DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ? - Page 3 BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ? - Page 3 BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ?

Ići dole 
+11
Black Wizard
sonia
bosankaa
Sibila_
Danubius
Astra
AstrinaKomsinica
Samhain
brunolino
nada.nada
doctorr67
15 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2
AutorPoruka
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ?   MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ? - Page 3 EmptyPet Maj 15, 2009 3:58 pm

First topic message reminder :

Logično je da se mora govoriti jezik sredine, i vremenom sve više .

Desi li vam se, da kada želite da govorite maternji jezik-ne mozete se setiti neke reči ?

Govore li ga vaša deca?










MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ? - Page 3 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/

AutorPoruka
Gost
Gost




MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ?   MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ? - Page 3 EmptyNed Avg 13, 2017 1:27 pm

U vrijeme godišnjih odmora pun je grad (a i moje Lopare) gastrbajtera. Inače, nekad smo ih zvali "jugovići" a sad kad Juge više nema, stvarno ne znam kako bi ih zvala? Elem, razumijem ja da djeca imaju problem sa "našim" jezikom, ali ne razumijem one koji su otišli prije 15-ak godina da imaju problem izraziti se na maternjem jeziku. Ne postoji opravdanje za to. Mislim da je to najobičnije proseravanje.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre



Datum upisa : 19.01.2008

MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ?   MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ? - Page 3 EmptyNed Avg 13, 2017 2:17 pm

justicija ::
U vrijeme godišnjih odmora pun je grad (a i moje Lopare) gastrbajtera. Inače, nekad smo ih zvali "jugovići" a sad kad Juge više nema, stvarno ne znam kako bi ih zvala?  
"Ojrovići" .:brdski2:
Mi kažemo euro ,evrići ,"jevreji" .
Oni inzistiraju na "ojro " ... :brdski2:
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Gost
Gost




MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ?   MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ? - Page 3 EmptyNed Avg 13, 2017 2:21 pm

Danubius ::
 
"Ojrovići" .:brdski2:
Mi kažemo euro ,evrići ,"jevreji" .
Oni inzistiraju na "ojro " ... :brdski2:

Pa to može za ove što su u EU, ali šta ćemo sa onima koji nisu tamo? Kao npr. Švajcarska. U Loparama u julu i avgustu više CH tabla na autima nego domaćih.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre



Datum upisa : 19.01.2008

MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ?   MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ? - Page 3 EmptyNed Avg 13, 2017 3:02 pm

justicija ::


Pa to može za ove što su u EU, ali šta ćemo sa onima koji nisu tamo? Kao npr. Švajcarska. U Loparama u julu i avgustu više CH tabla na autima nego domaćih.
Frankopani ? :brdski2:
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Gost
Gost




MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ?   MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ? - Page 3 EmptyNed Avg 13, 2017 3:53 pm

Danubius ::
justicija ::


Pa to može za ove što su u EU, ali šta ćemo sa onima koji nisu tamo? Kao npr. Švajcarska. U Loparama u julu i avgustu više CH tabla na autima nego domaćih.
Frankopani ? :brdski2:

E moglo bi to, mada lokalni ih zovu "Švicarci", a oni se kao nešto ljute kad ih tako zovu :brdski2:
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma



Datum upisa : 20.06.2008

MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ?   MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ? - Page 3 EmptyNed Avg 13, 2017 10:12 pm

Svi smo mi samo dosadna dijaspora koja zauzme termine kod zubara i frizera a domorodacke zene bas zube rade u julu pa ne stignu jadne na red.
Ovo je velika istina i iskreno izbjegavam suvisne kontakte i polemike a govorim perfekt nas jezik....na zalost, primjetila sam da mi umjesto oprostite ili izvinite izleti mahinalno entschuldigung.....i bas me i ta jedna rijec nervira sto izleti prije pameti.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Gost
Gost




MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ?   MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ? - Page 3 EmptyNed Avg 13, 2017 10:20 pm

Bogami meni ne smetaju ti što dođu! Ja im se baš obradujem. Neke i ne vidim osim to na odmor kad dođu (a često ne dolaze svake godine). Nek su živi i zdravi, mnogi ovdje ne b mogli preživjeti da ne dođe dijaspora.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre



Datum upisa : 19.01.2008

MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ?   MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ? - Page 3 EmptyNed Okt 01, 2017 7:53 am

MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ? - Page 3 22046019_1092264524241666_808121947777089172_n

ludismeh tongue ludismeh tongue
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator



Datum upisa : 21.12.2008

MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ?   MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ? - Page 3 EmptyNed Okt 01, 2017 2:14 pm

Danubius ::
MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ? - Page 3 22046019_1092264524241666_808121947777089172_n

ludismeh tongue ludismeh tongue
Pre dve godine pa već zaboravile jezik.To je neka zahebancija,ali nije da nema takvih koji su otišli pre 10 godina pa frljaju pola naš ,pola strani engleski/nemački.
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
podbarac
Lala iz Bosne
Lala iz Bosne
podbarac


Godina : 68
Location : Novi Sad
Humor : Ta dašta
Datum upisa : 30.11.2012

MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ?   MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ? - Page 3 EmptyNed Okt 01, 2017 5:27 pm

Proseravanje kod naših , ćerka mi je 7 godina što u Švabiji što kod zeme , govori Nemački i Engliš i Srpki . nije zaboravila , normalno priča sa nama i u kući.










[You must be registered and logged in to see this link.]
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ?   MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ? - Page 3 EmptySub Dec 30, 2017 10:21 am

Mislim da sam najgori srpski nacionalista i jezički čistunac bila ona 2.5 meseca u Slovačkoj. I najgore čantralo i gunđalo kad je jezik u pitanju. Nauče tri reči i dva slovačka akcenta i onda krenu u proseravanja u razgovoru gde je čisto srpska ekipa. Ne jednom sam im odbrusila da govore srpski i da prestanu s proseravanjima kako oni kao znaju slovački jer to što rade je ruganje sopstvenom jeziku.

Druga stvar je bila kad smo u kombinovanom radnom okruženju slovački-srpski-ukrajinski sa dominacijom mađarskog (za neupućene Bratislava je do pre 150 godina bila glavni grad Ugarske pod imenom Požun) morali da se snalazimo i progovaramo neki kako sam ga ja zvala slovenski-esperanto.

Ne mogu da razumem tu potrebu da se ... pa bukvalno omalovažava sopstveni jezik da bi se dokazalo ... ne znam ni ja šta. Da si se asimilovao? Da si nešto više od onih koji još uvek govore ispravan srpski?










Došla je tiho i ušla u legendu  zlz
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ?   MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ? - Page 3 EmptySub Dec 30, 2017 11:01 am

ZoxZoja ::
Mislim da sam najgori srpski nacionalista i jezički čistunac bila ona 2.5 meseca u Slovačkoj. I najgore čantralo i gunđalo kad je jezik u pitanju. Nauče tri reči i dva slovačka akcenta i onda krenu u proseravanja u razgovoru gde je čisto srpska ekipa. Ne jednom sam im odbrusila da govore srpski i da prestanu s proseravanjima kako oni kao znaju slovački jer to što rade je ruganje sopstvenom jeziku.

Druga stvar je bila kad smo u kombinovanom radnom okruženju slovački-srpski-ukrajinski sa dominacijom mađarskog (za neupućene Bratislava je do pre 150 godina bila glavni grad Ugarske pod imenom Požun) morali da se snalazimo i progovaramo neki kako sam ga ja zvala slovenski-esperanto.

Ne mogu da razumem tu potrebu da se ... pa bukvalno omalovažava sopstveni jezik da bi se dokazalo ... ne znam ni ja šta. Da si se asimilovao? Da si nešto više od onih koji još uvek govore ispravan srpski?

Đe je ba zapelo? rasta
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ?   MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ? - Page 3 EmptySre Mar 06, 2019 9:52 pm

MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ? - Page 3 53630615_10156194302100878_7742014941468557312_n.jpg?_nc_cat=100&_nc_ht=scontent.fiev1-1










MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ? - Page 3 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ?   MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ? - Page 3 EmptyČet Jul 11, 2019 10:15 am

Mađarski nije slovački (kao iz prethodnog mog posta) pa da na slovenskoj osnovi razumem i eventualno progovorim. Tu moj lokal patriotizam dolazi do izražaja i ima velike koristi. Sedim u busu. Pogledam prema suprotnom prozoru kad tamo onaj alat da razbiješ prozor u slučaju opasnosti. I piše KALAPAČ (za neupućene tako se izgovara) AHA pa i mi tako zovemo tu spravu i njoj srodnu braću. Mada nas prisiljavaju da je oslovljavamo sa čekić. Ima još takvih primera gde one starinske skoro zaboravljene reči iz mog lokalnog dijalekta srpskog prepoznajem. Isuviše malo da bih progovorila mađarski ali ne osetim se baš izolovanom.











Došla je tiho i ušla u legendu  zlz
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ?   MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ? - Page 3 EmptyPet Jul 12, 2019 8:25 pm

ZoxZoja ::
 Sedim u busu. Pogledam prema suprotnom prozoru kad tamo onaj alat da razbiješ prozor u slučaju opasnosti. I piše KALAPAČ (za neupućene tako se izgovara) AHA pa i mi tako zovemo tu spravu i njoj srodnu braću.


Ima dosta tih reči koje su identične sa srpskima ,samo ih malo "pomađariš " akcentom . Recimo -soba, ašov, varoš, vašar, lopov, cipele, salaš, čardaš, čopor, mačka, punđa, sablja, čizma, bunda, kočija, gulaš.
Da ti kažem ovako -ako je moj sin ,bez znanja ijedne reči ,i bilo kakve komunikacije,pa i volje da uči,  "položio" u mađarskom konzulatu ,za par meseci ćeš ti, kao ozbiljna žena da govoriš mađarski najmanje na nivou A2 . Ima nekoliko fudbalera iz Apatina koji igraju tamo za neke seoske i nižerazredne klubove ,govore bolje nego ja ,veruj,a tamo su tek sezonu-dve. Ne brinem se ja za tebe.
A po temi :ja sam očiti primer nekoga ko zaboravi "maternji" .Sa 3-4 godine sam govorio odlično mađarski i nemački ,sad je to znanje prilično upitno .Kad ne pričaš godinama ,naravno da "ispari" .










MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ? - Page 3 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ?   MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ? - Page 3 EmptySub Jul 13, 2019 10:08 am

Aprpo ovih sličnih ili identičnih reči jedna mala anegdota. Ako neko sedište ne odgovara standardu vraća se kod majstora-smenovođe kojeg mi zovemo i šteler (jer mu je osnovni posao da šteluje tj podešava mašine na kojima radimo). Delovi se vraćaju na početne pozicije i ponovo ugrađuju. I dodaje on meni ram kojim baratam uz izraz "fogme". Ja onako zbunjeno gledam oko sebe. Zbunim i njega naravno jer ne zna kako da mi drugačije kaže "drži". Jer kod mene se fogme koristi u specifičnoj situaciji. Kad hoćeš da podstakneš kera da nekog napadne. U tih par sekundi nije mi bilo jasno otkud ker tu i zašto bi ga neko huckao da me napadne zlz













Došla je tiho i ušla u legendu  zlz
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ?   MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ? - Page 3 EmptySub Jul 13, 2019 7:16 pm

ZoxZoja ::
Aprpo ovih sličnih ili identičnih reči jedna mala anegdota. Ako neko sedište ne odgovara standardu vraća se kod majstora-smenovođe kojeg mi zovemo i šteler (jer mu je osnovni posao da šteluje tj podešava mašine na kojima radimo). Delovi se vraćaju na početne pozicije i ponovo ugrađuju. I dodaje on meni  ram kojim baratam uz izraz "fogme". Ja onako zbunjeno gledam oko sebe. Zbunim i njega naravno jer ne zna kako da mi drugačije kaže "drži". Jer kod mene se fogme koristi u specifičnoj situaciji. Kad hoćeš da podstakneš kera da nekog napadne. U tih par sekundi nije mi bilo jasno otkud ker tu i zašto bi ga neko huckao da me napadne zlz

Kaže se "fogd meg "(bukvalni prevod -uhvati ) Vojvođanski "fogme" nije ništa drugo nego srpski "drž* ga" kada su u pitanju "kere" zubic










MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ? - Page 3 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Sponsored content





MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ?   MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ? - Page 3 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ?
Nazad na vrh 
Strana 2 od 2Idi na stranu : Prethodni  1, 2
 Similar topics
-
» NovoslovenskiJ jezik
» srBski ili srPski jezik ?
» FRANCUSKI JEZIK - fraze i izrazi

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: GEOGRAFIJA PREBIVALIŠTA/ETNOSI :: DIJASPORA-
Skoči na: