DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
ISLAM - Page 2 BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-

PrijemPORTALTražiRegistruj sePristupi

Delite

ISLAM

Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeći
AutorPoruka
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius

Godina : 59

ISLAM - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: ISLAM   ISLAM - Page 2 EmptySre Dec 24, 2008 6:45 pm

First topic message reminder :

Islam

Ислам)

Dio serije članaka vezanih uz
Islam

ISLAM - Page 2 100px-Mosque02.svg

Historija islama
Vjerovanja i običaji
Jedinstvo Boga
Ispovijedanje vjere
MolitvaPost
HodočašćeDobročinstvo
Važne ličnosti
MuhamedAlija
Abu BakrUmar
Kuća Muhamedova
Muhamedovi drugovi
Islamski proroci
Tekstovi & zakoni
KuranHadis
PravoTeologija
Biografije Muhameda
Šerijat
Grane islama
SunitiŠijitiIbadi
Društveni aspekti
ŠkoleTeologija
FilozofijaNauka
UmjetnostArhitekturaGradovi
KalendarPraznici
Ženeu Kuranu
VođePolitika
IslamizamLiberalizamSufizam
V. također
Islamski rječnik
Ovaj okvir: vididiskusijauredi
ISLAM - Page 2 IslamSymbol

Islam (arap. islam: predanost Bogu), monoteistička svjetska religija nastala u Arabiji u VII. stoljeću. Utemeljio ju je Muhamed, a njezini sljedbenici nazivaju se muslimani. Pripada tipu objavljene i pravne religije. Islam znači religiju (din), stav predanosti Bogu (iman) i civilizaciju (ovozemaljsko uređenje zajednice po islamskim zakonima). Islamska era počinje 622., kad Muhamed sa svojim pristašama bježi iz Meke u Medinu (hidžra).

Poslednji izmenio Danubius dana Pon Nov 22, 2010 10:12 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/ Na mreži

AutorPoruka
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra

Godina : 60
Datum upisa : 20.06.2008

ISLAM - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ISLAM   ISLAM - Page 2 EmptySub Avg 22, 2009 11:57 am

Zivjela si tamo Sonia,pa me zanima,.....da li ja kao turista u vrijeme ramazanskog posta mogu dobiti u restoranu da jedem.

.
zvezda 1 zvezda 1 zvezda 1
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
cojle
Zaštitnik seljačkih prava
cojle

Humor : smešan samom sebi
Datum upisa : 09.08.2009

ISLAM - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ISLAM   ISLAM - Page 2 EmptySub Avg 22, 2009 11:57 am

55555 ...a čega se to sve treba suzdržavati... ISLAM - Page 2 900975

Seljak sam pa umem i reč da probiram!
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia

Godina : 46
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

ISLAM - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ISLAM   ISLAM - Page 2 EmptySub Avg 22, 2009 12:02 pm

Astra ::
Zivjela si tamo Sonia,pa me zanima,.....da li ja kao turista u vrijeme ramazanskog posta mogu dobiti u restoranu da jedem.

Pitanje na mestu. Naravno da svi restorani rade, i prodavnice, sve... Niko ne staje sa poslovima zbog posta. Sve je kao i obichno, chak je atmosfera svechanija, ljudi ljubazniji.. Slobodno kreni za Egipat, kazu tamo je Ramadan najlepshi. Kupovinu bilo koje vrste mozesh obaviti i posle ponoci. Zelish oko 02 u pozorishe, naravno da moze, bioskop takoce, klubovi, discoteke.......

:ptica:
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia

ISLAM - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ISLAM   ISLAM - Page 2 EmptySub Avg 22, 2009 12:05 pm

cojle ::
55555 ...a čega se to sve treba suzdržavati... ISLAM - Page 2 900975

Hrane i pica, na prvom mestu, polnog odnosa ( da me ne zafrkava malo ovaj cojle, je l'), loshih misli, ruznih rechi... ( dosta toga shto bi trebalo i inache da se suzdrzavamo, mislim na drugi deo rechenice)..

:ptica:
Nazad na vrh Ići dole
cojle
cojle

ISLAM - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ISLAM   ISLAM - Page 2 EmptySub Avg 22, 2009 12:09 pm

Smeju li se ljubiti turisti... 55555

Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra

ISLAM - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ISLAM   ISLAM - Page 2 EmptySub Avg 22, 2009 12:10 pm

Znam zaista dosta o islamu,dosta iz Kurana,pa i neke dove,ali ako znas,voljela bih da malo i to pojasnis,mnogi ne znaju sta su dove i njihova znacanja.
Ja recimo jako vjerujem u Nur dovu i nosim ju uz sebe stalno.

.
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia

ISLAM - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ISLAM   ISLAM - Page 2 EmptySub Avg 22, 2009 12:23 pm

Znam zaista dosta o islamu,dosta iz Kurana,pa i neke dove,ali ako znas,voljela bih da malo i to pojasnis,mnogi ne znaju sta su dove i njihova znacanja.

Znam da bi u prevodu dawa ( dova) bila molitva.. Postoje dosta u Kuranu. Poshteno da kazem, napamet znam samo Bismilah... ( prvu, osnovnu) i josh dve male..
Ne znam shta Nur dova sadrzi, ali Nur je u prevodu svetlost, tako da predpostavljam, sadrzi molitvu za bolju buducnost, ili tako neshto. Ako znash tachno shta je, napishi nam.
Ako chovek ne zna napamet ni jednu dovu, dovoljno je i da moli iz srca, ono shto oseca da treba ...
Pokushala sam da nadjem na netu neshto vishe na nashem jeziku, ali nisam uspela.
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia

ISLAM - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ISLAM   ISLAM - Page 2 EmptySub Avg 22, 2009 12:37 pm

ISLAM - Page 2 Dining10

Ramadan u Dubaiju
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia

ISLAM - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ISLAM   ISLAM - Page 2 EmptySub Avg 22, 2009 12:39 pm

ISLAM - Page 2 10645310

isto mesto, drugi ljudi......... za sve ima hrane...
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra

ISLAM - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ISLAM   ISLAM - Page 2 EmptySub Avg 22, 2009 12:51 pm

Nur dova je najjaca dova,to su mi rekle i neke hodze,i cuva osobu od zla,pa tako kazu i od metka,sto je meni bas uz taj nas rat bio povod da ju nabavim i da mi cuva djecu.
Uvjerila sam se i na zdravlju djece prvo da zaista ima veliku moc,jednostavno je najveca moguca zastita ako ju imas uz sebe.dajem ju djeci i kad imaju recimo ispit u skoli,nek je Bog(Alah) uvijek uz njih i da im hrabrost i snagu da uspiju.
Ja imam na arapskom,nemam prevod,a rado cu ispricati i jedan detalj.

Moja starija kcer je bila dobrovoljni davaoc krvi isle smo uvijek zajedno i jednom su joj rekli da pregleda krv jer ima jako malo crvenih a prevcise bijelih krvnih zrnaca.
Uradili smo sve nalaze,lijekovi i vitamini nisu pomagali,pa nekoliko mjeseci je stanje bilo sve gore,tako da sam se bojala najgoreg,bilo je vec kriticno da su doktori poceli sumnjati na neki vid leukemije.
Onda sam joj uz koprivin caj dala i tu dovu ,nur diovu da ima uz sebe,uz napomenu kako ju treba cuvati i da pazi na nju.
nakon mjesec dana je isla na pregled,ponijekla je >dovu sa sobom,i bas smo pricale nas dvije,i ona mi rece,ako mama ovo ne pomogne,ja nemam vise nadu da ce biti bolje.
Izasla je iz ordinacije,sa osmjehom i prvo mi rekla:Mama ono tvoje je pomoglo,doktor me pitao sta sam radila da mi je sad krv normalna,kao da nista nije bilo.

.
Nazad na vrh Ići dole
cojle
cojle

ISLAM - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ISLAM   ISLAM - Page 2 EmptySub Avg 22, 2009 1:05 pm

Tri čvora

ISLAM - Page 2 Duagonulunuveyigi Od Ebu Hurejre, radijallahu anhu, se prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem rekao:
"Kada
neko od vas zaspi, šejtan mu na potiljku zaveže tri čvora i pri
vezivanju svakog kaže: "Pred tobom je duga noć, pa spavaj." Ukoliko se
on probudi pa spomene Uzvišenog Allaha odriješi mu se jedan čvor, a ako
uzme abdest odriješi se još jedan čvor, a ako (još) klanja odriješi mu
se i treći čvor i on osvane čio i raspoložen, u protivnom osvane lošeg
raspoloženja i lijen.
"

U ovom hadisu se ne misli samo na
ustajanje na sabah, nego na svako ustajanje tj. buđenje iz sna. Ulema
kaže da šejtan ne sveže čvor onima koji prouče ajetul kursiju prije
spavanja, ali su podvojena mišljenja. Zato kada otvorimo oči recimo
ALLAH, kada ustanemo odmah uzmimo abdest i klanjajmo dva rekata abdest
namaza.

Tako od osobe koja misli da još treba spavati dugo
postane osoba koja je budna i može odmah da bude korisna drugima, a
tako i sebi.
--------------------------------------------------------------------------
gorepost Podstaknut skorašnjom TV reportažom o Sufi festivalu duhovne muzike u Pakistanu, na kome su učešće uzeli i predstavnici drugih verskih zajednica iz celoga sveta pa i iz Srbije, u potrazi za nešto više informacija naiđoh i na istaknuti komentar.
Dakle, različitosti u islamu - grane i društveni aspekti su u najvećoj meri nepoznanica koja u velikoj meri doprinosi konfuziji i stvaranju predrasuda i stereotipa.
Ova Tema bi mogla biti dragocen putokaz ka izvorima koji daju više informacija i objašnjenja! 55555

Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia

ISLAM - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ISLAM   ISLAM - Page 2 EmptyPon Avg 24, 2009 2:58 am

....''nepoznanica koja u velikoj meri doprinosi konfuziji i stvaranju predrasuda i stereotipa....''

Zashto sonia sedi cele noci ovde i kuca?
-cheka da svane
-ne spava joj se
- nije bash chitava...

( sva tri odgovora su tachna, tako da nema mesta gorepost ( :girl_sigh: )
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia

ISLAM - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ISLAM   ISLAM - Page 2 EmptyPon Avg 24, 2009 3:00 am

Nur dova je najjaca dova,to su mi rekle i neke hodze,i cuva osobu od zla,pa tako kazu i od metka,sto je meni bas uz taj nas rat bio povod da ju nabavim i da mi cuva djecu.
Uvjerila sam se i na zdravlju djece prvo da zaista ima veliku moc,jednostavno je najveca moguca zastita ako ju imas uz sebe.dajem ju djeci i kad imaju recimo ispit u skoli,nek je Bog(Alah) uvijek uz njih i da im hrabrost i snagu da uspiju.
Ja imam na arapskom,nemam prevod,a rado cu ispricati i jedan detalj............................................................................

Divna pricha, Astra, prochitala sam je deci....... :ptica:
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia

ISLAM - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ISLAM   ISLAM - Page 2 EmptyPon Avg 24, 2009 3:01 am

Tri čvora

ISLAM - Page 2 Duagonulunuveyigi

zanimljiva pricha o tri chvora... hm...
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra

ISLAM - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ISLAM   ISLAM - Page 2 EmptyPon Avg 24, 2009 7:37 pm

Neke stvari i zakoni kurana su me zanimali,izmedju ostalog i grijeh.
Upravo vezano uz ramazanski post,koliki je moj grijeh ako pijem vodu a vidi me onaj koji posti.
To me zanima,jer mi je jedna zena prebacila da sam pila vodu znajuci da ona posti i da mi se cak oteo i uzdah zadovoljstva.
Ja tumacim ovako,ako postis,niko te ne tjera i ne mogu ja biti kao neko ko ne posti,kriva za to.Drugo,post i nije pravi ako ces ti da zavidis drugome sto moze da pije vodu,to se smatraju vec gresne misli.
Malo me uvrijedila ta zena koja mi rece da sam ja sad tim cinom preuzela cak i grijeh ako bi se ona napila vode.Mislim da ti Sonia znas vjerovatno tacnije,jer na zalost u Bosni je sad preveden kuran po kojem cak mozes da pijes alkohol cak i da klanjas ako nisi pijan i svjestan si da klanjas,a ja znam po kuranu je alkohol potpuno zabranjen,a posebno da ides na pustekiju a pio si ga.
Ima li,znas ,igdje u kuranu opisano tako nesto bas da su gresni vjernici druge vjere koji ne poste jer jedu i piju pred onima koji to ne smiju da cine.

.
Nazad na vrh Ići dole
Krupljanka

Krupljanka

Godina : 53
Datum upisa : 13.04.2009

ISLAM - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ISLAM   ISLAM - Page 2 EmptyPon Avg 24, 2009 9:36 pm

ISLAM - Page 2 Kuran
Nazad na vrh Ići dole
Krupljanka

Krupljanka

Godina : 53
Datum upisa : 13.04.2009

ISLAM - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ISLAM   ISLAM - Page 2 EmptyPon Avg 24, 2009 9:40 pm

https://www.youtube.com/watch?v=l-TXICUBrTM

https://www.youtube.com/watch?v=WzBGUrGqfK0
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia

ISLAM - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ISLAM   ISLAM - Page 2 EmptyUto Avg 25, 2009 12:14 pm

Neke stvari i zakoni kurana su me zanimali,izmedju ostalog i grijeh.
Upravo vezano uz ramazanski post,koliki je moj grijeh ako pijem vodu a vidi me onaj koji posti.
To me zanima,jer mi je jedna zena prebacila da sam pila vodu znajuci da ona posti i da mi se cak oteo i uzdah zadovoljstva.
Ja tumacim ovako,ako postis,niko te ne tjera i ne mogu ja biti kao neko ko ne posti,kriva za to.Drugo,post i nije pravi ako ces ti da zavidis drugome sto moze da pije vodu,to se smatraju vec gresne misli.
Malo me uvrijedila ta zena koja mi rece da sam ja sad tim cinom preuzela cak i grijeh ako bi se ona napila vode.Mislim da ti Sonia znas vjerovatno tacnije,jer na zalost u Bosni je sad preveden kuran po kojem cak mozes da pijes alkohol cak i da klanjas ako nisi pijan i svjestan si da klanjas,a ja znam po kuranu je alkohol potpuno zabranjen,a posebno da ides na pustekiju a pio si ga.
Ima li,znas ,igdje u kuranu opisano tako nesto bas da su gresni vjernici druge vjere koji ne poste jer jedu i piju pred onima koji to ne smiju da cine.

Prvo cu da ti odgovorim za alkohol:
Kuran kaze da tri vrste ljudi nikad nece otici u raj, a to su:
-mushkarci koji ne brinu o svojim dobrima ( bukvalno), tj. ne brinu o zeni, majci, sestri
-zene koje se ponashaju kao mushkarci
-oni koji piju alkohol
( naravno da pokajanje postoji, i da se ljudi menjaju, a Bozje ( Alahovo) ja da oprosti)

Kuran isto tako kaze da svako treba da poshtuje svoju veru, i da poshtuje onog koji veruje. Najgore je biti nevernik...
Isto tako se zna da je Islam zadnja vera kod Boga, i muslimani poshtuju i Isusa i sve ostale Bozje poslanike.
Ti poshtujesh svoju veru, a ta zena njenu. Tebi vera ne brani da pijesh vodu u momentu kad ona posti. Nisi ti nju terala silom da pije vodu,ili pila vodu s' namerom da nju provocirash, pa da ona kaze kako si uchinila greh. Nema rechi o tvom grehu, ni sluchajno. Ako njena vera nije jaka, pa popije vodu, bice njen, i samo njen greh. Chak to shto je pozelela da pije vodu nije greh.
Kod Boga je dobro ako pomislish neshto loshe a ne uradish to, i ako mislish dobro i ne uradish ga.... ( oba se rachunaju kao dobro) - to je Islam
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia

ISLAM - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ISLAM   ISLAM - Page 2 EmptyUto Avg 25, 2009 12:23 pm

[quote="sonia"]Nur dova je najjaca dova,to su mi rekle i neke hodze,i cuva osobu od zla,pa tako kazu i od metka,sto je meni bas uz taj nas rat bio povod da ju nabavim i da mi cuva djecu.
Ja imam na arapskom,nemam prevod,a rado cu ispricati i jedan detalj............................................................................

ISLAM - Page 2 Esma
>>Ve lillahil~esmaaul~husna fed`uhu biha.<<
"Allah ima Najljepša Imena pa prizivajte Ga njima..." (El~`Araf 180)
ISLAM - Page 2 Esma2
>>Quli d`ullahe evid`uur~rahman. Ejjamma ted`uu felehu esmaaul~husna.<<
"Reci: 'Zovite 'Allah' ili zovite: 'Rahman', kako god Ga zvali, Njegova imena su najljepša." (El~`Isra 110)
Kao što vidimo nema ništa pogrešno u prizivanju Allaha Milostivog s jednim ili s više imena bez obzira da li se to nalazilo u nekoj posebnoj formi u hadisu ili ne. Dova je univerzalni ibadet i svako se moli na naćin kako mu je najlakše ili kako mu se čini najefikasnije. Ova dova pripada nafili odnosno dobrovoljnom ibadetu i ko hoće može je učiti a ko neće neka uči šta mu volja a ako neće nikako neka onda šuti, jer i šutnja je ibadet ali je malo onih koji ga praktikuju.
Nazad na vrh Ići dole
montoya
NR .1 foruma
NR .1 foruma
montoya

Datum upisa : 09.02.2008

ISLAM - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ISLAM   ISLAM - Page 2 EmptyUto Avg 25, 2009 12:25 pm

affraid
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia

ISLAM - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ISLAM   ISLAM - Page 2 EmptyUto Avg 25, 2009 12:27 pm

Poshto je imash na arapskom, evo prevoda kako se chita ( kako zvuchi), a poshto svi koji ne znaju arapski, prvo pitaju, kako ce kad ne razumeju, znaj da i ako ne razumesh znachenje a imash je ili izgovarash, isto je kao da si razumela.....

Nuur Dova

Bismillahir Rahmanir Rahim
Allahumme ja nuuru tenevverte bin nuuri ven nuuru fii nuurike ja nuur. Allahumme ja 'azizu te 'azzezte bil 'izzeti vel 'izzetu fii izzeti 'izzetike ja 'aziiz. Allahumme ja dželilu tedžellelte bil dželali vel dželalu fii dželali dželalike ja dželil. Allahumme ja džemilu te džemmelte bil džemali džemalike ja džemiil. Allahumme ja selamu tesselemte bis selami ves selamu fii selami selamike ja selam. Allahumme ja meliku te melekte bil melekuti vel melekutu fi melekuti melekutike ja melik. Allahumme ja gufranu te gaferte bil magfiireti vel magfiiretu fii magfiireti magfiretike ja gufranu ja gafur. Allahumme ja kadimu te kaddemte bil kidemi vel kidemu fii kidemi kidemike ja kadim. Allahumme ja kadiiru te kadderte bil kudreti vel kudretu kudretuke ja kadiir. Allahumme ja vehhabu te vehhebte bil hejbeti vel hejbetu fii hejbeti hejbetike ja vehhab. Allahumme ja 'aliimu te 'allemte bil 'ilmi vel ilmi fii 'ilmi 'ilmike ja 'allam. Allahumme ja halimu te hallemte bil hilmi vel hilmu fii hilmi hilmike ja haliim. Allahumme ja hakimu te hakkemte bil hikmeti vel hikmetu fii hikmeti hikmetike ja hakiim. Allahumme ja 'aziimu te 'azzamte bil 'azameti vel 'azametu fii 'azameti 'azametike ja 'aziim. Allahumme ja kudduusu te kaddeste bil kudsi vel kudsu fii kudsi kudsike ja kudduus. Allahumme ja sabuuru te sabberte bis sabri ves sabru fii sabri sabrike ja sabuur. Allahumme ja mennanu te menente bil minneti vel minnetu fii minneti minnetike ja mennan. Allahumme ja ferdu te ferdte bil ferdanijeti vel ferdanijetu fii ferdanijeti ferdanijetike ja ferd. Allahumme ja vaahidu te vahhadte bil vahdanijeti vel vahdanijetu fii vahdanijeti vahdanijetike ja vaahid. Allahumme ja rabbu te rebbebte bir rububijjeti ver rububijjetu rububijetike ja rabbu. Allahumme ja kahharu te kahherte bil kahri vel kahru fii kahri lahrike ja kahhar. Allahumme ja džebbaru te džeberte bil džeberuti vel džeberutu fii džeberuti džeberutike ja džebbar. Allahumme ja settaru te setterte bis setri ves setru fii setri setrike ja settar. Allahumme ja kerimu te kerremte bil keremi vel keremu fii keremi keremike ja keriim. Allahumme ja medžiidu temedžedte bil medždi vel medždu fii medždi medždike ja medžiid. Allahumme ja mudžiiru te medždžerte bil medžri vel medžru fii medžri medžrike ja mudžiir. Allahumme ja kebiiru te kebberte bil kibrijai vel kibrijau fii kibrija kibrijaike ja kebiir. Allahumme ja rahiimu terehhamte bir rahmeti ver rahmetu fii rahmeti rahmetike ja rahiim. Allahumme ja la ilahe illa ente 'alejke tevekkeltu ve entes semiiul 'aliim. Subhaanel-hakiim. Subhaanel-haliim. Subhaanel-'aziim. Subhaanel-keriim. Subhaanel-'aliim. Subhaanel-kebiir. Subhaanel-kaadiri. Subhaanel-kadiir. Subhaanel-mu'izzi. Subhaanel-'aziiz. Subhaanel-kahhaar. Subhaanel-haalik. Subhaanel-gaffar. Subhaanel-vehhaab. Subhaanel-mudžiib. Subhaanel-kajjuum. Subhaanel-mu'af. Subhaanel-evvel. Subhaanel-aahir. Subhaanez-zaahir. Subhaaneš-šaafi. Subhaanel-kaafi. Subhaanel-mu'aafi. Subhaanes-selam. Subhaanel-mu'min. Subhaanel-musevvir. Subhaanes-settaar. Subhaanel-medžiid. Subhaanel-vaahid. Subhaanel-ehad. Subhaanel-ferd. Subhaaner-rahiim. Subhaanel-mukaddem. Subhaanel-muehhar. Subhaanel-barii. Subhaanel-mugni. Subhaanel-mani'i. Subhaaned-darri. Subhaanen-nuur. Subhaanel-dželiil. Subhaanel-džemiil. Subhaanel-'alijjil e'aala. Subhaanehu ve te'ala 'amma jušrikuun. Subhaanallahi vel hamdulillahi ve la ilaahe illallahu vallahu ekber. Subhaanel kaadiri jukaddiru kejfe ješ'au bi kudretihi jahkumu ma juriidu bi 'izzetihi. Subhanallahil 'aziim ve bi hamdihi. Subhaanel musemma kable en jusemma. Subhaanel 'alijjil e'aala. Subhaanehu ve te'aala 'amma jekuluunez zaalimuune utuvven kebira. Subhaane zil mulki vel melekuuti. Subhaanel zil 'izzeti vel 'azaamet vel hejbeti vel kudreti vel kibrijaai vel džemaali vel kemaali vel džeberuuti. Subhaanel melikil ma'bbuud. Subhaanel melikil maksuud. Subhanel mevdžuud. Subhaanel melikil hajjil haliim illeziila jefuutu ve la jemuutu ve la jeguusu ebeda. Subbuhun kuddusuun rabbuna ve rabbul melaaiketi ver ruuhi la ilaahe illallaahu vahdehu la šeriike lehu lehul mulku ve lehul hamdu juhji ve jumiitu ve huve hajjun la jemuutu bi jedihil hajru ve huve 'aala kulli šejjin kadiir. Ja Allaahu Ja Rahmaanu Ja Rahiimu Ja Kajjumu Ja Zeldželali vel ikraam. Bi rahmetike ja erhamer rahimiin. Vel hamdu lillaahi rabbil 'alemiin.
(El-Fatiha)
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia

ISLAM - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ISLAM   ISLAM - Page 2 EmptyUto Avg 25, 2009 12:29 pm

montoya ::
affraid

hahahaha, ovo je, sigurna sam, apr. onog o tri vrste ljudi....

moli ne brini, imash vremena... hahahaha
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia

ISLAM - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ISLAM   ISLAM - Page 2 EmptyUto Avg 25, 2009 12:35 pm

Tri brata

Zivio jedan covjek zajedno sa svoja tri brata. Jedan dan dodje mu iznenadna vijest da mora ici na jedan tezak put. Covjek se zabrinu, pa se obrati jednom bratu, da mu pomogne na tom putu, ali mu brat rece da mu ne moze pomoci, da on ima svoj zivot i svoje obaveze.

Covjek se obrati drugom bratu, pa mu ovaj rece da mu ni on ne moze puno pomoci. Na kraju vidjevsi da mu nema pomoci od ova dva brata, covjek se obrati trecem bratu, sa istom molbom, pa mu treci brat rece: "Ja sam s tobom uvijek bio i nisam te napustao, tako da cu i ovaj put krenuti sa tobom".

Tada rece covjek: "Ja sam od sve brace najmanje mislio na tebe i najmanje sam ti paznje poklanjao, a sad me ova dva brata ostavise. Eh, da sam bogdo ranije znao da si mi tako dobar prijatelj, vise bi se brinuo o tebi."

Ovome covjeku je , u stvari, dosla smrt i to je taj teski i iznenadni put na koji je morao ici.

Njegov prvi brat je njegova familija, drugi brat je njegov imetak a posljednji brat su njegova djela.

Rekao je Allahov Poslanik Muhammed saws: "Umrlog (na dzenazi) prate tri stvari: njegova porodica, njegov imetak i njegova djela. Dvoje se vraca, a jedno ostaje sa njim, vracaju se porodica i imetak, a s njim ostaju njegova djela".
Nazad na vrh Ići dole
montoya
NR .1 foruma
NR .1 foruma
montoya

Datum upisa : 09.02.2008

ISLAM - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ISLAM   ISLAM - Page 2 EmptyUto Avg 25, 2009 12:44 pm

sonia ::
montoya ::
affraid

hahahaha, ovo je, sigurna sam, apr. onog o tri vrste ljudi....

moli ne brini, imash vremena... hahahaha

neee 3 vrste ljudi...vetj "veru" nedozivljavam na nachin da o njoj filozofiram, vetj se chudim chemu tolike priche o tome.Postujem swe vere i vernike ali "propoved" nepodrzavam.U silnim pricama se gubi smisao, i na kraju ispadnu ko "politichka" organizacija jer samim propovedanjem privlache k sebi vetji broj vernika(neopredeljenih).Smatram da je sasvim dovoljno postovati jedni druge i nezalaziti dalje u istoriju(sto je bilo bilo je, sto che biti bitche i bez nase volje), stoga je moja reakcija i bila u ikonici" affraid ".....eto to sam hteo ukratko rechi...:)))

Ludosti učinjene u mladosti ne može nadoknaditi sva mudrost u starosti.
..
ISLAM - Page 2 Divide10
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia

ISLAM - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ISLAM   ISLAM - Page 2 EmptyUto Avg 25, 2009 12:56 pm

Sad ispadoh filozof ja ovde....
Nije mi namera da propovedam, daleko od toga, samim tim shto ni sama ne znam dovoljno da bih mogla takvo shto.....
Ovde samo diskutujemo bez zelje i namere da bilo koga uvredimo ili vec.. Normalno je da ljudi imaju svoje mishljene i ja to poshtujem...
Ovo je forum na kome se to radi, zar ne? :girl_sigh:
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

ISLAM - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ISLAM   ISLAM - Page 2 Empty

Nazad na vrh Ići dole

ISLAM
Nazad na vrh 
Strana 2 od 5Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: DUHOVNOST I EZOTERIJA :: RELIGIJA :: RELIGIJE SVETA-
Skoči na: