DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Ne ljuti se čoveče (Nacionalne Igre - Krstaste i Kružne) BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Ne ljuti se čoveče (Nacionalne Igre - Krstaste i Kružne) BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 Ne ljuti se čoveče (Nacionalne Igre - Krstaste i Kružne)

Ići dole 
AutorPoruka
debilko
Pogrešila roda
debilko


Godina : 61
Location : Moskva
Datum upisa : 22.06.2009

Ne ljuti se čoveče (Nacionalne Igre - Krstaste i Kružne) Empty
PočaljiNaslov: Ne ljuti se čoveče (Nacionalne Igre - Krstaste i Kružne)   Ne ljuti se čoveče (Nacionalne Igre - Krstaste i Kružne) EmptyPon Feb 23, 2015 8:21 pm

Igre na Tabli (Board Game) su društvene igre, gde se figure različitih oblika pomeraju po određenim i propisanim pravilima i postavljaju na unapred obeležena mesta na tabli.
Pomeranje se izvodi čisto strategijski, ili uz pomoć slučajnosti (bacanje kockica), odnosno mešavinom ova dva načina.
Cilj igre može biti različit, a na samom početku ljudske civilizacije, one simbolizuju vojske i ratove gde je težnja uništiti i zarobiti protivničke figure.
Ovih igara je jako veliki broj, a tematika kojom se bave jako varira.
Postoje one najprostije, gde se kamenčići, žetoni, ili figure različitih oblika jednostavno prebacuju sa polja na plje, ali u savremenim igrama je jako mnogo simbolike i simulacije radnji iz života, pa čak se ide korak dalje, u druge planetarne kosmičke svetove i sazvežđa.
Proste se uče za par minuta, ali za neke složenije je često potreban i višednevni kurs i oduka.
Ipak, složenost pravila ne znači automatsku intelektualnu, kombinatornu i strategijsku težinu i velike mogućnosti.
Neke igre se uče vrlo brzo, ali tek onda dolaze do izražaja ogrome logičke i kombinatorne mogućnosti.
U arheološkim iskopinama svih poznatih drevnih civilizacija, pronađene su i table, figurice, kockice za igru, a zatim oskudni opisi i svedočanstva o pravilima, strategiji i značaju igre u tadašnjem društvu.
One su često imale pedagoški i obrazovni karakter, ali se od najranijeg vremena vezuju i za hazard i porok.
Iskopine iz 3500-e godine pre nove Ere starog Egipta otkrivaju igru Senat, koja je bila veoma zastpljena i popularna, o čemu svedoče i mnoge freske iz tog doba sa oslikanim igračima koji je igraju.
U Egiptu je bila vrlo popularna i igra Mehen.
Ipak, Senat i njegove varijante su prisutne kroz čitavu istoriju Rimskog Carstva.
U Kini je među najstarijim iskopinama igra Go, a kod Acteka se u Americi igrao Patoli.
Poznata Kraljevska Igra Ura, zatim čitav spisak Budističkih igara sa Tibeta, a Indija je bila preplavljena pronađenom opremom za Pačiši.
Danas se sve igre mogu grubo podeliti na Zapadne (Evropske) i Istočne (Azijske).
Ipak, ključ komercijlanog i socijalnog uspeha svake je njen prodor u SAD, pa tek onda i u ostale delove planete.
Pre svega, moćna propagandna i markentiška mašinerija, te visoki tehnološki i ekonomski nivo, proizvođačima kompleta za igru, igračima, organizatorima turnira omogućavaju i pristojnu zaradu.
Zato je neobično važan razvoj društvenih igara na Američkom kontinentu.
U ranoj kolonizaciji Amerike u XVII i XVIII Veku, stanovništvo se bavilo pretežno poljoprivrednim delatnostima, gde je vremena za igru i razonodu bilo veoma malo.
Takođe, osnivanje prvih naseljenih punktova je vrlo često bilo vezano za hodočasnike, vernike, koji su bilo kakve igre na sreću proglašavali “Đavolskim poslovima”.
Tako datiraju mnogobrojni ukazi Guvernera i Senata različitih oblasti, gde se ističe onaj iz 1622-e godine, a sa kojim su u Novoj Engleskoj zabranjene bilo kakve društvene igre i igre na sreću kao štetne za pojedinca, društvo i porodicu kao njegovu osnovnu ćeliju.
Tu se težnja za igrom na sreću karakteriše kao bolest, nastranost, antihrišćanski čin.
Ipak, dozvoljene su bile neke državne Lutrije, a čak su i Osiguravajuća društva tretirana kao jedan oblik društvenih igara i hazarda. Ipak, pod specijalnim uslovima su bila dozvoljena.
Ipak, razvojem rudarstva, manufakture i industrije, bankarstva, društvene igre postaju sve više prisutne, a verske vođe polako odlaze u drugi plan i njihov uticaj značajno opada. Najpre se kroz reformisan sistem obrazovanja u XIX-om Veku, neke igre uvode kao edukativne, a zatim vrlo brzo pojavljuju i komercijalne, koje su se mogle nabaviti u trgovinama, a koje su simbolizovale ratove i imale patriotsku crtu i karakter. Ipak, i dalje postoje ukazi, zabrane, preporuke, da se sve to igra u toplini doma, a da je javno upražnjavanje istih porok i bolest društva.
Uprkost svemu, već u drugoj polovini XIX-og Veka, Amerika postaje centar kocke, hazarda, ali i organizovanih turnira, asicijacija igrača, šampionata, gde je ipak novac bio na prvom mestu, a on je u ovom delu sveta bio znatno iznad svih ostalih delova planete.
SAD se bore i u XX-om Veku protiv društvenih igara i njihovom ograničenju na samo sportski nivo, ali je danas definitivno jasno, da su društvene igre deo savremenog društva, uz sve svoje tamne strane.
Ipak, pozitivan značaj na razvoj čoveka je neuporedivo veći od pratećih nus pojava hazarda, kocke, stradanja u materijalnom i moralnom pogledu.
Osnovna karakteristika svih društvenih igara je prisustvo sreće i veštine, a skoro redovno, prisutna su oba ova elementa.
Vrlo važna karakteristika svih igara je, odnos uticaja znanja i sreće na osnovu čega dolazimo i do prirode i vrste igre.
Dok je šah pojam veštine, dotle je recimo Ne ljuti se čoveče predstavnik igara, gde je sreća presudna, jer sve zavisi od ishoda bacanja kockica.
Ipak, dalji razvoj igara, recimo Monopol upravo uticaj sreće predstavlja kao posoban izazov, a upravljati srećom i nepredviđenim situacijama se tretira kao vrlo veliko umeće i znanje, na čemu se zasniva i ceo savremeni svet i čovečanstvo.
Tako kod većine igara postoji određeni odnos sreće i veštine, a koliko je prisutno jedno, ili drugo je predmet izučavanja mnogobrojnih teoretičara i naučnika.
Druga značajna karakteristika igre je pristup informacijama.
Tako je šah ponovo simbol potpuno transparentne igre, bez uticaja skrivenih informacija od očiju učesnika.
Kod drugih igara, skrivanje informacija od protivnika je i glavno oružje i ključ uspeha.
Kartaške igre na sreću su predstavnik upravo takvih vrsta zabave.
Međutim, da sve nije crno i belo je činjenica, da kod mnogih strateških igara, skrivanje informacija je samo neophodan uslov za dalje ispolajvanje veštine i umeća.
Dok se pokušaj otkrivanja informacija po negde smatra nepoštenom igrom (zavirivanje u protivničke karte), dotle je kod drugih tajnost preduslov za regularnu igru, te otkrivanje istih je povreda osnovnog pravila i razlog za obustavu i prekid.
Treća karakteristika je tzv, “diplomatija”, odnosno komunikacija i dogovor između igrača.
To se pre svega odnosi na igre, gde su igrači grupisani u ekipe, a tu se moraju poštovati pravila o njihovoj konverzaciji.
Upravo kršenje ovih pravila može biti od presudnog značaja za ishod.
Mogo veći je problem sa pojedinačnim igrama, gde protivnici među sobom komuniciraju, a stvaraju se privremene ekipe i tu se pojavljuje mogućnost, da uspostavljeno savezništvo je često žrtva prevare i izdaje partnera.
Diplomatija je danas sastavni deo većine igara, a neke poput Bridža se na tome i zasnivaju.
Sreća kao element igre se najčešće uvodi uz pomoć bacanja kockica.
Ipak, kockice se u današnje vreme zamenjuju i drugim oblicima srećnog ishoda, recimo izvlačenjem specijalnih karata itd. I kockice, i karte pored sreće, mogu poslužiti i za neposredno nadmetanje, nadjačavanje itd.
Upravo nacionalne igre su danas osnovni pravac razvoja savremenih i složenih igara, a kod njih je sreća uvek nezaobilazni deo i glavna karakteristika.
Jedan broj savremenih igara se danas grupiše u posebnu vrstu “Nemački Tip Igara”, koje karakteriše upravo maksimalan uticaj veštine, da se upravlja sa srećom koja je ovde objekat igre i nezaobilazni vrlo važan element, odnosno, sastavni deo svake od ovih vrsta igara.
Mnogobrojna psihološka istraživanja su izvedena za tradicionalne igre poput šaha, goa, bridža, preferansa, ali kod novihih to nije detaljno učinjeno, jer masovnost turinira i njihova nesistematičnost to onemugaćavaju.
Ipak, psiholozi se slažu sa jednom definicijom, da igra oslobađa od stresa.
Svaka malo složenija igra ima svoju radnju, dramski zaplet, veliki psihološki pritisak na učesnike, napetost, a na kraju, rasterećenje, bez obzira na ishod same igre.
Naravno da pobeda stvara određeno unutrašnje duhovno samozadovoljenje, ali se po nekad treba i osvestiti i udariti glavom u zid radi otrežnjena, pa tako i porazi deluju pozitivno, bez obzira na frustraciju koju nose sa sobom.











[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
debilko
Pogrešila roda
debilko


Godina : 61
Location : Moskva
Datum upisa : 22.06.2009

Ne ljuti se čoveče (Nacionalne Igre - Krstaste i Kružne) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ne ljuti se čoveče (Nacionalne Igre - Krstaste i Kružne)   Ne ljuti se čoveče (Nacionalne Igre - Krstaste i Kružne) EmptyPon Feb 23, 2015 8:22 pm

NACIONALNE IGRE NA TABLI


Sve Društvene Igre koje se izvode na Tabli, podeljene su na : Nacionalne, Ratne i Pozicione.
Postoje još i Specijalne Igre, za koje se koriste posebni kompleti.
Ako je Ratne i Pozicione igre lako definisati, sa Nacionalnim to već nije slučaj.
One pre svega najveću popularnost imaju u svojim postojbinama.
Međutim, pošto su neke od njih već zavladale skoro celom planetom, ova definicija postaje potpuno deplasirana.
Pre bi se moglo reći, da naziv dolazi otuda, što u manjoj ili većoj meri, oslikavaju osobenosti nacije u kojoj su nastale.
Zajednička osobina im je, da su uglavnom ostale samo „igre“, u pravom smislu te reči, bez preteranog razvoja teorije i matematičkih proračuna.
Kod Nacionalnih Igara, skoro redovno, kretanje po tabli diktira bacanje Igraćih Kockica.
Pojedine Nacionalne igre se danas vrlo retko sreću u praksi, ali imaju ogromnog značaja u Istoriji i Arheologiji.
Možda je bolje ovo poglavlje posmatrati kao „Igre iz raznih krajeva Sveta“.
Mnoge opisane Table, Figure i Kompleti se vrlo teško mogu naći u slobodnoj prodaji.
Neke od njih su pronađene u iskopinama starih civilizacija, a tek kasnije, izmenama i dopunama, koje su izvedene na osnovu poznavanja kulture i običaja tih naroda, došlo se do današnjih oblika.
Potpuno suprotne primere predstavljaju „Ne ljuti se čoveče“ i „Back Gammon“, čiji kompleti se danas mogu nabaviti u svim zemljama Sveta.
Poglavlje sadrži sledeće podgrupe igara :
-Krstaste i Kružne Igre,
-Spiralne Nacionalne Igre,
-Nacionalne Igre na Tabli sa Kvadratićima,
-Igre na Specijalnim Tablama,
-Grupa Igara „Trik-Trak“ (Back-Gammon).
Igre ovog poglavlja bi se mogle nazvati i „Igre na Tabli sa Kockicama“, ali postoje i izuzetci.
Npr, „Čaturanga“ se takođe igra na tabli uz korišćenje Kockica, a ipak je klasičan predstavnik „Ratnih Igara“, ili još bliže, „Šahovskih Igara“ gde je i smeštena.
Takođe, pojedine Nacionalne Igre se ne izvode na Tabli, već na tlu.
Na engleskom jeziku, ove igre se nazivaju „Roll-and-move board games“ što znači kotrljaj i pomeraj.
Savremena literatura uvodi kao podkategoriju Monopol i njegove varijante, iako to ipak ne spada u Tradicionalne, već Komercijalne igre na Tabli.
Tako je on kod nas našao svoje mesto u Specijalnim Društvenim igrama i nije predmet ovog izdanja.










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
debilko
Pogrešila roda
debilko


Godina : 61
Location : Moskva
Datum upisa : 22.06.2009

Ne ljuti se čoveče (Nacionalne Igre - Krstaste i Kružne) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ne ljuti se čoveče (Nacionalne Igre - Krstaste i Kružne)   Ne ljuti se čoveče (Nacionalne Igre - Krstaste i Kružne) EmptyPon Feb 23, 2015 8:24 pm

KRSTASTE I KRUŽNE IGRE

Sam naziv podgrupe govori sve.
U pitanju su igre, kod kojih se figure kreću po poljima raspoređenih u krug i krst.
Slučajni brojevi koji govore za koliko polja se pomera figura se najčešće dobijaju bacanjem kockice, ali postoje i još neki metodi.
Kada se kaže kockica, to ne mora uvek biti šestostrana igraća kocka, već postoje i dvostrane (novčići), četvorostrane, ali i višestrane koje su u obliku drugih geometrijskih tela.
Ovde su opisane najpre one igre, koje su značajne za razvoj društvenih igara u svetu, koje su vrlo stare, a čija je popularnost danas simbolična.
Ipak, krećući se istorijskim putanjama, stižemo i do savremenih predstavnika, pre svih „Ne ljuti se čoveče“, koja je danas možda i najrasprostranjenija igra na svetu.
Verovalo se da su Kelti i Kopti posebno gajili ove igre zbog simbola kruga i krsta i da su imale i verski i okulisitički značaj.
Ipak, ne postoje dokazi za tako nešto, pa je to ostalo samo ao jedna od varijanti uticaja na ovu vrstu igara.
Figure se kreću po kružno postavljenim poljima, a krst simbolizuje prečice, ali koje se mogu koristiti samo sa određenih mesta na igralištu.
Znači, potreban je tačan prilaz i doskok figure.
U savremenim igrama ovog tipa, negde se potpuno gubi krug, a po negde krst, a sve se odvija po različitim konfiguracijama staza i rasporedu polja.










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
debilko
Pogrešila roda
debilko


Godina : 61
Location : Moskva
Datum upisa : 22.06.2009

Ne ljuti se čoveče (Nacionalne Igre - Krstaste i Kružne) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ne ljuti se čoveče (Nacionalne Igre - Krstaste i Kružne)   Ne ljuti se čoveče (Nacionalne Igre - Krstaste i Kružne) EmptyPon Feb 23, 2015 8:33 pm

N i o t

(Yut)

Kraljevstvo Koreje je osnovano 1122-e godine, ali je na tom mestu još do Hrista, postojala veoma razvijena stara civilizacija.
Za Niot se pouzdano zna, da je od današnje Koreje stariji 2, do 3 Milenijuma.
On je klasičan primer Krstasto-Kružne Igre, koja se u svom prvobitnom obliku igra sve do današnjih dana, najviše zahvaljujući Korejskoj privrženosti očuvanju tradicije.
Stranci, koji su neko vreme proveli u Koreji, a zatim, vrativši se u svoju domovinu pokušali tamo da promovišu Niot, koriste uglavnom standardne evropske rekvizite: figurice, kockice, žetone.
Međutim, svako skoro obavezno ponese sa sobom i originalni komlet, koji se u Koreji može nabaviti po jako niskoj ceni, mada postoje i skupje varijante.
Igranje na originalnoj Tabli sa tradicionalnom opremom, jako povećava užitak, a duh Koreje neprestano lebdi u vazduhu.
-Tabla za Igru se sastoji od polja, koja formiraju krug i krst.
Uvećana polja predstavljaju ključne tačke u igri, a na sebi još imaju i Korejska slova.
Evropske oznake su samo dopisane u našem primeru, radi lakšeg objašnjenja igre, ali na originalnoj Tabli, ona ne postoje.
-Niot-Prsten služi da se kroz njega bacaju Kockice, kako bi se izbegla manipulacija sa njima.
Drugim rečima, uloga Prstena je identična Čaši u Evropskim Kazinima.
-Koni su figurice različitog oblika, koje se kreću po Tabli.
U igri za dvoje, svako uzima po 4 istovetne, tri igrača koriste po 3 jednake figurice, a četvoro igraju sa po 2 Konija.
Koniji se izrađuju od kamena, drveta, a dosta često i od papira.
Komplet za igru:
[You must be registered and logged in to see this image.]
Tabla za igru --- Niot-prsten --- Koni --- Pam-Niot
-Pam-Niot su četiri pločice, sa jedne svoje strane ovalne i ofarbane u crno, a sa druge bele i ravne.
One zamenjuju standardne Kockice za igru, a izrađuju se od tvrdog drveta, većih kostiju plodova, ili od slonove kosti. Ishod bacanja Pan-Noita je : „Belo“ i „Crno“, u zavisnosti koja je gornja stranica posle bacanja.
Rezultat bacanja može biti:
4 crne strane na gore................................5
4 bele strane na gore................................4
3 bele strane na gore................................3
2 bele strane na gore................................2
1 bela strana na gore................................1
Na prvi pogled, sve ovo jako podseća na bacanje „novčića“.
Međutim, u nedostatku originalnog kompleta, nije baš najbolje koristiti novčić, jer je neophodno obezbediti, da jedna strana pada češće od druge.
Tako je u nuždi najprikladnije preseći zrna pasulja na pola i koristiti njih.
POČETAK IGRE : Dva, ili tri igrača igraju svako za sebe.
U koliko u igri učestvuju četvoro, po dvojica su partneri i sede, jedan preko puta drugog.
Svi po jednom bace Pam-Noit, a igrač sa najvećim ishodom bacanja, postaje „Lider“ i igra prvi.
On ponovo baca, a zatim na osnovu rezltata tog novog pokušaja, uvodi jednu svoju figuru u igru.
Polje koje smo označili sa „A“, ima oznaku korejskog slova „Čjut“ i označava „Izlaz“.
„Ulaz“ je prvo polje do njega (na slici levo), označeno strelicom.
Pri bilo kom rezultatu bacanja, igrač počinje odbrojavati od „Ulaza“, po krugu u suprotnom smeru kretanja skazaljke na časovniku.
CILJ IGRE : Cilj svakog igrača je, da sve svoje figure uvede u igru i dovede ih do „Izlaza“.
To može izvesti kretanjem po krugu, ali i korišćenjem prečica, što će biti objašnjeno u daljem toku teksta.
Igrač može u bilo kom potezu uvesti novu, ili igrati sa već uvedenom svojom figurom.
TOK IGRE : Kada igrač ostvari rezultat bacanja „4“, ili „5“, baca odmah još jednom.
Oba ishoda odigrava sa jednom, ili sa dve svoje figurice.
Svaka od njih se vodi najkraćim putem ka „Izlazu“.
Međutim, Koni mora biti na polju „B“, da bi mogao poći putem „B-E-A“, koji je najkraći.
Ako figura prođe polje „B“, ona se mora zadržati na „E“, odakle u sledećem potezu, kreće direktno ka „Izlazu“.
Znači, igraču bi bilo neophodno neko bacanje od „3“, ili manje, da bi stao na „E“, ili na neku tačku između „B“ i „E“.
Ako je ishod 4, ili 5, figura produžava ka „D“.
Ako Koni nije bio na „B“, on produžava kretanje po krugu.
Ako zatim stane na tačku „C“, može se voditi prečicom, ali se opet mora zaustaviti na centralnoj tački „E“.
Ako je ishod bacanja 4, ili 5, on produžava dalje, ka tački „D“.
Figura,koja stane na tačku „A“, obavila je svoj zadak i udaljava se sa Table.
Pobednik je igrač, koji prvi sve svoje Konije izvede do tačke „A“.
IZBACIVANJE PROTIVNIČKOG KONIJA : Ako figura dolazi na polje gde već stoji protivnički Koni, izbacuje ga i vraća na početak.
UDVAJANJE : Ako Koni dolazi na polje, gde već stoji figura istog igrača, on može stati na isto, što se naziva „Udvajanje“.
Igrač može dalje voditi obe figure zajedno, ali u završnom potezu, na polje „A“ ih mora izvoditi, jednu po jednu.
Nedostatak „Udvajanja“ je, što ih protivnik obe može izbaciti i vratiti na početak, sa samo jednom svojom figurom.
Ako teoretski može, igrač mora igrati, makar mu to i ne odgovaralo.
Potez se propušta samo u slučaju, da nema ni jedan Hod, koji sa tekućim ishodom bacanja može odigrati.
Niot je u Koreji popularan među nižim društvenim slojevima.
Vrlo često se igra u novac, pa ga mnogi smatraju hazardnom igrom.
Arheolozima ova igra predstavlja dokaz, da su starosedeoci Amerike došli sa krajnjeg istoka Azije.
U iskopinama Meksičkih Acteka, pronađena je Tabla za Niot u nešto izmenjenom obliku, a datira još iz 800-e godine (sl.1).
Takođe, na Jukatanu je pronađena Tabla slična Niotu, a nju su za igru koristili Indijanci plemena Kjove.
Na njoj se razlikuje broj polja, ali je sama igra identična (sl.2).
[You must be registered and logged in to see this image.]
sl. 1 ---- sl. 2
Savremeni češće korišćeni naziv za igru je Yut.
Moderni komleti se sastoje od kvadratnog polja, što je prikazano na slici.
[You must be registered and logged in to see this image.]










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
debilko
Pogrešila roda
debilko


Godina : 61
Location : Moskva
Datum upisa : 22.06.2009

Ne ljuti se čoveče (Nacionalne Igre - Krstaste i Kružne) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ne ljuti se čoveče (Nacionalne Igre - Krstaste i Kružne)   Ne ljuti se čoveče (Nacionalne Igre - Krstaste i Kružne) EmptyPon Feb 23, 2015 8:35 pm

Z o n – A h l

Svako pleme Severno-Američkih Indijanaca, imalo je neku svoju Nacionalnu igru, ali su sve one međusobno jako slične.
Skoro uvek se bacaju drvene palice, njihov položaj određuje ishod bacanja, pa sledi pomeranje figura za određeni broj polja.
Zon-Ahl je klasična igra ove vrste, koja se može igrati i na Tabli, ali su Čejeni u Oklahomi to izvodili na mnogo originalniji način.
Tačnije, tako su je igrale devojke, dok su muškarci koristili Tablu i Figure.
Naime, devojke su se same kretale po poljima na zemlji i tako preuzimale funkciju svojih figura.
PRIPREMA : Za pripremu terena za igru, neophodno je 40 kamenova.
U sredini se postavlja jedan veliki kamen „Ahl“, koji služi da se na njega bacaju Palice.
[You must be registered and logged in to see this image.]
U igri učestvuju dve strane.
Svaka od njih „ima“ po jednu devojku, koja se u svojstvu figure kreće, od kamena, do kamena.
Između dva velika kamena, uvek postoji jedno zamišljeno polje, koje treba preskočiti.
Ako ishod bacanja dovede devojku na njega i to na severnoj strani, ona „upada u reku“ i vraća se na početak.
Ako pak dospe na takva zamišljena polja na istoku, ili zapadu („osušeno rečno korito“), prolazi mnogo bolje.
Ona samo propušta jedan svoj potez.
Devojke startuju u suprotnim smerovima.
Ako se dogodi, da jedna devojka dolazi na kamen, a tamo se već nalazi njena protivnica, ista biva izbačena sa tog polja i vraćena na start.
Takođe, njena ekipa još i plaća 1 žeton.
Kada jedna devojka završi ceo krug, njena strana dobija 1 žeton od protivnika.
Pri tome, ona se ne zaustavlja, već prolazi kroz „Start“ i odmah kreće u sledeći.
Ishodi bacanja su :
1 ravna strana na gore-vrednost 1 (ako je to plava palica) i odmah igra još jednom,
2 ravne strane na gore-vrednost 2,
3 ravne strane na gore-vrednost 3 (ako od tri palice, ni jedna nije plava) i igra još jednom,
4 ravne strane na gore-vrednost 6,
4 zaobljene strane na gore-vrednost 12.
KRAJ PARTIJE : Na početku partije, svaka strana startuje sa po 4 žetona.
Njih obično predstavljaju „Bele“ palice, ili klipovi kukuruza.
Partija je završena, kada se svih 8 nađu kod iste strane.
Da podsetimo još jednom, oni se osvajaju na sledeće načine :
-optrčan ceo krug,
-izbacivanje protivničke devojke sa polja na kome je stajala,
-upadanjem protivničke devojke u „reku“.










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
debilko
Pogrešila roda
debilko


Godina : 61
Location : Moskva
Datum upisa : 22.06.2009

Ne ljuti se čoveče (Nacionalne Igre - Krstaste i Kružne) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ne ljuti se čoveče (Nacionalne Igre - Krstaste i Kružne)   Ne ljuti se čoveče (Nacionalne Igre - Krstaste i Kružne) EmptyPon Feb 23, 2015 8:38 pm

P a t o l l i

Patolli je igra Acteka, koji su naseljavali teritoriju današnjeg Meksika.
Međutim, Hrišćanski sveštenici, boreći se protiv njihovog praznoverja, strogo su zabranili, čak i njeno spominjanje.
Pisani dokumenti iz 1552-e godine („Hronika Hamara“), upravo nju opisuje, kao nacionalnu igru Acteka.
Naime, ovi Indijanci su imali navike i sklonosti ka hazardu.
U pomenutoj Hronici su opisani kao ljudi, koji su uvek u svojim torbicama vukli i komplet za Patolli.
Njihov Imperator Mantesuma, obožavao je da se šeta između svojih podanika dok igraju ovu igru i pri tome izvlači zaključke o njima: „Kakav je ko igrač, takav je i čovek, ratnik itd.“
Otac Dijego Djuran (1538-1588) je u svojim „Memoarima“, koji su publikovani tek 300 godina nakon njegove smrti, Patolliju poklanja još više pažnje.
Međutim, ni on ne opisuje podrobnije sama pravila igre.
Vezano za nju, govori da su igrači uvek sa sobom nosili Table i po 6 crvenih i plavih figura, kao i 5 zrna boba, koja su služila umesto Kockica.
Acteci su igrali u jako velike uloge, a pre početka igre su palili vatre u specijalnim čašicama, tražeći na taj način blagoslov od svog Boga Igara Makuilksahitla, upirući prste ka nebu i glasno izgovaraću njegovo ime.
Tek posle ovog verskog obreda, igrači bi prelazili i na samu igru, samouvereni i ubeđeni, da je sreća na njihovoj strani.
Na žalost, jako šturi opis pravila, ne daje mogućnost da se Patolli danas igra u svom prvobitnom obliku.
Ovde su data pravila, za koje se predpostavlja da su jako bliska pravim.
Zaključci su izvedeni iz Djuranovih „Memoara“ i pravila nekih igara Severno-Američkih Indijanaca, a opet, poštujući poznate osobenosti i karakteristike samih Acteka.
KOMPLET ZA IGRU : Tabla za igru je u obliku „krsta“.
Četiri centralna polja sa tačkicama su „Startna“.
Figura koja krene, mora obići sva polja i vratiti se na „Start“, odakle je i pošla.
Pri kraju svakog kraka, nalaze se po 4 polja koja su poluzatamnjena, a koja su „Kaznena“.
Znači, ako se slučajno stane na njih, plaća se određena kazna.
Dva Zaobljena Polja na kraju svakog kraka su „Nagradna“ i onome ko tu zaustavi, sledi okređena nagrada.
Docrtane strelice kojih na originalnoj Tabli nema, ukazuju na pravac kretanja figura.
Figure su zastupljene sa po 6 istobojnih kamenčića.
Pet zrna pasulja, ili boba su sa jedne strane označene tačkicama.
Vrednost bacanja predstavlja broj tačkica koje se nalaze na gornjim stranama zrna posle bacanja.
1 Tačkica.............................1
2 Tačkice.............................2
3 Tačkice.............................3
4 Tačkice.............................4
5 Tačkica...........................10
TOK IGRE : Kad igrač baci vrednost 1, može uvesti svoj kamenčić na jedno centralno polje.
On bira, koje od četiri polja će za njegove kamenčiće biti polazno.
Posle toga, odmah baca još jednom.
Kamenčići se pomeraju za vrednost bacanja.
Pri svakoj dobijenoj vrednosti 1, uvek se novi kamenčić uvodi u igru, a zatim sledi novo bacanje.
Pri svojoj prvoj „Jedinici“, igrač bira centralni kvadratić za start svojih figura, a pri tome može izabrati i isti kao i protivnik.
Ako je moguće, potez se uvek mora odigrati.
Kada se na jednom polju nađe kamenčić, ono je blokirano, kako za svoje, tako i za protivničke figure.
U ovoj igri, ne postoji mogućnost izbacivanja protivničkih kamenova iz igre.
CILJ IGRE : Svih 6 kamenčića moraju obići sva polja i vratiti se na početno, odakle se udaljavaju sa Table.
Igrač koji to prvi ostvari, postaje pobednik.
[You must be registered and logged in to see this image.]
ISPLATA : Pre početka igre, učesnici se dogovaraju o vrednosti „Čipa“, koga uplaćuju u „Pot“.
Pre početka partije se takođe utvrđuju i vrednosti „Kazni“, koje se isplaćuju tokom igre.
Igrač koji propusti potez pošto nema šta da igra, uplaćuje jednu „Kaznu“ u Pot.
Igrač čija figura stane na obeleženo polje, plaća direktno protivniku jednu vrednost „Kazne“.
Svaki kamenčić koji obiđe ceo krug i vrati se na početno polje, skida se sa Table, a pri tome zarađuje i jednu „Kaznu“ od protivnika, koju mu ovaj direktno isplaćuje.
Svaki kamenčić koji stane na zaobljeno polje na kraju kraka, donosi kao nagradu svom vlasniku još jedan dodatni potez.
Pobednik uzima ceo „Pot“.
Ako u igri učestvuju 3 igrača, svako vodi po 5 kamenčića, a ako ih je četvoro, onda po 4.
Kamenčići svakog igrača, moraju biti različite boje.
U igri za četvoro, igrači se moraju dogovoriti da li igra svako za sebe, ili su pak dvojica, koji sede jedan preko puta drugog, partneri.










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Ne ljuti se čoveče (Nacionalne Igre - Krstaste i Kružne) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ne ljuti se čoveče (Nacionalne Igre - Krstaste i Kružne)   Ne ljuti se čoveče (Nacionalne Igre - Krstaste i Kružne) Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Ne ljuti se čoveče (Nacionalne Igre - Krstaste i Kružne)
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» SPIRALNE NACIONALNE IGRE

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: SVET ZABAVE :: DEBILKOV SVET IGARA :: Igre na TABLI-
Skoči na: