DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
rudan - Vedrana Rudan - Page 23 BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-

PrijemPORTALTražiRegistruj sePristupi

Vedrana Rudan

Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 13 ... 21, 22, 23
AutorPoruka
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA
Kijara-brm

Godina : 40
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

rudan - Vedrana Rudan - Page 23 Empty
PočaljiNaslov: Vedrana Rudan   rudan - Vedrana Rudan - Page 23 EmptyČet Jun 24, 2010 11:19 pm

First topic message reminder :

Biografija. Vedrana Rudan rođena
je u Opatiji, 29. oktobra 1949. godine, u 00:10 časova. Živi u Rijeci.
Kolumnista je hrvatskog nedeljnika "Nacional".

Vedrana Rudan ponovno jaše. I to u velikom stilu.

Autorica koju najviše volite mrziti ovog puta nudi dvije knjige u
jednoj, uz dva (više nego) provokativna naslova Kad je žena kurva/ Kad
je muškarac peder.

Ovo je nadasve neumoljiv, blasfemičan pogled na ovdašnju svakodnevicu
i sve nas - muškarce i žene. Rukopis Vedrane Rudan oštar je poput
smrtonosnog štektanja strojnice. Starost, smrt, gubljenje ljepote, loš
seks, mržnja, nasilje, pokvareni, ustajali međuljudski odnosi - sve su
to naličja onih ljepših tema koje zapravo pokreću autoricu: mladosti,
života, ljepote, dobrog seksa, ljubavi, blagosti, dobrih, svježih
ljudskih odnosa. Ali, kao istinski moralistički pisac koji neprestano
pretražuje skrovita područja i, sa strašću nevjernog Tome, gura prst u
bolnu ranu, opipava šavove i spojna mjesta, Vedrana Rudan uvijek je
spremna podsjetiti nas da stvari nisu ni izbliza onoliko jednostavne
koliko bi možda neko volio vjerovati i da se na kraju svake potrage za
smislom krije tek po jedno kozmičko razočaranje. Stoga, ne dopustite da
vas prevare!

Da će ova knjiga, kao i sva ranija djela Vedrane Rudan, iznervirati
mnoge u to nema baš nikakve sumnje, ali bi do sada već svima moralo biti
jasno da je to i bila osnovna autoričina namjera. Tko to još nije
shvatio, najbolje da zaobiđe ovu knjigu. Ovo je esencijalna literatura
isključivo za one koji su spremni da zarone i prođu kroz sve slojeve
globalnog "smetlišta" u kome živimo vođeni sigurnom rukom paklene
jahačice.
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/

AutorPoruka
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA
Kijara-brm

PočaljiNaslov: Re: Vedrana Rudan   rudan - Vedrana Rudan - Page 23 EmptySub Nov 30, 2019 8:12 pm

OTVORENO PISMO SEVERINI

Poštovana gospođo Kojić!
Vidim, plačete, vidim, čudite se zato jer su vam oteli dijete. Ja, manje slavna, prošla sam sličan put.

Davne 1988. godine odlučila sam napustiti muža. Živjeli smo u zajedničkoj kući. Na startu mi je dao do znanja da će se za kuću boriti do kraja. Tada nisam znala što je to “kraj”. Saznala sam 2017. Dvadeset i devet godina borila sam se da bih mogla doći do dijela zajedničke kuće koji je bio uknjižen na moje ime.
Srećom, odvjetnik me sve te godine zastupao besplatno. Da sam morala platiti troškove nikad ne bih došla do svog dijela. Hvala, Siniša.
Kuću sam napustila s torbicom u ruci. Djeca su ostala s njim jer nismo imali kamo. Nema tko me od susjeda, neznanaca i bivših prijatelja nije proglasio “kurvom”. Usudila sam se uzeti život u svoje ruke, krenuti dalje bez njega, izabrati sama svoj put.
Unajmila sam stančić u potkrovlju. Preko veze. Nitko mi nije htio iznajmiti stan kad je čuo da imam dvoje djece. Znanci, neznanci, bivši prijatelji, bili su zgroženi što sam otišla s ljubavnikom i “ostavila” djecu. Umjesto da ostanem sa zlostavljačem i čekam kad će mi razvaliti glavu.
S riječkim Centrom za socijalni rad imala sam vrašku sreću zato jer je moj “slučaj” dobio muškarac. Nikad ga neću zaboraviti. Tada sam naučila, slušajući priče svojih “kolegica” koje su imale manje sreće, da je žena ženi žena.
Čovjek  mi je spasio život. Rekao mi je, to sam prvi put u životu čula, da imam pravo na izbor, da sam dobra majka, da će djeca jednom shvatiti i da nema potrebe da se tako strašno osjećam krivom.
Osjećala sam se krivom što sam djeci “razorila život”, što sam im oduzela “oca”. Sad već godinama žive opušteno bez njega, nit’ ga čuju, nit’ ga vide, što sam učinila ono što udane, “pristojne” žene i majke ne rade: između novog života i pakla, izabrala sam, ne novi život, nego život.
U ono doba, ponovit ću, bila je 1988. godina, muškarac koga ostavljaš mogao je odbiti razvod. Moj je to učinio. Borio se protiv razvoda jer me “volio”. Na sudu je tražio da se vratim “doma”, njemu i djeci, iako je u našem “domu” s njim već živjela druga žena. Sutkinja nas je ipak razvela.
Po svoje osobne stvari, uzela sam odjeću, jastuk i pokrivač, otišla sam jednog jutra kad je zrak bio “čist”. Nekoliko dana kasnije usudila sam se otići po metar drva. “Ukrala” sam drva iz vlastitog dvorišta koja sam kupila vlastitim novcem, sin mi je držao stražu. Pjevala sam u malom kamionu dok smo prijatelj i ja vozili “ukradeno” prema mom podstanarskom stanu sretna što me nije uhvatio “na djelu” i razbio mi glavu.
I danas me neki zbog bijega od kuće i “napuštanja” djece koja godinama nisu vidjela “oca” nazivaju “kurvom”. Ne pogađa me to. Znam gdje živim, znam da sam dobra majka, znam da imam prekrasnu djecu i divno unuče i dobrog muža, znam da sam sretna. Sretna sam zato jer sam imala hrabrosti boriti se i protiv “susjeda” i protiv “prijatelja” i protiv “sistema”.
Nitko u ovoj zemlji nije na strani žene. Kako je bilo pred četrdeset godina, tako je i ostalo. Danas je još gore jer se i Crkva uključuje u lov na “kurve”.
Gospođo Kojić! Čemu suze? Baš je to ono na što se on pali. Čemu čuđenje presudi? Živimo u Hrvatskoj. Ne znate moć novca? Ne znate koliko ženska mržnja može biti ogromna kad ženka osjeti da bi neka druga ženka mogla odbaciti okove u kojima se ona sama batrga?
Gospođo Kojić, kako ne razumijete? Svi su protiv vas. Portali, susjedi, tabloidi, sudovi, sistem, žene, žene, žene. Na strani vaših protivnika je i ogroman novac uložen u vaš progon.
Gospođo Kojić, vi ste vještica koju treba zgaziti, pretvoriti je u baru suza. Treba vas uništiti pa vam zauvijek oduzeti pravo da viđate sina zato jer ste “ludi”. Da ste “normalni” u nekom biste kamenom dvorcu gledali “Zadrugu”, lakirali nokte i pjevali sebi pod bradu.
Gospođo Kojić, kad vas vidim ovako uplakanu pitam se, gdje je Severina? Severina koja leti zrakom, Severina koja pjeva pred tisućama ljudi, Severina koja ne plače ni kad se čitava ženomrzačka Hrvatska protiv nje digne na noge.
Severina! Odjebite sve te odvratne ženke koje na vas reže. Odjebite i sve napaljene mužjake koji vas mrze jer vas ne mogu ščepati. Odjebite i njega koji ovih dana svršava jer je “pobijedio”. Ne, nemojte obrisati suze i rastegnuti usta u osmijeh zbog mene. Ja sam spašena. Učinite to zbog nekoliko desetaka tisuća Hrvatica koje nisu Severina, a prolaze isto.
Održite  koncert u Zagrebu! Blistajte i u Ljubljani! Budite Severina, budite velika mama malog Aleksandra koji će jednoga dana na vas biti ponosan, ako dobijete ovu bitku. A dobit ćete je.
Eto, sestro, nikad vas nisam vidjela, ne slušam vaše pjesme, ne odlazim na vaše koncerte, ali jesam na vašoj strani. Vi ste jedna od nas. Stisnite lijepe zube, odjebite suze i krenite u rat protiv zmijurina koje su se prodale za šaku dolara.

[url=https://www.pinterest.com/pin/create/button/?guid=3HV0roTBbWd8-1&url=http%3A%2F%2Fwww.rudan.info%2Fotvoreno-pismo-severini%2F&media=http%3A%2F%2Fwww.rudan.info%2Fwp-content%2Fuploads%2F2019%2F11%2Fsloboda-1024x778.jpg&description=Otvoreno pismo Severini]Save[/url]
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA
Kijara-brm

PočaljiNaslov: Re: Vedrana Rudan   rudan - Vedrana Rudan - Page 23 EmptyČet Dec 19, 2019 9:49 am

KUD’ PLOVI OVAJ BROD…

Pokušavala sam se izvući. Ležala sam na kauču, bjesomučno čitala knjige, pa kuhala, gladila mačku, psu davala keksiće, sebi davala pasje keksiće kad je ponestalo mojih, sebi davala čokoladu za kuhanje kad sam pojela onu za jedenje, grickala sam krušne štapiće sa okusom špinata, skakala na vagu, silazila s vage očajna, pa sam sebi dala kuhane suhe šljive, pa…
Uzalud! Nema šanse! Nemoš pobjeć od života da ga jebeš. Telefon je zvonio čitav dan. Prestrašila sam se. Muž mi je bio na putu. “Je li sve u redu? Ima magle na cesti? Jesi živ?“ Bio je živ i nervozan.
Telefoni su zvonili. Brojevi mojih prijateljica na ekranu mogli su značiti ili da je on ostavio nju ili da je ona, aleluja, ostavila njega. Zato se nisam javljala.
Nazvala sam kćer. “U gužvi sam, ako te treba voziti na Hitnu, zovi taksi.” Nazvala sam sina. Nije mi se javio. Znači da je sve u redu.
Kad sam na ekranu vidjela broj razvedene prijateljice koja je prekjučer na božićnom domjenku upoznala junaka svog života, odahnula sam. Najzad ću čuti nešto lijepo. Nisu mogli prekinuti, još je rano, možda će nekamo otputovati? Želim čuti samo lijepe vijesti.
“Jesi vidjela Kolindu?” Prijateljičin je glas drhtao. Žena je bila na rubu plača. O, ne! Ne! NEEEEEEEEEEEEEEEE! Ne želim slušati o jebenim izborima. Zato sam već danima zaključana, zato ne surfam, zato se ne javljam na telefon, zato ne gledam ni Život na vagi iako bih morala.
Pogledala sam Kolindu. Pa odjeke od tog. Svi su na nogama. Ljudi joj se rugaju. Nema hrvatskog psa koji nije digao nogu i popišao se na našu Predsjednicu. Nisam se previše uzbudila. I još mi je na pamet pao prastari ženomrzački vic.
Churchill je pred sto godina jednoj gospođi rekao: “Ružna si k’o pas.” Gospođa je rekla Churchillu: “Vi ste pijani, gospodine.” Churchill je rekao: “Ali ja ću sutra biti trijezan.”
Kužite? Stanite prije nego se krenete zajebavati. Tko su konkurenti Vesele Kolinde? Jedan je Dečko s Karakterom, drugi je Lažljivi Pevaljko. Prvi je izgubio dobivene izbore jer se upucavao šljamu, a šljam je snimio prljavu igricu. Lažljivi Pevaljko ne zna tko su “čudni ljudi čudna imena” u njegovoj pjesmi.
Ja mislila da su Srbi, on danas govori da su to “trolovi” koji nisu postojali kad je Pevaljko prvi put o njima zavijao na nekoj gaži. Pevaljko bi pomilovao Tomislava Merčepa. Ima li Pevaljko kćer? Zna li mala priču o djevojčici Zec? Ako Pevaljko postane predsjednik kamo ću ja skloniti svoju unuku?
Smijete se, umjesto da rigate. Umjesto da izrigate dušu.
Što je? Vi kažete meni kako je jedan od njih ipak bolji izbor od gospođe koja našoj djeci obećava plaću od osam tisuća eura mjesečno. Ja kažem vama da će ona sutra biti trijezna.
Što mislite, recite mi iskreno, za koji kurac već trideset godina plješćemo lopovima, ubojicama, djecojepcima, djecoubojicama, zločincima koji su pola Hrvatske istjerali iz Hrvatske, onima koji su Hrvatsku davno strpali u svoj džep?
A nećemo za predsjednicu izabrati Katarinu Peović?
Zato jer je žena trijezna. Zato jer je žena pametna. Zato jer žena ne laže. Zato jer žena ne bi pomilovala jednog od najstrašnijih ratnih zločinaca u hrvatskoj povijesti?
Pitam se pitam, u kojem ćemo se boljem sutra mi Hrvatice i Hrvati najzad probuditi trijezni?
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA
Kijara-brm

PočaljiNaslov: Re: Vedrana Rudan   rudan - Vedrana Rudan - Page 23 EmptyČet Apr 02, 2020 11:39 pm

AKCIJE I DONACIJE

Hrvatska se kao i sve zemlje svijeta ovih dana nalazi u ratu sa nevidljivim neprijateljem. Srećom, Hrvatska istovremeno ima mnoge vidljive prijatelje o kojima mediji, nažalost, premalo pišu i govore. Njihove akcije i donacije moramo sačuvati od zaborava ma koliko naši donatori i akcijaši željeli šutjeti o dobroti svojoj. Ajmo redom.

HRVATSKE BANKE

Hrvatske banke su, pritisnute strašnom situacijom, u dogovoru sa guvernerom Narodne banke Vujčićem donijele odluku koja će hrvatskom gospodarstvu pomoći da čim bezbolnije izađe iz ove strašne krize. Kamate na sve kredite dižu se za 10% bez prava žalbe i rasprave.
Gospodin Vučić, oprostite, Vujčić, ima za građane i jednu još veseliju vijest. Nakon dugih i mučnih pregovora sa bankama one su popustile i pristale da svim štedišama omoguće da sa svojih deviznih računa mjesečno podignu 10 eura, ne moraju donijeti potvrdu da su ugroženi koronom. Građani koji imaju štednju u kunama moći će mjesečno, također bez potvrde, dignuti 200 kuna što će biti, preračunato u eure, 10 eura.

MILAN BANDIĆ

Gospodin Milan Bandić je danas ispred Katedrale izjavio mnogobrojnim nazočnim novinarima: “Pička vam materina, radio sam kao konj! Ništa niste prepoznali! Za sve ste vi krivi! Dajem ostavku! Ja sam svoju dionicu odradio! Povlačim se u izolaciju!”
“Gospodine gradonačelniče, ja sam novinarka HST-a, hoćete li se povući u Bosnu i Hercegovi…” “Kurvo!”, izjavio je iznervirani gradonačelnik i navukao masku na usta, ne i na nos, iako je predsjednik Ujedinjenih nacija izjavio da su maske beskorisne.

HRVATSKA TELEVIZIJA

Hrvatska televizija, skraćeno HRT ipak je odlučila pod pritiskom javnosti prihvatiti vapaj hrvatskoga puka. Hrvatska televizija, skraćeno HRT, ukinut će program, a pretplatu dignuti za 100% što će svim građanima ove napaćene zemlje znatno olakšati trenutke u ovim teškim trenucima.

HRVATSKA VOJSKA

U akciju spašavanja Hrvatske očekivano se uključila i Hrvatska vojska. General Krstičević donio je odluku da Hrvatska u ovoj teškoj situaciji neće kupiti vojne avione od Amerike nego će ih kupiti od Rusije jer Rusija šalje pomoć Americi koja u ovim trenucima prolazi kroz teške trenutke.

TAJKUNI

Udruženje Hrvatskih tajkuna na čelu s predsjednikom gospodinom Tedeskijem osnovalo je udrugu “Mi smo naši, vi ste naši” koja će danas Stožeru za obranu od korone uručiti 100 litara, slovima: sto litara, Cedevite za potrebite bolesne od korone.
Za taj su se čin odlučili jer su pročitali da je zdrava tekućina bez konzervansa i umjetnih boja i ukusa najjače oružje protiv ove opake bolesti. Ako se stanje uskoro ne popravi ovo je ugledno udruženje spremno ponoviti donaciju krajem godine.

VATRENI

su uvijek bili Hrvatska, Hrvatska je uvijek bila Vatreni. U ovim najtežim trenucima za Hrvatsku pokazalo se da su Vatreni još više Hrvatska nego u vremenu prije korone. Zato treba pohvaliti njihovu akciju “Bog i Hrvati”. Naši Vatreni će danas u svojim izolacijama s početkom u 17.00 sati moliti za Hrvatsku. Ako se stanje ne popravi momci su spremni ponoviti akciju za šest mjeseci.

SABOR

Hrvatski Sabor odlučio je pružiti maksimalnu pomoć Hrvatskoj koja se od njih može očekivati. Umuknut će!

LJEKARNE

Sve će hrvatske ljekarne spustiti cijene maski sa sto i pedeset kuna na sto i četrdeset i devet kuna i devedeset i devet lipa.

TELEOPERATERI

Zbog poboljšanja svojih usluga i ogromnih gubitaka odlučili su da će u ovim teškim trenucima za Hrvatsku svoje usluge poskupjeti samo za 30%. Da bi nekako olakšali položaj pretplatnika odlučili su u dogovoru s Vladom da će svi pretplatnici biti praćeni 24 sata dnevno u okviru akcije “Ti samo misliš da si sam”.

TRGOVAČKI LANCI

Trgovački lanci budno prate agoniju potrošača, posebno su osjetljivi na patnje rizičnih skupina. Zbog toga su donijeli odluku da će svi građani Hrvatske imati pravo na popust od čak 37% na svu izloženu robu kojoj je istekao rok pred godinu ili više dana.

CRKVA

Crkva u Hrvata je organizacija koja preko 2000 godina, slovima: dvije tisuće godina, uz pomoć svojih pastira nesebično pomaže svojim ovcama. Osnovala je udrugu “Od katoličkog srca ka katoličkom srcu”. Preciznije, svi hrvatski svećenici na čelu sa kardinalom Bozanićem nesebično su odlučili da će kontejner prezervativa koji je sinoć iz Malezije stigao na Kaptol podijeliti potrebitima.
Ej, Hrvatice! Ej, Hrvati! Nismo sami!
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA
Kijara-brm

PočaljiNaslov: Re: Vedrana Rudan   rudan - Vedrana Rudan - Page 23 EmptyČet Apr 23, 2020 4:34 pm

MOJI KORONARNI DANI III

Dani su ljepši. Naše je ropstvo sve ugodnije. Muž se prestao brijati, ja sam otkrila da mi frizer ne treba. Uzela sam škare i ošišala se. Nisam se pogledala u ogledalo. Bilo je pet popodne. Na meni je bila pidžama. Ropstvo oslobađa. Zatočeništvo je sloboda.
U ono doba, mislim u doba prije korone, kad je to bilo, razmišljala sam o Billu Gatesu i organizaciji WHO (Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji) kojom vladaju on i još nekoliko njemu sličnih. Tada mi je strašno išao na živce tamnoputi pizdek koji me zabrinuto gledao u oči i poput robota ponavljao: “Testirati, testirati, testirati!“ Kad bih ga ugledala, isključila bih televizor. Test? Što je to test?
Jučer sam, dok sam čekala na direktan prijenos obraćanja Stožera, naletjela na tekst akademika Ferida Muhića, “Dresiranje čovječanstva”. Bravo, Muhiću! Da, dresiraju nas. I, ako sam dobro shvatila akademika Muhića, ubijaju starce da ne bi onima koji će ostati stigli pričati o dobrim, starim vremenima. Još ih se sjećam. U moje vrijeme Veliki me Brat nije gledao prijekim okom. Mojoj unuci će Veliki Brat biti brat rođeni. Uz nju će stupati do njezine smrti. Zastrašujuće? Ili ipak jedino moguće?
Nisam sigurna da „Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji“ koja je u vlasništvu nekoliko svjetskih „zdravstvenih“ razbojnika smetaju samo starci. Šaraju. Da ne šaraju mladi bi izašli na ulice, formirali grupe veće od „pet ljudi“, neki bi možda zaigrali nogomet na praznoj cesti, mlade žene krenule bi razgledavati izloge zaključanih prodavaonica koje će se otvoriti kad na Kugli ne bude nikog živog koji nije usran do pakla. Ali…Još nije vrijeme za šetnju. Razmak! Razmak! Razmak! Ostanite doma!
Sve je ovo početak. Jesu li ljudi zaista misleća bića kako je prije korone rekao onaj Descartes ili su ipak životinje kojima tako malo treba da prestanu misliti svojom glavom, ako su ikad mislile? Ta sam razmišljanja ukrala Akademiku. Muhiću, Muhiću, volim te, Muhiću, sve si moje strahove učinio normalnima.
Bože, kako sam se brzo prilagodila. Vrijeme mi leti.  Ustajem u podne. Pečem jaja, čistim kuću, perem prozore, pečem jaja, čistim kuću, perem prozore, slušam Stožer, slušam Stožer, slušam Stožer, vjetrim kuću, obrezujem bugenviliju, stavljam masku na lice čim vidim šetača u mojoj pustoj ulici. Ljutim se na šetača. Zašto nisi pod ključem? Ti si Smrt!  Vidi mene! Ja slušam! Ja sam doma! Tko bude pod ključem taj će preživjeti! Tko bude slušao Stožer, taj će preživjeti! Tko bude i slušao i poslušao Stožer, taj će preživjeti! 
Nije li bolje biti pod ključem živ i zdrav nego nešto što se u posljednjim trenucima prije smrti sjeća slobode? Jebala nas sloboda! Što će nam sloboda? Što će nam susreti, grljenja, ljubljenja? Izmjena sline, zagrljaji, sve nas to može ubiti. Život je jedan. Sloboda je smrt!
Kakav je bio život prije korone? Mogla sam otići u grad na kavu ili ostati doma. Šetati gradom ili sjediti u kafiću. Jebote, kad je to bilo? Mogla sam se radovati ružičastim tenisicama i razmišljati o kupnji ljetne haljine. Je li moguće da sam živjela u vremenu kad mi trenirka nije bila druga koža? Ne, ne, ne, ne i ne! Ne smijem se vraćati u prošlost. To baca u depresiju, depresija smanjuje imunitet, slab imunitet priziva koronu. Treba zaboraviti i uživati u životu.
Navlačenje maske može razveseliti čovjeka. Koliki ljudi na svijetu ne mogu sebi kupiti masku? Danas sam dvadeset puta oprala ruke. Učinila sam mnogo za svoje zdravlje. Slušala sam Stožer i pravila bilješke. Zapamtila sam, ako ljudi izađu na svjetlo ključ će se u bravama naših kuća zavrtjeti dva puta, ako ne budemo dobri tri puta, ako ne budemo još bolji… Jebiga. Žena sam iz drugog vremena. 
Otkrit ću vam tajnu, znam da ćete me izdati, ali tko vas jebe? Sutra nam dolaze gosti. Popit ćemo kavu i pričati o dobrim, starim vremenima prije korone i nećemo držati razmak i poljubit ćemo se na rastanku. Vi mladi, vi ljudi iz vremena koje dolazi nikad nećete saznati kako je nama lijepo bilo. Sigurni ste da ćemo nakon sutrašnjeg susreta svi umrijeti? Pa? I? Vi ne znate ono što mi stari znamo. Smrt je mnogo, mnogo, mnogo bolja od crkavanja koje vas čeka.
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA
Kijara-brm

PočaljiNaslov: Re: Vedrana Rudan   rudan - Vedrana Rudan - Page 23 EmptyČet Maj 14, 2020 11:28 am

51 000 RIJEKA, PARTIZANSKI PUT

Živim na adresi iz naslova. Uličica je uska, nepregledna i dvosmjerna. Nema teorije da se mimoiđu dva vozila jer su na njoj uvijek parkirani automobili. Pa ipak, s vremena na vrijeme, vidim kako mojom ulicom juri neki opušteni luđak ili luđakinja. Ljeti čujem i motoriste kako glasno objavljuju svima koji ih moraju čuti, luđak na motoru, spašavaj se tko može. Neki ambiciozni voze na dva kotača.
Što bih mogla učiniti da u sebi ubijem smrtni strah? Nazvati nekoga iz Grada pa ga pitati kako je moguće da je seoski put dvosmjerna cesta? Znam u kakvoj zemlji živim pa nisam nikoga zvala, neću ni zvati. Jebe se gradskim očevima i majkama u kakvom su stanju gradska gubilišta.
Ipak, nemoć me razara. U mojoj ulici živi mnogo djece stare između tri i dvanaest godina. Ta djeca svakoga dana odlaze u školu, moj unuk koji je često kog mene jer su mu mali susjedi prijatelji, mora prijeći „cestu“ da bi se sastao s ostalom djecom ili otišao kupiti sladoled. Ponekad lopta izleti iz dvorišta, dijete potrči za njom. Ili pas preskoči ogradu pa dijete krene u lov na psa.
Koliko sam puta unuku rekla da pazi. U nedjelju sam shvatila da me ni jednom nije čuo. Izašao je iz kuće, obećao mi da će se igrati u vrtu, pogledala sam kroz prozor i vidjela kako na skejtu juri u…U smrt. Da je na njega naletjelo jureće vozilo za čijim bi volanom sjedio neki od hrvatskih jedva punoljetnih ubojica u tatinoj mrcini od tristo konja, moj bi unuk ostao mrlja na cesti.
Jasno mi je da bi dijete bilo krivo. Nije cesta igralište. Znam i da bi klipan dobio rad za opće dobro jer sva djeca hrvatskih moćnika imaju dozvolu za ubijanje. Našlo bi se za ubojicu milijun olakotnih okolnosti. On je iz „dobre porodice“, to mu je samo peti put, redovito ide u crkvu. U sudnici bi plakao i pitao roditelje moga unuka za oprost. Rekao bi da ne spava mjesecima, skrušeno gledao sebi među noge.  Tu bi bio i najbolji hrvatski krivičar. I sudac milosti pun.
Sve bi bilo po zakonu. Pred mladim ubojicom je čitav život. Jedna smrt ne smije izazvati drugu. Dugogodišnja robija za vozača koji je i sam još „dijete“ bila bi prevelika kazna.  Djeca roditelja koji nemaju ni lovu ni moć su smeće koje se šmrkom može obrisati s ceste.
Znam da ovaj tekst neće potaknuti nikoga iz Grada da dođe u našu ulicu i vidi što se može dogoditi djeci koja u njoj žive. Čak kad bih im i predložila da o mom trošku nasred „ceste“ polože „policajca“, odbili bi me. Hrvatski političari, ma u kom gradu živjeli, brinu kako steći moć i lovu. Djeca koja bi mogla preživjeti kad bi se oni bar malo potrudili nisu ono što ih pali. Jebe se njima za neku cestu, njihova djeca ne šeću cestom, ona na cesti ubijaju.
Ne mogu upucati Hrvatsku
Kad sam išla u osmogodišnju školu naše učiteljice su uvijek od nas tražile da u nekoj knjizi ili tekstu iščeprkamo glavnu misao. Što je moja glavna misao? Imam preko sedamdeset godina, ne bojim se smrti, robije još manje. Na njoj sam. Pištolj s mecima košta 350 eura.
Ej, dečko iz dobre porodice koji voliš plakati na sudu i tražiti oprost!  Zaobiđi Partizanski put! Da naletiš na moga unuka…Obično ti i tebi slični pobjegnete s mjesta zločina dok vam tate ne nađu odvjetnika i dok se alkohol ne izgubi iz krvi. Ej, dečko! Ja bih te našla. Pa bih ti pucala među noge. Da ne crkneš odmah. Pa bih te gledala kako se grčiš i urlajući moliš milost. Pa bih ti pucala u glavu, jebeni, razmaženi, bešćutni majmune koji zapravo i nisi kriv. Krivi su ti otac i mater. Pa bih cijev pištolja obrisala o traperice i položila ga na grob svoga unuka.
Nadam se da će netko od vas ubojica pročitati ovo i širiti dalje. Znam da ste vi u skupim automobilima i na ludim motorima samo posljedica, uzrok užasa kroz koji prolaze nemoćnici u Hrvatskoj je ova odvratna država u kojoj novcem možeš kupiti sve. Ipak, ubojico moga unuka, valjda kužiš da ne mogu upucati Hrvatsku? Tebe mogu i tebe hoću.
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA
Kijara-brm

PočaljiNaslov: Re: Vedrana Rudan   rudan - Vedrana Rudan - Page 23 EmptySre Jun 10, 2020 11:55 am

Vedrana Rudan: Odjebite snove

Da sam lakozapaljiva ženska baš bih bila sretna ovih dana. Čitav je „civilizirani svijet“ na nogama. Ljudi stupaju ulicama svih svjetskih gradova i „bore se“ protiv rasne segregacije. U ovoj se priči urla, drži govore i transparente, diže šake u zrak da bi se pomoglo crncima, ma gdje bili, u borbi za njihova ljudska prava, piše Vedrana Rudan u svom blogu.
Crnci, ma gdje bili, u Americi, Australiji, Britaniji, Francuskoj…žele „samo“ jedno. Ravnopravnost s bijelcima. Daleko bi me odvelo kad bih krenula nabrajati imena svih „velikih“ ljudi današnjice koji ih podržavaju, neki čak uplaćuju milijune dolara koji će biti uloženi u…Što? Daljnju borbu za crnačka prava? Nove prosvjede? Otvaranje radnih mjesta na neodređeno vrijeme samo za crnce? Izgradnju državnih stanova diljem svijeta u kojima će crnci živjeti k’o ljudi i plaćati nisku stanarinu?
Ne. Nitko ne zna u što će se utrošiti lova, nitko i ne postavlja to pitanje jer je pitanje glupo onoliko koliko bi mogao biti glup i odgovor. Mi stari nagledali smo se prosvjeda „koji će promijeniti svijet“ i iza kojih više „nikad ništa neće biti isto“. Zato ne vjerujem u promjene. Dok svijet ovoga trena „gori“ ili „tinja“, ovisi o mediju koji piše o prosvjedima, pitam se pitam, što je to rasizam?
Kako bi bilo jednostavno kad bi rasizam bio samo mržnja bijelaca prema crncima. Onda bismo se mi Hrvati, ili ipak preciznije, onda bih se mogla ja Hrvatica dignuti na zadnje noge i zgrožena „urlati“ preko Fejsa protiv jebenih bijelaca koji se u Americi stoljećima iživljavaju nad crncima. Nažalost, to nije to.
Ja sam se s rasizmom u punom sjaju prvi put u životu susrela u Hrvatskoj za vrijeme prošlog rata. Odjednom smo „mi“ bili „svoji na svome“, a „oni“ su, iako su s nama živjeli stoljećima, postali „ljudi čudna imena“. Preko noći su Jovad, Desanke i Žikad postali crnci.
Ne, ne, nemojte me zajebavati i govoriti mi kako su nas oni napali, mi smo se branili, nismo mi napali njih, oni su napali nas… Ne govorim vam o ratnicima i ratnim zločincima. Govorim vam o svojim susjedima, ženama, djeci, muškarcima koji su se čak borili na „našoj“ strani. Ništa im nije pomoglo. Kao što ni ovi prosvjedi neće pomoći crncima da postanu bijelci.
Jovo je postao crnac, Desanka je postala crnkinja, Žika iz moje ulice promijenio je ime, ali smo svi znali da je novi Antonio stari Žika. Dakle crnac, dakle smeće, dakle, ubij, ubij… U Hrvatskoj ni jedan crnac nije smio dobiti posao u državnoj službi, onako kako ga danas bijelac ne može dobiti u Južnoafričkoj Uniji. Sjećam se kako je jednoga dana novinarima Radio Rijeke, crncima, zabranjen ulazak u zgradu i danas ugledne riječke javne kuće.
A što ćemo s pozdravom Za dom spremni? Sigurni ste da ta priča nema veze s položajem crnaca u Americi? Za dom spremni je bio službeni pozdrav u fašističkoj NDH u kojoj su vladali rasni zakoni. Ne postoji danas i ovdje nitko tko to može poreći. Pa ipak su danas i ovdje u „demokratskoj“ i „suverenoj“ i „europskoj“ i „civiliziranoj“ Hrvatskoj suci Visokog prekršajnog suda zauzeli stav da je fašistički pozdrav prihvatljiv. Prihvatljivo je grubo vrijeđanje hrvatskih crnaca i bijelaca koji nisu rasisti.
Imamo li u Hrvatskoj prosvjede zbog tog čina bez presedana? Pale li se prodavaonice? Urla li se protiv divljaka kojima ništa ljudsko nije sveto? Gdje su naši hrvatski crnci? Gdje su „civilizirani“ bijelci? Mi hrvatski „bijelci“ smo doma i zgražamo se nad onim što se dešava Afroamerikancima.
A što reći o položaju Cigana u Hrvatskoj? Koja su njihova prava? Kako žive? Kako se školuju? Jesu li ikad vidjeli liječnika? Znaju li mali Cigani da postoje zubari? Da, glupa pitanja. Cigani kradu, Cigani su prljavi, Cigani se ne mogu integrirati, da se Ciganima da državni stan oni bi u tuš kadi držali sekundarne sirovine, derali ovcu u dnevnom boravku. Što će Ciganima stalni posao kad stalno sele? Ubi, ubi…
A što ćemo s imigrantima? Provaljuju, ne odustaju ni kad im hrvatska policija sprejem nacrta križ na glavi, ni kad im otme lovu i mobitele, ni kad im prebije djecu, ni kad ih davi onako kako bijeli američki policajac davi crnca. Tko zna koliko je imigranata na hrvatskoj granici šaptalo: “Ne mogu disati“? Tko ih je čuo? Tko će ih čuti? Koliko će ih se pobiti da bi se nas „čiste“ zaštitilo od „smeća“?
Želim reći, rasizam ima tisuću boja. Želim reći, to je ono što nas određuje, to je ono što nas čini ljudskim bićima. Mi smo Mržnja, nismo mi Ljubav ni kad marširamo u ime Ljubavi.
Prepoznajmo se. Spoznajmo istinu. Svatko od nas ima svog crnca, svatko od nas nekome je crnac. Tako je bilo, tako će ostati dovijeka. Srećom, zahvaljujući upravo činjenici da smo to što jesmo, „dovijeka“ nam kuca na vrata. Ubit će nas požari, poplave, otapanje ledenjaka, paklene vrućine, ledene zime. Kad nestanemo, Zemljom će najzad zavladati Mir. U međuvremenu će neki marširati i sanjati, sanjati…
Sanjao je i Martin Luther King.
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA
Kijara-brm

PočaljiNaslov: Re: Vedrana Rudan   rudan - Vedrana Rudan - Page 23 EmptyUto Jun 23, 2020 2:00 pm

BISKUPI I POLITIČARI

Hoće li se u Hrvatskoj ikad prestati govoriti o pički kao o gorućem problemu? Kad god su izbori pred vratima na hrvatskoj cesti leži hrvatska pička koju ujedinjenim snagama čereče hrvatski političari i hrvatski biskupi.
Bijeda nije tema, nikad nije ni bila, čak se i korona niječe iako nas opet grabi za vrat. Pička, pička, pička. Abortus, abortus, abortus. Abortus je ubojstvo znaju i Raspudić i Škoro i ostali mužjaci u hrvatskoj politici koji su ipak iskusniji i pametniji pa šute na tu temu. Što je abortus znaju i biskupi koji nikad pičke vidjeli nisu. Ubojstvo, ubojstvo, ubojstvo. GRIJEH! I nema većeg od njega!
Prastara priča. Ovaj su put mužjačine krenule korak dalje. Čitamo kako bi silovana žena trebala roditi i nježno brinuti o svom čedu jer će se to njeno čedo pretvoriti u sretno ljudsko biće. Postoje i dokazi. Sjetimo se silovanih žena u Domovinskom ratu koje su rodile. Tako govoraše Raspudić. Sjetimo se filma Grbavica. Sranje od filma sa monstruoznom porukom. Tako govorah ja.
Pevaljko Škoro još je precizniji. Silovana žena bi se, prije nego krene prema kobili, trebala savjetovati sa „svojim najbližima“. Tko su njeni „najbliži“? Tata? Mama? Muž? Dečko? Svećenik? Možda je to Škoro koji će u Saboru, nadam se da nakon ove izjave neće, odlučivati o našoj i o sudbini grešnice?
Javili su se i biskupi. Mi hrvatske žene imamo tu sreću da i naši političari i naši svećenici znaju engleski pa nam već godinama trube kako su oni prolajf.  Oni su „za život“. Na tu temu čak i marširaju.
Oni su „za život“ budućih abortusa, ali im se istovremeno živo jebe kakav život vode oni koje majke nisu pobacile. Hrvatski političari su neznalice, kriminalci i bešćutna gamad. Hrvatski biskupi trideset dugih godina uporno bauljaju bespućima hrvatskih pičaka umjesto da se uhvate pravog posla.
Političari bi trebali brinuti kako Hrvatsku dignuti iz bijede u kakvoj nije bila ni za vrijeme Matije Gupca. Svećenici bi morali brinuti o dušama vjernika, a ne o nabavci najnovijeg BMW džipa kojim će krenuti na neki pederski parti.
Što reći o biskupu Košiću koji se povremeno izvlači iz svoje raskošne pećine pa krene ženama držati slovo? Košić sve zna o abortusu, o jebanju nevine hrvatske dječice pojma nema. On i ne vidi da u tome postoji problem. Kad njegove kolege zadignu raskošnu halju i uvale djetetu katolički kingsajz kurac u nevinu riticu… Je li to prolajf ili je to ipak ubojstvo? On i njemu slični sigurni su da se tako  mala djeca pripremaju za lajf. Ja mislim da je to ubojstvo i duše i tijela o kome Crkva u Hrvata uporno šuti iako o dječjim riticama zna sve, o pički baš ništa.
Smije li se itko čuditi Košiću? Samo intelektualno nevini. Taj se biskup jednom fotkao čak i sa „gospodinom“, očito jednim od članova svoje ekipe, koji je silovao pse. Jebote! Živim pokraj crkve, srećom imam mačku Pepicu. Doduše, s vremena na vrijeme k nama svrati i kuja Anči. Onda ne slušam Škoru koji mi je nekad poručivao:“Otvor’, ženo, kapiju, man’ se očenaša…“
Ne, nije sve tako crno u Hrvatskoj danas. Najzad su se na hrvatskom internetskom nebu ukazale neke nove klinke koje šalju jasnu poruku, prepustite pičku vlasnici. Pokazuju srednji prst mužjacima koji okolo šire teoriju o sretnoj dječici silovanih žena i o ženama ubojicama. U akciju Srednji prst uključio se čak i Kolinda koji je u pet godina svoje vladavine ženama stalno pokazivao srednji prst. Mužjak Kolinda je nakon silaska s trona promijenio spol?
Možemo li mi žene koje živimo u ovakvoj zemlji išta učiniti da nam bude bolje?  Očito možemo. Srednji prst, ma koliko bio mali jer je ženski u samo nekoliko dana postao je velik kao kuća. Nadam se da će ga žene perverznim hrvatskim političarima pokazati i na izborima.
Kako se riješiti popova?
Drage vjernice, nemam odgovor. To je vaša bitka. Moju djecu nisu silovali, neće ni moje unuke.
Nazad na vrh Ići dole
Samouka
PrEkoBrojNa
Samouka

Datum upisa : 24.05.2011

PočaljiNaslov: Re: Vedrana Rudan   rudan - Vedrana Rudan - Page 23 EmptySre Jun 24, 2020 3:39 pm

Vedrana Rudan24.06.2020TekstoviNo Comments
ĐOKOVIĆ NA KRIŽU
Đoković, najbolji tenisač na svijetu, i ekipa imali su krasan plan. Organizirati susret velikih tenisača i pomoći ljudima na ovim prostorima da zaborave čemerne koronarne dane. Mislili smo da su iza nas. Tenisači su željeli i nekima pomoći. Sportska događanja bila su planirana kao humanitarna.

Nažalost, projekt je propao. Razorila ga je korona. Svi svjetski mediji kojima je uvijek loša vijest najveći mogući brejkingnjuz iskoristili su priliku i obrušili se na Đokovića. Ništa neočekivano. Na svakom Đokovićevom velikom meču osjeća se mržnja koju u njegovom pravcu rigaju „bijelci“.

Britanci koji sebe drže bljeljima od zahodske školjke okupane Domestosom Đokoviću zvižde kad god im se pruži prilika. I ne samo oni. Đoković jest najbolji, to mu nitko ne može osporiti, ali on je za zapadnjake prije svega „balkanac“ i „crnac“ i „divljak“. Hvataju ga za riječ objavljenu na mrežama, sitne i krupne teniske i medijske ribe koriste svaku priliku da bi grizući Đokovića postale veće. Zadarska priča došla im je kao naručena.

Je li oko „slučaja Zadar“ sve baš tako jasno? Treba li razapeti Đokovića?  Imamo iskustva s koronom. Znamo tko je tko u toj priči. Liječnici z n a j u, političari primaju k znanju, objavljuju ljudima, preporučuju ili naređuju mjere. I to bi bilo to i to je već tako bilo.

Koji su liječnici u Beogradu jasno i glasno rekli i političarima i narodu da je korona po drugi put među Srbima, ili još preciznije, ona nije napustila Srbiju? Srpski liječnici su šutjeli. Znamo i zašto. Bili su izbori, ljude je trebalo zabaviti nogometnom utakmicom i poslati glasnu poruku kako mirno i bez panike mogu otići na glasanje i izabrati Vučića.

Što su nama govorili hrvatski liječnici? Ima li korone? I oni su šutjeli. I kod nas su izbori. Kako govoriti ljudima o distanci, koroni, broju oboljelih, kako zabranjivati susrete i sportska dešavanja  kad živimo od turizma i još moramo na brzinu izabrati Plenkovića? Nikako. Dogodio nam se „Zadar“ jer su prljavi liječnici i prljavi političari zajedničkim snagama obmanjivali i građane Srbije i građane Hrvatske.

Žao mi je sportaša. Treba li uopće naglasiti da ni Đokoviću ni Ivaniševiću nije bila namjera uvaliti bolest dječici i svima koji su se tamo našli jer vole sport? Ovo je trebao biti primjer ljudima sa ovih prostora kako se ipak može učiniti nešto lijepo i dobro za zajednicu i onda kad se udruže „Srbin“ Đoković i „Hrvat“ Ivanišević
.

Nažalost,  korona je upropastila nešto što je moglo biti više od igre. Mi mali narodi imamo dva neprijatelja. Jedan je Zapad koji nas doživljava samo kao divljake i robove sposobne jedino da čiste njihova govna. Drugi su nam neprijatelj, mnogo veći, političari koji nas desetljećima sustavno ubijaju glađu, lažima, bešćutnošću, krađom, širenjem mržnje. Pa ti izaberi. Ili ostaj ovdje, pa crkni, ili odi daleko, pa krepaj.

Vjerujem da je Đokoviću teško, sigurna sam da će mu, ako bude ostao na vrhu, biti još teže. U bijelom svijetu „crncu“ ne pomaže ni kad primi pehar u Wimbldonu. Dapače. Na tom tronu „crnac“ postaje crnja na koga se svaki „civilizirani“, zapadnjački pas smije posrati.

Srećom, Đoković je žilav lik. Nemam nikakve veze s njim. Pa ipak, kad digne pehar u zrak, ja crnkinja osjećam se bolje.

Eugen Grafvajer likes this post

Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA
Kijara-brm

PočaljiNaslov: Re: Vedrana Rudan   rudan - Vedrana Rudan - Page 23 EmptyUto Jul 07, 2020 9:59 pm

KAD JE ŽENA KURVA, KAD JE MUŠKARAC PEDER

Jučer se u Laguninim knjižarama ukazala moja stara knjiga „Kad je žena kurva, kad je muškarac peder“. Knjigu u izdanju VBZ-a promovirala sam Osmog marta 2008. godine na Trgu bana Jelačića ispred Bandićevog zahoda. Na promociju je došao i Gradonačelnik.
Zašto sam ga pozvala? Bandić uz čiju su pomoć njegovi pajdaši tada izgradili najskuplji WC u Hrvatskoj donio je odluku da muškarci ne plaćaju „ulaznicu“ jer nakon pišanja i sranja ne peru ruke. Žene su plaćale dvije kune. Nakon moje akcije ženama je ukinuto plaćanje poreza na skupu naviku. Godinama se na kojekakve načine borim za ženska prava. Ovo je moja jedina pobjeda.
Kad sam pisala knjigu prema kojoj su uprizorene dvije kazališne predstave, jedna u Ljubljani, druga u Rijeci igra već godinama, nadala sam da knjiga neće dugo držati vodu. Bilo mi je nezamislivo da će jedna od tema knjige, mislim na abortus, biti „vruća“ i 2020. I tada i danas mislim isto. Abortus jest ubojstvo, ali u krajnjoj nuždi.
I tada sam mislila isto što i danas mislim. Abortus je ženski očaj, ženska tuga, ženska tragedija, ženska patnja, ženska odluka kad si stavljena pred zid, ženska tema nad temama o kojoj muškarci nikad ne bi smjeli govoriti. Oni o abortusu ne znaju ništa. Oni o abortusu nikad ništa znati neće!
Da, žao mi je da priče, i „muške“ i „ženske“, drže vodu. Istovremeno mi je beskrajno drago da je ova knjiga opet u knjižarama.
A kad je žena kurva?
Žena je kurva kad…
Žena je kurva kad dobije prvu menstruaciju, dok je ne dobije, ona je samo buduća kurva.
Žena je kurva kad uvečer sama uđe u bar, kad u dva popodne sama uđe u restoran, kad ujutro sama uđe u kafić. Da nije kurva, ne bi ulazila u muške prostore bez pratnje, njeno samo tijelo jasna je poruka, meni treba kurac.
A kad je muškarac peder?
Peder je svaki muškarac koji ne misli da je svaka žena kurva.
Peder je onaj muškarac koji vodi djecu u vrtić, a ona je ostala doma, lakira nokte, pijucka kavu.
Peder zna uključiti perilicu za rublje, onu za suđe, zna upotrijebiti peglu i promijeniti pelene.
Kad peder jednom u sto godina gleda utakmicu a njihovi zabiju gol, on ne trpa u svoju šaku svoja jaja i svoj kurac i ne nudi ih sucu vičući, popuši mi, pederčino!
Ali to nije sve.  Knjiga ima preko dvije stotine stranica. Znam da kurve i pedere neće promijeniti, ali se nadam da će možda neki „normalan“ nakon čitanja postati peder, a neka „normalna“ kurva.
Kako meni, kurvi nad kurvama, za sreću malo treba.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Vedrana Rudan   rudan - Vedrana Rudan - Page 23 Empty

Nazad na vrh Ići dole

Vedrana Rudan
Nazad na vrh 
Strana 23 od 23Idi na stranu : Prethodni  1 ... 13 ... 21, 22, 23

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: KNJIŽEVNOST I JEZIK :: BIBLIOTEKA DANUBIUS FORUMA :: DOMAĆI PISCI/PESNICI-
Skoči na: