DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
(Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv  ?  BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
(Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv  ?  BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 (Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv ?

Ići dole 
+4
Black Wizard
tamoneki
ZoxZoja
MadamX
8 posters
AutorPoruka
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

(Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv  ?  Empty
PočaljiNaslov: (Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv ?    (Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv  ?  EmptySub Jul 22, 2017 11:49 am

Kao što ništa nije u redu u zemlji Srbiji ,tako nisu ni zastava i grb -jer su ih "osmislili" ljudi koji pojma nemaju sa heraldikom ,jednostavno su "nabacali" sve što im je "nacionalno" palo na pamet ,a nikako ne simbolizuje Republiku Srbiju koja je po Ustavu sekularna i demokratska zemlja ,a ne monarhija i teokratija (što simbolišu sadašnja zastava i grb ) 

(Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv  ?  Zastava

Već se dugo priča o novom Ustavu ,a stručnjaci (istoričari ,heraldičari , likovni umetnici ,profesori itd ...) od prvog trenutka su kritikovali grafičko rešenje zastave i grba zbog gore nabrojanih razloga .Dodatno ,smatraju ove simbole neustavnim i previše kičastim .

Ovih dana je tema aktuelizovana ,i ponuđena su i neka rešenja ,koja su na nož dočekali nacionalisti i vernici ,tj "patriote" .
Radi se o rešenju čiju osnovicu čini (srpska ) "rozeta" .

(Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv  ?  1244783_nova-zastava-8.jpg-2_ff

Da bi se državni simboli menjali ,potrebno je da inicijativu podnese poslanik ili poslanička grupa ,sa 30 .000 potpisa .

Naše mišljenje -treba li ovo ne tako davno "rešenje" promeniti ,da bude više u duhu savremene Srbije ,ili treba da se zadrži "staro" (iz 2010 ) ?
Neki vaš predlog nove zastave i  grba Srbije ?










(Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv  ?  155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
MadamX
Grofica od Voždovca
MadamX


Godina : 51
Location : Beograd
Datum upisa : 13.12.2012

(Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv  ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: (Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv ?    (Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv  ?  EmptySub Jul 22, 2017 8:22 pm

Ne dopada mi se ovo idejno rešenje.

Koliko su stari grb i zastava Nemačke i SAD, na primer, pa nikome ne smetaju?

Drugo pitanje: kada je i gde raspisan Konkurs za izradu novog grba i zašto je pobedilo baš ovo idejno rešenje?

Treće pitanje: Kada se menja Ustav, i da li bi promenili samo ova obeležja ili bi se tu proguralo još nešto.

I...kristalno je jasno da sam za to da ostanu stari grb i zastava, a protiv sam ovog rešenja.










https://dnevnikslucajnedomacice.wordpress.com/     vrti
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

(Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv  ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: (Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv ?    (Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv  ?  EmptySub Jul 22, 2017 9:53 pm

Šefe pa jel Švica teokratija kad onoliki krst turiše na zastavu im??? Ili su Nemci onolike neznalice kad je biologija u pitanju pa turiše u grb mutiranu dvoglavu ptičurinu?


Simboli jedne države ne moraju nužno da budu likovno prepričani Ustav. Mogu da odražavaju i kontinuitet državnosti pa da se na njima pojevi i krst, kruna ili već neko drugo znamenje. Kruna nije samo Monarhija već i kontinuitet vlasti tj Države. Kad je Srbija u pitanju onda ili Kruna Nemanjića ili Obrenvići i njihovi simboli kao temelj državnosti.

Sadašnji grb tj ona dvoglava ćurka na njemu stvarno zahteva likovno-heraldičku intervenciju ali brisanje iste je brisanje istorije jednog naroda. Takođe i krst sa ocilima kao simbol specifičan za Srbe kao narod. Čak je i grb SR Srbije imao iste mada bez krsta koji štit (polje) deli na četiri dela. I delovalo je nepotpuno.

Ovaj "predlog" koji sam danas videla na jednom fb statusu je blago rečeno SULUD. Zastava sa nejednako podeljenim poljima??? ROZETA??? Gde su tu "srpsku rozetu" izbunarili majke im ga ...

Sad kad sam završila sa vizuelnim i istorijskim opservacijama da pređem na praktičan deo.

JESU ONI NORMALNI??? Promena državnih simbola zahteva NOVCE. NOVCE koje Srbija nema. Svaka i jedna tabla na državnim institucijama će morati da bude zamenjena. Svaka i jedna zastava na državnim institucijama će morati da se šije ponovo. Svaki i jedan jebeni dokument koji mi imamo (lična karta, zdravstvena knjižica, pasoš, vozačka ... do đačkih knjižica) će morati da bude zamenjen jer će sadržati nevažeće oznake Države. Kompletan keš koji cirkuliše u Srbiji će morati da bude zamenjen jer su na njemu simboli nepostojeće države. Uniforme na kojima u oznake sa grbom ili zastavom (policija, vojska, carina) će morati da budu zamenjene... Registarske tablice ... ako nastavim da kuckam setiću se još nečeg za zamenu a zašta novaca nemamo ni kao pojedinci ni kao Država.

Pa majke vam ga bezobrazne ko će to da plati??? I koliko ste mislili da se ugradite u sve to???

ROZETA??? Ne verujem šta vidim.











Došla je tiho i ušla u legendu  zlz
Nazad na vrh Ići dole
tamoneki

tamoneki


Datum upisa : 12.04.2017

(Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv  ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: (Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv ?    (Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv  ?  EmptySub Jul 22, 2017 10:00 pm

Ma to nije nista ozbiljno..."samoinicijativni" predlog nekog gej aktiviste, hronicnog clana raznoraznih NVO koji verovatno sluzi kao "sondaza" javnog mnjenja po necijoj narudzbini...nije vredno pomena jer mu ne bi trebalo pridavati nikakav znacaj...zamisli rozetu na zastavi kao simbol drzave... :12738879: koliki idiot treba biti za tako nesto...bezlicna nicim utemeljena proizvoljna sara na najvaznijem drzavnom simbolu...sta reci a ne zaplakati...zato mislim da je ta glupost vec osudjena na propast... dm2
Nazad na vrh Ići dole
Black Wizard
Crni Mag
Crni Mag
Black Wizard


Godina : 49
Location : Crne Dveri
Humor : S' vremena na vreme
Datum upisa : 15.12.2016

(Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv  ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: (Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv ?    (Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv  ?  EmptyPon Jul 24, 2017 11:46 am

Da se ne bi mislilo na svakodnevne probleme u zemlji kojih ima mali milion, seli u kafančetu Buca, Cuca i Muca da razglabaju o "dvoglavim ćurkama" i simboliKi grbova zid

Potpuno je nebitno kakva će biti zastava ili grb na njoj. Može biti i jednobojna što se mene tiče, najmanje je bitno kako zastava izgleda. Mnogo je bitnija njena jačina :948208144:
Nazad na vrh Ići dole
http://huaweimods.boards.net
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

(Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv  ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: (Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv ?    (Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv  ?  EmptyPon Jul 24, 2017 9:17 pm

ZoxZoja ::
Šefe pa jel Švica teokratija kad onoliki krst turiše na zastavu im???
----
Pa majke vam ga bezobrazne ko će to da plati??? I koliko ste mislili da se ugradite u sve to???

ROZETA??? Ne verujem šta vidim.

Šviceri imaju karakterističnu ,skoro jedinstvenu zastavu (kvadratna ) a "krst" ima dalekuuuu istorijsku podlogu vezanu za "papsku gardu" ,pa su je verovatno takvom i ostavili Inače je Švajcarska praktično kolevka "protestanskih" hrišćanskih crkava ,tako da nema previše veze sa (katoličkom ) religijom(bar ja mislim) U Švajcarskoj je osnovan i Crveni Krst ,čija zastava je potpuno identična sa švajcarskom državnom -samo su boje zamenjene .No svakako je prepoznatljiva ,jednostavna i stilizovana ,odgovara i modernom vremenu .
A na "rozetu" sam i ja reagovao -odmah su je unapredili u "srpsku" ? Svašta .



tamoneki ::
Ma to nije nista ozbiljno..."samoinicijativni" predlog nekog gej aktiviste, hronicnog clana raznoraznih NVO koji verovatno sluzi kao "sondaza" javnog mnjenja po necijoj narudzbini..
Potpuno se slažem sa drugim delom rečenice .Zaista "nova zastava" Srbije je skarabudžena raznim simbolima od kojih polovina čak i nije "naša" ,a malo je smešno da raspored i izbor boja budu kopija Ruske (kao što su bile i ranije ) Ne bi me iznenadilo da ovi "napredni reformisti" u paketu sa Ustavom promene i zastavu i grb (što su oni praktično koliko juče i natakli ,bez da su ikoga "pitali " )

Black Wizard ::
Da se ne bi mislilo na svakodnevne probleme u zemlji kojih ima mali milion, seli u kafančetu Buca, Cuca i Muca da razglabaju o "dvoglavim ćurkama" i simboliKi grbova zid

Potpuno je nebitno kakva će biti zastava ili grb na njoj. Može biti i jednobojna što se mene tiče, najmanje je bitno kako zastava izgleda. Mnogo je bitnija njena jačina :948208144:
Slažem se sa postom ,no mislim da ovo uopšte nije bezazleno .Svakom normalnom je zastava oznaka države ,parče krpe koje ne vredi ljudskih života ,no puno je onih koji bi za to ubijali ,pa i sami ginuli . Što je zemlja manja i beznačajnija ,zastave su šarenije i kitnjastije  ,velike sile i moćne zemlje imaju sasvim jednostavne zastave ,primetili ste to?










(Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv  ?  155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
tamoneki

tamoneki


Datum upisa : 12.04.2017

(Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv  ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: (Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv ?    (Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv  ?  EmptyUto Jul 25, 2017 12:13 am

Danubius ::
Što je zemlja manja i beznačajnija ,zastave su šarenije i kitnjastije  ,velike sile i moćne zemlje imaju sasvim jednostavne zastave ,primetili ste to?

Delimicno tacno...ipak mislim da je ovo sareno i kitnjasto a da drzave nisu beznacajne...

(Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv  ?  Image
(Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv  ?  Image
(Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv  ?  Image

a sto se tice nase zastave, odnosno predloga koji je ujedno i tema, evo, covek objasnio odakle ideja...

(Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv  ?  237791_20370332-10155456402242305-235380258-n_ff

ludismeh
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

(Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv  ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: (Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv ?    (Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv  ?  EmptyUto Jul 25, 2017 11:51 am

tamoneki ::
Danubius ::
Što je zemlja manja i beznačajnija ,zastave su šarenije i kitnjastije  ,velike sile i moćne zemlje imaju sasvim jednostavne zastave ,primetili ste to?

Delimicno tacno...ipak mislim da je ovo sareno i kitnjasto a da drzave nisu beznacajne...



a sto se tice nase zastave, odnosno predloga koji je ujedno i tema, evo, covek objasnio odakle ideja...

(Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv  ?  237791_20370332-10155456402242305-235380258-n_ff

ludismeh

Pa sad ,kako se uzme ."Pruge i zvezdice" ,ako uzmeš u obzir vreme nastanka američke zastave ,je više nego minimalistički i moderni dizajn .Isto i UK ,obzirom da je kraljevina i ima autentično plemstvo ,da se ne priča o kolonijalnoj prošlosti ,zastava je "skromna" ,a simbolizuje "ujedinjenje"  Engleske ,Škotske i Irske .

(Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv  ?  679px-flags_of_the_union_jack

Švajcarska ,Japan ,sve skandinavske zemlje ,Francuska ,Italija ,Nemačka ,Kina ,Indija ,Turska ,Austrija itd ,neke i nekadašnje imperije ,kao da su se odlučile za jednostavnije grafičko rešenje .Skoro sve su multinacionalne i multikonfesionalne ,tako da nekako ta uslovno rečeno jednostavnost zadovoljava sve .
Možda preterujem ,ali mi se čini da orlušine ,lavove ,krune ,ljiljane i plaštove stavljaju većinom  zaista objektivno male zemlje .
Što se tiče naših nacionalnih boja ,i onoga što se često pominje ,da smo "nebeski narod" ,ja bih bio rad da se promene dimenzije zastupljenosti boja ,neka onda plava bude podeblja ? :brdski2:
Jer stvarno je glupo da imitiramo Ruse vekovima . :12738879:










(Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv  ?  155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
tamoneki

tamoneki


Datum upisa : 12.04.2017

(Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv  ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: (Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv ?    (Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv  ?  EmptyUto Jul 25, 2017 12:24 pm

Iskreno, nebitno mi je da li nekoga imitiramo vekovima ili ne...jednostavno, zastava bi trebalo da ima i neku tradiciju ali i simboliku da bi bila postovana...ne razumem se u  veksilologiju ali se slazem da bi trebalo da bude jednostavna i u bojama gde ce jedna biti dominantna...razan "sitan vez" na njoj i ukrasavanje nekim grbovima i ostalim ukrasima je u stvari dodavanje heraldike kojoj na zastavi, po meni, nije mesto...ne mozemo heraldickim simbolima ispisati citavu istoriju na zastavi...nema ni potrebe...tako da se, u sustini, slazem da su tri boje (jedna dominantna i dve pratece) sasvim dovoljne za zastavu...ipak, tema o zastavi je mnogo sira da bi mogla da se isprica u dva-tri posta...mene je inicirala ona rozeta na predlogu zastave...u stvari, nije me inicirao vec me je iznervirao takav predlog koji jednostravno obesmisljava i ponizava drzavno obelezje koje je kroz vekove bilo simbol postovanja u svakoj drzavi....
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

(Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv  ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: (Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv ?    (Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv  ?  EmptyUto Jul 25, 2017 12:47 pm

Danubius ::

...
Pa sad ,kako se uzme ."Pruge i zvezdice" ,ako uzmeš u obzir vreme nastanka američke zastave ,je više nego minimalistički i moderni dizajn .Isto i UK ,obzirom da je kraljevina i ima autentično plemstvo ,da se ne priča o kolonijalnoj prošlosti ,zastava je "skromna" ,a simbolizuje "ujedinjenje"  Engleske ,Škotske i Irske .

(Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv  ?  679px-flags_of_the_union_jack

Švajcarska ,Japan ,sve skandinavske zemlje ,Francuska ,Italija ,Nemačka ,Kina ,Indija ,Turska ,Austrija itd ,neke i nekadašnje imperije ,kao da su se odlučile za jednostavnije grafičko rešenje .Skoro sve su multinacionalne i multikonfesionalne ,tako da nekako ta uslovno rečeno jednostavnost zadovoljava sve .
Možda preterujem ,ali mi se čini da orlušine ,lavove ,krune ,ljiljane i plaštove stavljaju većinom  zaista objektivno male zemlje .
Što se tiče naših nacionalnih boja ,i onoga što se često pominje ,da smo "nebeski narod" ,ja bih bio rad da se promene dimenzije zastupljenosti boja ,neka onda plava bude podeblja ? :brdski2:
Jer stvarno je glupo da imitiramo Ruse vekovima . :12738879:

"Svedena" zastava UK koju daješ kao primer je takođe "teokratska". Kombinacija običnog i andeijinog krsta u više boja. Samo nemoj da mi se pozivaš na "tradiciju" naročito ne pominji "slavnu kolonijalnu prošlost" ponovo. Jer ispada da oni koji nemaju "slavnu KOLONIJALNU prošlost" gde su izrabljivali milione vekovima spadaju u neku nižu rasu.

Po čemu to Šefe UK, Švedska, Švajcarska, Grčka ... imaju "pravo" na tradiciju i nisu teokratije ako na svojoj zastavi imaju krst a Srbija se pretvara u ISIS ako na svom grbu ima tradicionalni Krst i Ocila? Dvostruki standardi na delu? Ili ti samo smeta Srbija i njena znamenja?

Ako malo proŠtudirate Zakon o upotrebi državnih simbola videćete da imamo DVE zastave. Jednu koja se zove "narodna" i nema na sebi NIKAKVIH simbola. I drugu takozvanu državnu koja na sebi nosi i Grb. Koja se koristi u za to određenim prilikama i ističe na državnim institucijama. Sad što u svakoj kineskoj radnji možeš da kupiš i jednu i drugu je posebna priča.

JBT ni komunistima nije smetala zastava Srbije (imala samo petokraku na sebi dodatu) makar da je ličila na rusku a sad gospodi smeta i raspored boja i njihova podela po veličini. Uvlačenje u šupak Zapadu čak i po pitanjima koja oni ne postavljaju? Pa ajde da onda napravimo neku koja će da liči na "Barjak posut zvezdama" možda to zadovolji vaše ulizičke apetite.

Zoxy the NE DAM ZASTAVU SRBIJE










Došla je tiho i ušla u legendu  zlz
Nazad na vrh Ići dole
MadamX
Grofica od Voždovca
MadamX


Godina : 51
Location : Beograd
Datum upisa : 13.12.2012

(Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv  ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: (Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv ?    (Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv  ?  EmptyUto Jul 25, 2017 5:19 pm

Upravo tako Zox. Ni komunistima nisu smetale boje, tj raspored boja.

Ja zapravo ne znam šta bi simbolizovala ta rozeta osim što je ima na onom Perfeksovom toalet papiru.

Cveće? Pa ne gajimo lale kao u Holandiji, i na njihovoj zastavi nema lala.

Kruna na sadašnjoj zastavi simbolizuje državnost, Nemanjiće...

Ne razumem čemu menjanje zastave, da li je i to neko tražio od nas?

I ponovo se pitam- koliko košta ta usluga dizajneru, a što Zox reče, koštaće i sve nas promena SVIH dokumenata...i da ne nabrajam dalje.

Preskup je predlog očigledno.










https://dnevnikslucajnedomacice.wordpress.com/     vrti
Nazad na vrh Ići dole
podbarac
Lala iz Bosne
Lala iz Bosne
podbarac


Godina : 68
Location : Novi Sad
Humor : Ta dašta
Datum upisa : 30.11.2012

(Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv  ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: (Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv ?    (Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv  ?  EmptyUto Jul 25, 2017 6:25 pm

(Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv  ?  Untitl12
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

(Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv  ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: (Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv ?    (Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv  ?  EmptyUto Jul 25, 2017 7:03 pm

ZoxZoja ::


"Svedena" zastava UK koju daješ kao primer je takođe "teokratska". Kombinacija običnog i andeijinog krsta u više boja. Samo nemoj da mi se pozivaš na "tradiciju" naročito ne pominji "slavnu kolonijalnu prošlost" ponovo. Jer ispada da oni koji nemaju "slavnu KOLONIJALNU prošlost" gde su izrabljivali milione vekovima spadaju u neku nižu rasu.

Po čemu to Šefe UK, Švedska, Švajcarska, Grčka ... imaju "pravo" na tradiciju i nisu teokratije ako na svojoj zastavi imaju krst a Srbija se pretvara u ISIS ako na svom grbu ima tradicionalni Krst i Ocila? Dvostruki standardi na delu? Ili ti samo smeta Srbija i njena znamenja?

Ako malo proŠtudirate Zakon o upotrebi državnih simbola videćete da imamo DVE zastave. Jednu koja se zove "narodna" i nema na sebi NIKAKVIH simbola. I drugu takozvanu državnu koja na sebi nosi i Grb. Koja se koristi u za to određenim prilikama i ističe na državnim institucijama. Sad što u svakoj kineskoj radnji možeš da kupiš i jednu i drugu je posebna priča.

JBT ni komunistima nije smetala zastava Srbije (imala samo petokraku na sebi dodatu) makar da je ličila na rusku a sad gospodi smeta i raspored boja i njihova podela po veličini. Uvlačenje u šupak Zapadu čak i po pitanjima koja oni ne postavljaju? Pa ajde da onda napravimo neku koja će da liči na "Barjak posut zvezdama" možda to zadovolji vaše ulizičke apetite.

Zoxy the NE DAM ZASTAVU SRBIJE

Ti bi malo da se svađaš ?:brdski2:
Nigde nisam napisao "slavnu kolonijalnu prošlost" ,a što sam napisao za tradiciju kraljevskih kuća i plemstva ,mislio sam na to da imaju mogućnost da se q..rče raznim krunama i životinjkama ,pa to ne čine .

Koliko nekome smeta uvlačenje u šupak Zapadu (što se nikako ne očitava na državnim simbolima -za sada ) toliko drugima smeta uvlačenje u šupak Rusiji ,slažeš se ? tongue

"Tradicionalni krst i ocila" nisu naše "tradicije" nego kopirane  vizantijske .

"Ocilo" ili tačnije "ognjilo" je praktično neka vrsta krive turpije , pomoću koje se kresanjem o kremen izazivala varnica ,a "tradiciju" stavljanja na grb je počeo Despot Stefan Lazarević ,kada je postao vizantijski vazal na samom početku XIV veka ,dakle -kopirao .

To nisu "četiri S " ,niti znači "Samo Sloga Srbina Spasava" ,nego se radi o vizantijskom alfabetu ,slovu β koji "naopačke " istina  podseća na ćirilično V,a konkretno se radi o akronimu mota dinastije Paleolog i znači " Car Careva Caruje nad Carevima" ,ili u originalu (ne bih lenj ,pa našao) - Βασιλεὺς Βασιλέων, Βασιλεύων Βασιλευόντων.

Čak i to nije "original" ,nego je preuzet iz vremena rimske imperije ,a nije se mislilo na dragog Boga ,nego na rimskog imperatora ,"cezara" ,koji se nakon Oktavijana Augusta izjednačio sa božanstvom .

Tek u vreme cara Konstanina se može smatrati da se misli možda na Isusa Hrista (nema dokaza )  
Tek Miloš Obrenović (a to je već skoro XIX vek ) se prisetio "ocila" i od tada se nalaze na grbu Srbije .

Dakle ,da skratim :
-4 S nije 4 S ,nego kopirano od Vizantije ,zar ne ?
-kruna koja se nalazi na grbu je oblikom i formom čista kopija germanskih uzoraka ,i neodoljivo podseća na onu dinastije Hanover ili Hoencorn ,recimo . Ako treba da je tradiconalna srpska kruna ,onda je valjda trebalo upotrebiti uzorak navodno najstarije ,krune Stefana Dečanskog ,koja je sasvim druge forme ,vrsta kape optočene zlatom i dragim kamenjem . Postoje samo 4 poznate krune koje se pripisuju (nema dokaza) srpskim vladarima kroz istoriju ,a sem ove koje pomenuh ,ostale se nalaze u Beču ,Budimpešti i Moskvi ,a ova na Cetinju .Mitropolija karlovačka je poklonila ovu krunu Petru Petroviću Njegošu kada ih je posetio . Srbija nije imala kraljevske insignije ,pa je 1904 ,za potrebe krunisanja kralja Petra I jedna napravljena kod braće Faliz u Parizu .
I nije izlivena od nikakvog "Karađorđevog topa" nego od nekog arapskog iz tog vremena ,koga je pronašao dvorski oružar u arsenalu .
-Ljiljani na grbu Srbije tek nemaju nikakve veze sa nama ,to je poznati simbol kuće Burbona ,a kasnije i Medičija ,i radi se o često upotrebljavanom motivu od srednjeg veka nadalje ,svuda u svetu ,a pretpostavlja se da potiče iz Mesopotamije .
-Dvoglavi orao je takođe čest motiv ,beli ,crni ,čak i kombinacije ove dve boje ,takođe se sreću svuda u svetu ,i na istoku i na zapadu ,i postoje neoborivi dokazi da su korišćeni i mnogo pre srednjeg veka  ,tako da bi se opet mogli vratiti na Vizantiju i Paleologe ,jer je ovo njihov grb

(Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv  ?  Grb-paleologa-minijatura

...a stručnjaci (istoričari ,heraldičari ,arheolozi ,arhivisti ,kustosi ) se slažu u mišljenju da je upravo odande preuzet (kopiran) jer tek od XIV veka postoje i retki materijalni dokazi upotrebe ovog simbola kao "srpskog" .
Da skratim opet -nemam ja ništa protiv "srpskih obeležja" i "srpske istorije" ,ali ,ako želimo biti realni ,srpsko plemstvo je vekovima bilo vazalno ,ratovalo je i živelo pod tuđim zastavama i simbolima ,i vrlo je za očekivati da se vazalni gospodar nije previše brinuo da njegovi vazali zadrže svoje ,da kažem nacionalne simbole ,nego da nametne svoje simbole ,običaje ,zakonodavstvo ,religiju ,pa čak i modu .
Pa pobogu ...i nameštaj i odeća u Srbiji još u XIX veku je bio "alla turca" ,zar ne ? I Miloš Obrenović je nosio čalmu ,a Vuk Karadžić fes .

A uostalom ....Srbija tokom istorije nije koristila ni te boje ,ni taj raspored ,i Sretenjskim Ustavom je bila predviđena sasvim drugačija zastava (crveno -bela -plava ) ,a braća Rusi u saradnji sa Turcima su nam nametnuli rešenje ,to je bar poznata istorijska činjenica ,sve sa 4 bele zvezdice ,oznakom vazalastva ,i fermanom su je imali pravo razvijati na plovilima (zato su je i zvali "pomorska" )


Dakle ...moje lično mišljenje je da sadašnja zastava nabacana zbrda zdola ,i ako treba da bude nešto "naše" ,neka bude -šljiva,malina,žito  ,šta god  -ali da je "naše" .

Šta je srpska šljiva lošija od libanskog kedra sa Libanske  ,javorovog lista sa Kanadske zastave ,ili slona sa Sijamske ? To je njihovo i oni se time ponose .










(Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv  ?  155klf10


Poslednji izmenio Danubius dana Uto Jul 25, 2017 8:59 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Kica/Praja
El virtuoso
Kica/Praja


Godina : 85
Location : Ladna Morava
Humor : Filmovi Veljka Bulajića
Datum upisa : 04.12.2009

(Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv  ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: (Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv ?    (Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv  ?  EmptyUto Jul 25, 2017 8:40 pm

Predlog nove zstave je fantastičan. Očaran sam, mada sam ja više za srednji prst na mestu onih tačkica.

(Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv  ?  Smijesne-slike-baba-srednji-prst

Heraldički savršen










Jedan poziv menja sve !
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

(Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv  ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: (Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv ?    (Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv  ?  EmptySre Jul 26, 2017 10:48 am

Kica/Praja ::
Predlog nove zastave je fantastičan. Očaran sam, mada sam ja više za srednji prst na mestu onih tačkica.  

Heraldički savršen

Kao i uvek ,naši ljudi pokazuju da ipak imaju humora i satire ,ma šta bila "tema" .
Po društvenim mrežama pršti od komentara i ozbiljnih svađa oko "nove zastave" ,ali ima i ovakvih rešenja :brdski2:
Srbija -batery low . ludismeh Ima istine u ovom ,jbg.

(Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv  ?  20265061_866878960137562_4070056615111053796_n










(Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv  ?  155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
sanjalica.ns
Explorer Of Dreams
sanjalica.ns


Datum upisa : 06.01.2010

(Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv  ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: (Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv ?    (Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv  ?  EmptySub Jul 29, 2017 11:33 pm

Pogled na novo idejno rešenje zastave i 'grba' asocira me na sadašnjeg predsednika države i premijerku :brdski2:
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





(Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv  ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: (Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv ?    (Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv  ?  Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
(Novi ) ZASTAVA I GRB Srbije-za i protiv ?
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Novi Sad
» Banje Srbije

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: DRUŠTVO :: VRUĆI KROMPIRI :: GDE JE ISTINA?-
Skoči na: