DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
URBANE LEGENDE  - Page 2 BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-

PrijemPORTALTražiRegistruj sePristupi

Delite

URBANE LEGENDE

Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2
AutorPoruka
Gost
Gost
Anonymous

URBANE LEGENDE  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: URBANE LEGENDE    URBANE LEGENDE  - Page 2 EmptyPet Sep 10, 2010 5:00 pm

First topic message reminder :

Urbane legende

Urbane legende su priče koje su izmišljene ili im je nadodano toliko izmišljenih detalja da su nerealne,a govore o osobama koje su javnosti poznate pa se priče o njima brzo šire.
Uglavnom izmišljene priče koje u svojoj suštini imaju provokativan sadržaj tako da se vrlo brzo šire među ljudima.
Usprkos imenu, urbana legende ne mora nužno potjecati iz urbanih područja.
Umjesto toga, pojam se koristi za razliku od tradicionalnih legendi modernog folklora u predindustrijsko doba.
Urbane legende se ponekad ponavljaju u novinskim pričama,a posljednjih nekoliko godina, šire se putem maila. Ljudi često navode da su takve priče čuli od prijatelja.
Priče najčešće kreću na svoj put u legendu sa :"čuo sam od prijatelja,a on od svog prijatelja..." .
Često je "prijateljev prijatelj" najčešće korišten pojam kada se prepričavaju ove vrste priča.
Urbana legenda, urbani mit, urbana priča ili suvremena legenda je oblik modernog folklora koji se sastoji od apokrifnih priča s puno izmišljenih detalja . Kao i kod svih folklora i mitologije i varijacije tijekom vremena, urbane priče nose u sebi neka značenja koja motiviraju zajednicu u prepričavanju,očuvanju i širenju priče od "usta do usta" nekad bi se reklo.
Danas je ljepše a i istinitije reći da se urbane priče "šire" od neta do neta,od telefona do telefone,mobitela do mobitela i poneke trač partije uz kavicu.

Neki urbane legende su prošle kroz godine sa samo malo promjene i odgovaraju regionalnim običajima,popularnim osobama ili su tek maštom obogaćene "tvorevine" koje govore o duhovima koji se pojavljuju od nikud upozoravaju i nestaju,o anđelima koji su spasili nekoga ,bizarnim događajima u liftu,na polju,poslu i sličnom.

Novije legende
imaju tendenciju da odražavaju moderni okolnosti, kao što su priča o "tajnom" životu ljudi iz javnog života,ali i priče o čudnim događajima .ljudima koje su oteli vanzemaljci,drogiranima ljudima koji nakon "buđenja" tvrde da drogu nisu nikada konzumirali ,ljudima koji vrebaju iz zasjede, buđenjima nakon čudne omamljenosti u prisustvu nepoznatih osoba,o nedostatku zdravog organa nakon operacije,jer je zabunom kirurški odstranjen i slično..
Uglavnom širok pojam,pa se danas pod urbanom legendom može naći svašta od bizarnih slučajeva do horor priča iz života ili "pokraj" nečijeg života .
Nazad na vrh Ići dole

AutorPoruka
Gost
Gost
Anonymous

PočaljiNaslov: Re: URBANE LEGENDE    URBANE LEGENDE  - Page 2 EmptySre Nov 10, 2010 7:35 pm

Nestanak Jerrolda Pottera

Add Comment 29. o6. 1986. godine 23 putnika, među kojima su bili Jerrold Potter i njegova supruga, nalazili su se u avionu na putu za Dallas.Bio je sunčan dan bez oblačka na nebu. Tokom leta Jerrold Potter ustao se sa svog sjedalal i otišao u wc koji se nalazio u stražnjem dijelu aviona. To je zadnji put da ga je supruga vidjela.

Nedugo nakon njegovog odlaska, avion se zatresao, činilo se kao da prolazi turbulencije u zraku, te nitko nije obraćao pozornost na to. Kakao se gospodin Potter nije vraćao nakon podužeg vremena, gospođa Potter je zamolila stjuardesu da pogleda što je zadražlo njenog supruga.
Otpilike u isto vrijeme u pilotskoj kabini upalilo se svjetlo koje je pokazivalo da su vrata u stražnjem dijelu aviona otvorena. Pilot je zamolio kopilota da ode pogledatio čemu je riječ.

Kada je došao kopilot, stjuardesa je utvrdila da od gospodina Pottera nije bilo ni traga ni glasa.
Pregledom ogledom aviona kopilot je primjetio kako su jedna vrata odškrinuta,a kako nisu bili pod velikom pritiskom nisu prouzrokovala nikakvu štetu.
Lanac koji je služio kao dodatno osiguranje vrata, nalazio se na podu u blizini. To je prijavio pilotu, koji je zaključio da je gospodin Potter vjerojatno pao prilikom turbulencije i snažno udario u vrata i da je lanac popustio, a on ispao iz aviona.
Kasnije je ustanovljeno da osim što je lanac držao vrata, ručka na njima se trabala okrenuti za 180 stupnjeva da bi se ona otvorila, a posebno su ta vrata bila malo teža za otvoriti od ostalih, i činjenica da su u zraku, bi znatno otežala otvaranje. Nitko nije vidio gospodina Pottera da pada, niti je itko čuo bilo što u vezi toga.

Možda je počinio samoubojstvo, no njegovi najbliži su isključili tu mogućnost, pošto je bio stabilan i sretan čovjek. Avion se sputio u Springfieldu gdje je naređena opsežna potraga za gospodinom Potterom ili njegovim tijelom.
U avionu ga nije bilo, a potraga je nastavljena duž putanje aviona, no ništa nisu pronašli,ni namanji trag koji bi upućiva na to što se s njim dogodilo.
Gospodin Potter je na čudan način nestao.
Nazad na vrh Ići dole
Lily
First Bride
Lily

Godina : 23
Datum upisa : 12.09.2008

PočaljiNaslov: Re: URBANE LEGENDE    URBANE LEGENDE  - Page 2 EmptyPet Nov 12, 2010 10:11 am

Urbana legenda koja se desila u Inđiji.

Jedna od poznatijih urbanih legendi je ona u kojoj je čovek pozvao vodoinstalatera da mu popravi cevi ispod sudopere. Ovaj je imao na sebi slične pantalone, kao što ih ima domaćin. Kada je domaćinova žena došla kući, njen muž se zatekao u WC-u. Videvši samo noge koje vire ispod sudopere, žena pomisli da njen muž nešto čačka oko sudopere, priđe mu i "po običaju" ga uhvati za međunožje. Vodoinstalter iznenađen, poskoči i udari glavom u cevi, toliko jako da se onesvestio. Brzo su pozvali hitnu pomoć, bolničari su ga stavili na nosila i pošli niz stepenice. Usput su slušali šta se desilo... i počeli su da se smeju . Toliko su se smejali da im je vodoinstalater pao sa nosila i slomio nogu. Kasnije je bio u nedoumici da li da tuži vlasnika stana, njegovu ženu, bolničare ili sve zaјedno.
Nazad na vrh Ići dole
slatkicass
Frumos si de foc
slatkicass

Godina : 58
Humor : Smejem se, smeh produžava život pa ću duže uživati u njemu!
Datum upisa : 10.10.2007

PočaljiNaslov: Re: URBANE LEGENDE    URBANE LEGENDE  - Page 2 EmptyPet Nov 12, 2010 11:56 am

Lily ::
Urbana legenda koja se desila u Inđiji.

Jedna od poznatijih urbanih legendi je ona u kojoj je čovek pozvao vodoinstalatera da mu popravi cevi ispod sudopere. Ovaj je imao na sebi slične pantalone, kao što ih ima domaćin. Kada je domaćinova žena došla kući, njen muž se zatekao u WC-u. Videvši samo noge koje vire ispod sudopere, žena pomisli da njen muž nešto čačka oko sudopere, priđe mu i "po običaju" ga uhvati za međunožje. Vodoinstalter iznenađen, poskoči i udari glavom u cevi, toliko jako da se onesvestio. Brzo su pozvali hitnu pomoć, bolničari su ga stavili na nosila i pošli niz stepenice. Usput su slušali šta se desilo... i počeli su da se smeju . Toliko su se smejali da im je vodoinstalater pao sa nosila i slomio nogu. Kasnije je bio u nedoumici da li da tuži vlasnika stana, njegovu ženu, bolničare ili sve zaјedno.

lol! :rlol: :thb: smehsmeh
Evo i moj kolega se smeje prochitala sam mu....
Nazad na vrh Ići dole
Lily
First Bride
Lily

Godina : 23
Datum upisa : 12.09.2008

PočaljiNaslov: Re: URBANE LEGENDE    URBANE LEGENDE  - Page 2 EmptyPet Nov 12, 2010 12:06 pm

Drago mi je da sam vas nasmejala! Prica je sjajna.. zubbb
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous

PočaljiNaslov: Re: URBANE LEGENDE    URBANE LEGENDE  - Page 2 EmptySre Nov 24, 2010 2:20 pm

Obavezan jelovnik za američki Dan zahvalnosti

Svake godine, posljednjeg četvrtka u mjesecu novembru, Amerikanci se sa svojim obiteljima okupljaju za stolom kako bi proslavili Dan zahvalnosti. To čine uz objed koji obično uključuje pečenog purana, slatki krumpir, tikvice, kukuruzni kruh, umak od brusnica i pitu od bundeve. Smatra se da je prvi objed ove vrste u Sjevernoj Americi održan 1621. godine, kada su se evropski doseljenici okupili s američkim Indijancima u znak zahvalnosti za rodnu jesensku žetvu.
Mnogi Amerikanci vjeruju da su Dan zahvalnosti osmislili prvi evropski doseljenici. No, kako doznajemo iz Muzeja američkih Indijanaca u Washingtonu, domorodački Indijanci također su u tome igrali veliku ulogu. Glavni kuhar Richard Hetzler stručnjak je za jela američkih Indijanaca. On je na čelu ekipe koja je sastavila jelovnik u Muzeju američkih Indijanaca u Washingtonu, nakon što su mjesecima proučavali koju su hranu ti domoroci konzumirali posljednjih nekoliko stoljeća.

Rezultat: na jelovniku se nalaze jela iz pet različitih područja širom Sjedinjenih Država. Danas se na Dan zahvalnosti obitelji i prijatelji okupljaju za tradicionalnom objedom u kojem se služi pečeni puran, no korijeni ovog blagdana sežu do 17.-og stoljeća, kad su evropski doseljenici, nakon rodne jesenske berbe, blagovali u znak zahvalnosti s američkim Indijancima. Iako to nije i njihov praznik, kuhar Richard Hetzler podsjeća da su američki Indijanci podučili europske doseljenike kako loviti životinje zamkom, kako skupljati, čuvati i konzervirati hranu, što je tom narodu omogućilo da preživi u Sjevernoj Americi. Mnogi povjesničari smatraju da doseljenici ne bi preživjeli bez pomoći američkih Indijanaca.“Ja mislim da su američki Indijanci bili ti koji su ubrali sve svoje plodove i podijelili ih sa svima. Evo, ovo je naša salata koju smo nazvali Tri sestre. Ona se sastoji od povrća kojeg su tada Indijanci zasigurno imali na svom stolu: grah, kukuruz i tikvice. Puran je svakako bio dio trpeze. A i kukuruzni kruh,” kaže Richard Hetzler.

U Muzeju američkih Indijanaca, šef kuhinje Hetzler pokušao je sastojke blagog okusa iz prehrane američkih Indijanaca prilagoditi modernom nepcu:“Kruh od kukuruza iz izvornih recepata koje smo pronašli bio je vrlo tvrd. U njemu nije bilo kvasca. Zapravo, to je za Indijance imalo smisla, jer je njihov način života zahtijevao da spravljenu hranu zapakiraju i nose sa sobom.”Richard Hetzler dodaje da je jedna od najvažnijih stvari koju su doseljenici naučili od američkih Indijanaca način konzerviranja povrća i mesa:“Mnoge vrste tadašnjeg povrća moglo se sušiti. Stoga bi ih oni nasjeckali i sušili na suncu. A onda bi ih koristili u juhama i varivima. Neke vrste hrane sačuvali bi koristeći sol. Zapravo, oni su bili jedan od prvih naroda koji su koristili sol za sušenje, kuhanje i konzerviranje hrane.” Međutim, prijateljstvo između doseljenika i američkih Indijanaca nije dugo trajalo. Doseljenici su na kraju protjerali Indijance s njihove zemlje, i time izgubili, između ostalog, dodir s brojnim jelima američkih Indijanaca… osim na Dan zahvalnosti.
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous

PočaljiNaslov: Re: URBANE LEGENDE    URBANE LEGENDE  - Page 2 EmptySre Nov 24, 2010 2:26 pm

Zsa Zsa Gabor i njen suprug Frederic von Anhalt
siromašnima daju purice za Dan zahvalnosti

Zsa Zsa Gabor (93) bavi se humanitarnim radom kako ne bi zaboravila da je i ona bila siromašna u djetinjstvu.

Glumica i suprug, princ Frederic von Anhalt (66), darovat će za Dan zahvalnosti siromašnim Amerikancima 300 purica.

Glumica je nedavno bila u bolnici zbog grušanja krvi. Osjećala je da će umrijeti, pa joj je svećenik dao posljednje pomazanje. Rekla je da se ne boji umrijeti te da se veseli raju gdje će vidjeti sestre Evu i Magdu.

Suprug joj je pak kolabirao u njihovom domu u Beverly Hillsu zbog iscrpljenosti. Srušio se dok je obavljao sitne poslove po kući, a pri padu je ozlijedio desnu ruku. Pronašla ga je medicinska sestra koja se brine za Zsa Zsu i pozvala hitnu pomoć.
Objavio je hrvatski dnevni list 24 sata.

Sigurno je iscrpljujuće staricu od 93 godine "servisirati",pa me ne čudi što je jadničak kolabrirao ,a Zsa Zsi (Ca Ci netko izgovara i Ža Ži) Gabor od previše mladog mesa počela se zgrušavati krv,pričaju o toj nekad preljepoj glumici zlobnici.
Ne bih ja vas time zamarala,ali zbog nas dama u godinama moram,da nam se ne zalomi neki "fon" pa nam zgruša krv i završimo u raju prijevremena,a još nismo snimile sve svoje filmove.
Oprez je majka mudrosti,kazali su stari Latini,a oni su svašta znali

Često citirane su i njene sljedeće izjave :

"Ja ovako zamišljam idealan svijet u kome bi svi bili sretni: sve žene bi bile udate, a svi muškarci neoženjeni."

"Jedna haljina je uspjeli model samo onda kad muškarac zaželi da je svuče."

"Kad god žene žele da od muškarca naprave pitomu ovcu, one mu kažu da je lav sa čeličnom voljom."

"Ne postoji bolji način za mršavljenje od ljubavnika."

"Ne znam ništa o seksu, oduvijek sam bila udana."

"Nemoj se vjenčati radi novca. Uvijek možeš jeftinije da ga pozajmiš."

"Postariji muškarci i mlade djevojke bolje se slažu, jer, kako kažu psiholozi, imaju podjednako malene seksualne prohtjeve."

"Razvesti se samo zbog toga što ga više ne voliš isto je tako glupo kao i udati se za njega samo zato što ga voliš."

"Svoje bivše muževe nikad nisam omrzla do te mjere da bih im vratila sve poklone koje su mi dali u vrijeme braka."

"Svuda oko nas toliko je seksa da većina muškaraca ne zna šta bi s njim započela."

"Uopće nije lako zadržati svog muža, zato je lakše usrećiti tuđeg."

"Zar to nije smiješno: svaki muškarac želi da bude prvi kod neke žene, a nijedan ne želi da bude posljednji."

Zsa Zsa Gabor,rođena je 6. februar 1917. u Budimpešti,Mađarska

Gabor je najpoznatija po ulogama u filmskim klasicima iz pedesetih, poput Lili i Dodir zla, te po nekoliko poznatih muževa, među kojima su se isticali hotelski magnat Conrad Hilton i glumac George Sanders. Von Anhalt njezin je sedmi suprug.
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous

PočaljiNaslov: Re: URBANE LEGENDE    URBANE LEGENDE  - Page 2 EmptyNed Dec 05, 2010 12:31 am

Ova zadaćnica kruži Hrvatskom od navedene 2001. godine.
Kopiralo se,telefoniralo,prepričavalo na poslu i divilo Filipu.
Učiteljici i njenoj mami se sigurno u to vrijeme jako "štucalo" koliko su bile spominjane u tim razgovorima.
Danas ta priča kruži netom,forumima,blogovima, a Filip je s pravom postao legenda.

Zadaćnica Filipa Gašpara
08.11.2001

Gdje Leje se kupusa zbiše
I zora ih rumenom vodom zali
Zeleno vime siše
Materi klenić mali.

“Moj doživljaj poezije Sergeja Jesenjina”

Vrlo je teško objasniti pjesmu poput ove. No to ipak nije problem samo ove pjesme nego općenito svih pjesama Sergeja Jesenjina. Budući da sam već napisao ovu pjesmu na početku, lako je zaključiti da ću se u ovoj zadaći usredotočiti upravo na nju.

Prvo ću napisati ponešto o svojim razlozima zbog kojih sam odabrao ovu pjesmu. Sve je počelo kad sam danas došao u školu i saznao da pišemo školsku zadaću iz Hrvatskog. To mi je probudilo sjećanja na prošli sat Hrvatskog kada je profesorica najavila pisanje, ali ja sam očigledno zaboravio. No dobro. Neposredno prije Hrvatskog imali smo sat filozofije na kojem mi je moj prijatelj i suradnik Josip dvornik rekao da ima nekakvu knjigu od Jesenjina. Ta vijest me je iznimno obradovala zbog toga što sam u toj knjizi prepoznao materijal za svoje novo djelo iliti ovu zadaćnicu. No dobro. Moram priznati da sam prelistao cijelu knjigu koja je puna Jesenjinovih pjesama. U početku sam planirao odabrati pjesmu slučajnim otvaranjem knjige ali bih uvijek otvorio neku dugačku pjesmu, pa sam naposljetku odustao od te metode “Slučajnog odabira”. Tada sam krenuo u potragu prema naslovu. Pokazalo se da ima desetak pjesama sa vrlo zanimljivim naslovima ali i velik broj onih bez naslova. Prvo moram napomenuti da su ove sa zanimljivim naslovom sve dugačke pa sam bio prisiljen odustati i od toga. Preostalo mi je jedino da obradim pjesmu bez naslova. Izbor je pao na ovu koja se nalazi iznad naslova ove zadaće. Zašto? Iskreno rečeno glavni (i jedini) razlog je njezina dužina. Zauzima samo četri reda u knjizi, pa tako i u mojoj bilježnici. Pjesma je vrlo nerazumljiva za mladog mladića poput mene. No unatoč tome ja ću pokušati opisati svoj doživljaj ove pjesme. Kao prvo, ova pjesma govori o nekakvom kupusu i to je ustvari jedino što ja razumijem u njoj. Sada ću pokušati obraditi svaki stih zasebno.Tako ću možda uspjeti shvatiti značenje cijele pjesme u ukupnosti. Prvi stih: Gdje leje se kupusa zbiše. Što reći o ovom stihu? Kao prvo, ne znam šta su leje. To me podsjeća na riječ aleje, što su ustvari nekakve ulice, pa onda pretpostavljam da su to ustvari redovi kupusa. Već sam nešto postigao; preveo sam prvi stih. Gdje redovi kupusa se zbiše. Sada je krajnje vrijeme da prijeđem na drugi stih koji glasi: I zora ih rumenom vodom zali. Moram priznati da mi je ovaj stih razumljiv. Govori vjerovatno o tome da je kupus vlažan od rose pa izgleda rumeno kada je u zoru izložen prvim zrakama sunca koje dolaze iz smjera Japana. Još jedan stih je riješen ali činjenica je da stvari sada postaju gadne zbog toga što su preostala dva stiha stvarno ružna. Treći stih: Zeleno vime siše. Šta bi sad to trebalo značiti? Vime imaju krave, koze, ovce…, ali kakve to veze ima sa kupusom. Još piše i da je to vime zeleno, što je apsolutno nemoguće. Recimo da sam sada gotov sa ovim stihom, ali kao da i nisam zbog toga što sam doživio potpuni debakl u pokušaju objašnjavanja ovog stiha. Nisam baš optimist u slučaju prevođenja idućeg stiha ali barem ću pokušati, zato da ne ispadne da nisam hrabar. Četvrti, a samim tim i zadnji stih glasi: Materi klenić mali. Svaka normalna osoba će bez većih problema zaključiti da je ovaj stih abnormalan i deformiran i da ga ne može nitko prevesti. Vrijeme je da nešto napišem nešto o ovoj pjesmi u njezinoj cjelokupnoj obuhvatnosti. Ova pjesma je dosta nerazumljiva. Što je uzrok? U knjizi piše da je ovu pjesmu preveo neki Golob. On je ovu pjesmu tako dobro preveo da ja imam osjećaj da bi ju mnogo bolje razumio na Ruskom jeziku. To je pomalo žalosno. (*) Žalosno je i to što sam već malo previše napisao o Jesenjinu pa se nisam uspio osvrnuti na probleme u svijetu, i u Bjelovaru, u zadnje vrijeme. Što bi Jesenjin rekao da vidi što se sada događa? Bombe padaju na sve strane, Antrax na svakom koraku. No to su ustvari manje važne stvari za čovjekov opstanak. Važno je to što se Đordan vratio na parket. No to ima i svojih negativnih strana. Opet će vrtoglavo porasti prodaja Đ-ordanovih tenisica (ovako je rastavio riječ Đordan, op.a.). Svi znaju zašto je to loše. Postoji i dobra strana napada na Afganistan. Tamo je donedavno glavna grana proizvodnje bila proizvodnja droge. Sad se talibani ne mogu koncentrirati na to. U Bjelovaru se u zadnje vrijeme gradi obilaznica. Svi ljudi imaju barem jedan bubreg, a ako ne onda nisu ljudi. Kada su bubrezi bolesni onda se ide na dijalizu. Gadno je kad ni to ne ide. U prošlu srijedu su u ROCK KLUBU svirali narodnjaci – srpski. Ja sam malo bio tamo i nije mi se svidjelo. Bila je živa muzika. Pjevač je izgledao ko Haris Đinović samo što nije bio inteligentan poput njega. Sada ću navesti pjesmu Harisa Đinovića:

Ostarit ću, neću znati
Dal’ ćeš zamnom
Zaplakati
Ko ja za tobom

Ova pjesma je također u četri reda ali je mnogo razumljivija od Jesenjinove. Iz toga se može zaključiti da je Haris Đinović bolji pjesnik od Jesenjina.

U samom završetku moram istaknuti moj krajnji dojam o Jesenjinu, ovoj pjesmi i cjelokupnom njegovom opusu. Pjesme bi odlično zvučale kada bi bile uglazbljene uz harmoniku. Da je Jesenjin još živ mogao bi pjevati u duetu sa Džinovićem. Kladim se da bi to bio svjetski hit. No šalu na stranu (*). Jesenjin je jedan od najvećih pjesnika svih vremena, ako ne i najveći, i to nitko ne može osporiti, a kamoli ja. Ja sam svjestan da ova moja zadaća baš i nije uspjela ali zato sam označio zvjezdicama(*) koji djelovi ustvari i nisu njen sastavni dio. Ti djelovi su umetnuti zbog mojeg osobnog zadovoljstva. To ću sada objasniti. Ja doma imam sve svoje zadaćnice i uvijek kad sam tužan pročitam ih, te sam odmah bolje raspoložen. Molim vas da mi ne date 1.

OCJENA: NEDOVOLJAN (1)
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius

Godina : 59

PočaljiNaslov: Re: URBANE LEGENDE    URBANE LEGENDE  - Page 2 EmptyČet Dec 01, 2011 6:47 pm

Most ljubavi

[You must be registered and logged in to see this image.]

U osvit Prvog svetskog
rata, dok još rat ni slutili nisu, zavoleli su se uciteljica Nada i
srpski oficir Relja. Zavoleli se i jedno drugom obecali. Bila je to
ljubav o kojoj su svi pricali, koja je plenila pažnju svih Vrnjcana.
Ali, došao je rat sa svim užasima koje sobom nosi. srpski-oficir Relja
odlazi u Grcku na ratište. Odlazi da se više nikad ne vrati, zbog
prelepe Grkinje u koju se zaljubljuje te raskida zaruke sa Nadom. O
njegovoj daljoj sudbi legenda ne kazuje ništa, ali zato Nadinu sudbinu
zna svaki Banjcanin. Zbog prevelike tuge ona svakim danom kopni i
naposletku umire, mlada i nesrecna.

Devojke
potrešene Nadinom sudbinom, u želji da sacuvaju svoju ljubav, na
katance ispisuju svoja imena i imena svojih dragana i vezuju za ogradu
mosta koji je bio omiljeno sastajalište Nade i Relje a kljuceve
simbolicno bacaju u reku. Došli su novi ratovi i nova stradanja. Prica
je bila zaboravljena a obicaj devojaka da „vezuju" svoju ljubav se
izobicajio. Sve dok Desanka Maksimovic, po pricanju starih meštana, u
jednoj od mnogih poseta Vrnjackoj Banji nije saznala za ovu tragicnu
pricu i inspirisana njome napisala jednu od svojih najlepših ljubavnih
pesama: Molitva za ljubav. Iako smo skloni zaboravu ova prica ipak nije
zaboravljena; a da bi produžili njen život mladi parovi su nastavili
tradiciju „vezivanja" svoje ljubavi, a most nazvali Most ljubavi

--------------------------
Ova urbana legenda je svakako obezbedila dodatni prihod nekolicini spretnih -ispod panoa gde je zapisana , možete odmah da kupite katanac . [You must be registered and logged in to see this image.]
No....uvek se neko nadje kome mozak radi....Ovde je u pitanju pešački most ,i neko je izračunao ,pomnoživši težinu katanaca sa prosečnom nosivošću temelja tog mosta , da se može srušiti -svaki čas . [You must be registered and logged in to see this image.]

Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius

Godina : 59

PočaljiNaslov: Re: URBANE LEGENDE    URBANE LEGENDE  - Page 2 EmptyNed Jan 29, 2012 10:47 am

Koristimo samo 10 posto mozga, potrebno je piti 8 čaša vode dnevno, godišnje spavajući pojedemo 8 paukova.
Naučno utemeljene činjenice ili puke zablude?
Ovo je video koji ruši zablude na zabavan način. Od kineskog zida, krvi u venama, preko Eskima; svi oni u sebi kriju poneki mit.
Nemojte
više nasedati na urbane legende, pogledajte video i saznajte pravu
istinu o tome koliko zapravo paukova pojedemo spavajući i još mnogo
toga.

Vlada je bio poznat i pod nadimkom Vasa Opel,jer je mnogo voleo da "pozajmljuje" Opele,i Vasa Ključ,jer kako kažu nije postojao auto koji nije mogao da otvori i startuje bez ključa.U centar pažnje je dospeo krajem avgusta 1979,kad je deset dana vratolomnim vožnjama po centru Beograda ostavljao bez daha Beogradjane.

Vasiljevića je stalno progonila želja da sedne u automobil i brzo vozi, baš kao što strasni pušač ne može bez cigarete. Ipak, lekari su utvrdili da pasionirano stanje ne umanjuje njegovu sposobnost da shvati značaj onoga što je uradio. Njegova uračunljivost u tim momentima bila je smanjena, ali ne i bitno.

Kada je Vasiljević govorio o automobilima, o tome kako se njima vlada dok se savlađuju krivine, glas mu se menjao, a na licu mu se video zanos. Doktorima je često ponavljao: „Ne znam šta me vuče da ukradem kola. Znam da je to kažnjivo i da ću imati posledice, ali kada sam u automobilu ne izlazi mi se“.

Sve je počelo kad je "pozajmio" Porše Targu 911f čiji je vlasnik bio Ivko Plećević,teniser,koji je taj auto dobio kao nagradu na turniru u Berlinu.Nije to bio auto Gorana Bregovića,Brega je imao Lamba ja mislim(OMP pomaži ako znaš detalje),nije bio crveni ni crni 944,nego beli 911f.

Vratolomnim vožnjama šokirao građane i postao prava senzacija."Fantom" brzim ponoćnim vožnjama izludjuje stub komunističke nomenklature - narodnu miliciju koja iz noći u noć pokušava da ga zaustavi službenim "tristaćima" i "fićama". Dok vratolomna jurnjava kolima postaje svojevrsni ponoćni spektakl za mnogobrojnu publiku, bliži se povratak šefa države Josipa Broza, sa samita nesvrstanih na Kubi, pa strukture vrše pritisak na miliciju da se tajanstveni vozač neutrališe i da se narod skloni sa ulica.Zaista,koje su bile šanse da ga stignu?Čime?Tristaćima?Teško,mada se u poteru uključio i inspektor "Fandjo"svojim Fordom,ali jednostavno dobar vozač+dobra kola=nema šanse.Nikad se nije znalo odakle će se pojaviti,niti kuda će izaći sa Slavije,jer postoji mnogo kombinacija.Označen je kao unutrašnji neprijatelj,da podriva režim i slične gluposti.Vlada je jednostavo vozio svoju vožnju.Ne znam koliko ima istine u priči da je ta vožnja bila posvećena jednoj devojci.Ako sudimo prema Vladinom izgledu,pravog atlete i naočitog muškarca-vrlo verovatno.Javljao se u radio program,najavljivao vreme vožnje,što je dodatno izludjivalo nemoćne policajce.Ljudi su masovno dolazili,nosili stolice sa sobom,pozdravljali Vladu.Moralo se hitno regovati ali kako?Opcija pucanja u gume nije dolazila u obzir,nema opravdanja,to što je radio potpadalo je zakonski pod prekršaj,ne krivično delo.Postavili su zamku,autobusima su blokirali sve izlaze sa Slavije. Ma koliko bio vešt, fantom nije uspeo da izbegne dva Ikarbusova autobusa.Udario je u barikadu i uspeo da pobegne,iskočivši iz auta pre samog udarca,i nestao u masi.Narod nije dao fantoma.Slupani Porše je vraćen Ivku,koji ga je tako slupanog i prodao.Nekoliko dana kasnije,neko ga je potkazao gde je,i uhapšen je.Sudija Okružnog suda u Beogradu mu je, zbog „oduzimanja“ dva automobila i ugrožavanja bezbednosti saobraćaja, odredio kaznu od dve godine i šest meseci zatvora.Evo kako ga je doživeo Marko Lopušina:"Kada je uhvaćen u zatvoru se ponašao izuzetno korektno, poštujući kućni red. Bio je srednjeg rasta i svakodnevno je radio sklekove, da bi bio u fizičkoj kondiciji. Nekada su mu na leđima sedela i četvorica robijaša. Iako divovski jak Fantom nije koristio silu. Ipak, mi čuvari smo zazirali od njega, a kriminalci su ga poštovali iako nije bio čovek njihove sorte. Mića Dandara, Fantom, Roman Todorović i Ranko Rubežić bi, kada se skinu goli u dvorištu, izgledali kao rimski gladijatori.Jednog dana, posle posete njegove sestre, Vlada Vasiljević je kroz šuber pobegao iz CZ-a. Tri dana kasnije se sam vratio u zatvor. Rekao nam je da je morao da obavi još jednu noćnu vožnju, da policajci ne misle da su ga pobedili. Za kaznu je dobio 30 dana u samici. Posle toga Fantom je bio zatvorenik bez mane."

I...tu bi trebalo da bude kraj.Ali.....jednom obeležen kao neprijatelj režima,bio je na spisku za odstrel.Prema podacima beogradskog SUPa,poginuo je na auto putu kod Požarevca u Ladi,neko se "zakucao" u njega.Malo mi je ova priča van pameti,jer se ovo teško moglo desiti takvom vozaču.Suvozač,pod pseudonimom "vidra" je poginuo na licu mesta,a Vlada je povredjen,prebačen u Beograd gde je posle nekoliko dana i preminuo.Povrede koje je zadobio nisu bile toliko opasne da ne preživi,ali činjenica da su mu posete bile zabranjene,da je samo jedan lekar smeo da brine za njega,nedvosmisleno ukazuju da je to bilo "samoubistvo iz zasede".Inspektor Sveta Todorović-Džonson je istinu o ovom krajnje čudnom momku,odneo u grob.Dosije je nestao iz policije,eventualno možda vojna obaveštajna služba ima neke detalje,ali to niko ne zna.
Godinama tragam za istinom o Vladi.Bio je čudak,ekscentrik,ali svojim vratolomijama nikad nije ugrozio nikoga.Danas voze mnogo gore,usred bela dana,gaze pešake,ugrožavaju ostale učesnike,i niko im ništa ne sme.Prkosio je režimu,pokazujući da ga ne mogu stići-po svemu sudeći smrtni greh.

Autor:Mirjana Krunić 
Nazad na vrh Ići dole
Auror@
SOLDIER of LOVE
Auror@

Godina : 60
Humor : aha
Datum upisa : 12.04.2014

PočaljiNaslov: Re: URBANE LEGENDE    URBANE LEGENDE  - Page 2 EmptySre Jun 04, 2014 4:11 pm

Da ne bih kopirala ceo tekst, ukratko - Petrovaradinske katakombe, kriju mnoge tajne i za njih su vezane legende o duhovima, tajnim prolazima, zakopanom blagu, pa čak i ogromnim zmijama, čija legla su, navodno, ostavili Turci. Jedan mali deo katakombi, otvoren je za turističke posete, očišćen i obezbedjen, ali mnoštvo ulaza, zatrpanih hodnika i prostorija i dalje čuva svoju tajnu, a priče navodnih očevidaca, kao i njihovi doživljaji, ostaju urbana legenda.

Detaljnije:

TAJNE NOVOSADSKIH KATAKOMBI  link 
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA
Kijara-brm

Godina : 40
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

PočaljiNaslov: Re: URBANE LEGENDE    URBANE LEGENDE  - Page 2 EmptyČet Mar 05, 2015 10:57 pm

Aleksander Fleming i Winston Churcill

Njegovo ime je bilo Fleming, i bio je siromašan škotski seljak.
Jednog dana, dok je radio da bi stvorio egzistenciju za svoju obitelj, začuo je vapaj za pomoć koji dolaze iz
obližnjih močvara...
Bacio je alat i otrčao do močvare.
Tamo je, do struka u crnom mulju, bio prestravljeni dječak, vrišteći i boreći da se oslobodi. Farmer Fleming je
spasio dječaka od onoga što bi se moglo opisati kao spora i zastrašujuća smrt.
Sljedećeg dana, otmjena kočija se pojavila u dvorištu skromne Flemingove kuće. Elegantno obučeni plemić sišao je
iz kočije, te se predstavio kao otac dječaka kojega je farmer Fleming jučer spasio.
Želim Vas nagraditi, rekao je plemić. Spasili ste život mog sina.
Ne, ja to ne mogu prihvatiti, odgovorio je škotski seljak ponosito, odbijajući ponudu.
U tom trenutku, farmerov sin se pojavio na ulaznim vratima kuće.

Da li je to Tvoj sin? upita plemić
Da - ponosno je odgovorio farmer
Imam prijedlog za Vas - reče plemić.
Dopustite mi da mu pružim obrazovanje koje će imati i moj sin. Ako je na svog oca, on će, bez sumnje, izrasti u
čovjeka na kojeg ćemo obojica biti ponosni. I to je i učinio...

Sin seljaka Fleminga je pohađao najbolje škole i u roku diplomirao St. Marys Medicinsku Akademiju u Londonu, te je
postao poznat širom svijeta kao Sir Aleksander Fleming, pronalazač penicilina.
Godinama kasnije, sin onog istog plemića čijeg je sina spasio farmer Fleming zaradio je tešku upalu pluća, koja je u ta vremena bila isto što i smrtna kazna.

Ono što mu je u tom trenutku spasilo život bio je Penicilin.
Taj plemić se zvao Sir Randolph Churcill,a njegov sin
Winston Churcill.
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA
Kijara-brm

PočaljiNaslov: Re: URBANE LEGENDE    URBANE LEGENDE  - Page 2 EmptySre Mar 11, 2015 1:28 am

Princezina ruka
Ima raznih verzija priče o "Princezinoj ruci" i prokletstvu faraona,
evo jedne od njih

Grof Louis Humond bio je nadaleko poznat kao okultist i psihoterapeut. I kao takav, često je od zahvalnih pacijenata bivao darivan nesvakidašnjim poklonima. Ali, najneobičniji od svih poklona donio je grofu i najveće nevolje. Za vrijeme posjete Luksoru 1890, izliječio je od malarije tamošnjeg uglednog šeika. Zauzvrat, šeik je inzistirao da grof primi na dar mumificiranu desnu ruku davno umrle egipatske princeze.
Humondovoj ženi se od samog početka taj bizarni poklon nije svidio. A kada je čula cijelu legendu, njena odbojnost se pretvorila u mješavinu užasa i odvratnosti. Priča glasi da je u sedamnaestoj, posljednjoj godini svoje vladavine, egipatski kralj Ahnaton - jeretički Tutankamonov tast - došao u sukob sa svojom kćeri . Osveta kraljeva bila je strašna.
Godine 1357.pne. po nalogu kralja i oca, njegovi svećenici su djevojku najprije silovali, a potom ubili. Odsjekavši njenu desnu ruku, potajno su je zakopali u Dolini kraljeva odvojeno od tijela. Postupak dobiva smisao kada se uzmu u obzir tadašnja vjerovanja da osoba sahranjena necijelovitog tijela nije mogla dobiti pristup u rajske predjele.

Niti jedan kustos muzeja nije želio primiti jezivi eksponat. Nemajući kuda, Humond je poklon smjestio u ispražnjeni sef svoje londonske kuće. Kada su oktobra 1922.g. Humond i njegova žena otvorili sef - sledili su se od užasa. Poklon se nije mogao prepoznati. Mumificirana i usahla, 3200 godina stara, ruka je djelovala potpuno sviježe! Grofica je zahtijevala da se ruka neizostavno uništi i Humond, koji do tada nikada nije osjetio strah od nepoznatog, prihvati prijedlog. Postavio je samo jedan uvjet: princezina šaka mora biti sahranjena na najprigodniji način. Sve je bilo pripremljeno za sahranu u noći 31.listopada 1922.g na Dan mrtvih.

U pismu upućenom svom dugogodišnjem prijatelju, arheologu lordu Karnarvonu, Humond je do detalja opisao ceremoniju sahrane. Šaku je pažljivo položio u ložiste kamina čitajući naglas poglavlja iz egipatske "Knjige mrtvih". Iznenada, završne riječi je popratio jak udar groma i kuća je utonula u tamu. Ulazna vrata popustiše pod naletom snažnog i iznenadnog vjetra.

Od siline udara, Humond i njegova žena nađoše se na podu sa osjećajem neke neprirodne hladnoće koja je zavladala u kući. Kada su podigli pogled, pred njima je stajala uspravna figura neke žene. Prema Humondovom kazivanju, "ona je bila obučena u kraljevsku odoru starog Egipta, sa vijugavom zmijom oko glave, sa znamenjem faraona". Umjesto desne šake, visio je okrvavljeni patrljak. Prikaza se na trenutak nadvi nad plamenom u kaminu da bi narednog momenta isčezla netragom. Sa njom nestade i šaka, da više nikad ne bude viđena.

Četiri dana kasnije Humond je iz novina saznao da je ekspedicija lorda Karnarvona na pragu senzacionalnog otkrića grobnice Tutankamona i da će grobnica biti otvorena uprkos upozorenju uklesanom na vanjskim zidovima. Iz bolničke sobe, gdje se sa suprugom još uvijek oporavljao od pretrpljenog šoka, Humond uputi starom prijatelju pismo moleći ga da još jednom preispita svoju odluku o otvaranju grobnice.

Napisao je: "Sada pouzdano znam da su stari Egipćani posjedovali znanje i moć koje naš razum ne može shvatiti. Za ime Boga, preklinjem te, budi oprezan".

Međutim, iskušenje svjetske slave bilo je suviše veliko da bi lord Karnarvon uzeo za ozbiljno pismo svog prijatelja. Nedugo, zatim, umro je od ujeda malaričnog komarca. Jedan za drugim umirali su i ostali članovi ekspedicije potvrđujući legendu poznatu kao "Prokletstvo faraona".
Nazad na vrh Ići dole
John Doe
SFRJ
John Doe

Humor : was ist das?
Datum upisa : 28.11.2011

PočaljiNaslov: Re: URBANE LEGENDE    URBANE LEGENDE  - Page 2 EmptySre Mar 11, 2015 9:24 am

DakleM, da li pojedinci znaju pojam, šta je: "Urbana legenda"?
Nazad na vrh Ići dole
http://www.istitutzagubljenjevremena.com
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA
Kijara-brm

PočaljiNaslov: Re: URBANE LEGENDE    URBANE LEGENDE  - Page 2 EmptySre Mar 11, 2015 1:36 pm

Evo je.

Stražnje sjedalo
Ova priča je poznata i u našim krajevima, tako da smo ju i sami čuli iz nekoliko različitih izvora, manje više sličnih verzija.

A ide otprilike ovako: mlada djevojka je kobne večeri ostala na poslu do kasno u noć. Kad je napokon bila gotova, sjela je u auto i polako krenula kući, te je nakon nekog vremena u retrovizoru primjetila da ju netko sustiže. Njezin pratitelj ju je već krenuo pretjecati, kad se odjednom naglo vratio i počeo luđački trubiti, blicati i nabijati joj se na guzicu (ne njenu, nisu ovo porno legende).

Ona se uspaničila i ubrzala, ali automobil je i dalje mahnito jurio i trubio za njom. Nakon kraće “potjere”, napokon je došla do svoje kuće, izletila iz auta i uletila u kuću, te odmah nazvala policiju, koja je ubrzo i došla. Na njihovo zaprepaštenje, vozač auta koji ju je progonio je i dalje bio tamo, te je policajcima ispričao da je, kad je prvi put htio prestići djevojku, vidio siluetu čovjeka na stražnjem sjedalu njenog automobila koji je podigao nož i spremao se zabosti ga u nju. Očito se “scimao” kad su ga obasjala svjetla, te se sagnuo natrag i čekao da djevojka dođe doma, kako bi mogao pobjeći u noć…
Nazad na vrh Ići dole
John Doe
SFRJ
John Doe

PočaljiNaslov: Re: URBANE LEGENDE    URBANE LEGENDE  - Page 2 EmptySre Mar 11, 2015 1:52 pm

Wooow, krimić.

Došao vodoinstalater u kuću da sredi zapušenu sudoperu. Dok je muž pomagao majstoru i otišao do garaže po sajlu, žena se vratila kući sa posla i videvši noge i deo tela koji viri ispod sudopera, misleći da joj je to muž, ćapila majstora za jajca. Majstor se ripnuo, zveknuo glavom o dno sudopere i pao u nesvest.
Epilog:
Kada se muž vratio iz garaže i sazn'o o čemu se radi, odvalio je ženu po pičci i zvao 'itnu pomoć.

rasta
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA
Kijara-brm

PočaljiNaslov: Re: URBANE LEGENDE    URBANE LEGENDE  - Page 2 EmptySre Mar 11, 2015 2:24 pm

Došao čovek kod komšije po tabletu za glavu.Košmija mu zabunom dao tablete za otvaranje,(pošto je imao trudnu ženu).
Komšija  popio odmah dvije.Kad su tablete počele delovati kažu da se čovek odvajao od duše i izašao napolje i čupao ogradu ispred kuće od bolova.
Posle toga so odselio u drugi grad od sramote.
Nazad na vrh Ići dole
John Doe
SFRJ
John Doe

PočaljiNaslov: Re: URBANE LEGENDE    URBANE LEGENDE  - Page 2 EmptySre Mar 11, 2015 2:38 pm

rasta

Leeepo
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA
Kijara-brm

PočaljiNaslov: Re: URBANE LEGENDE    URBANE LEGENDE  - Page 2 EmptySre Mar 11, 2015 11:38 pm

Postoji jedna zgrada u Zagrebu  tzv. ukleta zgrada.Razlog:"šestero ljudi je poginulo na isti način".*Bacilo se sa balkona*.Priča koja kruži među stanarima da su pojedini videli ljude koji šetaju o stanu.Blago rečeno duhove.
Ono što se priča da će oni koji budu hteli prodati stanove,teško će im uspeti zbog kobnih samoubojstava.
Šta im poručuju duhovi.Šta je bilo pre na tom mesto dok nije napravljena zgrada.
I danas ljudi žive u toj zgradi u  velikom strahu ,a skoro s desilo još jedno samoubojstvo.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: URBANE LEGENDE    URBANE LEGENDE  - Page 2 Empty

Nazad na vrh Ići dole

URBANE LEGENDE
Nazad na vrh 
Strana 2 od 2Idi na stranu : Prethodni  1, 2

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: DUHOVNOST I EZOTERIJA :: SA ONE STRANE STVARNOG :: MITOLOGIJA-
Skoči na: