DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 9 BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-

PrijemPORTALTražiRegistruj sePristupi

Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)

Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 15  Sledeći
AutorPoruka
sonia
حبيبي
sonia

Godina : 46
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 9 EmptySre Sep 16, 2009 2:05 pm

First topic message reminder :

Bermudski trougao- Niš- Pirot- Vranje( preko Leskovac)- mesto gde se padeži gube i nestaju ! [You must be registered and logged in to see this image.]

Poslednji put izmenio sonia dana Sre Mar 21, 2012 9:52 pm, izmenio ukupno 3 puta
Nazad na vrh Ići dole

AutorPoruka
slatkicass
Frumos si de foc
slatkicass

Godina : 59
Humor : Smejem se, smeh produžava život pa ću duže uživati u njemu!
Datum upisa : 10.10.2007

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 9 EmptySub Maj 19, 2012 7:37 am

PEŠAČKI PRELAZ
(nepoznata reč)

Što bi rekja Šveđa mnogo sam se iznervirala, pritisak mi je po običaj ripnaja pa zamalka aparat da se pokvari, tolko sam se iznervirala. Pođem ti ja u Vranje da kupim na dete neki pištolji, deca naučili na rat pa si samo pištolji traživ. Ono u Vranje, ovija opštinari pustili dušu te pešački prelazi obeležili, al nema za koga. Sigurno se pitujete kako nema za koga?
Pa ete takoj, ubavo nema za koga! Nač narod si je naučija da ide po ulicu, jer trotoari su se pretvorili u privatna parkarališta, kafanske bašće, mesta za istovaruvanje drva, pijačne tezge I što ti ne. Što bi rekja Bora političar privatizacija je u naše Vranje uzela ma’.
Na pešački prelaz imas šansu da te akne neka gospođa što je vozačku od muža u tašnu turila pa misli da je na trke u Moncu posla, jes da taj ista gospođa ic gram mozak nema jer sirota ne znaje za što služi pešački prelaz, za znakovi da ne pričam. Semafor u Vranje je odavno postaja svetleća reklama, kude si vranjanci lepiv oglasi, plakate I žvakaće gume.
Vikav ako pređeš preko ulicu, a ne preko pešački prelaz plaćaš kaznu 1000 dinara! Ej plaćaš kaznu ako ne pređeš preko pešački? Al se niki neje dosetija da gi na vozači objasni zašto pešački služi, jer posigurno ti je da ideš po sred put, a` pređeš ulicu na pešački ko da si na odstrel turen, takoj kidišev kola na tebe. Ene mene pred robnu kuću zamalka da me pregazi gospođa sas poklonjenu dozvolu. Što znaje ona što je pesak? Ili što je kočnica?
I sve toj uz blagoslov od milicajci što prodavav zjala na centar, bs’ onija što gledav tablice, na koga kaznu da mu naplativ, jer od domaći ne smev, koj znaje čiji je toj sin ili ćerka, nećev ljudi da se zamerav, sve si u Vranje zavisi u koju si partiju, ako su te osetili da si protiv liniju, lele majke kazne ko pleva, ako si njihov, ma mož I ljudi na ulicu da gaziš, ima već koj će iz apsu da te vadi.
Samo ne znam, ako ne uopšte i primiv u tuj Evropu, ovija naši vozači kako će budev tretirani? Ko vozači ili ko teroristi? Ili će morav pa u školu da idev, al osnovnu, da naučiv prvo što beše kultura, vaspitanje, ljudskost, pa onda da gi pošaljev kude očnoga lekara jer samo slepci ne vidiv deca na pešački, a posle što se mene tiče može i otud Evropu da idev!
A pištolj na dete kupi, neka nauči dete bar da se brani, jer ovde samo s pištolj mož se od ološi odbraniš
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia

PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 9 EmptyNed Maj 20, 2012 2:37 pm

Ишли Аца и Сретко у шуму да берев печурке. И у јед'н ма' Ацу уапе змија за онуј работу. Сретко брго викне доктура с мобилан.
- Такој и такој Ацу уапа змија! Што да работим.
- Подвезати место уједа и исисати отров из ране, вика доктур.
Врне се Сретко куде Ацу и овај ће га пита
- А бе Сретко, што рече доктур?
- Рекја да цркнеш, мајке ти га!

[You must be registered and logged in to see this image.]

Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia

PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 9 EmptyNed Maj 20, 2012 9:08 pm

Vranjanci prisvojili leskovačke pesme

Na jugu Srbije nastale su mnoge ljubavne narodne pesme koje sa srpske muzičke scene nisu uspele da oteraju ni poplave folka i popa, ali sve one uglavnom se vezuju za staro Vranje i Vranjance. Međutim, malo je onih koji znaju da su neke od najpopularnijih, takozvanih vranjanskih pesama, poput "Dude, belo Dude", "Što si Leno na golemo" ili "Slavuj pile ne poj rano", nastale zapravo u Leskovcu i to još u tursko doba.

Stariji Leskovčani smatraju zapravo da su one vremenom istrgnute iz bogate ovdašnje muzičke riznice dobile razgranate melodijske oblike i uz neznatne izmene tekstova ponuđene pevačima koji su se njima proslavili.
- Leskovac je na taj način pokraden, ali ko nam je kriv što mi nismo prvi stigli do Staniše Stošića i Vasilije Radojčić - komentariše Branko Conić, pevač, profesor muzike u penziji i autor više pesama vezanih za Leskovac.
Conić, kao i Leskovčanin Stefan Cvetković, poznatiji kao doktor Ceci, koji sada živi u Beogradu, pričaju da je najveća krađa urađena kod takozvanih gradskih leskovačkih ljubavnih pesama: "Sadila Moma kraj Morave lojze", "Šareno pile po gori pejaše" i "More vraćaj konja Abdul Ćerim-ago", takođe nastale u Leskovcu, a njihove tvrdnje da je reč o autentičnim pesmama iz ovog kraja potkrepio je u svojoj knjizi "Narodne melodije leskovačkog kraja" i Miodrag A. Vasiljević. Knjiga je štampana 1960. godine pod pokroviteljstvom Srpske akademije nauka i Muzikološkog instituta iz Beograda.
Tako je, na primer, "Dude, belo Dude", ispevao Dušan Nikolić iz Leskovca, a pesmu "Da ima voda studena, Radule", koju je pevala Bilja Krstić u filmu "Zona Zamfirova", napisao Vladimir Cvetković iz Vlasotinca. "More vraćaj konja Abdul Ćerim-ago, Pišman ćeš da budeš" ispevao je Sotir-Tira Kapisazović, takođe iz Leskovca. No, za razliku o, zaista autentičnim vranjskim pesama, kao što je ona "Dimitrije, sine Mitre", u Leskovcu se gotovo ništa ne zna o likovima iz gradskih ljubavnih pesama, niti kako su one nastale. Postoje legende samo o nekoliko i to manje poznatih. Nekada veoma popularna pesma u leskovačkom kraju "Zašto Sike, zašto", piše Vasiljević, odnosi se na neku od slobodnijih Leskovčanki koja je često zalazila u turski miralaj (okružno načelništvo), na čijem se mestu danas nalazi Gradski muzej. Sika je inspirisala i Stanislava Biničkog da napiše jednu orkestarsku minijaturu. Conić misli da je Sika zapravo bila neka lepa i stasita Stana o kojoj je kao dečak slušao priče.
- Stanina majka bila je posramljena što joj ćerka odlazi pod begov šator i stalno joj postavlja isto pitanje - Zašto Sike, zašto!? Ona joj je na to odgovarala da mora da ide jer je beg zove kavu da mu kuva, vino da mu služi i lice da mu ljubi dok mu banda svira, a on uživa. Turci su nešto kasnije oterani iz Leskovca, a Stana-Sike je ostanala baba-devojka. Tako su naši stari pričali o toj pesmi koju je zapisao Dobrivoje Kapisazović - priča Conić.

Živa je i legenda o pesmi "Cveto, mori Cveto, Cveto mađijarke", nastaloj na osnovu patnje izvesnog Milutina koji je proćerdao poveće očevo imanje zarad ljubavi krčmarice Cvete. Zbog nje je, pored imanja, prodao i ono što mu je bilo najdraže - svog konja i na kraju je toliko osiromašio da nije imao šta da jede. No i pored tolikih žrtava, Cveta se nije dala Milutinu, pa je ovaj šetao tadašnjom turskom kasabom i kleo je naglas i nazivao je mađijarkom.
U zbirci Miodraga Vasiljevića nalaze se pedesetak sličnih pesama koje se danas pevaju samo u najužim krugovima.

Dude, belo Dude
„Dude, mori, Dude, belo Dude,
doma li si, Dude, sama li si,
doma li si, Dude, sama li si?“
„Doma jesam, ludo, sama nesam:
doma su mi, ludo, stara majka,
stara majka, ludo, i star tatko.“
„Ne se krši, Dude, ne se lomi,
gore dole, Dude, niz čaršija,
gore dole, Dude, niz čaršija.
Napravi me, Dude, načini me
suvo drvo, Dude, javorovo,
suvo drvo, Dude, javorovo.“
- Te stare leskovačke pesme pevam u užem društvu, sa prijateljima koji ih osećaju i razumeju leskovački melos. Ponekad se neka od njih čuje na Radio Beogradu kao arhivska pesma i to je sve. Dok sam aktivnije pevao po Beogradu nisam uspevao svoje slušaoce da ubedim da su one najpopularnije, takozvane vranjske pesme, zapravo leskovačke. Žao mi je što nismo uspeli da afirmišemo svoju pevačku baštinu - priča Cvetković, inače, otac poznatog glumca Svetozara Cvetkovića.
Profesor Conić ima slično iskustvo.
- Bio sam primoran da naslov leskovačke pesme "U Leskovcu nekad beše" promenim u "Na Dorćolu nekad beše" dok sam pevao u Beogradu - kaže Conić koji je i sam autor nekoliko ljubavnih i meraklijskih pesama, poput pesme "Mirjana".
Iako još sveža pesma, on ne želi da otkriva kako je nastala.
- Ja sam star i oženjen i o tome se ne priča - smeje se pevač u još dobroj pevačkoj formi.

Nazad na vrh Ići dole
montoya
NR .1 foruma
NR .1 foruma
montoya

Datum upisa : 09.02.2008

PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 9 EmptyUto Maj 22, 2012 2:09 pm

Jedan optimistički CV mladog Nišlije

Ime mi je _______________, od oca Djordjija iz Sjenice. Zivim u Nisu, u naselju Donja Vrezina, gde provodim svoje mladalacke dane.Navijac sam Niskog Radnickog, i to mi je jedina preokupacija u zivotu. Pored lepih zena naravno Rodjen sam 01.08.1986. Godine (jos malo pa mi rodjendan) u Boru, gde sam i zavrsio osnovnu skolu. Kasnije, odlukom svojom, i naravno pod uticajem svojih roditelja, presao sam u Nis, da izucavam medicinu, posto imam kucu, de mi zive majkini roditelji. Upisao sam Medicinsku skolu, smer Laboratorijski smer, zavrsio sve kako valja, sa vrlodobrim uspehom. Nedostatak motivacije utice na to da upisem Pravni fakultet u Nisu, de ne polazem ni jedan ispit, jer me je zivot takav kakav je, utakmice i stadioni povlace na drugu stranu. Sledece godine zbog putovanja u inostranstvo upisujem masinski fakultet, isto u Nisu, dobijam potvrdu da sam redovan student, i odlazim za Pariz. U Parizu mi inace zivi majka, pa tamo sticem uvid u zivot ljudi, koji nisu zatoceni u SrbiJi. Provodeci neko vreme kao radnik na gradilistima sirom Pariza, shvatam da je zivot bez otadzbine i domovine isprazan, i na negodovanje mojih prijatelja, vracam se u Srbiju, u Nis. Kasnije slede zanimljivi dogadjaji i putovanja sa mojim prijateljima sirom zemlje Srbije, zatim odlazak u Cesku, de smo pratili reprezentaciju, pre toga naravno Konstanca, nisam izostavio naravno ni Italiju, i sva desavanja u Djenovi. Jednom prilikom, kada je nas tim Radnicki gostovao Slogi iz Despotovca, sa nekolicinom prijatelja smo krenuli na jedno putesestvije po nasoj Bogom danoj zemlji, obilazeci manastire, i sve usputne seoske gostione. Bilo nam je predivno.

E sad da predjemo na stvari koje me zanimaju, i zbog kojih i pisem ovo. Vidim da nudite posao. Meni to treba, jer sam se zasitio rada na suncu sa beton, i sa armaturu, i da ne mogu da idem na bazen kad svi idu, jer radim kod ujaka na plac, de pravim betonsku galanteriju! Pa dajte molim Vas, covek mojih kapaciteta i intelektualnih sposobnosti, da radi sa beton? Nema nigde.. Cak ni na zapad, kome toliko stremimo sa danashnjom vladom. Naravno da ne bi radio svasta, zelim da mi kazete da li posedujete neko radno mesto u nekom normalnom domenu, da je u Nisu recimo, ili negde blize, da mogu da putujem i da pricam sa ljudima. Sposoban sam za sve. Lep sam decko, visok, zgodan, crn, i nosim naocare. Ne pijem mnogo, samo dva puta godishnje. Kad mi je rodjendan, i kad mi nije rodjendan! Imam divne prijatelje! Imam volju, zelju, i veeeliko srce da radim. Procitao sam dosta knjiga, cak me i zovu Hodajuca Enciklopedija Gluposti. Ne znam sto, al eto, banditi. Tecno govorim Engleski jezik, i imam diplomu sa Sorbone za A1 nivo Francuskog jezika. Bavim se ribolovom, i postujem Memedovica! Nisam clan ni jedne stranke, koliko ja znam, ali ako treba jako sam fleksibilan po tom pitanju!

Zato dragi prijatelji sa Nacionalnog Servisa, ne gubite vreme citajuci tudje biografije, i rasmiljajuci, ako vam treba neko ko radi i misli, ako vam treba neko lep, i zgodan, neko koga vole kamere, neko ko je u svakom pogledu savrsen, molim Vas javite se, da se dogovorimo da radimo. Ukoliko mozete da mi javite sto pre, jer ne volim da cekam. Ako nemate internet, ili Vam nestane struja, ovo je moj broj mobilnog____________

Ludosti učinjene u mladosti ne može nadoknaditi sva mudrost u starosti.
..
Nazad na vrh Ići dole
montoya
NR .1 foruma
NR .1 foruma
montoya

PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 9 EmptyUto Maj 22, 2012 2:27 pm

Evo kako ljudi pričaju u određenim situacijama. Možda se neko od nas nađe u njima. :))
- Uredio sam si život ki svinja baštu.

- Će te pocepam ko peder Plejboj.

- Ću te iznabadam ko seljak pritke u paradajz.

- Ću te zgazim ko FAP žabu.

- Izduo se od alkohol ki pčelarski pripravnik.

- Izginusmo ko mačići na sapunjavu dasku.

- Iscerio zubi ko zgaženo kuče.

- Napalio se ko dabar na kubik drva.
- Ima da izginemo ko Vlasi na ringišpil.

- Toliko sam jeo g***a da neću, pa mi je sad glupo da hoću.

- Kog žandari tepaju taj i poštaru ljubi ruke.

- Prilikom prvog poletanja aviona sa niškog aerodroma u Nišu, godine 1986. ovako je stjuardesa putnicima poželela dobrodošlicu: “Lejdiz end džentlmens, nemo si ripate po avion jer nije šrafen nego lepen…”

..
Nazad na vrh Ići dole
montoya
NR .1 foruma
NR .1 foruma
montoya

PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 9 EmptyUto Maj 22, 2012 2:29 pm

Znate li kako se Nislije udvaraju devojkama

Kad sunce zadje, prosetaju sa devojkom pored Nisave. Naravno,
momak ponese buket cveca. Sednu na obalu i posmatraju mesecinom
obasjanu reku. Nislija, onako zanesen pocne da prica:
"Mesec sija ki tepsija, a Nisava trkelja k' kamencetija...
(Pruzi joj cvece) Nagi ti ovo cveke, majke ti ga nabijem !
(I onako raznezen, doda:) Jebes mi mater, volim te !"

..
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia

PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 9 EmptyUto Maj 22, 2012 11:24 pm

Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia

PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 9 EmptyPet Maj 25, 2012 11:33 pm

Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia

PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 9 EmptySub Maj 26, 2012 7:38 pm

Утисак недеље

Јелица је дошла у наше одељење почетком другог основне, а отишла крајем исте године. Ћале јој је био војно лице па су се често селили. Тих девет месеци је било сасвим довољно да ми помрси рачуне. Посматрао сам је како прескаче ластиш или игра школице, врелина се у препонама први пут гомилала, као што се гомилају мегабајти кад стартујеш неки торент са доста сидера. Углавном, тада нисам знао шта ми је чинити, десница јесте служила за бацање, али само лопте ка кошу... наивна времена. Онда нас је разредна ставила да седимо заједно. У почетку ме Јелица игнорисала али онда је схватила да нисам глуп колико ружан па смо почели фино да комуницирамо а убрзо и да се дружимо после школе јер се испоставило да смо комшије.

Дружење се огледало у томе да сам обично ја ишао код ње да се играмо лего коцкама. То је било сасвим логично, ја јесам имао пуну корпу играчака али све су биле купљене код Пере или Цанета на "Каленић" пијаци, а она је имала те неке фенси џиџе. Игра је увек била слична, проспемо коцке из различитих кутија на под и склапамо нешто сумануто док нас њена кева не позове на ручак, то је обично значило и да јој се ћале вратио с посла. Њена кева је била иста она, у ствари обрнуто, али ја сам ствари посматрао према свом интересу. Био сам љубоморан на њеног ћалета јер их сваки дан гледа, тако упарене, бирани примерци за hyper threading.

Тада сам први пут идеализовао женско. Мирисале су божанствено, као и цео њихов стан. Моја соба је углавном здибала на акваријум са корњачом и чарапе које су умрле негде испод кревета. Јебига, културолошке разлике. Углавном, чак је и сама клопа коју сам код њих јео изгледала нестварно и увек посебно укусно. Био сам апсолутно убеђен да ни једна од њих никад у животу није прднула ил подригнула... наивна времена.

Елем, једно поподне Јелица је требало да дође код мене, њени су ишли ван града тог дана и њена кева је замолила моју да јој ћерка буде код нас. То је било таман у време када сам кући сам са бабом, тако да нас моји неће смарати глупим форама, а баби сам реко да случајно не испржи домаће кобасице из којих вире хрскавице и жиле него нешто нормално. Замолио сам и за пудинг. Све за децу може... И заиста није изневерила, направила нам је чак и печене јабуке са орасима. После свега, предложио сам да одемо у моју собу и цртамо по зидовима. Моји су хтели да мењају тапете и рекли нам да можемо да жврљамо по њима до миле воље, понуди деци анархију и нећеш погрешити. Отишла је само до ВЦ-а...

Размишљао сам да док је она у клоњи, на зиду напишем како ми се свиђа или тако нешто. Предомислио сам се јер сам сконтао да би се вероватно наљутила и не би причала остатак дана са мном. Баба се јавила да иде код комшинице на кафу и да будемо добри, идеално, сад више нема ко да смара, можемо да вриштимо и шарамо, да смо десет година старији било би још лепше. Нестрпљиво се чека њен повратак, толико нестрпљиво да сам пришао вратима од клозета.

- Еј, Јелице?
- Шта је?
- Еј, па јел ти добро?
- Јесте, што?
- Па нема те... колко бре то пишкиш.
- Па не пишким него каким.

Е боље да ми није рекла, није да имам проблем с тим да се тако савршено створење посере у мојој кући, али некако ми је нарушило целу ту идилу.

- Па хоћеш брзо?
- Не ако будеш стајао поред врата!
- Океј океј... ај само пожури, плиз.

После још десетак минута изашла је, а мени се у међувремену гадно пришорало па сам улетео чим је њен посао био завршен. Ау сине. Прво сам мислио да је дошо деда из села, упао на превару у клоњу и побего са лица места. Само он је био у стању да искења мрвторођено јаре. Није, нема деде. И даље сам био убеђен да је у питању неки трик, неслана шала, подвала... Па немогуће да дете од осам година, и то тако танано женско, покења такав пањ! То не би прошло ни царским резом, теоретски немогуће. Па ипак, њено говно ми се кезило и призивало параноју - "Да да, мали Дуди, то сам ја, и када ожениш моју газдарицу гледаћеш ме сваки дан!". Пустио сам воду, није отишло. Још једном, ни сантиметар да крене. Сипао сам воду у кофу и сасуо, без ефекта. Када се моји врате оптужиће ме да сам ја кривац, неће поверовати да је њено, нико нормалан не би поверовао. Морало је да оде. Дохватио сам велику турпију из ормарића поред веш машине и исеко злотвора на делове. Као руком однешено. Вратио сам се у собу.

- Успео сам, отишло је.

Ни сам не знам зашто сам то рекао. Почела је да плаче, и то се наставило добрих десет минута. Ја сам узео да играм "Снупија" на комодору, она је читала неку књигу и до краја дана нисмо више проговорили. Од тада, престали смо и да се дружимо, ја сам тражио разредној да нас размести, а наком месец дана Јелица се одселила. Моја представа о жени као идеалном бићу пала је у воду. Па ипак, то ме није дуго држало, појавила се Јелена и био сам чврсто решен да никаква говна не помуте моје планове.

Елем, слична ствар је и са Пеперсима. Ја ћу и даље слушати музику и ићи на концерте, али говно које су нам за собом оставили прошлог уторка ће се памтити и ту турпија не помаже. Боље да смо их само из далека посматрали како играју ластиш.http://dudarim.com/index.php?itemid=35

Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia

PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 9 EmptyČet Jul 12, 2012 9:41 pm

Моја мајка вика да се вика не вика вика него да се вика вика каже [You must be registered and logged in to see this image.]

Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia

PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 9 EmptyPet Jul 13, 2012 10:57 pm

Praski
3 jajca
180 gr.seker
225 ml.maslo
3 lazici mleko
1 vanila
...
2 lazicki pecivo
3 lazici brasno
425 gr. brasno
za polnenje
350 gr.dzem od slivi
malku rum i troskite od praskite
Priprema
So zica izmatete gi malku jajcata i sekerot ,pa dodadete go masloto i matete dodeka se soedini.
Dodadete gi 3laz mleko i vanilata,izmatete i na kraj dodadete gi 3 laz. brasno so prasakot za pecivo.Ostavete go frizider 2 saati.
Dodadete go ostatokot brasno i zamesete gi praskite.
Vadete topcinja koi ke gi stavate na mrsna hartija i pecete na 165 stepeni okolu 18 min.
Mlaki izdlabete gi so ostar nos a troskite promesajte gi so dzemot i malku rum pa so ova polnete gi izdlabenite praski i lepete po 2.
Sega 85 ml. voda promesajte so nekolku kapki prehrambena boja (ekstrakt kruska i malina na primer) i pola makajte gi vo ednata boja pola vo drugata.
Uvalkajte gi vo siten seker,pa pokrite so cista krpa i neka se podsusat preku nokta.

Receptov e od mojata najmila komsika Zorica

Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia

PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 9 EmptySre Jul 25, 2012 10:04 pm

Дувар уши има, плот очи. [You must be registered and logged in to see this image.]

Nazad na vrh Ići dole
slatkicass
Frumos si de foc
slatkicass

Godina : 59
Humor : Smejem se, smeh produžava život pa ću duže uživati u njemu!
Datum upisa : 10.10.2007

PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 9 EmptyČet Jul 26, 2012 8:46 am

Lako s'tuđu patku kroz koprive kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 9 900975

Pred staru patku i staru pušku nikad se ne trti, nikad se ne zna kad će opali.
smehsmeh
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia

PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 9 EmptyPet Jul 27, 2012 10:52 pm

Касно у ноћ, жена чека мужа да се врне из кафану. У неко време те ти га муж на врата, а жена ће:
- Ајде бре, куде си до с'г!? Чим залаје куче, ја мислим ти си!

Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia

PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 9 EmptyPet Sep 21, 2012 10:54 pm

Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia

PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 9 EmptyPet Sep 21, 2012 11:02 pm

Tužila komšiju za reč – čukam

Kad dobijem na lotu tužiću sve komšije iz svoje ulice. Ovo je vic koji se godinama u Leskovcu prepričava, a koji u suštini odslikava mentalitet stanovnika grada na Veternici.

Leskovčani su strastveni parničari i tuže za sve i svašta. U nameri da „doakaju“ komšiji ili bivšem drugaru, ne sprečava ih ni siromaštvo ni visoke sudske takse, ni skupi advokati.

„Imao sam slučaj gde je komšija tužio komšiju za zauzeće četiri centimetara placa. Angažovali smo geometre, pa kad oni nisu mogli precizno da izvrše podelu, zatražili smo mišljenje Geodetskog zavoda iz Niša. Zaboravio sam ishod presude, ali zato pampitim svoj osećaj olakšanja kad se sve završilo – priča sudija Osnovnog suda u Leskovcu.

Isti sudija je morao da angužuje i jezičke stručnjake kako bi doneo ispravnu presudu u slučaju gde je komšinica tužila komšiju za uvredu.

Ključna, odnosno, sporna uvredljiva reč bila je – čukam.

„Svađala se komšinica sa komšijom preko plota. Na sve njene uvrede on je samo odgovaro – čukam. Ona ga tuži za uvredu. Ta reč u leskovačkom žargonu asocira na seks, što bi, na primer, jednom Beograđaninu bilo čudno. Grdne sam muke imao oko presude. Kosultovao sam svoje kolege i jezičke stručnjake i na kraju odbacio tužbu“, priseća se ovaj sudija.

I drugi sudija se jedva izborio sa jednim leskovačkim šeretom.

Dok je tek venčani bračni par šetao zagrljen ulicom, sretne ih bivši momak mlade i novopečenu suprugu pita: „Će bude li onoj večeras“? Uvređeni mladoženja tuži šereta za uvrdu. Tuženi je priznao „delo“, ali se branio time da nije računao da će povrediti taze supruga. I u tom slučaju presuda je bila oslobađajuća.

„Još je teže bilo u slučaju kada je komšija komšiji rekao – Tuđmane jedan. U to vreme, pre formiranja Haškog tribunala, Franjo Tuđman nije bio ni jednim domaćim i stranim aktom proglašen ratnim zločincem i doneo sam oslobađajuću presudu, ali sam pre toga morao da konsultujem kolege iz oba leskovačka suda“, priseća se ovaj sudija.

Na udaru dežurnih parničara, ne retko, nađu su i same sudije.

Nekolicini Leskovčana je Osnovni sud drugi dom.

Jedan od njih je, na primer, u roku od nekoliko godina podneo, čak, 50 tužbi za uvrede i klevete.

Posle svakog odbacivanja tužbe on sudećem sudiji podnese krivičnu prijavu za nesavestan rad i od države traži materijanu odštetu. I ti procesi još traju.

(Kraj)http://jugmedia.info/

Nazad na vrh Ići dole
Samouka
PrEkoBrojNa
Samouka

Datum upisa : 24.05.2011

PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 9 EmptyPon Sep 24, 2012 8:19 am

Sad se setih svoje pokojne majke i nekih njenih naziva za boje. Umela je da kaže: Ono pembavo bi ti lepo stajalao ili gde je onaj moj tirindzi prsluk.

Nije nišlijski ali je kosovski.
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia

PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 9 EmptySre Okt 10, 2012 9:23 pm

Iz Vranjansko pojdoh, nane, Leskovačko dojdoh.
Leskovčanke mome, nane, sve su konopljarke.
Of, lele, lele, izgorev za tebe,
izgore mi, džanum Šano, srce za tebe.

Leskovačko pojdoh, nane, u Nišlijsko dojdoh.
A Nišlijke mome, nane, sve su monopolke.

Iz Nišlijsko pojdoh, nane, Piroćansko dojdoh.
Piroćanke mome, nane, sve su ćilimarke.

Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia

PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 9 EmptyUto Okt 16, 2012 10:08 pm

Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra

Godina : 60
Datum upisa : 20.06.2008

PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 9 EmptySre Okt 31, 2012 10:47 am

Svadba u južnu Srbiju:
- Zamoljavaju se gosti da si sednu, devojke oće kite.
- Moli se mlada da ne srče supu, smeta na ozvučenju.
- Mole se deca da se ne igraju lastiša s' kablovi od muzike,'fala.
- Moli se mlada da siđe sa astala, jerbo trunjavi supu.
- Zete,nemo' da ješ' govna, a vi gosti izvol'te. :))))))

.
[You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
sonia
حبيبي
sonia

PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 9 EmptySre Okt 31, 2012 9:50 pm

Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia

PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 9 EmptyUto Dec 04, 2012 10:29 pm

Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia

PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 9 EmptyPet Dec 14, 2012 11:55 pm

U Vranje svi kukav, "Sneg gi zavejaja"
Poglej ga pustinja, kolko napadaja
A jučer sam ga cel d'n rinaja
Dziger mi izede, pus ostanaja
Od rano najtro me faćav muke
Pa će mi prekapev ruke
Nego ja si dve - tri dunem
Grabnem lopatu, u šake pljunem
Pa k'd viknem da rinem otud-odovud
Ne osećam ni zimu, ni stud
...
A komšika od terasu vika:
"Lele komšo alal ti vera
Rineš sneg ko tri Bagera
J'ela malka i kod mene rini
Muž-mi neje dom, slobodno namini"
Ja se porazvrte da me ne vidi neki
Pa pol'čka odim da ne čuje Dzeki
Ulego unutra belkim "sneg" će rinem
Kude li zakasujem mlad će da poginem
Završimo rabotu ja i komšika
Kad si podjo od terasu mi vika:
"Namini i sutra, nema ga Žika"
A ja se smejem, ko lisica neka
K'd pred kuću ženami me čeka
"Što tražiš ti slepčo po tudje avlije
Tuj li ti rineš, Gospod da te ubije"
Pa da pomognem malka, ne ide, sramota
Ne može žena sama, stvarno greota
"More će ti dam ja na tebe k'd te dočepam
S'lopatu k'd manem, s'd će te utepam"
Ne moj mori ženo, komšije se smejev
Mi se karamo, a oni se grejev
Ajmo si unutra, vetar da ne ne bije
Da vidiš kude zeka vodu pije
Ov'j put sam guzicu izvadija
Bitno da sam ženumi namirija
Ete zašto je zajebana zima
Po cel d'n si rabota ima
Zatoj sam vi ovoj ispričaja
U Vranje svi kukav, "sneg gi zavejaja"
[You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this image.]
fala na Taskovic Davora

Nazad na vrh Ići dole
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★
bosankaa

Godina : 39
Datum upisa : 17.02.2010

PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 9 EmptySub Dec 15, 2012 12:14 am

smehsmeh smehsmeh smehsmeh smehsmeh smehsmeh

Leleee,leleee kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 9 900975

Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia

PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 9 EmptySub Dec 15, 2012 12:16 am

bosankaa ::
[You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this image.]

Leleee,leleee [You must be registered and logged in to see this image.]

[You must be registered and logged in to see this image.] Razumela si, hhahahha, vidi se da se druzis saS Nislije [You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this image.]

Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 9 Empty

Nazad na vrh Ići dole

Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)
Nazad na vrh 
Strana 9 od 15Idi na stranu : Prethodni  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 15  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: KNJIŽEVNOST I JEZIK :: JEZIKOVA JUHA :: LINGVISTIKA-
Skoči na: