DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-

PrijemPORTALTražiRegistruj sePristupi

Delite

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)

Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći
AutorPoruka
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius

Godina : 59

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Nov 30, 2008 7:38 am

First topic message reminder :

• Vrijeme došašća obuhvaća 4 nedjelje prije Božića, a prva nedjelja je najbliža blagdanu sv. Andrije apostola (30. XI.). Crkva u došašću posvješćuje velike događaje povijesti spasenja. U sjevernim krajevima naše domovine vjernici u vrijeme došašća rado dolaze na tzv. rane mise »zornice«
  • Riječ došašće dolazi od latinske riječi adventus (advenire = doći, dolaziti).
  • Vrijeme došašća dvojakog je značenja: vrijeme priprave za Božić, kada se slavi prvi dolazak Sina Božjega k ljudima na zemlju, i vrijeme iščekivanja drugoga Kristova dolaska, na svršetku svijeta.
  • Slavljenje došašća nastalo je po uzoru na korizmu. U Crkvi se najprije slavilo Kristovo uskrsnuće (svake nedjelje), a potom i godišnji blagdan Uskrsa, kojemu je prethodila priprava kroz korizmu. Slavljenje Božića u Rimu zasvjedočeno je sigurno već 25. prosinca 354. godine.
  • Neki vide početak slavljenja Došašća kod sv. Hilarija (Galija), koji oko 366. godine piše da se Crkva svake godine priprema kroz tri sedmice za Spasiteljev dolazak. Drugi opet vide početak došašća u odredbi koncila iz Zaragoze (Španjolska) 380. godine da od 17. prosinca nikomu nije dopušteno ni jednog dana izostajati od crkve, niti se skrivati po kućama, niti bosonog hodati, nego treba hitjeti u crkvu.
  • Godine 490. godine, biskup Perpetuus iz Toursa službeno proglasio Došašće pokorničkim vremenom u Franačkoj, naređujući post u tri dana svakog tjedna od 11. studenog (blagdan svetog Martina) do Božića. Ovo četrdesetodnevno vrijeme posta, slično Korizmi, originalno se nazivalo Quadragesima Sancti Martini (Četrdesetodnevni post svetog Martina). Čitanja prilikom euharistijskog slavlja uzimala su se iz Korizmenog vremena. Sv. Grgur iz Toursa (+ 594.) govori o pokorničkom vremenu od dana sv. Martina, 11. studenoga, do Božića, te o tri posna dana u tjednu. A koncil u Toursu (567) određuje da u samostanima treba postiti kroz mjesec prosinac, do Božića. Koncil u Mâconu (580) određuje da od dana sv. Martina do Božića (6 tjedana, kao i u korizmi) treba postiti svakog ponedjeljka, srijede i petka, te da se božanska služba treba slaviti kao u korizmi. Toga su se držali u galikanskoj (Francuska), mozarapskoj (Španjolska) i ambrozijanskoj Crkvi.
  • Vrijeme Došašća Rimske liturgije, koja se razvila stoljeće nakon one franačke crkve, nije bilo pokorničko, nego slavljeničko, vrijeme radosti i priprema za Božić. Kada je Crkva ujedinila liturgijsko vrijeme, nepokornička priroda rimskog Došašća bila je u sukobu sa dužom i pokorničkom praksom galskog Došašća.
  • U 13. stoljeću je postignut kompromis, koji je kombinirao post i pokornički karakter galskog običaja s misnim tekstovima i kraćim četverotjednim ciklusom rimske liturgije Došašća. Neki su u 4 nedjelje priprave za Božić simbolično vidjeli 4 tisuće godina od Adama do Krista. Liturgija Došašća ostala je nepromijenjena sve do II. Vatikanskog koncila, koji je uveo manje izmjene kako bi jasno odredio duh korizmenog i vremena Došašća. Nekada je došašće bilo obilježeno postom u određene dane, a Badnjak postom i nemrsom. Danas nema više tih obveza, ali nema ni zabrane. Crkva u vrijeme došašća skreće pažnju na slušanje i razmatranje riječi Božje i na djela ljubavi prema bližnjima.
  • Slavljenje došašća sigurno je zasvjedočeno u svitku iz Ravene iz prve polovice 5. stoljeća, koji sadrži 40 pripravnih molitava za slavljenje Božića; vjerojatni autor mogao biti sv. Petar Krizolog (+ 450.).
  • S prvom nedjeljom došašća počinje i nova crkvena liturgijska godina. Pokušaji nekih papa da i građanska godina započne s prvom nedjeljom došašća, ili s Božićem, ili s utjelovljenjem Sina Božjega, 25. ožujka, kada je nekada započinjala i stara rimska godina, a držalo se da je tog datuma i Isus umro na križu, bili su kraćeg daha i nisu uspjeli istisnuti poganski početak godine, 1. siječnja. I Crkva je to morala prihvatiti.
  • Kvatre u drugom tjednu došašća uvijek su igrale posebnu ulogu u pripravi za Božić. Isto tako i dani bliže priprave za Božić, počevši od 17. prosinca, i danas imaju posebno značenje u izabranim misnim čitanjima i večernjim »O« antifonama u časoslovu. U novije vrijeme prilično je raširena i božićna devetnica. A u srednjem vijeku davale su se i adventske igre.
  • Kod Hrvatâ došašće je uvijek imalo posebno obilježje, koje se očituje i u raznim narodnim običajima. Ponekad ti običaji imaju i pretkršćanske poganske oznake; mnogi od tih običaja već su pokršteni. U nekim hrvatskim katoličkim krajevima došašće je započinjalo s danom sv. Katarine, 25. studenoga, kada su prestajale svadbe, igre, sijela, itd. S danima sv. Barbare (4. XII.), sv. Nikole (6. XII.), sv. Lucije (13. XII.), sv. Tome (nekada 21. XII.) i Badnjakom (24. XII.) povezani su mnogi običaji došašća kod Hrvatâ katolikâ. No, mnogo više od običajâ vrijeme došašća u našem je narodu obilježeno pristupanjem sakramentu pomirenja, sv. ispovijedi. I to je ono najvažnije.
  • Ivan Krstitelj i današnjim kršćanima poručuje i viče: »Pripravite put Gospodnji, poravnite mu staze!« (Mt 3, 3) Zatim: »Tko ima dvije haljine, neka podijeli s onim koji nema.» Tako bi proslava Božića bila radosna, a Kristov drugi, slavni dolazak iščekivali bi kršćani radosno, bez straha.

(nadam se da ćete razumeti, nema teksta na Srpskom jeziku) U tri reči, radi se o Bozićnom postu isto kao kod pravoslavnih vernika, sa tim da nije bas tako strog .Početak adventa se obeležava tako što se postavlja tkzv adventski venac , sa četiri sveće , i simbolično pali po jedna svake nedelje, do Božića .To, naravno, rade deca .Odrasli u ovo vreme daju neki zavet, recimo da će se odreći neke loše navike , i u sledeće 4 nedelje trebalo bi da to ispoštuju.
DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Adventid8

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Dsc00026vwww

Poslednji put izmenio Danubius dana Sre Nov 30, 2011 3:52 pm, izmenio ukupno 4 puta
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/

AutorPoruka
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★
bosankaa

Godina : 38
Datum upisa : 17.02.2010

PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 02, 2012 4:47 pm

Iako nije "moje" ali svejedno moram da imam adventski kalendar... U školi imaju...u vrtiću takođe...djeca samo o tome pričaju...gdje god krenem sa njima opet ih viđamo...ma prosto mame. I zašto ne...Ono tipa "bombonjera" i ne znam koliko sam kupila i baš kao što šef napisa,svi prozorčići budu otvoreni u roku pet minuta...e sada...mama je smislila nešto malo drugačije...Kupih kao štipaljke na nekom kanapčetu sa motivima snješka,pahulja i sl. i sa sve brojevima,tj. datumom,a za džačiće su mi poslužile zvrkove čarapice kad je bila sasvim mala i svako veče kad zaspu,ubacim po nešto u čarapicu,za sledeći dan.
Ja uživam gledajući ih kako se raduju...a u pitanju su samo kojekakve čokoladice,ali i čarapice su učinile svoje :))

Ovako to izgleda kod nas...ništa posebno,ali mi uživamo 52s
DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 019aam

Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra

Godina : 60
Datum upisa : 20.06.2008

PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 02, 2012 4:50 pm

Preslatko je Bosno....ja ne kupujem te kalendare...ovaj moj mali sin,pojede sve odjednom...ahahah,ali za Liu ce bit sljedece godine...ne vrijedi ove da stavljam samo mlijeko...hihi

.
zvezda 1 zvezda 1 zvezda 1
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★
bosankaa

PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 02, 2012 4:55 pm

Pa kao da ne mogu dočekati i kao da ih u svakom prozorčetu očekuje ne znam ni ja šta....slatkiša puna kuća,ali džaba...djeca znatiželjna.Zato ja sada u čarapice ubacim svaki dan po nešto.One već pitaju,a šta će biti sutra smehsmeh

A za Liu...pa bako jedino šuške da staviš djetetu haha.Sjećam se prvog Nikolausa moje bebane...sve joj kašice i sokiće natrpali i bi i nešto parica smehsmeh A obučena kao beba mrazica smehsmeh

Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous

PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 02, 2012 7:18 pm

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 55995641600867513426932
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia

Godina : 46
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 02, 2012 8:37 pm

bosankaa ::
Iako nije "moje" ali svejedno moram da imam adventski kalendar... U školi imaju...u vrtiću takođe...djeca samo o tome pričaju...gdje god krenem sa njima opet ih viđamo...ma prosto mame. I zašto ne...Ono tipa "bombonjera" i ne znam koliko sam kupila i baš kao što šef napisa,svi prozorčići budu otvoreni u roku pet minuta...e sada...mama je smislila nešto malo drugačije...Kupih kao štipaljke na nekom kanapčetu sa motivima snješka,pahulja i sl. i sa sve brojevima,tj. datumom,a za džačiće su mi poslužile zvrkove čarapice kad je bila sasvim mala i svako veče kad zaspu,ubacim po nešto u čarapicu,za sledeći dan.
Ja uživam gledajući ih kako se raduju...a u pitanju su samo kojekakve čokoladice,ali i čarapice su učinile svoje :))

Ovako to izgleda kod nas...ništa posebno,ali mi uživamo DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 879932

Upravo tako, i nacin za podelu pokloncica se menja. Mi imamo sada Legokalendar ( svaki dan figurica, i sklapas na postolju). Sin je strpljiv, za sada ( prosle godine je otvorio sve cokoladice odmah, hehehehe)

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia

PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 02, 2012 8:45 pm

I jos..Nisam znala da je to post, ustvari..He, adVENT ( vent,- cekaj) - cekanje da se rodi Isus, u prevodu, a paljenje sveca je prelaz iz ''mracnog'' u ''svetlo'' doba, predhriscanski obicaj..

Jos ne cuh da ovde neko posti DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 356467 (Protestanti ).

Dopada mi se kako proslavljaju Bozic. Porodica na prvom mestu, i uzivanje na svaki moguci nacin u sitnicama ( ukrasavanje kuce, kupovina poklona, hrana, druzenje)

Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius

PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 02, 2012 8:55 pm

sonia ::

Jos ne cuh da ovde neko posti DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 356467 (Protestanti ).
Pa poste ...suština posta nije u strogom pridržavanju u klopi ,kao kod pravoslavnih ,nego u onome što se naziva "uzdržavanjem od greha" ,što se slobodno može tumačiti i kao -sex nije poželjan . DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 1763570027
Dakle ...ko mora ,posti sigurno . DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 944472
Nego, jedna zanimljivost .Kad se ukuca "Adventski post " u Google-prvo što otvori je -Danbius Forum . DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 300967829
A ovo nisam znao da ima ,pa evo :

Adventski puding

Objavljeno u
Konfekt, Pralines and Desserts

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 4150924997_e2ecbf9e0b

Fin i mirisan puding u prazničnom ruhu, idealna slastica za ove predpraznične dane.

za puding:
300 ml mleka, 100 ml slatke pavlake, 1 štangla cimeta, 1 rasečena šipka
vanile, 1 svetli puding (npr.
vanila, vrhnje, griz…), 50 g šećera /// 50 g kandirane korice narandže (sitno seckane), 50 g rendanog marcipana.

Zavreti mleko sa cimetom i vanilom. Procediti ga. Dodati slatku pavlaku.

Kad provri umešati razmućeni puding sa šećerom, kuvati još oko 2 minuta.
Maknuti sa vatre i umešati kandiranu koricu narandže i marcipan. Sve izmešati.
Masom napuniti 4 formice za puding isplahnute vodom i ostaviti da se dobro ohladi.
Zatim puding izvaditi iz formi i servirati hladan uz preliv od narandže.

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 4144283675_7fd2844a43

Poslednji izmenio Danubius dana Ned Dec 02, 2012 8:58 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous

PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 02, 2012 8:56 pm

Sonia, djeca i starija raja,bolesna nemora da posti, sto sam star, zato i ne trebam. :zubi3:
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia

PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 02, 2012 9:15 pm

Dosad nisam videla ni cula da neko posti, a vec sam skoro 5 godina ovde, mada ne mogu da tvrdim zasigurno da ne poste svi. Pravo da vam kazem, nisam se toliko ni interesovala da vidim koje su razlike izmedju ''klasicnog'' katolicizma, i ''varijacije na temu'' ( protestanti, luteranci, itd. ).

A sto se tice obicaja i nacina proslavljanja Bozica, znam da je to mesavina religioznih i paganskih obicaja. Lepo bi bilo da ''na temu'' neko objasni, ali ne kopirajuci dugacke postove, nego onako, prosto, sto bi se reklo.

Diskutovala sam o ovome sa Skandinavcima, pa bi dodala ponesto, ako bude prilike.

Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra

PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 02, 2012 9:40 pm

kako ja znam iz predanja,post je obavezan jedan dan u sedmici,a ostali dani su po licnom nahodjenju,ja licno nikad nisam postila samo praktikujem da je badnji rucak posni,znaci riba obavezna.

Licno ne smatram da bih bila ista bolja ako bi jela posno ili se odrekla jela,mada,znam ljudi koji poste cijeli advent i nije lako,cak mislim i gore nego islamski post pri kojem se poslije zalaska jede sve,a kod katolika,je mjesec dana posne hrane i nista ne smije biti zivotinjskog porijekla,znaci i sve u cemu ima mlijeka,nije dozvoljeno...malo tesko izmisliti sta da se kuha cijeli mjesec,pa se i ne zamaram time.
Obicaje na sam Bozic obozavam,veselim se kao dijete,posebno kad u kuci ima djece,volim i svu tu trku oko poklona,kicenja,pakovanja,spremanja....to je nesto sto me vrati u djetinjstvo i nesto sto zelim da ostavim svojoj djeci u naslijedje.

.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius

PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyUto Dec 11, 2012 10:09 am

bosankaa ::

Ovako to izgleda kod nas...ništa posebno,ali mi uživamo DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 879932
DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 019aam

Ove (iste )menore natakla i moja mama (mora da je Made in Osterich?)

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 2-advent
Nazad na vrh Ići dole
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★
bosankaa

PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyUto Dec 11, 2012 11:22 am

Danubius::
Citat :
Ove (iste )menore natakla i moja mama (mora da je Made in Osterich?)

Mož' biti da je iz At :pušač:
Ma ima žena ukus bre...

A ja sam to kupila mojoj mami,ali unuke nisu dale,pa je završilo kod njih u sobi :jelkaa:

Nazad na vrh Ići dole
Zana

Zana

Godina : 55
Datum upisa : 30.05.2012

PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyUto Dec 11, 2012 4:29 pm

..majka mi je bila protestankinja,rodjena i odrasla u Francuskoj..ae sada,da li je to izvorni obichaj ili je ona usvojila neke stvari iz pravoslavnih obichaja,ne bih vam znala reci..naime u kuci su se slavila oba Bozica i po starom i po novom kalendaru..ona je postila na vodi nedelju dana pred katolichki Bozic i to bash na vodi,dalje nije mrsila ni jednu sredu i petak(shto je identichno nashim,pravoslavnim obichajima)..znam samo da me je nauchila da crkva i popovi nisu ustolichenici vere vec da Biblija i Bog govore neposredno onima koji imaju veru, koja je dar...
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius

PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 16, 2012 5:24 pm

Zana ::
..majka mi je bila protestankinja,rodjena i odrasla u Francuskoj..ae sada,da li je to izvorni obichaj ili je ona usvojila neke stvari iz pravoslavnih obichaja,ne bih vam znala reci..naime u kuci su se slavila oba Bozica i po starom i po novom kalendaru..ona je postila na vodi nedelju dana pred katolichki Bozic i to bash na vodi,dalje nije mrsila ni jednu sredu i petak(shto je identichno nashim,pravoslavnim obichajima)..znam samo da me je nauchila da crkva i popovi nisu ustolichenici vere vec da Biblija i Bog govore neposredno onima koji imaju veru, koja je dar...
E pa tako nekako i mi ,ateisti mislimo .Ili teisti.
I kod nas u Vojvodini se u većini porodica slave oba Božića i Uskrsa (ako nemaš u porodici ,ima neko od "drugih" u komšiliku ,pa isto ) Sreda i petak se poste ,ne puno strogo ,ali čisto je navika takva -sredinom nedelje nešto "lakše" a isto tako i u petak ,jer se očekuje za vikend "žderanije" ,pa zato . Popovi i crkve se poštuju -ali onako ljudski i građanski a svako ko malo slobodno razmišlja ,a nije verski fanatik -složio bi se i da Bog nije predvideo toliku "administraciju" i "birokaciju" . DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 944472Kakgod - danas je treća advenstka nedelja kod katolika ,dakle gori treća sveća (ala sam slikao ,lenj da upalim svetlo ) DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 2995169622

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Dsc00249gj
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius

PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptySub Dec 22, 2012 11:34 pm

Ovo najbolje objašnjava kako se u Apatinu upražnjava post (i to potpuno identično u obe konfesije ,i kod katolika i kod pravoslavaca )
Malkice smo jednostrani -riba i kotlić,tol*ko od nas ,slava Gospodu . DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 2995169622 DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 599

РИБАРНИЦА ЛАВАЧ

Поштовани суграђани !!!
Поводом предстојећих празника, како бих сте избегли гужве и остала
непотребна чекања, почели смо са заказивањем, односно писањем наруџбина
свеже и печене рибе. Наше адресе и телефони су : РИБАРНИЦА И
ФИШБУРГЕРИЈА ЛАВАЧ
У АПАТИНУ 025 / 778-788; 064 / 23-99-404;
У СОМБОРУ 025 / 484-484; 063 / 484-485;
У СОНТИ 063 / 756-54-22;
ОЧЕКУЈЕМО ВАС
Да Добра Риба Буде Ваша !!!
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius

PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptySub Nov 30, 2013 7:29 pm

Advent(ski  post ) počinje sutra (katolička crkva ,vernici )

Venci su već postavljeni ,naravno .

radna verzija

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Je36

i dekorativno -paradna 

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Pf0m
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius

PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 01, 2013 10:46 am

Adventski "vjenčić" prvi je izradio njemački teolog i odgojitelj Wichern 1839. Djeca koju je udomio stalno su pitala "kad će Božić" pa je on od starog kotača izradio "vijenac" s 20 malih crvenih i 4 velike bijele svijeće. Svaki dan bi zapalio jednu crvenu svijeću, a nedjeljom bijelu.
Iz toga se razvio običaj izrade adventskog vjenčića s 4 svijeće. Obično se izrađuju od zimzelenih grančica. Zimzelen simbolizira život, a svijeće povećanje svjetla u očekivanju Isusovog rođenja (Krist - Svjetlo svijeta).
DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 640px-Adventskranz_Porzellan

Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous

PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 01, 2013 11:12 am

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Shbo  

Kod mene je mrak pa ispalo tamno,ali zeleno je i rucni rad je, dao veliku lovu za to.
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA
Kijara-brm

Godina : 39
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 01, 2013 9:22 pm

Jedan od gradskih simbola je Manduševac. Prepun kovanica, cijelu godinu ispunjava naše želje a ljeti pruža osvježenje gradskim golubovima. U njemu se, uz golubove, redovito kupaju i zagrebački maturanti prilikom Norijade. To zasigurno ljuti staru zagrebačku gospodu no, ovih je dana Manduševac u otmjenom ruhu te predstavlja adventski vijenac. 

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Img6542horz

-----------------------------------------------
:))))
DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 1452461_10152028256283351_1722926371_n
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius

PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 08, 2013 10:22 am

Danas ide druga sveća :advent1: 
(biće  otimanja -svo troje dece su ovde )
Otimaće se ,naravno -iako  su daleko od "dečice" (17-17-21 godina )
Nazad na vrh Ići dole
Gothic
Gothic
Gothic
Gothic

Datum upisa : 21.04.2012

PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 08, 2013 10:42 am

Kijara-brm ::
Jedan od gradskih simbola je Manduševac. Prepun kovanica, cijelu godinu ispunjava naše želje ...
A kada bacite tamo novcic da li pomislite neku realnu zelju...:zubi3:  i da li vam se uvek sve zelje ispune...:329340: 

Dali Adventski vencic ali bez sveca postavljate i na vrata vaseg Doma kao neki ovde u Austriji...casa
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA
Kijara-brm

Godina : 39
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 08, 2013 9:22 pm

Fontana je druga tema..
Adventski vjenčić postavljaju i ovde (na vrata,prozor)..samo vernici katoličke verospovesti.
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius

PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 15, 2013 10:40 am

Evo i treće za 2013 .....još jedna 

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 D6d56497
Nazad na vrh Ići dole
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★
bosankaa

PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 15, 2013 11:10 am

Gothic ::

Dali Adventski vencic ali bez sveca postavljate i na vrata vaseg Doma kao neki ovde u Austriji...casa

Gothic, U Austriji "vjenčić" na vrata se ne stavlja samo u vrijeme adventa. Tokom čitave godine na vratima su "vjenčići" ! E sad,ja ću krenuti baš od adventa, Božića ... Kao i što su nam sve dekoracije u domu u "prazničnom" stilu, tako i sam vjenčić na ulaznim vratima ... Kako dolazi proljeće, tako kačimo "proljetni" vjenčić,a onda i za Ostern ... Sommer ... i naravno Herbst ...

Lično, volim te "sitnice" koje po mom mišljenju doprinose toplini doma... kao i sam Adventskranz. Iako nisam katoličke vjeroispovijesti(kako Kijara napisa da je to samo kod njih) sve to imam u svom domu ... Ne palim svijeće jednu po jednu,već odmah palim sve svijeće. To mi je samo dekoracija više. A uz dodatke badnjaka je dekoracija kompletna...

Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra

PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 EmptyNed Dec 15, 2013 6:05 pm

Gothic ::

Bas kao sto rece Bosanka,stavljam vjencic na vrata kako se mjenjaju praznici i godisnja doba i volim to,kod nas u Bosni nije to bio obicaj,mada vidim da se sve vise siri i to...ako,sve sto je lijepo nekome neka preuzme.

.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)   DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni  post) - Page 2 Empty

Nazad na vrh Ići dole

DOŠAŠĆE ili ADVENT (katolički božićni post)
Nazad na vrh 
Strana 2 od 4Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: ĆASKAONICA /DEBATNI KLUB :: ČESTITKE I POZDRAVI *PRAZNICI*PROSLAVE *SVETKOVINE * :: VERSKI I DRUGI PRAZNICI-
Skoči na: