DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
PESAH...ili "PASTVA"(srpski)  .. BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
PESAH...ili "PASTVA"(srpski)  .. BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 PESAH...ili "PASTVA"(srpski) ..

Ići dole 
3 posters
AutorPoruka
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

PESAH...ili "PASTVA"(srpski)  .. Empty
PočaljiNaslov: PESAH...ili "PASTVA"(srpski) ..   PESAH...ili "PASTVA"(srpski)  .. EmptySre Apr 24, 2024 4:06 pm

Ne znam da li među nama ima neko "Izraelske" ( ne volim koristiti izdraz "judejske" ili "jevrejske" veroipovesti ) 
BEOGRAD/NOVI SAD - Jevreji proslavljaju Pashu ili Pesah, istorijski praznik u spomen spasenja tog naroda iz egipatskog ropstva.
Taj praznik naziva se još i praznik proleća i praznik beskvasnog hleba. Pasha se obeležava više od tri hiljade godina i smatra se najstarijim praznikom. Slavi se osam dana.


PESAH...ili "PASTVA"(srpski)  .. Lg.php?bannerid=0&campaignid=0&zoneid=4&source={obfs:}&loc=https%3A%2F%2Frtv.rs%2Fsk%2Fdrustvo%2Fjevreji-slave-pesah-cestitke-zvanicnika_58128.html&referer=https%3A%2F%2Fwww.google



Izlazak Jevreja iz egipatskog ropstva pod vođstvom Mojsija i uvođenje 10 božjih zapovesti bio je trenutak od kojeg su Jevreji počeli da se pridržavaju moralnih normi, napuštajuci paganski način života.
Četrdesetogodišnje lutanje pustinjom i mukotrpan život uslovili su ujedinjenje plemena po dolasku u Hanan, a kasnije i stvaranje prve države.
Talmud propisuje da se ne sme kuvati ni jesti iz sudova koji se koriste tokom godine. Iako za Pashu mnoge porodice, naročito religiozne, imaju posebno posuđe i pribor za jelo, običaj je da se metalno posuđe prokuvava, a stakleno posle pranja nekoliko dana drži u hladnoj vodi. U nekim porodicama krečila se cela kuća uoči praznika.
Atmosfera u porodicama Jevreja uoči Pashe je izuzetna i u Izraelu se pridaje velika pažnja tom prazniku, a pripreme traju više od nedelju dana.
U Tori, drugoj značajnoj religijskoj knjizi, naglašeno je da se čovek ne raduje sam, već s porodicom, prijateljima, poslugom i strancima, pa otuda i običaj da porodica nijedan praznik ne slavi sama već uvek u društvu.
Na svečanoj trpezi se obavezno nalazi živinsko pečenje, voće, salata i macot - beskvasni hleb, ali i gorke trave koje podsećaju na težak život u egipatskom ropstvu.
Danubius Forum ,kao multinacionalni i multiverski "narodno demokratski Forum" čestita svima Pashu .
PESAH...ili "PASTVA"(srpski)  .. Hag-pe10










PESAH...ili "PASTVA"(srpski)  .. 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/ Na mreži
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

PESAH...ili "PASTVA"(srpski)  .. Empty
PočaljiNaslov: Re: PESAH...ili "PASTVA"(srpski) ..   PESAH...ili "PASTVA"(srpski)  .. EmptySub Apr 27, 2024 9:53 pm

A materna pička.Šta se još slavi na forumu i čestita.










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑

justicija likes this post

Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/ Na mreži
justicija

justicija


Datum upisa : 24.12.2023

PESAH...ili "PASTVA"(srpski)  .. Empty
PočaljiNaslov: Re: PESAH...ili "PASTVA"(srpski) ..   PESAH...ili "PASTVA"(srpski)  .. EmptyNed Apr 28, 2024 1:01 pm

Danubius ::
Ne znam da li među nama ima neko "Izraelske" ( ne volim koristiti izdraz "judejske" ili "jevrejske" veroipovesti ) 

Možeš ti da ne voliš koristiti izraz judaizam, ali je činjenica da je religija o kojoj je riječ judaizam. Termin "Izraelske", je kao da i ja tebi kažem da si Srbijanske vjeroispovijesti. Vjerujem da bi bio "oduševljen" zubic

Inače, od nas koliko nas ima da dolazimo, ne znam da ima iko ko je pripadnik judaizma, tako da.... šta da ti kažem?!
Potpuno besmisleno kao i čestitke rođendana ljudima koji godinama nisu ušli na forum.

Kijara-brm and Eugen Grafvajer like this post

Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

PESAH...ili "PASTVA"(srpski)  .. Empty
PočaljiNaslov: Re: PESAH...ili "PASTVA"(srpski) ..   PESAH...ili "PASTVA"(srpski)  .. EmptyNed Apr 28, 2024 8:32 pm

justicija ::


Inače, od nas koliko nas ima da dolazimo, ne znam da ima iko ko je pripadnik judaizma, tako da.... šta da ti kažem?!
Potpuno besmisleno kao i čestitke rođendana ljudima koji godinama nisu ušli na forum.

Uđu...ali ne pišu .Čitaju . I jave sa na FB ili Instagram . Prati mao "members" pa ćeš videti ,
A u esenciji foruma da se čestitaju praznici  "vernicima" svih konfesija .Bili tu formalno ili ne .
Zato -i "pasha" ,"ramazan",i svi veliki drugi veliki katolički ili pravoslavni praznici . Tradicija .
Pogledaj samo prvu stranu "members" pa ćeš videti mnoga "poznata imena" .Dođu....što ne pišu -druga stvar .










PESAH...ili "PASTVA"(srpski)  .. 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/ Na mreži
justicija

justicija


Datum upisa : 24.12.2023

PESAH...ili "PASTVA"(srpski)  .. Empty
PočaljiNaslov: Re: PESAH...ili "PASTVA"(srpski) ..   PESAH...ili "PASTVA"(srpski)  .. EmptyNed Apr 28, 2024 8:43 pm

Danubius ::
justicija ::


Inače, od nas koliko nas ima da dolazimo, ne znam da ima iko ko je pripadnik judaizma, tako da.... šta da ti kažem?!
Potpuno besmisleno kao i čestitke rođendana ljudima koji godinama nisu ušli na forum.

Uđu...ali ne pišu .Čitaju . I jave sa na FB ili Instagram . Prati mao "members" pa ćeš videti ,
A u esenciji foruma da se čestitaju praznici  "vernicima" svih konfesija .Bili tu formalno ili ne .
Zato -i "pasha" ,"ramazan",i svi veliki drugi veliki katolički ili pravoslavni praznici . Tradicija .

Nije mi jasno što uopšte uđu ako nisu voljni da pišu. Voajerišu ili da vide da li ih se neko sjeća ? smehsmeh

To što si ti prijatelj sa njima i što ti se javljaju na instagramu i FB je vaša privatna stvar i realno nema veze sa forumom. Da se razumijemo, zaista nemam ništa protiv toga i treba da održavaš odnose sa ljudima koji su ti dragi, koje voliš i do kojih ti je stalo, ali brate nema nikakvog smisla kad napišeš: srećan ti rođendan, a on uđe da pročita i ni slova ne ostavi... al' dobro, tvoj forum, možeš kako hoćeš, isto kao što i ja mogu reći šta mislim, zar ne?

Inače, bio je rođendan i meni a i nekim drugim ljudima koji su ovdje prisutni, pa nam se nije čestitalo, ali se zato sjetimo onih kojih već 7 godina ne provire ovdje.

Što se tiče esencije foruma, kako to da do sada nije niko čestitao pashu?
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

PESAH...ili "PASTVA"(srpski)  .. Empty
PočaljiNaslov: Re: PESAH...ili "PASTVA"(srpski) ..   PESAH...ili "PASTVA"(srpski)  .. EmptyNed Apr 28, 2024 9:25 pm

justicija ::


Nije mi jasno što uopšte uđu ako nisu voljni da pišu. Voajerišu ili da vide da li ih se neko sjeća ? smehsmeh

To što si ti prijatelj sa njima i što ti se javljaju na instagramu i FB je vaša privatna stvar i realno nema veze sa forumom. Da se razumijemo, zaista nemam ništa protiv toga i treba da održavaš odnose sa ljudima koji su ti dragi, koje voliš i do kojih ti je stalo, ali brate nema nikakvog smisla kad napišeš: srećan ti rođendan, a on uđe da pročita i ni slova ne ostavi... al' dobro, tvoj forum, možeš kako hoćeš, isto kao što i ja mogu reći šta mislim, zar ne?

Inače, bio je rođendan i meni a i nekim drugim ljudima koji su ovdje prisutni, pa nam se nije čestitalo, ali se zato sjetimo onih kojih već 7 godina ne provire ovdje.

Što se tiče esencije foruma, kako to da do sada nije niko čestitao pashu?
Imaju svoje razloge . Neki su postali roditelji, neki dede ili babe , neki promenili bračno stanje ,život...posao ...sve.Nekima je lakše jedom rečenicom na FB , Insta. ili Twiteru.Neki su se razboleli ...izgubili bližnje ,pa im nije do "pisanija" .
Što se "čestitki" tiče ..i ranije ,a sada i "glavni admin" ,Kijara -brm prati sve .Ako je i njoj promaklo -onda se izvinjavam u ime DF -a .
Nije nikada bio "moj Forum" nego -naš .
A što se "pashe" tiče---pa eto -setio sam se jedne naše članice ( i javila se ,i bilo joj drago) Za ostale konfesije mislim da se sve "čestita" A što se tiče "Lazareve subote" i "Cveti" -izvinjivam se što nisam "digao temu" (koje postoje ) Ni ja nisam bio ovde neka 2-3 dana . Ali koliko vidim -nisu se "setili" ni oni kojima je to konfesisjki po "defaultu" ?










PESAH...ili "PASTVA"(srpski)  .. 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/ Na mreži
justicija

justicija


Datum upisa : 24.12.2023

PESAH...ili "PASTVA"(srpski)  .. Empty
PočaljiNaslov: Re: PESAH...ili "PASTVA"(srpski) ..   PESAH...ili "PASTVA"(srpski)  .. EmptyNed Apr 28, 2024 10:00 pm

Danubius ::
justicija ::


Nije mi jasno što uopšte uđu ako nisu voljni da pišu. Voajerišu ili da vide da li ih se neko sjeća ? smehsmeh

To što si ti prijatelj sa njima i što ti se javljaju na instagramu i FB je vaša privatna stvar i realno nema veze sa forumom. Da se razumijemo, zaista nemam ništa protiv toga i treba da održavaš odnose sa ljudima koji su ti dragi, koje voliš i do kojih ti je stalo, ali brate nema nikakvog smisla kad napišeš: srećan ti rođendan, a on uđe da pročita i ni slova ne ostavi... al' dobro, tvoj forum, možeš kako hoćeš, isto kao što i ja mogu reći šta mislim, zar ne?

Inače, bio je rođendan i meni a i nekim drugim ljudima koji su ovdje prisutni, pa nam se nije čestitalo, ali se zato sjetimo onih kojih već 7 godina ne provire ovdje.

Što se tiče esencije foruma, kako to da do sada nije niko čestitao pashu?
Imaju svoje razloge . Neki su postali roditelji, neki dede ili babe , neki promenili bračno stanje ,život...posao ...sve.Nekima je lakše jedom rečenicom na FB , Insta. ili Twiteru.Neki su se razboleli ...izgubili bližnje ,pa im nije do "pisanija" .
Što se "čestitki" tiče ..i ranije ,a sada i "glavni admin" ,Kijara -brm prati sve .Ako je i njoj promaklo -onda se izvinjavam u ime DF -a .
Nije nikada bio "moj Forum" nego -naš .
A što se "pashe" tiče---pa eto -setio sam se jedne naše članice ( i javila se ,i bilo joj drago) Za ostale konfesije mislim da se sve "čestita" A što se tiče "Lazareve subote" i "Cveti" -izvinjivam se što nisam "digao temu" (koje postoje ) Ni ja nisam bio ovde neka 2-3 dana . Ali koliko vidim -nisu se "setili" ni oni kojima je to konfesisjki po "defaultu" ?

Ma mene da je potreslo to što mi se nije čestitao rođendan, ja bih odavno to rekla, spomenula sam ti samo kao primjer, ali nema zaista potrebe da odgovornost prebacuješ na Kijaru, ima i ona svoj život kao i drugi članovi i ne mora baš ni ona o svemu misliti. Uostalom, eto ti me duboko cijeniš i poštuješ, baš se čudim da se ti toga nisi sjetio, a sjetiš se onih koji ti nisu pred očima. To značiii......
Nego, 'ajd sad budi pošten pa reci, ta jedna članica koje si se sjetio, bila ovdje na forumu i vijela da si čestitao pashu pa joj bilo drago, jel' stvarno hoćeš da mi kažeš da je ušla na forum, vidjela čestitku i obradovala se? E pa ako jeste, aj' budi čovjek pa reci koja je to?

Što se tiče čestitki za Cvijeti, što se mene tiče kod nas se to ni ne čestita. Praznik jeste, ali zna se kako se taj praznik slavi i obilježava, nema čestitanja.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

PESAH...ili "PASTVA"(srpski)  .. Empty
PočaljiNaslov: Re: PESAH...ili "PASTVA"(srpski) ..   PESAH...ili "PASTVA"(srpski)  .. EmptyPon Apr 29, 2024 11:01 am

justicija ::


Ma mene da je potreslo to što mi se nije čestitao rođendan, ja bih odavno to rekla, spomenula sam ti samo kao primjer, ali nema zaista potrebe da odgovornost prebacuješ na Kijaru, ima i ona svoj život kao i drugi članovi i ne mora baš ni ona o svemu misliti. Uostalom, eto ti me duboko cijeniš i poštuješ, baš se čudim da se ti toga nisi sjetio, a sjetiš se onih koji ti nisu pred očima. To značiii......
Nego, 'ajd sad budi pošten pa reci, ta jedna članica koje si se sjetio, bila ovdje na forumu i vijela da si čestitao pashu pa joj bilo drago, jel' stvarno hoćeš da mi kažeš da je ušla na forum, vidjela čestitku i obradovala se? E pa ako jeste, aj' budi čovjek pa reci koja je to?
Kod tebe nema podataka o datumu rođenja .Kijara uvek dole pogleda "kad je kome rođendan" (ukoliko taj podatak postoji ) Ja priznajem nisam toliko "pažljiv" Često i nju pitam gde je koja tema (jer ne nađem )
Što ti ne bih rekao -stara članica koja se zove Alexandra Tabitha Bella...i još jedno prezime ,ne sećam se .Upoznali se na "net kvizovima" ,inače je "rabinerka" u Somboru (jer nemaju muškog rabina ) Tečno govori bar 5 jezika (hebrejski ,naravno -sestra joj živi u Izraelu ) Nije nešto pisala ,žena ima gomilu obaveza -ali voli da dođe da čita ,povremeno .Čak ni ja ne znam pod kojim "nickom" .Jedan od onih koji su tu i tamo "prisutni" ali ne napišu ništa .










PESAH...ili "PASTVA"(srpski)  .. 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/ Na mreži
justicija

justicija


Datum upisa : 24.12.2023

PESAH...ili "PASTVA"(srpski)  .. Empty
PočaljiNaslov: Re: PESAH...ili "PASTVA"(srpski) ..   PESAH...ili "PASTVA"(srpski)  .. EmptyPon Apr 29, 2024 8:21 pm

Danubius ::


Kod tebe nema podataka o datumu rođenja .Kijara uvek dole pogleda "kad je kome rođendan" (ukoliko taj podatak postoji ) Ja priznajem nisam toliko "pažljiv" Često i nju pitam gde je koja tema (jer ne nađem )
Što ti ne bih rekao -stara članica koja se zove Alexandra Tabitha Bella...i još jedno prezime ,ne sećam se .Upoznali se na "net kvizovima" ,inače je "rabinerka" u Somboru (jer nemaju muškog rabina ) Tečno govori bar 5 jezika (hebrejski ,naravno -sestra joj živi u Izraelu ) Nije nešto pisala ,žena ima gomilu obaveza -ali voli da dođe da čita ,povremeno .Čak ni ja ne znam pod kojim "nickom" .Jedan od onih koji su tu i tamo "prisutni" ali ne napišu ništa .

Da se mi razumijemo, nemam ja ništa protiv čestitanja pashe, naprotiv. Treba čestitati ljudima ako ih ima tu, ali ako nema jbga tako možemo i kinesku novu godinu čestitati i kojekakve druge praznike.

Inače ne interesuje me ni zvanje, ni poznavanje jezika, ni rodolsov te eventualne članice, pitala sam te samo za nik. Njeno ime i prezime meni apsolutno ništa ne znači jer je ne poznajem, ona je za mene samo eventualni forumaš, ali kad ne znaš koji joj je nik to ti je isto ko da i ne postoji.

Znaš to ti je nekako ko i ti i moj rođendan, nisi mi prijatelj ni na fejsbuku ni na instagramu pa i ne možeš da vidiš kad mi je rođendan. Doduše, da mi nisi banovao profil ovdje mogao si to i vidjeti jer je postojao datum, ali ovako sve ok. Ko sam ti ja da bi me se sjetio?!? Ne ljutim se ja (pa nismo djeca), samo ti navodim kao primjer kako to ide.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





PESAH...ili "PASTVA"(srpski)  .. Empty
PočaljiNaslov: Re: PESAH...ili "PASTVA"(srpski) ..   PESAH...ili "PASTVA"(srpski)  .. Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
PESAH...ili "PASTVA"(srpski) ..
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» GUSLE....Srpski mit
» SRPSKI (S)TRIP :))))))
» SRPSKI HOROSKOP
» Srpski vladari
» srBski ili srPski jezik ?

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: ĆASKAONICA /DEBATNI KLUB :: ČESTITKE I POZDRAVI *PRAZNICI*PROSLAVE *SVETKOVINE * :: VERSKI I DRUGI PRAZNICI-
Skoči na: