DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 Deset Božijih Zapovjedi

Ići dole 
+6
Kica/Praja
Lakota
ZoxZoja
popovac
Danubius
Kijara-brm
10 posters
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Deset Božijih Zapovjedi   Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 EmptyPon Avg 23, 2010 2:14 pm

First topic message reminder :

Deset Božjih zapovijedi ili Dekalog (heb. דברימ devarim = "riječi") je skup zakona što su ga Izraelci, prema biblijskom izvještaju, primili od Boga na planini Sinaju preko proroka Mojsija, nakon prelaska preko Crvenog mora i izlaska iz egipatskog sužanjstva oko 1200. pr. Kr. One su dio zbirke zakona poznate pod nazivom "Zakon" (heb. Tora) ili "Mojsijev zakon.

Prijevod s hebrejskog jezika (preveo Silvije Grubišić) glasi ovako (Izlazak 20, 2-17; vidi i Ponovljeni zakon 5,6-21):

Ja sam Jahve, Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje egipatske, iz kuće ropstva. Nemoj imati drugih bogova uz mene.

Ne pravi sebi lika ni obličja bilo čega što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodama pod zemljom. Ne klanjaj im se niti im služi. Jer ja, Jahve, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran. Kažnjavam grijeh otaca - onih koji me mrze - na djeci do trećeg i četvrtog koljena, a iskazujem milosrđe tisućama koji me ljube i vrše moje zapovjedi.

Ne uzimaj uzalud imena Jahve, Boga svoga, jer Jahve ne oprašta onome koji uzalud izgovara ime njegovo.

Sjeti se da svetkuješ dan subotni. Šest dana radi i obavljaj sav svoj posao. A sedmoga je dana subota, počinak posvećen Jahvi, Bogu tvojemu. Tada nikakva posla nemoj raditi: ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živina tvoja, niti došljak koji se nađe unutar tvojih vrata. Ta i Jahve je šest dana stvarao nebo, zemlju i more i sve što je u njima, a sedmoga je dana počinuo. Stoga je Jahve blagoslovio i posvetio dan subotni.

Poštuj oca svoga i majku svoju, da imadneš dug život na zemlji koju ti dâ Jahve, Bog tvoj.

Ne ubij!

Ne učini preljuba!

Ne ukradi!

Ne svjedoči lažno na bližnjega svoga!

Ne poželi kuće bližnjega svoga! Ne poželi žene bližnjega svoga; ni sluge njegova, ni sluškinje njegove, ni vola njegova, ni magarca njegova, niti išta što je bližnjega tvoga!










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/

AutorPoruka
Gost
Gost




Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Deset Božijih Zapovjedi   Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 EmptySre Mar 18, 2015 8:21 pm

pesma ::


To nije poenta onoga što sam pisala, govorila sam o sistemu nagrade i kazne, vlasništva i licemernih zakona - al' sve jedno. ne znam

Razumijem to, ali baš kao što sam i rekla u svom postu "tvoje viđenje zapovijesti ne ukradi". Ja bih prije rekla da se radi o onoj "ne poželi tuđe". No, kako god, razumjele smo se :948208144:
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre



Datum upisa : 19.01.2008

Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Deset Božijih Zapovjedi   Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 EmptySre Mar 18, 2015 8:44 pm

justicija ::


Razumijem to, ali baš kao što sam i rekla u svom postu "tvoje viđenje zapovijesti ne ukradi". Ja bih prije rekla da se radi o onoj "ne poželi tuđe". No, kako god, razumjele smo se :948208144:
Vidim da se malkice razilazite oko semantike ("ne poželi tuđe "-  "ne ukradi" )
Mislim da je nemoguće da čovek "ne poželi" ,ljudski je imati želje ,šta god bilo u pitanju ,neka materijalna stvar ili osoba .
Ako je rečeno "ne ukradi" ,stavljen je i krajnji okvir onome što je u startu zabranjeno onim "ne poželi" .
Ja želim i Pamelu Anderson ,i "Ferarija" i vilu sa bazenom ,i račun u švajcarskoj banci , i da vidim svet ,ali mi ne treba "10 zapovesti" da mi kažu da zbog toga ne smem da ukradem ili ubijem .
No, meni se ne dopada cela priča sa "10 zapovesti" .
Po predanju ,Bog je zapovesti saopštio Mojsiju ,a ovaj Izraelcima .
Mojsije je samozvani vođa i prorok,ne sećam se da ga je narod Izrailja demokratski izabrao za tu funkciju ,pa je tako ispao i božiji portparol ?
Ja ne vidim zašto bi Bog trebao da ima glasnogovornika ,mogao je uklesati u stenu slovima od metar munjom ,pa bi svi videli .
Ovako ....Mojsije je otišao bez svedoka ,i vratio se sa dokumentacijom ,dakle ,verovalo se "na reč" .

I zašto se Bog obratio samo "izabranom" narodu -a ne svim ljudima na zemlji ,ako važi za sve ?
Jer nekako istorija pokazala da su ti "izabrani" i "nebeski" narodi vekovima izloženi pogromima ,proterivanju ,genocidu ...
Nekako bi se onda zaključilo i ono *fala ti Bože ,nisi trebao baš nas "izdvajati"? kafa

"10 zapovesti" nisu iste  u svim konfesijama -sve i jedna je ubacila koji svoj "amandman" .
Koji komplet je onda relevantan  originalan  ?

  • 1 Текст Десет заповести
  • 2 Десет заповести у Православној цркви
  • 3 Десет заповести у Католичкој цркви
  • 4 Десет Божјих заповести у протестанској, еванђеоској и назаренској цркви
  • 5 Десет заповести код других хришћанских заједница
  • 6 Десет заповести код Јеховиних сведока
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Gost
Gost




Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Deset Božijih Zapovjedi   Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 EmptySre Mar 18, 2015 8:51 pm

Po legendi je bilo vise zapovjedi Boziji, prica se da je jedna ploca pukla, pa donio samo 10. smehsmeh


Ali interesatno je da u svakoj relegiji ih ima,tj. postoje, budizam,kriscanstvo, islamska vjera itd. uči
Nazad na vrh Ići dole
pesma
Sestra Vetra



Datum upisa : 26.09.2014

Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Deset Božijih Zapovjedi   Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 EmptyČet Mar 19, 2015 1:14 pm

Hrišćanstvo je svoje zapovesti-micvot prepisalo iz jevrejske Tore. Islam se takođe oslanja u celini na jevrejsko religijsko učenje koje je puno toga prepisalo iz Vavilona i Egipta, u budizmu ima pet zapovesti, koliko znam.

Stalno se špekuliše sa pojmom moralnosti i tvrdi kako ljudi ne bi znali šta je dobro a šta loše za njih, da nije bilo religija da ih tome poduče. E to je tek pričica za malu decu kojom ih treba preplašiti u početku, da bi kasnije ukalupljena izrasla u roblje koje ljubi ruke svojim gospodarima.
Nazad na vrh Ići dole
Kica/Praja
El virtuoso



Datum upisa : 04.12.2009

Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Deset Božijih Zapovjedi   Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 EmptyČet Mar 19, 2015 1:26 pm

Ovako ili onako, sa sto ili hlljadu mana, sve to ipak propagira dobrotu i milosrdje, bolje nego da propagira mrznju, ubijanje, otomacinu i slicne stvari kojih ionako ima previse. Slazem se da je verska propaganda cesto licemerna i lazna ali bolje i to nego ovo sto nude materijalisti - a to vodi neizbeznom unistenju civilizacije. Na ovu bedu svaki vapaj za dobrim je ipak bolji od otvorenog pozivanja na opsti razvrat i satiranje prirode.
Nazad na vrh Ići dole
pesma
Sestra Vetra



Datum upisa : 26.09.2014

Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Deset Božijih Zapovjedi   Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 EmptyČet Mar 19, 2015 1:53 pm

Najgori nemoral je lažni moral i moralisanje preko tuđih leđa. Licemeri koji vode crkve svakodnevno tako morališu. Religija samu sebe pretstavlja kao izvor moralnih vrednosti,  a vernici sebe kao one koji jedini mogu biti dobri i pravedni. Zar treba reći da je to totalna glupost? Ljudi koji ne pripadaju nijednoj crkvi i religijskoj dogmi itekako znaju šta je to moralno, imaju moralne kodekse i čast.

Mojsije je poznat po 10. zapovesti koje mu je bog dao, ali je manje poznat po nekim nečovečnim postupcima, poput onoga kada je jednom prilikom naredio svojim ljudima da ubiju sve muške zarobljenike i starije žene, a da mlade devojke i decu zadrže za sebe. Biblija je prepuna nemoralnih priča sa nekim od bitnijih njenih protagonista, svašta u njoj piše, i najčešće je povezano sa direktnim kršenjem tih deset zapovesti.

Ima onaj poznati citat gos'n Vajnberga o kom bi se dalo razgovarati, a kaže:

''Sa religijom ili bez religije dobri ljudi bi radili dobre stvari, loši ljudi bi radili loše stvari, ali da bi dobri ljudi radili zle stvari potrebna je religija“.
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Deset Božijih Zapovjedi   Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 EmptyČet Mar 19, 2015 2:14 pm

pesma ::


''Sa religijom ili bez religije dobri ljudi bi radili dobre stvari, loši ljudi bi radili loše stvari, ali da bi dobri ljudi radili zle stvari potrebna je religija“.

Moram se oduševiti ovim citatom i uklesati u memoriju.
LIKE


Ah, da... Obožavam one što su lani, jednom skoro bili u crkvi a ove godine malo ređe ali zato svima pričaju o veri.

rasta
Nazad na vrh Ići dole
Kica/Praja
El virtuoso



Datum upisa : 04.12.2009

Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Deset Božijih Zapovjedi   Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 EmptyČet Mar 19, 2015 2:53 pm

pesma ::
Najgori nemoral je lažni moral i moralisanje preko tuđih leđa. Licemeri koji vode crkve svakodnevno tako morališu. Religija samu sebe pretstavlja kao izvor moralnih vrednosti,  a vernici sebe kao one koji jedini mogu biti dobri i pravedni. Zar treba reći da je to totalna glupost? Ljudi koji ne pripadaju nijednoj crkvi i religijskoj dogmi itekako znaju šta je to moralno, imaju moralne kodekse i čast.

Mojsije je poznat po 10. zapovesti koje mu je bog dao, ali je manje poznat po nekim nečovečnim postupcima, poput onoga kada je jednom prilikom naredio svojim ljudima da ubiju sve muške zarobljenike i starije žene, a da mlade devojke i decu zadrže za sebe. Biblija je prepuna nemoralnih priča sa nekim od bitnijih njenih protagonista, svašta u njoj piše, i najčešće je povezano sa direktnim kršenjem tih deset zapovesti.

Ima onaj poznati citat gos'n Vajnberga o kom bi se dalo razgovarati, a kaže:

''Sa religijom ili bez religije dobri ljudi bi radili dobre stvari, loši ljudi bi radili loše stvari, ali da bi dobri ljudi radili zle stvari potrebna je religija“.


Gospodin Vajnberg polazi od sebe, a to je jedan od najcescih uzroka losih odluka. Ljudi su u vecini lakomi i nisu nabijeni samosvecu, svekolikim znanjem i vidovidoscu. Kad bi neko sa visokih pozicija otvoreno pozivao na ubijanja, paljevine, silovanja, otimacinu... za pola godine ne bi od planete ostao kamen na lamenu. Dakle bolje je cak i licemerno pozivati na mir i dobrotu nego na sve suprotno.
Nazad na vrh Ići dole
pesma
Sestra Vetra



Datum upisa : 26.09.2014

Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Deset Božijih Zapovjedi   Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 EmptyČet Mar 19, 2015 5:01 pm

Kica/Praja ::

Gospodin Vajnberg polazi od sebe, a to je jedan od najcescih uzroka losih odluka. Ljudi su u vecini lakomi i nisu nabijeni samosvecu, svekolikim znanjem i vidovidoscu. .
Gospodin Vajnberg verovatno polazi od sebe, i kako je to uzrok loših odluka, tako je uzrok i svih dobrih odluka - čovek treba da preuzme odgovornost za ono što radi, a ne da se krije iza nekakvih lažnih bogova, uvek treba poći od sebe.

Onaj koji sluša drugog pa ga bez razmišljanja i provere sledi jer to eto rade svi oko njega(mora da nije tako loše onda?), najčešće bude izmanipulisan - to je to zlo delo koje čine dobri ljudi zatrovani religijom o kojem Vajnberg piše.

Nije dobro lažno pozivati bilo koga na bilo šta(jeste bolje od pozivanja na zlo), kada bi ti ovo što si napisao o ''dobrom licemerju'' aminovala, ispalo bi da je licemerje nešto što i nije tako loše, jer eto ima i gorih stvari od njega. A nema, sve što ne valja proizilazi iz licemerja. Sav današnji moral nam se oslanja na licemeru.

Citat :
Kad bi neko sa visokih pozicija otvoreno pozivao na ubijanja, paljevine, silovanja, otimacinu... za pola godine ne bi od planete ostao kamen na lamenu.
Pogledaj još jednom onu sliku na temi ''Crkva se meša u sve...'', ono popovsko prskanje vodom i mahanje krstom po oružju kojim će se možda još tog dana ubijati ljudi, pa mi reci da ima nešto gore od takve licemere? Nema. To je zlo zla koje se seje sa visokog crkvenog položaja, sve u ime boga i njegovih deset zapovedi.

Od ove planete će i ostati kamen na kamenu(možda) ukoliko većina čovečanstva ne povikne glasno:''Ne!'' crkvi i državi koje sviraju u istu tikvu i uništavaju ljude na svaki mogući način.

Citat :
Dakle bolje je cak i licemerno pozivati na mir i dobrotu nego na sve suprotno
Misliš da ljudi nisu u stanju iskreno da požele mir, slobodu, zajedništvo, da im zato trebaju crkvene zapovesti, da moraju biti doktori nauka, vidovite Zorke da bi shvatili šta je dobro a šta loše? Grešiš. Potrebno je učiniti prvi korak i skinuti licemerni jaram crkve sa leđa svim narodima, dalje će čovečanstvo pronaći put i bez svih tih prevaziđenih laži i lažnih moralisanja licemernih vladara, ljudi su i ranije znali da razlikuju dobro od zla - to je ionako osnovni zakon opstanka svake vrste, znati šta za nju valja, a šta ne, i opstati. Dovoljno smo kao vrsta evoluirali, svesni svojih mana, imamo šanse da se spasemo samo ako se predhodno oslobodimo okova ideologija i dogmi zbog kojih nam je licemera ispala manje zlo, pitam se od čega manje zlo?

Ljudsko dostojanstvo čoveka sastoji se u tome da čovek čini dobro ne zato što mu je to naređeno, nego zato što on to shvata, želi i voli da čini. Može se bez licemerja.
Nazad na vrh Ići dole
Kica/Praja
El virtuoso
Kica/Praja


Godina : 85
Location : Ladna Morava
Humor : Filmovi Veljka Bulajića
Datum upisa : 04.12.2009

Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Deset Božijih Zapovjedi   Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 EmptyČet Mar 19, 2015 7:24 pm

Ja kazem da je ipak bolje pozivati na mir bilo kako pa makar i licemerno nego pozivati na krv i zlo.
Kad polazis od sebe a ne uvazavas realno stanje, obavezno odlucuj samo u vezi sebe, druge ne uvaljuj u to egocentricno zadovoljavanje, rekao je Seneka.










Jedan poziv menja sve !
Nazad na vrh Ići dole
pesma
Sestra Vetra
avatar


Humor : 'El' se to jede?
Datum upisa : 26.09.2014

Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Deset Božijih Zapovjedi   Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 EmptyČet Mar 19, 2015 10:57 pm

Kica/Praja ::
Ja kazem da je ipak bolje pozivati na mir bilo kako pa makar i licemerno nego pozivati na krv i zlo.
Da si rekao to ovako: "Nagovoriti druge da čine dobro, veće je dobro nego ga sam činiti." - složila bih se iz prve sa tobom.

Popovi kade oružje, tim oružjem će se ubijati ljudi! Koliko je to zlo i naopako ne mora se ni govoriti, i licemerno do bola. Takvo ponašanje je nedopustivo,  da je minimum ljudskog a ne ''bogovskog'' morala u nama, davno bi svi kolektivno raskrstili sa takvim licemernim likovima u mantijama. Nažalost smo u mašini, sve ljudsko u nama je samleveno raznim dogmama do neprepoznatljivosti, a one koji se usude da u ovo zlo javno upru prstom nazivamo mrziteljima! Kakav apsurd i licemera!

Citat :
Kad polazis od sebe a ne uvazavas realno stanje, obavezno odlucuj samo u vezi sebe, druge ne uvaljuj u to egocentricno zadovoljavanje, rekao je Seneka.
Kad polaziš od sebe,  uvažavaj realno stanje, i tada najpre odlučuj o sebi, svojom odlukom koliko je do tebe pomozi i drugima, rekla pesma.
Nazad na vrh Ići dole
Marea

Marea


Datum upisa : 25.09.2014

Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Deset Božijih Zapovjedi   Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 EmptyPet Mar 20, 2015 12:50 am

E jbg. Ja svih deset nisam, necu i ne mogu ispostovati,,,a sta da radim?
Slava Bogu, zbilo se, ,,po meni ovih deset su TAJNE i CUDA,,,
Ko je sposoban da kroz stisnuto grlo kaze istinu, prevazice svoj UM, rekao bi isto sto i svi,,,
Ko je razumio, shvatice,,,
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Deset Božijih Zapovjedi   Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 EmptyPet Mar 20, 2015 6:45 pm

pesma ::
Hrišćanstvo je svoje zapovesti-micvot prepisalo iz jevrejske Tore. Islam se takođe oslanja u celini na jevrejsko religijsko učenje koje je puno toga prepisalo iz Vavilona i Egipta, u budizmu ima pet zapovesti, koliko znam.

Stalno se špekuliše sa pojmom moralnosti i tvrdi kako ljudi ne bi znali šta je dobro a šta loše za njih, da nije bilo religija da ih tome poduče. E to je tek pričica za malu decu kojom ih treba preplašiti u početku, da bi kasnije ukalupljena izrasla u roblje koje ljubi ruke svojim gospodarima.

Da nemamo neke zakone tj. zapovjesti, bili bi danas mozda jos uvjek neki divljaci.

U sistemu kojem mi svi zivimo nije perfekt, ali je sistem jedan. Nije toliko lose imati neke zapovjedi, ideja nije losa bila misljena. naklon
Nazad na vrh Ići dole
pesma
Sestra Vetra
avatar


Humor : 'El' se to jede?
Datum upisa : 26.09.2014

Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Deset Božijih Zapovjedi   Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 EmptyPet Mar 20, 2015 8:24 pm

Veruješ li Dolinac da su ljudi sposobni da uvedu red bez vlasti i vladara, i mir bez nasilja?

Meni je to verovatna opcija u budućnosti ljudske civilizacije, jednom ćemo se totalno uljuditi. Sasvim drugačiji pristup životu, bez licemere, gde će ljudsko dostojanstvo nadvladati lažni moral, gde će solidarnost i međusobna pomoć biti zakon zakona - kada do kraja kao vrsta evoluiramo na polju svesti, naći ćemo se u raju.

Čovečanstvo je jedna porodica, svi mi smo ista vrsta, to sve religijske knjige pišu, pa ipak, jedno rade i pišu, a drugo misle njihovi prvi izvršioci dok nam popuju, uče nas da je takav licemerni život koji vode nešto na čega se treba navići, eto, oni su izabrani od boga da nas vode a nisu sveti(trebali bi biti, logično, ali su posvađani sa logikom, ona je u religiji zabranjena). Licemera je postala normalno ponašanje današnjih modernih divljaka (homo sapiensa), zaluđenika tehnomanijom, daleko od naturalnog načina života u kojem je čovek najsretniji,  postali smo kiborzi koji se sećaju da su nekada bili ljudi. Živimo od sećanja.

Hiljadama godina nas lažu da smo sami u svemiru, da smo otuđeni od boga - a bog je u nama(svakom od nas), to kažu sve religijske knjige, dakle, ako je bog u nama, deo je nas, mi smo deo njega - sve nam je moguće, mi pišemo zakone, mi ih možemo promeniti, i ukinuti. Ipak nas(božje kreacije) manipulišu i uče od malena da smo nedostojni božje ljubavi, grešni i prljavi po prirodi - tako su sveštenici stvorili bitnu ulogu za sebe na vladarskom tronu sveta, posreduju između nas i boga (u nama), kakva zbrka i apsurd, kakva laž.

Zbog svih tih laži živimo iza prigodnih, podobnih i potrebnih maski, tako čestito i ne saznamo šta je to život(njegova svetost) jer konstantno podržavamo nametnutu iluziju(kroz tradiciju bez koje se osećamo bezvredno), za koju u dubini duše svi znamo da je lažna pretstava koju svi igramo kao zombiji, a od tog performansa kaste iznad se igraju našim sudbinama i uvećavaju moć, crpe našu energiju, ti energetski vampiri se hrane našim strahom. Začaran krug iz koga ima izlaza ako skupimo hrabrost i probudimo se.
Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-
Lakota


Datum upisa : 11.07.2013

Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Deset Božijih Zapovjedi   Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 EmptyPet Mar 20, 2015 9:08 pm

Citam ovo iznosenje misljenja,cisto onako,vrte se teme..e sad,iz ovog gore posta prosto mi se namecu pitanja..Ko nas to laze da smo sami u svemiru?Crkva?...nisam bas sigurna da ona ima saznanja o tome ererere Isto mi se cini da se preteruje sa uticajem te iste organizacije.Pa mi smo okoreli ateisti,kao i svuda gde je bio socijalizam,nama je partija ispirala mozak.A volela bih,osim ove kritike,da cujem kakav je to zivot koji nikako da spoznamo 55555
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Deset Božijih Zapovjedi   Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 EmptyPet Mar 20, 2015 9:47 pm

10 zapovesti su  čista izmišljotina koju su ubacili popovi -ne kažem, možda iz najbolje namere .
Jednostavno su smislili prost kodeks koji bi svima bio prihvatljiv i razumljiv ,a odgovarao bi osnovama dogme .


Prvo -Biblija ,kao "autorizovana " i "jedinstveno udžbenička" knjiga nije postojala pre 5 veka n. e. 
Hrišćanstvo je daleko starije.
Pre toga ,postojala su  razna druga tumačenja i zapise ,između ostalog ,jevanđelja po ovome i onome a mnoga su izgubljena . 
Da ne tupim ....ni u jednom ne postoji " 10 zapovesti" ,ali postoje mnogobrojni citati koji se pripisuju Hristu ,a kojih nema ni u jednom modernijem izdanju "Biblije" ,kakvu danas poznajemo?

Arheologija je nedvosmisleno dokazala postojanje drevnih" biblija" (da ne nabrajam redom, gde su i kada pronađene ili iskopane , bilo bi predugačko) ,i počevši od XIX veka arheolozi, istoričari ,teolozi itd se bave proučavanjem i prevođenjem ovih spisa . 
Njihov zaključak,na osnovu proučavanja i materijalnih dokaza je ,da je postojalo više "hrišćanstava" ,tj više različitih tumačenja iste ideje ,a shodno tome ,tu su i razlike u celoj priči .

Čak mislim da je hrišćanstvo i bilo smišljeno da zameni paganizam i mnogoboštvo ,a razvojem i prihvatanjem tokom vekova kao "državne " religije ,naposletku i u Rimu ,nastala je potreba da se društveno prilagodi ,i zadobije i neku pravnu formu ,u vidu "zakona" . 
Da bi imali dovoljnu težinu ,onda je smišljeno da je "od Boga" ,i eto ,održalo se i danas ,kao "10 zapovesti" Sasvim sam siguran da su smislili i napisali ljudi ,no ne treba previše zameriti ,namera je bila dobra .
No, čak i automatsko pridržavanje 10 zapovesti nekoga celog života uopšte ne garantuje nikakvu "nagradu" ,tj Raj ,i to je jedan od mnogobrojnih apsurda hrišćanstva .
Jer...dodate su kasnije "amandmani" u raznim tumačenjima kod raznih struja u hrišćanstvu (kod katolika postoje  i dodatne "crkvene zaposvesti" ) tako da ni hodajući sveci nisu sigurni, kamoli obični ljudi ,spisak greha je toliko veliki (počevši od onoga "omrsio" se u postu ,ili imao loše misli ) da nema teorije da iko bude "bezgrešan" .
A tu nastupaju božiji službenici sa krštenjem , "ispovodima" ,"davanjem oprosta" ,pokajanjima, poslednjim pomastima i svim ostalim ,što ako izostane ,džaba ste se držali "10 zapovesti" .










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
pesma
Sestra Vetra
avatar


Humor : 'El' se to jede?
Datum upisa : 26.09.2014

Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Deset Božijih Zapovjedi   Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 EmptySub Mar 21, 2015 10:56 am

Lakota ::
e  sad,iz ovog gore posta prosto mi se namecu pitanja..Ko nas to laze da smo sami u svemiru?Crkva?...nisam bas sigurna da ona ima saznanja o tome ererere
Vlast koju imamo neki dele na državnu i crkvenu, a neki uviđaju da je to jedna te ista bratija koja je vremenom(iz iskustva) podelila sfere svog delovanja, ali i dalje savršeno sarađuje - jedan tron(zemaljsko-nebeski), dva vladara, zajednički podanici. Ta vlast, koju kroz vekove podržavaju njeni mejnstrim intelektualci(naučnici, uvaženi profesori, kulturna elita) iz koristoljublja dugo vremena nas laže, od nas krije informacije, da bi mogla lakše sa nama da upravlja, da nas izrabljuje. Svakom ko logično razmisli jasno je da, po onome što crkva propoveda(mislim najpre na hrišćansku i islamsku veru) bog mora biti neki vanzemaljac, tvorac čitavog svemira sa neverovatnim moćima.

Citat :
Isto mi se cini da  se preteruje  sa uticajem te iste organizacije.
Može da ti se čini, ali razmisli dva puta kod donošenja konačnog zaključka. Crkva je toliko dugo bila centar kulture, nauke, obrazovanja čitavom čovečanstvu(toliko vremena kočila napredak), da bi bilo apsurdno negirati njenu ulogu u kreiranju mišljenja i ponašanja ondašnjeg i današnjeg savremenog homo sapiensa.

Citat :
Pa mi smo okoreli ateisti,kao i svuda gde je bio socijalizam,nama je partija ispirala mozak.A volela bih,osim ove kritike,da cujem kakav je to zivot koji nikako da spoznamo 55555
Jeste da je mnogima ispiran mozak, ali znam ljude koji nikada nisu bili okoreli ateisti, verovali su u boga i onda, kao i sada, obavljali sve svoje verske običaje neometano, a živeli su u vreme SFRJ socijalizma.
Mozak se inače ispira na najrazličitije načine, nekada se to čini naučnim metodama, ili političkim ideologijama, a nekada religijskim dogmama - rezultati su uvek slični. Čovek sa ispranim mozgom misli da je slobodan dok robuje svojim vladarima, a rođen je da živi oslobođen stega i budalaština koje mu se nameću. Spoznaja te istine je životno važna onima koji žele živeti svoj život normalno.

Citat :
Čak mislim da je hrišćanstvo i bilo smišljeno da zameni paganizam i mnogoboštvo ,a razvojem i prihvatanjem tokom vekova kao "državne " religije ,naposletku i u Rimu ,nastala je potreba da se društveno prilagodi ,i zadobije i neku pravnu formu ,u vidu "zakona" .
Da bi imali dovoljnu težinu ,onda je smišljeno da je "od Boga" ,i eto ,održalo se i danas ,kao "10 zapovesti" Sasvim sam siguran da su smislili i napisali ljudi ,no ne treba previše zameriti ,namera je bila dobra .
Monoteizam je lakše kontrolisati sa jednog mesta - to je odlična informacija za državu i njenu religiju. Zato je monoteizam isforsiran, kako je (sa)znanje o svemu što nas okružuje kod ljudi raslo, tako se smanjivao broj bogova. Zanimljivo.

Namera oko deset božjih zapovesti jeste dobra, to ne možemo osporiti. Šteta što nema čoveka na Zemlji koji ih može ispuniti. A možda i nije šteta. ne znam
Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-
Lakota


Datum upisa : 11.07.2013

Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Deset Božijih Zapovjedi   Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 EmptySub Mar 21, 2015 11:50 am

Koliko ja znam o veri,Bog nigde ne trazi savrsenstvo i prasta sve grehe,to ne zavisi od njegovih sluzbenika na zemlji..a ovo sto mi odgovori pesmo,globalna teorija zavere to mi je dm2 ..i ne rece nam nista o tom nacinu zivota koji u stvari ne vodimo.. 55555
Nazad na vrh Ići dole
pesma
Sestra Vetra
avatar


Humor : 'El' se to jede?
Datum upisa : 26.09.2014

Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Deset Božijih Zapovjedi   Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 EmptySub Mar 21, 2015 1:05 pm

Neću sad da popujem na temi, ne znam  ali, samo pravoslavlje govori o bogu koji spasava, oprašta ali i preobražava život njegovih vernika.'' Budite sveti, kao što sam ja, bog vaš svet.''

To da sveštenici takođe mogu praštati grehe, a nisu sveti je svojevrsna sprdnja sa božjom svetošću, izigravanje njegove volje. Licemerje koje se krije iza hrišćanskog instant oprosta kome nisu potrebna dobra dela da se tim oprost potkrepi, i da mu se da logičan smisao. Ugođaj srcu ali i razumu.

Način života koji ne vodimo se ne može lako opisati rečima, ovaj licemerni sistem čiji smo deo će se kada-tada sam od sebe srušiti jer mu je baza lažna - onda će ljudi živeti dostojno i slobodno, kako i treba da se živi. U skladu sa sobom i prirodom, a ne u čovekovoj religioznoj iluziji da može sve, da mu se što god da uradi pogrešno ionako prašta - čemu se onda truditi oko dobrih dela? Ko još poštuje svih deset zapovesti? Hrišćanski vernici ponajmanje, jer i ne moraju, ubeđeni su da mogu kako hoće - biće im oprošteno. Zato služe toliki sveštenici i crkve, da nesveti prodaju tuđu svetost, koju kupuju ljudi u strahu od kazne, čisto da bi primirili savest.

Znači, došli smo konačno do pravog zaključka: Deset božjih zapovesti nam nisu ni potrebne, jer bog i bez njih oprašta ljudima njihova(ne)dela.
Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-
Lakota


Datum upisa : 11.07.2013

Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Deset Božijih Zapovjedi   Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 EmptySub Mar 21, 2015 1:48 pm

..e tu imamo zakon,koji bar neka podrzava..a imamo i kucno vaspitanje,koje je,obrni okreni,uporiste naslo u njima..ili su tih deset zapovesti morale biti donete kako bi se covek bar na neki nacin usmerio prema onom dobrom u sebi..
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Deset Božijih Zapovjedi   Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 EmptySub Mar 21, 2015 2:04 pm

Mnogo dugacki postovi,pa ne mogu da iscitam sve,ali moj otac je uvijek govorio,najgori su bogomoljci koji redovno lizu oltare,grijese,izmole 3 ocenasa,5 zdravomarija,upale svijecu i mogu ponovo sljedecu sedmicu da grijese do istog obreda u nedjelju.
Oprost grijeha ti kao daje isti takav gresnik....zato niti idem u bogomolju niti vjerujem u crkvu i svestenstvo.
Posten vjernik mozes biti i u svojoj kuci,tako da otpada po meni jedan dio bozji zapovjedi,koje bi trebale biti zamjenjene novim nacinom zivota...kao npr...Ne drogiraj se,ne opsti seksualno sa djecom i zivotinjama i tako to.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
pesma
Sestra Vetra
avatar


Humor : 'El' se to jede?
Datum upisa : 26.09.2014

Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Deset Božijih Zapovjedi   Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 EmptySub Mar 21, 2015 5:08 pm

Pošten vernik možeš biti bilo gde, ako si pošten vernik. Pravo zboriš Astra. Onaj kojem se ljubav mora narediti nikada ne može biti vernik.

Hrišćanstvo kao religija traži od čoveka da poveruje, da se pokaje i promeni. ''Sve mogu u Hristu koji mi daje moć'' kaže negde u Novom zavetu Pavle. Znači, zapovesti nisu samo skup pravila kojih se vernik treba držati kao i bilo kog drugog moralnog zakona, one se i ne bi trebale shvatati kao zapovesti, već više kao podsetnik. Sam Hrist je u Novom zavetu objasnio kako da čovek postane pravi vernik, i obećao svakom takvom moć da se promeni i ne greši, ako ga pusti u srce, i sve krene da radi iz ljubavi(Hristove).

Naslušala sam se i previše katolika, pravoslavaca, protestanata itd., među njima još nisam srela pravog (svetog) vernika koji se u potpunosti predao svom spasitelju, pa kao i on ne greši - a to je poenta hrišćanstva - biti u Hristu, Hristov, ne grešiti, biti svet. Sve to oko hrišćanstva je više stvar folklora i tradicije koja i nema veze sa Hristom već sa paganstvom, i zato je tako žalosno, mrtvo i licemerno sve to što se dešava po raznim bogomoljama. Svako se danas naziva hrišćaninom.
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Deset Božijih Zapovjedi   Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 EmptySub Mar 21, 2015 5:58 pm

Posebno danas i tezi porastu!
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Gost
Gost
Anonymous



Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Deset Božijih Zapovjedi   Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 EmptySub Mar 21, 2015 6:39 pm

[quote="pesma"]Veruješ li Dolinac da su ljudi sposobni da uvedu red bez vlasti i vladara, i mir bez nasilja?



Red i mir se moze samo uvesti sa zakonima. A zaopvjedi su zakoni, crkva je zakon, u stvari pokusava ih izvoditi kroz vjernike.

Da smo svi ateisti recimo i da nemamo zakone, bili bi ljudi bez straha, bez obraza, bez postenja itd.

Divljali bi od jedna vrata do druga. Usporedio bi ljude onda kao divlje zivotinje bez civilizacije. A svi zakoni koje imamo ili koje su bile, su doveli nas u danasnju civilizaciju. naklon
Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-
Lakota


Datum upisa : 11.07.2013

Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Deset Božijih Zapovjedi   Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 EmptySub Mar 21, 2015 6:56 pm

Mislim  da gresis u vezi te poente.Niko od nas i ne moze biti kao on,niti je on to trazio.On zato i preuzima sve grehe svoje dece na sebe..inace svet bi bio pun hodajucih svetaca..a upravo je to ona dogma koja je ogadila veru.Narocito kad su procenjivali ko je veci a ko manji vernik...
Nazad na vrh Ići dole
pesma
Sestra Vetra
avatar


Humor : 'El' se to jede?
Datum upisa : 26.09.2014

Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Deset Božijih Zapovjedi   Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 EmptyNed Mar 22, 2015 11:24 am

Nisam ni napisala da bi čovek mogao biti Hrist(po Bibliji), nego da treba da pusti Hrista da bude deo njega, da ga vodi kroz život - Hrist ne greši, on daje moć čoveku da bude svet. ''Budite sveti, kao što sam ja svet'' nije samo tamo neka bezvezna rečenica iz Biblije(može , a ne mora), kako je eto danas ljudi tumače, ona je suština hrišćanstva - poveruj, pokaj se i promeni se. Duh sveti je stvarna sila, a ne dar namenjen samo za sveštenike. Da li u onome u kome je duh sveti ima greha, grešnih misli? Nema, onda nema ni loših dela, prosto, a tako komplikovano jer su sve zakomplikovali oni kojima ne ide na ruku da ljudi saznaju sve informacije i jednostavno ih impliciraju u svoj duhovni i telesni život. Zato što se svetost pogrešno shvata i nema pravih hrišćana posle Hrista i apostola, i po kojeg hrišćanina u najavi u prvo vreme hrišćanstva, kada ga još nije bila preuzela pod svoje rimska bulumenta na čelu sa Konstantinom mitraistom.

I šta bi falilo svetu da su na njemu svi sveti? Ništa. Svetost ne znači stoicizam preko mere i isposništvo u manastiru već život u ljubavi.

Dolinac ::
Da smo svi ateisti recimo i da nemamo zakone, bili bi ljudi bez straha, bez obraza, bez postenja itd.
Sa ovim si me baš neprijatno iznenadio. Odakle ti to da su ateisti svi bez poštenja i obraza, da ne poznaju moralne zakone, ne razlikuju dobro od zla?
To jednostavno nije istina već crkvena izmišljotina koju je većina prihvatila zdravo za gotovo. Moralni zakoni proizilaze iz čoveka i od čoveka, ne od religije i njenih božanstava.

Samo pogledaj ko to danas, kao i juče,  započinje ratove, koji su povodi za terorističke napade po svetu, koliko po zatvorima ima vernika a koliko ateista, a onda ponovo razmisli o ovome što si napisao, ali objektivno.
Nazad na vrh Ići dole
Svemimir

Svemimir


Datum upisa : 21.02.2015

Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Deset Božijih Zapovjedi   Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 EmptyNed Mar 22, 2015 11:59 am

ukoliko je netko bolji ili manje bolji covek to uopste nije vezano za veru i verovanje u Bozanstvo.
u svima nama je sveta iskra koja se u prevodu zove LJUBAV.
kada otvorimo nase srce onda smo i sami dio te carolije ali vecina ga smatra samo alatkom za pumpanje krvi.
dokle god na zemlji prevladavaju pupmasi i hrane se kerozinom ovi ljubavni bice rariteti vredni zivota.

i svatko od nas bice sretnik ako i malo oseti caroliju ljubavi koja je jedina svetinja.

ljubav nije samo odnos izmedju dve osobe koje se vole...........ljubav je i kada places i kada se smejes sa znanim i neznanim ljudima...........
ljubav je puno vise od onoga sto mozemo napisati slovima.........
Nazad na vrh Ići dole
pesma
Sestra Vetra
avatar


Humor : 'El' se to jede?
Datum upisa : 26.09.2014

Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Deset Božijih Zapovjedi   Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 EmptyNed Mar 22, 2015 12:01 pm

Ljubav je jedini bog koji nikada ne zapoveda nego voli da voli, propoveda ljubav, i živi da nas u sebe uvede i oslobodi patnje. :kisic1:
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Deset Božijih Zapovjedi   Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 EmptyNed Mar 22, 2015 1:39 pm

tacno,ko je sposoban da voli,a ne mrzi je vec obezbjedio mjesto u raju...ako se to tako rezervise....voli sve,od covjeka do vazduha koji dises i sve ono izmadju.
Budi u stanju dati ljubav,a kroz nju ces nauciti i postovanje i otvoriti srce za sve i svakoga.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Svemimir

Svemimir


Datum upisa : 21.02.2015

Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Deset Božijih Zapovjedi   Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 EmptyNed Mar 22, 2015 1:41 pm

ljubav je suza koja stvara smeh,
ljubav je dobro delo koje cini greh,
ljubav je patnja proizasla iz srece,
ljubav je radost koju svatko nece
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Deset Božijih Zapovjedi   Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 EmptyNed Mar 22, 2015 5:19 pm

Dolinac ::
Da smo svi ateisti recimo i da nemamo zakone, bili bi ljudi bez straha, bez obraza, bez postenja itd.
Sa ovim si me baš neprijatno iznenadio. Odakle ti to da su ateisti svi bez poštenja i obraza, da ne poznaju moralne zakone, ne razlikuju dobro od zla?
To jednostavno nije istina već crkvena izmišljotina koju je većina prihvatila zdravo za gotovo. Moralni zakoni proizilaze iz čoveka i od čoveka, ne od religije i njenih božanstava.

Samo pogledaj ko to danas, kao i juče,  započinje ratove, koji su povodi za terorističke napade po svetu, koliko po zatvorima ima vernika a koliko ateista, a onda ponovo razmisli o ovome što si napisao, ali objektivno.[/quote]


Svaka vjera ima zakone, ateisti ih nemaju, na kojoj podlogi? Ljudi bez vjere nemaju vjeru to je logicno. Ako ti u nikoga nevjerujes to je tvoje dobro i pravo. No glumiti i ignorirati majku prirodu i stvoritelja neba i zemlje je isto pogresno i ne korektno.

Uvjek se pitam ako ja u nikoga ili u nista vjerujem, tko ce onda u mene vjerovati?

Ali prihvacam tvoju kritiku u vezi ateista. Smeta mi sto su ja pa ja ljudi od krvi i mesa, ateisti nisu kolektivan narod, nemaju jedan zajednicki pravac,interes, to mi smeta i nesvidja mi se kod njih.

Nezaboravimo da svaki ateista je bio vjernik, samo sto su se sa vremenom odkacili iz vjere.A to sa naukom i tehnikom je doslo, nije spalo od neba ili slicno.

Objektivno sam ti odgovorio tvoj post.
ne znam
Nazad na vrh Ići dole
pesma
Sestra Vetra
avatar


Humor : 'El' se to jede?
Datum upisa : 26.09.2014

Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Deset Božijih Zapovjedi   Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 EmptyPon Mar 23, 2015 10:14 am

Dolinac ::
Svaka vjera ima zakone, ateisti ih nemaju, na kojoj podlogi?
Prirodni zakoni, zakoni samoodržanja, moralni zakoni, državni zakon koji proističe iz prava - sve su to zakoni ateista ali i teista. Dakle, crkveni nam i nisu potrebni, a i nelogični su - ljubav se ne naređuje.

Znaš li da postoje hrišćanski ateisti? Oni recimo prihvataju Hristovo učenje kao dobru moralnu podlogu za sebe i druge, ali ne veruju da je on bio bog. Ne veruju u boga uopšte.

Citat :
Ljudi bez vjere nemaju vjeru to je logicno.
Jeste, logično je. Ali uzmi u obzir i Marfijev zakon, pa će ti i nelogične stvari ubrzo postati moguće. A onda na to sve dodaj i to da se reč ''verovati'' ne može vezivati samo za religiju. Glagol ''verovati'' koliko znam ima više značenja. Između verujem koje znači ''imam poverenja'' i religijskog ''verujem'' postoji razlika, ateisti kao i teisti veruju u nešto, verovanje nije rezervisano samo za vernike u božanstva.

Citat :
Ako ti u nikoga nevjerujes to je tvoje dobro i pravo. No glumiti i ignorirati majku prirodu i stvoritelja neba i zemlje je isto pogresno i ne korektno.
Verujem u majku Prirodu, u totalu, jer vidim i osećam njeno delovanje svakodnevno, ono što ona radi je jednostavno proverljivo, imam poverenja u nju.

Citat :
Ali prihvacam tvoju kritiku u vezi ateista. Smeta mi sto su ja pa ja ljudi od krvi i mesa, ateisti nisu kolektivan narod, nemaju jedan zajednicki pravac,interes, to mi smeta i nesvidja mi se kod njih.
OK, razumem da te iritiraju iz nekog tebi bitnog razloga, ali ćeš se složiti sa mnom da sve ljude koji ne veruju u boga ne možemo nazvati nemoralnim i nepoštenim, jer nemoralnih i nepoštenih ima i među vernicima i nevernicima - nema to veze sa verom ili neverom u boga.

Moral nije izmislila crkva, niti proizilazi iz deset božjih zapovesti zapisanih u Bibliji koja svakako i nije najstarija verska knjiga.

Prasedeoci SAD, Indijanci su recimo imali svoje nepisane moralne zakone kojih su se držali, kada su stigli belci sa svojim pisanim crkvenim zakonima kojih se nisu držali i napravili genocid. Tesla je recimo za naučnu etiku rekao da je ''etika uma i duše.'' Moral je složena psihička funkcija, rasuđivanje i ponašanje svakog od nas proističe iz razvoja savesti i uticaja okoline. Imamo te psihičke mehanizme u sebi, nevezano za veru u boga.

Citat :
Nezaboravimo da svaki ateista je bio vjernik, samo sto su se sa vremenom odkacili iz vjere.A to sa naukom i tehnikom je doslo, nije spalo od neba ili slicno.
Znam zašto to misliš(crkvene dogme se deci nameću od malena oduvek), ali si u krivu. Ima puno ljudi koji su oduvek ateisti. Evo, imam sina koji zna da ja verujem u ''boga''(na svoj način, ne u boga kojeg crkve propovedaju), a on nikada nije verovao u nikakva božanstva, jednostavno postoje osobe koje od malena odbacuju bilo kakav autoritet i nametanje dogmi od strane bilo koga. Jeste da mu ja nikada ništa nisam ni nametala - pa iz toga proizilazi da je imao pravo izbora, i izabrao. Poštujem njegov i svačiji izbor, neki nepisani ''zakon'' bi trebao biti da svako tako učini: da vernici poštuju pravo nevernika da ne veruju u boga, i obrnuto, da ateisti poštuju pravo vernika da veruju u boga.

Najpre bi se trebalo poštovati pravo da svako SAM izabere u šta će verovati, a ne da mu se od malena nameću dogme i ispira mozak.

Citat :
Objektivno sam ti odgovorio tvoj post.

Jesi, drago mi je što fino vodimo dijalog. :948208144:
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Deset Božijih Zapovjedi   Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 EmptyPon Mar 23, 2015 6:49 pm

@pesma,

drago mi je da vodimo pozitivan dijalog bez nekog podjebavanja ili slicno, to mi se svidja.

Zivim u gradu gdi ima oko 80% ateista i mogu samo reci da oni samo u sebe vjeruju i u svoj dzeb. To sam htio samo reci.

Izgleda da ima razlike izmedju ateista kao sto i kod katolika, pravoslavaca, muslimana itd.

Nadam se, da sama primjecujes da Ti sa svojim zdravim razumom razmisljas i pises ali ne sa svojim srcem.

Da bi mogla da razmisljas i sa srcem svojim moras imati neku relegiju koja ti to i daje, kao recimo...ljubav, dobrota itd.

Nekazem i nemislim da su ateisti losi ili dobri ljudi, samo su drugaciji od ljudi koji u nesto vjeruju.
To pricam samo iz svoje okoline, jer snjima ovdje zivim.

ne znam
Nazad na vrh Ići dole
pesma
Sestra Vetra
avatar


Humor : 'El' se to jede?
Datum upisa : 26.09.2014

Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Deset Božijih Zapovjedi   Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 EmptyPon Mar 23, 2015 7:24 pm

OK, misliš da ateisti ne veruju u ništa, pa stoga ne mogu biti duboko moralni, ne mogu biti posvećeni onome u šta veruju, ako sam te dobro razumela?
Neki kažu da ateisti veruju da nema boga, ateisti za sebe govore da veruju zdravom razumu i dokazima kada donose zaključke o nepostojanju boga(dakle, veruju u ono što je njima bitno). U potrazi za logičnim objašnjenjima ne usuđuju se da prekorače propisanu granicu razmišljanja. Prihvatam njihov izbor, i ne sudim im zbog njega.

Citat :
Nadam se, da sama primjecujes da Ti sa svojim zdravim razumom razmisljas i pises ali ne sa svojim srcem.
Ne, upravo pišem srcem,  :heart1:  želim da ljudi osete pravu potrebu za bogom ljubavi, a ne da se licemerno zadovoljavamo tamo nekakvim nametnutim obredima i tradicijom koja ima veze sa magijom i prastarim kultovima, ali tu iskrene ljubavi nema, ili je ima isuviše malo jer strah od boga koji kažnjava sve nadvladava - to nam serviraju današnje crkve i sveštenstvo iz sebičnih razloga.
Dok razmišljam, pišem i dišem, koristim i razum, nisam ga ekscentrično odbacila zbog bilo koje dogme, ne plašim se promena, samokritike i odbacivanja bilo čega za šta uspostavim da je moja zabluda. Dugo sam bila ortodoksni vernik u Hrista, vremenom je moja vera tražila više potvrda i dokaza, moja saznanja su se gomilala, a srce mi je oduvek bilo željno istine i ljubavi(od malena sam samoinicijativno proučavala Bibliju), verujem u boga kojeg nije opisala niti jedna religijska knjiga, boga svega i svih,  duga priča, druga tema...
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Deset Božijih Zapovjedi   Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 EmptyPon Mar 23, 2015 7:41 pm

pesma ::
OK, misliš da ateisti ne veruju u ništa, pa stoga ne mogu biti duboko moralni, ne mogu biti posvećeni onome u šta veruju, ako sam te dobro razumela?
Neki kažu da ateisti veruju da nema boga, ateisti za sebe govore da veruju zdravom razumu i dokazima kada donose zaključke o nepostojanju boga(dakle, veruju u ono što je njima bitno). U potrazi za logičnim objašnjenjima ne usuđuju se da prekorače propisanu granicu razmišljanja. Prihvatam njihov izbor, i ne sudim im zbog njega.

Citat :
Nadam se, da sama primjecujes da Ti sa svojim zdravim razumom razmisljas i pises ali ne sa svojim srcem.
Ne, upravo pišem srcem,  :heart1:  želim da ljudi osete pravu potrebu za bogom ljubavi, a ne da se licemerno zadovoljavamo tamo nekakvim nametnutim obredima i tradicijom koja ima veze sa magijom i prastarim kultovima, ali tu iskrene ljubavi nema, ili je ima isuviše malo jer strah od boga koji kažnjava sve nadvladava - to nam serviraju današnje crkve i sveštenstvo iz sebičnih razloga.
Dok razmišljam, pišem i dišem, koristim i razum, nisam ga ekscentrično odbacila zbog bilo koje dogme, ne plašim se promena, samokritike i odbacivanja bilo čega za šta uspostavim da je moja zabluda. Dugo sam bila ortodoksni vernik u Hrista, vremenom je moja vera tražila više potvrda i dokaza, moja saznanja su se gomilala, a srce mi je oduvek bilo željno istine i ljubavi(od malena sam samoinicijativno proučavala Bibliju), verujem u boga kojeg nije opisala niti jedna religijska knjiga, boga svega i svih,  duga priča, druga tema...


Dobro si me razumela, mislim i kazem. Ako primas i dajes Boziju ljubav onda je mozes samo i osjecati.
Sve ostalo je teorija i filozofija u mojim ocima, ali samo u mojim!

Ali svatku rijec sam razumio, svhacam te dobro, znam sta zelis reci. Imas svoje JA i to cjenim jako kod ljudi. top88
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Deset Božijih Zapovjedi   Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Deset Božijih Zapovjedi
Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
 Similar topics
-
» Deset forumskih zapovesti !!!
» Pobeda opozicije- deset godina posle?
» Deset trikova za perfektno skuvanu testeninu

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: DUHOVNOST I EZOTERIJA :: RELIGIJA :: INTERKONFESIONALNE DILEME-
Skoči na: