DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 PASULJ (čina) iliti gra*(h) -jelo sirotinjsko ...ili ne ?

Ići dole 
+13
podbarac
AstrinaKomsinica
brdjanin
Astra
Kijara-brm
daljinski
dusicaa
Lakota
ZoxZoja
Ladyintheblack
doctorr67
Danubius
Šmizla
17 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2
AutorPoruka
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: PASULJ (čina) iliti gra*(h) -jelo sirotinjsko ...ili ne ?    PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 EmptyNed Sep 28, 2014 9:38 pm

First topic message reminder :

Neki ga vole ,neki ne ,za njega se vezuju legende (vojnički ) a prati ga i zao glas fsrt
Sprema se na razne načine širom ex YU ,a jede se po celom svetu kao "osnovna namirnica" ,ima ga puno vrsta ....
Volite li pasulj (grah) kako ga spremate -dajte svoje recepte ?

Za početak -recept famoznog "vojničkog ".

PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 Mozdani-udar-pasulj-magnezijum-1328585176-121674PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 Jna-kuvar-corbasti-pasulj-recept-1411844582-575515










PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 155klf10


Poslednji izmenio Danubius dana Pon Sep 29, 2014 9:56 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/

AutorPoruka
sanjalica.ns
Explorer Of Dreams



Datum upisa : 06.01.2010

PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PASULJ (čina) iliti gra*(h) -jelo sirotinjsko ...ili ne ?    PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 EmptyČet Sep 29, 2016 11:19 pm

Danubius ::

A što se mene tiče ,može mi se "javiti" i Pamela Anderson u pasulju -i dalje ga ne volim .

Svašta, ovo je prvi put da čujem da neki muškarac ne voli pasulj! lalal
Nazad na vrh Ići dole
el_vibrador
בנו של ישראל



Datum upisa : 07.02.2012

PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PASULJ (čina) iliti gra*(h) -jelo sirotinjsko ...ili ne ?    PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 EmptyPet Sep 30, 2016 9:31 am

U suvom obroku JNA, Smrt Dolazi Odmah-tip A, je bio grah sa slaninom, pasteta,glukoza, vocna kocka, caj u kesici, mesni dorucak od ovcetine.Elem, to je jedini pasulj koji sam jeo u vojsci, a jeo sam ga skoro svaki dan, jedno 3 meseca.Od onda vrlo retko jedem pasulj, mozda jednom u dve godine :)
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PASULJ (čina) iliti gra*(h) -jelo sirotinjsko ...ili ne ?    PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 EmptyPet Sep 30, 2016 12:03 pm

Danas pasulj. U expres loncu, skuvao dimljene zajebancije. Izdunstao luk i mesište (raskuvano) prebacio iz ekspres lonca, zajedno sa vodom, ubacio dve konzerve "Sava" posni beli pasulj i raspostio ga. posle minut kuvanja, ubacio kašiku "Aleba" mlevene paprike i par ćenova belog luka. Kuva se još par minuta da se paprika skuva.

rasta
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre



Datum upisa : 19.01.2008

PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PASULJ (čina) iliti gra*(h) -jelo sirotinjsko ...ili ne ?    PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 EmptyČet Apr 12, 2018 6:25 pm

Samo još neko da pomene "tradicionalno srpsko jelo" Čitajte i krstite se : 

PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 30582228_2085367858371106_2381265615638757376_n
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator



Datum upisa : 21.12.2008

PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PASULJ (čina) iliti gra*(h) -jelo sirotinjsko ...ili ne ?    PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 EmptyČet Apr 12, 2018 7:22 pm

Danubius ::
Samo još neko da pomene "tradicionalno srpsko jelo" Čitajte i krstite se : 

PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 30582228_2085367858371106_2381265615638757376_n
Ovaj pasul prešao kilometraže i kilometraže.Od porekla do pakovanja.
Očito više ništa "naše " ne jedemo.
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/ Na mreži
Gost
Gost




PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PASULJ (čina) iliti gra*(h) -jelo sirotinjsko ...ili ne ?    PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 EmptyČet Avg 30, 2018 8:13 am

Pasulj od prekjuče je nestao na volšeban način a bilo ga je, nije da nije i to ohohooo zubic
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre



Datum upisa : 19.01.2008

PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PASULJ (čina) iliti gra*(h) -jelo sirotinjsko ...ili ne ?    PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 EmptySub Okt 20, 2018 8:27 pm

"Narodna "i "vojnička" hrana ,koja bi trebala da bude i simbol Srbije -postao je gotovo vodeći proizvod iz uvoza ? "Domaći" pasulj jedva da se i sadi ,i da nije enormnog uvoza ,koji smanjuje cenu koštao bi više od mesa ,koliko ga se malo proizvodi .
Dame i gospodo -naš "domaći" pasulj ,da ne kažem ,i "srpski" je većinom poreklom iz Kirgistana ,Poljske ,Kine i Kanade . Obratite pažnju kada ga kupujete po velikim tržnim centrima -piše na deklaraciji .
Mi iz Vojvodine ,iz manjih mesta ,još jedemo "domaći" pasulj ,jer su količine manje i još uvek dostupne ,po inerciji se još uvek sadi po vojvođanskim selima ,ali vi gospodo iz velikih gradova ,uglavnom jedete pasulj iz -Azije .
Razlog što se ne sadi-klima je poludela , i ako je suša ili "kišna godina" ,naš pasulj propadne ,pa domaći poljoprivrednici moraju ,a i žele da idu na "sigurnije" kulture .
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Gost
Gost




PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PASULJ (čina) iliti gra*(h) -jelo sirotinjsko ...ili ne ?    PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 EmptySub Okt 20, 2018 8:35 pm

Dobro me podseti da ga potopim prko noći. Korisan je ovo sajt. zubic
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre



Datum upisa : 19.01.2008

PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PASULJ (čina) iliti gra*(h) -jelo sirotinjsko ...ili ne ?    PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 EmptySub Okt 20, 2018 8:49 pm

Eugen Grafvajer ::
Dobro me podseti da ga potopim preko noći. Korisan je ovo sajt. zubic
"Potapanje" je jedan od trikova "kako brže skuvati pasulj" Potapanjem nabubri i omekša .Drugi recepti su -ekspres lonac , 1 kašičica sode bikarbone( Ostavite pasulj da se krčka najmanje 15 minuta, nakon toga ocedite vodu i dodajte malo ulja)i ono što verovatno niste znali (a ja tu mudrost saznah na netu)

Dolijte hladnu vodu u odnosu 4:1 prema pasulju, dodajte 50 ml rakije(????) i prokuvajte. Ostavite da se krčka 45-50 minuta i trebalo bi da imate potpuno skuvan pasulj.
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Gost
Gost
Anonymous



PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PASULJ (čina) iliti gra*(h) -jelo sirotinjsko ...ili ne ?    PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 EmptySub Okt 20, 2018 8:59 pm

Danubius ::
Eugen Grafvajer ::
Dobro me podseti da ga potopim preko noći. Korisan je ovo sajt. zubic
"Potapanje" je jedan od trikova "kako brže skuvati pasulj" Potapanjem nabubri i omekša .Drugi recepti su -ekspres lonac ,  1 kašičica sode bikarbone( Ostavite pasulj da se krčka najmanje 15 minuta, nakon toga ocedite vodu i dodajte malo ulja)i ono što verovatno niste znali (a ja tu mudrost saznah na netu)

Dolijte hladnu vodu u odnosu 4:1 prema pasulju, dodajte 50 ml rakije(????) i prokuvajte. Ostavite da se krčka 45-50 minuta i trebalo bi da imate potpuno skuvan pasulj.


Ne valja predugo kuvati u soda bikarboni. Kada provre i "baci" penu, procediti i oprati hladnom vodom. Da bi se prdilo u razumnoj meri, bez opasnosti po eko sistemu, nastaviti kuvanje u čitoj vodi sa dodatkom mente.
zubic
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PASULJ (čina) iliti gra*(h) -jelo sirotinjsko ...ili ne ?    PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 EmptyNed Nov 11, 2018 9:27 am

Eugen Grafvajeler ::



Ne valja predugo kuvati u soda bikarboni. Kada provre i "baci" penu, procediti i oprati hladnom vodom. Da bi se prdilo u razumnoj meri, bez opasnosti po eko sistemu, nastaviti kuvanje u čitoj vodi sa dodatkom mente.
zubic

‎Maja Zejak‎ 


 STATUSI
10 h · 


Zovem se Ivana imam 27 god. 

Dobro sam gradjena i sve, ali volim grah nakon kojeg imam uzasne vjetrove, smrde ko rafinerija u Bosanskom Brodu, i ova prica pocinje ovako: Jednog dana upoznala sam jednog divnog gospodina i zaljubila se . Kada je postalo jasno da ćemo se oženiti, odlučila sam prestati jesti grah. Nekoliko mjesec
i kasnije, na moj rodjendan, pokvario mi se auto dok sam se vraćala kući
s posla. S obzirom da sam živjela na selu, pozvala sam muža i rekla mu da ću kasniti, jer sam morala pješačiti kuci. Idući tako, uz put sam naišla na jednu malu krčmu iz koje se širio miris graha i ja jednostavno nisam mogla odoliti. Pošto sam imala pred sobom još dugo pješačenje, predpostavila sam da ću se putem osloboditi svih nuspojava dok ne stignem kući . Ušla sam u krčmu i za čas posla sam 'sredila' tri porcije graha. Kada sam nastavila pješačiti, potrudila sam se osloboditi plinova. Kad sam stigla, moj muž je bio radostan što me vidi i veselo je  rekao:


 - 'Draga, imam iznenađenje za večeru!' Zatim mi je stavio povez preko očiju i odveo me do stolice za stolom za večeru. Sjela sam, i baš kad je htio da mi skine povez, zazvonio je telefon. Naterao me je da mu obećam da neću dirati povez dok se ne vrati, i otisao da se javi. Grah koji sam pojela je jos uvek radio i pritisak je postao nepodnošljiv, tako da sam iskoristila priliku dok se moj muž ne vrati, nagla se na jednu stranu i 'pustila' jedan. Ne samo da je bio glasan, nego je i smrdjeo kao kada kamion s đubrem, prolazeći pored pilane, pregazi tvora. Uzela sam salvetu s krila i žustro odpuhala smrad. Zatim sam se nagla na drugu stranu i odvalila jos tri. Smrad je bio gori od kuhanja kupusa. Naćulivši uši na telefonski razgovor u susjednoj sobi, nastavila sam ovako da nižem narednih nekoliko minuta. Zadovoljstvo je bilo neopisivo. Kada je pozdravljanje preko telefona označilo kraj moje slobode, učinila sam jos nekoliko brzih kružnih pokreta salvetom da raspušem sve, vratila salvetu na krilo i uz osecaj zadovoljstva i olakšanja, spustila ruke na krilo. Lice mi je sigurno odavalo najneviniji moguć izraz kada se moj muz vratio i ispričao se što se tako dugo zadržao. Pitao me jesam li virila a ja sam ga uvjerila da nisam.



 U tom trenutku, skinuo mi je povez i dvanaest gostiju koji su sjedeli za stolom u glas je uzviknulo: - 'Sretan rodjendan!' b6b6   nesvest nesvest nesvest













PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Gost
Gost
Anonymous



PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PASULJ (čina) iliti gra*(h) -jelo sirotinjsko ...ili ne ?    PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 EmptyNed Nov 11, 2018 11:08 am

Aj što smrdi al' oči štipa. zubic
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PASULJ (čina) iliti gra*(h) -jelo sirotinjsko ...ili ne ?    PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 EmptySub Apr 13, 2019 9:44 pm

Evo, pasulj je dobio i pesmu . "Sale i sedlari "-potpuno ozbiljan i kompletan bend (gudači ,hor ,itd)
Poslušajte :











PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PASULJ (čina) iliti gra*(h) -jelo sirotinjsko ...ili ne ?    PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 EmptySub Nov 28, 2020 8:13 pm

[You must be registered and logged in to see this link.]


JNA pasulj...na desetine  hiljada nas  smo ga jeli










PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PASULJ (čina) iliti gra*(h) -jelo sirotinjsko ...ili ne ?    PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 EmptyNed Okt 10, 2021 11:39 am

PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 244645869_1215256712316950_2956471332588561965_n.jpg?_nc_cat=100&ccb=1-5&_nc_sid=8bfeb9&_nc_ohc=lLpWhg9Bf6IAX8nD3zg&_nc_ht=scontent.frix7-1

Vojvođanski "pasulj" ludismeh










PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PASULJ (čina) iliti gra*(h) -jelo sirotinjsko ...ili ne ?    PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 EmptyNed Okt 10, 2021 12:16 pm

E sljedeci put ti pravim vojnicki pasulj, ima da prste oblizujes 🤣
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PASULJ (čina) iliti gra*(h) -jelo sirotinjsko ...ili ne ?    PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 EmptyNed Okt 10, 2021 12:33 pm

Astra ::
E sljedeci put ti pravim vojnicki pasulj, ima da prste oblizujes 🤣
Znam šta je "vojnički" najeo sam se za ceo život .Naročito kada istresemo iz džakova ,pa treba da se "pere" A mi lepo crevom ,pa sačekamo da se prljavština "slegne" i onda izjavimo -opran .
Da ne kažem da smo čizmama gazilu kupus za salatu (koja ide uz taj pasulj )
Meni možeš da serviraš pasulj sa ananasom ,meso da bude od neke "ugrožene životinjske vrste "
Ne volem...pa to ti je .
Ali pojedem i ne bunim se .Nekada mora i "pasulj" .










PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 155klf10

Astra likes this post

Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Gost
Gost
Anonymous



PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PASULJ (čina) iliti gra*(h) -jelo sirotinjsko ...ili ne ?    PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 EmptyNed Okt 10, 2021 9:34 pm

često ppripremam pasulj za ručak ali mu dodam špeciju u vidu dimljene butkice.
Inače, jedan dan se skuvaju papci u saftu. Drugi dan skuvaš pasulj i dok se kuva, očistiš papke od kostiju i kada je pasulj finitto, ubaciš jelo od prethodnog dana i pustiš da provri.Jebe kevu kako otkida.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PASULJ (čina) iliti gra*(h) -jelo sirotinjsko ...ili ne ?    PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 EmptyPon Apr 18, 2022 12:48 am

Postoji legenda da je najbolji pasulj bio onaj koji se spremao u JNA .

Recept i priprema:

Izabrani pasulj potopiti u hladnu vodu, vodeći računa da ima dovoljno vode da pasulj ne upije ceo kada nabubri količinu vode i ostane suv. Držite potopljeni pasulj na hladnom mestu i ostavite da se namače 1-3 sata.

Zatim ocedite vodu u kojoj je natopljen pasulj, a pasulj stavite u odgovarajuću sud, preliti hladnom vodom da potone i kuvati 10-15 minuta, pa vodu ocediti i preliti vrelom da potone, dodati polovinu sitno iseckanog crnog luka i ostaviti da se krčka uz povremeno dolivanje tople vode.

U polovinu zagrejane masnoće dodati ostatak sitno iseckanog crvenog luka i šargarepe isečenih na manje kockice ili izrendane i sve zajedno pržiti da malo porumeni. Kada je pasulj napola skuvan, dodajte proprženi luk i šargarepu, suvu papriku, prethodno namočenu dva sata u hladnoj vodi, i lovorov list.

Zagrejte preostalu masnoću, dodajte brašno i pržite da malo porumeni. Kada brašno porumeni isključiti vatru i odmah dodati izgnječeni i sitno seckani beli luk i papriku u prahu i sve dobro izmešati.

Kada pasulj omekša, dodati dodatak u jelo, posuti i pržiti pripremljenim testom uz stalno mešanje pasulja da se testo ne bi grudvilo. Pasulj sa zaprškom kuvajte još 20 minuta, pa ugasite vatru, dodajte mlevenu papriku, sitno seckani peršunov list, probajte i posolite po potrebi.
----
A sada malo istine (živi svedok )
Pasulj se nije "prebirao" (što svaka domaćica radi )
Sva zrna ,kakva god bila -ravno iz džaka -u "bidon" .
Pa se nije ni pralo ....nego nalilo vodom iz šmrka ,sačekalo da se prljavšina slegne ,i dežurnom oficiru prijavilo da je "oprano"
Obavezni dodatak-salata od kupusa se (prljavim) čizmama gazila u onaj "bidon"
Ako je bilo nekog mesa u njemu -to je bio "goveđi haše" (ni dan danas ne znam šta je to ? Neki "opiljci " od goveđeg mesa ,pa  sabijeno i zamrznuto  u "kocke" )
Ali i pored svega što smo znali -jeli  smo.
Mnogi i "repete "tražili .
ps.poseban deo :posluživanje .
"Kuhinjari" su bili uglavnom Albanci (ne znam zašto ?)
Bez uvrede -poprilčno prljavi ,žvalavi ,neuredni likovi .
Pa kada ti tresne kašiku pasulja u tanjir  i onaj "haše" -uprska te po faci .
Ali smo jeli.... jesvala










PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Sponsored content





PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PASULJ (čina) iliti gra*(h) -jelo sirotinjsko ...ili ne ?    PASULJ (čina)  iliti  gra*(h)  -jelo sirotinjsko ...ili ne ?  - Page 2 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
PASULJ (čina) iliti gra*(h) -jelo sirotinjsko ...ili ne ?
Nazad na vrh 
Strana 2 od 2Idi na stranu : Prethodni  1, 2
 Similar topics
-
» EZOTERIJA -Gledanje u PASULJ
» INSOMNIJA iliti NESANICA

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: KUVANJE I ZAKUVAVANJE :: KUHINJSKE TEME(uopšteno) :: JELA I PREDJELA-
Skoči na: