DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ???? BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ???? BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ????

Ići dole 
+6
Amisela
svilanaasvaltu
Smiljan
montoya
Kijara-brm
Danubius
10 posters
AutorPoruka
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ???? Empty
PočaljiNaslov: DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ????   DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ???? EmptyUto Okt 20, 2009 8:32 pm

„Pećinska crkva” na Staroj planini krije čudnu tajnu

Misterija ćelavog Isusa Hrista


Autor: Momčilo Petrović | Foto:J.Vučetić | 06.01.2009. - 05:00
[You must be registered and logged in to see this image.]
Govorio je pesnik Branko V. Radičević da se divi umeću naših žena da izatkaju glatko i ravno platno, ali da ga tek čvor, nepravilnost na njihovoj rukotvorini, zaista dirne jer je to „svedočanstvo o trenutku kad misli tkalji odlutale ka dragom, i ruka zaigrala pa se konac prekinuo”...

Na Staroj planini, u pećini brda Kamik, na desnoj obali Visočice kod sela Rsovci, udaljenog 22 kilometra od Pirota, nalazi se crkva Svetog Petra i Pavla, pozna i kao „Pećinska crkva”. A na severnom zidu ovog svetilišta sačuvana je jedinstvena freska Isusa Hrista – na njoj je mlad i ćelav.
Rsovci su veliko selo, ali su kuće sve od reda oronule, i tek ako u svakoj trećoj neko živi. Mlađi su pobegli od sirotinje u Pirot, Niš, Beograd, Beč, Oslo… dokle je ko dobacio, ostavivši starce da pretrajavaju u zabiti, i čuvaju ognjišta, koja nikako ne žele da prodaju. Čuli su da Dinkić na Staroj planini gradi turistički centar pa se svi nadaju da će Rsovci biti kao Zlatibor ili Kopaonik…
Boško Aleksić iz Rsovaca i njegova žena održavaju crkvu, i od njihove volje
[You must be registered and logged in to see this image.]


Unutrašnjost pećinske crkve sa
ikonostasom čije su ikone dobrano
podlegle zubu vremena,
a jedina freska je baš „ćelavi Isus”
zavisi hoće li namernik moći da vidi fresku. Pećina u Kamiku nije baš blizu sela, a da ključ daju nepoznatima nije pametno – svakakvih, kaže Boško, ima. Opet, da zbog svakog ko navrati ostavi svoja posla, nije lako, a bratstvo manastira Presvete Bogorodice u Visočkoj Ržani sve je prevalilo na njega… Slušajući njegovo gunđanje dok nervozan prvi grabi vijugavom stazom pored reke pa uzbrdo, čovek bi pomislio da Rsovci ne mogu da žive od turista, i tek kad se seti da obeća prilog crkvi, posetilac dobija ljubaznog vodiča, od koga saznaje da se služba u crkvi održava tek o praznicima. I ništa više.
Tek ljubazna Radmila Vlatković, istoričarka umetnosti iz Muzeja Ponišavlja, objasniće novinaru da je crkva, proglašena kulturnim dobrom i pod zaštitom države od 1981. godine, nastala pregrađivanjem jedne od brojnih pećina na Staroj planini najverovatnije u 14. veku, a da su je oslikali isti oni freskoslikari sa Sinaja koje je knez Lazar pozvao da mu živopišu crkvu u Kruševcu. I još, da je način na koji je Isus na fresci predstavljen jedinstven u svetu, da nigde u literaturi nije zabeležen sličan slučaj. Pretraga interneta neće dati mnogo više podataka: tek tvrdnja da su mišljenja o vrednosti freske podeljena i pretpostavka da je reč o pećinskoj isposnici, a ne o crkvi u klasičnom smislu reči, pošto u crkvi ne bi mogao biti naslikan ćelavi Isus. Naime, freske u isposnici nisu bile podložne episkopskoj cenzuri.
Možda bi više svetla na istoriju Pećinske crkve bacilo istraživanje grobnica koje je u leto 2005. godine otkrila nabujala Visočica, kad je u Rsovcima odnela deo seoskog igrališta i na obalu, stotinak metara od pećine - na užas bogobojažljivih meštana - izbacila dvadesetak ljudskih skeleta. Arheolozi su tada dozvolili mogućnost da je reč o groblju iz 14. ili 15. veka, pošto se veruje da je već u antičkom periodu tu bilo naselje, kao i u kasnom Srednjem veku... Ko li je sve Visočicu prelazio i ko je tu živeo?
„Postoji teologija koja je zastupala stav da, ukoliko je autor sebe oprisutnio na bilo koji način na ikoni, da je to, monaški rečeno, isticanje njegovog egoizma”, rekao je svojevremeno u jednom intervju Todor Mitrović, predavač ikonopisa na Akademiji za umetnost i konzervaciju SPC, odgovarajući na pitanje da li ikonopisac u svoj rad sme da unosi lični pečat. „Ikonopisac bi”, rekao je tada, „po njima trebalo da predstavlja neku potpuno neutralnu vrstu provodnika koji prenosi Božije ideje na dasku. Koliko god su se pojedini majstori trudili da isključe sebe, nisu u tome uspevali.”
Prostor nastao podizanjem zida u pećini površine je deset sa deset metara, sa ikonostasom čije su ikone dobrano podlegle zubu vremena, a jedina freska je baš „ćelavi Isus”. Možda i zbog veličine lika koja, ako se pođe od pretpostavke da je prirodna, odgovara dvogodišnjem detetu, Isus deluje starmalo, jer njegovo lice je lice ozbiljnog čoveka.
Ko li je sve tu živeo, i ko je, i kakve, grehe okajavao? Šta mu je među sinajskim stenama misli odvlačilo, kad je ćelavog Isusa slikao? Sitni čvor na velikom tkanju...
-----

Šta mi mislimo ? Da li je Isus ,kao i svi ljudi, bio podložan svemu ljudskom-pa i ćelavosti ?

Da li su uobičajene umetničke predstave samo plod želje crkve za impresivnošću same osobe Isusa ?










[You must be registered and logged in to see this image.]


Poslednji put izmenio Danubius dana Pet Okt 23, 2015 6:44 pm, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ???? Empty
PočaljiNaslov: Re: DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ????   DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ???? EmptyUto Okt 20, 2009 10:08 pm

Ovdje je reč o nekom svecu, verovatno nekom proroku.A da je bio ćelav.Ne verujem.Znanstvenisi su nam ga mogli prikazati kakvim su hteli.A kakav je u stvari bio,ne zna da li iko zna..










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ???? Empty
PočaljiNaslov: Re: DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ????   DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ???? EmptyUto Okt 20, 2009 10:08 pm

Vernici će me ubiti zbog ovakvih tema ,,,,,ali ipak .

Moguće da se radi o vernoj predstavi , jer se radilo o Isusevim 30 tima dakle o vremenu kada se itekako desi muškarcima da ih počne napuštati kosa.
Duboki zalisci nisu ništa čudno , a mora se uzeti u obzir i životni vek tadašnjih ljudi -dakle , radi se o godinama ekvivalentnim današnjem srednjem dobu.
Inače mislim , jer to je crkva radila od samog postanka , da su kasnije verzije sve više bile prilagodjavane , da tako kažem, modi .
Nije nemoguće da su ovi umetnici , jer postoji predpostavka da se radilo o isposnicima -pustinjacima , bili poštedjeni dogmatskih trendova ,pa slikali realnije , bliže istini i ljudima .










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ???? Empty
PočaljiNaslov: Re: DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ????   DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ???? EmptyUto Okt 20, 2009 10:12 pm

danubius ::
Vernici će me ubiti zbog ovakvih tema ,,,,,ali ipak .

Moguće da se radi o vernoj predstavi , jer se radilo o Isusevim 30 tima dakle o vremenu kada se itekako desi muškarcima da ih počne napuštati kosa.
Duboki zalisci nisu ništa čudno , a mora se uzeti u obzir i životni vek tadašnjih ljudi -dakle , radi se o godinama ekvivalentnim današnjem srednjem dobu.
Inače mislim , jer to je crkva radila od samog postanka , da su kasnije verzije sve više bile prilagodjavane , da tako kažem, modi .
Nije nemoguće da su ovi umetnici , jer postoji predpostavka da se radilo o isposnicima -pustinjacima , bili poštedjeni dogmatskih trendova ,pa slikali realnije , bliže istini i ljudima .

Šta bi bilo kad bi bilo.Sad bi mogli samo da polemišemo.Uopšte ne mislim da je to on..Sad bi se mogli vratiti unazat,kad su ga razapeli,da li je bio mlad,ili star..Samo možemo da nagađamo što su nam znanastvenici servirali..Malo pogledaj kako je obučen?










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ???? Empty
PočaljiNaslov: Re: DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ????   DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ???? EmptyUto Okt 20, 2009 10:14 pm

Kijara-brm ::
Ovdje je reč o nekom svecu, verovatno nekom proroku.A da je bio ćelav.Ne verujem.Znanstvenisi su nam ga mogli prikazati kakvim su hteli.A kakav je u stvari bio,ne zna da li iko zna..
Ovde je problem što kompozicija freske odgovara tkzv "Hristu mladencu"
Dakle , način prikaza , poza blagoslova , oreol-sve odgovara , odežda -ništa što nije neuobičajeno za vreme nastanka .....
Samo ne kosa....i to je misterija.
Nema dvojbe da je Isus na fresci-ali zašto ovakav ???? [You must be registered and logged in to see this image.]










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
montoya
NR .1 foruma
NR .1 foruma
montoya


Location : gde god da treba
Datum upisa : 09.02.2008

DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ???? Empty
PočaljiNaslov: Re: DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ????   DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ???? EmptyUto Okt 20, 2009 10:16 pm

nije bio tjelaff imao je dugu kosu ispod ramena...










Ludosti učinjene u mladosti ne može nadoknaditi sva mudrost u starosti.
..
[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ???? Empty
PočaljiNaslov: Re: DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ????   DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ???? EmptyUto Okt 20, 2009 10:17 pm

danubius ::
Kijara-brm ::
Ovdje je reč o nekom svecu, verovatno nekom proroku.A da je bio ćelav.Ne verujem.Znanstvenisi su nam ga mogli prikazati kakvim su hteli.A kakav je u stvari bio,ne zna da li iko zna..
Ovde je problem što kompozicija freske odgovara tkzv "Hristu mladencu"
Dakle , način prikaza , poza blagoslova , oreol-sve odgovara , odežda -ništa što nije neuobičajeno za vreme nastanka .....
Samo ne kosa....i to je misterija.
Nema dvojbe da je Isus na fresci-ali zašto ovakav ???? [You must be registered and logged in to see this image.]

Ja kažem da nije..Ćelavi Isus je samo priča...A ti me ubedi da jeste on..










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Smiljan

Smiljan


Datum upisa : 23.10.2008

DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ???? Empty
PočaljiNaslov: Re: DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ????   DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ???? EmptyUto Okt 20, 2009 11:01 pm

danubius ::
Vernici će me ubiti zbog ovakvih tema ,,,,,ali ipak .

Moguće da se radi o vernoj predstavi , jer se radilo o Isusevim 30 tima dakle o vremenu kada se itekako desi muškarcima da ih počne napuštati kosa.
Duboki zalisci nisu ništa čudno , a mora se uzeti u obzir i životni vek tadašnjih ljudi -dakle , radi se o godinama ekvivalentnim današnjem srednjem dobu.
Inače mislim , jer to je crkva radila od samog postanka , da su kasnije verzije sve više bile prilagodjavane , da tako kažem, modi .
Nije nemoguće da su ovi umetnici , jer postoji predpostavka da se radilo o isposnicima -pustinjacima , bili poštedjeni dogmatskih trendova ,pa slikali realnije , bliže istini i ljudima .

Ne sefe Dany, nece tebe vjernici ubiti, nece ti ni zamjeriti, jer svaki vjernik, se nece baviti Isusovim likom, vec neiscrpnim ISUSOVIM NAUKOM, njegovom RIJECI LJUBAVI, njegovom RIJECI RADOSTI, koje navjesti ljudima u Sv. EVANDJELJU...
I u samom vrhuncu svoje muke, na VELIKI PETAK, kada ga razapinjase, on sa KRIZA poruci, OPROSTI IM BOZE, JER NE ZNAJU STO CINE...
Nece tebe sefe Dany vjernici ni osudjivati zbog ove teme, jer upravo ISUS rece, NE SUDI NIKOME DA TI NEBI BILO SUDJONO...
Ali hoce ti se neki vjernici cuditi, da ti nije poznato, da i najmanje obrazovano dijete u religijskom smislu, tamo u nekim dijelovima zemlje, gdje tek stize RADOSNA VIJEST SV. EVANDJELA, ce zamisliti ISUSA, kao svog sunarodnjaka...
Dovoljno je uzeti i pregledati neke misionarske novine i naci slike ISUSA, gdje ga slikaju kao crnca, ili vec na drugi nacin...
S toga sefe Dany, dali je bio celav, da li je bio lijep, A JESTE, to nije bitno ni relevantno za vjernika...Bitne su njegove RIJECI i prispodobe, kojima je se obracao svim ljudima, dali su bili bogati, siromasni, bolesni i sl.

NEKA SE CUJE I DRUGA STRANA...
Nazad na vrh Ići dole
svilanaasvaltu

svilanaasvaltu


Datum upisa : 09.01.2008

DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ???? Empty
PočaljiNaslov: Re: DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ????   DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ???? EmptyUto Okt 20, 2009 11:55 pm

Smiljan ::
danubius ::
Vernici će me ubiti zbog ovakvih tema ,,,,,ali ipak .

Moguće da se radi o vernoj predstavi , jer se radilo o Isusevim 30 tima dakle o vremenu kada se itekako desi muškarcima da ih počne napuštati kosa.
Duboki zalisci nisu ništa čudno , a mora se uzeti u obzir i životni vek tadašnjih ljudi -dakle , radi se o godinama ekvivalentnim današnjem srednjem dobu.
Inače mislim , jer to je crkva radila od samog postanka , da su kasnije verzije sve više bile prilagodjavane , da tako kažem, modi .
Nije nemoguće da su ovi umetnici , jer postoji predpostavka da se radilo o isposnicima -pustinjacima , bili poštedjeni dogmatskih trendova ,pa slikali realnije , bliže istini i ljudima .

Ne sefe Dany, nece tebe vjernici ubiti, nece ti ni zamjeriti, jer svaki vjernik, se nece baviti Isusovim likom, vec neiscrpnim ISUSOVIM NAUKOM, njegovom RIJECI LJUBAVI, njegovom RIJECI RADOSTI, koje navjesti ljudima u Sv. EVANDJELJU...
I u samom vrhuncu svoje muke, na VELIKI PETAK, kada ga razapinjase, on sa KRIZA poruci, OPROSTI IM BOZE, JER NE ZNAJU STO CINE...
Nece tebe sefe Dany vjernici ni osudjivati zbog ove teme, jer upravo ISUS rece, NE SUDI NIKOME DA TI NEBI BILO SUDJONO...
Ali hoce ti se neki vjernici cuditi, da ti nije poznato, da i najmanje obrazovano dijete u religijskom smislu, tamo u nekim dijelovima zemlje, gdje tek stize RADOSNA VIJEST SV. EVANDJELA, ce zamisliti ISUSA, kao svog sunarodnjaka...
Dovoljno je uzeti i pregledati neke misionarske novine i naci slike ISUSA, gdje ga slikaju kao crnca, ili vec na drugi nacin...
S toga sefe Dany, dali je bio celav, da li je bio lijep, A JESTE, to nije bitno ni relevantno za vjernika...Bitne su njegove RIJECI i prispodobe, kojima je se obracao svim ljudima, dali su bili bogati, siromasni, bolesni i sl.

NEKA SE CUJE I DRUGA STRANA...

Fino napisano Smiljane,dopada mi se.
Delim mishljenje s tobom o tome...
Mislim da je lep,neopisivo lep svakom narodu koji ga voli .
Nazad na vrh Ići dole
Amisela
Komšinica preko plota
Amisela


Datum upisa : 04.08.2009

DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ???? Empty
PočaljiNaslov: Re: DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ????   DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ???? EmptySre Okt 21, 2009 6:36 am

Privukla me ova tema i mislim da je sef Dani bas dobro uradio sto nam je dao na diskusiju.Neka nekada bude nesto i malo drugacije od uobicajenih,jer u tome i jeste lepota foruma, u razlicitosti misljenja..............
Kao sto je vec i receno, a slazem se i sa Smiljanovim misljenjem,ne bih da citiram da ne zauzimam previse mesta.
Ali ko god je vernik bilo koje crkve verujem da ima Sveto pismo ili Bibliju,vec kako je ko naziva.
Pa da pogledamo sta pise u knjizi proroka Isaije 53 poglavlje.Citiracu od treceg stiha:
PREZREN bjese i odbacen izmedju ljudi,bolnik i vican bolestima,i kao jedan od koga svak zaklanja lice,prezren da ga nizasto ne uzimasmo.
A on bolesti nase nosi i nemoci nase uze,a mi misljasmo da je ranjen da ga Bog bije i muci....
Ali on bi ranjen za nase prijestupe,izbijen za nasa bezakonja,kar bjese na njemu nasega mira radi i ranom njegovom mi se iscelismo......
Svi mi kao ovce zadjosmo,svaki se okrenu svojim putem,i Gospod pusti na nj bezakonja sviju nas.......
Mucen bi i zlostavljen,ali ne otvori usta svojih,kao jagnje na zaklanje vodjen bi i kao ovca nijema pred onim koji je strize ne otvori usta svojih.
Odredise mu grob sa zlocincima,ali na smrti bi sa bogatima,jer ne ucini nepravde,niti se nadje prevara u ustima njegovim........
Vidjece trud duse svoje i nasitice se ,pravedni sluga moj i opravdace mnoge svojim poznanjem i sam ce nositi bezakonja njihova.

Ne bih dalje da citiram,ovo nije nicija teologija ovo je cista nauka Biblije i ona radosna vjest da je Hristos umro za nas i uzeo na sebe nase grijehe.
Ima li ista ljepse od ovoga i koliko to znamo cijeniti.
Moguce da je bio i celav,jer pise da je bio bolnik i vican bolestima,ali to uopste nije vazno,vazna je ona vijest da je ustao iz groba i da i dalje imamo zastupnika kome se mozemo obratiti kada nam zatreba pomoc,a kome od nas ne treba??????
Nazad na vrh Ići dole
Lily
First Bride
Lily


Godina : 27
Location : .. majka Serbia..
Datum upisa : 12.09.2008

DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ???? Empty
PočaljiNaslov: Re: DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ????   DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ???? EmptySre Okt 21, 2009 3:07 pm

.. hmm... zanimljiva tema..
.. ali se setih necega..

5 Moj. 6:14, 2 Car. 17:35, Jer. 25:6

4 Ne gradi sebi lik rezani niti kakvu sliku od onog što je gore na nebu, ili dole na zemlji, ili u vodi, ispod zemlje.


.. zar nije tako receno, ili vec???
[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ???? Empty
PočaljiNaslov: Re: DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ????   DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ???? EmptySre Okt 21, 2009 6:26 pm

Evo razmišljanja koje se meni dopada..


Mišljenja sam da se ne radi o Isusu na ikoni zbog samog prikaza - ikone
su poznate po klasičnom i pretežno jednakom prikazu Spasitelja, jako
karakterističnom za ortodoksnu Crkvu.
Isus je na ikonama prikazan veličanstveno, obično nije bočnog, nego
frontalnog položaja, ima kosu i bradu (tamnu), a odjeven je u ljepše
ruho, ponekad jednog ramena otkrivenog, sa kraticom 'ICXC' (Kristogram)
koja obično stoji na ikoni, tako da pretpostavljam da se ovdje ipak
radi o prikazu nekog sveca monaha... možda i Ivana Krstitelja radi
odjeće (nosio je odijelo od devine dlake...)










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ???? Empty
PočaljiNaslov: Re: DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ????   DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ???? EmptySre Okt 21, 2009 7:18 pm

E ovo volim-kad i neka ozbiljnija tema ima ovoliko odgovora .

Rečenica koja je mene naterala da stavim ovo je:

Tek ljubazna Radmila Vlatković, istoričarka umetnosti iz Muzeja Ponišavlja, objasniće novinaru da je crkva, proglašena kulturnim dobrom i pod zaštitom države od 1981. godine, nastala pregrađivanjem jedne od brojnih pećina na Staroj planini najverovatnije u 14. veku, a da su je oslikali isti oni freskoslikari sa Sinaja koje je knez Lazar pozvao da mu živopišu crkvu u Kruševcu. I još, da je način na koji je Isus na fresci predstavljen jedinstven u svetu, da nigde u literaturi nije zabeležen sličan slučaj. Pretraga interneta neće dati mnogo više podataka: tek tvrdnja da su mišljenja o vrednosti freske podeljena i pretpostavka da je reč o pećinskoj isposnici, a ne o crkvi u klasičnom smislu reči, pošto u crkvi ne bi mogao biti naslikan ćelavi Isus. Naime, freske u isposnici nisu bile podložne episkopskoj cenzuri.

Sad, nije teško razlučiti ko od nas jeste-a ko nije vernik -jer jačina dogme odbija i svaku pomisao da nije uopšte moguć nikakav drugi prikaz -sem onoga koji se nalazi u crkvama ili verskim knjigama .
Lilyn citat je tačan -i to meni govori da je vremenom došlo do izvitoperenja primarne hriščanske misli. Zašto ne bi mogao biti ćelav, to nije nikakav greh , ili podsmevanje ? Milioni ljudi su ćelavi, pa to nije narušilo njihovu harizmu , zar ne ?
Ima mnogo primera u hrišćanstvu , da su primarni simboli nestali-a pojavili se neki prihvatljiviji duhu vremena . Recimo-simbol ranog hrišćanstva je bila riba -gde se ona još sada može videti , sem u Rimskim katakombama?

No svakako ću potražiti neki veći prikaz sporne slike , a i mišljenje istoričara umetnosti , zbog pojedih analiza u tom smeru , iz pojedinih postova (što me isto raduje ! )










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
doctorr67
NR .1 foruma
NR .1 foruma
doctorr67


Location : Singidunum
Humor : Onaj koji napravi gresku, a ne ispravi je - cini i drugu gresku!!
Datum upisa : 20.12.2007

DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ???? Empty
PočaljiNaslov: Re: DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ????   DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ???? EmptySre Okt 21, 2009 7:55 pm

danubius ::
E ovo volim-kad i neka ozbiljnija tema ima ovoliko odgovora .

Rečenica koja je mene naterala da stavim ovo je:

Tek ljubazna Radmila Vlatković, istoričarka umetnosti iz Muzeja Ponišavlja, objasniće novinaru da je crkva, proglašena kulturnim dobrom i pod zaštitom države od 1981. godine, nastala pregrađivanjem jedne od brojnih pećina na Staroj planini najverovatnije u 14. veku, a da su je oslikali isti oni freskoslikari sa Sinaja koje je knez Lazar pozvao da mu živopišu crkvu u Kruševcu. I još, da je način na koji je Isus na fresci predstavljen jedinstven u svetu, da nigde u literaturi nije zabeležen sličan slučaj. Pretraga interneta neće dati mnogo više podataka: tek tvrdnja da su mišljenja o vrednosti freske podeljena i pretpostavka da je reč o pećinskoj isposnici, a ne o crkvi u klasičnom smislu reči, pošto u crkvi ne bi mogao biti naslikan ćelavi Isus. Naime, freske u isposnici nisu bile podložne episkopskoj cenzuri.

Sad, nije teško razlučiti ko od nas jeste-a ko nije vernik -jer jačina dogme odbija i svaku pomisao da nije uopšte moguć nikakav drugi prikaz -sem onoga koji se nalazi u crkvama ili verskim knjigama .
Lilyn citat je tačan -i to meni govori da je vremenom došlo do izvitoperenja primarne hriščanske misli. Zašto ne bi mogao biti ćelav, to nije nikakav greh , ili podsmevanje ? Milioni ljudi su ćelavi, pa to nije narušilo njihovu harizmu , zar ne ?
Ima mnogo primera u hrišćanstvu , da su primarni simboli nestali-a pojavili se neki prihvatljiviji duhu vremena . Recimo-simbol ranog hrišćanstva je bila riba -gde se ona još sada može videti , sem u Rimskim katakombama?

No svakako ću potražiti neki veći prikaz sporne slike , a i mišljenje istoričara umetnosti , zbog pojedih analiza u tom smeru , iz pojedinih postova (što me isto raduje ! )

ako tako krenemo da "kopamo"...sve che biti sporno , da li je uopshe "isus" postojao....i sve ostalo.Ko je napisao sveto pismo?, ko ga je preveo-tj.ko je govorio hebrejski i srpski....ako kopamo nigde nechemo stichi..zato nek ostane da je imao kosu...
Nazad na vrh Ići dole
Smiljan

Smiljan


Datum upisa : 23.10.2008

DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ???? Empty
PočaljiNaslov: Re: DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ????   DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ???? EmptySre Okt 21, 2009 10:03 pm

Prvo sto zelim reci, da je pogresno vezivati ISUSA samo za krscanstvo, jer on kao prorok priznat i u islamu, kao ISA PEGAMBER..
Ja se necu vracati njegovom liku i dokazivati da li je bio celav ili ne, evo ja cu ustvrditi, da nije imao kose kada je tek rodjen, pa neka me netko ovdije i optuzi da hulim...
Amisela je u svom postu, upravo iznijela neke od onih stvari oko ISUSA, koje bi bilo potrebno razmotriti, bez obzira da li su nasa stajalista bazirana na teizmu ili ateizmu...
Za nas krscane je neosporno, da je ISUS BOGOCOVJEK...
Da nije bio covjek, zar bi nad mrtvim Lazarem suze lio???Da nije bio covjek, zar bi u Gecemanskim vrtovima zazivao svoga OCA i molio da ga zaobidje ova casa...
Znaci bio je covjek, a mogao je biti sa kosom, mogao je biti i procelav, pa i celav...
Ja sam vec pisao, da je kroz svoj zivot bio izlozen sumnjama, bio je osporavan, mnogi su njegov nauk i odbacivali i prije, odbacuju ga i danas, ali to ce biti i sutra..,Takvih je bilo u svim kategorijama drustva, odbacivali su ga i poneki umjetnici i istoricari, kao i mnogi mocnici, carevi , kraljevi i ostali silnici...Znaci poznata je stvar da je odbacivan, za to postoje i niz dokaza, ali nam nije poznato, da li ga upravo ti koji su ga odbacivali, nisu zazivali u zadnjim trenutcima IME NJEGOVO, kada im je se otvorila spoznaja...
Biti krscanin i prihvatiti ISUSA je izbor svakog pojedinca i apsolutno njegova volja, odreci se Isusa je isto tako stvar pojedinca i njegova prava..
Prikazati Isusa onako kako ga netko dozivljava, ni to nije grijeh, ali izvrgavati ga ruglu zbog vlastiti promocija, po meni je nedopustivo...
Nazad na vrh Ići dole
Amisela
Komšinica preko plota
Amisela


Datum upisa : 04.08.2009

DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ???? Empty
PočaljiNaslov: Re: DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ????   DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ???? EmptySre Okt 21, 2009 10:54 pm

Mogla bih potpuno podrzati prethodni post,jer smatram da je Smiljan sve napisao kako treba i dolikuje.
Ali ipak ,cesto se pitam koliko ljudi ustvari znaju ko je Isus bio i da li ga uopste poznaju,ili samo koriste prilike kada je Uskrs ili Bozic da ga se sete,ali uglavnom da se dobro najedu i napiju.Mnogo puta sam se osvedocila da ljudi ustvari i neznaju zasto se slave ovi praznici.Kako zvuci strasno kada istog dana jedu i piju u Isusovu cast a istovremeno ga psuju.
To me potseca na iste ljude koji su ga i razapeli kada su umesto dobra izabrali zlo,kao sto to i danas cine.
Dobro je poznat dogadjaj iz Pilatove sudnice kada je Juda izdao Isusa i on bio doveden pred Pilata
Namerno cu citirati dogadjaj iz Novog zaveta,jer ima onih koji ne priznaju Stari iz kojeg sam citirala u svom prethodnom postu.
mada bi o ovome moglo mnogo vise da se kaze pokusacu to izneti u sto kracim crtama.
Posto su pred Pilata bili dovedeni Isus pravednik i Baraba prestupnik Pilat je morao da postupi po ondasnjim obicajima i da da pita narod koga da puste a koga da osude.
Citiram Evandjelje po Marku 15 poglavlje stih 12
A Pilat opet odgovarajuci rece im :a sta hocete da cinim sa tijem sto ga zovete carem Judejskim?
Stih 13.A oni opet povikase raspni ga....
stih 14. a Pilat im rece: kakvo je zlo ucinio ,a oni iza glasa vikahu:raspni ga
Stih 15.A Pilat zeleci ugoditi narodu pusti im Barabu a Isusa sibavsi predade da ga razapnu.

Ne bih vise da citiram ali kao sto je onda narod izabrao zlo umesto dobra to cini i danas,svako sebi bira Isusa ili Barabu,dobro ili zlo,ali ujedno trebamo znati da cemo morati snositi posledice svog izbora.
I ponovo kazem mozda je Isus i bio celav to uopste nije vazno,i da li je bio lep ni to nije vazno,vazno je sta je on ucinio za ljude a da li cemo to prihvatiti i priznati ga zavisi od svakog od nas . Isusa ili Barabu?Dobro ili zlo?


Poslednji izmenio Amisela dana Ned Okt 25, 2009 3:25 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
cojle
Zaštitnik seljačkih prava
Zaštitnik seljačkih prava
cojle


Location : Kumova slama
Humor : smešan samom sebi
Datum upisa : 09.08.2009

DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ???? Empty
PočaljiNaslov: Re: DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ????   DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ???? EmptySre Okt 21, 2009 10:55 pm

Smiljan ::

...Prikazati Isusa onako kako ga netko dozivljava, ni to nije grijeh, ali izvrgavati ga ruglu zbog vlastiti promocija, po meni je nedopustivo... [You must be registered and logged in to see this image.]

Oprosti im Bože,
ne znaju šta rade! [You must be registered and logged in to see this image.]











Seljak sam pa umem i reč da probiram!
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ???? Empty
PočaljiNaslov: Re: DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ????   DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ???? EmptyČet Okt 22, 2009 12:26 am

Oprosti im Bože,
ne znaju šta rade!
[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ???? Empty
PočaljiNaslov: Re: DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ????   DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ???? EmptyČet Okt 22, 2009 12:36 am

Sad smo se mi ovde na temi zapetljali.Svako je rekao neko svoje viđenje,ali ja sam samo pričala o delu ,da Isus nije na oslikanoj fresci gde je ćelav,i da smatram da je imao kosu..

Nadam se da nisam nikoga s tim uvredila... [You must be registered and logged in to see this image.] ..

A o ostalom ne znam mnogo da bi se sad bacila u neku polemiku.. [You must be registered and logged in to see this image.].

U stvari ne zna niko..Još uvek smatram da ga znamo samo onakvog kakvog su nam znanstvenici prikazali.A sad se samo iznose neki novi detalji,što ne znači da sutra opet neće istražiti nešto novo..










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Smiljan

Smiljan


Datum upisa : 23.10.2008

DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ???? Empty
PočaljiNaslov: Re: DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ????   DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ???? EmptyČet Okt 22, 2009 2:12 am

Nismo se mi nimalo zapetljali ovdije Kijara-Brm...Samo je tema malo pogresno postavljena i dat joj je naslov, DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ????

Jasno se ovdije izkazuje, da ISUSA mnogi ljudi dozivljavaju na poseban nacin...Ali isto tako, ovdije se istice daleko bitnija stvar, a to je ISUSOVA RIJEC, njegova ljubav, koju je on pruzio svim ljudima...

Evo ponovo cu navesti jedan primjer, kada ga farizeji ispitivase, kako ON tumaci DESET BOZIJI ZAPOVJEDI...

ON im rece,
LJUBI GOSPODINA BOGA SVIM SRCEM SVOJIM I SVOM DUSOM SVOJOM, NJEMU SE JEDINO KLANJAJ, A BRATA COVJEKA, KAO SAMOGA SEBE...

Podjimo od toga, koliko se toga moze napisati iz ove recenice, koliko se toga u zivotu moze realizirati i primjeniti da nam bude bolje u zivotu i manje tjeskobe u srcu...
Ali da bi se o ISUSU iole meritorno moglo diskutovati, onda je potrebno daleko vise poznavati NJEGOV NAUK...

To je sustina...
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ???? Empty
PočaljiNaslov: Re: DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ????   DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ???? EmptyČet Okt 22, 2009 2:19 am

Pa u stvari tema i jeste MISTERIJA ĆELAVOG ISUSA.Samo št je Dany dodao još pitanja ..
Samo je zakomplicirao sa dole previše pitanja.Ja sam ovo čitala na netu,pre.


Mogao je da ostavi temu kakva jeste sa neta.A posebno da otvori temu ISUS kao osoba..










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Gost
Gost
Anonymous



DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ???? Empty
PočaljiNaslov: Re: DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ????   DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ???? EmptyPet Okt 23, 2015 8:44 am

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Kica/Praja
El virtuoso
Kica/Praja


Godina : 85
Location : Ladna Morava
Humor : Filmovi Veljka Bulajića
Datum upisa : 04.12.2009

DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ???? Empty
PočaljiNaslov: Re: DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ????   DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ???? EmptyPet Okt 23, 2015 2:19 pm

U protestanstkoj teologiji nema dogmi preko kojih se ne sme, pa se slobodno diskutuje o svom temama vezanih za život, smrt i vaskresenje Isusa Nazarećanina i život njegovih bližnjih. Oni to smatraju dobrim vidom komuniakcije sa svetim duhom. Sve su jače tvrdnje i dokazi da se nije rodio u zimu nego u proleće... Ovako realno bio je mlad da bi potpuno oćelavio ali njegov neki univerzalno zamišlejni lik vitke figure, duge kose i plavih očiju je veoma diskutabilan.










Jedan poziv menja sve !
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ???? Empty
PočaljiNaslov: Re: DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ????   DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ???? EmptyPet Okt 23, 2015 6:38 pm

Kica/Praja ::
 Ovako realno bio je mlad da bi potpuno oćelavio ali njegov neki univerzalno zamišlejni lik vitke figure, duge kose i plavih očiju je veoma diskutabilan.
...što bi bio klasičan "cavcasian" Arijevac (a to se nikako ne slaže sa podnebljem i Aramejskim poreklom)  tongue
Ima i onaj podatak o prosečnom životnom veku u to vreme . Čak i u srednjem veku je prosečan životni vek bio oko 35 godina ,smrtnost beba i dece ogromna ,vladale su zarazne bolesti poput kuge i lepre (a ni to nije trebalo ,umiralo se od najobičnije posekotine ,od sepse ) tako da Isusove 33 godine su prilično "zrele" . 
Ono što je mene nateralo da postavim ovu temu ,je freska iz XIII veka koja se nalazi u pećinskoj crkvi sv Petra i Pavla u  selu Rsovci na Staroj Planini .  
Nema sumnje da je ovo predstava Hrista Mladenca ,a predpostavlja se da su je oslikali isposnici sa Sinaja u vreme kneza Lazara .  

[You must be registered and logged in to see this image.]










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Kica/Praja
El virtuoso
Kica/Praja


Godina : 85
Location : Ladna Morava
Humor : Filmovi Veljka Bulajića
Datum upisa : 04.12.2009

DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ???? Empty
PočaljiNaslov: Re: DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ????   DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ???? EmptyPet Okt 23, 2015 7:51 pm

Bolje stojeći ljudi u koje je Isus svakako spadao su bili dugovečniji ali se slažem da je njegov izgled zamišljen po meri zapadne civilizacije i to njenog severnijeg dela.

Jevanđelja koja govore o njegovom životu su prošla jaku cenzuru kasnijih hrišcanskih glavešina, a neka su potpuno odbačena, jer se sadržaj kosio sa dogmom koja je stvorena.

Ipak je misterija kako se hrišćanski religijski pokret održao i tako dramatično proširio iako je bio pod ogromnim pritiskom dok nije postao zvanična religija. Prirodnjačke nauke nemaju valjan odgovor kao i za mnogo šta u razvoju čovečanstva, pa se pribegava teološkom pogledu na svet i tako unedogled...










Jedan poziv menja sve !
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ???? Empty
PočaljiNaslov: Re: DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ????   DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ???? Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
DA LI JE ISUS BIO ĆELAV ????
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» ISUS IZ NAZARETA
» Da li je Isus bio bijelac...???
» DA LI SE ISUS "muvao" sa MARIJOM MAGDALENOM ?

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: DUHOVNOST I EZOTERIJA :: RELIGIJA :: INTERKONFESIONALNE DILEME-
Skoči na: