DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
VERSKI PRAZNICI - Page 12 BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
VERSKI PRAZNICI - Page 12 BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 VERSKI PRAZNICI

Ići dole 
+54
sanjalica.ns
Mima65
el_vibrador
Diplomirani Duduk
sunrise
Danubius
Nut
Kica/Praja
ZoxZoja
dusicaa
Astra
Lakota
srculence
Kijara-brm
tok tuk tok
brunolino
Zana
Samouka
Djulieta
Zanina_kuma
Đole
Nono 64
AstrinaKomsinica
Teaa
Helena Trojanska
Harite
PJER
Ellen
Angelino croft
nada.nada
EAGLE
ANDJEO82
jutarnja izmaglica
Smiljan01
promaja
bosankaa
debilko
popovac
Aurora Borealis
Ivana_258
determinanta
cojle
sonia
mladenk
Krupljanka
svilanaasvaltu
Smiljan
komunikativn@
Luckasta
Sanjalica
Oci-ANDJELA
Slovenska
Silvy
Lily
58 posters
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14, 15  Sledeći
AutorPoruka
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptyPet Apr 10, 2009 12:24 pm

First topic message reminder :

Svi hrišćani koji slave Uskrs po gregorijanskom kalendaru, obležavaju danas Veliki petak, dan kada je Isus Hrist raspet na Golgoti. Prema verovanju Hrist je podneo žrtvu raspeća kako bi izmirio Boga i grešni ljudski rod, jer je Adomovim grehom u Rajskom vrtu čitavo čovečanstvo raskinulo vezu sa svojim Tvorcem.
VERSKI PRAZNICI - Page 12 Veliki_petakCrkva na današnji dan propisuje post i uzdržavanje od bilo kakvog slavlja. Crkvena služba na Veliki petak sastoji se od tri dela. Prvi deo počinje službom reči s čitanjem muke Hristove iz Jevanđelja po Jovanu, a završava se molitvom vernika. Drugi deo je klanjanje s ljubljenjem krsta i pevanjem tužaljki, dok se u trećem delu bogosluženja deli sveto pričešće.










VERSKI PRAZNICI - Page 12 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/

AutorPoruka
ZoxZoja
Stela Polaris



Datum upisa : 13.01.2013

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptyPet Sep 11, 2015 2:32 pm

Danubius ::
Zaboravih napomenuti apropo "usekovanja " -danas se ne uzima nož u ruke ,niti se jede ništa "crveno" ( paradajz ,jabuke ,breskve ) .

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Usekovanje-glave-svetog-jovana-krstitelja-foto-wikipedia-1441969784-738193


A moja majka (baba po ocu, vojvođanski odsek zna kako se isto izgovara) je govorila i da se ne jede iz tanjira jer je Krstiteljeva glava odneta Salomi na tanjiru.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre



Datum upisa : 19.01.2008

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptyNed Sep 13, 2015 1:50 pm

Foto: crkvenikalendar.com

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Simeon-Stolpnik02222-620x350
Hrišćani danas obeležavaju Svetog sveštenomučenika Kiprijana, koji je rođen od nevernih roditelja, te je i sam u mladosti bio nevernik, a kasnije i mnogobožac. spite
Postao je znamenit u Kartagini kao učitelj filozofije i retorike.
Bio je oženjen, ali je prestao živeti sa ženom kada je postao hrišćanin. uči
Po predanju je bio izuzetno milosrdan prema hrišćanima, ali isto toliko tvrd prema jereticima. 99i
Stradao je za vreme Valerijana i Galijena 258. godine, a ostao je upamćen po tome što je pred smrt ostavio 25 zlatnika da se daju njegovom dželatu. affraid
----
Vrlo znamiljiv lik .  migg
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Danubius
Čuvar Vatre



Datum upisa : 19.01.2008

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptyPon Sep 21, 2015 11:39 am

Srpska Pravoslavna Crkva danas slavi Malu Gospojinu . 
Na Malu Gospojinu se slavi dan kada je u Nazaretu ,u domu Joakima i Ane rođena Sveta  Djeva Marija

 . VERSKI PRAZNICI - Page 12 Trojeru%C4%8Dica_1000x0

Ako je dan vedar (narodno verovanje ) i jesen će biti lepa a zima blaga . 
Na današnji dan se počinje u poljoprivredi sa oranjem i setvom ozimih useva ,a više se ne odlazi u šumu ,jer je verovanje da se priroda i zveri spremaju za zimu.
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Gost
Gost




VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptyPet Sep 25, 2015 9:56 am

Volim ja sve verske praznike.
Da bi svi proslavili u duhu praznika, federacijski lanac megamarketa "Bing", prodaje svinjski vrat za 1/3 cene.
O'ma kupiJo 3 kile da se proslavi.
Pa 'de to još ima?


rasta
Nazad na vrh Ići dole
Kica/Praja
El virtuoso



Datum upisa : 04.12.2009

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptyPet Sep 25, 2015 10:57 am

Moram da primetim da će verske zajednice morati da menjaju te ustaljene šeme, tipa : Od tog i tog dana se ne valja kupati u rekama i jezerima (negde od polovine avgusta) jer se klima drastično menja, pa će morati da to sa kupanjem uskoro pomere za kraj oktobra. Tako i ovo oko male gospoine i sličnih stvari.
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptyPet Sep 25, 2015 11:04 am

Kica/Praja ::
Moram da primetim da će verske zajednice morati da menjaju te ustaljene šeme, tipa : Od tog i tog dana se ne valja kupati u rekama i jezerima (negde od polovine avgusta) jer se klima drastično menja, pa će morati da to sa kupanjem uskoro pomere za kraj oktobra. Tako i ovo oko male gospoine i sličnih stvari.  

Neki se ionako kupaju samo pred slavu a za ostale praznike se properu ili izluftiraju.
Ne, nisu oni ludi, samo im smrde noge.


rasta
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre



Datum upisa : 19.01.2008

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptyNed Sep 27, 2015 12:18 am

Srpska pravoslavna crkva sutra obeležava Vozdviženje Časnog Krsta - Krstovdan, sećanje na događaj kada je pronađen krst na kojem je raspet Isus Hristos.
Na ovaj dan se obavezno posti, a mnogi vernici jedu samo hleb i grožđe

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Krstovdan-foto-wikipedia-1411801127-575237
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Danubius
Čuvar Vatre



Datum upisa : 19.01.2008

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptySre Sep 30, 2015 10:27 pm

Vernici srpske pravoslavne crkve danas slave Ljubav, Veru i Nadu, tačnije svete mučenice kojima je majka Sofija (mudrost) dala ova imena po uzoru na vrline koje je propovedao Isus Hrist.
VERSKI PRAZNICI - Page 12 Ljubav-vera-nada-crkva-foto-wikipedia-1443599546-751473

---
Sve me zaobišle ,a ja se njih setio .  ne znam
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Nut
Sky Goddess, Mother of the Gods



Datum upisa : 23.03.2011

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptySre Sep 30, 2015 10:32 pm

Danubius ::
Vernici srpske pravoslavne crkve danas slave Ljubav, Veru i Nadu, tačnije svete mučenice kojima je majka Sofija (mudrost) dala ova imena po uzoru na vrline koje je propovedao Isus Hrist.
VERSKI PRAZNICI - Page 12 Ljubav-vera-nada-crkva-foto-wikipedia-1443599546-751473

---
Sve me zaobišle ,a ja se njih setio .  ne znam

''Живеле и страдале у Риму у време цара Адријана. Софија мудра, како јој и име каже (софија-мудрост), беше остала удовом, и као хришћанка беше добро утврдила и себе и кћери своје у вери Христовој. У време када се мучитељска рука Адријанова пружи и на добродетељни дом Софијин, Вера имаше дванаест, Нада десет, а Љубав девет година. Изведене пред цара оне све четири, држећи се за руке „као венац исплетени,” смерно али одлучно исповедише веру у Христа Господа и одбише да приносе жртве идолској богињи Артемиди. Пред страдање мајка саветима својим крепљаше кћери своје, да би истрајале до краја. „Ваш небесни љубитељ Исус Христос јесте здравље вечно, красота неисказана и живот бесмртни. И када тела ваша буду муком уморена, Он ће вас обући у нетрулежност и ране на вашим телима ће засијати на небу као звезде”. Све једну по једну мучитељ мучаше љутим мукама, најпре Веру, па Наду, па Љубав. Тукоше их, секоше, бацаше у огањ и у врелу смолу, и најзад, једну за другом мачем посекоше. Мртва тела својих кћери узе Софија, однесе ван града и тамо чесно сахрани. И оста на гробу њиховим три дана и три ноћи молећи се Богу, и у томе предаде дух свој Богу хитајући у рајска насеља, где је блажене душе њених славних кћери чекаху.''
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptyNed Okt 11, 2015 11:10 am

Danas je praznik posvećen Svetom mučeniku Vaclavu, češkom kralju iz 10. veka koga kao svetitelja poštuju i u katoličkoj i u pravoslavnoj crkvi.
Takođe, on se smatra zaštitnikom Praga, kao i svih proizvođača piva i vina.


VERSKI PRAZNICI - Page 12 Sveti-mucenik-vaclav-foto-wikipeida-1444553795-759581


DANAS OBAVEZNO POPIJTE PIVO ILI VINO: Volećete praznik Svetog mučenika Vaclava top88


-----
Konačno jedan praznik po našoj meri  drink2










VERSKI PRAZNICI - Page 12 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptyPon Okt 12, 2015 8:46 am

Danas je MIHOLJDAN 

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Arhangel-mihailo-620x350
Na Miholjdan po narodnom verovanju ne treba obavljati kućne poslove, usisavati, spremati i slično. Ovo verovanje se uvrežilo u narod verovatno zbog toga što napolju treba posvršavati sve one poslove koji ne mogu da čekaju zimu.










VERSKI PRAZNICI - Page 12 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptySre Okt 14, 2015 3:36 pm

Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas obeležavaju praznik Pokrova Presvete Bogorodice.


VERSKI PRAZNICI - Page 12 Pokrov-presvete-bogorodice-foto-printscreenyoutube-1444804864-761383










VERSKI PRAZNICI - Page 12 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptyPon Okt 19, 2015 9:17 am

Danas slavimo SVECA, koji može da uradi nešto STRAŠNO ako ga na njegov dan naljutite!

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Sveti-toma-620x350
Srbi danas slave Svetog Tomu, jednog od dvanaestorice velikih apostola i jedini među njima koji nije krio svoju sumnju u Vaskrsenje Hristovo.

Veruje se da Sveti Toma može da donese drugi potop ako se naljuti, ali pošto ga nadgleda Presveta Bogorodica, to neće biti uskoro.
----
Nisam ja baš siguran da ne "testira" trenutno  smehsmeh DFR










VERSKI PRAZNICI - Page 12 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptyUto Okt 27, 2015 9:16 am

SPC slavi danas Prepodobnu Mati Paraskevu ,ili Svetu Petku . 

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Svete-petka-1445897348-771319

I naravno -i danas žene ne treba ništa da rade (uključujući i pranje veša ,šivenje ....)










VERSKI PRAZNICI - Page 12 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptySub Nov 07, 2015 8:08 pm

Sutra je MITROVDAN . 

(Mitrov danak -hajdučki rastanak ) 
Narodno verovanje -ko sutra (tačnije ,noćas ,posle ponoći ) ne bude spavao u svojoj kući ,noćivaće po tuđima cele godine .  spite

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Sveti-dimitrije-1446922067-779797










VERSKI PRAZNICI - Page 12 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptySre Nov 11, 2015 8:48 am

Danas je sveti Avramije Zatvornik . 
VERSKI PRAZNICI - Page 12 Sveti_avramije_zatvornik-2-620x350

Nije hteo da se ženi ,ali da ugodi roditeljima ,ipak se oženio . 

Posle venčanja je pobegao od žene ,zatvorio se u manastir i 50 godina -ćutao . 


A ja mislio da moja žena najgora ... nesvest










VERSKI PRAZNICI - Page 12 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Gost
Gost
Anonymous



VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptySre Nov 11, 2015 10:47 am

Jutros sa Džasti gledamo, kao i svako jutro, verski kalendar. Čuh reč: "Prepodobni" pa skapirah da je to u prevodu na naš novi jezik: "Podoban al' do jaja."
Nešto zamišljam misu za desetak godina i onda pop kaže: "Onaj mučenik podoban do jaja..."

Danas je i Sveti Martin. Nikako da po'vatam, kol'ko i' ima


rasta
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptySre Nov 11, 2015 3:09 pm

John Doe ::


Danas je i Sveti Martin. Nikako da po'vatam, kol'ko i' ima


rasta
To je katolički svetac ,tkzv "Martinje" . 
Vrlo ugodan svetac ,danas se proba "mlado  vino" (jer je berba već obavljena ,i prošlo je alkoholno vrenje ,iz "mošta" treba da je nastalo vino) a narodni običaj nalaže i da se peče guska . 
Pa uz božiju pomoć.... drink2

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Martinje-krstenje-vina










VERSKI PRAZNICI - Page 12 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptySub Nov 14, 2015 12:08 am

Danas SPC slavi Svete Vrače (Kuzmu i Damjana ) 
Ovi sveci se smatraju zaštitinicima lekarske profesije ,tj zdravstva . 
Nama u Srbiji ,što se time bavimo , ni oni ne pomogoše . 

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Sveti-vracevi-vraci-1447450414-784033










VERSKI PRAZNICI - Page 12 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptyPon Nov 16, 2015 8:39 am

Danas je "prenos moštiju sv Đorđa" ,u narodu poznat kao "Đurđic" . 
Česta slava kod Srba ,te Danubius Forum želi srećnu Slavu onima koji ga slave . 

VERSKI PRAZNICI - Page 12 07_1000x0










VERSKI PRAZNICI - Page 12 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptySub Dec 05, 2015 11:36 am

Danas Srpska Pravoslavna Crkva slavi svetu Kikiliju (Ceciliju ) . 

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Sveta-Cecilija-2-620x350

Ima zanimljiva priča vezana za nju .
Roditelji su je silom udali za rimskog legionara Valerijana ,i Kikilija ga je prve bračne  noći  brdski -ucenila .
Ako želi da "konzumira brak" -mora da pređe na hrišćanstvo .  tongue
Ortak je naravno smesta pristao. 
No ,to ga je kasnije koštalo glave -Rimljani su pogubili i njega ,i celu njegovu porodicu ,i svetu Kikiliju .










VERSKI PRAZNICI - Page 12 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptySre Dec 16, 2015 2:47 pm

Danas SPC slavi Jovana Ćutljivog . 

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Sveti-jovan-cutljivi-foto-wikipedia-1450253781-805227
Dakle, posebno danas, ali i inače, budite vredni u traženju istine, još vredniji u očišćenju svog srca, strpljivi u čekanju i nepokolebljivi u veri pa će nam Bog dati sve u svoje vreme onako i onoliko kako i koliko nam je nužno za naše spasenje.
Sveti Jovan Ćutljivi u hrišćanstvu predstavlja odlučnost i istrajnost, a veruje se da na njega treba u tišini provesti ceo dan vežbajući svoju disciplinu i slušajući više šta drugi govore.
-----
Ćutljivost danas ne važi za pisanje na forumu !  :brdski2:










VERSKI PRAZNICI - Page 12 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
sunrise
NaughtY
sunrise


Godina : 38
Location : Tu negde...
Humor : A sta je to :))
Datum upisa : 15.04.2013

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptySre Dec 16, 2015 2:51 pm

A ja bas razvezla.... :)
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptySre Dec 16, 2015 3:16 pm

sunrise ::
A ja bas razvezla.... :)
Pa ,ti nisi rešila da se zamonašiš sa 18 godina ,niti si živela u pustinji 9 godina hraneći se samo zeljem ,niti si (a ni ne nameravaš) da se zatvoriš u "keliju" i da tamo ćutiš sledeću deceniju ,a niti imaš apsiracija da te neko proglasi "sveticom" .
Samo ti razvezi i dalje ...... brdski










VERSKI PRAZNICI - Page 12 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
sunrise
NaughtY
sunrise


Godina : 38
Location : Tu negde...
Humor : A sta je to :))
Datum upisa : 15.04.2013

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptySre Dec 16, 2015 3:31 pm

Ma ja se generalno jezim nekih stvari kada je u pitanju vera u Boga, u verske obicaje i sl...
Ja sam neko ko donekle veruje, molim se svako jutro Bogu, da sva deca budu ziva i zdrava i da ne zaboravi i moje dete, odem u crkvu povremeno, postim i pricestim se takodje povremeno.
E sada... Ono sto mrzim i ono sto mi je nepojmivo je sledece:

Moja svekrva recimo postila je obavezno bozicni, vaskrsnji post kao i one ostale dane kada se negde kaze da bi to trebalo, posto znate, moja jetrva je popina kcer, i dok se on nije razboleo, kako oni kazu od stresa jer je bio od onih postenih popova, dobio secer, oslepeo ( ja verujem da jeste bio posten ), ali kako se on razboleo, onda je jetrva demonstrativno oplela po svemu, crkvi, popovima, vise se ne posti, itd... Sada i moja svekrva takodje ne posti, kao dosta sam postila.
Alooo ljudi, ako postis, postis zbog sebe, ali vecina ne kapira da greh ne ulazi na usta, nego izlazi iz njih...
Ja jesam gresna, i konstantno gresim iznova, i molim se da mi Bog oprosti, ako postoji. Ne hvalim se time da li postim ili ne, i jedino zbog cega se molim i jeste taj razlog sto znam da sam gresnica i neka ispastam ja, samo nek moj andjeo bude ziv i zdrav.!!
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptyČet Dec 17, 2015 3:52 pm

Danas je za pravoslavne vernike sveta Varvara (Barbara ) 

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Sveta-varvara-foto-vikipedija-1450344865-806013
Priča o njenoj sudbini je toliko stravična ,da ću samo staviti LINK

Danas se sadi žito (ono božićno ) i kuva "varica " (ima u tekstu ) ako želite da budete "srećni cele godine " ,pa...










VERSKI PRAZNICI - Page 12 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptyNed Dec 20, 2015 9:53 am

Danas su DETINJCI -vežite vašu decu ,i tražite otkup .  :brdski2:

Vezivanje za Detinjce, Materice i Oce, ima višestruku simboliku. Prvo simbolizuje čvrste porodične veze, slogu, mir, poštovanje i međusobno pomaganje u svim prilikama. Drugo, upućuje ukućane na štedljivost i istrajnost u vrlinama, jer onaj ko poseduje pošteno zarađenu imovinu i dobra dela.

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Detinjce-foto-printscreen-1450519891-807327










VERSKI PRAZNICI - Page 12 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptySub Dec 26, 2015 10:30 am

SPC danas slavi svetu Luciju 

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Sveta-Mucenica-lukia-2

a priča o njoj je više nego zanimljiva . 
Naime ,sv .Lucija je odmah nakon udaje ,razdelila i svoj miraz ,i celokupnu imovinu svog muža .
Ovaj pak ,ljut što ga raskućila za dan ,potkazao je da je hrišćanka ,te je osuđena na smrt .
Kazna je izvedena probadanjem mačem kroz grlo . 
Naravoučenije ?  tongue










VERSKI PRAZNICI - Page 12 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptySub Dec 26, 2015 6:55 pm

Gospođe majke ,sutra deca uzvraćaju udarac ,apropo "detinjaca" (pravoslavni vernici ) 
Sutra su MATERICE -kada deca vezuju majke i traže "otkup" . 
Dakle ,spremite poklone ,ako mislite da se "drešite" . 

ps 
Za muškarce prema ženama nikakav praznik ovog tipa  nije predviđen ? 

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Naughty-bondage










VERSKI PRAZNICI - Page 12 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptySub Jan 02, 2016 7:51 pm

Gospodo ,sutra pravoslavni vernici slave Očeve ili Oce .
Cilj slavljenja Očeva (Oca) je ukazivanje poštovanja muškarcima koji su glava porodice.
Ali to ne znači da to "poštovanje " ne košta.  brdski
Očevi sutra imaju obavezu da časte svoju decu i svoje "lepše polovine" . 
A tradicija kaže da na taj dan muškarci vode sve članove uže porodice da im kupe novu odeću . 
Pa ,gospodo ....... VERSKI PRAZNICI - Page 12 111827

ps 
sreća da je sutra nedelja ,pa butici zatvoreni ,a nisam došao do podatka da li "tradicija" važi u ponedeljak ,ako "oci" padaju u nedelju ?










VERSKI PRAZNICI - Page 12 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptySub Jan 02, 2016 8:04 pm

Danubius ::
...
ps 
sreća da je sutra nedelja ,pa butici zatvoreni ,a nisam došao do podatka da li "tradicija" važi u ponedeljak ,ako "oci" padaju u nedelju ?

Očevi ili Oci kao i Materice i Detinci pre njih su UVEK nedeljom. Dakle nema šanse da se desi "da ne padnu nedeljom".

Što se tiče ovog "običaja" kupovine odeće neko te to slagao. U mojoj kući su se ti praznici slavili još kad sam dete bila i nikad nisu bili "trošak" kakav ti impliciraš. Vezani odrasli su se nama deci drešili nekom sitnicom. Slatkišima, nekim sitnijim komadom odeće (rukavice, kapa, šal to nam baš trebalo u to zimsko vreme) ili nekim sitnijim novcem. Uglavnom bilo je puno smeha kad deda ili tata ili neko od odrasle muške rodbine zaboravi da je taj dan pa ga vežemo za stolicu pa krene da kuka da mu neko od žena donese šlajpiz da se "odreši". Mame i ostala ženska rodbina je retko zaboravljala Materice pa smo tu redovno dobijali one potrebite nam stvari (već nabrojane šalove i slično).

Pretpostavljam da ti je "izvor" neka od sveznajućih novina sa senzacionalističkim naslovom "ŠTA OBAVEZNO DANAS MORATE DA URADITE" ili neki novovernik koji hoće da bude veći katolik od Pape.










Došla je tiho i ušla u legendu  zlz
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptySub Jan 02, 2016 8:16 pm

ZoxZoja ::



Pretpostavljam da ti je "izvor" neka od sveznajućih novina sa senzacionalističkim naslovom "ŠTA OBAVEZNO DANAS MORATE DA URADITE" ili neki novovernik koji hoće da bude veći katolik od Pape.
"Izvor" mi je "Telegraf" ,koji svakodnevno objavljuje koji je pravoslavni svetac i šta su običaji . 

Pravoslavci znaju zašto je sutra NAJVAŽNIJI DAN ZA MUŠKARCE! link

Iako je u pitanju praznik muškaraca, ovo nikako ne znači da oni nemaju sutra posebne obaveze.
Svi stariji muški članovi porodice moraju da časte decu na sutrašnji dan, ali i svoje lepše polovine.
Oci su se naročito slavili pre Drugog svetskog rata, kada su muškarci vodili sve članove uže porodice u radnje kako bi im kupili novu odeću.

---
Ja verske običaje ne poznajem ,pa zato prenesem ,ako lažu oni -lažem i ja . 



A evo šta kaže Wikipedia :(preneseno iz revije "Istorija" ) 

На Очеве су се "дрешили" очеви, али без јавног "везивања", то је било само у кругу породице. И опет су се делили поклони и помоћ сиротињи. Богати људи су тога дана давали издашне јавне поклоне, јер је и то био начин исказивања престижа у друштву. Купили би нову и лепу одећу за неколико десетина малишана, поделили то деци и обавезно се фотографисали. Те су слике објављиване по новинама, "као пример за углед другима".



A ovo kaže Eparhija Kruševačka : 
Оци или Очеви У прву недељу пред Божић празнује се овај празник. Тога дана, исто као на Материце, деца везују своје очеве, а ови им се "дреше" поклонима, исто као и мајке.
----
Kakogod -muškarci "otkup "plaćaju ,na ovaj ili onaj način  .  VERSKI PRAZNICI - Page 12 98966










VERSKI PRAZNICI - Page 12 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptySub Jan 02, 2016 8:43 pm

Niko ni ne zahteva od tebe da znaš sve običaje. Ne znam ih ni ja. Ili ih znam onako kako se "u moj kraj" radi. Meni samo idu na ganglije oni koji pišu samo da bi pisali iako nisu pitali ni jednog etnologa ili i teologa u ovom slučaju da im objasni šta i kako. A Wikipediju može "činjenicama" da snabdeva i moja komšinica tako da istu kao izvor informacija treba uzimati s dozom rezerve.

A ovo sa kupovinom odeće za "celu porodicu" je nebuloza svojevrsna. Propagiranje potrošačkog mentaliteta. Baš kao što je "kokakolizam" polako ali sigurno pretvorio Božić na zapadu u manijakalno kupovanje. Pričali smo već na Prazničnoj depresiji o tome ne moramo i ovde. Jel hoćeš da i ja dobijem opomenu od Šefice?

I znaš kod nas Očevi ili Oci baš kao i nedelju dana ranije Materice nisu isključivale ni odrasle druge vere ili nacije ako nam dođu taj dan u kuću. Čak se dešavalo da komšinice, Mađarice, namerno dođu tamo gde ima dece da bi bile "vezane" imajući u džepovima kecelje spremne slatkiše za "drešenje". Jednostavno običaj je lep i veseo i šteta ga je komercijalizovati toliko da ljudi počnu da ga "zaboravljaju" zbog toga.











Došla je tiho i ušla u legendu  zlz
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptyPet Jan 08, 2016 8:29 am

Danas je "drugi dan Božića" ,ili "Sabor Presvete Bogorodice " 
Nema posebnih "običaja" za ovaj dan ,ali jeste "crveno slovo" u SPC . 

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Bekstvo-svete-porodice-u-misir-sabor-presvete-bogorodice-1452195034-819743










VERSKI PRAZNICI - Page 12 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptyNed Jan 10, 2016 2:17 pm

SPC danas slavi svetog Simeuna Mirotočivog 

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Simeon-mirotocivi-620x350

Nije poznato odakle je ni ko su mu roditelji. Poznato je samo da je živeo na Svetoj Atonskoj gori.
Kada je Simon došao u Svetu goru, najpre se postarao da nađe duhovnog starca, kome bi se potpuno potčinio.
Tako je počeo da obilazi manastire i sa monasima je vodio duge razgovore. Najzad je pronašao savršenog podvižnjaka .
On je starcu izložio svoj raniji život, i odlučno izrazio spremnost da mu bude bezuslovno poslušan u svemu, da bez ikakvog razmišljanja tačno izvršuje svaku roditeljsku reč.
Vrlo brzo, među njima se razvila evanđelska ljubav koja sačinjava radost i duhovnih roditelja i duhovne dece.
Zbog svog života ispunjenog vrlinama, Simon je vrlo brzo postao slavan na Svetoj Gori.
Nakon nekog vremenaa, on reši da napusti starca i otišao je da živi u zabačenu stenu sa pećinom.
Stupivši u pećinu, Simon je znao da mu predstoji rat protiv nevidljivih neprijatelja.
Tako se jedne noći, dok je svetitelj bio na molitvi, pred njim pojavio demon u vidu strašnoga zmaja.
Zmaj je napao Simona u želji da ga zaplaši i da svetac pobegne iz pustinje. Međutim, to Simona nije zaplašilo. On se obratio Bogu i molitvom je oterao zmaja koji je samo iščezao ispred njega.
Jedan njegov brat se dugo borio sa demonom bluda. Međutim, nije imao snage da istraje u podvigu i usuzama je molio Simona da ga izbavi iz ovog iskušenja.
Posle toga, pomazavši se jelejem iz kandila koje je tiho gorelo pred ikonom, on se potpuno oslobodio od prljavih demonskih i nečistih uzbuđenja tela.
Dočekavši duboku starost on je i za života i nakon smrti činio mnoga čuda.
---
Ja "biografiju" iskopirao ....a od komentara se uzdržao  novine kush kush kush










VERSKI PRAZNICI - Page 12 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptyNed Jan 10, 2016 2:27 pm

Odakle si ovo iskopirao? Koliko se ja sećam a i izvori SPC Svetosavlje link kažu da se pod imenom Simeon Mirotočivi misli na Stefana Nemanju u monaštvu Simeona. U različitim izvorima se pominju različiti oblici imena Simeon, Simeun i slično.










Došla je tiho i ušla u legendu  zlz
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptyČet Jan 14, 2016 1:01 pm

Danas je Sveti Vasilije Veliki. Nova godina po Julijanskom kalendaru. Mali Božić kako ga još Srbi zovu.


VERSKI PRAZNICI - Page 12 357fy14

Sveti Vasilije Veliki, bio je arhiepiskop ćesarije (kesarije) Kapadokijske.
Ovaj, zaista, velik i nadaleko i mnogo poštovan svetitelj naše Crkve, rođen je u vreme cara Konstantina oko 329 (dakle, nešto pre sredine IV veka). Još dok nije bio kršten, učio je dugih i napornih petnaest godina u Atini filozofiju, govorništvo, astronomiju i mnoge druge nauke tog vremena, pa je bio veoma učen. Školski drugovi su mu bili Grigorije Bogoslov i Julijan, kasnije car odstupnik.
U kasnijim, zrelijim danima, Vasilije se krstio u reci Jordanu zajedno sa svojim bivšim učiteljem Evulom.
Bio je episkop Kesarije Kapadokijske blizu deset godina, a završio svoj zemaljski prolazni život napunivši pedeset godina starosti.
Živeo je kao velik pobornik vere, moralne čistote i revnosti, verske, velik bogoslovski um, velik strojitelj i stub Crkve Božje - pa se, prema tom, Vasilije punozaslužno naziva Velikim. U crkvenoj službi, naziva se "pčelom crkve Hristove", koja nosi med vernima i žaokom, svojom, bode jeretike-bezbožnike.
Sačuvana su mnogobrojna dela ovog umnog Oca Crkve: bogoslovska, apologetska, podvižnička i kanonska, pa je i jedna služba nazvana po njegovom imenu. Ova služba, služi se deset puta u godini i to: uoči Božića, 1. januara, uoči Bogojavljenja, u sve nedelje Časnog posta osim Cvetne, na Veliki četvrtak i na Veliku subotu. Mirno se upokojio u Gospodu sveti Vasilije 1. januara 379. godine i preselio u carstvo Hristovo.











Došla je tiho i ušla u legendu  zlz
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptyČet Jan 14, 2016 1:09 pm

Danas i naša braća Romi proslavljaju svoju Novu godinu. Slave je svi bez obzira kojoj konfesiji formalno pripadaju.

Danas je Romska Nova godina i ona traje od 13. januara uveče do 17. januara. Zove se Vasilica i na ovaj dan se kolje isključuvo živina čije glave moraju da budu okrenute na istok da bi godina bila uspešna i berićetna!
Vasilica (Vasili) je praznik svih Roma u Srbiji, a posebno se obeležava u Nišu. Slavi se 14. januara na dan Svetog Vasilija Velikog. To je pravoslavna Nova godina. Iako su stari Romi muslimanske veroispovesti, ovaj praznik slave po tradiciji koja potiče još iz perioda dolaska Turaka na ove prostore, kada su Romi bili pravoslavne veroispovesti.
Za Vasilicu se kolje isljučivo živina: ćurke, guske, kokoške, pevci i drugo. Može da se kolje neograničen broj živine, prema veličini i materijalnom stanju porodice kao i prema broju gostiju koji će biti na slavi, ali je najvažnije da broj zaklane živine bude teko (neparan). Živina se kolje 12. ili 13. januara uveče, neki to čine i 13. ili 14. pre svitanja u zavisnosti od nasleđene tradicije u porodici.


Na ovaj članak sam slučajno naletela u jednoj FB grupi pa mi se čini malo neprecizan jer znam da ovako NG danas slave i Romi katoličke veroispovesti. Pretpostavljam da ovo vuče korene iz mnogobožačkih i čergarskih vremena.

Braćo Romi nek vam je srećna i blagoslovena Nova godina.










Došla je tiho i ušla u legendu  zlz
Nazad na vrh Ići dole
Kica/Praja
El virtuoso
Kica/Praja


Godina : 85
Location : Ladna Morava
Humor : Filmovi Veljka Bulajića
Datum upisa : 04.12.2009

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptyČet Jan 14, 2016 2:41 pm

ZoxZoja ::
Danas i naša braća Romi proslavljaju svoju Novu godinu. Slave je svi bez obzira kojoj konfesiji formalno pripadaju.

Danas je Romska Nova godina i ona traje od 13. januara uveče do 17. januara. Zove se Vasilica i na ovaj dan se kolje isključuvo živina čije glave moraju da budu okrenute na istok da bi godina bila uspešna i berićetna!
Vasilica (Vasili) je praznik svih Roma u Srbiji, a posebno se obeležava u Nišu. Slavi se 14. januara na dan Svetog Vasilija Velikog. To je pravoslavna Nova godina. Iako su stari Romi muslimanske veroispovesti, ovaj praznik slave po tradiciji koja potiče još iz perioda dolaska Turaka na ove prostore, kada su Romi bili pravoslavne veroispovesti.
Za Vasilicu se kolje isljučivo živina: ćurke, guske, kokoške, pevci i drugo. Može da se kolje neograničen broj živine, prema veličini i materijalnom stanju porodice kao i prema broju gostiju koji će biti na slavi, ali je najvažnije da broj zaklane živine bude teko (neparan). Živina se kolje 12. ili 13. januara uveče, neki to čine i 13. ili 14. pre svitanja u zavisnosti od nasleđene tradicije u porodici.


Na ovaj članak sam slučajno naletela u jednoj FB grupi pa mi se čini malo neprecizan jer znam da ovako NG danas slave i Romi katoličke veroispovesti. Pretpostavljam da ovo vuče korene iz mnogobožačkih i čergarskih vremena.

Braćo Romi nek vam je srećna i blagoslovena Nova godina.

Romi vode poreklo iz Istočnog Timora, dakle istočna Indija. U tim starim civilizacijama se Nova godina slavi nekoliko dana, kao kod Kineza recimo.
Možda im odatle potiče taj običaj, a datum su naboli ko zna zbog čega.










Jedan poziv menja sve !
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptyPet Jan 15, 2016 2:19 pm

Danas SPC slavi Svetog Silvestera .
VERSKI PRAZNICI - Page 12 Sveti-silvester-foto-printscreen-1452858028-824625

Vrlo zanimljiv svetac ,po tome što ga slave i katolici i pravoslavni ( samo drugog ,vrlo bliskog datuma Kod katolika se nova godina naziva i "Silvesterovo" ) Smatra se lično zaslužnim što su car Konstantin i carica Jelena prihvatili hrišćanstvo .










VERSKI PRAZNICI - Page 12 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptyPon Jan 18, 2016 10:14 am

Danas je KRSTOVDAN . 

Starokalendarske pravoslavne crkve današnji dan, 18. januar, nazivaju Krstovdanom (zimskim), koji zapravo nije praznik, on predstavlja samo navečerje Bogojavljenja. Posti se strogo, prvi put posle Božića, jer je do ovog dana bilo razrešenje zbog velikog praznika. Zato je u našem narodu ostala izreka: "Ko se krstom krsti, taj Krstovdan posti".
Kad je Krstovdan preko nedelje, u hramovima se pre podne služe carski časovi, posle podne liturgija Svetog Vasilija Velikog.
Posle liturgije obavlja se veliko osvećenje vodice u samom hramu (vodokršće), dok se sutradan, na praznik, voda osvećuje van hrama, na rekama, ili drugim otvorenim mestima.
Za vernike obe vodice su od istog značaja.
VERSKI PRAZNICI - Page 12 Krstovdan-18-januara-1453063374-825995










VERSKI PRAZNICI - Page 12 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptyPon Jan 25, 2016 10:20 am

Danas je sveta Tatjana (SPC) 

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Tatjana-01-620x350

Izgleda da jedino mene zanimaju "žitija svetaca" ,a ne mogu da ne primetim ,da su te priče toliko morbidne da ne mogu da verujem šta čitam (i obavezno se zapitam ,šta je "poruka" svega toga ?) 

----
Sveta Tatjana je po predanju odmah posle hapšenja počela da se moli Bogu da joj da snage da preživi sve muke, kojima su obično tada hrišćani bili izlagani
Bog joj je navodno obećao da će je sačuvati bola, ali da će preko nje morati da mučitelje ubedi da greše.
Tatjanu su rimski vojnici najpre šibali, nožem kidali delove kože, odsecali prste, ali ona je sve muke hrabro podnosila. Kada su je bacili u arenu kako bi je pojeli lavovi, mučitelji su ostali zapanjeni jer su se izglednele životinje mazile sa njom.
Na kraju su je ubili tako što su joj glavu odsekli mačem, tvrdeći da je sve prethodne muke preživela zato što je veštica.
Da bi mučitelje uverio da su pogrešili, Bog je po predanju učinio da Tatjanini udovi mrdaju još nekoliko dana posle smrti.  VERSKI PRAZNICI - Page 12 900975 krsti se










VERSKI PRAZNICI - Page 12 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptyPet Jan 29, 2016 4:12 pm

Danas su "Časne Verige" ,što je mnogima i porodična Slava ,te Danubius Forum želi Srećnu Slavu svima koji slave ovaj dan . 

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Casne-verige-okovi-apostol-petar-rim-sveti-petar-foto-profimedia-1454008783-833945

Ko možda ne zna ,"verige" su lanci kojima je navodno bio vezan Sveti Petar ,te ih hrišćani poštuju kao relikviju . 
ps 
Ja imam "mišljenje "o raznim "relikvijama" -ali ću iz poštovanja prema vernicima prećutati .  kush










VERSKI PRAZNICI - Page 12 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptyNed Jan 31, 2016 6:13 pm

VERSKI PRAZNICI - Page 12 220px-Fastelavenris

Sledece nedelje je Fastelavn- u prevodu dan pre posta ( uskrsnjeg )

Ovde vec od sutra svi u kucama imaju ovakve ''bukete'' , a u nedelju - fastlavensboller. 
Ne poznajem nikog ko posti, ali svi prave kolace ( ukljucujuci i mene  :brdski2: )










VERSKI PRAZNICI - Page 12 CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptyPon Feb 01, 2016 9:29 am

Danas je Makarije Egipatski 

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Sveti-Makarije-620x350

a tu je i priča . Makarije se oženio sa 19 godina ,žena mu je umrla ,te je on ,da bi joj ostao veran ,otišao u pustinju gde je proveo sledećih 60 godina . 
Bog mu je, zbog takvog asketskog života i vernosti, dao moć da uskrsava mrtve ,što je po predanjima i radio .
E sad ,moje logično pitanje :
A što nije  vaskrsnuo svoju ženu ,koju je toliko voleo ,ili ,što ga Bog nije time nagradio ???










VERSKI PRAZNICI - Page 12 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptyUto Feb 02, 2016 9:14 am

Srpska pravoslavna crkva danas proslavlja svetog novomučenika Zaharija, koji je dva puta menjao veru, najpre kada je kao hrišćanin prihvatio muslimansku veru, i mnogo kasnije, kada se “vratio” hrišćanstvu.
VERSKI PRAZNICI - Page 12 Sveti-zaharije-620x350

Još u ranoj mladosti on se zbog nečega odrekao Hrista i poturčio. Međutim, kako se kod njega našla knjiga “Spasenje grešnika”, koju je on krišom čitao, počeo je da oseća pokajanje. Nedugo potom obratio se duhovniku.
Iako ga je duhovnik stavio pred razna iskušenja, on je ostao čvrst u nameri da odbaci tursku veru i ponovo postane hrišćanin. Tako umesto Memeta, on dobi ime Zaharija.
Rasprodavši sve što je imao i podelivši siromasima, Zaharije se obratio sudiji i upravniku grada da ga proglase običnom rajom. Njima se, kao pripadnicima muslimanske vere, nije dopala Zaharijeva odluka o promeni vere, te ga baciše u tamnicu i naložiše da ga muče do iznemoglosti.
Predanje kaže da je u najvećim mukama do same smrti ostao nepokolebljiv u nameri da se ne odrekne ponovo Hrista. Svetiteljeve kosti ostale su zatrpane u bunaru pošto Turci nisu dozvolili da se kao svaki hrišćanin sahrani.
----
Koliko se ja razumem u Islam ,hrišćanin koji promeni veru se posebno uvažava među muslimanima . Ali mislim da se još jedno "predomišljanje" ne toleriše ni u jednoj verskoj zajednici . 
Jednom,ok "pokajao se " ,ali dva puta ...teško (koliko ja znam ,ne tvrdim da sam u pravu ) 
Posebno što se radi o vremenu verske isključivosti ,danas se "prekrštava" i iz pomodnih ,ili koristoljubivih razloga (recimo Emir Kusturica ) .










VERSKI PRAZNICI - Page 12 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptyPon Feb 08, 2016 9:55 am

Pročitajte ovo ? 
----

Vernici danas slave ugledne i bogate stanovnike Carigrada, Ksenofonta i Mariju, koji su živeli bogougodno i svu pažnju posvećivali hrišćanskom vaspitanju svojih sinova.
Kada su im sinovi porasli, poslali su ih na školovanje u današnji Bejrut, ali dogodilo se da je bura potopila lađu.
Božjom voljom, Jovan i Arkadije nekako su spašeni i talasima izbačeni na obalu, ali na dva razna mesta, tako da je svaki mislio za drugog da je potonuo. Iz tuge jedan za drugim oni se oba zamonaše u dva različita manastira.
Posle dve godine ožalošćeni njihovi roditelji dođu u Jerusalim na poklonjenje svetinjama. Tamo pomoću proniciljivosti jednog duhovnika sastanu se najpre brat s bratom, a potom i roditelji s decom svojom.
Iz zahvalnosti prema Bogu, Ksenofont i Marija podelili su svoje imanje siromasima, a oni se oboje zamonaše.
Dirljiva istorija ove četiri svete duše jasno pokazuje kako Gospod divno rukovodi sudbinom onih, koji u Njega veruju. Kako pušta na njih tugu i žalost da bi ih posle ojačao u veri.
---
Dirljiva istorija ? Pa ima li okrutnije i sadističkije igre ,pobogu ?  krsti se 










VERSKI PRAZNICI - Page 12 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptyUto Mar 15, 2016 12:01 pm

Ne mogu se oteti utisku kako su sve ove priče o svecima prilično morbidne ? 

Pročitajte ???
---

Pravoslavni vernici i Srpska pravoslavna crkva danas proslavljaju svetu mučenicu Evtaliju, kojoj je rođeni brat odsekao glavu jer se “okrenula” veri Isusa Hrista!   
Sveta mučenica Evtalija bila je devica iz Sicilije. Živela je sa majkom, koja se zvala kao i ona, i sa bratom Sermilijanom. Niko od njih nije bio kršten niti pobožan.

Starija Evtalija, međutim, bolovaše od tečenja krvi. Jedne noći u snu su joj se javili sveti mučenici Agfej, Filadelf i Kiril, i rekli joj da će ozdraviti, samo i jedino ako se krsti u ime Gospoda Isusa Hrista. Evtalija poveruje u Hrista, krsti se i, vaistinu, ozdravi. Videvši to čudo, i njena se ćerka krsti.

Sermilijan, posle toga, poče da ismeva majku i sestru zbog vere Hristove, a potom i da im preti. Majka se uplaši i pobeže od kuće. Tada brat poče da goni sestru. Ali, ona se nije uplašila i reče Sermilijanu:
– Hrišćanka sam i ne bojim se umreti.
Opaki brat posla ka njoj slugu da je oskrnavi, koji, čim ju je napao, izgubi vid. Kad je video to čudo, brat pojuri za sestrom, uhvati je, i odseče joj glavu. Tako sveta devica Evtalija ovenča se vencem večne slave.










VERSKI PRAZNICI - Page 12 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptySub Mar 19, 2016 8:31 pm

E pa ,dame i gospodo vernici ,pošto ne čitate ovu temu ,izložili ste sebe danas pošasti da budete noćas zaposednuti od zlih demona !  VERSKI PRAZNICI - Page 12 111827
Jer je danas TODOROVA SUBOTA  link ,a ono što NIKAKO niste smeli danas da učinite -verovatno jeste .  spite
ŽENE danas nikako nisu smele da peru kosu (a jeste ,garant  jesvala) a u kući se ne sme ložiti vatra (čime sam ja prizvao demone )  VERSKI PRAZNICI - Page 12 153448

Jer ..u noći Todorove subote kreću povorke konja - demona, pokojnika, predaka, koji su tada veoma zli.Ako čujete topot konja koji vam ledi krv u žilama noćas -to je to .To su pola ljudi ,pola konji ,ali nisu "kentauri" (a šta su ,ne znam ,niti tekst objašnjava ) Demoni svakako jesu .
Pa vi nemojte čitati šta ja ovde postavljam . VERSKI PRAZNICI - Page 12 98966










VERSKI PRAZNICI - Page 12 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptySub Mar 19, 2016 10:40 pm

Tiodorom ili Tiodorima (tako se ovde zovu Todorovi konji) su se i mala deca plašila nekad. Oni stariji i skloniji šalama su znali da tokom ove noći uzmu neki lanac pa malo začangrljaju pod prozorom nekog ko se baš mnogo pravio kuražan i pričao kako se ni Tiodora ne boji. A bilo je takvih nije da nije.

Ti nema čega da se bojiš koji si nevernik i Tiodore bi otero nekom logičkom pričom zašto je to što rade neodrživo smehsmeh

P.S. Babe su znale da kad pCuju muževe kažu "Tiodori te odneli da te ne odnesu". Dobro si me podsetio na ovo.










Došla je tiho i ušla u legendu  zlz
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptyUto Mar 22, 2016 11:49 am

ZoxZoja ::


P.S. Babe su znale da kad pCuju muževe kažu "Tiodori te odneli da te ne odnesu". Dobro si me podsetio na ovo.
Ma apsolutno me oduševljavaju ove priče koje prate verske praznike . 
Ima li neka koja nije "posvećena " nekom sakaćenju ,ubistvu ,masovnom ubistvu ,umiranju u mukama ? 
Ovo je "običaj" iz Sevilje i tiče se Katoličke crkve ,a vezan je za "Svetu nedelju" .
Ovo nije Kju Kluks Klan ,nego "pokajnici" ,koji su se od XV veka krili pod ovakvim maskama . 
Pa ,ako si se pokajao ,šta se toga stidiš ? 
Nije ,dakle KKK -ali liči ,bogami . 

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Reuters-pokajnici2_14585783570










VERSKI PRAZNICI - Page 12 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptyUto Mar 22, 2016 12:11 pm

Današnji dan se u mom kraju zove Mučenici i zadušni je dan. Izlazi se na groblje a specifično je da se mese pogače koje se na groblju lome i dele za dušu pokojnika.

Običaji oko ovog praznika koji se tiču venčanih u prethodnoj godini su početi da se praktikuju u zadnjih dvadesetak godina (ovde kod mene). Svodi se na posetu novovenčanim parovima i darovanjem istih sitnijim poklonima koji su uglavnom vezani za kuću. Znači sitnice koje mladoj domaćici, naročito ako su samostalni, dopunjuju sve ono što joj u kući treba. Razne činijice, vazice i tome slično.

Inače kao i većina običaja i današnji vuku poreklo iz paganskih vremena. Tako su Mladenci iz praslovenske tradicije kulta Boginje Vesne preneti na današnji dan. Pogača i mladenčići kao obredni hlebovi su očit dokaz toga.










Došla je tiho i ušla u legendu  zlz
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptyUto Mar 22, 2016 12:21 pm

ZoxZoja ::
Današnji dan se u mom kraju zove Mučenici i zadušni je dan. Izlazi se na groblje a specifično je da se mese pogače koje se na groblju lome i dele za dušu pokojnika.

Običaji oko ovog praznika koji se tiču venčanih u prethodnoj godini su početi da se praktikuju u zadnjih dvadesetak godina (ovde kod mene). Svodi se na posetu novovenčanim parovima i darovanjem istih sitnijim poklonima koji su uglavnom vezani za kuću. Znači sitnice koje mladoj domaćici, naročito ako su samostalni, dopunjuju sve ono što joj u kući treba. Razne činijice, vazice i tome slično.

Inače kao i većina običaja i današnji vuku poreklo iz paganskih vremena. Tako su Mladenci iz praslovenske tradicije kulta Boginje Vesne preneti na današnji dan. Pogača i mladenčići kao obredni hlebovi su očit dokaz toga.
Pa i jesu "mučenici" ,samo to "mladenci "još ne znaju . Znaće posle par godina braka . spite 

Nego ,apropo "verskih propisa" ,kaže ...."ne sme se ništa jesti što je rodilo posle Nove Godine" 
A onda daju "preporučenu hranu "za taj dan i kažu -kuvana kopriva ,zelje .......
Pa ne jede se valjda "prošlogodišnje" ili iz konzerve ?  fiju krsti se VERSKI PRAZNICI - Page 12 900975










VERSKI PRAZNICI - Page 12 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptyUto Mar 22, 2016 12:32 pm

22.03. - Prolećna ravnodnevnica. Dolazak lepših dana, nov život koji se budi ... To pravilo da se jede samo "ovogodišnje" a to mogu da budu samo kopriva i zelje jer drugo još i nije stiglo je 99.99% ostatak paganizma. Nema to nikakve veze s "verskim propisima" bar što se hrišćanstva tiče. Hrišćanstvo propisuje samo molitvu, upaljenu sveću, vino i žito. Čak je i deljenje hrane za pokoj duše paganizam koji je morao da usvoji. Kad se malo dublje zagrebe u evropsko hrišćanstvo izviruju stari Kelti, Sloveni, Huni, Germani i ostali sa svojim običajima samo vešto prepakovanim.











Došla je tiho i ušla u legendu  zlz
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptyUto Mar 22, 2016 12:56 pm

ZoxZoja ::
22.03. - Prolećna ravnodnevnica. Dolazak lepših dana, nov život koji se budi ... To pravilo da se jede samo "ovogodišnje" a to mogu da budu samo kopriva i zelje jer drugo još i nije stiglo je 99.99% ostatak paganizma. Nema to nikakve veze s "verskim propisima" bar što se hrišćanstva tiče. Hrišćanstvo propisuje samo molitvu, upaljenu sveću, vino i žito. Čak je i deljenje hrane za pokoj duše paganizam koji je morao da usvoji. Kad se malo dublje zagrebe u evropsko hrišćanstvo izviruju stari Kelti, Sloveni, Huni, Germani i ostali sa svojim običajima samo vešto prepakovanim.

Paganizam ili ne ,ja to pročitah u najmanje dva teksta posvećena "mladencima" . 
Med ,kopriva , zelje ,kolačići "mladenčići" (i tu ima nekih preporuka ,kolačići mogu da budu u obliku sablje ???) 
Ne jesti ništa ("ne valja")što je rodilo posle Nove Godine . 
A pošto je u pravoslavlju u toku uskršnji post -takva treba da bude i "gozba" .
Ne bih lenj pa pogledah na sajtu SPC šta kažu ,i tamo dodaju da mladenci toga dana treba da nose vence od cveća na glavi .

Razlog :   на главе младих супружника (младенаца), се стављају венци, који имају троструку символику: венци царски-сваки је човек цар у свом микрокосмосу, својој кући; венци мученички, јер у браку треба подносити жртве; tongue spite и венци бесмртне славе у Царству Христовом. rtrtr VERSKI PRAZNICI - Page 12 98966










VERSKI PRAZNICI - Page 12 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptyUto Mar 22, 2016 1:16 pm

Danubius ::
...

Ne bih lenj pa pogledah na sajtu SPC šta kažu ,i tamo dodaju da mladenci toga dana treba da nose vence od cveća na glavi .

Razlog :   на главе младих супружника (младенаца), се стављају венци, који имају троструку символику: венци царски-сваки је човек цар у свом микрокосмосу, својој кући; венци мученички, јер у браку треба подносити жртве; tongue spite и венци бесмртне славе у Царству Христовом. rtrtr VERSKI PRAZNICI - Page 12 98966

I opet ti kažem da su i to ostaci paganizma. U ovo doba godine (prolećna ravnodnevica) kod starih Slovena slavljena je Boginja proleća - Vesna. Koja se gle čuda predstavlja i sa vencem od cveća u kosi. Sveti Sava je vrlo pragmatično uklopio stare običaje u novu veru koju je narod teško prihvatao. Proces hristijanizacije kod Srba još uvek nije završen a sumnjam da će ikad i biti. A isto je i kod ostalih samo što ja ne poznajem irsku tradiciju koliko srpsku pa mi o ovoj drugoj mnogo lakše da pričam.

Šta očekuješ da nađeš kao objašnjenje na sajtu SPC? Slično bi našao i na bilo kom katoličkom (neka pomesna biskupija jer se organizacija razlikuje) da je neki lokalni običaj kod Katolika u pitanju. Recimo mene one halje na slici iz Sevilje asociraju na keltske Druide. Naravno i na KKK ali oni su verovatno baš od ovih iz Španije kopirali način oblačenja. KKK je "mlad" mada su ovakav način oblačenja kompromitovali. Možda prejaka analogija ali i svastika je do nacista hiljadama godina bila nešto drugo.

P.S. Oni kojima se čini da se Šef i ja svađamo varaju se. Ja samo pokušavam da neke običaje i praznike objasnim i sa druge tj etnološko-istorijske strane. S primerima koje lično znam.










Došla je tiho i ušla u legendu  zlz
Nazad na vrh Ići dole
Diplomirani Duduk

Diplomirani Duduk


Godina : 80
Location : Smederevo
Datum upisa : 26.11.2015

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptyUto Mar 22, 2016 3:23 pm

Uopšte nije sporno da je većina običaja prosto preuzeta iz paganizma i religija koje su starije od hrišćanstva.
To kažu i sami popovi. (Oni koji su stvarno obrazovani!)
Posebno su pogrebni običaji direktno preuzeti iz paganizma.
Nazad na vrh Ići dole
https://diplomiraniduduk.wordpress.com/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptyPon Mar 28, 2016 9:33 am

Evo još jedne više nego čudne priče ,o današnjem svecu -novomučeniku Manuilu. 
Svetac koji nosi turban i dimije ? 

VERSKI PRAZNICI - Page 12 Sveti-02
On je bio grčki svetac, koji je živeo na Kritu. Prilikom jedne pobune u Sfakiji, Turci su ga zarobili i nasilno poturčili.
Pobožni Manuil je pronašao način da pobegne na ostrvo Minok, i tamo se ponovo vrati u hrišćansku veru. Nakon toga se i oženio i imao petoro dece.

Međutim neki pakostan čovek ga je tužio agi, kako je on bio musliman, pa je  promenio veroispovest. Aga mu je potom poručio ili da se vrati u islam, ili će ga čekati strašne muke.
Ovaj svetitelj se nije uplašio aginih pretnji, i odgovorio mu je da se on rodio kao hrišćanin, i da će tako i umreti.
Ovo je agu užasno iznerviralo, pa je Manuila poslao na žestoke muke. Pošto to nije imalo efekta, poslao ga je paši. Paša je takođe nastavio da ga mori, zadajući mu grozne rane, i zahtevajući da se vrati turskoj veri.
Nikakve muke nisu pomogle da se ovaj svetac odrekne svoje vere, te je paša naposletku naredio da mu odseku glavu. Sutradan kada je paša video da se hrišćani dive ovom mučeničkom činu, naredio je da se njegovo telo baci u more.










VERSKI PRAZNICI - Page 12 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Gost
Gost
Anonymous



VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 EmptyPon Mar 28, 2016 4:55 pm

Danubius ::

Ne bih lenj pa pogledah na sajtu SPC šta kažu ,i tamo dodaju da mladenci toga dana treba da nose vence od cveća na glavi .

Razlog :   на главе младих супружника (младенаца), се стављају венци, који имају троструку символику: венци царски-сваки је човек цар у свом микрокосмосу, својој кући; венци мученички, јер у браку треба подносити жртве; tongue spite и венци бесмртне славе у Царству Христовом. rtrtr VERSKI PRAZNICI - Page 12 98966

"...Ovim se ukazuje na to da supružnici treba da budu jedan drugom verni, kao što su sevastijski mladenci bili verni Hristu i da tu vernost i ljubav nikakvo iskušenje ne može i ne sme da savlada."

Ne se jediti Dančo što dopunjavam, samo htjedoh dovršiti tumačenje SPC do kraja :brdski2:
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: VERSKI PRAZNICI   VERSKI PRAZNICI - Page 12 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
VERSKI PRAZNICI
Nazad na vrh 
Strana 12 od 15Idi na stranu : Prethodni  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14, 15  Sledeći
 Similar topics
-
» VERSKI (crkveni ) KALENDARI

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: ĆASKAONICA /DEBATNI KLUB :: ČESTITKE I POZDRAVI *PRAZNICI*PROSLAVE *SVETKOVINE * :: VERSKI I DRUGI PRAZNICI-
Skoči na: