DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
IMATE LI  (još) GRAMOFON? BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-

PrijemPORTALTražiRegistruj sePristupi

Delite

IMATE LI (još) GRAMOFON?

Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2, 3, 4, 5  Sledeći
AutorPoruka
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius

Godina : 59

IMATE LI  (još) GRAMOFON? Empty
PočaljiNaslov: IMATE LI (još) GRAMOFON?   IMATE LI  (još) GRAMOFON? EmptyPet Apr 17, 2009 10:37 am

Gramofon....to nije bila samo sprava za slušanje muzike (pored skupih i nedostupnih magnetofona i pre masovne pojave kasetofona ) to je bila institucija .
[You must be registered and logged in to see this image.]

Od onih čeških mono SUPRAPHONA , do čuda 80 tih TOSCE 20........stereo   :cheers: Naravno da su nam svetske marke bile nedostupne , ali vremenom su se počeli pojavljivati Marantzi, Kenwodi i drugi , i tako smo ušli u svet hi-fi-a preko dijamantske igle.

Imati dobar gramofon je govorilo o čoveku i bilo isto toliko bažno kao danas imati skuter u mladim godinama . Sve je bilo ritual ...vadjenje ploče iz omota , čišćenje od prašine , skidanje elektriciteta , sve do trenutka spuštanja igle u brazdu vinila (nikako rukom, liftom ručice)
Kada neka ploča počne da preskače , vilo je ravno katastrofi ....

Ideju za ovu temu sam dobio kada je klinac pitao "šta je to gramofon??? " , jer je odrastao u vremenu CD a ,čak i o kasetama ima samo neki maglovit pojam.

Zaprepastio sam se , kada sam tražeći po netu , shvatio koliko je gramofon još u stvari "živ" , koliko je velika berza ploča , igala, predpojačala , zvučnika , iako je tehnološki davno prevazidjen .

Kažu da ono blago šuštanje daje ipak još humanu komponentu muzičkom doživljaju koju je savršenstvo digitalne tehnologije uništilo.

Zato, da pričamo malo o grafonima. Da li ste ga imali , koja su vaša sećanja, koje i kakve ploče ste slušali, imate li ga još?

Poslednji izmenio Danubius dana Uto Jun 27, 2017 9:57 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Luckasta

Luckasta

Humor : :)
Datum upisa : 14.01.2008

PočaljiNaslov: Re: IMATE LI (još) GRAMOFON?   IMATE LI  (još) GRAMOFON? EmptyPet Apr 17, 2009 12:35 pm

Imamo....
to jest imali stari gramofon i muz zimus od dece dobije za Bozic novi gramofon,sa kojim se moze snimati na komp...E sada ne ocekujte , da vam neko tehnicki smotan kao ja objasni kako to tacno funkcionira..Ali znam da od prilike na taj nacin ide...
Volimo gramofon, posto imamo ogromnu kolekciju LP i singlica...
Lepo je sa dvd i cd slusati...ali nista nemoze taj sharm kvarne ploce da zameni:)))
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra

Godina : 60
Datum upisa : 20.06.2008

PočaljiNaslov: Re: IMATE LI (još) GRAMOFON?   IMATE LI  (još) GRAMOFON? EmptyPet Apr 17, 2009 12:55 pm

Vjerujes li da se pocinjemo vracati gramofinima,vidim ovdje po prodavnicama jedino ploca nema.
Imala sam svojevremeno kolekciju kao jedan prosjecan disko klub,a u nase vrijeme je bilo da kad imas rodjos,svi ti donose ploce na poklon.
To je bila strava,kao da gledam i sad omote longplejki i singlica a bilo je tu svega,najvise roka.Ostalo negdje u vremenu,nema vise ali uvijek se rado sjetim,sa nostalgijom.

.
[You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Oci-ANDJELA
Anđelina
Oci-ANDJELA

Datum upisa : 08.06.2008

PočaljiNaslov: Re: IMATE LI (još) GRAMOFON?   IMATE LI  (još) GRAMOFON? EmptyPet Apr 17, 2009 1:16 pm

Imam i jos uvek moze da radi ali ga ne koristim..Pored njega imam i dosta ploca koje su takodje jos za upotrebu i koje cuvam kao oci u glavi..
Nekad samo razgledam ploce i setim se nekih lepih vremena iz mog detinjstva. Rado bih se vratila da mogu:)))..
Nazad na vrh Ići dole
montoya
NR .1 foruma
NR .1 foruma
montoya

Datum upisa : 09.02.2008

PočaljiNaslov: Re: IMATE LI (još) GRAMOFON?   IMATE LI  (još) GRAMOFON? EmptyPet Apr 17, 2009 1:20 pm

dosla tetka po gramofon i odnela ga:)))

Ludosti učinjene u mladosti ne može nadoknaditi sva mudrost u starosti.
..
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA
Kijara-brm

Godina : 40
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

PočaljiNaslov: Re: IMATE LI (još) GRAMOFON?   IMATE LI  (još) GRAMOFON? EmptyPet Apr 17, 2009 1:58 pm

nemam... cat
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius

PočaljiNaslov: Re: IMATE LI (još) GRAMOFON?   IMATE LI  (još) GRAMOFON? EmptyNed Dec 06, 2009 11:35 am

Nekada se za rodjendan poklanjala ploča . Još u moje vreme jednocifrenih rodjendana -to je bio singl, LP nije ni bilo. Tj, bilo je-ali iz inostranstva. Tek tamo 70 tih su se pojavile malo masovnije , pravio je Jugoton i Suzy iz Zagreba . Ova prva kuća je bila više "državna" , ali ova druga....ta je uvela rock na široka vrata u Yu . Bila je neka kombinacija , uplati se neki novac , i onda stigne poštom paket sa jedno 30 singlova -ali ne znaš šta ces dobiti . To je bilo nešto...otvaraš paket -a ono unutra Stonsi....ili te zeznu pa dobiješ Andy Wiliamsa i Barry Manilowa .

No sada je nešto trend povratka ploča izgleda , jer se omladina nešto mnogo raspituje "imaš li još one tvoje ploče "A imam ...bar još 200 komada , a imam, još uvek, i gramofon .
Nazad na vrh Ići dole
SunStorm

SunStorm

Godina : 35
Datum upisa : 04.12.2008

PočaljiNaslov: Re: IMATE LI (još) GRAMOFON?   IMATE LI  (još) GRAMOFON? EmptyNed Dec 06, 2009 3:12 pm

Naravno da imam, trenutno bas taj model iz Danijevog prvog posta. Radi se o Dualu CS 505 MkIII Audiophile Concept-u. Negde 85-86. godine bio best-buy u svojoj klasi. Moj primerak je kompletno restauriran (svejedno je bio kao nov), rucica remontovana (lezajevi), kais, dampiran plint i baza. Jos da padne plutani met (mat) svojerucne izrade i bice zmaj u svojoj klasi.

Pre njega je bilo i RIZ Turandota (jedini RIZ gramofoni koji su licili na HiFi gramofon), Technicsa...

Zavisno od produkcije, zvuk gramofona ume da zadivi, pocev od basova, pa sve do visokih tonova. Gramofonski zvuk karakterise toplina, a bogami i detaljnost (pogotovo sa finijim iglama - elipsoidne, biradijalne, Shibata, Fineline itd). Naravno, skup je to sport. Racunajte da samo nova zvucnica (budzet klase, sa elipticnom iglom) kosta oko 65-70 eura (kao moj Ortofon i Grado).
A gde su same ploce... Deo ploca mi je Dani ustupio prosle godine (30-ak komada), a ja sam bio uporan i povecavao kolekciju. Za divno cudo, samo nekoliko Danijevih ploca preskace. Ostale su posle ciscenja bile odlicne (jos jednom - hvala). Trenutno brojim preko 120-130 vinila, naravno LP-a. Ne skupljam smece, samo ono sto slusam - znaci dobro ocuvani vinili probranih zanrova, sto licence, sto originalna strana izdanja. Ciscenje i pranje, antistatik cetke i pravilno lagerovanje se podrazumevaju.

Evo slike mog setup-a (gramofon je na vrhu, u paketu sa glavom Ortofon 510 MkII): [You must be registered and logged in to see this link.]

Da se nadovezem na tendenciju omladine da se vracaju gramofonima - ne spadam u tu kategoriju. Klincima koji gramofon uzimaju samo zbog impresioniranja devojaka ili drugova je dobar svaki gramofon. Nazalost, tako i zvuce ti impresionisticki gramofoni. Dobar gram se retko gde moze cuti. Zvuk jeftinih gramofona je inferioran u odnosu na audio kasete, kamoli u odnosu na kompakt disk.
No, jednom prilikom mi je gramofon bukvalno uguran u kola sa idejom da probam da ga slusam. Od tada (hvala kolegi na ideji) slusam ploce i uzivam. Na plocama se moze naci ono sto nikad nije izaslo u cd-da formatu (izuzev ocajnih remastera). Kao sto mozete videti iz prilozene slike, slusam sve osim radija. Radio prijemnik nisam ni povezivao - komsija ima piratsku radio stanicu, pa tesko sta i da uhvatim od radio difuznog programa.

Moj san je Thorens TD 160, kojeg bih restaurirao i upgrade-ovao u jako ozbiljnu spravu.

Ako neko ima nedoumica oko gramofona, voljan sam pomoci. Odlican sajt za ljubitelje vinila i gramofona: [You must be registered and logged in to see this link.] .
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous

PočaljiNaslov: Re: IMATE LI (još) GRAMOFON?   IMATE LI  (još) GRAMOFON? EmptyNed Dec 06, 2009 3:23 pm

Kod ćaleta imam puno ploča a i gramofon, koji mislim da nije u ispravnom stanju. Sad ste me zaintrigirali. Moram da proverim. :=)
Nazad na vrh Ići dole
dejan

dejan

Godina : 41
Humor : :)))))
Datum upisa : 16.11.2009

PočaljiNaslov: Re: IMATE LI (još) GRAMOFON?   IMATE LI  (još) GRAMOFON? EmptyNed Dec 06, 2009 3:26 pm

Da imam,dva "iskrina" i jedan "philips" kao i moju zlatnu kolekciju od 457 ploca,

to je jos uvek ne prevazidjena stvar koja moze tako da opusti i vrati u one stare

dobre dane kad se muzika stvarala da se slusa a ne da bi zaradjivala pare.

Nista lepse od suma igle koja klizi preko ploce.

mjuza
Nazad na vrh Ići dole
SunStorm

SunStorm

PočaljiNaslov: Re: IMATE LI (još) GRAMOFON?   IMATE LI  (još) GRAMOFON? EmptyNed Dec 06, 2009 3:45 pm

Evo jos slika mojih sadasnjih i bivsih tabli (turntable-a):

RIZ GM 5010 (kao i svaki RIZ uredjaj,klon poljske UNITRE)

RIZ GM4010

Technics SL-20

Dual CS505-Mk3 (slikan kod prethodnog vlasnika)

Da prikazemo i jos neke, koje bih rado posedovao:

Thorens TD 160

Technics SL-1200/1210 MkII (inace, proslavljen kao DJ gramofon, posto je izdrzljiv kao traktor)

Nazad na vrh Ići dole
doctorr67
NR .1 foruma
NR .1 foruma
doctorr67

Humor : Onaj koji napravi gresku, a ne ispravi je - cini i drugu gresku!!
Datum upisa : 20.12.2007

PočaljiNaslov: Re: IMATE LI (još) GRAMOFON?   IMATE LI  (još) GRAMOFON? EmptyPet Dec 18, 2009 1:09 pm

imam magnetofon trakash sharp iz 1963...:))
Nazad na vrh Ići dole
SunStorm

SunStorm

PočaljiNaslov: Re: IMATE LI (još) GRAMOFON?   IMATE LI  (još) GRAMOFON? EmptyPet Dec 18, 2009 7:31 pm

I magnetofoni (a i kasetni dekovi) su retki koliko i gramofoni. Ja nemam trakas (a zeleo bih nekog Revox/Studer-a, Tandberga, Technicsa), tesko je doci i do traka (osim e-baya), ali posedujem dva deka: JVC TD-V1050 superdigifine (model sa vrha ponude JVC-a), kao i konfekcijskog Technicsa RS-B665. Za njih jos nekako i nadjem po koju novu metal ili hrom traku.

Kada se upare grem i trakas, padne lepa sesija snimanja... [You must be registered and logged in to see this image.]

Danas sam bas malo dotezao pivot lezaj rucke gramofona... Servisiranje i redovna kontrola podesenosti i ispravnosti gramofona je obavezna, ako zelite da ploce nadzive gramofon.
Nazad na vrh Ići dole
dejan

dejan

Godina : 41
Humor : :)))))
Datum upisa : 16.11.2009

PočaljiNaslov: Re: IMATE LI (još) GRAMOFON?   IMATE LI  (još) GRAMOFON? EmptyPet Dec 18, 2009 7:44 pm

imam i ja magnetofon ali samo dve tri trake z\a njega ali gramofona imam dva i oko 500 ploca i to mi i danas sluzi za razonodu i uzivanje mjuza
Nazad na vrh Ići dole
cojle
Zaštitnik seljačkih prava
Zaštitnik seljačkih prava
cojle

Humor : smešan samom sebi
Datum upisa : 09.08.2009

PočaljiNaslov: Re: IMATE LI (još) GRAMOFON?   IMATE LI  (još) GRAMOFON? EmptyPet Dec 18, 2009 8:09 pm

Tosca - samo za fraere! [You must be registered and logged in to see this image.]

Tosca-5. ili 10. je pre tridesetak godina bila statusni simbol.
Imati gramofon što sam menja poređane ploče - e, to je značilo biti glavna zvanica za sve žurke u širem kraju.
I Tosca i gazda su bili - draguljče! [You must be registered and logged in to see this image.]

Seljak sam pa umem i reč da probiram!
Nazad na vrh Ići dole
Kica/Praja
El virtuoso
Kica/Praja

Godina : 81
Humor : Filmovi Veljka Bulajića
Datum upisa : 04.12.2009

PočaljiNaslov: Re: IMATE LI (još) GRAMOFON?   IMATE LI  (još) GRAMOFON? EmptyNed Dec 20, 2009 3:52 am

Imam dual gramofon ali mi je igla otisla pa sam je jedva nasao (papreno je skupa) onda sam morao i pojacalo da opravim tako da me iskosta ljubav prema LP zvuku. Imam i gomilu ploca ali priznajem da ih slusam tek po jednom mesecno, nekako mi nisu vise prakticne i pod rukom, kratko traju ali volim pucketanje i neke stvari poput A nacional acrobat - Black Sabbath su neprevazidjene na vinilu !!!!!!!
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius

PočaljiNaslov: Re: IMATE LI (još) GRAMOFON?   IMATE LI  (još) GRAMOFON? EmptyNed Dec 20, 2009 11:36 am

Vrhunac kućne tehnike je tamo negde ranih 70 tih bilo imati radio-a u sklopu njega , gore, i gramofon. Naravno , sve je to bilo mono , i bilo je veličine današnjeg tv -a 55 -ice. Radio lampaš , a gramofon sa ručkom koja je pre bila ukras nego što je bila sredstvo za reprodukciju zvuka .Sećam se , u komšiluku su imali takav , i sećam se i repertoara onih par ploča-Nedeljko i Vasilija Bilkić, Safet Isović , Bora Spužić-Kvaka Naravno , singlovi na 45 obrtaja.
I NIJE IH MRZELO puštati svaka 3 minuta ponovo do krajnjih granica izdržljivosti onog jedinog zvučnika od 3 W , više se čulo pucketanje membrane nego izvodjač. A kada se ploča bukvalno "izliže" , tadašnji petoparac na ručku i teraj dalje Kako je to radilo ni danas mi nije jasno.
Nazad na vrh Ići dole
doctorr67
NR .1 foruma
NR .1 foruma
doctorr67

Humor : Onaj koji napravi gresku, a ne ispravi je - cini i drugu gresku!!
Datum upisa : 20.12.2007

PočaljiNaslov: Re: IMATE LI (još) GRAMOFON?   IMATE LI  (još) GRAMOFON? EmptyNed Dec 20, 2009 12:46 pm

cojle ::

Tosca - samo za fraere! [You must be registered and logged in to see this image.]

Imati gramofon što sam menja poređane ploče - e, to je značilo biti glavna zvanica za sve žurke u širem kraju.
I Tosca i gazda su bili - draguljče! [You must be registered and logged in to see this image.]

Nazad na vrh Ići dole
Radosav

Datum upisa : 08.02.2010

PočaljiNaslov: Re: IMATE LI (još) GRAMOFON?   IMATE LI  (još) GRAMOFON? EmptyPon Feb 08, 2010 8:51 am

Zdravo svim učesnicima teme o gramofonima. Interesuju me mišljenja o gramofonu Sovjetske proizvodnje KORVET 038 I DA LI GA NEKO MOŽDA IMA?
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous

PočaljiNaslov: Re: IMATE LI (još) GRAMOFON?   IMATE LI  (još) GRAMOFON? EmptyPon Feb 08, 2010 9:23 am

cojle ::
IMATE LI  (još) GRAMOFON? 2005-10-03_142132_954

Tosca - samo za fraere! IMATE LI  (još) GRAMOFON? 356467

I Tosca i gazda su bili - draguljče! IMATE LI  (još) GRAMOFON? 900975

Imala sam Tosku da li 5 ili 10, ne sećam se, od roditelja ostalo, a sada ne mogu da prežalim što sam je poklonila. Bolje bi bilo da sam poklon kupila, a Tosku zadržala, makar da imam jedno draguljče. Eh, mene IMATE LI  (još) GRAMOFON? 900975
Nazad na vrh Ići dole
Radosav

Datum upisa : 08.02.2010

PočaljiNaslov: Re: IMATE LI (još) GRAMOFON?   IMATE LI  (još) GRAMOFON? EmptyPon Feb 08, 2010 3:24 pm

Ovako izgleda gramofon koji me interesuje i koji se proizvodio u SSSR-u od 1983 do 1988 godine.[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius

PočaljiNaslov: Re: IMATE LI (još) GRAMOFON?   IMATE LI  (još) GRAMOFON? EmptyPon Feb 08, 2010 3:42 pm

Radosav ::
Ovako izgleda gramofon koji me interesuje i koji se proizvodio u SSSR-u od 1983 do 1988 godine.[You must be registered and logged in to see this image.]

HA ! Ne izgleda to uopšte loše , ruska varijanta Marantza , samo Rusi ne bi bili Rusi da ne stave nešto "masivnaja " -onaj kontra -teg , uh.....
Mislim da se to zvalo Regata , Korveta , tako nešto .....no , svakako ne treba podcenjivati Ti nisu sigurno štedeli na dijamantu za iglu , verovatno je neunistiva mehnika .
Nazad na vrh Ići dole
atlanta

Datum upisa : 12.03.2010

PočaljiNaslov: Re: IMATE LI (još) GRAMOFON?   IMATE LI  (još) GRAMOFON? EmptyPet Mar 12, 2010 9:50 pm

Imam Iskru 1003 i mozda ukupno trideset ploca!!!Kako je nekad bilo mogu da cujem samo od roditelja jer mi je tek 13 godina,ali i dalje vise volim zvuk i pucketanje ploce vise od CD-a.Roditelji su mi jos od malih nogu spustali gramofon sa regala jednom godisnje sve dog ga nisam oborio sa jedne niske komode.Mislili su da mu je ispala igla,ali sam tek pre koji dan sam skinuo gramofon i radi savrseno.Igla je i dalje na svom mestu.Svako jutro pre skole slusam John Travolta & Olivia Newton Summer Nights singl.I ako zivim u dobu narodnjaka tvrdim da je ROCK zakon!!!!
Nazad na vrh Ići dole
petar41

petar41

Datum upisa : 18.06.2010

PočaljiNaslov: Re: IMATE LI (još) GRAMOFON?   IMATE LI  (još) GRAMOFON? EmptyPet Jun 18, 2010 2:39 pm

Imam Magnetofon Grundig TK 245 Automatic ali nazalost od pre oko tri meseca nema tona, tako da 30-tak kotura traka sa mnogo snimljene muzike i z 60' i 7o' godina nemoze da se slusa. Napominjem da sam ga kupio novog 1969 god. kada je izasao kao vrhunski STEREO trakas. ali se tehnicko uputstvosa semomnegde zagubilo tako da niko od majstora ne zeli da se poduhvati popravke. Ukoliko neko zna ,ili poseduje uputstvo, odnosno elektro semu neka se javi.na [You must be registered and logged in to see this link.]
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius

PočaljiNaslov: Re: IMATE LI (još) GRAMOFON?   IMATE LI  (još) GRAMOFON? EmptyPet Jun 18, 2010 3:44 pm

petar41 ::
Imam Magnetofon Grundig TK 245 Automatic ali nazalost od pre oko tri meseca nema tona, tako da 30-tak kotura traka sa mnogo snimljene muzike i z 60' i 7o' godina nemoze da se slusa. Napominjem da sam ga kupio novog 1969 god. kada je izasao kao vrhunski STEREO trakas. ali se tehnicko uputstvosa semomnegde zagubilo tako da niko od majstora ne zeli da se poduhvati popravke. Ukoliko neko zna ,ili poseduje uputstvo, odnosno elektro semu neka se javi.na [You must be registered and logged in to see this link.]

Ovde imas uputstva a i šeme [You must be registered and logged in to see this link.]

Nema tona ? Pa možda je samo prljava glava bre ...malo vate i alkohola resi stvar . Vrlo moguce , stare trake se habaju na mikro-čestice i ne bih se cudio da je samo to.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: IMATE LI (još) GRAMOFON?   IMATE LI  (još) GRAMOFON? Empty

Nazad na vrh Ići dole

IMATE LI (još) GRAMOFON?
Nazad na vrh 
Strana 1 od 5Idi na stranu : 1, 2, 3, 4, 5  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: SVAŠTA NEŠTO :: SVAŠTARA-
Skoči na: