DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.

DOBRO NAM DOŠLI !

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-

PrijemPORTALČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi

Delite | 

Stid u ime drugih

Ići dole 
AutorPoruka
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

Godina : 58
Datum upisa : 20.06.2008

PočaljiNaslov: Stid u ime drugih   Sub Avg 13, 2011 9:32 pm

Upravo sam inspirisana da otvorim ovakvu temu...znaci:
Stidimo li se za druge...ako neka zena prica za nas ukus nekulturno,da li osjecamo da se moramo sami stidjeti za cijeli zenski rod....ako neki stranac rastura drogu,trebaju li se posteni ljudi u svijetu stidjeti jer su i oni stranci....ako neka majka ostavi svoje dijete,trebam li se ja kao majka stidjeti za nju.....da li se treba stidjeti za druge i zbog drugih,koji vam nisu ni dijete ni majka....samo "tamo neko"?

.
[You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
AstrinaKomsinica
Master Spamer
Master Spamer

Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

PočaljiNaslov: Re: Stid u ime drugih   Sub Avg 13, 2011 9:41 pm

heheheeheh

Ovo me podsjeti na 9/11 ovdje....Takva se klima razvila since da po hillbilly "politici" recimo svi Muslimani treba da se stide za taj kobni dan. Malo me podsjeca i na "nase" dane u Jugi...
Zastidim se jedino pred boljim od sebe, a i to rijetko, jer se trudim da budem human. Hvala Bogu pa mi ne treba puno truda. Nisam los covjek. Kad sretnem loseg, hm, ovisno o okolnostima kako ga "refenam":)
Problem po meni nastaje kad se neko sam pred sobom treba postidjeti.
A za druge, heeeej svako svoj kriz nosi, ne?!
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: Stid u ime drugih   Sub Avg 13, 2011 9:49 pm

E to jeste dilema . Evo najgora varijanta ...pripadaš "nekom narodu" koji je "činio zločine " Bez obzira što si možda i otvoreno bio protiv takvih -neko te smesta poistoveti . I osećaš se zbog toga prilično ružno, bez obzira na sve, samo zato što "pripadaš" tamo .

U suštini -treba se stideti samo loših stvari koje lično uradiš , a šta je uradio ili kakav je komšija , rodjak, sugradjanin , zemljak -ne treba da te dotiče .
Suditi ti može samo onaj koji je direktno pogodjen nekim tvojim ružnim postupkom ,a svako ko je punoletan odgovara za svoje ponašanje prema drugima .
Meni ne pada na pamet da se stidim za nešto što nisam lično uradio (a ne stidim se nekada i za ono što jesam...tj, stidim se, ali izbegavam pokazati [You must be registered and logged in to see this image.] )

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
http://danubius.forumsr.com/ Na mreži
Samouka
PrEkoBrojNa

Datum upisa : 24.05.2011

PočaljiNaslov: Re: Stid u ime drugih   Sub Avg 13, 2011 10:52 pm

Vala, zastidim se i kad neko nešto odvali sto nema veze sa mozgom.
Prosto se zastidim i na tudj račun i pitam da li je moguće??!Naravno da se zastidim i na svoj račun iako se nikad ne bi reklo da sam stidljiva. Naravno n pocrvenim kao šiparica, ali hvala Bogu još uvek umem i znam da se postidim i na svoj i na tudj račun.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: Stid u ime drugih   Sre Jan 16, 2013 7:58 pm

Danas bio kod advokatice ,i žena naravno -o zubima .
Kada mi je rekla koliko je "to" platila .....dakle ,bila me sramota što pripadam "profesiji" .Krajnji bezobrazluk dragih kolega,i to sugrađanka ......da su odrali nekog gastarbajtera ,hajde pa u redu ,ali ovo .....
Sramota ,bap i meni bio blam -iako u stvari nemam ništa sa tim .
I još je meni zveknula masan honorar (nizasta ) -valjda misli "imaju kad tako naplate "??

Nazad na vrh Ići dole
http://danubius.forumsr.com/ Na mreži
dusicaa
الحالم الأبدي

Datum upisa : 02.12.2012

PočaljiNaslov: Re: Stid u ime drugih   Ned Jan 20, 2013 11:38 am

Danubius ::

U suštini -treba se stideti samo loših stvari koje lično uradiš , a šta je uradio ili kakav je komšija , rodjak, sugradjanin , zemljak -ne treba da te dotiče .
Suditi ti može samo onaj koji je direktno pogodjen nekim tvojim ružnim postupkom ,a svako ko je punoletan odgovara za svoje ponašanje prema drugima .
Trebalo bi biti tako, no prosto je nemoguce!
Zastidim se tudjih postupaka svakako.Znam, ne mogu uticati na njih ali se postidim ili bolje reci zanemim.
Svojih postuoaka...???
Normalno ako uradim nesto sto mi ne prilici.Vodim racuna da je tih postupaka malo.
Cak se ne mogu setiti kad sam se zbog neceg stidela.
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
Master Spamer

Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

PočaljiNaslov: Re: Stid u ime drugih   Ned Jan 20, 2013 1:09 pm

Ne kontam,,,sta se imam stidjeti za nekog drugog?! Ok, ako moje dijete uradi nesto sto zna da nije u redu, da je naucena bolje, pa hajd,,,,Al i tad se ne bih stidjela, nego bih joj glavu odbila hahahahahahaha

Ne odgovaram za tudje postupke, pa i kad sam ja direktni uzrok :trava : A svakom njegov obraz, no?!
Nazad na vrh Ići dole
Tarja

Godina : 30
Datum upisa : 14.01.2013

PočaljiNaslov: Re: Stid u ime drugih   Uto Jan 22, 2013 2:54 pm

Stidim se kad god vidim one luzere u emisijama tipa Prvi glas Srbije ili Ja imam talenat, kako se blamiraju u svoje ime..
Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-

Datum upisa : 11.07.2013

PočaljiNaslov: Re: Stid u ime drugih   Pet Jan 24, 2014 3:39 pm

Astra ::
Stidimo li se za druge...ako neka zena prica za nas ukus nekulturno,da li osjecamo da se moramo sami stidjeti za cijeli zenski rod....ako neki stranac rastura drogu,trebaju li se posteni ljudi u svijetu stidjeti jer su i oni stranci....ako neka majka ostavi svoje dijete,trebam li se ja kao majka stidjeti za nju.....da li se treba stidjeti za druge i zbog drugih,koji vam nisu ni dijete ni majka....samo "tamo neko"?

Ne mogu da se stidim kolektivno,niti da prihvatam krivicu isto tako..ali se ponekad zastidim u ime zenskog roda,zaista..i to najcesce zbog praznoglavosti..
Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-

PočaljiNaslov: Re: Stid u ime drugih   Sre Mar 05, 2014 3:50 pm

Demantujem ono gore  55555 ,onu zadnju recenicu..deluje kao magnet na odredjene osobe..necu vise da se stidim zbog njih  ererere 
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris

Godina : 50
Datum upisa : 13.01.2013

PočaljiNaslov: Re: Stid u ime drugih   Sre Mar 05, 2014 7:46 pm

Mada ne bi trebalo zastidim se tuđih postupaka. Nevaspitanog deteta koje se valja u prodavnici jer nije dobilo nešto, pijane budale koja smrdi na kombinaciju beli luk+rakija+znoj u autobusu ... Sad da li je to stid ili neprijatnost svejedno. Za svoje postupke odgovaram i kad pogrešim ume još kako da me bude stid.

Došla je tiho i ušla u legendu  [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-

PočaljiNaslov: Re: Stid u ime drugih   Ned Nov 02, 2014 5:36 pm

Uglavnom se ne stidimo zbog ili u ime drugih,ali,postoje li osobe ili odredjena osoba ,pored koje kad prodjete osetite stid?Zbog ,recimo,necega sto ste nekad uradili toj osobi,rekli ili mozda mislili o njoj?
Nazad na vrh Ići dole
MadamX
Grofica od Voždovca

Godina : 46
Datum upisa : 13.12.2012

PočaljiNaslov: Re: Stid u ime drugih   Ned Nov 02, 2014 8:18 pm

Ponekad osećam stid zbog svojih postupaka, a kada je reč o drugima, ne vidim zašto bih se stidela..ne znam..nisam puno o tome razmišljala.

Ne diraj lava dok spava!

[You must be registered and logged in to see this link.]  

[You must be registered and logged in to see this link.]
Nazad na vrh Ići dole
http://mojezbrkanemisli.wordpress.com/
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

Datum upisa : 20.06.2008

PočaljiNaslov: Re: Stid u ime drugih   Sub Jan 31, 2015 3:37 pm

Pitala bih Debilka,da li se on stidi sto njegova crkva ima jednog Amfilohija,stidi li se on sto je Srbija iznjedrila Arkana i Cecu...stidi li se on sto je Srbin i pravoslavac zbog njih.Zasto misli da je sramota reci ja sam Hrvat i nositi Jasenovac na svojim ledjima,generacijama poslije.
I jos nesto...kazes, nije sramota reci ja sam Dalmatinac,Istrijanin....zar to nije Hrvatska.

Da li si u stanju da opravdas svoje nebuloze na temama,bez protivpitanja.
Odmah cu ti reci,nekad mi je neugodno zbog mog naroda,ali stidim se samo za svoje greske.

.
[You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Nut
Sky Goddess, Mother of the Gods

Godina : 38
Datum upisa : 23.03.2011

PočaljiNaslov: Re: Stid u ime drugih   Sub Jan 31, 2015 6:03 pm

Astra ::

hm..da li se treba stideti..zbog drugih..hm..

Trebalo bi ovako poceti..

Emocije-(od lat reci emoveo-''potresam'',brinem'')privremena su prolazna dozivljavanja koja nicu kao odgovor na neko delovanje ili kao rekcija na neku situaciju. ..
Emocije-to su svojevrsne pristrasne ocene , koje mi pripisujemo ovim ili onim zivotnim situacijama,drugim ljudima ili samima sebi....

Dakle..

Ako stid dozivlajvamo u nekom trenutku kao emociju..Tu je jos i ..

(radost,interesovanje,uzbudjenje,cudjenje,patnja,gnev,odvratnost,prezir,strah,stid,krivica...
Svaka od njih ima specificnu fiziolosku osnovu karakteristicnu samo za nju,mimickim izraz,posebno subjektivno dozivljavanje... Logicno..u takvim okolnostima teze se stidimo za  druge..

Ali,ako su u pitanju osecanja..(emocije su jedno,osecanja drugo....osecanja su zapravo slozenije kategorije od emocija u najuzem smislu..)

Osecanje je dozivljavanje svog odnosa prema okruzenju i samom sebi koje nas prati tokom svih godina naseg zivota.To moze biti osecaj ljubavi,poverenja prema svetu,sigurnost u sebe ili,naprotiv,mrznja,neprihvatanje celog sveta i sebe samoga...

Tu ,onda ,svakako, ima  mesta  stidu  i za druge.. (svako ce lako pronaci sebe ovde..)

Dakle..

Emocije su kratkotrajne, prolazne i trenutne reakcije u dusevnom (psihickom) zivotu, a osecanja trajnija i relativno postojana stanja ili osecajni stavovi prema sebi, drugima, zivotu....(Sada vidite gde je tu sve stid i osecanja krivice...)

I emocije i osecanja spadaju u emocionalna stanja ....Mi u nekom momentu svog zivota mozemo recimo doziveti stid kao osecaj poraza,ponizenja,otudjenosti...I u svojim ocima postajemo,nedostojni,slabi, losi,pa se pojavljuju opterecujuca,teska osecanja....Sve je jako povezano..

Na kraju jos  samo..

Emocije su jedna stvar,emocionalna stanja nesto drugo...osecanja- specif. em.stanja.....E sada stid..kako se  gde pojavi  i zbog drugih onda naravno..

Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-

PočaljiNaslov: Re: Stid u ime drugih   Uto Feb 17, 2015 10:23 am

ФОРМУЛЕ ЖИВЉЕЊА
„Страшно, страшно”

(Илустрација С. Печеничић)
Са људима није увек могуће разговарати о великим или суштинским темама. Постоји потреба да људи разговарају и о малим темама, да ћаскају, водећи, како се то каже на енглеском, „мале разговоре”.

Иако многи презиру ћаскање управо због његове површности, нејасног и скоковитог тока, веома ограниченог броја тема, оно је посебна и веома важна социјална вештина. Ко не уме да ћаска, тај ће тешко успоставити контакт са људима које не познаје. Људи који се не познају су опрезни и заузимају међусобну дистанцу. Док неко са саговорником комуницира о неважним стварима, он га упознаје, „испипава” како би оценио ко је и какав је, то јест колико му је близак по својим ставовима и погледима на живот.

Суштина ћаскања није у томе да се размене информације, да се реши неки проблем или да се дође до неког циља у теми разговора, већ да се друга особа не осети непријатно, да се опусти и донекле разоноди. Зато се и избегавају велике теме које могу да изазову неслагање и нелагоду код друге стране. Сигурне теме су време, климатске промене, пораст цена и слично. Мушка ћаскања су о спорту, аутомобилима… а женска о моди, куповини... Млади често ћаскају о музици и филмовима.

Постоји и једна врста ћаскања у којој саговорници заузимају заједнички негативни став према некој особи или појави. Оно често започиње реченицама „Јесте ли чули да ...” или „Видите ли ви шта се ради...” Од саговорника се очекује да се згражава над појавом или особом о којој је реч, тако да обично узвраћа „То је страшно.” Зато ову врсту ћаскања или друштвене разоноде називамо „Страшно, страшно”.

„Страшно, страшно” је веома присутно у свим друштвеним круговима. Ту спада паланачко оговарање комшија, трачање јавних личности, ужасавање над сарадницима... Често је то доминантна активност дискутаната на друштвеним мрежама. Бомбастични наслови у жутој штампи су привлачни, јер опскрбљују са материјалима за ову врсту разговора.

Главна психолошка добит коју „Страшно, страшно” доноси учесницима је што једни другима дају потврду њихове исправности. Када неко осуди неку негативну или „негативну” појаву, он одаје утисак да је он позитивна особа. Згражавајући се над некултуром, представља себе као културног; осуђујући примитивизам, постаје цивилизован; указујући на глупост, постаје паметан; осуђујући једне, доказује припадност другима...

Претпостављена логика: „Ако он греши, ја сам у праву” – није исправна. Тиме што неко доказује да је други лош, не може да докаже да је он добар. Зато „Страшно, страшно” само ствара илузију исправности и узвишености. А када постане водећа национална разонода, пасивизирамо себе у илузији да смо се уздигли изнад заједнице којој припадамо, а у којој примећујемо само негативно и покварено.

Зоран Миливојевић
објављено: 07.02.2015.
Nazad na vrh Ići dole
John Doe
SFRJ
SFRJ

Godina : 57
Humor : was ist das?
Datum upisa : 28.11.2011

PočaljiNaslov: Re: Stid u ime drugih   Uto Feb 17, 2015 10:26 am

Taman se jedna manila kopiranja a druga navalila k'o svinja na masan džak. Stid me je.

rasta
Nazad na vrh Ići dole
http://www.istitutzagubljenjevremena.com
Čiča

Datum upisa : 26.10.2014

PočaljiNaslov: Re: Stid u ime drugih   Ned Apr 05, 2015 1:53 am

Svako svoje breme nosi...
Nazad na vrh Ići dole
justicija

Datum upisa : 22.12.2013

PočaljiNaslov: Re: Stid u ime drugih   Sre Jul 05, 2017 10:00 pm

Žena junak ostavljena na ulici: Narodni heroj 13 godina pokušavala da sačuva krov nad glavom

[You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this image.]" />

Persa Tomić (91) učesnica je Narodnooslobodilačke borbe u Drugom svetskom ratu, dvaput je ranjavana i četiri puta odlikovana. Iz Bosne i Hercegovine izbegla je 1992. godine.

Pred njom je sada još jedna borba - borba za krov nad glavom. Posle izgubljenog spora, a i pored urednih papira, Fond za socijalno osiguranje vojnih osiguranika od nje, osim stana, traži i obeštećenje od skoro 9.000 evra.

Heroja revolucije ostalo je malo. Persa Tomić je među retkima u Srbiji. Bitka na Sutjesci, desant na Drvar, u Prvoj krajiškoj brigadi prošla je Drugi svetski rat.

"Nisam imala ni detinjstvo, šta sam ja, na svoj rođendan sam imala vatreno krštenje na Kozari", kaže ona.

Orden za hrabrost, dva za zasluge, medalja rada sa svom imovinom nestalo joj je u Bosni. Iz Vršca se krajem pedesetih sa suprugom, penzionisanim kapetanom JNA, preselila u Visoko, odakle su '92. izbegli u Srbiju. Stan u Žarkovu dobili su od vojske na korišćenje na određeno vreme. Persa 2000. postaje udovica.

"Išla sam ja za produženje ugovora: ajd ti bako kući, mi ćemo to poslat, to je naša obaveza. Tri put otišla: pa jesmo rekli da više ne dolaziš. I ja normalna shvatila to tako. Godina po godina. A drugi su otkupili i prodali, za 6.000 maraka su kupili a prodali su za 60.000 evra", objašnjava Persa.
Spor oko stana koji je Persa vodila trajao je 13 godina i izgubila je. U septembru je očekuje novo ročište, vojni fond je tuži i traži nadoknadu duga.
"Meni je to teško što me sad terete da sam dužna 9.000 njima a ja sam sve do jednog računa platila, ja prvo platim njima račun pa nek imam samo leba i vode. Ja sad nemam kud, ja sad na ulicu. Zašto me terete? Zašto su tako prema meni primenili kao da sam ja, ne znam kako bih objasnila, neprijatelj ove naše zemlje za koju smo se borili. Mojom krvlju, mojim telom, koje su crvi jeli kad sam dete bila od 16 godina. niti sam imala detinjstva, sad nemam ni starosti", dodaje ona.

Persa Tomić danas živi pedesetak metara dalje od onog stana za koji je dvadeset godina plaćala kiriju i porez.

"Navodno kažu da su oni nekom drugom morali da plaćaju kiriju jer taj neko nije mogao tu da se useli zato što ona zauzima taj prostor. Pa gde je njen prostor? Gde je njeno pravo? Gde je njeno učešće u stambenom fondu i njenog supruga, odnosno mog oca? Oni su izdvajali iz ličnih primanja u stambeni fond, iz tog stambenog vojnog fonda oni ni dinar nisu dobili", kaže njena ćerka.

Taksativno nabrajajući argumente, Ministarstvo odbrane odgovara da je Fond za SOVO postupao na pravilan i zakonit način, štiteći svoj i interes Ministarstva odbrane.

"Institucije svoje postupke moraju da zasnivaju na konkretnim pravilima i kriterijumima. U konkretnom slučaju, svakako da Fond za socijalno osiguranje vojnih osiguranika ima razumevanja za situaciju u kojoj se našla Persa Tomić, ali činjenica je da je upravo Fond vlasnik stana broj 9, koji se nalazi u ulici Ljubinjska broj 5A, u Beogradu, što potvrđuju i presude nadležnih sudova", navodi se.

Persa Tomić živi u iznajmljenom stanu koji plaća od penzije. Sud će odlučiti da li vojni fond ima pravo na naknadu na osnovu duga.

Izvor: B92
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Stid u ime drugih   

Nazad na vrh Ići dole

Stid u ime drugih
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: TAJNE UMA i EMOCIJE :: PSIHOLOGIJA-
Skoči na: