DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)

Ići dole 
+27
sonia
Danubius
yo-wan
srculence
daljinski
Kameleon
brdjanin
Vanja 007
cojle
promaja
podbarac
Harite
bosankaa
Samouka
montoya
Sibila_
Đole
Aurora Borealis
debilko
slatkicass
determinanta
Oci-ANDJELA
Najmilija
Astra
doctorr67
Lily
njushkalo_
31 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeći
AutorPoruka
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptySre Sep 16, 2009 2:05 pm

First topic message reminder :

Bermudski trougao- Niš- Pirot- Vranje( preko Leskovac)- mesto gde se padeži gube i nestaju ! [You must be registered and logged in to see this image.]


Poslednji put izmenio sonia dana Sre Mar 21, 2012 9:52 pm, izmenio ukupno 3 puta
Nazad na vrh Ići dole

AutorPoruka
sonia
حبيبي



Datum upisa : 23.03.2008

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptyČet Okt 03, 2013 10:55 pm

Ma, dzukele smehsmeh
Nazad na vrh Ići dole
Vanja 007




Datum upisa : 28.09.2013

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptyČet Okt 03, 2013 11:49 pm

Leskovačka Crvenkapa

Bilo jednom jedno devojče, malečko i ubavo beše. Zvali su gu Crvenkapa. Imala je neku crvenu kapu kod Kinezi što vu kupili, jer babu mrzelo da vu plete kapu. Malo vu popke plete svaku godinu, još i s' kapu će se s'd zanosi.
A i vunica poskupe mnogo tuj godinu.
Crvenkapa je živela s' majku i s' tatka, u kuću pored golemu šumu. Tačnije u Čukljenik. Na drugi kraj je živela baba njena. U Tulovo. Razdaljina taman tol'ka da ti oteknu dok stigneš. Noge da ti oteknu.Jednog dana majka je poslala Crvenkapu da odnese podvarak što je skuvala za babu i omesen ‘leb, jer baba ne voli kupovni, mnogo vu žilavi a već pola zubi nema. Sve joj to nabuta u krošnju i preko toj teglu ljutenicu. Crvenkapa popizde. Em će se maje peške, jer je nedelja i kombi nema, em treba nosi 100 kila jedenje. Razmišlja se Crvenkapa: "Kude sad da idem u pi*du materinu?" Nego koe će, baba gladna, a možda vu i da neki dinar za u grad.
Sabra ona džopke i krenu polako.
Majka gu upozori da se ne maje mnogo, nego pravo kod babu i nazad. Posebno vu je rekla da ne skreće od put pa da umaže u blatište cipele ko prošli put. Jedva gi je očistila. Crvenkapa sve sasluša, al' vu na drugo uvo izađe. I pođe ona. Dok izađe iz selo i malo na tam dok ide pored njive brzo joj prođe put. Plus i neki kučiki selski gu pojuriše, pa zač's stiže do kraj selo. Tad poče se razmišlja kol'ko će vu treba do babu, pa odluči da ga krati kroz šumu.
Na početak šumu prijede vu se grojze i obrsti na komšiju malo od vinograd. Dok je to radila, ič nije primetila da je iza jednu bukvu gleda neki. Bio je to vuk. Razdra se on odjednom "Koe radiš tu, a?" Crvenkapa se usra. Mislim figurativno. Kad vide ko je, samo potuli šiju. Misli se le, le sad ako mi kaže na majku ima sve da me iskube. Ili na babu, ima me odere sa sukaljku kad dođem. Jer baba je volela sa sukaljku da bije zato što je s' jedne strane praktično (nema ruke da gu boliv), a sa druge strane efikasno (ne praviš se posle mnogo pametan).
Prilazi vuk, širi se nešto i onako pita kao nezainteresovan: Koe ra'iš be devojčice? Dal' te iscima? Berem si grojze, ćale me isprati. Kaže će propadne, mnogo kiša bila, pa će se skape ako ga ne oberemo i ja rek'o na babu da ponesem neki grozd da se zaraduje, ništa blago ne jede.
Do'ro be, ne pravdaj mi se - reče vuk. V'im da kradeš. Sram li te je?
Crvenkapa oćuta.
Z'ebavam se, be - nasmeja se vuk. Sve mu oberi na ovog majmuna, gađao me sa dr'mlije prošlu nedelju u lov kad beše. Sreća pa promaši. Je*em ga malumnog. I sin mu neje bolji. Znaš li koe sam čuo? Pije drogu.
Crvenkapa ga začuđeno pogleda.
Ozbiljno - reče vuk. Koe si zinula? Stvarno. Nego baba koe radi, kako je?
Nije nešto dobro - odgovori Crvenkapa. Grip gu sad ovaj u'vatio. I toj primi vakcinu i sve i ponovo. I pije lekovi i što ti ne.. nema, još se ne mož opravi.
I ovi doktori neznalice - reče iznervirano vuk. Na vezu došli, platili mesto ili preko stranke se iznabutali. Strašno. Nego, kako će uđeš u kuću, imaš li ključ? -upita lukavo vuk, zaodeći kao kiša oko Kragujevac.
Ma ćale mi uradi dva do sad, ja gi izgubi. Sad nemam nijedan nego triput kucnem i baba zna da sam ja i otvori mi.
Aj ce vidimo - reče vuk i po najkraći put krenu do kuću. Al' malo na tam' upade u neki jendek, jedva se izvadi i onako utepan vide da će ga pretekne Crvenkapa pa metla do kuću, kad komšija, pored babu što živi, kljusu postavio na kraj šumu.
Aknu ga kljusa preko cvolike, izleteše mu svitke na oči. Oćuta on, da ga ne čuju u selo a u sebi se misli, je*em ti ja ovaj put što ga izabra, je*em ti i babu i podvarak i jedenje i ovoj detište šuntavo što ga sret'o.
Kad je stig'o do kuću vuk pokuca triput na vrata. Baba pita: "Kuj je?"
Vuk reče: "Iz Distribuciju babo. Će plaćaš li računi?"
Baba reče: "Nema ništa od toj."
"Znači da gu sečemo" - unese se vuk u ulogu.
"Ako oćeš glavu da izedeš, seči" - odgovori preteći baka.
Vuk se uplaši pa reče: "Šalim se babo, iz Vodovod. Pukla cevka!"
Baba reče: "Kam' voda ako je pukla cevka? Oćete li miliciju da zovem, manguparijo?"
Vuk vide da će naje*e pa poče: "Ma poštar babo, penziju ti nosim. Sedmi deo, druga četvrtina januarska penzija od pre'prošle godine."
"A što ne zboriš odma, puška te raznela" - uzbuđeno reče baka.
Kako otvori vrata tako gu vuk gutnu. Bez leb. Sasvem džopke. Uzede vuk drugu spavaćicu, kapu, obuče se. Turi naočare, pa mu se zavrte u glavu. "Koe sad ovo?" misli se vuk. Aaaaa... jaku dipotriju baba nosi. Nego će izdrži dok se ne dovuče Crvenkapa.
Ne prođe mnogo, vuk se taman zagledao u neku seriju na Pink kad ete gu Crvenkapa.
Čuka triput na vrata.
E da ga je*em - pomisli se vuk. "Ko je?" - upita on.
"Ja sam be babo, koe me ispituješ" - reče nervozno Crvenkapa.
"Ajde ulegni" - reče vuk.
"Reko ti šesto put da zaključuješ vrata" - odgovara Crvenkapa.
Čim uđe, Crvenkapa beše iznenađena s' babin izgled.
"Koe ti je be babo, što tako izgledaš? Kol'ke su ti rukeee.."
"Pa da te zagrlim be v'šlo malečka" - reče vuk.
"A oči? Koe? Gledaj gi? Dal' si varila nešto s' dedin aparat noć's?"
"More doktor mi dade neku dioptriju, rasipa me. Ovolke mi oči, ič mi ne odgovara.
Nego sad te vidim bolje. Gle šta su te bubuljice izbile, ccccccc."
"Do'ro babo, zaje*i, nego što su ti tol'ki uši?"
"Da te čujem bolje" - reče vuk, "zato nemoj mi se dereš ovde uz krevet."
"A zubi? Gledaj gi kol'ki su? Ko na vuci."
"Da te izedem bez ‘lebac" - reče vuk. Ripnu i gutnu gu.
Crvenkapin komšija je u tom momentu prolazio pored babinu kuću. Video je da mu je neko jeo po lojze pa je mislio da je vuk i tražio ga je po celu šumu.
U subotu se majao po pijac i kupio novo držalje za sekiru, pa gu poneo.
Kad začu vikanje i kao da se neko otima, on ulete u kuću udari vuka sa sekiru po til i aj što mu glavu icepi nego ga na pola preseče.
Ispadoše i baba i Crvenkapa iz vukovu mešinu.
Tako završi vuk karijeru, icepi mu komšija krštenicu, a onda on, baba i Crvenkapa zasedoše da izedev majkin podvarak.
"Dodaj malo od ljutenicu" - reče Crvenkapa... smehsmeh
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي



Datum upisa : 23.03.2008

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptySre Okt 09, 2013 6:39 pm

Vanja smehsmeh 


Nislije su poznate po ono Be, ( a be,gde be, i sl..)
 


Pismeni ispit, sapuce Bg-djanin Nisliji:

-Tebra koji je odgovor na prvo pitanje?

Nislija:
-C, be..

Beogradjanin zbunjeno:
-C ili be?

Nislija ponovo:
-C, be !

Beogradjanin opet:
-C ili be ne razumem ?!

Nislija ljutito:
-A be C be! !




ironic3 

 
Nazad na vrh Ići dole
brdjanin
peskovit je put do zvezda



Datum upisa : 13.09.2013

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptySre Okt 09, 2013 6:42 pm

Svadba u južnu Srbiju:

- Zamoljavaju se gosti da si sednu, devojke oće kite...

- Moli se mlada da ne srče supu, smeta ozvučenju.

- Mole se deca da se ne igraju lastiša s' kablovi od muzike. Fala !

- Zete, nemo' da ješ' govna, a vi gosti izvolte.

- Mole se gosti da ne bacaju kosti po pod, izaćiće torta na kolica.

- Zamoljavaju se gosti da ne bacaju bombe, iskače sarma iz tanjira.

- Mole se gosti da ne pipaju pevaljku s' masni prsti.

- Moli se mlada da siđe sastala, trunjavi supu.

- Molimo komšije iz susedno selo da ne izuvaju opanke ispred šatru, morete unići i neizuveni. Fala!

- Zamoljavamo gosti da ne sedaju neizbalansirano na klupe, povezane su sa stolom. Če imamo leteće svinjske glave ako se ne pazi!

- Zamoljavaju se gosti da se ne penju po jabuku kod svinjca, biće posle dezerter pita od jabuka. Fala!

- Moli se kolo da ne vintla u levo nakon izlaska iz šatru, će se zavali neko u septičku jamu, ne radi nam poklopac ! Fala!

- Molimo goste da ne sole salatu sprst kojim čačkaju nos! Fala

- Moli se pevaljka da se bosa pentra po astali, žale se gosti da salata nije dobro oprana! Pronalaze zemlju u njojzi! Fala!

- Molimo babu iz levi ćošak dode da se presvuče, navlači zunzare na torte! Fala!

- Zamoljavamo gosti da potraže đeda Stanojlovu protezu ispod astala! 'Oće naruči pesme za 100 evra, al' ne razumemo koje! Fala!

- Molimo goste da ne zakačuju pevaljci pare na tregeri od bluzu, ugrožavaju pogled na sisojke! Fala!

- Molimo koleginicu iz muzički sastav da se ne upucava strubači, inače će bidne nogirana iz bend' !

- Molimo djeda Živorada da ne puca više iz staru kuburu, prosipa barut po krompirići.

Fala!
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي



Datum upisa : 23.03.2008

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptySre Okt 09, 2013 6:50 pm

Danubius ::
sonia ::
Posandrcaja posusnjar pa potrcaja po prvu palaverku [You must be registered and logged in to see this image.]
A prevod ???? 
  [You must be registered and logged in to see this image.]
smehsmeh   jos nije nadjen smehsmeh
Nazad na vrh Ići dole
Vanja 007




Datum upisa : 28.09.2013

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptyPon Okt 21, 2013 7:44 pm

sonia ::
Vanja smehsmeh 


Nislije su poznate po ono Be, ( a be,gde be, i sl..)
 


Pismeni ispit, sapuce Bg-djanin Nisliji:

-Tebra koji je odgovor na prvo pitanje?

Nislija:
-C, be..

Beogradjanin zbunjeno:
-C ili be?

Nislija ponovo:

-C, be !

Beogradjanin opet:
-C ili be ne razumem ?!

Nislija ljutito:
-A be C be! !




ironic3 

 
:rlol:
Nazad na vrh Ići dole
Vanja 007




Datum upisa : 28.09.2013

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptyPon Okt 21, 2013 7:50 pm

sonia ::
Danubius ::
sonia ::
Posandrcaja posusnjar pa potrcaja po prvu palaverku [You must be registered and logged in to see this image.]
A prevod ???? 
  [You must be registered and logged in to see this image.]
smehsmeh   jos nije nadjen smehsmeh
Poludeo seljak pa ide od kuće do kuće i laje cat 
Nazad na vrh Ići dole
montoya
NR .1 foruma
NR .1 foruma



Datum upisa : 09.02.2008

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptyPon Okt 21, 2013 7:57 pm

Svadba u južnu Srbiju:

- Zamoljavaju se gosti da si sednu, devojke oće kite...

- Moli se mlada da ne srče supu, smeta ozvučenju.

- Mole se deca da se ne igraju lastiša s' kablovi od muzike. Fala !

- Zete, nemo' da ješ' govna, a vi gosti izvolte.

- Mole se gosti da ne bacaju kosti po pod, izaćiće torta na kolica.

- Zamoljavaju se gosti da ne bacaju bombe, iskače sarma iz tanjira.

- Mole se gosti da ne pipaju pevaljku s' masni prsti.

- Moli se mlada da siđe sastala, trunjavi supu.

- Molimo komšije iz susedno selo da ne izuvaju opanke ispred šatru, morete unići i neizuveni. Fala!

- Zamoljavamo gosti da ne sedaju neizbalansirano na klupe, povezane su sa stolom. Če imamo leteće svinjske glave ako se ne pazi!

- Zamoljavaju se gosti da se ne penju po jabuku kod svinjca, biće posle dezerter pita od jabuka. Fala!

- Moli se kolo da ne vintla u levo nakon izlaska iz šatru, će se zavali neko u septičku jamu, ne radi nam poklopac ! Fala!

- Molimo goste da ne sole salatu sprst kojim čačkaju nos! Fala

- Moli se pevaljka da se bosa pentra po astali, žale se gosti da salata nije dobro oprana! Pronalaze zemlju u njojzi! Fala!

- Molimo babu iz levi ćošak dode da se presvuče, navlači zunzare na torte! Fala!

- Zamoljavamo gosti da potraže đeda Stanojlovu protezu ispod astala! 'Oće naruči pesme za 100 evra, al' ne razumemo koje! Fala!

- Molimo goste da ne zakačuju pevaljci pare na tregeri od bluzu, ugrožavaju pogled na sisojke! Fala!

- Molimo koleginicu iz muzički sastav da se ne upucava strubači, inače će bidne nogirana iz bend' !

- Molimo djeda Živorada da ne puca više iz staru kuburu, prosipa barut po krompirići.

Fala!
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي



Datum upisa : 23.03.2008

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptyPon Okt 21, 2013 8:36 pm

Vanja 007 ::
sonia ::
Danubius ::
sonia ::
Posandrcaja posusnjar pa potrcaja po prvu palaverku [You must be registered and logged in to see this image.]
A prevod ???? 
  [You must be registered and logged in to see this image.]
smehsmeh   jos nije nadjen smehsmeh
Poludeo seljak pa ide od kuće do kuće i laje cat 
POSANDRCAJA- poludeo

POSUSNJAR
Onaj bre šsto ič nevredi
viku si ga pošušnjar
onaj bre što nešto muva
i taj ti je bre pošušnjar
onaj bre što je goloigra
i taj si je pošušnjar
onaj što vata mačku za rep
i taj si je pošušnjar
onaj čije su njive neorane
i taj si je brate pošušnjar
onaj čije su livade nepokosene
i taj si je brate pošušnjar
onaj što bre bega u ladovinu
i taj ti je brate pošušnjar
onaj koj bega od svaku rabotu
i taj ti je brate pošušnjar.
Miroslav Mladenovic


PALAVERKA- alapaca, koja ide od kucu na kucu i ogovara


cat slazem se smehsmeh
Nazad na vrh Ići dole
montoya
NR .1 foruma
NR .1 foruma
montoya


Location : gde god da treba
Datum upisa : 09.02.2008

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptyUto Okt 22, 2013 8:54 am

„По́голем је далаверџи́ја од та́тка му, ће ти подва́ли”
„Па́зи се од туј далаверџи́ку, да се не а́пеш после за ду́пе”
„Ме́ља тьј далбо́боња како водени́ца”
„Далечан смо род, али се мло́го пошту́јемо”
„На ме́не је до рабо́ту, а не до дангубење”










Ludosti učinjene u mladosti ne može nadoknaditi sva mudrost u starosti.
..
[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Vanja 007

Vanja 007


Godina : 44
Location : Selo moje lepše od Pariza :)
Humor : Uvek za :)
Datum upisa : 28.09.2013

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptySre Okt 23, 2013 4:54 pm

Leskovački prevodi poznatih filmova

* Bekstvo iz Njujorka — Bežanija iz Njujork
* Policijska akademija — Fakultet na milicajci
* Nismo više klinke — Porasnule smo
* Trči, Lola, trči — Begaj, Lolo, begaj
* Vatrene ulice — Sokaci u oganj
* Mala noćna muzika — Malecka svirka po tamninu
* Dobar, loš, zao — Nee loš, ne valja, ič ne valja
* Dobro, da bolje ne može biti — Merak rabota
* Sve o mojoj majci — Sve o mamu mi
wsmile 
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptyUto Dec 10, 2013 9:30 pm




...moja dusha je tamo juzhnije...










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptyPet Jan 17, 2014 10:19 pm

Ja postojim samo zbog tebe... Cu si postojim jos malo pa cu sednem!  smehsmeh 










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptyNed Jan 26, 2014 6:44 pm

Svojevremeno je u „Nacionalu“ odseo jedan ugledni profesor iz Beograda. Od kelnera je tražio meni. On mu je izbrojao čitav spisak: „Imamo pasulj sas suva rebra, gulaš sas jagnjetinu, gulaš sas teletinu, kupus sas svinjetinu...“. Profesor posle silnog nabrajanja, upita kelnera: „Da li vi upotrebljavate akuzativ?“ A on će: „Ama jok, kod nas se sve sprema na zejtin.“


[You must be registered and logged in to see this link.]



Iz „Rečnika pirotskog govora“
- Stroši njeknja nogu pa jendrca. (Polomio je pre nekoliko dana nogu pa ćopa.)
- Ka strošimo moruzutu, sas kakaljašćete si klademo oganj. (Kad okrunimo kukuruz sa klipom ćemo da ložimo vatru.)
- Boli ga zub pa klomče rećiju po usta. (Boli ga zub pa mućka rakiju po ustima.)
- Štom iznesoše pečenjeto, on se odma vanu za kokalicutu. (Čim su izneli pečenje, on se odmah dohvati plećke.)
- Boluva zavalija, boluva pa si lavnu. (Bolovao je, bolovao. pa je umro.)
- Jedva se leknu odi tuja alu. (Jedva se otarasi te ale.)
- Orate po selo deka je deda Vaca l’cnul. (Pričaju po selu da je deda Vaca umro.)
- Gotvimo povišće, če ni dojdu godža gosijanje. (Spremili smo više, doći će nam mnogo gostiju.)
- Manenko beše grgavo, a sa kak’v muž stanu. (Kao mali je bio zguren, a sada kakav je muškarac porastao.)
- Golem delbederin Jovan, odi njeg’ domaćin nema da bude. (Veliki je neradnik Jovan, od njega domaćin nikada neće biti.)
- Tijajte pa asli duduk, ništa si neodbira. (Ovaj je kao frula, neupućen i ne zna ništa.)










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptyPet Jan 31, 2014 3:53 pm

-Kol'ko ti trosi?  ( misleci na benzin po km)
- 1000
- Kako 1000?
- Pa tol'ko mu sipam  zlz 

 smehsmeh 


Ili, ovaj sam cula pre neki dan, to ce muzicari razumeti  smehsmeh  Drugar prica o nekoj devojci, koja radi neke gluposti, a drugi mu kaze- Prsla kaj bas  smehsmeh  smehsmeh  ( prsla- pukla- odlepila)










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptySub Feb 01, 2014 4:52 pm

Hvali se jedaan momak koliko je jak, a brat mu kaze

- I voL ima snagu al' je voL  smehsmeh  smehsmeh 


A drugi dodaje- I traktor ima snagu , al' fica ide u svatovI  :rlol: :rlol: 












[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptySub Feb 01, 2014 7:24 pm

Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptySub Feb 01, 2014 7:50 pm

-Ih, al' si pametan, taj tvoja glava neje za dve noge!  ironic3 










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Kameleon

Kameleon


Humor : iskrivljen
Datum upisa : 19.01.2014

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptySub Feb 01, 2014 8:57 pm

Majasmo se ovdena.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Sibila_
Zalutala Niotkuda
Zalutala Niotkuda
Sibila_


Datum upisa : 20.12.2011

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptySub Feb 01, 2014 9:01 pm



Gay parada po niški: u dupe na vašar.










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptySub Feb 01, 2014 9:14 pm

Kol'ko sam jajca pojeo, ne smem kokosku u oci da pogledam  zlz 


Puk'o si k'o oblanda za Sveti Nikolu  zlz 




P.S Kameleon, ne odajte vi jatake Vase ...  zlz  ( mada , nama mozes reci gde je ovo  zlz  )

Sibila, da se ti ne druzis sa Nislijkama?  zlz 












[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Kameleon

Kameleon


Humor : iskrivljen
Datum upisa : 19.01.2014

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptySub Feb 01, 2014 9:19 pm

sonia ::


P.S Kameleon, ne odajte vi jatake Vase ...   zlz  ( mada , nama mozes reci gde je ovo  zlz  )



U Niš bre, seko! :)

Na pud do Ćele-kulu, malo pre vojnu bolnicu.
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptySub Feb 01, 2014 9:24 pm

Da, kad ides od centra, sa desne strane? Ajd' u ponedeljak idem da proverim, odavno nisam tuda prosla  smehsmeh 










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Sibila_
Zalutala Niotkuda
Zalutala Niotkuda
Sibila_


Datum upisa : 20.12.2011

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptySub Feb 01, 2014 9:43 pm


I sa Nišlije se družim, mećemo si lajkovi na fejsbuče ...  wsmile 










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptySub Feb 01, 2014 10:00 pm

Sibila  zlz 


A kad se pozeli pravi nislijski govor..Mogu citati ovo stalno iznova, da nikad ne dosadi..

[You must be registered and logged in to see this link.]










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Kameleon

Kameleon


Humor : iskrivljen
Datum upisa : 19.01.2014

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptySub Feb 01, 2014 10:10 pm

sonia ::
Da, kad ides od centra, sa desne strane? Ajd' u ponedeljak  idem da proverim, odavno nisam tuda prosla   smehsmeh 


Čuš s desne strane?!
Nije no preko puta (al' nkad se vrćeš otud ) :D
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptySub Feb 01, 2014 11:09 pm

Kameleon ::
sonia ::
Da, kad ides od centra, sa desne strane? Ajd' u ponedeljak  idem da proverim, odavno nisam tuda prosla   smehsmeh 


Čuš s desne strane?!
Nije no preko puta (al' nkad se vrćeš otud )    :D



 :grudva 1:  A, more, choche, odtkud si ti to zalutao u NISH?  :grudva 1: 












[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptyNed Feb 02, 2014 8:08 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptySub Feb 15, 2014 9:12 pm

..Abe Nišlije...Familijo.. rođaci... braćo...deco moja.... Pa zar nam je malo, ratova, ubijanja, bele kuge.. Zar ćemo na kraju i međusobno da se tamanimo...

Ubijamo se automobilima..alkoholom..drogom..noževima..šipkama..pištoljima..

Ako vi deco moja, tako nastavite ..ko će unuke da nam pravi..

Na koga testament da naslovimo?

Bolji si od njega?..

Zajebi nož, zajebi šipku..uzmi gitaru..uzmi reket...dokaži da si bolji..

Nervira te?...

Odlično...Završi školu..otvori firmu...A tog što te nervira, zaposli kao portira u svojoj firmi....neka stoji mirno, svaki put kad prođeš pored njega.

Voliš da se biješ?...

Super ...Uzmi rukavice pa u ring.. u tri runde....mazni zlato..

Mrko te pogledao?...

Ispričaj mu neki fazon...Nasmej ga....Osećaj se super..

To moraš da mi veruješ, sinak..Ja se celog života trudim da nasmejem druge...

Osećaj je fenomenalan...

A mi matorci....drtine pokvarene...Sve radimo da decu što bolje pokvarimo..

Dok se drugi jebu za potomstvo... nama se jebe za naše potomke..

Upropastli smo obrazovanje, kulturu, zdravstvo, pravosuđe.....sistem..

Sistem, koji kod nas još funkcioniše je... sistem za varenje.

Vaspitavamo pokoljenje, preko ljubičastih realiti šoova..

- gde pobeđuju oni najpokvareniji, najpodmukliji, svađalice, siledžije...

- gde se trpanje ispod jorgana, predstavlja kao ljubav

- gde retardirani Ekremi i maloumne starlete, postaju superheroji

Na TVu veću medisku pažnju izaziva ...

- naškrabani pervezni grafit, nego novo napisana pesma ili knjiga.

- veću minutažu u vestima ima išvrljani spomenik NN lica, nego nagrada mladog slikara.

E bre matorci ...sve smo pokvarili, za šta smo se uhvatili...

Od demokratije napravili politički kupleraj.

Od radnih mesta.. socijalne ustanove.

Od prirode...deponiju...

Ne dirajte više ništa...dosta smo zasrali...

Možete još samo jedno...

Da se prisetite nekih starih srpskih zaboravljenih reči..kao što su ,,Izvini,, i ,,Hvala,,...

Pa počnete da ih primenjujete..Prvo..prema svojoj deci, a onda širite dalje...

Evo.. ja ću da Vam dam primer..

IZVINITE, svi Vi koje sam ovim tekstom možda uvredio.

HVALA na pažnji.

[You must be registered and logged in to see this link.]










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptySre Feb 19, 2014 9:15 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]


 zlz 










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptyNed Mar 09, 2014 5:53 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptySub Mar 29, 2014 10:41 am

Pita svekar snaju koja seje brasno:

" A be snajke moz' li da sejes to brasno a da ne mrdas s guzicu"?

A snaja odgovara :

" A ti tate moz' li da jedes gomna a da ne mrdas s vilicu" ?!










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptyNed Sep 07, 2014 10:39 pm

Leskovački prevodi poznatih filmova
* Šta sve možeš u Denveru kada si mrtav — Koe će rabotiš u Denver kd lipšeš
* Mačka na limenom, usijanom krovu — Mačka na žeske ćeramide od lim.
* O, brate, gde si. — A, be, bate kude si
* Ko to tamo peva — Kuj toj tam poe
* Bekstvo iz Njujorka — Beganje iz Njujork
* Policijska akademija — Fakultet za milicajci
* Razjareni bik — Pebesnili bivol
* Trči, Lola, trči — Begaj, Lolo, begaj
* Vatrene ulice — Sokaci u oganj
* Mala noćna muzika — Malecka svirka po tamninu
* Blistavi um — Ubav mozak
* Nismo više klinke — Porasnule smo
* Sam u kući — Doma, bez gosti
* Dobar, loš, zao — Neje loš, ne valja, ič ne valja
* Prohujalo s vihorom — Oduvaja gi vetar
* Svi naši strahovi — Sve od koje se plašimo
* Za kim zvona zvone — Po kuga zvoniv zvonca
* U Kini jedu pse — U Kinu jedev kučiki
* Dvanaest žigosanih — Dvanaes sas beleg
* Poslednji samuraj — Samuraj na kraj
* Dobro, da bolje ne može biti — Merak rabota
* Sve o mojoj majci — Sve od moju majku










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
daljinski

daljinski


Godina : 61
Location : Schweiz
Humor : daleko od ozbiljnog
Datum upisa : 26.06.2014

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptyNed Sep 07, 2014 11:18 pm

Samo da znaes imamo si mi padezi ali gi skrivamo da gi ne ukradu smehsmeh
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptyPon Sep 08, 2014 1:48 am

* U Kini jedu pse — U Kinu jedev kučiki :zubi3:










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
srculence

srculence


Godina : 44
Datum upisa : 25.06.2014

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptyUto Sep 09, 2014 7:10 am

Evo vica : Dosho Nishlija po devojku da je vodi na dejt, vrata otvara njena mama, a i pudlica istrchi... A Nishlija ce :" Tu li je Lili, ape li Dzeki?!"(prevod:"Da li je tu Lili, da li ujeda pas?") A mama ce : "Lili sine, trazi te neki stranac!" :rofl1:


onda tu je i rec:
kasvetno/kasfetno <=> dobro, kvalitetno
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptyUto Sep 09, 2014 10:12 am

daljinski ::
Samo da znaes imamo si mi padezi ali gi skrivamo da gi ne ukradu smehsmeh



smehsmeh ..al gi KRIJEMO   smehsmeh










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptyUto Sep 09, 2014 10:36 am

srculence ::
Evo vica :  Dosho Nishlija po devojku da je vodi na dejt, vrata otvara njena mama, a i pudlica istrchi... A Nishlija ce :" Tu li je Lili, ape li Dzeki?!"(prevod:"Da li je tu Lili, da li ujeda pas?")  A mama ce : "Lili sine, trazi te neki stranac!" :rofl1:


onda tu je i rec:
kasvetno/kasfetno <=> dobro, kvalitetno

Pirocanac bio - Tuka li je Lilika, ape li rundika? 
-Cerko, trazi te neki stranac.
-Nije, majko stranac, to je Pirocanac  zlz


A ima i onaj kad Leskovcanin zove telefonom Beograadjanku, i javlja se njena majka.
- Ona je na rucku.
A on - Aj kad se skine od tuj rucku, neka mi se javi  :zubi3:










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptyPon Sep 15, 2014 12:20 pm

Malo "leskovačkog" uči




- Vezali smo se za Leskovac ko kuče za sidžimku.

Značenje: Inertni smo, ne idemo nigde.
Objašnjenje: Sidžimka je konopac; u doslovnom značenju ˗ vezali smo se za Leskovac kao pas za konopac.


- Goji se ko zmija na trn.

Značenje: Kaže se za mršavog čoveka ili ženu.
Objašnjenje: U pitanju je suprotno poređenje.


- Žmije ko konj na prazno jasle.

Značenje: Onaj koji je pospan ili po ceo dan ništa ne radi. Slično značenje ima i Žmije ko mačka ispod nakladeno kube, a ondosi se na onog koji se izležava, lenstvuje.


- Zbraja se ko terajež.

Značenje: Kaže se za ciciju. U dolsovnom značenju "skupio se kao jež".


- Izdiza se ko v`ška u šiju.

Značenje: Onaj koji se pravi važan, koji se hvali.


- Mazna ko nevesta pred prvo spanje.

Značenje: Lukava žena
 

- Naduja se ko da je s ose spaja.

Značenje: Onaj koji je od ranog jutra mrzovoljan.


- Požurija ko željka preko ugar.

Značenje: Onaj koji je spor, koji nigde ne žuri.
Objašnjenje: željka je kornjača (suprotno poređenje)


- Rasušija se ko bure.
Značenje: Onaj koji mnogo pije.

 

- Trese se ko kučka od suvi bes.

Značenje: Nervozna ženska osoba


- Utepuje se ko mače od tavan.

Značenje: Onoj koji govori gluposti.


- Širi se ko dživdžan u dud.

Značenje: onaj ko se pravi važan ili ko se hvali
Objašnjenje: dživdžan je vrabac



Icepi ga ko pop sarmu na zadušnicu.

(poređenje sa primesama crnog humora; kaže se za onog ko je dobro i brzo obavio posao)


- Leglo ko mrtvak u sanduk.

(poređenje sa primesama crnog humora; kaže se kad nešto dođe na svoje mesto)


- Prati me sreća ko kuče tojaga.

(suprotno poređenje; odnosi se na pomanjkanje životne sreće)


- Pun sam s pare ko žaba z dlaku.

(suprotno poređenje; odnosi se na nedostatak novčanih sredstava)


- Razvijen ko dživdžan u kolenca.

(suprotno poređenje; kaže se za onog ko je nerazvijen, neugledan)


- Udarili ga ko dzivu od kaldrmu.

(dziva je slina; kaže se za onog kog su udarili, pretukli)


- Utrpuje se ko gra na Božić.

(gra je pasulj; kaže se za onog ko je nametljiv)


  - Dreme ko muva na mokra m..a.
(kaže se za onog ko lenstvuje, za neradnika)

- Klati se ko m..a u kosidbu.
(kaže se za onog ko se gega pri hodu ili za onog ko sporo obavlja posao)

- Kljuje me ko svraka mrzlo g...o.
(kaže se za onog ko zanoveta, zvoca)

- Muva se ko m..a kroz cepene gaće.
(kaže se za onog ko je snalažljiv, prepreden)

- Firaje ko zelje u d..e.
(firaje znači raste, napreduje; suprotno poređenje; kaže se kad nekom stvari u životu ili na poslu krenu naopako, kad nema napretka)

- Vatija se ko siroma za patku.
(kaže se za onog ko uzalud radi)










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
srculence

srculence


Godina : 44
Datum upisa : 25.06.2014

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptySre Okt 01, 2014 7:02 am

Zbog ovog recnika rado bi vam preporucila poeziju Vlaste Cenica

Nikad ne ču tatka

Kako s majku šapka

Da gu voli mnogo,

Bez nju ne bi mogo…



Ništa cile-mile,

Ni srce, ni pile,

Ljubav ne kazuje,

Al` vidim gu, tu je:



Moju majku dragu

On nosi na kragnu

Na košuljče belo

Kad prođu kroz selo,

A ja u sredinu,

Osećam toplinu

Ljubav kroz nji sija!

Šće gi poezija!

pa idemo dalje hmmmmmmmmmmmmm





Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptySub Okt 25, 2014 6:35 pm

Ljubavno pismo jednog Vranjanca

Draga moja neprežaljena Marijke, muka me je naterala da ti napisem ovoj pismo s´s iskreni reci. Uzedo plajvaz, zaoštri ga na bickiju, lizna ga, a iz srce i iz glavu potekoše osećanja kroz plajvaz pravo na ovuj artiju, malko je doduše mrsna artija, jerbo tatko mi u njuma mota doručak, kad pođe na rabotu. Kad jutre ne nađe artiju ima kuću na glavu da obrne. Ali ja sam gu eve žrtvovaja za tebe, da ti iskažem moja duboka osećanja, a počistu artiju u kuću nemamo.
Eve, nešto me strecna prs na desnu nogu, onoj malecko pršče, pa se seti kako smo prošlu nedelju bili na komšisku svadbu, pa k`d me ti nagazi s´s štiklu na onoj malecko pršče na koje već nekolko godine imam kurje oko, svitke mi požoše na oči, a ono prosto mi beše milo, što me nagazi. Da beše neki drugi, utepaja bi ga kako kuče u lojze, al ti me t`koj nežno otpasa, da sam posle tri d`na krivija, ja krivim, a ono milo mi , a i pr
šče neje više kako je nekad bilo, nadulo se kao burilo pa čuvaj bože, ne mogu ni cipelu da obujem, kao i ono ti se raduje.
Ne znam zašto juče ne dođe u Trandafilsku bašču, kako sam ti poručija, pa da izedemo zajedno lubenicu što sam gu njeknja ukraja na pijac, ako i jutre ne dodješ moram sam da gu izedem, jer bo će skape, a zašto posle na primer pretrpe onolki stra dok sam gu kraja da ide u provaliju, a voleja sam da dodješ i ti, da ti otkršim najbolji ražnj, pa kad gu zacapamo, a voda ni teči niz bradu, iijjjjj.
Trebala si mori da dodješ Marijke, ovakoj tužno mi beše bez tebe, dok sam te čekaja, dremaja sam k´ako buva na kuče, obesija sam bija ulj kako star pet`l, pa gledam u mesec, a on se iscerija na mene, pa mi doodeše da ga tresnem da mu svitke iskočiv, ko na mene k`d me ti s`s štiklu nagazi na kurje oko, mislim na onaj malečak prs, pa se seti što mi je mesec kriv što ja imam npr. kurje oko . Seti se na naš sastanak od prošli put, mesec ti beše osvetlija lice i grudi, a ja te od radost cuvna u obraz, a ono puče k`ko flasa od kiselu vodu, k`d se otvara onakoj pa `k. A ti uštrepta kako magarica u trnje, a obrazi ti rustiv crveni kako bulke u žito.
E moja Marijke, mori Marijk, mnogo ti me seksualno utepuješ ti mene, dodji mori jutre da nemaš oči, što si takva, ja znam da je tatko ti ljut na mene, pa kad prođe pokraj mene izbulji oči kako žaba u palamudu, a što sam ja kriv, na primer što on neje mogja da proda vašu krivu kobilu na pijac. Marijke mnogo si mi falična cel noc mislim na tebe, pa odim po kuću kako samovila, pre neku noć ili d`n takoj šetam po kuću a ono t`mnina pa k`d se spna od tronošku sve sam nos ogruljija od zid, a na oko ovolika m`snica. Majka mi je dva d`na turala na oko i na nos kromid da izvuče utepotinu, lego t`koj sas kromid pa se mislim majku mu što ti je ljubav, čovek moze glavu da izgubi, ali ne mi je bilo žal. Ima mnogo toj još da ti kazujem, moje ljubavne muke što ne može na ovuj artiju da stanev, da nemaš oči doži jutre na naše staro mesto u Trandafisku bašču.
Kad se kuče uz drvo kačuje povuci ga za rep, pa ako počne da vije toj ti moje srce kroz kučeško vijenje ljubav poručuje. Tvoj zauvek i zanavek NIKODIJA!
Eh što ti je ljubav, od ovakvu ljubav i konj lipcuje, a ne čovek.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptySub Okt 25, 2014 8:48 pm

Danubius ::

Icepi ga ko pop sarmu na zadušnicu.



(poređenje sa primesama crnog humora; kaže se za onog ko je dobro i brzo obavio posao)

 

smehsmeh

I'cepi ga ko svinja masan dzak smehsmeh

Puko si ko oblanda  :rlol:










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptyNed Okt 26, 2014 10:23 am

Norveškog slavistu Olafa Broka, koji je proučavao dijalekte u Srbiji na jugoistoku 1899. primio je u Nišu kralj Aleksandar. Norvežanin se posebno odužio svom dobrom domaćinu nekrologom naklonosti u dnevniku Aftenposten, pod naslovom nad dugim tekstom "Kod kralja Aleksandra", a povodom vesti iz Srbije koja ga rastužila: Ubiše Kralja!

Brok je tokom studijskog boravka u Srbiji poslao desetak putopisnih pisama Aftenpostenu. Dopisi su štampani na prvoj strani. Novinarski talenat slaviste je za poštovanje, njegova zapažanja su vredna citiranja.

Brok piše da se o pijačnom danu u Vranju osećao neprijatno pod sumnjičavim pogledima, naročito Albanaca sa fesovima i turbanima, koji izgledaju poludivlje i verovatno "imaju ljudsku krv na savesti".

Sloveni i muslimani se ne mešaju međusobno. Cigana ima i u gradovima i u selima, potpuno žive svoj život u odvojenim kvartovima. Dobri su trgovci i svirači.

U brdskim predelima je samo slovenski živalj, otvoreni i ljubazni ljudi gorštaci.
Brok je izvestio da nema problema na granicama prema Bugarskoj i Turskoj. Međutim, veoma je opasno nekoliko kilometara severozapadno od Vranja.

Cenio ga Belić
"Norveški slavista je kao stranac bio u mnogo težim prilikama i moramo mu odati poštovanje sto je mogao i ovoliko uspeti", pisao je Aleksandar Belić najpre u knjizi "Dijalekti istočne i južne Srbije", objavljene dve godine posle studije Broka.
Belić je i dve godine kasnije brazdao na istom području. Norvežanin je već duboko zaorao. Podsećamo na tragikomiku domorodaca da se, ukoliko ne odstupe od svojih govora, teško mogu razumeti Piroćanac i Vranjanac.

"Postavljena je mrtva straža i nemoguće je održati modus vivendi. Stalno su prisutna rušenja, razbojništva, krađe, ubistva od strane Albanaca. Područja u kojima su živeli njihovi preci važila su kao veoma nesigurna, znalo se još u Rimskom carstvu što važi i danas za Arnaute. Niko se ne oseća sigurnim gde se pojavi Arnaut.

Akademik
Brokov studijski boravak pozlatio se i koričenjem rezultata njegovih istraživanja u knjigu koja je prva studija o dijalektima u Srbiji na jugoistoku. Prva u svetu. Izdavanje je finansirala i stipendiju donirala Carska akademija nauka u Beču. Imala je i kome, mladom akademiku Olafu Broku (1867-1960).
Upadljiva je razlika između Arnauta i miroljubivih Slovena, piše Brok, i nije čudno što su Sloveni u tim krajevima "podivljali". Srbi koji su živeli u arnautliku su drugačijeg karaktera od onih koji žive u slovenskoj sredini. Moderne puške čine kulturu Albanaca, ali ne i viši moralni pojmovi.

-Srbi su najugroženiji njihovim divljim i razbojničkim osobinama i, kažu, da ne mogu da očekuju ništa bolje kad ni njihove turske vlasti ne mogu da zavedu red. Crnogorci i Srbi na granici su i sami postali surovi od Albanaca."

Brok se družio sa svim društvenim staležima u Srbiji, od seoskih domova u kojima je sakupljao dijaletski materijal do "veselog kraljevskog letnjikovca". Kralj ga je uvažio i pozivom da prisustvuje vojnim manevrima.

[You must be registered and logged in to see this link.]


Pisao je on i o ruskim i ukrajinskim dijalektima, ali nama je najzanimljiviji deo o Srbima, svakako, narocito o jugu Srbije.
Napisao je ruski recnik, preveo Anu Karenjinu i Bracu Karamazove na norveski...










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptyUto Nov 04, 2014 1:05 pm

Pita svekar snaju koja seje brasno:

" A be snajke moz' li da sejes to brasno a da ne mrdas s guzicu"?

A snaja odgovara :

" A ti tate moz' li da jedes gomna a da ne mrdas s vilicu" ?!










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptyPon Nov 24, 2014 1:00 pm

smehsmeh :rlol:  Policajac u NIS zaustavlja vozilo.
Gleda, vezan vozac, vezan suvozac...i pozadi svi stavili pojaseve.
Ebati, CE se podavU za 10 eura smehsmeh smehsmeh










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptyPon Nov 24, 2014 5:16 pm

sonia ::
smehsmeh :rlol:  Policajac u NIS zaustavlja vozilo.
Gleda, vezan vozac, vezan suvozac...i pozadi svi stavili pojaseve.
Ebati, CE se podavU za 10 eura smehsmeh smehsmeh
ahahahaha ovo je vrh.. smehsmeh










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptyUto Nov 25, 2014 4:59 pm

 Od njega ne moz' ni kijavicu da dobijes, a kam'li pare zlz










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptyUto Nov 25, 2014 6:10 pm

sonia ::
 Od njega ne moz' ni kijavicu da dobijes, a kam'li pare zlz
Ja se se udavila od smeha u Niš.  smehsmeh










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptyČet Dec 04, 2014 7:11 pm

Rakija se ne dosipUje, zena se ne dojebUje zlz










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptyČet Dec 04, 2014 7:24 pm

sonia ::
Rakija se ne dosipUje, zena se ne dojebUje zlz
Piješ iz flaše?,a ebeš dok ne krepaš? :D


Ebemti taj vaš jezik..daj prevod..  muhaaa










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptyČet Dec 04, 2014 7:33 pm

Kijara-brm ::
sonia ::
Rakija se ne dosipUje, zena se ne dojebUje zlz
Piješ iz flaše?,a ebeš dok ne krepaš? :D


Ebemti taj vaš jezik..daj prevod..  muhaaa

ironic3   Ta tvoja Glava nEje za dve noge ironic3  


Izduja se od alkohol ko pcelarski pripravnik ironic3  hhahahahhahha










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptyČet Dec 04, 2014 7:36 pm

Bem ti čudo.Mogu meni dole svašta kasti,ja bi se samo smejala ko lud na brašno..  ironic3
Čuj ovo: Ta tvoja Glava nEje za dve noge..hahahahahahaha










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
yo-wan

yo-wan


Godina : 63
Location : Jug Srbije
Humor : Zanima me
Datum upisa : 17.02.2013

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Kako se govori(lo) na jugoistoku Srbije   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptySre Jan 07, 2015 4:12 pm

Prigodnije mesto od ovog za ovu temu nisam pronašao. Ako temi mesto nije ovde, molim Mod-a foruma da me uputi na lokaciju.

U ovoj temi ću pokušati da prezentujem reči, koje su se nekada (a redje, i sada) govorile u nasem kraju, (Kosovsko-negotinsko govorno područje) kao i objasniti značenje svake reči sa datim primerima.


Neka mi ne zamere lingvisti i svi drugi "ljudi od pera i slova" ako u bilo čemu pogrešim, prilikom iznošenja podataka, ali forum je za to da se greške isprave, da se i drugi uključe u rad i da krajni rezultat bude efikasan i bogat. Ja sam po zanimanju elektroenergetičar, te možda nemam dovoljno suštinskog znanja za pisanje ove teme, ali VOLJE IMAM, stoga, temu pokrećem a svi koji imaju volju kao ja, neka se pridruže i neka pišu!

Počeću tako što ću najpre prezentovati reči koje se ponegde i danas mogu čuti u našem kraju. Ali, pre toga se čitalac mora upoznati sa izgovorom tih reči a to znači da mora akcentovati (naglasiti) zadebljani vokal prilikom izgovaranja reči.
Na primeru se lakše može shvatiti: reč voda se izgovara vod
a, ruka, deca, udarija, bigor, crevo... U onim rečima gde nema zadebljanog slova, naglašava se prvi slog.


Takodje je važan izgovor glasa, koji ne postoji zapisan u nijednom svetskom jeziku ali se često čuje u trenucima nedostatka reči, nešto izmedju A i O, i on se ističe kod primera: b'z - zova, z'dnji - poslednji, op'nci - opanci... i naglasak je uvek na njemu.

Gramatika je opet posebna priča jer je jednostavna. Koliko padeža ima, prosudite sami iz priloženog primera!
- Ko / Šta--------------- Milan, Leskovac, drvo, vino, kompir
- Od koga / Od čega--- od Milana, od Leskovac, od drvo, od vino
- Kome / Čemu--------- na Milana, na Leskovac, na drvo, na vino
- Koga / Čega---------- Milana, Leskovac, drvo, vino
- Hej!-------------------- Milane, Leskovce, drvo, vino
- Sa kim / S čim-------- sas Milana, sas Leskovac, sas drvo, sas vino
- O kome / O čemu---- oratimo od Milana, od Leskovac, od drvo, od vino

Iz ovog primera vidimo da neće biti zbrke oko toga sa kim smo negde doputovali:
Sas Draganu - ako je žensko ili sas Dragana - ako je muško
Sas Miroslavu - ako je žensko ili sas Miroslava - ako je muško, dok je isto to nejasno u primeru književnog pravopisa i govora.
Najzad, na osnovu ovih primera, moglo bi se zaključiti da ima tri padeža: nominativvokativ i treći bih ja nazvao svaštativom! (Vrlo smelo od mene!)

Stepeni poredjenja su tekodje jednostavni:
- Ubav, poubav, najubav
- Golem, pogolem, najgolem
- Gorčiv, pogorčiv, najgorčiv i jače od superlativa: BIGOR!
- Brz, pobrz, najbrz, i METLA!
- Žut, požut, najžut i ŽUT U PIZDU MATERINU!
- Kisel, pokisel, najkisel i CIVOR!

Rečca, vrlo česta u upotrebi BRE, ima i dodatne podvarijante
- abre (isto što i bre) - obrati pažnju, veruj kad ti kažem
- i, bre - kako pa da ne!
- u, bre - zar je moguće!?
- o, bre - pa kako to?
a tekodje ima i skraćeni oblik: a b'e! - isto što i: a bre!

Ista reč ali sa naglaskom na neki drugi vokal (slog), poprima sasvim drugo značenje:
ima - znači upravo to, da neko nešto posedujeima
- ima - imao je
- bega - beži
- bega - bežao je
tako, reči: gleda(gledao sam), čita(čitao sam), vide(video sam), pi(pio sam), spa(spavao sam), orati(govorio sam), žma(žmurio sam), praji(pravio sam), uzo(uzeo sam)...primećujete da sve reči važe za prvo lice jednine, dok se drugo i treće lice napominje: ti vide, ti spa, on orati, ona gleda, ono bega. Medjutim ove reči označavaju da se radnja odigrala u prošlosti a trajala je kratko (nešto kao AORIST), dok pravo prošlo vreme se iskazuje drugačije: gledaja sam, čitaja sam, videja si, pija si, spala je, oratila je, žmaja sam, prajili ste, uzelo je,

*********************************

Navedene reči sa izgovorom i značenjem po azbuci.

Slovo na kraju reči objašnjava vrstu reči P-pridev, I-imenica, Z-zamenica, G-glagol, V-veznik

А
- abre - slušaj, obrati pažnju
- amitom - skoz, načisto
arno - fino, lepo -P
ako - neka -Z
- amanet - ostaviti za sećanje, obavezu posle smrti -I
- aman - smiri se, dosta je, prestani! -G
- astal - stol -I
- alal - bravo, svaka čast
- alamunja - sila, moc pomešana strahom -I
- aljkav - neuredan u radu

B
- bre - rečca, vrlo često u upotrebi, kada se nesto naglašava, skreće pažnja...
- borovinka - borovnica -I
- banica - gibanica, pita sa sirem, zeljem -I
- bostan, lubenica - ne treba prevod, samo je razlika u naglasku -I
- b'z - zova -I
- brgo - brzo -P
- begaj! - beži! -G
- brcati se - štrecati se, biti odbojan -G
- batali - ostavi, zanemari -G
- brobinjak - mrav -I
- bajat - bajat, star, prestajao -P
- butati - stavljati u -G
- basamaci - stepenice -I
- buljina - sova -I
- bulumenta - bespotrebna galama -I
- bigor - mnogo gorko -P
- brabonjak - ovčiji, kozji izmet -I
- baldisati - zanemoćati -G

V
- vrtipop - livadski cvet sličan cvetu Bele Rade samo manji -I
- vrne - pada -G
- vlaša - flaša -I
- vije - plače -G
- vrlji ga - baci ga! -G
- vrlji ga - bacio sam ga -G
- vrti-suči - tamo-amo
- vrlji ga - bacio sam ga -G
- vari - kuvaj, skuvaj -G
- vrčva - glinena posuda za turšiju -I
- vikam - vičem, govorim -G
- vuta - ženski odevni predmet istkan od vune -I
- videlo - svetlost -I
- vrljika - štap, motka -I

G
- grozotija - strašno ružno -P
- gra - pasulj -I
- grtko - nezgodno, neprijatno -P
- golemo - veliko -P
- gube - pečurke -I
- gorun - vrsta hrasta -I
- goč - bubanj (muz. instr. udaraljka) -I
- grožljiv - gadljiv -P
- guvno - dvorište -I
- gi - ih, njih
- gu - nju

D
- davaj - daj -G
- dip-dip - ponekad -Prilog za vreme
- drob - iznutrice -I
- dokarati - dovesti kolima, traktorom -G
- duvar - zid -I
- duduk - posuda za izvlačenje tečnosti -I
- dek - jer, zato što -V


Dj



Е
- eve - evo
- ene - eno
- ete - eto


Ž
- željka - kornjača -I
- žeština - ženska osoba uopšte (bez obzira na godine)



Z
- zevzek - besposličar, koji priča nepovezano -I
- zazrćati - viriti u štogod -G
- zakasati - ući u nevolju -G
- zaguljara - zanovetalo, neugodan sagovornik -I
- zakasaja - zadesila ga nevolja -G
- zašljeposati - odalamiti šakom
- zavratosati - isto čtžžšto i predhodno
- zort - zlo, nevolja -I
- zalićati se - prenagliti u nečemu -G
- zboriti - pričati, besediti -G
- zamajan - poamlo lud, izgubljen -P
- zrilka - skakavac -I
- zajeban - nezgodan -P
- zavrzlama - zbrka, zagonetka -I

I
- izandjalo (piće, jelo, čovek) - pokvarilo se, nije za upotrebu -P
- iskršiti - slomiti -G
- izmijati se - umivati se -G
- icepiti - pocepati -G
- iskastriti - saseći -G
- ičer, ičerke - juče

Ј
- jejce - јаје -I
- jutre - sutra -Prilog za vreme
jendek - sanac, rov, rupa


К
- kravaj - slavlje prvog rodjendana -I
- kapnosaja - onemoćao -P
- kravajče - pogačica -I
- kude - gde
- kve - kakve
- k'v - kakav
- kam - daj, daj da vidim, gde
- kaljav - prljav -P
- kal - blato -I
- kutre - kučence, štene -I
- krastavica - krastavac -I
- kova - коfа -I
- kaiče - manji kaiš -I
- kidisati - napasti, nameriti se -G
- kročnja - korpa od pruća -I
- kanate - priključni deo zaprežnih kola -I
- kočina - svinjac -I
- kopan - batak -I
- kompir - krompir -I
- kompirište - zasad krompira
- klička - cepanica -I
- kočice - članci (deo nogu),gležnjevi -I
- kladanac - izvir vode pokrivenog tipa -I
- koje oč, kvo oč - šta hoćeš, želiš

L
- lajna - izmet krave -I
- lojze - vinograd -I
- lesa - drvena kapija -I
- ložica - kašika -I
- livsati - uginuti -G
- lejka - posuda za zahvatanje vode -I


Lj
- ljosnuti - presvisnuti -G
- ljizgavo (puzgavo) - klizavo -P


М
- motka - štap -I
- mršljak - trulež uginule životinje, crkotina
- mrškav - umazan ostacima jela oko ustiju -P
- mrskati - raditi nešto neodredjeno
- močati - mokriti -G
- munuti - uvući, ugurati -G
- muština - muška osoba bez obzira na godine
- mrsolj - slina -I
- mufte - džaba, bez para -P


N
- nazrćati - pogledati nakratko -G
- ne mari - nije loše
- neje - nije -G
- namćor - cepidlaka, prigovara -I
- maša - alatka kojom se namešta žar u šporetu

Nj
- njeknja - pre neki dan -Prilog za vreme

О
- ostinuti - ohladiti -G
- ošav - voće -I
- omanuti - promašiti -G
- olupiti - oguliti -G
- obričiti se - obrijati se -G
- oratiti - pričati, govoriti -G
- obličje! - velika sramota -P
- od'nuti - odmoriti -G
- otoč - malopre -Prilog za vreme
- ov'g-on'g - povremeno -Prilog za vreme
- obukuje se - oblači se (odeća) -G

P
- p'šlja - moralni ili fizički slabić -I
- param-parče - na stotinu komada -P
- plaknuti se - malo se oprati -G
- pakos - šteta -I
- popiti krčmu - popiti piće povodom nečeg novog i dobrog -G
- predžipiti - prebaciti preko čega -G
- potikati se - izgubiti se -G
- poganac - miš -I
- pokaniti - ponuditi -G
- petližan - paradajs -I
- preskrcati - prevaliti, preživeti
- popke - gumeni opanci -I
- puštiti - pustiti -G
- preperuga - leptir -I
- pritka - tanak kolac -I
- plot - ograda od pruća -I
- praska - divlja breskva -I
- premenjuvati se - doterivati se presvlačenjem -G
- putinka - staza, putanja -I
- perčin - vrh grave -I


R
- rutav - maljav, dlakav -P
- raspučiti - polomiti, razlupati -G
- rabota - posao, rad -I
- ripati - skakati -G
- rinuti - čistiti,(djubre iz štale) -G
- ritati se - šutirati -G
- ribanjci - prženice -I


S
- slube - merdevine -I
- skomina - neugodan, jeziv osećaj
- sliva - šljiva -I
- spijenje - spavanje
- s'vnuti - svanuti -G
- spovednuti se - sagnuti se -G
- stud je - hladno je -P
- slunce - sunce -I
- sefte - sveže, novo -P
- srljati - žuriti kao bez glave ići -G
- skubati - čupati -G
- srč - hrpa slomljenog stakla -I
- strvolj - nered, rusvaj, nesredjenost -I
- skapati se - pokvariti se -G
- svrdel - ručna burgija -I
- sepetka - okrugla korpa od pruća (nosi se na glavi) -I
- sopletati se - saplitati se, zapeti -G
- spiskaja - potrošio -G
- surtuk - nespretan za nekakav posao, budalast, naglupičav -P

T
- takoj - tako -Prilog za način
- talanta - uznemirenje, tenzija -I
- tuj njeknja - još pre neki dan -Prilog za vreme
- t'g -tada -Prilog za vreme
- tatko - otac, tata -I
- tike-tike - tek ponekad, po neki put -Prilog za vreme
- tupan - bubanj, goč (muz. instr.) -I
- tumruk - čovek mutnih namera -I
- turiti - staviti -G
- turija ga -stavio ga -G
- tavnina - pomračina, mrak -I
- taze - sveže -G
- tuј - tu -Prilog za mesto
- tarabe - drvena ograda -I
- tropati - lupati -G
- tepanje - tuča -I
- tоprv - tek će biti -Prilog za vreme
- torlačiti - rado prenositi vesti -G
- trtljati - prevariti se pa reći -G
- tojaga - štap -I
- testija - posuda za vodu od pečene gline -I


Ć
- ćunak - čunak -I
- ćeremida - vrsta starog crepa nа krovu -I
- ćutek - batine -I


U
- uapati - ugristi -G
- učkur - kanap za vezivanje gaća, pantalona (umesto kaiša) -I
utnuti - staviti u -G
- ubavo - lepo -P
- uplav, a - stečeni strah na neku osobu ili stvar -I
- ulav - lud, blesav -P
- ilabiti - utišati -G
- ukačiti - popeti -G
- utnuti - staviti -G
- utepaja se - povredio se -G
- udžipiti - oboriti -G
- utrkoljiti - pustiti da se kotrlja -G
- uštrumiti - debelo se zamisliti, pritisnut problemima


F
- fildžan (vildžan) - šolja za kafu -I
- fata - вата -I
- fironga - zavesa za prozor -I
- frćkati se - doterivati se -G
- fraj - besplatno -P

H


C
- cavti - cveta, u cvatu -G
- cunuti - poljubiti -G
- celivati - ljubiti -G
- carevica - kukuruz -I
- cvolika - cevanica -I
- civor - mnogo kiselo
- civka - cijuče

Č
- čeljubine - desni (u ustima)
- čukati - lupati -G
- čapuriti - pričati bez smisla -G
- čepeljuške - naglavačke -P
- čuriti - dimiti -G
- č’čkolj - zadirkivač, podstrekač -I
- č'čko - do vrha, skroz -P


- džope - stvari za oblačenje -I
- džidžabidže - nevažne, sitne stvari

Š
- šuntav - lud, blesav -P
- štroka - prljavčtina -I
- štroklja - nečist, "dobar za izbegavanje"
- šmokljan - neozbiljan sagovornik -I
- šiše - flašica -I
- štroviti - štrojiti, kastrirati -G
- šibak - šuma -I
- šifonjer - drvena ostava za veš, ormar -I
Nazad na vrh Ići dole
http://roknostalgija.8forum.net/forum
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptyPet Jan 09, 2015 10:40 pm

Prigodnije mesto od ovog za ovu temu nisam pronašao. Ako temi mesto nije ovde, molim Mod-a foruma da me uputi na lokaciju





Ovde cemo je pripojiti, da se ne duplira, i samo je malo prosiriti kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 900975





[You must be registered and logged in to see this link.]










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptyUto Jan 13, 2015 1:40 am

Neobičan zaključak lekara: "Sve ga ukočilo"



[You must be registered and logged in to see this image.]

Jedna niška doktorka je u pojašnjenju vrste bolesti pacijenta napisala: “sve ga ukočilo”, što je u ambulanti na Paliluli “slatko” nasmejalo medicinske sestre, ali i samog pacijenta.

Iako je reč o anamnezi, odnosno "podacima koje pacijent daje lekaru o ranijem stanju svog zdravlja pre sadašnje bolesti", neobičan opis je slatko nasmejao sve koji su ga čitali.

Pacijent I.N. (40) kaže da se, pored svih muka tog dana, drugog dana Uskrsa, i on nasmejao u zdravstvenoj ambulanti u naselju Palilula gde se događaj zbio.

Lekarski nalaz sa neobičnim zaključkom
Originalni dokument (klikni za uvećanje)
- Onako iskrivljen otišao sam u ambulantu jer sam Uskrs praktično preležao u krevetu zbog ukočenosti i bolova u leđima. Dao sam dokument medicinskoj sestri da mi po tome da lekove u injekciji. Tad je ona počinje da se smejulji i pokazuje drugoj sestri koja se smejala zarazno. Gledam ja - šta je smešno? Em sam onako ukočen, iskrivljen i pogrbljen, em one se „kidaju“ od smeha – priča ovaj Nišlija za Južne vesti.
Kaže da mu je u prvom momentu pomalo bilo i neprijatno.

- Ležao sam sa otkrivenim delom zadnjice i beše mi neprijatno. Mislim se šta li se smeju mojoj zadnjici? One, da bi opravdale svoje ponašanje, poturaju mi onaj papir pod nos gde piše „sve ga ukočilo“ i počinjem i ja da smejem. A, što se više smejem, više boli, ali u onoj situaciji stvarno je sve bilo smešno! Svi u ordinaciji smo se „pokočili“ od smeha - priča bivši pacijent i dokumentuje papirom „smešni“ događaj.
Inače, I.N. je sada potpuno u redu, jer mu je doktorka dala prave lekove koji su ga „ispravili“.

smehsmeh smehsmeh smehsmeh










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptyUto Jan 13, 2015 2:29 pm

He, to je stara prica, ali istinita, da zlz slicna onoj sa licnom kartom.










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptyUto Jan 13, 2015 6:06 pm

sonia ::
He, to je stara prica, ali istinita, da zlz slicna onoj sa licnom kartom.

Odlična.Nabaci još nešto.To je tvoj kraj :)










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
yo-wan

yo-wan


Godina : 63
Location : Jug Srbije
Humor : Zanima me
Datum upisa : 17.02.2013

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptySre Jan 14, 2015 11:48 pm

 Naši DIJALIZMI (nije za mladje od 18 godina)

U ovom delu Foruma ću preneti neke od naših svakodnevnih razmišljanja, te dijaloga izmedju dva (ili više) zamišljena poznanika, pri slučajnom (ili namernom) susretu. Pravilo za akcentovanje reči je već objašnjeno a ako neka reč nije jasna, pogledati u temi "Kako se govori(lo) na jugoistoku Srbije", ili zatražiti objašnjenje.

Savetuvaja ga!
- Tomo, bre! Kvo da rabotim, deca mi puse!
- Ama, dizaj ruke.

Na roditeljskom satanku:
- Gospodine Petroviću, Vaš sin se juče opet potukao!
- Abre učiteljice, pal tuj njeknja mu jeba majku i ne krsti se!!!

Ženidba...
- Simo, koje si odlučija, će ženiš li onoga tvojega Pericu?
- A...! Ću ga jebem da ga ženim!
- A ti Žiko?
- Ma nek si jebe majku još neku godinu!!!
- E, ljudi, ja ću mojega ženim, pa da ga jebem!

Gadno ga zajebali
- Dušane, što se noćaske dra onolko?
- More, da ti ne pričam! Rodjaci me jebaše pa me ne pokriše!

Aj, pomogni!
- Ću krečim sutra, aj da mi pomogneš, ako oćeš?
- Oću, bolme kurac!!!

Žene na pijac
- Ne li ste čule? Pa Milka zatrudnela posle 12 godine u brak!
- E, fala kurcu!!!

Tatko se ponosi sas decu
- Sin mi je završija za agronoma i odma sam ga zaposlija. Ćerka završi za apotekarku ta i nju zaposli. Još snajku da zaposlim u opštinu ako mogu, pa i nju da skinem s kurca!

Dobar savet vredi
Žali se žena svojoj komšinici:
- Nesam pametna kvo da rabotim! Snajka na svaku reč vika da jedem govna.
- More, ćuti i gutaj! - uteši je ova.
Nazad na vrh Ići dole
http://roknostalgija.8forum.net/forum
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 EmptyČet Jan 15, 2015 1:19 pm

yo-wan ::
 Žene na pijac
- Ne li ste čule? Pa Milka zatrudnela posle 12 godine u brak!
- E, fala kurcu!!!


 top88

Fala ( istome),  ima ne  smehsmeh










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)   kako - Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :) - Page 7 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Nišlijski rečnik... i malo šire ( Jug Srbije, za merak) :)
Nazad na vrh 
Strana 6 od 8Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeći
 Similar topics
-

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: KNJIŽEVNOST I JEZIK :: JEZIKOVA JUHA :: LINGVISTIKA-
Skoči na: