DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Pikova bolest BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Pikova bolest BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 Pikova bolest

Ići dole 
5 posters
AutorPoruka
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

Pikova bolest Empty
PočaljiNaslov: Pikova bolest   Pikova bolest EmptyUto Okt 23, 2012 2:00 am

Pikova (Pick) demencija


Bolest se zove i lobarna Pikova atrofija, jer je reč o asimetričnoj fokalnoj atrofiji sive i bele supstance frontalnih ili temporalnih reženjeva ili oba. Atrofija kore i bele mase je veoma izražena, tako da girusi imaju oštre ivice.
Uzrok bolesti
Uzrok bolesti nije poznat. Radi se o degenerativnoj demenciji. Bolest se češće javlja u žena.

Klinička slika
Demencije predstavljaju sekundarna oštećenja inteligencije u osoba u kojih je postojao njen uspon ili se razvoj završio. Osnovni elementi u kliničkoj slici su oštećenje pamćenja, shvatanja i orjentacije. Bolest počinje između 40 i 60. godine života. Vrlo postepen i tih ulazak u demenciju je ovde kombinovan sa fokalnom simptomatologijom, zavisno od zahvaćenog lobusa. Tako se kod frontalne atrofije nalaze dezinhibicioni fenomeni (refleksi sisanja i hvatanja), apatija, abulija (gubitak volje) i poremećaji stajanja i hoda (frontalni Pik). Kod temporalnog Pika dolazi do postepene deterioracije govora sve do potpune afazije (nemogućnost govora). Mogu se javiti poremećaji seksualnog ponašanja i bulimija. Postoje određene razlike u ponašanju ovih bolesnika. Dok su jedni bezbrižni i veseli, živahni, govorljivi ili anksiozni, stalno u pokretu, dotle su drugi pasivni, bez inicijative, tihi, emocionalno tupi.

Dijagnoza
Dijagnoza se postavlja na osnovu simptoma, testiranja bolesnika prema dijagnostičkim kriterijumima (gubitak intelektualnih sposobnosti dovoljan da omete socijalno i profesionalno funkcionisanje, smanjenje pamćenja, smkanjena sposobnost apstraktnog mišljenja, smanjena sposobnost rasuđivanja, očuvana svest i dr.) i patohistološkog nalaza (gubitak neurona, dok se u preostalim mogu videti otok i tau pozitivna, ubikvitin pozitivna Pikova tela u citoplazmi, gubitak vlakana u beloj masi i astroglioza).

Lečenje
Lečenje ne postoji. Bolesnici zahtevaju negu.
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

Pikova bolest Empty
PočaljiNaslov: Re: Pikova bolest   Pikova bolest EmptyUto Okt 23, 2012 2:12 am

Sta me ponukalo na ovu temu:

Imamo prijatelja koji je na zalost zrtva ove bolesti.
Covjek je u 50tim godinama. Poznajemo ga vec skoro 20. Za to vrijeme se vrlo, vrlo aktivno bavio sportom. Organizator utrka, i sam je maratonac. Dnevno pretrci najmanje 10tak milja. Zdrava ishrana, nikad nije pio, pusio, etc. etc.
Da bi prije nekoliko mjeseci poceo da pokazuje znakove. Slaba koncentracija, zaboravio bi gdje je posao, i sl. Prvo su svi mislili da je Alzehaimerova, ali pokazalo se drugacije.
Gornji clanak ne opisuje sve, kao npr. da je bolest prilicno galopirajuca, da se smrt ocekuje u periodu od 5-7 godina.

Ali sta me stvarno ponukalo je cinjenica da porodica moze da iskoristi takvu zrtvu.
On je samac. Ima brata, sestru, koje je uvijek on pomagao, mada nije bilo potrebe. Medjutim, sta se desava je da je sestra uzela punomoc, i polagano rasprodaje njegovu imovinu, koja nije mala.
Posto smo mu mi najblizi prijatelji, a i to je jos jedino sto zna, kako da dodje do nas, skoro svaki dan dodje, i trazi da ga odvezemo do sestre. Nije vise sposoban da vozi, tako da su mu oduzeli vozacku dozvolu, a sestra lagano prodaje njegove automobile, jedno po jedno.
Sa imatkom koji posjeduje, mogao bi da napravi deal sa nekom specijalizovanom ustanovom za tu bolest.
Ali ne, porodica zeli da sve rasprodaju, i da on na kraju padne na teret drzave, koja bi ga smjestila u neki prinudni smjestaj, bez njege za tu bolest, cisto da umre tamo.

Danas me recimo isprepadao; srela sam ga na ulici, stopira,,,Pokupila sam ga, kaze hoce kuci, a stopirao je u pogresnom smjeru,,,,Dok smo se vozili, igrao se vratima, prozorima,,,pred kcerkinom skolom je samo izasao iz auta, i uputio se unutra, morala sam ga polako vratiti nazad,,,,

Zabrinuti smo za njega, i mislim da cu pokusati da pronadjem adekvatnu pomoc. Jos uvijek radim research.
Ali znam da nesto moramo uraditi.

Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

Pikova bolest Empty
PočaljiNaslov: Re: Pikova bolest   Pikova bolest EmptyPon Sep 30, 2013 1:45 pm

Wally je umro prije nekoliko sedmica,,,,Spasio se sto kazu, patnja je bila grozna. Covjek se pita mnoge stvari kad vidi tako nesto,,,,

Sestra polako rasprodaje sve sto je imao. Napravila je nekidan i tag sale ispred njegove kuce. Nismo imali snage da odemo, ni ja ni Sareni. On bi je zadavio da je vidio,,,,Ali zet je otisao. Izmedju citave istorije jednog bica poredane na stolovima, sa cijenama zakacenim, od 10c do 5 dolara, nasao je nekoliko cd's, AC/DC, kupio ih i donio Sarenom. Ne znajuci istoriju iza toga.

Wally i Sareni vole istu muziku, heavy metal izmedju ostalog. I posto Sareni ima ogromnu kolekciju rijetkih ploca, i cd's, Wally je trazio da mu presnimi neke, ili ako nadje duplikate da mu da. Guess what, svaki od ovih cd's sto je zet donio je iz te kolekcije sto mu je Sareni dao.
Drago mi je da imamo makar nesto od njega. Mada, sto Sareni rece, dobri se ljudi tesko zaboravaljaju.

Nadam se da ce njegovoj sestri Bog podariti bolju pamet.
Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-
Lakota


Datum upisa : 11.07.2013

Pikova bolest Empty
PočaljiNaslov: Re: Pikova bolest   Pikova bolest EmptyPon Sep 30, 2013 3:32 pm

Zao mi je dobrih ljudi kad imaju takvu okolinu,rodjake trtrr imate bar secanje na lepe dane koje ste proveli zajedno,a on smirenje koje donosi kraj.
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

Pikova bolest Empty
PočaljiNaslov: Re: Pikova bolest   Pikova bolest EmptyPon Sep 30, 2013 3:41 pm

Hvala Lakota,,,Stvarno je tesko gledati kako bas oni koji ne zasluze zlo nicim, budu osudjeni na takvo okruzenje.
Nadam se da je na boljem mjestu sada.
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

Pikova bolest Empty
PočaljiNaslov: Re: Pikova bolest   Pikova bolest EmptyUto Okt 01, 2013 12:49 am

Neimann-Pickova bolest
Pikova bolest Neimann-pick-ova-bolestNeimann-Pick-ova bolest odnosi se na grupu naslednih metaboličkih poremećaja poznatih kao leukodistrofije ili poremećaji razgradnje lipida. Kod takvih bolesti dolazi do nakupljanja štetnih količina masti u organima poput slezine, jetre, pluća, koštane srži i mozga. 


Uzrok nastanka
Deficijentnost enzima sfingomijelinaze nasleđuje se autosomno recesivno i uzrok je deponovanja sfingomijelina i holesterola u lizozomima ćelija retikuloendotelnog sistema mozga.

Klinička slika
Postoje šest različith tipova bolesti:
- Tip A - najčešći je oblik bolesti i pojavljuje se već kod rođenja. Simptomi su povećana jetra, žutica i teže oštećenje mozga. Kako bolest napreduje dete je jako hipotrofično, a trbuh veliki, mentalni zaostatak sve veći. Dete ne može da nauči ništa novo, javlja se mišićna hipotonija, sluh i vid slabe, na makuli očnog dna se vidi mrlja boje crvene trešnje u 50% obolelih. Dete umire pre 4. godine života.

- Tip B - uključuje povećanu jetru i slezinu i respiratorne poteškoće, što se uobičajeno javlja u predtinejdžerskom uzrastu. Mozak nije pod uticajem bolesti. Oboleli od tipa B imaju malo ili nemaju uopšte neuroloških smetnji i mogu preživeti do kasnog detinjstva ili odrasle dobi.  Ipak, povećanje organa i problemi sa disanjem mogu dovesti do kardiovaskularnih poteškoća i bolesti srca u kasnijoj dobi.

- Tip C i D - mogu se pojaviti u detinjstvu, tinejdžerskoj ali i odrasloj dobi. Obolela osoba ima umereno povećanu jetru i slezinu, ali oštećenje mozga može biti veliko i osoba može imati poteškoće pri pomeranju glave, hodanju i gutanju i progresivni gubitak sluha i vida. U većini slučajeva neurološki se problemi pojavljuju u uzrastu od 4 do 10 godina. Simptomi ove bolesti mogu uključivati i nedostatak mišićne kordinacije, mentalnu retardaciju,nedostatak mišićne maseprobleme s gutanjem, otežan govor i povećanu jetru i slezenu. Tip C je uvek smrtonosan. Većina dece umre pre 10. godine ili žive 20. godine života. 

- Tip E - oblik tipa B koji se javlja u odrasloj dobi 

- Tip F je retki oblik tipa B. 

Dijagnoza
Postavlja se na osnovu kliničke slike, objektivnog pregleda, laboratorijskih analiza. Dijagnoza se potvrđuje nalazomdeficita sfingomijelaze u fibrocitima kože, ćelijama koštane srži ili drugih tkiva.

Lečenje
Ne postoji efikasno lečenje kod tipa A. U lečenju tipa B koristi se presađivanje koštane srži, koje je pokazalo ohrabrujuće rezultate, kao i presađivanje jetre. Kod tipa C i D se preporučuje dijeta da bi se smanjio nivo holesterola. Takođe, lekovi koji snižavaju nivo holesterola poboljšavaju stanje jetre, ali nemaju uticaja na mozak. Nade za lečenje ove bolesti u budućnosti se polažu u enzimsku supstitucionu terapiju. 


:(((










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Samouka
PrEkoBrojNa
Samouka


Datum upisa : 24.05.2011

Pikova bolest Empty
PočaljiNaslov: Re: Pikova bolest   Pikova bolest EmptyUto Okt 01, 2013 12:43 pm

Aaaaaaaaaaaaa, sad mi je jasno zbog čega me zovu Pikova dama smehsmeh 

Malo smeha da ne mračimo, ne daj Bože nikome. Kažu stariji ljudi: Bože udri samo ne u glavu!
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

Pikova bolest Empty
PočaljiNaslov: Re: Pikova bolest   Pikova bolest EmptyUto Okt 01, 2013 12:50 pm

Stvarno ne daj Boze nikome. Nesto najtuznije sto sam ikad vidjela.

Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



Pikova bolest Empty
PočaljiNaslov: Re: Pikova bolest   Pikova bolest EmptyPon Dec 23, 2013 7:02 pm

Okrutna bolest. Moj otac boluje od jedne vrste demencije (vaskularna demencija) već treću godinu. Ne zna se za koga je gora, da li za bolesnika ili njegovo okruženje.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

Pikova bolest Empty
PočaljiNaslov: Re: Pikova bolest   Pikova bolest EmptyPon Dec 23, 2013 9:33 pm

Demencija je verovatno najstrašnija stvar ,pored nekog kancera propraćenog bolovima ,koja može da pogodi ljudsko biće .Znam za dva slučaja ,i što je najstrašnije -radilo se o izrazito jakim ličnostima sa velikim ličnim integritetom .Nema pomoći . Ako mogu da biram -ja bih odabrao solidan infarkt ,to je ipak dostojanstvena smrt .










Pikova bolest 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Sponsored content





Pikova bolest Empty
PočaljiNaslov: Re: Pikova bolest   Pikova bolest Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Pikova bolest
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Bolest poljupca

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: ŽIVOT I PRIKLJUČENIJA :: ZDRAVLJE :: LEKARSKA ORDINACIJA-
Skoči na: