DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
SFRJ za početnike  - Page 2 BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
SFRJ za početnike  - Page 2 BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 SFRJ za početnike

Ići dole 
+9
surčinac
Harite
cojle
Samhain
Tattoo
ZezaM
EAGLE
Lily
Danubius
13 posters
AutorPoruka
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

SFRJ za početnike  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: SFRJ za početnike    SFRJ za početnike  - Page 2 EmptyNed Feb 19, 2012 8:47 pm

First topic message reminder :

Serija dokumentarnih filmova gde poznati govore o svom životu i mladosti u SFRJ . Veoma zanimljivo i nostalgično za one koji su bili savremenici .
O muzici,modi, reklamama ,filmu.....svemu što je činilo naš život .


VIDEO SPOTOVI ovde SFRJ za početnike  - Page 2 601923926










SFRJ za početnike  - Page 2 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/

AutorPoruka
Lily
First Bride



Datum upisa : 12.09.2008

SFRJ za početnike  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SFRJ za početnike    SFRJ za početnike  - Page 2 EmptyUto Feb 21, 2012 3:51 pm

Nesto ovako..



SFRJ za početnike  - Page 2 539287
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre



Datum upisa : 19.01.2008

SFRJ za početnike  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SFRJ za početnike    SFRJ za početnike  - Page 2 EmptyUto Feb 21, 2012 5:48 pm

Kijara-brm ::
EAGLE ...počni...
Mene baš zaima to vreme...:) SFRJ za početnike  - Page 2 2916431441
To mi je i bila namera postavljanjem ove teme .
Serija dokumentaraca je tako dobro uradjena ,da je to stvarno jedan iscrpan pregled jednog vremena .Nekima od nas najlepseg vremena .jer smo bili mladi i bezbrizni . A Juga za nas uvek ostaje naša jedina i prava domovina -ma šta se dogadjalo posle .
Ovo o čemu je počeo EAGLE ,mi smo živeli . Kad prodju godine -uspomene i sećanja imaju veliku emotivnu težinu .
Nastavi druže !
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
debilko
Pogrešila roda



Datum upisa : 22.06.2009

SFRJ za početnike  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SFRJ za početnike    SFRJ za početnike  - Page 2 EmptyUto Feb 21, 2012 7:17 pm

Uuuuu Eagle,pa ako čuveš pisma koja si slao iz Jasenovca,kako se to sad može lepo unovčiti.Bombasti naslov "Pisma iz Jasenovca",još celofanirano da se ne može prelistavati dok se ne kupi.Kakav bi to tiraž danas bio.Hahhahaha

Ja sam baš bio zakleti protivnik akcija,ali.....moram priznati da su mnogi iz okruženja išli.Posle ih mi zezali,ali oni svake godine.Garant je bilo lepo.

Ipak,mnogo toga je bilo lepo u SFRJ,a da nije pod okriljem režima.Nisam siguran jel može o tome da se piše?

Meni fale gostovanja partizana,one tuče gde najviše možeš dobiti razbijenu glavu.Znači za ovo danas,plemenita veština.Švercovanje po vozovima.Sve se moglo podvesti pod nestašluke.Pa čak i u to vreme ozbiljni politički i nacionalni problemi su smešni.Mnogima osim baš onim zakletim režimlijama su bili simpa.

Šta mi je ostalo u sećanju.Upadamo posle svakog basketa u 88 idemo do B.Brda zajedno mi iz kraja.I onda u autobusu ludilo.Naravno, tu se i klinke zadirkuju,muvuckaju,psuje se,pevaju se pesme.Ali,po nekad uleti i policija i izvede nas.Koliko je to bilo ukusa,po običaju je veliki broj putnika,slučajnih prolaznika uvek stajalo u našu zaštitu.Jer je to prelazilo neke granice ali je uvek imalo duha.
Nazad na vrh Ići dole
ZezaM
Prisutan Duhom



Datum upisa : 18.12.2011

SFRJ za početnike  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SFRJ za početnike    SFRJ za početnike  - Page 2 EmptyNed Feb 26, 2012 1:19 pm

Ja nemam fotku, ustvari imam ali nisam je skenirao...ali, secam se da sam u 5-tom razredu chitao neki pozdravni telegram (tako se nekada radilo) predsedniku Titu, sa jednog od opstinskih skupova...

Majka mi je danima trazila belu rolku po okolnim prodavnicama posto nisam hteo da nosim kosulju, secam se i batina zbog svoje tvrdoglavosti...bem ti pionire :zlz:
Nazad na vrh Ići dole
Tattoo




Datum upisa : 24.10.2011

SFRJ za početnike  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SFRJ za početnike    SFRJ za početnike  - Page 2 EmptyNed Feb 26, 2012 1:35 pm

...nisam odrasla u SFRJ,a isla sam u "nasu" skolu subotom...e sad vrlo tesko mi je bilo da zapamtim ceo naziv nase zemlje,a tek da ga napisem cirilicom,to je bio uspeh.Da nabrojim sve republike i +2 pokrajine i da to jos pokazem na karti...jedva sam ovajdisala...
..elem ovde se polazilo u skolu 1 septembra,a ja 15 septembra,i ja sa sestrom(rodjakom) odem kod nje u odeljenje i ne znam sta mi da pitam ko je na slici,i pokazem na Tita!
I jaaooo,koji su mi pogledi bili upuceni,koje je zgrazavanje nastalo,ne znas ko je Tito,samo sto me nisu proglasili za izdajnika...
Opasni su bili ti mali pioniri :D
Nazad na vrh Ići dole
Samhain




Datum upisa : 22.11.2011

SFRJ za početnike  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SFRJ za početnike    SFRJ za početnike  - Page 2 EmptyNed Feb 26, 2012 1:39 pm

moje najljepše sjećanje na SFRJ.. za Titin rođendan se održao veliki splet u olimpijskom stadionu u Minhenu. skoro smo svaki vikend vježbali.. da bi na kraju, iz svih njemačkih gradova škole se sastale i nas par tisuća malih pionira
odjeveni u crvene, bijele i plave dresone na travi olimpijskog stadiona plesali. tako smo se važni osjećali i veliki :smile santa : tad sam Tita i "upoznala"
Nazad na vrh Ići dole
http://soulmate.forumieren.com/
Tattoo




Datum upisa : 24.10.2011

SFRJ za početnike  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SFRJ za početnike    SFRJ za početnike  - Page 2 EmptyNed Feb 26, 2012 1:48 pm

...znam da je grb imao 6 buktinja..a sta je sa pokrajinama?
i to su nas ucili da crtamo,sad mi pade na pamet kako li su tu bile pokrajine obelezene..
...simbolicne te buktinje,sve je na kraju i buknulo...
Nazad na vrh Ići dole
ZezaM
Prisutan Duhom



Datum upisa : 18.12.2011

SFRJ za početnike  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SFRJ za početnike    SFRJ za početnike  - Page 2 EmptyNed Feb 26, 2012 2:00 pm

posto se malo bavih heraldikom, onda sam se svojevremeno i dotakao ovih socijalistickih znamenja...
sve je to bila modifikacija ruskih grbova...siromasno do zla boga u heraldichkom smislu a bogato u socrealistichkom...

kasnije...baveci se dizajnom i izradom logo-a i raznih slichnih resenja, uvideo sam siromastvo u ideji i uniformnost u formi, ali aj...posluzilo je svrsi...

jeste, bio je sa sest buktinja, doziveo mnoge modifikacije ali najvise u takozvanom reljefu a najmanje u formi...mnogima je ostao urezan u pamcenje...
Nazad na vrh Ići dole
debilko
Pogrešila roda



Datum upisa : 22.06.2009

SFRJ za početnike  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SFRJ za početnike    SFRJ za početnike  - Page 2 EmptyNed Feb 26, 2012 2:26 pm

A mene za SFRJ vezuje sećanje na koncert Satana Panonskog u Beogradskoj Akademiji koji je tada nastupao sa pesmom

"Dok sam imao sedam godina,o vrat mi stavili crvenu maramu,kako je stezalo ja se davio...
Pa jo i danas imam traumu...
Drug je je rekao svima jednako-o-o...
Moji kapci nisu azbesni
Moje zjenice, ne od celika
Moji oziljci bolno potresni...
Moja krv...
Krv je pankera..."
Nazad na vrh Ići dole
EAGLE

EAGLE


Location : NS
Humor : CRNI
Datum upisa : 04.08.2010

SFRJ za početnike  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SFRJ za početnike    SFRJ za početnike  - Page 2 EmptyNed Feb 26, 2012 4:06 pm

"Сећање је мутан бездан" - каже Црњански.

Ум се,сам по себи,труди потиснути ружне слике а сачувати оне друге;то му ваљда дође некакво самоизлечење (што неки психолози присутни на форуму свакако знају боље од мене).

У сваком случају,оно што се трудимо сачувати као успомене вероватно говори по нешто о нама самима,начин на који то препричавамо-такође ...

Но,ја сам почео причу о радним акцијама па ћу се томе и вратити.

SFRJ za početnike  - Page 2 Grbk

Зашто баш амблем бригаде из Загреба?

Јуче и прекјуче сам био тамо.И знате шта;ником на паркингу хотела Јадран у Влашкој улици,на пљувомет од Максимира или Трга Бана Јелачића,није сметао мој аутомобил са новосадским таблицама,као ни мојих пријатеља из БГ-а.Љубазни господин на рецепцији (мој вршњак отприлике) се осмехнуо на мој потпис и констатовао да то писмо није видео од основне школе.
Ни радници који су демонтирали,паковали и утоварали инвентар двеју јувелирница које смо пресељавали у Београд нису се бунили што им дневнице исплаћује Србин ...

Шта хоћу да кажем?Да постоје примери како у сваком житу има кукоља (или обрнуто) како онда тако и сада;и у насељима негдашњих акција,и у јединицама бивше ЈНА као и на овом форуму ...

Акције су биле дивна ствар-то ће признати свако ко је само једном отишао.

P.S.

Žao mi je ako neko ne ume pročitati ovaj post.
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

SFRJ za početnike  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SFRJ za početnike    SFRJ za početnike  - Page 2 EmptyPon Feb 27, 2012 4:20 pm

:))))))

Sedam čuda socijalizma u SFRJ:

1. SVI SU BILI ZAPOSLENI !
2. IAKO SU SVI BILI ZAPOSLENI NIKO NIJE NIŠTA RADIO !!
3. IAKO NIKO NIJE NIŠTA RADIO, SVI PLANOVI SU BILI 100 % ISPUNJENI !!!
4. IAKO SU SVI PLANOVI BILI ISPUNJENI TRGOVINE SU BILE PRAZNE !!!
5. IAKO SU TRGOVINE BILE PRAZNE SVI SU IMALI SVE !!!
6. IAKO SU SVI IMALI SVE, SVI SU I KRALI !!!
7. IAKO SU SVI KRALI, NIKAD NIŠTA NIJE NEDOSTAJALO !!!

Nazad na vrh Ići dole
EAGLE

EAGLE


Location : NS
Humor : CRNI
Datum upisa : 04.08.2010

SFRJ za početnike  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SFRJ za početnike    SFRJ za početnike  - Page 2 EmptyPon Feb 27, 2012 6:52 pm


Dragi prijatelji,s ponosom vam predstavljam

SFRJ za početnike  - Page 2 Img01283

Brigadu Nad Brigadama!!
Nazad na vrh Ići dole
Lily
First Bride
Lily


Godina : 27
Location : .. majka Serbia..
Datum upisa : 12.09.2008

SFRJ za početnike  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SFRJ za početnike    SFRJ za početnike  - Page 2 EmptyUto Feb 28, 2012 1:25 pm

Mislis ono:
Danas kada postajem pionir, dajem casnu pionirsku rec.. SFRJ za početnike  - Page 2 558763 SFRJ za početnike  - Page 2 539287


Hvala ti na trudu, i nastavi da pises rado te citamo.. SFRJ za početnike  - Page 2 831964
Nazad na vrh Ići dole
EAGLE

EAGLE


Location : NS
Humor : CRNI
Datum upisa : 04.08.2010

SFRJ za početnike  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SFRJ za početnike    SFRJ za početnike  - Page 2 EmptyNed Mar 04, 2012 2:01 pm

SFRJ za početnike  - Page 2 Img01285

Meni nekako najdraža akcija.A verujte,važila je za najtežu na teritiriji Srbije u (tada) proteklih pet godina!
Ja sam se tada oprostio od akcija,meni je ova bila poslednja.Te jeseni sam otišao u vojsku a posle toga nastupa neka nova era ...

Loznica i okolina.Naselje je bilo napravljeno u Jadarskoj Lešnici-prostorije osnovne škole pretvorene u kamp:učionice-spavaone,hol-trpezarija ...

Od ranog jutra kramp,ašov lipata...nekad čak i macola,al' kad se vratiš u naselje,istuširaš i ručaš,zaboraviš da si išta radio taj dan.Po podne dremneš,uveče neka terevenka,malo cuge...Još ako se ušunjaš u ženski deo pa završiš dan kako Bog zapoveda-IHAA!!- sve ti ravno do Kosova!Koliko puta je fisko mene i Kurtu dolazio buditi pre ostalih kako bismo se izšunjali-da se ne zna jel migg

I narod je bio drugačiji.Niko nas nije smatrao budalama što radimo "za džabe" ili radimo uopšte.Kopali smo tamo kanale za vodovodne cevi a meštani su dolazili na ulicu,iznosili piće,hranu,kolače...Bezmalo da nije bilo domaćina koji nije izneo rakiju,žene bi iznele kafu,kolač...Družili smo se i stasavali kao ljudi.Učili se pomagati jedni druge,potegnuti,ne zabušavati ...Sticali smo moralne vrednosti,ono što nas ostatak života odvaja od nesoja!

Iduće godine u Loznici je niklo novo naselje-smeštaj kao hotelski u poređenju s našim,ali koga briga.Tamo nisu bili ni Kurta,ni Jovajša,Blaženka zvana Kolačić,ni jedna Sabaheta...Kindžo i nosati Dule zvani "Lepi" ...Nije bio MUNJA vozač autobusa koji je nekako uvek stizao prvi na trasu i prvi u naselje.



SFRJ za početnike  - Page 2 Img01302

Te kasnije akcije pamti neko drugi,viceve je pričao neki novi šaljivdžija ...

SFRJ za početnike  - Page 2 Img01305

... ili više njih ...


SFRJ za početnike  - Page 2 Img01303

... jednako orni i za kramp kao i za zajebanciju,terevenku ili "partizane" - kako se tada "šifrovano" zvao odlazak u sexx


Nazad na vrh Ići dole
cojle
Zaštitnik seljačkih prava
Zaštitnik seljačkih prava
cojle


Location : Kumova slama
Humor : smešan samom sebi
Datum upisa : 09.08.2009

SFRJ za početnike  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SFRJ za početnike    SFRJ za početnike  - Page 2 EmptyNed Mar 04, 2012 3:45 pm

___________________________________________________________________________
KRITERIJUMI ZA ORGANIZOVANJE SAVEZNIH
OMLADINSKIH RADNIH AKCIJA
___________________________________________________________________________

I. RADNO ANGAŽOVANJE

Da bi se omladinske radne akcije uspešno organizovale i ekonomski
poslovale, neophodno je da organizator ORA pre donošenja odluke obezbedi:

 projekat radova, konstrukciju finansiranja i dinamiku izgradnje u
skladu sa programom razvoja DPZ;
 adekvatan obim i dinamiku radova potrebnu. za dve odnosno tri
smene sa najmanje po 5 ORB;
 da ukupno vreme provedeno na radu i na putu od maselja do radilišta
i nazad ne bude veće od 8 časova;
 da karakter radova bude takav da se može izvršiti pravilma i humana
organizacija posla, da se ne radi u vodi, biološki i hemijski zagađenim
sredinama, po kiši i drugim otežanim vremenskim uslovima;
 pravilnu zaštitu na radu, kako bi se što više smanjio rizik od težih
povreda;41
 elaborat o ekonomskoj opravdanosti ORA sa potpisanim ugovorima
svih subjekata zainteresovanih za realizaciju zadatka dobrovoljnim
omladinskim radom.

II. DRUŠTVENE AKTIVNOSTI

Za kvalitetnu realizaciju programa društvenih aktivnosti, pored
udruživanja sredstava ORA, SlZ-ova i drugih zainteresovanih subjekata,
neophodno je obezbediti sledece tehničke preduslove:

 prostorije — učionice (najmanje 3) za realizaciju različitih sadržaja, sa
potrebnim sredstvima i pomagalima, posebno za stru-čne kurseve;
 salu za masovnije okupljanje (najmanje 120 m2
) za izvođenje
programa iz oblasti kulturno-zabavnih aktivnosti, idejno-političkog
vaspitanja i tehničko-obrazovnih kurseva;
 biblioteku sa adekvatnim brojem knjiga;
 razglasnu stanicu sa priručnim studijom za emitovanje brigadirskih
emisija;
 foto-laboratoriju koja tehničkom opremljenošću pruža dovoljno
mogućnosti za kvalitetnu realizaciju foto-kursa;
 letnju pozornicu koja tehničkom opremljenošću i površinom
zadovoljava izvođenje različitih kulturno-zabavnih i drugih programa;
 kombinovano igralšte za odbojku, košarku, rukomet i mali fudbal;
 sportsku opremu i rekvizite za košarku, rukomet, odbojku, mali
nogomet, streljaštvo, stoni tenis, šah i druge sportove.

III. SMEŠTAJ I ISHRANA

Polazeći od činjenice da uslovi smeštaja bitno utiču na celokupne
tokove ORA, posebno na raspoloženje učesnika ORA, kao i da jedan broj
naselja ORA, čiji je standard znatno ispod društvenih potreba i mogućnosti,
ne odgovara savremenim uslovima i propisima kolektivnog života, prilikom
organizovanja ORA neophodno je obezbediti:

 da naselje ORA odgovara akcijaškom životu i radu i da se po jednom 42
ležaju obezbedi najmanje 4,50 m3
prostora;
 da sanitarne prostorije (WC i kupatila) odgovaraju propisima uz
upotrebnu dozvolu sanitame inspekcije društveno-političke zajednice
gde je locirano naselje.
Posebno treba obezbediti:
 na svakih 12 brigadira jedan tuš;
 da zapremina tela koja greju vodu (bojleri) do 90°C tokom svih 24
sata, ne sme biti manja od petostrukog broja brigadira u naselju
izraženog u litrima;
 na svakih 5 brigadira po jedno točeće mesto (slavinu) za umivanje;
 na svakih 10 brigadira 1 WC;
 na svakih 5 brigadira jedan WC;
 da kuhinja i trpezarija takođe odgovaraju propisima uz dozvolu
sanitarne inspekcije, s tim da trpezarija odjednom može da primi 50%
brigadira;
 da kalorična vrednost četiri obroka dnevno bude od 4800— 5500
kalorija.

IV. ZDRAVSTVENA ZAŠTITA

Za kvalitetnu i efikasnu zdravstvenu zaštitu potrebno je obezbediti:

 u svakom naselju, ili u neposrednoj blizini ambulainta opšte prakse
sa 8 sati rada lekara, non-stop dežurstvo medicinskog tehničara i
povremeno angažovanje sanitarnog tehničara (nedeljno najmanje
jednom);
 organizaciju dežurstva na radilištu u cilju što efikasnije preventive i
eventualne intervencije;
 mogućnost lečenja u stomatološkoj službi.
Komisija za DORA usvojit će Uputstva o primeni Kriterijuma u cilju
pojašnjenja i njihove primene.

SORA Niš '76
SORA Đerdap '83
Istraživačka akcija: Višedisciplinarna istraživanja Kopaonika '80

SFRJ za početnike  - Page 2 900975











Seljak sam pa umem i reč da probiram!
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

SFRJ za početnike  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SFRJ za početnike    SFRJ za početnike  - Page 2 EmptyPon Mar 05, 2012 5:10 pm

EAGLE ::

Dragi prijatelji,s ponosom vam predstavljam


SFRJ za početnike  - Page 2 Img01283

Brigadu Nad Brigadama!!

Evo jednog zanimljivog linka za ex brigadire BILTEN SVIH RADNIH AKCIJA EX YU SFRJ za početnike  - Page 2 601923926

Jedna od poslednjih uopšte se odigrala baš u mom gradu -radilo se o izgradnji par kilometara puta od gradskog stadiona do gradske plaže.Ne sećam se tačno godine ,bilo je to negde sredinom 80 tih i mislim da nije imala oznaku "savezna" ,no jako dobro se sećam da je moj otac bio protiv (kao direktor opštinske uprave prihoda , koja je snosila troškove ) i da je izračunao da troškovi smeštaja ,ishrane , odevanja itd "brigadira" za tih mesec dana iznose 10 puta više nego da se angažuje profesionalna firma sa mašinama koja bi posao završila pet puta brže .
No , to je bila politička odluka -i ko te pita ,održana je . Doduše...tada i nikada više u Apatinu .
Oni koji su bili -i danas je pominju sa simpatijama .










SFRJ za početnike  - Page 2 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Harite
White Angel
Harite


Godina : 47
Datum upisa : 02.11.2010

SFRJ za početnike  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SFRJ za početnike    SFRJ za početnike  - Page 2 EmptyPet Mar 16, 2012 10:43 pm

Ja se ne mogu pohvaliti da sam isla na radne akcije ,mogla sam samo slusati price starijih o njima.Ali sam bila clan KUD Zeljeznicar Prijedor i nastupali smo za sve drzavne praznike.Kakva je to bila radost!
SFRJ za početnike  - Page 2 ZeljaSFRJ za početnike  - Page 2 Zeljajuga
Nazad na vrh Ići dole
EAGLE

EAGLE


Location : NS
Humor : CRNI
Datum upisa : 04.08.2010

SFRJ za početnike  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SFRJ za početnike    SFRJ za početnike  - Page 2 EmptyNed Mar 25, 2012 7:59 pm

"Ti nisi valjao ni za izgoreti!" - rekao mi je otac neke prilike kada sam u njegovom prisustvu kritikovao svoga sina.

Pre neko veče,kolega i ja,po završenom poslu,sedosmo večerati u jednom restoranu.Za stolom su već sedele dve dame ...

Kako to već biva,posle nekog vremena smo ćaskali kao stari znanci."Odakle dolazi taj akcenat koji čujem u vašem govoru?" - upitao sam."Mi smo iz Sarajeva" - glasio je odgovor.

I misli,kao lavina,krenuše!Sećanja ... Daleka '85.god.Ona student farmacije,ja dripac u uniformi ...Stanovala je,jbt. ...da li se ulica zvala Ilirska?Ako ovde neko zna postoji li još uvek i da li je postojala ...Njeno ime neću reći-sada ima porodicu ...Stanodavci su se prezivali Riković.Da - Riković Munevera bila joj je gazdarica. migg Čudni su putevi uma ...

Kunst je bio zviznuti za vikend iz Prilepa u Sarajevo dok te "beli uprtači" traže kod kuće :eee:

I još mi neki dramoser kaže da ona država nije bila dobra.Ma jebalo mi se za državu kao i sada - JA SAM BIO DOBAR!!A vremena nikad nisu svima potaman.

A moj stari kaže da nisam valj'o ...
Nazad na vrh Ići dole
surčinac
Samo Sanjar
surčinac


Godina : 61
Location : surcin
Datum upisa : 12.02.2013

SFRJ za početnike  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SFRJ za početnike    SFRJ za početnike  - Page 2 EmptyČet Mar 07, 2013 7:55 pm

Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

SFRJ za početnike  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SFRJ za početnike    SFRJ za početnike  - Page 2 EmptyNed Nov 02, 2014 9:27 pm

U MOSKVI
Umro Veljko Kadijević, jedan od kreatora rata
Posljednji ministar obrane SFRJ i umirovljeni general bivše JNA Veljko Kadijević preminuo je u Moskvi u 89. godini, prenosi Radiotelevizija Srbije.
Kadijević je rođen u Glavini Donjoj kod Imotskog 21. studenog 1925. Sa 18 godina pristupio je partizanima. Po završetku Drugog svetskog rata završio je Višu vojnu akademiju JNA i Ratnu školu JNA.
Bio je na čelu armije 1991. kad su vođene vojne operacije u Vukovaru i Dubrovniku, zbog čega je protiv njega u Hrvatskoj podignuta optužnica. Nalog za njegovo uhićenje zbog ratnih zločina protiv civilnog stanovništva, osim Hrvatske, izdao je i Interpol.

Kadijević je, prema vlastitu priznanju, iz Srbije u Moskvu otišao 2000., nakon što su se za njega zainteresirali haški istražitelji. Od ruskih vlasti dobio je azil, javlja hrt.hr.











Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

SFRJ za početnike  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SFRJ za početnike    SFRJ za početnike  - Page 2 EmptyPet Nov 07, 2014 1:48 am

Sjećate li se pionirske zakletve? (FOTO)
Svima onima koji su za vreme SFRJ bili prvačići, vjerovatno ništa nije ostalo u tako lijepom sjećanju kao dan kada su pred starijim drugarima, učiteljicama, učiteljima i roditeljima izgovorili svečanu zakletvu i postali pioniri.

SFRJ za početnike  - Page 2 Sje%C4%87ate-li-se-pionirske-zakletve-750x500

Danas, kada postajem pionir

Dajem časnu pionirsku riječ:

Da ću marljivo učiti i raditi

poštovati roditelje i starije,

i biti vjeran i iskren drug,

koji drži datu riječ;

Da ću voljeti našu domovinu samoupravnu

Socijalističku Federativnu Republiku Jugoslaviju

Čuvati bratstvo i jedinstvo

Svih njenih naroda i narodnosti

I cijeniti sve ljude svijeta

koji žele slobodu i mir!


Jedna od prvih verzija svečanog pionirskog zavjeta, 
koja je važila u Federativnoj Narodnoj Republici Jugoslaviji, 
bila je manje zahtjevna od ove najpoznatije:

“Zavjetujem se pred pionirskom zastavom i pred svojim drugovima pionirima da ću učiti i živjeti kao vjeran sin svoje domovine – Federativne Narodne Republike Jugoslavije.

Zavjetujem se da ću čuvati bratstvo i jedinstvo naših naroda i
 slobodu naše otadžbine stečene krvlju njenih najboljih sinova.

Za domovinu sa Titom naprijed!“


SFRJ za početnike  - Page 2 Sje%C4%87ate-li-se-pionirske-zakletve2



Savez pionira Jugoslavije je pionirska organizacija koja je obuhvatala osnovno-školsku djecu iz prvih 7 razreda u SFR Jugoslaviji. Savez je osnovan 27. decembra 1942. godine u toku NOB-a na Prvomu antifašističkom kongresu omladine Jugoslavije u Bihaću od strane Komunističke partije Jugoslavije. Organizacija se nalazila u strukturi USAOJ-a, odnosno SKOJ-a, NOJ-a i SSOJ-a. Izdavali su „Male novine“. Čest sinonim za ovu organizaciju bio je „Titovi pioniri“.


SFRJ za početnike  - Page 2 Sje%C4%87ate-li-se-pionirske-zakletve3

Savez je bio podijeljen u dvije grupe, mlađe pionire (7 do 11 godina) i starije pionire (11 do 15 godina).

Prijem novih članova obavljan je u prvom razredu, tokom svečanosti za Dan Republike. Tog dana đaci su davali „pionirsku zakletvu“ i dobijali uniformu pionira: plavu kapu „titovku“ sa crvenom petokrakom, belu košulju sa crvenom maramom i plavi šorc. Član saveza dobivao je i značku organizacije i pionirsku knjižicu (člansku kartu).

SFRJ za početnike  - Page 2 Sje%C4%87ate-li-se-pionirske-zakletve4


U osnovnim školama ustrojeni su pionirski odredi koji su često dobivali ime po narodnim herojima, poznatim komunistima, skojevcima, partizanima i drugim zaslužnim građanima za razvoj društveno-političkog sistema SFRJ. Pionirski odred je imao odredsku zastavu, trubu, bubanj i pečat.


SFRJ za početnike  - Page 2 Sje%C4%87ate-li-se-pionirske-zakletve5


Postojala su i posebna pionirska pozorišta, domovi, ljetovališta, pionirski gradovi, pionirske publikacije i novine. U Zagrebu je postojala i pionirska željeznica. Održavale su se pionirske priredbe, smotre, takmičenja, pionirski susreti, zborovanja, tabor “Sutjeska”, akcije solidarnosti i jugoslavenske pionirske igre, te pionirske radne akcije.










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
debilko
Pogrešila roda
debilko


Godina : 61
Location : Moskva
Datum upisa : 22.06.2009

SFRJ za početnike  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SFRJ za početnike    SFRJ za početnike  - Page 2 EmptyPet Nov 07, 2014 1:53 am

Ne ponovilo se, puj puj puj










SFRJ za početnike  - Page 2 2iiv51gSFRJ za početnike  - Page 2 28wf5a8
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

SFRJ za početnike  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SFRJ za početnike    SFRJ za početnike  - Page 2 EmptyPet Nov 07, 2014 1:57 am

debilko ::
Ne ponovilo se, puj puj puj
Možda tebi.Mislim da ima mnogo Jugonostalgičara.
Slušajući priče iz tog vremena mnogima je bilo lepše nego sada.
E sad  debi  ti si unikat po svemu .   dm2 (   :zubi3:  )










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
debilko
Pogrešila roda
debilko


Godina : 61
Location : Moskva
Datum upisa : 22.06.2009

SFRJ za početnike  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SFRJ za početnike    SFRJ za početnike  - Page 2 EmptyPet Nov 07, 2014 2:20 am

Kijara-brm ::
debilko ::
Ne ponovilo se, puj puj puj
Možda tebi.Mislim da ima mnogo Jugonostalgičara.
Slušajući priče iz tog vremena mnogima je bilo lepše nego sada.
E sad  debi  ti si unikat po svemu .   dm2 (   :zubi3:  )
Mnogima je bilo lepše u okupiranoj Jugoslaviji, znam i takve.
SFRJ je genocidna tvorevina, sa ciljem da se uništi Versajska Jugoslavija, stvorena pobedom nad Austro-Ugarskom, a najplemenitijim mogućim idejama jednog naroda (Srpskog), da tu svoju pobedu pretvori u trijumf južnoslovenksih naroda, koji nisu bili u poziciji da se odupru Nemačkom impretijalizmu jer su bili okupirani. Versajsku Jugoslaviju su izmolili Hrvatski i Slovenački intelektualci koji su imali plemenite ideje Jugoslovenskog ujedinjenja.
SFRJ zatim stvaraju oliši, neradnici, robijaši, sa osnovnim i maksimalno zanatskim školama sumnjivo završenim, ili izbacivani iz istih. Ljudi koji su na starnicama interpola bili traženi zbog pljački zlatara i banaka širom Evrope. Ali ko to gleda. Sa SFRJ je ostvaren cilj anuliranja Austrougarskog poraza u I svetskom ratu, a Srbija kažnjena za taj poraz koji je nanela žrtvujući polovinu svog življa.
SFRJ je isto što i NDH, samo je potrajala malo duže i genocid nad Srbima izvela do kraja.










SFRJ za početnike  - Page 2 2iiv51gSFRJ za početnike  - Page 2 28wf5a8
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

SFRJ za početnike  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SFRJ za početnike    SFRJ za početnike  - Page 2 EmptyPet Nov 07, 2014 11:51 am

Kratko za Debilka
Uporedi ondasnje sumnjive diplome bravara sa sadasnjim doktorskim,advokatskim...ali lijepo je to,procenat pismenih u Srbiji se povecao...naprijed samo...nek se vidi ko ima intelektualce.

Stisni petlju i spusti malo VelikosrBstvo i priznaj,da si bolje jeo pod Titovom diktaturom,a bogami i spavao.

SFRJ stvorise robijasi,olos...daj mi primjere postenog koji je stvorio "Beogradski pasaluk"!
Nemoj mi samo pricati da su to stvorile komunjare,jer ovi intelekti su imali vremena da stvore i ojacaju...ipak je sva dobit te SFRJ vrazje tvorevine isla u BG,a nadobijalo se i poslije...ono uz rat...samo jbga,ko vam kriv kad ste pustili da dobit otpliva u privatne novcanike...ma vrece.

Daj mi bar jedan valjan razlog ...sta je bolje sad...osim toga sto imate(ovi poput debilka)najplemenitije ideje jer ne vidim da ste ista vise izvojevali od Juge do danas.


Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

SFRJ za početnike  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SFRJ za početnike    SFRJ za početnike  - Page 2 EmptyPet Nov 07, 2014 1:32 pm

debilko ::
Ne ponovilo se, puj puj puj

I ja kazem, glad i neimastina i treba tamo da dodje iz guzare u vugla zlz
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

SFRJ za početnike  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SFRJ za početnike    SFRJ za početnike  - Page 2 EmptyPet Nov 07, 2014 5:46 pm

Nije debi obišao temu da nam kaže koja je razlika?










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
debilko
Pogrešila roda
debilko


Godina : 61
Location : Moskva
Datum upisa : 22.06.2009

SFRJ za početnike  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SFRJ za početnike    SFRJ za početnike  - Page 2 EmptyPet Nov 07, 2014 6:05 pm

Astra ::
Kratko za Debilka
Uporedi ondasnje sumnjive diplome bravara sa sadasnjim doktorskim,advokatskim...ali lijepo je to,procenat pismenih u Srbiji se povecao...naprijed samo...nek se vidi ko ima intelektualce.

Stisni petlju i spusti malo VelikosrBstvo i priznaj,da si bolje jeo pod Titovom diktaturom,a bogami i spavao.

SFRJ stvorise robijasi,olos...daj mi primjere postenog koji je stvorio "Beogradski pasaluk"!
Nemoj mi samo pricati da su to stvorile komunjare,jer ovi intelekti su imali vremena da stvore i ojacaju...ipak je sva dobit te SFRJ vrazje tvorevine isla u BG,a nadobijalo se i poslije...ono uz rat...samo jbga,ko vam kriv kad ste pustili da dobit otpliva u privatne novcanike...ma vrece.

Daj mi bar jedan valjan razlog ...sta je bolje sad...osim toga sto imate(ovi poput debilka)najplemenitije ideje jer ne vidim da ste ista vise izvojevali od Juge do danas.


Upoređujem naravno te diplome. One su stvorene na savremenim institutima izniklih iz onih u čiju su baz svo svoje znanje i umeće ugradili bravari, šloseri, krojači. Zato i jesu diplome takve kakve su.
10.000 hiljada pravih diploma je ubijeno, da bi se oslobodilo mesto u Beogradu za ove horde.
Ne upoređujem, i bravar je na kraju bio Doktor nauka. A ovo danas se i moglo očekivati, jer je ubijeno sve što valaj samo zbog toga što ima diplomu. Ali bukvalno sve. Čak su ubijani i komunisti sa visokim obrazovanjem. Svii koji su bili obrazovaniji od Bakarića su morali umreti, jer je on dodeljen Titu iz Vatikana kao saborac verno pseto.
Nisam bolje jeo pod Titovom diktaturom, Koka Kolu u limenci sam držao kao dugogodišnji suvenir. Istini za volju, tada se bolje jelo bilo gde, pa i u gladnim oblastima, tačnije, bar nije bio GMO. Bilo je manje raka, ali to nema veze sa Titom, već sa svetskim gilipterima, njegovim šefovima.
Beogradski Pašaluk je stvaran iz ropstva, tako da je logično da ga ne stvaraju najpametniji, nego oni sa manje mozga.
Međutim ološ koju spominjem je rušila svoju zemlju, kojoj je položila zakletvu, to je razlika. Ološ koju spominjem je gazila po kostima svojih očeva, koje su položene u temelje te zemlje. Jer stvoreni Beogradski Pašaluk je vremenom ipak postao ugledna država, kja je imala i najveći uticaj pri krojenju svetske mape. Pa čak toliki utija, da svoju slovensku braću, ovčice Franje Josifa izbave iz ropstva, iako su ostali verni olupini od Austro-Ugarske monarhije.
Sad nije bolje ništa od onoga što je bilo u SFRJ, ali to zbog toga, što je SFRJ bila samo prelazni period od onoga što je bilo pre toga, i ovoga danas. SFRJ je maketa države, koju je na kraju trebalo dunuti i srušiti, a sa ciljem da se ponište pobede i ugled koju je Srbija imala posle I svetskog rata. SFRJ je imala ulogu omamljujućeg sredstva za pravoslavno stado, koje je delo prodavalo veru za večeru. Da se ne dosete, dok se steknu uslovi da se miljenici Vatikana uspeju formirati i steći preduslove da budu država. A to sve svoje iskustvo su upravo stiali pod SFRJ. Sve što je Hrvatsko, Slovenačko danas, to je Jugoslovensko iz tih delova. Inače, na šta bi ličila država koja ne bi imala ni svoje praznike, ni svoju kulturu, ni svoj jezik,










SFRJ za početnike  - Page 2 2iiv51gSFRJ za početnike  - Page 2 28wf5a8
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

SFRJ za početnike  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SFRJ za početnike    SFRJ za početnike  - Page 2 EmptySub Nov 08, 2014 2:35 pm

debilko ::
Inače, na šta bi ličila država koja ne bi imala ni svoje praznike, ni svoju kulturu, ni svoj jezik,

Na napredan, ekonomski jak dom:)

Znam, znam, zvuci kao utopia mauahahahahahahahahaahah

Sad sam bRezobrazna, odo' da se stidim :pušač:
Nazad na vrh Ići dole
debilko
Pogrešila roda
debilko


Godina : 61
Location : Moskva
Datum upisa : 22.06.2009

SFRJ za početnike  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SFRJ za početnike    SFRJ za početnike  - Page 2 EmptySub Nov 08, 2014 2:38 pm

AstrinaKomsinica ::
debilko ::
Inače, na šta bi ličila država koja ne bi imala ni svoje praznike, ni svoju kulturu, ni svoj jezik,

Na napredan, ekonomski jak dom:)

Znam, znam, zvuci kao utopia mauahahahahahahahahaahah

Sad sam bRezobrazna, odo' da se stidim :pušač:
Pa kad koristiš Vučićevu terminologiju. :rlol:










SFRJ za početnike  - Page 2 2iiv51gSFRJ za početnike  - Page 2 28wf5a8
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

SFRJ za početnike  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SFRJ za početnike    SFRJ za početnike  - Page 2 EmptySub Nov 08, 2014 2:42 pm

Pojma nemam o Vucicu, sem da postoji. Ali, come on, pa ti nisi glupson pa da mozes aminovat nacin zivota u Srbiji u zadnje dvije decenije. Narod literalno propada od neimastine, al nek se zastavica vije visoko.

I tu ne mislim samo na Srbiju (to prim.prev. za nadrkane;))))))

Gdje god se nació filling gira ispred prosperiteta, zemlja je u rasulu.
Nazad na vrh Ići dole
debilko
Pogrešila roda
debilko


Godina : 61
Location : Moskva
Datum upisa : 22.06.2009

SFRJ za početnike  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SFRJ za početnike    SFRJ za početnike  - Page 2 EmptySub Nov 08, 2014 5:00 pm

Sad sam ozbiljan.
Zaista mislim da je duhovno bogatstvo sto puta važnije od materijalnog.










SFRJ za početnike  - Page 2 2iiv51gSFRJ za početnike  - Page 2 28wf5a8
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

SFRJ za početnike  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SFRJ za početnike    SFRJ za početnike  - Page 2 EmptyNed Nov 09, 2014 2:54 pm

debilko ::
Sad sam ozbiljan.
Zaista mislim da je duhovno bogatstvo sto puta važnije od materijalnog.

Aha, to vlede sirom svijeta tupe u glavice gladnih trtrr
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

SFRJ za početnike  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SFRJ za početnike    SFRJ za početnike  - Page 2 EmptyNed Nov 09, 2014 2:59 pm

debilko ::
Sad sam ozbiljan.
Zaista mislim da je duhovno bogatstvo sto puta važnije od materijalnog.

Tek kad se ostvari bar normala u materijalnom.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Sponsored content





SFRJ za početnike  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SFRJ za početnike    SFRJ za početnike  - Page 2 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
SFRJ za početnike
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» JOVANKA BROZ -otisao je i poslednji simbol SFRJ ?

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: GEOGRAFIJA PREBIVALIŠTA/ETNOSI :: DRŽAVE :: SFR JUGOSLAVIJA-
Skoči na: