DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Ali Baba i 40 gomboca BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Ali Baba i 40 gomboca BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 Ali Baba i 40 gomboca

Ići dole 
+5
bosankaa
MadamX
dusicaa
Astra
ZoxZoja
9 posters
AutorPoruka
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

Ali Baba i 40 gomboca Empty
PočaljiNaslov: Ali Baba i 40 gomboca   Ali Baba i 40 gomboca EmptySub Dec 05, 2015 10:35 pm

Dobar onaj fLejsbuk. Svakakve ideje mi daje.

Ali Baba i 40 gomboca 1073onsAli Baba i 40 gomboca Qn2y50

Pa jel volEte keks na mašinu? Ja sam sigurna da će u toku ove nedelje pasti jedna tura ovog neprevaziđenog keksa naših baka u mojoj kući.

Hajde setite se nekih starih jela, pića, igara ... i ilustrujte ih slikom, pričom ...










Došla je tiho i ušla u legendu  zlz
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

Ali Baba i 40 gomboca Empty
PočaljiNaslov: Re: Ali Baba i 40 gomboca   Ali Baba i 40 gomboca EmptyNed Dec 06, 2015 11:15 am

Auuu breeeJjjjj Zoxy...
Ovo je bilo jedno od obeležja mog detinjstva ,to se pravilo skoro ono pa za "svaki dan" . 
Bila i jedna "modla" koja je imala "srce" i "zvezdu" i ta forma nikada nije uspela kako treba (a i kako bi?) 
Ni se sećam se kada se ovo poslednji put pravilo ,ima da " odlučno tražim" ,bre! 
Baš si me "vratila" u neka vremena . 

Stavi recept !










Ali Baba i 40 gomboca 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

Ali Baba i 40 gomboca Empty
PočaljiNaslov: Re: Ali Baba i 40 gomboca   Ali Baba i 40 gomboca EmptyNed Dec 06, 2015 11:32 am

Ja imam masinu i te kalupe,Astrolog obozava,a ja nikad ne pravim,....ahahahah ja ih bas ne volim.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
dusicaa
الحالم الأبدي
dusicaa


Location : Tamo gde Dunav ljubi nebo :)
Datum upisa : 02.12.2012

Ali Baba i 40 gomboca Empty
PočaljiNaslov: Re: Ali Baba i 40 gomboca   Ali Baba i 40 gomboca EmptyNed Dec 06, 2015 4:27 pm

U mojoj kuci samo ja volim te keksice i zato ih i ne pravim.
Postoje jos dva stara *jela* koja sebi prisutim a to su kacamak i popara.
Kacamak (ili palenta) ponekad hoce i stariji sin, a od popare im se podize zeludac.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

Ali Baba i 40 gomboca Empty
PočaljiNaslov: Re: Ali Baba i 40 gomboca   Ali Baba i 40 gomboca EmptyNed Dec 06, 2015 4:31 pm

Astra ::
Ja imam masinu i te kalupe,Astrolog obozava,a ja nikad ne pravim,....ahahahah ja ih bas ne volim.
Lenjivice !  Ali Baba i 40 gomboca 98966
dusicaa ::
U mojoj kuci samo ja volim te keksice i zato ih i ne pravim.
Postoje jos dva stara *jela* koja sebi prisutim a to su kacamak i popara.
Kacamak (ili palenta) ponekad hoce i stariji sin, a od popare im se podize zeludac.
Boli te briga ,ugodi sebi .  jede2  Ko *oće -bujrum .Ko neće -ponuđen k*o počašćen .










Ali Baba i 40 gomboca 155klf10


Poslednji izmenio Danubius dana Ned Dec 06, 2015 5:55 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
MadamX
Grofica od Voždovca
MadamX


Godina : 51
Location : Beograd
Datum upisa : 13.12.2012

Ali Baba i 40 gomboca Empty
PočaljiNaslov: Re: Ali Baba i 40 gomboca   Ali Baba i 40 gomboca EmptyNed Dec 06, 2015 5:38 pm

Moja baba u selu je imala tu mašinu. Keksići su bili sjajni.

Sećam se i njenih štrudli sa slatkim, sremskim sirom. Bila su to neka lepa i srećnija vremena.










https://dnevnikslucajnedomacice.wordpress.com/     vrti
Nazad na vrh Ići dole
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★
bosankaa


Godina : 42
Datum upisa : 17.02.2010

Ali Baba i 40 gomboca Empty
PočaljiNaslov: Re: Ali Baba i 40 gomboca   Ali Baba i 40 gomboca EmptyNed Dec 06, 2015 7:18 pm

A kalupići (šapice) ?
Zanimljivo je to da ih ne jedem, ali uvijek se obradujem kad ih vidim. Baš zbog tog što me vrate u djetinjstvo. U mom kraju se i danas često prave.

Ali Baba i 40 gomboca 22671769164_e5d8ddfd51











Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
brdjanin
peskovit je put do zvezda
brdjanin


Datum upisa : 13.09.2013

Ali Baba i 40 gomboca Empty
PočaljiNaslov: Re: Ali Baba i 40 gomboca   Ali Baba i 40 gomboca EmptyNed Dec 06, 2015 7:27 pm

Knedle sa šljivama, ili kako ih zovu u Vojvodini-gomboce!
Znam da ih prave i sa kajsijama, ali iako su lepe, nije to-TO!

Slikao bih ja njih vama, ali džabe...ako samo odem po foto-aparat ostaću bez istih! :brdski2:
A nema smisla da slikam pola činije prazno! :brdski2:

Elem...detinjstvo u najčistijem obliku i asocijacijama.
"Sine, šta ćeš da ti majka pravi? Pronces krofne, voćnu tortu, palačinke?"
"Knedle sa šljivama, majka...knedle..."
"Pa prekjuče sam..."
"Ne sećam se majka...." :brdski2:
"Ajd idi kupi prezle, zafalilo mi..."
"Kupio." smehsmeh










Nizbrdo je lakše. Ali uzbrdo je avantura!
Ali Baba i 40 gomboca W19PRTD
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

Ali Baba i 40 gomboca Empty
PočaljiNaslov: Re: Ali Baba i 40 gomboca   Ali Baba i 40 gomboca EmptyNed Dec 06, 2015 7:34 pm

brdjanin ::
Knedle sa šljivama, ili kako ih zovu u Vojvodini-gomboce!
Znam da ih prave i sa kajsijama, ali iako su lepe, nije to-TO!

Slikao bih ja njih vama, ali džabe...ako samo odem po foto-aparat ostaću bez istih! :brdski2:
A nema smisla da slikam pola činije prazno! :brdski2:

Elem...detinjstvo u najčistijem obliku i asocijacijama.
"Sine, šta ćeš da ti majka pravi? Pronces krofne, voćnu tortu, palačinke?"
"Knedle sa šljivama, majka...knedle..."
"Pa prekjuče sam..."
"Ne sećam se majka...." :brdski2:
"Ajd idi kupi prezle, zafalilo mi..."
"Kupio." smehsmeh
Ali Baba i 40 gomboca Moje-gombice-by-rankos-77bda500bae3f578ada3dcbe9a02affa_view_l
Našao . "Gomboce" se zaista kaže u Vojvodini ,i zna se šta se tu podrazumeva .
A na prezle -"kristal" šećer ,da duplo "krcka" pod zubima   :brdski2:










Ali Baba i 40 gomboca 155klf10


Poslednji izmenio Danubius dana Ned Dec 06, 2015 7:35 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

Ali Baba i 40 gomboca Empty
PočaljiNaslov: Re: Ali Baba i 40 gomboca   Ali Baba i 40 gomboca EmptyNed Dec 06, 2015 7:34 pm

Radimo danas u štampariji i podseti me Gazdarica kako je njen stariji sin (danas student Farmacije, ljubi ga teta-Zoxy) jednom pojeo skoro celu turu tih keksa koje je moja mama pravila. Dok smo mi sedeli na sokaku ko što Bog zapoveda nedeljom posle ručka klinac, tad nekih 5-6 godina, samo utrči kod nas i evo ga s dva keksa. Jedan njemu, jedan Neletu (sinu od druge drugarice) koji nije još bio za samostalno kretanje. Posle trećeg dizanja pozadine s klupe da mu otvorimo vrata shvatile smo da je jednostavnije ostaviti ih otvorenim pa nek se sam posluži. Ionako ga je ker voleo više nego domaće.

Ko je bio kriv njegovoj mami kad nije umela da pravi prave stvari nego neku "fuj tortu s lešnicima koja se mesi do 2 sata noću" kako je to lepo definisala ista kad nas je pozvala na kafu i tortu smehsmeh










Došla je tiho i ušla u legendu  zlz
Nazad na vrh Ići dole
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★
bosankaa


Godina : 42
Datum upisa : 17.02.2010

Ali Baba i 40 gomboca Empty
PočaljiNaslov: Re: Ali Baba i 40 gomboca   Ali Baba i 40 gomboca EmptyNed Dec 06, 2015 7:36 pm

E pa dečki pouzdano znam da imamo pravu majstoricu za knedle :948208144:

Astra trep trep lu6777











Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
brdjanin
peskovit je put do zvezda
brdjanin


Datum upisa : 13.09.2013

Ali Baba i 40 gomboca Empty
PočaljiNaslov: Re: Ali Baba i 40 gomboca   Ali Baba i 40 gomboca EmptyNed Dec 06, 2015 7:38 pm

Dobro.
Daniju knedle.
Meni majstorica! :brdski2:










Nizbrdo je lakše. Ali uzbrdo je avantura!
Ali Baba i 40 gomboca W19PRTD
Nazad na vrh Ići dole
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★
bosankaa


Godina : 42
Datum upisa : 17.02.2010

Ali Baba i 40 gomboca Empty
PočaljiNaslov: Re: Ali Baba i 40 gomboca   Ali Baba i 40 gomboca EmptyNed Dec 06, 2015 7:40 pm

Pa čuj...lako ćemo za knedle, a za majstoricu... valjda se nešto i Astrolog pita?!

Ja bih ipak samo recept, a vi se dogovorite :brdski2:











Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

Ali Baba i 40 gomboca Empty
PočaljiNaslov: Re: Ali Baba i 40 gomboca   Ali Baba i 40 gomboca EmptyNed Dec 06, 2015 7:55 pm

Kad smo vec kod sjecanja i prisjecanja....moj Astrolog zahtijeva najmanje 40 knedli,za manje se nema sta zapocinjat prljat sporet i tada ide samo supa prije i knedle su i glavno jelo i desert....tako to njegova mama....moja je pravila to iskljucivo kao poslasticu....al prihvatih da je to obrok....mislim, lakse mi tako.
Elem,da spomenem i sape.
Njih je u ovo vrijeme imala svaka kuca koja je drzala do svetaca i praznika,ovih zimskih....nema veze sto ima i strudli,salnjaka i lenje pite....sape su osnova svakog praznika.
E domacice znaju da se sape rade par dana prije,inace su kao kamen i ne mogu se jesti,ako ne odleze.
Moja pokojna baba,Elizabeta,poznata kao baba Liza,je upregla svaki put nas unucad da cistimo orahe...uz obavezno:Dok se ciste orasi,Isus voli da djeca pjevaju....pa ako i stavim jezgru usta,cuje se to i legenda baba odmah drzi propovijed povisenim glasom:
Pizda vam materina,ako pozderete orahe od cega cu pravit kolace.
Tada je postojao ogroman mornarski sanduk,tu se redale sape,salnjaci....svi ti keksi...da nadodju i nema diranja do Badnjaka.Kad se rezala lenja pita,dopali bi nas okrajci....tako bi taj sanduk bio pravi gusarski,pun blaga koje se ne smije dirati.
E mati,ko svaka mati,znala je nekako da sihericama otvori katanac i "ukrade" kolaca i podijeli nama djecurliji.
Kako se priblizava Badnjak,raste i napetost....baba ce da poludi kad vidi da je trecina sanduka opeljesena.
Kako otvara katanac i dize poklopac,nastupa legendarno.....Oni moji kurvini sinovi su naucili i zene da otvaraju brave i pokrale mi sve kolace.Kurac ce baba vise pravit,eto vam vase zene nek se muce.
Naravno,svake godine ih je ponovo pravila i unaprijed znala da ce otvaranje sanduka poceti sa "Oni moji kurvini sinovi"......nastavice se.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

Ali Baba i 40 gomboca Empty
PočaljiNaslov: Re: Ali Baba i 40 gomboca   Ali Baba i 40 gomboca EmptyNed Dec 06, 2015 8:09 pm

Astra ::
Kad smo vec kod sjecanja i prisjecanja....moj Astrolog zahtijeva najmanje 40 knedli,za manje se nema sta zapocinjat prljat sporet i tada ide samo supa prije i knedle su i glavno jelo i desert....tako to njegova mama....moja je pravila to iskljucivo kao poslasticu....al prihvatih da je to obrok....mislim, lakse mi tako.
...

Astrolog i ja smo izgleda rasli u istoj kući smehsmeh I kod nas su gomboce glavno jelo. A ako pretekne, čik da ne pretekne to je već tragedija, onda se jedu i za jauzn a može i da se zasladiš posle večere.

Snajka je inače pristalica teorije da su gomboce slatko a ne jelo pa kad se kod nas kuvaju onda se deca zovu na ručak. I još se nije desilo da odbiju.

Znam da ima u mrzivaču ostavljenih gomboca od letos. Nešto mi govori da će ovo biti nedelja "starih jela". Samo vi nastavite s idejama.










Došla je tiho i ušla u legendu  zlz
Nazad na vrh Ići dole
brdjanin
peskovit je put do zvezda
brdjanin


Datum upisa : 13.09.2013

Ali Baba i 40 gomboca Empty
PočaljiNaslov: Re: Ali Baba i 40 gomboca   Ali Baba i 40 gomboca EmptyNed Dec 06, 2015 8:19 pm

O letnjim  raspustima sam boravio kod nane u Pirotu.
Na pijaci neugledan kiosk sa najuglednijim pirotskim mekikama.
Slika ispod samo približno odražava izgled i oblik. Vazdušaste, tople, mirisne, u sredini krckave u kombinaciji sa ovčijim kiselim mlekom, bile su "McDonald's" mog detinjstva.

Odavno tog kioska nema, a nism ni skoro išao "dole" da proverim, pravi li ih ko još? Mada sumnjam.

Ali Baba i 40 gomboca 330zpg2










Nizbrdo je lakše. Ali uzbrdo je avantura!
Ali Baba i 40 gomboca W19PRTD
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

Ali Baba i 40 gomboca Empty
PočaljiNaslov: Re: Ali Baba i 40 gomboca   Ali Baba i 40 gomboca EmptyNed Dec 06, 2015 8:31 pm

Astra ::
Kad smo vec kod sjecanja i prisjecanja....moj Astrolog zahtijeva najmanje 40 knedli....
Čekaj ,koči ? 
"Knedla" je negde veličine između golf i teniske loptice . 
Ako je domaća "požegača" onda "golf" ,ako je "stenlej" onda "teniska " . 
Ali opet ,ma koja kombinacija ....pa 10 da pojedeš ,dosta i previše ? 

Ali Baba i 40 gomboca Pivski%20stomak%2002_1371924740_670x0










Ali Baba i 40 gomboca 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
brdjanin
peskovit je put do zvezda
brdjanin


Datum upisa : 13.09.2013

Ali Baba i 40 gomboca Empty
PočaljiNaslov: Re: Ali Baba i 40 gomboca   Ali Baba i 40 gomboca EmptyNed Dec 06, 2015 8:41 pm

"Devere, kakvo oČeš da ti snajka pripravi kad dojdete?"
"Snajka, ti znaš...da možeš i jagnjetinu pred mene staviti, ako na stolu ima sarmica od vinovog lista sa kiselim mlekom i punjenih suvih crvenih paprika, da mi ništa drugo ne treba!"
"Znaem devere, znaem, nego si mislim da ti se nesu dosadile?"
"Nesu snajke...nesu..."

Ali Baba i 40 gomboca 28v65qs










Nizbrdo je lakše. Ali uzbrdo je avantura!
Ali Baba i 40 gomboca W19PRTD
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

Ali Baba i 40 gomboca Empty
PočaljiNaslov: Re: Ali Baba i 40 gomboca   Ali Baba i 40 gomboca EmptyNed Dec 06, 2015 8:47 pm

Danubius ::
Astra ::
Kad smo vec kod sjecanja i prisjecanja....moj Astrolog zahtijeva najmanje 40 knedli....
Čekaj ,koči ? 
"Knedla" je negde veličine između golf i teniske loptice . 
Ako je domaća "požegača" onda "golf" ,ako je "stenlej" onda "teniska " . 
Ali opet ,ma koja kombinacija ....pa 10 da pojedeš ,dosta i previše ? 

Ali Baba i 40 gomboca Pivski%20stomak%2002_1371924740_670x0

Na obitelj ,mi i troje djece,podijeli tih 40 pa ces da vidis da moze....rest sto ostane je njegov.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

Ali Baba i 40 gomboca Empty
PočaljiNaslov: Re: Ali Baba i 40 gomboca   Ali Baba i 40 gomboca EmptyNed Dec 06, 2015 8:52 pm

Moja Branka je u stanju da pojede 5-6 u cugu. Onda malo oduva posedi i popriča sa nama pa pita "Baba jel mogu ja još?". Mislim kazaće joj baba da ne može smehsmeh










Došla je tiho i ušla u legendu  zlz
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

Ali Baba i 40 gomboca Empty
PočaljiNaslov: Re: Ali Baba i 40 gomboca   Ali Baba i 40 gomboca EmptyNed Dec 06, 2015 9:07 pm

ZoxZoja ::
Moja Branka je u stanju da pojede 5-6 u cugu. Onda malo oduva posedi i popriča sa nama pa pita "Baba jel mogu ja još?". Mislim kazaće joj baba da ne može smehsmeh

Mogu ih ja i kad odrvene smehsmeh
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
daljinski

daljinski


Godina : 61
Location : Schweiz
Humor : daleko od ozbiljnog
Datum upisa : 26.06.2014

Ali Baba i 40 gomboca Empty
PočaljiNaslov: Re: Ali Baba i 40 gomboca   Ali Baba i 40 gomboca EmptyPon Dec 07, 2015 1:07 am

Ne znam sefe sto se cudis......video si me, nisam bas sitan a apetit me nikad nije napustao. Sad posto dece nema a i ne trosim se toliko (mislim na poslu) dovoljno je i 20 komada
Ali Baba i 40 gomboca Bdnqr6

jedva nadjoh sliku sa mojom porcijom
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

Ali Baba i 40 gomboca Empty
PočaljiNaslov: Re: Ali Baba i 40 gomboca   Ali Baba i 40 gomboca EmptyPon Dec 07, 2015 10:16 am

Astra ::





Na obitelj ,mi i troje djece,podijeli tih 40 pa ces da vidis da moze....rest sto ostane je njegov.
Tri žene -hajde da kažemo ,po pet komada ,i momku ,neka bude i duplo .Još uvek ostaje 15 komada ?  kafa
daljinski ::
Ne znam sefe sto se cudis......video si me, nisam bas sitan a apetit me nikad nije napustao. Sad posto dece nema a i ne trosim se toliko (mislim na poslu) dovoljno je i 20 komada
Ali Baba i 40 gomboca Bdnqr6

jedva nadjoh sliku sa mojom porcijom
Dokaz je dokaz . Svaka čast .  naklon I ne bio "sitan"  debeli










Ali Baba i 40 gomboca 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

Ali Baba i 40 gomboca Empty
PočaljiNaslov: Re: Ali Baba i 40 gomboca   Ali Baba i 40 gomboca EmptyPon Dec 07, 2015 11:05 am

Ih,da radi ko sto ga hranim,mojoj sreci nigdje kraja smehsmeh smehsmeh smehsmeh
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

Ali Baba i 40 gomboca Empty
PočaljiNaslov: Re: Ali Baba i 40 gomboca   Ali Baba i 40 gomboca EmptyČet Dec 10, 2015 8:07 pm

U vreme kad nisu postojali razni fleksovi i musliji (mekinje za ljudsku upotrebu) večera za one izrazito malodobne i one starije ali sa manjkom zuba bilo je udrobljeno leba u mleko. Znam neke koji TO i danas vole ali ako može iz pleKanog tanjira.

Ali Baba i 40 gomboca 2z7eanq

Ja sam išla na spavanje gladna u ovakvim slučajevima :brdski2: Jesu li i vama babe i mame servirale ovakvu večeru?










Došla je tiho i ušla u legendu  zlz
Nazad na vrh Ići dole
dusicaa
الحالم الأبدي
dusicaa


Location : Tamo gde Dunav ljubi nebo :)
Datum upisa : 02.12.2012

Ali Baba i 40 gomboca Empty
PočaljiNaslov: Re: Ali Baba i 40 gomboca   Ali Baba i 40 gomboca EmptyČet Dec 10, 2015 8:12 pm

Naravno da jesu! Moj muz pocesce vecera to ili Plazma keks sa mlekom.
A da li ste vi jeli ustipke?
Jaoooj...kad se setim samo...budjenje za skolu a kucom se siri miris maminih ustipaka...
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

Ali Baba i 40 gomboca Empty
PočaljiNaslov: Re: Ali Baba i 40 gomboca   Ali Baba i 40 gomboca EmptyČet Dec 10, 2015 8:14 pm

A ovo ? To se danas zove "bakin kolač" ,ali malo sutra ....nije to tako zvalo. 

Ali Baba i 40 gomboca 12342513_856465404451596_1166702970258067933_n










Ali Baba i 40 gomboca 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

Ali Baba i 40 gomboca Empty
PočaljiNaslov: Re: Ali Baba i 40 gomboca   Ali Baba i 40 gomboca EmptyČet Dec 10, 2015 8:16 pm

Tetku mrzim i sad zbog toga....bukvalno sam povracala i to kusala...prvo sto ne volim mlijeko,a jos i zadrobljen kruh...ima li ruznije kombinacije.
E ta tetka ne samo da me silovala s tim mlijekom svako jutro,vec bi poslije svega odradila kaznu jer sam zadnja pojela....nositi u svakoj ruci kante mora,nekoh 100 stepenica i istresati to more u WC...pa tako recimo 5 do 6 puta....poslije sam se izvlacila tako sto sam ujutro odmah uzmala kante u ruke i silazila stepenicama po more.
Jednom me uhvatila da sam niz balkon prosula tu smjesu(naivno dijete,pa mislila da nece vidjeti na betonu splacine)....e tad sam dobila i batine i novu porciju mlijeka....mrzim ju.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

Ali Baba i 40 gomboca Empty
PočaljiNaslov: Re: Ali Baba i 40 gomboca   Ali Baba i 40 gomboca EmptyČet Dec 10, 2015 8:18 pm

Keks na pres/presu se kaže u moj kraj. Ovo što zovu Bakin kolač je ko piškota lebara. Pravi keks na pres mora da je tvrd i da krcka. Orginalno nije bio u obliku srca već se naprave dve loptice pa kad se "mašina za pečenje" zatvori ona ih spljošti u neki nepravilan ovalni oblik.










Došla je tiho i ušla u legendu  zlz
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

Ali Baba i 40 gomboca Empty
PočaljiNaslov: Re: Ali Baba i 40 gomboca   Ali Baba i 40 gomboca EmptyČet Dec 10, 2015 8:31 pm

ZoxZoja ::
Keks na pres/presu se kaže u moj kraj. Ovo što zovu Bakin kolač je ko piškota lebara. Pravi keks na pres mora da je tvrd i da krcka. Orginalno nije bio u obliku srca već se naprave dve loptice pa kad se "mašina za pečenje" zatvori ona ih spljošti u neki nepravilan ovalni oblik.
Kad sam ja bio dete -to se zvalo "klipa -klapa keks" 
Zašto ,nemam pojma . I nije "presa" bila na struju ,nego se to peklo na vatri ."Presa "je bila kapaciteta komada 1 (poveći ,nepravilan ) Kasnije su se pojavile one "električne" prese ,gde je "ispadalo" po 10 komada ,ali već to nije bilo "to" .
Isto kao i kokice ..Nije isto na vatri i kada "pucaju" u loncu" ,i "vakum " u mikrotalasnu .Nije to "to" .










Ali Baba i 40 gomboca 155klf10


Poslednji izmenio Danubius dana Čet Dec 10, 2015 8:52 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

Ali Baba i 40 gomboca Empty
PočaljiNaslov: Re: Ali Baba i 40 gomboca   Ali Baba i 40 gomboca EmptyČet Dec 10, 2015 8:45 pm

Evo šefe dva modela tog orginal presa za keks.

Ali Baba i 40 gomboca Ek3w5gAli Baba i 40 gomboca 1zvzt5t

Ovaj drugi a kasnije i onaj "srcasti" proizvodila moja bivša firma (Livnica iz Kikinde). Mada mislim da nisu išli u "slobodnu prodaju". Ali naravno nema livničarske kuće koja nema bar jedan a počešće i oba modela.

P.S. Astra tu tetku bi ti ja sad uvatila i umlatila. JBT koja mučiteljka.










Došla je tiho i ušla u legendu  zlz
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

Ali Baba i 40 gomboca Empty
PočaljiNaslov: Re: Ali Baba i 40 gomboca   Ali Baba i 40 gomboca EmptyČet Dec 10, 2015 8:52 pm

ZoxZoja ::
Evo šefe dva modela tog orginal presa za keks.

Ali Baba i 40 gomboca Ek3w5gAli Baba i 40 gomboca 1zvzt5t

Ovaj drugi a kasnije i onaj "srcasti" proizvodila moja bivša firma (Livnica iz Kikinde). Mada mislim da nisu išli u "slobodnu prodaju". Ali naravno nema livničarske kuće koja nema bar jedan a počešće i oba modela.

P.S. Astra tu tetku bi ti ja sad uvatila i umlatila. JBT koja mučiteljka.
Upravo to ,vidi se da znaš o čemu govorim .
A ovaj avan -imam identičan (koliko vidim iz prve ) Ne sećam se više za čega je to služilo ,no sasvim sam siguran da je "u porodici" najmanje 100 godina .
I naš "domaći keks" se sada zove "galete "? 
Doduše ...i suvi *lebac se sada zove "Bake Rols" ,pa su "prženice" ("moče" ) -pofezne ....pa krompir testo "grenadir marš" ...










Ali Baba i 40 gomboca 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

Ali Baba i 40 gomboca Empty
PočaljiNaslov: Re: Ali Baba i 40 gomboca   Ali Baba i 40 gomboca EmptyNed Avg 19, 2018 3:35 pm

bosankaa ::
E pa dečki pouzdano znam da imamo pravu majstoricu za knedle :948208144:

Astra trep trep lu6777

Prilazem dokaz

Ali Baba i 40 gomboca 39467610


Zna Bosanka kako je tesko ovamo kupit dobru sljivu....e naletih juce i uzmem 2 kile,probala ih jos u autu do kuce,slatke,ma prave nase bosanske....Mislim se da odem sutra i kupim malo domaceg pekmeza da napravim.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★
bosankaa


Godina : 42
Datum upisa : 17.02.2010

Ali Baba i 40 gomboca Empty
PočaljiNaslov: Re: Ali Baba i 40 gomboca   Ali Baba i 40 gomboca EmptyUto Avg 21, 2018 10:39 pm

Joj Astra, sinoć mi brat donese naše domaće šljive i mislim šta napraviti.
Eto, sad znam šta ću sutra.

Ali Baba i 40 gomboca Screen75

Ali Baba i 40 gomboca Screen76

Ali Baba i 40 gomboca Screen77

Mama zna da volim šljive dok još nisu potpuno zrele...do sutra će biti taman za knedle.











Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

Ali Baba i 40 gomboca Empty
PočaljiNaslov: Re: Ali Baba i 40 gomboca   Ali Baba i 40 gomboca EmptyUto Avg 21, 2018 10:49 pm

U Apatinu i okolini su šljive apsolutno "podbacile" . I ne samo "podbacile" ,nego ,čujem od koleginica ,na po 50 stabala nemaju apsolutno -ništa .
Biće da će oni koji su mislili da peku rakiju ,da kupuju šljive u plastičnim džakovima od "Srbijanaca" .
Ako i kod njih nije "podbacilo" (nisam u toku )
Na pijacama ima ,tako da za knedle (gomboce ) nije problem .










Ali Baba i 40 gomboca 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★
bosankaa


Godina : 42
Datum upisa : 17.02.2010

Ali Baba i 40 gomboca Empty
PočaljiNaslov: Re: Ali Baba i 40 gomboca   Ali Baba i 40 gomboca EmptyUto Avg 21, 2018 10:57 pm

Jao šefe, ja se sve nadala da će "podbaciti" i u Bosni...negdje i jesu, ali moj tata sav ponosan na svoj voćnjak.
Kaže da će šljiva imati minimum 150m ...gdje su kruške i jabuke?!
On sav sretan, a ja ludim...











Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

Ali Baba i 40 gomboca Empty
PočaljiNaslov: Re: Ali Baba i 40 gomboca   Ali Baba i 40 gomboca EmptyUto Avg 21, 2018 11:06 pm

bosankaa ::
Jao šefe, ja se sve nadala da će "podbaciti" i u Bosni...negdje i jesu, ali moj tata sav ponosan na svoj voćnjak.
Kaže da će šljiva imati minimum 150m ...gdje su kruške i jabuke?!
On sav sretan, a ja ludim...
Koliko ja kapiram-biće (voćne )rakije kao vode . Uz pretpostavku da tebi ide "deo" ,razumem i zašto "ludiš" .
Ja zaista nisam neki "lokal patriota " ,ali zaista -"domaća" ey YU rakija može da stane rame uz rame bilo kakvom kalvadosu ,šnapsu ,"viljamovki" ili nekom od tih svetskih pandana .
Razlog je prost .Mi nemamo para za tolika "prskanja" ,tako da je naše ipak više "natural".










Ali Baba i 40 gomboca 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★
bosankaa


Godina : 42
Datum upisa : 17.02.2010

Ali Baba i 40 gomboca Empty
PočaljiNaslov: Re: Ali Baba i 40 gomboca   Ali Baba i 40 gomboca EmptyUto Avg 21, 2018 11:26 pm

Ludim jer nisam očekivala da će kad se penzioniše posvetiti tome.
Do tada nije išao na selo da vidi voćnjake koje je naslijedio od svoje bake.
A kao novopečeni penzioner, kupi veliki voćnjak sa mladim zasadom šljive, kruške i jabuke...pa onda kad je počeo...izgradi objekat za sve što mu treba za održavanje...od kosačica, kaca, buradi...do kotla za "pečenje" rakije.
Ja sam  njegove penzionerske dane zamišljala da će više putovati, ali jok...kažu oni uživaju i ovako.
A moj "dio" ...meni flaša rakije bude i više od godinu dana... više je potrošimo u obloge nego što se popije. Tako da meni ne treba.
cherry
A sigurna sam da i sada ima najmanje 1500l u buradima, tako da ne znam šta će i njemu.
Ali svejedno...čovjek voli, radi...

I meni šalje slike da se pohvali svojim voćnjakom...
Ali Baba i 40 gomboca Screen78

Ali Baba i 40 gomboca Screen79











Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

Ali Baba i 40 gomboca Empty
PočaljiNaslov: Re: Ali Baba i 40 gomboca   Ali Baba i 40 gomboca EmptySre Avg 22, 2018 12:03 am

Henry je mislim prvi put probao knedle sa sljivama....jeo je,zivo guta i zjeva....moj mali Depardieu.....sve bakino je tako ukusno da mi se objasi o noge cim krenem prema kuhinji a popratno idu neki usklici radosti i njam,njam.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

Ali Baba i 40 gomboca Empty
PočaljiNaslov: Re: Ali Baba i 40 gomboca   Ali Baba i 40 gomboca EmptySre Avg 22, 2018 12:28 am

bosankaa ::

A sigurna sam da i sada ima najmanje 1500l u buradima, tako da ne znam šta će i njemu.
Prodaće ,to bar nije problem . Ja sam mislio da brineš da će "plasman" da završi u tvojoj kući .Ako to nije problem ,nemaš razloga da brineš.
ps .ovo ti govorim kao ex vlasnik voćnjaka od 150 stabala šljive +ostalo. Problem jeste bio sa "plasmanom" gde "ne treba" drink2










Ali Baba i 40 gomboca 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

Ali Baba i 40 gomboca Empty
PočaljiNaslov: Re: Ali Baba i 40 gomboca   Ali Baba i 40 gomboca EmptySre Avg 22, 2018 10:38 am

Danubius ::
U Apatinu i okolini su šljive apsolutno "podbacile" . I ne samo "podbacile" ,nego ,čujem od koleginica ,na po 50 stabala nemaju apsolutno -ništa .
Biće da će oni koji su mislili da peku rakiju ,da kupuju šljive u plastičnim džakovima od "Srbijanaca" .
Ako i kod njih nije "podbacilo" (nisam u toku )
Na pijacama ima ,tako da za knedle (gomboce ) nije problem .

Na pijaci jutros kg šljiva od 80-120 dinara. Ne da je podbacilo nego ... Ove godine će gomboce biti samo mislena imenica. Ili da si na samrti pa ti to poslednja želja.

Kako sticajem okolnosti radim sezonske poslove u poljoprivredi a i nešto malo sam učila o tome evo da vam objasnim zašto ne možete da nađete "domaće" voće tamo u belom svetu. Šljive, kruške, jabuke ... se zbog čuvanja i transporta beru u takozvanoj tehnološkoj zrelosti a ne fiziološkoj. Dakle šljiva se bere dok ima čvrstinu potrebnu da se čuva dok stigne do rafova prodavnica. Ali joj je zato procenat šećera mnogo manji nego kod onih koje uzbereš sa grane u količini koja ti treba da danas napraviš gomboce. Odatle taj "plastičan" i nedozreo ukus koji imamo kad jedemo voće i povrće kupljeno u velikim trgovačkim lancima.










Došla je tiho i ušla u legendu  zlz
Nazad na vrh Ići dole
podbarac
Lala iz Bosne
Lala iz Bosne
podbarac


Godina : 68
Location : Novi Sad
Humor : Ta dašta
Datum upisa : 30.11.2012

Ali Baba i 40 gomboca Empty
PočaljiNaslov: Re: Ali Baba i 40 gomboca   Ali Baba i 40 gomboca EmptySre Avg 22, 2018 6:05 pm

Novi Sad šljiva na pijaci 70-80 din,
nije mi puno posebno za gomboc
puno mi je što je breskva 150 -180 din.

baš ih voleeeem Ali Baba i 40 gomboca Img_2510
Nazad na vrh Ići dole
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★
bosankaa


Godina : 42
Datum upisa : 17.02.2010

Ali Baba i 40 gomboca Empty
PočaljiNaslov: Re: Ali Baba i 40 gomboca   Ali Baba i 40 gomboca EmptySre Avg 22, 2018 6:13 pm

U Bosni toliko rodile, da im se neki ovako raduju...

Ali Baba i 40 gomboca Fb_img32











Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

Ali Baba i 40 gomboca Empty
PočaljiNaslov: Re: Ali Baba i 40 gomboca   Ali Baba i 40 gomboca EmptySre Feb 23, 2022 2:15 pm

Kad živiš van matične geografije postaješ "primizgivalo" kojem je "ima i od tice mleko" mali izbor pa mu se jede i ono na šta je kod kuće mrštio nos. Recimo krompir čorba. Koju umeš da skuvaš ali ti mrsko da praviš za jednu personu tj sebe.
Nedostatak kuhinjskih pomagala tera mozak da se seti recopisa za koje ne treba mikser, određeni pleh i slično. Dakle nešto iz edicije "Ali baba i 40 gomboca". Tako je meni palo na pamet da pravim vanilice. Po skraćenom recopisu za koju treba par sastojaka i minimum alata.

Daklem vanilice

Za ovo sarinsko jelo potrebno je 1/2 kg svinjske masti, jedan jogurt, 2dl ili 180gr (jesam kukala kako je severno od Horgoša nemoguće naći tečen jogurt) i kg brašna, belog. Za spajanje pekmez po volji od šljiva ili od kajsija. Za jednu meru ona teglica od oko 300 gr je dovoljna. Šećer u prahu domaćinski obogaaćen vanilin šećerom (u HUN najbolji ima u Peny dućanu).

Mast dobro izmutiti sa jogurtom da liči na šlag (odlična vežba za bicepse ako ne koristiš mikser). Dodati brašno i mesiti. Ostaviti u frižider da se ohladi. Razviti testo na debljinu od oko 1/2 cm. U nedostku oklagije i modle posluže i prazna vinska flaša i dobro opran čep od dezodoransa smehsmeh Peći i paziti da ne pregore. Vrelo spajati pekmezom i uvaljati u prah šećer.

Ova "nostalgija" mi je donela jednog novog prijatelja i kasnije mojoj cimerki "glavobolju" u vidu "momka" kojeg je zapatila jer se isti samopozvao na još jednu turu vanilica čije je staro ime GRANCLE.











Došla je tiho i ušla u legendu  zlz
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



Ali Baba i 40 gomboca Empty
PočaljiNaslov: Re: Ali Baba i 40 gomboca   Ali Baba i 40 gomboca EmptySre Feb 23, 2022 9:55 pm

Nekako se uvek zadesio, sredom posni ručak pa se po kanikuli jela soparna čorba i neko testo sa nekim mirođijama, sir, pavlaka, crveni krompir pa su se i šljive, upakovane u testo, nalazile na trpezi. Mrzio sam sredni dan i jedva čekao bilo koji drugi. jebem ti da ti jebem i gomboce i testo a šljivu, pogotovo. Čak ni rakiju od šljive ne volEm. Voće ni za kurac.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

Ali Baba i 40 gomboca Empty
PočaljiNaslov: Re: Ali Baba i 40 gomboca   Ali Baba i 40 gomboca EmptyČet Feb 24, 2022 9:28 pm

Eugen Grafvajer ::
.... ti da ti jebem i gomboce i testo a šljivu, pogotovo.
Zato se jedna privatna firma u Apatinu dosetila -pa "gomboce" (pored šljive ) puni malinama ,eurokremom,čokoladom ....










Ali Baba i 40 gomboca 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Gost
Gost
Anonymous



Ali Baba i 40 gomboca Empty
PočaljiNaslov: Re: Ali Baba i 40 gomboca   Ali Baba i 40 gomboca EmptyČet Feb 24, 2022 10:09 pm

Danubius ::
Eugen Grafvajer ::
.... ti da ti jebem i gomboce i testo a šljivu, pogotovo.
Zato se jedna privatna firma u Apatinu dosetila -pa  "gomboce" (pored šljive ) puni malinama ,eurokremom,čokoladom ....

Turim kurac u eurokrem i nutelu. To se trpa u svaku pičku materinu, burek, pica palačinke pa još o'zgo, mlevenu plazmu. M'ršutrilepepičkematerine sa govnarijama.
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

Ali Baba i 40 gomboca Empty
PočaljiNaslov: Re: Ali Baba i 40 gomboca   Ali Baba i 40 gomboca EmptyUto Okt 11, 2022 9:49 pm

Počele su i prve jutarnje maglee. Smederevci (ko ima sreću da ih ima) se podlože pomalo. Dakle došlo vreme za još jedno zimsko jelo mada još nema kiselog kupusa (ne pika se ono iz Lidla) koji tradicionalno ide uz njega kao salata. Kod nas se ovo jelo zove "u čakšire krompira" i služi se tako da se u jednoj (ili više plitkih šerpica to zavisi od broja onih oko stola) ugreje mast i da se oljušten i prepolovljen krompir bućne u istu. Višak masnoće ocediš na leba još ako je okrajak od dvokilaša kud ćeš lepše, umočiš u so i u usta. Tako namašćena leba što preostane pospeš s malo paprike i "zasladiš" se na kraju obroka.

Ali Baba i 40 gomboca Fej21-10


Probala sam i ispodunavsku varijantu da se na ovako spremljen krompir stavi krem sir (u nedostatku kajmaka) i nisam našla zamerke na ukus.










Došla je tiho i ušla u legendu  zlz
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Ali Baba i 40 gomboca Empty
PočaljiNaslov: Re: Ali Baba i 40 gomboca   Ali Baba i 40 gomboca Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Ali Baba i 40 gomboca
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» In memoriam-poznati SVET

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: KUVANJE I ZAKUVAVANJE :: KUHINJSKE TEME(uopšteno)-
Skoči na: