DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
STRES I ZUBI ?  BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
STRES I ZUBI ?  BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 STRES I ZUBI ?

Ići dole 
4 posters
AutorPoruka
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

STRES I ZUBI ?  Empty
PočaljiNaslov: STRES I ZUBI ?    STRES I ZUBI ?  EmptySub Apr 16, 2011 2:26 pm


Kako stres utiče na vaše zube?

Već je poznato da prilikom stresnih situacija možete da dobijete glavobolju, bolove u stomaku, ali i osećaj “da ćete pući”. Međutim, ova pojava može negativno da utiče i na vaše zube, odnosno celu usnu šupljinu i indirektno na celo telo.

[You must be registered and logged in to see this image.]


Potencijalni loši efekti stresa i anksioznosti na oralno zdravlje obuhvataju:

- Sindrom suvih usta, ali i pojavu afti
- Škrgutanje zuba
- Lošu oralnu higijenu i nezdrave navike u ishrani
- Parodontopatiju ili pogoršavanje postojećih problema sa desnima

Kako se ovi simptomi mogu sprečiti?

Bol u usnoj šupljini
Afte, mali čirevi bele ili sivkaste boje oivičeni izrazito crvenom nijansom pojavljuju se u usnoj duplji, nekad i u većem broju. Iako eksperti ne mogu da se slože oko njihovog uzroka, uglavnom su posledica oslabljenosti imunog sistema ili prisustva bakterija i virusa.

Pretpostavlja se i da stres u velikoj meri utiče na njihovu pojavu, kao i alergije. One nisu zarazne i nestaju u roku od desetak dana. Kako biste olakšali iritaciju, pokušajte da primenite neki od lokalnih anestetika. Nemojte jesti začinjenu i vrelu hranu, niti namirnice koje su visoko kisele, poput paradajza i citrusa.

Herpes oko usana koji uzrokuje virus herpes simplex jesu zarazne. One su mehurići ispunjeni tečnošću, a za njihovu pojavu ponekad je odgovoran i stres. Kao i afte, herpes se se leči sam od sebe i to za obično nešto više od nedelju dana.

Ukoliko želite, možete se posavetovati s lekarom u upotrebi nekog leka koji će sprečiti napredovanje herpesa, ali to morate učiniti pre nego što se plik u potpunosti razvije.

Škrgutanje zubima
Stres može izazvati pojavu škrgutanja zuba, tokom dana ili noći, uglavnom nesvesno. Ova pojava poznata je i kao bruksizam. Ako već škrgućete, stres može pogoršati tu naviku, a na posletku izazvati probleme sa viličnim zglobovima.

Posetite lekara i objasnite mu svoj problem. Stomatolog može da vam preporuči neku vrstu štitnika koji možete nositi noću dok spavate kako biste što manje škrgutali.

Loša oralna higijena
Kada ste pod ekstremnim stresom, to može izazvati razne promene u raspoloženju i uticati na vaše navike poput čišćenja zuba koncem ili pranja. Ako ne brinete o ustima, patiće i zubi i vaše zdravlje uopšte. Ako već imate neko oboljenje desni, preskakanje svakodnevne higijenske rutine može pogoršati problem.

Ako su vam zubi dobrog zdravlja, propuštanje pranja i čišćenja koncem može da dovede do pojave karijesa. Uz to, dok ste pod stresom, obično ste skloni lošijim prehrambenim navikama, poput jedenja slatkiša i ispijanja gaziranih sokova.

Ove navike povećavaju rizik od kvarenja zuba i mnoge druge probleme. Podsetite se na važnost higijene i zdrave ishrane. Povećajte fizičku aktivnost što će vam pomoći da umanjite stres i osećate se punim energije. Takođe, ojačaće vaš imunitet, što će značajno uticati na vaše opšte zdravlje.

Bolesti desni
Stres može uzrokovati zubni kamenac, čak i kada ste kratkotrajno izloženi stresu. Dugoročna napetost može izazvati krvarenje desni, odnosno gingivitis, koji može napredovati u ozbiljno oboljenje.

Stres vodi do depresije, a depresivni ljudi prema naučnim istraživanjima imaju dva puta veći rizik od nepovoljnog ishoda lečenja desni, za razliku od ljudi koji nemaju psihičkih problema. Ne možete uticati na to da depresija ili stres nestanu. Međutim, stručnjaci tvrde da možete naučiti strategije koje će vam pomoći u borbi protiv ove pojave i na posletku do boljeg oralnog i ukupnog zdravlja.

Zapamtite - izbalansirana ishrana, redovna poseta stomatologu i dobra oralna higijena (pranje zuba i čišćenje koncem dva puta dnevno) mogu sprečiti pojavu parodontopatije.










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

STRES I ZUBI ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: STRES I ZUBI ?    STRES I ZUBI ?  EmptySub Apr 16, 2011 2:28 pm

Ovo je apsolutno tačno -stres ima uticaj na zube .
Ja spadam u one koji se bude stegnutih vilica , a bude i noći kada "škrgućem" , tj u snu abradiram vlastite zube .
Moj klinjo , čim nešto zabrlja u školi -eto ga sa aftom .










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

STRES I ZUBI ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: STRES I ZUBI ?    STRES I ZUBI ?  EmptySub Apr 16, 2011 2:36 pm

[quote="Danubius"]Ovo je apsolutno tačno -stres ima uticaj na zube .
Ja spadam u one koji se bude stegnutih vilica ..

Takve simptome imam..
affraid
Nije ni čudo.Negde se stres mora odraziti..(znači noću lomim).Kad se samo jednog jutra probudim.. zubbb










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
bokki78

bokki78


Godina : 45
Location : Singidunum
Datum upisa : 27.03.2011

STRES I ZUBI ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: STRES I ZUBI ?    STRES I ZUBI ?  EmptySub Apr 16, 2011 9:02 pm

da...i ja skrgucem nocu...drugar mi je stomatolog i kaze da mora da mi napravi neku silikonsku protezu da je nosim nocu...ne znam sta dany mislis o tome ?
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

STRES I ZUBI ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: STRES I ZUBI ?    STRES I ZUBI ?  EmptySub Apr 16, 2011 9:17 pm

Da razvališ vilicu.. affraid

Meni zubarka bolje to da ne spominje.Bilo bi rigoleto:(










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

STRES I ZUBI ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: STRES I ZUBI ?    STRES I ZUBI ?  EmptySub Apr 16, 2011 10:12 pm

Škrgutanje zubima
Stres može izazvati pojavu škrgutanja zuba, tokom dana ili noći, uglavnom nesvesno. Ova pojava poznata je i kao bruksizam. Ako već škrgućete, stres može pogoršati tu naviku, a na posletku izazvati probleme sa viličnim zglobovima.



Ovo dvoje starijih ( a sad i ovo trece ) dok su bili mali, skrgutali su zubima pri spavanju! Nikad nisma ni pomislila da to ima veze sa stresom... [You must be registered and logged in to see this image.]










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





STRES I ZUBI ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: STRES I ZUBI ?    STRES I ZUBI ?  Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
STRES I ZUBI ?
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: ŽIVOT I PRIKLJUČENIJA :: ZDRAVLJE :: STOMATOLOGIJA/ZUBNA PROTETIKA-
Skoči na: