DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?  - Page 2 BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-

PrijemPORTALTražiRegistruj sePristupi

Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?

Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3  Sledeći
AutorPoruka
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius

Godina : 59

Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?    Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?  - Page 2 EmptyUto Jan 04, 2011 4:05 pm

First topic message reminder :

Puno se priča o čitavim napuštenim selima po Srbiji , bez obzira da li je u pitanju bogata Vojvodina ili siromašni jug Srbije .

Da li znamo nešto o ovoj pojavi, šta mislimo da su uzroci, dajmo neki konkretni primer ako nam je poznat ?

Da li bi živeli u takvom selu ?

ps tema je postavljena po želji jednog forumaša , i najveće je zanimanje za sela u Vojvodini -ali dajmo sve podatke koje znamo i na drugim mestima , kao i naše mišljenje o tome .

Poslednji izmenio Danubius dana Uto Jan 04, 2011 4:15 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/

AutorPoruka
nada.nada

nada.nada

Humor : uvek iznenadenje
Datum upisa : 05.07.2010

PočaljiNaslov: Re: Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?    Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?  - Page 2 EmptyČet Sep 22, 2011 4:20 pm

Da li imate nesto novo da kazete na ovu temu. Preko odmora, mozda ste videli neke interesantne stvari ? leptir
Nazad na vrh Ići dole
nada.nada

nada.nada

PočaljiNaslov: Re: Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?    Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?  - Page 2 EmptySub Sep 24, 2011 11:37 am

Evo pronasla sam ovaj blog koji je fantastik i pogledajte ga, ako ova tema vas interesuje, ovo je u Vojvodini u selu Erdevik.

Snovi ....Realnost ...Traganja .....
Za ljude koji zive u velikim i malim gradovima u Srbiji, Vojvodini ili u bilo kojem drugom gradu u svetu... za ljude koji su kreativni i spremni da pocnu ispocetka...da se,mozda, vrate na selo ili da dodju da zive na selu... da pocnu da zive od svojih proizvoda, da razmene iskustva i znanja i da nauce mladje da misle i da mastaju i osecaju se slobodno...

Malo po malo, sela cu se napuniti za novi zivot.

[You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
nada.nada

nada.nada

PočaljiNaslov: Re: Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?    Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?  - Page 2 EmptySub Okt 29, 2011 12:53 pm

[You must be registered and logged in to see this link.]

Pogledajte ovaj sajt, bas je interesantan.

Moze se lepo ziviti na selu.
Nazad na vrh Ići dole
nada.nada

nada.nada

PočaljiNaslov: Re: Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?    Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?  - Page 2 EmptyČet Nov 03, 2011 8:29 pm

Život kao u dobra stara vremena...
Da li je savremen način života jedina opcija koju imamo?Da li se današnji čovek ponekad pita kuda sve ovo vodi, šta će biti sa našom planetom, zemljom, vodom, decom...Koliko ima ljudi koji žele da se vrate starom načinu života i pravim ljudskim , hrišćanskim vrednostima.Zašto još nismo shvatili da smo postali robovi sistema i veliko potrošačko društvo.Gde se denulo znanje koje se prenosilo sa kolena na kolena.O ovim i sličnim temama želim da pišem,o svojim zapažanjima i iskustvu...

среда, 02. новембар 2011.Kuće u Sremu za par hiljada eura
Pišem ovo, mada znam da ima mnogo onih kojima je sve ovo dobro poznato, ali bih želeo da ovo prvenstveno dođe do onih drugih ljudi, kojima bi ovakve informacije mogle da promenu neke stvari u životu.
Pre neki dan u razgovoru sa prijateljem iz Kuzmina, koji nam inače uslužno sređuje naše piliće, čujem da u našem selu ima oko 240 napuštenih kuća u kojima niko ne živi, i koje su manje više za prodaju.On mi spomenu da je i on skoro imao priliku da svoju kuću dobro proda za 5.000eura,ali ga otac odgovori od te zamisli, pošto je to kuća u kojoj je on rođen, i sve uspomene su mu u toj maloj kući.....
Za 5.000 eura, a ima i jeftinije??
Strašno!!
To su kuće sa strujom i vodom , i sa manjim ili većim placem, baštom oko kuće.
Oni koji na praznom placu prave kuću, plaćaju priključak za struju i vodu po par hiljada eura, a ovde još dobijete i krov nad glavom, koji sa manje više rada,može da se dovede u jedan mali dopli dom.
U velikom Beogradu za ove pare možete kupiti jedva 3 kvadratna metra betona!
U našem šoru postoji jedna mala stara kuća sa velikim placem, ima i struju, mislim da ima i vodu u dvorištu.Trebalo bi na njoj da se poradi, ali za 2-3 hiljade eura koliko se prodaje , dobijete svoje malo imanje.
Mnogo je ovakvih primera po našim selima, pokušaću da iskoristim jedan lep sunčan dan, i obiđem moje selo, fotografišem te stare kuće, pa možda se i pojavi neki kupac, koji će nekoj od njih dati stari sjaj.[i]
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius

PočaljiNaslov: Re: Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?    Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?  - Page 2 EmptyUto Jul 01, 2014 12:27 pm

Evo zašto ,i evo i podataka,i zaista je tako (čak i mom kraju ,gde su sela dosta urbana ,a zemlja dobra)
Dakle -ko želi kuću na selu ,može da je kupi za kikiriki ,što bi rekli Ameri.

NIKAD JEFTINIJE -imanje za 2000 evra    link
Nazad na vrh Ići dole
srculence

srculence

Godina : 40
Datum upisa : 25.06.2014

PočaljiNaslov: Re: Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?    Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?  - Page 2 EmptyUto Jul 01, 2014 12:36 pm

Kod mene nije situacija da se bezi u grad. Doduse ima porodica gde muzevi odlaze i u inostranstvo kako bi dosli ďo nesto novca. Ali zene i deca ostaju kuci. Sta vise u zadnjih godinu dan a gradjani su kupili vise domacinstava i bave se poljoprivredom. Imanja se vode od 6000 evra na vise
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius

PočaljiNaslov: Re: Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?    Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?  - Page 2 EmptyČet Jul 24, 2014 11:57 am

Cela kuća za 4.000 evra, a niko da je kupi!

U seoskim naseljima širom Bačke ima na stotine praznih kuća koje se nude na prodaju po bagatelnim cenama. Mnoge su već uveliko zapuštene, ali ima ih i sasvim solidnog izgleda

Foto: Wikipedia/Vcesnak [You must be registered and logged in to see this image.]

Napušteni porodični domovi sa okućnicama u bačkim selima nude se na prodaju po bagatelnim cenama, ali kupaca nema, piše Politika.

U seoskim naseljima širom Bačke ima na stotine praznih kuća koje se nude na prodaju po bagatelnim cenama, od četiri do sedam, osam hiljada evra.
Mnoge su već uveliko zapuštene, ali ima ih i sasvim solidnog izgleda sa električnim, vodovodnim i telefonskim priključcima, prostranim dvorištima i okućnicama, tako reći odmah useljivih. Međutim, kupaca nema, ili su vrlo retki.
- Prema poslednjem popisu, u Ravnom Selu bilo je nešto više od 1.000 domaćinstava, a trenutno ima oko sto praznih kuća koje, čak ni za male pare, nikome ne trebaju. Naslednici nisu u mogućnosti da ih održavaju, ili to ne žele, tako da one brzo propadaju a često su i na meti vandala. Meštani nemaju nikakvih izgleda da se ovde zaposle, selo je postalo gotovo slepa ulica na rubu opština Vrbas i Bački Petrovac – kaže sekretar Mesne zajednice Ravno Selo Aleksandar Stanojević, navodeći da se ovde pristojna kuća može kupiti po ceni jednog polovnog stranog automobila.

Foto: sxc.hu/lvalics
Istovetne priče mogu se čuti i u Kucuri, Ruskom Krsturu, Kruščiću, Liparu, Sivcu… Na desetine familija iz ovih a i drugih sela sa područja opština Vrbas i Kula odselilo se poslednjih godina u inostranstvo, najviše u Kanadu, Mađarsku i Slovačku. Koliko su opustela sela u ovom delu Bačke najbolje odslikava broj upisanih đaka prvaka koji je – saznajemo u školskoj upravi – ove godine i do tri puta manji nego krajem prošle decenije.
Igrom sudbine, u ovdašnjim seoskim naseljima u poslednje vreme trajno se udomljava sve više izbegličkih i prognanih porodica. Uz finansijsku podršku lokalnih samouprava i Komesarijata za izbeglice, a delom i vlastitim učešćem, kupuju i adaptiraju napuštene seoske kuće ili salaše, počinju da se bave zemljoradnjom i stočarstvom. Neki su se, poput Zorana Pavlovića, prognanika iz Prizrena, brzo privikli na paorski način života.
- Konkurisao sam prošle godine za pomoć za kupovinu kuće u Kucuri, što mi je odobreno, dobio potom i nešto kredita, pa evo s porodicom “pustio korene” ovde u bačkoj ravnici. Meštani su nas izuzetno lepo prihvatili, dobre su komšije, a selo je lepo uređeno – ulice i trotoari su asfaltirani, vodovodna, kanalizaciona i telefonska mreža dopiru do svakog dela sela. Blizu nam je Vrbas, a ni Novi Sad nije daleko. Kad nema druge, moramo biti zadovoljni – kaže sagovornik Politike.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius

PočaljiNaslov: Re: Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?    Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?  - Page 2 EmptyPon Jan 11, 2016 11:27 am

Statistika je porazna ? 

Da smo bar normalna država ,pa da ljudi ,kada odu u penziju ,ostatak života provedu na selu -ali ,ni to se ne dešava . Sad ne možemo ni da kažemo da "komunisti sprovode industrijalizaciju" ,pa da zato ljudi iz sela idu u gradove i fabrike .
Sela su izgleda ,osuđena na umiranje ?
Nazad na vrh Ići dole
Diplomirani Duduk

Diplomirani Duduk

Godina : 76
Datum upisa : 26.11.2015

PočaljiNaslov: Re: Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?    Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?  - Page 2 EmptyPon Jan 11, 2016 3:13 pm

Koliko znam, koncentrisanje stanovništva u gradovima je pojava u celom svetu.
Ukoliko je tačno nema načina da se to spreči!
Umesto da pokušavamo da sprečimo, svakako je bolje da se prilagodimo.
Naravno, osnovna odgovornost, kao i uvek i svuda, leži na vlastodršcima, odnosno zakonodavcima.
Kakvi su naši, nažalost, znamo.
Nazad na vrh Ići dole
https://diplomiraniduduk.wordpress.com/
daljinski

daljinski

Godina : 57
Humor : daleko od ozbiljnog
Datum upisa : 26.06.2014

PočaljiNaslov: Re: Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?    Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?  - Page 2 EmptyPon Jan 11, 2016 4:00 pm

Srbija je odavno ulagala sve manje u selo a sad je prestala skroz i to sve zbog koketiranja sa EU. Oni isto tako muku muce sa svojim selima ali nemaju nikakvog interesa da se nasi seoski proizvodi plasiraju na njihovo trziste. Sa druge strane USA je razvila genetski modifikovane proizvode po sistemu zasej, zaboravi, poberi. Da li ste se ikada zapitali kako moze litra mleka proizvedena u Nemackoj ili Austriji biti u prodaji jeftinija od litre mleka proizvedene u Srbiji?
EU direktno subvencionira takve proizvode koji se plasiraju na tudja trzista. Domaca poljoprivreda a i privreda propada a drzavni vrh dobija nagradu (mito) da to bude upravo tako.Hrana je nekada bila najjeftinija a sad zamalo pa nece moci da se kupi.
Oni koji su se bavili poljoprivredom sad ne mogu svoje proizvode da prodaju ili su primorani da ih prodaju ispod realne cene.
To mi sve lici na Kineze koji isto tako odustaju od poljoprivrede i idu u gradove da rade ceo dan (noc) za minimalnu platu i zive u dva kvadrata.
Cemu onda cudjenje sto ljudi rasprodaju imanja....gore ne moze da bude.
Nazad na vrh Ići dole
Diplomirani Duduk

Diplomirani Duduk

PočaljiNaslov: Re: Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?    Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?  - Page 2 EmptyUto Jan 12, 2016 12:43 pm

daljinski ::
Hrana je nekada bila najjeftinija a sad zamalo pa nece moci da se kupi.

Ne sećam se da je hrana ovde ikada bila stvarno jeftina.
Ne baš tako davno hrana se masovno dovlačila iz Mađarske i Rumunije pa i iz Austrije i Nemačke.
U poređenju sa cenama hrane u inostranstvu naša je uvek bila skuplja.

Neprekidno se pominju subvencije a niko ne pominje porez na zapadu.
Kod nas je porez na zemlju, objektivno, sitnica. Može se platiti metalnim novčićima - u odnosu na vrednost zemlje i prinos.
Pored toga ovde je najjeftinija energija za navodnjavanje (električna) i najjeftinija radna snaga.
Uprkos svemu tome, poljoprivredni proizvodi su najskuplji!

Činjenica je da je zemljoradnja prepuštena neukima!
Svako ko zna da tera traktor smatra da može biti poljoprivrednik i da je poljoprivredni fakultet suvišan!

Tek kada poljoprivredni fakultet bude sastavni deo života našeg poljoprivrednika možemo govoriti o konkurenciji zapadu.
Sve dotle slušaćemo izgovore.
Moramo li i da im nasedamo?
Nazad na vrh Ići dole
daljinski

daljinski

PočaljiNaslov: Re: Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?    Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?  - Page 2 EmptyUto Jan 12, 2016 1:32 pm

Ja sam mislio na vremena kada se za stare Yu, koliko toliko polagala paznja na poljoprivredu i kada je hrana bila jeftina.
Od kako je svako uzeo uzde u ruke konji su se razbezali pa je sad tako kako je.
Naravno da na zapadu postoji porez ali sve sto se izvozi iz EU je subvencionirano bas zato da bi se unistila ekonomija konkurenata i stvorila zavisnost. Zato ima paradoksa da su neki proizvodi jeftiniji u EU inostranstvuu nego na domacem trzistu.
Ne znam da li jos uvek postoji srednja poljoprivredna skola, ovde postoji, sa kojom bez problema mozes da vodis gazdinstvo. Kada mladi kod nas zavrse fakultet poljoprivrede nema teorije da rade na zemlji tako da je normalno da ima sve manje poljoprivrednika. Ostaju samo oni koji nemaju drugog izbora pa muku muce da prezive.
A sada ce biti jos gore jer nece biti vise domaceg semena, djubriva, hemijskih sredstava pa ni traktora i razne mehanizacije . Sve ce to morati da se kupuje od EU ili sl. a blizu je i varijanta da ce doci velike banke ili korporacije, preuzeti zemlju za budzasto, imati jeftinu radnu snagu i onda za skupe pare prodavati proizvode koje mi sada nismo u stanju. I to sve zbog "nebrige" drzave.
Mislim da je besmisleno dalje nabrajati kada Srbija, kao agrarna drzava, uvozi poljoprivredne proizvode a istovremeno ono sto i uspe da proizvede ne moze ili nece da izveze jer ih ta ista EU ucenjuje preniskim otkupnim cenama. Mi jos uvek nismo u stanju i to malo sto proizvedemo, da ponudimo i prodamo gotov proizvod koji je naravno skuplji.
Na kraju se svodi na politiku i interese razvijenih a nasi gramzivi politicari slusaju svakoga koji im ponudi vise para.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius

PočaljiNaslov: Re: Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?    Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?  - Page 2 EmptyUto Jan 12, 2016 3:08 pm

Diplomirani Duduk ::

Neprekidno se pominju subvencije a niko ne pominje porez na zapadu.
Kod nas je porez na zemlju, objektivno, sitnica. Može se platiti metalnim novčićima - u odnosu na vrednost zemlje i prinos.
Jes* malo sutra .Ja imam nešto malo zemlje (od koje nemam ama nikakve koristi ,probali smo sve ,i kad "rodi" ,sve pojedu troškovi (sve moraš platiti od oranja do setve ,ako nemaš svoje mašine ) ,pa je više ni ne obrađujem ) na koju svake godine plaćam par hiljada poreza (po "jutru" , po osnovu "poljoprivredno zemljište ) Plus "odvodnjavanje" plus nemam pojma još šta (jer nisam "seosko domaćinstvo" ) Znači ,od zemlje imam čistu štetu recimo u visini bar ,hajde da ne preteram ,pola jedne prosečne plate ,to mi uzme država . 
Ako želiš da imaš bar neku baštu, sam obrađuješ ,ručnim alatima (a i za to treba bar kultivator )džaba ti bilo -pokradoše sve. 
Da prodaš -ne možeš ,nikome ne trebaju male parcele od jutro-dva. 
Pa ja sam prodao tri jutra u komadu po 300 eu "jutro" (a platio sam isto to kad sam kupovao skoro 3000 ondašnjih nemačkih maraka ) 
Kuća po selima koliko hoćeš ,nova spratnica nije više od 10 000 eu ,prizemne možeš kupiti od 2-5 000 eu. 
Ali.......ko će da dođe ,kada po selima nema više ni bankomata ,benzinske pumpe ,zdravstvene stanice ,lekar dolazi 1-2 puta nedeljno, zubar još ređe ? Nema železnice ,bus takođe vozi 2 -3 puta dnevno ,tačka . 
 Jedna prodavnica i jedna kafana -to je sve što ima po selima . 
I da proizvedeš nešto ,oderu te na pijaci (zakup tezge ) konkurencija (jer veliki igrači gaje po staklenicima ) propisi (mleko ,meso,jaja ,itd ,  sad mora da bude u rashladnim vitrinama ) ili ti đuture kupe nakupci za sitniš . I pravi seljaci su zato prinuđeni da odlaze ,nema života .
I da dodam još i ovo : 
260 000 momaka i preko 100 000 devojaka sa sela nikada nisu uspeli da formiraju porodicu ,a približavaju se 50 toj godini . 
Ako uzmemo 1-2 deteta u proseku, to je najmanje pola miliona stanovnika manje . 
Ni prava kuga ne bi odnela toliko života  ,kao ova "bela" .
Nazad na vrh Ići dole
Diplomirani Duduk

Diplomirani Duduk

PočaljiNaslov: Re: Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?    Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?  - Page 2 EmptySre Jan 13, 2016 10:56 pm

daljinski ::
Ja sam mislio na vremena kada se za stare Yu, koliko toliko polagala paznja na poljoprivredu i kada je hrana bila jeftina.
Verujem da staru YU pamtim više od bilo koga na forumu.
U poređenju sa zapadnim zemljama kod nas hrana nikada nije bila jeftina!

Danubius ::

Da prodaš -ne možeš ,nikome ne trebaju male parcele od jutro-dva.
Citat :
konkurencija (jer veliki igrači gaje po staklenicima )
Nije li i to veliki problem, usitnjene parcele i proizvodnja "po starinski"?
Mogu li mali posednici da se ujedine i sastave veliku površinu?
Mogu li mali posednici da prave staklenike?
Sve to može a da li ikome pada napamet?

"Ne moram ja da imam ali neće imati ni komšija!"

Da li tu subvencije predstavljaju rešenje? Svakako ne!
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia

Godina : 46
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

PočaljiNaslov: Re: Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?    Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?  - Page 2 EmptySre Jan 13, 2016 11:09 pm

Teoretski moze. 
U praksi smo videli kako je to izgledalo sa zadrugama.
A bukvalno ne moze, zato sto ima mnogo zemlje koja se vise ne obradjuje, pa koja nije zakonski resena, pa...cak i jedan vlasnik nema sve parcele na jednom mestu...

Mali posednici prave staklenike ( ili plastenike, posto za staklenik treba uloziti mnogo vise ), ali  to je taman toliko da bude dovoljno za licne potrebe, nista vise. Ne isplati se.

Subvencije mogu dosta resiti, samo trebalo bi to racionalno i posteno podeliti, sto kod nas nije slucaj.

I opet se vracamo na porez i osiguranje...to bi takodje trebalo da se uredi malo drugacije.

Nazad na vrh Ići dole
daljinski

daljinski

PočaljiNaslov: Re: Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?    Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?  - Page 2 EmptyČet Jan 14, 2016 1:23 am

Bice da svi vi pamtite samo od 90-tih na dalje a ono ispred cemo fino preskociti ko da nije nikad postojalo.
U vreme komunjara koji su pljackasi svako ko je hteo da radi imao je dobru platu sa kojom je mogao da prehrani porodicu i ima zivot dostojan coveka.
Sada i ko radi jedva sastavlja kraj s krajem.
Ni tada a ni sad vama nije dobro..]NIKAD VAM NIJE DOBRO ili jos bolje KADA CE VAMA DA BUDE DOBRO?
Kad komsiji crkne krava? Kad budete najamnici strancu na vlastitoj zemlji ?
Zalosno je samo sto i vasom zaslugom propada i rasprodaje se zemlja.Zlatousti kad sve rasproda i pokupi pare otici ce negde van da uziva u plodovima svoje pljacke a gde cete vi?
Subvencije pa subvencije. Ma nijedna drzava ih ne daje za nerad a osim toga procitaj dobro zasto ih EU daje.
I na kraju i treba tako da budete najamnici Bugarima;Rumunjima i Madjarima koji su uvek bili sirotinja za nas a sad ste im jeftina radna snaga.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius

PočaljiNaslov: Re: Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?    Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?  - Page 2 EmptyPet Jan 29, 2016 5:59 pm

Ovu kuću sa ogromnom baštom možete da dobijete besplatno ,uz par ,ne previše teških uslova . 

Kuća se nalazi u selu Jaša Tomić , renovirana  je i ima kupatilo i dve spavaće sobe između kojih se nalazi kuhinja sa velikom peći na drva. Kompletno je opremljena svim potrebnim pokućstvom, ali nema telefon i TV.U blizini je reka Tamiš ,dakle možete se kupati i pecati ,a selo je neposredno pored Rumunske granice . 

Uslovi : da imate venčani list i želju da obrađujete zemlju bez hemije ,dakle da uzgajate organsku hranu. 

Dobijate besplatnu pripremu zemljšta , semenski materijal i pomoć za setvu ,a obaveza vam je da plaćate struju i prihod od proizvoda delite na pola sa vlasnicima koji vam daju kuću . 
U ponudi je još jedna slična kuća ,ali bi tamo trebala da se gaji stoka -krave, mangulice, ovce, podunavske guske, patke, kokoške.

Svaki dogovor je moguć ,no za sada -nije se javio NIKO ?
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius

PočaljiNaslov: Re: Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?    Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?  - Page 2 EmptyPon Jan 30, 2017 9:10 am

Iseljavanje iz Vojvodine ,naročito iz banatskih sela se i dalje nastavlja. Između popisa 2002 do 2011 Vojvodina ima 100 000 stanovnika manje ,što bi značilo da se godišnje iseli najmanje 15 000 ljudi .
Pošto ovaj trend ne jenjava , na novom popisu se očekuje čak 250 000 stanovnika manje .
Zato se kuće po vojvođanskim selima prodaju u bescenje -od 1500 do max 10 000 eu .
To je naravno prilika našoj "dijaspori" da za kikiriki kupi kuću i imanje (uz svaku kuću obično ide i po bar 25 ari zemlje ) u blizini Dunava ili Tise ,pa da poput aristokracije iz 19 veka imaju svoje "seoske posede" .
Novi vlasnici su manjim delom i beogradski penzioneri koji se odlučuju da prodaju svoje stanove po zgradama u Prestonici i zamene ih kućama na selu ,gde provode penzionerske dane u miru i prirodi .No sve to nije dovoljno -vojvođanska sela ostaju pusta .

Nazad na vrh Ići dole
Diplomirani Duduk

Diplomirani Duduk

PočaljiNaslov: Re: Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?    Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?  - Page 2 EmptyPon Jan 30, 2017 4:59 pm

sonia ::

Teoretski moze. 
U praksi smo videli kako je to izgledalo sa zadrugama.
A bukvalno ne moze, zato sto ima mnogo zemlje koja se vise ne obradjuje,

Subvencije mogu dosta resiti, samo trebalo bi to racionalno i posteno podeliti, sto kod nas nije slucaj.

Mogu li subvencije vezane za zemlju a ne za proizvod da reše to što se mnogo zemlje ne obrađuje?

Danubius ::
Iseljavanje iz Vojvodine ,naročito iz banatskih sela se i dalje nastavlja.
Zato se kuće po vojvođanskim selima prodaju u bescenje -od 1500 do max 10 000 eu .

1500 € za kuću je samo jedan od bombastičnih naslova. Mislim da se čak ni ova ruševina, očigledno bez vode i struje, ne može dobiti za te pare.

U celom razvijenom svetu stanovništvo se nagomilava u gradovima.

Imamo dve mogućnosti: ili da "duvamo" uz vetar. ili da se prilagođavamo takvom kretanju. Mislim da je ovo drugo mnogo pametnije od kukanja.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius

PočaljiNaslov: Re: Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?    Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?  - Page 2 EmptyNed Maj 14, 2017 3:29 pm

Jedan očigledan primer . 
Čovek prodaje kuću u selu Kupusina -ili menja za jednoiposobni stan u Somboru
Selo Kupusina je na nekih 8 km od Sombora .U sastavu kuće ima dva lokala ,sušaru ,pomoćne zgrade ,garaže.........pogledajte  sami ?

[You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this image.]

[You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA
Kijara-brm

Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

PočaljiNaslov: Re: Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?    Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?  - Page 2 EmptyNed Maj 14, 2017 3:38 pm

Zavisi koliko čovek ima godina i da li može raditi.
Da li ime nekoga ko bi mogao nastaviti da održava sve ovo.Šteta,ali jako lepo imanje,a nije daleko *grad* .
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius

PočaljiNaslov: Re: Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?    Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?  - Page 2 EmptyNed Maj 14, 2017 4:02 pm

Kijara-brm ::
Zavisi koliko čovek ima godina i da li može raditi.
Da li ime nekoga ko bi mogao nastaviti da održava sve ovo.Šteta,ali jako lepo imanje,a nije daleko *grad* .

Mojih godina ili možda koju stariji ,ima ženu ,decu ,unuke ...

Razumeo bih da prodaje po nekoj realnoj ceni ,razumem i to da su možda su deca u inostranstvu ,pa im ne treba ,razumem i da je možda došao do penzije ,pa neće da održava "kućerinu" ,za njega i ženu dosta i stan , ali da daje ono što je gradio celog života u bescenje ,za šugavi "jednoiposobni" u zgradi -e ,to ne razumem .Ima i kola ,Sombor i Apatin su mu manje od 10 km od sela .
Nije ni čudo što sela postaju pusta .
Kupusina nema čak ni policijsku stanicu ,toliko je mirno ,ima par izletišta na vodi ,samo 2 km od sela ,lepo uređenih ,samo selo je tipično vojvođansko ,čisto i okrečeno ,ima zelenila ....
Nije jedini ,na desetine kuća se prodaju u istom selu,i to istog stanja -u bescenje .

Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA
Kijara-brm

PočaljiNaslov: Re: Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?    Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?  - Page 2 EmptyNed Maj 14, 2017 4:18 pm

Šta ćeš lepše nego kuću blizu grada,a imaš sve.
Mogu još da održavaju imanje,i grehota je što ga prodaju ,a pogotovo za mizernu cenu.
Ajde što mladi beže u grad,ali stariji-čudo.

Na selu bar imaju mir koji u grad neće imati.
Šta će raditi u Somboru?
Šetati po Prvomajskom,Selenči -sedeti u parku i nakon par godina psovti sve što su prodali, *mir* koji su imali.(da je selo bogu iza nogu -razumela bi,ovako nisu mi jasni svi koji prodaju blago rečeno *bogatstvo * koje imaju ,za malo kvadrata u gradu.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius

PočaljiNaslov: Re: Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?    Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?  - Page 2 EmptySub Jul 01, 2017 12:29 am

Prodajem trosobnu kucu u Teleckoj (tri sobe, velika trpezarija, kuhinja, kupatilo i veliki spajz). Ima tri dvorista i veca basta nazad skroz. Letnja kuhinja, dupla garaza otvorena sa prednje strane, dupli objekat za krave, 2 pilicarnika, 3 svinjca, 1 odvojeni objekat ogradjen za ovce, jos 2 objekta gde su nekad drzane koze, ima i cardak. 10.000e, za ozbiljne moguca korekcija cene. Ko je zainteresovan da vidi kucu moguc dogovor pa da se ode do sela da se sve pregleda. 061/61-66-791

---
10 000 eu .Dostupno lake šale svakom NK radniku bilo gde u Evropi . Ovde su to stvarale generacije.
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA
Kijara-brm

PočaljiNaslov: Re: Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?    Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?  - Page 2 EmptySub Jul 01, 2017 12:46 am

Kako im nije žao "prodati za DŽ".
Nemam reči.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?    Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?  - Page 2 Empty

Nazad na vrh Ići dole

Svi u gradove -NAPUŠTENA SELA PO SRBIJI ?
Nazad na vrh 
Strana 2 od 3Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: GEOGRAFIJA PREBIVALIŠTA/ETNOSI :: GRADOVI I SELA :: SELO MOJE-
Skoči na: