DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Kako NAS vide stranci BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Kako NAS vide stranci BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 Kako NAS vide stranci

Ići dole 
+12
Kijara-brm
Auror@
Tattoo
brunolino
cojle
AstrinaKomsinica
Danubius
Lily
EAGLE
montoya
Bole__Ser.
Xenia
16 posters
AutorPoruka
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

Kako NAS vide stranci Empty
PočaljiNaslov: Kako NAS vide stranci   Kako NAS vide stranci EmptySre Dec 09, 2009 2:29 pm

Ovako?




A mozda imaju i neko bolje misljenje o nama.

Cijene li nas u inostranstvu,ili im valjamo samo za tezacke poslove koje oni nece da obavljaju,imate li osjecaj da na nas gledaju s visoka ili ipak smatraju da smo ravni s njima,jednaki po svemu,samo se eto mozda razlikujemo po nekim obicajima?
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
doctorr67
NR .1 foruma
NR .1 foruma
doctorr67


Location : Singidunum
Humor : Onaj koji napravi gresku, a ne ispravi je - cini i drugu gresku!!
Datum upisa : 20.12.2007

Kako NAS vide stranci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako NAS vide stranci   Kako NAS vide stranci EmptySre Dec 09, 2009 2:58 pm

to je vetj individualno mishljenje......mada kako god gledali, nikad neche shvatiti neke "etalone" vrednosti....
Nazad na vrh Ići dole
Xenia

Xenia


Godina : 46
Datum upisa : 25.09.2009

Kako NAS vide stranci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako NAS vide stranci   Kako NAS vide stranci EmptySre Dec 09, 2009 3:00 pm

Istina,mi smo mozda za njih divljaci ali koji imaju dusu,znaju oni to.
Nazad na vrh Ići dole
doctorr67
NR .1 foruma
NR .1 foruma
doctorr67


Location : Singidunum
Humor : Onaj koji napravi gresku, a ne ispravi je - cini i drugu gresku!!
Datum upisa : 20.12.2007

Kako NAS vide stranci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako NAS vide stranci   Kako NAS vide stranci EmptySre Dec 09, 2009 3:02 pm

Xenia ::
Istina,mi smo mozda za njih divljaci ali koji imaju dusu,znaju oni to.

nesto znaju...ali nedotiche do njih swe....
Nazad na vrh Ići dole
Xenia

Xenia


Godina : 46
Datum upisa : 25.09.2009

Kako NAS vide stranci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako NAS vide stranci   Kako NAS vide stranci EmptySre Dec 09, 2009 3:04 pm

Mislim da ipak imaju pogresnu viziju,ne trude se oni da nas upoznaju.
Nazad na vrh Ići dole
Bole__Ser.

avatar


Datum upisa : 18.06.2009

Kako NAS vide stranci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako NAS vide stranci   Kako NAS vide stranci EmptySre Dec 09, 2009 4:22 pm

Možda i mi imamo pogrešan nastup, pre izvesnog vremena baš sam ćaskao sa nekim strancima koji su mi prijatelji o našem nastupu. Stalno se trudimo da objasnimo našu politiku koja njih u opšte ne zanima i to ih odbija, to su mi oni preneli. Sve ostalo je super, zabava, provodi, humor, hrana samo neka...

Možda ne bi bilo loše da Xenia na primer bude stranac a ja domaćin, pa da reprezentujemo kako bi to trebalo da izgleda, trudiću se da budem izdašan i prijatan.
Kako NAS vide stranci 693924
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

Kako NAS vide stranci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako NAS vide stranci   Kako NAS vide stranci EmptySre Dec 09, 2009 4:54 pm

Prilaze nam s predrasudama....treba to razbiti,probiti taj stit kojim se stite od nas,e onda shvate da smo LJUDI.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

Kako NAS vide stranci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako NAS vide stranci   Kako NAS vide stranci EmptySre Dec 09, 2009 5:39 pm

A mozda imaju i neko bolje misljenje o nama.

Cijene li nas u inostranstvu,ili im valjamo samo za tezacke poslove koje oni nece da obavljaju,imate li osjecaj da na nas gledaju s visoka ili ipak smatraju da smo ravni s njima,jednaki po svemu,samo se eto mozda razlikujemo po nekim obicajima?



Mogu reci da nashi sportisti dosta doprinose u tome da se poboljsha slika o nama, koja nije bila bash za primer poslednjih godina....Drugo, nakon raspada drzhave, dosta ljudi je prebeglo u inostranstvo i nisu prezali ni od chega, samo da bi osigurali sebi bolji zhivot, pa su i oni dosta doprineli da slika o nama bude negativna. To je u globalu. Stranci se , inache , i ne interesuju za nas.
E sad, ako su u poziciji da vas upoznaju, rado ce saslushati shta imate da kazhete o sebi i drzhavi iz koje dolazite. Onda je na vama kako ce oni dozhiveti sve to.
U inostranstvu te cene, govorim o zemlji gde sam, po tome kakav si, a ne odakle dolazish. Ako imash diplomu, koja je priznata u drzhavi, normalno cesh raditi svoj posao, bez da te iko omalovazhava, ili tera na neke ponizhavajuce, ili teshke poslove. Ali ako nemash kvalifikacije, normalno da cesh prihvatii bilo sta ako mislish da opstanesh. Ovde nema ''lezhi 'lebu''...Ako hocesh dobar zhivot, ima dobro i da radish...
To shto se nashi obichaji razlikuju, njima je zanimljivo, poshto nisu optereceni time, pa ce rado prihvatiti da upoznaju neshto drugachije. Bitno je samo ne remetiti okolinu, i niko ti nece zameriti na tvojim obichajima, kulturi, ponashanju.... Socijalizacija je svugde za choveka bitna , pa tako i za NAS u svetu, ako zhelimo da nas ne guraju u stranu....
Zhivi i pusti druge da zhive...otprilike....










Kako NAS vide stranci CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

Kako NAS vide stranci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako NAS vide stranci   Kako NAS vide stranci EmptySub Jan 09, 2010 2:10 pm

Pre neki dan na NRK2 ( nacionalna televizija) je ishao program o Titu i Jugoslaviji u doba njegove vladavine. Govorili su ljudi iz svih bivshih Republika, o nachinu na koji su oni dozhiveli ili prozhiveli (prezhiveli) sve to..
Bilo je to visoko obrazovanih , kao i sasvim prostih ljudi, a pokazana je i kolektivna svest jednog naroda u to doba.
Emisija mi se dopala, poshto je bila napravljena kao jedno neutralno vidjenje o narodima iz bivshe Jugosalvije... Kako NAS vide stranci 8445










Kako NAS vide stranci CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

Kako NAS vide stranci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako NAS vide stranci   Kako NAS vide stranci EmptyUto Jan 19, 2010 7:46 pm

Zavisi kako odigramo vecheras... Kako NAS vide stranci 356467










Kako NAS vide stranci CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
montoya
NR .1 foruma
NR .1 foruma
montoya


Location : gde god da treba
Datum upisa : 09.02.2008

Kako NAS vide stranci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako NAS vide stranci   Kako NAS vide stranci EmptyUto Jan 19, 2010 8:21 pm

Intelektualci nas vide bash onako kakvi smo zapravo.Potpuno su informisani o svemu sto nas okruzuje.Mozda nas "necene" koliko bi mi zeleli ali to je opet njihovo mishljenje.Realno gledajuchi i mi isto njih necenimo koliko bi "mozda"trebali.Sve to pada u vodu ukoliko se interesna zona poklopi...vishe niko neobracha paznju ko je odakle i sl.










Ludosti učinjene u mladosti ne može nadoknaditi sva mudrost u starosti.
..
Kako NAS vide stranci Divide10
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

Kako NAS vide stranci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako NAS vide stranci   Kako NAS vide stranci EmptyNed Okt 03, 2010 3:20 pm

Kako prolazi vreme, i sve bolje govorim i razumem ovaj jezik, pokusavam u nekim prilikama da ''ispitam teren'' sta i kako razmisljaju o nama.
Stariji se, obicno, secaju dobre, stare Jugoslavije. Oni obicno smatraju da je politika kriva za sve sto se kasnije izdesavalo, i delimicno jesu u pravu, ali svoje vidjenje baziraju i na osnovu onog sto im televizija prezentuje, tako da ponekad imaju pomalo iskrivljenu sliku, i ako su im televizori novi Kako NAS vide stranci 356467
Salu na stranu, Norvezani, oni bar skolovaniji, imaju predstavu o nama, narocito nakon boravka njihovog sadasnje prime ministra na nasim prostorima.
Mladi..E tu je stanje nesto drugacije. Neki misle, da l zbog zvucnosti, da smo deo bivseg SSSR-a, ili da smo tamo negde u Aziji, nize malo od Rusije affraid , a ima i onih za koje smo svi Balkanci- Croatia- Dubrovnik, Bosna- Sarajevo, i komsije- Srbi- Beograd- grupni sportovi. -Svi ste isti, jezik vam isti ( SlAveni), a to sto bio rat, pa niste vi jedini gde je bio!? Bitno da je proslo, ima sada toliko novih ( starih )mesta sa mnogo vecim problemima od vasih, nema potrebe da preuvelicavate to sto je bilo, bitno da je proslo.. Kako NAS vide stranci 900975 ( ne vratilo se)










Kako NAS vide stranci CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

Kako NAS vide stranci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako NAS vide stranci   Kako NAS vide stranci EmptySre Dec 22, 2010 7:07 pm

More, svi se nekako CUDNO ZACUDE kad kazem da sam iz Srbije!? Kako NAS vide stranci 356467
Bas danas jedna bakica... Stojim na nekih - 20C , cekam bus, prilazi ona, dala bih jos bar 65, ali baka drzeca. Obraca mi se, nesto kao bas je hladno... Upotrebljava reci koje mi govore da je intelektualka, a i njen stav to pokazuje. A najvise mrzim kad mi se obrati intelektualac! Kako se osetim bezvezno sto ne znam dobro jezik- k'o prvak, sve izokola ja..Videla zena sa kim ima posla, pa me pita odakle sam. Reko- Serbia ( ajd' kao da jos zazvuci po NJINSKI sto bi rekli u mom kraju) , kad ona se zabezeknu- SRRBIJA?! ( ama bas razvuce ono r , pomalo na francuski nacin, al' rece SRbija, bez E! )
Ja i ne stgoh da se zabezeknem kako treba, naisao bus, a ona rece nesto kao- zadovoljstvo joj je sto me upoznala...
Pa se ti misli... Kako NAS vide stranci 356467










Kako NAS vide stranci CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
EAGLE

EAGLE


Location : NS
Humor : CRNI
Datum upisa : 04.08.2010

Kako NAS vide stranci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako NAS vide stranci   Kako NAS vide stranci EmptySre Dec 22, 2010 7:34 pm

Sanja H. - moj advokat,letovala je u nekoj vukojebini na španskoj obali ...
Kupujući cigarete,izrekla je jedno:"hvala lepo" ne razmišljajući gde se nalazi,na šta je crnac za pultom odgovorio:"Nema na čemu" na vrlo dobrom Srpskom jeziku.
Na Sanjino pitanje odakle poznavanje jezika čovek je rekao:"Ja sam hercegovac!" affraid
E sad,ono što je neki naš zemljak "posejao" tamo negde ...Stranac ili ne ,nema loše mišljenje o nama ...
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

Kako NAS vide stranci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako NAS vide stranci   Kako NAS vide stranci EmptySre Apr 27, 2011 6:16 pm

Kolega se sprema za letovanje. Za Portoroz, kaze, ide. Pita me kako je tamo, posto sam iz tih krajeva. Ogovaram kako sam ja mnogo juznije, ali mu govorim ono sto smo jos u skoli ucili, a i imala prilike da vidim- da hrvatska obala spada medju najlepse u Evropi, da ima dobre hrane..-A ljudi?- pita me. Nisam bas znala da odgovorim tacno, pa reko kako je to turisticko mesto, a on dolazi sa norveskim pasosem, bice sve u redu, uzivace, siguna sam.. I vec sam mislila da smo zavrsili razgovor, kad on rece- Daj pivo! ( Kako NAS vide stranci 2799 )I dok ga ja zabezezknuto gledam, on prica kako to vezba vec neko vreme, prijatelji mu rekli da ta je recenica kljucna stvar u nasim krajevima! Kako NAS vide stranci 944472










Kako NAS vide stranci CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
Lily
First Bride
Lily


Godina : 27
Location : .. majka Serbia..
Datum upisa : 12.09.2008

Kako NAS vide stranci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako NAS vide stranci   Kako NAS vide stranci EmptyČet Apr 28, 2011 9:24 am

:eee:
.. zanimljivo..

Inace u mojoj familiji imamo crnca.. tacnije sestra mi od strica se udala za polu-crnca ( mislim da je Brazilac), i dobili su sina Vuk-Piter itd.. pa sad zamislite odusevljenje kad se pojavi u BIH ili u Srbiji i govori srpski! :eee:
A koliko je sladak ne moram vam ni spominjati, valjda je pokupio sve najlepse od oboje.
Nazad na vrh Ići dole
EAGLE

EAGLE


Location : NS
Humor : CRNI
Datum upisa : 04.08.2010

Kako NAS vide stranci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako NAS vide stranci   Kako NAS vide stranci EmptyČet Apr 28, 2011 11:09 am

Lily ::
:eee:
.. zanimljivo..

A koliko je sladak ne moram vam ni spominjati, valjda je pokupio sve najlepse od oboje.

Ti,Sremice,znaš da su najbolji " križani prasiCi " migg
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

Kako NAS vide stranci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako NAS vide stranci   Kako NAS vide stranci EmptyČet Apr 28, 2011 11:43 am

Stranci imaju generalno lošu sliku o nama -pričam za Srbiju. Suviše puta smo bili pominjani u vanrednim vestima praćeno ruznim slikama .
Godine će trebati da se to popravi . Ako nas zanima turizam ,jedina dva "brenda" koja mozemo da ponudimo je Exit i Guča .
Novi Sad mora da popravi infrastrukturu , a Guča se mora kultivisati. Nije poenta da nam dolazi sve pijano i drogirano iz regiona -nego da dolaze gosti koji troše .Ovi što dodju kupuju pivo u samousluzi i rakiju brlju kod seljaka .
Najvažnije je oterati političare -a naročito ove što se prišljamče ,dalje od toga .Takve stvari treba da rade promoteri i ljudi koji znaju šta je turizam .
Nadalje -ići na ekološku varijantu, to uvek prolazi .Seoski turizam , ali na nekom nivou, bez improvizacija , i ono nešto malo "elitističkog" što imamo -bolji hoteli , rečne marine za jahte, takve stvari .
Nije ovo komunizam pa da treba da bude dostupno "radničkoj klasi" .
Srbija mora da ponudi i medijsku, i privrednu sasvim drugačiju sliku, eda razbije loše impresije koje su prva asocijacija na pomen naše zemlje , a pre svega -politička stabilnost i što skoriji ulazak u EU , tj prilagodjavanje standardima u svemu .
To bi moglo biti ključno da nas stranci vide u boljem svetlu .










Kako NAS vide stranci 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Lily
First Bride
Lily


Godina : 27
Location : .. majka Serbia..
Datum upisa : 12.09.2008

Kako NAS vide stranci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako NAS vide stranci   Kako NAS vide stranci EmptyČet Apr 28, 2011 1:38 pm

EAGLE ::
Lily ::
:eee:
.. zanimljivo..

A koliko je sladak ne moram vam ni spominjati, valjda je pokupio sve najlepse od oboje.

Ti,Sremice,znaš da su najbolji " križani prasiCi " migg

hahahahaaa.. koje poredjenje.. al' sto jest-jest! :eee:
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

Kako NAS vide stranci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako NAS vide stranci   Kako NAS vide stranci EmptyČet Apr 28, 2011 1:42 pm

Ja sam stranac! muhaaa

Sala na stranu. Bosanka sam. Imam u familiji par Srbijanaca. Nekako bih najbolje uspjela opisati citav narod kroz moju ujnu. Iz Backe Palanke je. Dobrodusna, nasmijana, uvijek spremna na zezu, ali i da pomogne. Strasna, a njezna. Predivna.

Koliko sam upoznala narod, svega toga ima u njemu. Uglavnom je tu sve ono dobro.
Ponekad, u nekome osjetis i malo nazadnosti, primitivizma, cak i ratobornosti, ali sve manje se takvi ispoljavaju; vijekovi napretka dokazuju svoje.

A bosanski Srbi su prica za sebe:) Jos uvijek se "traze". Kao u ostalom i ostali bosanski narodi. Bilo bi lijepo kad bi za promjeni svi odbacili komfuziju u sebi i prihvatili jedinstveni genetski sklop; gdje bi im kraj bio!
Na dobrim festama, naravno migg :zurka :
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

Kako NAS vide stranci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako NAS vide stranci   Kako NAS vide stranci EmptyPet Jul 08, 2011 9:30 pm

Kako NAS vide stranci Svecana_vecera_halmstad_za_sajt


MEČ DAVIS KUPA ČETVRTFINALA SVETSKE GRUPE ZA 2011. GODINU: ŠVEDSKA – SRBIJA (HALMSTAD ARENA, HALMSTAD 08 – 10. JUL 2011)










Kako NAS vide stranci CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
cojle
Zaštitnik seljačkih prava
Zaštitnik seljačkih prava
cojle


Location : Kumova slama
Humor : smešan samom sebi
Datum upisa : 09.08.2009

Kako NAS vide stranci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako NAS vide stranci   Kako NAS vide stranci EmptyPet Jul 08, 2011 9:55 pm

Kaznena ekspedicija? 55555

Al će da nas voledu Sverige! smehsmeh











Seljak sam pa umem i reč da probiram!
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

Kako NAS vide stranci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako NAS vide stranci   Kako NAS vide stranci EmptyPet Jul 08, 2011 10:02 pm

cojle ::
Kaznena ekspedicija? Kako NAS vide stranci 356467

Al će da nas voledu Sverige! Kako NAS vide stranci 944472








Kako NAS vide stranci 687142










Kako NAS vide stranci CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

Kako NAS vide stranci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako NAS vide stranci   Kako NAS vide stranci EmptyPet Jul 08, 2011 10:02 pm

cojle ::
Kaznena ekspedicija? Kako NAS vide stranci 356467

Al će da nas voledu Sverige! Kako NAS vide stranci 944472








Kako NAS vide stranci 687142










Kako NAS vide stranci CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
brunolino

brunolino


Godina : 111
Location : u bespucima...
Datum upisa : 12.10.2010

Kako NAS vide stranci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako NAS vide stranci   Kako NAS vide stranci EmptyNed Jul 10, 2011 1:46 pm

kako vide...???

vide onako kako se mi postavimo tj. od nas ovisi...

jedno treba znati i to je svetinja , kad si u drugoj drzavi postuj njen ustav i njene zakone itd.

mnogi kazu , ma koji cu ja klinac da ucim njihov jezik ili vidi konja sta sve hoce...

pri tom se zaboravi , da oni nisu nikoga od nas vukli i trazili...

jednostavno postuj kucu u kojoj si i tebe ce postovati domacini...

nema tu neke filozofije...

isto da ja sad odem u Rijad i napravim se budala i trazim odojak... :eee:

svoje postuj i ne zaboravi , ali i tudje... migg
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

Kako NAS vide stranci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako NAS vide stranci   Kako NAS vide stranci EmptyNed Jul 10, 2011 2:30 pm

Bar ovdje su nas vidjeli (prije 20tak) godina kao "who the hall are you". Posto Ameerika kotira prilicno nisko na ljestvici opsteg nacinalnog obrazovanja, pojam Balkan, Yuga, Bosna je bilo malo teze progutati.
Sad, tretiraju nas "duplo": kao gamad (oni koji su imali nesrecu da se sretnu sa nasom mafijskom "kremom", ili kao iznimno nadarene ljude, koji se isticu iz "mase" svojom zeljom za rad i napredak. Sredine nema. Sto ce reci, kako ide integracija?! :eee:
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

Kako NAS vide stranci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako NAS vide stranci   Kako NAS vide stranci EmptySub Jan 21, 2012 10:54 pm

Из обавештајних извора сазнали су да просечан Србин:
1. пије жестоко пиће
2. и то на послу
3. једе право, масно месо
4. и још умаче хлеб у „мочу”
5. пије кафу са кофеином
6. евентуално заслађену правим шећером
7. цереалијама храни стоку
8. у пријатним тренуцима користи непријатне речи
9. у кафани плаћа другоме пиће
10. и то готовином
11. одржава редовне сексуалне односе
12. и то са особама супротног пола.

Kako NAS vide stranci 550414










Kako NAS vide stranci CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
Tattoo

Tattoo


Datum upisa : 24.10.2011

Kako NAS vide stranci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako NAS vide stranci   Kako NAS vide stranci EmptySub Jan 21, 2012 11:00 pm

Treba upozoriti strance,da u Srbiji ubija promaja i da ne sede na ladnom betonu...
Nazad na vrh Ići dole
cojle
Zaštitnik seljačkih prava
Zaštitnik seljačkih prava
cojle


Location : Kumova slama
Humor : smešan samom sebi
Datum upisa : 09.08.2009

Kako NAS vide stranci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako NAS vide stranci   Kako NAS vide stranci EmptySub Jan 21, 2012 11:04 pm

sonia ::
Из обавештајних извора сазнали су да просечан Србин:

11. одржава редовне сексуалне односе
12. и то са особама супротног пола.

Kako NAS vide stranci 550414

13. и *ебе све по списку Kako NAS vide stranci 900975











Seljak sam pa umem i reč da probiram!
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

Kako NAS vide stranci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako NAS vide stranci   Kako NAS vide stranci EmptySub Jan 21, 2012 11:12 pm

sonia ::
Из обавештајних извора сазнали су да просечан Србин:
1. пије жестоко пиће
2. и то на послу
3. једе право, масно месо
4. и још умаче хлеб у „мочу”
5. пије кафу са кофеином
6. евентуално заслађену правим шећером
7. цереалијама храни стоку
8. у пријатним тренуцима користи непријатне речи
9. у кафани плаћа другоме пиће
10. и то готовином
11. одржава редовне сексуалне односе
12. и то са особама супротног пола.

Kako NAS vide stranci 550414


Alal ti vera Munevera...sto kazu,post za 10
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

Kako NAS vide stranci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako NAS vide stranci   Kako NAS vide stranci EmptyPon Mar 04, 2013 11:06 pm

Kako NAS vide stranci Visitors2-o










Kako NAS vide stranci CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

Kako NAS vide stranci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako NAS vide stranci   Kako NAS vide stranci EmptyNed Okt 13, 2013 10:45 pm

Pre svoje prve posete Srbiji, nekoliko godina ranije, nisam čak znala ni gde se ona nalazi na mapi. Znala sam da je bivša članica Jugoslavije, da se prostire nedaleko od Rumunije, ali to je bilo otprilike sve što sam znala. Na časovima geografije u osnovnoj školi, učili smo svaku zemlju i glavni grad na svetu, ali tamo gde je trebalo da bude Jugoslavija, nalazio se prazan, beli prostor bez granica – zbog ratova koji su se tada odvijali.
Došla sam u ovu zemlju na vrlo čudan način. Neko vreme sam igrala onlajn kompjutersku igricu World of Warcraft, i u toku godišnjih odmora prethodnih godina sam obilazila onlajn prijatelje u Irskoj i Engleskoj. Onda, 2008, došlo je vreme da posetim vrlo dobrog prijatelja iz Srbije. Njega sam takođe upoznala kroz igricu, i nikada ga ranije nisam videla uživo. Zaista nisam pojma imala šta da očekujem tog vrućeg popodneva u julu, kada sam stigla u Beograd, a tri momka me čekala na aerodromu mog prvog dana u Srbiji. Ta tri momka su izašla sa posla samo da bi me upoznali, i iskoristili čitav dan da mi pokazuju Beograd i odvedu me do mog odredišta! To se nikad ne bi desilo u Norveškoj.

Gostoljubivost i način na koji ljudi poštuju svoje goste je nešto zaista posebno! Moraćete da se baš borite ukoliko želite da platite svoj deo računa u restoranu (a u najvećem broju slučajeva, kada ste “početnik” što se tiče Srbije i srpske kulture, to će biti sasvim nemoguće). Povrh toga, Srbi će vas hraniti, i hraniti, i hraniti, dok ne budete mogli da hodate posle. Daće vam i rakiju (i to neće baš pomoći hodanju), i reći će da je to lek. Ovde čak i u crkvama služe rakiju, primetila sam – često sa medom. I prave je! Dobro se sećam svoje prve ”manastirkse rakije”, kupljene od monahinje u jednom manastiru. To je bilo krajnje egzotično iskustvo za mene, s obzirom da sam iz države gde je zabranjeno piti alkohol na javnim mestima.





Što se tiče hodanja – Srbi hodaju sporo. Posebno kada su izašli da se prošetaju uveče, duž Dunava ili u neki od lepih parkova Beograda. Uvek mi kažu da usporim svoj ”norveški korak” – nema potrebe da se znojimo, zar ne? I ako svojim dragim srpskim prijateljima kažem da bih želela da stignem pre nego što padne noć, oni me samo pogledaju i kažu ”polako” i ”what is so important that you have to do it today - when you can do it tomorrow?"

Srbi su ljubazni. Da. I u mnogo slučajeva – ljubazniji od Norvežana. Držaće se svoje strane trotoara, i ukoliko slučajno naletite na nekoga, ONI će se izviniti. Pomeriće se kako bi vas pustili da prođete unutar punog autobusa ili tramvaja, i čak će se i dodatno zbiti jedni uz druge i zidove, kako bi svi mogli da stanu. U Norveškoj, većina ljudi se ne bi ”cimala”, a autobus bi otišao ostavljajući ljude na autobuskoj stanici. U Srbiji, možete bilo koga pitati kako stići donekle, i rado će vam pomoći, nekada sa mnogo detalja.



Srbija – u ocima jedne Norvežanke


Ima i nekih stvari kojih se treba zaista paziti dok ste u Srbiji:
1. Promaja. Aka the draft. THE DRAFT. Promaja ubija, promaja je opasna i mislim da je najveći neprijatelj srpske populacije. Ako ih zakači, momentalno će postati bolesni, prehladiti se, ili nešto mnogo gore.
2. Izaći napolje mokre kose. Ovo je navika koju imam iz Norveške, i to sam, bez ikakvih posledica, radila otkako sam rođena. Čak i tokom jeseni ili zime ovo radim u Norveškoj. Probala sam nekoliko puta ovde – a to se završilo time što su me ljudi odvlačili kući, davali mi fen za kosu i stroga uputstva da ne napuštam njihov stan dok mi kosa nije potpuno suva.
3. Samo jedna stvar opasnija od izlaženja napolje s mokrom kosom – a to je hodati mokre kose napolju (ili unutra), kada je promaja, ili bilo kakav vetar.
4. Izaći bosih nogu ukoliko je manje od 30 stepeni napolju.
5. Sedeti na ”hladnom” betonu.
6. Plivati u jezerima temperature niže od 23 stepena. Kada se bunim i kažem da u Norveškoj temperatura vode retko prelazi 23 stepena, Srbi me bledo gledaju i kažu da mogu da dobijem srčani udar radeći to. Mora da me je samo sreća spasila do sad!
7. Hodati unutra bos, ili čak čak u čarapama, bez papuča. Od ovoga mogu da vam se smrznu stopala.
8. Spustiti ranac ili torbu na zemlju ili pod. Ovo donosi lošu sreću. Kako je ovo savršeno normalna stvar u Norveškoj, uradila sam to u prvom picarestoranu u kome sam bila, 20 minuta otkako sam prvi put stigla u Srbiju. Moji srpski prijatelji su momentalno potrčali da me spasu podižući torbu, ali već je bilo prekasno: 2 minuta kasnije, shvatila sam da sam zaboravila svoje nove naočare u toaletu na aerodromu, 5 minuta kasnije moj prijatelj je izgubio mobilni telefon, a onda sam, 10 minuta kasnije, ja njega privremeno ”izgubila” na parkingu.
 Ima još mnogo toga da se kaže o mojoj omiljenoj zemlji, i stalno nalazim nove stvari kojima se oduševljavam – i nekoliko stvari koje zaista ne volim – među njima ovdašnje pušačke navike i načine na koje mnogi ovde tretiraju prirodu bez imalo poštovanja.
Srbija je haos, ali sa nekim čudnim redom. Ako želite da se nešto popravi, možda neće biti sređeno danas ili sutra, možda ne čak ni ove nedelje, ili sledeće – ali HOĆE se jednom srediti. I to ipak ne na način na koji ste planirali.
Ono što sam ovde u Srbiji pronašla, učinilo je da obožavam ovu zemlju, i imam problema da je napustim od tada.










Kako NAS vide stranci CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

Kako NAS vide stranci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako NAS vide stranci   Kako NAS vide stranci EmptySre Mar 19, 2014 9:41 pm

Ovih dana nas stalno pominju..Sva polemike, citam komentare u novinama, oko ovih desavanja na Krimu, pocinju sa - A Srbija kad je...?
Za primer smo  zlz 










Kako NAS vide stranci CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
montoya
NR .1 foruma
NR .1 foruma
montoya


Location : gde god da treba
Datum upisa : 09.02.2008

Kako NAS vide stranci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako NAS vide stranci   Kako NAS vide stranci EmptySre Mar 19, 2014 10:26 pm

Kako NAS vide stranci Avatar10










Ludosti učinjene u mladosti ne može nadoknaditi sva mudrost u starosti.
..
Kako NAS vide stranci Divide10
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

Kako NAS vide stranci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako NAS vide stranci   Kako NAS vide stranci EmptyČet Maj 08, 2014 8:17 am

[You must be registered and logged in to see this link.]

Norvezani preporucuju Beograd, a ja poznajem bar troje koji ce letos ''na tamo'' .










Kako NAS vide stranci CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
doctorr67
NR .1 foruma
NR .1 foruma
doctorr67


Location : Singidunum
Humor : Onaj koji napravi gresku, a ne ispravi je - cini i drugu gresku!!
Datum upisa : 20.12.2007

Kako NAS vide stranci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako NAS vide stranci   Kako NAS vide stranci EmptyČet Maj 08, 2014 8:24 am

sonia ::
[You must be registered and logged in to see this link.]

Norvezani preporucuju Beograd, a ja poznajem bar troje koji ce letos ''na tamo'' .
mogla bi i ti... tongue lu6777 
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

Kako NAS vide stranci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako NAS vide stranci   Kako NAS vide stranci EmptyČet Maj 08, 2014 8:26 am

..a ko je rekao da necu?  Like a Star @ heaven 










Kako NAS vide stranci CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
doctorr67
NR .1 foruma
NR .1 foruma
doctorr67


Location : Singidunum
Humor : Onaj koji napravi gresku, a ne ispravi je - cini i drugu gresku!!
Datum upisa : 20.12.2007

Kako NAS vide stranci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako NAS vide stranci   Kako NAS vide stranci EmptyČet Maj 08, 2014 8:29 am

sonia ::
..a ko je rekao da necu?  Like a Star @ heaven 

dobićeš i ti BAN za novi dan..... žval jakog trtrr 99i lu6777 
Nazad na vrh Ići dole
Auror@
SOLDIER of LOVE
Auror@


Godina : 64
Location : Neoplanta
Humor : aha
Datum upisa : 12.04.2014

Kako NAS vide stranci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako NAS vide stranci   Kako NAS vide stranci EmptyNed Jul 06, 2014 8:26 pm

Prisećam se onih vremena, kada, čim spomenemo da smo iz Jugoslavije, odmah odgovore "Tito" i tu je smešak, rukovanje, tapšanje po ramenu - Grčka, Madjarska, Poljska, Rumunija...
Htela - ne htela, na internetu uvek "naletim" na nekog ko pita "Srbija? A gde je to?" Često dolazim u situaciju da izigravam nekog "ambasadora", da pokušavam nešto objasniti, ili "nacrtati", a onda dolazi iznenadjeno pitanje - "odakle toliko znaš?" Obično odgovorim, malo u šali, malo u zbilji - "Mi smo mnogo pametan narod." U odnosu na mnoge druge, naše škole nas uče mnogo više, nego što je to u drugim zemljama, pa nam je osnovno i opšte znanje, često na višem stupnju, što se brzo ustanovi po razgovoru i postovima. 
Ako govorim uopšteno, rado smo prihvaćeni u druženju sa stanovnicima Španije (spominju nerado španski gradjanski rat, ali spominju učešće Srba u tom ratu). Grci, zavisno od ličnog iskustva, ali oni koji su pravoslavci, to potenciraju i računaju nas u "svoje", kao i Rusi. Indusi i Turci, oni koji su više na internetu, uglavnom su iz nižih klasa, pa retko sa nekim krenem u neke razgovore. Amerikanci se čude svemu i svačemu, a često o mnogim temama nemaju pojma, pa stalno zapitkuju. Sve u svemu, gledano putem interneta, obični ljudi, imaju dosta respekta prema nama, a verovatno bi bilo tako i u eventualnom susretu uživo.
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

Kako NAS vide stranci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako NAS vide stranci   Kako NAS vide stranci EmptyNed Jul 06, 2014 8:53 pm

brunolino ::
kako vide...???

vide onako kako se mi postavimo tj. od nas ovisi...

jedno treba znati i to je svetinja , kad si u drugoj drzavi postuj njen ustav i njene zakone itd.

mnogi kazu , ma koji cu ja klinac da ucim njihov jezik ili vidi konja sta sve hoce...

pri tom se zaboravi , da oni nisu nikoga od nas vukli i trazili...

jednostavno postuj kucu u kojoj si i tebe ce postovati domacini...

nema tu neke filozofije...

isto da ja sad odem u Rijad i napravim se budala i trazim odojak... :eee:

svoje postuj i ne zaboravi , ali i tudje... migg
vi koji živite vani najbolje znate kako nas vide...:))))










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

Kako NAS vide stranci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako NAS vide stranci   Kako NAS vide stranci EmptyNed Jul 06, 2014 9:51 pm

Jedno je net komunikacija sa srtrancima,a drugo zivjeti s njima....to je kao nebo i zemlja,jer da bi s nekim pricao,ne moras da se integrises,da znas zakon,prava i duznosti....pricas ono sto te zanima...mozda cak i ne spominjuci zemlje oiz kojih smo....a suzivot je nesto sasvim drugo i slika ne moze biti ni priblizno ista.Bruno je dobro rekao,ako prihvatis da si ti u njegovoj kuci onda je to relativno OK,nameces li svoje,ti si uljez koji ne postuje domacina.To je uopsteno,ali na poslu nas svi smatraju vrijednima,rado ozene nasu zenu jer vole dobro da jedu,a nase zene znaju sa kuhacom.Ima i onih drugih primjera,kad te smatraju kao da si iz rodovske zajednice,jer ih nikad nije zanimalo da znaju nesto o Jugi,nego su vidjeli par slika izbjeglica i misle da smo svi neuka sirotinja,to me vrijedja....ako imam priliku da pokazem da nije bas tako,potrudim se da objasnim kako smo imali divan zivot....a onda slijedi pitanje...
"A sto ste onda ratovali,kad vam je bilo tako dobro?"
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Auror@
SOLDIER of LOVE
Auror@


Godina : 64
Location : Neoplanta
Humor : aha
Datum upisa : 12.04.2014

Kako NAS vide stranci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako NAS vide stranci   Kako NAS vide stranci EmptyNed Jul 06, 2014 10:09 pm

Astra ::
Jedno je net komunikacija sa srtrancima,a drugo zivjeti s njima....to je kao nebo i zemlja,jer da bi s nekim pricao,ne moras da se integrises,da znas zakon,prava i duznosti....pricas ono sto te zanima...mozda cak i ne spominjuci zemlje oiz kojih smo....a suzivot je nesto sasvim drugo i slika ne moze biti ni priblizno ista.Bruno je dobro rekao,ako prihvatis da si ti u njegovoj kuci onda je to relativno OK,nameces li svoje,ti si uljez koji ne postuje domacina.To je uopsteno,ali na poslu nas svi smatraju vrijednima,rado ozene nasu zenu jer vole dobro da jedu,a nase zene znaju sa kuhacom.Ima i onih drugih primjera,kad te smatraju kao da si iz rodovske zajednice,jer ih nikad nije zanimalo da znaju nesto o Jugi,nego su vidjeli par slika izbjeglica i misle da smo svi neuka sirotinja,to me vrijedja....ako imam priliku da pokazem da nije bas tako,potrudim se da objasnim kako smo imali divan zivot....a onda slijedi pitanje...
"A sto ste onda ratovali,kad vam je bilo tako dobro?"
Da... Od mnogih prijateljica i prijatelja, koji žive dugi niz godina u inostranstvu, čujem kako se žale, da nikad nisu sasvim prihvaćeni. Često se u "isti koš" ubrajaju oni koji su puka sirotinja i pošli u "pečalbu", kao što su kod Francuza, njihov večiti i rastući problem sa Arapima i Afrikancima, kod Nemaca Turci, u Austriji su Romi. Čak i fakultetski obrazovani stručnjaci, iako budu cenjeni na svojim radnim mestima, opet imaju problem sa prihvatanjem, teže napreduju. Uvek postoji i to pitanje - a što si došao-došla? Što obavezno ide u krajnost, gledanja "sa visine" kao nekoga ko je "niži" u bilo kom smislu. Nameće mi se i ovo pitanje - da li se tako osećaju stranci, koji ostanu da žive kod nas? Desetak osoba, koje sam upoznala ovde, potvrdjuju da je tako, iako poštuju i naše običaje i zakone.
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

Kako NAS vide stranci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako NAS vide stranci   Kako NAS vide stranci EmptyNed Jul 06, 2014 10:09 pm

To sam i mislila Astra.Svi vi koji živite vani znate kako je.

Šta znaju stranci sa neta ko smo mi.Ako smo s nekim u komunikciji kad vide sliku naših ex yu..mogu samo reći,lepa zemlja.
Kao što sam videla coment..
I što nas znaju po nekim sportistima..
A geografski većina njih ne zna ni gde pripadamo..










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
doctorr67
NR .1 foruma
NR .1 foruma
doctorr67


Location : Singidunum
Humor : Onaj koji napravi gresku, a ne ispravi je - cini i drugu gresku!!
Datum upisa : 20.12.2007

Kako NAS vide stranci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako NAS vide stranci   Kako NAS vide stranci EmptyNed Jul 06, 2014 10:46 pm

Kako NAS vide stranci Babyme10

skroz Rašrafljeno.... vrag 
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

Kako NAS vide stranci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako NAS vide stranci   Kako NAS vide stranci EmptyPon Dec 01, 2014 11:38 am

Pita me jedan pacijent odakle sam, ono bese. Rekoh Srbija, pa se ispravih , gledajuci ga onako ostarelog- Jugoslavija.
-Tito, odgovori on.
- Znas ko je bio Tito?- pitam.
- Onaj sto rekao Staljinu NE- namiguje.
- Eh zlz


A kolege nas vide kroz sport, uglavnom.

Poslednjih godina ljudi se sve cesce odlucuju da obidju Balkan, pa dobiju inf. iz prve ruke...Dosad sam cula samo pozitivne, sem  slucaja sa Kosova, ali ne treba generalizovati, uvek kazem.










Kako NAS vide stranci CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-
Lakota


Datum upisa : 11.07.2013

Kako NAS vide stranci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako NAS vide stranci   Kako NAS vide stranci EmptyNed Jan 11, 2015 2:30 pm

December 16, 2014
by Aleks Eror

U nekim temama za razgovor nemoguće je ne preterivati. Pitajte tinejdžera koliko može da popije i čućete količine koje bi izazvale zabrinut pogled Pola Gaskonja. Nijedan muškarac nikad nije govorio o dužini svog kurca a da ga nije poredio sa Leksingtonom Stilom (osim samog Leksingtona Stila, koji se poredi sa mnom). A ako ste nekad zavirili u neki turistički vodič za Beograd ili Srbiju, znate da iz nekog razloga ovo naše mesto za život inspiriše putopisce da se razbacuju lažima i preuveličavanjima, nesposobni da realno sagledaju stvar ili zdravorazumski rasuđuju.

Lonely planet je ove godine stavio Srbiju na sedmo mesto svog godišnjeg vodiča Najbolja odredišta za 2015, odmah iza Republike Kongo – ne mešajte je sa susednom Demokratskom Republikom Kongom – još jednom vukojebinom za čije sam postojanje tek sad saznao. Ovaj cenjeni turistički vodič tvrdi: „Beograd, poznat po svojim hedonističkim noćnim klubovima na splavovima, pominje se s uzdahom u istoj rečenici kao Berlin ili Ibica." Što samo znači da ga pominju ljudi koji nikad nisu bili u Berlinu ili na Ibici.

Sa druge strane, australijski bloger sumnjivog imena Stefan Popović, koje ga automatski diskvalifikuje za svaku objektivnost, isprdeo je sledeću misao: "Kad bi se smuvali Njujork i Pariz i imali dete u kojem se pomešao grubi šarm prvog i euro-šik drugog, a potom ga dali na usvajanje da London ne bi bio ljubomoran, onda bi ta beba bila Beograd." Ali ne zaboravimo da je Stefan gasterbajter – dakle, jedan od ljudi sa kompleksom niže vrednosti, toliko jakim da imaju stalnu potrebu da se dokazuju kao Srbi imitirajući turbo seljačinu kao što je Boško Obradović.

Flickr: Photo by watchsmart

Imate sreće. Ja ću biti vaš glas nepristrasnosti i razuma. Rođen sam u Srbiji, roditelji su mi Srbi, tako da u startu poznajem nacionalno stanje svesti koje nijedan stranac neće moći da razume. Ali sam isto tako 21 od svojih 25 godina proveo van ove zemlje, tako da moje rasuđivanje nije zaslepljeno sentimentalnošću ili patriotizmom. Evo nekoliko stvari koje turistički vodiči svaki put propuste da pomenu.

Hrana

U kulinarskom smislu, Srbija ima malo toga da ponudi ljudima koji žele da se pohvale upadljivim pločicama na stomaku. Dok ostatak sveta broji kalorije, svesni da je gojaznost ključni zdravstveni problem 21. veka, ovde se ljudi ponašaju kao da će vas nemasno mleko pretvoriti u geja.

Ovaj problem uglavnom proističe iz homogenosti domaće kulture – sve brojnije imigrantske zajednice širom Kontinenta unapredile su tradicionalno bljutavu evropsku kuhinju. U Londonu samo rasisti jedu „fiš end čips" kad na svakom ćošku imate jamajkanske i čileanske restorane; u Berlinu, jedan od najboljih obroka koje sam jeo bio je sudanski. Ovde nacionalni recepti nisu obnavljani od vrhunca vladavine Otomanskog carstva, tako da ljudi znaju da začine hranu jedino potapajući je u more masti i pavlake.

I otkud ta nacionalna opsednutost mlevenim mesom? Sve je ovde mleveno meso. Pljeskavica? Mleveno meso. Sarma? Mleveno meso. Punjene paprike? Mleveno meso. Ćevapi? Mleveno meso. Znate od čega se pravi mleveno meso? Od svih onih govana koje se počiste sa poda klanice i provuku kroz mlin da ne biste osetili kako jedete čmar i bradavice.



Ljudi

Turistički vodiči ne lažu, Srbija je zaista čuvena po gostoprimstvu – stranci mi uporno pominju kako su bili prijatno iznenađeni što niko nije pokušao etnički da ih očisti na Egzitu. Ali svu tu ljubaznost kojom zasipamo turiste potiremo čineći sve što je u našoj moći da jedni drugima useremo dan. Mislim da još nisam bio na nekom mestu gde su ljudi toliko nepotrebno neprijatni i pakosni jedni prema drugima.

Evo primera: kad sam jednom naručivao burek na svom gramatički retardiranom srpskom, omakao mi se lapsus, na šta je žena promolila glavu iz kuhinje pekare i sarkastično dobacila: "Nemamo burek od mesa, ali imamo burek SA mesom." Super, šta je time postigla? Umesto da ugostitelji drže jezik za zubima i uzmu mi pare, bune se kad naručim previše različitih kombinacija jela za ručak, vozači retko staju pešacima na prelazima, a zbog kiselih, natmurenih lica svako jutro u autobusu osećam se kao u vozu za Aušvic.

Razumem ja sve. Život je sranje, ne plaćaju vas dovoljno i nikad ništa ne ide nabolje – ali kako će vam pomoći ako ste džukela prema ljudima oko sebe? Takvo ponašanje samo stvara agresiju i negativnost koji se prvom prilikom prenose dalje; to vam je kao HIV-virus raspoloženja. Evo ideje: nasmešite se neznancu, poželite mu dobar dan i učinite to od srca. Što da ne? Od toga vam ne može biti gore.

Žene

Nije mit, genetski obdarenih žena u Srbiji ima u izobilju. Loša strana je, međutim, što je ovo jedno od seksualno najustegnutijih društava u Evropi. Ne slažete se? Pogledajte samo koliko porno zvezda dolazi iz Mađarske ili Rumunije i uporedite to sa našim izvozom. Jadno.

Možda je to zato što se više družim sa relativno intelektualnijom ekipom nego sa turbofolk seljacima, ali primetio sam da mnoge žene ovde sa teškoćom pričaju o seksu bez eufemizama, imali su šokantno mali broj seksualnih partnera (ili osećaju potrebu da lažu o tome), poriču da su imali vezu za jednu noć, a kolege sa posla mi se kikoću kao školarci svaki put kad vide da sam izašao sa osobom suprotnog pola.

Kao nacija, nismo u stanju da pričamo o seksu kao odrasla, uravnotežena ljudska bića kako to rade Francuzi ili Holanđani. Pogledajte samo domaću popularnu kulturu: najgledanija TV serija u Srbiji je Ranjeni orao, čiji centralni dramski sukob proističe iz činjenice da je glavna junakinja izgubila nevinost pre braka... i onda to uporedite sa Devojkama Lene Danam i njenim otvorenim prikazom ženske seksualnosti.

Ali za to ne treba kriviti žene, već – muškarce. Kao i u svim patrijarhalnim kulturama u određenoj meri, muškarci kontrolišu žensku seksualnost da bi ostali dominantni. Podsvesno se veruje da će seksualno emancipovana žena pre da vas prevari, što muški ego ne može da podnese. Naravno, za muškarce važe potpuno drugi standardi.

Jedan od mojih prijatelja ozbiljno veruje da devojka koju su on i njegov drugar dvostruko penetrirali ne sme da rađa decu zbog njene seksualne prošlosti. Drugi je otpisao jednu devojku kao "kurvu" nedostojnu ozbiljne veze zato što se jebala sa njim već na trećem dejtu. Naravno, dešava se svuda, ali ne srećem mnogo muškaraca koji dižu glas protiv toga – naprotiv, 50.000 korisnika Fejsbuka slaže se sa filozofijom "dama na ulici, kurva u krevetu, domaćica u kući... JEDNOSTAVNO SAVRŠENA". Ovde se žene ne teraju da hodaju okolo zabrađene, ali sve nekako vuče na tu stranu.

Noćni život

Većina Beograđana misli da imamo sjajan noćni život, ali budimo iskreni, za jedan glavni grad nije ništa bolji od prosečnog. Razlog zbog kog je poređenje Lonely Planeta sa Berlinom toliko apsurdno jeste činjenica da su Berlin, baš kao i Njujork ili London, svetske metropole u kojima se sreću najkreativniji umovi sveta da bi iznedrili nove ideje i definisali globalni cajtgajst. Ovde je sve što je moderno ili progresivno samo jeftina imitacija onoga što već možete naći na Zapadu.

Beton Hala se ugleda na Meatpacking District na Menhetnu; The Tube toliko želi da bude u Londonu da se nazvao po njegovoj podzemnoj železnici, dok je "Vatra" u KC Gradu ista kao bilo koje hip-hop veče u Atlanti kad Atlanta ne bi imala crnce.

Shvatam ja, to je eskapizam: ako ti je Berlin daleko, najbolja sledeća opcija je da izgradiš sopstvenu minijaturnu repliku... ali zbog toga Beograd neće ličiti na Berlin, već će ga baš to činiti različitim.

Follow Aleks on Twitter @slandr

..dakle,sta mislite o ovome..mi kukamo da su nam cure -raspustene,neki kazu-konzerve-...
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

Kako NAS vide stranci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako NAS vide stranci   Kako NAS vide stranci EmptyNed Jan 11, 2015 2:43 pm

Odlican clanak Laki.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Sponsored content





Kako NAS vide stranci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako NAS vide stranci   Kako NAS vide stranci Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Kako NAS vide stranci
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Kako vas vide drugi znaci?
»  Djeca vide sto odrasli ne vide

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: GEOGRAFIJA PREBIVALIŠTA/ETNOSI :: DIJASPORA-
Skoči na: