DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 SRBI I SRBIJA

Ići dole 
+19
Kijara-brm
Lakota
dusicaa
CaC1
Samouka
Gothic
doctorr67
debilko
slatkicass
sabljar
brunolino
bosankaa
Lily
mladenk
cojle
EAGLE
zirafa
determinanta
sonia
23 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeći
AutorPoruka
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptyČet Apr 22, 2010 7:40 pm

First topic message reminder :

Srbi su južnoslavenski narod koji živi pretežno u Srbiji
6.212.838 (2002), gdje čine oko 82,86% populacije. U Bosni i Hercegovini, po popisu iz 1991. godine, u
BiH je živjelo 1.366.104. Srba i činili su 31.21% populacije. Današnje
procjene govore da u BiH živi oko 1,4 - 1,5 miliona Srba, što čini oko
37% stanovništva. U Hrvatskoj, 1991. godine živjelo je 581.663 Srba i
činili su 12,2% populacije, a po popisu iz 2001. godine, ima ih 201.631 i
čine 4,5% stanovništva Hrvatske. U Crnoj Gori po popisu iz 2003. godine
živi 198.414 Srba, što čini 31,99% stanovništva. Na Kosovu po
procjenama iz 2002.
godine živi oko 102.000. - 114.000 Srba, što čini oko 6% stanovništva.
Manji broj Srba živi u Makedoniji, Sloveniji,
Rumuniji,
Albaniji
i Mađarskoj.
Srbi također žive i u dijaspori,
prvenstveno u Njemačkoj, Austriji,
Švicarskoj,
SAD-u, Kanadi i Australiji.
Procjene ukupnog broja Srba u dijaspori se kreću izmedju 1.5 i 3
miliona.
Najveće urbani centri Srba u Srbiji su u Beogradu
(1.500.000), Novom Sadu (oko 250.000), Nišu
(200.000) te u BiH Banjaluci (200.000).
U inostranstvu, značajan broj gradske populacije se nalazi u Chicagu
(kao i cijeloj saveznoj državi
Ilinois), te u Torontu i
južnoj provinciji Ontario.
Jezik


Srbi govore srpskim jezikom. Srpski jezik je službeni jezik Srbije,
Crne Gore i jedan od tri službena jezika Bosne i Hercegovine. Za
detaljniji opis srpskog jezika, pogledajte članak srpski
jezik.
Srbi koji su dali
doprinos čovječanstvu



Srbi su igrali zapaženu ulogu u razvoju umjetnosti i nauke. Grupu
zapaženih srpskih intelektualaca uključuju naučnici Nikola
Tesla, Mihajlo Pupin, Pavle Savić, Milutin Milanković, Mileva Marić
(matematičarka i prva žena Alberta Einsteina), književnici Miloš Crnjanski,
Đura Jakšić i
drugi.










Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 155klf10


Poslednji put izmenio Danubius dana Pon Mar 28, 2011 9:53 pm, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/

AutorPoruka
Samouka
PrEkoBrojNa



Datum upisa : 24.05.2011

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptyPet Okt 05, 2012 11:04 am

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Verenickilist

Kako je to nekada bilo. Morao si imati verenički list.
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي



Datum upisa : 23.03.2008

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptyČet Okt 11, 2012 10:24 pm

11. октобра 1865. године, рођен је Јован Цвијић, научник, оснивач Српског географског друштва, председник Српске краљевске академије професор и ректор Београдског универзитета, почасни доктор Универзитета Сорбоне и Карловог универзитета у Прагу.



Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 541271_556097737739068_1217127513_n
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي



Datum upisa : 23.03.2008

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptyPet Okt 12, 2012 10:00 pm

12. октобра 1918. године, Дринска дивизија српске војске умарширала је у ослобођени Ниш у Првом светском рату уз звуке композиције „Марш на Дрину“.



Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي



Datum upisa : 23.03.2008

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptySub Okt 20, 2012 12:13 am

Spomenik krajputaš u selu Jasenovu – Pomozimo Srbiji, ona nema nikog osim nas


8. oktobar 2012.

Miomir Filipović



2010. godine, na sedmom kilometru puta od sela Močioci ka Kokinom brodu, na prevoju preko koga put prelazi iz sliva Rzava u sliv Uvca, na mestu koje meštani zovu Popov Kamen, našao sam, bačen u travu pored puta, kameni spomenik, krajputaš.


Bio je prelomljen na dva dela i delimično oštećen ali je,ipak, moglo da se pročita:

O PUTNIČE

PRIĐI BLIŽE I SETI SE MENE

ĐE POGIBOK DANAS IZNENADA

-----------------------------------

NEMAM MUŠKOG OD SRCA PORODA

KO BI MOJU SLAVU NASTAVIO

I NA GROBU SVEĆU ZAPALIO

ZLIKOBCI MI SLAVU UGASIŠE

--------------------------------------

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Spomenik-krajputaš-selo-Jasenovo-Miomir-Filipović-obnova_02

Dirnule me ove reči, činilo mi se kao da me neki čovek, koji je umro mnogo pre nego što sam se ja rodio, moli da mu pomognem, pa sam rešio da obnovim i ponovo uspravim spomenik.

Dve godine kasnije tokom čišćenja kamena i ispisivanja slova, saznao sam da je to spomen popu Risti Popoviću koji je rođen 1838. Godine, a na tom mestu ubijen 1880. Spomen mu je 1882, podigla žena ili kćer, što nije moglo da se pročita, Jelena.

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Spomenik-krajputaš-selo-Jasenovo-Miomir-Filipović-obnova_01

Ovako je spomenik ležao zadnje četiri godine. Pre toga, čitavih dvadeset godina, ležao je u jarku sa druge strane puta.

Pomerili smo ga radi fotografisanja.

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Spomenik-krajputaš-selo-Jasenovo-Miomir-Filipović-obnova_07

Poslednja slika, na Sv. Iliju uveče. Odatle sam otišao na vašar na Anatemi.

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Spomenik-krajputaš-selo-Jasenovo-Miomir-Filipović-obnova_20

SPOMEN

O PUTNIČE

PRIĐI BLIŽE I SETI SE MENE

ĐE POGIBOK DANAS IZNENADA.

JA NE ZGREŠIH NI BOGU NI LJUDMA

BOŽE VIŠNJI PREVELIKI JADA

GDE POGIBOK DANAS IZNENADA.

NEMAM MUŠKOG OD SRCA PORODA

KO BI MOJU SLAVU PRODUŽIO

I NA GROBU SVEĆU ZAPALIO

ZLIKOVCI MI SLAVU UGASIŠE

I ŽIVOT (MI DRAGI) PREKIDOŠE.

JA DOK DISAK SVE ZA NAROD ŽIVEK.

*Pri čitanju sa spomenika imajte u vidu da pisac koristi I Vukovo “I” i staroslovensko “I sa tačkom” koje on piše kao “j ”. Pored toga, on na nekim mestima umesto “H” koristi “K”, što se u kolokvijalnom govoru održalo do danas.

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Obnova-polomljenog-spomenika-krajputaša-Miomir-Filipović-selo-Jasenovo_01

POP RISTO

USVOM KRAT-

KOM ŽIVOTU

UŽIVO JE SVU-

DA POŠTOVA-

NJE KOD NARO-

---------------

----------------

I SUDIJA IZBRA-

NI SU OBA.

OVAKOVOG

SRBINA NE PO-

ŠTEDI ZLI-

KOVAČKA RU-

KA VEĆ MU

UZE DRAGI

ŽIVOT 29

FEBRUARA

1880 GOD.

U GRACU


  • Gradac je ime mesta na kome se nalazi spomenik


Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Obnova-polomljenog-spomenika-krajputaša-Miomir-Filipović-selo-Jasenovo_03

DIČNI SRBIN

RETKOG PO

KARAKTERU I

ODLIČNOG PO

VRLINAMA I U-

UZORNOG SRBI-

NA G. RISTA

POPOVIĆA BIV.

SVEŠ. CRKVE

(U BELOJ RECI)

KOJI SE RODI-

O 1838 G. A PO-

ŽIVE 42 G.

KAO SVEŠT.

SBETU TAI-

JNU VRŠIO

JE 23 G. RE-

ČENI POP RI-

STO OTLI-

KOVAO SE U

SVOM ŽIVO-

TU DOBRIM NAČELIMA

A I BORBOM

ZA NARODNA PRAVA.

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Obnova-polomljenog-spomenika-krajputaša-Miomir-Filipović-selo-Jasenovo_04

OVAI SPO-

MEN PODI-

ŽE MU NJE-

GOVA UC-

VELJENA

(KĆER) JE-

LENA 15

JUNI

1882. G.

OBNOVLJENO LE-

TA GOSP. 2012.

MIOMIR FILIPOVIĆ

IZ BEOGRADA I

MILAN ĐOLOVIĆ

IZ JASENOV






Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Obnova-polomljenog-spomenika-krajputaša-Miomir-Filipović-selo-Jasenovo_10



Meštane sela Močioci i Jasenovo, između kojih se nalazi spomenik, nije mnogo interesovalo šta ja to radim, ali su bili vrlo znatiželjni da saznaju zašto ja to radim. Bili su ubeđeni da sam ili nešto sanjao ili da mi je neko dobro platio da danima, pod suncem koje prži i vetrom koji skoro nikad ne prestaje, čistim kamen, ispisujem slova, plaćam radnike i materijal i podižem spomenik čoveka kome do tada čak ni ime nisam znao. Nikako nisu mogli da prihvate da ja to radim iz poštovanja prema našim precima i ljubavi prema našoj domovini.

A zašto ja ovo pričam vama? Pa, eto, nadam se da će ovo što sam uradio da vas pogura da i vi uradite nešto slično, nešto što će našu domovinu Srbiju da učini makar malo lepšom i ponosnijom. Ne čekajte da to urade „nadležmi organi“, dok oni stignu biće kasno. Ne dozvolite da se to desi, setite se kako bi to rekao Duško Radović:

Pomozimo Srbiji, ona nema nikog osim nas“.

http://www.bastabalkana.com/
Nazad na vrh Ići dole
Samouka
PrEkoBrojNa



Datum upisa : 24.05.2011

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptySre Okt 24, 2012 8:55 am

Zakon o “mangupima” u Kneževini Srbiji

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 2012-10-23_055725

Mangupom ili mangup-stokom se nekada nazivala stoka koja bez gazde i kontrole luta okolo i pravi štetu. Mangup se ne nalazi u Vukovom Rječniku. Nalazi se ajmana, makup, jova i bitanga; sve četiri te reči sadrže onaj pojam, koji naše zakonodavstvo obeležava rečju mangup.

Vuk objašnjava svega dve od te četiri reči:

Jova – u Srbiji znači jova što u Sremu bitanga, tj. kljuse koje se nađe u selu ili u polju bez gazde.

Bitanga – kljuse koje se nađe u selju ili u polju, a ne zna se čije je.

Po našem zakonodavstvu mangupom se zove sva stoka koja zaluta, zavrlja a sopstvenik joj se ne zna. Kako je u prošlosti postupano s mangup stokom, teško je pronaći pouzdanog traga; sigurno je toliko, da su 1828. god. osuđivani da vrednost pritajenog i preprodanog mangupa plate narodnoj kasi, a već 1836. godine u državnim prihodima se i mangupi pojavljuju: “Od prodate mangup stoke 3.199 groša“. S mangup stokom izvesno je postupano po nekom običaju sve do propisivanja novih zakona.

Zakon o mangupima

čije glavne odredbe glase:

Čl. 1.

Sva ona stoka i domaća životinja, koja se nađe da tumara kojekuda, a gazda joj je nepoznat vlasti i meštanima, smatra se za mangupa.

Čl. 2.

Čim se za kakvog manggupa dozna, obštinska vlast ima o njemu da vodi staranje.

Čl. 3.

Mangup stoka deli se na krupnu, sitnu i odojčad. a) pod krupnom mangup-stokom razume se: vo, krava, june, konj, kobila, omica, magarac, mazga itd. b) pod sitnom mangup-stokom razume se: vepar, krmača, ovan, jarac, koza, samsov, ker, rt, čobanski pas itd.

Čl. 26.

Gazda mangupa, ako se pronađe, dužan je platiti ne samo štetu i troškove na ranu i čuvanje mangupa, no i troškove za obznanu u novinama i druge, ako bi ih bilo.



Izvor: Poljska policija u Srba (prilog za kulturno-istorisku studiju) od Dragiše Lapčevića. Beograd 1920. godine.

Nazad na vrh Ići dole
Samouka
PrEkoBrojNa



Datum upisa : 24.05.2011

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptySub Nov 17, 2012 9:42 am

Neko mi je na tviteru napisao da je ovakva presuda u Hagu jer smo bili daleko od Evriope i Zapada.Sto samo znaci da ima i onih koji misle da smo sasvim zasluzili cak i ovakvu presudu. Ovde , uostalom, ima toliko onih koji misle da smo sve sto je uzasno zasluzili, a sve sto je dobro - nekako ukrali. E zato nam je ovako kako nam je. Evo, sada smo najblizi Evropi . Drzi nas u smrtonosnom zagrljaju.

Mirjana Bobić Mojsilović


NAJNOVIJA VEST, pod oznakom HITNO: Tribunal u HAgu hitno poslao visokog predstavnika u Beograd sa zahtevom da se pod hitno pronadju svi oni koji su izbeglicama iz Hrvatske pružali utočište, kako bi bili izvedeni pred SUD PRAVDE

M.Bobić Mojsilovižć
Nazad na vrh Ići dole
cojle
Zaštitnik seljačkih prava
Zaštitnik seljačkih prava



Datum upisa : 09.08.2009

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptySub Jul 06, 2013 9:38 pm

Pozadina srpske promene svesti i kako joj se suprotstaviti

Srbima nije potrebno da menjaju svest, već da se osveste.
Samo tako može da se zaustavi nestajanje države i naroda

Godinama već prisutne su apsurdne ideje o tome kako će se Srbija osloboditi svih stega kada Srbi promene svest, raskrste sa prošlošću i oslobode se nazadnog konzervatizma. Njih su prvobitno zastupale „građanske“ opcije 90-tih godina u borbi protiv Miloševićevog režima, da bi danas te iste ideje postale vodilja političkih struktura protiv kojih su bile usmerene. Kroz ceo period urušavanja države nudi se isto rešenje koje promovišu navodno različito profilisane političke opcije, instruisane sa Zapada.

Da bismo shvatili suštinu ove zloslutne ideje i namere koje se iza toga kriju, neophodno je da sagledamo sledeće činjenice.
Ljudski um čine svest i podsvest kao osnova racionalnog razmišljanja i nesvesni um, koji utiče na naše ponašanje i iskustvo (osećanja, misli, sećanja koja potiču izvan svesti).
Svest obuhvata psihičke doživljaje na osnovu kojih ličnost formira vrednosti, uverenja, stavove i znanja.
Osim lične percepcije, veliku ulogu u formiranju svesti pojedinca ima kolektivna svest. Ona se zasniva na tradiciji, odnosno istorijskom i kulturnom nasleđu jednog naroda koje je ugrađeno u zajednički sitem vrednosti tog društva.
Dakle, promena svesti pojedinca značila bi odbacivanje sopstvenih opažanja, što bi dalje uslovilo neracionalno razmišljanje a promena kolektivne svesti podrazumevala bi odricanje čitavog naroda od sopstvene istorije, kulture, tradicije i religije.

SRPSKI IDENTITET

Promenom identiteta čovek neminovno postaje prazna ljuštura koja svojevoljno prihvata život u lažima. Pitanje je zašto bi bilo koji čovek svesno doneo takvu odluku i kakvu korist bi mogao da ima od nje, sem ako mu ta laž ne bi prijala više od istine. Još složenije je pitanje kolektivne promene svesti. Logično, na takav korak bi trebalo da se odluči samo zločinac, odnosno narod koji je odgovoran za zločine, jer bi time pokazao spremnost da promeni svoj karakter. Recimo, Nemci, agresori u oba svetska rata, kao odgovorni za najveća ljudska stradanja, mogli bi promenom svesti da se oslobode teškog istorijskog nasleđa. Međutim vidimo da Nemci ne samo da ne menjaju svest i karakter, već vode agresivnu politiku stalnih ucena, koja je u prošlosti dovela do krvavih sukoba.

Nerazumljivo je zašto bi Srbi menjali svoj identitet kada nikad u istoriji nisu bili na strani agresora, već su se žestoko borili protiv njih i u tim borbama teško stradali. Postoji mnogo razloga zbog kojih ne treba da menjamo svest, već da čuvamo i negujemo srpsko kulturno i istorijsko nasleđe. Pre svega zbog duge tradicije, državotvornosti i slavne istorije koju su srpske dinastije vekovima gradile. Zatim zbog hrabrosti kosovskih junaka koji su se svojom borbom upisali u večnost. Duh slobode koji nosimo pokretao nas je vekovima. I, kada je sve bilo unapred izgubljeno, Srbi su se borili jer sloboda nije pitanje proračuna već vazduh, hleb nasušni. Samo zahvaljujući tome, uspeli smo da se oslobodimo turskog ropstva a odmah zatim, iako teško ranjeni, pobedimo u oba balkanska i oba svetska rata. S druge strane, zbog slobode kojoj smo beskompromisno posvećeni, kroz istoriju smo uvek bili na meti agresora.

Dogmu o neophodnoj promeni svesti Srba najizrazitije zastupaju Nemci, kao jedni od njenih idejnih tvoraca. Bivši ambasador Nemačke u Srbiji Volfram Mas na konferenciji o NATO u Beogradu 2010. je izjavio kako Srbi moraju da objasne svojoj deci da je bombardovanje bilo ispravno.
U martu ove godine nemački parlamentarci su predstavili u Beogradu zahteve Bundestaga. Između ostalog, navedeno je da Beograd treba da utiče na Srbe sa severa KiM da promene svest.

Osim Nemaca, tu su i njihovi sledbenici, koji sa domaćeg terena poručuju:
„Ako promenimo svest, Srbiju ništa neće moći da pobedi“ (Aleksandar Vučić);
„Postoji još nešto važnije po čemu ćemo pamtiti ovaj 28. jun. Danas je naša zemlja promenila i svoje vekovno verovanje, način ponašanja, krajnji cilj, mit koji nas je toliko dugo terao da gledamo unazad i da ne idemo napred“ (Ivica Dačić).

PREKRAJANJE ISTORIJE

Postoji još jedan izuzetno važan faktor koji otkriva pozadinu politike Zapada prema Srbiji (Nemačka je samo jedan od predstavnika), a to je falsifikovanje istorije (koriste se i termini prekrajanje ili revizija).

Ona se ne odnosi samo na Srbiju već i na druge zemlje koje se suprotstavljaju hegemoniji Zapada.
Nemačka već dugo vodi propagandni rat protiv Rusije, prikazujući pobednike u Drugom svetskom ratu kao brutalne ubice, silovatelje i monstrume. Zločini Hitlera i Vermahta, milioni mrtvih, logori, peći za spaljivanje ljudi, gasne komore po njima su trice u odnosu na „divljaštvo“ ruskih vojnika.
Nedavno je ruskim zvaničnicima upućena poruka kako bi Rusija trebalo da se izvini zbog Staljinove politike. Ruska federacija je kao odgovor na takvu drskost podnela predlog zakona kojim se uvode zatvorske kazne do pet godina za one koji opravdavaju i veličaju zločine nemačkih nacista i njihovih saveznika ili dovode u pitanje opravdanost akcija Crvene armije u toku Drugog svetskog rata.

Prema istom šablonu se Nemačka odnosi prema Srbiji, želeći da prikaže Gavrila Principa kao teroristu koji je ubio austrougarskog prestolonaslednika, što je prouzrokovalo Prvi svetski rat.
Izostavlja se činjenica da je prestolonaslednik ubijen na okupiranoj teritoriji, i da je to bio povod za napad na Srbiju, a pravi uzrok krvavog rata je imperijalizam velikih sila (kolonijalnih), preraspodela snaga i nesuglasice oko kolonija sa jasnim pretenzijama Austro-ugarske na Balkan.
Nažalost, Srbija, kojom upravljaju nameštenici Brisela i Vašingtona, odobrava revizionističku istoriju, pa se po njenim novim zapisima izvinjava na sopstvenu štetu, gazeći sve žrtve višegodišnje agresije nad srpskim narodom.

U novoj istoriji žrtve postaju dželati, a dželati žrtve.

Za ratove koji se se vodili na prostoru bivše Jugoslavije okrivljeni su samo Srbi.
Nova lažna istorija je osuđena na propast.
Dokazi o planovima, manipulacijama i zločinima zapadnih sila i njihovih saradnika protiv Srbije biće sakriveni od javnosti samo dok silom budu uspevali da ih zabrane.
Dokazi i svedoci o političkoj prevari u Srebrenici postoje, kao što postoje i dokazi o insceniranom Račku, zločinima američke administracije, zločinima Hrvatske, zatim Nasera Orića, Hašima Tačija, direktnoj umešanosti evropskih država i zvaničnika u rasparčavanje Srbije, o trgovini ljudskim organima i svim planovima koji su odavno ustanovljeni u cilju prekrajanja Balkana.

OSVEŠĆENJE

Prekrajanje istorije i promena svesti sinergetski deluju na poništavanje prava, pravde i istine, što neminovno vodi u sukob svetskih razmera.

To su najopasniji vidovi nasilja nad ljudima koji se sprovode kroz strategiju manipulacije putem medija. Nju je vrlo jednostavno opisao Naom Čomski, jedan od posebno istaknutih svetskih intelektualaca.

Slom tradicionalnih vrednosti sa sobom nosi uništavanje duhovne vertikale čitavog naroda, koja se generacijama gradila.
Ukoliko bismo svesno ili nesvesno odbacili vrednosti na kojima počiva naše društvo, preostale bi nam dve mogućnosti. Prva je da potonemo u ništavilo i prihvatimo odsustvo bilo kakvih vrednosti, a druga mogućnost bila bi da izgradimo potpuno nov sistem vrednosti na ruševinama starih.


Nažalost, Srbi su već jednom promenili svest kada su postali Jugosloveni.
Posledice te nacionalne tragedije su još uvek nesagledive.

Jugoslovenska ideja je kao najopasniji virus razorila srpski narod. Srbi su se odrekli nacionalnog identiteta zarad zajedničke države na načelima bratske ravnopravnosti, unoseći u nju sve svoje pobede. Izašli su iz Jugoslavije oklevetani kao najveći zločinci, i to od onih koji su vekovima svakom prilikom čini zločine nad njima.
Kao da to nije bila dovoljno teška opomena Srbima, već su se bivši Jugosloveni preobukli u evropejce, nastavljajući istu politiku samouništavanja.
Njihovu politiku, razume se, podržavaju zapadne sile, kojima su trojanski konji uvek korisni.

U Jugoslaviji je bila zabranjena istina o srpskim stradanjima od ustaša i Arbanasa kao i od strane komunističkog režima, koji je upravljao zemljom.
U Jugoslaviji je bilo na meti sve što je srpsko, dok su počinioci zločina nad Srbima imali povlašćen položaj. Osim toga, nije se pominjala ni uloga saveznika (Britanije i SAD) u ratu, koji su 1944. divljački bombardovali Srbiju i Crnu Goru.
Savezničko bombardovanje odnelo je najveće civilne žrtve, gađane su bolnice, škole, fabrike, mostovi i stambeni blokovi.
Kada smo potpuno osakaćeni izašli iz te i takve države, čekao nas je već pripremljen scenario za nastavak agoniije.

Sada se od nas zahteva da se odreknemo svoje slavne prošosti, svih junaka, pradedova, dedova, države, svih svetinja, kulture, tradicije, pisma i da promenom svesti sve svoje pobede pretvorimo u poraze. Falsifikovana istorija je tu da potvrdi sve prethodno, pa, ako to učinimo, možda će nam dozvoliti da dobijemo datum o početku pregovora za zajednicu u fazi raspada.

Vlast u Srbiji, koja učestvuje u zločinu nad sopstvenim narodom, ne razmišlja o posledicama svojih dela. Ona to radi automatski bez griže savesti, spremna da učini svaku uslugu „prijateljima“ (kako Vučić naziva Nemce) na štetu Srbije i srpskog naroda u zamenu za pohvalu.

Srbima nije potrebno da menjaju svest, već da se osveste.
Da odbace laž i da shvate istinu o sebi.
Da povrate dostojanstvo i ugled i da se bore za svoj identitet, državne i nacionalne interese.
Samo tako može da se zaustavi nestajanje države i naroda.
Pravljenje lažnog identiteta, kao što je to do sada učinjeno u drugim bivšim republikama nekadašnje Jugoslavije, služi jedino za ostvarivanje imperijalističke politike Zapada.
Ako nismo shvatili na primeru jugoslovenstva da odricanjem od sopstvene istorije, kulture i tradicije samo gubimo, a ništa ne dobijamo, nikada nećemo ni shvatiti.

Ukoliko se ne osvestimo, nema nam spasa.
Onda slobodno možemo da se prepustimo našim „prijateljima“, koji nas ucenjuju, zlostavljaju, napadaju, bombarduju, komadaju i zatiru i da učimo našu decu kako je to sasvim ispravno i zaslužno.

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 900975 
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre



Datum upisa : 19.01.2008

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptySub Jul 06, 2013 11:10 pm

cojle ::

Pozadina srpske promene svesti i kako joj se suprotstaviti

Srbima nije potrebno da menjaju svest, već da se osveste.
Samo tako može da se zaustavi nestajanje države i naroda



Još jedan blistav tekst sa "Novih Standarda " (da se ne ponavljam ,sajta koje ultra nacionalno /svesno desne političke opcije ) Šta reći o tekstovima koje pišu tako provereni umovi kao što su Miroslav Lazanski ,Čedomir Antić ,Boško Obradović i ostala kompanija Slobinih pisara + naši provereni ruski prijatelji ,koji eto nas već godinama uče o nacionalnom identitetu i šta nam je činiti ???? ) Šta reći o sajtu koji peva hvalospeve SNP Naši ,DSS -a a za koji čak i jedan Toma Nikolić nije dovoljno nacionalno svestan/radikalan  ,nego izdajnik ,a Acika još veći nego što je bio za njih Zoran Djindjić ?
No ,da ne duljim -nego se držim teksta .
_____________________

Iz ovoga ispada da su Srbi kao narod ,zavedeni i nesvesni ,da ih ceo svet mrzi ,i sve nesreće u stvari potiču od Zapada ,NAto ,komunista ,jugoslovena ,Vatikana ,a mi kao zemlja i  narod žrtve jedne velike zavere ,od koje nas samo Rusi spasiti mogu ,ali eto ,izdajnici na vlasti i sluge zapada vode Srbiju stalno u propast.
Pri tome ...pa ko je birao sve dosadašnje vlasti -od Miloševića do Vučića ,Japanci ?
Ne ,nego narod Srbije ,demokratski na izborima -što i taj zapad priznade ,iako im se često izbor nije sviđao . Nije se svideo ni mnogim Srbima ,ali većina odlučuje .
Ko je taj koji oduzima "identitet" ? Nešto ne čuh da Nemci ili Amerika zabraniše šajkaču ,ili da su kreirali zastavu ,ili propisali službeni jezik .Ne pisaše Kinezi Ustav Srbije -nego najveći umovi Srbije (baška se pokazaše na ovom zadnjem )
Da nije zapad kriv što primi one milione Srba što na njega pobegoše ,da rade za poštenu platu ,a ne za sitniš,baška kad škole visoke završiše ,a ti gadni zapadnjaci ih i priznaše .
Ne treba se brinuti ,valjda je "dijaspora" najveći čuvar nacionalnog identiteta i svesti -pa svi su oni velike patriote ...iz Čikaga .
Tu je naravno i SPC ...ima li većih kreatora i čuvara svesti naroda u cilju očuvanja identiteta ?
Tu su i istaknute patriote u liku čuvara nacionalnog identiteta i svesti -NAŠI ,1389, Dveri ,Obraz ,Nacionalni front,Krv i Čast itd ...U drugim zemljama bi se njihovo delovanje karakterisalo kao profašističko i terorističko (a tako ga oceni i srpski MUP ) a eto oni i dalje manje više  nesmetano čuvaju tradiciju ,identitet i svest .
Nešto ne vidim da je iko od nabrojanih silom nametnut ,nego se iznedrio iz ovog naroda ,pa kako pored tolikih čuvara ,opet je svest i identitet stalno ugrožena ?
Od demokrata .liberala ,socijalista , pa sada i od ovih "naprednih" ?
Jel* nećemo u Evropu ?
Pa da narod neće -bile bi masovne demonstracije protiv onih koji nas tamo ,kao ,vode .
Da neće ...ne bi milioni Srba bili na tom mrskom zapadu ,više ljudi nego što ima stanovnika Vojvodina (kod nacionalno svesnih -srpska )
Jesu li nacionalno svesni ubili Zorana ? Pa doveli Koštunicu ? Pa Tomu i Vučića ?
Pa ugurali SPC svuda -od škole do vojske ? Šta još treba ,da govorimo srbski umesto srpski ?
Tačno je -nije još došlo do osvešćenja .
Još uvek ima puno onih koji žale za Velikim Srbijama ,žale što Sloba ne dobi ratove , i onih koji smatraju da su Srbi nadnarod ,bolji od svih na svetu ,i onih koji smatraju da se trebamo zatvoriti bodljikavom žicom iza svojih granica u jednonacinalnoj zemlji sa jedinospasavajućom verom ,sa pravim Voždom na čelu i patrijarhom uz skute mu .
Nije došlo do osvešćenja -jer narod još uvek  ne vidi ,da mu smernice te vrste daju upravo oni koji se brinu o svesti stalnim pozivanjem na neke osvete i stalnim podgrevanjem sukoba ,ti vrli čuvari koji uzimaju milione mrskih nam evra prodajući nam sve ,od vremena "probijanja sankcija" do sadašnjih "dokapitalizacija i privatizacija" .
"Kupujte srpsko" -kliču oni što u stranim autima sede ,u inostranstvu se odevaju ,tamo preduzeća registruju ,pare drže ,kuće imaju ,a ovde većih i svesnijih patriota nema .
Zaista nije došlo do osvešćenja ,slažem se .
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Samouka
PrEkoBrojNa



Datum upisa : 24.05.2011

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptyNed Jul 14, 2013 10:56 am

Србин на врхунцу Хитлерове моћи писао му писмо и све му …..- писмо стигло Хитлеру!


Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Mauthausen6-700x479


Светолик М. Драгачевац, срески начелник из Параћина у пензији, послао је 25. марта 1941. писмо Адолфу Хитлеру у Берлин. Стигло је већ 1. априла…

+++++++

Pismo Hitleruc1251941Параћин, дана 25. III. 1941 године

АДОЛФУ ХИТЛЕРУ

Нит правде прекинут је. Зацарила обест и сила. Велики тлаче мале и у својој осионости не познају Бога; немају душу.

Крвожедни Хитлер хита да ни једна њива на ово земаљској кугли не остане засејана јадом и чемером. Ни наша напаћена Отаџбина није поштеђена. Пружамо ти своју поштену руку али ти хоћеш и срце. У жељи да освајаш и тлачиш ти нам газиш оно што нам је кроз сва робовања и кроз векове било најсветије газиш нам слободу и част газиш нам понос.

Теби Хитлере; Кајинов сине ми деца великих отаца и дедова узвикујемо доста! Не слушаш ли наићићеш на бодре мишице наше. Пролићемо ти крв и ногом ти аждајо стати на врат да се не дигнеш. Упамти да нас је можда Господ Бог одредио да код нас добијеш одмазду за сва недела. Упамти!

Светолик М. Драгачевац
срески начелник у пензији

+++++
Pismo Hitleruc1941Оргинално писмо које је стигло у Берлин 01. априла 1941.

Већ 23. априла 1941. писмо је преведено на немачки језик

Одговор из Берлина стигао је у већ окупирани Београд крајем маја 1941. године. Светолик је ухапшен у Параћину, прослеђен за Београд где је био “ислеђиван” неколико дана. Под оптужбом да је осрамотио “фирера” депортован је у концетрациони логор Матхаузен.

Недуго затим Светолик је преминуо у логору, а узрок смрти је гласио: “упала трбушне дупље”.

Одговор из Берлина стигао је у Београд 27. 05. 1941. На дну се види да је латиницом и на српском језику накнадно написано: “Особа је умрла у логору”

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Pismo-Hitleruc1251941-211x300
Nazad na vrh Ići dole
Samouka
PrEkoBrojNa
Samouka


Datum upisa : 24.05.2011

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptySre Jul 17, 2013 10:31 am

MALI HEROJI SRBIJE: Osnovci osnovali firmu kako bi zaradili za popravku igrališta! (FOTO)
Deca bi šetala pse, izbacivala đubre, kupovala u prodavnici i čuvala drugu decu i to za 100 dinara na sat. Sav zarađeni novac ovi osnovci planiraju da ulože u popravku klupa, kupovinu dve kante...

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Petorka02

Šestoro osnovaca iz Kragujevca, uzrasta od osam do 13 godina, otvorilo je “firmu“, nadenulo joj ime “Petorka” i ponudilo komšijama svoje usluge. Deca bi šetala pse, izbacivala đubre, kupovala u prodavnici i čuvala drugu decu i to za 100 dinara na sat. Sav zarađeni novac “Petorka” planira da uloži u popravku klupa, kupovinu dve kante i ako ostane novca u popravku stepeništa.


Deca su na ulaz svoje zgrade u Lepeničkom bulevaru broj 3 postavila oglas. Na njemu je ime firme, broj telefona, radno vreme i ponuda usluga. Na dnu oglasa stoji “sposobni smo za ove poslove“.


Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Oglas-Petroke-na-ulazu-u-zgradu

“Petrorku” čine Minja Naunović (13) i njen brat Nikola (12), Veljko Jelenković (12) i njegova sestra Jovana (8), Nađa Marković (10) i Aleksa Todić (9). Ideja o načinu da zarade i poprave klupe i kante sinula je najpre Minji, a onda je tim detaljno razradio.

- U našim zgradama, broj tri i pet ima dosta starih ljudi kojima nema ko da ode do prodavnice. Ima i onih koji su gluvonemi, loše vide. Njima mi možemo da pomognemo. Imamo starog komšiju kome u goste dolazi unuka koju on ne može da pazi ispred zgrade, ali možemo mi. Mnogima je teško kada su umorni da prošetaju psa, ali nama nije teško – nabraja Minja, koja je, očito, prvi čovek marketinga firme.



Deca su ukras sveta!

Samo fali sad čika Mladja Dinkić da dodje da vas oporezuje, da slučajno ne steknete kapitalnu dobit.
Nazad na vrh Ići dole
Samouka
PrEkoBrojNa
Samouka


Datum upisa : 24.05.2011

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptyNed Jul 21, 2013 4:45 pm

Српски студенти направили шампањац од малина, џем од парадајза …

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Prehrambeni-proizvodi-700x461

акмичење за најиновативнији прехрамбени производ на Пољопривредном факултету у Београду. Студенти произвели воћни напитак са сурутком, џем од парадајза, мафине са зачинима

Нови прехрамбени производи на Пољопривредном факултету
Алкохолно пиће од малине, које је осмислио тим студената Пољопривредног факултета у Земуну ускоро ће пробати и Французи. Идеја Јоване Вундук, Радована Ђорђевића и Стеве Левића победила је на такмичењу за најиновативнији прехрамбени производ, “Екотрофелија Србија”. Они су добили шансу да се надмећу и са колегама из целе Европе, који ће се окупити у Паризу.

- Направили смо нискоалкохолно пиће од малине, без адитива и вештачких боја, са четири одсто алкохола – каже Јована Вундук. – Укус је између шампањца и сајдера (алкохолног пића од јабуке). Већ смо израчунали да би цена једне боце на тржишту била један евро.

Екипа је осмислила и назив, па је производ добио име “спарибери”, а потрудили су се и око амбалаже и етикете.

На штанду поред њих, свој нови производ представиле су Маја, Тања, Милка и Милена са Технолошко-металуршког факултета. Оне су направиле необичан напитак, који подсећа на воћни јогурт, али је мало ређи.
КОБАСИЦЕ СА БИЉКОМ ПОДУБИЦОМ

Конасице које су направиле студенткиње Пољопривредног факултета у Београду разликују се од свих које се могу купити у радњама.
Уз месо и паприку, као стандардне састојке, у њих је “убачена” биљка подубица. Ивана Кузељевић, Александра Милић и Ива Радуловић су осмислиле производ у који ће, уместо соли, бити додат овај “зачин”, који расте на ливадама у околини Чачка..
Добиле смо исти производ као и изворни, који може дуже да траје – објашњава Ивана Кузељевић.
- Ове кобасице би на тржишту биле скупље за 10-20 одсто, а много су здравије од класичних.

- Искористиле смо сурутку, која је веома здрава, али има ружан укус и због тога смо јој додале јабуку – прича Маја Булатовић.

- Сурутка је отпадна сировина и потпуно је неискоришћена у Србији, јер се од 10 литара млека произведе килограм сира, а остане девет литара сурутке, која се баца. Ове девојке пуне су предузетничког духа и спремне да преговарају да свој производ понуде некој од млекара које послују у Србији.

На штандовима студената основних и докторских студија, који су се представили на Пољопривредном факултету у Београду могао се пробати и џем од парадајза, ледени чај од 12 различитих биљака, слани и слатки мафини са рузмарином, босиљком, ориганом… Млади технолози потрудили су се да буду оригинални и да направе еколошки производ који још не постоји на тржишту.

Соња Давидовић, дипломирани инжењер прехрамбене технологије, била је у тиму који је “скувао” џем од парадајза са гоји бобицама, са Хималаја. Док су паковали свој производ, размишљали су и о будућим корисницима, па су џем сипали у теглице од 140 грама, како би могле да се послужују у ресторанима, али и да буду лепо упакован сувенир. Судијама, међу којима је главни био професор Виктор Недовић, сервирали су пилетину преливену пекмезом од парадајза.

- Наш прозвод може бити и десерт, а гоји бобице су по својим својствима здравије од ароније, која је у последње време код нас веома популарна – убеђивала нас је Давидовићева док нам је џем мазала на хлеб, да пробамо.

ПОБЕДНИЦИ ПУТУЈУ У ФРАНЦУСКУ
Екипа Научног института за прехрамбене технологије из Новог Сада осмислила је специјалну врсту хлеба од хељде. Њихова идеја је освојила друго место, за ово пециво продужене свежине.

Професор др Виктор Недовић, председник Удружења прехрамбених технолога Србије, каже да иза целе идеје стоји промовисање студентске креативности и стварање нових производа.


Bravo deco!
Nazad na vrh Ići dole
Samouka
PrEkoBrojNa
Samouka


Datum upisa : 24.05.2011

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptyPet Avg 02, 2013 11:45 am

Srbija je velika tajna 

Srbija je velika tajna;
ne zna dan šta noć kuva,
niti noć šta zora rađa,
ne zna grm šta susedni grm sanja
niti ptica šta se događa
između granja.
Ne zna gušter šta puzi ispod kamenja,
niti kukuruza struk sluti
šta se u susednoj njivi sprema.
Svakog časa sve se menja,
nijednog kuta ni lista nema
da nije tajna.
Ko zna šta krije u sebi
i ta nevina rosa sjajna;
ti seljački poslovni krici
što se s brda na brdo čuju
zaveru možda kuju.
Ko će u toj zemlji kada
znati šta i devojka mlada
u nedrima netaknutim nosi;
kakvu tešku tajnu
u rukama svojim drži dete;
i starica pogrbljena svaka
do kakve se uputila mete.
U toj zemlji i vetri,
i mirisi, potoci i reke,
i crkvena zvona
potajne prenose vesti,
na prvom zavijutku
gde šuma počinje ona
ko zna šta možeš sresti.
U toj zemlji ni zečijoj stopi
neprijatelj verovati ne sme,
ni tragu volovskih kopita.
Dogovori su možda tajni
i žetelačke pesme
i udari šumskih sekira
i uspavanka uz kolevku svita.

Desanka Maksimović
Nazad na vrh Ići dole
Samouka
PrEkoBrojNa
Samouka


Datum upisa : 24.05.2011

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptySre Avg 07, 2013 9:28 pm

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 1000253_10151765997044634_1927365747_n

Из поставке Народног музеја у Крагујевцу ...

Књегиња Љубица ..


Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 1002597_10151766014819634_1708565792_n

Печатни прстен кнеза Милоша Обреновића ....
Nazad na vrh Ići dole
Gothic
Gothic
Gothic
Gothic


Datum upisa : 21.04.2012

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptyNed Avg 18, 2013 10:11 pm

Zašto samo Srbi kažu 'pijan kao majka'

Izreka pijan kao majka vezana je za nekadašnju tradiciju po kojoj su porođajni trudovi budućih majki ublažavani alkoholom, tumači Stanojević.

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Ocht4heb

Usmena i pismena tradicija u Srba obiluje raznoraznim poslovicama i izrekama. Nije poznato da li je za to zaslužna mentalna lenjost, sklonost ka generalizaciji ljudi i događaja ili nedovoljno razvijen vokabular naroda, tek ove često nejasne, patetične, arhaične rečenice koje upućujemo jedni drugima deo su naše svakodnevnice, iako nam je poreklo većine nepoznato.

"Poslovice uglavnom vode poreklo od nekog konkretnog događaja, koji je, putem usmenog predanja i prepričavanja koje ga je postepeno menjalo, zadobio univerzalne ili čak mitske dimenzije. I način na koji su priče ispričane takođe je deo samog iskustva događaja", kaže Dobrivoje Stanojević, profesor Fakulteta poličkih nauka u Beogradu. Jedan od dobrih primera za ovo su i izreka “lupaš kao Maksim po diviziji”.

"Koliko sam upoznat, izreka potiče iz Prvog svetskog rata, u kom je postojao neki artiljerac Maksim, koji je obimno ali ne baš efikasno “tukao” po neprijateljskim divizijama. Potpuno druga vrsta izreke je “pijan kao majka”, koja je vezana za nekadašnju tradiciju po kojoj su porođajni trudovi budućih majki ublažavani alkoholom, mada postoji i drugo tumačenje po kom primer za alkoholisanost postaje “majka zemlja”, koja se, baš kao tipični pijanac, okreće oko sebe i oko sunca, a pritom je i blago nakrivljena", tumači Stanojević.

Profesor smatra da su izreke među Srbima veoma zastupljene, a taj fenomen objašnjava time što su one “najkoncizniji način da se nešto objasni”. To može biti korisno u neobaveznoj komunikaciji, ali kada je u pitanju komplikovanija analiza nekog događaja, uopšteni karakter poslovica predstavlja veliki problem.

"Ne možete poslovicom, čija je suština u uopštavanju, objasniti neki specifičan događaj. To bi posebno trebali da znaju novinari i uopšte oni koji se bave pričanjem i objašnjavanjem. Takođe, osobe koje se narodnim izrekama često služe uglavnom su neinventivne, staromodne, a uvek mogu doći u situaciju da se njihove reči ismeju ili ironizuju", objašnjava Stanojević.

izvor:kurir-info.rs
Nazad na vrh Ići dole
Samouka
PrEkoBrojNa
Samouka


Datum upisa : 24.05.2011

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptyPon Avg 19, 2013 11:49 am

Gde je "Srpska politika"?
Gde je "Srpska politika"?
Je l' u Bačkoj il' Banatu?
Je l' na školi il' zanatu?
Je li u snu il' na javi,
il' u Srema staroj slavi?
Je l' u plaču il' u pevki,
ili leži u kolevki?
Nije tamo, nije, nije, -
već u glavi Andrašije.

Gde je "Srpska politika"?
Je l' na nebu il' na zemlji?
Je l' u zraku il' oblaku?
Je l' na repu turskog hata?
Il' u kalu lokalblata?
Zna li većem dubit ljudski?
Il' je nosi puž na ljuski?
Nije tamo, nije, nije, -
već u glavi Andrašije.

Gde je "Srpska politika"?
Je l' u vodi il' u vinu?
U Pazovi il' Kulpinu?
Je l' u službi il' u miru?
Il' u kakvom namastiru?
Il' je pošla tražit lova?
Il' je spala na dva slova?
Nije tamo, nije, nije, -
već u glavi Andrašije.

Gde je "Srpska politika"?
Je l' u selu il' u gradu?
Je l' na suncu il' u hladu?
Il' je gdegod preko mora?
Pa ima li kreditora?
Treba l' od kog kakvu žiru?
Ili sedi na .......?
Nije tamo, nije, nije, -
već u glavi Andrašije.

Gde je "Srpska politika"?
Ili puzi ili sedi?
Il' se smeje il' se jedi?
Je l' u dvoru bogatome?
Il' u gnezdu vraninome?
Ima l' cuclu ili zvečku?
Il' je gdegod u zapećku?
Nije tamo, nije, nije, -
već u glavi Andrašije.

Gde je "Srpska politika"?
Je l' kuvana il' je presna?
Je li skromna il' je besna?
Je li žedna il' je gladna?
Je li vruća il' je hladna?
Je l' u sosu il' u pacu?
Il' je glegod u ferzacu?
Nije tamo, nije, nije, -
već u glavi Andrašije.

Gde je "Srpska politika"?
Ili igra ili svira?
Il' se malo reštaurira?
Je l' kod riba il' kod ptica?
Il' u leru kod lisica?
Ima l' plana, ima l' puta?
Il' je došla do Čivuta?
Nije tamo, nije, nije, -
već u glavi Andrašije.

Gde je "Srpska politika"?
Il' izdiše il' se rađa?
Il' joj kakva baba vrača?
Ili drema il' se sprema?
Il' je ima - il' je nema?
Il' već leti tamo, simo, -
a mi slepci ne vidimo?
Nije tamo, nigde nije, -
samo u glavi Andrašije.

(1873)
 J.Jovanović Zmaj

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Jovan%20Jovanovic%20Zmaj
Nazad na vrh Ići dole
Samouka
PrEkoBrojNa
Samouka


Datum upisa : 24.05.2011

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptySre Avg 21, 2013 12:56 pm

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Knjige1

Najpoznatiji srpski sportisti predstavili autobiografije


:rlol: :rlol: :rlol: :rlol: smehsmeh smehsmeh smehsmeh smehsmeh 

Ovaj NJUZ je najbolji sajt!!!
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptyČet Avg 22, 2013 1:33 am

Ubacena sam u grupu,koja pravi ukrasne svijece...aj,neka me,mozda bude koja lijepa ideja i sad dobijem sljedecu obavijest

Momo Folic
УВАЖЕНИ ПРИЈАТЕЉИ ИЗ НАШЕ ГРУПЕ

Све Уважене посетиоце ове Интернет странице а Србске припаднике из наше ГРУПЕ (можда поновно исто пишем), но и поред тога, лично Вас умољавам да овде, као и другде, тј. било где, да се НЕ користе латинцом, већ са нашим прелепим ЋИРИЛИЧНИМ ПИСМОМ!

Да би Вам ,,како-тако,, помогао овде можда поновно прилажем текст као што следи:

ШИРЕЊЕ УПОТРЕБЕ И КОРИШЋЕЊА ЋИРИЛИЧНОГ ПИСМА У СРБИЈИ И ВАН ЊЕ – Алатка за аутоматко откуцавање латинице у ћирилицу !

ПРВО: Потпуно сам аполитичан (још мање је да би било да сам Србски националиста ,,у негативном значењу те речи,,), већ искључиво бих волео, хтео и желео да се у Србији и ван ње примењује и ,,догађа,, изнето под ДРУГО,, из овог писма, а које ЋИРИЛИЧНО писмо као што Вам је знано створио и оставио је нама на употребу и коришћење, наш знаменити Србски великан Вук Стефановић Караџић.

Као и ,,зајад,, ми је то да своје ЋИРИЛИЧНО писмо баш ,,УВЕЛИКО,, поштују и користе Бугари и Грци свуда, па чак који су се код ,,ЕУ,, изборили да ЋИРИЛИЧНО буде штампана новчана валута ,,Евро,, која је код њих у оптицају као чланова ,,ЕУ,, , итд. или у другим државама где се употребљава искључиво ЋИРИЛИЧНО писмо.

(НАПОМЕНА: НПР. У Русији је ,,гигантска,, фирма ,,Мекдоналдс,, исписана ,,ЋИРИЛИЧНО,, ако хоће и у Русији да послује ---чуо сам да исто није само код Руса, него код многих држава које поштују своје ,,ЋИРИЛИЧНО писмо,,=нормално и то задире у самосталност и у поштовање државног суверинитета--- , или и у Русији су сви лични ,,Е-МАИЛОВИ,, исписани су-,,воде,, се ,,ЋИРИЛИЧНО,, , итд.).

Само код нас Срба је да сами себи ,,уништавамо,, наше прелепо Србско ЋИРИЛИЧНО писмо, где и које скоро искључиво свуда користимо и у употребљавамо ЛАТИНИЧНО писмо као да смо ,,латини,, и Хрвати, који су не давно масовно протествовали против примењивања ЋИРИЛИЦЕ у Вуковару, одн. у њиховој сада држави Хрватској.

Или и за не веровати је да су ,,цивилизовани,,-НЕ цивилизовани Хрвати, који су то ушли 01.07.2013.г. у ,,ЕУ,,-европску унију и вратили писмо као неуручено назад у Србију, јер је исписано ЋИРИЛИЦОМ, где исто констатовано и потписано од стране хрватског поштара, што је након тога оверила печатом државна пошта сада тзв. државе Хрватске, а насупрот тога писмо адресирано ЋИРИЛИЦОМ из Египта ---Арапско говорно подручје--- послато је примаоцу у Србији које је и примљено.

(НАПОМЕНА: НЕСВЕСНО МИ СРБИ НЕ СХВАТАМО ЗНАЧАЈ СВОГ ,,ПИСМА,, КОЈЕ ИМА СВЕКОЛИКИ ЗНАЧАЈ, ПА ВЕРОВАЛИ ВИ ИЛИ НЕ И ЗА САМ ОПСТАНАК СРБСКОГ ,,БИЋА,,).

У СРБИЈИ=Свим другим Националним припадницима би се под ОБАВЕЗНО дозволила потпуна употреба писма које желе, са тиме нормално би било да они као и сви морају да поштују одредбе Закона и о службеној употреби језика и писма у држави Србији, као и ми већински Србски народ у свему према прописима бисмо у свему поштовали језике и писма наших националних мањина.

Дакле, ми у Србији требало би да исто масовно почнемо да примењујемо, како од стране физичких лица, тако од стране многих Србских и иностраних привредних субјеката и од стране других организованих снага, као и да обезбидимо чак и ригорозне услове ка свима онима који у Србији не поштују наше ЋИРИЛИЧНО писмо.

Такође, сматрамо да би ово погло нашој православној РУСКОЈ БРАЋИ и СЕСТРАМА, Украјиницима, Белорусима и другим нашим православцима, који 99,8-9% користе се ЋИРИЛИЧНИМ ПИСМОМ, а и врло истима то представља огромну препреку и потешкоћу, да схвате оно што смо им ми написали и ,,латинично,, им послали.

ДРУГО: A и пре неки дан, сам примио бесплатни компјутерски ,,алат,, који претвара све са латинице на ЋИРИЛИЧНЕ ,,фонтове,, и обратно, па Вам и исто шаљем: www.preslovi.re.rs/ , као и уједно и ја Вас молим (и мене су на исто замолили), да исто прослеђујемо свима са којима смо у контакту ради што веће примене и коришћења ЋИРИЛИЦЕ у Србији и ван ње.


Odgovorih i izadjoh iz grupe
Astra-Izolda Vlajkovic Moretti Momo,zasto tvoje ime nije na prelepoj cirilici,nego na latinici....i izlazim iz grupe,.jer mi je tastatura latinicna buduci da koristim njemacki jezik.Svaka vam cast...to se zove rodoljublje...ahhaha
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptyČet Avg 22, 2013 9:19 am

Astra ::
Ubacena sam u grupu,koja pravi ukrasne svijece...aj,neka me,mozda bude koja lijepa ideja i sad dobijem sljedecu obavijest
!

ПРВО: Потпуно сам аполитичан (још мање је да би било да сам Србски националиста ,,у негативном значењу те речи,,), већ искључиво бих волео, хтео и желео да се у Србији и ван ње примењује и ,,догађа,, изнето под ДРУГО,, из овог писма, а које ЋИРИЛИЧНО писмо као што Вам је знано створио и оставио је нама на употребу и коришћење, наш знаменити Србски великан Вук Стефановић Караџић.

Vuk Stefanović Karadžić nikako nije pisao srbski ,nego je takvo nakaradno tumačenje gramatike srpskog jezika običaj kod grupe klero -ultranacionalista koji bi da budu veći katolici od pape .
Gospodin bi morao znati da je upotreba ćiriličnog pisma regulisana Ustavom i drugim zakonima ,te da je ćirilica službeno pismo u Srbiji ,pa je samim tim  vrlo dobro zaštićena .
Mi spadamo u generaciju koja jednako poznaje i koristi latinicu i ćirilicu u svakodnevnom životu ,te ovakav "apel" meni više izgleda kao nametanje . Iz daljeg teksta se vidi i profil dotičnog gospodina ,jer mu je vrlo draga "demokratska" majka Rusija ,a biće i da je od onih koji misle da je nametanje crkvenih praznika (SPC) za školske i državne sasvim ok . Microsoft i Windovs nisu izmisli Ćirilo i Metodije ,nego Bil Gejts & co. pa je meni sasvim dovoljno što su sem maternjeg engleskog i latinice ,ljubazno dozvolili mogućnost korišćenja i svih drugih pisama i fontova -od kineskog i arapskog do ćirilice ,što nisu morali (jer gospodin bi izgleda najviše voleo "ukaz" gde bi se ćirilica proglasila jedinoispravnim pismom ?)
Svoje nepoznavanje osnovnih stvari je nadalje pokazao onim primerom oko McDonaldsa -očigledno ne zna značenje i suštinu reči "logo" u poslovnom svetu . Vrhunac uspešnosti jedne kompanije se ogleda u prepoznavanju loga iste u celom svetu ,i zaista je suludo očekivati da se neki koncern vredan milijarde golara odrekne svog zaštitinog znaka zarad nečijih "nacionalih " osećanja ?
Bez namere da ikoga vređam ,zaista mi idu na živce takvi likovi ,tipa "govori srpski da te ceo svet razume" .Ja sam nekako ponosniji na Novaka Đokovića ili nekog sličnog ,kada sa tečnog engleskog pređe na francuski ili španski .Zbog toga nije zaboravio ni ko je ni odakle je ,nego pokazuje samo stepen obrazovanja i kulture ,i sigurno nije zaboravio da piše ćirilicu,niti je manji patriota  -ne treba takvi da ga podsećaju .










Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Samouka
PrEkoBrojNa
Samouka


Datum upisa : 24.05.2011

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptyČet Avg 22, 2013 9:28 am

Stranci u srpskoj vladi i pre dva veka: Francuzi ministri i fabrikanti, general iz Nemačke


Na gravirama koje su zabeležile predaju ključeva turskih gradova Mihailu Obrenoviću, čime je okončano petovekovno ropstvo pod Osmanlijama, među figurama u istočnjačkoj odeći izdvaja se visoka prilika u kaputu evropskog kroja i cilindru. Reč je o Ipolitu Mondenu, prvom ministru vojnom Kneževine Srbije. U Beograd je stigao 1853. kao inženjerijski kapetan, član francuske vojne misije poslate zbog krimskog rata, a 1861. srpska vlada imenovala ga je za ministra. Srpska skupština je neposredno pre ovog postavljenja donela Zakon o Narodnoj vojsci.
Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Ipolit_monden
Knez Mihailo, odlučan da povede rat koji će Srbiju osloboditi od Turaka, ustrojio je vojsku od sto do sto pedeset hiljada vojnika. Francuska Napoleona III podražavala je taj naum, a „ustupanje” Mondena bio je način izražavanja podrške. Monden je počeo od nule i postavio osnove za budući rad novoformiranog Ministarstvo vojnog. U njegovoj nadležnosti bilo je i ministarstvo građevina, jer su putevi, mostovi, vodosnabdevanje, a kasnije i železnica, u svim evropskim zemljama smatrani za objekte od najvećeg značaja za mobilizaciju i vođenje rata.

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Napoleon_treci

Ovaj Francuz ustanovio je penzione fondove za pomoć oficirima i podoficirima, reorganizovao je zdravstvenu službu, unapredio uzgoj konja bez kojih nijedna vojska tada nije mogla, i uradio još mnogo toga što ga svrstava u uspešne ministre. Posle četiri godine ministrovanja preneo je dužnost na svog pomoćnika, Srbina Milivoja Blaznavca, docnijeg namesnika kneza Milana, i vratio se u Pariz. Nikada nije naučio srpski. Ali, još pre nego što je dobila ministarstvo vojno, Srbija se spremala za oslobođenje od Turaka. Uporedo sa postepenim osvajanjem autonomije, nastojala je da razvije fabriku topova. Godine 1852. uspostavljen je kontakt sa nadzornikom privatne topolivnice u varoši Due, Francuzom Šarlom Lubriom. Na molbu iz Beograda, Napoleon III lično mu je dozvolio da „može otići u Srbiju na godinu dana i raditi na poslovima izgradnje topolivnice” koja je premeštena u Kragujevac. Lubri je u Srbiju stigao u januaru 1853. i odmah prionuo na posao. Ubrzano su podizane zgrade, radionice i jame za livenje topova, ali se posao otezao, jer je podvodno zemljište dosta otežavalo posao. Kašnjenju radova, međutim, doprineo je i sam Lubri: na njega je iz Francuske vršen pritisak da uspori rad jer joj tog trenutka nije odgovaralo da Srbija dobije topolivnicu. U leto 1854. na zahtev Pariza napustio je Srbiju, i uskoro umro, a knjaz Aleksandar Karađorđević je, u znak zahvalnosti, poslao njegovoj porodici znatnu sumu novca kao pomoć.

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Paulus_eugen_sturm



General Pavle Jurišić Šturm (Paulus Eugen Sturm), komandant Treće srpske armije u Prvom svetskom ratu, rođen je u Pruskoj, od oca Lužičkog Srbina. Završio je u ono vreme najprestižnije pruske vojne škole, a u francusko-pruskom ratu 1870-71. odlikovan je Ordenom gvozdenog krsta. Pet godina kasnije, zajedno sa bratom Evgenijem, došao je u Srbiju da se bore protiv Turaka. Uzeo je ime Pavle Jurišić, prešao u pravoslavlje i učestvovao u sedam ratova koje je vodila Srbija, a vojničku karijeru završio je kao general i komandant Treće srpske armije. U Prvom svetskom ratu borio se protiv nemačkih i pruskih armija kojima je komandovao njegov nekadašnji klasni drug iz oficirske škole i ratni drug iz francusko-pruskog rata feldmaršal Makenzen. Sahranjen je na Novom groblju

Izvor: Blic

E sad vid'le naše žabe (Vučić i Dačić) kako se konji kuju pa podigli noge.
Pokupiše neki belosvetski ološ ne bi li spasili Srbiju trtrr
Ono što odbaci Austrija, Francuska, nadju nekog novog Božu Đelića i ajd'
vozi Miško Jovo nanovo.
Nazad na vrh Ići dole
Samouka
PrEkoBrojNa
Samouka


Datum upisa : 24.05.2011

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptyPon Avg 26, 2013 12:13 pm

KAMO SREĆE DA JE VIŠE OVAKVIH LJUDI: Dele hranu i lekove beskućnicima (FOTO)
Volonterska neprofitna grupa "Music for Warmth" pomaže socijalno ugroženim osobama bez medijske pompe, nabavljajući im sve ono što im treba


Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Akcija-dodele-paketa-beskucnicima-2

Vreme u kome živimo obiluje “crnim” vestima koje stižu sa svih strana, a ekonomska statistika održava jad i bedu naših ljudi. Ipak, u Srbiji postoje ljudi koji pomažu onima koji su u najtežoj situaciji, bez primanja, čak i bez hrane.

edna od takvih grupa ljudi je volonterska nevladina organizacija “Music for Warmth“, koja skuplja pomoć u hrani za socijalno najugroženije slojeve stanovništva.
Maja Đorđević, osnivač ove organizacije, ističe da je volonterska neprofitna grupa “Music for Warmth” nastala početkom 2013. u Beogradu, s ciljem da okupi volontere voljne da rade sa socijalno ugroženim pojedinicima, prvenstveno beskućnicima.
Grupa je nastala iz želje da se pomogne odrasloj populaciji beogradskih beskućnika, koji se suočavaju s mnogo poteškoća u životu na ulici, a kojima je na raspolaganju malo opcija pomoći.

- Grupa je do sada organizovala jednu humanitarnu svirku za beskućnike, održanu u klubu KC Grad krajem marta, na kojoj su svirali bendovi “Mašta Bašta” i “Went”, a na koncertu su prodavani mafini. Svirka je bila uspešna i na njoj je zarađeno 60.000 dinara, koje će se iskoristiti za nekoliko akcija pomoći beskućnicima – navodi Maja, i ističe da se već planiraju sledeće akcije deljenja hrane:
- Do sada smo novcem od svirke kupovali lekove protiv prehlade, vitamin C, kao i tople obroke beskućnicima koji su veoma ugroženi i s kojima smo često u kontaktu. Uvek se trudimo da razgovaramo s njima o tome šta im je najpotrebnije, da bi im što efikasnije pomogli – kaže ona, pa nastavlja:
- Beskućnicima je teško i tokom letnjih meseci, kada su temperature previsoke i nije lako naći zaklon od sunca i vrućine, a hrana do koje dolaze se brze kvari. Zbog toga smo odlučili da sastavimo letnje pakete pomoći, koje smo juče podelili grupi beskućnika u parku Manjež. Svaki paket sadržao je donji veš i čarape, higijenske potrepštine (prašak za ručno pranje, šampon, sapun, toalet papir), konzerviranu hranu koja može da stoji na vrućini, kafu, čaj i hleb – kaže ona, i dodaje da ovakvu akciju planiraju da ponove s još jednom grupom beskućnika tokom leta, i kasnije, početkom jeseni, kada će sastavljati drugačije pakete, podobnije za zimske mesece.

Svako ko želi da volontira u ovoj grupi i priključi se daljim akcijama pomoći beskućnicima može da ih kontaktira putem stranice facebook.com/musicforwarmth.
(Telegraf.rs)
Nazad na vrh Ići dole
Samouka
PrEkoBrojNa
Samouka


Datum upisa : 24.05.2011

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptyČet Sep 05, 2013 1:35 pm

U SRBIJI SE MORAJU IZMIRIVATI OBAVEZE, U SRBIJI SAMO ŽIVOT NIJE OBAVEZAN.
Nazad na vrh Ići dole
Samouka
PrEkoBrojNa
Samouka


Datum upisa : 24.05.2011

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptySub Sep 28, 2013 6:51 pm

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 1379234_752609314754575_452564844_n

Presuda Kneza Miloša

Neka se dakle jebu kao što su i počeli:)))smehsmeh :rlol:
Nazad na vrh Ići dole
Samouka
PrEkoBrojNa
Samouka


Datum upisa : 24.05.2011

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptyNed Okt 06, 2013 12:49 pm

Peter Handke u Nemačkoj recitovao Vladislava Petkovića Disa


Veliki pisac, zakleti usamljenik i borac za pravdu Peter Handke, prošle nedelje je iznenadio evropsku književnu javnost, i prvi put posle dvadeset godina nastupio u Nemačkoj, čitajući svoj prevod pesme Vladislava Petkovića Disa “Možda spava”. Bila je to kulminacija književnog skupa u prepunoj dvorani muzeja “Kunstzamlung”, a Handkeov nastup i prevedeni Disovi stihovi izazvali su gromoglasan aplauz oduševljene publike.

Handke se, zapravo, nije pojavio na festivalu poezije u Diseldorfu kao pisac, nego u ulozi prevodioca zbirke pesama poznatog grčkog pesnika Dimitrija Analisa, koji je pisao na francuskom jeziku. Na okruglom stolu, Handke je nadahnuto govorio o prevođenju poezije i prijateljstvu sa Analisom, zatim je sa svojom ženom Sofi Semin Handke čitao Analisa u originalu i u prevodu.

Malo se zna da je Handke preveo ukupno 38 knjiga. Prevodio je i prozu i drame, sa francuskog, engleskog, starogrčkog i slovenačkog jezika, i to velika imena.

U drugom delu pesničke večeri Handkeu se pridružio i srpski pisac Žarko Radaković, njegov prevodilac na naš jezik. Govorili su o zajedničkom prevođenju Disove čuvene pesme, tokom nedavnog Handkeovog boravka u Čačku, gde mu je uručena počasna Disova plaketa. Radaković je nemačkoj publici pročitao pesmu u originalu, a onda je Handke govorio “Možda spava” na nemačkom. Ovo je, po Handkeovim rečima koje nam je preneo Radaković, bio ujedno i poslednji njegov književni nastup u Nemačkoj, što je događaju dalo posebnu težinu.

Svoj prevod Disove pesme, inače, Handke je velikodušno poklonio Zavičajnom odeljenju čačanske biblioteke, čak se na tim papirima i potpisao ćirilicom. Koliko je ovaj poklon dragocen srpskoj kulturi, govori činjenica da zapadnoevropske zemlje odavno nemaju dilemu da li je Handke jedan od najvećih živih pisaca kontinenta, te da su njegovi rukopisi izuzetno skupoceni i traženi kao prvorazredno kulturno blago.

Tako je Handke nastupom u Nemačkoj pred evropskom javnošću još jednom iskazao svoju veliku naklonost prema Srbiji. Naime, pesnik Analis, koji je preminuo 2010, pripadao je krugu Handkeovih bliskih prijatelja u Parizu, pored istaknutog sirijskog pesnika Adonisa, koga je Handke takođe prevodio na nemački. Analis je dugo radio u diplomatskoj službi Grčke, bio je protiv raspada Jugoslavije, i zalagao se protiv anatemisanja Srba u poslednjim ratovima.

Diseldorf, inače, ima posebno značenje u Handeovom životu i stvaralaštvu. U tom gradu mu je 2006. godine dodeljena velika nagrada „Hajnrih Hajne“ za književnost. Tada se više poslanika gradske skupštine usprotivilo odluci žirija, zbog piščevih prosrpskih tekstova. Handke je zbog toga odbio Hajneovu nagradu i novčani deo od 50.000 evra, a “alternativnu nagradu” u istom iznosu, koju su skupili berlinski pisci, reditelji i drugi donatori, Handke je poklonio Srbima u Velikoj Hoči na Kosovu.

Ugledni pisac i humanista je u Diseldorfu živeo polovinom šezdesetih godina, i tu je napisao dramu “Psovanje publike”, njegov prvi veliki uspeh u pozorištu. U njemu je i začeo prijateljstvo sa režiserom Vimom Vendersom, koji je u to vreme još želeo da postane slikar. Zajedno su okrečili Handkeov stan i počeli da rade na filmu “Golmanov strah od jedanaesterca”. Kruna tog prijateljstva i saradnje je film “Nebo nad Berlinom”.
Nazad na vrh Ići dole
Gothic
Gothic
Gothic
Gothic


Datum upisa : 21.04.2012

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptyNed Okt 06, 2013 12:55 pm

Srpska Narodno-Tradicionalna Nosnja

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 N9gv7gcf
Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Zkt9d8u6
Nazad na vrh Ići dole
Samouka
PrEkoBrojNa
Samouka


Datum upisa : 24.05.2011

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptyPon Okt 14, 2013 8:27 pm

Винстон Черчил, као младић, добио батине у Београду од Воје Танкосића


Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Cer


У време Бурског рата (1899-1902) српско јавно мњење се окренуло против Енглеске. Увређен што су се Срби усудили да критикују политику његове домовине, Винстон Черчил, млади новински дописник, написао је текст у коме је са презиром говорио о Србима и Србији. Воја Танкосић, тада млади официр а неколико година потом чувени четнички војвода, обећао је да ће надобудног Енглеза пребити чим му падне шака.

Прилика се убрзо указала. О овом догађају пише Александар Дероко, у књизи “Мангуплуци око Калемегдана“:


Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Voj

“Винстон пролази Оријент експресом кроз Београд, где воз застаје неколико сати. Черчил одлучи да протегне ноге и разгледа престоницу о чијим је житељима тако лоше писао. У ресторану код „Грчке краљице“ одлучује да се освежи. Та вест се брзо прочула. Обавештен је о томе и млади поручник Танкосић. Дојурио је у кафану као без душе, испсовао и ишамарао надобудног Енглеза, тако да га је морала жандармерија отпратити до воза. Инцидент је након званичних извињења изглађен, а касније, због каријере коју је начинио Черчил, о томе се није смело ни говорити.”

Занимљиво је да Черчил због још једне епизоде из младости није има пуно разлога да по добром памти Србе. Његова мајка, Џени, била је позната по бројним љубавним аферама. Један од њених љубавника био је и српски краљ, Милан Обреновић.

(Српска историја)


E gde je bio Tuta Bugarin smehsmeh 

Vidiš ti od koga je Miladin Kovačević naučio da se tuče???
Nazad na vrh Ići dole
Samouka
PrEkoBrojNa
Samouka


Datum upisa : 24.05.2011

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptyNed Okt 20, 2013 12:27 pm

OVOGODIŠNJI DOBITNIK NOBELOVE NAGRADE: Pamtim srpsku dobrotu

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 N-MARTIN-KARPLUS-large570


Kompjuteri će pomoći čovečanstvu da se znatno brže i lakše razviju novi i efikasni lekove protiv mnogih bolesti, ističe američki profesor Martin Karplus (83), ovogodišnji dobitnik Nobelove nagrade za hemiju i čovek koji je još u mladosti zavoleo Srbiju.

Pre nego što je život posvetio naučnom radu i sa kolegama Majklom Levitom i Arijehom Voršelom razvio kompjuterske programe za analizu složenih hemijskih procesa, Martin je kao mladić proputovao Evropu, a u najlepšem sećanju ostala mu je upravo naša zemlja.

Odmah na početku razgovora želeo je da objasni kako se našao na Balkanu pedesetih godina prošlog veka:

- Dosta sam putovao kao student posle Drugog svetskog rata i fotografisao Evropu. Ipak, za Srbiju i bivšu Jugoslaviju me vežu najlepše uspomene. Upravo tu sam napravio neke od najlepših fotografija, koje sada zauzimaju počasno mesto na mom zvaničnom sajtu – otkriva poznati naučnik.

U foto-galeriji „Balkan pedesetih“ prepliću se Drina, Užice, crnogorsko primorje… Šta pomislite kada sada pogledate te slike?

- Preplavi me osećanje topline. Setim se dobre hrane i sjajnih razgovora sa ljudima. Mnoga imena gradova i reka nisam beležio. Ostale su samo slike, a više ne mogu da pronađem pisma sa Balkana, iz tog vremena, mojoj majci, koja bi mi mnogo toga razjasnila.

Otkrića za koje ste zajedno sa dvojicom kolega dobili Nobelovu nagradu predstavljaju ogroman korak napred u razumevanju molekularnih struktura i hemijskih i bioloških procesa u organizmu. Ko će imati najviše koristi od rezultata vašeg rada?

- Simulacije i programi koje smo stvorili pomažu hemičarima i biolozima da shvate kako molekuli reaguju među sobom, ali i kako lekovi stvaraju interakciju sa proteinima u telu. Konkretno, shvatili smo šta se događa kod lečenja HIV-a i Alchajmerove bolesti. Pretpostavljam da će hemičari i biolozi moći lakše da obavljaju medicinska istraživanja, kao i da će od novog pristupa lečenju korist imati ceo ljudski rod.

Vaše sofisticirane kompjuterske simulacije složenih hemijskih procesa zapravo su istraživački alati za dizajniranje novih lekova.

- Upravo tako. Tradicionalno se sve ovo radilo u laboratorijama i u opitima na ljudima kroz dugi niz godina. Sada je vreme za te procese znatno ubrzano. Može se eksperimentisati i na računarima, a rezultati tih analiza su isti kao i oni iz epruveta. Jednostavno, omogućeno je da se brže i preciznije razviju čitave generacije novih lekova.

Već 40 godina radite na ovim istraživanjima. Kako gledate na dosadašnju karijeru?

- Kao na vreme u kojem sam se dobro proveo i neizmerno uživao! Kada sam počinjao kolege hemičari su tvrdili da je to gubljenje vremena i da računari ne mogu pomoći u simulaciji najsloženijih molekularnih procesa. Danas su ovakvi računarski programi centralni deo hemije i strukturne biologije. Bio sam uporan i verovao u svoju viziju, čak i kada je to prkosilo naučno prihvatljivim normama. To je bio ključ mog uspeha. Originalnost i naporan rad su me i doveli do Nobelove nagrade.

Ko vam je saopštio da ste dobili nagradu?

- Probudio me je telefon vrlo rano. Bio sam toliko bunovan da mi je trebalo mnogo vremena da uopšte shvatim zbog čega me zovu – uz osmeh zaključuje nobelovac Martin Karplus.

NESTAŠAN U MLADOSTI

Život profesora Karplusa liči na roman. Rođen je u Beču 1930. godine, od roditelja hemičara. Još kao malog, brat Rudolf ga je zainteresovao za nauku. Često je nešto eksperimentisao u dvorištu, što je, kako sam kaže, često završavalo eksplozijama i nepodnošljivim smradom.

Zbog nacista porodica Karplus je 1938. godine pobegla u SAD, najpre u Brajton, a zatim u Njuton. Kao tinejdžer je, priznaje, bio nestašan, a obožavao je bejzbol. Ipak, na Univerzitetu Ilinois primetio ga je profesor Elias Korej, takođe hemičar nobelovac, i preporučio drugom nobelovcu Linusu Paulingu, tadašnjem šefu Katedre hemije na Harvardu.

SLAVLjE NA HARVARDU

Aleksandar Marković, poreklom iz Lajkovca, koji radi na katedri profesora Karplusa, nije krio zadovoljstvo posle dodele ovogodišnjih Nobelovih nagrada.

- Ovo je treći nobelovac sa našeg odeljenja za hemiju i hemijsku biologiju, a ovde se svi uspesi slave zajednički. Harvard ima ukupno 47 laureta prestižne nagrade i svako novo priznanje je priznanje i fakultetu i svima nama – objašnjava Aleksandar.

Prema rečima našeg sagovornika, istog jutra po objavljivanju rezultata, u laboratoriji je održano malo slavlje uz francuski šampanjac. Prava proslava održana je ove nedelje, uz prisustvo svih živih harvardskih nobelovaca.

(Novosti)
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptyNed Okt 27, 2013 10:03 pm

Upoznajte prosečnog srpskog birača


Nataša Latković | 27. 10. 2013. - 21:01h | Foto: M. Somborac/Grafički studio Blica | 
Prosečan srpski birač ima 52 godine, završenu zanatsku školu i krov nad glavom. Čita tabloide, gleda „Farmu“ i prati sportske događaje. I mada je pre samo pet godina bio blizak Demokratskoj stranci, sada glasa za Srpsku naprednu stranku.

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 393497_08_ff
Klikni za uvećanje (+)

Ovo nije opis svih onih koji se nalaze na biračkom spisku u Srbiji, ali jeste prosek naših sugrađana koji redovno izlaze na birališta. Sagovornici „Blica“ koji se bave istraživanjem javnog mnjenja i statistikom navode da na izbore po pravilu izlazi ona „lošija polovina birača, koja je glasnija, otvorenija i misli da sve zna“.

Da smo profil prosečnog srpskog birača pravili pre samo pet godina, to bi bio glasač DS, koji je u to vreme imao blizu 40 odsto podrške. Da smo slična istraživanja radili pre 20 godina, prosečan glasač bio bi socijalista. Istraživanja pokazuju da je polovina srpskih birača nelojalna, da ide za većinom, a da stranke dobijaju na popularnosti dok su na vlasti.



- Birač u Srbiji retko menja politički stav, češće menja stranku za koju glasa. Kada menja partiju, bira onu koja se nalazi u istom političkom bloku. Na primer, među simpatizerima naprednjaka ima dosta onih koji su nekada glasali za SPS ili SRS. Među njima je i jedan broj birača koji je ranije glasao za DS, a sada ide za većinom - objašnjava Đorđe Vuković iz Cesida.
 
A šta je to biblioteka?
Iako je polovina Srba pročitala bar jednu knjigu godišnje, prosečan glasač ne ide u biblioteku. Čita dnevne novine, uglavnom tabloide. Slično se opredeljuje i kada je u pitanju TV program. Srpski glasač voli emisije za narodne mase, ne preterano rafinirane - rialiti programe, muzičke emisije, ne propušta vesti, a prati i sport.
Iako među građanima Srbije ima više žena, na izbore češće izlaze muškarci. Prema rečima naših sagovornika, oni se više interesuju za politiku i značajno utiču na političko opredeljenje članova svoje porodice. Statistika pokazuje da mladi, pogotovo ženskog pola, izbegavaju odlazak na birališta, kao i da je prosek starosti onih koji glasaju 52 godine.

Srbija je jedna od retkih zemalja koja može da se pohvali podatkom da ima 49 odsto građana sa završenom srednjom školom, a da visoko ili više obrazovanje ima 16 odsto populacije. Ipak, najveći broj njih ne glasa.

Istraživanja su pokazala da se prosečan birač u Srbiji školovao oko 10 godina - on je kv. radnik, zanatlija ili je završio dva ili tri razreda srednje škole.

- Prosečan glasač je niže ekonomske kategorije. Oni bolje stojeći apstiniraju iako su zanimljiviji. Srpski birač je malo konzervativniji, manje pokretan i palanačkog je mentaliteta - navodi Miroslav Šutić iz agencije „Partner konsalting“.

Zvanični podaci pokazaju da je 47,7 građana Srbije od 15 do 65 godina u nekoj vrsti radnog odnosa. Najveći broj onih koji imaju pravo glasa i izlaze na birališta, međutim, ne radi. Ili su penzioneri ili su izdržavana lica.
 

  • U Srbiji je registrovano 5,9 miliona birača
  • Bez ijednog dana škole je 2,7 odsto birača
  • S nepotpunom osnovnom školom je 11 odsto birača
  • Osnovno obrazovanje ima 21 odsto birača
  • Srednju školu je završilo 49 odsto birača
  • Visoko ili više obrazovanje ima 16 odsto birača
 
Iako ne može da se pohvali količinom novca, prosečan glasač, za razliku od većine u Evropi, ima nekretninu u svom ili u vlasništvu bračnog partnera. U Srbiji je registrovano 2,12 miliona građana koji imaju vlasnički list. Prema podacima sakupljenim prilikom popisa stanovništva, stan izdaje u zakup 1,7 odsto birača, podstanara je pet odsto, a toliko ih živi kod roditelja. Nekretninu nema oko 12 odsto građana.

- Možemo da kažemo da prosečan građanin s biračkim pravom ima svoj stan - bilo da je nekretninu kupio, nasledio ili ima stanarsko pravo. U tom pogledu smo zbog komunističke prošlosti zajedno s Hrvatskom ispred drugih u Evropi - kaže Rada Vićentijević iz Zavoda za statistiku.

Prosečan birač ima i automobil, starosti između osam i 12 godina. Ipak, njega kao svoju imovinu tretira cela porodica.










Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
cojle
Zaštitnik seljačkih prava
Zaštitnik seljačkih prava
cojle


Location : Kumova slama
Humor : smešan samom sebi
Datum upisa : 09.08.2009

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptyNed Okt 27, 2013 10:24 pm

Danubius ::
Upoznajte prosečnog srpskog birača

Srbija je jedna od retkih zemalja koja može da se pohvali podatkom da ima 49 odsto građana sa završenom srednjom školom, a da visoko ili više obrazovanje ima 16 odsto populacije. Ipak, najveći broj njih ne glasa.


  • U Srbiji je registrovano 5,9 miliona birača
  • Bez ijednog dana škole je 2,7 odsto birača
  • S nepotpunom osnovnom školom je 11 odsto birača
  • Osnovno obrazovanje ima 21 odsto birača
  • Srednju školu je završilo 49 odsto birača
  • Visoko ili više obrazovanje ima 16 odsto birača
 
Dok sam bio u tim vodama postizao sam zapažene rezultate u kreiranju terenske kampanje i osvajanju glasova.
Imao sam rezultate i uverljive dokaze da je u proseku oko 90% biračkog tela povodljivo i da je moguće promeniti njegov birački stav.
Samo je oko 10% biračkog tela bilo nepokolebljivo i istrajavalo je na unapred utvrđenom sopstvenom stavu..

Tehnike su raznovrsne, zavisno i od lokalnih specifičnosti ali je za seoske sredine ponuda šodera i bandera donosila najviše glasova.smehsmeh 
Gradske sredine su nešto izbirljivije. Dominiraju zahtevi za asfaltom, kanalizacijom i posao za ženu il svastiku.:rlol:











Seljak sam pa umem i reč da probiram!
Nazad na vrh Ići dole
CaC1

CaC1


Datum upisa : 08.01.2014

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Kako je Srbija dobila ime   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptyPet Jan 10, 2014 9:06 pm

Teorije o poreklu konkretnog naziva „Srbija“ su daleko ređe od teorija o nastanku imena „Srbi“. Tokom viševekovnih deoba, mešali su se narodi sa i bez imena, pa stoga svi podaci koji su dostupni mogu i podržavati i pobijati sve teorije u isto vreme.
O poreklu Srba kao naroda postoje 2 vladajuće teorije, od kojih jedne zastupaju stav da Srbi vode poreklo od Irana i da su na Balkan došli sa Mongolima i Tatarima, dok druge teorije tvrde da su Srbi sve vreme bili u Evropi i tek sa Slovenima došli na Balkan. Ovde je nedoumice lako otkloniti uz pomoć genetskih istraživanja, po kojima Srbi u svojim hromozomima imaju 48% haplogrupe I2a (najstarija halpogrupa u Evropi) i 15% haplogrupa R1 (halpogrupa koja vodi poreklo iz Azije). Budući da sam gen (srpski/slovenski) u sebi nosi preko 9 različitih halpogrupa, lako je zaključiti da je prevagu o poreklu nosi upravo ona halpogrupa koje ima najviše u genima (dakle evropska). Ostatak ovog genetskog „koktela“ samo potvrđuje da su se slovenski narodi tokom vekova često selili i mešali.
Nažalost, kada je poreklo imena u pitanju, tu je teško biti potpuno precizan, jer koliko god da želimo da smo sigurni u jednu teoriju, uvek je moguće naći podatke koji će ići u prilog potpuno drugačijim teorijama. Osim toga, istorijski podaci se razlikuju od regije do regije, pa je samo za dodirne tačke svih tvrdnji moguće ustanoviti da su istinite, dok ćemo ostale podatke morati da prihvatimo sa rezervom.
Da bi odgovor na pitanje „Kako je Srbija dobila ime„, bio što potpuniji, moramo biti detaljni, otvorenog uma i moramo krenuti od najranije istorije.
Tokom seobe Slovena, na Balkansko poluostrvo dolaze narodi koji nose imena po mestu odakle su došli ili mestu gde se naseljuju. Istorija navodi Ilire, Tračane, Gote i Dačane. Neka plemena ovih naroda su se naselila na teritoriji današnje Srbije, izmešala sa starosedeocima i nasledila Starčevačku kulturu, zatim Vinčansku. Veruje se da su oni preci srpskog naroda.
U Gvozdenom dobu, (koje je trajalo od 1125.p.n.e do 750.godine n.e.) počinju da se formiraju prve etničke zajednice na Balkanskom poluostrvu, od kojih su najbrojnije bile Dardanci, Tribali, Iliri i Tračani. Istoričari smatraju da su Srbi kasnije nastali od deobe među Ilirima, dok ima teorija koje su na strani Tračana. U to vreme počinju i prvi ratovi za prevlast, u kojima dominiraju Kelti, koji se nakon neuspelog napada na tadašnju Grčku (poraz kod Delfa) povlače prema Savi i Dunavu gde pokoravaju pleme Skordiska i sa njima podižu svoju prestonicu Singidunum.
Još od 3.veka p.n.e. su trajale borbe sa Rimljanima, koji dominiraju na Balkanskom poluostrvu. Veći deo sadašnje Srbije je bio deo provinicije Gornja Mezija. Svoje Rimsko carstvo Rimljani kasnije dele na Istočno i Zapadno rimsko carstvo, dok je teritorija današnje Srbije uglavnom ostala deo Istočnog carstva.
Posle ovoga su istorijski podaci vrlo opšti i teško je odrediti gde je koje od ostalih sitnijih slovenskih plemena završilo. U podacima je situacija jasnija sa pojavom kralja Iraklije, koji počinje rat sa Persijom, dok se njegovi sinovi dele i jedan sin (čije ime nije zabeleženo) sa slovenskim plemenima naseljava teritoriju današnje Srbije. Prvi njegov potomak čije je ime poznato je knez Višeslav. Njega nasleđuje njegov unuk Vlastimir, koji trpi poraz od Bugara, ali će njegovi sinovi Mutimir, Strojimir i Gojnik kasnije potući Bugare, vratiti svoju teritoriju i podeliti je među sobom. Mutimir ovde dobija teritoriju današnje Srbije. Mutimira je nasledio njegov bratanac Petar, kao kum tada najmoćnijeg vladara na Balkanu (Simeona Velikog), ali nakon dve godine njemu Simeon oduzima vlast i predaje je Mutimirovom unuku Pavlu. Pavle gubi svoje povlastice sa pojavom Vizantinaca na Balkanskom poluostrvu. Novi knez (teritorije koja još uvek nije poznata kao Srbije) postaje Časlav (Vlastimirov praunuk) i njega zapravo postavlja bugarski kralj Simeon. Međutim, u bugarskim i vizantijskim ratovima, Časlav gubi život i time se gasi prva srpska vladarska dinastija.
Balkan je i dalje pretežno naseljen Slovenima, ali pod Vizantijskom vlašću i pod stalnim je udarima Mongola i Tatara. Posle pokušaja ustanka u Vizantiji, otpočinje proces helenizacije koji dovodi do krize, a mnogo kasnije i do propasti Vizantijskog carstva.
U XI veku kralj Zete (Bodin) vlast nad Raškom predaje Vukanu i Marku, a vlast nad Bosnom knezu Stefanu. Svi oni su se narednih godina bez prestanka borili protiv Vizantije. Vukana na vlasti smenjuje njegov bratanac Uroš, čiji se sinovi Uroš II i Desa kasnije bore oko vlasti. U tu borbu se meša i vizantijski kralj Manojlo I Komnin, koji vlast nad Raškom predaje županu Tihomiru.
Protiv Tihomira će se kasnije pobuniti njegov najmlađi brat Stefan Nemanja, koji će kada dođe na vlast svu svoju ostalu braću proterati iz zemlje. Tako počinje priča o dinastiji Nemanjića, koja nam je manje-više svima poznata. Iako se narod na toj teritoriji zove Srbima, teritorija još uvek nosi ime Raška.
Zvanično ime Srbija ima veze sa Nemanjićima, ali se javlja tek kasnije. Stefan Uroš IV Dušan, poznatiji kao Dušan Silni, a sin raškog kralja Stefana Uroša III ( Dečanskog), je sebe 1346. godine proglasio carem svih Srba i Grka. Do vlasti je došao tek kada je vojnim pučem zbacio svog oca sa vlasti i zarobio ga. Kako je svojoj tituli (kralj Raške) dodao i carsku titulu, trebalo je da mu papa ili carigradski patrijarh odobre tu titulu. Kako su oni to odbijali, Dušan Silni je srpsku crkvu uzdigao na nivo patrijaršije kako bi mogao sebi da okruni titulu cara. Upravo zbog te titule „car svih Srba i Grka“, za Rašku se postepeno prihvata naziv „Zemlja Srba i Grka“, kasnije „Zemlja Srba“ i sasvim spontano prelazi u naziv koji se i danas koristi – Srbija.
O kralju-caru Dušanu Silnom u našoj istoriji ima malo poznatih podataka, jer je još od najranijeg detinjstva bio poznat kao nasilnik, te su podaci namerno gubljeni. On je jedini od Nemanjića koga crkva nije priznala za sveca. U istorijskim udžbenicima se takođe vrlo retko pominje, skoro nikada.
Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 G5kufsdglhryu85uro80
Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Fqilajzi5oy9i7q5k7s1
Nazad na vrh Ići dole
Samouka
PrEkoBrojNa
Samouka


Datum upisa : 24.05.2011

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptyNed Jan 26, 2014 8:10 pm

Српски народни називи месеци у години.



Српски народни називи месеци у години:
Јануар- Коложег
Фебруар – Сечко
Март – Дерикожа
Април – Лажитрава
Мај – Цветањ
Јун – Трешњар
Јул – Жетвар
Август - Гумник
Септембар – Гроздобер
Октобар – Шумопад
Новембар – Студен
Децембар – Коледар
Nazad na vrh Ići dole
Samouka
PrEkoBrojNa
Samouka


Datum upisa : 24.05.2011

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptyPet Jan 31, 2014 7:41 pm

Породица Јанићијевић одбила помоћ владе Косова

Породица убијеног одборника из Косовске Митровице Димитрија Јанићијевића одбила је новчану помоћ коју јој је наменила косовска Влада. Јанићијевићева супруга каже да очекује помоћ од Владе Србије, Канцеларије за КиМ и предузећа "Телеком Србија" где је запослена.

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Dimitrije-janicijevic

Спруга убијеног одборника из Косовске Митровице Димитрија Јанићијевића, Тања Јанићијевић саопштила је у име породице да одбија новчану помоћ коју је косовска влада издвојила њеној породици.

Тања Јанићијевић је истовремео истакла да помоћ очекује од Владе Србије, Канцеларије за Косово и Метохију и предузећа "Телеком Србија" где је запослена. Рекла је и да од премијера Ивице Дачића очекује да учини све да се пронађу убице њеног супруга.

"Из медија смо сазнали да је Влада Косова одобрила 15.000 евра помоћи нашој породици после убиства мог супруга. Нама та помоћ не треба, без обзира што се налазимо у тешкој финансијској ситуацији и што живимо у кући која тек треба да се отплаћује", каже Тања Јанићијевић.

Димитрије Јанићијевић је убијен 16. јануара испред куће у северном делу Митровице са више хитаца из ватреног оружја. Иза себе је оставио троје малолетне деце, супругу са којом је чекао четврто дете, оца и мајку.

Био је један од петорице кандидата за градоначелника Северне Митровице на локалним изборима одржаним у овом граду новембра 2013. године.

Истрагу поводом овог убиства воде заједно косовска и Еулекс полиција.

извор: РТС


Postoje stvari koje se ne mogu ni kupiti ni platiti!!!
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptyPet Mar 21, 2014 1:48 pm

AstrinaKomsinica ::
Istoričar Jovan Deretić negirao je navode zvanične istorijske nauke o Srbima, ističući da je istorija, kakva se uči, falsifikat podmetnut od bečko-berlinske škole s ciljem opravdavanja njemačke imperijalne politike "Prodora na Istok" /Drang nach Ostern/.

On je večeras u Banjaluci, na predavanju "Antička Srbija - zabranjena istorija", rekao da je teza o velikoj seobi Slovena netačna i da se takva seoba nikada nije dogodila.

Navodeći da je cilj davanja takve teze da se Srbi predstave samo kao došljaci na ove prostore, Deretić je naglasio da je mjesto Srba u istoriji neuporedivo značajnije i starije nego što se to predstavlja i nameće kroz falsifikovanu istoriju.

Deretić je napomenuo da su u 19. vijeku dvije germanske sile, Austrougarska i Njemačka, imale pretenzije da idu u osvajanje prema istoku, a da je Srbija bila na putu te politike kao smetnja koju je trebalo ukloniti.

"I onda, po starom pravilu, ako se namjerava uništiti jedan narod, uništi se prvo njegova istorija. Oni /Austrougari i Nijemci/ su skrojili srpsku istoriju tako da ona njima dozvoljava kao moralno pravo da Srbe, ne samo pokore, nego i eliminišu sa tih prostora", istakao je Deretić.

On je istakao da je stvorena šema koja je bila predodređena za eliminaciju Srbije kao države, a čak i Srba kao nezavisnog naroda i njegovog stavljanja u ropski položaj.

S tim ciljem, kako je rekao, na Univerzitetu u Beču stvorena je škola koju su vodili Čeh rođen u Beču Konstantin Jozef Iriček, koji je školovan na jezuitskoj akademiji, i Hrvat Vatroslav Jagić.

"Oni su stvorili jednu istorijsku teoriju koja je lažna, te iškolovali Srbe kao što su Stojan Novaković, Stanoje Stanojević, Vladimir Ćorović i Ilarion Ruvarac. To su ljudi koji su u Srbiji donijeli falsifikovanu istoriju i stvorili ekipe svojih nasljednika", naglasio je Deretić.

On je napomenuo da se Njemačka akademija nauka osamdesetih godina 20. vijeka odrekla te takozvane "nordijske škole" iz 19. vijeka, da ne bi ukazivali na njih "prstom kao na lažove i falsifikatore", ističući da se to još "drži u Beogradu jer se Srpska akademija nauka i umjetnosti /SANU/ te škole nije odrekla, a što je podržano preko Zapada".

"Taman posla da bi oni na Zapadu na svojim univerzitetima počeli da govore da je titula Julija Cezara srpska titula, koju je uzeo iz Aleksandrije, od Kleopatre. Još da priznaju da su od četiri plemena koja su formirala Rim, tri pouzdano bila srpska, ili da priznaju da gotovo cijela Evropa ima srpske toponime. Svi oni su nasljednici srpske kulture", naglasio je Deretić.

On je na predavanju u Narodnom pozorištu Republike Srpske u Banjaluci, kojem je prisustvovao veliki broj, pretežno mladih ljudi, rekao da uz ostale, za svoje teze ima i dokaze genetike.

"Sa pet američkih univerziteta, među kojima `Harvard`, `Berlki`, `Stanford`, su genetikom potvrdili moje teze. Mogu da kažem da sam, nakon pola vijeka borbe za istinu, pobijedio", istakao je Deretić.

On je među primjerima njihovog ispitivanja, koje su radili na lokalitetu Vinče, naveo zaključak prema kojem su Irci bliski rođaci Srbima, odnosno oni su ostatak srpskog ratničkog staleža "geta".

Deretić je naveo da na "portugalskim ozbiljnim sajtovima" piše da su prije rimskog osvajanja tamo živjeli Srbi, da Katalonci govore da su Srbi, da je njemački jezik vještački jezik, a njemački gradovi imaju srpske toponime.

On je dodao da, prema bečko-berlinskoj nametnutoj školi, "Srbi imaju Nemanju i ništa prije", negirajući takvu tezu i idući dalje u prošlost, navodeći da je Asirija ustvari Srbija, da helenistička kultura mnogo ima srpskog, da Aleksandar Makedonski ima srpsko porijeklo.

Deretić je istakao da su njegove teorije, koje su dokazane genetikom, zapisom u kamenu i brojnim drugim istoriografskim navodima, u Srbiji osporavane, ali da niko od istoričara koji zastupaju nametnutu kvaziistoriju nije ni pokušavao da ospori njegove navode.

(Srna)


Bem ti led  trtrr 
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Samouka
PrEkoBrojNa
Samouka


Datum upisa : 24.05.2011

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptySre Mar 26, 2014 8:02 am

Sve i da Srbi ne valjaju ama baš nikome na ovom belom svetu, da je ovo aksiom - ne zanima me. Interesuje me jedino zašto neki Srbi nisu dobri Srbi nekim Srbima. I to što nisu odumrli, izumrli ili se izobičajili oni umovi koji onomad, kad dobismo izborne rezultate, pominju izdajnike i pravoverne. Šta je njih, umne, naučila istorija i zašto su uzalud čitali Rajsov "testament" - a da su ga čitali, ne sumnjam. Nevolja je što ga nisu razumeli, a, na nesreću, ne shvataju bar zašto se kaže da kad se slonovi tuku stradaju miševi.
Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-
Lakota


Datum upisa : 11.07.2013

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptyUto Jun 10, 2014 1:10 pm

Ovako nas vide Rusi
Baš bratski nema šta...

Ovako nas vide Rusi
Copyright
Ovih dana na popularnim ruskim portalima kruži tekst o Srbiji. Odnosno kako Rusi vide prevoz kod nas. I nije baš fino odmah da vam kažemo.

Ok, mi možda imamo gužve i čudne face u busevima, ali makar nemamo stoku koja puca, tuče se, valja u blatu mrtva pijana i sve ostalo po redu što možemo da vidimo svake nedelje iz ove prekrasne zemljice. Pogledajte slike koje su nazvali “Javni prevoz u Srbiji”. photo via

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 26280
Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 26280-1402389737-commuting_in_belgrade_03969_004
Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 26280-1402389737-commuting_in_belgrade_03969_009
Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 26280-1402389791-commuting_in_belgrade_03969_018Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 26280-1402389791-commuting_in_belgrade_03969_019
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptyUto Okt 07, 2014 5:51 pm

"Ima na Balkanu jedna zemlja, koja se graniči sama sa sobom.
Gde žive najlepše žene, a natalitet opada.
Gde nezaposleni najviše rade, gde na najplodnijoj zemlji žive ljudi koji gladuju.
Gde vozovi kasne po redu vožnje.
Gde svi igraju fudbal, a pobeđuju u vaterpolu, košarci, rukometu ili odbojci. Gde svi žure na posao, a niko ne stiže na vreme.
Gde osmočasovno radno vreme traje dvanaest sati.
Gde je zdravstvo besplatno, a lečenje skupo.
Gde su novinari slobodni da napišu šta god im se naredi.
Gde je svetska kriza dobila državljanstvo.
Gde su javne nabavke tajne, a državne tajne javne.
Gde se ratovi nikad ne završavaju.
Gde se istorija ponavlja svaki dan.
Gde su najbogatiji oni koji nikad nisu radili.
Gde je strana valuta uzeta za domaću.
Gde ljudi slave slavu, a psuju Boga.
Gde pametne zbog nerazumevanja proglašavaju ludacima, a ludake sposobnima.
Gde nepismeni pišu istoriju.
Gde su zakoni nezakoniti, a anarhija normalno stanje.
Gde vlast prezire građane kao neželjene svedoke.
Gde se živi od budućnosti, jer na sadašnjost nemaju pravo.
Gde se svako svakome smeška, a niko nikome ne želi dobro.
Gde sudski postupci traju duže od života.
Gde su samo poplave način navodnjavanja zemljišta.
Gde prizivaju diktatora, a demokratiju smatraju porezom na budale.
Gde smatraju da će zemlja više napredovati ako što više nazaduje.
Gde nisi normalan, ako ne poludiš.
Gde živiš samo zato da bi umro, gde je vreme beskonačno, a vlast besmrtna…
SRBIJA!
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Gost
Gost
Anonymous



Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptyPon Jan 19, 2015 10:55 am

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 10698463_599598060139996_7818992804917529480_n
Nazad na vrh Ići dole
podbarac
Lala iz Bosne
Lala iz Bosne
podbarac


Godina : 68
Location : Novi Sad
Humor : Ta dašta
Datum upisa : 30.11.2012

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptySre Jan 21, 2015 8:07 am

Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-
Lakota


Datum upisa : 11.07.2013

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptyPet Jan 23, 2015 3:52 pm

..e ovde od sad stavljam samo price o jednoj drugacijoj Srbiji,za koju se misli da ne postoji..

SRCE POD PRITISKOM: Priča o kravi

Mirjana Bobić-Mojsilović 11. januar 2015.

Zbog te rečenice, zbog ove priče, kao i zbog njenog glasa koji odzvanja poput kristalnih zvončića, čovek može da pomisli kako nije loše, ponekad, živeti ovde. Jer, ima ljudi, a ima i krava.








Svet je otišao dođavola, to je najmanje što se može reći o užasima koji nas obasipaju odasvud - od strave u ulici politike, jeze terorizma, iznenađujuće teze da olovka nije oružje, horora siromaštva, zaprepašćujuće agresije političke korektnosti, porodičnih tragedija i ludila koja nam svakodnevno oduzimaju dah, do uznemirujućih naznaka onoga što bi moglo da se desi. U ovom sveopštem raspirivanju mržnje, rata i osvete, u ovom sistematskom građenju besmisla i potpirivanju očaja, u ovom planetarnom umoru od grozota, pronaći lepu malu priču koja nema nikakve veze sa onim što predstavlja globalnu stvarnost viđenu očima medija, ravno je podvigu.

E, pa, postoji takva priča među nama, i što je najlepše, sami smo je napravili. Jedna siromašna porodica, sa troje dece, iz sela u koje autobus svraća samo dva puta nedeljno, u jednoj potresnoj televizijskoj reportaži, izjavila je da bi sve bilo bolje u njihovim životima, kada bi, nekako, ako bi ikako bilo moguće, imali samo jednu kravu, jer bi onda deca imala mleko, i sir i kajmak, i ne bi bili gladni.

Bez ikakve institucije, fonda i organizacije, bez ikakve medijske pompe, grupa anonimnih ljudi pokrenula je na društvenim mrežama akciju da se deci kupi krava. Objavljen je račun oca porodice, i ljudi su davali koliko su mogli, neki i po 500 dinara. I, pre Nove godine krava, kojoj su deca dala ime Cvetanka, stigla je u njihovo dvorište. Uz kravu, preostalo je novca, pa su kupili i veprića i krmačicu. Deca su ih nazvala Flekica i Beli. Nekoliko dana kasnije jedan čovek iz Austrije poslao je takođe novac, i iz Užica je deci stigla još jedna krava. Sa dve krave i dva praseta, ta porodica je dobila razlog da se osmehne životu. U novoj reportaži o njima, i kravama i prasićima, emitovanoj pre nekoliko dana, majka porodice je izjavila da ako bude sreće i jedna od krava im oteli žensko tele, da će ga rado pokloniti nekoj drugoj porodici koja nema od čega da živi.

Zbog te rečenice, zbog ove priče, kao i zbog njenog glasa koji odzvanja poput kristalnih zvončića, čovek može da pomisli kako nije loše, ponekad, živeti ovde. Jer, ima ljudi, a ima i krava.

Ova priča je priča o Srbiji, o onoj boljoj Srbiji za koju ponekad pomislimo da je nema, da je nestala, da je prebijena, ogorčena i posustala, da je izmanipulisana i obesmišljena, odustala usled svih onih užasavajućih vesti o lopovlucima, malverzacijama, pokradenim dobrotvornim akcijama, o filantropiji koja voli da se slika za udarne vesti, ovo je priča o onoj Srbiji za koju pomislimo da je uzmakla pred bezobzirnošću propagandnog milosrđa koje je postalo drugo ime za ribarenje ljudskih duša.

U ovoj priči postoji još jedan mali detalj, koji je fascinantan: majka ove porodice je dva puta nedeljno javljala organizatoru akcije koliko je novca uplaćeno na račun - do u dinar. Bez ikakvog lukavstva, odugovlačenja, čekanja da se prikupi što više novca, bez ikakve kalkulacije, a da joj to niko nije tražio, ta majka je ispostavljala izveštaj - za pola krave, za dve trećine, i onda za sve ostalo. Čak je javila i da su prasići dva puta jeli onog dana kad su stigli.

Cvetanka, Flekica i Beli, kao i Šara koja je posle stigla, to je Srbija istinitija i lepša od svake Prve i Druge i Treće Srbije, to je Srbija u kojoj nema pretnji, ni moranja, ni koristoljublja, ni kalkulacije, ni grandioznosti, ni političkih poena, nego samo običnog golog života, koji je flekav, i beli, i šaren i ponekad cvetan. To je ona tiha, normalna, obična Srbija koja nije izgubila ono malo duše, i koja razume da svi mi ponekad i u ponečemu, možemo biti očajni i sami, poput ove porodice iz planinskog sela kod Ivanjice, u koje autobus svraća samo dva puta nedeljno, kad nema smetova.

Između svih onih grandioznih tema koje zauzimaju sve prostore duha, između grmljavine u političkim govorima, pretećih vesti i pažljivog pakovanja lokalne i globalne filantropije, ovo troje dece i njihove krave koje su stigle pred Novu godinu, izborilo se za majušni trenutak u kome smo mogli da vidimo da Srbija, kad se pogleda u ogledalo, ponekad ima obraz jednostavan i čist, poput mleka.

Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-
Lakota


Datum upisa : 11.07.2013

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptySub Jan 24, 2015 10:44 am

Niški srednjoškolci mame osmehe najmlađim pacijentima
Autor J. Canić Izvor Južne vesti | NIŠ

Mnogi od volontera su zavoleli medicinu i razmišljaju o tome da postanu lekari
Za razliku od većine svojih vršnjaka koji vikendom odmaraju, gledaju TV, uče ili igraju igrice, tridesetak srednjoškolaca svake subote ,“naoružani” dobrim raspoloženjem i humanošću, volontiraju u niškoj Dečijoj klinici.

Više od godinu dana subotom, a od skora i nedeljom, oni su u Klinici sa jednim zadatkom - da pacijentima bar na tren ulepšaju boravak u bolnici. Poput pravih lekara, obučeni u bele mantile, ovi srednjoškolci posvećuju pažnju svakom detetu, planiraju “terapiju” i prate napredak svakog pacijenta.

Lekari decu leče medicinom, a mi lečimo duh tih mališana. Oni su da daju terapiju, a mi da izmamimo mališanima osmeh. Nek istraživanja i pokazuju da se uz osmeh pacijent brže oporavi - poručuju ovi volonteri.
Kako objašnjava niški gimnazijalac Dimitrije Stojanović, koji je i došao na ideju da okupi ovu ekipu humanih ljudi, volonteri za najmlađe pacijente pripremaju tri vrste radionica. Za mališane koji su na Klinici kraći period organizuju društvene i kreativne radionice, dok sa decom koja dugo borave na nekom odeljenju rade na propuštenom gradivu u školi i edukaciji uopšte.



Pravimo sa decom, na primer, novogodišnje ukrase od testa, organizujemo karaoke, takmičenje „Ja imam talenat“ i na taj način im pomažemo da im vreme brže prođe, da se zabave i bar na trenutak zaborave da se u bolnici - objašnjava Dimitrije.
Kaže da na Dečijoj klinici nekad provedu i puno radno vreme, ali nikome od njih to nije problem ili teret. Tamo su, ističe, dok god su potrebni deci, ali i zaposlenima.

Ne vidim zašto bi ikome bio problem da izvoji nekoliko sati vikendom da uradi nešto lepo i humano. To vreme bih verovatno proveo ispred kompjutera ili televizora, ali mislim da je mnogo bolje da odem u Kliniku i pomognem nekome - kaže Dušan Anđelković, jedan od “Volontera Dečije klinike”.
I dok ih neki vršnjaci podržavaju, nekima i dalje nije jasno „zašto bi radili nešto za šta nisu plaćeni“.

Kada uđem u Dečiju kliniku i vidim njihove osmehe time sam plaćen. Osmeh koji izmamim kod nekog pacijenta nema cenu - sa osmehom priča Dimitrije Stojanović.
Priznaje da treba biti mentalno jak da se izdrži emotivni pritisak, jer nije lako gledati bolesne mališane i decu koja se bore za život, ali ističe da im njihova “energija daje snagu”. Objašnjava i da se volonteri svake nedelje rotiraju sa jednog odeljenja na drugo kako se ne bi previše emotivno vezali za pacijenta.
Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Niski-srednjoskolci-mame-osmehe-najmladjim-pacijentima.sr

volonteri-decije-klinike2
Grupa “Volonteri Dečije klinike” postoji od novembra 2013. godine i dok njih tridesetoro aktivno volontira u Klinici, oko 100 srednjoškolaca radi na pripremi i osmišljavanju radionica. Neki od ovih humanih srednjoškolaca već ozbiljno razmišljaju da upišu Medicinski fakultet, ima i onih koji bi želeli da budu psiholozi i pedagozi, dok su među njima i oni koji naprosto žele da pomognu i učine dobro delo.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptySub Jan 24, 2015 12:27 pm

Ma koliko to ne želeli ,i ranije i sada ,postoji "normalna" ,intelektualna Srbija ,koja želi da budemo deo sveta i ona druga , "nacionalno /klerikalna" koja živi u srednjem veku i bila bi najsrećnija da je oko naše granice bodljikava žica .
Kako inače objasniti ,da je kragujevačka gimnazija ,koja je uvela turski jezik kao fakultativan (dakle ,neobavezan ,a ceo program je besplatan po polaznike ,deo kulturne razmene ) izložena peticijama i najcrnjim kletvama po društvenim mrežama (nije teško pogoditi od koga )
Najblaža primedba je recimo "Srpska deca uče jezik svojih vekovnih dušmana ,izdaja ....bla bla...zabraniti "

(usput ....srpska deca traže mesto više na tom kursu ,kapaciteti su se popunili u sekundi a nije nikakva novost u Srbiji postojanje takvih kurseva koji po brojnosti polaznika turski stavljaju odmah iza italijasnkog i španskog u školama jezika  ) 

Po toj logici ,hajde da zabranimo nemački i italijanski ,jer je to jezik okupatora iz II svetskog rata ,ili engleski -jer je to jezik "NATO zlikovaca" ?
Pobogu ....turski jezik govori preko 60 miliona ljudi !
A ti premudri zaštitnici nacije ,istoričari i etnografi ,izgleda da nisu nikada čuli ,za onu latinsku ,a toliko prihvaćenu i dokazanu poslovicu ,da se smatra "srpskom" ,jer se puno puta mogla čuti i iz Dositejevih ili usta Vuka Karadžića :

Quot linguas calles, tot homines vales.



 Koliko jezika znaš, toliko ljudi vrediš.










Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptySub Jan 24, 2015 12:32 pm

Lakota ::
Niški srednjoškolci mame osmehe najmlađim pacijentima
Autor J. Canić Izvor Južne vesti | NIŠ

Mnogi od volontera su zavoleli medicinu i razmišljaju o tome da postanu lekari
Za razliku od većine svojih vršnjaka koji vikendom odmaraju, gledaju TV, uče ili igraju igrice, tridesetak srednjoškolaca svake subote ,“naoružani” dobrim raspoloženjem i humanošću, volontiraju u niškoj Dečijoj klinici.

Više od godinu dana subotom, a od skora i nedeljom, oni su u Klinici sa jednim zadatkom - da pacijentima bar na tren ulepšaju boravak u bolnici. Poput pravih lekara, obučeni u bele mantile, ovi srednjoškolci posvećuju pažnju svakom detetu, planiraju “terapiju” i prate napredak svakog pacijenta.

Lekari decu leče medicinom, a mi lečimo duh tih mališana. Oni su da daju terapiju, a mi da izmamimo mališanima osmeh. Nek istraživanja i pokazuju da se uz osmeh pacijent brže oporavi - poručuju ovi volonteri.
Kako objašnjava niški gimnazijalac Dimitrije Stojanović, koji je i došao na ideju da okupi ovu ekipu humanih ljudi, volonteri za najmlađe pacijente pripremaju tri vrste radionica. Za mališane koji su na Klinici kraći period organizuju društvene i kreativne radionice, dok sa decom koja dugo borave na nekom odeljenju rade na propuštenom gradivu u školi i edukaciji uopšte.



Pravimo sa decom, na primer, novogodišnje ukrase od testa, organizujemo karaoke, takmičenje „Ja imam talenat“ i na taj način im pomažemo da im vreme brže prođe, da se zabave i bar na trenutak zaborave da se u bolnici  - objašnjava Dimitrije.
Kaže da na Dečijoj klinici nekad provedu i puno radno vreme, ali nikome od njih to nije problem ili teret. Tamo su, ističe, dok god su potrebni deci, ali i zaposlenima.

Ne vidim zašto bi ikome bio problem da izvoji nekoliko sati vikendom da uradi nešto lepo i humano. To vreme bih verovatno proveo ispred kompjutera ili televizora, ali mislim da je mnogo bolje da odem u Kliniku i pomognem nekome - kaže  Dušan Anđelković, jedan od “Volontera Dečije klinike”.
I dok ih neki vršnjaci podržavaju, nekima i dalje nije jasno „zašto bi radili nešto za šta nisu plaćeni“.

Kada uđem u Dečiju kliniku i vidim njihove osmehe time sam plaćen. Osmeh koji izmamim kod nekog pacijenta nema cenu - sa osmehom priča Dimitrije Stojanović.
Priznaje da treba biti mentalno jak da se izdrži emotivni pritisak, jer nije lako gledati bolesne mališane i decu koja se bore za život, ali ističe da im njihova “energija daje snagu”. Objašnjava i da se volonteri svake nedelje rotiraju sa jednog odeljenja na drugo kako se ne bi previše emotivno vezali za pacijenta.
Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Niski-srednjoskolci-mame-osmehe-najmladjim-pacijentima.sr

volonteri-decije-klinike2
Grupa “Volonteri Dečije klinike” postoji od novembra 2013. godine i dok njih tridesetoro aktivno volontira u Klinici, oko 100 srednjoškolaca radi na pripremi i osmišljavanju radionica. Neki od ovih humanih srednjoškolaca već ozbiljno razmišljaju da upišu Medicinski fakultet, ima i onih koji bi želeli da budu psiholozi i pedagozi, dok su među njima i oni koji naprosto žele da pomognu i učine dobro delo.


Ovo je divno....konacno i nesto lijepo da procitam na ovom nasem forumu....optimizam i zelja da se pomogne....hvala ti za ovaj post Laki.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Lakota
- slučajna prolaznica-
Lakota


Datum upisa : 11.07.2013

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptyUto Jan 27, 2015 8:11 am

..optimizam,zelja i hrabrost krasi i ove mlade ljude..

TROJKE NA 36 RATA Digli kredit da bi dobili tri bebe

Danijela Nišavić | 26. 01. 2015. - 22:00h izmena vesti 07:11h | Komentara: 304
Vremena za čekanje nije bilo. Podigli smo kredit i ušli u postupak vantelesne oplodnje. Otplatili smo deset rata, imamo još 26, ali sad imamo ćerke Helenu, Saru i Danicu.
Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 565222_bebe-04_ff


Sada srećnije porodice u Pukovcu nema
To je siže životne priče Marije i Miroslava Petrovića iz Pukovca u opštini Doljevac. Postupak vantelesne oplodnje je uspeo iz prvog pokušaja, a i da nije, odlučno kaže, ona i Miroslav pokušali bi ponovo. I zadužili bi se opet. Iako joj je plata 30.000 dinara, a suprug, moler, nema stalni posao.

- Posle pet godina borbe da budeš roditelj, nema odustajanja, čak i kad je vantelesna jedino rešenje, a nemaš novca da je platiš. Mislili smo da ćemo uspeti da uđemo u postupak koji plaća država, ali konkurs za privatne ordinacije nije bio raspisan, a lečenje sam već počela u Leskovcu, kod dr Miodraga Stojkovića - priča Marija.


Puno novca su izdvojili za analize i nije se moglo nazad. Četiri puta Marija je odlazila u Niš, gde je dobila identičan odgovor - čeka se raspisivanje konkursa. Kada je već trebalo da uđe u postupak, jer su joj u međuvremenu zamrzli jajne ćelije, saznaje da su već neke žene otišle u Beograd, na državnu kliniku, a da za privatne ne postoji mogućnost da se obavi postupak o trošku države.

- Nije bilo druge, otišli smo u banku 4. marta i podneli zahtev za kredit. Za vantelesnu nam je bilo neophodno 345.000 dinara, već smo dali 23.000 za zamrzavanje jajnih ćelija i skoro 100.000 za terapije i analize. Ali pošto mi je plata 30.000 dinara, nisam mogla da podignem celu sumu, već 280.000 dinara. Srećom pa nam je drug pozajmio deo novca - priča Marija.

Procedura je bila brza, podigli su namenski kredit sa fiksnom dinarskom kamatnom stopom od 17 odsto na tri godine otplate. Do sada su 100.000 dinara vratili. Samo za kamatu daće 83.000 dinara.

Novac nije prepreka
Marija radi za 30.000 dinara, a ratu kredita plaća 10.083 dinara. Miroslav je moler, bez stalnog zaposlenja. Prijatelj im je dodao novac, kredit nije pokrio sve troškove
- I tako pravo iz banke u bolnicu. Sa velikom nadom, sa velikom verom da ću da budem mama, ubeđena da će sve da uspe, ušla sam u postupak 17. aprila - kaže Marija.

Najteže su bile dve nedelje neizvesnosti, ali kada je saznala da su uspeli i da je u drugom stanju, sreća neizmerna. I onda još jedna radost - tri embriona su se primila. I tako su se 17. novembra 2014, posle 33 nedelje koliko su bile u maminom stomaku, u Beogradu rodile Helena (2.100 grama), Sara (1.300 grama) i Danica (1.150 grama).

Helena je sa roditeljima za nedelju dana izašla iz bolnice, sada ima četiri kilograma. Pre neki dan, sa po kilogramom više, iz Instituta za neonatologiju izašle su i Sara i Danica. Porodica Petrović sada broji pet članova, a u Pukovcu nema srećnije.
Nazad na vrh Ići dole
dusicaa
الحالم الأبدي
dusicaa


Location : Tamo gde Dunav ljubi nebo :)
Datum upisa : 02.12.2012

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptyUto Jan 27, 2015 12:10 pm

Divno!
Samo se pitam, da li bi propala banka od koje su podigli kredit, da im bar ukine kamatu ?
A bio bi i lep, ljudski gest!
Samo, nema ljudskosti, kad su banke u pitanju.
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptySub Feb 07, 2015 12:37 pm

Srpsko pravosuđe
7. Februar 2015 um 12:16

Kada te probudi zvono u pola 5 ujutro, i istovremeno čuješ zvuk motorole iz automobila parkiranog ispred zgrade (a lako ti je da čuješ, jer je tišina i živiš u prizemlju), onda se ne nadaj ničemu dobrom. Badava je mene policajac, uručujući mi poziv da se tog jutra u 10 h javim u policijsku stanicu u Batajnici, uveravao da se radi o rutinskom prikupljanju informacija. Takvi se pozivi ne donose noću, kada se ide na to da će se pozvani uhvatiti na spavanju. Kako god, budući da sam znao da sam čist pred zakonom, mirno sam otišao u rečeno vreme. Nisam znao da otvarajući vrata kancelarije kriminalističkih inspektora otvaram zapravo vrata pakla.


Rutinsko pozdravljanje, kako si, dobro sam, kako ste vi, dobro smo mi, sedi, zapali...


- Znaš li zašto smo te pozvali?


Budući da je u tom periodu bila u toku hajka na dilere droge, pretpostavio sam da taj poziv može da ima veze sa time, jer je slepo crevo od moje ulice bilo jedna od omiljenih lokacija za kupoprodajne aktivnosti tog tipa.


- Ne znam, pretpostavljam, ali da ne bih ja mnogo pametovao vi ćete mi svakako reći.


I onda priča kreće...


- Znaš li gde je menjačnica ta i ta?

- Znam.

- Jesi li odlazio nekada tamo?

- Naravno da jesam, najbliža mi je kući.

- I jesi li menjao pare nekada tamo?

- (Ne, išao sam da stavim trajnu) Jesam.

- Koje iznose?

- Ne znam... 10, 20, 50 evra... možda nekad 100. Ne sećam se.

- Hajde razmisli još malo, pa nam onda reci.

- Nemam šta da razmišljam, znam da krupnije nisam, a sitnije vas verovatno ne zanima.


I onda kreće priča, koja će radi dužine biti prepričana. Ja sam jednog dana (nedelju dana pre informativnog razgovora) navodno došao u pominjanu menjačnicu, i promenio sam u dinare iznos od 110 evra. Ne 100, već baš 110. Onda sam se, budući da je u menjačnici bila gužva (a ne znam da li je u nju ulazilo tri osobe za ceo dan, otvorena je u mrtvom tržnom centru), šetkao jedno pola sata, i čekao da se gužva raščisti. Pa sam došao i tražio od vlasnice (koja je i radnica) da mi ukrupni 500 evra, tako što ću joj ja dati sitne apoene, a ona meni jednu novčanicu od 500. I onda sam, a sve po njenoj priči, ja njoj dao 200 evra u sitnim apoenima, pa je ona meni dala 500, i umesto da ja njoj dam još 300 ja sam se okrenuo i pobegao. Ona me je jurila, ali nije mogla da me stigne, ja sam utrčao u kola i zbrisao. Ništa to ne bi bilo čudno da ja nisam gabaritan ovako kako jesam, i da ja ni kornjači ne bih mogao da pobegnem. Ali eto, priča se ispričala, i policajci su od mene očekivali da ja to lepo priznam, budući da oni već sve znaju, i da tako olakšam sebi poziciju. Usledilo je nekoliko mojih pitanja u seriji.


- Postoje li svedoci za takvo šta? I postoji li snimak sa kamere, koju je svaki ovlašćeni menjač dužan da ima? I ključno pitanje, postoje li moji otisci prstiju na tih 200 evra koje sam joj navodno dao? I znate li da ja nemam kola?


U tom periodu zaista nisam imao automobil.


- Nemoj ti da brineš o tehničkim detaljima postupka, nego ti nama lepo priznaj, pa da ideš kući, da se ne zajebavamo.

- Niti sam tog dana bio u menjačnici, niti sam ikada u životu u bilo kojoj menjačnici hteo da ukrupnim 500 evra. Mogu li sad da idem kući?

- Ma kakvoj kući, sada ćemo mi nju pozvati da obavimo prepoznavanje. (Greška, preskupo plaćena)


Izveden sam poput kakvog kriminalca u dežuranu, dok je gospođa vlasnica uvedena u kancelariju, a onda sam izašao (naravno u pratnji policajca) na ulicu, da bi me oštećena pogledala kroz prozor. Kada sam se vratio u kancelariju, ona je već otišla, a meni je inspektor rekao (i sada citiram):


- E sad si najebao! Ona te je prepoznala, ti si taj.


Spakovasmo se čas posla, te pođosmo put stanice policije u Zemunu, da obavimo i formalno prepoznavanje, u prisustvu tužioca. Ostavljen sam da čekam u hodniku, sa sve mobilnim telefonom, pa sam iskoristio priliku da pozovem tadašnju partnerku i da joj kažem da zove svoju drugaricu, koja je sudija, da mi angažuje nekog branioca, jer su se stvari otrgle kontroli. Dok sam pričao telefonom, kroz hodnik je prošla gospođa menjač deviza, i to je bio već drugi put da me vidi pre postupka prepoznavanja, što je školski primer sugerisanja oštećenom. Kada su nas poređali u prostoriji za prepoznavanje nisam znao da li da se smejem ili da plačem od muke. Prvi do mene bio je inspektor koji je radio "moj slučaj". Pored mene momak u policijskim pantalonama i crnoj majici, ni približno nalik meni fizički, pored njega Ciga koji čisti na Zemunskoj pijaci (valjda), i pored njega prosedi i oniži policijski službenik (u civilu) pred penzijom. Dok dlanom o dlan, raziđosmo se, inspektori me vratiše u Batajnicu kolima i posavetovaše da ni pod tačkom razno ne odlazim više u tu menjačnicu, da me ne bi teretili i zastrašivanje oštećenog.


Prošlo je neko vreme, gotovo da sam i zaboravio na budalaštinu (jer cela priča jeste čista budalaština), kad mi stiže poziv od javnog tužioca, da se javim radi davanja izjave a u vezi sa krivičnom prijavom koju je podnela policija. Odem, čiste duše i savesti, ispričam tužiocu sve čega sam mogao da se setim, navedem da tokom celog avgusta nisam kročio nogom u tu menjačnicu, naglasim da je idiotski pomisliti da smo razmenjivali novčanice kao na pijaci, jer menjačnica ima staklo od pulta do plafona, i metalni "tanjir" kroz koji se obavljaju transakcije. Stranka spusti novac u taj tanjir, radnik menjačnice ga okrene, prebroji, proveri da li su sve novčanice ispravne, i tek onda - uz obavezan fiskalni račun - u tanjir spusti odgovarajući iznos novca i zarotira ga tako da stranka može da ga uzme. Obavismo i to davanje izjave, ja potpisah zapisnik i pođoh kući, a tužilac pođe istim hodnikom sporadi sebe. Budući da je mlad, mlađi od mene, iskoristih da ga "ispipam" i da saznam šta on misli o svemu.


- Vidiš li ti ove budalaštine?

- Vidim da te neko namešta, i to prilično nevešto, ali ja imam elemenata da dignem optužnicu, i to ću i uraditi. I savetujem ti da se više nigde ne pojavljuješ bez branioca.


Baš me je utešio! Skratiću priču koliko god je moguće. Nakon nekoliko ročišta, u kojima je sudija za 180 stepeni promenio svoj stav prema meni (na početku sam mu se prosto gadio, kao neko ko se drznuo da "uradi" finu i smernu gospođu, a na kraju mi nije bio potreban branilac, sve je obavljao sudija), ja nisam oslobođen. Sudija je vrlo sugestivno predložio (čitaj: naredio) tužiocu da odustane od daljeg gonjenja, jer je policija napravila proceduralnu grešku i obavila prepoznavanje dva puta, prvi put bez prisustva dežurnog tužioca. Cela moja odbrana zasnivala se na svedočenju ljudi da ja nisam mogao da budem u pomenuto vreme u spornoj menjačnici, te da tako i nisam mogao da počinim delo koje mi se stavlja na teret, ali i to bi verovatno bilo uzaludno da policija nije napravila tu grešku u proceduri. Raspitujući se kasnije, saznao sam da su vlasnica menjačnice i jedan od inspektora koji su vodili slučaj u seksualnoj vezi, kao i da je njoj neka od Dinkićevih policija (finansijska, poreska, ne znam ni ja koja) našla neki manjak od 300 evra, te da joj je menjačnica bila zapečaćena nedelju dana. Pretpostavljam, sa vrlo velikom verovatnoćom, da je ljubavnik posavetovao da podnese prijavu protiv nekoga da je prevario za baš toliko novca, i da će tako opravdati manjak, a dok se sve to dokaže ona može neometano da radi. Pretpostavljam, takođe, budući da je reč o iskusnim inspektorima sa 20 godina radnog staža, da je proceduralna greška napravljena namerno, da ne bih na kraju zaglavio u zatvoru.


Godinu i po dana strepnje, užasnog osećaja da moraš da se braniš (po cenu da uđeš u krivokletstvo i lažno svedočenje) za nešto što ni u ludilu nisi počinio, i za nešto za šta i malo dete vidi da je nameštaljka, a sve vreme ti nad glavom visi zatvorska kazna. I na kraju se to završi tako što ne dobiješ papir da nisi kriv, već samo rešenje da tužilac odustaje od daljeg gonjenja. Nikakva mi uteha nije što je menjačnica zatvorena (čujem da je sada otvorena na drugoj lokaciji), niti mi je uteha to što eto ipak nisam zaglavio u zatvoru. Uteha bi trebalo da mi bude sudska presuda u moju korist, da bih mogao da tužim i vlasnicu menjačnice i policajca koji joj je bio saučesnik, i da ih ojadim za debele novce na račun pretrpljene nematerijalne štete. Nisam je ja terao da na sudu izjavi (i da je sudija priupita da li ostaje pri svom): "Onda sam ja pozvala ove moje policajce iz Batajnice, pa su oni odmah došli, zvala sam ih na mobilni.". To direktno ukazuje na spregu sa nekim ko bi trebalo da bude odgovoran za zaštitu zakona i pravnog sistema. Od svega toga sam morao da odustanem, jer nemam valjan pravni argument da krenem sa kontratužbom. Poznajući, uostalom, stanje u pravosuđu u Srbiji, osedeo bih uveliko čekajući da se taj spor završi, a ishod je krajnje neizvestan.


---


Ova priča datira iz perioda pre desetak godina, ali se stvari ni po čemu nisu promenile. I podelio sam je sa ljudima da bi znali šta sve može da ih snađe, čak i kada su stoprocentno sigurni da se nisu ogrešili ni o jedan zakon. Slobodno je šerujte, i ovo je Srbija, sa svojim "reformisanim" pravosuđem.





Peđa Đurović-Cyber


Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Gost
Gost
Anonymous



Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptyPon Feb 09, 2015 11:18 am

Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-
Lakota


Datum upisa : 11.07.2013

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptyUto Feb 17, 2015 10:04 am

Нова дечија лекција хуманости
Ученици ОШ „Бубањски хероји” из Ниша сами сe организовали прикупили новац за набавку вредног инструмента свом школском другу заљубљеном у музику и трубу
Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Nis,-Martin2-(2)a

(Фото Т. То­до­ро­вић)
Ниш – Ученички парламент Основне школе „Бубањски хероји” у Нишу завредео је на почетку ове године највећа признања и похвале. Ова организација ђака, основана пре нешто мање од пола деценије и потпомогнута у раду од наставника ове образовне установе, већ је у неколико наврата у претходном периоду знала да покаже колико су деца хумана. Помагала је сиромашне ученике и то на веома оригиналан начин: најпре је за лечење и операцију срца дечаку чији брат похађа ову школу прикупљено довољно новца за одлазак у Лондон, а потом су од скупљених пара купили много тога од неопходног намештаја за школског друга и његову породицу, која је у омаленој кући живела у врло тешким условима...

Овог фебруара Ученички парламент ОШ „Бубањски хероји” још једном се показао на делу. Одлучили су ђаци ове школе да свом другу Мартину Митровићу, ученику трећег разреда, малишану од само десет година и заљубљенику у музику, купе скупоцен и вредан нови инструмент.

Мартин Митровић, испричали су нам његови вршњаци, живи сам с оцем. Одличан је ђак и, иако има само десет година, већ дуго пева – члан је Црквеног дечијег хора „Бранко” и ученичког хора своје школе. Пре две и по године Мартин је уписао паралелно и нижу музичку школу и, за разлику од својих вршњака који су се одлучили за учење свирања на клавиру, виолини или гитари, одабрао је трубу. Како сам каже, заљубљеник је у звук трубе.

И био је Мартин редован на часовима у нижој музичкој школи и вежбао је свирање на труби. Али… Могао је на инструменту да свира само док је у школи, на настави.

За вежбање ван школе и код куће није имао инструмент и решио је, иако тешка срца, да одустане.

За његову одлуку да прекине похађање ниже музичке школе и учење свирања на труби сазнали су другарице и другови и основној школи у којој је без икаквих дилема љубимац свих и решили су да му помогну.

Мали Мартин није могао да верује када му је на пригодној свечаности ових дана уручена нова труба, коју му је купила организација његових школских другарица и другова. Засијале су његове очи, заискрила и суза, али уздржао се и онда насмејао. Тај његов искрен и широк осмехе био је Мартинов одговор, његово „хвала” другарима из одељења и школе. И наставницима, свакако. Скупио је снаге и проговорио обећавши да ће постати мајстор на овом инструменту.

Поступак малишана из ове нишке школе око прикупљања новца за куповину инструмента за Мартина Митровића, њиховог другара, без икакве сумње још једна је дечија лекција одраслима. И они су се радовали с њим и као да су хтели да кажу: „Ето, све се може када се хоће”.

А цела прича има и свој веома леп додатак – колико девојчице и дечаци чланови Ученичког парламента у овој, вероватно и у свим другим школским установама, имају велико срце и широка схватања говори и то да су током последње хуманитарне акције прикупили више новца него што је коштала труба за Мартина. И одмах су одлучили да се вишак пара утроши за побољшање услова рада предшколске групе у њиховој ОШ „Бубањски хероји” – купили су теписоне и итисоне и прекрили подове просторија својих будућих другара у школи.

Тома Тодоровић
објављено: 17.02.2015.
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptyUto Feb 17, 2015 10:29 am

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 11000594_10203516090651142_2871516931575754579_n
Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-
Lakota


Datum upisa : 11.07.2013

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptySub Mar 07, 2015 5:08 pm

..ja nastavljam sa lepim gestovima..


"Kilometar kose" za decu obolelu od raka

PETAK, 06. MAR 2015, 19:30 -> 20:47Rts
Grupa mladih dramskih umetnika pokrenula humanitarnu akciju "Kilometar kose" kojom želi da pomogne bolesnoj deci i ulepša im život. Ovoga puta ne skuplja se novac i učesnici nisu velike kompanije, već frizerski saloni i dugokosi gradjani.
Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Sisanje-4



Dame koje ovih dana, uglavnom anonimno, daruju svoju kosu imaju motiv da promene život drugima. Od njihove kose će se praviti perike za decu obolelu od raka.

Pripremila Ivana Miljković

"Mislim da je ovo jedna fantastična i humana akcija. Ovo je najmanje što možemo da uradimo za decu u našem okruženju", kaže Anica Rimac.

Najmlađe donatorke su petogodišnjakinje – Ana i Hana. U akciji za sada učestvuje više od 30 salona u Srbiji. Šišanje je besplatno, ali postoje uslovi koji moraju da se ispoštuju.

"Kosa mora da bude prirodna, ili eventualno blago farbana u neki prirodni ton. Kosa ne sme da bude blajhana, ili veoma oštećena. Važno je da dužina pramena tj. repa bude nekih 15 centimetara", kaže Mirela Gnjatić iz frizerskog salona "Cvrle".

Ideju za kampanju, mladi umetnici su našli u primerima dobre svetske prakse.

Inicijator akcije "Kilometar kose" Marko Pantelić kaže da je ta kampanja kod nas napravila jedan potpuni socijalni pokret. Dodaje da je za dve nedelje više od 7.000 ljudi "lajkovalo" njihovu stranicu na Fejsbuku.

"Jako smo zadovoljni odzivom. Pedeset hiljada ljudi je podelilo naše statuse na Fejsbuku. Mnogi su zainteresovani za akciju, dobijamo preko 50 poruka dnevno u inboks", priča Marko.

U Srbiji svake godine od karcinoma oboli više od 300 dece. Svaka pomoć im je dobrodošla. Nacionalnom udruženju roditelja dece obolele od raka već je stiglo pet metara kose iz Novog Sada.

Todor Mančić iz ovog udruženja priča kako se on šišao kada se njegovo dete lečilo od raka, da bi izgledali isto.

"Devojkama i dečacima u adolescentskom periodu veoma je neprijatno kada im opada kosa. Ova kampanja je jedna simbolična kampanja – kosa je simbol rasta i ponovnog života kod te dece", naglašava Todor.

Perike za mališane praviće vlasuljari Narodnog pozorišta. Kada uspešno završe kampanju posvećenu deci, plan inicijatora je da sledeću posvete ženama obolelim od raka dojke, materice i jajnika.
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptySub Mar 07, 2015 5:33 pm

Ovo je divna akcija,kunem se da sam u Srbiji,da bih se osisala u to ime.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Lakota
- slučajna prolaznica-
Lakota


Datum upisa : 11.07.2013

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptyNed Mar 29, 2015 4:23 pm

..jos jedna divna prica,za one koji misle da smo svi izgubili dusu,osecanja..malo je dugacka,ali bih je kopirala samo da umem sa laptopom,zato evo linka..nadam se da ce neko i procitati..
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/546371/Azilant-iz-Iraka-ostavio-dete-u-Srbiji-Ako-prezivi--cuvaj-mi-ga-ako-umre-sahrani-ga
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptyNed Mar 29, 2015 4:30 pm

Ovo sam procitala davno i prica je zaista dirljiva....pa Srbi su se pokazali posebno u maju,kad je trebalo pomagati i komsijama....pomagali su i ovi ljudi iz vana,zaista nesebicno....mene i iritira sto se uvijek samo pise negativna ...ona tamna strana medalje...ako je nesto lijepo,e onda je to Djokovic....pa ima i obicnih smrtnika koji vrijede u toj Srbiji.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptyNed Mar 29, 2015 4:36 pm

Astra ::
Ovo sam procitala davno i prica je zaista dirljiva....pa Srbi su se pokazali posebno u maju,kad je trebalo pomagati i komsijama....pomagali su i ovi ljudi iz vana,zaista nesebicno....mene i iritira sto se uvijek samo pise negativna ...ona tamna strana medalje...ako je nesto lijepo,e onda je to Djokovic....pa ima i obicnih smrtnika koji vrijede u toj Srbiji.
Žalosno je što pojedinci pokušavaju da ocrne državu u kojoj žive.
Uglavnom pišu ono loše,a ovo što je lepo i pozitivno kao ovaj tekst retko se objavi.










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Lakota
- slučajna prolaznica-
Lakota


Datum upisa : 11.07.2013

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptyNed Mar 29, 2015 4:48 pm

Ne znam..danas su preneli da je otac dosao po malog.. ne znam
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptyPon Mar 30, 2015 1:06 am

Lakota ::
Ne znam..danas  su preneli  da je otac dosao  po malog.. ne znam
Nek je dete živo i zdravo.Ipak mu je mesto uz roditelje.
Ovi ljudi su predivni koju su ga spasili.
Znali su koliko čitam da će otac doći jednog dana po njega.Teško je kad se vežeš uz nekoga,ali nadam se da će ga porodica iz Srbije imati prilike viđati:)










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptySub Apr 11, 2015 10:16 pm

Ne znam da li će nas Evropa primiti, ali Afrika nas je već stavila na listu čekanja.

Godišnjica Kosovske bitke biće proslavljena čim se bitka završi.

Rad je stvorio čoveka, a čovek - Praznik rada.

Rekli smo istorijsko NE. Možda bismo rekli još nešto da smo znali strane jezike.

Vešt komunista od dva crvena kartona napravi partijsku knjižicu.

Poklanjaju nam kamile. Valjda zato što je veliki vođa iza sebe ostavio pustinju.

Mi smo mala i siromašna zemlja: nama su i kraljevi na privremenom radu u inostranstvu.

Primiće nas na Evropsko tržište čim popravimo kantar.

U odnosu na međuljudske odnose, hrana nam i nije mnogo zatrovana.

Dok su ostali pratili modne trendove, mi smo decenijama nosili jedno te isto - štafetu.

Da je živ, Dostojevski bi se opredelio za malu privredu: otvorio bi fabriku - idiota.

Otkako gladuju, Srbi su siti svega.

Ovoliki neuspesi. Pa, to još nikome nije uspelo!

Ono što nam nisu mogli Hitler i Staljin, postigli smo sami.

Više se ne smatram Srbinom. A ni manje.

Bliski istok nam je, na žalost, sve bliži.

Srbi žele da žive u jednoj državi. Švedskoj, recimo.

Razvili smo jedra. Još samo da nabavimo brod i more.

U početku beše Tito, a na kraju - Titanik.

Naša zemlja sve više liči na zajednicu. Prvobitnu.

Gledam šta se radi oko mene. Ništa se ne radi.

Evropo, ne možeš ti toliko da se ujediniš koliko mi možemo da se razjedinimo.

Bili smo zemlja čuda: sad smo čudo.

U pravu ste, mada bi logičnije bilo da ste u zatvoru.

Nije tragično što smo u blatu do guše, već što smo iskaljali nove opanke.

Slepo smo ga sledili. Kad smo otvorili oči - sledili smo se.

Čoveku su bile potrebne noge sve dok nije izmišljen daljinski upravljač.

Nije istina da mi radimo jedni protiv drugih: mi smo lenštine.

Vidimo mi da je to prst sudbine. Videli bismo još bolje da nam ga niste gurnuli u oko.

Dilema: da li da obijem banku ili da osnujem stranku?!

Mi smo otvorena zemlja: nama su i lopovi na slobodi.

Čim nabavimo štake, izaći ćemo na svetsku pozornicu.

Svaki narod ima vođu kakvog je zaslužio. Šta li smo mi Bogu zgrešili?

U zemlji u kojoj nadvlada životinjski nagon bajke postaju basne.

Mnogo je zabrljao: ne gine mu zatvor ili - neka ambasada.

Bili smo pet vekova pod Turcima. Pitajte ih kako su preživeli.

Počeću da štrajkujem čim nađem posao.

Pravi ljudi na prava mesta. Ali, gde naći tolike zatvore?!
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Gothic
Gothic
Gothic
Gothic


Datum upisa : 21.04.2012

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptySub Maj 23, 2015 5:36 pm

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 7ie5hoc6
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptySre Jul 29, 2015 7:22 pm

"Има на Балкану једна земља, која се граничи сама са собом. Где живе најлепше жене, а наталитет опада. Где незапослени највише раде, где на најплоднијој земљи живе људи који гладују. Где возови касне по реду вожње. Где сви играју фудбал, а побеђују у ватерполу, кошарци, рукомету или одбојци. Где сви журе на посао, а нико не стиже на време. Где осмочасовно радно време траје дванаест сати. Где је здравство бесплатно, а лечење скупо. Где су новинари слободни да напишу шта год им се нареди. Где је светска криза добила држављанство. Где су јавне набавке тајне, а државне тајне јавне. Где се ратови никад не завршавају. Где се историја понавља сваки дан. Где су најбогатији они који никад нису радили. Где је страна валута узета за домаћу. Где људи славе славу, а псују Бога. Где паметне због неразумевања проглашавају лудацима, а лудаке способнима. Где неписмени пишу историју. Где су закони незаконити, а анархија нормално стање. Где власт презире грађане као нежељене сведоке. Где се живи од будућности, јер на садашњост немају право. Где се свако свакоме смешка, а нико никоме не жели добро. Где судски поступци трају дуже од живота. Где су само поплаве начин наводњавања земљишта. Где призивају диктатора, а демократију сматрају порезом на будале. Где сматрају да ће земља више напредовати ако што више назадује. Где ниси нормалан, ако не полудиш. Где живиш само зато да би умро, где је време бесконачно, а власт бесмртна... 


Аутор текста је српског језика и италијанског језика, преводилац, интеркултурални медијатор, прва наставница Допунске школе “Свети Сава” у Вићенци, члан Црквеног одбора парохије “Свети Лука” у Вићенци и члан Кола српских сестара од његовог оснивања, 1997 године.










Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptyPet Avg 21, 2015 5:13 pm

I ovo je Srbija

Mladi pronalazač iz Novog Sada patentirao izum za razbijanje tromba: Stefan Velja doneo medalju iz Brisela
Humanost, ljubav prema nauci i želja da pomogne svom ocu, postakli su mladog naučnika da osmisli patent koji kada se ubaci u krvni sud, razbija tromb i na taj način sprečava fatalne posledice...

LINK  http://www.lovesensa.rs/clanci/ljudi-inspiracija/mladi-pronalazac-iz-novog-sada-patentirao-izum-za-razbijanje-tromba-stefan-velja-doneo-medalju-iz-brisela
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 EmptySub Avg 29, 2015 8:39 pm

Kad Srbin umisli da je Bog

BRANKA JOVANOVIC u RETARDIRANOJ SRBIJI.

Danas čujem interesantnu priču:
U poštu na Dedinju dolazi muškarac i hoće da podigne novac. Šalterska radnica mu traži ličnu kartu. Muškarac se nađe uvređen: Meni tražiš ličnu kartu? Znaš li ti ko sam ja? Na njeno da ne zna on pobesni i traži šefa. Dođe i upravnica dedinjske pošte br. 33 koja takođe ne znade koja veličina ih je udostojila posete.
Epilog:obe službenice su sutradan prebačene u poštu u Mladenovcu jer nisu prepoznale ministra finansija Vujovića.
Nadajmo se da Mladenovčani nemaju umišljenih veličina koje treba svako da prepoznaje.
Govno je govno i kad je lepo upakovano.










Došla je tiho i ušla u legendu  zlz
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: SRBI I SRBIJA   Srbija - SRBI I SRBIJA - Page 4 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
SRBI I SRBIJA
Nazad na vrh 
Strana 3 od 5Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeći
 Similar topics
-
» SRBI I VANZEMALJCI......
» SRBI -nestaju li kao narod ?
» Koliko su Srbi zaista pametni?

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: GEOGRAFIJA PREBIVALIŠTA/ETNOSI :: DRŽAVE :: SRBIJA-
Skoči na: