DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Hedonizam i altruizam BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Hedonizam i altruizam BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 Hedonizam i altruizam

Ići dole 
5 posters
AutorPoruka
Lakota
- slučajna prolaznica-
Lakota


Datum upisa : 11.07.2013

Hedonizam i altruizam Empty
PočaljiNaslov: Hedonizam i altruizam   Hedonizam i altruizam EmptyNed Sep 29, 2013 6:41 pm

HEDONIZAM = čulno uživanje i zadovoljstvo je najviše dobro i ujedno i cilj, motiv, svrha našeg delanja.

ALTRUIZAM = nesebičnost, način osećanja, mišljenja i delanja koji se upravlja obzirima na dobro svojih bližnjih.



Veoma uticajna koncepcija o individualnom i socijalnom ponašanju čoveka, poznata pod nazivom hedonistička teorija, izgrađena je na sebičnosti čoveka kao njegovoj osnovnoj karakeristici. Razvio ju je engleski filozof Bentam (J. Bentham, 1748 – 1832). Po ovoj teoriji, težnja za postizanjem zadovoljstva i nastojanje da se izbegne bol je osnovna pokretačka snaga čoveka. I čovek sam, i društvo u celini, funkcionišu po principu neke ‘hedonističke računice’. Osnovna ideja hedonističkog shvatanja javlja se u mnogim psihološkim teorijama. U psihoanalitičkoj teoriji postoji ‘princip zadovoljstva’ kao jedan od važnih principa objašnjenja ljudskog ponašanja. Sa druge strane, bihevijoralni principi potkrepljivanja i redukcije tenzije takođe su izgrađeni na hedonističkoj ideji.

Opravdana je kritika da se ne može celokupno ljudsko ponašanje objasniti težnjom za zadovoljstvom. Ipak, stalno pojavljivanje i opstajanje ove ideje u brojnim teorijskim koncepcijama motivacije, govori da se ona, barem delimično, mora prihvatiti, iako njome nije moguće objasniti ljudsko ponašanje u celini. Autori koji se suprotstavljaju shvatanju da su egoizam, lični interesi i težnja za zadovoljstvom osnovni principi individualnog i društvenog ponašanja ljudi, ukazuju na to da pored sebičnosti postoji i ljubav prema drugim ljudima i simpatija kao podsticaji aktivnosti.
Engleski ekonomista Adam Smit (A. Smith, 1727 – 1790) slaže se sa filozofom Bentamom da je sebičnost važan pokretač ljudske aktivnosti, ali ističe da postoje i drugi principi u ljudskoj prirodi koji podstiču ljude da delaju u interesu i za sreću drugih i čine da se sreća drugih oseća kao sopstvena potreba. Brojni autori tokom XIX veka (M. A. Bakunjin, 1874-1928; T. A. Kropotkin, 1824-1921; T. Ribot, 1839-1916; M. Scheler, 1874-1928) naglašavaju spremnost za saradnju sa drugima i društvenost kao osnovu društvenog života i društvenog ponašanja ljudi.
U mnogim religijama, kao što je hrišćanstvo, islam, judaizam, budizam, i kulturama koje počivaju na ovim religijama, ili filozofijama kao što je konfučijanizam, altruizam predstavlja tradicionalnu vrednost. Altruizam se generalno može opisati kao nesebična briga za dobrobit drugih ljudi. Postoje različite teorije (psihoanalitičke, socijalne, kognitivne, evolucionističke…) koje na različite načine definišu altruizam i njegov razvoj. Različiti autori, opet, naglašavaju različite aspekte altruizma. Dok neki (Krebs, 1982) smatraju da altruistički postupak mora, na neki način, da ‘košta’ dobročinitelja, drugi (Macalay & Berkowitz, 1970) naglašavaju da je altruističko ponašanje ono koje je preduzeto bez očekivanja nagrade iz spoljašnjeg izvora. Zajedničko u definicijama altruizma jeste naglašavanje intencionalnosti altruističkog postupka. Da bi se neko ponašanje smatralo altruističkim, moraju biti zadovoljeni sledeći uslovi: 1) da je ponašanje voljno započeto, 2) da se preduzima sa namerom poboljšanja ili održanja dobrobiti drugih, i 3) da isključuje očekivanje materijalnih ili društvenih nagrada ili izbegavnje kazne (Eisenberg & Miller, 1987). Neka istraživanja u našoj sredini (Joksimović i Vasović, 1990; Joksimović, 1993, 1995; Stojiljković, 1992, 1997; Stojiljković i Dosković, 1993) pokazala su da se može govoriti o postojanju “motivacionog sindroma altruističkih predispozicija” koji uključuje: brigu za drugog, empatiju, altruističku vrednosnu orijentaciju, socijalnu odgovornost, spremnost za pomaganje i humanitarno interesovanje.
psiholog.

"Altruizam je, po Kontovoj uzrečici "vivre pour autrui” (živeti za drugoga), uopšteno shvatan kao delovanje usmereno ka unapređivanju i pomaganju dobrobiti drugog. U svetu gde je sve podložno manipulaciji ni altruizam nije izuzet, pa neki, naoko altruistički postupci, često nisu ništa drugo do kalkulacija, licemerje ili poza.

Za razliku od ljudi koji su živeli pre nekoliko vekova i bili, po pravilu, celog života upućeni na iste osobe, na vrlo uski krug dobro poznatih lica, moderni čovek svakodnevno, kao na traci, sreće mnoštvo onih koje ili ne poznaje ili poznaje veoma slabo. Danas, kao što kaže Gidens, svi znaju ko je Nelson Mendela, ali obično ne znaju ime prvog komšije...."

(Citirani deo preuzet sa AKUZATIV.COM)

Obe osobine ili teznje imamo u sebi,u kolikoj meri ste ih pomirili?Osecate li ponekad da ste izmanipulisani?
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



Hedonizam i altruizam Empty
PočaljiNaslov: Re: Hedonizam i altruizam   Hedonizam i altruizam EmptyČet Mar 06, 2014 10:09 am

... ja sam hedonista a bio bih još veći da su mi veći prihodi...

rasta
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

Hedonizam i altruizam Empty
PočaljiNaslov: Re: Hedonizam i altruizam   Hedonizam i altruizam EmptyČet Mar 06, 2014 12:51 pm

Lakota ::


Obe osobine ili teznje imamo u sebi

Obe :)

Lakota ::
Osecate li ponekad da ste izmanipulisani

Nope  zlz :zubi3: 
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

Hedonizam i altruizam Empty
PočaljiNaslov: Re: Hedonizam i altruizam   Hedonizam i altruizam EmptyPon Sep 29, 2014 8:12 pm

Hedonizam jeste povezan sa materijalnim mogućnostima .
Kako uživati u lepim i dobrim stvarima -ako nemate mogućnosti za to?
Tako se dolazi do apsurda -da su ,tehnički ,veći hedonisti oni koji nemaju pojma šta je nešto ,ali mogu sebi da dopuste (materijalno ) da to vide ,okuse ,dodirnu ,pa i kupe .
Da bi se bilo hedonista ,mora se biti i poznavalac ,a poznavanje nečega je vezano sa inteligencijom.
No opet....možete biti ,da budem banalan ,veliki poznavalac francuskih vina ili kuhinje ,flamanske umetnosti ,ili auto moto sporta ,pa da vam je sve to džabe ,ako nikada ne dobijete šansu da sve to i iskusite ,zaista . .Na kraju se ,pored sveg vašeg hedonizma ,morate zadovoljiti onim što "možete" .










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

Hedonizam i altruizam Empty
PočaljiNaslov: Re: Hedonizam i altruizam   Hedonizam i altruizam EmptyPon Sep 29, 2014 8:29 pm

Hedonista ne uziva iskljucivo u kavijaru i voznji jahtom oko svijeta...mozda grijesim...bitno je sebi ugoditi...pa makar i s malim stvarima.
Naravno da tezi za vise,bolje,luksuznije...ali ne znaci da ne zna da uziva i u onome sto ima.
Altruiste su rijetke biljke...sem onih koji su to za javnost a opet iz svega vade svoju korist.
Pitanje je:

Obe osobine ili teznje imamo u sebi,u kolikoj meri ste ih pomirili?Osecate li ponekad da ste izmanipulisani?

jedna od dvije uvijek nadvlada...ali i to se moze nauciti,posebno ako te kao altruistu izmanupilisu pa sam sebi kazes...dosta je...sad sam malo ja bitnija sebi od drugih.
Mislim d amozemo uskladiti ,ako se potrudimo...mada je lakse altruizam usmjeriti ka hedonizmu....nego nekog ko je ogrezo u hedonizam nauciti da dijeli i misli na druge.

Mozda sma ja i profulala temu...ali rekoh sta imam.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Gost
Gost
Anonymous



Hedonizam i altruizam Empty
PočaljiNaslov: Re: Hedonizam i altruizam   Hedonizam i altruizam EmptyPet Apr 09, 2021 11:19 pm

Malopre, uživam u siru i crnim maslinkama. Razmišljam u sebi, još da mi je čaša crnog vina al' me mrzi da siđem do prodavnice a i kasno je. Kombinacija za sex pri svakom zalogaju. Da, nije sve u lovi kada imaš mogućnost da priuštiš sve što ti padne na pamet. Hedonizam je da znaš uživati u sitnicama koje te ispunjavaju i zamenjuju neke druge stvari. Drugar je znao dati poslednju kintu za najnoviji album Dejv Brubeka, gladovati par nedelja, do sledeće plate i glad je utaživao slušanjem ploče.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

Hedonizam i altruizam Empty
PočaljiNaslov: Re: Hedonizam i altruizam   Hedonizam i altruizam EmptyPet Apr 09, 2021 11:37 pm

Eugen Grafvajer ::
 Hedonizam je da znaš uživati u sitnicama koje te ispunjavaju i zamenjuju neke druge stvari. Drugar je znao dati poslednju kintu za najnoviji album Dejv Brubeka, gladovati par nedelja, do sledeće plate i glad je utaživao slušanjem ploče.
Tačno ,brate (rečenica nr 1 ) 
Rečenica nr 2 -današnje generacije uopšte ni ne znaju šta je to .One imaju "net" gde sve ima.
A mi smo putovali i  60 km samo da kupimo tu "neku ploču" i bili srećni kao mali majmuni što smo je "dobili" .Naravno -do zadnje pare smo dali (pošto smo bili mladi ,i nismo imali "prihode" -nego samo od "džeparca " od roditelja) 
Bez razmišljanja hoćemo li "imati"za neki"izlazak" U mom slučaju-ako je bio neki Eric Clapton -i krv bih dao . zubic
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
savo

savo


Datum upisa : 21.03.2014

Hedonizam i altruizam Empty
PočaljiNaslov: Re: Hedonizam i altruizam   Hedonizam i altruizam EmptySub Apr 10, 2021 11:16 am

Šta je zaista Hedonizam?

Reč Hedonizam u suštini objašnjava potrebu za zadovoljstvom, koje je ukorenjeno u željama pa i fizičkim potrebama svakog čoveka. Pojedini imaju mišljenje pa i lažne pretpostavke da iz Hedonizma proizilaze samo telesni užici i kako su ti užici grešni i ponižavajući za čoveka, što naravno nije tačno.

Hedonizam se najčešće povezuje sa ličnim samopouzdanjem, kao i lošim liberalnim shvatanjem i pogledom morala u vezi seksa. Može se reći kako su najčešći oblici Hedonizma usmereni ka duhovnim i intelektualnim ciljevima.


Možemo konstatovati da se o Hedonizmu pisalo, piše se, može se pročitati u magazinima za hedoniste i još će se dugo pisati uz naravno stalna oprečna mišljenja. Do bezgraničnih diskusija o Hedonizmu mogu dovesti i suprotna mišljenja samo dva čoveka, koji će pokušavati jedan drugome objasniti da nije u pravu. Svaki čovek ima potpuno pravo da drugačije doživi Hedonizam, a kod razumnih ljudi uvek postoji mogućnost da se dogovorom dođe do zlatne sredine.

Ovo je teorija, a šta je hedonizam svako sam sebi drugačije tumači.

Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



Hedonizam i altruizam Empty
PočaljiNaslov: Re: Hedonizam i altruizam   Hedonizam i altruizam EmptyČet Maj 06, 2021 9:00 pm

Nema veze sa hedonizmom ali mi prija da spavam pored otvorenog prozora.
Milina!
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Hedonizam i altruizam Empty
PočaljiNaslov: Re: Hedonizam i altruizam   Hedonizam i altruizam Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Hedonizam i altruizam
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: TAJNE UMA i EMOCIJE :: FILOZOFIJA-
Skoči na: