DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
kako - Kako postati uspesan roditelj? - Page 2 BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
kako - Kako postati uspesan roditelj? - Page 2 BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 Kako postati uspesan roditelj?

Ići dole 
+12
Lakota
brdjanin
dusicaa
montoya
doctorr67
slatkicass
Astra
AstrinaKomsinica
sonia
Kijara-brm
Danubius
drdoktor
16 posters
AutorPoruka
drdoktor

drdoktor


Datum upisa : 03.01.2011

kako - Kako postati uspesan roditelj? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Kako postati uspesan roditelj?   kako - Kako postati uspesan roditelj? - Page 2 EmptyNed Okt 09, 2011 8:48 pm

First topic message reminder :

7 smernica za uspešno roditeljstvo «s predumišljajem»

roditeljstvo s namerom – jedna od najvažnijih i najuzbudljivijih odluka koje ćete doneti kao roditelj je definisanje ciljeva za vaše dete. Biranje, komuniciranje i izvođenje jasnih i uvremenjenih ciljeva za vaše dete daće mu smisao svrhovitosti koji vodi ovladavanju sopstvenim svetom i postizanju željenih odrednica u životu. Vaša definicija uspeha vašeg deteta mora da odražava interese, veštine i mogućnosti vašeg deteta, a ne vas samih. Dva cilja koja treba posebno da razmotrite su socijalizacija i autentičnost. Socijalizovanje znači pružanje pomoći detetu da postane odgovoran građanin, nauči kako da radi u slozi s drugima i razvije intimne veze pune poverenja. S druge strane, vi podržavate autentičnost deteta kada mu postavite ciljeve koji su u skladu sa njegovim mogućnostima, veštinama i interesima i talentima. Jedna od najvećih šansi za ispunjenje dobrog roditeljstva, jedan od najlepših poklona koji možete dati vašem detetu je da ga naučite kako da u potpunosti razvije svoju darovitost i kako da izgradi život oko stvari koje ga ispunjavaju.

jasno roditeljstvo - ovo pravilo je bazirano na principu da je komunikacija među roditeljima i decom esencijalna za građenje i održavanje produktivnog odnosa. Deci je potrebno da osete da imaju određenu moć i uticaj u okvirima granica koje ste stvorili u vašoj porodici. Osnovni način da kod dece stvorite ovo osećanje je da im date svoju punu, nepodeljenu pažnju i pažljivo merite da li ona žele da uzvrate. Ključ je u slušanju. Prečeste i preintenzivne komunikacije s decom nastupaju onda kada je kriza već na pomolu. Bitno je da pričate o kritičniom stvarima izvan stresne situacije koju sama kriza može da produkuje. Kada hoćete da razgovarate o vremenu izlaska s vašim detetom, učinite to pre nego što ono već zakasni kući. Vikanje kada se desi prekršaj nekog pravila je najsiromašniji vid komunikacije koju možete da vodite. Kada želimo da vodimo smislene razgovore s decom, uvremenjenost je najvažnija stvar koju valja imati na umu. Deca žele da ih čujete i da znaju da su njihova osećanja uzeta u obzir. Ona žele da znaju da mogu da zarade određena prava i privilegije ako učine ono što se očekuje. Ona žele da imaju osećaj izvesne moći, neku sposobnost da stvore ono što žele.

roditeljstvo putem pregovaranja – možete pregovarati na mnogo različitih načina. Prvo treba da procenite tip ličnosti s kojim se nosite. To će vam reći koji način pregovaranja treba primeniti. Iako imate buntovno dete, nije obavezno da mu priđete na strog način. Jedan od prvih koraka je učenje deteta bazi pregovaranja. Morate da budete sigurni da ono može da predvidi posledice svojih akcija i da ima osećaj odgovornosti za ishode koje generiše. Kritični koraci uspešnog pregovaranja su svedeni na nekoliko stavki:

suzite prostor za svađu

saznajte šta vaše dete stvarno želi

potrudite se da se nađete na sredini

budite precizni po pitanju dogovora i ishodišta rasprave

napravite dogovore i učinite ih kratkim (u početku)



roditeljstvo u toku – ako hoćete da se vaše dete ponaša prikladno, morate postaviti standarde ponašanje koje očekujete. Veoma često se dešava da se roditelji osvrnu samo na neželjena ponašanja i da se njihov stil roditeljstva svodi na žaljenje i reagovanje. Ako se fokusirate na razvijanje pozitivnih ponašanja kod vašeg deteta, onda negativna ponašanja neće biti tako preplavljujuća. Izuzetno je bitno da odredite tok kojim će ići vaše dete. Tok je bilo šta što pokazujete tokom ili odmah nakon određenog ponašanja, što će povećati verovatnoću da se to ponašanje ponovo javi. Potrudite se da nagradite dete kada se ponaša pozitivno. Ima mnogo ovakvih učenja u toku koja variraju sa godinama vašeg deteta. Nagrade mogu biti plišane životinje, DVD, TV, kompjuteri...kada jednom shvatite šta je bitno vašem detetu, možete putem toga da oblikujete njegovo ponašanje. Takođe je efikasno da napišete šta očekujete od vašeg deteta i koje posledice ono može da očekuje ako se ne ponaša prema planu.

roditeljstvo kroz promenu – roditeljstvo podrazumeva prihvatanje obaveze. To znači da je potrebno da budete spremni da radite sve što smatrate neophodnim za uspešno roditeljstvo. To podrazumeva da ćete, možda, doći u situaciju da uzmete dve nedelje odmora i ostanete kod kuće sa svojom decom. Možda ćete voziti jeftinija kola, živeti u manjoj kući, provesti odmor kod kuće. Budućnost vas i vaše dece je na ulogu. Ukoliko je u pitanju buduća dobrobit vaše dece ili rešavanje akutnih kriza koje su već izbile, trebalo bi da sve drugo zaista i bude «drugo», bar u kratkom periodu dok se stvari ne stabilizuju. Pre stabilizacije, dolazi do destabilizacije. Drastični problemi podrazumevaju drastične mere. To se zove rušenje ravnoteže jer se redefinišu uloge i čine velike smene u moći, što zaista može narušiti ravnotežu. Prodrmavanje porodice podrazumeva promišljeno planiranje. Neki načini da izazovete rušenje ravnoteže su zapisivanje obaveza, razvijanje sistema komunikacije, stvaranje sistema podrške i predviđanje mogućih otpora. Destabilizacija postojećeg sistema koji se nije pokazao kao povoljan za zdrav razvoj vašeg deteta i porodice je nužan korak pre nove stabilizacije koja će doći kada se redefinišu uloge i pravila. Destabilizacija je ponekad nužna, veoma je važno prepoznati kada do nje treba da dođe i biti spreman na promenu ušančenih i potencijalno štetnih obrazaca funkcionisanja, ma koliko truda i snage ta promena oduzimala.

roditeljstvo u slozi - ne treba da se takmičite sa TV-om, mobilnim telefonima i ostalim distrakcijama kojima vaše dete voli da pribegne. Najbolji način da ostvarite svoju misiju uspešnog vođenja srećnog porodičnog života je insistiranje na redefinisanju okruženja. Što pre počnete ovaj proces i što su vaša deca mlađa, to će uticaj biti dublji i biće vam lakše da učinite promene. Možete početi pravljanje liste 10 prioriteta u vašoj porodici. Onda načinite listu 10 stvari na koje gubite vreme u vašem domaćinstvu. Uporedite ove dve liste i uvidite da li je ili nije način na koji vaša porodica živi i ulaže vreme kongruentan. Ako način vašeg življanje nije kongruentan sa prioritetima, morate početi sa redefinisanjem i preuređivanjem vaših obaveza tako da one na vrhu liste prioriteta budu ispunjene.

roditeljstvo preko uzora – najbitniju ulogu u životu deteta igra roditelj istog pola. Tačno je da deca uče vikarijski, odnosno opservacijom roditelja i njihovih ponašanja i na osnovu posledica koje ta ponašanja nose. Ona obraćaju pažnju šta se dešava sa članovima porodice kada uspeju ili padnu na nekom zadatku i ta iskustva postaju referentni okvir njihovog života. To se zove modelovanje. Kroz vaše akcije, reči, ponašanja i ljubav, možete voditi vaše dete kuda vi želite. Pokažite mu kako da bude srećno, dobro balansirano i ispunjeno. Najbolje ćete to učiniti ako vas samo kao takve bude opažalo. Otarasite se negativnih stavova. Napustite autodestruktivne šablone ponašanja. Okrenite se pozitivnom stavu. Ukoliko i sami niste srećni i zadovoljni životom, vratite se na tačku rušenja ravnoteže i spremnosti na promenu, i zadržite se u tom segmentu redefinisanja života. Da biste zaista bili uspešan roditelj, potrebno je da imate u vidu sopstvena ponašanja i da u priličnoj meri budete samosvesni. Možda vaše dete negativno reaguje na neki vaš propust. U tom slučaju bi rušenje ravnoteže zapravo bilo u funkciji ispravljanja tog vašeg propusta. Deca su osetljiva i prilično zavisna od roditelja. Potrudite se da im budete dobar uzor, kako bi mogli da postanu «dobri ljudi».

Saveti za roditelje s problematičnom decom

Normalno je da tinejdžeri žele da budu nezavisni, ali nije tipično da odlaze u fatalne krajnosti i ulaze u opasnosti. Ako vaš tinejdžer ulazi u autodestruktivne situacije, trebalo bi da intervenišete. Bolje sprečiti nego lečiti.

Dozvolite Vašem adolescentu da se razvija i osamostaljuje, ali ga «držite na oku». Ukoliko ne budete pažljivi, šanse su da će intervencije uslediti već nakon izbijanja problema.

Evo objašnjenja i smernica za intervenisanje:

1. identifikujte uzrok – poznato je da tenejdžeri vole da istražuju nove stvari, ali oni ne prave stroge obrte u životu iz čista mira. Ako primetite drastične promene u njihovom ponašanju, za to postoji razlog. To mora biti uzročno – posledična situacija. Vi, kao roditelj, imate odgovornost da otkrijete šta se krije iza promene u ponašanju i stavovima Vašeg tinejdžera. To bi mogao biti neki skorašnji događaj, mada i nešto s dubokim korenima.

2. osvrnite se na prošlost – negativni događaji koji su se desili u drugoj, trećoj, četvrtoj godini, dakle u veoma ranom detinjstvu, utiču na formiranje ličnosti deteta. Vremenom deca postaju tinejdžeri koji žive s nekadašnjim bolom. Vaše dete može osetiti tugu ili bes, ali mu, takođe, može nedostajati sposobnost da izađe na kraj s tim osećanjima. U pubertetu ono zna kako da izrazi te emocije. Ali, u pubertetskim danima, to izražavanje može biti opasno (i po njega i po druge) i nositi sa sobom posledice.

3. slušajte i pričajte – u današnje vreme tinejdžeri imaju više prilika da donesu pogrešne odluke nego što je to bilo nekad. Ovo je razlog više da budete pouzdana i pozitivna osoba u životu vašeg deteta. Slušajte ga i oduprite se potrebi da sudite ili savetujete. Ponekad to samo odmaže. Iako tinejdžeri teška srca to priznaju, oni traže odobravanje, ljubav i utočište u svojim roditeljima. Ako se ne osete vredno, voljeno i shvaćeno kod svoje kuće, oni će potražiti drugo mesto na kom će zadovoljiti potrebu za pripadanjem, koja im je, u ranom adolescentnom dobu, preko potrebna

4. ponašajte se kao roditelj – posebno ako je Vaš tinejdžer već na stranputici. Topao odnos je idealan, ali ponekad morate uraditi i stvari koje vaša deca neće razumeti. Zapamtite: vi ste roditelj, a ne drug. Iako Vi zapravo i jeste najbolji prijatelj Vašem detetu, razlike u ulogama postoje i, Vi ste ipak roditelj, a dete je ipak dete. Vaša odgovornost je da osigurate dobrobit i sigurnost Vašeg deteta. Kada se umešate u opasnu situaciju u koju je upalo Vaše dete, ono Vas tada neće voleti, ali ćete time možda “spasiti” njegov život. Nemojte povlađivati. Uradite ono što je najbolje za Vaše dete.

Vi ste roditelj, a ne drug. Nemojte povlađivati. Uradite ono što je najbolje za Vaše dete.

Pišu: Renata Senić, diplomirani psiholog i psihološki savetnik i Aleksandra M. Đorđević, diplomirani pedagog i porodični savetnik
Nazad na vrh Ići dole

AutorPoruka
montoya
NR .1 foruma
NR .1 foruma



Datum upisa : 09.02.2008

kako - Kako postati uspesan roditelj? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako postati uspesan roditelj?   kako - Kako postati uspesan roditelj? - Page 2 EmptySub Feb 22, 2014 11:38 pm

Danubius ::
Možda treba nametnuti autoritet što ranije ? 


Jer naši anđeli ,čim osete da je "labavo" -pruže jezičinu i teraju po svome ...a što su stariji ,teže je nametnuti autoritet .


Svaka jedinka ima svoj EGO i želi ga nametnuti(to je prirodno) svi smo takvi bili samo se ne sećamo... vrag 
Treba ga od malena "uposliti"-da se nečim bavi a ne da mozga šta bi ili ne bi....ukratko rečeno :329340: :pp11: 
Nazad na vrh Ići dole
dusicaa
الحالم الأبدي



Datum upisa : 02.12.2012

kako - Kako postati uspesan roditelj? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako postati uspesan roditelj?   kako - Kako postati uspesan roditelj? - Page 2 EmptyPon Feb 24, 2014 10:13 am

Deca moraju znati da su voljena i onda kad rade neke stvari koje po nama nisu dobre.
Moramo biti uvek uz njih. Dati im do znanja da smo za njih tu u svako doba. Njima je potrebna nasa blizina. Potreban im je nas oslonac.
Mora se znati da su oni deca, a mi "gazde" i da se nasa rec MORA postovati. Graditi prijateljstvo-drugarstvo sa decom ali ipak da znaju cija je zadnja.
Moraju znati i imati osecaj za vreme. Kad se mogu igrati, kad se moraju izvrsavati obaveze.
Nisam za varijantu gledanja u sat i postovati sve u minut, ali se ne moze raditi jedno na ustrb drugog satima ili jos gore danima.
Dakle, uvesti izvesnu rutinu.
Iznad svega je bitno da smo realni i da znamo sta mozemo ( trebamo) ocekivati od deteta u izvesnom dobu. Ne mozemo ocekivati da su sveznalice, da su najbolji u svemu, da su uredni do perfekcije...to se sve uci i stice vremenom.
Ne trebamo nase komplekse leciti preko dece. Ne traziti od njih da ispune nase neostvarene zelje.
Pratiti dete, realno sagledavati njegove mogucnosti, podsticati podrzavati ga u tome.
Decom se moramo mnogo baviti. Cini mi se da se sve manje bavimo decom, a sve vise trcimo za zaradom odnosno za egzistencijom. Tesko je u danasnje vereme to usaglasiti, ali bavljenjem decom je mnogo isplativije.
Nazad na vrh Ići dole
brdjanin
peskovit je put do zvezda



Datum upisa : 13.09.2013

kako - Kako postati uspesan roditelj? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako postati uspesan roditelj?   kako - Kako postati uspesan roditelj? - Page 2 EmptyPon Feb 24, 2014 10:18 am

Ponoviću dva sjajna naslova knjiga u izdanju Psihopolisa:

- Deca i kako im postaviti granice
- Tinejdžeri i kako sačuvati živce (Najdžel Lata)

Ime autora prvog naslova ne znam, ali lako je pronaći knjigu preko Psihopolisovog sajta. Vlasnik Psihopolisa je sjajni Zoran Milivojević i ko se slaže sa njegovim pogledom na vaspitanje dece u ovim sjajnim naslovima će naći gomilu pametnih i praktičnih saveta. Usput će knjige čitati kao najzanimljivije popularno štivo.
Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-



Datum upisa : 11.07.2013

kako - Kako postati uspesan roditelj? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako postati uspesan roditelj?   kako - Kako postati uspesan roditelj? - Page 2 EmptyPon Feb 24, 2014 11:05 am

..uz sve savete,uvek osluskivati svoje dete..  top88 
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris



Datum upisa : 13.01.2013

kako - Kako postati uspesan roditelj? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako postati uspesan roditelj?   kako - Kako postati uspesan roditelj? - Page 2 EmptyPon Feb 24, 2014 4:10 pm

Na žalost nemam svoje dece ali čuvala sam tuđu, imam male rođake ikomšije u čijem vaspitavanju aktivno učetvujem. U jedno sam stoprocentno sigurna. Deca ne cene i ne poštuju onog ko im sve ispunjava, ko im u svemu popušta. Možda će se buriti i duriti na neku zabranu ali ako ste dosledni poštovaće je, baš kao i vas.

Tinejdžeri su priča za sebe. Njima je u opisu postojanja pobuna. Treba se dobro zamisliti ako ne probaju da pomere granice, da menjaju pravila, da se bore za svoje mesto u porodici i društvu.

Da parafraziram jednu svoju prijateljicu. Da bi vozio auto moraš da polažeš pismeni i praktični, da lečiš ljude ideš 20 godina u školu ... a da budeš roditelj dovoljno je da ti daju zamotuljak s friškim ljudskim bićem pa se snalazi kako znaš i umeš.

Ono što sad imam priliku da gledam kod mojih bratičina to kao da nisu deca istih roditelja. Dve potpuno različite individue gde moraš da balansiraš kao akrobata. Što kod starije prolazi kod mlađe izaziva bunt. Što mlađa postigne na šarm starija će probati argumentima ...

Da sam imala priliku da se sama okušam kao roditelj mislim da bih primenjivala sistem koji su moji roditelji imali. Bili su tu kad mi je trebalo ali svoje bitke sam vodila sama. Sama sam donosila sve važne odluke (izbor škole, davanje otkaza i sl) a oni su bili tu da daju svoje viđenje ali "ti odluči". Zato mi danas nisu "krivi" za neke stvari za koje bi ih možda optuživala da su mi ih nametnuli.
Nazad na vrh Ići dole
Šmizla




Datum upisa : 07.10.2013

kako - Kako postati uspesan roditelj? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako postati uspesan roditelj?   kako - Kako postati uspesan roditelj? - Page 2 EmptyPon Mar 03, 2014 11:30 pm

Zapamtite: vi ste roditelj, a ne drug. Iako Vi zapravo i jeste najbolji prijatelj Vašem detetu, razlike u ulogama postoje i, Vi ste ipak roditelj, a dete je ipak dete. Vaša odgovornost je da osigurate dobrobit i sigurnost Vašeg deteta. Kada se umešate u opasnu situaciju u koju je upalo Vaše dete, ono Vas tada neće voleti, ali ćete time možda “spasiti” njegov život. Nemojte povlađivati. Uradite ono što je najbolje za Vaše dete. Vi ste roditelj, a ne drug. Nemojte povlađivati. Uradite ono što je najbolje za Vaše dete. ::

Za ove reči se klanjam autoru!
Ovo je sasvim dovoljno zapamtiti ali pre svega razumeti i primeniti u roditeljstvu.
To, da li ćemo biti uspešni roditelji zavisi isključivo od ovih reči.
Nazad na vrh Ići dole
Nut
Sky Goddess, Mother of the Gods



Datum upisa : 23.03.2011

kako - Kako postati uspesan roditelj? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako postati uspesan roditelj?   kako - Kako postati uspesan roditelj? - Page 2 EmptyUto Mar 04, 2014 2:14 am

..Tako sto cemo pustiti decu da rastu nezavisno od nasih neispunjenih zelja,iluzija i zabluda iz mladosti..
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer



Datum upisa : 22.01.2011

kako - Kako postati uspesan roditelj? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako postati uspesan roditelj?   kako - Kako postati uspesan roditelj? - Page 2 EmptyUto Mar 04, 2014 2:28 am

Nut ::
..Tako sto cemo pustiti decu da rastu nezavisno od nasih neispunjenih zelja,iluzija i zabluda iz mladosti..

Amen sestro:) A ne lijecit komplekse na njima:)

I ne slazem se da djeci ne treba biti "prijatelj". Ja sam svojoj djeci najveci prijatelj, i zasto bih glumila ista drugo?! Autoritet imam, jer sam ih odgojila da postuju starije, i pametnije;))))) Ali ne ocekujem da me slijepo slusaju, niti ima ono: E zato sto ja tako kazem.

Sad su vec velike, i uvijek sam im dopustala da donose edukovane odluke. Mogu da se pohvalim da imam dva prelijepa ljudska bica kao kcerke:)
Nazad na vrh Ići dole
Nut
Sky Goddess, Mother of the Gods



Datum upisa : 23.03.2011

kako - Kako postati uspesan roditelj? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako postati uspesan roditelj?   kako - Kako postati uspesan roditelj? - Page 2 EmptyUto Mar 04, 2014 2:32 am

AstrinaKomsinica ::
Nut ::
..Tako sto cemo pustiti decu da rastu nezavisno od nasih neispunjenih zelja,iluzija i zabluda iz mladosti..

Amen sestro:) A ne lijecit komplekse na njima:)

I ne slazem se da djeci ne treba biti "prijatelj". Ja sam svojoj djeci najveci prijatelj, i zasto bih glumila ista drugo?! Autoritet imam, jer sam ih odgojila da postuju starije, i pametnije;))))) Ali ne ocekujem da me slijepo slusaju, niti ima ono: E zato sto ja tako kazem.

Sad su vec velike, i uvijek sam im dopustala da donose edukovane odluke. Mogu da se pohvalim da imam dva prelijepa ljudska bica kao kcerke:)

Naravno da smo prijatelji svojoj deci,ali pre svega roditelji..
Drago mi je za tvoje devojke,Dace Bog, da svi tako cine  i hodaju stazama zivota..
 jakog jakog ..
Nazad na vrh Ići dole
brdjanin
peskovit je put do zvezda
brdjanin


Datum upisa : 13.09.2013

kako - Kako postati uspesan roditelj? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako postati uspesan roditelj?   kako - Kako postati uspesan roditelj? - Page 2 EmptyUto Mar 04, 2014 7:43 am

AstrinaKomsinica ::

I ne slazem se da djeci ne treba biti "prijatelj". Ja sam svojoj djeci najveci prijatelj, i zasto bih glumila ista drugo?!

Prijatelj - da. Drug -ne!
Prijatelj ti želi i čini najbolje.
Drug je nekako neobavezno. Drugovi su vršnjaci. Drug danas jeste, sutra nije.
Ne hvatajte me za reč, alu razumete šta mislim.

Svi imamo uspehe i neuspehe u vaspitavanju dece. Umemo da se ponosimo u onome što uspeju i da im zamerimo što "mi tako ne bi nešto". Ali njihov način je njihovo odrastanje i sazrevanje. Verujem da se prava crta podvlači onog momenta kada postanu potpuno svoji, zaposle se i stvore porodicu. Tada možemo da vidimo "šta smo uradili". I tada ih pustiti da sami lete...










Nizbrdo je lakše. Ali uzbrdo je avantura!
[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

kako - Kako postati uspesan roditelj? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako postati uspesan roditelj?   kako - Kako postati uspesan roditelj? - Page 2 EmptyUto Mar 04, 2014 12:18 pm

brdjanin ::
Tada možemo da vidimo "šta smo uradili". I tada ih pustiti da sami lete...

A to je najteze:)
Svaku noc "spijam" po tweeter, fb, skype da vidim je'l dosla kuci, a necu da je pitam hahahahahahahahahaahha Salim se: pitam bome, i te kako, to je moja beba:)
Nazad na vrh Ići dole
Nut
Sky Goddess, Mother of the Gods
Nut


Godina : 43
Datum upisa : 23.03.2011

kako - Kako postati uspesan roditelj? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako postati uspesan roditelj?   kako - Kako postati uspesan roditelj? - Page 2 EmptyNed Mar 16, 2014 1:11 am

Nut ::
..Tako sto cemo pustiti decu da rastu nezavisno od nasih neispunjenih zelja,iluzija i zabluda iz mladosti..
..

Da citiram samu sebe..A to bi izgledalo ovako:
Dakle , majka ili otac , koji se identifikuju sa ulogom roditelja pokusavaju da postignu odredjeni osecaj ispunjenosti kroz svoje dete..
''Zelim da postignes,ono sto ja nisam.Hocu da budes neko u ocima sveta kako bih i ja bio neko kroz tebe.Nemoj da me razocaras.Toliko sam toga zrtvovao za tebe.Moje neodobravanje treba da te natera da se osecas toliko krivim i toliko naprijatno ,da ces se na kraju povinovati mojim zeljama..I,naravno,ja znam sta je najbolje za tebe..Ja te volim i volecu te sve dok radis ono sto ja mislim da je dobro za tebe...''

Svesnost je najbolji cinilac promene..










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

kako - Kako postati uspesan roditelj? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako postati uspesan roditelj?   kako - Kako postati uspesan roditelj? - Page 2 EmptyNed Mar 16, 2014 2:46 am

Roditelj je "roditelj" i kad voli dijete koje je los ucenik,koje je skrenulo sa pravoga puta...pa ko da ga vrati ako ga bas mi ne vratimo i ne osjeti tu bezuslovnu ljubav.Zelimo svi mi imati najbolju djecu,ali to ne znaci da ih ne volimo kad nisu najbolja.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

kako - Kako postati uspesan roditelj? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako postati uspesan roditelj?   kako - Kako postati uspesan roditelj? - Page 2 EmptyNed Mar 16, 2014 9:06 am

Zar nije normalno da roditelj želi da mu dete bude bolje i uspešnije od njega? Ako nekad i smara dete da uči, da radi nešto što detetu ne prija to je vrlo, vrlo često za detetovo dobro. Dete bi radije igralo igricu na kompu, vozilo rolere ili buljilo u tavanicu a "zlotvor" ga tera da radi domaće zadatke. Naravno ovde izuzimam bolesno ambiciozne roditelje koji bi da od deteta koje ima "dve leve noge" naprave Đokovića.










Došla je tiho i ušla u legendu  [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-
Lakota


Datum upisa : 11.07.2013

kako - Kako postati uspesan roditelj? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako postati uspesan roditelj?   kako - Kako postati uspesan roditelj? - Page 2 EmptyNed Mar 16, 2014 11:40 am

Jeste,sasvim je normalno,ali ne uvek ostvarljivo.Najveca razocarenja sam videla kod roditelja koji nikako da prihvate da imaju jedno normalno,prosecno dete.Ciji domet i nije mnogo iznad njihovog.Sa strane gledano imas jednog mladog coveka koji gura jednim pravcem,a opet imas i omalovazavanje roditelja u stilu-lencuga,sve sam mu pruzio-...e ti me nerviraju..
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

kako - Kako postati uspesan roditelj? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako postati uspesan roditelj?   kako - Kako postati uspesan roditelj? - Page 2 EmptyNed Mar 16, 2014 11:53 am

Normalno i logicno jeste da roditelj svaki zeli da ima visoko obrazovano dijete,uspjesnog covjeka sutra,sposobnog da zivi punim plucima...ali sta ako dijete nije takav kapacitet...zar se takvo dijete manje voli.Najgore mi je kad vidim da tata advokat zeli da mu dijete bude takodjer advokat...doktor,...svejedno koja sad struka,a ne vodi racuna da li i dijete to zeli i ima li uopste sklonosti za takvo zanimanje.
Zamislite samo situaciju da cijeli zivot radite nesto sto ne volite vi nego voli vasa mama ili tata...koja robija.
Uspjesan roditelj ce tjerati dijete da uci,ali da izuci ono sto je njegov izbor...mada i na izbor se moze dijelom uticati...pa ako zeli da bude filozof da mu objasnimo da pokusa naci zanimanje s kojim ce moci i da zivi,a ne samo filozofira(malo parafraziram ,ali to je to).
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Gothic
Gothic
Gothic
Gothic


Datum upisa : 21.04.2012

kako - Kako postati uspesan roditelj? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako postati uspesan roditelj?   kako - Kako postati uspesan roditelj? - Page 2 EmptyNed Mar 16, 2014 12:06 pm

Dete tokom odrastanja i skole kroz godine shvati samo sta najvise voli i sta bi mu najvise odgovaralo.Mislim kojom profesijom da se Bavi kroz Zivot...A Roditelji treba da ga podrze u toj odluci a ne nekakvim ubedjivanjem u suprotno da mu odmognu.
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

kako - Kako postati uspesan roditelj? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako postati uspesan roditelj?   kako - Kako postati uspesan roditelj? - Page 2 EmptyNed Mar 16, 2014 3:30 pm

Tako sto cemo "let go" :) Pustiti ih da budu sve sto mogu i zele da budu!

I onda dodju pa nas iznenade  :prolece : 

Ne zamjerajte, pod utiscima sam!  :heart1: 
Nazad na vrh Ići dole
montoya
NR .1 foruma
NR .1 foruma
montoya


Location : gde god da treba
Datum upisa : 09.02.2008

kako - Kako postati uspesan roditelj? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako postati uspesan roditelj?   kako - Kako postati uspesan roditelj? - Page 2 EmptyNed Mar 16, 2014 6:22 pm

Gothic ::
Dete tokom odrastanja i skole kroz godine shvati samo sta najvise voli i sta bi mu najvise odgovaralo.Mislim kojom profesijom da se Bavi kroz Zivot...A Roditelji treba da ga podrze u toj odluci a ne nekakvim ubedjivanjem u suprotno da mu odmognu.

Pod uslovom da to za šta treba da ga podrže ima ikakvog smisla.U svakom slučaju pre svega treba da postoji dobra komunikacija, jer jedino tako se može ispravno usmeriti dete. :329340: 










Ludosti učinjene u mladosti ne može nadoknaditi sva mudrost u starosti.
..
[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

kako - Kako postati uspesan roditelj? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako postati uspesan roditelj?   kako - Kako postati uspesan roditelj? - Page 2 EmptyNed Mar 16, 2014 7:21 pm

Imati sreće da dete nasledi najbolje od genetskog koda roditelja -a samo od sebe bude vredno, ambiciozno ,uporno i ozbiljno .
Ima x primera roditelja koji prstom nisu mrdnuli ,a deca sama došla do uspeha samo gore navedenim osobinama . Čak nije retko ni da deca loših roditelja postanu ljudi za ugled-baš zato što su se htela odvojiti od negativnog obrasca koji su videli u njima .
Opet...ima nas koji bukvalno živimo za svoje dete ,i svega se odričemo za njih -pa nemamo nikakvu garanciju da će im to biti dovoljno da budu uspešni ,ili da će to uopšte ikada i ceniti .
Nema formule ni pravila,










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
montoya
NR .1 foruma
NR .1 foruma
montoya


Location : gde god da treba
Datum upisa : 09.02.2008

kako - Kako postati uspesan roditelj? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako postati uspesan roditelj?   kako - Kako postati uspesan roditelj? - Page 2 EmptyNed Mar 16, 2014 7:25 pm

Danubius ::
Imati sreće da dete nasledi najbolje od genetskog koda roditelja -a samo od sebe bude vredno, ambiciozno ,uporno i ozbiljno .
Ima x primera roditelja koji prstom nisu mrdnuli ,a deca sama došla do uspeha samo gore navedenim osobinama . Čak nije retko ni da deca loših roditelja postanu ljudi za ugled-baš zato što su se htela odvojiti od negativnog obrasca koji su videli u njima .
Opet...ima nas koji bukvalno živimo za svoje dete ,i svega se odričemo za njih -pa nemamo nikakvu garanciju da će im to biti dovoljno da budu uspešni ,ili da će to uopšte ikada i ceniti .
Nema formule ni pravila,

upravo tako... top88 :329340: 










Ludosti učinjene u mladosti ne može nadoknaditi sva mudrost u starosti.
..
[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





kako - Kako postati uspesan roditelj? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako postati uspesan roditelj?   kako - Kako postati uspesan roditelj? - Page 2 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Kako postati uspesan roditelj?
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» hik???kako cu kuci?

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: TAJNE UMA i EMOCIJE :: PSIHOLOGIJA-
Skoči na: