DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....

Ići dole 
+34
aldo raine
Gothic
Mima65
Danubius
el_vibrador
daljinski
LepoJebiTiFin
Diplomirani Duduk
savo
Sibila_
Kica/Praja
brdjanin
Kijara-brm
debilko
ZoxZoja
AstrinaKomsinica
Astra
dusicaa
Samouka
Buflon
podbarac
brunolino
Aurora Borealis
njushkalo_
sonia
determinanta
zirafa
cojle
Oci-ANDJELA
doctorr67
PJER
slatkicass
montoya
Crna_ovca
38 posters
Idi na stranu : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći
AutorPoruka
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Empty
PočaljiNaslov: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... EmptySub Maj 03, 2008 3:07 pm

Većina muskaraca ima tu "čast" da jedan period života provede u uniformi .Koji rod ste služili, da li ste imali neki čin, u kakvom vam je sećanju ostala vojska, šta mislite o civilnom služenju vojnog roka?JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... 10_win10










JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... 155klf10


Poslednji izmenio Danubius dana Sub Okt 22, 2011 8:49 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Crna_ovca
Princ od tora
Crna_ovca


Datum upisa : 21.12.2007

JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Empty
PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... EmptySub Maj 03, 2008 9:48 pm

Saobracajna policija,ponosno nosio cin vojnika :D i sve u svemu vojska mi je ostala u lepom secanju.Tri meseca obuke u Kraljevu nekako proslo,a onda uzivanje u Sarajevu.Bese davne 1987/88.
Sto se civilnog sluzenja tice ja sam za.Jer vise ni vojska nije ono sto je bila,tako da sam misljenja da je mom sinu bolje da sluzi savremenu vojsku od 7-15h pet dana u nedelji,i da sebe postedi budalastina koje sad postoje u vojsci.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Empty
PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... EmptyNed Maj 04, 2008 1:52 pm

Specijalna Antiteroristička Jedinica(SAJ) pri marincima.Tamo stigao greskom, kao i moji sapatnici , kojima je jedina greska bila sto su imali Medicinsku skolu, pa je neki nadobudni pukovnik odlucio da nam ne treba obuka za bolnicare. Grubo bacen u Šibenik iz hladovine stacionara u Trebinju , iz belih cipela u padobranske čizme , gde provodim krvavih 366 dana, po šumama i gorama naše zemlje ponosne, a neretko i do pojasa u moru (sve sa punom ratnom opremom) Bio na "vojnoj vežbi" 55 dana kada "Srbija nije bila u ratu" , a i 30 kada smo "pobedili NATO" Po cinu , mladji (S)vodnik.Podrzavam civilno služenje, jer su mladi i pametni ljudi pokazali da razmisljaju svojom glavom, a ne nasedaju na kvazipatrotske baljezgarije.Nadam se da će, dok moj sin stigne na red , biti sasvim ukinuto služenje vojnog roka, pa kome je do rata i ubijanja-nek izvoli , biće plaćen za to .










JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
montoya
NR .1 foruma
NR .1 foruma
montoya


Location : gde god da treba
Datum upisa : 09.02.2008

JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Empty
PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... EmptyNed Maj 04, 2008 6:00 pm

uh...proshao ko bos po trnju... stip-macedonia, 1986/87 septembar 12 meseci. rod:brdsko planinska peshadija.6 meseci spaffao u shatoru na terenu..sve u svemu blagi uzas...Sta reci vishe:))komantant je sad najtrazeniji
JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Mladiv10










Ludosti učinjene u mladosti ne može nadoknaditi sva mudrost u starosti.
..
JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Divide10
Nazad na vrh Ići dole
Na mreži
slatkicass
Frumos si de foc
slatkicass


Godina : 62
Location : (zlutala negde.....u mashti)
Humor : Smejem se, smeh produžava život pa ću duže uživati u njemu!
Datum upisa : 10.10.2007

JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Empty
PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... EmptyNed Maj 04, 2008 7:31 pm

Morala sam se ukljuchiti.......... Podrzavam civilno sluzenje ali se ujedno nadam, kao i moj stariji sin, kako kaze danubius, citiram:"Nadam se da će, dok moj sin stigne na red , biti sasvim ukinuto služenje vojnog roka, pa kome je do rata i ubijanja-nek izvoli , biće plaćen za to ."
Nazad na vrh Ići dole
Crna_ovca
Princ od tora
Crna_ovca


Datum upisa : 21.12.2007

JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Empty
PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... EmptyNed Maj 04, 2008 8:06 pm

[quote="montoya"]uh...proshao ko bos po trnju... stip-macedonia, 1986/87 septembar 12 meseci. rod:brdsko planinska peshadija.6 meseci spaffao u shatoru na terenu..sve u svemu blagi uzas...Sta reci vishe:))komantant je sad najtrazeniji



Koliko se ja secam iz tog vremena doco to Stip je u prevodu znacilo-Shuti,Trpi I Pati
Nazad na vrh Ići dole
montoya
NR .1 foruma
NR .1 foruma
montoya


Location : gde god da treba
Datum upisa : 09.02.2008

JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Empty
PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... EmptyPon Maj 05, 2008 1:24 pm

[quote="Crna_ovca_chata"]
montoya ::
uh...proshao ko bos po trnju... stip-macedonia, 1986/87 septembar 12 meseci. rod:brdsko planinska peshadija.6 meseci spaffao u shatoru na terenu..sve u svemu blagi uzas...Sta reci vishe:))komantant je sad najtrazeniji



Koliko se ja secam iz tog vremena doco to Stip je u prevodu znacilo-Shuti,Trpi I Pati

jeste...tako je bilo?:
suti
trpi
i
pati

:)))))))))))) lol!
Naravno sad nisam uopste za sluzenje vojske vetj, sam za placenu vojsku-ko voli nek izvoli.
Moje dete nece sigurno sluziti ovaj sadasnji vid vojske.










Ludosti učinjene u mladosti ne može nadoknaditi sva mudrost u starosti.
..
JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Divide10
Nazad na vrh Ići dole
Na mreži
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Empty
PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... EmptyPon Maj 05, 2008 2:33 pm

Problem je u tome kako su nas vaspitavali, a i kako se JOŠ UVEK deca vaspitavaju u ovoj zemlji.obožavanje uniformi, oružja...Zahvaljujući naravno, "patriotama" koji bi stalno ratovali,koristeći našu decu,sa nečijom drugom decom.Evo-ovo je samo maskenbal, a ovakvih "maski" je bilo na desetine (Indijanac ja moj klinac -tata sam pravio kostim, hehehe ) JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Masken10










JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
PJER
Pjer
PJER


Datum upisa : 13.10.2008

JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Empty
PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... EmptyUto Okt 14, 2008 10:17 am

Hmm vidim ovde klasice... ;) ..Septembar 1986/87..Skoplje....mehanizovana peshadija..strelac......malo se vozio vishe trckarao.........ala sam peshacio kuku lele..nikad necu zaboraviti ..vezba brigada u napadu,...crveni plavi.......30 km usiljenog marsha...atomski s'leva s'desna....puzanje.......masku nisam skidao 3 sata.od suzavaca......Protiv civilnog sluzenja vojske......ali sam za profesionalnu vojsku......
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Empty
PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... EmptyUto Okt 14, 2008 11:34 am





...verovali ili ne ................. :evil:










JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
PJER
Pjer
PJER


Datum upisa : 13.10.2008

JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Empty
PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... EmptyUto Okt 14, 2008 11:54 am

danubius ::




...verovali ili ne ................. :evil:



stari snimak.......nekad bilo.....
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Empty
PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... EmptyUto Okt 14, 2008 12:19 pm

...da....ali strašno To oslikava odnos vojske prema pripadnicima Ma , mi smo samo brojno stanje , žrtvovali su nas kao ....najmanje kao ljudska bića Ja ovako ni psa ne bih pokopao, a ovi još računaju to u "počasti" Mnogi ni to nisu dobili ...i za čega na kraju ???










JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
PJER
Pjer
PJER


Datum upisa : 13.10.2008

JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Empty
PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... EmptyUto Okt 14, 2008 12:27 pm

danubius ::
...da....ali strašno To oslikava odnos vojske prema pripadnicima Ma , mi smo samo brojno stanje , žrtvovali su nas kao ....najmanje kao ljudska bića Ja ovako ni psa ne bih pokopao, a ovi još računaju to u "počasti" Mnogi ni to nisu dobili ...i za čega na kraju ???

kakva nam je drzava i vlast..dobro da smo zivi.... :!:
Nazad na vrh Ići dole
doctorr67
NR .1 foruma
NR .1 foruma
doctorr67


Location : Singidunum
Humor : Onaj koji napravi gresku, a ne ispravi je - cini i drugu gresku!!
Datum upisa : 20.12.2007

JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Empty
PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... EmptyUto Okt 14, 2008 12:55 pm

Rambo Amadeus - Hej, haj barikade

Emanuele daj kantu
Tarzane mijesi pitu
Gordone otvori flasu
Ricarde silji kitu
Kravicu deranziraj leni
Verne otvori zile
Nenade napuni canak
Olinse isprzi file

Hej, haj barikade...
Hej, haj brigade...

Nikola naostri teslu
Robine sarafi kuku
Oshi postavi mine
Silcova pucaj bruku
Panco fataj se vila
Dzordane dunavom roni
Trevore duni u hornu
Evita pometi peron
Zai zajebi babu
Tajsone pitaj majku
Rahela kresni ferari
Boro drzi je za kvaku
Nadezda operi gace
Tomase pokri joj manu
Dzejmse pripremi vatu
Bozo napi' Dajanu

Hej, haj barikade...
Hej, haj brigade...

Kanta za pitu
pita za flasu
flasa za kitu
kita za zile
zile za canak
canak za file
file za teslu
tesla za kuku
kuka za minu
mina za bruku
bruka za vile
vile za hornu
horna za babu
baba za majku
majka za kvaku
kvaka za gace
gace za manu
mana za vatu
vata za lavu
lava za spicu
spica za palmu
palma za stijenu
stijena za more...

IŠČUPAŠE REPU...
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Empty
PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... EmptyUto Okt 14, 2008 10:41 pm

montoya ::
uh...proshao ko bos po trnju... stip-macedonia, 1986/87 septembar 12 meseci. rod:brdsko planinska peshadija.6 meseci spaffao u shatoru na terenu..sve u svemu blagi uzas...Sta reci vishe:))komantant je sad najtrazeniji
JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Mladiv10

Kad su te vidjeli,ko od brda odvaljen,pa za sta bi bio vec za brdsko-planinsku pjesadiju! :008yn9:
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
montoya
NR .1 foruma
NR .1 foruma
montoya


Location : gde god da treba
Datum upisa : 09.02.2008

JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Empty
PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... EmptyUto Okt 14, 2008 11:46 pm

jbg...nije tako bilo "86, imao sam samo 68 kg:) rabbit










Ludosti učinjene u mladosti ne može nadoknaditi sva mudrost u starosti.
..
JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Divide10
Nazad na vrh Ići dole
Na mreži
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Empty
PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... EmptyUto Okt 14, 2008 11:47 pm

Pa nisam te ni sad vagala....ali nije da te nema!
To je konstitucija......to je trajno!
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
montoya
NR .1 foruma
NR .1 foruma
montoya


Location : gde god da treba
Datum upisa : 09.02.2008

JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Empty
PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... EmptyUto Okt 14, 2008 11:48 pm

jbg...snaga klade valja:))










Ludosti učinjene u mladosti ne može nadoknaditi sva mudrost u starosti.
..
JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Divide10
Nazad na vrh Ići dole
Na mreži
montoya
NR .1 foruma
NR .1 foruma
montoya


Location : gde god da treba
Datum upisa : 09.02.2008

JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Empty
PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... EmptyPon Dec 29, 2008 11:15 pm











Ludosti učinjene u mladosti ne može nadoknaditi sva mudrost u starosti.
..
JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Divide10
Nazad na vrh Ići dole
Na mreži
PJER
Pjer
PJER


Datum upisa : 13.10.2008

JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Empty
PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... EmptySub Feb 21, 2009 8:58 pm

I jos jedno delo mojih ruku.. ;) :padapk8:
:padapk8: :padapk8:

Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Empty
PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... EmptySub Feb 21, 2009 9:25 pm

hehehe...super, PJER,,,,upravo tako je bilo, samo mnogo bednije u smislu uniformi , opreme -kao da su namerno birali načine da se vidi koja je granica fizičke i psihičke izdržljivosti , koliko ćemo izdržati dok se ne predamo programu ispiranja mozga ....

Danas se pitam za koga i čega smo bili spremni da ginemo? A jesmo bili....niko nije mogao ostati van "mašine" ...










JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
PJER
Pjer
PJER


Datum upisa : 13.10.2008

JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Empty
PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... EmptySub Feb 21, 2009 10:44 pm

proslo je to vreme ispiranja mozga...sad je druga metoda...na sceni... :geek:
Nazad na vrh Ići dole
montoya
NR .1 foruma
NR .1 foruma
montoya


Location : gde god da treba
Datum upisa : 09.02.2008

JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Empty
PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... EmptySub Feb 21, 2009 11:13 pm











Ludosti učinjene u mladosti ne može nadoknaditi sva mudrost u starosti.
..
JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Divide10
Nazad na vrh Ići dole
Na mreži
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Empty
PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... EmptyNed Feb 22, 2009 9:55 am






...ko je bio u JNA-setiće se ovoga-danas zvuči smešno, ali....Recimo, ja sam imao neku žensku, Nemicu ,i naravno, pisala mi...Svako pismo-otvoreno , pa kod KOS-ovca na "intervju" -odakle, zašto, kako.....

Jednom su mi iz zezanja "moji" iz NS poslali 30 čestitki za Božić-ali sve birane , one "religiozne" Ista stvar-jedva dokazati da nisam "klerikalni element"-a član Partije i komandir voda.

Danas zvuči nemoguće-ali za vic o Titu-robija.

Da osetite "atmosferu", dalji nastavci na https://www.youtube.com/watch?v=oQp8OT1lfEA










JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Oci-ANDJELA
Anđelina
Oci-ANDJELA


Datum upisa : 08.06.2008

JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Empty
PočaljiNaslov: Armija nekada a Vojska sada..:))   JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... EmptyPon Dec 21, 2009 2:06 pm

Nako što ste preživeli ispraćaj, najčešće u varijanti sa pijanom
rodbinom, uplakanim roditeljima, drugarima koji vas podhebavaju i
devojkom koja se nije pojavila, sve to uz pratnju trubača, dolazite
pred kasarnu u kojoj ćete provesti barem prvi deo obuke, ako ne i ceo
rok. Za početak vas smeštaju u inkubator, da se prvo otreznite pre nego
što odete u jedinicu. To je obično neka spavaona ili magacin u kojima
je namerno ostavljeno daleko manje kreveta nego što se očekuje vojnika,
tako da su oni koji čekaju poslednji trenutak da se prijave (tačno pred
ponoć, kako su vas savetovali ’iskusni’) biti prinuđeni da prenoće na
podu. Mogu i da ne spavaju, kako ne bi saznali da u vojsci ima puno
gremlina koji su tokom noći vršljali po vašim stvarima. U svakom
slučaju, to je samo jedna noć, najgore tek sledi..

Ovo sam pronasla i smatram da je izvrsna tema na kojoj ce nam muskarci ipricati svoje iskustvo u vojsci..
Setih se kako smo plakali kad smo ispracali mog brata, koliko je tu bilo suza, tuge posle njegovog odlaska..Brojali smo dane, cekali postara da nam donese pismo od njega..
Secam se prvog pisma, toliko smo plakali citajuci ga..Pisao je kako je tesko ustajati rano, kockati krevet, kockati garderober, pisao je kako je hrana bljak, jer je on bio razmezeni decak kome je mama kuvala sve ono sto on obozava.. Mama bi se ubila placuci, njen sin sada trpi, muci se, mozda i gladuje..Pisma je mama cuvala kao blago, koliko puta sam je uhvatila kako se sakrila i placuci cita to pismo po ko zna koji put...Za odogovr na njegova pisma sam bila zaduzena ja:))..Pisala sam slikovito, opisivala sam svaki trenutak u kuci proveden bez njega..:))..
Sad mi je smesno, ali tada nije bilo..
Bese nekad, a sada je sve drugacije i lakse..


Sta VI mislite o danasnjoj vosjci, jel tesko mladim vojnicima kao sto je bilo tesko onima kad je vojska trajala mnogo duze nego sad?
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Empty
PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... EmptyPon Dec 21, 2009 2:15 pm

Muskarci ovu temu uvijek jedva docekaju,slicno kao zene kad krene prica o porodima.Bice tu svakakvih evociranja uspomena,ubjedjena sam da je ova tema prava,i ne zaboravite da spomenete ko je trebao iz vojske da vam bude kum i kome ste vi obecali kumstvo i da li se ista od toga ostvarilo.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Crna_ovca
Princ od tora
Crna_ovca


Datum upisa : 21.12.2007

JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Empty
PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... EmptyPon Dec 21, 2009 2:17 pm

Sta to bese vojska?

Zar posle 21 godine od tog svecanog izbavljenja treba da se bavim evociranjem uspomena?

Meni je ostala u lepom secanju.Takav mi je bio rod vojske(povlascen u mnogo cemu) tako da nekih ruznih stvari i nemam iz tog perioda.

Dva druga,jedan iz Krusevca i jedan iz Bara , do dana danasnjeg.
Nazad na vrh Ići dole
cojle
Zaštitnik seljačkih prava
Zaštitnik seljačkih prava
cojle


Location : Kumova slama
Humor : smešan samom sebi
Datum upisa : 09.08.2009

JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Empty
PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... EmptyPon Dec 21, 2009 7:22 pm



Služba vojnog roka u JNA je pre svega bila "ispiranje mozga" i dresura zaborava svake individualnosti.
Jakim drilom ojačati kolektivni duh u borbi protiv spoljnjeg i unutrašnjeg neprijatelja.
Devojka je kao subverzivni element ipak došla u posetu da se rastanemo u Karlovcu! JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... 965545











Seljak sam pa umem i reč da probiram!
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Empty
PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... EmptyPon Dec 21, 2009 7:32 pm

Nisam sluzila...ali Cojle,nije li ispiranje mozga svaka vojska,u stvari svako sluzenje vojnog roka,posebno obuka.Pa vidi Amerike i njihovoh regruta.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
doctorr67
NR .1 foruma
NR .1 foruma
doctorr67


Location : Singidunum
Humor : Onaj koji napravi gresku, a ne ispravi je - cini i drugu gresku!!
Datum upisa : 20.12.2007

JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Empty
PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... EmptyPon Dec 21, 2009 8:34 pm

to sam obavio jos davne 1986/87..na jugo-istoku tadasnje nase drzave.Posto nisam regrutovan 2 god.unazad zbog nebitnih razloga, to sam uradio samo 10-ak dana pre samog odlaska u "JNA", nisam imao izbora da biram rod ni mesto-Republiku gde chu biti.Tako da mi je ponudjeno:Tolmin(Slovenia-tromedja sa Italijom i Austrijom), Strumica(granica sa Grchkom) i Stip(blizina granice sa Bulgarijom)...Posto je ipak Stip najblizi sa BGD tu sam "presekao" odluku.Putovali smo vozom sve do Skoplja, zatim Autobusom do Stipa.Naravno , tamo smo stigli negde oko 18h....a morali smo se javiti u kasarnu do 24h.U vozu iz BGD bilo je sigurno 100tinak regruta upucenih u republiku Makedoniju.15 nas je islo u istu kasarnu.I tako smo 4/vorica lepo izasli na zadnja vrata kako nas nebi "navukla" dobronamerna vojna patrola (cekali su regrute na prednjim vratima) u kasarnu pre roka.
Prvo smo obisli "Vukojebinu" gde smo dosli da guslamo godinu dana.Na kraju negde oko 21h zaglavismo u kafitju pokraj reke Bregalnice kako bi zadnji put u civilki ispili pivo:)))Kako smo usli unutra, ono sve same "DZombe" koje broje par dana do izlaska i nekoliko civila.Popismo mi tu nekoiko tura pitja-uglavnom "Skopsko" pivo-pochastili ostalu vojsku.Negde oko 22 i 20,ulazi dezurna patrola i pravi fajront, svi sa uniformom izasli, zatim "glavni" podoficir prilazi za nas sto i trazi legitimacije.Ovo troje sto su bili samnom , zbunjeni daju V.Knjizicu ili l.k. nesecham se sta vise, a ja ga ignorisem. kad je skontao da ga nefermam on me rukom s ledja po ramenu gurka i kaze "Sta se ti pravis lud, daj V.Knjizicu!"Ova troica -uplasili se i izashli sa ostalom vojskom ispred i chekaju...Ustao sam i okrenem se ka njemu i gurnem ga jer mi se bio uneo u lice, padne mu sapka i pozove dva V.pandura da me privedu.Dodjose njih dvoje i zamole me da nepravim cirkus jer ostalo im jos par dana do kraja.Objasnim im lepo da sam civil i da oni nemaju prava da "trkeljishu" nikog osim vojske i da sam civil.Izadjose oni napolje i rekli "tom" seronji podoficiru da mi nepada napamet da izadjem, te se on vrati da ipak pokusa...Posto sam bio okrenut ledjima ka izlaznim vratima nisam ga video da je opet usao..i pridje mi sledja, uhvati za rame i kaze "ustaj i kreni samnom"...tu mi je pao mrak na ochi te sam ga u okretu zavalio u glavu i dok je padao -zgrabio za uniformu i izbacio iz lokala, i usput porazbijao nekolicinu chasha flasha.Rekao sam njemu i ostalim dezurnim.. da ako jos jednom vidim da mi nje prisao gotov je.Na moje iznenadjenje tad....oni su otisli svi putem kasarne.Vratio sam se u lokal..izvinuo konobaru na incident koji se desio ,izmirio rachun ..i polako se uputio ka kasarni.Na ulazu me "naravno" dochekao "mali od palube" i po ps trazio legitimaciju te mi stavio lisice i predao dezurnom garnizona.
Ovaj "kao" zbunjen videvshi me sa vezanim rukama pozove kurira da mi skine kandze..i kulturno me zamoli da mu ispricam sve do detalja.Da neduzim vise...izvinuo mi se u svoje ime-onog ispostrojavao na moje ochi i sve po spisku mu "na vojni nachin":)) i posluzi me pitjem , kurir doneo kafu, i tako pricali skoro do jutra.Dogovorili smo se da budem u njegovoj jedinici(PUK-u)...tako da na kraju je sve ispalo u granicama normale..Onaj drugi deo i nije toliko zanimljiv sto se tiche perioda do kraja..osim sto sam od Novembra pa sve do Marta bio na terenu i spavao u satoru...stim da su nam radi higijene organizovali transport svakih 15 dana na kupanje u obliznju kasarnu.Sta da kazem...moze se ziveti(prezivljavati) i na -15 u shatoru:)))ili recimo , sa punom ratnom opremom od 25 kg pesachiti brdovitim terenom iz 2 puta 45 km...i to se moze izdrzati...jedino je frka negde na 20-25, tad se "riknjava" ali nakon toga sve utrne i mozes jos koliko god da treba....Bilo je loodo i nezaboravno... JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... 599 JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... 91680


Poslednji izmenio doctorr67 dana Pon Dec 21, 2009 9:28 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Empty
PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... EmptyPon Dec 21, 2009 9:22 pm

15 lepih dana u Trebinju , sanitet, tadašnje JNA Bili mantil bele cipele, beli stoljnjaci .
Onda se pojavi neki seronja pukovnik i mudro zaključi šta će nama sanitetska obuka kad imamo medicinske škole ? I lepo nas 190 nesrećnika marš na Vis, Lastovo i u Šibenik . Ajd, rekoh , bar sam na moru .

Koja zabluda -more sam video samo iz desantnog čamca , iz helikoptera , ili kada smo bili do pojasa u njemu , pod punom ratnom opremom. Divan dozivljaj u oktobru. A to je bila dečija igra za ostale zanimacije koje su nam tamo spremili .Dobili smo crne beretke (onda niko nije nosio beretke , sem padobranaca iz 63-će) i Libijske komandose za društvo . Sledećih 9- i slovima DEVET meseci su isteravali dušu iz nas -jer smo mi bili "borbena grupa" specijalnih antiterorističkih jedinica pri Mornaričkoj pešadiji -popularno "marinci" Život nam se sastojao iz stalnog maltretiranja po najvećim vukojebinama hrvatskih otoka ,noćne i dnevne uzbune,marševi bez hrane i vode , po kiši i buri -i pod punom ratnom opremom na +40 .Na kraju nas je ostalo 6 da sada mi maltretiramo nesrećnike koje je zadesila ta sreća da prodju vrata kasarne na Ražinama .
Od svega mi se najviše urezalo ono mučenje dva puta nedeljno , tkzv "bojevo gadjanje "iz svega što ima cev , ali ni to nije sve , kao što kažu u Teleshopu. Da bi bilo zanimljivije , išlo se peške 7 km uzbrdo (i 7 nazad ) na neko prokleto brdo koje se zvalo , perverzno, Jadatovac .(jesmo vala jadikovali , puno puta ) No bio sam primeran vojnik , dobio i zlatnu značku I dalmatinske i ostalo....ali tada sam vrlo temeljito zamrzeo vojsku i sve što ona predstavlja.
Iako sam se i tamo nagledao jada i smrti -bio je to čisti piknik za ono što je došlo posle .Poslednjeg dana su me zvali u komandu ,i predložili mi da dobijem čin vodnika , da me pošalju na akademiju ,i ostale pogodnosti što je onda bilo normalno uz status aktvnog oficira .Nisam rekao -ali sam mislio -ma , odjebi JNA, 366 dana, dosta je bilo.
No vreme je pokazalo da nije bilo dosta , i da ni izblizu nisam izašao iz uniforme zauvek .










JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
cojle
Zaštitnik seljačkih prava
Zaštitnik seljačkih prava
cojle


Location : Kumova slama
Humor : smešan samom sebi
Datum upisa : 09.08.2009

JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Empty
PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... EmptyPon Dec 21, 2009 9:31 pm

JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... 356467 Zato se u Apatinu priprema mornarička baza! JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... 944472











Seljak sam pa umem i reč da probiram!
Nazad na vrh Ići dole
cojle
Zaštitnik seljačkih prava
Zaštitnik seljačkih prava
cojle


Location : Kumova slama
Humor : smešan samom sebi
Datum upisa : 09.08.2009

JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Empty
PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... EmptySub Jan 30, 2010 10:34 pm

VOJNIK COLE U SRPSKOJ ISTORIJI
A poziva u vojsku od januara 2011. više i neće biti


„Jedanput ljudi daju reč, ona ostaje ili se pogazi. Ja sam dao riječ da ću da branim ovu zemlju ako joj bude teško”, major Milan Tepić, narodni heroj. Njegovo ime nose ulice u Beogradu, Banjaluci i u još nekoliko srpskih gradova. Ulica koja je u Novom Sadu nazvana po Milanu Tepiću, kasnije je preimenovana. Sa majorom Tepićem tog 29. septembra 1991. godine u skladištu JNA Bedenik kod Bjelovara poginuo je i vojnik Stojadin–Cole Mirković. Bio je na redovnom odsluženju vojnog roka u JNA. Mogao je da se preda, ili da ranije pobegne u inostranstvo, ili da se negde sakrije u Srbiji. Da sačeka da sve prođe i amnestija dođe. Kao što je kasnije i došla za hiljade njegovih vršnjaka.

Vojnik Stojadin – Cole Mirković rođen je na srpsku Novu godinu, 14. januara 1972. Da se rodio za srpsku Novu godinu dvadeset godina kasnije ne bi podlegao redovnom služenju vojnog roka. Jer od januara 2011. mladići u Srbiji neće ići na obavezno služenje vojnog roka. Vojni rok će biti, kako glasi zvaničan pravni termin, suspendovan. Vojnik Stojadin – Cole Mirković nije stigao da doživi tu suspenziju vojnog roka. Dao je svoj devetnaestogodišnji život radi vojničke zakletve, a naše je društvo kasnije Stojadina suspendovalo i iz istorije i iz sećanja. Devetnaestogodišnjak iz sela Gornje Leskovice kod Valjeva, sa obronaka Povlena, iz stare srpske ratničke porodice, majčin pradeda Ostoja poginuo je na Kolubari 1914. deda Milinko i majčin otac Vladimir bili su borci u Drugom svetskom ratu, Coletov otac bio je Titov gardista, a deda po ocu kraljev gardista. I kao takav Cole je otišao da odsluži svoj vojni rok u JNA. Da pogine radi vojničke časti.

Ne znam da li bi danas Cole, da je živ, shvatio da je hladni rat završen, da se vojna obaveza ukida kao relikt tog hladnog rata, da o vojnoj obavezi mnogi govore sa prezirom, da je omladina izgubila veru u vojnu obavezu kao instituciju državnog života, da se regrutacija negde i kod nekih doživljava kao nepravda, da je u javnosti podrška sistemu opšte vojne obaveze opala, da je mnogo mladih koji služe civilni vojni rok i da je za državu bolje da ima jednog iskusnog vojnika nego četiri neobučena. Možda bi vojnik Stojadin – Cole Mirković iz sela Gornje Leskovice kod Valjeva sve to i podržao. A možda bi u dubini njegove mlade duše zatitralo i pitanje da li je profesionalan vojnik dužan i da pogine za svoju zemlju? Da li je to deo ugovora o poslu profesionalnog vojnika. Polaže li profesionalni vojnik neku zakletvu? Kome? Ko je poslodavac, a ko je kompanija? Možda bi se vojnik Stojadin Mirković i zabrinuo kako će Ministarstvo odbrane Srbije pronaći, probrati, obučiti, nagraditi i sačuvati profesionalnog vojnika u političkom, ekonomskom i socijalnom okruženju kojeg, zapravo, i ne kontroliše.

Da mogu, objasnio bih vojniku Stojadinu da stupamo na relativno nepoznat teren, da rizična radna mesta u vojsci traže kvalitetno osoblje i dobre plate, mogućnost prekvalifikacije po isteku ugovora, da je vojska sada na putu koji vodi praktično pojedinačnim karijerama različitog trajanja koje će, kao što se to dešava i u drugim armijama u svetu, naizmenično balansirati između civilnog i vojnog života. Ko bi mogao da objasni Stojadinu da je svoj život dao radi odbrane vojnog skladišta, a da surovi profesionalac 21. veka to neće imati kao obavezu u ugovoru o poslu. Jer, čuvanje vojnog skladišta, odbrana takvog objekta rizičan je zadatak, rizično radno mesto u vojnom profesionalizmu i u miru. Stojadinu to niko nije rekao kada je odlazio u JNA. I teško da bi mu i danas neko, da može, mogao da objasni taj dvostruki rizik za odnose između vojske i države. Izazov, kako na institucionalnom, tako i na društvenom planu.

Naravno, od januara 2011. mnogi više uopšte i neće razmišljati o odbrani zemlje. Imaćemo apsolutne vojne profesionalce koji će o tome da brinu. Naravno da vojni rok, sam po sebi, nikada nije garantovao i vojnu sposobnost neke zemlje. Na jedan određeni način, on je mogao da bude kontraproduktivan i da za neke mlade ljude predstavlja i izvor razočaranja, nerviranja i neugodnosti. Kao što će biti, verujem, i onih mladića koji će dobrovoljno da odu da odsluže neko vreme u vojsci, jer to će biti njihovo pravo. Ne i obaveza..

Vojnika Stojadina – Coleta Mirkovića iz sela Gornje Leskovice kod Valjeva, niko o tome nije pitao kada je dobio poziv u JNA. A poziva u vojsku od januara 2011. više i neće biti. Hoćemo li suspendovati i vojničku čast? Zašto vojnik Stojadin Mirković nije odlikovan kako dolikuje mladiću koji je herojski poginuo u 19. godini? A nije morao. Razmišlja li neko u ovoj zemlji zašto je vojnik Stojadin suspendovan iz srpske istorije?

I šta ćemo još da suspendujemo?

Miroslav Lazanski











Seljak sam pa umem i reč da probiram!
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Empty
PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... EmptySub Jan 30, 2010 10:42 pm

Glasam za profesionalnu, dobro obučenu i dobro plaćenu vojsku. Ko voli, neka izvoli, ko ne voli, od njega ionako slaba vajda. Nisu svi za sve stvoreni, pa ni za vojsku.

Država mora da ima vojsku.

Toliko od mene.
Nazad na vrh Ići dole
doctorr67
NR .1 foruma
NR .1 foruma
doctorr67


Location : Singidunum
Humor : Onaj koji napravi gresku, a ne ispravi je - cini i drugu gresku!!
Datum upisa : 20.12.2007

JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Empty
PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... EmptySub Jan 30, 2010 10:51 pm

nazovi Vojska ili Policija..oruzane snage che uvek biti..voleo bi da nikad nebudu upotrebljeni za ratne operacije.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Empty
PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... EmptySub Jan 30, 2010 11:06 pm

Pročitao san sve -i mrzim kada nekome koga cenim -moram da protivrečim .
Vredi li jedna vojnička magaza , kakvih je bilo na hiljade u ex Yu -tih mladih zivota ? I usput ...postoji spisak poginulih tamo, koje je "heroj Tepić" digao u vazduh NE PITAJUĆI ih ništa ? E pa pogledajte malo imena tih mladića -ima i albanskih imena. (Dostupno u časopisu "Vojska " , nadjite na netu, ima sigurno , arhiva )
Veći heroj je moj školski drug Jovica Cvetićanin koji je iz istog tog Bjelovara izvukao svoju tenkovsku jedinicu ostajući kao taoc kod ZENG-a dok i poslednji dečak u uniformi nije napustio grad . Da ne kazem da su bili OSTAVLJENI od tadasnje JNA -na milost i nemilost. O čemu mi pričamo ? Kakvo herojstvo , kakva izdaja? IZDAO JE GENERALŠTAB JNA !

Vojnik Tot Tibor je sluzio JNA 366 dana u Trebinju (nakratko, sanitet) kasnije Šibenik (spec antirerostičke jedinice pri Mornaričkoj pešadiji "Crna beretka ") U toku sluzenja dosao dosao do značke primerni vojnik, zlatne značke I dalmatinske brigade i čina desetara . Vodio ABHO i snajperski vod.
Demobilisan u činu mladjeg vodnika . Mobilisan kao komandir oklopnog transportera 1991 i kao takav proveo 4,5 meseca na granici sa Hrvatskom . U toku "NATO Agresije " ponovo mobilisan kao štabski sanitetlija i tamo proveo 28 dana -opet na granici .Tako da meni niko ne moze prebaciti manjak patriotizma , dezertiranje , ili manjak vojničkih vrlina.
Ali i dalje mislim , posle svega -da Srbija treba da pristupi NATO i da treba ukinuti sluzenje vojnog roka i uvesti profesionalnu vojsku.
NE DAM MOG SINA JEDINCA ni za kakav Zubin Potok, Škabrnju ili Prevlaku .
Dosta je bilo priča , laži, demagogije i ratnog huskanja -kakvo se moze čuti od potpisnika gornjeg teksta Lazanjskog i onog Drecuna . NATO članice ne ratuju medju sobom , svi naši susedi su članovi ili u Partnerstvu za mir.
Dosta bre vise tih priča o "svijetlom oruzju" i "vojničkoj časti" Kome to treba ?
U ratu ispliva sav šljam drustva -nismo naučili nista u zadnjih 100 godina?
Nase "pobede " su PIROVE .Živimo u miru sa sobom i sa svima oko nas.










JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
doctorr67
NR .1 foruma
NR .1 foruma
doctorr67


Location : Singidunum
Humor : Onaj koji napravi gresku, a ne ispravi je - cini i drugu gresku!!
Datum upisa : 20.12.2007

JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Empty
PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... EmptySub Jan 30, 2010 11:21 pm

Danubius ::
Pročitao san sve -i mrzim kada nekome koga cenim -moram da protivrečim .
Vredi li jedna vojnička magaza , kakvih je bilo na hiljade u ex Yu -tih mladih zivota ? I usput ...postoji spisak poginulih tamo, koje je "heroj Tepić" digao u vazduh NE PITAJUĆI ih ništa ? E pa pogledajte malo imena tih mladića -ima i albanskih imena. (Dostupno u časopisu "Vojska " , nadjite na netu, ima sigurno , arhiva )
Moram se javiti za RE-pliku...
Tepich je jedan od doslednih podoficira koji su svoju "zakletvu" isaposhtovali do kraja.Posto smo svi istu tu dali prilikom sluzenja V.roka.Nemam sta ja da trazim na netu ko je sve bio sa njim..Svi su oni dali tad zakletvu tadashnjoj JNA i do kraja ostali dosledni.Sad posle svega to izgleda potpuno nevredno i za nekog glupo ali u toj isituaciji...teshko da bi i sam uradio drugachije...chak bi bio josh gori jer svoju kozu cenim josh vishe.Optuzbe na rachun R.Mladica
nemozemo mi odavde tumachiti jer niko od nas nije bio direktno na terenu, a pri tom on je bio Komandant(vojnik) koji je tad radio svoj posao.Naravno, iz civilnog pogleda to je sve totalno van pameti sve dok nedodjesh u situaciju da se nadjesh na licu mesta, tad se sve menja...zbog spleta okolnosti.
Nikom nezelim da dodje u situaciju da bude u ratnim operacijama..pogine i posle toga postane narodni heroj...
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Empty
PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... EmptyPon Apr 19, 2010 4:27 pm

Profesionalna vojska do kraja godine



Fonet | 18. 04. 2010. - 00:02h
| Komentara:
137




Srbije planira da profesionalizaciju Vojske
završi do kraja 2010. godine, rekao je u Kraljevu ministar odbrane
Dragan Šutanovac.
JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... 30653_0201-vojska_f



„Pravimo rekordno dobre rezultate u promociji naše odbrambene
industrije, što podrazumeva zapošljavanje ljudi u namenskoj industriji.
Smatram da ćemo ove godine imati i više rezultata, budući da imamo u
najavi veoma važne ugovore koje ćemo potpisati u toku ove godine“, rekao
je za Fonet Dragan Šutanovac. On je ocenio da je sjajno što je „za tri
godine rada na vraćanju ugleda Vojsci Srbije, posle Crkve građanstvo
najviše poverenja iskazalo upravo Vojsci“.


„To je zato što“, rekao je Šutanovac, „vojska nema više vanredne
događaje, ni korupcionaške afere i što se trudi da pitomci na
akademijama dobijaju kvalitetno znanje i pristojne stipendije, pa se
dešava da neki od njih sada šalju novac i svojim kućama, što dugo nije
bio slučaj u Srbiji. Danas se više od pet kandidata prijavljuje za jedno
upražnjeno mesto na Vojnoj akademiji. Ministarstvo odbrane insistiraće
na kvalitetu umesto na kvantitetu, jer imamo osnovu da ’proberemo’ i da
srpski oficiri budu najbolji“, rekao je Šutanovac na obeležavanju
dvadeset godina od osnivanja Demokratske stranke u Kraljevu.


Hvala Bogu...da naša deca nikada ne moraju da prodju ono što smo mi .A ko želi da bude plaćenik-nek ratuje , ako mu se ratuje .










JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
zirafa
Vitez od reči
zirafa


Godina : 67
Datum upisa : 29.03.2010

JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Empty
PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... EmptyPon Apr 19, 2010 4:51 pm

Avgustovska 1975/77...Benkovac,Zadar,Oobrenovac,Smederevo,Obrenovac...Ne može se poreći da vojska od balavandera pravi ljude...Naravno,nisam za rat nikada bio niti ću ikada biti.A i imao sam sreće da uniformu nisam obukao od 1981...Zar su druge države,imaju mnogo veći standard od nas,blesave što i dalje imaju rezervni sastav(svoj)bez Nato pakta.Mislite li da su te države glupe,ili smo mi glupi jer smog pored rezervnog sastava uništili i redovni sastav vojske pod izgovorom profesionalizacije koja će nas u svakom slučaju skupo koštati.Shvatam ja majke ali imam odmah i jedno pitanje za nju.Mala smo država i momentalno imamo 16000 hiljada vojnika i oficira(aktivne vojske),Može li se ta šaka jada suprostaviti neprijatelju koji ima recimo 130000 hiljada naoružanih boraca.Pa drage mame, imate li vi drugo rešenje osim onog poznatog,u vidu pasoša pa neka opet neko drugi postavlja leđa...Ili se nadate da će i tada,kao i ,ne daj bože da se nešto desi,država pomilovati ili amnestirati pobegulje.Ponavljam,nisam za rat,ali hoće li pojedina deca mirno da gledaju dok im maltretiraju majke i sestre!?
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Empty
PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... EmptyPon Apr 19, 2010 5:04 pm

zirafa ::
Avgustovska 1975/77...Benkovac,Zadar,Oobrenovac,Smederevo,Obrenovac...?
augustovska 1980/81 sanitet (14 dana Trebinje ) pa SAJ pri mornaričkoj pešadiji Šibenik VP 4077 (ostatak do 366 dana )

Da, nije ok da MI jesmo -a neki su lepo sedeli u inostranstvu-pa sada amnestirani, za nagradu. Ali seti se ...ČIJA su to deca mogla izaći iz zemlje -mi nismo mogli dobiti pasoš kao vojni obveznici , zar ne , 90 tih? Pa "mali Marko" -koji je nesposoban za vojsku iz "psihičkih razloga" ali je vrlo sposoban da ima vozačku dozvolu i dozvolu za nošenje oružja -zar ne ? Tako da se ne brinem , da bi OPET nečija deca bila "u inostranstvu na školovanju" -a NAŠA deca bila u uniformi .E pa -ne dam sina jedinca ni za jednu Škabrnju, Prevlaku , Zubin Potok i slične vukojebine .Dosta je bilo ubijanja naše i nečije tudje dece da bi se neki "patrioti" napljačkali . Odbrana zemlje je jedno -a ona svinjarija drugo .U mojoj opštini (višenacionalnoj ) je odziv bio 99% . Stotinak mojih sugradjana je poginulo i isto toliko je izranjavano .Za čega ? Dosta je bilo .










JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
zirafa
Vitez od reči
zirafa


Godina : 67
Datum upisa : 29.03.2010

JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Empty
PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... EmptyPon Apr 19, 2010 5:21 pm

Ma čoveče,ti si potpuno u pravu ali ja sebe jednostavno pitam :jer imam sina od 24 godina,koji je bio u vojsci 6 meseci.Kako će ti momci,koji služe u staračkom domu na primer,braniti svoje porodice.Ne slažem se sa rato ni u kakvom vidu,ali,po meni izbegavanje služenja i tih 6 meseci nije dobro.O tome govorim.
Nazad na vrh Ići dole
determinanta
Matematički kompleksna
determinanta


Godina : 65
Datum upisa : 06.01.2008

JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Empty
PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... EmptyPon Apr 19, 2010 6:01 pm

zirafa ::
Shvatam ja majke ali imam odmah i jedno pitanje za nju.Mala smo država i momentalno imamo 16000 hiljada vojnika i oficira(aktivne vojske),Može li se ta šaka jada suprostaviti neprijatelju koji ima recimo 130000 hiljada naoružanih boraca.
Da prihvatimo da 16 hiljada ne može protiv 130 hiljada, ali hajde da budemo objektivni, kako i sam kažeš mala smo država, pa koliko onda možemo budžetski podneti da imamo vojnika? 50 hiljada? 100? To je opet manje od 130.
Ma kakva rezervna vojska, kakvi bakrači. Profesionalnost, bato moj, pa ko voli-nek' izvoli. Vid' koliko imamo policije, a opet je i to malo kolika je naša potreba. Ili oni ne rade ono što bi trebali? Jebeš više bilo šta na silu. Dokazano je šta sila radi.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.tagged.com/determinanta
zirafa
Vitez od reči
zirafa


Godina : 67
Datum upisa : 29.03.2010

JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Empty
PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... EmptyPon Apr 19, 2010 6:30 pm

Ma pričam o obuci...Ako imamo para za onoliki državni auto park,za kompletnu državnu strukturu,zar nije bolje sve to smanjiti i....Ma džabe pričam...
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Empty
PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... EmptyPon Apr 19, 2010 7:55 pm

zirafa ::
Ma čoveče,ti si potpuno u pravu ali ja sebe jednostavno pitam :jer imam sina od 24 godina,koji je bio u vojsci 6 meseci.Kako će ti momci,koji služe u staračkom domu na primer,braniti svoje porodice.Ne slažem se sa rato ni u kakvom vidu,ali,po meni izbegavanje služenja i tih 6 meseci nije dobro.O tome govorim.
E tu se slažemo .Više vredi jedan dobro obučen profesionalac nego deset rezervista . To je i poenta zamisli "profesionalne vojske" Mala, mobilna, dobro opremljena , dobro obučena za sve uslove . Ja sam praktično 9, 5 meseci bio na obuci -no zato i dan danas znam pucati od PAP-ovke do bestrzajnog topa .
Ovo što deca NE ŽELE da služe vojsku pod oružjem , govori nešto drugo .Dosta im je raznih priča -ne veruju više u to , i ne žele da budu topovska hrana nikome i nizasta .
Rat se danas više ne vodi partizanski -što više ljudi , pa daj svakome pušku . Niti smo videli odakle nas tuku-niti smo čuli .Da su hteli-sravnili bi nas sa zemljom . Pokazalo se da je korisniji bio onaj pekar iz Vojvodine koji je znao rukovati raketama , pa je skinuo onog "stelta" nego ceo naš PVO koji je besomučno tukao u nebo -iako nisu ni videli ni čuli eventialni cilj.
A kad se brani svoja kuća i porodica -veruj da nema problema .Ja sam na samoj granici ,na pola Dunava je - i 90 tih smo imali samoorganizovane ulične straže -bez problema . Našli se i ljudi i oružje. I bili su disciplinovaniji nego oni u uniformi i pod "državnim" oružjem . Ko je imao dobar podrum , sa betonskim pločama -otvorio ga je za komšije , žene i decu. A muškarci su bili napolju -zlu ne trebalo . I nije bilo ni zabušanata ni pobegulja -jer su se svi bojali "invazije" Strah za kuću i porodicu ujedini , i niko ne želi da pokaže kukavičluk.










JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Crna_ovca
Princ od tora
Crna_ovca


Datum upisa : 21.12.2007

JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Empty
PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... EmptyPon Apr 19, 2010 9:06 pm

Danubius ::
. Pokazalo se da je korisniji bio onaj pekar iz Vojvodine koji je znao rukovati raketama , pa je skinuo onog "stelta" nego ceo naš PVO koji je besomučno tukao u nebo -iako nisu ni videli ni čuli eventialni cilj.
.

"Pekar" iz Vojvodine je inace Zoltan Dani koji je bio aktivno vojno lice i pripadnik tog istog PVO-a koji je kako kazes "besomucno tukao u nebo-iako nisu ni videli ni culi eventualni cilj".Nakon penzionisanja je otvorio pekaru u Kovinu.

P.S. Cisto zbog pravilnog informisanja.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Empty
PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... EmptyPon Apr 19, 2010 9:14 pm

Crna_ovca ::


"Pekar" iz Vojvodine je inace Zoltan Dani koji je bio aktivno vojno lice i pripadnik tog istog PVO-a koji je kako kazes "besomucno tukao u nebo-iako nisu ni videli ni culi eventualni cilj".Nakon penzionisanja je otvorio pekaru u Kovinu.

P.S. Cisto zbog pravilnog informisanja.
Parafrazirao sam , jer smo otišli u priču o obučenim i neobučenim vojnicima.

No imaš pravo .Evo tačne informacije .



Zoltán Dani - Wikipedia, the free encyclopedia

JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Zoltan_Dani


Quote:





Zoltán Dani (Hungarian name, Hungarian name order: Dani Zoltán) is a
former colonel of the Yugoslav Army and former commander of the 3rd
battery of the 250th Missile Brigade, which shot down an F-117 Nighthawk
near the village of Buđanovci on March 27, 1999, during the Kosovo War.
The hit was achieved with modified SA-3 Goa missiles.

Dani claimed that his battery also shot down an F-16[1] which according
to NATO was lost due to "mechanical failure".

Since retiring from military service, Dani has been working as a
baker in his native village Skorenovac.
He is an ethnic Hungarian.














JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Empty
PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... EmptySre Jul 21, 2010 10:49 pm





JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... 653736










JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Empty
PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... EmptySub Jul 24, 2010 9:47 pm

Vojna obaveza kao zakonska prestaje od 1.01 2011.
Vojska Srbije postaje profesionalna , a primiće 2000 dobrovoljaca koji žele da je služe u sadašnjem trajanju od 6 meseci. Pa ko voli rat i oružje , neka uživa .










JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Empty
PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... EmptySub Jul 31, 2010 10:29 pm




JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... 900975










JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
cojle
Zaštitnik seljačkih prava
Zaštitnik seljačkih prava
cojle


Location : Kumova slama
Humor : smešan samom sebi
Datum upisa : 09.08.2009

JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Empty
PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... EmptySub Sep 04, 2010 8:33 pm

U našem selu ko nije služio vojsku i nije valjao ni zašta. 55555
Il je bio kilav, kljakav, gluv, ćorav il vrljav, skrajnut u mozak ... pa se ni oženiti nije mogao! JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... 900975











Seljak sam pa umem i reč da probiram!
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Empty
PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo.... Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....
Nazad na vrh 
Strana 1 od 7Idi na stranu : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći
 Similar topics
-
» DNEVNI LISTOVI (Srbija)
» Bilo bi vic da nije stvarnost:)

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: GEOGRAFIJA PREBIVALIŠTA/ETNOSI :: DRŽAVE :: SFR JUGOSLAVIJA-
Skoči na: