DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )

Ići dole 
+43
Astra
Majčina dušica
bosankaa
MadamX
Gothic
Oci-ANDJELA
Tessaa
el_vibrador
Mima65
Kica/Praja
Enesa
brdjanin
Svemimir
Danubius
cojle
Sibila_
debilko
sunrise
Kijara-brm
ZoxZoja
Ladyintheblack
Lakota
podbarac
sonia
Šmizla
Krupljanka
arsic
Bukovski_Jr
AstrinaKomsinica
surčinac
Zana
Djulieta
Sikret
montoya
Nut
nezaborav
Okano
meseceva rosa
OnaVoliBluz
Samouka
Amisela
Xenia
Lily
47 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3 ... 9 ... 17  Sledeći
AutorPoruka
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptyNed Nov 30, 2008 5:52 pm

First topic message reminder :

--------------------------------------------------------------------------------
Jesen na Cetinju





Ovo je pismeni rad učenika šestog razreda škole na Cetinju koji je ocijenjen, hmm... vidjet ćete na kraju kako. Navodno su ocjena i sastav došli do ministra obrazovanja. Navodno živa istina. Velika greška nastavnice. Sastav je remek-djelo! Klik mu nudi posao!

Jesen? Pa o čemu drugom pisati nego da ti je žao?
Počela je jesen u našem gradu. Umrlo je više ljudi. Kao i u svakoj jeseni meni ih je žao, ali Živku Orlandiju baš i nije. On često kaže da tako mora i treba. A kad mu je brata majka gađala među rogove nije tako mislijo.

Domaćice spremaju zimnicu. Ja sam srećan. Grad je pun lišća a tata kaže da bi smećari trebali da idu u kurac jer ovo već treća jesen kako ništa ne rade. Od ove jeseni nam strašno faljiva struje u kuću, pa mama kaže za elektrodistributere to su jedna govna, a nije tako mislila na tom načinu kada nam je kuća bila puna struje.

Ove jeseni i ja sam kao i mnogi drugi smo se zaljubili u istu curu. To je mala od pasenoga - Vera. Ja je zovem Vjera jer me stid da se odvajam od društva. I ove jeseni ptice su pošle na jugu. Rode i vrapci i slavuji su ostali. Meni ih je žao jer su one male i nezaštićene, pa bi ih mnogi mangupi mogli ubiti namrtvo. Djed kaže da su one ptičiji proletarijat, a nije tako mislio kad nam se roda posrala na fiću, pa je tata jurio do Spadijerskog vrha. Djed je tada slomio nogu, a tu rodu je ubio ujak Vlado dva dana poslije golijama rukama.

Djed slomio nogu ili mu se samo neda pješačiti?

On kaže da se branila ka čovjek. Meni je bilo žao a žao mi je i djeda koji je slomio nogu. Ali mi je žalije rodu jer je djed živ a roda ne, a mislim da bi rodi bilo milije da je ujak Vlado slomio nogu, a da je ona ubila djeda pod Spadijerski vrh. Mada bi meni bilo mrznije. Ja isto mislim da bi najbolje da se ujak Vlado posra djedu na fiću i da ga je djed ubio sjekirom, ka što je htio babu jedan put, a da se roda ne miješa. To je radi toga što me ujak Vlado (rak ga izijo) slepio u glavu kad sam prnuo pred direktorom Oboda pa ga je bilo stid od mene. Od kad je ubio rodu još mi je mrzniji.

Brat od tetke mi Vojo, je ka svake jeseni kupio petarde kod Paljevica u Donje Polje. Oni nemaju para za ljeb pa prodaju petarde. Meni ih je žao. Baba kaže da su dobri ljudi, a nije tako mislila kad su joj zapalili garažu đe je djed i njegovi penzioneri igra fircik u pare. Jesen mi je još draga radi strika Velja što dolazi sa broda. On je bogat čovjek i dosta je zgodan. Svaki put s broda dovede novu strinu, pa ode na brod. Poslije ih mi teško izbacimo iz kuće. Neđo kaže da te žene šiljemo kod njega jer mu ih je žao da se svade s majkom po vas dan. A nije tako mislio kad mu na kocku u Pećinu pošle tri plate pa je ijo u našu kušu. Ne znam šta bi još pisa od jeseni. Još sem da je volim i njeni plodovi nama djeci daju vitamine da bi smo postali jaki.

Radenčević Slaven VI 3
Ocjena: jedan (1)
Komentar: 'Obrati pažnju na genitiv. Tema je promašena'
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com

AutorPoruka
Zana




Datum upisa : 30.05.2012

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptyNed Jul 08, 2012 3:09 pm

”Nesto je trebalo da se desi, ali sam bio isuvise preplasen da bih o tome razmisljao: osecao sam da, ako dopustim sebi da se ponadam, sve ce se rasprsiti pre nego sto uopste pocne da poprima svoj oblik. A onda je Kiti postala veoma cutljiva i dvadesetak sekundi nista nije rekla. Nastavio sam da se bakcem po kuhinji, otvarao sam i zatvarao frizider, vadio solje i kasike, sipao mleko u bokal, i tome slicno. Na trenutak sam joj okrenuo ledja i pre nego sto sam postao toga svestan, ona je ustala s kreveta i usla u kuhinju. Bez reci se prisunjala iza mene, obgrlila me oko struka i naslonila glavu na moja ledja.
”Ko je to? rekoh pretvarajuci se da ne znam.
”Zena-zmaj, odgovorila je Kiti. ”Dosla je da te ukrade.
Uhvatio sam je za ruke pokusavajuci da ne zadrhtim kada sam osetio kako su meke. ”Cini mi se da me je vec ukrala, kazao sam.
Nastala je kratka pauza, a onda me je stegnula jos jace. ”Ja se tebi ipak malo dopadam, zar ne?
”Vise nego malo. Znas i sama. Mnogo vise nego malo.
”Nista ja ne znam. Suvise dugo cekam da bih znala bilo sta.
Citava ta scena bila je nekako imaginarna. Znao sam da je stvarna, ali u isto vreme, bila je bolja od stvarnosti, mnogo bliza projekciji stvarnosti koju sam prizeljkivao od bilo cega drugoga sto sam dotad iskusio. Moje zelje bile su veoma jake, zapravo bile su ogromne, ali samo zahvaljujuci Kiti dobile su priliku da se ispolje. Sve je zavisilo od njenih reakcija, od suptilnih podsticaja i vestine njenih pokreta, od toga sto nije oklevala. Kiti se nije plasila sebe, i zivela je u svom telu bez stida i nedoumica. Mozda je to sto se bavila plesom imalo neke veze s tim, ali pre mi se cini da je bilo obrnuto. To sto je uzivala u svom telu omogucavalo joj je da se bavi plesom.
Nekoliko sati smo, pod bledim popodnevnim svetlom vodili ljubav u Zimerovom stanu. Bez ikakve sumnje, to je nesto sto nikada necu zaboraviti, i verujem da je to ono sto je u meni konacno dovelo do promene. Ne mislim samo na seks ili na permutacije zelje, vec pre na dramaticno rusenje unutrasnjih zidova, na zemljotres u sredistu moje samoce. Toliko sam se bio navikao na cinjenicu da sam sam, da nisam ni pomislio da bi mi se tako nesto moglo desiti. Podvrgao sam sebe odredjenom nacinu zivota, a onda se, iz meni potpuno nepoznatih razloga, ova lepa Kineskinja nasla preda mnom, spustila se kao andjeo s nekog drugog sveta. Nisam mogao da se ne zaljubim u nju, nisam mogao da ne budem zanesen samom cinjenicom da postoji.

Pol Oster
”Meseceva palata"
Nazad na vrh Ići dole
Zana




Datum upisa : 30.05.2012

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptyNed Jul 08, 2012 3:11 pm

Par budućih ljubavnika išao je sredinom ulice u pešačkoj zoni, malo pre večere. Grad je plamteo u večernjim bojama. Velike stare zgrade su se presijavale pod sve slabijim sunčevim zracima, kamene fasade su im bile narandžaste kao usijano gvožđe. Mladi, okupljeni u grozdove, tumarali su naokolo, ćaskali i smejali se, flertovali. U toj nekadašnjoj fakultetskoj četvrti još je bilo nečeg svečarskog i bezbrižnog. Jun je bio lep i dnevna žega je još uvek opterećivala vazduh. Žena je na sebi imala laku haljinu s plitkim izrezom, koji se gubio ispod muslina žute ešarpe oko njenog vrata. Njena silueta i hod ukazivali su, pre nego lice, da je ona mlada žena; a nešto drugo na njoj, neka neusiljenost, neka neuhvatljivost otkrivala je da više nije devojčica. Nije više imala onu nespretnost, onu unutrašnju smetenost što, poput žiga, obeležava i štiti devičanstvo. Umesto toga, zadovoljstvo, koje joj je očigledno pričinjavalo koketiranje, nagoveštavalo je da ta žena ume da se ponaša u muškom društvu. Njen pratilac je već bio prošao kroz period raspaljenosti i približavao se onom trenutku u životu kad kod onih koji su na ovaj svet došli posle nas prvo primećujemo mladost da bismo joj se iskreno divili. Imao je četrdeset devet godina, još uvek gustu plavu kosu, ali crte lica koje su počinjale da blede. Nije bio lep i nije se ni trudio da ostavi takav utisak. Ta činjenica nije bila puki detalj: svedočila je o tome koliko je taj čovek samouveren. Bio je prilično nemarno obučen, u svetlo odelo i belu košulju zakopčanu do mesta na kome se nalazio čvor kravate lišene mašte. Odelo je bilo izgužvano, sigurno se znojio, pošto su kratkotrajni naleti povetarca koji se probijao kroz grad donosili samo vazduh ugrejan od asfalta. Moglo je, dakle, da se nasluti da nije išao kući da se presvuče pre tog sastanka, za razliku od svoje prijateljice, koja se sigurno dugo spremala. Takođe je bilo jasno da to nije ni poslovni sastanak, ni porodični izlazak u smiraj dana, već ljubavni susret. I sve to bilo je jasno već na prvi pogled svakome ko bi ih video zajedno.
Činilo se da slede korake nekog komplikovanog plesa dok su grabili napred, kao da žure. A uopšte nije bilo tako. Hod im je ubrzavala želja da izađu iz te gomile. Išli su jedno pored drugog, rastajali se, sastajali, ponovo razdvajali, ševrdajući da bi se probili kroz mnoštvo prolaznika. Kad bi se udaljili jedno od drugog, on je ubrzavao korak da je sustigne, i nije odvajao oči od nje, a ona je, kao da njega više nema i kao da se ona sama zabavlja, cupkala po ivičnjaku, skakućući između grupa neznanaca, kao neka košuta, i mašući majušnom tašnom prebačenom preko ramena. Niko, dakle, ne bi ni pomislio da je to neusiljeno držanje maska za snažno uzbuđenje, ljupki izraz unutrašnjeg treperenja. Silno je želela da se dopadne! I, kako to obično biva, ta ženska žudnja poništavala je njenu sigurnost.
Dakle, u tom trenutku, kad su stvari bile na početku, njena spontanost je bila uništena. Pokušavala je da povrati pribranost čim bi je njen pratilac pogledao. A on ju je gledao bez prestanka. Najpre se brinula zbog svoje odeće. Da nije previše ovakva ili onakva? Želela je da izgleda kao osoba od ukusa. Sad je čak razmišljala i o svojim pokretima. Zašto skakućem? - pitala se. To je detinjasto. I prestala je da skakuće. Gledao ju je osmehujući se. Ne kurtoaznim osmehom, već zadovoljnim.

Alis Ferne- Ljubavni razgovori
Nazad na vrh Ići dole
Zana




Datum upisa : 30.05.2012

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptyNed Jul 08, 2012 3:11 pm

AGONIJA

Čijim si me oblakom kvasila svu noć,stvorenje čupavo.Čijim si me nektarom darovala noćas,stvorenje pomahnitalo.Čije su slutnje razjedali znojevi naši,stvorenje posesivno.Čijom si mi noći počast ukazala.Čijim si me imenom nehotice opijena nazivala.
Izmigoljenih koraka koračala je predvečerjem kaduna nekog majstora.
Harfa je zavijala dužinom njenih koraka,čiji bi bokum zagrizao rado.
Očešala me zenicama.
Kalkulisale su moje oči kadunu-ženu nekog majstora.Osvrnuvši se za njom,dežurnih očiju sam posmatrao rascvetalu joj pukotinu-majstorski
povečernji dezert.Sela je u baštu kafića u koji sam najradije zalazio,što zbog blizine mog stana,što zbog zatvorene ulice kojom su šetale mlade majke,uglavnom moje vršnjakinje.
Prepoznao sam je.Godinama je nisam video,tačnije od kako sam se odselio iz ovog crnog crnila.Čuo sam od poznanika da je uveliko majka,da je žena mog školskog poznanika.Prepoznao sam je po koraku,po osmehu,po nosu.Nije me prepoznala.Zar sam se toliko promenio.
Kukovi su joj bili širi.Grudi su joj bile obilatije nego li kada smo se zabavljali.Lutko moja zanesena,nije nam se dalo,morali smo se rastati.
Krenuli smo svako svojim putem.Nosila je naočare koje su joj šta više krasile lice.Još uvek voli duge haljine i crne svilene,još uvek stoji ozarena sunčevom svetlošću na visokim štiklama,koje su isticale njene duge,vitke noge.Više se ne stidi svojih grudi,sada su lepe i zategnute i nemo gledaju preda se,čije se bradavice nemilosrdno ističu.Naručila je svoje piće.Seo sam nadomak nje.
Devojka koja je trenutno radila u kafiću obratila mi se,pošto ju je uslužila.
-Za vas?
-Reci mi,najpre,šta je gospođa poručila.
-Bambus.
-Meni ceo litar Game-a.
Uvek je pila samo bambus.To je nesumnjivo ona,malo drugačija,zrelija...
Osvrnula se po mojoj narudžbini.Pogledala me je u oči nakratko,a potom iskapila celu čašu.
-Donesite mi,molim vas,još jedan.
Da li me je prepoznala?Da li su se probudila sećanja?Voli li me još?
Da li je se ja sećam,volim li je kao pre,ili sam je izbrisao zauvek?Nisam joj hteo prići.Nije ni ona.Čekali smo.Vino me je prvo pokolebalo.Bili smo sami u bašti najlepšeg kafića u gradu.Oslobodio sam se nekako.
-Zamisli da sva moja sećanja,upletena u tvoje pletenice,naglo promene smer i pretvore se u budućnost.Bi li tada bila moja krotka srna,il' bi pletenice rasplela i pustila da se raspršim kroz vreme i da mi lice posivi kao da je od ovog jesenjeg vetra načinjeno.
Ćutala je zalivena bambusom.Nije se osvrnula,a tako sam želeo.Nastavio sam.
-Zamisli da svi moji koraci upleteni u tvoje vekovne bore naglo promene smer i pretvore se u suze.Bi li njih sirote u svilu svoju primila,il' bi korake u glib usmerila i pustila da se zaglibim u vreme i da mi osmeh posivi kao da je od ovog jsenjeg vetra načinjen.
Unervozila se.Ugasila je cigaretu i odmah pripalila drugu.Gledala je u čašu ispred sebe.Nije se osvrnula.Duboko u grlo je udahnula dim i otpila poslednje kapi iz čaše.Naručila je novo.Dirnuo sam je.Setila me se.Zašto se već jednom ne osvrne i pozdravi me,zašto...
-Zamisli da svi moji dodiri dok se šarene širom tvog tela od reka.,naglo promene smer i postanu godovi u tuđem orahu.Bi li tada haljinu rastvorila i svetlošću sveće grudi umila,il' bi dodire po žiletu prošetala i tom krvlju nebo i jezero oslikala i u sivo jesenji vetar odenula da se vrti u krug.
Zašmrcala je,čuo sam je.Izvadila je iz tašnice papirnu maramicu.Brisala je suze,suze uvenule ljubavi.Setila se divnih dana,mojih i njenih književnih večeri,ovih mojih stihova pred sam naš rastanak.Bolelo ju je.
Bolelo je i mene.Stigla mi je i druga boca crnog vina.Nalio sam čašu i ispio je na eks.
Ne predajem se,mila,koliko god to tebe bolelo,jer boli i mene.Knedla mi je u grlu.Grcao sam,ali nastavio.
-Bi li od sećanja postelju sačinila,prozore zatvorila.Bi li od koraka oblake izatkala,svetlo utulila.Bi li od dodira gromove sastavila,naga i topla sa jesenjim vetrom ljubav vodila,bi li se toliko željna usudila,bi li...
Prekinula me je oštro.
-BIH!
Okrenula se i pogledala mi u lice suznim očima crvenih beonjača.
-Pojeo te vetar,mili,jedne strašne novembarske noći.Iz mojih vena kapala je čađ.Lice ti se dvoumilo.Zatim si nepromišljeno na mekom zidu mog želuca postao čir.
Stajala je i izgovarala boli koje je zapisivala proteklih godina.Setih se da je sada žena,dama nekog ovdašnjeg majstora,da njegovo dete ima,da me nije čekala da dodjem iz tudjine,a obećao sam,vratiću se...
-Zar si bajkom mojom svoje čedo zadojila.Jesi li u njegovo maleno srce seme kataklizme moje duše posejala.Zar ćeš kandžama svojim,moje lice još grditi i pesmom mojom pogan brisati.
-Oprosti mi,mislila sam da se nikada nećeš vratiti.Tražila sam utehu,a prokleta je nisam našla.
Prilazila mi je oprezno,ali hrabro i odvažno.Pružio sam korak i stegao je priljubivši je uz svoje grudi silno,dovoljno da se ugušim.Košulja mi je bila mokra usled njenih suza koje su u slapovima navirale i kapale po meni.
Otkud mi samo hrabrost da narušim mir odaja njenih.Nemilosrdno.Ja ne znam.
Bog zna.Platio sam sačekavši kusur.
Odjedared smo podetinjili.Ruka je našla ruku,korak se stopio sa mojim,vreme je stalo.niko na svetu nije postojao sem mene i nje.Uputili smo se ka mom stanu,koji se nalazio u zgradi prekoputa kafića.
Govorilo je vreme,ne mi,govorili su modrosivi oblaci iznad grada,govorila je grmljavina,govorio je pljusak kiše po krovovima.
-Dete si svojim mlekom dojila,moja žedna usta si promašila.Zašto si se vratila?
-Da bih te gorkim čemerom pojila.
-Zašto si me onda nemirno pogledala?
-Da bih ti srce slomila,da bih ti u usta uzde nasadila,sedlom osedlala,da bih ti ovaj šećer dala,da bih te patnji neznanoj izložila.
-Zašto si onda lagala da me voliš?
-Da bih te u vatru bacila,iz brloga tvog izvukla,eterom opijala,da bih te jezikom ubijala.
Nismo ni primetili da smo već stajali na sred moje sobe,one naše sobe u kojoj me je bezbroj puta gledala kao vučica,u kojoj je shvatila da vaga ne može biti devica.Bila je to moja devojka,moja Katarina,sada samo moja ljubavnica,moja rana večito nezaceljena.Nisam je se mogao nagledati,
Toliko vremena je sada iza nas.
Pognute glave,krajičkom oka zanesenu u magli sladostrašća,motrio sam te ajkuna.Doticao sam te svim čulima.Sarkazmom si me bola.Mimikrijom si me jela.
Mijopija me razjela i dojela,sa tvojom senkom me stopila.Više mi nisi bila nedodirljiva.Gledao sam dugo svoju senku.Zakrvavljenim očima smo se gledali,grla su nam se grčila.
Sekiru sa zida da ponesem u šumu,šta bih drugo.Inače,često sebe dovodim u takvu situaciju,ne zbog nečeg patološkog,ne zbog neke skrivene želje,već zbog šume.Ona je i ovoga puta kriva.Usne su drhtale,
Šumom odzvanjao njen dah.
Drveće je počelo da vrišti.
Suze cerove kvasile su humus.Ovog puta ga ništa ne pokoleba,otići će ovog puta mnogo dalje.Na sekiru mu pade zrak i ona umi njegovo telo svojim sjajem.
Dim se vije,mehovi nadimaju,čekići biju.Znojavi kovači brkove suku,
piju vodu,metal stenje,pod serijom teških udaraca.Crveni se još nerođena sekira u agoniji nastajanja.Sijaju se oštri zubi i uvo tupo.Uto sekiru zgrabiše klješta.
Sve zaneme,sve sačeka prvi vrisak.
Susret sekire sa vodom.
U početku beše raka.On je plesao oko nje poslednji ples,umom atrofičnim.Udovi mu leteli,sekli etar,bala kvasila mu lice.Niz hramove otrov se slivao,raka poče da biva jezero.Drveće spustilo svoje granje.Sve više grdilo mu se lice.Ples je bio sve sporiji.Ptice su sve više rikale.Iz tame poče da se radja tama,crnja i grdja.Muve su zujale,drveće je počelo da vrišti,plakala je sekira.
Naišavši na kamen,vatra je praštala naokolo.Kamen se vrteo,kamen ju je jeo.Vatra i suze jedno postajaše.Svetlost njena poče da izjeda tamu,crnju i grdju od ove predjašnje.Pade zrak na nagrdjeno lice.On umi udove svoje u jezeru.Urlik zapara tamu oko njega i nastade tišina.Kezio se njegov lik sa mirne površine jezera.
Pogledao je.Sad bi prašuma beskrajna,u umu njegovom atrofičnom.I u njoj on,i u njemu ona.Podjednako je plakao sa šumom.Jeli su jedno drugo,grlo mu se grčilo,udovi se sušili.Andjeli su sletali,kljucali mu oči koje su bile voda.Donosili su djavoli vatru u prašumu da sagori um njegov.Vatra se gasila.Išla je sekira iz ruke u ruku,brzo i sigurno,kroz vatru i vodu.
Padale glave,padalo drveće,zub oštriji,uvo tuplje,držalje crne.Sekira od krvi kružila je šumom.Ptice su divlje rikale,muve su divlje zujale,pauci se razmreškaše.Izmedju prstiju njegovih ključala je lava u grudima šume.Sa rukom stopila se sekira.Skameni se osmeh,dah,znoj.
Kidao je dronjke od odeće.Bala mu je lice kvasila.Konji su bili nemirni.
Anđeoskim hučanjem šuma ga zvala.Lišće je padalo sa drveća.Magla je proždirala sekiru i etar.Ptice odleteše.
Rožnjače mu se ubrzaše,srce poče da kuca,sekira da urliče.Anđeli behu odleteli,samo su muve zujale,on penio,šuma hučala,jezero ključalo.Na kraju beše svetlost,prasvetlost beskrajna,u umu njegovom atrofičnom.
I u njoj on i ona u njemu.Podjednako,smejao se on,smejala se svetlost.
Jeli su jedno drugo,grla im se sušila.
Demoni su izranjali,kljucali su oči,koje su bile vatra.Donosili su gmazove u svetlosti da opogane um njegov,gmazovi se sušili.Donosili pegaze sa rogom,bele,crvene,zelene,džabe,krila im otpadala.Stajali bi sekira i on stopljeni u agoniji postojanja.Svetlost zaslepi oko njegove.Iz rožnjače kapala je lava.Tuga poče da izjeda svetost,rđu od pređašnje tame.Pade kap lave na držalje.Kezilo se njegovo lice sa dna.Progledao je.
Granulo je sunce i nesta svetlosti.Zmije su strašno siktale.Gledale su kako se otrov iz jezera pretvara u oblak.Oblak zakri sunce.Udovi joj leteli,
pogađali ptice.Muve su zujale zakrvavljenih očiju.Pustila je glas.Planine su se tresle.Vetar poče da duva.Umrsi joj kosu.Koža joj se ospe.Iz tabana poče korenje da niče.Sva se magla upi u njih.On spusti sekiru u raku,u raku doteče lava.I ne bi više ni šume ni prašume,ni svetlosti.Na samom kraju bejahu oni u agoniji svoga postojanja.
Nazad na vrh Ići dole
Zana




Datum upisa : 30.05.2012

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptyNed Jul 08, 2012 3:16 pm

BAJKE ZA ODRASLE

Ujutru, kada bi se probudila, veverica ponekad nije znala sta da misli o sebi. Tada bi se protegla i zapitala: - Da li sam sada neodlucna? -- A onda bi neko vreme razmisljala o neodlucnosti. Dopadala joj se ta rec, neodlucnost, ali nikada nije sasvim dokucila sta ona tacno znaci. Potom bi rekla samoj sebi:
- Veverice, a sada uradi nesto neobicno ili nesto novo ili nista ili se obuci. Najcese bi uradila ono - nista. Ali, kada neko vreme ne bi radila nista, dogadjalo joj se da postane nezadovoljna sobom i povikala bi : - Veverice, a sada odluci ili ne odluci, jedno od toga dvoga! Ili bar ispusti uzdah.... Ako ni onda nista ne bi odlucila, ipak je bila zadovoljna jer tada je izabrala drugu mogucnost.
Postepeno su joj misli postajale sve zamrsenije i ponekad bi se cak potpuno zamrsile u cvor. Veverica je tada `elela da misli : razmrsite se! Ali, s mislima tako zamrsenim u cvor, nije dolazila na tu pomisao. Nepomicno bi lezala u krevetu i gledala gore. Ali tavanica nije dopirala do njene svesti. Tako je moglo potrajati sve dok je glad ne bi naterala da ustane iz kreveta, ode do ormara, uzme bukov zir i srusi se u stolicu kraj prozora da bi halapljivo grickala. Misli bi joj se tada najcese, neprimetno, ponovo razmrsile.
Nakon jednog takvog jutra misli su joj ostale jednostavne i bez velikih zahteva. Lezala bi ceo dan na grani ispred svojih vrata ili bi na ivici sume vodila beznacajne razgovore s mravom. Ponekad su pravili planove, a ponekad su nameravali da nikada vise nista ne dozive.
- To mora da je divno -- rece mrav.
- Da -- rekla bi tada veverica, vec u polusnu. Najcese vise nije cula mrava koji bi je malo potom potapsao po ramenu i doviknuo : - Veverice, ides li?
- Drghjut -- mrmljala bi ona tada, ili Mrrrrrrrr ili Grrr.
- Ovde mi se nimalo ne svidja! -- povremeno bi povikao mrav. Ali veverica je cvrsto spavala cak i kada bi je mrav vukao za rep, u pravcu sume, na putu ka velikoj i zamrsenoj avanturi.
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator



Datum upisa : 21.12.2008

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptyNed Jul 08, 2012 8:13 pm

Zastani na trenutak i smiri svoje misli.

Riješi se napetosti I pogledaj oko sebe.
Šta vidiš?
Vidiš svijet prepun ljepote.
Vidiš život prepun mogućnosti.
Vidiš snove kako se rađaju, rastu i ostvaruju.
Da, ima i izazova.
Da, ima i tuge.
Da, ima nasilja i mržnje.
Ali mnogo više ima ljubavi,
Dobrote i radosti.
Budućnost je neizvjesna.
A to znači da ne postoje ograničenja u vezi toga
Kako je lijepom i radosnom možeš učiniti.
Znaj ono što imaš, imaš sada.
A ovo sada je baš onako kao što i treba da bude.
Tvoje je vrijeme da živiš.
Razmisli kako je samo vrijedna stvar tvoj život
I koliko si samo srećan što ga imaš.
Baš sada.
Baš sada je svaka nervoza koja te opterećuje zbog budućnosti
Samo obična iluzija.
Pusti je.
Pusti da izblijedi pod talasima ljepote i savršenstva.
Najbolja stvar koju možeš uraditi za svoju budućnost je
Da živiš sa svim što imaš u sadašnjosti.
Baš sada, u mogućnosti si da stvaraš pravu,
Dugoročnu vrijednost za svijet u kojem živiš.
Kako to možeš ostvariti?
Prateći svoje srce.
Tako što ćeš biti ono što zaista jesi.
Možda si odlutao od sebe.
Sad je vrijeme da se vratiš kući.
Duboko u svom srcu znaš da si ovdje s nekim razlogom.
Bol koji osjećaš je ta svrha, razlog za življenje
Koji stalno traži način da se oslobodi.
Kada se to desi, bićeš življi više nego što si
Ikada mogao zamisliti.
Udahni ljepotu oko sebe,
Ljepotu i bogatstvo življenja.
To je tvoj poklon.
To je tvoje bogatstvo.
A tvoje je da bi ga živio, iskusio i ispunio.
Baš sada.

Ralf S. Marston
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Zana




Datum upisa : 30.05.2012

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptyPon Jul 09, 2012 3:50 pm

...A iznad sela su prolazili dani preplicuci se sa nocima, promicale su nedelje, mileli meseci, duvao vetar, tutnjala planina pred nepogodu, a Don zastakljen prozracno-zelenim azurom ravnodusno je isao ka moru.

Tihi Don
M. Sholohov
Nazad na vrh Ići dole
Zana




Datum upisa : 30.05.2012

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptyPon Jul 09, 2012 3:51 pm

"Tako je Danijel napustio Juliju,zauvek zamrznut u vremenu kada su bili mladi i oslanjali se jedno na drugo dok su hodali.Secanje na tu savrsenu ljubav otezavalo joj je da voli ponovo.Srce moze da ti se slomi ako se nadmeces s andjelima.Kome je bolje,onima koji su voleli dovoljno dugo da bi videli kako ljubav neumitno bledi,ili onima koji su svoju ljubav izgubili dok je jos bila potpuno cista?Mislim da oboje znaci usamljenost na svoj nacin,ali ako izgubis svoju ljubav dok je jos savrsena,onda barem mozes jasno da razumes bol koji osecas,a ako ti se postepeno rasipala u rukama,onda to vise ne mozes."
Dzonatan Hal-Izgubiti Juliju
Nazad na vrh Ići dole
Zana




Datum upisa : 30.05.2012

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptyPon Jul 09, 2012 3:53 pm

..idem a ne znam gde,svi putevi moji ostadoshe tamo ,kao da noge tudju zemlju gaze, nemotjna sam promeniti staze.Koraci moji,a bat tudjih nogu. Kako li su samo zidine moga grada?Ovde kamen kao da nije kamen, tamo kamen kao da je cvet.Nigde stitji,a zurim se. Kako li samo sve brzo zaboravi? Ovo sada i nije sada . Ovo je samo senka zaboravljenih vremena.Brzo hodam a nigde kraja.Gde li su ostali kljuchevi moga zivota?Ziveti ovde i nije strashno, samo je strashno ne ziveti tamo..
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator



Datum upisa : 21.12.2008

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptyPon Jul 09, 2012 8:17 pm

Ja
o sebi retko kada pišem..Čitav dan razmišljam šta da kažem...Tvrdoglava
sam i uporna toliko da me od mene same često zaboli
glava...Organizovana i odgovorna prema svemu i svima što mi je bitno i
za šta sam vezana,toliko da često idem u svoju štetu,svega
svjesna..smejem se pa čak i kada oluja bjesni u meni..Neću druge da
zamaram glupostima,imaju oni većih problema,ja ću svoje sama
rješiti..Sve će proći...Mora...Ne
daj Bože da je gore...Ponekada samo da šetam bez cilja..Brojim korake i
ćutim...Sama...Sa olujom u mislima....Možda sam rodjena i u pogrešno
vrijeme..Možda ne shvatam današnji sistem vrijednosti..Možda sam zadnji
izdanak ovog svijeta koji bi radije zagrljaj i kafu sa dragom osobom, a
ne parfem...Možda ja griješim...Ali ako..Griješila ne griješila greške
su moje..I uživam u njima...Valjda je to odlika nas koji smo rodjeni u
martu...Tvrdoglavost....Osjećajnost...Neuhvatljivost...Brzopletost..Lajavost...Pogan
jezik,kao najveće orudje..Iza svojih greški i postupaka stojim..I
stajaću...A osjećanja?E njih već dobro skrivam od drugih ljudi...Naravno
ne od svih...Čuvam sreću daleko od drugih..Jer želim da što duže traje u
ovom prolaznom svijetu....A najviše me obraduje sreća dragih ljudi oko
mene jer ako su oni sretni i ja sam...Opraštam ali nezaboravljam ...jer
ako zaboravim greške se mogu ponoviti..kad ostavim ne zazalim,i kad
napravim grešku priznam ,sanjam i ostvarim,ne dokazujem se drugima več
sebi,živim za sutra ne za juče,i ne živim zbog drugih,živim zbog sebe..
Resenost je učinila čuda u mom životu..Pored toga,mnogo ljudi misli da
"imam srece".Mozda sam i imala srece,ko zna.Ali takodje verujem da sreca
nije nista drugo do nagrada za mudre izbore koje smo napravili u
zivotu.Uspijeh nikome ne pada sa neba.Uspijeh,na poslu i u privatnom
životu,nešto je što svjesno stvaramo.To je posljedica niza odluka koje
smo svjesno donijeli...prijateljstvo cijenim iznad svega..al svoje
prijatelje mogu nabrojati na prste jedne ruke..one koji znaju sve o meni
i vole me sa svim vrlinama i manama..ne kažem da ih nemam..o imam i te
kako..Tvrdoglava,nedokazana,teška,komplikovana,djetinjasta,naporna,pravedna, iskrena,nezna,previše emotivna.. po potrebi,neozbiljna,otkačena,drska..svoja..eto,to
sam JA....I znam da ne može u životu sve biti, kako mi to
zamislimo...Doživivjet ćemo puno puta i uspona i padova...Ali jedina
stvar koja je bitna je da ustanemo, nasmiejemo se i kažemo sebi...Život
ide dalje..i naravno..VJECITI OPTIMISTA
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Zana

Zana


Godina : 59
Datum upisa : 30.05.2012

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptyPon Jul 09, 2012 8:50 pm

moj Boze, koliko demagogije sustavno poredane artiljerijeske salve! Koliko prokradenih misli iza kojih ne stoji nista, osim mrznje, sujete, vlasti, i koliko pokvarenosti treba da se izlije pred naše noge, i kako je do neprepoznavanja dovedena suština prevare!

Branimir Stulic: " Kad mtrvi fazani lete"
Nazad na vrh Ići dole
Zana

Zana


Godina : 59
Datum upisa : 30.05.2012

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptyPon Jul 09, 2012 8:51 pm

Okean je bio ogroman.Na njegovoj obali se u jednom trenutku nađe
više ljudi,neke životinje,nekoliko demona,anđela,a među njima je bila
i jedna figurica od soli.Okean je bio veoma miran.

-Koliki je! - oduševljeno reče figurica od soli - Da li je i dubok
koliko je širok?

To je izazvalo veoma žučnu raspravu oko toga kolika može biti
dubina okeana.Bilo je mišljenja da je okean dubok sto metara,drugi su
tvrdili da je dubok hiljadu metara,a bilo ih je koji su smatrali da je
njegova dubina više hiljada metara,pa i znatno više od toga.Ali slana
figurica nije bila zadovoljna nagađanjem.Htjela je da ustanovi kolika
je stvarna dubina.
Neko joj reče:

-Zašto ne bi sama istražila tu stvar.Idi i izmjeri dubinu.

Figurica se složila da je to veoma dobra ideja.I skočila je u vodu.
Do dana današnjeg nije izronila.

Samo je voda postala slana.
Nazad na vrh Ići dole
Zana

Zana


Godina : 59
Datum upisa : 30.05.2012

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptyPon Jul 09, 2012 8:51 pm

aučio sam... da trebamo biti zahvalni što nam Bog ne daje uvijek ono što tražimo

Naučio sam... da uvijek možeš za nekoga moliti, kad nema snage da sebi može pomoći na drugi način.

Naučio sam... da ti je, bez obzira koliko ozbiljnosti život zahtijeva od tebe, uvijek potreban prijatelj s kojim se možeš glupirati.

Naučio sam... da je biti ljubazan važnije nego biti u pravu.

Naučio sam... da ljubav, a ne vrijeme, liječi sve rane.

Naučio sam... da svako koga sretneš, zaslužuje da ga pozdraviš s osmjehom.

Naučio sam... da dobre prilike nikada nisu izgubljene; neko će se uvijek poslužiti onima koje ti propustiš.

Naučio sam... kada se naučiš živjeti u luci gorčine, sreća će se uvijek sidriti negdje drugdje.

Naučio sam... da treba dijeliti riječi koje su nježne i mekane, jer češ ih sutra možda morati pojesti.

Naučio sam... da je osmjeh jedan jeftin način da popraviš svoj izgled.

Naučio sam... da ne mogu odabrati kako se osjećam, ali da mogu odabrati šta ću napraviti u vezi sa tim.

Naučio sam... da se svi žele popeti na planinu, ali da se sva sreća i rast događaju dok se uspinješ.

Naučio sam... da je dobro davati savjet samo u dva slučaja: kada ga neko traži ili kada je pitanje života i smrti.

Naučio sam... kada planiraš osvetiti se nekome, time samo dozvoljavaš sebi da te ta osoba nastavi vrijeđati.

Naučio sam... što imam manje vremena, više stvari mogu napraviti.
(Andy Rooney)
Nazad na vrh Ići dole
Zana

Zana


Godina : 59
Datum upisa : 30.05.2012

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptyPon Jul 09, 2012 8:52 pm

John Milton: Paradise Lost, citat iz prve knjige, nakon protjerivanja djavola iz raja:
"...It's better to rule in Hell then serve in Heaven..."

To je i jedan od mojih motoa danas. migg
Nazad na vrh Ići dole
Zana

Zana


Godina : 59
Datum upisa : 30.05.2012

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptyPon Jul 09, 2012 8:53 pm

"Ne mogu birati ljude kakve želim,niti u njima samo ono što je dobro.Moram da primim ili odbijem ljude koje mi život šalje,i ono što je u njima,nerazdvojeno.I možda bih grdno pogriješio kada bih prihvatao samo svece,kad bi ih i bilo,jer su sigurno nepodnošljivo dosasni..."

Meša Selimović-Tvrđava
Nazad na vrh Ići dole
Zana

Zana


Godina : 59
Datum upisa : 30.05.2012

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptyUto Jul 10, 2012 8:06 pm

"...Sva iskusenja, sva ispastanja i sve patnje u zivotu mogu se meriti snagom i duzinom nesanica koje ih prate. Jer dan nije njihovo pravo podrucje. Dan je samo bela hartija na kojoj se sve belezi i ispisuje, a racun se placa nocu, na velikim, mracnim i vrelim poljima nesanice. Ali tu se i sve resava i brise, konacno i nepovratno. Svaka preboljena patnja nestaje tu kao reka ponornica, ili sagori bez traga i spomena....�

...Ali, prolece je. Opet prolece. Bogat sam, miran, i mogu da cekam. Da, niceg nije bilo i niceg nema, jasnog i sigurnog, ali nista nije ni izgubljeno ili iskljuceno, nepovratno i potpuno. Znam da u svetu ima mnogo napola otvorenih prozora u koje kuca prolecni vetric, suncevih odblesaka na metalu i u vodu, praznih sedista u kupeima, ustalasanih povorki i obasjanih lica u prolazu. Slutim i hiljade drugih nepoznatih mogucnosti i prilika. Znam da se svuda i svagda moze javiti Jelena, zena koje nema. Samo da ne prestanem da je iscekujem!"

Jelena, zena koje nema
Ivo Andric
Nazad na vrh Ići dole
Zana

Zana


Godina : 59
Datum upisa : 30.05.2012

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptyUto Jul 10, 2012 8:06 pm

"...Nikada se nije potpuno predavao svojim osećanjima,jer je uvek jedan deo,veći,čuvao za sebe,umanjujući svaku vrednost onim retkim trenucima nežnosti.Nikada on nije preda mnom sasvim otkrio svoju dušu.Uvek kada bih pomislila da mi je pošlo za rukom da prodrem do srži njegovog bića,on bi me odgurnuo ili nekom šalom ili pokretom.I tako bi ponovo izmakao mojoj pažnji.Zaista je bio savršeno nepostojan.Služila sam mu više kao objekat za eksperimentisanje,i možda sam ga baš zato tako pokorno i predano volela..."


Rimljanka
Alberto Moravija
Nazad na vrh Ići dole
Zana

Zana


Godina : 59
Datum upisa : 30.05.2012

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptyUto Jul 10, 2012 8:14 pm

"Cim neko nesto voli iza nesto se veze-misao neku,predmet ili zivo ljudsko bice, on daje nesto od sebe i spreman je da daje i gubi jos vise, bez mere i racuna, sa istom onom nagonskom bezobzirnoscu i stihijskom zestinom sa kojom se ljudi bacaju na sticanje i grabez."

Divni i predivni Andric-Znakovi pored puta
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptyUto Jul 10, 2012 10:48 pm

Postoji jedna stara indijanska priča koja govori o dvoje mladih indijanaca: o mladiću i djevojci.
Jednom se njih dvoje uputiše do velikog poglavice svoga plemena i rekoše mu odlučno:
“Mi se volimo! Hoćemo da nam daš svoj blagoslov i da nas poučiš što treba da činimo da bi naša ljubav trajala vječno.”

“Dobro”,
– odgovori im poglavica. “Reći ću vam, što da učinite. Ali prvo pođite
sa mnom gore u planinu, no prije toga pronađite mi dva orla i ponesite
ih sa sobom, a poslije ćemo vidjeti što dalje.”

Dvoje
mladih krenuše u različitim pravcima i nakon kraćeg vremena svatko od
njih donese po jednog orla. Kada stigoše na vrh planine, poglavica im
ovako reče:

“Uzmite sada ovo kratko uže i zavežite njegovim krajevima po jednu nogu svakom orlu.”

Zaljubljeni ga poslušaše i vezaše noge pticama.

“Sada ih pustite da lete!” – reče poglavica.

Mladić i djevojka baciše ptice u vis ka nebu, ali orlovi ne mogoše da polete, jer im noge bijahu međusobno vezane.

Oni padoše na zemlju i počeše da kljuju jedan drugoga, želeći da se oslobode užeta kojim su vezani. Tada stari indijanac reče:

“Sada presijecite uže!”

Mladi
izvršiše i tu naredbu, presjekoše vezu i ponovo baciše orlove u nebo.
Ovog puta ptice se brzo izdigoše u visine, zavrtiše se par puta u krug
pa uzletiše ka snježnim vrhovima obližnje planine.

A mudri poglavica im reče:

“Eto, to je tajna vječne ljubavi i sreće: ako su ljudi zavezani jedni za druge, nikada im neće uspjeti da polete.

Vi
možete slobodno letjeti i zajedno, ali ne da budete vezani. A ako se
ipak vežete, nikada nećete moći da spoznate ni ljubav ni sreću.”

[You must be registered and logged in to see this image.]










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptyUto Jul 10, 2012 10:49 pm

"Izgubiš
nešto što u stvari nikad nisi ni imao... I pitaš se zašto toliko boli?
Ironija... Nikad ti u potpunosti nije pripadalo, a osjećaš kao da je
neko naglo istrgnuo dio tebe, bole te prekinuti snovi i tražiš krivca za
srušeni dvorac od sopstvenih iluzija... Bojiš se čak i sebi priznati da
si jedini krivac ti, jer si dozvolio da ti se uvuče pod kožu nešto što
je bilo izgubljeno i prije nego što ti se približilo..."










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Zana

Zana


Godina : 59
Datum upisa : 30.05.2012

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptySre Jul 11, 2012 11:40 am

"Ljubav je kao droga. U početku si u stanju euforije, potpune predanosti. Onda, slijedeći dan, želiš više. Još uvijek nisi ovisnik, ali doživljaj ti se sviđa i misliš da ga možeš zadržati pod kontrolom. Misliš intenzivno na voljenu osobu dvije minute i onda je se sjetiš slijedeća tri sata.
Ali, zakratko, privikneš se na tu osobu i počneš u potpunosti ovisiti o njoj. Tada već misliš na nju tri sata, a zaboravljaš je tek na dvije minute. Ako nije u blizini, prolaziš kroz iskustvo kakvo imaju ovisnici kad ne mogu doći do droge. Na tom stupnju, isto kao što i ovisnici kradu i ponižavaju se da bi došli do onoga što im je potrebno, i ti si spreman učiniti bilo što zbog ljubavi."

...

"Bolesno je prisiljavati se da budeš jednak kao drugi; izaziva neuroze, psihoze, paranoje. Bolesno je htjeti biti jednak, jer to znači silovati prirodu i protiviti se Božjim zakonima - On, u svim vrtovima i šumama svijeta, nije stvorio nijedan jedini list koji bi bio jednak drugome."

"Biti lud znači živjeti u svom svijetu."

Paulo Coelho
Nazad na vrh Ići dole
Zana

Zana


Godina : 59
Datum upisa : 30.05.2012

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptySre Jul 11, 2012 11:41 am

Activities: '' U tisini i nepomicnom vazduhu letnjeg dana javi se odnekud neocekivan i nevidljiv pokret, kao zalutao i usamljen talas. I moj napola otvoren prozor kucnu nekoliko puta o zid. Tak-tak-tak! Ne dizuci oci sa posla, samo se nasmesih kao covek koji zna dobro sve oko sebe i zivi mirno u sreci koja je iznad iznenadenja. Bez reci i bez glasa, samo jednim pokretom glave dadoh znak da je sala uspela, da moze uci, da je cekam sa radoscu. Tako ONA dolazi uvek, sa ljupkom salom, sa muzikom ili mirisom. (Muzikom slucajnog, usamljenog zvuka koji izgleda neobican i znacajan, mirisom celog jednog predela ili severca koji nagovestava prvi sneg.) Ponekad cujem posve nejasan razgovor, kao da pita nekoga pred kapijom za moj stan. Ponekad vidim samo kako pored moga prozora mine njena senka, vitka, necujna, i opet ne okrecem glave niti dizem pogleda, toliko sam siguran da je to ONA i da ce sada uci. Samo neopisivo i neizrecivo uzivam u tom delicu sekunde.



Naravno da posle nikad ne udje niti je ugledaju moje oci, koje je nikad nisu videle. Ali ja sam vec navikao da je i ne ocekujem i da sav utonem u slast koju daje beskrajni trenutak njenog javljanja. A to sto se ne pojavljuje, sto ne postoji, to sam prezalio i preboleo kao bolest koja se boluje samo jednom u zivotu....
Interests: Poucen svojim dugim iskustvom, ja znam da ONA spava u mojoj senci kao u cudesnom logu iz kog ustaje i javlja mi se neredovno i neocekivano, po zakonima kojima je tesko uhvatiti kraj. Vudljivo i nepredvidljivo, kako se samo moze ocekivati od stvorenja koje je i zena i avet. I potpuno isto kao sa zenom od krvi i mesa, i sa njom dolaze na mahove u moj zivot sumnja i nemir i tuga, bez leka i objasnjenja...


Eto, tako se javljala zimus. Tako se javila malopre, na prozoru, sa prolecnim vetricem. Pod kakvim vidom cu je jos sresti? Kuda ce me odvesti ovo prividjenje, draze od svega i opasnije od svake opasnosti stvarnog zivota? Hoce li, kad to vreme dodje, i nju poloziti zajedno sa mnom u grob? Ovog trenutka mislim da ce ona tada, kad ja i moja senka postanemo zanavek jedno, izleteti iz nje, kao leptir iz caure, i otici svetom da obilazi prozore zivih. Tako sada mislim.


Samo u jednom trenutku nisam mogao odoleti zelji. Zaboravio sam se i prekinuo za sekund cutanje, tek toliko koliko je trebalo da joj sa pola reci kazem kako sam neizmerno srecniji od svih ludi na zemlji, koji svoj dan i svoju noc, svoj hleb i svoj log dele sa avetima, a ne kao ja, sa istinskom zenom savrsenog bica i lika. To je bilo dovolno da zena, koja je za mene olicavala u sebi snagu i lepotu sveta, nestane kao prividjenje!
Favorite Music: Odavno sam primetio da se ONA javlja sve redje, sve nejasnije, ali dugo mi je trebalo da priznam sebi tu cinjenicu. Da to ne bih mogao uciniti, ja sam se zadovoljavao sa malo, sa sve manje, nadajuci se uvek necem visem!Od tog dana vise se nije javila, nikad.


Izmedju nas je uvek bilo tako: kad je nema, onda je nema kao da se zaista nikad, nikad vise nece pojaviti, a kad je tu, onda je prisutna tako kao da je to najprirodnija stvar na svetu i kao da ce doveka i bez promene ostati tu. Ali sad mi se cini da je to bila obmana, samoobmana obmanutog coveka. U stvari, ona i ne zna za mene, a ja znam samo za nju. Tako je, i tako je - istinu valja priznati - vazda i bilo. Moglo bi se reci da sam uvek ziveo od secanja na jedno prividjenje, a sada zivim od uspomena na ta svoja secanja.


Ali, prolece je. Opet prolece!!! Bogat sam, miran, i mogu da cekam. Da, niceg nije bilo i niceg nema, jasnog i sigurnog, ali nista nije ni izgubljeno ili iskljuceno, nepovratno i potpuno. Slutim i hiljade drugih nepoznatih mogucnosti i prilika. Znam da se svuda i svagda moze javiti ONA, Jelena, zena koje nema!!!

Samo da ne prestanem da je iscekujem!''

JELENA, ZENA KOJE NEMA-Ivo Andric
Nazad na vrh Ići dole
Zana

Zana


Godina : 59
Datum upisa : 30.05.2012

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptySre Jul 11, 2012 11:41 am

...Stvari ne postoje dok se ne kazu.
-Stvari ne mogu da se kazu ako ne posoje.Pitanje je samo,treba li da se kazu?Da sam znao koliko cu te uzbuditi,mozda bih cutao.Zasto se plasis istine?
-Sta imam od nje?...

...Nisu govorili o ljubavi.Nisu govorili o svojoj ljubavi,vec o tudjoj,a to je isto.Ona je govorila evropske ljubavne stihove,on istocne,a to je isto.Nikad im tudje reci nisu bile potrebnije,a to je isto,kao da su izmisljali svoje.Zaklonjeni od vjetra iza kapetanske kucice,zaklanjali su se i za poeziju,i poezija bi tada nasla svoje puno oporavdanje,ma sta se o njoj govorilo.

Dervis i smrt - Mesa Selimovic
Nazad na vrh Ići dole
Zana

Zana


Godina : 59
Datum upisa : 30.05.2012

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptySre Jul 11, 2012 11:42 am

Marija Jovanovic "Spletkarenje sa sopstvenom dusom"

-Nekada davno,zivela jedna tuzna devojka
-A zasto je bila tuzna?
-Polako nemoj me odma prekidati,sve cu da ti ispricam po redu.Zato sto je bila usamljena i bez ikoga na svetu...
-Jel ni mamu nije imala?
-Nije imala nikoga,sama samcata.Sedela jednog dana ta tuzna devojka na obali sinjeg mora.
-A zasti sinjeg kada je more plavo.
-Dobro plavog mora,kada je ugleda Bog sa nebesa i sazali se na nju.Kako se ona igrala sa kamencicima,on resi da jedan kamencic pretvori u kamen srece.Iznenada kamencic koji je ona uzela,snazno je zasijao na mjenom dlanu,lepse od bilo kog dragulja.
-A ona?
-Isprava se silno obradovala,ali je pomislila:mozda ima jos ovakvog carobnog kamenja na plazi,pa je pazljivo spustila svoj i krenula da trazi drugi.
-I onda?
-Isla tako,isla,spusti se mrak i ona shvati da je kamen samo jedan jedini,i pravljen samo za nju,pa brze potrci nazad,ali vise nije mogla da ga nadje.
Sari vec podrhtava brada
-A sutra kada je bio dan,je l' ga onda nasla?
-Nije more ga je odnelo sa sobom.
Suzice se skupljaju( bajka treba lepo da se zavrsi ,sta je sada ovo)
-A zasto ga je more odnelo?
-Zato sto nije bila dovoljno dobra.Bog joj je spustio srecu u ruke,a ona nije znala da je zadrzi.Polakomila se i htela jos.Ali tu nije kraj bajke.More cuva taj kamencic srece i izbaci ce ga pored neke druge devojke koja ga bude zasluzila i koja ce znati da ga sacuva.
-A meni je ipak zao one devojke.sto ga je izgubila
-kaze pospani glasic
(i meni je).
-Sta je sa njom dalje bilo?
-Ne znam.Nije ni vazno:samo ti lepo sanjaj

(Znam,ostala je na obali i jos uvek moli more da joj vrati njen dragi kamen).
Nazad na vrh Ići dole
Okano
Somborska Ruža
Okano


Godina : 48
Datum upisa : 06.01.2012

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptySre Jul 11, 2012 10:09 pm

Cudna sudbina ......


Kako je cudna covekova sudbina...taman kad ti vec od samaranja gore obrazi,koje si usput vecinom dobio bez razloga,stane ispred tebe i pomalo cinicnim osmehom na licu ti pokaze na jedan ulaz ,cak sto vise vuce te za rukav ,gura da udjes.
Kad se priblizis ,kroz otskrinuta vrata ,cujes muziku koju samo ti volis,kao da sviraju samo za tebe,melodije poznate od kojih ti prodje jeza kroz celo telo.
Nutka te : udji ,...udji slobodno ovde se ispunajvaju zelje,ne dobije svako priliku da mu se ispune.
Jos se kolebas ,ali ljudska radoznalost je kao mackina ...ne da ti mira...mislis ,samo cu da zavirim ,pa sta ima lose u tome?
Polako otvaras vrata ,a pred ocima ti se pruza milion razloga da zakoracis...Cekaj ! Ovo je kao restoran...Nije ti nista jasno. Primetis da je sala podeljena na dva dela. S jedne strane stolovi postavljen sa kraljevskom vecerom,svecama koje plamte u duginim bojama,kristalnim casama sa kojih se odbija svetlo svece na zidove ,stvarajuci prekrasne odsjaje.Svi stolovi su postavljeni pored prozora,sa predivnim pogledom . Pljuvacka ti se skupi u ustima...
Onda privuce ti paznju druga strana sale ,gde na stolovima ima obican karirani stolnjak bez kica i sveca a na stolu stoji samo casa limunade.
Sad ti se vec vrti u glavi...u cemu je fora? A Ona gospodja Sudbina stoji iza tvojih ledja i pokazuje ti na raskos. Sedi ...kaze umiljatim glasom ,vidi ima svega ....a tebi oci ostali zakovani na kariranom stolnjaku i limunadi.
A cena? Koja je cena? -pitas tiho ,skoro da sapces.
Aaaa ,pa znas sve ima cenu! Ali to se placa tek posle.-recen ona s jos cinicnijim tonom i smehom skoro da vristi od pakosti.
Predugo razmisljas...a ona vec tipka lepljivim prstima po stolu. Hoce da te zbuni...Napravis dva koraka prema raskosu...okrenes se i u njenim ocima vidis plamen zla,pakosti,cinizma ....
Shvatis da ako samo posegnes i prstom za taj primamljivi raskos,zakopala si sebe.Racun ce biti prevelik ,a ti ces ostati duznik celog ostatka zivota.Dzaba ces imati u ustima najlepse ukuse sveta,dzaba ces imati pogled od kojeg svima zastane dah...kad u srcu ces osetiti uvek stezanje i znaces ...duzan si celog zivota.
Trgnes se naglo,i sednes za sto sa limunadom. Zacudjeno te gleda,jesi poludela?-pita te.
Nudim ti sve a ti biras -nista? Urla ,skace ,ocima seva....a ti mirnim tonom saopstis:
Neka nemam pogleda na raj ,gledacu kroz pukotinu,neka necu ziveti uzivati u gozbi ,jer u stvari nisam ni gladna...od prevelog putovanja samo sam ozednela. Ali cu uvek imati dostojanstvo ,mirnu savest i bolje da budem tu gde me trebaju svi ,nego da budem sama tamo gde me niko ne treba.
Ostala sam da sedim sa mojom limunadom ,sretna i zadovoljna a nek raskos nudi drugima ,jer ja nisam kupac za to.


Autor : Okano

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
http://farytalenakit.mojsajt.rs/
Zana

Zana


Godina : 59
Datum upisa : 30.05.2012

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptyČet Jul 12, 2012 6:51 pm

".. Prema jednoj legendi postoji ptica koja peva samo jednom u svom zivotu, lepshe nego bilo koji drugi stvor na ovoj Zemlji. Od trenutka kad napusti gnezdo ta ptica trazi trnovito drvo i nema mira dok ga ne nadje. Uvuche se medju njegove isprepletene grane i pevajuci, nabode svoje telo na najduzi, najoshtriji trn. Dok umire, njen bol prerasta u pesmu daleko lepshu od pesme slavuja ili sheve. Cena te predivne pesme je zivot, ali chitav svet zastaje da slusha, a Bog na nebu se osmehuje. Jer ono najbolje shto postoji, moze se dobiti samo po cenu velike boli.. ili bar tako legenda kaze..."

Ptice umiru pevajuci, Kolin Mekalou
Nazad na vrh Ići dole
Samouka
PrEkoBrojNa
Samouka


Datum upisa : 24.05.2011

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptyČet Jul 12, 2012 7:04 pm

Kultura u Srbiji, čiji je nezavidan položaj posebno otežan poslednjih godina u uslovima ekonomske krize, nije bila atraktivna tema za političke stranke u nedavnoj predizbornoj kampanji, a resor kulture gotovo se ne spominje ni u aktuelnim pregovorima o formiranju nove vlade.

Pitanje sudbine kulture i umetnosti pokušala je da pokrene u jeku predizborne kampanje Asocicijacija Nezavisna kulturna scena Srbije (NKSS), organizujući seriju tribina o kulturnoj politici, a kampanju koja ukazuje na potrebu za kulturom u društvu, posebno u periodu ozbiljne ekonomske krize, pokrenula je i Kancelarija Tačka kulturnog kontakta (TKK) Srbije koja deluje pri Ministarstvu kulture, informisanja i informacionog društva kao informativna tačka za program “Kultura 2007-2013” Evropske komisije.

“Dužni smo da kažemo političkim organima odlučivanja zašto je kultura važna u Srbiji”, poruka je kampanje “Zašto kultura?" Kancelarije TKK koja ukazuje da je smisao kulture i umetnosti posebno dragocen u društvima pod pritiskom tranzicije, te da je kriza objektivan problem, ali da je gubitak kulture mnogo opasniji.

“Kultura je ono za šta bi trebalo da se bori svaka vlada i svaka politička opcija uprkos finansijskim krizama”, poruka je kampanje “Zašto kultura?", koja ukazuje i da bi to naizgled banalno ili trivijalno pitanje svako sebi trebalo da postavi.

“Dobijeni odgovor je savim jasan, pa ga, onome koji gaji sumnju, svako može rastumačiti”, navela je Kancelarija TKK, ističući da kultura, između ostalog, daje jedinstveni identitet pojedincu i posebnost zajednici.

“Kultura predstavlja moralne vrednosti ljudi u društvu. Centar interesa kulturne politike EU je građanin - budite glas Srbije koji priznaje ulogu umetnosti i kulture u razvoju našeg evropskog društva. Kroz mobilizaciju i profesionalni razvoj sektora otvorite oči nosiocima politika na lokalnom, regionalnom i nacionalnom nivou.

Najveći potencijali kulturnog sektora su kreativnost i inovacija, a njihov glavni zadatak je da naglase ulogu kulture u društvu, kao jednog od najbitnijih elemenata društvene transformacije. Kroz kontinuirani dijalog sa aktuelnim politikama, moguće je inkorporirati kulturnu dimenziju u sve političke programe; domaći organi vlasti (ministarstva, sekretarijati, lokalne samouprave) moraju biti sposobni da prepoznaju i voljni da priznaju značaj učešća kulturnih institucija iz Srbije u evropskim projektima.

Ono što se, izgleda, zaista menja je zapravo rastuća svest Srbije o sopstvenom kulturnom licu, o njenom strateškom nedostatku na ovom području i nedostatku jasne kulturne politike i resursa. Kulturni senzibilitet, podsticanje kulturne saradnje i izgradnja kapaciteta, demokratizacija kulturne politike i programi za rešavanje važnih pitanja biće neophodni za uspeh procesa dalje evropske integracije”, poruka je kampanje “Zašto kultura?”

Kancelarija TKK podseća u tom kontekstu i na reči Albera Kamija, ali i muzičara Merilina Mensona.

“Mi smo izgnali lepotu, Grci su ustali na oružje zbog nje. To je prva razlika, ali koren joj je dubok. Grčka misao se uvek zaklanjala iza pojma Granice. Ona ništa nije isterivala do kraja, ni svetinju, ni razum. Ona je svemu dala svoj deo, uravnotežujući svetlost senkom”.

Alber Kami, Leto, Jelenino progonstvo
(prevela Ivanka Marković)

“U ovakvoj kulturi odgajate vašu decu. Nemojte se iznenaditi ako vam se to obije o glavu”.


Merilin Menson

(SEEcult.org)


Šta će nama kultura, mi imamo Pink i pitanja na prijemnom ispitu Filozofskog fakulteta u Nišu - o Jeleni Karleuši...
Nazad na vrh Ići dole
Zana

Zana


Godina : 59
Datum upisa : 30.05.2012

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptyČet Jul 12, 2012 7:16 pm

[quote="Samouka"


Šta će nama kultura, mi imamo Pink i pitanja na prijemnom ispitu Filozofskog fakulteta u Nišu - o Jeleni Karleuši...
[/quote]
..krstila sam se i levom i desnom rukom kada sam ovo prochitala..
Nazad na vrh Ići dole
Samouka
PrEkoBrojNa
Samouka


Datum upisa : 24.05.2011

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptyČet Jul 12, 2012 7:18 pm

Kazu da su novčano kaznjeni profesori a siroma' Dekan bio neobavešten...
Eto, kako vodimo računa o svemu šta se servira našoj deci!
Nazad na vrh Ići dole
Zana

Zana


Godina : 59
Datum upisa : 30.05.2012

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptyČet Jul 12, 2012 7:48 pm

Samouka ::
Kazu da su novčano kaznjeni profesori a siroma' Dekan bio neobavešten...
Eto, kako vodimo računa o svemu šta se servira našoj deci!
pun mi kufer tih neobaveshtenih,on ko Kushtunica..sve bih to kaznila debelo
Nazad na vrh Ići dole
nezaborav

nezaborav


Godina : 65
Location : između užurbanih koraka i slučajnih susreta
Humor : produhovljeno realan i otmeno uzvišen
Datum upisa : 20.04.2011

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptyNed Jul 15, 2012 8:30 pm

"Čovek voli ženu u kojoj telesno ne uživa" (Bodler)." muncat

Šoderlo De Laklo "Opasne veze"

"Recite mi ,strasni ljubavniče,mislite li Vi da ste silovali žene koje ste imali?
Ma koliko želele da se podamo,ma koliko bile nestrpljive,ipak nam treba neki izgovor,a ima li za nas zgodnijeg razloga od tobožnjeg izgovora da podležemo sili?
Što se mene tiče,priznajem Vam ,najviše mi laska žestoko izveden napad u kome se sve dešava po propisu,iako brzo,napad koji nas nikada ne dovodi u mučnu nepriliku da same popravljamo neku svoju nespretnost kojom smo se naprotiv mogle koristiti,napad koji ume da sačuva izgled nasilja,čak i u stvarima koje dozvoljavamo i da vešto laska našim dvema najmilijim strastima:ponosu što se branimo i zadovoljstvu što smo pretrpeli poraz.Priznajem da mi je ta sposobnost,koja je ređa no što se misli,uvek pričinjavala zadovoljstvo,čak i onda kad me ne bi zavela i da mi se po nekad dešavalo da podlegnem jedino u znak nagrade.
Tako se u našim starim,viteškim borbama lepotom nagrađivalo junaštvo i veština.

plesni par
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptyPon Jul 16, 2012 12:32 pm

Mogu
sve da mi uzmu, ali moje sećanje,snove i karakter,niko ne može da
uzme...Moje suze,i moju tajnu, moju tvrdoglavost i moj nemir, držim
zakopano duboko i samo pogled, izraz lica i uzdah,otkrice vam sve...Nema
laži,nema dvoličnosti, ali verujte,ta iskrenost se plaća i ponekad
ostanem povređena,jer ne umem sakriti, ne umiem slagati....JER NE NAUČIH
BITI NEKO DRUGI





[You must be registered and logged in to see this image.]










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Zana

Zana


Godina : 59
Datum upisa : 30.05.2012

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptyPon Jul 16, 2012 4:24 pm

Danas me je Lija preselila. Ono što je obećala, ispunila je. S Karaburme na Krivu vodu. S jednog kraja grada na drugi. Ni tamo mi nije bilo loše, ali ovde će mi biti bolje. Ovo sam lepo napisao. Sam sebi se divim, s obzirom na obzir! I uzvičnik je na mestu, tamo gde sam ga posadio, izrastao je u obliku tučka. Samo ne znam kog cveta. Baš lep znak. Kad čitalac dođe do njega, mora da se prodere. Ja sam pisac a reči su moje seme. Malo sam čekao da mi se razbistri, ali posle je išlo. Uzela je taksi. Nije predugo trajalo. Imao sam utisak da se vozim na izlet. Pa i jest, ali, to je malo povelik izlet koji će trajati do kraja mog života. Postao sam rob svoje bolesti. Glava otišla u aut, noga ukrućena, ruka ukrućena, ponekad ne mogu da se setim kako se zovem.
Danas se nisam zakašljao, pumpica je ostala u Lijinoj tašni.

Danas nijednu ulicu nisam prepoznao, ništa nisam video, nikog nisam čuo, niko me ništa nije pitao, ništa me nije bolelo, ničem se nisam obradovao. Ponekad osetim kako strepim. To je posledica moje bolesti. Ja, više, nisam onaj stari od pre moždanog udara. Ne znam kako, ali i sam sam svestan tog novog stanja. Osećam da više nisam ja nego neko koji se uvukao u moje telo, koji se obukao u moju kožu, klepeće mojim kostima i dira me u Žulj. Nekog mrzi da pomeri moju nogu, ruku. On mi drži prikovana leđa a glavu mi vuče nazad kao da želi da mi opere kosu. Taj u meni više ne može da hoda, samo sedi u kolicima ili leži, guta, vari, kija, zanoveta. Ponekad mi se reči pomešaju u ustima i ne mogu da ih izgovorim. Kao da lebdim između: reči - neba - zemlje. U taksiju, Lija mi je skinula burmu da mi je neko ovde ne ukrade. Sad sam ovde. Odsekla mi je pramen kose koji mi je zaklanjao levo oko. Primetio sam da je promenila boju kose. Izgleda mlađa.

Danas ne znam kako se osećam. Jedno hoću a ispadne drugo. Ne znam zašto.

Danas, u taksiju, pitao sam vozača, može li ključem za krov da otvori konzervu i da upumpa više svežeg vazduha. To sam rekao jer krov nije otvoren a bila je nesnosna vrućina. Osećao sam da su mi se znojna leđa lepila za naslon sedišta od crnog skaja. Taksista se otvoreno smejao a i Lija se smejala krijući lice u rukav cicane haljine na crvene cvetiće. Nisam pitao zašto se smeju jer mi ne bi dali pravi odgovor. Naučio sam, za protekle godine, da me medicinari, njihovi poslušni roboti i kućne muve bez pardona preskaču. Kao da ništa nisam uradio, pitao, pomakao, povukao. Kao da ne postojim. Da li će mi danas biti bolje nego na Karaburmi, ne znam iz prostog razloga što nisam zapamtio kako mi je tamo bilo. Jednostavno, nisam o tom razmišljao. Lija i taksista se prave kao da je umesto mene neko drugi. To sam primetio jer su stalno govorili o NjEMU, a taj ON, bio sam JA. Ponašali su se kao da sam daleko ili kao da sam gluv pa ne čujem šta pričaju o meni. Onaj u meni se protivi. Udara mi u rebra, hoće da izađe iz lonca. Ne znam ko bi, to, mogao biti. Ne poznajem ga, dovoljno. S mojim imenom i prezimenom. Kao ja. Gadna situacija. Onaj mi udara u rebra. Kao da sam u loncu gluv. Bio sam JA s mojim imenom i prezimenom. Ponašao se kao da me ne poznaje. Hteo je da primeti iz lonca ali ja dovoljno čujem šta govore.

Danas su me pitali da li želim da pročitam pravila stacionara ili da Lija, to, učini za mene i posle mi prepriča. Ja sam odustao jer je hartija debela.

Danas sam pokušao, odjednom, ruka mi se pružila i uzela. Nešto sam čvrsto držao. Ponekad mi se učini da neki predmet vidim u ogledalu: levo je desno, gore je dole. Ne volim što me preskaču. I njih vidim kao u ogledalu. Kreću se, nekako, nepredviđeno. Ne mogu detaljnije da opišem. Kao kad vozim unazad. Lija je čitala pravila. Kao da dižu suprotnu ruku, kao da se smeju iza sebe. Podare mi, samo, grimasu, šaku preko usta ili lažnouzdržan veštački kašalj koji su proizveli, samo, za mene. Osećam da, to, čine po službenoj dužnosti. Oni misle da ja ništa ne shvatam. Oni misle da ja imam reči.

Danas dobro razumem koji im je cilj: da me skinu s dnevnog reda jer nisam jedini. Ali, ja, sve pratim šta oni rade i to mi niko nikad ne može oduzeti. Ja pogledam njih a oni skrenu pogled.

Danas je Lija rekla da su pravila ista kao u Austriji. Potpisala je umesto mene ali da niko ne vidi.

Danas sam se složio i odmah su mi dali krevet do prozora i konopac za desnu ruku. Levom zdravom nogom mogao sam da napipam radijator. Kad dođe zima, imaću dodatno grejanje a niko neće znati moju tajnu.

Danas kad je Lija odlazila, pitala me je da li želim da mi nešto ostavi kao zalog. Nisam je razumeo. Iznenadio sam se kad mi je rekla da sam tu 29 dana.

Danas sam joj rekao da želim nju, to jest, da ne ide, da me ne ostavlja. Rekla mi je da je to bilo prošle nedelje, sad joj nije stalo. A šta? Odgovorila mi je da bi, to, zaista, bilo moguće da sam pokretan. Ali, nažalost, nisam. A šta da jesam? Pa, to, stanovali bismo kao muž i žena u posebnoj zgradi. Za pokretne. Imali bismo svoj kredenac. Dole, kod kapije, imali bismo naše poštansko sanduče. Mogao bih da pišem kao nekad. Mogla bi da nas posećuju deca. Pitao sam koja deca. Rekla je naša deca. Mogli bismo da imamo naš nameštaj, slike, posete, otirač za noge, đubrovnik. Nasmejala se kad sam šeretski dodao DUBROVNIK! I stalnu medicinsku negu. Silazili bismo teretnim liftom u prizemlje. Komotnije je za kolica. Preko praga uvek većim točkovima. Jeli bismo u svetloj trpezariji s ogromnim asparagusom i kopijom "Mona Lize" na zidu. Lija je videla tu sliku i kako se neki korisnik molio ispod nje misleći da je ikona. I mogli bismo da se svađamo do mile volje jer bismo bili na svojoj teritoriji. Niko ne bi mogao da nas iznenadi. Ali, to su, samo, neostvarljive želje.

Danas nisam pisao. Tek sad. Samo sam razmišljao jer me boli ruka. Sve moje misli, otišle su u vetar. Da nisam bolestan, bio bih zdrav. Lija bi sedela na šamlici i ne bi mi smetala da pišem. Primetio sam da Lija ima novu svetlu šminku. Ona je gore, a ja sam dole. Donosi mi cveće i stavlja ga u teglu. Ona me ne bi uznemiravala da mi ne remeti hemiju moždane mase. Dolazili bi i davali mi terapiju kroz špric. Ali, ništa od tog jer sam nepokretan. Moram da budem u ovoj zgradi. To moram da shvatim. To shvatam da ne shvatam. Moram da se naviknem. Dobro je što je ovde više prostora koji manje davi.

Danas sam plakao jer sam pokušao da se okrenem na desnu stranu ali nisam uspeo. Jedna Muva mi je rekla da ne kmezim. Suze, u pravilima su zabranjene. Kao korisnik moram da omogućim pčelama radilicama da me opsluže. Šta sam ja, trut?! Izvinjavam se zbog podignutog glasa. Daleko su, niko ne može da me čuje. I moram pokazivati dužan optimizam. Moram biti strpljiv. Na kraju krajeva, ja plaćam za sve korisničke usluge. Stacionar poštuje moj novac. Osoblje od mene živi. Osoblju je cilj da korisnici požive što duže, živi i zdravi. To su reči pomoćnog Kontrolora. Ovo da "požive živi", kako se izrazio, nisam razumeo, mora da je neka njegova metafora iz prošlih vremena kad je smrtnost bila velika. Zahvaljujući vitaminima i mineralima, život se produžio. Ali pošto su i oni zatrovani, i skratio. Tako da su korisnici na istom. Koliko se tamo rodi, ovde toliko umre. Ni stanje u kom sam se našao, nije nastupilo odjednom već se slagalo godinu po godinu i, onda, BUM! Mala bomba u mozgu!

Danas mi je jedna gospođa iz zelenih kolica obećala: ako prođem audiciju, mogu biti primljen u hor. Odličan hor. Očuvani glasovi uprkos propalim nogama, srcima, mozgovima, jezicima, kažiprstima. Napomenula je. Držala je klupče vunice. Pevači su stojeći, sedeći i ležeći. Ja ću pevati ležeći. Diriguje jedan amater-korisnik bez leve ruke.

Danas ne znam šta da zapišem.

Danas sam, u mislima, odlutao na Mali kalemegdan. Tražio sam onu oštećenu klupu na kojoj sam proveo presudnu noć s Lijom. Kao da je bilo juče. Bila je zima, sneg do kuka. Tek smo se upoznali. Jeli smo kokice. Ona nije htela da mi da jezik. Jedna kokica ju je posekla po vrhu jezika pa zato. Uživao sam da osećam prijatnu hladnoću tog davnog snega jer mi je bila nesnosna vrućina u sobi. Klima nije pomagala. Odjednom, slika mi se prenela u tetkinu sobu, na početku Birčaninove ulice, II sprat, stan 39. Soba je bila prepuna, ali nisam znao razlog okupljanja tolikih gostiju. Bio je i onaj pesnik vegetarijanac. Spečen kao suva šljiva. Učinio mi se uvrnut. Neki seljak pesnik. Tetkin zet, uzimao je po dva kolača i oblaporno ih trpao u usta. Zatim čekao da se razmekšaju. Smešan tip. Iako se razveo od tetkine kćeri, moje sestre, još su bili u vezi. Tog se sećam, a ne sećam se razloga okupljanja, ali, to je razumljivo s obzirom na prirodu moje bolesti. Nešto znam, nešto ne znam. Sad ne bih ni prepoznao tog tetkinog zeta jer je otad prošlo mnogo godina. Da li je počeo da jede meso? Lutao sam, u mislima, po parku, ali nisam mogao da pronađem onu našu klupu.

Danas sam bio primoran da grubo odbijem Muvu koja je htela da me napoji negaziranom vodom iz boce zato što me je prekinula u sećanju.

Danas je Lija, u poseti, donela parče štrudle s višnjama, parče štrudle s makom i parče štrudle s jabukama. Pojeo sam dve štrudle, a ona jednu i slomila je zub na koštici! Nije pazila. Ne znam šta bi se desilo da se, to, desilo meni. Ko zna da li stacionar ima zubara.
A gde je moja lična karta, upitao sam Liju. Nije mi odgovorila. Pustila je, samo, levu suzu. Ta suza, zagorčala mi je današnji dan. Njena suza se skotrljala u mrve od štrudle. Čudno, pojela je i mrve i tu svoju suzu. Ništa nisam rekao. Moram paziti šta govorim. Mora da sam ja kriv što se Lija rasplakala. Imam utisak da nešto krije od mene.

Danas sam tražio da me debela Muva počeše po uvetu. Ona je bila veoma gruba da sam, skoro, zaplakao. Ona je rekla: "Za ovu platu, ne češem korisnike!" Da sam se požalio glavnom Kontroloru, on bi rekao: "Za ovu platu ne otpuštam osoblje!" Tako bi svako mogao da kaže. Vozač autobusa, mogao bi da kaže: "Za ovu platu ne stajem na svakoj stanici!"

Danas me je Lija odvezla u kolicima duž Avenije šetača, kako korisnici zovu taj kružni put u prizemlju. Prvi put sam video ogromno drveće koje prerasta i treći unutrašnji sprat i krajnje galerije, čak do neba. Podsetilo me je na Botaničku baštu iz moje rane mladosti i na Garden centar iz mnogo kasnijeg doba. U Botaničku baštu, vodila me je ujna Rana. Ona mi je pokazivala crvene ribice u bazenu malog vodoskoka koji me je isprskao po licu. On mi je dala mali sendvič sa šunkom i kačkavaljem. A Garden centar, to je iz kasnijeg vremena. I tamo sam nešto video ali ne znam šta. Obe slike su mi se slile u jednu sliku. Kao u tri dimenzije, a vremena tako udaljena. To me je začudilo. Svidelo mi se. To mora da je posledica oštećenja posle udara. Ali, ovde, u stacionaru, ja sam čuo poseban jasan i razdragan cvrkut ptica i zapazio kako, s vremena na vreme, prhnu s grane na granu, od gnezda do ispusta na spratovima, slobodne u zatvoru. Da li se neko ubio s te visine? Nema zaštitne mreže. Može li čovek iz kolica da skoči u ambis? I lijana se zaljulja iako je ptičica mala, ali, s obzirom na visinu, desi se, to... to jest... to... Možda ima i velikih ptica, ali nisam ih video. Ko hrani stacionarske ptice? Da li postoji zvanični ptičar? Smeju li te ptice da lete po Krivoj vodi a da niko ne vidi? Pitao sam ali Muva nije htela da mi odgovori. Nije mi opdgovorila ni Lija. Ponovo suza u Lijinom oku, nisam pazio.

Danas sam zapazio mnoge korisnike koji su vozili kolica. Neki nisu imali jednu ili obe noge. Zapazio sam jednu srećnu porodicu koja se okupila oko jednog lepo aranžiranog stola. I deca su došla u posetu. Babi ili dedi, nisam mogao da ustanovim. Na stolu su bili kolači, pegla, stona lampa u obliku globusa i stari gramofon na navijanje, što me je, ne malo, iznenadilo, bio je, to, gramofon iz doba nemog filma. Hteo sam da priđem i okrenem ručicu za navijanje starog gramofona ali me je Lija udarila po ruci. Rekla je da bi to bio gaf.

Danas su me mučile moje tri boljke: otok mozga, zaboravnost i Žulj, i, to, sve u isto vreme. Prvo me je mozak oborio kao grom, pa je, kasnije, došlo do zaboravnosti i, na kraju, počeo je da deluje i Žulj. O, to je, baš, iznenada i sve na gomili. Šta je uzrok, zna li se? Zašto o tom ne piše u čitankama, u telefonskom imeniku ili u vremenskoj prognozi? Sumnja se na više udruženih faktora od kojih se, čita Lija, poslednjih godina njaviše prstom upire na nepovoljne činioce iz spoljašnje sredine kao što su: radijacija, herbicidi, olovo, aluminijum, bakar, cink, živa i drugi teški metali. Ne znam zašto mi to čita. Gde sam, ja, to, pokupio, baveći se pisanjem?! Nisam radio u livnici ili u otvorenom vinogradu s buradima od pocinkovane žive ili aluminijuma?! Stvarno, pitanje koje zahteva odgovor na nivou nauke o čoveku i psihologije narodnog univerziteta u stečaju. Ako želiš da doktoriraš, samo napiši da je, to, prolegomena za... i odmah ćeš dobiti crno-belu hartiju u kopiji. Posle overiš u sudu i obezbediš se od upliva.

Danas se desio neverovatan incident: vatrogasac spasio nekog korisnika gornjeg sprata ne od požara već iz klozetke šolje! Prvo je, u onoj sjajnoj generalskoj opremi, mogao bi se zakleti da je video i dva-tri odlikovanja, među dugmetima, uleteo u moju sobu i držeći crevo na gotovs, bio spreman da uperi vatrogasni mlaz u moj Žulj! Ne, prikane, ostav!... nije požar već klozetska šolja! Dugo su vatrogascu objašnjavali u čem je stvar, on, jednostavno, nije mogao da shvati. A, bogami, ni ja. Ništa nisam razumeo. Vatrogasac kao da je pao s krova! Dugo su mi objašnjavali u čem je stvar jer nikako nisam mogao da shvatim šta je vatrogasac gasio u klozetu gde ima obilje vode.

Danas sam saznao da je korisnik s gornjeg sprata čitavu stvar zakuvao napravivši grešku i, mada nije smeo da ustaje i napušta sobu bez pratnje, krišom je otišao u klozet i seo na šolju bez poklopca. Naime, nije spustio poklopac.

Danas jedan korisnik nije... u stvari, on je zaboravio da spusti poklopac na klozetskoj šolji i... Kako je seo, tako se i zaglavio i nije mogao da se izvuče jer su mu butni mišići otišli u etar. On se zaglavio jer nije seo na poklopac klozetske šolje. Tom korisnku su se zaglavili kukovi i nije mogao da ustane s klozetske šolje. Na svoju ruku je ustao i otišao u klozet. Srećom, meni, to, ne može da se desi jer sam nepokretan, a ne polupokretan kao taj korisnik. Vatrogasac je upotrebio tečan sapun koji je podmazao korisnički torzo i tako se polupokretan nesrećni korisnik spasio neprijatne situacije. Sva sreća, meni, to, ne može da se desi, o meni brinu moje Muve.

Danas sam pojeo vreo krompir. Zagrcnuo sam se zbog kima. Taj krompir me je malo zagrejao jer je napolju sneg, led i mraz. U prozoru, nestali su i retki prolaznici.

Danas mi je jedna Muva zavukla ruku pod jastuk i izvukla kesicu s bombonama koje mi je ostavila Lija. Kako je ona znala da imam kesicu s bombonama?! Ona mi ne pretresa krevet, ali, eto, znala je. Možda jedna drugoj prenose otkrića pa sve znaju sve i tako se potpomažu. Ona je pojela dve bombone a meni dala jednu bombonu. Ona je zaboravila da skine hartiju s jedne bombone i dugo mi je trebalo da... I namignula mi... u stilu: stari, oprosti, meni treba više nego tebi!

Danas mi je neki majstor popravljao kočnicu na kolicima. Sad mogu da se spuštam niz Balkansku ulicu, neću poginuti. Voleo bih da se, s otpuštenim kočnicama, zabijem u ulaz hotela "Astorija" da vidim šta bi se desilo. Da li bi se one zvezdice zavrtele? Da li bih slomio nogu? Da li bi neko pozvao vatrogasce?!

Današnji dan, ostaće mi zabeležen i po tom što mi je iznad kreveta došao suvlasnik stacionara, zet pravog vlasnika ove tako dobro organizovane zdravstveno-savršene ustanove da mi održi malo predavanje o zajedništvu i sapatništvu nepokretno-polupokretno-otpisanih. Ne, on nije tako rekao već ublaženo, ali, u glasu, osetio sam njegovu skrivenu misao iako on misli da sam idiot. Da ne misli, ostavio bi me na miru. I vi ste. gospodine, samo jedan deo zajednice, populacije kojoj se ukazuju dužna briga društva i planirana pažnja. Ali, pored prava, vi, dragi gospodine, imate i obaveze. Nije dozvoljeno u zajedničkom prostoru glasno uznemiravati san zaspalih i usnulih korisnika, što, vi, redovno činite! Pazi, to je na moju adresu! Nastavio je: Dakle, da rezimiram partiju: ovim vas upozoravam da ne smete glasno da sanjate jer ćete, u protivnom, biti premešteni u gluvu sobu. Dozvolite, svako ovde ima pravo da za svoje pare uživa miran san pa i da sanja svoje vlastite snove. Nikom nisu potrebi vaši snovi. Nemojte krivo da me razumete, čak, ni vama! Vaše je da se lečite i starite, mnogio ne dočekaju starost. Vi nemate nikakvo pravo da ih ometate svojim glasnim uznemiravanjem iz grla iz nosa iz sinusa da ne upotrebim jači termin a jasno je na šta mislim. Aha: ne smem da hrčem! Dobro da smem da dišem!

Danas sam primio k znanju da ne smem javno da sanjam, samo tajno. Ili je, to, bilo juče? Ne znam. Nemam više vreme.

Danas sam Kontrolora pitao da li smem da kašljem i kijam. Samo me je pogledao. Stropo. Najstroplje. Stropost je osobina svih stropih sluđenika. Sluđenici privatnih stacionara mogu da slažu bele pare i letuju u dalekim egzotičnim zemljama. Oni putuju brodovima na spratove. Osetio sam gađenje u njegovom pogledu. Nije me udostojio ni reči. On je otišao iz sobe i nije se okrenuo.

Danas sam sanjao da sam na plaži kod Brankovog mosta. Sa mnom je... ne mogu da se s setim... Pamtim glas, ali sam zaboravio ime... Onda soba. Poslednja slika: daje mi pileći batak uvijen u salvetu.

Danas, ova paža, neka se, sasvi lepo, viela s njenog rozora u Karađorđevoj 3666666. Sećam se kao ne ne sećam se a hteo bih. Ja sam, tad, bio mlad, a ona je, tad, već bila stara, znači znači to što znači.

Danas se sećam leta, a zima je i ledi mi se voda u bokalu. Da li, to, znaju nadležni ili ih nije briga?
Nazad na vrh Ići dole
Sibila_
Zalutala Niotkuda
Zalutala Niotkuda
Sibila_


Datum upisa : 20.12.2011

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptyPon Jul 16, 2012 5:13 pm

Tužno i tako stvarno, tu oko nas.
Zdravlje je jedini pravi dar kome se istinski treba radovati :)










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Zana

Zana


Godina : 59
Datum upisa : 30.05.2012

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptyPon Jul 16, 2012 6:50 pm

LJUBAV VUNENIH ČARAPA



Čudan život živim, dragi prijatelji. Ni seoski ni gradski, još manje gospodski ili služinčadski, a ponajmanje mogu odrediti da li je familijarni ili samački. Na svakom kvizu znanja, na kome mora biti samo jedan i to tačan odgovor, otpala bih na prvom pitanju. Zato se i ne prijavljujem.

Pokušat ću opisati vam samo jedan od niza takvih svakakvih nikakvih kojekakvih dana, zbio se onomadne, dobro se sjećam da su božuri, koji se u mom kraju nazivaju i batunike, taman bili u punoj raskoši crvenila, rozoće i bjeline, trešnje mijenjale boju u rumenu, a suva zemlja se odjednom zacrvenila od jagoda.

Najviše se volim odmarati sjedeći na stepenicama. Onda prolaznicima izgleda kao da sam baš nešto ozbiljno prije toga radila, a ne pisala ovaj tekst. Toga dana, iza ćoška se pojavi muškarac kojega nikad ranije nisam vidjela, poznam sve koji prođu. Ne samo što je nepoznat, nego je i zgođušan. Priupita me za nečiju kuću u komšiluku, pitanje namjerno, jedino sam živo biće na plus trideset koje zna govoriti. Mačke i psi lutalice se ne računaju.[You must be registered and logged in to see this image.]Ne odgovaram gdje je kuća, nego se pridižem sa stepenica, stajem na gornju, da ga malo bolje oškicam, kad ono, imam što i vidjeti. On skockan od glave do pete, hlače od balon – svile, polo majica od merceriziranoga pamuka, u tonu, mokasine u boji hlača, sve od bež do braon, ali, remen na hlačama crn. Primijetila sam to prije nego boju kose i očiju. Pitam ga odakle je, on izvali ime mjesta oko 500 kilometara dalje od moga, pitam opet što radi tu, kaže, žena mu odatle. Bravo za ženu.

Vidim da baca pogled prema mojim nožicama, umah shvatim. Na nogama imam vunene čarape, koje, inače, obožavam, zbog ovaca, strizenja runa, pranja i predenja vune i onda, na kraju, pletenja čarapa sa pet igala, umijeća koje nikad neću naučiti. Vi znate, a ovima modernima neću odati tajnu vunenih bijelih čarapa u sred pramaljeća. Koju sam čula od starijih i pametnijih. Da poboljšavaju cirkulaciju, štite od reume, izvlače grčeve iz listova, olakšavaju stopalima i otečenim zglobovima hodanje. Ma, navukla bih ja njih do vrata, ali nešto ove godine ne idu. Postala sam nesklavorna. Nisam debela, ali me na nekim mjestima ima previše i tuda čarapa ne bi mogla preklizati.

Vidim, njemu neugodno zbog mojih čarapa. Nije jedini, neugodno i svima oko mene, a samo meni ugodno. – Kako imate taj crni kaiš na hlačama, ne paše uz cipele, a vidim i da vam je remenčić od sata u smeđoj boji, mijenjajte kaiš pod hitno. Gleda me zabezeknuto, meni se učini, ljubav na prvi pogled. – Nikad mi niko to nije rekao. Mogao sam cijeli svijet obići, a da to niko ne bi primijetio.

Ne govorim, ali mislim – kad se družiš s pogrešnim ženama. – A kako Vam se sviđaju moje čarape – Podsjećaju me na djetinjstvo – Zašto bi podsjećale, kad djetinjstvo možemo vratiti.

Dok je on odlučivao da li se smješkati ili biti ozbiljan, iz verande, iza mojih leđa, pojavi se onaj moj. U bermudama, ali i pogužvanoj majici, sa štanda, dva broja manjoj za potrebe njegovoga trbuha, ne bi izgledalo tako strašno da nije maloprije u tome zaspao na kauču. Neznanac se polako odmakao od ograde, ali, nisam dozvolila da ode bez kompletnoga općega dojma. – Muž se poznaje po ženinom osmijehu, a žena po muževoj garderobi – pozdravite ženu – i promijenite remen. Moj mislio da je u pitanju klinasti ili onaj na velosipedu.

Pet minuta je obilježilo jedan dan. Meni, nadam se i neznancu. Kladim se da neće tako skoro zaboraviti vunene čarape, možda će ih se uvijek sjećati. A drago mi i zbog ovaca.
Nazad na vrh Ići dole
Zana

Zana


Godina : 59
Datum upisa : 30.05.2012

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptyPon Jul 16, 2012 6:52 pm

Teslina pesma „Delovi božanskog ogovaranja“ – jedina sačuvana pesma koju je napisao Nikola Tesla

FRAGMENTS OF OLYMPIAN GOSSIP / OGOVARANJA NA OLIMPU

.

While listening on my cosmic phone / Dok telefonom prisluškujem Etar

I caught words from the Olympus blown. / s Olimpa reči nanosi mi vetar.

A newcomer was shown around; / Shvatih po zvuku iz toga sveta,

That much I could guess, aided by sound. / neki nov čovek tamo se šeta.

.

"There's Archimedes with his lever / „Polugu svoju to Arhimed vuče,

Still busy on problems as ever. / Naučne muke mnogo ga muče.

Says: matter and force are transmutable / Sila i tvar izmenjuju se glatko,

And wrong the laws you thought immutable." / I sve se slaže, Njutnov zakon laže.“

.

"Below, on Earth, they work at full blast / „Dole na Zemlji nauku ljušte,

And news are coming in thick and fast. / pristižu vesti, samo pljušte.

The latest tells of a cosmic gun, / I top kosmički već se tamo sprema,

To be pelted is very poor fun. / Pućiće hitac, problema nema.

We are wary with so much at stake, / Sve je u igri, stvari su teške,

Those beggars are a pest—no mistake. / "oružje prose – strašne li greške.“

.

"Too bad, Sir Isaac, they dimmed your renown / „Užas je Njutne, slavu ti blate,

And turned your great science upside down. / Krutim ti štapom nauku mlate.

Now a long haired crank, Einstein by name, / Kudravi čudak, Ajnštajnčik, zveči

Puts on your high teaching all the blame. / Za sve on krivi sve tvoje reči.

Says: matter and force are transmutable / Kaže da sila u masu pretvara se lako,

And wrong the laws you thought immutable." / Pogrešan ti Zakon, Njutne, itekako.”

.

"I am much too ignorant, my son, / „Ne znam ti ništa, detence slatko,

For grasping schemes so finely spun. / Prefine su sheme, a mislim kratko.

My followers are of stronger mind / Djaci moji mnogo su bolji,

And I am content to stay behind, / Za njima kaskam po svojoj volji,

Perhaps I failed, but I did my best, / Možda omanuh, uprkos truda,

These masters of mine may do the rest. / Arheji moćni, dovršite mi čuda.

.

Come, Kelvin, I have finished my cup. / Kelvine, hajde, valja nam poći.

When is your friend Tesla coming up?" / Drug tvoj, Tesla, zar neće doći?“

"Oh, quoth Kelvin, he is always late, / „Ah, ko zna kada„ Kelvin će na to,

It would be useless to remonstrate." / „on uvek kasni, naučnik strasni.“

.

Then silence—shuffle of soft slippered feet / Umekšan korak, papuče meke – nestade zvuka,

I knock and—the bedlam of the street. / Tad kucnuh lako – odjednom vreva, ulična, puka.
Nazad na vrh Ići dole
nezaborav

nezaborav


Godina : 65
Location : između užurbanih koraka i slučajnih susreta
Humor : produhovljeno realan i otmeno uzvišen
Datum upisa : 20.04.2011

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptyPon Jul 16, 2012 7:54 pm

ruza

"Za druge je ljubav razonoda,ukras života.A za mene i tebe - sudbina.Samo ti ne možeš da zasmetaš mojoj usamljenosti,svi bi mi drugi bili na smetnji,svi moji mrtvi preci i živi potomci.Ćutanje razdvaja više nego raz6daljina.
Osim tajne ljubavi, postoji još i tajna ličnosti i ako mi nismo sakrili jedno od drugog ni jedan jedini pokret duše- ona je za nas ostala gotovo nedokučiva."

"Izazov prirode" Milosav Đalić



plesni par
Nazad na vrh Ići dole
Samouka
PrEkoBrojNa
Samouka


Datum upisa : 24.05.2011

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptyUto Jul 17, 2012 8:27 am

[You must be registered and logged in to see this image.]


IZJAVA VELIKOG GLUMCA ZA PONOS!!!!
NIKOLA KOJO:
Neki će me pljuvati zbog toga, ali ja i dalje tvrdim da smo mi jedan te isti narod, samo se drugačije krstimo. Vi imate malo više slova "j", mi malo manje. Ja sam rođen u vreme stare Jugoslavije i bez obzira šta je bilo na ovim prostorima i ti nesrećni ratovi, i dalje osećam da je ovo deo moje domovine bez obzira što moram da pokažem pasoš na granici - rekao je Kojo.
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptyUto Jul 17, 2012 3:30 pm

Samouka ::
[You must be registered and logged in to see this image.]


IZJAVA VELIKOG GLUMCA ZA PONOS!!!!
NIKOLA KOJO:
Neki će me pljuvati zbog toga, ali ja i dalje tvrdim da smo mi jedan te isti narod, samo se drugačije krstimo. Vi imate malo više slova "j", mi malo manje. Ja sam rođen u vreme stare Jugoslavije i bez obzira šta je bilo na ovim prostorima i ti nesrećni ratovi, i dalje osećam da je ovo deo moje domovine bez obzira što moram da pokažem pasoš na granici - rekao je Kojo.

E jos kad bi svi stavili tacku poslije neceg ovakvog, bez elaboriranja, bez isprika, bez optuzivanja, ogorcenosti nad sopstvenim slabostima,,,ali malo nas je takvih.
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptyUto Jul 17, 2012 11:00 pm

Mogu
biti draga i ljubazna, tako dugo dok je neko takav prema meni. Vjerna
sam, toliko dugo dok je neko meni vjeran i u ljubavi i prijateljstvu!
Mogu biti djubre, ako primjetim da me netko prevario. Mogu biti jako
neugodna kad me se laze! Ja sam uvijek
za sve tu koji su mi vazni u zivotu, bez obzira gdje sam...! Volim
zivot, iako je ponekad tezak! Ja cu uvijek ustati,bez obzira koliko me
puta i koliko jako me neko zeli pokleknuti! Nemojte me krivo
procijeniti. Ljudi koji su cesto povrijedjeni su opasni, jer ti znaju
kako treba prezivjeti !

[You must be registered and logged in to see this image.]










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptySre Jul 18, 2012 11:43 am

"Nije
važno šta drugi ljudi kažu o tebi. Važno je šta ti kažeš samom sebi.
Sve dok si siguran da je ono što činiš ispravno, nemoj da se obazireš na
procene drugih ljudi. Možeš da radiš što god hoćeš sve dok je u to u
skladu sa tvojom savešću i tvojim srcem.Nemoj nikada da se stidiš da
radiš ono što je ispravno. Izaberi ono što misliš da je dobro i drži se
toga. I za Boga miloga, nemoj nikada da stekneš naviku da vrednuješ sebe
prema kriterijumima drugih."
Robin Š.




[You must be registered and logged in to see this image.]










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptySre Jul 18, 2012 11:44 am

Ne
osudjuj me... Ni za grube reci, ni za preke poglede.... Svakome se los
dan omakne...Ja nisam savrsena... Ne zelim da budem... Znam da se
radujem, ali i da se ljutim.... Ponekad puno pricam, a ponekad samo
cutim... Nauci da slusas moju tisinu... Znam da Ti to mozes... Ako me
volis, volis sve sto je u meni... Sve moje mane i vrline... Ne idealizuj
me...Ja nisam princeza iz nekog romana.... Ja sam zena koja voli, sa
puno vrlina i puno mana.. ~♥~





[You must be registered and logged in to see this image.]










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptySre Jul 18, 2012 11:44 am

Dođu
one moje noći, kada mi dođeš u misli, i nateraš me na razmišljanje. Pa
se zapitam, šta bih ti rekla da u tom trenutku staneš ispred mene,
spreman da čuješ sve što ti imam reći. Ne brini, ne bih ti rekla da mi
značiš, već bih ti rekla koliko sam ljuta na tebe i koliko boli to što
si samo tako odustao od mene. Ubio si onu iluziju snažnog sebe u mojoj
glavi. Smatrala sam te svojim junakom, a vidiš, pravi junaci nikad ne
beže... ~♥~




[You must be registered and logged in to see this image.]










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Zana

Zana


Godina : 59
Datum upisa : 30.05.2012

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptySre Jul 18, 2012 5:14 pm

Lepotu jedne ljubavi sagledaš tek kada je izgubiš.

Ništa.Nema ničeg goreg za onog ko nešto očekuje...I ništa ne nađe.

A ljubav je kad ne dišeš,kada ti nedostaje,kada je lepo čak i kad ne ide,kad je ludost...Kad bi čak i na pomisao da je vidiš sa nekim drugim,popio okean samo da ga pređeš.
A kad si zaljubljen,najgluplje stvari su ti ujedno i najlepše.
Danima već lutam okolo.Tražim je,i ne želeći to.
Ljubav je kad uradiš nešto ludo,kao onaj grafit na mostu.Ja i ti...Tri metra iznad neba..Eto,to je ljubav.

Nikad ne treba pitati zažto nam se javlja neka uspomena.Dolazi iznenada i ne traži dozvolu.I nikad ne znaš kada će se opet vratiti.

Kad reči nisu dovoljne.Zato što iznutra gori nešto što ne možešreći.Što ne uspevaš da kažeš.Kad onaj preko puta tebe,umesto da ti kaže ono pto si želeo,govori nešto drugo.Govori više.Govori previše.Previše i ništa.Što ne služi ničemu.A boli dvostruko.I jedina želja je da uzvratiš bolom.Da povrediš.Nadajući se da ćeš se tako sećati bolje.
Ponekad samo tražiš ljubav.Da,ali ne primećuješ da je te žena koju si toliko voleo pobegla,nema je više.Jesi li je ti izmislio?Tražiš u tom poljupcu očajnički ukus onog što si ti osećao,probao...ali nema je više.Ko ti je to oduzeo?Sakriveno?Ukradeno?Ko?Ponovo sam našao njene oči,ali ne i tu svetlost,ne taj osmeh koji mi je toliko nedostajao.

Stalno u životu tražimo neko objašnjenje.Gubimo vreme tražeći razlog.A ponekad ga nema.I ma koliko bilo tužno,to je objašnjenje.
Jedan od onih koji se nesreću često u životu.A ako se to desi,nema druge nego da budeš srećna zbog toga.

Federiko Moća
Nazad na vrh Ići dole
Zana

Zana


Godina : 59
Datum upisa : 30.05.2012

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptySre Jul 18, 2012 5:18 pm

,,Vernost!U njoj je strast za svojinom. Mnoge stvari odbacili bismo od sebe, kad se ne bismo bojali da ce ih drugi uzeti." - ,,Slika Dorijana Greja"
Nazad na vrh Ići dole
Zana

Zana


Godina : 59
Datum upisa : 30.05.2012

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptySre Jul 18, 2012 5:43 pm

..putashestvije jedne lude cice od 48 godina..obozavam je :zubi3:



Kad u kuću počnem unositi cipele, najprije nastane tajac, onda mrmorenje domaćina, sve dok se glasovi ne pretvore u lažno vedre ushite u obliku pitanja: kako je bilo na putu, jesi li za kavu, hoćeš li prije nešto prezalogajiti, nismo te očekivali tako rano. Samo se smješkam, vidim, upalilo je. Šokirala sam ih, to mi je bio cilj, onda sam sigurna da će pamtiti kad sam im došla u goste, pa vjerojatno i prepričavati unucima. Ima ti baka tako jednu prijateljicu, malo je onako, ne može se reći luda, al' luckasta svakako, uvijek nam je dolazila u goste sa gomilom obuće, bio je to neki njen fazon, nismo nikad shvaćali kakvi su joj to kompleksi, valjda nije, kao dijete, imala što obuti, pa živjela u strahu da joj se nešto slično opet ne dogodi.

Ne propuštam pozive u goste. Čak ni one što su iz kurtoazije, izrečene onako usput, kad se društvo oprašta, pa netko pripit izvali: dođite nam u posjetu kad god želite… Odmah to registriram, unesem u blokić u kome su upisani samo vikendi i praznici, uključim poziv u svoju križaljku i kad nadođe to rješenje javim se dan – dva ranije, iznenada, tako da domaćini nemaju vremena da se snađu i izmisle neki razlog zbog koga neće baš ovaj vikend biti kod kuće. Nisu oni glupi, al' ne znaju s kim imaju posla.

U takvim iznenadnim uvjetima ne mogu krenuti nego autićem, s malim gepekom, taman za cipeliške. Idem, naprimjer, u goste u Beograd, to mi je najlakše opisati, jer odavno nisam bila. Cipelijada u mojoj glavi teče otprilike ovako:

Prvi dan: jedne cipele, kojih mi je najmanje šteta, za vožnju, druge za ugodan boravak u kući, jer ne volim nepraktične i neudobne sobne papuče. To je, ipak, samo pola dana, važno je pamtiti za kraj.

Drugi dan: ujutro obično idem na najbližu pijacu po sir za gibanicu i jogurt od ovčjeg mlijeka, a tu se situacija može zakomplicirati, pa za nju moram imati bar dva para, za suho i kišno vrijeme. Nakon nabavke, posao prepuštam domaćici, a ja ću na kavu na savsku splav, mogu u tenisicama. Poslijepodne kod prijateljičine prijateljice na štrudlu od maka, moram imati odgovarajuće cipelice. Navečer koncert u Domu sindikata, obavezno štikle.

Treći dan: tek je to moj dan. Slobodan, po željama gosta. Želim sama zvrndati po centru i ljudski prošetati. Pješice od Vuka, popiti kavu u „Moskvi“, nastaviti do Kalemegdana, zaviriti u Jugoexport i knjižare što su na putu, pa se vratiti do Beograđanke na tramvaj. Mogu li to u tenisicama, ne mogu, ne znam koga ću sresti u varoši, elem, moram imati dobre cipele, a da su za hodanje. Opet za suho i kišno vrijeme.

Četvrti dan: odlazim. Pa je i to samo pola dana. Uvijek ujutro i navečer ponavljam mantru: svakoga gosta tri dana dosta. Eh, al' ne kažem domaćinima, onda kad sam stigla i smjestila se sa svih osam pari obuće, da neću biti predugo. Puštam ih u zapanjenosti, znam da je to stanje dobro za opuštanje, nešto kao autogeni trening, pa im činim dobro. Bolje da navečer u spavaćoj sobi raspravljaju o tome koliko to ona planira ostati kad je donijela toliku obuću, dobro da me nije kap strefila kad sam to vidjela, bogme smo mi nadrljali. Bolje to, nego da se svađaju. Nisu oni svjesni koliku im korist činim. Šok do šoka, prava mentalna gimnastika.

I kad pođem, toga četvrtoga dana prije podne, ipak kažem: dosta sam bila, tri dana, netko od domaćina samo što ne zausti – četiri, al' i ja odmah uskočim: dva cijela dana i dva popola, to je tri. Sve može nestati, samo neka običaja. Tako ostavljam lažni dojam da sam skroz – naskroz dobro, a kvaka je samo u tome što cipele čuvam, najčešće hodam bosa, samo da što duže potraju, pa zato imam više pari, a sve otprije dvadeset – trideset godina. Kakva bih ja to osoba bila kad bih odskakala od prosjeka koji ne može kupiti ni jedan novi par cipela godišnje? Ma ne bih onda zaslužila da me itko primi u goste ni na jedan dan, a kamoli na puna tri.

Kad se vratim domu svome, ne vadim sve cipeliške iz gepeka, nego gledam onu križaljku, kuda ću sljedeći vikend.[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptySre Jul 18, 2012 11:06 pm

Poslije ljubavi ostaju navike koje više nemaš s kim da podijeliš, broj
telefona koji blijedi ali ga nikada ne zaboraviš, poruka za dobro jutro i
laku noć koju više nemaš kome poslati... Poslije ljubavi ostanu ulice
kojima ste nekada hodali, klupe u parku na kojima su sada neki novi
parovi, pjesma koja uvijek podsjeti na ono što je prošlo... Poslije
ljubavi ostanu pijane noći, uzaludna borba sa samim sobom da sakriješ
telefon od sebe, samo da ga/je ne pozoveš, ostaju drugi muškarci i druge
žene... Poslije ljubavi ostanete vas dvoje, daleki, stranci koji se do
kraja života za nešto kaju, i koji do kraja života žive od uspomena.










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptySre Jul 18, 2012 11:32 pm

“Oduvijek
sam ja bila ta koja odlazi. Ispraćali su me bez pozdrava i uživala sam
dok sam ih ostavljala, poklanjajući im jedino lažnu nadu da ću se nekad
vratiti. Znala sam istinu. Kada odem ja se nikad ne vraćam, i do tada
niko nije učinio da se osjećam kao da želim da ostanem. Da je zapravo tu
moje mjesto, tu u jednom toplom zagrljaju. Samo jednom sam poželjela da
ostanem i baš tada to je bilo nemoguće.
Nikada neću zaboraviti teške korake dok sam odlazila, kako sam silno
željela da se vratim, ali kroz misli su mi prošla lica svih onih koji su
ostajali i osvrnula sam se kako bih vidjela njegovo lice. Nisam ga
mogla zamisliti sa molećivim pogledom kako gleda za mnom, čekajući da se
predomislim. Nije me razočarao. Jedino što sam vidjela bila su njegova
ledja koja mi je toliko puta okrenuo, i njegov ponosni hod koji sam tako
voljela. Sada nije išao prema meni, već je bježao od mene. Poželjela
sam vrištati, ali samo sam nastavila dalje. Od tada više ne stajem.
Zamalo me ubila spoznaja da postoji neko sličan meni, neko ko odlazi,
neko koga ne mogu ostaviti ukopanog u mjestu, iza sebe dok odlazim. On
je bio takav, ali nije mu uspjelo da ode od mene. Ja ipak odlazim malo
bolje.”










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Zana

Zana


Godina : 59
Datum upisa : 30.05.2012

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptyČet Jul 19, 2012 2:22 pm

ustis li suzu ponekad,makar kad te neka pesma seti nas,kad u
ljubavima nekih drugih klinaca vidis ono sto su drugi videli kad bi
onako zagrljeni prolazili ulicom?… setis li se ponekad ruze koje
si mi brao i stavljao njihove latice u moju kosu?

Da li ti nekad u dusi bude tesko kad na ulici,u gradu,bilo gde,onako,
u prolazu cujes moje ime… ? Da li zastanes,da li se osvrces u nadi
da to,mozda,mene neko doziva … ?

Da li cesto u prolaznicima vidis moj lik,u njihovom hodu prepoznas
nesto moje,oko srca te nesto stegne,osmehnes se secanju i vratis u
nase uspomene?
Da li te tada,dok nemo stojis pred nekom devojkom koja bar nesto ima
moje sto te setilo i svemu na tren vratilo,da li te tad njen pogled
seti pogleda mog i dubine ociju mojih u koje si voleo da se izgubis
kako si govorio? …Zanemis,ostanes bez reci… Ni korak ne mozes
pruziti,jer secanja su jaca od stvarnosti,od ljudi oko nas,vracaju nas
na najsrecnije njene perone,ili one tuzne,bolne…

Secanja nas uhvate cesto,kad najmanje to ocekujemo,cvrsto drze,stegnu
u dusi,zastakle nam oci,otrgnu uzdah iz grudi izmame osmehe na licu…
znam da je tako ne mozes poreci i ma koliko ti zeleo da do tih trenutaka
ne dodje,da te ne razneze,ne odaju,znam da se i ti svemu rado vratis,u
onim trenutcima kad si sam,ili nocu kad sve utihne,
ili iz sna kad se trgnes i shvatis da nisam pored tebe kao u snu sto sam bila
znam da slusas pesme koje smo voleli,ne pitaj kako znam,osetim to u srcu,
zatvoris oci i pozelis vreme vratiti,volis tisinu koja te na mene seca…

Vidim to u pogledu tvom kada se sretnemo,kad me onako dugo drzis za ruku pri
pozdravu,osetim u drhtavom glasu tvom,u uzdahu sto ti se otme…

I ne pitaj da li ja ponekad zaplacem zbog nas,da li slusam nase pesme i lutam
starim stazama,zasto cesto prolazim tvojiom ulicom i zasto uvek zarhtim
kad neko u prolazu izgovori tvoje ime…
valjda iz nekih starih razloga…
Nazad na vrh Ići dole
Nut
Sky Goddess, Mother of the Gods
Nut


Godina : 43
Datum upisa : 23.03.2011

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptyPet Jul 20, 2012 2:11 am

.Fenomenalna Slavica Trajkovic odgovara meni.....

''Nisam se snašla draga moja zato sam i prekinula post ...s telesnim strastima nemam problem, od njih sam davno odustala i sve frajere u mom okruženju poklonila mojim drugaricama ili nekim DRUGIM ženama ...


imam problem genetski ... GENETSKA BUDALA ... i otac i majka su mi galantni ljudi, tata je znao bez bunde da se vrati kući, a

majka mi je u kuću na noćenje primala sve pretučene, sjebane, namučene žene,


tako da izrastoh u KRETENA


i ovde kada sam na ovaj forum stigla najebah od osobe kojoj ne znam ni gde se vrata otvaraju, ali ona zna gde se moja otvaraju ... naravno :)


problem je veliki ...još tako malo vremena imam, a skazaljka se sve brže okreće i ja se sve više vrtim u krug i udaram u jedan te isti zid, ali ...


ako je verovati poslovnim, odmerenim, korektnim ljudima ... pismena odluka o meni i mom radu stiže negde polovinom jula,

šta ti misliš, šta će se desiti ako bude pozitivna?


nikada nisam videla osobu koja tako teško podnosi uspeh kao ja, ni koja tako seče, prekida, okončava i rodbinske i najvrednije odnose u ličnom životu na samo jedan nagoveštaj ... krvavo zasluženog uspeha



... pazi, možda odgovor bude negativan, čekaj da ne plašimo one koji veruju da ja tako bezazleno čukam po forumu, pravim youtube filmove, kuvam virtuelne kafe, dok se "pravedni" grčevito bore za "egzistenciju" ... hehe, jebeno ide posao u privatnom sektoru uz društveni i izdavanje otetih stanova


opušteno ...i budite ubedjeni da sam luda beskrajno, dokona do besa, i da me nema i da me neće ni biti ...

možda ste u pravu, možda me i neće biti ... bolji sam čovek kad tavrljam na dnu i Bog me više voli takvu











[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Nut
Sky Goddess, Mother of the Gods
Nut


Godina : 43
Datum upisa : 23.03.2011

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptyPet Jul 20, 2012 2:15 am

Onda opet ja...

Ravens@ Citat:
Citat :
tako da izrastoh u KRETENA

...
Jaoooo..to,ko je, u sta izrastao je diskutabilno...
Citat:
Citat :
i ovde kada sam na ovaj forum stigla najebah od osobe kojoj ne znam ni gde se vrata otvaraju, ali ona zna gde se moja otvaraju ... naravno :)

..

Sto se ''primas''na ovakve stvari..trebalo je odavno da preskocis ...pa sa visine samo da...

Citat:
Citat :
problem je veliki ...još tako malo vremena imam, a skazaljka se sve brže okreće i ja se sve više vrtim u krug i udaram u jedan te isti zid, ali ...


ako je verovati poslovnim, odmerenim, korektnim ljudima ... pismena odluka o meni i mom radu stiže negde polovinom jula,

šta ti misliš, šta će se desiti ako bude pozitivna?



Problem je onakav kako ga MI... dozivljavamo..vreme je relativna stvar..uspori malo..sasvim uspori..zaustavi vreme ako treba..ti si za to sposobna..Naravno da znas ko to, sve moze....pisala sam o tome...

U svakom slucaju.trebalo bi da ostanes u'' prepoznatljivoj stvarnosti''(to ti je ono ako dvoje ili troje ponovi istu pricu za neki dogadjaj..znaci da se tako bas dogodilo..)...
Citat:
Citat :
nikada nisam videla osobu koja tako teško podnosi uspeh kao ja, ni koja tako seče, prekida, okončava i rodbinske i najvrednije odnose u ličnom životu na samo jedan nagoveštaj ... krvavo zasluženog uspeha


''Slusamo Boziji glas''u nama...ali ne zaboravimo demone koje posedujemo,takodje i koji su aktivni...uvek..
I jos,tebi ne bih trebala o selfu tvom...znas ti sama sigurna sam...

A,strahovi..samo tako..ali ne plasi se Ravens.....(Slavica..)
Sta bi kazala za one koji manifestno nisu bolesni,ili to postaju povremeno i relativno kratko,svi oni sa svojim sistemima sigurnosti i samozastite,brizljivim izbegavanjem svake otvorene zivotne situacije koja bi im mogla razbiti njihove trosne kule,uvek u zavetrini zivota...sitnicari i cepidlake zivota...pihhhh....

[You must be registered and logged in to see this image.]










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptyPet Jul 20, 2012 12:05 pm

Nut, ovo meni ne lici na demona,,,pomiluj mu stomak malo migg
Nazad na vrh Ići dole
Zana

Zana


Godina : 59
Datum upisa : 30.05.2012

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptyPet Jul 20, 2012 12:37 pm

Dobar dan shokadijo,pomoz Bog srbadijo a i vi srce muslimani,koliko god vas ima,merhaba svima!
Nazad na vrh Ići dole
Zana

Zana


Godina : 59
Datum upisa : 30.05.2012

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptySub Jul 21, 2012 9:29 am

[You must be registered and logged in to see this image.]
Lajoš Kesegi "Evropa"

"Sudbina Evrope je tužna. U svojoj istoriji nema ni dana kada je bila složna. Istorija je njeno slomljeno, razbucano, rastrgano telo. Razbojište i masovna grobnica, kolevka predela koji su opljačkali interese i zavisnosti. U Evropi nema ništa za što se ne lepi greh. Leži na odru kao zgažena životinja. Biti Evropa nije trijumf, ovaj virtuelni kontinent polazna je tačka bezmerne patnje na zemlji.
Evropa znači daleko gledati. Bila je boginja u Epiru. Sama je šetala po poljima, brala cveće, kada ju je Zevs, taj razbludni mužjak, ugrabio u liku bika. Evropa nije bila Evropljanin, i u ropstvu je daleko gledala. Rađala je kraljeve koji su slušali srca poverenih im ljudi da učine lepšom dušu njihovih naroda. Živeli su ovde muškarci koji su bili zaljubljeni u dalekovidu ženu. Orfej, Dante, Šekspir, Helderlin, Rilke i još nekolicina. Bili su kraljevi koji su hteli da učine lepšom dušu svojih naroda. Herodot je smatrao da je poziv Evrope: vaspitavati muškarce. Za taj poziv nikada nije bilo istinskih zahteva.
Od Evrope nije preostalo ništa drugo do duša nekoliko ljudi.
Možda će se jednog dana oglasiti neko, zapevaće na javnim trgovima, i ljudi će nehotično zastati, podići glavu, prekinuće zaludno muvanje, jer će možda osetiti i razumeti radost zajednice. Stići će čovek koji će jedino reći:
"Ovde je isti nebeski svod."
Ovoga čoveka će opet ubiti."
Nazad na vrh Ići dole
Zana

Zana


Godina : 59
Datum upisa : 30.05.2012

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptySub Jul 21, 2012 3:38 pm

Lajoš Kesegi "Crveno"
"Grafike Dalija, Mana Raja, Pikasa i drugih na izložbi u Tihanju. Dugo stojim pred slikom Kaldera. Gore svetla pruga, dole široka crvena pruga preseca sliku na dvoje. Ova slika je pejsaž zemlje, razgoropađeni crveni predeo. Sve duše ljudi odjednom ovde gore.Bez crvene boje ne samo da ne može jedno doba ili jedan stil, nego nijedan čovek ne može. Slepi (koji vide boje) najbolje opažaju crvenu. Gete i Iten u knjigama o teoriji boja, prispevši do crvene, gube objektivni ton i govore kao zarobljenici. Crveno je boja života, zemaljskog postojanja. Boja krvi, mesa, rođenja, strasti, vatre, zore, sutona, istovremeno je uznemiravajuća i smirujuća, razdražuje i greje. Nije o njoj lako govoriti, i Rembo je umeo samo da vrisne kada je stigao do crvene, uzviknuo je: "I!"Jedna boja, kao dete nepravdu, u stanju je da otkrije jedno celo razdoblje. Crveno nije odgovorno za svoju izražajnu snagu, ni za ono što njime izražavaju. Crveno je (u određenom simboličnom smislu) boja greha. Krvi. Krv je ono mesto gde živi duša, život. Čoveku je strogo zabranjeno da pije krv. Krv teče prilikom izmirenja, žrtvovanja, očišćenja. Boja krvi čini jasnim da je život (prvobitno) u grehu. Crveno je sveta boja. Boja užasa.Purpur je najbliži srodnik crvene. Ljubičastocrvene boje spravljane su od izlučevina jedne vrste puža. Purpurom su bojene zavese u crkvi, odeća sveštenika. Onaj ko umre u vremenu, ne ponese sa sobom crvenu boju, ostavlja je živima." [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Zana

Zana


Godina : 59
Datum upisa : 30.05.2012

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptySub Jul 21, 2012 3:54 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]
Sergej Minajev "ДухЛесс"

"Evo došao sam na internet. U taj neverovatni, tajanstveni svet. Svet koji se sastoji od pornografije, psovki, politički nekorektnih gradjana i odsustva bilo kakve cenzure. Svet stvoren za besposličarenje, dokolicu i iživljavanje izopačenih fantazija. Pored toga što je odličan teren za komunikaciju, otvara i drugu mogućnost - onu o kojoj smo čitali u naučnofantastičnim romanima. Mogućnost transformacije.
Zaista, praktično potpuna anonimnost daje mogućnost bedniku da postane oligarh, grdobi - lepotan, stidljivom usamljenom alkosu - zvezda u društvu, muškarcu - žena (ima i toga) i obrnuto.
Potpuna glupost je predstava da je mreža prepuna samo psihički poremećenih ljudi. Da, možda njihov procenat nije mali. Ali zapravo nema nikakvih "ludaka sa interneta" i "seksualnih manijaka sa mreže" i "izopačenosti iz sajberprostora". To nisu nikakvi tajanstveni mutanti. Korisnici mreže smo - vi i ja. Da, da... to TI pišeš preko icq devojci s kojom si se pre pet minuta upoznao na forumu: "Hoću da te uzmem na prljavom stolu!" To se tvoj kolega pakosno smeje, ostavljajući svoj komentar ispod fotografije "Devojka i konj" koju je postavio neki šaljivdžija. Svi ti autori jezivih slika s leševima, unakaženim ljudima i pornića s vanzemaljcima idu na posao, sreću se s tobom u metrou i sede za susednim stolom u kafiću.
Anonimnost opušta do nepristojnosti. Upravo to je katalizator koji omogućava da izadju na površinu svi zli dusi koji se do tog trenutka kriju u najmračnijim delovima tvoje svesti. "
Nazad na vrh Ići dole
Zana

Zana


Godina : 59
Datum upisa : 30.05.2012

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptySub Jul 21, 2012 5:39 pm

Lajoš Kesegi "Esejistička srča"

[You must be registered and logged in to see this image.]

"Voleo bih (ja) drvo biti. Ne opažati, samo biti. Biti u nesvesnom duhu, gde nema spavanja i buđenja. Noću rasti, žile u zemlji, grane u nebu, pupiti i cvetati, i ni reč ne prosloviti. Možda su drveta poslednji apostoli."
Nazad na vrh Ići dole
Zana

Zana


Godina : 59
Datum upisa : 30.05.2012

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptySub Jul 21, 2012 6:03 pm

Sergej Minajev "ДУХЛЕСС"

[You must be registered and logged in to see this image.]


"Ležim, pušim cigaretu i razmišljam o tome kako naši nekada bliski ljudi postaju takve nakaze. Šta ih menja? Šta menja njihova lica, način ponašanja i svest? Koliko brzo može da se predje put od prvog ulaska u klub do potpune degradacije?

Nekada su oni bili normalni ljudi, imali su snove "predivne uzlete duše", probleme i životne brige. Ali onda su, u jednom trenutku, shvatili da je lakše pretvoriti se u likove fensi časopisa, junake i junakinje plesnog podijuma, vile klubova i restoranske vitezove noža i tanjira. Pretvoriti svoj život u atmosferu neprekidne žurke i postati "noćni žitelj" kakvog reklamiraju na svakom uglu. Svetlost reflektora odvikla je njihove oči od dnevne svetlosti, lampe solarijuma učinile su nemogućim boravak na suncu, tone šminke i parfema, uz narkotike i dijete, postepeno su isušili njihova tela i aktuelni časopisi i zabavni televizijski programi učinili su to isto njihovom mozgu. Na kraju su se pretvorili u senke ljudi, u neku vrstu nevidljivih, koji mogu da izlaze iz kuće samo noću, kada veštačko osvetljenje skriva činjenicu da se pod maskom šminke, haljine 'Prada', farmerki 'Cavalli' ili odela 'Brioni' - krije praznina. Upravo zato ih preko dana nećete sresti na ulicama. Strah da će neko videti da ispod tamnih naočara 'Chanel' nema očiju, i da su njihova lica prosto nacrtana, primorava ih da preko dana ostaju kod kuće. Dan je vreme ljudi, dok je noć - vreme mumija.

Neosporno, unutrašnju prazninu mnogo je lakše uviti u dres-kod i sedeti kao mumija u nekakvom kafiću 'Piramida' ili baru 'Ramzes', razgledajući fotografije klabera, nego živeti životom čoveka. Svaki čovek ima cilj u životu. U svetu mumija nema cilja. Kao što, uostalom, nema ni života. Ima samo postojanja u atmosferi praznine.
Najpre ih je bilo tek nekoliko. Vremenom im je rastao broj. Bila su im potrebna mesta za komunikaciju sa sebi sličnima, za privlačenje ljudi u svoj krug i širenje svoje armije. Jednog lepog dana, verujte mi na reč, oni će osvojiti ceo grad. Dakle, kada je masa mumija po kvadratnom metru korisne površine par restorana i par klubova dostigla kritičnu tačku, u gradu su, kao muhare posle kisele kiše, počeli da se pojavljuju mnogobrojni butici, saloni, klubovi, restorani i kafići.

Načini komunikacije mumija su maksimalno prosti. Da bi se izbegle nepotrebne i teške manipulacije moždanih vijuga, postoji skup šifriranih izraza na osnovu kojih druga mumija odmah shvata čitav smisao razgovora.
Mumije su najverovatnije već zaboravile da čitaju. Kako drugačije objasniti činjenicu da se mnogi moderni časopisi sastoje od samih fotografija s prezentacija, otvaranja i zatvaranja letnjih verandi i ostalih praznika? Neki prosto predstavljaju neprekidni foto sešn o beskonačnom partiju. Mumije sede i razgledaju sličice. Kada na njima ugledaju sebe ili svoje poznanike, silno se uzbude, upiru prstima u fotografije i ispuštaju zvuke "Vau! Super! Ekstra!" i srodne.

Posećujući sve te kosturnice, razgledajući u časopisima fotonekrologe, mumija ugleda sebe i zaključuje: "Ista sam kao i vi. Prihvatite me kao svoju, a i ja vas. Znamo gde smo. Sve ovo je napisano i fotografisano za nas - drugi svet ne postoji." Tako se formira scenografija za prostor u kome žive mumije. Kompjuterska igra u režimu stvarnog grada pod nazivom "Night People".
Dospevajući u nju morate uvek imati na umu da to nije vaš svet! To nije vaš parti. Ovde smo uljez. Party-зан. Ako vaš cilj nije da izvršite diverziju, pokušavajući da bar deo mumija vratite u ljudsko pleme, ne treba u njemu ostajati predugo. Rizikujete da postanete jedan od njih. Igra formata 3D: devojke, devize, dileri. Sistem 3D predstavlja zatvoreni krug novčanih tokova. On liči na kruženje vode u prirodi. Samo za razliku od kruženja vode koja prati svoj osnovni cilj - borbu za život, kruženje novčanih tokova bori se protiv Depresije. Depresija - to je četvrto "D", o kom se ovde ne govori. Kojeg se plaše i od kog beže, ne želeći da priznaju sebi da postoji. A depresija je svuda. U šoljici kafe, u tanjiru, u onoj devojci sivog lica, u neonskoj reklami iznad šanka, u konobaru koji hoda kroz restoran kao drvena lutka, u muškarcu koji je izašao iz toaleta i trlja nos. Ona ne samo da lebdi u vazduhu - sam vazduh se drži na njoj. Ona je osnova svega.
Mumije se trude da je oteraju. Organizuju sve te fenomenalne žurke, kupuju fenomenalnu garderobu za fenomenalne pare, razmenjuju svoje ljubavnike i ljubavnice - mumije. Robija. Rok na koji si ovde zatvoren u krugu je nepoznat. Niko te ovde nije zatvorio, sam si izabrao svoj put. Povratak nije predvidjen. Ostalo je da se strpljivo čeka da se izliže tvoj fizički omotač i sve stane. Jedino pitanje koje te ponekad muči je: ko je šef zatvora koji upravlja svim ovim? Ko pokreće procese i bira junake koje treba imitirati?
Svako sam sebi bira junake i šefuje.

Mumije spaja zajednički kosmos. Ista religija. Njeno ime je ДУХ-ЛЕСС.

Dok ih gledaš, prati te jasan osećaj da je smisao njihovog života da za jedan dan sve što su zaradili potroše na jelo, aksesoare i odeću. Neosporno, oni su srećni samo u kratkom trenu plaćanja za kupovinu. Onih nekoliko minuta kada menjaju svoj novac za telesna zadovoljstva. Sada sede i razmišljaju čime bi mogli da ispune sutrašnji dan. Na koji još način da proteraju dosadu. Gledajući bezduhovna lica mumija, imam želju da im na grudi okačim tablu sa sloganom: "ДУХЛЕСС. RADIĆU ZA HRANU (I KRPICE)" a ispod logotip D&G. Katastrofa.Do koje mere treba da se uruši društvo za koju stotinu godina. Ljudi su nekada rešavali globalni zadatak - kako uspeti u životu, a danas njihovi prapraunuci rešavaju zadatak kako da udju u klub i uspeju ove večeri. Ako je početkom prošlog veka junak društva bio dečak koji je stajao na izvoru revolucije, danas ga je zamenio dečak koji stoji na ulazu u noćni klub. Njega intervjuišu, on se pravi važan, priča gluposti i deli savete kako da se što pre postane totalni idiot. "
Nazad na vrh Ići dole
Nut
Sky Goddess, Mother of the Gods
Nut


Godina : 43
Datum upisa : 23.03.2011

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptySub Jul 21, 2012 11:15 pm

AstrinaKomsinica ::
Nut, ovo meni ne lici na demona,,,pomiluj mu stomak malo migg
..

Kono..demoni ''nemaju stomak''...haha haha ahaha haha h mada lici na nekog ''djavola''stvarno onako..po malo podseca..... cola ...










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Zana

Zana


Godina : 59
Datum upisa : 30.05.2012

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 EmptySre Jul 25, 2012 3:11 pm

"Zapisi iz Podzemlja"

pocetak


Ja sam bolestan čovek... Zao čovek. Nesimpatičan čovek. Mislim da me boli jetra. Istina, ja nemam pojma o svojoj bolesti, i ne znam tačno šta me boli. Ne lečim se i nikada se nisam lečio, iako poštujem medicinu i lekare. Pored toga, ja sam još i sujeveran do krajnosti, ili bar toliko da poštujem medicinu. (Dovoljno sam obrazovan da ne budem sujeveran, ali sam ipak sujeveran.) Ne, gospodo, neću da se lečim za inat. Vi to sigurno ne možete razumeti. A ja, vidite, razumem. Naravno, ne mogu vam objasniti kome ću zapravo u ovom slučaju zapapriti svojim inatom. Znam vrlo dobro da lekarima ne mogu napakostiti time što se ne lečim kod njih. Znam bolje nego iko da ću time jedino sebi naneti štetu i nikom više. Pa ipak, ne lečim se samo iz inata. Jetra me boli, neka je, neka me još jače boli.
Odavno tako živim - već dvadesetak godina. Sada mi je četrdeset. Ranije sam služio, a sada više ne služim.
...
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli ) - Page 3 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )
Nazad na vrh 
Strana 2 od 17Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3 ... 9 ... 17  Sledeći
 Similar topics
-
» Neko kao ja

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: KNJIŽEVNOST I JEZIK :: KNJIŽEVNOST :: PROZA/POEZIJA/PISANA REČ ..-
Skoči na: