvek ćete se vraćati. Bićete svedok poznatog srpskog gostoprimstva i moći ćete da se odmorite kao nikada pre. Budićete se uz zvuke jaganjaca a uveče će vas na miran san ispraćati zvezde u velikom broju.

U blizini sela Ljubiš se nalazi selo Gostilje gde se nalazi vodopad koji vredi obići
(serbia tourist)










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

ETNO-EKO SELA - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ETNO-EKO SELA   ETNO-EKO SELA - Page 2 EmptySub Mar 09, 2013 9:51 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]


Kraljevsko selo Kotromanićevo

[You must be registered and logged in to see this image.]










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

ETNO-EKO SELA - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ETNO-EKO SELA   ETNO-EKO SELA - Page 2 EmptySub Mar 09, 2013 9:54 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]

Lepota..










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-
Lakota


Datum upisa : 11.07.2013

ETNO-EKO SELA - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ETNO-EKO SELA   ETNO-EKO SELA - Page 2 EmptyNed Okt 13, 2013 2:17 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-
Lakota


Datum upisa : 11.07.2013

ETNO-EKO SELA - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ETNO-EKO SELA   ETNO-EKO SELA - Page 2 EmptyNed Okt 13, 2013 2:18 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-
Lakota


Datum upisa : 11.07.2013

ETNO-EKO SELA - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ETNO-EKO SELA   ETNO-EKO SELA - Page 2 EmptyNed Okt 13, 2013 2:21 pm

Labudovo okno
[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

ETNO-EKO SELA - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ETNO-EKO SELA   ETNO-EKO SELA - Page 2 EmptyPon Okt 14, 2013 12:09 am

ETNO EKO SELA



[You must be registered and logged in to see this image.]

Dosta vam je hotelskih betonskih divova, koliko god zvjezdica imali i koliko god njihova ponuda bila bogata? U tom slučaju sasvim sigurno je itekako dobrodošla promjena boravak u nekom od etno-eko sela kojih je posljednjih godina sve više na području Splitsko-dalmatinske županije, kako na obalnom i zagorskom dijelu, tako i na otocima.
Povratak prirodi i tradiciji sve je izraženiji trend, a neotkrivene ljepote stare Dalmacije, izvan turističke vreve na obali, stoljetne kamene kuće koje odišu mediteranskim mirom, nadohvat su ruke svim namjernicima željnima drugačijeg odmora, putnicima koji tragaju za netaknutom prirodom i prekrasnim morem.
Brojne su se zemlje okrenule razvoju održivih modela ruralnog turizma, Splitsko-dalmatinska je županija, prvenstveno na temeljima provjerenog talijanskog i istarskog modela, krenula s projektom etno-eko sela, specifičnih izletničkih, smještajnih, agroturističkih, umjetničkih ili kombiniranih naselja čija je svrha očuvanje kulturne baštine, obnova starih kuća, gospodarskih i drugih objekata, zaustavljanje raseljavanja i povratak domicilnog stanovništva, oživljavanje tradicijske proizvodnje i starih obrta, proizvodnja zdrave hrane...
Etno-eko sela odražavaju dalmatinsku pučku kulturu i graditeljske običaje, iz većine se pruža prekrasan pogled na more, dok ona koja su 'zakinuta' za tu kvalitetu imaju idealnu mikroklimu. Sela su to koja su nastajala stoljećima, građena u skladu s prirodnim zakonitostima svoga kraja, i to je upravo ono što nude današnjim gostima – povratak prirodi obogaćenoj kulturnom tradicijom.
Posjetiteljima se nude i osebujni izleti pješice, na biciklima ili konjima, razni oblici aktivnog turizma od sudjelovanja u poljoprivrednim radovima i sakupljanja ljekovitog bilja, do raftinga, penjanja po stijenama, sportskog ribolova... Mnoga etno-eko sela svega su desetak minuta vožnje udaljena od velikih marina, što ih čini idealnim izletničkim odredištima za nautičare koji tako mogu upoznati sasvim drugačiju sliku obale ili otoka.
Etno-eko sela ponajprije su savršena mjesta za opuštanje u miru i tišini koju uznemiravaju samo zvuci prirode, zanosni mirisi dalmatinskoga bilja i pogled na sjajne zvijezde koje je, za razliku od onih hotelskih, nemoguće prebrojati.
U Splitsko-dalmatinskoj županiji dosad je uređeno tridesetak etno-eko sela na otocima, u priobalnom te zagorskom dijelu:

  • Topići, Topići-Bast (Baška Voda)
  • Zorače, Malo Grablje, Velo Grablje, Brusje (Hvar)
  • Humac (Jelsa)
  • Podhumlje (Komiža)
  • Tugare Ume, Čažin Dolac (Omiš)
  • Dol (Postira)
  • Gornji Proložac Podi (Proložac)
  • Blace (Solin)
  • Grohote (Šolta)
  • Podi Grab Bugar., Gornje Voštane i Grubišići (Trilj)
  • Kokorić, Veliki Godinj (Vrgorac)
  • Karoglani (Zmijavci)
  • Murvica (Bol)
  • Gornja Podsrtana, Stara Podstrana (Podstrana)
  • Lolić i Mijanovići (Split)
  • Brdaci (Zec), Divojveići, Radošić (Lećevica)
  • Botić-Opor (Prgomet)
  • Naklo-tavnice (Lokvičići)
  • Jesenice, Duće (Dugi Rat)
  • Mala Rudina (Stari Grad)
  • Bekavci Kričar (Brela)
  • Rušinovići, Drvenik Veli Kačine (Trogir).










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Lakota
- slučajna prolaznica-
Lakota


Datum upisa : 11.07.2013

ETNO-EKO SELA - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ETNO-EKO SELA   ETNO-EKO SELA - Page 2 EmptyPet Okt 25, 2013 12:08 pm

Selo u kojem se prave ajvar žurke

Autor: Jelena Stokić/mondo

Ako želite da pobegnete od gradske vreve, uživate u prirodi, šetnjama i tradicionalnoj srpskoj hrani, pravite ajvar i džem, pomažete u seoskim poslovima... onda je idealno mesto za vas (S)latkovac.
[You must be registered and logged in to see this image.]

Foto: Etno selo Latkovac

Etno selo Latkovac, ili kako ga od milja zovu gosti - Slatkovac, izniklo je na više od dva veka starom ognjištu predaka porodice Knežević. Pre dve decenije napušten zaseok Kavrići, danas je kulturno-turistički centar koji je tokom čitave godine otvoren za mnogobrojne goste.

Latkovac se nalazi u severozapadnom delu opštine Aleksandrovac. Selo je udaljeno 220 km od Beograda i smešteno je u podnožju planina Kopaonik, Goč i Željin na nadmorskoj visini od 430 metara. Smeštajne kapacitetei sela čini 25 lažajeva, restoran, biblioteka i etno dućan raspoređeni u četiri kuće koje čine zaseok. Pored bogate istorije, selo je specifično po predivnoj okolini i netaknutoj prirodi.

Ko dolazi u (S)latkovce

U (S)latkovac najviše dolaze ljudi između 25 i 35 godina starosti, umetnici, ljudi koji vole prirodu, porodice sa decom. Najčešće dolaze na produženi vikend, dok leti ostaju i po sedan i 10 dana.

"Slatkovac nije obično selo.On nosi onu divnu emociju iz detinjstva kada ste jedva čekali da odete na selo gde vas sa osmehom dočekuju, ušuškani ste dok brinu o vama, dani vam prolete", kaže direktorka Etno sela Sanja Knežević i dodaje da je selo dobro i za one koji žele pasivan, ali i za one druge koje vole aktivan odmor i naravno za one koji vole dobru tradicionalnu hranu.

"Naš zaseok ima 25 ležajeva i 30 mesta u restoranu što je sasvim dovoljno da sačuvamo mir i seosku idilu.Turisti nam dolaze tokom cele godine, najviše ih je tokom leta, ali pošto je i oktobar topao i ovih dana je gužva", kaže Knežević i ističe da u  selu ima gostiju i zimi - za Novi godinu, Božić i tokom zimskog raspusta.
[You must be registered and logged in to see this image.]

Foto: Etno selo Latkovac

"Svake godine organizujemo doček Nove godine u našem restoranu. Te večeri se sluša starogradska muzika, ali organizujemo i karaoke što je gostima posebno drago. Za Božić je poseban doživljaj jer dolaze ljudi iz velikih gradova koji se nisu susretali sa starim seoski običajima, pa se trudimo da im pokažemo sve običaje, ali i da učestvuju u sečenju badnjaka, unošenju u kuću, da rade sve ono što radi položajnik... Deci je posebno zanimljivo", priča Sanja.

Mestašce je idealno za one koji vole da pešaće jer ima mnogo pešečkih staza, ali i za ribolovce jer je u blizini jezero, a i reka Rasina.

"Naši gosti mogu da beru kupine, maline, sakupljaju šljive, pečurke, da pomažu na kazanu da gde se peče rakija. Takođe, imamo lepu saradnju sa najboljim proizvođačima vina iz Aleksandrovca, pa gosti mogu da beru grožđe, ali i da učestvuju u procesu pravljenja ovog piča", ističe direktorka etno sela.

Idealno i za ljubitelje klasične muzike

U ovaj zaseok pokraj Aleksandrovca se dolazi i zbog Festival klasične muzike, kao i zbog edukacije koja se organizuje za studente muzičkih akademija. Učesnici i gosti sela bili su Egon Mihajlović, Marija Jonas, Mladen Jagušt i mnogi drugi eminentni umetnici.

Ono na šta su u Slatkovcu veoma ponosni je organizovano kuvanje pekmeza, slatkog, ali je, kako kaže Knežević, najzanimljiviji "ajvar party."

"Poslednjih godinu, dve ne moramo ni da istaknemo tablu da organizujemo pravljenje ajvara, jer ljudi već znaju i dolaze. Inače, to je izuzetno zabavano jer to nije samo pečenje, ljuštenje paprike, nego se ljudi šale, đuska se uz dobru muziku. Kada krenu kući, gosti dobiju po teglu ajvara u čijem su pravljenju učestvovali."

Osim spremanja zimnice, rada na poljima, u Slatkovcu možete naučiti, ili bar pokušati, da naučite stare zanate, ali i da učestvujete u slikarskim radionicama, izradi grnčarskih predmeta.

U ovom seocetu trude se i da podignu svest mladih o značaju zaštite životne sredine, pa se organizuju i ekološki kampovi.
[You must be registered and logged in to see this image.]

Foto: Etno selo Latkovac

"Osim edukativnog dela koji podrazumeva predavanja o zaštiti životne sredine, organizujemo i konkretne akcije kao što su postavljanje putokaza za šetnju u Latkovcu, čišćenje reke, postavljanje kanti za smeće", kaže Knežević.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

ETNO-EKO SELA - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ETNO-EKO SELA   ETNO-EKO SELA - Page 2 EmptyČet Apr 19, 2018 8:34 am

bosankaa ::


Jedno od ljepsih mjesta u Bosni.
Ima neka ideja Sindikata zdravstvenih radnika da se organizuje izlet sredinom maja na ovo mesto. Pogledah i ja šta je i gde to .Nisam stručnjak za arhitekturu ,niti želim da smanjim "bajkoviti" izgled tog mesta ,ali ....kom "etnosu" pripadaju ovakve zgrade ?


[You must be registered and logged in to see this image.]


Iskreno ,meni sve ovo izgleda kao neki "srednjovekovni "zabavni park u Nemačkoj ?
Ali šta ja znam...










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

ETNO-EKO SELA - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ETNO-EKO SELA   ETNO-EKO SELA - Page 2 EmptyNed Maj 13, 2018 12:46 pm

Dođoh i videh "Stanišić" Ok ,deluje to zaista bajkovito ,naročito na slikama ,ali objektivno ? Ja zaista ne vidim nikakvu vezu između onih par "prenesenih (etno ) kuća" navodno iz XIX veka sa onim srednjovekvnim zamcima (hotelima visoke kategorije ,koji nikako nisu za prosečan svet ) ? Ne vidim ni nikakav poseban "sadržaj" ? Zoo vrt je smešan ,starački dom u Apatinu je za njega "egzotika" ."Bunar želja" ,"bunar ljubavi" ? I to mi je u stilu "kako mali Perica zamišlja ...."
Onaj "panormaski vozić" je zanimljiv verovatno samo maloj dečici ,a "obilazak" traje kao da ideš Osaka brzom prugom . Suveniri -svaki sličan štand na "Arizona" pijaci ima identičnu ponudu ,sem što se ovde vidi jasan upliv SPC koja se ubacila i u "suvenirnicu" i u onaj "manastirčić" na brdu sa aranžmanom "romantično venčanje" (sve sa Ciganima trubačima ) Ovo je ponuda "brojanica" :

[You must be registered and logged in to see this image.]

Meni je to i dalje pomodarenje i sprdanje sa verom ,crkveni marketing . Ko je ovo "osveštao "-sveti Porfirije Bižuterijski ? 
Nadalje ...cene su zverske svuda (naročito u "grčkom restoranu "koji se ,kako neočekivano ,zove "Elaz" ) a osoblje obilazi oko vas kao kopci .Prvo diskretno gledaju da li ste progutali poslednji zalogaj ,onda prazne pepeljare i brišu sto ,da bi vas na kraju šef sale "zamolio" da se kupite ,jer "dolazi nova grupa" ?(iako niste još ni usta obrisali ni cigaretu popušili ???) 
Ovo je pojava u svim ondašnjim ugostiteljskim objektima bez razlike -a ja obiđoh pet. 
Kao što rekoh -za goste sa dubokim džepom u "zamkovima" je verovatno jako lepo ,jer se vidi da su tu utrošeni milioni eura u enterijer (navodno je sve to privatno vlasništvo ,bogati "Jugo-švaba" ,ili veliki ratni profiter ?) a sve ostalo je kao neki zbrda zdola skucan "zabavni park" kakvih po svetu ima na hiljade . No, kao što rekoh -slike ispadnu zaista više nego atraktivne ,što jeste ,jeste (pa  i ja "okinuh" koju ,onako ,bez veze , -da ne budem mimo sveta) .
[You must be registered and logged in to see this image.]

Sve u svemu -dođoh ,videh ,lepo je - i to je to .










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

ETNO-EKO SELA - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ETNO-EKO SELA   ETNO-EKO SELA - Page 2 EmptyNed Maj 13, 2018 7:07 pm

Šta tebe može impresionirati jbt.Nisam bila,ali po slikama deluje baš lepo,a i romantično.Mislim da za svakoga ima ponešto.Na takvim mestima kao Satanišić,Rastoke-ideš da odmoriš mozak.

(ugostitelji su samo ljubazni  zubic )










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Sponsored content





ETNO-EKO SELA - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ETNO-EKO SELA   ETNO-EKO SELA - Page 2 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
ETNO-EKO SELA
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Govori IZVORSKI -da te tri sela razumeju :)))))

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: GEOGRAFIJA PREBIVALIŠTA/ETNOSI :: GRADOVI I SELA :: SELO MOJE-
Skoči na: