DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Animizam... - Page 3 BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-

PrijemPORTALTražiRegistruj sePristupi

Animizam...

Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3
AutorPoruka
Nut
Sky Goddess, Mother of the Gods
Nut

Godina : 39
Datum upisa : 23.03.2011

Animizam... - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Animizam...   Animizam... - Page 3 EmptyPet Nov 29, 2013 10:51 pm

First topic message reminder :

Tibetanska knjiga mrtvih-komentar Karl Gustav Jung..

''Ideja da mrtvi jednostavno nastavljaju svoje zemaljsko poslovanje i ne znajuci da su duhovi bez tela,praiskonska je i univerzalna arhetipska ideja''..

I zaista ,ako se baci pogled unazad na proslost ljudskog roda,tada u okviru velikog broja religijskih ubedjenja ili filozofskih misli..,srecemo i opste rasireno verovanje u postojanje nematerijalnih bica ili duhova ,koja se zadrzavaju u covekovoj okolini i vrse na njega nevidljivi ili delotvoran uticaj..

Rano shvatanje sveta i coveka karakterise se verovanjem da je celokupna stvarnost prozeta duhom,cija manifestacija moze biti raznovrsna..Ovakav nacin razmisljanja ili verovanja ,naziva se animizam,koji podrazumeva da prirodu  ozivljavaju bestelesna stvorenja  koja se nalaze svuda,u drvecu,rekama,jezerima,zivotinjama,zvezdama,i da sve postojece sadrzi jos i drugo.bitno bice ,svog dvojnika..

Mada se animizam vezuje za najstarije oblike covekovog postojanja ,on je prisutan i danas u nekim primitivnim zajednicama,ali i kod pojedinaca vezanih za savremenu  kulturu..

Antropolog Elkin je vec 1976.. u svom radu opisao animizam kod australijskih domorodaca,koji je ocuvan u svom izvornom obliku,jer sve objasnjavaju postojanjem duhova koji se povremeno otelotvoruju u ljudskom obliku ,snovima i vizijama..

Sklonost prvobitnih ljudi da,razmilsjajuci o svojim iskustvima ,veruju u znacenje snova,u vizije i u smrt,kao nastavak duhovnog zivota ,navodi na zakljucak da mora postojati jedan unutrasnji deo svega postojeceg,koji je u principu odvojiv od materijalnog tela..

To je i razlog da primitivan covek oseca blizinu ili uticaj duha kao nesto neprijatno ili opasno,zbog cega ima potrebu da ga umilostivi,tako da oseca
olaksanje ako se pridobije  njegova milost..

Kroz porodice u drevnom Rimu,vidimo,  da su i one  imale svoje duhove cuvare..a i dalje kroz razvoj sveta..

Na ovaj nacin je moguce objasnitii  neke manifestacije drustvenog ponasanja kod naroda i pojedinaca kod nas (recimo Srba..)kao sto je recimo obicaj Krsne slave,gde svetac u cije ime se slavi krsna slava,predstavlja zastitnika porodice ili pojedinca ,tako da postovanje tog sveca i molitva koja mu se upucuje predstavljaju radnju ''da se duh umilostivi'..

.

Reci cu jos da i savremena filozofija i teoreticari prirodnih nauka u znacajnoj meri respektuju ovaj fenomen ..(senzacija ,da je duhovni svet deo nase stvarnosti..) ..

A vasa stvarnost..sta se  u njoj nalazi,i kako je vi dozivljavate..???Nije li ona prozeta takodje duhom..i postojanjem nematerijalnim bicima..Sta kazete../?/

Ja verujem...i divan mi je taj osecaj..:maja 2: 

[You must be registered and logged in to see this image.]

Nazad na vrh Ići dole

AutorPoruka
Nut
Nut

PočaljiNaslov: Re: Animizam...   Animizam... - Page 3 EmptySub Dec 14, 2013 3:23 am

Moja Kona@
Citat :
Drugo, ne pokusavaj da omalovazavas duh recimo bilo kog siromasnog borca za ljudska prava recimo! Ovo sto si napisala shvatam kao direktno omalovazavanje. Po cemu zakljucujes da je tvoj duh bogatiji nego njegov?! Po tome sto ne trosis dragocijeno vrijeme na "razmisljanje" o egzistenciji recimo?! Uzas!

Odakle ovakva razmisljanja???????????????????????????????????.U soku sam..

Celi tvoj post,draga moja nema veze sa onim sto sam  ja htela reci..Niti sam ja sebe duhom izdizala na ovaj nacin..Izvlacis zakljucke kako te volja..E to ne stoji..daj pronadji one prave..

Pokusacu da zaboravim ovaj deo posta ..jer zaista me pogadja..
.

Imanje i nemanje duha je sada druga tema..ti si majstor  da izvrnes stvari kako zelis..

I jos ja, koja sam presenzibilna,empaticna ,saosecjna do te mere da me to ometa u radu sa ljudima ,jer previse toga sa njima prozivljavam,ti svrstavas u one koji pocenjuju..I ja koja volim sve ljude,svih boja ,rasa,vera ..religija..koga god hoces..A,to,sto je nuzno da imam realnu predstavu o njima(koju ti odbacujes..a to je da su vise losi i bolesni..nego dobri i zli..to je posebna prica..)I da zelim misliti drugacije ,ne mogu se nositi sa tim..jer mi to, priroda ne dozvoljava...

Kono,preterala si.. :durise3: 

Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica

Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

PočaljiNaslov: Re: Animizam...   Animizam... - Page 3 EmptySub Dec 14, 2013 3:33 am

Cime sam te pogodila?!

Cinjenicom da nema svako luksuz da zivi na visokoj nozi, i provodi dane razmisljajuci: a sta ako umrem jadan nocas, a nisam nista prozivio?!

Come on. Znas ti puno bolje od toga. Samo sam reagovala na tacno ono sto si napisala. neka neko grugi procita, mozda ja nisam dobro razumjela, ali mi je strasno licilo na uzdizanje nekih umova koji "poznaju" neku visu "silu", a ta bi bila "aj moja dusevna patnja".

Da se ne bi zbunila: vjerujem da si osjetljiva. Ali da si toliko osjetljiva koliko proklamujes, nikad, ni u bunilu, ne bi napisala onakav post. Zabolila bi te dusa za svu zlocu ovog svijeta, sve gladne, i ne bi "patila" za njima "u mislima", nego bi bila u gradskoj kuhinji, i pravila supu za gladne.

Please, ok, razumijem kroz sitne zadjevice uma upozoravanje na neko univerzalno zlo, ali kroz bit zivota, fakat da je bas ta egzistencija na ivici za veliku vecinu ljudske populacije, oh please. Uradi nesto!
Nazad na vrh Ići dole
Nut
Nut

PočaljiNaslov: Re: Animizam...   Animizam... - Page 3 EmptySub Dec 14, 2013 4:08 am

Animizam..

Nazad na vrh Ići dole
Nut
Nut

PočaljiNaslov: Re: Animizam...   Animizam... - Page 3 EmptySub Jan 25, 2014 11:40 pm

I Animizam..

Animizam predstavlja verovanje da i nezive stvari poseduju mentalne procese slicne onima koji se odigravaju u ljudskom bicu.
Izraz je nastao krajem proslog veka u okviru antropoloskih proucavanja primitivnih plemena, opisuje primitivnu svest koja pretpostavlja da fizikalisticke stvari i sile imaju um i dusu i da kroz njih deluju bogovi dobra i zla.
Kasnije je izraz animizam presao u deciju i razvojnu psihologiju.
Na ranom predskolskom uzrastu, dete je uvereno da ga mesec prati pri dolasku kuci ili da mu je vetar skinuo kapu iz ciste pakosti. .....

Nazad na vrh Ići dole
Samouka
PrEkoBrojNa
Samouka

Datum upisa : 24.05.2011

PočaljiNaslov: Re: Animizam...   Animizam... - Page 3 EmptyNed Jan 26, 2014 10:56 am

Imaju li dušu obelisci isklesanih mermera Nut????
Nazad na vrh Ići dole
Nut
Nut

PočaljiNaslov: Re: Animizam...   Animizam... - Page 3 EmptyNed Feb 08, 2015 8:13 pm

Samouka ::

Imaju li dušu obelisci isklesanih mermera Nut????
..

Gde si Samouka!!??

..isklesani mermer..po meni da..kako ne bi..klesale ga ruke ili priroda ..u njemu je duse ,i duha koliko volis..duse..duh je opet drugo kada su ovakve stvari u pitanju..verujem da sve oko nas ima duse..vis e puta sam  pisala..i pitala.Da li ljudi u svojim sobama ponekad razmisljaju na temu ''kakvih ih ocima posmatraju..- ''ormar,luster,tepih,fotelja''a ogledala..cuvena magijska stvar.???Nije lose,zapitati se ponekada na tu temu..
Sa uvazavanjem i postovanjem s e ophodimo ,prema stvarima oko nas,a tek prema ljudima i uopste zivim bicima....kada bi covek tako nastupao,gde bi mu bio kraj???

Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja

Godina : 52
Datum upisa : 13.01.2013

PočaljiNaslov: Re: Animizam...   Animizam... - Page 3 EmptyNed Feb 08, 2015 8:58 pm

Odličn tema Nut. Čudo da je nisam pre zapazila.

Moj odgovor bi bio VERUJEM. Ne u oblike kako ih predstavljaju na filmovima. Ali ipak to je vizuelna umetnost i kako predstaviti energiju. Jer energija je starija od materije.

Ako bih to morala racionalno da objasnim najbliže bi mi bilo da zemlju obavija oblik energije koji ne možemo da detektujemo drugačije nego samo umom. I ne uvek i ne sve. Već samo fragmente ili samo ono što je "nama namenjeno". I da se svi mi posle fizičke smrti pridružujemo tom "oblaku".

Možda iz tog "omotača" stižu i briljantne ideje koje menjaju svet? Čitav koncept religija jeste zasnovan na principu energija. Naši preci su se mnogo manje plašili tog "drugog bitisanja" od nas. Možda su manje civilizovani bili bliže izvoru znanja.

Došla je tiho i ušla u legendu  [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Nut
Nut

PočaljiNaslov: Re: Animizam...   Animizam... - Page 3 EmptyUto Feb 10, 2015 10:47 pm

ZoxZoja ::
Odličn tema Nut. Čudo da je nisam pre zapazila.

Moj odgovor bi bio VERUJEM. Ne u oblike kako ih predstavljaju na filmovima. Ali ipak to je vizuelna umetnost i kako predstaviti energiju. Jer energija je starija od materije.

Ako bih to morala racionalno da objasnim najbliže bi mi bilo da zemlju obavija oblik energije koji ne možemo da detektujemo drugačije nego samo umom. I ne uvek i ne sve. Već samo fragmente ili samo ono što je "nama namenjeno". I da se svi mi posle fizičke smrti pridružujemo tom "oblaku".

Možda iz tog "omotača" stižu i briljantne ideje koje menjaju svet? Čitav koncept religija jeste zasnovan na principu energija. Naši preci su se mnogo manje plašili tog "drugog bitisanja" od nas. Možda su manje civilizovani bili bliže izvoru znanja.
..

Divan post Zox.. :948208144: ..

Licno sam  jakom fascinirana jednim posebnim verovanjem u animizam..e ..''Verovanje u dusu sveta''..to je nesto divno..(Platon,Seling i ostalo drustvo..)

Nekoc sam napisala..''Kako su ljudi u starim vremenima razgovarali sa kipovima,svojim uspomenama olicenim u (kutijicama tajni,dzepovima starih kaputa,kesicama i krpicama uvijenim i sklonjenim negde tamo duboko..u .skrovistima raznim..)Pa onda razgovori u verskim ustanovama ..pa na grobljima...

Covek sedne na kamen,stenu,i razgovara ''sa svojim drvetom''..(ok drvo je zivo bice)ali recimo tu je neki panj... :c925:

Nazad na vrh Ići dole
Nut
Nut

PočaljiNaslov: Re: Animizam...   Animizam... - Page 3 EmptySub Mar 28, 2015 1:39 am

.hm  animizam..zaista divna tema..i moze s e mnogo toga reci,posebno danas u svetlu savremenih psihijatrijskih verovanja da su bolesni ,zapravo samo posebni..da cak i sizofrenicari..moguce obitavaju u nekim svetovima samo njima dostupnim..i da to treba sve vise  postovati..

Jedan s a halucinacijama,posle izlecenja tj.nemogucnosti da ih vise cuje,''poludeo je'',i postao , sasvim neuracunljiv pa je psihijatar morao da mu iste vraca,a on, se onda sasvim ''normalno smirio''..a duhovi su moguce tu odradili svoje..jer ovaj prica sa nekim predmetima tako uverljivo i pouzdano..a,tek misli... koja visprenost uma i sirina razuma..pravi covek na ivici -genija-ludaka..On s eizlecio..apsihijatar bogami,skoro,razboleo..

Nazad na vrh Ići dole
Nut
Nut

PočaljiNaslov: Re: Animizam...   Animizam... - Page 3 EmptyPon Maj 04, 2015 1:18 am

''Ustani gospodaru moj (tako govori tvoja mati Nut)...pogledaj,dosao sam da te zastitim,tvoja mati rasprostire nebo iznad tebe u svoje ime..Ja ukrasavam tvoje telo lepse nego tela drugih bogova...Tvoj presto guram preko prestola preobrazenih..''

Simbolizam vencanja sa smrcu najlepse je razradjen u staroj Persiji,gde je opstao sve do srednjovekovnog persijskog misticizma...U persijskom predanju,svaka jedinka koja je bila otelovljena na zemlji ima svog andjela cuvara na nebu(cesto i ne znajuci za njega...)-ima svoju daenu,kci kosmicke mudrosti(Spente Armaiti)...Ta daena je nebeski alter ego te jedinke,njen imago animae,ogledalo njene zemaljske slike...Daena se obrazuje od covekovih dobrih dela...koja nastaju u njegovoj aktivnoj imaginaciji,tj.iz njegovih dobrih misli...

Kad covek umre,ona se pojavljuje kao lepa devojka,koja ga docekuje na mostu Cinvat u Onostranosti i prati ga na drugu stranu...Ona je zapravo religijski ''vizionarski organ duse''same,''svetlost koju dusa baca i omogucuje da se vidi...U tom, smislu ona je religio preminuloga...

Ona se preminulome otkriva kao njegova sopstvena vera,u tom smislu da je bas ''ona nadahnjivala veru (u njemu)...njoj je (On) odgovarao i ona (ga)je vodila,tesila(ga) i sad (mu)sudi...
Ona je isto tako i slika'' za koju mu je bilo sudjeno da postane...ona je slava,pobeda,i sudbina...
Ona je vecni aspekt u smrtnome coveku''...

Arhetipsi aspekt anime smrti se moze sresti i u snovima i vizijama...koji animu dozivljavaju kao DEMONA koji otima samrtnika od zivota ili kao dobrodoslu voljenu osobu koja ga odnosi u neki bolji svet...

Nazad na vrh Ići dole
Nut
Nut

PočaljiNaslov: Re: Animizam...   Animizam... - Page 3 EmptyČet Jun 25, 2015 5:03 pm

..Dakle,nije Bog slucajno ''zarazio''celi zivi i nezivi svet, dusom....Zivi svet  -znamo koliko duse ima i sta sa njom vekovima cini (naravno ..ono malo sto je poznato..jer dusa je uglavnom, neistrazeni prostor..)
Znaci ,Vrhovni vladar nam je dao mogucnost da u nedostatku komunikacije sa  dusama zivog sveta ,oslusnemo  ''otkucaje srca'', nezivog ....stvari i kamena..

Smelost duha raskrinkava postojanje... No kako oprezno zatim koracamo po njegovim mrvicama...........! Kaznjavamo svoju odvaznost i drsko traganje za istinom, raznezujuci se nad ostacima toga postojanja sto ga nagriza grabezljivost razuma...

Kad poharas postojanje i njegove oblike, drskost ti popusta i kajanjem obavija pustinje sto nicu za njenim  korakom.... Tad pocinje humanost  prema mrtvim stvarima..........

Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius

Godina : 59

PočaljiNaslov: Re: Animizam...   Animizam... - Page 3 EmptyČet Jun 25, 2015 5:10 pm

Nut ::

A vasa stvarnost..sta se  u njoj nalazi,i kako je vi dozivljavate..???Nije li ona prozeta takodje duhom..i postojanjem nematerijalnim bicima..Sta kazete../?/

Što se tiče moje stvarnosti ,zaista postoji neki zloduh koji se pobrine da pokvari sve dobro što bi mi se možda i desilo . 
A ovi "anđeli čuvari" biće da spavaju
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Animizam...   Animizam... - Page 3 Empty

Nazad na vrh Ići dole

Animizam...
Nazad na vrh 
Strana 3 od 3Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: DRUŠTVO :: DRUŠTVENE NAUKE :: ANTROPOLOGIJA-
Skoči na: