DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj ) - Page 2 BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj ) - Page 2 BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj )

Ići dole 
+8
bosankaa
ZoxZoja
cojle
Nut
Danubius
Lakota
Kijara-brm
Sanjalica
12 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2
AutorPoruka
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj ) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj )   PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj ) - Page 2 EmptyPon Dec 07, 2009 4:15 pm

First topic message reminder :

Jedan od velikih problema u današnjem svetu su upravo psihološki problemi i poremećaji koji se javljaju kao posledica traumatskih, stresnih događaja.
Prirodne traume, zemljotresi, poplave, požari, i velike društvene traume kao što su ratovi i sve što rat nosi sa sobom, mogu da uzrokuju teško podnošljiv stres i poremećaj kod individue ali i porodice, pa čak i čitavog društva.
Trauma se definiše i kao bilo koja po život opasna, emocionalno nesavladiva katastrofa koja prevazilazi uobičajene mehanizme prevladavanja, bez obzira da li se ta trauma odigrala u detinjstvu ili u odraslom dobu, bez obzira da li je trauma kratko trajala ili se dešavala tokom celog života....
Koje je vashe mishljenje o PTSP-u?
Mislite li da je priusutniji nego shto se chini?
Da li medicina obraca dovoljno pazhnju na ovu vrstu poremecaja?
Da li PTSP predstavlja potencijalnu opasnost po drushtvo?










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole

AutorPoruka
MadamX
Grofica od Voždovca



Datum upisa : 13.12.2012

PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj ) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj )   PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj ) - Page 2 EmptyUto Nov 24, 2015 12:54 am

OK Astra, neću više da smaram.
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma



Datum upisa : 20.06.2008

PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj ) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj )   PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj ) - Page 2 EmptyUto Nov 24, 2015 12:55 am

I ovu recenicu sam procitala nebrojeno puta....ne kaze se tako,vec pokusat cu da se nasmijem....da stavim bar neki vic....smaras sto pises da smaras
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Gost
Gost




PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj ) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj )   PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj ) - Page 2 EmptyUto Nov 24, 2015 8:09 am

Astra ::
I ovu recenicu sam procitala nebrojeno puta....ne kaze se tako,vec pokusat cu da se nasmijem....da stavim bar neki vic....smaras sto pises da smaras

Ma, nije istina. Ja ucrvenio i boldovo, ma jok.

Putuju momak i devojka vozom a preko puta njih u kupeu, sedi baba.
Tek će devojka:
- Boli me tiba.-
Dečko:
- Ljubim, proći će.-
Devojka:
- Boli me zubić.-
Dečko:
- Ljubim, proći će.-
Devojka:
- Boli me glava.-
Dečko:
- Ljubim, proći će.-
Devojka:
- Boli me prstić.-
Dečko:
- Ljubim, proći će.-
Tek će baba:
- Je li šinko, lečiš ti i šuljeve?-


rasta
Nazad na vrh Ići dole
Sibila_
Zalutala Niotkuda
Zalutala Niotkuda



Datum upisa : 20.12.2011

PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj ) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj )   PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj ) - Page 2 EmptyUto Nov 24, 2015 9:14 am

Ima trauma koje se "izleče" i onih koje ostaju zauvek kao pritajeni strah. Kad načine greb to više ne zaraste, ali se može kontrolisati i potiskivati, tako da ne dozvoliš da ti stalno vršlja po mislima.

Što reče Astra, ko sa ovih prostora ex Yu nema traume? Raspad zemlje, ratovi u Sloverniji, Bosni, Hrvatskoj, pa bombardovanje... Svi smo nešt doživeli. Nerado i pričam o bombardovanju, recimo. Ostavljala malu decu i dežurala po "ratnom rasporedu" u radiju na 5. spratu, a sve vreme primaš od radio amatera informacije o kretanju aviona i naletima...pa rušenje mosta, spavanje u podrumu, ma...Ostasmo svi čitavi, hvala bogu.
Ono što je moj greb koga se nikad neću osloboditi je strah za dete ( decu). I Bosankinu ispovest sam opet proživela kao svoju ličnu jer odlično znam taj osećaj.
Majci su mi pre 20 godina dijagnostikovali kancer. Sećam se tog trenutka kao da je sad. Sestra mi je javila rezultate biopsije, ja sam pobegla u kupatilo i bukvalno se tresla sedeći na kad, plakala i paničila. Onda sam se smirila i rekla sebi: to nije kraj, sigurno nešto može da se uradi. I uradilo se, ona je operisana i poživela još 14 godina. Od toga nije umrla.

A onda, dolazi 2010.
Moja tek punoletna ćerka tri biopsije za godinu dana... Prve dve ok, sve dobro, mora kontrole...ali lekar ipak sumnjičav, nešto mu se ne sviđa... mora treća.
Kad se čekaju rezultati biopsije svi znaju kakav je to strah!
Posle treeće, stiže poziv iz bolnice, med.sestra ništa ne objašnjava, samo kaže: neka se cura hitno javi doktorki!
Ispada telefon iz ruku, vrisak u mozgu, panika: moje dete, ne moje dete, ne moje dete...!!!
( Pišem ovo i opet plačem...)
Sledi nekoliko dana haosa, pokušaja da se od nje sakrije sve, da se deluje normalno... A ja sam prepolovljena, puknuta, ne znam više za sebe...
Hvala Bogu sve se dobro završilo. (Sestra je, potpuno neetički, malo dramatizovala da bi smo, kako reče, ozbiljno shvatili ipak i došli!! Uh!! To je tek posebna priča)
Ali, od tog se straha nikad nisam sasvim oporavila. I ne vredi da mi neko priča rad, razgovori, tuđe priče... Sve su vaše priče vaše, vaše su traume ono s čim se vi nosite, mi ih ovde delimo, ali ja znam...Koliko god ispovesti čula i pročitala, nikad se neću oslobiti tog flashback-a. A nije da ne želim! On je tu, ne vlada mnome, nisam ja nerazumno brižna i drhtava nad decom...samo, eto, na najmanju naznaku neke opasnosti, počnem da drhtim negde unutra!.
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj ) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj )   PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj ) - Page 2 EmptyUto Nov 24, 2015 10:21 am

Napravite razliku između flešbEkanja i sećanja koja vas podsećaju na nešto. Flešovi su vrlo realni a sećanje pomalko izmagli.
Beko' sam dva meseca, non-stop, posle kamiona u kojem sam prepozn'o jednog. Nije lepo izgled'o al' mi dolazio i kada ne spavam. Okrenem se u noći a on onakav sedi u fotelji i nagnut na stranu ćuti. Tri puta sam svaki put trlj'o oči pa se išamaram a on nestane. Onda se šetam a on napola iz drveta, isto sedi po strani i ćuti. Sedim u kafiću a on se pojavi za drugim stolom... Dođe i sada po nekad al' sam se nekako navik'o. Ne štrecam se više. Dovoljno je da mu klimnem glavom a on nestane.
Ne jedem prasetinu, ne kuvam paradajz čorbu iz kese, slavim petak 13, 2. januar a ostalo...
Nazad na vrh Ići dole
MadamX
Grofica od Voždovca



Datum upisa : 13.12.2012

PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj ) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj )   PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj ) - Page 2 EmptyUto Nov 24, 2015 1:00 pm

Napravite razliku između flešbEkanja i sećanja koja vas podsećaju na nešto. Flešovi su vrlo realni a sećanje pomalko izmagli.

Tačno tako.
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj ) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj )   PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj ) - Page 2 EmptyUto Nov 24, 2015 1:08 pm

MadamX ::
Napravite razliku između flešbEkanja i sećanja koja vas podsećaju na nešto. Flešovi su vrlo realni a sećanje pomalko izmagli.

Tačno tako.

E, vala, nek' si rekla.
Onda ne foliraj da imaš flešbekove.

Je li, imaš neku boljku da misliš što i drugi misle pa to moraš da lajkuješ?
DANUBIUS FORUM NE VOLI LAJKOVE, NO POSTOVE.
Post NIJE:  isto tako, i ja to mislim, ovo mi se sviđa, jao što je lepo i da ti ne nabrajam... ili bi' možda trebao?
Ako misliš da te jašim, žali se upravi za građevinsko zemljište.


rasta
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj ) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj )   PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj ) - Page 2 EmptyUto Nov 24, 2015 1:16 pm

Da se nadodam na moje bEkanje.
Određeni miris mi to prouzrokuje al' još nisam definisao koji.
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي



Datum upisa : 23.03.2008

PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj ) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj )   PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj ) - Page 2 EmptySre Nov 25, 2015 11:18 am

John Doe ::
Napravite razliku između flešbEkanja i sećanja koja vas podsećaju na nešto. Flešovi su vrlo realni a sećanje pomalko izmagli.

Beko' sam dva meseca, non-stop, ...
Ne jedem prasetinu, ne kuvam paradajz čorbu iz kese, slavim petak 13, 2. januar a ostalo...


Oh, ne. Ne slazem se. Nije tu razlika izmedju flesbEkanja i secanja, kako kazes. 

Ovde je vazan intenzitet simptoma koji ce se ispoljiti.  Jako bitno jos i duzina, vremenski period trajanja istih, a sve kao posledica flesbeka koji dolazi usled secanja na odredjeni dogadjaj, dozivljaj.
 Nece secanje izbledeti, ne ako je dovoljno traumaticno, tako  da i najmanji nadrazaj moze izazvati dramaticnu reakciju.
Nivo stresa je jako bitna stavka... i kad govoris ovo- dva meseca, non-stop, to je klasika, skolski primer.

Zato je jako bitno, ako covek oseca da ga to ''preuzima'', poceti sa tretmanom problema. 

Ako pa, socijalne i funkcionalne funkcije uspesno funkcionisu i pored toga, onda su one metode iz predhodnih postova pozeljnije. Aktivacija, okupiranje necim, skretanje paznje i misli...

A sto prasetinu?  55555
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj ) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj )   PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj ) - Page 2 EmptySre Nov 25, 2015 11:55 am

sonia ::
John Doe ::
Napravite razliku između flešbEkanja i sećanja koja vas podsećaju na nešto. Flešovi su vrlo realni a sećanje pomalko izmagli.

Beko' sam dva meseca, non-stop, ...
Ne jedem prasetinu, ne kuvam paradajz čorbu iz kese, slavim petak 13, 2. januar a ostalo...


Oh, ne. Ne slazem se. Nije tu razlika izmedju flesbEkanja i secanja, kako kazes. 

Ovde je vazan intenzitet simptoma koji ce se ispoljiti.  Jako bitno jos i duzina, vremenski period trajanja istih, a sve kao posledica flesbeka koji dolazi usled secanja na odredjeni dogadjaj, dozivljaj.
 Nece secanje izbledeti, ne ako je dovoljno traumaticno, tako  da i najmanji nadrazaj moze izazvati dramaticnu reakciju.
Nivo stresa je jako bitna stavka... i kad govoris ovo- dva meseca, non-stop, to je klasika, skolski primer.

Zato je jako bitno, ako covek oseca da ga to ''preuzima'', poceti sa tretmanom problema. 

Ako pa, socijalne i funkcionalne funkcije uspesno funkcionisu i pored toga, onda su one metode iz predhodnih postova pozeljnije. Aktivacija, okupiranje necim, skretanje paznje i misli...

A sto prasetinu?  55555
Zini da ti kažem!

U glavi sam formulisao, za sebe flešbek i sećanje. Fleš po nekada ne mogu potisnuti al' za sećanje sam maher. Dobro se nosim sa svojim demonima i sam sa njima izgladio odnose. Trajalo je mnogo duže od dva meseca al' mi lakše kada skratim doživljaj, te ne trpaj sve u isti koš, toliko nisi stručna. Nekada su jači od mene a nekada sam ja jači od njih ali sve u svemu smo bar-bar. Ko ne može sa tim da živi ili se bori protiv toga tim, žao mi je, odnosno, nije.
Ne volim foliranje u smislu raznih boljki pa se non-stop traži pažnja ili saosećaj. Nemam sasosećaja ni sa kim, osim sa bližnjima. Prestao sam da govorim: "Žao mi je", čak ni iz kurtoazije.
OK, ovde smo izneli neke primere i par načina kako se leči ili ne leči ili primer iz ličnog iskustva.
Dosadilo mi čitati, Ja pa Ja...
... autrilepe...
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj ) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj )   PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj ) - Page 2 EmptySre Nov 25, 2015 12:51 pm

Vidi pa ovo?! A, ebati , sto si mrgud!

Ti, pa ti...postujem, ne pokusavam da te lecim !

I zajebi da psujes vise, ono za prasetinu sam mislila da je sala, nebitno.

Da li sam strucna ili ne, prvo ne mozes znati, a drugo nije tvoje da procenjujes ;)

A flashback jeste prisilno ponovljena memorija, koja je toliko jaka da se prozivljeno iskustvo dozivljava ali kao secanje. I da sad raspredam pricu o podeli memorija i to sto je vec zastarela prica da se ista moze vezbati slicno kao misici, nemam nameru...

Pozdravljam ja tvoj neokorteks, u svakom slucaju.

Tema je jako kompleksna i ovi nasi primeri, nasi su, ali su, da izvines, pickin dim za ono sa cim sam se sretala radeci na psihijatriji.
Primer sam dala samo da se tema razvije i radi nekih slucajeva koji jesu laksi oblik PTSP...uostalom, sutra ovo mogu citati i Kurta i Murta...i za njih pisemo, ja kazem- sorry.
Za nastavak teme- nista licno i direktno.

Uvodni post je dovoljno jasan.










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj ) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj )   PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj ) - Page 2 EmptySre Nov 25, 2015 1:16 pm

Upsss, izvini što sam procenio tvoju vrhunsku stručnost.
Govorio sam o ličnom primeru i načinu kako se ja nosim sa tim ako ti nije jasno, pročitaj ponovo.
Ne vidim gde sam psov'o, osim što na umilni način stavim do znanja kuknjavcima, gde im je mesto.

Ne odbijam pružiti konkretnu pomoć ali ovo-ono, ne prolazi kod mene.

rasta
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj ) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj )   PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj ) - Page 2 EmptySre Nov 25, 2015 1:28 pm











[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
MadamX
Grofica od Voždovca
MadamX


Godina : 51
Location : Beograd
Datum upisa : 13.12.2012

PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj ) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj )   PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj ) - Page 2 EmptySub Apr 22, 2017 4:14 pm

Čitam celu temu i razmišljam. Bilo je negativnih komentara, bilo je ono " trgni se", bilo je pametnih saveta, etc..

Naučila sam da živim sa PTSP-om. Nemam dovoljno novca da se privatno lečim kod psihijatra sa kojim sam uspostavila kontakt na Fejsu. On se bavi baš PTSP-om. O tome je pisao i neke naučne radove.

Flešbekovi su prisutni i dalje. Osećaj da se povreda SADA dešava, bol, strah, slika dvorišta u kome se to dešava, ili sobe..Nevažno.

Ali NAUČILA sam da sa tim živim i više ne kukam. brdski










[You must be registered and logged in to see this link.]     [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj ) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj )   PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj ) - Page 2 EmptyNed Apr 23, 2017 12:18 pm

S tim se ne zivi....nije to ni djete ni muz....to se eliminise iz zivota.....pomiris li se s tim da je to dio tvog zivota nikad neces ici naprijed.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
MadamX
Grofica od Voždovca
MadamX


Godina : 51
Location : Beograd
Datum upisa : 13.12.2012

PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj ) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj )   PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj ) - Page 2 EmptyNed Apr 23, 2017 8:59 pm

Astra, ja mogu da platim dva pregleda-razgovora kod tog psihijatra koji je zaista stručan kada je PTSP u pitanju. Ali ne mogu da priuštim deset, dvadeset poseta kod njega.

Takođe ne mogu da nateram ortopede da mi operišu levo koleno kad oni kažu da nije za operaciju, bez obzira što se luksacije ponavljaju preko 30 godina.

Naučila sam da živim sa tim. Kažem to, jer stvarno ne mogu da nađem psihijatra koji bi u državnoj klinici rešavao taj problem sa mnom.

Možda će nova psih da posveti pažnju tome, ne znam. Probaću da više razgovaram o tome sa njom. Njen prethodnik koji je sada u penziji, jasno je rekao da je izlaz u operaciji oba kolena..a meni su operisali samo jedno.

Davim sa kolenima jer su KOLENA problem. Nemam PTSP zbog novca, posla, rata, ili zbog nečeg desetog, već isključivo i samo zbog povreda kolena. I te povrede traju od 1984.godine i dalje.

Mislim da sada razumeš zašto sam se pomirila sa tim i bez obzira na taj PTSP ili drugi trajni poremećaj, nastavljam dalje...trudim se da živim a da ne životarim brdski










[You must be registered and logged in to see this link.]     [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj ) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj )   PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj ) - Page 2 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
PTSP ( post-traumatski stresni poremecaj )
Nazad na vrh 
Strana 2 od 2Idi na stranu : Prethodni  1, 2
 Similar topics
-
» Mesec Ramadan /Ramazan... رمضان

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: TAJNE UMA i EMOCIJE :: PSIHOLOGIJA-
Skoči na: