DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Animizam... BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-

PrijemPORTALTražiRegistruj sePristupi

Animizam...

Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2, 3  Sledeći
AutorPoruka
Nut
Sky Goddess, Mother of the Gods
Nut

Godina : 39
Datum upisa : 23.03.2011

Animizam... Empty
PočaljiNaslov: Animizam...   Animizam... EmptyPet Nov 29, 2013 10:51 pm

Tibetanska knjiga mrtvih-komentar Karl Gustav Jung..

''Ideja da mrtvi jednostavno nastavljaju svoje zemaljsko poslovanje i ne znajuci da su duhovi bez tela,praiskonska je i univerzalna arhetipska ideja''..

I zaista ,ako se baci pogled unazad na proslost ljudskog roda,tada u okviru velikog broja religijskih ubedjenja ili filozofskih misli..,srecemo i opste rasireno verovanje u postojanje nematerijalnih bica ili duhova ,koja se zadrzavaju u covekovoj okolini i vrse na njega nevidljivi ili delotvoran uticaj..

Rano shvatanje sveta i coveka karakterise se verovanjem da je celokupna stvarnost prozeta duhom,cija manifestacija moze biti raznovrsna..Ovakav nacin razmisljanja ili verovanja ,naziva se animizam,koji podrazumeva da prirodu  ozivljavaju bestelesna stvorenja  koja se nalaze svuda,u drvecu,rekama,jezerima,zivotinjama,zvezdama,i da sve postojece sadrzi jos i drugo.bitno bice ,svog dvojnika..

Mada se animizam vezuje za najstarije oblike covekovog postojanja ,on je prisutan i danas u nekim primitivnim zajednicama,ali i kod pojedinaca vezanih za savremenu  kulturu..

Antropolog Elkin je vec 1976.. u svom radu opisao animizam kod australijskih domorodaca,koji je ocuvan u svom izvornom obliku,jer sve objasnjavaju postojanjem duhova koji se povremeno otelotvoruju u ljudskom obliku ,snovima i vizijama..

Sklonost prvobitnih ljudi da,razmilsjajuci o svojim iskustvima ,veruju u znacenje snova,u vizije i u smrt,kao nastavak duhovnog zivota ,navodi na zakljucak da mora postojati jedan unutrasnji deo svega postojeceg,koji je u principu odvojiv od materijalnog tela..

To je i razlog da primitivan covek oseca blizinu ili uticaj duha kao nesto neprijatno ili opasno,zbog cega ima potrebu da ga umilostivi,tako da oseca
olaksanje ako se pridobije  njegova milost..

Kroz porodice u drevnom Rimu,vidimo,  da su i one  imale svoje duhove cuvare..a i dalje kroz razvoj sveta..

Na ovaj nacin je moguce objasnitii  neke manifestacije drustvenog ponasanja kod naroda i pojedinaca kod nas (recimo Srba..)kao sto je recimo obicaj Krsne slave,gde svetac u cije ime se slavi krsna slava,predstavlja zastitnika porodice ili pojedinca ,tako da postovanje tog sveca i molitva koja mu se upucuje predstavljaju radnju ''da se duh umilostivi'..

.

Reci cu jos da i savremena filozofija i teoreticari prirodnih nauka u znacajnoj meri respektuju ovaj fenomen ..(senzacija ,da je duhovni svet deo nase stvarnosti..) ..

A vasa stvarnost..sta se  u njoj nalazi,i kako je vi dozivljavate..???Nije li ona prozeta takodje duhom..i postojanjem nematerijalnim bicima..Sta kazete../?/

Ja verujem...i divan mi je taj osecaj..:maja 2: 

[You must be registered and logged in to see this image.]

Nazad na vrh Ići dole
Nut
Nut

Animizam... Empty
PočaljiNaslov: Re: Animizam...   Animizam... EmptyPet Nov 29, 2013 11:15 pm

Nazad na vrh Ići dole
Nut
Nut

Animizam... Empty
PočaljiNaslov: Re: Animizam...   Animizam... EmptySub Dec 07, 2013 1:28 am

Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra

Godina : 60
Datum upisa : 20.06.2008

Animizam... Empty
PočaljiNaslov: Re: Animizam...   Animizam... EmptySub Dec 07, 2013 2:18 am

Da ,vjerujem,jer kako objasniti neke nemoguce pojave...recimo,auto se ne moze preoznatzia vozac izadje bez ogrebotine...ne kazu djaba imao je andjela cuvara u djepu...ili dobrog duha koji ga sacuvao.
Ne znam da li su to duse onih koji su nekad zivjeli medju nama ili nesto drugo iz vasione,ali sam ubijedjena da nesto ipak postoji i cuva nas,ali i goni na neke postupke,cak i lose...valjda i to zavisi koja je namaterijana spodoba u nasoj blizini.
Kako objasniti samoubistvo(osoba je prezivjela,licno poznajem) i na pitanje ZASTO,nije se cak ni sjecao samog cina samoubistva...tek nakon 3 dana se pogledao u ogledalo,primjetio trag na vratu od konopca i pitao doktore sta je to i od kuda...pa su mu rekli da se pokusao objesiti.

.
[You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius

Godina : 59

Animizam... Empty
PočaljiNaslov: Re: Animizam...   Animizam... EmptySub Dec 07, 2013 9:11 am

Nut ::

A vasa stvarnost..sta se  u njoj nalazi,i kako je vi dozivljavate..???Nije li ona prozeta takodje duhom..i postojanjem nematerijalnim bicima..Sta kazete..

Ja verujem...i divan mi je taj osecaj.
Ja ne verujem ,niti osećam .
Ali da mogu da osetim prisustvo nematerijalnih bića ,i da je moguća komunikacija -odmah bi pitao Raspućina i Kazanovu -je li bre majstori ,kako vi to ....:smejese1;:
A i pokojnu Merilin Monro bi imao "šta pitati" slini
Bez namere da kvarim temu ,zaista nikada ne osećam "duše umrlih" niti bilo šta slično ,ali naravno ,niko ne može sa sigutnošću da kaže -e to je glupost .
Isto kao što nema čvrstih dokaza za "postojanje" -nema ni za mogućnost da "ima možda nečega"
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/ Na mreži
Sibila_
Zalutala Niotkuda
Zalutala Niotkuda
Sibila_

Datum upisa : 20.12.2011

Animizam... Empty
PočaljiNaslov: Re: Animizam...   Animizam... EmptySub Dec 07, 2013 11:49 am

Agnostik sam po prirodi.
Tražim dokaze, ne uzimam ništa zdravo za gotovo, hoću da se uverim!
Imala sam osećaj, u snu doduše, da sa nekim od mojih umrlih razgovaram dodirujem ih, čak i osećam mirise, ali verujem da je to samo moj mozak zapamtio podatke i od silne želje i tuge što ih nema, utešio me bar na kratko.
Inače, fizika mi nije jača strana, ali verujem u postojanost energije. Ako se ne gubi, ako se pretvara iz jednog u drugi oblik, onda negde i ova naša životna energija odlazi kad umremo! Gde, ne znam!?

Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica

Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

Animizam... Empty
PočaljiNaslov: Re: Animizam...   Animizam... EmptySub Dec 07, 2013 1:42 pm

Ta energija je svuda oko nas:) I jesu Tibetanci cak i dokazali cuvenu "srebrnu nit".
E sad, da li duh ostaje oko nas, da li utjece na nas, ne znam za sigurno, ali znam da sam imala par situacija koje su neobjasnjive logicno. Jedino u sta ne vjerujem je da covjeka "losi" duhovi mogu natjerati na zlo - to je njegova losa narav koja trazi izgovor.
Nazad na vrh Ići dole
Nut
Nut

Animizam... Empty
PočaljiNaslov: Re: Animizam...   Animizam... EmptyNed Dec 08, 2013 1:37 am

Astra@
Citat :
Kako objasniti samoubistvo(osoba je prezivjela,licno poznajem) i na pitanje ZASTO,nije se cak ni sjecao samog cina samoubistva...tek nakon 3 dana se pogledao u ogledalo,primjetio trag na vratu od konopca i pitao doktore sta je to i od kuda...pa su mu rekli da se pokusao objesiti.
Ne bih  mesala suicid  sa ovom problematikom,jer svako samoubistvo ima svoju istoriju i svoju pricu o vlastitom nasilju...To su storije beskonacnih ''mogucnosti''..
Zajednicko im je to sto u svakom suicidu ima nemalo sablasnog i sto se pokazuje da samoubice nisu uspele da se prilagode svetu ,nisu na njega takvog, pristale..To je dakle odgovor''nepristajanja''-njegov ekstremni vid..Samoubistvo je igra nevoljnika ,koji je sebe osudio na smrt..
Mozda samo ona ''sablasnost''.moze asocirati na nesto o cemu je pisano u uvodnom postu..Najvise se odnosi na psihu individue ,koja funcionise svesno ili nesvesno..

Nesvesno se moze samo priblizno opisati,a sta je ono zaista verovatno se nikada nece saznati..sta ono sve obuhvata..e tu je taj ''trn''..koji  ce pre biti ''djavolja rabota''(zlo..u nama intruder..)nego duh  tame ..ili nekakva sablast..

Ipak ,ne treba iskljuciti sve mogucnosti,jer nesvesno je ono sto ni na koji nacin ne postoji jasno u nama ,ono sto se nigde ne zbiva kao dozivljavanje ,ono sto nije znano kao predmet ,niti je primeceno,ali ima znacaja za celokupni ucinak psihe ,koji je verovatno isto tako veliki ,kao i znacaj svesti..

Pisala sam o nesvesnom..jer je moguce da se suicid dogodi,a da nismo svesni..jer smo potaknuti nepoznatim sadrzajima ,duboko pokopanim.moguce i da je to poteklo iz ''kolektivno-nesvesnog''..-univerzalni temelj  celokupne licnosti,svih njenih struktura i funcija..(iskustva pothranjena hiljadama generacija nasih predaka..)

Nazad na vrh Ići dole
Nut
Nut

Animizam... Empty
PočaljiNaslov: Re: Animizam...   Animizam... EmptyNed Dec 08, 2013 1:56 am

Danubius ::

A vasa stvarnost..sta se  u njoj nalazi,i kako je vi dozivljavate..???Nije li ona prozeta takodje duhom..i postojanjem nematerijalnim bicima..Sta kazete..

Ja verujem...i divan mi je taj osecaj.
Ja ne verujem ,niti osećam .
Ali da mogu da osetim prisustvo nematerijalnih bića ,i da je moguća komunikacija -odmah bi pitao Raspućina i Kazanovu -je li bre majstori ,kako vi to ....:smejese1;:
A i pokojnu Merilin Monro bi imao "šta pitati" slini
Bez namere da kvarim temu ,zaista nikada ne osećam "duše umrlih" niti bilo šta slično ,ali naravno ,niko ne može sa sigutnošću da kaže -e to je glupost .
Isto kao što nema čvrstih dokaza za "postojanje" -nema ni za mogućnost da "ima možda nečega"
S'pravom govorimo da je covek sa stanovista telesnog razvoja dostigao najvisi stupanj,ali da je sa stanovista duhovnog, jos daleko od tog stupnja ..To znaci da s'vremenom postoji mogucnost da covek spozna princip manifestacije duha i to onog , kako ga je rani covek osetio da postoji..

Uslov za to je da se oslobodi apriornog negiranja postojanja duha i duhovnog sveta ,zbog dominantne materijalisticke orijentacije u misljenju(sto je mozda gore slucaj....)

Nazad na vrh Ići dole
Nut
Nut

Animizam... Empty
PočaljiNaslov: Re: Animizam...   Animizam... EmptyNed Dec 08, 2013 2:09 am

Sibila@
Imala sam osećaj, u snu doduše, da sa nekim od mojih umrlih razgovaram dodirujem ih, čak i osećam mirise, ali verujem da je to samo moj mozak zapamtio podatke i od silne želje i tuge što ih nema, utešio me bar na kratko.

Sa snovima je sve jasnije..i objasnjivo zasto sanjamo...umrle..i sta se tada dogadja..(snovi su pothranjeni u nesvesnom takodje..)Ovo dodirivanje i osecaji mirisa..su interesantna stvar..Postoji mogucnost isprepletenosti i nas i svakakvih bica sa ove ili druge strane ...jer snovi spadaju u najstarije i najvaznije psihicke procese ljudske vrste, koji su nas oduvek fascinirali i zbunjivali ,ali su nam i predstavljali svojevrstan put u svet tajanstvenosti zivota..

Nazad na vrh Ići dole
Nut
Nut

Animizam... Empty
PočaljiNaslov: Re: Animizam...   Animizam... EmptyNed Dec 08, 2013 2:19 am

AstrinaKomsinica ::
Ta energija je svuda oko nas:) I jesu Tibetanci cak i dokazali cuvenu "srebrnu nit".
E sad, da li duh ostaje oko nas, da li utjece na nas, ne znam za sigurno, ali znam da sam imala par situacija koje su neobjasnjive logicno. Jedino u sta ne vjerujem je da covjeka "losi" duhovi mogu natjerati na zlo - to je njegova losa narav koja trazi izgovor.
jakog 

Od velike je vaznosti.odnos duha i telesne forme,s obzirom na to da se u celom covecijem spoljasnjem izgledu  snazno ispoljava njegova duhovna sustina..Grub i surov duh,vec u procesu embriogeneze  usmerava razvoj karakteristicnih somatskih elemenata ,stvarajuci odbojne i grube forme ..za razliku od blagog duha..pa to sve onda naravno utice na psihu ovako ili onako..

Dakle Kono, ta nasa losa narav, je ''delo zloduha''..koji obitava u nama ..
Zloduh-losa narav..to ti je to ..isto..(losa..blaga recca..)..

Isto mislis kao i ja ,a neces da kazes..:ajdeeeea5: ..(mislim slicno...wsmile )

Nazad na vrh Ići dole
Samouka
PrEkoBrojNa
Samouka

Datum upisa : 24.05.2011

Animizam... Empty
PočaljiNaslov: Re: Animizam...   Animizam... EmptyNed Dec 08, 2013 12:16 pm

Mene nešto proganja Šiler :))
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica

Animizam... Empty
PočaljiNaslov: Re: Animizam...   Animizam... EmptyNed Dec 08, 2013 1:38 pm

Koliko sam razumjela, ti mislis da covjek vremenom pada pod utjecaj raznoraznih "duhova". Ok, slazem se, ali sto ne vjerujem je da je rodjen s tim, niti da ne moze da se ophrva losim utjecajima. Imam osjecaj da ti vjerujes da je to jace od njega. Moze biti samo jace od mizernog karaktera:)
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra

Animizam... Empty
PočaljiNaslov: Re: Animizam...   Animizam... EmptyNed Dec 08, 2013 1:40 pm

Kono,rijetki su oni sa celicnim karakterom,mada ponekad je lakse okrviti neuhvatljivo i nevidjeno za nase grijehe.
Nikad necu prihvatiti cinjenicu da se radjamo sa klicom dobra i zla....genetika ima uticaj na sve nas,ali ponasanje se uci.

.
[You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica

Animizam... Empty
PočaljiNaslov: Re: Animizam...   Animizam... EmptyNed Dec 08, 2013 1:45 pm

Aposlutno, malo dijete nema zlu kosku u sebi:) A sto se celicnog karaktera tice, puno vise ljudi ga ima nego sto to mi primjetimo. Svako ko se snebiva sam nad sobom kad se pogleda u ogledalu, na dobrom je putu:)
Nazad na vrh Ići dole
cojle
Zaštitnik seljačkih prava
Zaštitnik seljačkih prava
cojle

Humor : smešan samom sebi
Datum upisa : 09.08.2009

Animizam... Empty
PočaljiNaslov: Re: Animizam...   Animizam... EmptyNed Dec 08, 2013 4:46 pm

Ebeš čoeka koj u sebi nema mesta bar za jednu veštičaru.Animizam... 900975 

Seljak sam pa umem i reč da probiram!
Nazad na vrh Ići dole
Nut
Nut

Animizam... Empty
PočaljiNaslov: Re: Animizam...   Animizam... EmptyUto Dec 10, 2013 12:19 am

Samouka ::

Evo ga..Jedno divno ljubavno pismo..

Ah, u kakvo se breme za mene pretvorila tajna koja mi tako dugo leži na srcu, tajna koju sam, još otkako sam te upoznao, morao da skrivam!
Često sam dolazio do tvojih vrata sa namjerom da ti priznam, ali bi me hrabrost svakog puta izdala. Smatrao sam da bi ti u mojoj želji mogla da nazreš puku sebičnost. Plašio sam se da marim samo za svoju sreću i ta misao me je uvijek tjerala da odustanem.
Da se kojim slučajem ispostavilo da ja za tebe nisam mogao da postanem ono što si ti za mene, moja bi patnja unijela nemir u tvoju dušu i svojom ispovješću bih samo uništio divnu i tananu harmoniju prijateljstva. Takođe bih izgubio ono što sam do tada imao – tvoju iskrenu naklonost.
A onda bi nastupili trenuci kada bi moja nada opet živnula i kada mi se činilo da je sreća koju bismo jedno drugom mogli da pružimo tako uzvišena i plemenita da bi zarad nje vrijedilo žrtvovati sve ostalo. Ti bi mogla da budeš srećna i bez mene, ali te ja svakako nikad ne bi učinio nesrećnom, ne, bila bi najsrećnija.
To je bio osjećaj koji je bujao u mom srcu i na kome sam gradio svoje nade. Čitavo moje postojanje, sve što živi u meni, sve što imam i sve što jesam- sve to najdraža moja, posvećujem tebi i spreman sam da sebe učinim još boljim i plemenitijim da bih te postao još dostojniji i da bih te još više usrećio.
Plemenitost duša je divna i neuništiva spona prijateljstva i ljubavi. Naše prijateljstvo i naša ljubav postaju neuništivi i vječni poput osjećanja na kojima smo ih sazdali.
Zato te molim da mi sad ne zatvoriš svoje srce i da dopustiš svojim osjećanjima da govore sama za sebe.
Reci mi da ćeš biti moja i da te moja sreća neće stajati ni najmanje žrtve. Nemoj oklijevati da zanavijek odagneš moj nemir, a ja ću svu svoju sreću i sva životna zadovoljstva bez oklijevanja staviti u tvoje ruke… Zbogom, najdraža moja!

jakog 

Nazad na vrh Ići dole
Samouka
PrEkoBrojNa
Samouka

Datum upisa : 24.05.2011

Animizam... Empty
PočaljiNaslov: Re: Animizam...   Animizam... EmptyUto Dec 10, 2013 9:55 am

Samouka ::

Evo ga..Jedno divno ljubavno pismo..

Ah, u kakvo se breme za mene pretvorila tajna koja mi tako dugo leži na srcu, tajna koju sam, još otkako sam te upoznao, morao da skrivam!
Često sam dolazio do tvojih vrata sa namjerom da ti priznam, ali bi me hrabrost svakog puta izdala. Smatrao sam da bi ti u mojoj želji mogla da nazreš puku sebičnost. Plašio sam se da marim samo za svoju sreću i ta misao me je uvijek tjerala da odustanem.
Da se kojim slučajem ispostavilo da ja za tebe nisam mogao da postanem ono što si ti za mene, moja bi patnja unijela nemir u tvoju dušu i svojom ispovješću bih samo uništio divnu i tananu harmoniju prijateljstva. Takođe bih izgubio ono što sam do tada imao – tvoju iskrenu naklonost.
A onda bi nastupili trenuci kada bi moja nada opet živnula i kada mi se činilo da je sreća koju bismo jedno drugom mogli da pružimo tako uzvišena i plemenita da bi zarad nje vrijedilo žrtvovati sve ostalo. Ti bi mogla da budeš srećna i bez mene, ali te ja svakako nikad ne bi učinio nesrećnom, ne, bila bi najsrećnija.
To je bio osjećaj koji je bujao u mom srcu i na kome sam gradio svoje nade. Čitavo moje postojanje, sve što živi u meni, sve što imam i sve što jesam- sve to najdraža moja, posvećujem tebi i spreman sam da sebe učinim još boljim i plemenitijim da bih te postao još dostojniji i da bih te još više usrećio.
Plemenitost duša je divna i neuništiva spona prijateljstva i ljubavi. Naše prijateljstvo i naša ljubav postaju neuništivi i vječni poput osjećanja na kojima smo ih sazdali.
Zato te molim da mi sad ne zatvoriš svoje srce i da dopustiš svojim osjećanjima da govore sama za sebe.
Reci mi da ćeš biti moja i da te moja sreća neće stajati ni najmanje žrtve. Nemoj oklijevati da zanavijek odagneš moj nemir, a ja ću svu svoju sreću i sva životna zadovoljstva bez oklijevanja staviti u tvoje ruke… Zbogom, najdraža moja!

jakog 

Nut,  hugi5  Za Tebe

Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra

Animizam... Empty
PočaljiNaslov: Re: Animizam...   Animizam... EmptyUto Dec 10, 2013 10:53 am

malo i duse,nek se nadje

.
Nazad na vrh Ići dole
Nut
Nut

Animizam... Empty
PočaljiNaslov: Re: Animizam...   Animizam... EmptySre Dec 11, 2013 2:31 am

Koliko sam razumjela, ti mislis da covjek vremenom pada pod utjecaj raznoraznih "duhova". Ok, slazem se, ali sto ne vjerujem je da je rodjen s tim, niti da ne moze da se ophrva losim utjecajima. Imam osjecaj da ti vjerujes da je to jace od njega. Moze biti samo jace od mizernog karaktera:)

Nisam tako nesto kazala...nego ovako..da kazem..mozda pojasnim..(verovaces njima,ako ne meni..)..

Isak Njutn,koji je svuda video ''aktivne principe'',posmatrao je sve sto se desava kao sadejstvo materije i duha,pri cemu se stalnom cirkulacijom energija priroda ozivljava..Njutn koji je prvi shvatio da fizicki zakoni koji vaze za zemlju,vaze i za kosmos,bio je i prvi koji je ukazao da postoje neke stvari koje nismo u stanju da vidimo...

Dva veka kasnije,Njutnovo misljenje je na svojevrstan nacin potvrdio i Ajnstajn,navodeci da u svemu postoji neki dublji smisao...Njihove ideje su se tek kasnije potvrdile u stvarnosti i tako dale za pravo Platonu,koji je rekao''Sve ono sto je dato u ideji,dato je i u stvarnosti''..To znaci da ,ono sto je nevidljivo moze da postoji,prema tome,posto postoji ideja Boga i duha,postoji Bog,odnosno duh...

Dakle..pitanje verovanja u duhovni svet koje se  provlaci od drevnih vremena do savremenog doba,ukazuje na slozenost ovog fenomena..
Ne mozemo uprosceno posmatrati ovu ''magiju zivota''..

Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica

Animizam... Empty
PočaljiNaslov: Re: Animizam...   Animizam... EmptySre Dec 11, 2013 1:10 pm

Ah Nutela, sta cu s tobom  jakog jakog jakog 

Nisi ti sele razumjela. Upravo si ponovila sto sam pretpostavila.
Ok, i ako pokusas da mi dokazes postojanje Boga (sto nisi uspjela), kako to opet dokazuje postojanje lose klice u novorodjencetu?!

Opsjeo ga duh?!

Nece biti.

Da mi pokazes Mr. Newton formulu za postojanje Boga, ok. Ne kazem ni da ne postoji, samo da sam vise pristalica cvrstih, matematickih dokaza. Da, dokazano je da energija postoji, ali nikad da postoji i supreme being.

Helenese, nas duh se zove "nas" zarad toga sto pripada nama. Imamo slobodnu volju sto znaci da imamo i utjecaj. Nekako ne mogu da prihvatim kao fact da se bice rodi sa "klicama", sem kad je umni disorder u pitanju.
Nazad na vrh Ići dole
Nut
Nut

Animizam... Empty
PočaljiNaslov: Re: Animizam...   Animizam... EmptySre Dec 11, 2013 2:17 pm

Ah Nutela, sta cu s tobom  jakog jakog jakog 

Nisi ti sele razumjela. Upravo si ponovila sto sam pretpostavila.
Ok, i ako pokusas da mi dokazes postojanje Boga (sto nisi uspjela), kako to opet dokazuje postojanje lose klice u novorodjencetu?!

Opsjeo ga duh?!

Nece biti.

Da mi pokazes Mr. Newton formulu za postojanje Boga, ok. Ne kazem ni da ne postoji, samo da sam vise pristalica cvrstih, matematickih dokaza. Da, dokazano je da energija postoji, ali nikad da postoji i supreme being.

Helenese, nas duh se zove "nas" zarad toga sto pripada nama. Imamo slobodnu volju sto znaci da imamo i utjecaj. Nekako ne mogu da prihvatim kao fact da se bice rodi sa "klicama", sem kad je umni disorder u pitanju.

Ali,sta cu ja sa tobom,draga Kono.. jakog jakog 

Dakle..Prvo..postojanje Boga ..druga tema sasvim..Naravno sve je povezano..ali ono bitnije..Ostavimo tvorca na miru..Bog..sila,ili tvorac ili energija-duh..ili nesto drugo..
Covek moze biti dobar ili zao i on to jeste,ali ako je pravi vernik,velika je verovatnoca da ce imati dominantne pozitivne crte u svom karakteru...

Ali,Zlo,postoji radi dobra,pa bi neophodno bilo makar postici nekakvu ravnotezu izmedju njih...Poreklo zla coveku (njegovom razumu i umu)ostaje neshvatljivo,kao sto je i Bozija sustina coveku nedokuciva:''Znam da Bog postoji,ali ne znam sta je njegovo sustastvo''(sv.Jovan Zlatousti...)...
Mi ni ocemu ne odlucujemo..Mi samo mislimo da nesto cinimo...A,posebno, jer proces individuacije traje celoga zivota...(ovaj takodje dozivotan cilj,nazvan je u hriscanstvu obozenje-ohristovljenje covekovo...

Bog je savrseno dobro. Tamo gde je Bog, tamo zlo ne postoji...Tamo gde Boga nema, tamo se zlo razvija..

ali,ponovo..klica zla i dobra..
Pisete kao da ja izmislila stvari..Mozes uzeti..evo konkretno bilo koju lit.iz psihijatrije ili dela Dr Jerotica..pa ces naci sve dokaze..o tome..
Svaki covek u sebi ima i dobro i zlo..andjela (Bog..),djavola(Luci..moj omiljeni lik..)milion puta sam pisala o tome..
Beba donosi sa sobom predizpozicije za  dobre i lose stvari(ujed ''lose''dojke..)..nasledjem,uticajima sredine.znaci..porodice,skole,edukacijom vaspitno-obrazovnih ustanova i drustva u celini..formirace svoje ponasanje,karakter i sve sto uz to ide....Bitna je  nasledna  stvar,veoma..a,mozda najbitnije kolektivno nesvesno..(svetovi arhetipskog sadrzaja sa  kojima  svi dolazimo na svet..)Astra je pisala o ponasanju,karakteru..ali na sve to upravo uticu i predispozicije .. deteta  z a Boga (dobro,andgeo,ljubav..)ili Djavola(zlo,demon,mrznja..)
Posmatrajmo blizance. ..gde roditelji isto vaspitavaju i jedno i drugo dete..a oni se(iako cesto isto osecaju,misle ,cak i reaguju..)ponekad veoma razlikuju  u ponasanju i karakteru..
Kako to objasniti..verovatno su dolazeci na ovaj svet..doneli sa sobom razlicite svetove u svom kolektivnom nesvesnom..ili ko zna sta sve jos..

Dobro i zlo-druga tema sasvim..ali radi pojasnjenja..

Licno ,mislim,da je ova nasa planeta i citava vasiona oduhovljena kroz svaki oblik postojanja ..i zive i nezive prirode.....Velika je nepoznanica sta sa njima kada telesno nestanemo..Verujem da zive i dalje kroz druge oblike..Shodno takvom razmisljanju..postujem i mrvu hleba,kamencic,mrava,list sa grane ,''truli panj'',coveka ma kakav bio,ma gde ziveo..kojoj god naciji pripadao..

Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica

Animizam... Empty
PočaljiNaslov: Re: Animizam...   Animizam... EmptySre Dec 11, 2013 2:19 pm

Mi ni ocemu ne odlucujemo..

Ubicu se! Dalje nisam citala, nemam kad, zbog tebe cu stvarno okasnit hahahahahahahaha

Budemo mi to protaberili, 'nako svojski;)

žval jakog jakog jakog jakog 
Nazad na vrh Ići dole
Nut
Nut

Animizam... Empty
PočaljiNaslov: Re: Animizam...   Animizam... EmptySre Dec 11, 2013 2:29 pm

Mi ni ocemu ne odlucujemo..

Ubicu se! Dalje nisam citala, nemam kad, zbog tebe cu stvarno okasnit hahahahahahahaha

Budemo mi to protaberili, 'nako svojski;)

žval jakog jakog jakog jakog 

Sustinski ne odlucujemo..mozes li to razlikovati.. jakog jakog Povrsno da..ali gledaj stvar dublje, drugacije..Niko nije od nas trazio da s e rodimo..baceni smo (pobacani u ovaj svet..bas na ''ovo '' mesto..kod tih i tih ljudi..u tom i tom gradu..)..Naravno biramo kakav zivot cemo voditi..ali nismo sami u tim odlukama..ponekada moramo ici..''kroz zid''..jer smo prinudjeni...
Neko je nakada davno napisao poslanicu za nase obitavanje na zemlji..i valja to odraditi..Ljudima je data volja..ali mnogi ne samo sto to ne ostvare..nego ,samo i  citajuci  o tome,ne znaju sta je pisac hteo da kaze..jer oni znaju svoje..a,sto to nema veze dubinski s a njima,nikoga ne zanima..Iz razloga nezainteresovanosti ulazenja u sopstvenu sustinu,ljudi prave katastrofalne greske ..i ''umiru ne znajuci za sta su ziveli''..Moguce je da onda,njihovi duhovi ''besciljno'' lutaju .trazeci spas od ''raznih nemani'..u losem obliku..

Nazad na vrh Ići dole
Bokssha
Princes of Darkness
Princes of Darkness
Bokssha

Godina : 32
Datum upisa : 22.04.2010

Animizam... Empty
PočaljiNaslov: Re: Animizam...   Animizam... EmptySre Dec 11, 2013 2:57 pm

Previse nekih stvari ste se dotakli u ovoj temi... ne znam odakle bi krenula da odgovorim,
 al' ajde,dovoljno je da kazem da meni taj duhovni svet predstavlja nesto vrlo vazno u zivotu,
  i, da, verujem i osecam  "da je duhovni svet deo nase stvarnosti".
  Oni koji kazu da ne osecaju nista i da ne veruju,mislim da su samo krenuli s nekim predubedjenjem,
  i da su zatvorene osobe i zato i ne mogu da osete.
  Ovo pitanje me podseca (mozda glupo,al ajde) na pitanje da li postoje vanzemaljci.
  Neki veruju,neki ne...a meni je bas jadno kada neko kaze da ne veruje,kada neko smatra da u
  celom kosmosu postojimo samo mali mi...Ako cemo verovati samo u ono sto vidimo...onda
  zapravo i nemamo nista za verovati.

"Just because you understand the mechanics of how something works, doesn't make it any less of a miracle"

...Budi oprezan, rekoh sebi. Budi isuviše oprezan.
Valjanost pomnog motrenja na takve oblike zbivanja
koji se izluče jednom, pa bezbroj puta umnože,
zove se: mogućnost mogućeg.

Tako ti dokažu sve, a zataškaju objašnjenje
kako nastaje ličnost.

U mnoštvu istih klikera dete će svaki razlikovati.
Ne zna da kaze po čemu. Ne zna to ni da nazove.
Dete ne zna vajarstvo, ali prepoznaje oblike,
jer im pripada.

Budi oprezan da se ne svrstaš u ono
što ne zaslužuje cak ni da bude opovrgnuto.

...

...naučio si napamet kako se dogadjaju razlike
izmedju tkiva leoparda i tkiva ananasa,
i šta je ono zbog čega belutak nije pahuljica
niti ameba - medved.

Odbaci sva druga učenja i odluči da dokučiš
zašto je ličnost - ličnost.

U prevelikoj zabludi da stalno otkrivaš tajne,
promaklo ti je da odgonetneš javnost oko sebe.
Naučio si napamet samo otkrića mudrih,
umesto da si učio šta to mudri prikrivaju.

Sad, rekoh sebi, budi oprezan.
Ne odgonetaj tajnu, nego čin odgonetanja...
Nazad na vrh Ići dole
http://wheels.serbianforum.info/
Sponsored content

Animizam... Empty
PočaljiNaslov: Re: Animizam...   Animizam... Empty

Nazad na vrh Ići dole

Animizam...
Nazad na vrh 
Strana 1 od 3Idi na stranu : 1, 2, 3  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: DRUŠTVO :: DRUŠTVENE NAUKE :: ANTROPOLOGIJA-
Skoči na: