DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
SUJEVERJE - Page 2 BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
SUJEVERJE - Page 2 BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 SUJEVERJE

Ići dole 
+15
Kijara-brm
Sibila_
ZezaM
AstrinaKomsinica
Samhain
veseljak 79
Smiljan01
Nut
determinanta
Lily
slatkicass
Storm_z
Luckasta
anja007
Danubius
19 posters
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptyPon Apr 28, 2008 9:30 am

First topic message reminder :

Da li pazite da vam crna macka ne predje put, da ne prolazite ispod merdevina, itd ? Da li ste i koliko sujeverni ?










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/

AutorPoruka
slatkicass
Frumos si de foc



Datum upisa : 10.10.2007

SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptyUto Avg 26, 2008 8:07 pm

A ja se baš volim vratiti po ''nešto''. Moja je baka govorila da se tada vraćaš po sreću ;)
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre



Datum upisa : 19.01.2008

SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptyUto Avg 26, 2008 8:19 pm

slatkicass ::
A ja se baš volim vratiti po ''nešto''. Moja je baka govorila da se tada vraćaš po sreću ;)
I u mojim krajevima se "ne valja" .kako kazu babe , vracati po nesto.....najvise su sujeverni , smejacete se , ali -pecarosi ! Ako ga sretnes kada je krenuo na pecanje-i pitas gde ide (sto je glupavo, jer vidis da nosi stapove ) ima ih koji se okrenu i vrate kuci-jer si ga urekao , hehehe Drugo je verovanje, ako sretnes SAMU zenu -isto pisi propalo za pecanje ...Eeeee, to vec ima logike, heheheh Poznato je kada se ide na pecanje, u zoru-a ako sretnes SAMU zenu-ne treba se mnogo pitati kakva je , i odakle ide ...a k...a ne donose sreću , hehehe ( e , sada ospite na mene....nisam ja to izmislio ! Sto se mene tice , nek ide gde i kad hoce ) :queen: SUJEVERJE - Page 2 98966
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
slatkicass
Frumos si de foc



Datum upisa : 10.10.2007

SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptyUto Avg 26, 2008 8:21 pm

Znači.....kad ideš na pecanje ti šorom po ćoškovima da ne sretneš nikoga.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre



Datum upisa : 19.01.2008

SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptyUto Avg 26, 2008 8:54 pm

slatkicass ::
Znači.....kad ideš na pecanje ti šorom po ćoškovima da ne sretneš nikoga.
.....neeeee......ja nisam sujeveran ....a na pecanje idem kada čujem da riba "ide" , naidju tako periodi kada svi hvataju na veliko.....nemam strpljenja za neki ozbiljan riblov Pa i da sretnem neku takvu "tetu" ...znas onu pesmu koja ima stih, o muzičarima "....ujutru ću s takstistima kući, i damama sumnjivog morala ", heheheh cyclops
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Lily
First Bride



Datum upisa : 12.09.2008

SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptyPon Apr 06, 2009 3:12 pm

danubius ::
I u mojim krajevima se "ne valja" .kako kazu babe , vracati po nesto.....najvise su sujeverni , smejacete se , ali -pecarosi ! Ako ga sretnes kada je krenuo na pecanje-i pitas gde ide (sto je glupavo, jer vidis da nosi stapove ) ima ih koji se okrenu i vrate kuci-jer si ga urekao , hehehe


.. jest, i kod mene je tako..

.. a sto sam volela da ih pitam... he he...
.. obicno mi kazu unapred, oni robolovci s kojima sam veoma dobra.. da ih ne zovem taj dan nikako.. hahahahhaaa..
.. ali naravno, uvek uradim ono drugo.. kad ih sretnem... sam moj sirok osmeh im govori da cu ih pitati kuda su krenuli.. ih ta toj ih tera na veeeeliku brzinu... ako su na bajsu, QQ.. kako li samo motaju te pedale.. :padapk8: :padapk8: .. rek'o bi co'ek da im ziFot zavisi od toga.. :padapk8: :padapk8:

.. pa se nemoj smejati, ta umiremo bre.. koliko nas god bude prisutno u tom trenutku..
.. neki kazu, kako imas srca.. ali u poslednje vreme kad sam u takvoj prilici ni ne govorim... he he.. samo se pocnem smejati... i to je dovoljno.. :padapk8: :mafiav6: :padapk8:
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre



Datum upisa : 19.01.2008

SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptyPon Apr 18, 2011 9:15 pm

Juče pomenuh kako mi nedostaju neki forumaši koji davno nisu bili ....

I danas se pojaviše i neki koji nisu bili mesecima ?

Da sam sujeveran.....svašta bih pomislio . :vampire: muncat :witch:
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Danubius
Čuvar Vatre



Datum upisa : 19.01.2008

SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptySre Apr 27, 2011 8:58 pm

Upravo sad na ulici ,put mi predje -jež.

Pravi ,živi jež , usred grada .

E da vidim ,zna li neko "značenje" u ovim sujevernim kontekstima ?

ps objašnjenja tipa *ebaćeš ježa se ne priznaju . booored
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
determinanta
Matematički kompleksna



Datum upisa : 06.01.2008

SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptySre Apr 27, 2011 10:14 pm

Danubius ::
ps objašnjenja tipa *ebaćeš ježa se ne priznaju . booored
Nećeš ti njega...možda će on tebe? :eee:
Nazad na vrh Ići dole
http://www.tagged.com/determinanta
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator



Datum upisa : 21.12.2008

SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptySre Apr 27, 2011 10:18 pm

hahahhahhahahhah..svaka čast draga.Ne da si me nasmejala,nego odvalila sam se... :rlol: :rlol: :rlol:
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Nut
Sky Goddess, Mother of the Gods
Nut


Godina : 43
Datum upisa : 23.03.2011

SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptySre Apr 27, 2011 10:28 pm

Danubius ::
Upravo sad na ulici ,put mi predje -jež.

Pravi ,živi jež , usred grada .

E da vidim ,zna li neko "značenje" u ovim sujevernim kontekstima ?

ps objašnjenja tipa *ebaćeš ježa se ne priznaju . booored
..

smehsmeh smehsmeh smehsmeh :rlol: :rlol: :rlol: ..
Padoh sa stolice od smeha ....jaooooo..ovo je najbolji post ove godineeeeeeeeeee..hahhahahahaha...hahhahha...

A jos Determinanta i Kijara ,..me ... :rlol: :rlol: :rlol: :rlol:

jaooooooo..ljudiiiiiiiii..mojiiiiiiiiiii... smehsmeh smehsmeh

JEZZZZ....divna zivotinjica... :heat:










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptySre Apr 27, 2011 10:46 pm

Pa ja rekoh da pitam ove naše vešt...pardon, gospodje , možda znaju....
A one tako , cccc...........
Pa budi ozbiljan na medju ovakvim narodom . zubbb










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptySre Apr 27, 2011 10:53 pm

Danubius ::
Pa ja rekoh da pitam ove naše vešt...pardon, gospodje , možda znaju....
A one tako , cccc...........
Pa budi ozbiljan na medju ovakvim narodom . zubbb


kakvo pitanje-takav i odgovor..Ajde važno da neko nekoga kerebeči.. :heat:










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptyUto Maj 03, 2011 12:39 am

Šta kaže sujeverje , kakav je znak kad ti crkne miš ? (od kompa , da ne bi neko opet bio bezobrazan ) Uzmem drugog....iskrivim one "bodljice" , neće ni taj ....sad se patim sa optičkim (koji ne mogu smisliti )
Dakle? Crk*o miš,sad će i tastatura , jedna nevolja ne dolazi sama, ili ? :witch:










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptyUto Maj 03, 2011 12:40 am

Tako kažu i ja verujem iz iskustva... SUJEVERJE - Page 2 153448










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Smiljan01

Smiljan01


Datum upisa : 19.11.2009

SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptyUto Maj 03, 2011 12:45 am

Sefe Dany, sto se sa tobom dogodi?, kada ti neka crna macka predje preko puta.... 55555
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptyUto Maj 03, 2011 1:41 am

Smiljan01 ::
Sefe Dany, sto se sa tobom dogodi?, kada ti neka crna macka predje preko puta.... 55555
Bar da jeste....i dve

[You must be registered and logged in to see this image.]










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Smiljan01

Smiljan01


Datum upisa : 19.11.2009

SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptyUto Maj 03, 2011 1:45 am

Nikad ti dosta jedna...Odmah neki strah ti se uvuce... Tipicno za sujevjerje... 55555
Nazad na vrh Ići dole
determinanta
Matematički kompleksna
determinanta


Godina : 65
Datum upisa : 06.01.2008

SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptyUto Maj 03, 2011 7:42 pm

Danubius ::
Dakle? Crk*o miš,sad će i tastatura , jedna nevolja ne dolazi sama, ili ? :witch:
Dok ne doakaš do tri, nema prestanka.
Dakle...miš, tastatura...komp?
:witch:
Nazad na vrh Ići dole
http://www.tagged.com/determinanta
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptyUto Maj 03, 2011 7:56 pm

determinanta ::
Danubius ::
Dakle? Crk*o miš,sad će i tastatura , jedna nevolja ne dolazi sama, ili ? :witch:
Dok ne doakaš do tri, nema prestanka.
Dakle...miš, tastatura...komp?
:witch:
Jezik pregrizla , veštice jedna :rlol:










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptyUto Maj 03, 2011 11:18 pm

mamo 72 korisnika na forumu: 13 Registrovanih, 4 Skriven i 55 Gosta :: 2 Provajderi

Ppp....i tako već par večeri ....

muncat










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptyUto Maj 03, 2011 11:22 pm

Imamo nove ekipe..A i ovih gostiju što ne pišu.Vide sad više izvana,pa smo im zanimljivi..Ali piše se više,pa su sad zaintrigirani šta oma ovde.A ovo RAJ..

Verovatno top teme..gde je flip glavni smajli i onaj q kojim mašeš... lol!

Ne statističi svuda-ima da nas urekneš-pa ćeš imati .... od pisanja.. Like a Star @ heaven










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptyUto Maj 03, 2011 11:44 pm

Kijara-brm ::


Ne statističi svuda-ima da nas urekneš
Broj novih članova :
03.Mai 2011 23.45 g 12


15 minuta do PONOĆI -eto i 13 tog
:vampire:
Pa ne budi sujeveran..... affraid










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptyUto Maj 03, 2011 11:49 pm

Aj se dogovorimo,ili ti van ili ja..
Da ne čuje zlo... :ironic: bom

Ovaj će da nas urekne..Baš navalio. ererere










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
veseljak 79

veseljak 79


Location : e sad
Humor : yes
Datum upisa : 02.05.2011

SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptyUto Maj 03, 2011 11:52 pm

\otkad ja dodjoh sve je krenulo na bolje,sto pre nedodje m.....mu :bub:
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptyUto Maj 03, 2011 11:57 pm

veseljak79 ::
\otkad ja dodjoh sve je krenulo na bolje,sto pre nedodje m.....mu :bub:

Zvala sam te/ali zabili se svi u farmu.A ona odvlači mnogo vremena.No sad ti manje igraš i eto,važno da si došao,i lepo ti sa nama.Rekoh ti ja..:))










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Samhain

Samhain


Datum upisa : 22.11.2011

SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Sujeverje - religija budala   SUJEVERJE - Page 2 EmptyUto Dec 20, 2011 6:39 am

Po definiciji, sujeverje (superstitio – lat) predstavlja skup nerazumnih verovanja o uzroku i posledici, odnosno ubeđenje da je budućnost uzrokovana određenim radnjama, a sve bez logične uzročno-posledične veze.

[You must be registered and logged in to see this image.]

U stvari, sva sujeverja su zasnovana na praktičnim razlozima. Svi narodi i zajednice još pre računanja vremena su imali svoje razloge da izmisle neku vezu između pojava u prirodi i posledica, iako zdravorazumska veza nikad nije pronađena. U svakom slučaju, broj sujevernih je neverovatnih 70 odsto, a u ostalih 30 odsto se ne ubrajaju oni koji nisu svesni da kucaju u drvo „da ne čuje zlo“.

Za svako sujeverje postoji priča ili legenda koja vam može pomoći da razumete zašto su ljudi povezivali pojave sa svojm srećom ili nesrećom. Najpraktičniji primer bi mogao biti predivni Olimp i njegove večne munje i sneg. Naime, čak i u letnjem periodu se mogu sa plaže u podnožju Olimpa videti grmljavina i tamni oblaci koji neprestano stvaraju utisak da se gore dešava nešto neljudsko. Kako stanovnici stare Grčke nisu mogli sebi da objasne zašto im je vruće a na 300 metara vazdušnom linijom su sneg i led, izmislili su čitavu religiju oko toga – moćni Zevs je taj koji nalaže da se elementarna nepogoda nikada ne završi. Tako su, dakle, objašnjavali ono što nisu mogli razumom da dokuče.

Kada bi se stanje na vrhu smirilo, pomislili bi da su oni nešto ispravno uradili i tako stvorili rituale koji se i danas proučavaju sa velikom pažnjom i koji izazivaju intrigu.

Postoje rituali koji nemaju dogmatski karakter ali mogu dosta da pomognu u sređivanju entropije modernog društva i pronalaženju rešenja za loše navike. Psiholozi smatraju da samoinicijativno nametanje rituala može dosta pomoći ako tražite (ili želite da povratite) mentalnu stabilnost. Ako kažete sebi da svake nedelje u 5 idete kod frizera, možete vremenom stvoriti utisak da vam to jako prija i razvićete disciplinu zbog koje ćete se osećati snažno i sigurno.

Rituali (sujeverja) na koje se najčešće oslanjamo su oni koji su se ukorenili širom planete i ne prave razliku među državama ili rasama. Da li ste se ikada zapitali zašto ne volite da prođete ispod merdevina ili zašto tražite detelinu sa 4 lista? Zašto ogledalo držite u rukama čvršće i pažljivije nego bebu? Onda ovako...

O petku 13. se zna dosta, ali možda se ne zna da je iz straha od broja 13 nastala fobija pod nazivom triskaidekafobija, i fobija od upravo petka 13. pod nazivom paraskevidekafobija. Zbog ovoga u Americi negde ne postoje 13. spratovi, 13. sedišta u autobusima, avionima i sl.

Japanci na ovo imaju odgovor sa brojem 4. Kod njih se reč „smrt“ izgovara kao i ovaj broj (shi) pa ga nerado koriste. Nikada ne poklanjaju stvari koje se sastoje iz 4 dela, a u firmama ne postoje vrata sa ovim brojem. Takođe, spratovi sa ovim brojem su obično prazni.

Ne volimo da prolazimo ispod meredevina jer su nekada osuđenike vešali o sedmu prečagu na merdevinama, a verovalo se da je smrt prelazna. Dakle, nemojte proći ispod merdevina ako vam je život mio. Takođe, u hrišćanstvu, merdevine sa tlom predstavljaju trougao svetog trojstva koje se ne sme narušiti. Dakle, izazivate sudbinu.

Verovanje da treba kucnuti o drvo „da ne čuje zlo“ ima korene u starom verovanju da duhovi žive u kori drveta i svako ko je dolazio da moljaka za nešto, morao je da ih prizove dodirivanjem kore. Ako bi im se želja ispunila, dolazili bi ponovo da kucnu o drvo kako bi se zahvalili i javili duhovima da je želja uslišena. Da ne bude sve tako sjajno, na ovo se nadovezuje i sledeće verovanje – oko drveća u šumama su živeli loši duhovi koji su bili ljubomorni na srećne ljude i da te zle duše ne bi čule želju i pobrinule se da se ne ostvari, ljudi su kucali po kori kako bi poremetili koncentraciju duhovima, odnosno, da bi im zaglušili uši.

Još jedno rasprostranjeno, možda i najupečatljivije verovanje je ogledalo koje donosi 7 godina nesreće ako ga slomite. Neko bi rekao da se razbilo ogledalo isto kao i tacna, ali ovo je u nekim krajevima (čak i u Srbiji) vrlo ozbiljna kletva. Kako postoje sujeverja i kletve koje su samoostvarive, ne bismo se igrali sa ovim.

Pre nego što su postojala ogledala koja možemo razbiti, ljudi su se ogledali u vodi. Svoj odraz su posmatrali kao svoj alter ego, i svako narušavanje harmonije u refleksiji bi, po njima, moglo da povredi i ličnost.

Stari Rimljani su verovali da se duša obnavlja na 7 godina, a ako bi neko razbio ogledalo (da bi ga razbio, mora da mu bude blizu da vidi svoj odraz) znači da je ubio i svoju dušu i morao je ponovo da čeka 7 godina kako bi mu se duša zacelila. Još uvek se ne zna da li su zbog toga ogledala nekada bila tako skupa i toliko zaštićena.

Japanci na skoro svaki ritual koji poznajemo imaju svoju repliku, ali njihove varijante uglavnom podsećaju na smrt, zašto je to tako, ne znamo. Oni ne vole da im glava bude na severu kada spavaju jer se tako polažu tela u grob; sakrivaju palčeve kada vide pogrebna kola; izbegavaju da čine ono što se radi na sahranama (mi ne nosimo cveće okrenuto negore jer se tako nosi na pogreb). Međutim, od svih sličnih, Japanci su malo i preterali – oni veruju da ako legnete odmah nakon jela, postajete krava.

Da li znate da nesvesno učestvujete u prenošenju sujeverja samo zato što su vam rituali poznati? Kada izađete iz kuće i zaboravite nešto, kažete nekome ko je sa vama da ne valja da se vratite. Pa sve i da vratite (i, po verovanju, odsedite nekoliko sekundi na stolici), pomažete održanju ovih nelogičnih ideja.

Hvatamo se za dugme kada vidimo odžačara, majke prosipaju vodu kada krećemo na ispit, kada vidimo trudnicu uštinemo nekoga pored sebe. Zašto bismo, zaboga, štipali nekoga kada vidimo ženu koja nosi dete u stomaku?

Za sedenje za stolom postoje najraznovrsnija verovanja. To datira odvajkada jer je porodica kao primarna društvena grupa oduvek cenila zajedništvo i pravila njegovog očuvanja. Tako da za stolom, u suštini, ništa osim jela ne treba raditi. Pa tako je zabranjeno pevati jer će vam muž biti lud. Ne znam kako se odražava na muškarce ili na one koje nemaju nameru da se udaju, ali tako kaže narod.

Zatim ne valja sedeti na ivici stola jer se dama nikada neće udati. Nož ne sme da se okreće tako da mu oštrica bude nagore jer to vuče nesreću (možda će se neko poseći). Hleb nipošto ne sme da okrene naopako jer to priziva svađu, ali ne valja ni ostavljati hranu u tanjiru jer to priziva svađu u porodici u kojoj obedujete.

Kada kažete „na zdravlje“, a to svi govorimo, vi izbacujete zle duhove (kugu) iz sebe, a pošto je kuga odnela pola Evrope, želite mu blagoslov (na engleskom se kaže „God bless you“). Bog će ga sačuvati, mučenika, od sigurne smrti.

Da li znate da postoje i rituali koje svakodnevno koristimo a nemamo apsolutno nikakva objašnjenja, osim pretpostavki.

Tako šešir i cipele ne smeju da stoje na krevetu u kome neko spava, kišobran se ne otvara u zatvorenom prostoru, pokupite novčić sa ulice ako je pismo, ako je glava nemojte.

Rituala je toliko da ih je nemoguće sve opisati, a pogotovo pronaći im izvor. Možemo koristiti neke od rituala ako nam se čini da pozitivno utiču na nas ali isto tako možemo upotrebiti kritički um savremenog čoveka i odbaciti praznoverja i ideje od kojih se plašimo mraka ili jedemo na silu da ne bi ostalo ništa u tanjiru.

Takav jedan savremeni um je rekao da je sujeverje religija budala, a Karl Marks je rekao da je religija opijum za narod.

Mi smo, dakle, budale na opijumu.
Nazad na vrh Ići dole
http://soulmate.forumieren.com/
Samhain

Samhain


Datum upisa : 22.11.2011

SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptyUto Dec 20, 2011 6:48 am

Najčudnija sujeverja

Koliko puta ste videli da se neko uhvatio za dugme kada je video odžačara ili je u širokom luku zaobišao merdevine? Možda baš vi, pa čak i nesvesno imate običaj da kucnete u drvo kako bi vas sreća i dalje pratila. Nije mali broj ni onih koje su majke ispraćale na ispit uz prosutu vodu.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Iako se sujeverje shvata kao neopravdano verovanje u mnogim bolnicama i hotelima često ne postoji soba sa brojem 13. Koliko se broj 13 smatra baksuznim govori i podatak da mnogi svetski aerodromi nemaju piste, izlaze niti sedišta u avionu sa tim brojem.

Statistike govore da samo 30 odsto ljudi nije sujeverno. Evo nekoliko primera koji pokazuju u šta sve ljudi veruju.

Nož i novčić

Prema ovom verovanju prijatelj vam može dati nož samo ako mu date novčič, inače će se prijateljstvo prekinuti. Ako želite da očuvate prijateljstvo morate da platite.

Tri cigarete


Od kada se upaljač pojavio na tržištu, šibice su sve manje u upotrebi. Ipak, sujeverje je i dalje prisutno. Ako upalite tri cigarete istom šibicom to je predznak loše sreće. Znači, dve cigarete su prihvatljive. Tako ćete biti spašeni od loše sreće jedino ako u to ne računate rak pluća.

Časovnik najavljuje smrt


Ako se vaš sat koji odavno ne radi slučajni oglasi, možete se zapitati ko će umreti. Možda bi najbolje bilo da sprečite kletvu ako na vreme popravite sat.

Slomljeno ogledalo


Ako se ogledalo slomi samo od sebe, ne morate da brinete, ogledalo ne može da podnese vašu lepotu. Ipak, ovo najavljuje nešto mnogo gore. To znači da će neko iz vaše kuće umreti. Verovatno je ogledalo sposobno da vidi smrt kako šeta kućom, pa od silnog straha na kraju i pukne.

List koji pada

Vitamin C, tone grejpfruta, limuna ili bilo kog drugog voća nisu dovoljni da vas zaštite od prehlade. Dovoljno je da uhvatite list koji pada sa drveta. Ne morate praviti čaj od tog lista, dovoljno je da ga uhvatite i sreća je na vašoj strani.

Crna mačka

Prema ovom verovanju crne mačke donose mnogo sreće. Ukoliko mačka ide prema vama, mogućnost za sreću se uvećava, ali ako je udaljena od vas, sreća vas napušta. Još uvek nije utvrđeno koliko sreće vam može doneti ako imate crnu mačku kao kućnog ljubimca.

Slana supa

Ako je supa isuviše slana, to znači da je kuvarica zaljubljena. Naravno, dok onako mašta iznad šerpe, teško da će obratiti pažnju koliko je soli stavila u supu. Ovo ne mora biti sujeverje već vrlo realna situacija.

Tri galeba

Ne samo što sat i ogledalo predskazuju smrt, ista je situacija sa galebovima. Iako ćete uživati dok posmatrate ove prelepe ptice, to neće trajati dugo jer ćete čuti lošu vest. Ako galebovi lete iznad trga, izgleda da će loša sreća zadesiti mnogo ljudi. Možda je Fredi Kruger u gradu.

Vekna hleba

Nikada ne okrećite veknu hleba ako je pre toga parče već odsečeno, inače će vas pratiti loša sreća. Verovatno ovo zvuči čudno, ali je u pitanju sujeverje. Ili se ipak radi o nekom simptomu neuroze.

Tri osobe zajedno na fotografiji


Tri cigarete, tri galeba, sada i troje ljudi. Izgleda da broj tri nosi sa sobom više loše sreće nego broj 13. Ako se tri osobe fotografišu zajedno, verovatno će ona u sredini umreti prva. Izgleda da su slavni koji su mladi umrli poput Kurta Kobejna uvek bili u sredini kada su se slikali sa svojim fanovima.
Nazad na vrh Ići dole
http://soulmate.forumieren.com/
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptyUto Dec 20, 2011 1:02 pm

Mene umalo ne lincevase u Dalmaciji sto sam pripalila cigaretu na svijecu; kazu umrijet ce jedan morepolovac:))))
Nazad na vrh Ići dole
Lily
First Bride
Lily


Godina : 27
Location : .. majka Serbia..
Datum upisa : 12.09.2008

SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptyPet Dec 23, 2011 11:26 am

Ja dobih 13-tu platu.. jel da budem sujeverna i dogodine??? 55555 55555 moli :eee:
Nazad na vrh Ići dole
ZezaM
Prisutan Duhom
ZezaM


Datum upisa : 18.12.2011

SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptyPet Dec 23, 2011 11:29 am

Ja iz sujeverja nikada ne koristim isti prezervativ dva puta.
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptyPet Dec 23, 2011 11:33 am

Ja zbog sujevjerja nikad ne pišem post iza žena,
da me ne proglase "ženoljubiteljicom"...
smehsmeh
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptyPet Dec 23, 2011 11:37 am

Ma evo ja cu da razbijem maleri...pa nek budem ta zeno ljubicica.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Gost
Gost
Anonymous



SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptyPet Dec 23, 2011 11:55 am

migg
Ti moreš,s tobom "više vremena" provodim nego s mužem

smehsmeh
Nazad na vrh Ići dole
Sibila_
Zalutala Niotkuda
Zalutala Niotkuda
Sibila_


Datum upisa : 20.12.2011

SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptyPet Dec 23, 2011 12:00 pm

Čula ja da ne valja držati torbu na podu, nećeš imati para...I baš sam pazila...
Onda u nekom TV intervjuu, vidim, gospođa Zepter `ladno svoju brend tašnu, na pod pored stola...

Naravoučenije, ako si sujeveran nećeš imati posuđe pod svojim imenom...!!!










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptyPet Dec 23, 2011 12:10 pm

Iz sela Hardomilje


-Ako neposredno poslije ukopa kiša orosi grob uskoro će još netko umrijeti.

-Ukoliko kokoš stoji na jednoj nozi - led će.



Nazad na vrh Ići dole
Samhain

Samhain


Datum upisa : 22.11.2011

SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptyPet Dec 23, 2011 12:17 pm

Sibila_ ::
Čula ja da ne valja držati torbu na podu, nećeš imati para...I baš sam pazila...
Onda u nekom TV intervjuu, vidim, gospođa Zepter `ladno svoju brend tašnu, na pod pored stola...

Naravoučenije, ako si sujeveran nećeš imati posuđe pod svojim imenom...!!!

Ovo sam primjetila kako u Bosni mnogi drže do toga, ja u kafiću i spustim torbu pored nogu a drugarica skoro pa histerično je diže i stavlja na stolicu, a isto tako "pare idu niz vodu" ako se ostavlja poklopac od WCa dignut
Nazad na vrh Ići dole
http://soulmate.forumieren.com/
ZezaM
Prisutan Duhom
ZezaM


Datum upisa : 18.12.2011

SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptyPet Dec 23, 2011 12:20 pm

A zato mene zena viche sto zapishavam dasku...:zlz:
Nazad na vrh Ići dole
Sibila_
Zalutala Niotkuda
Zalutala Niotkuda
Sibila_


Datum upisa : 20.12.2011

SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptyPet Dec 23, 2011 8:02 pm

Pljunem sebi u nedra svaki put kad imam neke "nevaljale" misli...(sva sam zapljuvana... ) :eee:










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptyPon Jan 02, 2012 7:45 pm

Srećom pa nisam sujeveran ...inače ......pa šta reći....Postoji ono sujeverje -kakav ti bude prvi dan godine ,takva će ti biti cela godina .
Elem ...kod mene se pojaviše ozbiljni znaci da se začepila kanalizacija (što nije ništa novo ,dešava se svakih par godina -ima jedan šaht -čvorište gde se sastaju sve cevi iz dva stana ,i tu zna da od veš mašine prašak vremenom "okameni" )
Ako bi se tumačilo po sujeverju....biću u [You must be registered and logged in to see this image.] cele godine .
Doduše....to mi je jasno i bez "znakova" [You must be registered and logged in to see this image.]










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptyUto Jun 05, 2012 9:29 am

Poznato je da nisam ni sujeveran niti religiozan ,a mislim i da cela ta "teorija znakova" počiva na slučajnostima kojima mi dajemo značenje koje u stvari ne postoje . Međutim -ovo želim ispričati .
Na sahrani moga oca ,u trenutku kada je povorka skretala na jednom mestu -nekako je izašlo sunce iza oblaka ,i baš nekako iz te svetlosti je doleteo jedan snežno beli golub i sleteo na jedan visoki ,beli krst . Ostao je mirno tamo sve vreme dok je kolona ljudi prolazila (ja sam se osvrnuo poslednji put kada smo stigli do grobnice -stajao je još tamo )
Ovo nisam primetio samo ja -nego i drugi .Zvučaće sad zaista "onako" .no iza mene je išao neki moj rođak koji se aktivno bavi golubarstvom ,i on tvrdi da nije mogao da prepozna "rasu" ?
Žao mi je što me majka nije shvatila u tom trenutku -jer ona jeste religiozna i verovatno bi joj značio neki takav simbolizam (dobio sam "Sad ti je do golubova "-kao da su me ikada u životu zanimali golubovi ? Inače ,moj otac ih je godinama držao )
Naravno da ne verujem u "nešto više" ,ali kako god bilo ....bila je to upravo ovakva slika, pa neka je .......

[You must be registered and logged in to see this image.]










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptyČet Okt 23, 2014 7:31 pm

1. U Indiji veruju da su sunčevi zraci toksični tokom pomračenja i ne izlaze na ulicu dok se ne završi.

2. U Tajlandu mnogi muškarci nose medaljone u obliku penisa oko vrata kako bi privukli bogatstvo.

3. U Turskoj izbegavaju žvakanje žvake noću jer ga povezuju sa žvakanjem mesa mrtvih.

4. U srednjevekovnoj engleskoj se verovalo da će beba koju proture kroz točak za pravljenje sira imati uspešan život.

5. U Japanu veruju da će prolaznik pored groblja biti zaštićen od smrtonosnih sila ako stavi palčeve u džepove.

6. Nekada se u engleskoj verovalo da zelena salata izaziva sterilitet.

7. U Rusiji se veruje da ptičji izmet na krovu označava novac koji vas čeka.

8. U Britaniji su verovali da će nošenje žira unaokolo doneti mladolikost.

9. U Nigeriji veruju da će poljubac sa bebom u usta učiniti da ona balavi i kad odraste.

U Nigeriji misle da određeni poljupci roditelja mogu da ureknu dete


10. U Rusiji se smatra lošim znakom ako nosiš praznu kofu.

11. Često je verovanje da će prolazak pored koze doneti sreću jer one "upijaju zlo"

12. U Španiji smatraju da ćete, ako pojedete 12 zrna grožđa na Novu godinu, imati sreće.
 
13. Na Islandu smatraju da će pletenje pred kućnim pragom doneti dugu zimu.

14. U Srbiji misle da će prosipanje vode za dragom osobom njoj doneti sreću na poslu ili bitnom životnom događaju.
----
Znači da uzmemo tajlandski recept ?
Zatakneš "onu stvar" za uvo ,i nema da te zaobiđu novci ? smehsmeh 

I ono naše "prosipanje vode "....računa li se onda i ovo ? pisss










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptyPet Okt 24, 2014 12:42 am

3. U Turskoj izbegavaju žvakanje žvake noću jer ga povezuju sa žvakanjem mesa mrtvih.

-----------------------
affraid morbidno.

haha kakve gluposti.još smo mi super sa crnom mačkom,ogledalom ,prosipanjem vode.










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptySub Okt 01, 2016 10:26 am

Nismo sujeverni -ali je sigurno ,sigurno .
Bolje sprečiti -nego lečiti smehsmeh

[You must be registered and logged in to see this image.]










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptySub Okt 01, 2016 10:26 am

Nismo sujeverni -ali je sigurno ,sigurno .
Bolje sprečiti -nego lečiti smehsmeh

[You must be registered and logged in to see this image.]










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Gost
Gost
Anonymous



SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptySub Okt 01, 2016 2:16 pm

Danubius ::
Nismo sujeverni -ali je sigurno ,sigurno .
Bolje sprečiti -nego lečiti  smehsmeh  

[You must be registered and logged in to see this image.]

Jedino su Durex i abortus sigurni, mada sumLJam u prvog.

rasta
Nazad na vrh Ići dole
Kica/Praja
El virtuoso
Kica/Praja


Godina : 85
Location : Ladna Morava
Humor : Filmovi Veljka Bulajića
Datum upisa : 04.12.2009

SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptySub Okt 01, 2016 4:12 pm

U Rusiji i Poljskoj, čuti kikavicu je loš znak. Koliko puta je čuješ toliko godina života ti je ostalo u smutnim vremenima koliko dana.










Jedan poziv menja sve !
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptySub Okt 01, 2016 7:35 pm

Kica/Praja ::
U Rusiji i Poljskoj, čuti kikavicu je loš znak. Koliko puta je čuješ toliko godina života ti je ostalo u smutnim vremenima koliko dana.

Prodjoh svasta,pa i suzivot sa vrlo neukom zenom koja je puna straha i predrasuda,vjerovanja u ciribuciriba i tako to....jadnu sam shvatala jer je zavrsila 1 ili 2 razreda osnovne skole,elem,zivim pored sume i rijeke,logicno da ima svakakvih zivotinja,a taj dan doletje divan veliki djetlic i poce da kucka u drvo pod prozorom.Ova moja se izbezumi,ne smije ni da dodje do prozora da ga vidi,uz objasnjenje,ako okrene glavu na ovu stranu,neko ce u kuci umrijeti.
Ja ju posadim pred sebe i pitam ju....da li vjeruje da u Njujorku na primjer ljudi ne umiru.Ona kaze,pa ne,svuda umiru.Ali kako kad tamo nema djetlica ni drveta pod prozorom.
Majka mu stara,pa nece na Antarktiku kuckati djetlic kad ga tamo nema,a necemo ni mi svi odjednom poumirati jer to je njegovo staniste i kud da kucka nego u svojoj kuci.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptyPet Maj 05, 2017 7:36 pm

Tipični primer sujeverja (ili praznoverja ) ,a vezan je za sutrašnji Đurđevdan .
Evo trčim da berem kukureke ,ne bi li se obogatio .
jbt
---------

Današnji dan u srpskoj tradiciji je poznat kao Biljni petak i imamo za vas jedan "zadatak" - otiđite u prirodu, naberite što više cveća i biljaka! Ono danas ima veliku moć...ili, tako bar narod veruje.

U narodu se od vajkada veruje da biljke ubrane na ovaj dan imaju izuzetna lekovita svojstva. Zato mnogi danas odlaze u šume i polja kako bi ih nabrali, a narodni travari su naročito aktivni. U Šumadiji travu koja se kosi na današnji dan posebno ostavljaju i čuvaju da bude korišćena samo u posebnim slučajevima. Ona će se upotrebiti tek ako se stoka razboli, i tada će poslužiti kao lek.

Na današnji dan žene treba da pokose travu na najbližoj livadi i da je čuvaju preko cele godine kako bi im porodica bila zdrava i uspešna. Iz istog razloga, u nekim krajevima Srbije se bere maslačak, a prave se i venci od bilja koji se suše napolju i tek onda unose u kuću. U istočnoj Srbiji je rasprostranjen običaj da pre zore, po rosi, devojke odlaze u prirodu, umivaju se na izvoru, a potom beru biljke i korenje koji se kasnije tokom godine koriste za lečenje i spravljanje magijskih napitaka i afrodizijaka.

"Recept" za bogatstvo

Narod veruje da kukurek ubran na današnji dan ima naročito veliku moć i da pomaže u sticanju bogatstva. Zato su se od njega nekada pravili venci koji su stavljani ovcama oko vrata, ali je ovaj običaj danas mnogo "osavremenjen".

Potrebno je da uberete kukurek, a onda ga ispresujete u knjizi, udžbeniku ili čak i pod tastaturom. Ovi predmeti simbolizuju alatke koje pomažu u sticanju materijalnog bogatstva. Tokom večeri, treba ponovo otići na mesto gde je ubrana ova biljka, zapaliti vatru i čekati ponoć.

Tada se, priča narod u istočnoj Srbiji, na nebu pojavi kratka blješteća svetlost koja svakoga ko je vidi učini bogatim. Ipak, ako rešite da se upustite u sakupljanje ove biljke, obavezno na mesto odakle je iščupate stavite parče hleba. Tako ćete, veruje se, zemlji "platiti" za ono što ste iz nje uzeli.










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptyPet Maj 05, 2017 8:01 pm

Kukurek je zaštićen cvet.
Dobili bi po džepu,a ne u džep.  :948208144:










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Black Wizard
Crni Mag
Crni Mag
Black Wizard


Godina : 49
Location : Crne Dveri
Humor : S' vremena na vreme
Datum upisa : 15.12.2016

SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptyPon Maj 08, 2017 12:16 am

Pa dešava se da ne prođem ispod ukrštenih bandera ali to je više iz straha da ne padne nešto odozgo ... Inače, nemam tih problema. Najbolji seks u životu desio mi se u petak, trinaestog tako da je suvišno bilo šta više reći
Nazad na vrh Ići dole
http://huaweimods.boards.net
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptyPon Maj 08, 2017 12:28 am

Black Wizard ::
Pa dešava se da ne prođem ispod ukrštenih bandera ali to je više iz straha da ne padne nešto odozgo ... Inače, nemam tih problema. Najbolji seks u životu desio mi se u petak, trinaestog tako da je suvišno bilo šta više reći
To još nisam čula-za ukršene bandere.Daj objasni malo više. (pašće ti bip na glavu)










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Black Wizard
Crni Mag
Crni Mag
Black Wizard


Godina : 49
Location : Crne Dveri
Humor : S' vremena na vreme
Datum upisa : 15.12.2016

SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptyPon Maj 08, 2017 12:49 am

Kijara-brm ::
To još nisam čula-za ukršene bandere.Daj objasni malo više. (pašće ti bip na glavu)

Zato što su svuda sad uglavnom betonske bandere mada ima ih po Srbiji i dalje ... radi se o drvenim banderama koje stoje jedna u drugu. Jedna stoji normalno a druga kao oslonac pod određenim uglom i ispod možeš da prođeš. Inače, te drvene bandere su bile za telefon

Šta ja znam šta sve može da se otkači ...
Nazad na vrh Ići dole
http://huaweimods.boards.net
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptyPon Maj 08, 2017 12:54 am

Black Wizard ::
Kijara-brm ::
To još nisam čula-za ukršene bandere.Daj objasni malo više. (pašće ti bip na glavu)

Zato što su svuda sad uglavnom betonske bandere mada ima ih po Srbiji i dalje ... radi se o drvenim banderama koje stoje jedna u drugu. Jedna stoji normalno a druga kao oslonac pod određenim uglom i ispod možeš da prođeš. Inače, te drvene bandere su bile za telefon

Šta ja znam šta sve može da se otkači ...
Aha.Ja sam mislila da ima neku posebnu simboliku.
To mi više dođe kao fobija od tih bandera:)










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptySre Avg 09, 2017 5:18 pm

Jasno da jasnije ne može biti .
Negde u Srbiji . 

[You must be registered and logged in to see this image.]










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptySre Avg 09, 2017 9:49 pm

Danubius ::
Jasno da jasnije ne može biti .
Negde u Srbiji . 

[You must be registered and logged in to see this image.]
Jesu utabali putić  .  ludismeh Ja još uvek mislim da ima neka simbolika.Jbg ako nešto padne pašće i sa strane.










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Blebetalo

Blebetalo


Datum upisa : 08.01.2011

SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptyUto Sep 12, 2017 8:26 pm

Danubius ::
Jasno da jasnije ne može biti .
Negde u Srbiji . 

[You must be registered and logged in to see this image.]

Tuda idu biciklisti da se ne saginju ludismeh
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptyNed Avg 14, 2022 11:01 am



Sva naasa sujevjerja
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptyČet Apr 27, 2023 12:22 pm

Stvarno nisam sujeveran ? ALi mi crna mačka prešla preko "puta" -2 x .
A nemamo mačaka u ulici ? Komšijin pas zavija kao lud ?Ne izgleda na "dobro"










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Gost
Gost
Anonymous



SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 EmptyČet Apr 27, 2023 8:25 pm

Toliko sam sujeveran da ne dopuštam sebi ni da me zasvrbe yaya. zubic zubic zubic
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





SUJEVERJE - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: SUJEVERJE   SUJEVERJE - Page 2 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
SUJEVERJE
Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: DUHOVNOST I EZOTERIJA :: SA ONE STRANE STVARNOG :: PARAPSIHOLOGIJA /ALTERNATIVA-
Skoči na: