DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
MOBING ? - Page 3 BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-

PrijemPORTALTražiRegistruj sePristupi

Delite

MOBING ?

Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3
AutorPoruka
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius

Godina : 59

MOBING ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: MOBING ?   MOBING ? - Page 3 EmptyČet Feb 28, 2008 8:55 pm

First topic message reminder :

Mobing je pojava koja je vec veoma primecena u svetu , no kod nas, zahvaljujuci dosadasnjem Radnickom samoupravljanju , nije toliko dolazila do izrazaja...Promenom sistema, na rekao bih, najgori vid izopacenog kvazikapitalizma sve je uocljiviji,,,Jednom recju, to je psihicki teror koji trpi pojedinac od grupe ili nadredjenog na radnom mestu..U strahu za sopstveno radno mesto, bira se najranjiviji pojedinac, obicno pocetnik u poslu, oni koji se ne snalaze u novim uslovima gde je borba za novac primat, stariji radnici, oni sa zdravstvenim ili privatnim problemima...Ne retko je kombinovan i sa seksualnim uznemiravanjem...Da li ste se nekada osecali kao zrtva mobinga, da li ga primecujete u svom radnom okruzenju?

Poslednji izmenio danubius dana Čet Maj 14, 2009 8:44 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/

AutorPoruka
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius

MOBING ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: MOBING ?   MOBING ? - Page 3 EmptyPon Dec 02, 2013 9:31 pm

Ovaj tekst sam mogao staviti i na temu "Žandarmerija -imamo li novi JSO i Legiju" no koliko vidim ,niko se tamo ne oglašava (kao da se ono što se dešava nije dovoljno strašno )
Možda sada ,kada je u pitanju žena -neko i nabaci neki komentar?
Ovo jeste mobing (a nije ništa prema onome šta ološ u uniformi tamo radi ) no ovaj tekst pročitajte -jer je gotovo obrazac mobinga u Srbiji .

Vođa niških žandarma seksualno ucenjivao koleginicu link

MOBING ? - Page 3 Senad-kostic-zandarmerija-koleginica-ucena-seks-afera-1385945670-406177

MOBING ? - Page 3 Senad-kostic-zandarmerija-koleginica-ucena-seks-afera-1385945660-406181
Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-
Lakota

Datum upisa : 11.07.2013

MOBING ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: MOBING ?   MOBING ? - Page 3 EmptyNed Mar 02, 2014 3:05 pm

Epidemija mobinga u Novom Sadu: Maltretiranje jeftinije od otkaza
Slađana Aničić | 02. 03. 2014. - blic

Službi SOS telefon za žrtve nasilja, za nepuna dva meseca, 10 žena je prijavilo da su žrtve maltretiranja na poslu.
Deset žena za dva meseca prijavilo da su žrtve maltretiranja na poslu

Stručnjaci kažu da ih je više jer žrtve mobinga najčešće ne prijavljuju poslodavce iz straha od otkaza. Na taj korak se odluče tek kada dobiju otkaz.

- Većina žena su žrtve psihičkog maltretiranja na poslu. One koje nas zovu su uplašene za egzistenciju, a u najvećem procentu zlostavljači su muškarci - kaže psiholog Đurđa Ćazić, predsednica Udruženja “SOS ženski centar”.

Mobing kada se menja vlast
Dejana Ivančić Spasojević kaže da je predrasuda da mobinga ima samo u privatnim kompanijama. „ U javnim preduzećima su česti slučajevi mobinga kada se menja vlast, pa i uprava u preduzećima, kaže Spasojević.

Predškolska ustanova “Radosno detinjstvo” treba da plati više od milion dinara radnici tog preduzeća Katici V. koju je, kako je utvrdio Viši sud, bivši direktor Borislav Samardžić seksualno uznemiravao. Tužbu je podnela jer je imala podršku porodice da to učini.

- Detalje šta sam preživljavala ne želim da iznosim. Samo ću reći da je moje psihičko i fizičko zdravlje trajno narušeno i trebalo mi je mnogo hrabrosti da se odlučim da podnesem tužbu. Udata sam, majka sam troje dece - kaže Katica V. koja je na bolovanju već dve godine.

Darija Dubrovački kaže da je mesecima trpela mobing, te da je morala da napusti posao zbog toga. Bivšeg poslodavca nije tužila jer nema novac za to, a iz straha da joj se nešto ne desi ne želi da pominje ime prodavnice.

Žene su uplašene: Đurđa Ćazić

- Radila sam u jednoj prodavnici u tri smene. Osim što sam nosila gajbe i džakove morala sam da trpim uvrede od vlasnika radnje. Stalno je vikao na mene i govorio da sam neradnik, te da na birou ima takvih kao što sam ja milion i da će lako naći zamenu. Trpela sam nekoliko meseci i pila lekove za smirenje. Više nisam mogla da ostanem na poslu - kaže Darija.

Dejana Ivančić Spasojević, advokat za slučajeve radnog prava, kaže da je sve više građana koji traže pomoć zbog mobinga.

- Slučajevi su sve češći i drastičniji. Poslodavci na mobing gledaju kao na najjeftiniji način da otpuste radnika. Ukoliko mu daju otkaz, moraju da plate otpremninu. Ako pokrenu postupak zbog povrede radne obaveze, postoji opasnost da će sud vratiti radnika na posao i isplatu neisplaćenih zarada. Kada zaposleni sam da otkaz takvih opasnosti nema - kaže Spasojevićeva.

Jovanka Zlatković, koordinatorka u Udruženju “Strike”, kaže da poslodavci razvijaju modele prikrivenog mobinga. Banke se nepoželjnih oslobađaju tako što ih premeste na rad u filijalu koja je u drugom gradu.

- Perfidnija varijanta je kada banka mesec dana pre zatvaranja neke filijale u nju premesti nepoželjne radnike. Sa gašenjem filijale gase se i njihova radna mesta - kaže Zlatković.

Grozno  trtrr
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius

MOBING ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: MOBING ?   MOBING ? - Page 3 EmptyNed Okt 19, 2014 11:22 am

Na delu je najsuroviji mobing koji sprovodi niko drugi -nego država .
Poslodavcu ,tj direktorima je otvoreno dozvoljeno da prete zaposlenima otkazom ukoliko se išta pobune ,zakidaju se sva moguća radnička prava ,a koriste sve mogućnosti da se zaposleni zaplaši ,ponizi ,prebaci na drugo radno mesto ,ili mu se "namesti" neki "prekršaj "
Neki dan smo imali jednu "pozitivnu" presudu u korist zaposlenog koga je maltretirala direktorka Doma zdravlja na gotovo neljudski način ,ali je to usamljen slučaj .
Vrbuju se kolege da potkazuju ,pacijenti se instruišu da "prijavljuju" ,žale se ,uključe medije ,podnose se lažne prijave koje štete ugledu zaposlenog ,degradiraju se obrazovani a umesto njih dovode partijski kadrovi i rodbina ,bez šanse da se "pravda" istera i na sudu ...
Privatni poslodavci su postali gospodari života ,a opet ,država i njene službe im to prećutno dozvoljavaju ,da bi mogli da negde kažu da je "broj zaposlenih povećan" .
Istina je da se na papiru prikazuje jedno ,a zakida zaposlenima na zaradama , dele se otkazi po ličnom nahođenju ,ucenjuju ljudi i drže u stalnoj atmosferi straha ,proglašavaju "neradnicima" čim otvore usta ...
Svi smo postali manje -više ,proleteri ,na delu je najsuroviji kapitalizam ,čiji je mobing osnovno oruđe -i to u režiji nikoga drugoga -nego države .
Nazad na vrh Ići dole
promaja
Panonski lav
Panonski lav
promaja

Godina : 57
Datum upisa : 02.08.2010

MOBING ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: MOBING ?   MOBING ? - Page 3 EmptyNed Okt 19, 2014 2:07 pm

Da ,i ugovoru stoji kako poslodavac ima pravo(to se zaposleni obavezao pismeno i složio)da raspolaže LP(ličnim podacima zaposlenog)koje može da iznese izvan RS i da trećim licima radi interesa firme...da da,i onda se mi ovde kao krijemo sa podacima a oni su već svi napolju.
Nazad na vrh Ići dole
MadamX
Grofica od Voždovca
MadamX

Godina : 47
Datum upisa : 13.12.2012

MOBING ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Mobing   MOBING ? - Page 3 EmptyPet Jul 24, 2015 1:06 pm

Moje iskustvo:

Mobing je reč koju danas često možemo da čujemo u svakodnevnim razgovorima, elektronskim a spominje se i u štampanim medijima.

Pre možda dve godine u Skupštini Srbije donet je Zakon o zabrani diskriminacije-Zakon o mobingu.

Svi poslodavci su bili dužni da upoznaju zaposlene sa ovim Zakonom -kako prepoznati mobing, šta je sve mobing, šta nije.

Diskriminacija -mobing usmerena je po članovima Zakona prvenstveno na takvu vrstu ponašanja na radnom mestu.

Na moju veliku žalost, doživela sam tu diskriminaciju na najbrutalniji način. Evo moje priče:

Godinama sam radila na istom radnom mestu, a zatim su počeli rukovodioci Odeljenja da koleginici i meni daju dodatni posao koji nije odrađen na vreme od strane drugih koleginica.
Radila sam svoj i tuđ posao punih pet godina i onda sam poželela novo radno mesto i promenu, jer je odbijen zajednički zahtev-koleginicin i moj da nam se bar malo poveća plata, jer radimo često i prekovremeno.

Dogovorila sam se sa jednim kolegom -prijateljem da pređem u njegovo Odeljenje tek formirano. Želela sam kreativnost i čeznula za izazovom koji donosi taj posao.

Međutim...Dok sam bila na redovnom godišnjem odmoru, nadležni su odlučili da me premeste u tzv "F " Odeljenje u kome bih " informatički pomogla koleginicama, i uvela novine u rad." Inače, rad u tom Odeljenju su bukvalno svi izbegavali...znajući za loše međuljudske odnose i probleme koji tu postoje.

Kada sam došla sa odmora, tadašnja šefovica je već tokom jutra ušla u kancelariju i rekla da idem kod Načelnika.

U razgovoru sa njim rekao je da moram da pređem u to F odeljenje i da ne postoji mogućnost da radim u tek formiranom Odeljenju.

Plakala sam u njegovoj kancelariji, i u susednim kancelarijama gde su radili funkcioneri koje sam godimama poznavala. Tražila sam da mi odmah daju otkaz jer ja u to Odeljenje ne mogu da odem. Nisu uslišili moje molbe.

Počinje najveći pakao u mom životu, ono što nikada nisam očekivala . Šefovica je prvih par meseci bila korektna, tešila me je i sa oduševljenjem je prihvatila ono šta sam radila. A ja sam već tada bila očajna, jer tamo su svi u svađi i komuniciraju samo službeno.

Posle par meseci, i mog kraćeg bolovanja, počinje užas.
Šefovica se naglo promenila prema meni i tražila je da joj pored administrativnih poslova obavljam kurirske poslove, da nosim predmete teže od 4 kg u drugu kancelariju, da idem u razne institucije. Ona i kolega su me izbacivali iz kancelarije ako su želeli da pričaju nešto nasamo. Pravili su budalu od mene-kolega iz druge kancelarije donese neki predmet, a onda me pošalje tamo da ga nađem. Vratim se i kažem da nisam našla. Počinje svađa-nesposobna sam, konfuzna, i sl. A ja vidim predmet na njegovom stolu.

Požalila sam se novom rukovodstvu, sa molbom da što hitnije nađu rešenje, jer ja ne mogu da se penjem na merdevine i uzimam teške predmete, ne mogu da ih nosim duž celog hodnika u drugi hodnik-kancelarije su udaljene -jedna je u jednom hodniku, druga u drugom.

Rekli su da će pomoći...jer kao i šefovica i kolega koji me maltretiraju znaju da nisam fizički -zdravstveno sposobna. Obećavali su lakši posao.

Dok sam čekala na taj lakši posao, ostajala sam da radim prekovremeno sa šefovicom koja je tada bila ok, da bih joj pomogla oko nekih stvari vezanih za računar.

Vreme je prolazilo, bila sam na odmorima, bolovanjima, radila sam. Ćutala dok su me vređali.

Tog jutra sam došla na posao i posle kafe i puštanja tihe muzike sa Interneta, počela da radim. Šefovica je ušla u kancelariju, a kolega je izašao.
Vrtela se oko mog stola, gunđala zašto se ne penjem na merdevine nego to drugi moraju da rade moj posao, gunđala kako ništa ne znam i ništa ne radim, kako sam preterano dobra sa strankama, gunđala zašto ne radim kurirske poslove, kako sporo kucam, a onda je prešla na privatne stvari iz mog života. "Pisci su izgubljeni ljudi, ne znaš da sačuvaš platu, tebe je majka razmazila i onda je izgovorila ključnu rečenicu za koju mi je prijatelj-advokat rekao da je pravi mobing: " Meni bre treba fizički zdrav radnik a ne bolesnik .“

Sve vreme sam plakala i molila je da stane. Nije prestajala sa uvredama.

Naduvena od plača izašla sam iz kancelarije, otišla u tu drugu kancelariju, počela da slažem nešto-nastavila posao...ali koleginice su primetile da nešto ne valja. Naterale su me da sednem. Ponovo sam počela da plačem. Jedna od njih je pozvala lokalom mog druga koji je tu funkcioner. Dotrčao je za pet minuta. Izveo me je napolje, zapalili smo po cigaretu, rekao je da odmah odem kući i da se čujem sa pravnicima i advokatima koje poznajemo oboje. Javio je načelniku da mi nije dobro i zajedno sa mnom ušao u kancelariju, da uzmem stvari. Šefovica je rekla da ne smem da odlazim pre kraja radnog vremena.

Ostatak vremena sam radila, plakala i sutradan sam otišla kod lekarke koja mi je momentalno otvorila bolovanje.

Na bolovanju sam odradila procenu radne sposobnosti. Po povratku me je sačekalo novo rešenje o raspoređivanju. Divan posao, sjajne kolege, ali u potkrovlju zgrade.
Molila sam glavnu načelnicu da mi omogući da sedim u prizemlju i da ću raditi taj posao jer tu ne moram da budem fizički prisutna, može čak i od kuće da se radi. Odbila je i odbila je unapred svaki dalji razgovor sa mnom, a druge kolege prima na razgovor.

Novi načelnik i šef znaju sve, i uprkos njihovim molbama da se ceo taj Odsek prebaci makar na prvi sprat-ništa nije urađeno.

Odlično sam se snašla u novoj sredini, odmah ukapirala posao, načelnik je od starta imao veliko poverenje u mene kao i šef.
Kao da sam prešla na drugu planetu.
Dva Odeljenja, ista institucija.

Po savetu šefa koji mi je više nego dobar poznanik, skoro kao prijatelj, počela sam proceduru za invalidsku penziju, a pre odlaska na bolovanje, on, načelnik ili koleginice pomagali su mi da siđem iz potkrovlja..davali mi slobodne dane...

Šta mislite o svemu ovome? Da li se nekome nešto slično desilo?

Ne diraj lava dok spava!

BannerFans.com  

vrti

http://www.slucajnadomacica.rs/
Nazad na vrh Ići dole
http://mojezbrkanemisli.wordpress.com/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius

MOBING ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: MOBING ?   MOBING ? - Page 3 EmptyPet Jul 24, 2015 8:00 pm

MadamX ::
Moje iskustvo:

Mobing je reč koju danas često možemo da čujemo u svakodnevnim razgovorima, elektronskim a spominje se i u štampanim medijima.

Pre možda dve godine u Skupštini Srbije donet je Zakon o zabrani diskriminacije-Zakon o mobingu.
Mobinga ima svuda .Tkzv"privatnici " su nove odnose shvatili nakaradno ,a pošto još ništa nije zaživelo kako treba ,može im se .
Šefovi i direktori javnih preduzeća takođe ispoljavaju takve ambicije ,od kada se upotrebljava reč "poslodavac" u zakonu . 
Najbahtiji su "partijski kadrovi" ,koje su vladajući doveli na neko rukovodeće mesto (a obično su to neškolovani primitivci iz SNS ) 
Zakon se ne poštuje ,inspekcije ne rade svoj posao , sindikati postoje samo na papiru ,i zato je to tako . 
Uz korupciju i "partijsko zapošljavanje" skoro uvek ide mobing,a tome doprinosi i opšta nezaposlenost ,ne može biti pogodnijeg tla. 
Svaki dan čitamo  o nekom slučaju ,ali skoro pa da se ništa ne čini -jer su svuda "njihovi" 
Kadija te tuži ,i kadija sudi,vrana vrani oči ne vadi.
Zato se i dešavaju u Srbiji ovako užasne stvari ,da mlada inspektorka odeljenja za suzbijanje narkomanije izvrši samoubistvo zbog mobinga . 

OPROŠTAJNO PISMO POLICAJKE "Surovi šefovi su me oterali u smrt" link

MOBING ? - Page 3 645064_anica-mitic-1-privatna-arhiva_ff
Nazad na vrh Ići dole
MadamX
Grofica od Voždovca
MadamX

Godina : 47
Datum upisa : 13.12.2012

MOBING ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: MOBING ?   MOBING ? - Page 3 EmptyPet Jul 24, 2015 11:40 pm

Sve što je ova žena napisala u oproštajnom pismu je tužno i strašno. Iste stvari je i meni, i ne samo meni radila ta šefovica.
Nisam se ubila, ali sam zato bila jako depresivna, a kolege koje su ranije radili sa njom i koje je takođe maltetirala, skoro svi sada imaju probleme sa srcem, imali su i infarkte i jedan kolega je bio mesecima u bolnici...
Meni je žao što je nisam tužila.

Sud je do sada doneo 5-6 presuda u korist oštećenih.

Strah je najveći razlog zašto ljudi ćute kada su mobingovani.

Ja dotičnu gospođu nisam prijavila jer mi je bilo mrsko da se mesecima muvam po sudu, i da tu priču pričam novim sudijama- jer se menjaju...A imala sam kolege i koleginice koje su bile spremne da budu svedoci protiv nje.

Ne diraj lava dok spava!

BannerFans.com  

vrti

http://www.slucajnadomacica.rs/
Nazad na vrh Ići dole
http://mojezbrkanemisli.wordpress.com/
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★
bosankaa

Godina : 38
Datum upisa : 17.02.2010

MOBING ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: MOBING ?   MOBING ? - Page 3 EmptyUto Apr 03, 2018 10:15 pm

Već par mjeseci se borim protiv istog.
U poslednja dva mjeseca je postalo previse mucno.
Biti "tampon zona" izmedju dvoje "nadredjenih" koji se ne podnose je nešto užasno.
Da nisam "odmorila" desetak dana, ne znam kako bi se zavrsilo ( po mene).
Jedno, samo gleda kako smjestiti nesto, a izigrava kako smo u super odnosima...Drugo... previse "ljubazno" da bih ga najradije poslala u tri lijepe...
Nema tu "borbe" ... dodjes u takvu situaciju bilo kakvog maltretiranja, sklanjaj se!Cuvaj sebe...svoje zivce!
Samo da mi prodje Op i da se vratim sa bolovanja, znam sta mi je ciniti vikend

Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
justicija

justicija

Datum upisa : 22.12.2013

MOBING ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: MOBING ?   MOBING ? - Page 3 EmptyUto Jan 29, 2019 9:42 pm

Borba sa mobingom je veoma teška. Najučinkovitije je podnijeti tužbu za mobing, no tu se susrećemo sa drugim dijelom problema. Trebali bi imati jake dokaze za to, a svi poslodavci se čuvaju pismenih naredbi koje dokazuju mobing, što bi služilo kao materijalni dokaz na sudu. Druga priča su kolege koje rade pored Vas i posmatraju to što Vam se dešava. Njihov iskaz na sudu gdje bi bili iskreni i rekli tačno šta se zbiva je takođe dokaz, ali rijetkost je da nađete kolegu koji će pristati na takvo svjedočenje.
Osim toga, diskriminacija je nešto drugo. S njom je mnogo lakše izaći na sud. Smatram da se jednostavnije dokazuje, mada nije jednostavno. Ono što je važno znati, diskriminacija je nešto čega se plaši svaki poslodavac koji ima iole mozga. Po tužbama o diskriminaciji se može ići čak i do Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu, što je naravno dugotrajan proces koji traži mnogo novaca i živaca, koje uglavnom nemamo, ali je opet drugačije u odnosu na sam mobing.
Inače, poslodavci koliko ne vole što niste na poslu jer ste na bolovanju, isto toliko se i plaše Vaših bolovanja strahujući da bi se ta bolest mogla pripisati stresu na poslu. Posebno je to slučaj kada se javite psihologu ili neuropsihijatru (u to sam se uvjerila na ličnom iskustvu). To je početni materijal za tužbu za mobing. Astra je negdje spomenula naknade štete na zapadu, uz dobrog advokata te naknade doduše nakon dobijenog spora za mobing su itekako moguće i kod nas. No, opet napominjem, to je dugotrajan proces koji traži mnogo živaca i novaca. Ko god se upusti u tu borbu želim mu svu sreću, a ako se ja odlučim na taj korak, javim vam rezultate brdski
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius

MOBING ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: MOBING ?   MOBING ? - Page 3 EmptyPet Feb 01, 2019 10:02 pm

bosankaa ::
Već par mjeseci se borim protiv istog.
U poslednja dva mjeseca je postalo previse mucno.
Biti "tampon zona" izmedju dvoje "nadredjenih" koji se ne podnose je nešto užasno.
Da nisam "odmorila" desetak dana, ne znam kako bi se zavrsilo ( po mene).
Jedno, samo gleda kako smjestiti nesto, a izigrava kako smo u super odnosima...Drugo... previse "ljubazno" da bih ga najradije poslala u tri lijepe...
Nema tu "borbe" ... dodjes u takvu situaciju bilo kakvog maltretiranja, sklanjaj se!Cuvaj sebe...svoje zivce!
Samo da mi prodje Op i da se vratim sa bolovanja, znam sta mi je ciniti vikend
Ovo nisam razumeo ? Da li si "direktna žrtva" ,tj ,ti trpiš posledice međusobne netrpeljivosti "nadređenih" ,pa se lomi na tebi ,ili dobijaš samo delimičnu "porciju" ,u zavisnosti kako jedno ili drugo oceni kome si" sklonija" ? 

justicija ::

Posebno je to slučaj kada se javite psihologu ili neuropsihijatru (u to sam se uvjerila na ličnom iskustvu). To je početni materijal za tužbu za mobing.
Navešću ti primer Banje Junaković ,Apatin .Preko 20 zaposlenih raznih profila je dalo otkaz i istovremeno tužilo (SNS ) direktoricu za mobing .Dokaza koliko hoćeš . Više od polovine je zatražilo profesionalnu pomoć psihijatra .
"Pravno" se nije desilo ništa ,jer se "predmeti" vuku po fijokama (SNS ) sudija . Verovatno -do zastarevanja . 
"Medicinski" -još manje . Psihijatar je naravno napisao da je "stanje nastalo usled stalne presije na radnom mestu" ,ali niti ima načina da dokaže ,ima samo "reč" pacijenta ,niti želi da "dokazuje" da je "okidač" u stvari baš postupak određene osobe u određenoj situaciji ? 
Jer pritisak ,stres , ponižavanje na razne načine ,zaključno sa platom za taj posao ,trpimo svi? 
Za takve stvari nema svedoka ,ordinacija nije sudnica ,a i kada ima svedoka -iz straha niko neće da svedoči. Na njemu je da samo da isključivo stručno ,medicinsko mišljenje ,a ne da se bavi "pravnim procesom" . 
Time se vraćamo na prvu i poslednju rečenicu tvog posta -teško ,gotovo nemoguće dokazati .
Strah je najveća "omerta" .
Nazad na vrh Ići dole
justicija

justicija

MOBING ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: MOBING ?   MOBING ? - Page 3 EmptyPet Feb 01, 2019 11:02 pm

Svi se mi manje više susrećemo sa mobingom na poslu. Ja iz tog razloga podigoh temu na kojoj se nije pisalo od aprila prošle godine. Ako si zainteresovan šefe mogu ti i ja pričati kako trpim mobing?
Dokazivanje mobinga se vrši uz pomoć svjedoka (koji se najčešće ponovo zbog mobinga plaše da svjedoče) i sa ljekarskim uvjerenjima, tačnije nalazima sudskih vještaka. Karton kod ljekara je uvertira i polazna tačka za vještaka koji će dokazati da se radi o mobingu, tačnije o njegovom uticaju na emotivni i psihički život žrtve. I ne, ni slučajno mi ne pokušavaj prodati priču kako ljekar nema uticaja! Što se tiče ladica u kojima stoje predmeti i po njima se ne poduzima ništa, postoje ombudsmani za ljudska prava koji kao što rekoh izuzetno prate predmete diskriminacije, postoji mali milion nevladinih organizacija, postoje urgencije preko ministarstava, predstavke, postoji besplatna pravna pomoć od strane sindikata, znači ima načina. Da je teško, jeste, ali ima načina.
Kao što svi znamo da je more korumpiranih ljekara koji su skloni primanju mita, tako isto znamo da ima i poštenih ljudi koji rade svoj posao. Ista stvar je i sa pravosuđem (a i sa bilo kojom drugom sferom u društvu), među morima loših mora biti neko i pošten.
Nazad na vrh Ići dole
savo

savo

Datum upisa : 21.03.2014

MOBING ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: MOBING ?   MOBING ? - Page 3 EmptyČet Mar 07, 2019 3:42 pm

Da bi se borilo protiv mobinga prvo treba znati šta sve spada u mobing:

gnorišu Vas na poslu.
uskraćuju Vam važne informacije
dobijate zadatke koji su daleko ispod Vaših profesionalnih sposobnosti
zatrpavaju Vas poslom koji je nemoguće urediti za zadatu period vremena
neopravdano Vas optužuju za propuste
ogovaraju Vas i omaložavaju vaš rad
prete Vam otkazom i disciplinskim postupkom
ismevaju Vaš izgled ili privatni život
kontrolišu Vas mnogo više nego druge zaposlene.
ne pozivaju Vas na zajedničke sastanke
stalno Vas kažnjavaju, daju Vam niske ocene rada.
namerno Vam uskraćuju sredstva za rad
stalna promena radnih zadataka
ne daju Vam godišnji odmor i slobodne dane
ne pozivaju Vas na neformalna druženja kolega
dobijate poslove koji negativno utiču na Vas

Svedoci seteško nalaze,svi ćute i gledaju svoja posla, najbolje je sve to snimiti i tužiti. Sada bar nije teško nabaviti mikrofone i male kamerice
Nazad na vrh Ići dole
justicija

justicija

MOBING ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: MOBING ?   MOBING ? - Page 3 EmptyČet Mar 07, 2019 4:58 pm

Nije Savo teško snimiti, ali snimanje bez ovlaštenja je krivično djelo i tako pribavljen snimak ne može služiti kao dokaz na sudu.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius

MOBING ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: MOBING ?   MOBING ? - Page 3 EmptyČet Mar 07, 2019 7:56 pm

ЈА САМ ОВДЕ БОГ И МОГУ ДА ТЕ ПРЕМЕСТИМ ГДЕ ХОЋУ!

Помоћна радница у кухињи Бање „Јунаковић“, Нада Марић, како каже, ни сама тачно не може да се сети зашто се и како нашла на „црној листи“ директорице Драгане Мрђенов, али врло добро памти сва њена вређања, понижавања и шиканирања,због којих је на лековима за смирење и тренутно се лечи у дневној болници сомборског одељења неуропсихијатрије. Осим тога, пре два и по месецаје сачекало ново решење о премештају – у вешерај!
У исповести за Нове апатинске новине, наводи да за 12 година рада у Бањи никада није била на боловању, иако је била веома болесна и једва преживела веома тешку гинеколошку операцију, након које је упозорена да се чува дизања терета, упала, прехлада.
-Знала је то шефица кухиње и, кад су разговарале о прерасподели радних места, напоменула је то директорици, на шта јој је она само одбрусила „А шта ће јој бити ако дигне нешто тешко, ионако је све доле извадила!“. Шефица ми је пренела њене речи које су је, како је сама рекла, шокирале. Отплакала сам, али прећутала, шта ћу, треба ми посао, започиње Нада своју исповест.
Недуго након ових увредљивих речи, како каже, дошла је у прилику да упита директорицу како је, као доктор и жена, могла тако нешто да изговори.
-Уместо извињења, добила сам салву нових увреда, уз питање знам ли ја ко је она овде? „Ја сам овде Бог. Треба да ти буде јасно да мени овде не може нико ништа. И сутра могу да те преместим где ја хоћу“, одбрусила ми је, каже.
Ове речи су је, како каже, толико потресле и са високим притиском је, са бањске медицине, упућена на Хитну службу Дома здравља у Апатину, где јој је указана помоћ и саветовано боловање.
-Обратила сам се, писменом изјавом, Синдикату. Са још осморо колега, који су такође били изложени њеној свакодневној тортури. Уместо да добијем заштиту, наше изјаве су фотокопиране и предате директорици. Тек је онда почела права хајка, како лично, тако и преко неколико лажних профила на Фејсбуку, где сам називана свакаквим погрдним именима и тако, месецима. Све сам уредно копирала и предала у сомборско тужилаштво, које ево и после пола године, ћути. Ја сам и даље, углавном, на боловању, на лековима за смирење и сталним терапијама у дневној болници сомборске неуропсихијатрије.
Уз све ово, Нади је, пре око два и по месеца уручено и решење о премештају из кухиње у– вешерај! Колегесу је упозориле да је под сталном „присмотром“, да се прати шта ради и са ким и о чему прича. Такође, каже, сви су добили забрану да комуницирају са њом, по цену тога да и сами дођу на директорицину „црну листу“. Такође су упозорени да нико не сме да лајкује објаве суграђанина, који јој је својим писањем опасно стао „на жуљ“, јер ће бити санкционисани.
-Најстрашније је било кад је стала на врата кухиње и продерала се да ће нам контролисати све телефоне и тачно знати коме се жалимо на њу, због чега ћемо бити кажњени и, дословце, додала: „Нисте ни свесни са ким имате посла, п...а вам материна!“, каже Нада и закључује да је мали број радника Бање који није пустио сузу због директоричиних речи, али да већина и даље ћути, плашећи се њене одмазде.

Ј.Миљуш
MOBING ? - Page 3 Safe_image.php?d=AQDfScyMlnBq9Lfc&w=540&h=282&url=http%3A%2F%2Fwww.apatinskenovine.rs%2Faktuelnosti%2F888

-------
Isti akter ,SNS direktorka i radnik Banje Junaković imate OVDE  link

Nezvanično -oko 20 radnika je dobilo ili podnelo otkaz ,većinom su podneli i tužbu za mobing nadležnim organima .

Lokalna opozicija je pozvala na protestni skup ispred Banje Junaković ,sa samo jednim zahtevom -OSTAVKA .
Naravno- dozvolu policije nisu dobili ,te će se skup održati na trgu, u centru Apatina u utorak 12. marta 2019.godine u 15 i 30.

Poznato je koliko ja ne "volim "ni SNS ,ni njihovu bahatost ,ni kojekakve neuke kreature  i kriminalce  koje oni postavljaju na "funkcije",no moram biti realan ,a ne ostrašćen .Znači -realno ,niko ne sme da se tako obraća bilo kome ,pa da je predsednik države lično .Za to bi se moralo odgovarati -ma ko da je u pitanju .

No, ono što meni "bode oči" -radi se isključivo o "nemedicinskom osoblju" ?

Ako je ona takva -kako to da niko od "medicinara" nema problem sa njom ?

Teško da jedne "gladi" a druge "satire" ,ako je "takva" ,tako da bi se morala čuti i "druga strana",pa makar bila i "SNS kadar ".

Opet ,da budemo realni ,u istoj "firmi" su smenjena već 2 direktora ,i oba su bila "SNS kadar" ,a smenili su ih oni koji su ih "postavili" ,bez ovakvih "žalbi" i skupova građana ?
Biće da je slučaj kompleksan ,i rešenje ipak mora da bude pod fer uslovima .
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius

MOBING ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: MOBING ?   MOBING ? - Page 3 EmptyUto Dec 10, 2019 10:59 am

Zaposleni ,slažemo se ? brdski

MOBING ? - Page 3 78583555_771044743413701_448383259873640448_o.jpg?_nc_cat=109&_nc_ohc=rdCu7wojI9cAQm9IpO5IdF42Ft0HJk_r2Sgei0iDauqpvSEFlX98XtqRA&_nc_ht=scontent.fiev1-1
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

MOBING ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: MOBING ?   MOBING ? - Page 3 Empty

Nazad na vrh Ići dole

MOBING ?
Nazad na vrh 
Strana 3 od 3Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: ŽIVOT I PRIKLJUČENIJA :: PORODICA /DOMAĆINSTVO :: POSAO /KARIJERA-
Skoči na: