DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
BOSNA I BOSANCI - Page 2 BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
BOSNA I BOSANCI - Page 2 BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 BOSNA I BOSANCI

Ići dole 
+26
Astra
Danubius
sonia
AstrinaKomsinica
Kijara-brm
promaja
ZoxZoja
Lakota
dusicaa
Gothic
Nono 64
Samouka
podbarac
Zana
Djoka20
doctorr67
Samhain
neiskusan
slatkicass
vulencedj
debilko
Lily
vasko1
Smiljan01
cojle
Aurora Borealis
30 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sledeći
AutorPoruka
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptyČet Apr 22, 2010 7:47 pm

First topic message reminder :

Bosanci

BOSNA I BOSANCI - Page 2 35px-Coat_of_arms_of_Bosnia_and_Herzegovina.svgBiH portal

Odjeljak isključivo posvećen Bosni i Hercegovini

Bosanci su nacija i narod, a čiji pripadnici smatraju Bosnu i Hercegovinu
svojom domovinom. Bosanci su i glavni pojam za pripadnike stanovnika
zemlje Bosne i Hercegovine, što po
opredjeljenju može da uključuje današnje Bošnjake,
bosanske Srbe i bosanske Hrvate, kao i ostale stanovnike zemlje Bosne i
Hercegovine, kako u samoj Bosni, tako i u inostranstvu.
Ime se odnosi na sve stanovnike Bosne i Hercegovine, pripadnike zemlji
Bosni i Hercegovini, bez razlika u regionalnim, vjerskim ili nacionalnim
pripadnostima.
Mnogi građani Bosne i Hercegovine se nazivaju Bosancima uglavnom u
nezvaničnom govoru te tamo gdje je takvo opredjeljenje prihvaćeno kao
zvanično (u većini stranih država). Neki se čak izjašnjavaju ekskluzivo
kao Bosanci i često kad ne žele da izraze svoju etničku pripadnost (tj.
kao bosanski Srbi, bosanski Hrvati ili Bošnjaci) ili ako potiču iz
mješanog braka. Neki od primjera ljudi koji se izjašnjavaju kao Bosanci
su: Sergej Barbarez, Branko Đurić Josip
Katalinski i Danis Tanović.
Historija


Stanovnici srednjovjekovne Bosne su bili Bosanci. U srednjem
vijeku za stanovnike Bosne pominju se nazivi Bosanac i Bošnjanin
(Bosignanin).
Prije oko 100 godina riječ “Bošnjaci“ je imala isto značenje koje
riječ “Bosanci“ ima danas. Mnogi stanovnici Bosne su se nekad zvali
Bošnjacima uključujući katolike i pravoslavce međutim to značenje je u
međuvremenu zamjenjeno. Tokom austrougarske okupacije Bosne i Hercegovine
od 1878. do
1918.
godine administracija austrougarskog guvernera u Bosni i Hercegovini,
Benjamina Kallay-a je podržavala ideju zajedničke bosanske nacije
(bosanstva) koja je trebala da uključi bosanske katolike i bosanske
pravoslavce kao i bosanske muslimane.
Ideji su se oštro protivili Hrvati i Srbi ali
također i mnogi bosanski muslimani tog vremena pošto je ideja nastala u
vremenu kad su susjedne države jačale svoj nacionalni i etnički
identitet kroz proces stvaranja zasebnih nacionalnih država. Ovakva
politika je škodila bosanskom etničkom pitanju i zvaničnom korištenju
imena Bosanci. Bosanci se mogu uporediti sa stanovnicima Bosne i Hercegovine koji su se za vrijeme bivše Jugoslavije nazivali Jugoslavenima.
Jugoslaveni ipak su bili priznati kao narod u jugoslavenskim popisima
stanovništva dok Bosanci nisu nikad bili priznati kao narod od strane
Jugoslavije. Naime, oni su bili predstavljeni kao “regionalna
pripadnost“ po jugoslavenskim statistikama što se odnosi i na zadnji
popis stanovništva u Bosni i Hercegovini 1991. godine.
Ipak, format popisa u bivšoj Jugoslaviji je često bio predmet političke
manipulacije. Bosancima nije bilo dozvoljeno da se izjašnjavaju po
nacionalnoj pripadnosti kao Bosanci čak i nakon što su zatražili tu
opciju u ustavnim amandmanima iz 1947. i 1973. Naime
morali su se izjašnjavati kao “Srbi“ ili “Hrvati“ do 1963.
“neopredjeljeni“ ili “muslimani u nacionalnom smislu“ do 1973., i
“Muslimani“ (sa velikim M) do 1993. godine.
1993. godine ime Bošnjaci je vraćeno kao zamjena imenu Muslimani,
ali je bilo prekasno da taj naziv realistično uključi i Bosance
ne-muslimane kako su oni već bili naturalizovani Srbi i Hrvati u
stopedesetogodišnjoj nacionalnoj supresiji Hrvatske, Srbije i, na kraju,
Jugoslavije. Bosanska narodnost je bila pod napadom nacionalista sa
svih strana već više od 100 godina, a njeno poricanje postojanja se
često koristi od strane političkih stranaka koje pokušavaju da udalje
konstitutivne narode Bosne i Hercegovine jedne od drugih.










BOSNA I BOSANCI - Page 2 155klf10


Poslednji izmenio Danubius dana Sub Jan 23, 2016 11:15 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/

AutorPoruka
Danubius
Čuvar Vatre



Datum upisa : 19.01.2008

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptyNed Avg 28, 2011 11:30 pm

vulencedj ::
Bez zelje da ikoga uvredim, naprotiv, uz duzno postovanje, postavljam pitanje:
Ako bih ja i izvesan broj ljudi rodjenih u Sumadiji naprasno poceli da verujemo da nismo Srbi nego smo Sumadinci po nacionalnosti, da li bi bilo neke sanse da to i ostvarimo.
Ovo pitanje je cisto teorijsko, a ko zeli, moze ga smatrati i retorickim.
Ponavljam da nemam nameru da bilo koga uvredim i unapred se izvinjavam ako se neko ipak oseti uvredjenim.

Nema potrebe ...o svemu se može razgovarati otvoreno medju normalnim ljudima . Šta je pa nacija ? Može li to neko birati ? Ne može...ono si što su ti roditelji ,i ono si gde si se rodio .
Onda se postavlja pitanje koliko je to uopste važno ? Kako kome...
Do juče smo svi živeli u Jugi -i svakog normalnog je bolelo uvo ko je šta . Dok nisu došli oni kojima je bilo važnije "šta su" -pre od naše zajedničke zemlje u kojoj smo živeli u miru .
To nas dovodi do tvog pitanja . Nije to ništa novo -regionalizacija se pominje odavno , a najviše u Vojvodini i Šumadiji . Kome to smeta ?
Ko bilo kakvu takvu izgovorenu reč odmah krsti "veleizdajom" "separatizmom " i slično ? Pa centralisti i desni nacionalisti ,tj "patriote" po zanimanju.
Nešto što je sasvim normalno se onda stavlja na nivo političkog problema , digne se halabuka i na kraju,,,,,ništa . Meni je bilo normalno da budem Jugosloven , kao što mi je danas normalno da budem pre svega Vojvodjanin . To su ljudi sa kojima ja živim , ovde sam rodjen i tu pripadam,i briga me šta je ko. To su meni bliski ljudi ,i sigurno su mi bliži nego neko iz Žitoradje ili Zubinog Potoka. Mentalitet mi je bliži,jezik mi je bliži ,živimo na istom prostoru.Na mnogo mesta u svetu to nije problem .Velike države se sastoje od automnih kantona , pokrajina , regiona ,i ljudi se mogu tako izjasnjavati , niko ne pravi problem .
Imas državljanstvo te zemlje ,a sad ...hoćeš se izjasniti regionalno, nacionalno ,ili po slobodnom izboru -nikoga se ne tiče . Imas državljanstvo Belgije ,a sad , da li se osećaš kao Valonac ili Alzašanin ,lična stvar. Ustavi svih evropskih zemalja predvidjaju pravo izjasnjavanja po svim osnovima .Predvidja i naš -na papiru, ali ti to neće ponuditi na popisu stanovnistva .
Ja se i dalje osećam Jugoslovenom i tako izjasnjavam iako zemlja vise ne postoji . To je narod i zemlja prema kojoj osecam "nacionalnu pripadnost"
Mnogi ljudi koje znam se osećaju Vojvodjanima , pa šta ? Ništa -jer se to neće dozvoliti ,isto kao što se neće dozvoliti ni Šumadiji -zbog neke "politike "
No isto tako znam mnoge ljude koji se I SADA osećaju BOSANCIMA -iako im je nametnuto da se mogu osećati samo kao Srbi, Hrvati ili Muslimani .
To bi ti bio moj odgovor na tvoje pitanje .
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
vulencedj




Datum upisa : 28.08.2011

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptyPon Avg 29, 2011 7:28 am

U ovom trenutku sam zauzet onim od cega zivim, ali gledacu vec danas da napisem nesto na tu temu, Drago mi je da sam naisao na nekog sa kim o tome mogu da pricam hladne glave, sluzeci se iskljucivo cinjenicama. Voleo bih kada bi se ovom razgovoru pridruzio jos neko.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre



Datum upisa : 19.01.2008

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptyPon Avg 29, 2011 9:33 am

vulencedj ::
U ovom trenutku sam zauzet onim od cega zivim, ali gledacu vec danas da napisem nesto na tu temu, Drago mi je da sam naisao na nekog sa kim o tome mogu da pricam hladne glave, sluzeci se iskljucivo cinjenicama. Voleo bih kada bi se ovom razgovoru pridruzio jos neko.


To je i osnova problema -nema razgovora hladne glave . Ksenofobija vlada prostorima ex Yu ,i zahvaljujući tome (a i onima koji se profesionalno bave "patriotizmom" i od toga su se uglavnom obogatili ) imamo to što sada imamo . Uspešno su zatrovali odnose medju ljudima -politikom , medijima , raznim "intelektualcima",nasilnim migracijama -i sada je veoma teško bilo šta uraditi . 20 godina se sluša histerija "izdajnik" na svako pominjanje onoga što si ti nagovestio .
Da ostanem pri temi ovde ..na ovom forumu ima dosta ljudi poreklom iz BIH -i nikoga nisam čuo da pominje "entitet" (ma koji bio) sa nekim posebnim simpatijama , nego Bosnu -onu koju oni pamte . To su obični ljudi (mnogi čak i žrtve ovih ratova ) ,raznih vera i nacionalnosti ,i milion posto sam siguran da NIKO od njih neće nazvati one druge pogrdnim imenima kakve smo imali prilike slušati proteklih godina .
BOSNA je njihova ,kao što je Jugoslavija bila naša , i u njima niko to ne može da promeni -pa ma koje lične dokumente nosili .To su samo nužni papiri-identifikacija medju ljudima je sasvim drugačija . Nisu naravno svi ljudi takvi -ali većina običnih, normalnih , jeste .
Na ovom mestu (trudim se da tako i ostane ) su i Senada , Vjekoslav i Radovan ISTI -samo naši Bosanci .
Nama u Vojvodini nacija nikada nije bila važna ,i živeli smo u miru sa svojim komšijama -uvek, dok neko ne dodje da "osvešćuje " pojedine narode ,i niko od nas "normalnih" nema ništa protiv da bude "Lala" -pre od onoga što mu je ipak nametnuto rodjenjem . Gledamo svoja posla , i svoj atar ,i nikoga ne diramo -ali ,ima uvek neko ko bi to da kvari . Bogu božje ,kralju kraljevo ,i ne lomite bagrenje -i sve bi bilo u redu . No, to ne odgovara onima koji od rata i pljačke žive -samo se primire ,a čim je neka nevolja -evo ih opet da huškaju .
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
vulencedj




Datum upisa : 28.08.2011

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptyPon Avg 29, 2011 6:51 pm

Kada je u pitanju nacionalnost, odn. nacionalna pripadnost, postavlja se, kao prvo, sledece pitanje: Da li se radi o subjektivnom ili objektivnom odredjivanju nacionalne pripadnosti. Ako je rec o subjektivnom, odn. ako se to posmatra kao jedno od ljudskih prava, onda svaki Zulu ratnik moze da izjavi da se oseca kao Eskim i to, kako ne bi bila povredjena njegova ljudska prava, mora da bude prihvaceno. Ipak, koliko god to bilo u skladu sa demokratskim stremljenjima, to je obicna glupost. Danas moze da se odredi nacionalna pripadnost putem analize DNK, tako da ja za sebe mogu da pricam da sam Srbin jer se tako osecam, ali moja DNK kaze da sam Srbin samo do pola, a druga polovina je nemacka i ja to nikakvim insistiranjem na ljudskim pravima ne mogu da pobijem. Nemam ni nameru. To sam sto sam.
Takodje ni promena vere ne menja nacionalnu pripadnost. Naosnovu prelaska na islam, more Srba je, u pocetku, pravilno nazvano muhamedanskim Srbima, da bi posle Zakonom proglaseno pripadnicima, dotle ne postojece Muslimanske nacije. To su danasnji Bosnjaci. Mogu da se nazivaju kako god hoce, to su cinjenice. Ista prica vazi i za Makedonce (mada je tamo vladala mnogo veca sarolikost nacionalnosti). Kada su u pitanju Crnogorci, stvari su mnogo jednostavnije. Mislim da je svako objasnjenje iluzorno.
Pitanje Jugoslovenstva. Dirnuli ste me u slabu tacku. Mada je to politicka odrednica, ja sam rodjen u Jugoslaviji i kao sto je svaki stanovnik SAD pre svega Amerikanac pa tek onda ono sto stvarno jeste, tako sam i ja pre svega bio Jugosloven. Tako sam se u svetu i predstavljao. Onda je taj svet dosao i razbio nas kao dete zvecku, pokazao nam da "sila Boga ne moli..." i meni preostaje samo da pocesce koristim maramicu i brisem oci i naravno na sve sto se zove SVET gledam sa prezirom i krajnjim gadjenjem
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptyPon Avg 29, 2011 7:11 pm

Vazno je da smo ljudi, tko kojoj nacionalnosti pripada je nevazno DNA itd.
Svi mi kuhamo sa vodom.
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma



Datum upisa : 20.06.2008

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptyPon Avg 29, 2011 7:16 pm

Po meni je to ovako,vrlo prosto....Ja sam Jugoslovenka,jer da su nas porobili Kinezi,ne mogu ja postati Kineskinja zbog toga,znaci ako drzave nema,ja sam rodjena u njoj i osjecam se proipadnikom te drzave,pa tako i sve ove novonastale drzave smatram mojima...jer,gledamo li DNK,sto rece vulencedj,onda od svega imam najmanje te Jugo krvi i gena...ali to meni ne mjenja stvar.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
vulencedj




Datum upisa : 28.08.2011

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptyPon Avg 29, 2011 8:54 pm

Ipak sam bio u pravu. Postoje dva nacina za pristup pitanju nacionalnosti. Objektivan i subjektivan. Sve kolege i koleginice koji su se javili na moje izlaganje pristupili su subjektivno. To je, naravno, sasvim legitiman nacin pa sam i ja sklon takvom pristupu. Ipak, moram da primetim da smo, zbog subjektivnog pristupa raznih bivsih YU-mocnika (kasnije republickih), stigli ovde gde smo. Podseticu vas na eksperiment sa bratstvom i jedinstvom, jednom lepom vizijom koja se rasplinula kao vreli dah u zimskoj noci.
Mozda me necete podrzati, ali mislim da je najbolje drzati se onog sto si, postovati sve druge i nikom ne ciniti ono sto ne zelite da vama bude ucinjeno.
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptyPon Avg 29, 2011 9:03 pm

vulencedj ::
Ipak sam bio u pravu. Postoje dva nacina za pristup pitanju nacionalnosti. Objektivan i subjektivan. Sve kolege i koleginice koji su se javili na moje izlaganje pristupili su subjektivno. To je, naravno, sasvim legitiman nacin pa sam i ja sklon takvom pristupu. Ipak, moram da primetim da smo, zbog subjektivnog pristupa raznih bivsih YU-mocnika (kasnije republickih), stigli ovde gde smo. Podseticu vas na eksperiment sa bratstvom i jedinstvom, jednom lepom vizijom koja se rasplinula kao vreli dah u zimskoj noci.
Mozda me necete podrzati, ali mislim da je najbolje drzati se onog sto si, postovati sve druge i nikom ne ciniti ono sto ne zelite da vama bude ucinjeno.


Citat1: kasnije repuplickih, nije bas tocno, repuplicki smo uvjek bila na neki nacin odvojeni.

Citat2:eksperiment sa bratstvom i jedinstvom. To Bratstvo i Jedinstvo je bilo uspjesno. Sve dog nije Tito umro. To ti je ono kad tata i mama umru, dijeca rade sto hoce.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre



Datum upisa : 19.01.2008

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptyPon Avg 29, 2011 9:25 pm

vulencedj ::
Podseticu vas na eksperiment sa bratstvom i jedinstvom, jednom lepom vizijom koja se rasplinula kao vreli dah u zimskoj noci.
Mozda me necete podrzati, ali mislim da je najbolje drzati se onog sto si, postovati sve druge i nikom ne ciniti ono sto ne zelite da vama bude ucinjeno.
Nije to bio eksperiment -i nije se rasplinuo . Jeste razbijen tehnički -ali živi i dalje . Evo ti primera ovde . Ima nas svih nacija i vera -i 99 % nas i dalje ne gleda ni ko je ko ni ko je odakle . Mi održavamo "bratstvo i jedinstvo" u formi koja je moguća. Ne može se izbrisati nešto sa čim si se rodio, sa čim si rastao , i što ti je životno ubedjenje .
Ja tvrdim da je samo 10 % ultra nacionalista u svim ex Yu državama , i da pojam "bratstvo i jedinstvo" nije bio vezan za ideologiju "komunizma" -ne bi se desilo što se desilo . Naravno, ne treba tu zaboraviti ni strahovitu moć sugestije -bombardovanja iz medija , huškanje , atmosferu straha ,raspirivanje ksenofobije i namerno činjene zločine .
To je prevagnulo , narod je bio sludjen ,i nije imao za čega da se uhvati , nego za "svoje " -jer se jedino tu osećao sigurnije .
Seti se Bosne na početku -kada su svi zajedno branili ulice Sarajeva -Srbi, Hrvati,Muslimani -komšije .
Ali ,kada je oružje progovorilo ,kada su došli snajperisti ,topovi, "beretke" svih boja, popovi (svih boja ) stvorena je atmosfera da je jedini siguran način za spasavanje života -biti sa "svojima" .
Nisu komšije pucale na komšije -nego su došle ubice i huškači sa "strane" Pa svakom narodu ponaosob takvi . Došlo je to toga da niko nikome ne veruje,svi su se bojali izdaje "onih drugih" .

Tako se razbila Bosna .

Ali nije ubijena u duši onih koji su tamo živeli -njima je emotivno ista ona koja je bila i pre .....mada više nisu tamo , i mada sada tamo žive neki drugi ljudi ,koji njima nisu ni po čemu bliski .
Istorija će pokazati svoje -kao što je pokazala i do sada .
Narodi ex Yu su imali svoje države ,pa su živeli zajedno u raznim državama , pa su ratovali ,pa opet živeli zajedno .
Možda mi nećemo doživeti -ali će opet jednom neko reći "*ebeš zemlju koja Bosne nema " . Nebitno da li će se to zvati Nova Jugoslavija, Balkanska Unija ,ili kako već.........Ja sam ubedjen u to .
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptyPon Avg 29, 2011 9:41 pm

Da bi se napredak ostvario potrebna je komunikacija opozicionih strana sa spremnoscu na dijalog i kompromise.
Usijane glave, ratovi, osvajanja, nikad, bas nikad nisu donijeli napredak.

Kad smo spremni sjesti, saslusati pa i neprijatelja, odmjeriti iz nasih i njegovih htijenja samo ono sto je dobrobit za obje strane, uzeti samo to, pa staviti kao temelj za neku novu gradnju, tad samo tad mozemo pricati o napretku.

Sto ce reci, negiranjem drugoga, subjektivno ili objektivno, nigdje necemo stici:) Taj drugi je tu, neminovan, iako se pravimo da ga ne vidimo.
Nazad na vrh Ići dole
vulencedj

vulencedj


Datum upisa : 28.08.2011

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptyUto Avg 30, 2011 9:21 am

Vidim da sam pokrenuo mnoga reagovanja, a to mi je i bio cilj. Od cutanja u senci nema nikakve koristi. Znam da je potrebno ponekad biti i pomalo provokativan kako bi se izazvala reakcija. Moja provokativnost nije imala skrivenih namera vec mi je bas i bila zelja da izazovem reakcije. Ipak, moram da naglasim da mislim sve sto sam rekao i to bas onako kako sam rekao. Mozda nije primeceno sta sam za sebe rekao. Ja sam polu nemac - polu srbin. Majka mi je iz Nemacke - Mannheim a otac Beogradjanin. Oboje su, naravno, vec odavno mrtvi tako da, Bogu hvala, moj otac nije doziveo raspad Jugoslavije niti je moja majka dozivela da Nemacka ponovo direktno ili posredno cini zlo Jugoslaviji.
Red je da se osvrnem na neke vase reakcije. Ako izostavim opsta mesta i nesto demagogije tipa ..."svi smo mi ljudi..." i slicno ostaju dosta jake teme za razgovor. Jedna od njih je "bratstvi i jedinsvo", druga uticaj zatrovane javnosti na obican narod, treca - zasto su najgori ljudi isplivali na celo svih ili skoro svih ex-Yu republika i to ona vrsta za koje ljudski zivoti - naravno tudji - nemaju nikakvu vrednost a veoma je interesantno osvrnuti se i na srednjovekovnu istoriju BiH - mada je visevekovno ropstvo pod turcima u mnogome uoblicilo prilike na danasnji nacin.
Pre nego nastavim , da odgovorim na diskutantu iz Hamburga.
Citat 1: Rec je o Ex-YU a kasnije republickim rukovodiocima. Nisu oni bili u nekoj zavadi (napr. Milosevic i Tudjman odrase djonove setajuci po Karadjordjevu i deleci Bosnu i to ne samo jednom), zatim u Dejtonu su tri najveca mocnika bila kao pitomi zecevi-rukovase se kao najbolji prijatelji, bez imalo sekiracije zbog oko 200000 mrtvih glava, naravno sve u ime nacije i vere.
Citat 2: Tacno je da je Bratstvo i jedinstvo, kako-tako funkcionisalo dok je tito bio ziv. Medjutim eksperimen koji se odrzava dok je eksperimentator prisutan dokazuje samo da tu postoji neka prisila i kada ona prestane ni eksperiment vise ne daje rezultate.
Dosta za sad. Nastavicu kasnije.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptyUto Avg 30, 2011 9:48 am

vulencedj ::

Dosta za sad. Nastavicu kasnije.
Sve je tačno što si napisao -a sve to je daleko ranije uočio i Ivo Andrić.
Možda zvuči licemerno -ali ja znam "onu" Bosnu iz ex Yu ,i znam da sam se isto osećao i bio lepo primljen i u Mostaru ,i u Sarajevu i u Banja Luci .
Nisam uopšte siguran da bi se danas osećao lepo recimo u Foči gde promiču burke , ili u Imotskom gde se sluša Tompson,ili na Romaniji gde se muvaju kokarde i mantije . To nije Bosna koju ja znam .
No ova Bosna i Bosanci (ne Bošnjaci ) koji su na forumu -ma koje vere i nacije bili , su zadržali onu toplinu i jednostavnost koju je ona Bosna imala . Ja zaista verujem da kada svi udjemo u tu EU ,kada zaista dodje do prave regionalne saradnje , kada se izmeni nekoliko generacija , da će opet doći vreme one Bosne na koju smo svi sa simpatijama gledali .
ps Otvori teme ,ima ceo podforum za to ...što da ne , recimo u uticaju otomanske imperije kroz vekove na teritoriji BIH ,bilo bi zanimljivo .










BOSNA I BOSANCI - Page 2 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
slatkicass
Frumos si de foc
slatkicass


Godina : 62
Location : (zlutala negde.....u mashti)
Humor : Smejem se, smeh produžava život pa ću duže uživati u njemu!
Datum upisa : 10.10.2007

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptyUto Avg 30, 2011 9:54 am

vulencedj ::
Danas moze da se odredi nacionalna pripadnost putem analize DNK, tako da ja za sebe mogu da pricam da sam Srbin jer se tako osecam, ali moja DNK kaze da sam Srbin samo do pola, a druga polovina je nemacka i ja to nikakvim insistiranjem na ljudskim pravima ne mogu da pobijem.

Šta li kaze moja DNK? 55555 Po ocu vlajna, a po majci...ih 55555
Pradeda makeonac, prababa crnogorka sa Cetinja, deda njihov produkt, mešanac, baba vlajna (devojačko prezime Golubovic), majka rodjena u Ćupriju a ja u moj divni Bor.
Ali što reče Astra, ja se oseća, Jugoslovenkom..... migg
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptyUto Sep 13, 2011 11:53 am

Bosanac na buvljaku slučajno kupio vrednu Šileovu sliku



Tanjug | 13. 09. 2011. - 11:37h
| Foto: Vladislav Mitić |



Državljanin Bosne i Hercegovine, čije ime se,
za sada, drži u tajnosti, mogao bi postati miliioner nakon što je na
buvljaku u Nemačkoj slučajno kupio sliku poznatog austrijskog slikara
Egona Šilea (Sćiele, 1980-1918).

BOSNA I BOSANCI - Page 2 25933_sarajevo03-blic-vladislav-mitic_f


Sarajevski “Dnevni avaz” piše da je, sudeći prema motivu i
potpisu na poleđini, slika nastala u ranijem periodu Šileovog
stvaralaštva i podseća da je nedavno u Londonu jedno Šileovo platno
prodato za neverovavtnih 30 miliona evra.







Dodaje se da je Šile u svetu likovne umetnosti poznat po erotskim
aktovima, a slika koju je kupio državljanin BiH se nalazi na ekspertizi.



Na uljanoj slici koju je, kako se navodi, bez dileme naslikao Šile,
nalazi se par u brodu, koji izvlači iz vode mrežu, oslikavajući tegobu
života.



Napominje se da stručnjaci kažu da bi ova slika mogla pripadati seriji Šileovih slika brodova.



Vlasnik slike je dopisniku “Avaza” u Beču ispričao da je sliku kupio
upravo zato jer ga, kako je rekao, podseća na njega i njegovu suprugu i
njihov tegoban život.



“Nisam znao ko je autor, ali kada sam došao kući, i video na poleđini
slike potpis, uključio sam internet i ostao šokiran videvši da je to što
sam kupio za nekoliko evra vredno milione”, rekao je novi vlasnik ovog
vrednog dela.



List tvrdi da je jedan od najvećih sakupljača slika na svetu i vlasnik
velikog broja Egona Šilea koji živi u Americi zainteresovan za kupovinu
slike vredne više miliona evra.

---------
I onda kažu "Bosanci glupi" ......vraga glupi BOSNA I BOSANCI - Page 2 539287










BOSNA I BOSANCI - Page 2 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptyUto Sep 13, 2011 12:22 pm

ahahahaahhahaha Evo nade za Sarenog!!! A ja galamim sto hoda po buvljacima i skuplja kojekakve Marantz-e, cccccc, necem vise:)))))
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptyNed Okt 02, 2011 11:35 am

Irci besni na svoju vladu

BOSANSKI SAN U IRSKOJ




Nedelja, 2. Oktobar, 2011.|



Porodica iz BiH ništa ne radi, a dobija 90.000 € godišnje kao socijalnu pomoć






BOSNA I BOSANCI - Page 2 98824

DABLIN - Ništa ne rade, a bogati!

Slučaj nezaposlenog bračnog para iz Bosne i Hercegovine, koji sa
četvoro dece živi u Dablinu i dobija 90.000 evra godišnje, uzburkao je
irsku javnost.
U irskom parlamentu je započeo pravi rat zbog toga što, u doba najveće
krize u poslednjih 50 godina, nekome ko ne radi i, izgleda, ne želi da
se zaposli država daje bezobrazno velike pare.

Laburista Džimi Hart pozvao je na ograničavanje socijalnih primanja i
kao loš primer naveo Bosance. Informaciju o njima dobio je, kako je
rekao, od zvaničnika iz službe socijalne pomoći.

- Da se razumemo, ova porodica ne radi ništa protivzakonito, ali sistem
je potpuno pogrešan kada bračni par prima 90.000 evra, a ne radi ništa.
Ne smatram da bi ovaj iznos bio prihvatljiv i u dobrim vremenima, a
kamoli u lošoj situaciji, u kojoj se mi sada nalazimo - rekao je Hart.

Bosanska porodica, osim što dobija 90.000 evra godišnje, ne plaća ni porez na imovinu niti račune za komunalije.
Hart je zatim izračunao da bi irski bračni par koji radi morao, zbog
poreza, godišnje da zaradi 140.000 evra da bi im ostalo čistih 90.000.
Irska je, pored Grčke i Portugala, najzaduženija država u Evropskoj
uniji i morala je da zatraži finansijsku pomoć kako ne bi bankrotirala.
-------
Još jednom....ma ko to izmisli da su Bosanci glupi , ccccc ? BOSNA I BOSANCI - Page 2 1101155062










BOSNA I BOSANCI - Page 2 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptyNed Okt 02, 2011 3:33 pm

A ja ovdje znojim dupe....Selim se u Irsku:))))) Po mogucnosti na jug:)))))
Nazad na vrh Ići dole
cojle
Zaštitnik seljačkih prava
Zaštitnik seljačkih prava
cojle


Location : Kumova slama
Humor : smešan samom sebi
Datum upisa : 09.08.2009

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptyNed Okt 02, 2011 4:47 pm

Welcome to BiH:

jedna država,
2 entiteta, 3 predsjednika,
10 kantona, 14 vlada, 183 ministarstva,
85 političkih partija, 50 boračkih udruženja, 13 sindikata, 2 policije,
3 akademije nauka, 2 penziona fonda, 3 obrazovna sistema,
3 telekoma, 3 elektroprivrede,
550 000 nezaposlenih, 630 000 penzionera, 450 000 raseljenih,
75% siromašnih, 65 000 državnih uposlenika
i NEUTVRĐEN BROJ LOPOVA...

Dobro nam došli!!! :66z:











Seljak sam pa umem i reč da probiram!
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptySre Okt 05, 2011 10:28 pm

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Bosanci










BOSNA I BOSANCI - Page 2 CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptyČet Okt 06, 2011 4:31 am

Bez obzira na licno neslaganje sa politikom neke zemlje, nikada se ne bih spustila na nivo da ismijavam prvo taj narod, a onda samu zemlju. Vjerojatno i kad bih pozeljela tako nesto, u nasem, bosanskom odgoju je to strani pojam, neshvatljivo.
Ipak, Bosna je jedna, uvijek bila, predivna, i strasna, prkosna i ponosna. I ako su joj djeca rastjerana po svijetu "na dobrovoljni rad", ipak je nikada nisu zaboravili.
Tuzan je covjek koji se odrekne svoga, bez obzira kakvo je...Identitet je ono sto nosimo genima, porijeklom. Kad ga svojevoljno prodamo, pretpostavljam da je ravno limbu. Ne zelim ni da zamisljam takav pakao.
Kad nam se nasilno pokusa oduzeti, e tad se pokaze ona prava dusa, sto u Bosni kazu merhametli:)
Sto istorija kaze, uvijek su je pokusavali pokoriti, ukrotiti, izvrijedjati, ali nekako i nakon svega, nije uzimala za zlo, nasla je poneku rijec milosti i za takve:)
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptyPet Nov 18, 2011 4:13 pm

BOSANKE GOLIM GRUDIMA NAPALE KRISTIJANA RONALDA!




Petak, 18. Novembar, 2011.|

Autor: Novinske agencije






BOSNA I BOSANCI - Page 2 116564


ZENICA - Dve mlade Zeničanke koje žive u Beču nisu mogle da odole
portugalskom reprezentativcu Kristijanu Ronaldu pa su došle na utakmicu u
rodni grad.



Melisa Avdić i Senida Ibrić iz novina su saznale da će zgodni fudbaler
biti smešten u hotelu "Zenica" u sobi 507, objavio je bosanski sajt
expressmag.ba.



Preko prijatelja koji radi na recepciji Portugalcu su poslale ceduljicu
na kojoj je pisalo u koje vreme treba da se pojavi na prozoru sobe.



Otkrile su da zbog njegove arogantnosti i discipline koja vlada u
reprezentaciji nisu očekivale da će poziv ozbiljno shvatiti iako su se
tome potajno nadale.



Iznenadile su se kada su oko ponoći videle da je provirio kroz prozor.



"Šokirao se kada smo nas dve s još tri prijateljice digle majice i
mahnule mu grudima. Pokazale smo mu pet pari bosanskih grudi, a on se
uplašio kao malo dete. Odmah je navukao zavese. Sigurno je o nama
razmišljao celu noć!",uverene su mlade Bosanke.
-----------
Aha ! Da vidimo kako mi stojimo ?
Bosanka ,Astra , Astrina Komšinica , Krupljanka , Aurora....sve made in Bosna ?
Pa ugledajte se ,gospodje
BOSNA I BOSANCI - Page 2 162427










BOSNA I BOSANCI - Page 2 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptyPet Nov 18, 2011 4:51 pm

E jesu pametne...masla,ne da nana svoje bistre djece!
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptyPet Nov 18, 2011 5:11 pm

Sefe, de otvori pendzer, da ti "ciko" nesto da smehsmeh :rlol:
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptyPet Nov 18, 2011 5:50 pm

Astra ::
E jesu pametne...masla,ne da nana svoje bistre djece!

AstrinaKomsinica ::
Sefe, de otvori pendzer, da ti "ciko" nesto da BOSNA I BOSANCI - Page 2 944472 BOSNA I BOSANCI - Page 2 279207
Ccc...iskvario vas Zapad ,vidim ja ...sve se to ulenjilo..........Teško im BOSNA I BOSANCI - Page 2 910646,kud bi šta drugo BOSNA I BOSANCI - Page 2 944472Ono su prave Bosanke, a ne vi .... BOSNA I BOSANCI - Page 2 687235










BOSNA I BOSANCI - Page 2 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Gost
Gost
Anonymous



BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptyPet Nov 18, 2011 6:06 pm

smehsmeh
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptyNed Dec 25, 2011 9:28 am

Jesmo li mi Bosanci (i Hercegovci) glupi?


by Cyber Bosanka on Dec 23, 2011 • 5:48 pm






  • 48



  • Sharebar




BOSNA I BOSANCI - Page 2 Bih2-300x199



Ne
volim stereotipe. Ne vjerujem da su svi Piroćanci i Škoti škrti,
Crnogorci lijeni a Bosanci glupi. Ipak, u posljednje vrijeme sve češće
pomislim da u ovoj zadnjoj stavci ima itekako istine.

Da li su Bosanci glupi?
Mislim o tome dok posmatram dešavanja oko sebe, dok čitam vijesti i
slušam poznanike i prolaznike. Nemamo vladu na državnom nivou već 15
mjeseci. Ove ostale vlade što imamo ne rade ništa pretjerano pametno –
troše k’o pijani Rus, nemaju ideja za rješavanje nagomilanih problema i
sve im se vrti oko političkih prepucavanja.

Činjenica, političare smo sami birali ali ja prosto ne mogu da se
načudim kako katastrofalan izbor političara inače imamo u ponudi. Da mi
na sto istresu svu silu ljudi koji se kod nas vrte u politici i kažu
“Evo, proberi koga ćeš da nas vodi”, mislim da ne bih mogla dvojicu,
trojicu izabrati a i to na silu. Toliko su se svi isprovaljivali,
izbrukali, pokazali da nisu dorasli tome što rade da ja stvarno ne vidim
nijednu konkretnu osobu koja bi mogla nešto pametno uraditi u ovoj
državi.

Juče sam pisala tekst – analizu web stranica policije u BiH
i glava me zabolila od tog posla. Dok sam prerovila svih 10 kantona u
Federaciji, pa Brčko Distrikt, pa RS, pa Federalnu upravu, pa
ministarstvo u Federaciji… Bruka od stranica, a ja ih gledam pa samo
množim u glavi x toliko ministara, savjetnika, vozača, mobitela,
automobila, sekretarica, izmišljenih funkcija + mito i korupcija… Dobro
nam je šta nam se sve navalilo na leđa, majke mi.

Onda se okrenem oko sebe i vidim minimalno 3 apela za pomoć dnevno –
različita. U državi imamo odokativno 14 ministarstava zdravstva i pored
svih njih stalno moramo skupljati pare za liječenje ljudi koji se iz
raznih razloga ne mogu liječiti ovdje. Ne znaš više kome bi pomogao jer
da uplaćuješ pare i zoveš na svaki humanitarni broj treba ti jedna
prosječna plata, a koliko ljudi nema ni nju. I pored toga narod skupi,
neki odu, izliječe se, neki ne… BOSNA I BOSANCI - Page 2 Icon_sad
Ja uvijek samo mislim o svima onima koji bi trebali raditi svoj posao i
omogućiti svima da se liječe u svojoj državi jer u njoj plaćaju
osiguranje i doprinose. Ne mogu a da ne mislim da ovakvih situacija ne
bi bilo kada bi ti nekakvi ministri i političari radili svoj posao. Kada
bi možda izglasali zakon po kojem procenat od igara na sreću ide u neki
fond, što da ne i zdravstveni, pa da svaki listić od kladionice ima
procenat i za to. A oni da urede zdravstvo tako da se ljudi stvarno
liječe, a ne da se dešavaju gluposti i …da ne lajem sad.

Neće, može im se. Navikli da rade šta hoće, nekažnjeno, i što bi se oni trudili, je li tako?

Krenem onda ulicom pa sretnem napuštene pse kako hodaju k’o ludi,
gladni i iznemogli. Ako nema njih onda su tu obavezno napušteni mačići,
isto tako gladni i promrzli. Ne zna se ko koga više grize i ganja. Pored
trotoara djeca prose, a svaki kontejner obilazi bar nekoliko ljudi
dnevno. Bio je rat, ljudi su se borili za goli život, nisu imali šta da
jedu, ali se svi slažu da je para tada bilo više i da su svi bili
spremniji pomoći nego danas. Danas se bez problema može desiti da žena
padne na ulici i svi se prave da je ne vide dok joj neko ne priđe i
pomogne joj. Neće niko prvi, nemam pojma zašto. Danas se dešava i da
ljude pretuku, ubiju u tramvaju i da niko ne reaguje. Svi gledaju svoja
posla, kao da smo rođeni da budemo sami i da nam niko ne treba na ovom
svijetu. Kad nas neko pita kakvi smo svi će reći da smo širokog srca,
ali praksa nam sve češće zakaže.

I kada sve sabereš i oduzmeš, shvatiš da ne može niže i pomisliš da
bi realno trebalo svi da se trznemo i krenemo raditi nešto konkretno
spomene se Njeno Veličanstvo - NACIJA.
Tad vidiš da svi ovi problemi u stvari nisu ništa, odnosno da su
beznačajni. Jer važnije je biti nacionalno opredjeljen, nacionalno
siguran u svom toru – nego zdrav, imati posao i platu i živjeti od svog
rada.


Uglavnom, dođoh do teze sa početka teksta – jesmo li glupi? Jesmo.
Svi dokazi govore u prilog toj tezi. Sve dok živimo u prošlosti a ne u
sadašnjosti, dok umjesto naprijed gledamo nazad, dok tražimo razloge
zašto nešto ne može a ne način kako da nešto uradimo – jesmo. Ja bih
voljela da nisam u pravu, ali činjenice govore drugačije.

Glupi smo i dok stalno tražimo krivca u drugima a nećemo sebe da
pogledamo u ogledalo i da prvo sebe mijenjamo. Glupi smo i dok se
ponašamo kao da nam je neko bjanko potpisao život na jedno 80 godina a i
budala zna da svako od nas sutra može nestati. Glupi smo dok pokušavamo
stalno raditi iste stvari a očekivati drugačije rezultate.


Na izmaku ove 2011. godine uopšte nisam optimista. Ne vidim oko sebe
dovoljno onih kojima je bitnija suština od forme i koji su spremni na
rad i pronalaženje rješenja. Ne vidim dovoljno onih koji su spremni na
kompromise i učenje. Ne vidim dovoljno onih koji misle svojom glavom i
koji je koriste za gledanje u budućnost.

Ili nema puno takvih ili su se dobro sakrili. A to je još jedna potvrda da smo glupi. Ja prva, priznajem.










BOSNA I BOSANCI - Page 2 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptyNed Jan 15, 2012 9:20 pm

[You must be registered and logged in to see this link.]





Ja dobih ''na poklon'' ovaj blog od jedne prijateljice, kojoj je a Bosna, a Srbija, jedno te isto, sto pozdravljam BOSNA I BOSANCI - Page 2 305730 Ono, problemi su nam slicni, ako ne i isti.. Nego, reko', da poklonim dalje BOSNA I BOSANCI - Page 2 539287










BOSNA I BOSANCI - Page 2 CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
cojle
Zaštitnik seljačkih prava
Zaštitnik seljačkih prava
cojle


Location : Kumova slama
Humor : smešan samom sebi
Datum upisa : 09.08.2009

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptyNed Jan 15, 2012 9:37 pm

sonia ::

Ja dobih ''na poklon'' ovaj blog od jedne prijateljice, kojoj je a Bosna, a Srbija, jedno te isto, sto pozdravljam.
Ono, problemi su nam slicni, ako ne i isti..



Opet će Srbija na'ebati. smehsmeh











Seljak sam pa umem i reč da probiram!
Nazad na vrh Ići dole
vulencedj

vulencedj


Datum upisa : 28.08.2011

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptyPon Jan 16, 2012 7:31 am

Naravno da je nacionalna pripadnost vazna. Ne znam nijedan narod na svetu koji to ne gleda tako. Nacionalna pripadnost odn. svest o tome je jedan od glavnih izvora patriotizma. Ako upitas nekog nemca zasto je toliko vredan , pomenuce obavezno, osim materijalnih razloga i patriotske. Gradi Nemacku.
Isto ili slicno vazi i za druge. Nacija je nevazna samo onome ko nije siguran u svoje poreklo, ko pokusava da od njega pobegne ili koga su ideoloski razlozi na to naterali (napr: isticanje jugoslovenstva kao nacionalnost) ili, kad verski razlozi opredeljuju nacionalnost sto je cest slucaj, ali ipak je najgore kad nacionalno opredeljenje diktira kombinacija ideolosko-verskih i dnevnopolitickih razloga. Ostavljam citaocima da prosude da li ima takvih i ako ih ima, koji su.
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptyPon Mar 05, 2012 2:38 pm

Ovoliko o "nacionalnoj" pripadnosti:)

Pogled iz Srbije: Zašto volim Bosnu?!
Neuspjehom Jugoslavije pali smo na ispitu iz suživota. Preostaje nam još samo BiH...


Autor Redakcija | Objavljeno 05.03.2012. u 02:12

"Peščanik.net" objavio je autorski komentar Damjana Pavlice, beogradskog publiciste i muzičara, koji prenosimo u cjelosti:

"Bosnu volim prvenstveno zbog uporedog postojanja njenih različitih tradicija. Decenijama uoči posljednjeg krvavog rata, ljudi u Bosni i Hercegovini su najnormalnije živeli zajedno. Trenutno stanje u Bosni i Hercegovini, gde je cjelokupna ljudska situacija uslovljena etno-religijskom pripadnošću, je bolesno stanje.

Prošao sam Bosnu uzduž i poprijeko i uvjerio se da Bosna nije višejezična sredina. U gradovima i selima ljudi govore istim jezikom, iako nas velikaši, proklete im duše, uporno ubjeđuju da govorimo različitim jezicima i da su razlike među nama nepomirljive. Pritom, veoma je diskutabilno da li je Bosna i Hercegovina višenacionalna sredina.
Odrednice Srbin, Hrvat i Bošnjak se mogu, sa gotovo stoprocentnom izvjesnošću, koristiti kao sinonimi za vjersku pripadnost, umjesto riječi pravoslavac, katolik i musliman našeg jezika.

Istorijski osvrt

Tokom istorije, u Bosni je uporno opstajao višereligijski suživot, dok je u Srbiji preovladala jednoobraznost. U srednjevjekovnoj Srbiji je zakon nalagao vjersku isključivost i netrpeljivost, jer vladajuća pravoslavna religija nije tolerisala postojanje drugih vjera.
U srednjevjekovnoj Bosni su zajedno živeli katolici, pravoslavci i bogumili. Dok su u Raškoj bjesnili vjerski progoni, Bosna je prihvatala ljude različitih vjera. Dok je Stefan Nemanja proganjao naše pretke, dobri Ban Kulin im je pružao utočište. Ko je od našeg naroda tražio slobodu, taj je išao u Bosnu. U Raškoj su vladali samodržavlje i vjerski progoni.

Tokom svoje vladavine, muslimani su se ipak pokazali tolerantnijima od pravoslavaca. Iako su krajem srednjeg vijeka muslimani na ove prostore došli kao zavojevači, jedna je činjenica neosporna – dozvolili su da druge vjere postoje i da pravoslavne bogomolje vijekovima ostanu čitave.
Otomanski sistem religijskog pluralizma definitivno predstavlja civilizacijski iskorak u odnosu na vjersku isključivost nemanjićke Srbije. Uprkos tome, Srbi su u XIX veku, od svog ustanka do sticanja državnosti, uništili gotovo sve džamije na području tadašnje kneževine Srbije. Tako su u Užicu porušene 34 džamije, u Smederevu 24, a u Beogradu na desetine njih. Slično se ponovilo i tokom rata u Bosni.

Bosna i Hercegovina je kolijevka našeg zajedničkog jezika. Jezik srednjevjekovne srpske države, koji poznajemo uglavnom preko vladarskih povelja i crkvenih spisa, prilično se razlikuje od današnjeg srpskog jezika.
Jezik srednjevekovne Bosne i Huma, koji poznajemo preko natpisa sa stećaka, je prilično sličan jeziku kojim danas govorimo, i uglavnom razumljiv bez prevođenja. Ovo nimalo ne iznenađuje, uzme li se u obzir da je upravo hercegovački govor bečkim književnim dogovorom 1850. godine određen za zajednički književni jezik Srba i Hrvata (i drugih južnih Slovena), poznat kao srpsko-hrvatski jezik.
Na hercegovskom govoru počiva čitava jezička reforma Vuka Karadžića, na temelju koje su nastali savremeni srpski, hrvatski, bosanski i crnogorski jezički standard.

Bosna i Hercegovina je kolijevka partizanskog otpora. Tokom drugog svetskog rata Bosna i Hercegovina je predstavljala središte otpora nacionalističkom ludilu i međuetničkom istrebljenju. Dok su u Srbiji i Hrvatskoj preovladale ekstremno nacionalističke snage, u Bosni su partizani uspešno vodili borbu protiv fašista i kvislinga, za ponovno ujedinjenje raskomadane domovine. Igman, Kozara, Neretva, Sutjeska, Jajce, Drvar, samo su neki od toponima koji podsećaju na upornu borbu naših naroda u Bosni i Hercegovini. Možda je kobna greška partizana bila što su nakon oslobođenja uzeli Beograd, a ne višenacionalno Sarajevo za glavni grad SFR Jugoslavije.

Rat u Bosni i Hercegovini

Nije tajna da je Srbija stvorila Republiku Srpsku, kada je 1992. godine poslala vojsku, specijalce i dobrovoljce, te nahuškala, naoružala i organizovala Srbe u Bosni i Hercegovini. Čitave oblasti jedne multikulturne države su vojskom zaposjednute, etnički očišćene i proglašene srpskom teritorijom.
Tzv. Republika Srpska, ta žalosna tvorevina koja pokušava da bude srpskija od same Srbije, pokazatelj je naše nezrelosti za zajednički život, poštovanje bližnjega i prihvatanje različitosti. Ovo patološko stanje je urodilo stravičnim progonima i pokoljima naše inovjerne braće, koje istorija pamti kao bosanski genocid.

Tokom rata su na teritorijama pod srpskom kontrolom džamije sistematski uništavane. Frapantan primjer je Banja Luka, u kojoj su sve gradske džamije (njih šesnaest) uništene uz sadejstvo gradskih vlasti, iako u gradu nije bilo izravnih ratnih dejstava. S druge strane, u Sarajevu, koje je godinama bilo pod srpskom opsadom, iako neke srpske crkve jesu uništene (neke usljed samog srpskog granatiranja), one nisu sistematski uništavane.

U Bosni nije okončan rat, u Bosni je zamrznut sukob. Dovoljan je letimičan pogled na međuentitetske granice Bosne i Hercegovine da bismo vidjeli da je to samo zaleđena linija fronta u bratoubilačkom ratu. Rat u Bosni i Hercegovini nikada nije završen.
Danas se vodi putem politike da bi sutra ponovo mogao oružano eskalirati. Bosni je potreban trajan, pravedan i održiv mir. Tzv. Dejtonski mir je suštinski nepravedan, jer je zacementirao rezultate etničkog čišćenja nesrpskog stanovništva Višegrada, Zvornika, Bijeljine, Prijedora, Foče, Srebrenice i mnogih drugih gradova Bosne i Hercegovine.
Tragičnim spletom događaja, Srebrenica danas pripada Republici Srpskoj. Srbija mora jasno osuditi zaposjedanje teritorije istrebljenjem, da bi pokazala da je raskrstila sa ideologijom širenja teritorije, koja je predugo usmjeravala njenu unutrašnju i vanjsku politiku. Srbija zaista nema razloga da podržava Republiku Srpsku, taj ostatak njene nesrećne politike 1990-ih.

Srbija je pokušala da ubije Bosnu i Hercegovinu. Ubijajući Bosnu, Srbija je ubijala i sebe, jer se ekstremizam iz Republike Srpske vraćao kao bumerang ubijajući građansku Srbiju. Nadam se da će Bosanci oprostiti našim potomcima. Takođe se nadam da naši potomci nikada neće oprostiti svojim precima. Neka nam drugi oproste naše ludilo. Mi sami sebi nikada ne smemo oprostiti. Ubili smo dio svog naroda u Bosni.

Civilizacijske perspektive

Bosna i Hercegovina je otvorena mogućnost našeg zajedničkog života, pravoslavaca, katolika i muslimana istog jezika. Politička ideja Bosne i Hercegovine je načelo suživota naspram plemenske podijeljenosti, verska trpeljivost naspram vjerske isključivosti.

Mnogi građani Bosne i Hercegovine su dospjeli u tužnu situaciju da pod uticajem huškačke propagande prezru svoju domovinu. Poznajem mnoge bosanske Srbe koji preziru Bosnu a obožavaju Srbiju. Oni grdno griješe. Kao pripadnik srpskog naroda, kao Srbin iz Srbije, poručujem mojim sunarodnicima, Srbima iz Bosne – Srbija nije vaša majka, vaša majka je Bosna. Nemojte prezirati zemlju naših otaca. U Bosni naš narod živi već vijekovima. U srednjem vijeku, kada Srbija nije ni postojala, već samo vazalna kneževina Raška, naši preci su u kraljevini Bosni odolijevali raznim moćnicima sa istoka i zapada.

Bosna nikada nije bila u sastavu Srbije, i ukoliko ima pravde, nikada neće ni biti. Najmoćniji srpski srednjevekovni vladari, kao što su Stefan Nemanja i Dušan Silnik, nisu uspjeli da uključe Bosnu u svoju državu. Veijkovima kasnije, to nije pošlo za rukom ni Slobodanu Miloševiću. Srbija ni ne treba da teži da osvaja i pripaja Bosnu, već treba da bude sa njom u zajednici na ravnopravnim osnovama.

Srbija od Bosne treba da nauči različitost. Za razliku od Srbije, Bosna ima dugu tradiciju multikulturalnosti. Koncept bosanstva počiva na suživotu različitih vjerskih tradicija i ima kapaciteta da integriše ljude različitih etno-religijskih tradicija koji dijele isti geografski prostor. Koncept srpstva, nažalost, nema taj kapacitet, jer počiva na principu vjerske isključivosti. On je isključiv u svojoj biti, ne samo prema drugim narodima, već i prema sunarodnicima koji ne pripadaju pravoslavlju.
Logičan ishod politike isključivosti je istrjebljenje. Nije slučajno što je srpstvo definisao upravo episkop Njegoš u kontekstu istrjebljenja domaćih muslimana (tzv. „istraga poturica“). Ovaj koncept deluje dezintegrativno čak i po samu Srbiju, onemogućujući joj da postane država svih svojih građana, odnosno moderna politička nacija. Stoga neki kritičari predlažu redefinisanje koncepta srpstva na principu integracije.

Sarajevo često nazivaju balkanskim Jerusalimom, jer se u njegovom centru jedna do druge nalaze islamska, pravoslavna, katolička i jevrejska bogomolja. Beograd se, nažalost, ne može pohvaliti takvim poštovanjem svojih različitih naslijeđa – beogradska sinagoga i džamija su skrivene i getoizirane, beogradski budistički hram, jedan od prvih u Evropi, odavno je zapušten i srušen.
Pejzažom Beograda suvereno dominiraju isključivo pravoslavni hramovi. Beograd se uporno odriče sopstvene prošlosti – od nekadašnjih dvjestotinjak džamija u Beogradu, opstala je samo jedna, a i ona je spaljivana. Izgleda da naš grad još uvijek nije dovoljno zreo da vidno istakne svoje različite tradicije. Da bi izrastao u istinsku metropolu, Beograd mora prihvatiti svoju različitost.

Bosna je srce Balkana. Bosna i Hercegovina je geografsko, jezičko i etničko središte našeg naroda podijeljenog religijom, dok su Hrvatska i Srbija zapadna i istočna periferija. Ukoliko se muslimani, katolici i pravoslavci našeg jezika odluče na suživot u Bosni i Hercegovini, to će se blagotvorno odraziti na sve susjedne države.

Zajednička Bosna i Hercegovina trenutno ne postoji. Varvari još od rata pokušavaju da raskomadaju Bosnu i Hercegovinu na zavađene etno-religijske entitete, predstavljajući politiku aparthejda i segregacije kao nešto poželjno. Od polovine višereligijske države je napravljena vjerski isključiva paradržava Republika Srpska. U ostalim dijelovima je uspostavljena prevlast Bošnjaka ili Hrvata.
Stvarnost je premašila najluđa predviđanja sarajevskih nadrealista, uključujući izmišljanje novih jezika i podelu djece po nacionalnoj osnovi u vrtićima i školama. Izlaz iz ovakvog stanja treba tražiti u ukidanju ratnih entiteta i okretanju oblasnim autonomijama, nevezanim za nacionalnu pripadnost. Živela zajednička Bosna i Hercegovina, u čijim će se školama učiti jedan jezik, jer se jedan jezik govori u narodu.

Velika je stvar što Bosna i Hercegovina još uvek postoji. Kao jedina višenacionalna država na Balkanu, ona je trn u oku svim nacionalistima, posebno nakon raspada naše zajedničke države SFRJ. Neuspjehom Jugoslavije pali smo jedan veliki ispit iz suživota. Za zajednički život nam je preostala još samo Bosna i Hercegovina.

Bosna nam je jedina nada!
(Damjan Pavlica je muzičar i publicista iz južnog Beograda. Frontmen je benda Damjan od Resnika, u kojem svira gitaru i pjeva.)
Nazad na vrh Ići dole
cojle
Zaštitnik seljačkih prava
Zaštitnik seljačkih prava
cojle


Location : Kumova slama
Humor : smešan samom sebi
Datum upisa : 09.08.2009

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptyPet Mar 09, 2012 8:11 pm



Dobro doš'o Babo! rukuju se











Seljak sam pa umem i reč da probiram!
Nazad na vrh Ići dole
neiskusan
Sasvim običan lik
neiskusan


Location : Negde daleko
Humor : :)
Datum upisa : 17.01.2010

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptyPet Mar 09, 2012 8:39 pm

@Komšinica
Džabe tekstovi kojekavih "likova" navodnih beograđana i ostalih, ništa to sada ne vredi - ne pije vodu! Ante Marković, iako nisam zagovornik njegove politike, se trudio da ne izbije rat u Bosni. Oformio je stranku reformista i pokušao da smiri masu! Poznat je slučaj koji je bio okidač početka rata u BIH, ubistvo na svadbi od strane plaćenika Juke Prazine - poznatog kriminalca koji je za lovu mogao da uradi sve. Posle toga barikade itd...
Takođe i u Bijeljini je postojao plan (muslimani su bili većinski deo stanovništva) za zauzimanje iste od strane Alijinih poklonika!
No kao što sam nedavno pročitao u jednom članku, svi mi smo bili samo oruđe u rukama zapadnih sila koje su scenario raspada Jugoslavije kreirali i mnogo pre Titove smrti. Dovoljno je bilo zapaliti fitilj nacionalizma, a zna se sve i o "zelenoj transverzali", pa da Srbi ulete, nemoćni da učine bilo šta drugo, u rat u kome su proglašeni za krivce!
Bilo ko da misli drugačije od ovoga - neka mu je na čast!
Nikada nisam tvrdio da su svi Srbi časni i pošteni, takođe ni pripadnici bilo koje druge nacije, ali toliko crnilo baciti na jedan narod je prosto nehumano tj. namerno izazvano!
Ovom prilikom da odgovorim i Dolincu koji, vidi se iz njegovog izlaganja u jednoj temi, nema pojma sada, a nije imao pojma ni ranije o svemu što se dešavalo na ovim prostorima, i sve Srbe stavlja u jedan koš (zločinci i četnici). Kao prvo, jedina država koju su Hrvati imali (pre ove sad) je bila NDH i zna se kako je osnovana!
To da nikada nisu napadali nikoga i da su samo branili svoje videlo se iz filma koje je prikazala DB pre početka rata, a o naoružavanju Hrvata u Špegeljovoj režiji.
Ima mnogo izvora koji potvrđuju sve ovo što pišem, ali zašto čitati ISTINU, kada je mnogo lakše da podlegnemo propagandi i uživamo u svojim nacionalizmima?
Svestan sam toga da svako svome jatu leti, ali po meni, nikada nije trebalo doći do toga da se dese oni užasi koji su se desili, a samo u interesu nekolicine belosvetskih probisveta što sa ovih prostora, što iz demokratskog nam zapada!
Takođe je Sonia u jednom postu "nabacila" šefu da on sam izaziva forumaše svojim pokretanjem tema.
Sam uvodni članak na forum me podseća na bivšu JUGU (svi nacionalizmi i veroispovesti su dozvoljene - osim srpske, a i ako se piše o tome da bude DEMOKRATSKI)
Nazad na vrh Ići dole
promaja
Panonski lav
Panonski lav
promaja


Godina : 61
Datum upisa : 02.08.2010

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptyPet Mar 09, 2012 9:33 pm

BOSNA I BOSANCI - Page 2 356467sad opet moraju neki ići u školu ...đžaba ,nekom je u interesu da se i ovde desi scenario već viđen na ovim prostorima da se razbuca i ovaj forum sa svima nama ,ali bože dragi ,pa zato se i kaže -jebeš forum koji nema bosanaca --mislim da se zna i ja sam rođen u Sarajevu al sam samo ovo napomenuo da nemisle pojedini da imam nešto loše na umu.
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptySub Mar 10, 2012 12:42 pm

neiskusan ::
@Komšinica
Džabe tekstovi kojekavih "likova" navodnih beograđana i ostalih, ništa to sada ne vredi - ne pije vodu! Ante Marković, iako nisam zagovornik njegove politike, se trudio da ne izbije rat u Bosni. Oformio je stranku reformista i pokušao da smiri masu! Poznat je slučaj koji je bio okidač početka rata u BIH, ubistvo na svadbi od strane plaćenika Juke Prazine - poznatog kriminalca koji je za lovu mogao da uradi sve. Posle toga barikade itd...
Takođe i u Bijeljini je postojao plan (muslimani su bili većinski deo stanovništva) za zauzimanje iste od strane Alijinih poklonika!
No kao što sam nedavno pročitao u jednom članku, svi mi smo bili samo oruđe u rukama zapadnih sila koje su scenario raspada Jugoslavije kreirali i mnogo pre Titove smrti. Dovoljno je bilo zapaliti fitilj nacionalizma, a zna se sve i o "zelenoj transverzali", pa da Srbi ulete, nemoćni da učine bilo šta drugo, u rat u kome su proglašeni za krivce!
Bilo ko da misli drugačije od ovoga - neka mu je na čast!
Nikada nisam tvrdio da su svi Srbi časni i pošteni, takođe ni pripadnici bilo koje druge nacije, ali toliko crnilo baciti na jedan narod je prosto nehumano tj. namerno izazvano!
Ovom prilikom da odgovorim i Dolincu koji, vidi se iz njegovog izlaganja u jednoj temi, nema pojma sada, a nije imao pojma ni ranije o svemu što se dešavalo na ovim prostorima, i sve Srbe stavlja u jedan koš (zločinci i četnici). Kao prvo, jedina država koju su Hrvati imali (pre ove sad) je bila NDH i zna se kako je osnovana!
To da nikada nisu napadali nikoga i da su samo branili svoje videlo se iz filma koje je prikazala DB pre početka rata, a o naoružavanju Hrvata u Špegeljovoj režiji.
Ima mnogo izvora koji potvrđuju sve ovo što pišem, ali zašto čitati ISTINU, kada je mnogo lakše da podlegnemo propagandi i uživamo u svojim nacionalizmima?
Svestan sam toga da svako svome jatu leti, ali po meni, nikada nije trebalo doći do toga da se dese oni užasi koji su se desili, a samo u interesu nekolicine belosvetskih probisveta što sa ovih prostora, što iz demokratskog nam zapada!
Takođe je Sonia u jednom postu "nabacila" šefu da on sam izaziva forumaše svojim pokretanjem tema.
Sam uvodni članak na forum me podseća na bivšu JUGU (svi nacionalizmi i veroispovesti su dozvoljene - osim srpske, a i ako se piše o tome da bude DEMOKRATSKI)

Oprosti ali mi stvarno nije jasna replika?!
Samo sam kopirala clanak koji sam nasla zanimljivim, a zanimljiv mi je iz prostog razloga jer je covjek pokusao ne da prebaci odgovornost za mucnu proslost na "druge", nego da je dijelom i preuzme.

Nisam iz Srbije, ali dopustam sebi pravo da kazem ponekad nesto na account srpske politike, jer sam dijelom zarad iste tu gdje jesam. Past tense. Mislim ipak da oni koji nisu bili u sredistu zbivanja u toku rata u B i H, nisu bas najpozvaniji da iznose "sud", specijalno kad je zasnovan na polucinjenicama.

Dok svi ne rpeuzmemo odgovornost za sve te dogadjaje, nece biti ni pomaka prema nekom progresu na nasim prostorima.
Guranje pod tepih, stavljanje krivnje na druge nas samo drzi u onom istom mraku u kom smo svi vijekovima zivjeli.
Nazad na vrh Ići dole
promaja
Panonski lav
Panonski lav
promaja


Godina : 61
Datum upisa : 02.08.2010

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptySub Mar 10, 2012 4:35 pm

E moj neiskusni ,trebo si davnih dana da shvatis da kad se kaze da preuzmemo odgovornost -to se misli samo na jedan narod posto se ovde samo vodi politika o Ceci ,RATKU ,Radovanu ,o 5 oktobru,o huliganima ...a interesantno ,mi nismo kao drugi kad treba pisati o drugima jer mi samo znamo za ovo ovde .Ok ,ali izgleda da svi bolje znaju od nas pa nam drze predavanja o svemu .Ima li ovde iko od Srba da je mora da izadje iz Bosne jer je Srbin ,da li je moguce da samo muslimani i hrvati ovde treba non-stop da traze da se mi izvinimo i da priznamo odgovornost za sve sto se desilo od tad .Da nemislite da vec malo preterujete i da bi mogli da predjete na druzenje ako vam je do toga a ako ne onda neocekujte da dobijete podrsku od mene ..
Nazad na vrh Ići dole
cojle
Zaštitnik seljačkih prava
Zaštitnik seljačkih prava
cojle


Location : Kumova slama
Humor : smešan samom sebi
Datum upisa : 09.08.2009

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptyNed Mar 11, 2012 11:57 am



I "Užičko" kad dolazi Babo! jwwwwww











Seljak sam pa umem i reč da probiram!
Nazad na vrh Ići dole
cojle
Zaštitnik seljačkih prava
Zaštitnik seljačkih prava
cojle


Location : Kumova slama
Humor : smešan samom sebi
Datum upisa : 09.08.2009

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptySub Mar 24, 2012 3:50 pm

Ubica iz Tuluza prošlog mjeseca bio u Zavidovićima

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Izetbegovic_mudzahedini

Alija i bosanski mudžahedini

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Osvanule-snimke-zlocina-mudzahedina-u-bih-504x335-20070938-20101019004427-31827

Ritualno klanje srpskih zarobljenika

Serijski ubica iz Tuluza, Francuz alžirskog porijekla Muhamed Merah koji je prije nekoliko dana usmrtio sedam lica, nedavno je boravio u BiH, i to na jednom od brojnih predavanja o islamu, u organizaciji misteriozne organizacije "Poziv u raj", potvrdio je neimenovani zvaničnik jedne zapadne obavještajne agencije.

Isti izvor naveo je listu Fokus da je Merah prisustvovao predavanju Muhameda Sejfudina Čivčija, prvog čovjeka "Poziva u raj", održanog u Zavidovićima prošlog mjeseca.
''Merah je već duže vrijeme održavao bliske kontakte sa grupom Alžiraca iz BiH, od kojih se za većinu smatralo da su već odavno napustili teritoriju ove zemlje'', rekao je izvor lista.

Član Ekspertskog tima jugoistočne Evrope za borbu protiv terorizma i organizovanog kriminala Dževad Galijašević rekao je da obavještajni podaci ukazuju na to da je u posljednjih nekoliko mjeseci Merah kontaktirao s nekadašnjim komandantom "El mudžahedin" odreda iz sastava Trećeg korpusa bošnjačke Armije RBiH Abu al-Me'alijem.

NEZAVISNE
novine












Seljak sam pa umem i reč da probiram!
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptyNed Mar 25, 2012 4:09 am

cojle ::
nedavno je boravio u BiH,,,,, potvrdio je neimenovani zvaničnik jedne zapadne obavještajne agencije.



hahahahahahahaha muhaaa A scene klanja iz licnog foto albuma?! :55f:
Nazad na vrh Ići dole
cojle
Zaštitnik seljačkih prava
Zaštitnik seljačkih prava
cojle


Location : Kumova slama
Humor : smešan samom sebi
Datum upisa : 09.08.2009

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptyNed Mar 25, 2012 2:52 pm

AstrinaKomsinica ::


hahahahahahahaha muhaaa A scene klanja iz licnog foto albuma?! :55f:




Ispovest hrvatskih izbeglica iz Bugojna 1993. godine,
izbeglih pred naletom Alijinih mudžahedina.

Spas im je pružila vojska Republike Srpske.

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Us2

Bosna 1993.
Na slici, mudžahedin iz Saudijske Arabije,
drži odsečenu glavu Blagoja Blagojevića,
Srbina iz sela Jasenova kod Teslića.

Zaboravi ako možeš! gorepost











Seljak sam pa umem i reč da probiram!
Nazad na vrh Ići dole
Samhain

Samhain


Datum upisa : 22.11.2011

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptyNed Mar 25, 2012 3:42 pm

BOSNA I BOSANCI - Page 2 618px-JeanLucPicardFacepalm
Nazad na vrh Ići dole
http://soulmate.forumieren.com/
promaja
Panonski lav
Panonski lav
promaja


Godina : 61
Datum upisa : 02.08.2010

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptyNed Mar 25, 2012 4:13 pm

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Sf80h
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptyPon Mar 26, 2012 12:56 am

cojle ::
AstrinaKomsinica ::


hahahahahahahaha muhaaa A scene klanja iz licnog foto albuma?! :55f:




Ispovest hrvatskih izbeglica iz Bugojna 1993. godine,
izbeglih pred naletom Alijinih mudžahedina.

Spas im je pružila vojska Republike Srpske.

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Us2

Bosna 1993.
Na slici, mudžahedin iz Saudijske Arabije,
drži odsečenu glavu Blagoja Blagojevića,
Srbina iz sela Jasenova kod Teslića.

Zaboravi ako možeš! gorepost

Da, ovakav shit sam svakodnevno gledala na "pravednoj" sumskoj televiziji u Banjaluci, kad su domoroci "preuzeli" sve, pa i tv...da bi se ispostavilo po mom dolasku u Hrvatsku da su u pitanju montaze brace iz sumskih zaselaka:) Stipu gatibo:)

Docim, komunikacija sa onima koji su prezivjeli pogrom, muslimanima, katolicima i jevrejima je sasvim druga prica.

Ovo sto nudis je cista propaganda, nadojena jos ciscom mrznjom:) 'Nako posteno, jadan ti covjece:)

A i vjerojatnoca i dalje stoji: licni album migg

Najbolje od svega je sto znam ja da ti znas sta i kako je bilo, a ti znas da ja znam da ti znas:)))) i da te zato hiljadu muka fata. Oprosti, nakon ovoliko godina, nije vise tragicno, nego komicno:)
Nazad na vrh Ići dole
cojle
Zaštitnik seljačkih prava
Zaštitnik seljačkih prava
cojle


Location : Kumova slama
Humor : smešan samom sebi
Datum upisa : 09.08.2009

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptyUto Mar 27, 2012 9:53 pm

AstrinaKomsinica ::

Ovo sto nudis je cista propaganda, nadojena jos ciscom mrznjom:) 'Nako posteno, jadan ti covjece:)

Definitivno... žao mi je što sam u žaru dijaloga prenaglio i istakao prizor užasa, ma koliko i šta dokumentovao.

Pokvario sam toga dana i sebi samom raspoloženje a kamoli drugima.

Dovoljno sam svestan da se na forumima ne isteruje pravda i ne piše istorija ali me ponela želja da ukažem na davnašnju pouku da je istina uvek žrtva ratova.
Dakle, istaknutim prilozima sam želeo ukazati na svu složenost proteklih ratova... uzajamnost ratujućih strana i u pobedama, žrtvama ali i počinjenim zločinima.

Tvrdio sam i tvrdim... ne da su Srbi bezgrešni već ukazivao da su i sami bivali žrtve i meta zločina.
Krivice ima na svim stranama a odgovorne bi trebalo izvesti pred lice pravde.
I ne može se ceo jedan narod satanizovati i okvalifikovati genocidnim kolektivitetom a zanemariti odgovornost ostalih ratnih huškača i učesnika.

Suvišno je za temu isticati ali ako sam prozvan odgovoriću još jednom... ne samo poreklom već i osobenom karaktelogijom sam pružio dovoljno dokaza da se ponosim srpskim imenom i bosanskim nadimkom.
I poštujem adete da je komšija najrođeniji makar se klanjao il celom šakom krštavao il sam za sebe bio nevernik.

U ratu nisam direktno učestvovao ali sam bio angažovan kao saradnik humanitarnih organizacija koje su pružale podršku civilnom stanovništvu i zbrinjavale decu, žene, bolesne i ostale nedužne žrtve svih ratujućih strana.

Komšinice, žalim za stradanje i žrtve koje si podnela.
Lično bi mi bilo drago da krivce tvoga stradanja sustigne ruka pravde i zaslužena kazna a sama ostvariš sva pripadajuća prava.
Ipak, dalji dijalog sa Tobom o OPŠTIM karakteristikama proteklih ratova (povod... uzrok... posledica...) ću izbegavati.
Ne zbog manjka argumenata već isključivosti koju često namećeš prelazeći granice pristojnosti.

Prosto Ti bilo. rukuju se











Seljak sam pa umem i reč da probiram!
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptyUto Mar 27, 2012 11:02 pm

cojle ::
AstrinaKomsinica ::

Ovo sto nudis je cista propaganda, nadojena jos ciscom mrznjom:) 'Nako posteno, jadan ti covjece:)

Definitivno... žao mi je što sam u žaru dijaloga prenaglio i istakao prizor užasa, ma koliko i šta dokumentovao.

Pokvario sam toga dana i sebi samom raspoloženje a kamoli drugima.

Dovoljno sam svestan da se na forumima ne isteruje pravda i ne piše istorija ali me ponela želja da ukažem na davnašnju pouku da je istina uvek žrtva ratova.
Dakle, istaknutim prilozima sam želeo ukazati na svu složenost proteklih ratova... uzajamnost ratujućih strana i u pobedama, žrtvama ali i počinjenim zločinima.

Tvrdio sam i tvrdim... ne da su Srbi bezgrešni već ukazivao da su i sami bivali žrtve i meta zločina.
Krivice ima na svim stranama a odgovorne bi trebalo izvesti pred lice pravde.
I ne može se ceo jedan narod satanizovati i okvalifikovati genocidnim kolektivitetom a zanemariti odgovornost ostalih ratnih huškača i učesnika.

Suvišno je za temu isticati ali ako sam prozvan odgovoriću još jednom... ne samo poreklom već i osobenom karaktelogijom sam pružio dovoljno dokaza da se ponosim srpskim imenom i bosanskim nadimkom.
I poštujem adete da je komšija najrođeniji makar se klanjao il celom šakom krštavao il sam za sebe bio nevernik.

U ratu nisam direktno učestvovao ali sam bio angažovan kao saradnik humanitarnih organizacija koje su pružale podršku civilnom stanovništvu i zbrinjavale decu, žene, bolesne i ostale nedužne žrtve svih ratujućih strana.

Komšinice, žalim za stradanje i žrtve koje si podnela.
Lično bi mi bilo drago da krivce tvoga stradanja sustigne ruka pravde i zaslužena kazna a sama ostvariš sva pripadajuća prava.
Ipak, dalji dijalog sa Tobom o OPŠTIM karakteristikama proteklih ratova (povod... uzrok... posledica...) ću izbegavati.
Ne zbog manjka argumenata već isključivosti koju često namećeš prelazeći granice pristojnosti.

Prosto Ti bilo. rukuju se

E vidis, ja mislim isto za tebe, sooo,,,,

A sad po prvi puta mogu da kazem da se slazem sa necim sto kazes, a to je da ni slucajno ne treba glorifikovati jednu stranu, a drugu uzimati sa predrasudama, niti trpati pojedince u kolektivnu vrecu.

Moje misljenje je isto od kad znam za sebe, i nisam ga ni jedne sekunde promijenila.

A to sto "potpucam" ponekad, samo odgovorim malo gorom mjerom na vrlo niskobudne provokacije. Doduse, moram da priznam da to radim iz zabave, jer nemam nikakve potrebe da mijenjam misljenja drugih.

Razborito iznosenje argumeneta?! Ovo je prvi put da te vidim u tom svjetlu, i moram da priznam da ti bolje stoji od onih huskanja, hahahahaha


A sad ono sto velis: "Tvrdio sam i tvrdim... ne da su Srbi bezgrešni već ukazivao da su i sami bivali žrtve i meta zločina.
Krivice ima na svim stranama a odgovorne bi trebalo izvesti pred lice pravde.
I ne može se ceo jedan narod satanizovati i okvalifikovati genocidnim kolektivitetom a zanemariti odgovornost ostalih ratnih huškača i učesnika."

Apsolutno tacno, jedan arsin za sve, uporno govorim migg

Sta cu kad sam bRezobrazna migg
Nazad na vrh Ići dole
promaja
Panonski lav
Panonski lav
promaja


Godina : 61
Datum upisa : 02.08.2010

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptySre Mar 28, 2012 3:02 am

dobro je da nije opet završeno sa ha ha ha ha ha ha ...već sam pomislio da sam na temi sa vicevima pošto je nekom jako smešno ....meni nije ,ma gde da se desilo BOSNA I BOSANCI - Page 2 99267
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptyUto Apr 24, 2012 4:23 pm

Svakih malo me neko podsjeti zasto se ja to toliko ponosim sto sam Bosanka, a bome i Hercegovka:)))))

Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptyUto Apr 24, 2012 7:45 pm

Prof.Besim Spahic, svaka cast na mudrosti. rukuju se
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptyUto Apr 24, 2012 7:55 pm

Tip je odlican, odusevio me! Napokon neko razborito razmislja:)
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptyUto Apr 24, 2012 8:22 pm

AstrinaKomsinica ::
Tip je odlican, odusevio me! Napokon neko razborito razmislja:)

Steta sto takvi ljudi prelaze brzo u zaboravu. :329340: Bosna je divlji zapad i ostace, moja prognoza, steta takve lijepe zemlje i ljudi. Sve sto je lijepo , rusi se i unistava se. Kad je ljubomora veca i jaca od nesto imati ili posjedovati.
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptyPet Jun 08, 2012 10:56 pm

BOSNA I BOSANCI - Page 2 547209_453460627997787_1894809753_n

BOSNA I BOSANCI - Page 2 693876 za Bosanca










BOSNA I BOSANCI - Page 2 CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
doctorr67
NR .1 foruma
NR .1 foruma
doctorr67


Location : Singidunum
Humor : Onaj koji napravi gresku, a ne ispravi je - cini i drugu gresku!!
Datum upisa : 20.12.2007

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptyPet Jun 08, 2012 11:00 pm

To sve Srbi sa one strane Drine...bez obzira da li se krste ili kako to rade... :329340:
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptySre Jun 20, 2012 10:12 pm

KAKO ZNAS DA SI BOSANAC ?

Iako neko stoji ispred tebe, prvo pitanje bit će ĐES BA !
Kada neko stoji ispred tebe i smeta ti, prvo ćeš reć NIJE TI ĆAĆA STAKLAR
Ako u svakoj rečenici upotrebljavaš riječi BOLAN i BA a zapravo nemaš pojma šta znače
Jedino u bosni ti raste rep od kave dok si malen!
Kad vidiš psa prvo pitanje je OĆEL UJEST ??
Kad se ozlijediš mama te udari jer si se sam ozljedio
Jedino u Bosni dobiješ upalu mozga ako ideš van mokre kose
Kad mama neće pričat s tobom kaže . BJEŽI MI S OČIJU DA TE NE VIDIM
Čak i odrasle ljude se pita SLUŠAL TE BABO?
Jedino se u Bosni kaže AHA JESI MALO SUTRA kad nekom ne vjeruješ!
Kad ti neko daje savjet , odgovor je KO' TE ŠTA PITO ?
Kad neko spava glasno , odma se kaže SPAVA KO' ZAKLAN
U bosni nema riječi otvori usta, nego ZINI
Kad dugo spavaš tvoji te odma pitaju Š'TAŠ VEČERAS RADI!
MADE IN CHINA tri najčitanije riječi u Bosni !!
U svijetu ljudi kažu , naravno da jesam , u Bosni kažu JOK ETO TI SI
Mi ne koristimo recepte mi to "OD OKA "
Moraš ić u školu i dobro učiti DA NE BI KOPO KANALE !!
Jedino kod nas kad padneš umjesto jesi dobro , kažu jes' smotan ustani
Jedino u Bosni roditelji na poklon daju SARENU LAŽ
Kad u bosni čuješ pucnjeve , nije to nikakav kriminal NEGO SVADBA
Znaš da si Bosanac ako ti je daljinski zaljepljen selotejpom.



Nazad na vrh Ići dole
Djoka20

Djoka20


Datum upisa : 14.05.2012

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptySre Jun 20, 2012 10:16 pm

Nikad u zivotu nisam bio tamo. Moja Morava i njena sela su za mene pravi raj.
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptySre Jun 20, 2012 10:18 pm

Ma sta's tamo, svi te znaju muhaaa
Nazad na vrh Ići dole
doctorr67
NR .1 foruma
NR .1 foruma
doctorr67


Location : Singidunum
Humor : Onaj koji napravi gresku, a ne ispravi je - cini i drugu gresku!!
Datum upisa : 20.12.2007

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptyNed Jun 24, 2012 12:05 pm

Mala moja iz Bosanske Krupe skidaj tange odmah izgore ti doope tongue BOSNA I BOSANCI - Page 2 902410
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptyNed Jul 15, 2012 7:08 pm

Sad dobih,,,,Lijepa moja, najljepsa leptir

Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptyPon Jul 16, 2012 5:15 pm


Heroj iz Bihaća pomogao kolegi: Otpustite mene, on ima djecu

O nevjerovatnom Ajidovu dobročinstvu bruji cijela BiH. Prije nekoliko dana je saznao da njegov poslodavac u trgovini autodijelova mlađem kolegi planira dati otkaz. Bez imalo razmišljanja podmetnuo je svoja leđa i ponudio šefu da otpusti njega. Direktor je poslušao, a Ajid je u trenu ostao bez radnog mjesta poslovođe i plate od preko hiljadu maraka. Kaže da je posao mlađem kolegi bio potrebniji.


Kad je saznao da poslodavac planira dati otkaz mlađem kolegi s dvoje djece, Ajid se ponudio da otpusti njega. Ostao je bez plaće. Nije mu jasno zašto mu čestitaju

Ispričao sam prijatelju šta sam napravio, on je slušao, ništa nije govorio, otišao kući, popio apaurin i sve napisao na Facebooku. Eto, tako je bilo, svoju priču počinje Ajid Sarkić (51) iz Bihaća.

O nevjerovatnom Ajidovu dobročinstvu bruji cijela BiH. Prije nekoliko dana je saznao da njegov poslodavac u trgovini autodijelova mlađem kolegi planira dati otkaz. Bez imalo razmišljanja podmetnuo je svoja leđa i ponudio šefu da otpusti njega. Direktor je poslušao, a Ajid je u trenu ostao bez radnog mjesta poslovođe i plate od preko hiljadu maraka. Kaže da je posao mlađem kolegi bio potrebniji.

"Taj momak s posla ima dvoje male djece i nezaposlenu ženu. Plata mu treba samo za pelene. Žao je meni mladih ljudi, nikakve perspektive nemaju. A moja su djeca odrasla, pa meni ne treba posao kao što treba njemu" - kaže Sarkić.

Što je učinio nije odmah priznao ni supruzi. Kaže kako ju nije htio opterećivati jer se još oporavlja od trauma iz rata. Ajid se ne plaši budućnosti. U trgovini je radio posljednjih pet godina, a sad se vraća gljivarstvu, svom starom poslu.

"Vjerujem da ću opet uspjeti. Pa svoje dvoje djece sam i školovao na šampinjonima. Puno se radilo, ali izgurali smo. Sada smo žena i ja sami, djeca su u Americi. Ne pomažu nam jer još ne mogu, ali bar mi ne moramo više pomagati njima" kaže Sarkić.

Komšije iz Bihaća kažu kako je Ajid često pomagao i mještanima.

"Jednom je posudio novac, kupio zemljište oko kuće svog brata i sagradio mu cestu koje dotad nije bilo. Zatim je tu zemlju prodavao, no ljudi su mu plaćali kad su i koliko su imali. Na kraju ništa nije zaradio - prisjetila se susjeda za Večernji list i dodala da mu je čovjek umjesto dijela duga dao 50 litara rakije. Ajid ih je podijelio jer ne pije alkohol.

"Ma on vam je takav, o našem Ajidu bi se dala knjiga napisati" - ponosne su komšije.


Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptyČet Jul 26, 2012 2:43 pm

hehehehehe Ja stvarno obozavam Bosnu i Bosance:)))))) Na svoj racun najbolje;)


RAMAZANSKI FILMOVI : - Spašavanje postaca Ryana - Pakleni iftar - Znam šta si jeo prošli iftar - Hodže u crnom - Klanjali za 60 sekundi - Gospodar tespiha: Derviševa družina - Pirati iz džamije - Iftari muški - Bilo jednom u džamiji - Intervju sa imamom - Kad kurbani utihnu - Mi nismo meleci 2 - Dan poslije iftara - Sam u džamiji 3 - Nemoguća teravija - Gospodin i gospođa Cerić - Smrtonosni sehur 3 - 3 metra poslije iftara - 1001 somun - Buline odaje - Lesi se vraća s teravije.
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 EmptySub Jul 28, 2012 10:55 pm

Zemljotresi u Zenici, građani noćili na ulici

Tokom noći, tri zemljotresa potresla su BiH.Epicentar potresa bio je nekoliko kilometara od Zenice na dubini od dva kilometra.

Prvi zemljotres jačine 4,5 po Rićteru bio je u 1:15 sati. Narednih sat vremena još dva zemljotresa potresla su BiH jačine 4,2 i 2,9 stepeni po Rihteru.

Građani Zenice su u panici i strahu noć proveli na ulici.

Žrtava nije bilo, ali ima materijalne štete na zgradama i fasadama kuća.

Zemljotres se osetio i u Sarajevu, Tuzli, Banjoj Luci, Bihaću i drugim mestima.

Danas posle podne zabeležena su dva nova potresa slabijeg intenziteta, i to u roku od 20 minuta.

Prvi potres jačine 2,7 stepeni Rihterove skale zabežen je u 15.20 časova, a samo 20 minuta kasnije zeničko tlo zatreslo se još jednom.

Magnituda u epicentru iznosila je 3,3 stepeni Rihterove skale.

Nova podrhtavanja tla uznemirila su građane Zenice koji strahuju od jačeg zemljotresa, prenose federalni mediji.

(MONDO/Agencije)










BOSNA I BOSANCI - Page 2 CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 2 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
BOSNA I BOSANCI
Nazad na vrh 
Strana 2 od 10Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sledeći
 Similar topics
-
» Bosna bez viza?

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: GEOGRAFIJA PREBIVALIŠTA/ETNOSI :: DRŽAVE :: BOSNA i HERCEGOVINA-
Skoči na: