DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
ZEMLJOTRESI - Page 2 BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-

PrijemPORTALTražiRegistruj sePristupi

ZEMLJOTRESI

Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2
AutorPoruka
determinanta
Matematički kompleksna
determinanta

Godina : 61
Datum upisa : 06.01.2008

ZEMLJOTRESI - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: ZEMLJOTRESI   ZEMLJOTRESI - Page 2 EmptyNed Okt 17, 2010 3:44 pm

First topic message reminder :

Zemljotres ili potres (trus) nastaje usled pomeranja tektonskih ploča, kretanja Zemljine kore ili pojave udara, a posledica je podrhtavanje zemljine kore zbog oslobađanja velike energije. Nasuprot rasprostranjenom uverenju da su to retke pojave, oni se dešavaju vrlo često, ali njihov najveći broj je slabog intenziteta i javlja se na relativno malim poršinama kopnenih prostora ili okeanskog dna.Na zemljinoj površini, zemljotresi se mogu manifestovati kao drmanje ili dislociranje tla. Ponekada, mogu izazivati pojavu cunamija razornog morskog talasa. Do zemljotresa dolazi usled zaglavljivanja tektonskih ploča pri čemu dolazi do naprezanja stenske mase i onog trenutka kada naprezanje postane toliko da ga stene ne mogu izdržati dolazi do lomljenja i klizanja duž raseda.Zemljotresi mogu nastati prirodno ili kao rezultat ljudske aktivnosti. Manji zemljotresi mogu takođe biti izazvani vulkanskom aktivnošću, klizanjem tla, eksplozijama i nuklearnim testovima. U najširem značenju reč zemljotres se koristi da opiše bilo koji seizmični događaj - bilo da je u pitanju prirodni fenomen ili događaj izazvan od strane ljudi — a koji generiše seizmičke talase.Zemljotresi ulaze u red najstrašnijih prirodnih katastrofa koje se dešavaju na Zemlji, zbog čega su još od iskona privlačili pažnju ljudskog roda. Zbog toga podatke o zemljotresima nalazimo u zapisima starim više hiljada godina. Ipak, značajnija proučavanja zemljotresa odvijala su se tek od 19. veka.
Mesto u Zemljinoj kori gde potres nastaje naziva se hipocentar. On je obči�no na dubini izmeđ�u 10 i 60 km. Mesto na Zemljinoj povr�šini iznad hipocentra, gde se zemljotres najjač�e oseć�a naziva se epicentar. U bliž�oj okolini epicentra preovlađ�uje vertikalno pomeranje terena, a udaljavanjem od epicentra ono je sve talasastije. Glavni udar zemljotresa u epicentru traje od 15 do 30 sekundi, a udaljavanjem od epicentra njegovo trajanje se produ�žava. Kao i vulkanske erupcije, i zemljotresi se ubrajaju u najstra�nije prirodne katastrofe. Na zemlji se godi�šnje proseč�no događ�a vi�še od stotinu katastrofalnih zemljotresa.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.tagged.com/determinanta

AutorPoruka
brunolino

brunolino

Godina : 107
Datum upisa : 12.10.2010

PočaljiNaslov: Re: ZEMLJOTRESI   ZEMLJOTRESI - Page 2 EmptyNed Apr 26, 2015 3:02 pm

prije 2 tjedna meni je član obitelji vratio se iz Kathmandu-a...3 tjedna tamo bio...i sad kad gleda te slike ne može sebi da dođe...sve nestalo...gledaš TV i gledaš slike na PC-u sa tog putovanja, dva svijeta...tuga, ništa drugo...
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia

Godina : 46
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

PočaljiNaslov: Re: ZEMLJOTRESI   ZEMLJOTRESI - Page 2 EmptyPon Apr 27, 2015 9:51 am

[You must be registered and logged in to see this image.]
RELIGIØST RITUALE: Folk brenner jordkjelvofre i Katmandu. Dette er en del av et religiøst rituale, og er en gammel tradisjon når man tar farvel med sine kjære. AFP PHOTO / PRAKASH MATHEMA
Foto: PRAKASH MATHEMAAFP

Potvrdjeno 3200 mrtvih nakon zemljotresa... Porodice ih spaljuju sto je deo tradicije, religiozni ritual...

Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA
Kijara-brm

Godina : 40
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

PočaljiNaslov: Re: ZEMLJOTRESI   ZEMLJOTRESI - Page 2 EmptyPon Apr 27, 2015 9:32 pm

Hrvatica je preživjela potres: "Ljudi su vrištali i molili se..."
Tinka Ines Kalajžić jedva je nogom kročila u Katmandu kada je grad zatresao razorni potres. Opisala je kako je preživjela i što joj je sve prolazilo kroz glavu...

Strašno..

Broj žrtava potresa jakosti 7,9 po Richteru koji je u subotu pogodio Nepal popeo se do ponedjeljka na više od 3700, a strahuje se da bi konačan broj žrtava mogao biti i veći od 5000.
Tinka Ines Kalajžić jedva je nogom kročila u Katmandu kada je grad zatresao razorni potres, piše Večernji list. Opisala je kako je preživjela i što joj je sve prolazilo kroz glavu...
Odjednom se začuo glasni vrisak. Ljudi su počeli trčati na sve strane, a ja sam iskočila iz rikše. Nisam znala što se događa i počela sam trčati za većinom. Glupa odluka – no u takvim uvjetima jednostavno ne stigneš racionalno promisliti o situaciji. Grupica od 15-ak lokalaca zbila se u hodnik zgrade koja je ionako već bila u ruševnom stanju. Osjećala sam se kao u nekoj apokaliptičnoj video igrici.
«O Bože, potres...» - trebalo mi je dobrih dvadesetak sekundi da shvatim što se dešava... Dijelovi zgrada letjeli su na sve strane, motori su bili prevrnuti diljem ulice, vjetar je puhao tolikom jačinom da nisi mogao gledati, a prašina je letjela u svim smjerovima. Kompletna izbezumljenost. Ljudi su me gurali toliko nervozno da sam počela vrištati, a masnice iz autobusne vožnje još uvijek nisu prošle. Muškarci su djelovali poprilično staloženo, no žene su paničarile do te mjere da sam mislila kako ću se onesvijestiti... Jedna žena je počela povraćati, druga je izgledala kao da će dobiti srčani napad, a treća je stiskala svoje prestrašeno dijete u naručju tolikom silinom da sam mislila kako će ga ugušiti. Tapšala sam jednu od njih govoreći joj: «It's ok! It's ok! It's gonna be ok!»... Nisam djelovala uvjerljivo... Iskreno, nisam znala hoće li sve biti ok. Noge su mi se tresle kao nikad do sad. U jednom trenutku situacija se mrvicu smirila i svi su krenuli trčati prema obližnjem trgu. Osvijestila sam činjenicu kako se u takvoj situaciji treba što prije udaljiti od zgrada, tj. bilo čega što te može poklopiti u slučaju novog potresa.
Ljudi su skakali preko ograde obližnjeg trga zbijajući se u centar malo povišene površine. Nisam znala gdje bih se sakrila i iako je trg bio nenatkriven, bio je okružen gomilom visokih, prastarih zgrada. Većina njih imala je popucane zidove i prozore, a ja sam samo zamišljala kako će nas ostatak poklopiti u 2 sekunde ako se novi potres pojavi. Ljudi iz Nepala paničarili su i plakali. Počeli su iznositi mrtva tijela iz ruševina. Nakon što sam ugledala kako iskopavaju stariju osobu iz ruševina – pozlilo mi je. Krv mu se slijevala s glave, a beživotna ruka iskočila je iz nosiljke. Ljudi su vrištali i većina njih počela se moliti. Ugledala sam grupicu turista, te im se približila. Djelovali su smirenije od lokalaca, iako su svi bili u šoku. Ljudi su krenuli dijeliti dezinformacije koje najčešće krenu curiti u momentima panike...
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
sonia
حبيبي
sonia

Godina : 46
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

PočaljiNaslov: Re: ZEMLJOTRESI   ZEMLJOTRESI - Page 2 EmptyPon Okt 26, 2015 10:35 am

Jutros jak zemljotres u Indiji, Pakistanu i Avganistanu....7,7, zabelezeno na severu Pakistana.

Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius

Godina : 59

PočaljiNaslov: Re: ZEMLJOTRESI   ZEMLJOTRESI - Page 2 EmptyNed Nov 01, 2015 6:36 pm

Mediji javljaju da je zabeležena prava serija zemljotresa u regionu . 
Albanija (4,9 Rihtera ) ,Slovenija (4,8 Rihtera )  , na granici Hrvatske i BiH (4,2 Rihtera ) ,a osetio se i u Crnoj Gori i Makedoniji . 
Hoće li ga đavo doneti i nama ?
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/ Na mreži
daljinski

daljinski

Godina : 57
Humor : daleko od ozbiljnog
Datum upisa : 26.06.2014

PočaljiNaslov: Re: ZEMLJOTRESI   ZEMLJOTRESI - Page 2 EmptyNed Nov 01, 2015 6:47 pm

Ma to Grci poceli da tucaju svoje zene posle vesti da mogu da dignu 500 Evra
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius

Godina : 59

PočaljiNaslov: Re: ZEMLJOTRESI   ZEMLJOTRESI - Page 2 EmptyNed Mar 22, 2020 10:02 am

ZAGREB ,tri zemljotresa jačine nešto preko 5 Rihtera .
Za sada nema vesti o žrtvama ,materijalna šteta velika. 

Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/ Na mreži
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: ZEMLJOTRESI   ZEMLJOTRESI - Page 2 Empty

Nazad na vrh Ići dole

ZEMLJOTRESI
Nazad na vrh 
Strana 2 od 2Idi na stranu : Prethodni  1, 2

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: PRIRODA I ŽIVI SVET :: MAJKA PRIRODA I NJENI ODGOVORI-
Skoči na: